This document is an excerpt from the EUR-Lex website
EU water resources protection plan
План на ЕС за защита на водните ресурси
План на ЕС за защита на водните ресурси
План на ЕС за защита на водните ресурси
На 15 ноември 2012 г. Европейската комисия представи План за опазване на водните ресурси на Европа. Този план определя тристранна стратегия за гарантиране на качеството и устойчивостта на този ключов ресурс в целия Европейски съюз до 2015 година.
АКТ
Съобщение от Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите: План за опазване на водните ресурси на Европа [COM(2012)673 - непубликувано в Официален вестник]
ОБОБЩЕНИЕ
Водата е от основно значение за живота на хората, за природата и икономиката. През последните три десетилетия ЕС предприе действия, за да гарантира, че тя е с високо качество в цяла Европа. Въпреки безспорните постижения, някои проблеми, свързани с водата, като например качество, замърсяване и недостиг, остават. Необходими са по-големи усилия, ако Европейският съюз иска да постигне целта, съдържаща се в широкообхватното законодателство, прието през 2000 г., за постигане на добро състояние на водите на всички езера, реки, потоци и подпочвени води в ЕС до 2015 година.
Планът за опазване на водните ресурси на Европа определя как да се постигне тази цел, като установява пречките и начините за преодоляването им. В него се изтъква, че правилната грижа за водните ни ресурси е от съществено значение не само от екологични и здравни съображения, но също така и за икономическото ни благосъстояние. Една жизнена и иновативна водна индустрия може значително да допринесе за растежа и създаването на работни места.
Планът не представя само един-единствен универсален подход. Вместо това той определя три различни стратегии, които националните и регионалните власти и политици могат да изпълнят, за да се подобри управлението на водите.
Първата стратегия набляга на необходимостта от подобряване на начина, по който се прилагат съществуващата политика и законодателство на ЕС в областта на водите. Това би могло да бъде постигнато чрез възстановяване на влажните зони и заливните равнини, за да се подобри задържането на водата, или чрез по-строго прилагане на принципа замърсителят плаща. По-широкото използване на измервателни уреди също ще гарантира, че потребителите ще плащат водата, която консумират.
Втората стратегия изисква от вземащите решения лица да обръщат по-голямо внимание на целите на цялостната политика на ЕС в областта на водите при прилагането на други политики, като се започне със селското стопанство и рибарството и се стигне до енергетиката и транспорта, или при разпределението на финансирането за инфраструктурни проекти.
Накрая, планът подчертава необходимостта от увеличаване на водната ефективност, евентуално чрез определяне на национални цели, чрез намаляване на течовете, които в някои случаи достигат до 50 %, и чрез разработване на стандарти на ЕС за повторно използване на водата. Подобрената водна ефективност в жилищните сгради може например да намали потреблението с 10 %.
Планът допринася значително за по-широката програма за ефективно използване на ресурсите и цялостната стратегияЕвропа 2020 на ЕС за интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж. Като такъв, той ще управлява политиката на ЕС в областта на водите в дългосрочен план.
СВЪРЗАНИ АКТОВЕ
Директива 2000/60/EC на Европейския парламент и на Съвета за установяване на рамка за действията на Общността в областта на политиката за водите. [Официален вестник L 327, 22.12.2000 г.]
Съобщение от Комисията: Европа 2020 - Стратегия за интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж [COM(2010)2020 - непубликуван в Официален вестник]
Съобщение от Комисията до Европейския парламент, до Съвета, до Европейския икономически и социален комитет и до Комитета на регионите: Пътна карта за ефективно използване на ресурсите в Европа. [COM/2011/571 окончателен - непубликуван в Официален вестник]
Съобщение от Комисията до Европейския парламент, до Съвета, до Европейския икономически и социален комитет и до Комитета на регионите: Доклад относно прегледа на европейската политика спрямо недостига на вода и сушите. [COM(2012)672 - непубликуван в Официален вестник]
Последна актуализация: 09.12.2013