Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Намаляване на замърсяването, причинено от отпадъците от производството на титанов диоксид

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.

Намаляване на замърсяването, причинено от отпадъците от производството на титанов диоксид

Законодателството на ЕС относно замърсяването, причинено от отпадъците от производството на титанов диоксид, вече попада под действието на Директива 2010/75 (ЕС) относно емисиите от промишлеността (комплексно предотвратяване и контрол на замърсяването).

АКТ

Директива 2010/75/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 24 ноември 2010 година относно емисиите от промишлеността (комплексно предотвратяване и контрол на замърсяването).

ОБОБЩЕНИЕ

Отпадъците от производството на титанов диоксид може да причинят сериозно замърсяване на въздуха и водата. Поради тази причина в Директива 2010/75/ЕС има специална глава, посветена на отпадъците от производството на титанов диоксид, и се определят строги норми за допустимите емисии.

Забрана за обезвреждане на отпадъци

Следните видове отпадъци не трябва да се обезвреждат във всякакви водни обекти, морета или океани:

  • твърди отпадъци;
  • изходните течности, получени от фазата на филтрация след хидролиза на титанилов сулфатен разтвор от инсталации, прилагащи сулфатната технология (които съдържат общо повече от 0,5 % свободна сярна киселина);
  • отпадъци от инсталации, прилагащи хлоридната технология (съдържащи повече от 0,5 % свободна солна киселина и различни тежки метали);
  • соли от филтрирането, утайки и течни отпадъци, получени от преработката на отпадъците от прилагането на двете горепосочени технологии и съдържащи различни тежки метали, без да се включват неутрализирани и филтрирани или декантирани отпадъци, които съдържат само следи от тежки метали, и които преди всяко разтваряне имат pH над 5,5.

Контрол на емисиите във водата

Нормите за допустими емисии във водата са определени (Приложение VIII, част 1).

Предотвратяване и контрол на емисиите във въздуха

Предотвратяват се емисиите на киселинни капки от инсталациите.

Нормите за допустими емисии във въздуха са определени (Приложение VIII, част 2).

Мониторинг на емисиите

Държавите членки осигуряват мониторинг на емисиите във водата и във въздуха и гарантират, че условията, посочени в разрешителното за работа на инсталацията са напълно спазени (например: взети са превантивни мерки срещу замърсяването; приложени са най-добрите налични техники (НДНТ); отпадъците са намалени, рециклирани или обезвредени по най-малко замърсяващ начин; енергийната ефективност е максимално увеличена и т.н.).

Мониторингът се извършва в съответствие със стандартите на CEN (или други признати стандарти, гарантиращи представянето на данни с равностойно научно качество). Спецификациите за мониторинга са включени в приложение VIII, част 3.

ПРЕПРАТКИ

Акт

Влизане в сила

Краен срок за транспониране в държавите членки

Официален вестник на Европейския съюз

Директива 2010/75/EС

6.1.2011 г.

7.1.2013 г.

OВ L 334, 17.12.2010 г.

Последна актуализация: 11.08.2014

Top