EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Преодоляване на опасенията на ЕС по отношение на работните места през 2015 г.

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.

Преодоляване на опасенията на ЕС по отношение на работните места през 2015 г.

Проектът на съвместен доклад за заетостта придружава годишния обзор на растежа за 2015 г. Той анализира социалните и тенденциите по отношение на заетостта в държавите от Европейския съюз (ЕС) и техните политически реакции за подобряване на ефективността на трудовата заетост и социалната ефективност.

АКТ

Проект на съвместен доклад за заетостта на Комисията и на Съвета, придружаващ Съобщението на Комисията относно годишния обзор на растежа за 2015 г. (COM(2014) 906 final от 28 ноември 2014 г.).

ОБОБЩЕНИЕ

Проектът на съвместен доклад за заетостта придружава годишния обзор на растежа за 2015 г. Той анализира социалните и тенденциите по отношение на заетостта в държавите от Европейския съюз (ЕС) и техните политически реакции за подобряване на ефективността на трудовата заетост и социалната ефективност.

КАКВА Е ЦЕЛТА НА ДОКЛАДА?

В контекста на новия цикъл на Европейския семестър Европейската комисия (ЕК) публикува годишния обзор на растежа (ГОР) за 2015 г., в който се обръща внимание на това как ЕС може да действа в подкрепа на създаването на работни места и растеж. По-конкретно ГОР определя общите икономически приоритети на ЕС и осигурява на държавите от ЕС политически насоки за идната година.

ГОР се придружава също така от този съвместен доклад за заетостта, който анализира ситуацията със заетостта в ЕС и политическите реакции на държавите от ЕС в тази връзка.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

В доклада се посочва, че значителните структурни реформи се отплащат. Освен това в него се анализира потенциалът за повишаване на заетостта и социалната ефективност в ЕС.

Основни заключения:

Пазар на труда и социални тенденции: въпреки че безработицата бавно намалява, тя все още остава висока в EС-28, а именно 24,6 млн. (10,1 %) през септември 2014 г. В доклада се изтъква също, че:

дългосрочната безработица продължава да расте (5,1 % в ЕС-28 през 2013 г.);

младежката безработица остава на много високо ниво (21,6 % в EС-28 през 2014 г.), но се забелязва тенденция към подобрение;

нивата на преждевременно напускане на училище се доближават до целта от по-малко от 10 % отпадане от училище до 2020 г.;

ЕС постига добър напредък по отношение на целта 40 % от лицата на възраст 30-34 години да завършат висше образование до 2020 г.

Реформа в областта на заетостта и социална реформа в държавите от ЕС: държавите от ЕС провеждат реформи в съответствие с Европейския семестър за 2014 г., които оказват въздействие на нивата на активност. Предприети са мерки за преодоляване на дългосрочната безработица, които имат за цел:

да намалят сегментирането на пазара на труда* чрез опростяване на трудовото законодателство на държавите от ЕС;

да намалят трудовото данъчно облагане, за да се позволи на дружествата да наемат (отново) младите и дългосрочно безработните;

да осигурят благоприятна среда за насърчаване на стажовете от дружествата;

да се подобрят уменията в образователната система на всички нива в държавите от ЕС;

да се извърши реформа на системите за социална защита, за да се гарантира, че лицата, изключени от пазара на труда, са защитени и предпазени от бедност.

В доклада обаче се подчертава, че напредъкът и амбицията за реализиране на тези реформи варират в различните държави от ЕС. Поради това са необходими допълнителни усилия, за да се гарантират конкретни резултати на практика.

Набор от показатели

Докладът съдържа също така второто издание на набора от водещи показатели за заетостта и социални показатели, въведени с цел повишаване на социалното измерение на Икономическия и паричен съюз (ИПС):

безработица;

младежка безработица и процент на младежите, които не работят, не учат и не се обучават (NEET);

брутен разполагаем доход на домакинствата;

процент на изложените на риск от бедност;

неравенство в доходите*.

Основните изводи от доклада през 2015 г. сочат трайни социално-икономически вариации в нивата на безработица, младежка безработица и NEET сред младите хора. Спад на доходите на домакинствата и увеличаване на неравенството и нивото на бедност се наблюдават също в повечето южни държави в еврозоната (Италия, Гърция и т.н.).

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

* Сегментиране на пазара на труда: разделяне на пазара на труда на подчасти. Примерите включват например ситуации, при които някои служители имат постоянни, а други срочни договори, или където съществуват различия между условията за работници мигранти и работници немигранти.

* Неравенство в доходите: в този контекст то е сравнението на относителните дялове на доход в държавата сред различните групи от нейното население. Когато делът на общия доход е висок сред най-богатите, по-бедните сегменти имат съответно по-нисък дял и неравенството е по-голямо.

За допълнителна информация вж.:

Последна актуализация: 21.06.2015

Top