Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Глобално действие за изкореняване на бедността и устойчиво развитие след 2015 г.

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.

Глобално действие за изкореняване на бедността и устойчиво развитие след 2015 г.

 

РЕЗЮМЕ НА:

Съобщение (COM(2015) 44 final) — Глобално партньорство за изкореняване на бедността и устойчиво развитие след 2015 г.

КАКВА Е ЦЕЛТА НА СЪОБЩЕНИЕТО?

  • Съобщението на Комисията съдържа предложения за това как международната общност следва да организира своите действия, за да постигне целите за устойчиво развитие (ЦУР), и представя по-специално как Европейският съюз (ЕС), държавите от ЕС и други лица биха могли да допринесат за международните усилия за изпълнение на програмата за периода до 2030 г.
  • В него са изложени становищата на Европейската комисия относно изграждането на ново глобално партньорство за изкореняване на бедността и насърчаване на устойчивото развитие в контекста на междуправителствените преговори, довели до Програмата за действие от Адис Абеба и Програмата за устойчиво развитие до 2030 г.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Комисията описва всеобхватните принципи и компонентите, необходими за глобалното партньорство, необходимо за изпълнение на Програмата за устойчиво развитие до 2030 г. (преди приемането ѝ по време на срещата на високо равнище на ООН през септември 2015 г.).

Принципи

Комисията призовава глобалното партньорство да се изгради въз основа на универсални ценности, като:

Компоненти

Освен това партньорството следва:

  • 1.

    Да насърчава благоприятна политическа среда за изпълнението на програмата за периода до 2030 г. чрез практики, действия и ресурси както на международно, така и на национално равнище.

  • 2.

    Да разработва допълнителен и нов капацитет в държавите партньори и да подобрява уменията, като се фокусира върху развитието на човешките ресурси и процесите на планиране, управление и мониторинг.

  • 3.

    Да гарантира ефективно и устойчиво мобилизиране на публичните национални ресурси.

  • 4.

    Да допринася за поддържане на целта на ООН за предоставяне на 0,7 % от брутния вътрешен доход за финансиране на официалната помощ за развитие (ОПР) и да поставя акцент върху ангажирането на държавите с по-висок среден доход и държавите с бързо развиващи се икономики (като Китай или Бразилия).

  • 5.

    Да подобрява търговията като основен фактор за устойчив приобщаващ растеж и устойчиво развитие чрез споразумения за улесняване на търговията.

  • 6.

    Да използва потенциала на науката, технологиите и иновациите например, за да помага на хората да се спасят от бедността, да насърчава устойчивото потребление или да намали уязвимостта на природни бедствия.

  • 7.

    Да насърчава националния и международния частен сектор да инвестира в ефективни и устойчиви транспортни системи и енергийни мрежи и в цифрови инфраструктури.

  • 8.

    Да оползотворява положителните ефекти на миграцията чрез предоставяне на възможност на законните мигранти да запазят по-голямата част от това, което печелят, и чрез признаване на техните умения и квалификации.

  • 9.

    Да подобри мониторинга и оценката на изпълнението на ЦУР, за да гарантира, че те са подкрепени от принципи, като прозрачност, приобщаване, готовност за реакция, ефективност и ефикасност, включително във финансовите им аспекти.

Тези предложения бяха част от позицията на ЕС по преговорите за Конференцията за финансиране на развитието в Адис Абеба през юли 2015 г. и срещата на високо равнище на ООН в Ню Йорк през септември 2015 г., които доведоха до приемането на програмата за периода до 2030 г. Съобщението на Комисията доведе до издаване на Заключенията на Съвета през май 2015 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите — Глобално партньорство за изкореняване на бедността и устойчиво развитие след 2015 г. (COM(2015) 44 final, 5.2.2015 г.)

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите — Достоен живот за всички: Премахване на бедността и осигуряване на устойчиво бъдеще за света (COM(2013) 92 final, 27.2.2013 г.)

Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите: Достоен живот за всички: от общо виждане към общи действия (COM(2014) 335 final, 2.6.2014 г.)

последно актуализация 08.12.2016

Top