Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Спорове между чуждестранни инвеститори и правителства на ЕС

Спорове между чуждестранни инвеститори и правителства на ЕС

Регламентът разяснява финансовата отговорност между Европейския съюз и държавите на неговата територия, когато инвеститор от държава извън ЕС подаде иск за нарушаване на международно споразумение, по което ЕС е страна.

АКТ

Регламент (ЕС) № 912/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 23 юли 2014 година за създаване на рамка за уредбата на финансовата отговорност, свързана с арбитражните съдилища за уреждане на спорове между инвеститор и държава, учредени по силата на международни споразумения, по които Европейският съюз е страна.

ОБОБЩЕНИЕ

Регламентът разяснява финансовата отговорност между Европейския съюз и държавите на неговата територия, когато инвеститор от държава извън ЕС подаде иск за нарушаване на международно споразумение, по което ЕС е страна.

КАКВО Е ДЕЙСТВИЕТО НА ТОЗИ РЕГЛАМЕНТ?

Съгласно Договора от Лисабон чуждестранните преки инвестиции станаха част от търговската политика на ЕС, за която ЕС има изключителни компетенции. Това означава, че Европейската комисия договаря от името на държавите от ЕС инвестиционната част на търговските споразумения, сключвани с държави извън ЕС. Тези споразумения могат да включват механизъм за уреждане на спорове между инвеститор и държава (ISDS). Това е защитна мярка, която дава право на засегнати инвеститори от държави извън ЕС да завеждат съдебни дела срещу държава от ЕС, в която те са инвестирали парични средства. Исковете са за предполагаемо нарушение на международни споразумения.

Новите правила определят дали ЕС, представляван от Комисията, или европейските правителства трябва да поемат финансовите разходи, включително компенсациите, произтичащи от споровете.

ОСНОВНИ МОМЕНТИ

Критерии за разясняване на поделянето на финансовата отговорност

  • 1.

    ЕС поема финансовите разходи, когато искът, подаден от инвеститор, се отнася за мярка, предприета от институция, орган или агенция от ЕС.

  • 2.

    Засегнатата държава от ЕС поема финансовите разходи, когато искът, подаден от инвеститор, се отнася за мярка, която тя е предприела.

  • 3.

    Ако дадена мярка е предприета от държава от ЕС, но се изисква от законодателството на ЕС, Съюзът поема финансовата отговорност.

Процедура

Сътрудничество и консултации: Комисията и държавата от ЕС, участваща в спора, трябва да си сътрудничат, да започнат консултации и да споделят информация. Регламентът предвижда също така правила за поведение по време на арбитражни производства (производства за разрешаване на спор) между ЕС и засегнатата държава от ЕС.

Неразбирателство във връзка с финансовата отговорност: когато ЕС е респондентът по спора и Комисията счете, че засегнатата държава от ЕС наистина е отговорна за разходите, произтичащи от арбитража, те трябва да постигнат договореност помежду си.

Ако държавата от ЕС не е съгласна с това, Комисията може да приеме решение, което принуждава въпросната държава да възстанови платената сума.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?

Регламентът е в сила от 17 септември 2014 г.

Допълнителна информация можете да намерите на уебсайта на Генерална дирекция„Търговия“ на Европейската комисия.

ПРЕПРАТКИ

Акт

Влизане в сила

Краен срок за транспониране в държавите членки

Официален вестник на Европейския съюз

Регламент (ЕС) № 912/2014

17.9.2014 г.

-

OВ L 257, 28.8.2014 г., стр. 121-134

последно актуализация 03.12.2014

Top