Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

По-добро законотворчество — споразумение между институциите на ЕС

По-добро законотворчество — споразумение между институциите на ЕС

 

РЕЗЮМЕ НА:

Междуинституционално споразумение между Европейския парламент, Съвета на Европейския съюз и Европейската комисия за по-добро законотворчество

КАКВА Е ЦЕЛТА НА СПОРАЗУМЕНИЕТО?

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Годишно и многогодишно програмиране

В началото на всеки законодател трите институции ще се договарят за многогодишните приоритети. Освен това ежегодно ще приемат съвместна декларация за годишните междуинституционални приоритети, основани на годишната работна програма на Комисията. Първата такава съвместна декларация беше приета през 2017 г.

Оценки на въздействието

Споразумението постановява, че Комисията следва да извърши оценки на въздействието за всичките си основни законодателни и незаконодателни предложения. Елементите, които трябва да бъдат обхванати от оценките на въздействието, включват:

  • икономическите, екологичните и социалните последствия;
  • субсидиарност и пропорционалност;
  • въздействието върху конкурентоспособността и по-специално върху МСП;
  • цифровите аспекти;
  • териториалното въздействие.

Комисията ще разчита на Комитет за регулаторен контрол, частично съставен от външни експерти, който ще извършва обективна проверка на качеството на нейната оценка на въздействието.

Парламентът и Съветът могат да извършват оценки на въздействието относно своите съществени изменения, когато сметнат това за подходящо и необходимо. Освен това споразумението определя правила за консултации с обществеността и заинтересованите страни, както и за последваща оценка на законодателството на ЕС.

Прозрачност

В споразумението се подчертава значението на подобряването на прозрачността на законодателните процедури, включително:

  • съгласуване на подобрени практически договорености между трите институции за сътрудничество и споделяне на информация относно международни споразумения;
  • подходящо третиране на тристранните преговори*;
  • съвместни публични съобщения относно успешния резултат на законодателния процес;
  • съвместна база данни на законодателни файлове, позволяващи ясна проследяемост на различните етапи от законодателния процес.

Делегирани актове и актове за изпълнение

Споразумението определя правила за изясняване и улесняване на употребата на делегирани актове и актове за изпълнение в съответствие с член 290 и член 291 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС) и съдържа приложение със стандартни клаузи за тази цел. По-конкретно, договорено е, че:

  • Комисията ще консултира експерти от държавите от ЕС при изготвянето на делегирани актове и експертите от Парламента и Съвета ще имат равен достъп до всички свързани с това заседания и документи;
  • ще се извършва бързо привеждане в съответствие на досиетата преди Договора от Лисабон;
  • ще се проведат по-нататъшни преговори за установяване на необвързващи критерии за очертаване на делегираните актове и актовете за изпълнение (т.е. необвързващи критерии за прилагането на член 290 и член 291 от ДФЕС); и
  • ще бъде създаден публичен регистър (Междуинституционалният регистър на делегираните актове „DelReg“ функционира от края на 2017 г.).

Изпълнение и прилагане на законодателството на ЕС

Споразумението включва три иновации с цел подпомагане на по-доброто изясняване на прилагането и изпълнението на законодателството на ЕС:

  • 1.

    Държавите от ЕС трябва ясно да информират обществеността за мерките, предприети в държавите членки, които прилагат законодателството на Съюза или го инкорпорират в националното законодателство, в съответствие със съвместните декларации от 2011 г. относно обяснителните документи, които придружават уведомлението за такива мерки;

  • 2.

    Държавите от ЕС са помолени да определят ясно в акта за транспониране (т.е. актът, който инкорпорира законодателството на ЕС в националното законодателство) или в свързания с него документ, когато добавят аспекти в националното си законодателство, които по никакъв начин не са свързани със съдържанието на акта на ЕС („прекомерно регулиране“);

  • 3.

    Комисията следва да включи всички случаи на прекомерно регулиране в своя годишен доклад до Европейския парламент и до Съвета.

Опростяване

Споразумението налага трите институции да си сътрудничат с цел да се опрости законодателството и да се намали тежестта, като същевременно се гарантира изпълнението на целите на законодателството. Трите институции потвърждават:

  • своя ангажимент да използват техниката на преработване за по-често модифициране на законодателството, а когато преработването не е подходящо, да кодифицират законодателните текстове възможно най-скоро след приемането на даден акт за изменение;
  • волята си да насърчават най-ефективните регулаторните инструменти, напр. хармонизация и взаимно признаване, с цел избягване на свръхрегулация и намаляване на административната тежест.

Комисията представя годишно проучване на тежестта на резултатите от усилията на ЕС с цел улесняване на законодателството и намаляване на административната тежест, като използва своята Програма за пригодност и резултатност на регулаторната рамка (REFIT).

Изпълнение на Споразумението

Параграф 50 от Споразумението предвижда, че трите институции редовно правят преглед на изпълнението му чрез междуинституционалната координационна група и че провеждат ежегодни заседания на политическо равнище за оценка на напредъка.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА СПОРАЗУМЕНИЕТО?

Прилага се от 13 април 2016 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Тристранни преговори: неофициални тристранни преговори с участието на представители на Европейския парламент, Съвета и Комисията.

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Междуинституционално споразумение между Европейския парламент, Съвета на Европейския съюз и Европейската комисия за по-добро законотворчество (OB L 123, 12.5.2016 г., стр. 1—14)

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Решение на Европейския парламент от 9 март 2016 г. относно сключването на междуинституционално споразумение за по-добро законотворчество между Европейския парламент, Съвета на Европейския съюз и Европейската комисия (2016/2005(ACI)) (OВ C 50, 9.2.2018 г., стр. 91—97)

Съвместна декларация относно законодателните приоритети на ЕС за периода 2018—2019 г. (OВ C 446, 29.12.2017 г., стр. 1—3)

Консолидиран текст на Договора за функционирането на Европейския съюз — Част шеста — Институционални и финансови разпоредби — Дял I — Институционални разпоредби — Глава 2 — Правни актове на Съюза, процедури за приемане и други разпоредби — Раздел 1 — Правни актове на Съюза — Член 290 (ОВ C 202, 7.6.2016 г., стр. 172)

Консолидиран текст на Договора за функционирането на Европейския съюз — Част шеста — Институционални и финансови разпоредби — Дял I — Институционални разпоредби — Глава 2 — Правни актове на Съюза, процедури за приемане и други разпоредби — Раздел 1 — Правни актове на Съюза — Член 291 (ОВ C 202, 7.6.2016 г., стр. 173)

Консолидиран текст на Договора за функционирането на Европейския съюз — Част шеста — Институционални и финансови разпоредби — Дял I — Институционални разпоредби — Глава 2 — Правни актове на Съюза, процедури за приемане и други разпоредби — Раздел 2 — Процедури за приемане на актовете и други разпоредби — Член 295 (ОВ C 202, 7.6.2016 г., стр. 175)

Съвместна декларация относно законодателните приоритети на ЕС за 2017 г. (OВ C 484, 24.12.2016 г., стр. 7—8)

Изявление на Европейския парламент и на Комисията по повод приемането на междуинституционалното споразумение за по-добро законотворчество от 13 април 2016 г. (ОВ L 124, 13.5.2016 г., стр. 1)

Съвместна политическа декларация от 28 септември 2011 г. на държавите-членки и на Комисията относно обяснителните документи (OВ C 369, 17.12.2011 г., стр. 14)

Съвместна политическа декларация от 27 октомври 2011 г. на Европейския парламент, на Съвета и на Комисията относно обяснителните документи (OВ C 369, 17.12.2011 г., стр. 15)

Рамково споразумение за отношенията между Европейския парламент и Европейската комисия (ОВ L 304, 20.11.2010 г., стр. 47—62)

Междуинституционално споразумение за по-добро законотворчество (OВ C 321, 31.12.2003 г., стр. 1—5)

последно актуализация 31.07.2018

Top