Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52024PC0213

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА СЪВЕТА за изменение и поправка на Регламент (ЕС) 2024/257 за определяне за 2024 г., 2025 г. и 2026 г. на възможностите за риболов на определени рибни запаси, приложими във водите на Съюза, както и за риболовните кораби на Съюза в някои води извън Съюза, и на Регламент (ЕС) 2023/194 за определяне за 2023 г. на същите възможности за риболов

    COM/2024/213 final

    Брюксел, 22.5.2024

    COM(2024) 213 final

    2024/0117(NLE)

    Предложение за

    РЕГЛАМЕНТ НА СЪВЕТА

    за изменение и поправка на Регламент (ЕС) 2024/257 за определяне за 2024 г., 2025 г. и 2026 г. на възможностите за риболов на определени рибни запаси, приложими във водите на Съюза, както и за риболовните кораби на Съюза в някои води извън Съюза, и на Регламент (ЕС) 2023/194 за определяне за 2023 г. на същите възможности за риболов


    ОБЯСНИТЕЛЕН МЕМОРАНДУМ

    1.КОНТЕКСТ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО

    Основания и цели на предложението

    С Регламент (ЕС) 2024/257 на Съвета 1 се определят възможностите за риболов за 2024 г., 2025 г. и 2026 г. на определени рибни запаси, приложими във водите на ЕС, както и за риболовните кораби на ЕС в някои води извън ЕС. Настоящото предложение се отнася до изменението на тези възможности за риболов, така че те да отразяват най-новите научни становища и другите съответни промени. Наред с това в предложението е предвидена поправка на някои грешки в регламенти (ЕС) 2023/194 2 и (ЕС) 2024/257 на Съвета.

    Съгласуваност с действащите разпоредби в тази област на политиката

    Предложените мерки са в съответствие с целите и правилата на общата политика в областта на рибарството.

    Съгласуваност с други политики на Съюза

    Предложените мерки са съгласувани с политиките на ЕС в други области — по-специално в областта на околната среда.

    2.ПРАВНО ОСНОВАНИЕ, СУБСИДИАРНОСТ И ПРОПОРЦИОНАЛНОСТ

    Правно основание

    Правното основание на предложението е член 43, параграф 3 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС).

    Субсидиарност

    Предложението попада в обхвата на изключителната компетентност на ЕС в съответствие с член 3, параграф 1, буква г) от ДФЕС. Поради това принципът на субсидиарност не се прилага.

    Пропорционалност

    Съгласно предложението възможностите за риболов се разпределят между държавите членки в съответствие с целите, заложени в Регламент (ЕС) № 1380/2013 на Европейския парламент и на Съвета относно общата политика в областта на рибарството 3 . По силата на членове 16 и 17 от Регламент (ЕС) № 1380/2013 държавите членки трябва да решат как предоставените им възможности за риболов могат да бъдат разпределени между корабите, плаващи под тяхно знаме, в съответствие с определени критерии. Това означава, че държавите членки имат необходимата свобода на преценка при разпределянето на предоставения им общ допустим улов (ОДУ) в съответствие с избрания от тях социално-икономически модел за усвояване на възможностите за риболов, с които разполагат.

    Избор на инструмент

    Тъй като предложението се отнася до изменението на съществуващ регламент, най-подходящият правен инструмент е регламент.

    3.РЕЗУЛТАТИ ОТ ПОСЛЕДВАЩИТЕ ОЦЕНКИ, КОНСУЛТАЦИИТЕ СЪС ЗАИНТЕРЕСОВАНИТЕ СТРАНИ И ОЦЕНКИТЕ НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО

    Последващи оценки/проверки за пригодност на действащото законодателство

    Не е приложимо.

    Консултации със заинтересованите страни

    Въз основа на годишното си съобщение, озаглавено „Към по-устойчив риболов в ЕС: актуално състояние и насоки за 2024 г.“ (COM(2023) 303), Комисията проведе консултации със заинтересованите страни, като за целта бяха използвани консултативните съвети.

    В представените от заинтересованите страни отговори на това годишно съобщение се съдържат становищата им относно извършената от Комисията оценка на състоянието на ресурсите и относно подходящите мерки за тяхното управление. Тези отговори бяха взети предвид от Комисията при изготвянето на предложението.

    Събиране и използване на експертни становища

    Научните становища на Международния съвет за изследване на морето (ICES) се основават на рамка, разработена от неговите експертни групи и органи за вземане на решения, и се изготвят в съответствие с рамковото споразумение за партньорство с Комисията.

    Оценка на въздействието

    Обхватът на предложението е ограничен от член 43, параграф 3 от ДФЕС.

    Целта на предложението е да се избегнат краткосрочните подходи, за да се постигне дългосрочна устойчивост. В него се вземат предвид инициативите на заинтересованите страни и консултативните съвети, ако са получили положителна оценка от ICES. Предложението на Комисията за реформа на общата политика в областта на рибарството се основава на оценка на въздействието (SEC(2011) 891), в която се посочва, че макар постигането на целта за максимален устойчив улов да е необходимо условие за екологична, икономическа и социална устойчивост, тези три цели не могат да бъдат осъществени независимо една от друга.

    Що се отнася до възможностите за риболов в рамките на регионалните организации за управление на рибарството и запасите, които се управляват съвместно с държави извън ЕС, с предложението се прилагат мерки, договорени в международен план. Всички аспекти, които са от значение за оценката на евентуалното въздействие на възможностите за риболов, се разглеждат при подготовката и провеждането на международни преговори, в рамките на които възможностите за риболов на ЕС се съгласуват с държави извън ЕС.

    Пригодност и опростяване на законодателството

    Не е приложимо.

    Основни права

    В предложението са зачетени основните права, и по-конкретно тези, които са признати в Хартата на основните права на Европейския съюз.

    4.ОТРАЖЕНИЕ ВЪРХУ БЮДЖЕТА

    Предложените мерки няма да имат отражение върху бюджета.

    5.ДРУГИ ЕЛЕМЕНТИ

       Подробно разяснение на конкретните разпоредби на предложението

    Целта на предложението е Регламент (ЕС) 2024/257 на Съвета да бъде изменен, както е описано по-долу.

    Хамсия във водите около Иберийския полуостров

    С Регламент (ЕС) 2024/257 временно беше определен нулев ОДУ за хамсията (Engraulis encrasicolus) в подзони 9 и 10 на ICES (водите около Иберийския полуостров и около Азорските острови) и във водите на ЕС от участък 34.1.1 на Комитета по риболова в централната източна част на Атлантическия океан (CECAF) (на изток от Мадейра и Канарските острови) за периода от 1 юли 2024 г. до 30 юни 2025 г., докато ICES публикува научното си становище относно хамсията в участък 9a на ICES (водите около Иберийския полуостров) за същия период.

    Очаква се ICES да публикува съответното становище на 14 юни 2024 г. До публикуването на становището на ICES ОДУ за хамсията в подзони 9 и 10 на ICES и във водите на ЕС от участък 34.1.1 на CECAF за периода от 1 юли 2024 г. до 30 юни 2025 г. е обозначен с „pm“ (pro memoria). Веднага щом становището на ICES бъде публикувано, службите на Комисията ще актуализират предложението посредством неофициален документ, в който ще бъде предложен ОДУ въз основа на това становище.

    Сребриста сайда в Бискайския залив

    С Регламент (ЕС) 2024/257 временно беше определен ОДУ за сребристата сайда (Pollachius pollachius) в участъци 8a, 8b, 8d и 8e на ICES (Бискайския залив) на равнище от 500 тона за периода от 1 януари до 30 юни 2024 г. Временният ОДУ беше определен, тъй като беше необходимо повече време за оценка на социално-икономическото въздействие от определянето на окончателния ОДУ за 2024 г. на равнището, препоръчано от ICES в научното му становище 4 относно сребристата сайда в подзона 8 и участък 9а на ICES (Бискайския залив и водите около Иберийския полуостров) 5 , което се равнява на 698 тона.

    Комисията поиска от Научния, технически и икономически комитет по рибарство (НТИКР) да изготви оценка на съответното въздействие. Комисията призова НТИКР също така да посочи необходимото равнище на окончателния ОДУ за сребристата сайда в Бискайския залив, с което да се избегне ефектът на „блокиращи видове“ 6 при целевия улов на обикновен морски език (Solea solea) и норвежки омар (Nephrops norvegicus). Комисията предостави на НТИКР извънреден договорен доклад, съдържащ оценка на социално-икономическото въздействие от определянето на окончателния ОДУ за сребристата сайда в Бискайския залив на равнището, препоръчано от ICES, в сравнение с определянето на същия ОДУ на други равнища, както и други документи, представени от Франция, включително проучване, изготвено от Френския национален институт за морски изследвания (Ifremer) 7 .

    На 28 март 2024 г. НТИКР публикува своята оценка 8 на социално-икономическото въздействие от определянето на окончателния ОДУ за 2024 г. на равнището, препоръчано от ICES в научното му становище относно сребристата сайда. В посочената оценка НТИКР inter alia отбеляза следното:

    Първо, НТИКР стига до заключението, че „изследванията [т.е. извънредният договорен доклад и проучването на Ifremer] са общосъгласувани по отношение на идентифицирането на потенциален случай на блокиране и на социално-икономическите последици, ако към ОДУ за сребристата сайда се приложи намаление с 53 %, като се допускат пълно изпълнение на задължението за разтоварване на сушата и прекратяване на риболова след изчерпването на ОДУ“.

    Второ, във връзка с изследването на Ifremer НТИКР се позовава на констатацията в него, че „преустановяването на риболова след изчерпването [на ОДУ] на препоръчаното от ICES равнище (...) за сребристата сайда би довело до отнемане на 43 % от ОДУ за норвежки омар (...) и 50 % от ОДУ за обикновен морски език (...) през 2024 г. Уловът на кучешка акула (...) и на лаврак също изглежда повлиян — съответно с 41 % и 51 % от ОДУ за тези два запаса“. НТИКР също така отчита, че съгласно изследването, ако окончателният ОДУ за сребристата сайда в Бискайския залив се определи на по-високо равнище от равнището, препоръчано от ICES, това действие също би имало ограничителен ефект върху риболова на обикновен морски език (Solea solea) и норвежки омар (Nephrops norvegicus) и че „ОДУ за сребристата сайда би блокирал флотовете, които извършват риболов на обикновен морски език и норвежки омар, независимо с колко бъде намален този ОДУ“. Това становище е в съответствие със съображенията на ICES 9 , свързани със смесения риболов, според които сребристата сайда е най-ограничаващият вид при дънния риболов в Бискайския залив.

    Трето, във връзка с извънредния договорен доклад НТИКР се позовава на съдържащата се в него констатация, че ако окончателният ОДУ за сребристата сайда в Бискайския залив се определи на равнището, препоръчано от ICES, „блокиращият ефект, който се симулира в сценариите, като се прилага минималното равнище на разполагане на риболовното усилие, може да е значителен. Дейността на тези флотове е по-интензивна през първите две тримесечия на годината и поради това възникването на блокиращ ефект се симулира през второто тримесечие (ОДУ = 500 t), през третото тримесечие (ОДУ = 698 t) или през четвъртото тримесечие на базата на наблюдаваните през 2022 г. по-малки възможности за улов и като се допуска размяна на квоти от Испания към Франция.“ НТИКР се позовава и на заключението на доклада, че „минималният годишен ОДУ, необходим за разполагането на симулираното общо усилие (...), варира от 1209 тона ([при] липса на размяна на квоти и средни възможности за улов) до 824 тона ([при] размяна на квоти и улов в обем на улова за 2022 г.).

    В допълнение към оценката на НТИКР Комисията отбелязва, че в преразгледания от НТИКР извънреден договорен доклад се счита, че ако окончателният ОДУ за сребристата сайда в Бискайския залив бъде определен на равнището, препоръчано от ICES, това действие би довело до намаляване на общите приходи на съответните френски флотове с 48 милиона евро (– 37 %) в сравнение със средните приходи за периода 2020—2022 г. (при най-малки възможности за 2022 г.). Комисията отбелязва също така, че — съгласно извънредния договорен доклад — за да се запази текущото равнище на риболовното усилие до края на 2024 г., окончателният ОДУ за сребристата сайда в Бискайския залив би трябвало да се определи на равнище от 985 тона и че такова равнище би довело до леко намаление на общите приходи с 1,6 %. На последно място, Комисията посочва, че Франция би била непропорционално засегната от евентуалното намаляване на съответния ОДУ, тъй като понастоящем той зависи от размяната и възможността за гъвкавост по отношение на квотите в две последователни години. Поради това използването на посочените възможности за гъвкавост би станало по-трудно.

    Въз основа на резултатите от оценката на НТИКР, на допълнителните елементи, обобщени в предходния параграф, и на трудностите при риболова на всички запаси при максимален устойчив улов по едно и също време — особено в ситуации, при които това би довело до преждевременна забрана на една или повече риболовни дейности, в съответствие с член 5, параграф 3 от Регламент (ЕС) 2019/472 10 се предлага:

    определяне на окончателния ОДУ за сребристата сайда в участъци 8a, 8b, 8d и 8e на ICES на равнище от 959 тона за 2024 г. Съгласно становището на ICES това равнище съответства на количествата разтоварвания на сушата на съответния запас през 2022 г., т.е. през последната година, за която има налични данни. Определянето на окончателния ОДУ на равнище от 959 тона ще гарантира, че настоящият риболовен натиск върху сребристата сайда в подзона 8 и участък 9а на ICES няма да се увеличи. Според научното становище на ICES 11 смъртността от риболов на този запас понастоящем е под равнището, при което се постига максимален устойчив улов. В допълнение, съгласно изследването на Ifremer определянето на окончателния ОДУ на равнище от 959 тона ще позволи използването на ОДУ за лаврак (Dicentrarchus labrax), норвежки омар и обикновен морски език съответно на нива от 56 %, 47 % и 55 %. Въпреки че посоченото равнище ще намали общите приходи на флотовете, и по-специално на френските флотове, рибарите ще могат да продължат да извършват улов в рамките на ОДУ за лаврак, норвежки омар и обикновен морски език до четвъртото тримесечие на 2024 г.; и

    увеличаване на минималния референтен размер за опазване за сребристата сайда в участъци 8a, 8b, 8d и 8e на ICES през 2024 г. от 30 cm на 42 cm. Съгласно референтния показател на ICES за 2023 г. за посочения запас и съответния доклад на работната група на ICES 12 42 cm съответства на дължината при достигането на полова зрялост на сребристата сайда. Следователно тази мярка ще гарантира по-висока защита на незрелите екземпляри и по този начин ще допринесе за възстановяването на биомасата на запаса, която според научните становища на ICES понастоящем е под праговата стойност на индекса на биомасата (Itrigger). Без нея равнището на окончателния ОДУ за сребристата сайда в участъци 8a, 8b, 8d и 8e на ICES за 2024 г. ще трябва да се намали допълнително, за да се възстановят запасите от този вид в подзона 8 и участък 9а на ICES. Посочената мярка следва да се прилага само до приемането на делегиран акт, който е приет в съответствие с член 15, параграф 2 от Регламент (ЕС) 2019/1241 на Европейския парламент и на Съвета 13 и с който се изменя част А от приложение VII към посочения регламент чрез въвеждане на съответна техническа мярка.

    В допълнение, в съответствие с член 5, параграф 3 от Регламент (ЕС) 2019/472 се предлага да се забрани целевият риболов на сребриста сайда в участъци 8a, 8b, 8d и 8e на ICES от риболовни кораби, които извършват целеви риболов на лаврак, норвежки омар и обикновен морски език с дънни тралове 14 , грибове 15 и фиксирани хрилни мрежи 16 .

    Северна скарида в Скагерак и Категат

    С Регламент (ЕС) 2024/257 временно беше определен нулев ОДУ за северната скарида (Pandalus borealis) във водите на ЕС и Норвегия от участък 3a на ICES (Скагерак и Категат) за периода от 1 юли 2024 г. до 30 юни 2025 г., докато ICES публикува научното си становище относно северната скарида в участъци 3a и 4a—изток на ICES (Скагерак и Категат и северната част на Северно море — в т. нар. „норвежка дълбоководна зона“).

    Очаква се ICES да публикува съответното становище на 7 юни 2024 г. След като становището на ICES бъде публикувано, ЕС ще проведе двустранни консултации с Норвегия относно i) равнището на общите възможности за риболов за посочения запас за периода от 1 юли 2024 г. до 30 юни 2025 г., ii) равнището на ОДУ за северната скарида в участък 3а на ICES за посочения период и iii) допълнителната размяна на възможности за риболов за 2024 г. от Норвегия към ЕС за северната скарида в норвежки води на юг от 62° с.ш., за разглеждане беше договорено между ЕС и Норвегия по време на двустранните консултации относно размяната на квоти и договореностите за достъп за 2024 г. В очакване на официалния резултат от двустранните консултации текстът на приложимото съображение от Регламент (ЕС) 2023/194 17 е включен в квадратни скоби и съответно променен, а ОДУ за северната скарида във водите на ЕС и Норвегия от участък 3a за периода от 1 юли 2024 г. до 30 юни 2025 г. е обозначен с „pm“ (pro memoria). Веднага щом станат известни официалните резултати от двустранните консултации, службите на Комисията ще актуализират предложението посредством неофициален документ, в който ще бъде предложен съответният ОДУ за този период на равнището, договорено с Норвегия.

    Цаца в Северно море и в Скагерак и Категат

    С Регламент (ЕС) 2024/257 беше временно определен нулев ОДУ за цацата (Sprattus sprattus) и съответния прилов за периода от 1 юли 2024 г. до 30 юни 2025 г. във: i) водите на ЕС и Обединеното кралство от подзона 4 и участък 2a на ICES; и ii) водите на ЕС и Норвегия от участък 3a на ICES (Скагерак и Категат), докато ICES публикува научното си становище относно цацата в подзона 4 и участък 3а на ICES за периода от 1 юли 2024 г. до 30 юни 2025 г.

    Очаква се ICES да публикува съответното становище на 18 април 2024 г. След като становището на ICES бъде публикувано, ЕС ще проведе тристранни консултации с Обединеното кралство и Норвегия относно: i) равнището на общите възможности за риболов за посочения запас за периода от 1 юли 2024 г. до 30 юни 2025 г., и ii) равнището на ОДУ за цацата в подзона 4 и участък 2а на ICES и на ОДУ за цацата в участък 3а на ICES за посочения период. В очакване на официалния резултат от тристранните консултации текстът на приложимото съображение от Регламент (ЕС) 2023/194 е включен в квадратни скоби и съответно променен, а ОДУ за цацата и съответния прилов за периода от 1 юли 2024 г. до 30 юни 2025 г. във: i) водите на ЕС и Обединеното кралство от подзона 4 и участък 2a на ICES; и ii) водите на ЕС и Норвегия от участък 3a на ICES (Скагерак и Категат) са обозначени с „pm“ (pro memoria). Веднага щом станат известни официалните резултати от тристранните консултации, службите на Комисията ще актуализират предложението посредством неофициален документ, в който ще бъдат предложени съответните ОДУ за този период на равнището, договорено с Обединеното кралство и Норвегия.

    Цаца в Ламанша

    С Регламент (ЕС) 2024/257 временно беше определен нулев ОДУ за цацата и съответния прилов във водите на ЕС и Обединеното кралство от участъци 7d и 7e на ICES (Ламанша) за периода от 1 юли 2024 г. до 30 юни 2025 г., докато ICES публикува научното си становище относно цацата в посочената зона за посочения период.

    Очаква се ICES да публикува съответното становище на 18 април 2024 г. След като становището на ICES бъде публикувано, ЕС ще проведе двустранни консултации с Обединеното кралство относно равнището на ОДУ за периода от 1 юли 2024 г. до 30 юни 2025 г. в съответствие с член 498, параграфи 2, 4 и 6 от Споразумението за търговия и сътрудничество между Европейския съюз и Европейската общност за атомна енергия, от една страна, и Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия, от друга страна 18 („Споразумението за търговия и сътрудничество“). В очакване на официалния резултат от двустранните консултации текстът на приложимото съображение от Регламент (ЕС) 2023/194 е включен в квадратни скоби и съответно променен, а ОДУ за цацата и съответния прилов в участъци 7d и 7e на ICES за периода от 1 юли 2024 г. до 30 юни 2025 г. e обозначен с „pm“ (pro memoria). Веднага щом станат известни официалните резултати от двустранните консултации, службите на Комисията ще актуализират предложението посредством неофициален документ, в който ще бъде предложен съответният ОДУ за този период на равнището, договорено с Обединеното кралство.

    Морски костур в североизточната част на Атлантическия океан

    В Регламент (ЕС) 2024/257 се посочва, че квотата на ЕС за морски костур (Sebastes spp.) в международните води от подзони 1 и 2 на ICES (североизточната част на Атлантическия океан) „предстои да бъде определена“.

    С цел риболовът да започне на 1 юли 2024 г. се предлага да се определи квотата на ЕС за морски костур в международните води от подзони 1 и 2 на ICES за 2024 г. До публикуване на научното становище и за да се осигури възможност за поддържане на досегашното равнище на риболовните дейности на ЕС по отношение на рибния запас в международни води, се предлага квотата на ЕС да бъде определена в размер на 6000 тона, т.е. на същото равнище, както през 2023 г.

    ICCAT

    На 13 март 2024 г. Европейският парламент и Съветът приеха Регламент (ЕС) 2024/897 19 , с който в правото на ЕС бяха въведени някои мерки за управление, опазване и контрол на рибарството в зоната на Конвенцията на Международната комисия за опазване на рибата тон в Атлантическия океан (ICCAT).

    С Регламент (ЕС) 2024/897 inter alia се изменя член 33 от Регламент (ЕС) 2017/2107 20 , като се въвежда нова разпоредба, с която се забранява на корабите на ЕС да нараняват акули мако, уловени в Атлантическия океан на север от 5° с.ш., и се въвежда изискване те да освобождават незабавно в морето уловените екземпляри, като се полагат необходимите грижи за безопасността на членовете на екипажа. В членове 32 и 34—36 от Регламент (ЕС) 2017/2107 вече беше установена забрана за корабите на ЕС да задържат на борда, да трансбордират и да разтоварват части или цели трупове от големооки акули скитници (Alopias superciliosus), дългокрили акули (Carcharhinus longimanus), акули чук (Carcharhinus longimanus) от семейство Sphyrnidae и копринени акули (Carcharhinus falciformis), уловени във връзка с риболов в зоната на ICCAT, като корабите трябва незабавно да освобождават екземплярите от тези видове обратно в морето, без да ги нараняват. За да се избегне припокриване на разпоредби с един и същ предмет, е целесъобразно параграфи 1 и 3—6 от член 27 от Регламент (ЕС) 2024/257 да бъдат заличени.

    С Регламент 2024/897 inter alia се изменя и член 8 от Регламент (ЕС) 2023/2053 на Европейския парламент и на Съвета 21 , като се добавя нова разпоредба, съгласно която държавите членки могат да поискат прехвърляне от предходната година за дадена година на не повече от 5 % от годишната си квота за червен тон (Thunnus thynnus) в Атлантическия океан на изток от 45° з.д. и в Средиземно море. Когато държавите членки отправят такова искане, те са длъжни да представят на Комисията преработен годишен риболовен план и преработен годишен план за управление на риболовния капацитет. Въз основа на преработените годишни риболовни планове и на преработените годишни планове за управление на риболовния капацитет Комисията ще представи на секретариата на ICCAT преработен годишен план на ЕС за обсъждане и одобрение от ICCAT в съответствие с член 11, параграф 5 от Регламент (ЕС) 2023/2053. В очакване на евентуалното представяне на преработения годишен план на ЕС и неговото одобрение от ICCAT ОДУ за червения тон в Атлантическия океан на изток от 45° з.д. и в Средиземно море за 2024 г. е обозначен с „pm“ (pro memoria). Веднага щом евентуалният преработен годишен план на ЕС бъде одобрен от ICCAT, службите на Комисията ще актуализират предложението посредством неофициален документ, в който ще бъде предложено да се измени ОДУ за червения тон в Атлантическия океан на изток от 45° з.д. и в Средиземно море за 2024 г.

    В съответствие с член 15, параграф 7 от Регламент (ЕС) 2023/2053 държавите членки могат да представят на Комисията преработени планове за управление на отглеждането на червен тон в зоната на Конвенцията ICCAT до 15 май всяка година. Въз основа на преработените планове за управление на отглеждането Комисията ще представи на секретариата на ICCAT преработен годишен план на ЕС за обсъждане и одобрение от ICCAT. В очакване на евентуалното представяне на преработения годишен план на ЕС и неговото одобрение от ICCAT текстът на приложимото съображение от Регламент (ЕС) 2023/194 е включен в квадратни скоби и съответно променен, а максималното количество за въвеждане и максималният капацитет на ЕС за отглеждане за 2024 г. са обозначени с „pm“ (pro memoria). Веднага щом евентуалният преработен годишен план на ЕС бъде одобрен от ICCAT, службите на Комисията ще актуализират предложението посредством неофициален документ, в който ще бъде предложено да се изменят съответното максимално количество за въвеждане и максималният капацитет на ЕС за отглеждане за 2024 г.

    NPFC

    На годишното си заседание през 2024 г. Комисията за риболова в северната част на Тихия океан (NPFC) измени мерките за атлантическо-средиземноморската скумрия (Scomber japonicus) в зоната на Конвенцията NPFC и за първи път определи ограничения на улова за този запас, който е на разположение на всички договарящи страни по NPFC, съответно за траулерите и корабите с мрежи гъргър за периода от 1 юни 2024 г. до 31 май 2025 г. 22 . NPFC определи също така допълнително количество от този запас за ЕС за същия период и установи свързаните с него ограничения на риболовното усилие. NPFC също така установи мерки, които са функционално свързани с посочените ограничения на улова и с допълнителното количество и без които: i) нямаше да е възможно установяването на посочените ограничения на улова за всички договарящи страни по NPFC и ii) щеше да се наложи възможностите за риболов на атлантическо-средиземноморска скумрия в зоната на Конвенцията NPFC да бъдат намалени, за да се защитят нецелевите видове. Предлага се тези възможности за риболов и функционално свързаните мерки да бъдат въведени в правото на ЕС. Що се отнася до ограниченията на улова и допълнителното количество за ЕС, се предлага те да бъдат разпределени на равнището на ЕС, тъй като държавите членки не са извършвали риболов на този запас в миналото.

    Поправяне на грешки

    В част Б от приложение IA към Регламент (ЕС) 2024/257, изменен с Регламент (ЕС) 2024/1015 на Съвета 23 , следва да бъдат поправени следните грешки:

    Таблица 103, бележка под линия 1: кодът за докладване „MAC/*3A4-BC“ следва да се замени с „MAC/*3A4BC“.

    Таблица 123, бележка под линия 2: В допълнение към квотата на ЕС за фуражна риба в норвежки води от подзона 4 на ICES количеството сафриди (Trachurus spp.), което може да бъде уловено в рамките на посочената квота на ЕС, следва също да бъде определено в съответствие с резултатите от консултациите в областта на рибарството за 2024 г. между Норвегия и ЕС от името на Швеция 24 . Поради това посоченото количество следва да се определи на равнище от 400 тона.

    В приложение IК към Регламент (ЕС) 2024/257 следва да бъдат поправени следните грешки:

    Таблица 1, бележка под линия 1: от съображения за правна яснота препратката към подзона 51.7 на ФАО следва да бъде заличена, тъй като зоната в посочената бележка под линия обхваща и части от подзона 51.6 на ФАО.

    Таблица 2, бележка под линия 1: в съответствие с подхода, следван в таблица 1, препратката към подзона 51.7 на ФАО следва да бъде заличена.

    Таблица 3, бележка под линия 1: в съответствие с подхода, следван в таблица 1, препратката към подзона 57.4 на ФАО следва да бъде заличена. Необходимо е също така да се поправят координатите на точки 1 и 4.

    В регламенти (ЕС) 2023/194 и (ЕС) 2024/257 следва да бъдат поправени следните грешки във връзка със забранените видове:

    Член 18, параграф 1, буква п) от Регламент (ЕС) 2023/194 и част Г от приложение IA към него: в съответствие с препоръки 08:2024 до 10:2024 на NEAFC 25 на риболовните кораби на ЕС се забранява да извършват риболов, да задържат на борда, да трансбордират и да разтоварват на сушата изброените в посочените препоръки дълбоководни акули, дълбоководни скатоподобни видове (Rajiformes) и дълбоководни химери (Chimaeras) във i) всички международни води от зоната на Конвенцията на Комисията за риболова в североизточните части на Атлантическия океан (NEAFC) 26 (регулаторната зона на NEAFC) и, когато е целесъобразно, във ii) водите на ЕС от зоната на Конвенцията NEAFC. Поради това следва забраните да се прилагат и по отношение на риболовните кораби на ЕС в международните води от подзони 1, 2 и 14 на ICES. Забраните следва да се прилагат и за i) дълбоководната черноуста котешка акула (Galeus melastomus), ii) скатоподобните видове (Rajiformes), посочени в Препоръка 10:2024 на NEAFC, и iii) видовете химери (Chimaeras), посочени в Препоръка 08:2024 на NEAFC; и

    Член 18, параграф 1, буква п) от Регламент (ЕС) 2023/194 и част Г от приложение IA към него, член 20, параграф 1, букви в) — е) и член 55, параграф 1, буква г) от Регламент (ЕС) 2024/257: за да се гарантира правна яснота, забраните следва да бъдат заличени от Регламент (ЕС) 2024/257 и да бъдат включени в Регламент (ЕС) 2023/194.



    2024/0117 (NLE)

    Предложение за

    РЕГЛАМЕНТ НА СЪВЕТА

    за изменение и поправка на Регламент (ЕС) 2024/257 за определяне за 2024 г., 2025 г. и 2026 г. на възможностите за риболов на определени рибни запаси, приложими във водите на Съюза, както и за риболовните кораби на Съюза в някои води извън Съюза, и на Регламент (ЕС) 2023/194 за определяне за 2023 г. на същите възможности за риболов

    СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

    като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 43, параграф 3 от него,

    като взе предвид предложението на Европейската комисия,

    като има предвид, че:

    (1)С Регламент (ЕС) 2024/257 27 на Съвета се определят възможностите за риболов за 2024 г., 2025 г. и 2026 г. на определени рибни запаси, приложими във водите на Съюза, както и за риболовните кораби на Съюза в някои води извън Съюза. Посочените възможности за риболов, съдържащи определени функционално свързани с тях мерки, следва да бъдат изменени съгласно публикуваните научни становища и резултатите от консултациите с трети държави и от заседанията на регионални организации за управление на рибарството.

    (2)[След като становището на Международния съвет за изследване на морето (ICES) относно хамсията (Engraulis encrasicolus) в участък 9а на ICES за периода от 1 юли 2024 г. до 30 юни 2025 г. бъде публикувано на [X] г., общият допустим улов (ОДУ) за хамсията в подзони 9 и 10 на ICES и във водите на Съюза от участък 34.1.1 на Комитета по риболова в централната източна част на Атлантическия океан (CECAF) за този период следва да бъде определен в съответствие с посоченото становище.] [Съображението и съответните разпоредби ще бъдат актуализирани след публикуването на становището на ICES.]

    (3)На 28 март 2024 г. Научният, технически и икономически комитет по рибарство (НТИКР) публикува своето становище 28 относно социално-икономическото въздействие от определянето на ОДУ за сребристата сайда (Pollachius pollachius) в участъци 8a, 8b, 8d и 8e на ICES за 2024 г. на равнището, препоръчано от ICES 29 , и относно необходимото равнище на този ОДУ, за да се избегне ефектът на „блокиращи видове“ 30 . Поради това следва да се определи окончателният ОДУ за 2024 г., който ще замени временния ОДУ, определен с Регламент (ЕС) 2024/257 за периода от 1 януари до 30 юни 2024 г. В съответствие с член 5, параграф 3 от Регламент (ЕС) 2019/472 на Европейския парламент и на Съвета 31 този ОДУ следва да бъде определен на равнище от 959 тона, което съгласно посоченото становище ще даде възможност на флотовете да продължат дейността си до четвъртото тримесечие на годината и по този начин ще се намалят i) проявите на ефекта на „блокиращи видове“ и преждевременната забрана на съответните риболовни дейности и ii) свързаните с тях социално-икономически въздействия върху сектора на рибарството.

    (4)[От 13 до 29 юни 2023 г. Съюзът и Норвегия проведоха консултации относно i) равнището на общите възможности за риболов за северната скарида в участъци 3a и 4a—изток на ICES за периода от 1 юли 2023 г. до 30 юни 2024 г. и ii) равнището на ОДУ за северната скарида в участък 3а на ICES. Резултатите от консултациите бяха документирани в съгласуван протокол, подписан на 29 юни 2023 г. Поради това съответният ОДУ следва да бъде определен на равнището, договорено с Норвегия.] [Съображението и съответните разпоредби ще бъдат актуализирани след приключване на консултациите между Съюза и Норвегия.]

    (5)[На 12 май 2023 г. Съюзът, Обединеното кралство и Норвегия проведоха консултации относно i) равнището на общите възможности за риболов на цаца (Sprattus sprattus) във водите на Съюза и на Обединеното кралство от подзона 4 и участък 2а на ICES за периода от 1 юли 2024 г. до 30 юни 2025 г. и във водите на Съюза и Норвегия от участък 3а на ICES за същия период, както и ii) равнището на ОДУ за цацата в тези зони. Резултатите от консултациите бяха документирани в съгласуван протокол, подписан на 16 май 2023 г. Поради това ОДУ за цацата и съответния прилов за периода от 1 юли 2023 г. до 30 юни 2024 г. във i) водите на Съюза и Обединеното кралство от подзона 4 и участък 2a на ICES и ii) водите на Съюза и Норвегия от участък 3a на ICES следва да бъдат определени на равнищата, договорени с Обединеното кралство и Норвегия.] [Съображението и съответните разпоредби ще бъдат актуализирани след приключване на консултациите между Съюза, Обединеното кралство и Норвегия.]

    (6)[На 4 май 2023 г. в съответствие с член 498, параграфи 2, 4 и 6 от Споразумението за търговия и сътрудничество между Европейския съюз и Европейската общност за атомна енергия, от една страна, и Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия, от друга страна 32 Съюзът и Обединеното кралство проведоха консултации относно равнището на ОДУ за цацата в участъци 7d и 7e на ICES за периода от 1 юли 2023 г. до 30 юни 2024 г. Резултатите от консултациите бяха документирани в писмен протокол, подписан на 1 юни 2023 г. Поради това ОДУ за цацата и съответния прилов в участъци 7d и 7e на ICES за този период следва да бъдат определени на равнището, договорено с Обединеното кралство.] [Съображението и съответните разпоредби ще бъдат актуализирани след приключване на консултациите между Съюза и Обединеното кралство.]

    (7)С цел риболовът да започне на 1 юли 2024 г. се предлага да се определи квотата на Съюза за морски костур (Sebastes spp.) в международните води от подзони 1 и 2 на ICES за 2024 г. До публикуване на научното становище и за да се осигури възможност за поддържане на досегашното равнище на риболовните дейности на Съюза по отношение на рибния запас в международни води, се предлага квотата на Съюза да бъде определена в размер на 6000 тона, т.е. на същото равнище, както през 2023 г.

    (8)На годишното си заседание през 2024 г. Комисията за риболова в северната част на Тихия океан (NPFC) измени мерките за атлантическо-средиземноморската скумрия (Scomber japonicus) в зоната на Конвенцията NPFC и за първи път определи ограничения на улова за този запас, който е на разположение на всички договарящи страни по NPFC, включително на Съюза, съответно за траулерите и корабите с мрежи гъргър за периода от 1 юни 2024 г. до 31 май 2025 г. NPFC определи също така допълнително количество от този запас за Съюза за същия период и установи свързаните с него ограничения на риболовното усилие. NPFC също така установи мерки, които са функционално свързани с посочените ограничения на улова и с допълнителното количество и без които: i) нямаше да е възможно установяването на посочените ограничения на улова за всички договарящи страни по NPFC и ii) щеше да се наложи възможностите за риболов на атлантическо-средиземноморска скумрия в зоната на Конвенцията NPFC да бъдат намалени, за да се защитят нецелевите видове. Предлага се тези възможности за риболов и функционално свързаните мерки да бъдат въведени в правото на Съюза. Що се отнася до ограниченията на улова и допълнителното количество за Съюза, се предлага те да бъдат разпределени на равнището на Съюза, тъй като държавите членки не са извършвали риболов на този запас в миналото.

    (9)С Регламент (ЕС) 2024/897 на Европейския парламент и на Съвета 33  inter alia се изменя член 33 от Регламент (ЕС) 2017/2017 34 на Европейския парламент и на Съвета 35 , като се въвежда нова разпоредба, с която се забранява на корабите на Съюза да нараняват акули мако, уловени в Атлантическия океан на север от 5° с.ш., и се въвежда изискване те да освобождават незабавно в морето уловените екземпляри, като се полагат необходимите грижи за безопасността на членовете на екипажа. За да се избегне припокриване на разпоредби с един и същ предмет, е целесъобразно параграф 6 от член 27 от Регламент (ЕС) 2024/257 да бъде заличен.

    (10)В членове 32 и 34—36 от Регламент (ЕС) 2017/2017 вече беше установена забрана за корабите на Съюза да задържат на борда, да трансбордират и да разтоварват части или цели трупове от големооки акули скитници (Alopias superciliosus), дългокрили акули (Carcharhinus longimanus), акули чук (Carcharhinus longimanus) от семейство Sphyrnidae и копринени акули (Carcharhinus falciformis), уловени във връзка с риболов в зоната на ICCAT, като корабите трябва незабавно да освобождават екземплярите от тези видове обратно в морето, без да ги нараняват. За да се избегне припокриване на разпоредби с един и същ предмет, е целесъобразно параграфи 1, 3 и 5 от член 27 от Регламент (ЕС) 2024/257 да бъдат заличени.

    (11)[Съгласно член 8 от Регламент (ЕС) 2023/2053 на Европейския парламент и на Съвета 36 някои държави членки представиха на Комисията преработени годишни риболовни планове и годишни планове за управление на риболовния капацитет с искане за прехвърляне на процент от годишната им квота за червен тон (Thunnus thynnus) в Атлантическия океан на изток от 45° з.д. и в Средиземно море от 2023 г. за 2024 г. Въз основа на преработените планове на [X] май 2024 г. Комисията представи на секретариата на ICCAT преработен годишен план на Съюза за 2024 г. в съответствие с член 11, параграф 5 от Регламент (ЕС) 2023/2053. Преработеният годишен план на Съюза за 2024 г. беше одобрен от ICCAT на [X] г. Поради това ОДУ за червения тон в Атлантическия океан на изток от 45° з.д. и в Средиземно море за 2024 г. следва да бъде изменен в съответствие с посочения преработен годишен план на Съюза.] [Съображението и съответните разпоредби ще бъдат актуализирани, след като ICCAT одобри евентуалния преработен годишен план на Съюза.]

    (12)[В съответствие с член 15, параграф 7 от Регламент (ЕС) 2023/2053 пет държави членки представиха на Комисията изменения в своите планове за управление на отглеждането на червен тон. Въз основа на преработените планове на 9 май 2023 г. Комисията представи на секретариата на ICCAT преработен годишен план на Съюза за 2023 г. Преработеният годишен план на Съюза за 2023 г. беше одобрен от ICCAT на 11 май 2023 г. Поради това в съответствие с преработения годишен план на Съюза максималното количество за въвеждане и максималният капацитет на Съюза за отглеждане следва да бъдат изменени.] [Съображението и съответните разпоредби ще бъдат актуализирани, след като ICCAT одобри евентуалния преработен годишен план на Съюза.]

    (13)В член 20, параграф 1 от Регламент (ЕС) 2024/257 и някои таблици за ОДУ в част Б от приложение IА и в приложение IК към него, както и в член 18, параграф 1 от Регламент (ЕС) 2023/194 на Съвета 37 и част Г от приложение IA към него, се съдържат някои грешки по отношение на равнищата на възможностите за риболов, видовете, зоните на прилагане и кодовете за докладване. Следователно е уместно тези разпоредби да бъдат съответно поправени.

    (14)Поради това регламенти (ЕС) 2023/194 и (ЕС) 2024/257 следва да бъдат съответно изменени и поправени.

    (15)Някои разпоредби на настоящия регламент за поправка на разпоредбите на Регламент (ЕС) 2024/357 относно определени възможности за риболов в зоната на SIOFA следва да се прилагат от 1 декември 2023 г. в съответствие с периода на прилагане на изменените разпоредби. Освен това разпоредбите на настоящия регламент за изменение или поправка на разпоредбите на регламенти (ЕС) 2023/194 и (ЕС) 2024/257 относно i) сребристата сайда в участъци 8a, 8b, 8d и 8e на ICES, ii) червения тон в Атлантическия океан на изток от 45° з.д. и в Средиземно море и iii) поправките на грешки следва да се прилагат от 1 януари 2024 г. в съответствие с периода на прилагане на съответните разпоредби. Това прилагане с обратно действие не засяга принципите на правната сигурност и защитата на оправданите правни очаквания, тъй като равнището или зоната на прилагане на възможностите за риболов или ограниченията за отглеждане се увеличават.

    (16)Предвид неотложната необходимост да се избегне прекъсването на риболовните дейности настоящият регламент следва да влезе в сила в деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз,

    ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

    Член 1
    Изменение и поправка на Регламент (ЕС) 2024/257

    Регламент (ЕС) 2024/257 се изменя, както следва:

    1)    В член 1, параграф 2 се вмъква следната буква г):

    г)    възможностите за риболов за периода от 1 юни 2024 г. до 31 май 2025 г. в зоната на Конвенцията NPFC.

    2)    В член 4 се вмъква следната буква са):

    са)    „зона на Конвенцията NPFC (Комисия за риболова в северната част на Тихия океан)“ означава географската зона, определена в Конвенцията за опазване и управление на рибните ресурси в открито море в северната част на Тихия океан 38 ;

    3)    Вмъква се следният член 12a:

    Член 12a
    Мерки относно сребристата сайда в участъци 8a, 8b, 8d и 8e на ICES

    По отношение на риболова на сребриста сайда в участъци 8a, 8b, 8d и 8e на ICES се прилага минимален референтен размер за опазване от 42 cm.

    4)    В член 20, параграф 1 букви в)—е) се заличават.

    5)    Член 27 се заменя със следното:

    Член 27
    Акули

    В допълнение към забраните, установени в членове 32—36 от Регламент (ЕС) 2017/2107, се забранява и извършването на целеви риболов на видовете акули скитници от рода Alopias.

    6)    Вмъква се следният раздел 11a:

    Раздел 11а
    Зона на конвенцията NPFC

    Член 48a
    Риболов на атлантическо-средиземноморска скумрия

    1.Държавите членки на знамето предават на Комисията следните обобщени данни относно риболовните кораби на Съюза, извършващи риболов в зоната на Конвенцията NPFC, до посочените по-долу дати:

    а)данни за месечния улов в рамките на ограниченията на улова на атлантическо-средиземноморска скумрия (Scomber japonicus) за всички договарящи страни по NPFC съответно за траулери и кораби с мрежи гъргър съгласно приложение IМ, когато използването на ограниченията на улова е под 60 % — до седмо число на следващия месец; и

    б)данни за седмичния улов на атлантическо-средиземноморска скумрия в рамките на същите ограничения на улова, когато използването на ограниченията на улова е над 60 % и под 95 % — до вторник следващата седмица.

    Комисията събира и своевременно изпраща посочената информация на изпълнителния секретар на NPFC.

    2. В срок от два дни от датата на публикуване на известието на изпълнителния секретар на NPFC, според което използването на посочените ограничения на улова е достигнало 95 %, Комисията налага забрана за видовете риболов, по отношение на които се прилагат тези ограничения на улова.

    3. Комисията обобщава и изпраща на изпълнителния секретар на NPFC данните за годишния улов на атлантическо-средиземноморска скумрия в зоната на Конвенцията NPFC до края на февруари на следващата година.

    4. Настоящият член се прилага в допълнение към задълженията за докладване относно възможностите за риболов, определени в член 33 от Регламент (ЕО) № 1224/2009 на Съвета 39 .

    Член 48б
    Защита на акулите в зоната на Конвенцията NPFC

    1. Риболовните кораби на Съюза, извършващи риболов в зоната на Конвенцията NPFC, нямат право да извършват риболов, да задържат на борда, да трансбордират и да разтоварват на сушата акули в зоната на Конвенцията NPFC.

    2. Когато бъдат уловени случайно, екземплярите от видовете, посочени в параграф 1, не се нараняват и незабавно се пускат обратно в морето.

    Член 48в
    Защита на анадромните риби в зоната на Конвенцията NPFC

    1. Риболовните кораби на Съюза, извършващи риболов в зоната на Конвенцията NPFC, нямат право да извършват риболов, да задържат на борда, да трансбордират и да разтоварват на сушата куча сьомга (Oncorhynchus keta), сьомга кижуч (Oncorhynchus kisutch), розова сьомга (Oncorhynchus gorbuscha), червена сьомга (Oncorhynchus nerka), кралска сьомга (Oncorhynchus tshawytscha), сьомга сима (Oncorhynchus masou) и дъгова пъстърва (Oncorhynchus mykiss).

    2. Когато бъдат уловени случайно, екземплярите от видовете, посочени в параграф 1, не се нараняват и незабавно се пускат обратно в морето.

    7)    В член 55, параграф 1 буква г) се заличава.

    8)    В член 59 се вмъкват следните букви аа), жа), иа) и йа):

    аа)    член 12а се прилага от 1 юли 2024 г. до 31 декември 2024 г. или до началната дата на прилагане на делегиран акт, приет в съответствие с член 15, параграф 2 от Регламент (ЕС) 2019/1241 и изменящ част А от приложение VII към посочения регламент по отношение на минималния референтен размер за опазване за сребристата сайда в участъци 8a, 8b, 8d и 8e на ICES — в зависимост от това коя дата е по-ранна;

    жа)    раздел 11а се прилага от 1 юни 2024 г. до 31 май 2025 г. или до началната дата на прилагане на регламент на Европейския парламент и на Съвета за определяне на мерки, приложими в зоната, обхваната от Конвенцията за опазване и управление на рибните ресурси в открито море в северната част на Тихия океан — в зависимост от това коя дата е по-ранна;

    иа)    в приложение IA, част А, таблица 17 бележка под линия 1 се прилага от 1 юли 2024 г. до 31 декември 2024 г.;

    йа)    приложение IM се прилага от 1 юни 2024 г. до 31 май 2025 г.;

    9)    Приложения IA, IБ, IГ, IК и VI се изменят в съответствие с приложение I към настоящия регламент.

    10)    Вмъква се приложение IM в съответствие с приложение I, точка 16 към настоящия регламент.

    Член 2
    Изменение и поправка на Регламент (ЕС) 2023/194

    Регламент (ЕС) 2023/194 се изменя и поправя, както следва:

    1)    В член 18, параграф 1 буква п) се заменя със следното:

    п)    дълбоководните видове, посочени в част Г от приложение I, във водите на Съюза, на Обединеното кралство и в международните води от зони 1, 2 (с изключение на водите на Обединеното кралство от участък 2a), 5—10, 12 и 14 на ICES, както и в зони 34.1.1, 34.1.2 и 34.2 на CECAF. Забраната обхваща и водите на Съюза и на Обединеното кралство от участък 2a и подзона 4 на ICES, когато това е посочено в същото приложение.

    2)    В член 55, параграф 1 буква к) се заменя със следното:

    к)    дълбоководните акули, посочени в част Г от приложение I, във водите на Съюза от подзони 6—10 на ICES и в зони 34.1.1, 34.1.2 и 34.2 на CECAF. Забраната обхваща и водите на Съюза от подзона 4 на ICES, когато това е посочено в същото приложение.

    3)    Част Г от приложение I се изменя и поправя в съответствие с приложение II към настоящия регламент.

    Член 3
    Влизане в сила и прилагане

    Настоящият регламент влиза в сила в деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

    Той се прилага от 1 декември 2023 г. Член 2 обаче се прилага от 1 януари 2024 г.

    Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

    Съставено в Брюксел на година.

       За Съвета

       Председател

    (1)    Регламент (ЕС) 2024/257 на Съвета от 10 януари 2024 г. за определяне за 2024 г., 2025 г. и 2026 г. на възможностите за риболов на определени рибни запаси, приложими във водите на Съюза, както и за риболовните кораби на Съюза в някои води извън Съюза, и за изменение на Регламент (ЕС) 2023/194 (ОВ L 2024/257, 11.1.2024 г., ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/257/oj ).
    (2)    Регламент (ЕС) 2023/194 на Съвета от 30 януари 2023 г. за определяне за 2023 г. на възможностите за риболов на определени рибни запаси, приложими във водите на Съюза, и за риболовните кораби на Съюза в някои води извън Съюза, и за определяне за 2023 г. и 2024 г. на съответните възможности за риболов на определени дълбоководни рибни запаси (ОВ L 28, 31.1.2023 г., стр. 1).
    (3)    Регламент (ЕС) № 1380/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 11 декември 2013 г. относно общата политика в областта на рибарството, за изменение на регламенти (ЕО) № 1954/2003 и (ЕО) № 1224/2009 на Съвета и за отмяна на регламенти (ЕО) № 2371/2002 и (ЕО) № 639/2004 на Съвета и Решение 2004/585/ЕО на Съвета (ОВ L 354, 28.12.2013 г., стр. 22).
    (4)     https://doi.org/10.17895/ices.advice.21841014.v1  
    (5)    Като се има предвид разпределението на възможностите за риболов между трите ОДУ, обхванати от съответното становище: i) ОДУ за сребристата сайда в участъци 8a, 8b, 8d и 8e на ICES (80 %); ii) ОДУ за сребристата сайда в участък 8c на ICES (9 %); и iii) ОДУ за сребристата сайда в подзони 9 и 10 на ICES и във водите на ЕС от участък 34.1.1 на CECAF (11 %).
    (6)    Както е посочено в съображение 8 от Регламент (ЕС) 2024/257, „блокиращи видове“ са видове, за които не е установена квота и които могат да доведат до преустановяване на риболова от страна на един или повече риболовни кораби дори ако все още не са изчерпили квотите си за други видове.
    (7)     https://stecf.jrc.ec.europa.eu/documents/d/stecf/stecf-plen-24-01-background-docs  
    (8)     https://stecf.jrc.ec.europa.eu/documents/d/stecf/stecf_plen_24-01  
    (9)     http://doi.org/10.17895/ices.advice.24212037  
    (10)    Регламент (ЕС) 2019/472 на Европейския парламент и на Съвета от 19 март 2019 г. за създаване на многогодишен план за запасите — обект на риболов в западните води и съседните на тях води, и за видовете риболов, които експлоатират тези запаси, за изменение на регламенти (ЕС) 2016/1139 и (ЕС) 2018/973 и за отмяна на регламенти (ЕО) № 811/2004, (ЕО) № 2166/2005, (ЕО) № 388/2006, (ЕО) № 509/2007 и (ЕО) № 1300/2008 на Съвета (ОВ L 83, 25.3.2019 г., стр. 1).
    (11)    Като се има предвид разпределението на възможностите за риболов между трите ОДУ, обхванати от съответното становище: i) ОДУ за сребристата сайда в участъци 8a, 8b, 8d и 8e на ICES (80 %); ii) ОДУ за сребристата сайда в участък 8c на ICES (9 %); и iii) ОДУ за сребристата сайда в подзони 9 и 10 на ICES и във водите на ЕС от участък 34.1.1 на CECAF (11 %).
    (12)     https://doi.org/10.17895/ices.pub.23372990.v1   https://doi.org/10.17895/ices.pub.23541168.v1
    (13)    Регламент (ЕС) 2019/1241 на Европейския парламент и на Съвета от 20 юни 2019 г. за опазване на рибните ресурси и защита на морските екосистеми чрез технически мерки, за изменение на регламенти (ЕО) № 1967/2006 и (ЕО) № 1224/2009 на Съвета и на регламенти (ЕС) № 1380/2013, (ЕС) 2016/1139, (ЕС) 2018/973, (ЕС) 2019/472 и (ЕС) 2019/1022 на Европейския парламент и на Съвета и за отмяна на регламенти (ЕО) № 894/97, (ЕО) № 850/98, (ЕО) № 2549/2000, (ЕО) № 254/2002, (ЕО) № 812/2004 и (ЕО) № 2187/2005 на Съвета (ОВ L 198, 25.7.2019 г., стp. 105).
    (14)    Всички видове дънни тралове (OTB, OTT, PTB, TBB, TBN, TBS и TB).
    (15)    Всички видове грибове (SSC, SDN, SPR, SV, SB и SX).
    (16)    Всички фиксирани хрилни мрежи и капани (GTR, GNS, GNC, FYK, FPN и FIX).
    (17)    Регламент (ЕС) 2023/194 на Съвета от 30 януари 2023 г. за определяне за 2023 г. на възможностите за риболов на определени рибни запаси, приложими във водите на Съюза, и за риболовните кораби на Съюза в някои води извън Съюза, и за определяне за 2023 г. и 2024 г. на съответните възможности за риболов на определени дълбоководни рибни запаси (ОВ L 28, 31.1.2023 г., стр. 1).
    (18)    ОВ L 149, 30.4.2021 г., стр. 10.
    (19)    Регламент (ЕС) 2024/897 на Европейския парламент и на Съвета от 13 март 2024 г. за изменение на Регламент (ЕС) 2017/2107 за определяне на мерки за управление, опазване и контрол, приложими в зоната на конвенцията на Международната комисия за опазване на рибата тон в Атлантическия океан (ICCAT) и на Регламент (ЕС) 2023/2053 за установяване на многогодишен план за управление на червения тон в източната част на Атлантическия океан и в Средиземно море (ОВ L 2024/897, 19.3.2024 г., ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/897/oj ).
    (20)    Регламент (ЕС) 2017/2107 на Европейския парламент и на Съвета от 15 ноември 2017 г. за определяне на мерки за управление, опазване и контрол, приложими в зоната на Конвенцията на Международната комисия за опазване на рибата тон в Атлантическия океан (ICCAT), и за изменение на регламенти (ЕО) № 1936/2001, (ЕО) № 1984/2003 и (ЕО) № 520/2007 на Съвета (ОВ L 315, 30.11.2017 г., стр. 1).
    (21)    Регламент (ЕС) 2023/2053 на Европейския парламент и на Съвета от 13 септември 2023 г. за установяване на многогодишен план за управление на червения тон в източната част на Атлантическия океан и в Средиземно море, за изменение на регламенти (ЕО) № 1936/2001, (ЕС) 2017/2107 и (ЕС) 2019/833 и за отмяна на Регламент (ЕС) 2016/1627 (ОВ L 238, 27.09.2023 г., стр. 1).
    (22)    CMM 2024-07.
    (23)    Регламент (ЕС) 2024/1015 на Съвета от 26 март 2024 г. за изменение на Регламент (ЕС) 2024/257 за определяне за 2024 г., 2025 г. и 2026 г. на възможностите за риболов на определени рибни запаси, приложими във водите на Съюза, както и за риболовните кораби на Съюза в някои води извън Съюза (ОВ L 2024/1015, 27.3.2024 г., ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/1015/oj ).
    (24)     https://oceans-and-fisheries.ec.europa.eu/document/download/006c234d-d1fb-4032-810c-20e897a00d6d_en?filename=2023-12-08-EU%28SE%29-NO-Agreed-Record-2024.pdf  
    (25)     https://www.neafc.org/system/files/Recommendation-08-2024_Deep-sea-chimaera.pdf     https://www.neafc.org/system/files/Recommendation-09-2024_Deep-sea-sharks.pdf     https://www.neafc.org/system/files/Recommendation-10-2024_Deep-sea-rays.pdf  
    (26)    „Зона на Конвенцията NEAFC“ означава географската зона, определена в Конвенцията за бъдещо многостранно сътрудничество в североизточната част на Атлантическия океан*.    * ОВ L 227, 12.8.1981 г., стр. 22. Съюзът одобри Конвенцията NEAFC с Решение 81/608/ЕИО на Съвета от 13 юли 1981 г. относно подписването на Конвенцията за бъдещо многостранно сътрудничество в областта на риболова в североизточната част на Атлантическия океан (ОВ L 227, 12.8.1981 г., стр. 21).
    (27)    Регламент (ЕС) 2024/257 на Съвета от 10 януари 2024 г. за определяне за 2024 г., 2025 г. и 2026 г. на възможностите за риболов на определени рибни запаси, приложими във водите на Съюза, както и за риболовните кораби на Съюза в някои води извън Съюза, и за изменение на Регламент (ЕС) 2023/194 (ОВ L 2024/257, 11.1.2024 г., ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/257/oj ).
    (28)     https://stecf.jrc.ec.europa.eu/documents/d/stecf/stecf_plen_24-01
    (29)     https://doi.org/10.17895/ices.advice.21841014.v1  
    (30)    „Блокиращ вид“ е вид, който поради липсата на квота може да доведе до спиране на риболова от един или повече риболовни кораби, въпреки че не са изчерпили квотата си за други видове.
    (31)    Регламент (ЕС) 2019/472 на Европейския парламент и на Съвета от 19 март 2019 г. за създаване на многогодишен план за запасите — обект на риболов в западните води и съседните на тях води, и за видовете риболов, които експлоатират тези запаси, за изменение на регламенти (ЕС) 2016/1139 и (ЕС) 2018/973 и за отмяна на регламенти (ЕО) № 811/2004, (ЕО) № 2166/2005, (ЕО) № 388/2006, (ЕО) № 509/2007 и (ЕО) № 1300/2008 на Съвета (ОВ L 83, 25.3.2019 г., стр. 1).
    (32)    ОВ L 149, 30.4.2021 г., стр. 10.
    (33)    Регламент (ЕС) 2024/897 на Европейския парламент и на Съвета от 13 март 2024 г. за изменение на Регламент (ЕС) 2017/2107 за определяне на мерки за управление, опазване и контрол, приложими в зоната на конвенцията на Международната комисия за опазване на рибата тон в Атлантическия океан (ICCAT) и на Регламент (ЕС) 2023/2053 за установяване на многогодишен план за управление на червения тон в източната част на Атлантическия океан и в Средиземно море (ОВ L 2024/897, 19.3.2024 г., ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/897/oj ).
    (34)    Регламент (ЕС) 2017/2107 на Европейския парламент и на Съвета от 15 ноември 2017 г. за определяне на мерки за управление, опазване и контрол, приложими в зоната на Конвенцията на Международната комисия за опазване на рибата тон в Атлантическия океан (ICCAT), и за изменение на регламенти (ЕО) № 1936/2001, (ЕО) № 1984/2003 и (ЕО) № 520/2007 на Съвета (ОВ L 315, 30.11.2017 г., стр. 1).
    (35)    Регламент (ЕС) 2017/2107 на Европейския парламент и на Съвета от 15 ноември 2017 г. за определяне на мерки за управление, опазване и контрол, приложими в зоната на Конвенцията на Международната комисия за опазване на рибата тон в Атлантическия океан (ICCAT), и за изменение на регламенти (ЕО) № 1936/2001, (ЕО) № 1984/2003 и (ЕО) № 520/2007 на Съвета (ОВ L 315, 30.11.2017 г., стр. 1).
    (36)    Регламент (ЕС) 2023/2053 на Европейския парламент и на Съвета от 13 септември 2023 г. за установяване на многогодишен план за управление на червения тон в източната част на Атлантическия океан и в Средиземно море, за изменение на регламенти (ЕО) № 1936/2001, (ЕС) 2017/2107 и (ЕС) 2019/833 и за отмяна на Регламент (ЕС) 2016/1627 (ОВ L 238, 27.9.2023 г., стр. 1).
    (37)    Регламент (ЕС) 2023/194 на Съвета от 30 януари 2023 г. за определяне за 2023 г. на възможностите за риболов на определени рибни запаси, приложими във водите на Съюза, и за риболовните кораби на Съюза в някои води извън Съюза, и за определяне за 2023 г. и 2024 г. на съответните възможности за риболов на определени дълбоководни рибни запаси (ОВ L 28, 31.1.2023 г., стр. 1).
    (38)    ОВ L 55, 28.2.2022 г., стр. 14. Съюзът се присъедини към Конвенцията за опазване и управление на рибните ресурси в открито море в северната част на Тихия океан с Решение (ЕС) 2022/314 на Съвета от 15 февруари 2022 г. относно присъединяването на Европейския съюз към Конвенцията за опазване и управление на рибните ресурси в открито море в северната част на Тихия океан (ОВ L 55, 28.2.2022 г., стр. 12).
    (39)    ОВ L 55, 28.2.2022 г., стр. 14. Съюзът се присъедини към Конвенцията за опазване и управление на рибните ресурси в открито море в северната част на Тихия океан с Решение (ЕС) 2022/314 на Съвета от 15 февруари 2022 г. относно присъединяването на Европейския съюз към Конвенцията за опазване и управление на рибните ресурси в открито море в северната част на Тихия океан (ОВ L 55, 28.2.2022 г., стр. 12).
    Top

    Брюксел, 22.5.2024

    COM(2024) 213 final

    ПРИЛОЖЕНИЯ

    към

    Предложение за

    РЕГЛАМЕНТ НА СЪВЕТА

    за изменение и поправка на Регламент (ЕС) 2024/257 за определяне за 2024 г., 2025 г. и 2026 г. на възможностите за риболов на определени рибни запаси, приложими във водите на Съюза, както и за риболовните кораби на Съюза в някои води извън Съюза, и на Регламент (ЕС) 2023/194 за определяне за 2023 г. на същите възможности за риболов






    ПРИЛОЖЕНИЕ I

    Регламент (ЕС) 2024/257 се изменя и поправя, както следва:

    Приложения IA, IБ, IГ, IК и VI към Регламент (ЕС) 2024/257 се изменят и поправят, както следва:

    1)В приложение IA, част А таблица 2 се заменя със следното:

     

     

     

    Таблица

    2

     

     

     

    Вид:

    Хамсия

     

     

    Зона:

    9 и 10; води на Съюза от CECAF 34.1.1

     

    Engraulis encrasicolus

     

     

    (ANE/9/3411)

     

    Испания

     

    pm

    1)

    Аналитичен ОДУ

     

     

    Португалия

    pm

    1)

    Съюз

    pm

    1)

    ОДУ

     

    pm

    1)

     

     

     

     

    1)

    Риболов по тази квота може да се извършва само от 1 юли 2024 г. до 30 юни 2025 г.

    2)    В приложение IA, част А таблица 17 се заменя със следното:

     

     

     

    Таблица

    17

     

     

     

    Вид:

    Сребриста сайда

     

     

    Зона:

    8a, 8b, 8d и 8e

     

     

    Pollachius pollachius

     

     

    (POL/8ABDE.)

     

    Испания

    163

    1)

    Аналитичен ОДУ

    Франция

    796

    1)

    Съюз

    959

    1)

    ОДУ

     

    959

    1)

     

     

     

     

    1)

    Когато уловът се извършва от риболовни кораби, използващи i) всички видове дънни тралове (OTB, OTT, PTB, TBB, TBN, TBS и TB), ii) всички видове грибове (SSC, SDN, SPR, SV, SB и SX) и iii) всички фиксирани хрилни мрежи и капани (GTR, GNS, GNC, FYK, FPN и FIX), изключително за прилов. В рамките на тази квота на горепосочените кораби не се разрешава целеви риболов.  Извършваният от тези кораби прилов се докладва отделно (POL/*8ABDE-BC).

    3)В приложение IA, част Б таблица 77 се заменя със следното:

     

     

     

    Таблица

    77

     

     

     

    Вид:

    Северна скарида

     

    Зона:

    3a

     

     

     

    Pandalus borealis

     

     

    (PRA/*03A.)

     

    Дания

     

    pm

    1)

    Аналитичен ОДУ

     

     

    Швеция

    pm

    1)

    Член 3, параграфи 2 и 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилагат.

    Съюз

    pm

    1)

    Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

    ОДУ

    pm

    1)

    1)

    Риболов по тази квота може да се извършва само от 1 юли 2024 г. до 30 юни 2025 г.

     

    4)    В приложение IA, част Б таблица 79 се заменя със следното:

     

     

    Таблица

    79

     

     

     

    Вид:

    Северна скарида

     

    Зона:

    Норвежки води на юг от 62° с.ш.

     

    Pandalus borealis

     

     

    (PRA/4N-S62)

     

    Дания

     

    pm

    Аналитичен ОДУ

     

     

    Швеция

    pm

    1)

    Член 3, параграфи 2 и 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилагат.

    Съюз

    pm

    Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

    ОДУ

     

    Не се прилага.

     

     

     

     

     

    1)

    Приловът на атлантическа треска, пикша, сребриста сайда, меджид и сайда се приспада от квотата за тези видове.

    5)В приложение IA, част Б, таблица 103 бележка под линия 1 се заменя със следното:

    1)

    Специално условие: уловът в рамките на тези квоти не може да надвишава посочените по-долу количества в следните зони:

     

    3a
    (MAC/*03A.)

    Води на Обединеното кралство и на Съюза от 3a, 4b и 4c
    (MAC/*3A4BC)

    4b
    (MAC/*04B.)

    4c
    (MAC/*04C.)

    Води на Обединеното кралство и международни води от 2a, 5b, 6, 7, 8d, 8e, 12 и 14
    (MAC/*2AX14)

    Белгия

    0

    0

    0

    0

    286

    Дания

    0

    4 130

    0

    0

    9 774

    Германия

    0

    0

    0

    0

    298

    Франция

    0

    490

    0

    0

    899

    Нидерландия

    0

    490

    0

    0

    905

    Швеция

    0

    0

    390

    10

    2 741

    Съюз

    0

    5 110

    390

    10

    14 903

    6)В приложение IA, част Б таблица 113 се заменя със следното:

     

     

     

    Таблица

    113

     

     

     

    Вид:

    Цаца и съответен прилов

    Зона:

    3a

     

     

     

    Sprattus sprattus

     

     

    (SPR/*03A.)

     

     

    Дания

    pm

    (1)(2)(3)

    Аналитичен ОДУ

     

     

    Германия

    pm

    (1)(2)(3)

    Швеция

    pm

    (1)(2)(3)

    Съюз

    pm

    (1)(2)(3)

    ОДУ

     

    pm

    2)

     

     

     

     

    1)

    Приловът на меджид и пикша може да бъде до 5 % от квотата (OTH/*03A.). Сборът от прилова на меджид и пикша, приспаднат от квотата в съответствие с настоящата разпоредба, и от прилова на видове, приспаднат от квотата в съответствие с член 15, параграф 8 от Регламент (ЕС) № 1380/2013, не трябва да надхвърля 9 % от квотата.

    2)

    Риболов по тази квота може да се извършва само от 1 юли 2024 г. до 30 юни 2025 г.

    3)

    От тази квота могат да се правят прехвърляния към води на Обединеното кралство и на Съюза от 2a и 4. За тези прехвърляния обаче се изпраща предварително уведомление до Комисията и Обединеното кралство.

    7)В приложение IA, част Б таблица 114 се заменя със следното:

     

     

     

    Таблица

    114

     

     

     

    Вид:

    Цаца и съответен прилов

    Зона:

    Води на Обединеното кралство и на Съюза от 4; води на Обединеното кралство от 2a

     

    Sprattus sprattus

     

     

    (SPR/2AC4-C)

     

    Белгия

     

    pm

    (1)(2)

    Аналитичен ОДУ

     

     

    Дания

    pm

    (1)(2)

    Германия

    pm

    (1)(2)

    Франция

    pm

    (1)(2)

    Нидерландия

    pm

    (1)(2)

    Швеция

    pm

    (1)(2)(3)

    Съюз

    pm

    (1)(2)

    Норвегия

    pm

    1)

    Фарьорски острови

    pm

    (1)(4)

    Обединено кралство

    pm

    1)

    ОДУ

     

    pm

    1)

     

     

     

     

    1)

    Риболов по тази квота може да се извършва само от 1 юли 2024 г. до 30 юни 2025 г.

    2)

    Приловът на меджид може да бъде до 2 % от квотата (OTH/*2AC4C). Сборът от прилова на меджид, приспаднат от квотата в съответствие с настоящата разпоредба, и от прилова на видове, приспаднат от квотата в съответствие с член 15, параграф 8 от Регламент (ЕС) № 1380/2013, не трябва да надхвърля 9 % от квотата.

    3)

    Включително пясъчници.

    4)

    Може да съдържа до 4 % прилов на херинга.

     

     

     

    8)В приложение IA, част Б таблица 115 се заменя със следното:

     

     

     

    Таблица

    115

     

     

     

    Вид:

    Цаца

     

     

    Зона:

    7d и 7e

     

     

     

    Sprattus sprattus

     

     

    (SPR/7DE.)

     

     

    Белгия

     

    pm

    1)

    Аналитичен ОДУ

     

     

    Дания

    pm

    1)

    Германия

    pm

    1)

    Франция

    pm

    1)

    Нидерландия

    pm

    1)

    Съюз

    pm

    1)

    Обединено кралство

    pm

    1)

    ОДУ

     

    pm

    1)

     

     

     

     

    1)

    Риболов по тази квота може да се извършва само от 1 юли 2024 г. до 30 юни 2025 г.  

     

    9)В приложение IA, част Б таблица 123 се заменя със следното:

     

     

     

    Таблица

    123

     

     

     

    Вид:

    Фуражна риба

     

    Зона:

    Норвежки води от 4

     

     

     

     

     

     

    (I/F/04-N.)

     

     

    Швеция

    800

    (1)(2)

    Предпазен ОДУ

    Съюз

    800

    ОДУ

     

    Не се прилага.

     

     

     

     

     

    1)

    Приловът на атлантическа треска, пикша, сребриста сайда, меджид и сайда се приспада от квотите за тези видове.

    2)

    Специално условие: от които не повече от следното количество сафриди (JAX/*04-N.):

     

     

    400

     

     

     

     

     

    10)В приложение IБ таблица 23 се заменя със следното:

     

     

    Таблица

    23

     

    Вид:

    Морски костур, видове

     

    Зона:

    Международни води от 1 и 2

     

    Sebastes spp.

     

    (RED/1/2INT)

    Съюз

    6 000

    1)

    Аналитичен ОДУ

    Член 3, параграфи 2 и 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилагат.

    ОДУ

    Не се прилага.

     

    Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

    1)

    Може да се лови само от 1 юли до 31 декември. Риболовните кораби ограничават своя прилов на морски костур при други риболовни дейности до не повече от 1 % от общия улов, задържан на борда.

    11)В приложение IГ таблица 12 се заменя със следното:

     

     

    Таблица

    12

     

     

     

    Вид:

    Червен тон

     

     

    Зона:

    Атлантически океан на изток от 45° з.д. и Средиземно море

     

    Thunnus thynnus

     

     

     

    (BFT/AE45WM)

     

    Кипър

    pm

    4)

    Аналитичен ОДУ

    Гърция

    pm

    Член 3, параграфи 2 и 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилагат.

    Испания

    pm

    (2)(4)

    Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

    Франция

    pm

    (2)(3)(4)

    Хърватия

    pm

    6)

    Италия

    pm

    (4)(5)

    Малта

    pm

    4)

    Португалия

    pm

    Други държави членки

    pm

    1)

    Съюз

    pm

    (2)(3)(4)(5)

    ОДУ

    pm

    1)

    1)

    С изключение на Кипър, Гърция, Испания, Франция, Хърватия, Италия, Малта и Португалия и само като прилов. Уловът, който се приспада от тази обща квота, се докладва отделно (BFT/AE45WM_AMS).

    2)

    Специално условие: в рамките на този ОДУ по отношение на улова на червен тон от 8 kg/75 cm до 30 kg/115 cm, извършван от корабите, посочени в точка 1 от приложение VI (BFT/*8301), се прилагат следните ограничения на улова и следното разпределение между държавите членки:

    Испания

    pm

    Франция

    pm

    Съюз

    pm

    3)

    Специално условие: в рамките на този ОДУ по отношение на улова на червен тон с тегло, не по-малко от 6,4 kg, или размер, не по-малък от 70 cm, извършван от корабите, посочени в точка 1 от приложение VI, се прилагат следните ограничения на улова и следното разпределение между държавите членки (BFT/*641):

    Франция

    pm

    Съюз

    pm

    4)

    Специално условие: в рамките на този ОДУ по отношение на улова на червен тон от 8 kg/75 cm до 30 kg/115 cm, извършван от корабите, посочени в точка 2 от приложение VI, се прилагат следните ограничения на улова и следното разпределение между държавите членки (BFT/*8302):

    Испания

    pm

    Франция

    pm

    Италия

    pm

    Кипър

    pm

    Малта

    pm

    Съюз

    pm

    5)

    Специално условие: в рамките на този ОДУ по отношение на улова на червен тон от 8 kg/75 cm до 30 kg/115 cm, извършван от корабите, посочени в точка 3 от приложение VI, се прилагат следните ограничения на улова и следното разпределение между държавите членки (BFT/*643):

    Италия

    pm

    Съюз

    pm

    6)

    Специално условие: в рамките на този ОДУ по отношение на улова на червен тон от 8 kg/75 cm до 30 kg/115 cm, извършван от корабите, посочени в точка 3 от приложение VI с цел отглеждане, се прилагат следните ограничения на улова и следното разпределение между държавите членки (BFT/*8303F):

    Хърватия

    pm

     

    Съюз

    pm

     

     

     

     

    12)В приложение IК, таблица 1 бележка под линия 1 се заменя със следното:

    1)

    Зона, ограничена:

    — на юг от 36°00' ю.ш.,

    — на изток от 49°00’ и.д.,

    — на запад от 40°00’ и.д.,

    — на север от прилежащите изключителни икономически зони.

    13)В приложение IК, таблица 2 бележка под линия 1 се заменя със следното:

    1)

    Зона, ограничена:

    на север от 44°00′ ю.ш., когато се намира западно от 44°09′ и.д., и 43°30′ ю.ш., когато се намира източно от 44°09′ и.д.,

    — на юг от 45°00' ю.ш.,

    — на запад и на изток от прилежащите изключителни икономически зони.

    14)В приложение IК, таблица 3 бележка под линия 1 се заменя със следното:

    1)

    Зона, ограничена от следните координати:

    Точка

    Географска ширина

    Географска дължина

    1

    52°50'00" ю.ш.

    80°00'00" и.д.

    2

    55°00'00" ю.ш.

    80°00'00" и.д.

    3

    55°00'00" ю.ш.

    85°00'00" и.д.

    4

    52°50'00" ю.ш.

    85°00'00" и.д.

    15)Точка 6 от приложение VI се заменя със следното:

    6.    Максимален капацитет за отглеждане и угояване на червен тон за всяка държава членка и максимално количество уловен див червен тон, което всяка държава членка може да разпредели за въвеждане в стопанствата си в източната част на Атлантическия океан и в Средиземно море

    Таблица А

    Максимален капацитет за отглеждане и угояване на риба тон

    Брой рибовъдни стопанства

    Капацитет (в тонове)

    Гърция

    pm

    pm

    Испания

    pm

    pm

    Хърватия

    pm

    pm

    Италия

    pm

    pm

    Кипър

    pm

    pm

    Малта

    pm

    pm

    Португалия

    pm

    pm

    Таблица Б

    Максимално количество уловен див червен тон (в тонове)

    Гърция

    pm

    Испания

    pm

    Хърватия

    pm

    Италия

    pm

    Кипър

    pm

    Малта

    pm

    Португалия

    pm

    Приложение I към Регламент (ЕС) 2024/257 се изменя, както следва:

    16)Добавя се следното приложение IM:

    ПРИЛОЖЕНИЕ IM

    ЗОНА НА КОНВЕНЦИЯТА NPFC

    Таблица

    1

    Вид:

    Атлантическо-средиземноморска скумрия

    (Scomber japonicus)

    Зона:

    Зона на Конвенцията NPFC

    Съюз

    6 000

    (2)(3)(4)

    Предпазен ОДУ

    Договарящи страни по NPFC, включително Съюза

    94 000

    (1)(2)(3)

    Член 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

    ОДУ

    Не се прилага.

    1)

    Специално условие: в рамките на това ограничение на улова следните кораби не могат да надвишават посочените по-долу количества:

    Траулери*

    (MAS/NPFC-TR)

    Кораби с мрежи гъргър*

    (MAS/NPFC-PS)

    14 000

    80 000

    * Видовете риболов, по отношение на които се прилагат посочените ограничения на улова, се забраняват от договарящите страни по NPFC, включително — за Съюза — от Комисията, в срок от два дни от датата на публикуване на известието на изпълнителния секретар на NPFC, според което използването на ограниченията на улова е достигнало 95 %.

    2)

    Риболов на атлантическо-средиземноморска скумрия по всяко време се разрешава само на един траулер, плаващ под знамето на държава членка.

    3)

    На риболовните кораби на Съюза с брутен тонаж над 10 000 тона не се разрешава да извършват риболов на атлантическо-средиземноморска скумрия.

    4)

    Уловът в рамките на тази квота се докладва отделно (MAS/NPFC-EU).

    ПРИЛОЖЕНИЕ II

    Регламент (ЕС) 2023/194 се поправя, както следва:

    Част Г от приложение IА към Регламент (ЕС) 2023/194 се заменя със следното:

    ЧАСТ Г

    Дълбоководни видове

    1)Дълбоководни акули

    Научно наименование

    Трибуквен код

    Общоприето наименование

    Apristurus spp.

    API

    Дълбоководни котешки акули

    Centrophorus spp. 1

    CWO

    Късошипи акули

    Centroscyllium fabricii

    CFB

    Черна котешка акула

    Centroscymnus coelolepis 2

    CYO

    Португалска котешка акула

    Centroscymnus crepidater

    CYP

    Дългоноса кадифена котешка акула

    Chlamydoselachus anguineus

    HXC

    Мантиева акула

    Dalatias licha 3

    SCK

    Черна акула

    Deania calcea 4

    DCA

    Клюнеста акула

    Etmopterus princeps

    ETR

    Голяма светеща акула

    Etmopterus spinax

    ETX

    Нощна акула

    Galeus melastomus

    SHO

    Черноуста котешка акула

    Galeus murinus

    GAM

    Миша котешка акула

    Hexanchus griseus

    SBL

    Сива шестхрилна акула

    Oxynotus paradoxus

    OXN

    Грапава акула

    Scymnodon ringens

    SYR

    Острозъба котешка акула

    Somniosus microcephalus

    GSK

    Гренландска акула

    2)Дълбоководни скатоподобни видове (Rajiformes)

    Научно наименование

    Трибуквен код

    Общоприето наименование

    Raja fyllae

    RJY

    Листовиден скат

    Raja hyperborea

    RJG

    Арктически скат

    Raja nidarosiensis

    JAD

    Норвежки скат

    3)Дълбоководни химери

    Научно наименование

    Трибуквен код

    Общоприето наименование

    Chimaera monstrosa

    CMO

    Химера

    Chimaera opalescens

    WCH

    Опалова химера

    Harriotta haeckeli

    HCH

    Късошипа носата химера

    Harriotta ralighana

    HCR

    Дългомуцунеста химера

    Hydrolagus affinis

    CYA

    Дребноока химера

    Hydrolagus lustanicus

    KXA

    Португалска химера

    Hydrolagus mirabilis

    CYH

    Големоока химера

    Hydrolagus pallidus

    CYZ

    Бледа химера

    Rhinochimaera atlantica

    RCT

    Атлантическа дългоноса химера

    (1)    Прилага се и за сива късошипа акула (Centrophorus squamosus) във водите на Съюза и на Обединеното кралство от участък 2a и подзона 4 на ICES.
    (2)    Прилага се и във водите на Съюза и на Обединеното кралство от участък 2a и подзона 4 на ICES.
    (3)    Прилага се и във водите на Съюза и на Обединеното кралство от участък 2a и подзона 4 на ICES.
    (4)    Прилага се и във водите на Съюза и на Обединеното кралство от участък 2a и подзона 4 на ICES.
    Top