Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023XC0608(04)

    Публикация на заявление за регистриране на наименование съгласно член 50, параграф 2, буква а) от Регламент (ЕС) № 1151/2012 на Европейския парламент и на Съвета относно схемите за качество на селскостопанските продукти и храни 2023/C 200/09

    C/2023/3738

    OB C 200, 8.6.2023, p. 20–22 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    8.6.2023   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    C 200/20


    Публикация на заявление за регистриране на наименование съгласно член 50, параграф 2, буква а) от Регламент (ЕС) № 1151/2012 на Европейския парламент и на Съвета относно схемите за качество на селскостопанските продукти и храни

    (2023/C 200/09)

    Настоящата публикация предоставя право на възражение срещу заявлението в съответствие с член 51 от Регламент (ЕС) № 1151/2012 на Европейския парламент и на Съвета (1) в срок от три месеца от датата на нейното публикуване.

    ЕДИНЕН ДОКУМЕНТ

    „Lajta sajt“

    ЕС №: PGI-HU-02844 — 23.5.2022 г.

    ЗНП ( ) ЗГУ (X)

    1.   Наименование/наименования [на ЗНП или ЗГУ]

    „Lajta sajt“

    2.   Държава членка или трета държава

    Унгария

    3.   Описание на селскостопанския продукт или храната

    3.1.   Вид продукт

    Клас 1.3: Сирена

    3.2.   Описание на продукта, за който се отнася наименованието в точка 1

    „Lajta sajt“ e пълномаслено, осолено, поресто сирене с мека текстура от краве мляко, което зрее в продължение на 2 седмици с повърхностна флора от Brevibacterium linens. Основната микрофлора, използвана за зреенето, се възпроизвежда по естествен начин в географския район на производство, посочен в точка 4.

    Физични и химични характеристики на „Lajta sajt“

    Характерно количество % (g/100 g)

    Съдържание на сухо вещество (минимум) 50,0

    Съдържание на мазнини в сухото вещество — 50,0 ± 2,5

    Съдържание на натриев хлорид 1,5 ± 0,5

    Органолептични характеристики на „Lajta sajt“

    Външен вид: Продълговат блок (дължина 19—21 cm; ширина 7—9 cm; височина 5,5—7 cm) с тегло 1—1,2 kg. Долната и горната част са плоски, а страните са леко изпъкнали. Тънката, гъвкава кора е пореста и равномерно червеникавожълта на цвят.

    Текстура: Вътрешната част е с хомогенен жълтеникавочервен цвят и с шупли, които са разположени гъсто и равномерно по разрезната повърхност. Лесно се реже, меко е и бързо се натрошава в устата.

    Мирис: Има отличителен аромат, леко пикантно и млечно, без чужди миризми.

    Вкус: леко кисел, леко пикантен, ароматен, приятно солен и без чужд привкус.

    3.3.   Фуражи (само за продукти от животински произход) и суровини (само за преработени продукти)

    Няма териториални ограничения по отношение на фуражите.

    3.4.   Специфични етапи на производство, които трябва да бъдат осъществени в определения географски район

    Следните етапи на производството на сиренето се осъществяват в определения географски район:

    Подготовка и ензимна коагулация на млякото.

    Нарязване и обработка на сиренината.

    Формоване и пресоване на сиренето.

    Осоляване на сиренето.

    Зреене на сиренето.

    Почистване и изсушаване на сиренето.

    3.5.   Специфични правила за рязане, настъргване, опаковане и др. на продукта, за който се отнася регистрираното наименование

    -

    3.6.   Специфични правила за етикетиране на продукта, за който се отнася регистрираното наименование

    Върху опаковката трябва да фигурира обозначението „zsíros, belső érlelésű, rúzsflórás, félkemény sajtkülönlegesség“ [пълномаслено, вътрешно узряло, червено, полутвърдо сирене]

    4.   Кратко определение на географския район

    Окръг Győr-Moson-Sopron

    5.   Връзка с географския район

    Връзката между „Lajta sajt“ и географския район се основава на качеството и репутацията.

    „Lajta sajt“ има характерен ароматен мирис и вкус поради специфичната флора, с която зрее. Мекото сирене е червеникавожълто на цвят и се рони в устата, а разрезната повърхност е пореста.

    Сравнително краткият период на зреене придава на сиренето неговия леко кисел, приятно ароматен и характерен вкус. Характерът на сиренето се дължи главно на интензивната протеолиза, която води до неговата ронлива, мека консистенция и лесна смилаемост. Консистенцията на зрялото сирене го поставя между меко и полутвърдо сирене.

    Окръг Győr-Moson-Sopron е традиционният млекопроизводителен район на северозападна Унгария. „Lajta sajt“ носи името на река Lajta, която се влива в ръкава Мошонски Дунав при Mosonmagyaróvár в окръг Győr-Moson-Sopron.

    В този регион през първата половина на 20-и век се наблюдава удачно съчетание на производството на висококачествено мляко с отлична база от академични знания, представлявана от Селскостопанската академия в Mosonmagyaróvár, Унгарския институт за изследване на млекодайното земеделие, образователния център в Csermajor и мандрите в Mosonmagyaróvár, Csermajor и Levél. Уникалният метод на производство на „Lajta sajt“ възниква от тази база от знания през 30-те години на миналия век и това специфично ноу-хау е включено в технологията на млекопроизводството през 50-те години на миналия век.

    От гледна точка на качеството на „Lajta sajt“ зреенето на сиренето в географския район е ключов етап от производствения процес. Високата относителна влажност от над 90 % води до появата на основната микрофлора за зреене (Brevibacterium linens), произхождаща основно от боровите дъски около сиренето, върху повърхността на сиренето 4–5 дена след началото на процеса на зреене и образуването на бледожълтото покритие. Високата влажност и зреенето върху дъски изключително от борова дървесина гарантират запазването на този специфичен щам на бактерията и до развитието на „червена култура“ върху прясното сирене. По този начин се формира тясна връзка между качеството на продукта и района на производство.

    За процеса на зреене на „Lajta sajt“ е необходимо специално ноу-хау. Питите сирене се обръщат на всеки 3—4 дни и се измиват със саламура, за да се увеличи интензивността на растежа на бактериите. Те трябва да се обръщат и измиват много внимателно на ръка и не трябва да се попиват.

    „Lajta sajt“ зрее в продължение на 2 седмици, като за това време червената култура покрива напълно повърхността. Като се започне от повърхността, интензивният процес се движи към центъра на питите и завършва до времето, в което „Lajta sajt“ е узряло. Друга характеристика на зреенето е бързото нарастване на стойността на pH на кората, причинено от разграждането на лактата (до въглероден диоксид и вода) от някои дрожди (напр. Oospora lactis), които се развиват естествено на повърхността. Зреенето на „Lajta sajt“ се характеризира с бързо разграждане на повечето протеини, което означава, че 50—60 % от тях се превръщат в пептиди, отчасти под формата на аминокиселинни съединения, до втората седмица от процеса на зреене. След 3 седмици зреене вкусът и мирисът на амоняк започват да се усещат, а консистенцията става все по-мека, така че от третата седмица сиренето трябва да се съхранява при температура между 2 °C и 8 °C, за да бъде годно за консумация и да запази характерните си качества.

    Репутацията на „Lajta sajt“ се дължи на неговия вкус, ароматност, мирис, много приятна ронлива консистенция и уникално неизменно качество. То е било и още е преди всичко фаворит на любителите на сирене, а благодарение на интензивната протеолиза се нарежда сред най-лесните за усвояване сортове сирене.

    В тематичен блог за сирената „Lajta sajt“ се посочва като известно и с основание популярно унгарско сирене, което се класифицира като едно от сирената, които узряват с червени култури и се описва по следния начин: Кората е тънка, еластична и с тъмен жълточервеникав цвят. Вътрешността на сиренето е плътна, с малки мехурчета, и има характерен ароматен и приятно остър вкус. Сиренето се реже и стърже лесно, което го прави идеално за сандвичи и тостове, а може да се консумира и с макаронени изделия. Препоръчвам го за всяко блюдо, в което се слага сирене.“ Източник: https://sajtologia.blog.hu/2015/09/09/ha_lajta_van_rajta

    „Lajta sajt“ често получава признание на национални и международни конкурси за сирена, като получава:

    златен сертификат на унгарския национален конкурс за сирена в Csermajor през 2011 г.;

    първа награда сред традиционните национални сирена на 15 държави по време на националния конкурс за сирена, организиран като част от 22-ия фестивал на виното в Budavár през 2013 г.;

    златен медал от Националния събор на сирената през 2018 г.;

    второ място на фестивала на сиренето „Микулов“ в Чехия през 2019 г.;

    голямо признание като гост на изложението на сирена „Caseus Veneti“ през 2021 г. Изложението е отворено за участие за малки производители на сирене, които произвеждат уникални продукти с местни характеристики. Източник: https://www.padovaoggi.it/foto/eventi/caseus-veneti-piazzola-25-26-settembre-2021.html/

    Препратка към публикуваната продуктова спецификация

    https://gi.kormany.hu/foldrajzi-arujelzok


    (1)  OB L 343, 14.12.2012 г., стр. 1.


    Top