Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023PC0716

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА ЗА СЪЗДАВАНЕ НА РЕЗЕРВ НА ЕС ОТ ТАЛАНТИ

    COM/2023/716 final

    Брюксел, 15.11.2023

    COM(2023) 716 final

    2023/0404(COD)

    Предложение за

    РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

    ЗА СЪЗДАВАНЕ НА РЕЗЕРВ НА ЕС ОТ ТАЛАНТИ

    {SEC(2023) 716 final} - {SWD(2023) 716 final} - {SWD(2023) 717 final} - {SWD(2023) 718 final}


    ОБЯСНИТЕЛЕН МЕМОРАНДУМ

    1.1Основания и цели на предложението

    Законната миграция е утвърдена като съществена част от цялостния подход на ЕС към миграцията, заложен в Новия пакт за миграцията и убежището 1 . Ефективните законни пътища могат да спомогнат за намаляване на незаконната миграция и да запълнят липсите на нашия пазар на труда. Въпреки че държавите членки си запазват правото да определят броя на приеманите лица, идващи от трети държави, за да работят, общата политика на ЕС в областта на миграцията трябва да отразява интеграцията на икономиката на ЕС и взаимната зависимост на пазарите на труда на държавите членки. Ето защо, както се подчертава в Новия пакт за миграцията, политиките на ЕС трябва да насърчават наличието на еднакви условия на конкуренция между националните пазари на труда като дестинации за миграция. Те следва също така да съдействат на държавите членки да използват членството си в ЕС като актив за привличането на таланти.

    Работодателите в ЕС, по-специално МСП, са изправени пред остър и структурен недостиг на работна сила и умения в много професии 2 . Например, преходът на ЕС към екологична и цифрова икономика създава голямо търсене на специфични умения в някои сектори и изисква преструктуриране на нашите икономики и пазари на труда 3 . В контекста на пандемията от COVID-19 също така стана ясно, че трябва да се обърне внимание на недостига на работна ръка и умения в сектора на здравеопазването 4 . Перспективата за застаряване на населението и намаляване на населението в трудоспособна възраст наред с неефективността, свързана с функционирането на пазара на труда, оказват значителен натиск и се превръщат в дългосрочни предизвикателства за способността на ЕС и неговите държави членки да се справят ефективно с този недостиг.

    ЕС се справя с този недостиг чрез всеобхватен подход, който включва активиране на неактивното население на ЕС, преквалификация и повишаване на квалификацията на съществуващата работна сила 5 , подобряване на условията на труд и улесняване на мобилността в рамките на ЕС. Въпреки това, с оглед на нарастващите нужди на пазара на труда, трудовата миграция също трябва да бъде част от това съчетание от политики. Ето защо, освен използването на неоползотворения потенциал на местната работна сила в ЕС, привличането на таланти и умения от държави извън ЕС е начин да се допринесе за решаването на съществуващия и бъдещия недостиг на работна ръка и умения, включително тези, свързани с екологичния и цифровия преход. Това също така създава стимули за потенциалните икономически мигранти да идват в ЕС по законен път, което допринася за намаляване на натиска от незаконната миграция.

    Въпреки това работодателите и търсещите работа лица от трети държави продължават да са изправени пред редица предизвикателства, свързани с наемането на персонал на международно равнище. Това подкопава потенциала на пътищата за законна миграция, спомагащи за справяне с недостига на работна ръка и умения в ЕС. По-конкретно, намирането на съответствия между предлаганите и търсените работни места на международно равнище често е тромаво и неефективно поради липсата на ефективни канали и инструменти, трудностите при достъпа и разбирането на информацията за процесите на набиране на персонал, както и високите разходи, свързани с тези процедури. Това, наред с очакванията за риск от несправедливо набиране на персонал и експлоататорски условия на труд, може да възпре гражданите на трети държави да търсят възможности за работа в ЕС. Освен това несигурността по отношение на точността, качеството и съпоставимостта на квалификациите и уменията, придобити в чужбина, представлява един от основните възпиращи фактори за работодателите от ЕС и за гражданите на трети държави да разчитат на наемането на персонал на международно равнище. Ограниченото използване на пътищата за трудова миграция в справянето с недостига на работна ръка и умения в ЕС е свързано и с общата разпокъсаност на рамката в областта на миграцията, която води до сложни и тромави процедури, трудни за разбиране и използване както от работодателите, така и от гражданите на трети държави. Освен това съществуват непоследователност и разпокъсаност в подхода към сътрудничество с трети държави в областта на законната миграция и управлението на миграцията като цяло, което възпрепятства ЕС в привличането на талантите, от които се нуждае, както и в пълноценното използване на потенциала на ползотворното сътрудничество в областта на цялостното управление на миграцията.

    За тази цел в Пакта за миграцията и убежището изрично се признава необходимостта от допълнително разглеждане на възможностите за създаване на резерв на ЕС от таланти. Тази инициатива беше официално обявена в съобщението на Европейската комисия „Привличане на умения и таланти в ЕС“ от април 2022 г. 6 .

    Със създаването на резерв на ЕС от таланти се цели частично справяне с посочените предизвикателства, като се улесни получаването на предложение за работа, което е основна предпоставка за получаване на виза или разрешение за пребиваване, свързано с работа, в съответствие с правната рамка на ЕС за миграция. Освен това посредством резерва ще се осигури по-ясна и прозрачна информация относно правилата, свързани с имиграцията, заетостта и признаването на квалификации в държавите членки, като по този начин ще се улесни достъпът до процедурите за имиграция и признаване. Накрая, с предоставянето на инструмент за намиране на работа в контекста на партньорствата в подкрепа на талантите, резервът ще допринесе и за подобряване на сътрудничеството в областта на трудовата миграция с трети държави, като същевременно се отчитат опасенията на третите държави и нуждите на пазара на труда.

    Резервът на ЕС от таланти ще представлява първата общоевропейска платформа, която има за цел да подпомага наемането на персонал на международно равнище и да предоставя възможности за търсещите работа лица от трети държави, които проявяват интерес и притежават необходимите умения за упражняване на професии, в които има недостиг на работна ръка на общоевропейско равнище. Онлайн платформата ще подпомага намирането на съответствия между свободните работни места, предлагани от установени в Съюза работодатели, и профилите на търсещи работа лица от трети държави, които пребивават извън Съюза. Платформата ще представлява доброволен инструмент за заинтересованите държави членки. Тя ще бъде отворена за търсещи работа лица с ниско, средно и високо ниво на квалификация. Резервът на ЕС от таланти ще бъде насочен към недостига на работна ръка на всички нива на квалификация чрез допълнителни улеснения за прилагането на партньорствата в подкрепа на талантите. ИТ платформата на резерва на ЕС от таланти ще интегрира специфични инструменти за улесняване на набелязването на професии с недостиг на работна ръка и намирането на съответствия, като същевременно ще взаимства някои от ИТ компонентите на съществуващата платформа на EURES. Тази платформа ще предоставя и допълнителни услуги в подкрепа на наемането на персонал на международно равнище, включително предоставяне на информация относно правилата за наемане на персонал и правилата, свързани с имиграцията, както и относно процедурите за признаване, условията на труд и живот и конкретна подкрепа от страна на националните звена за контакт в участващите държави членки.

    Някои държави членки вече признаха ключовата роля на законната миграция и разработиха политики за привличане на таланти, например чрез насърчаване на специални схеми за рационализиране на миграционните процеси, изключване на някои професии с недостиг на работна ръка от проучването на пазара на труда, а в няколко случая и чрез международни платформи за намиране на съответствия между предлаганите и търсените работни места. Редица държави членки понастоящем получават техническа помощ за разработване или прилагане на реформи в областта на трудовата миграция в рамките на Инструмента за техническа подкрепа (ИТП) на Комисията. Като цяло липсата на хармонизиран подход в държавите членки за привличане на търсещи работа лица от трети държави, наред с потенциално ограничената видимост на съществуващите национални платформи на по-широко глобално равнище, намалява способността на държавите членки за постигане на икономии от мащаба при разработване на индивидуални политики за привличане на таланти. Ето защо резервът на ЕС от таланти ще подпомага участващите държави членки в справянето с някои от основните предизвикателства, свързани с набирането на персонал на международно равнище.

    1.2Съгласуваност с действащите разпоредби в тази област на политиката

    Настоящото предложение е продължение на приетия на 23 септември 2020 г. от Комисията Пакт за миграцията и убежището, в който законната миграция се признава за съществена част от всеобхватния подход на ЕС към миграцията и се поема ангажимент за „допълнително проучване на резерва на ЕС от таланти за квалифицирани работници от трети държави, който би могъл да функционира като общоевропейска платформа за наемането на персонал на международно равнище“. В Пакта също така се подчертава, че ефективните законни пътища могат да бъдат от полза за пазара на труда в ЕС и да допринесат за намаляване на незаконната миграция.

    За да се гарантира, че ЕС ще стане по-привлекателен, и за да се подобри цялостното управление на миграцията, през април 2022 г. Комисията прие пакет за уменията и талантите, в който се предлага набор от инициативи за постигане на посочените цели. По-специално, в пакета беше обявено намерението за създаване на резерв на ЕС от таланти. Това беше силно подкрепено от Европейския парламент в неговите две резолюции относно политиката за законна миграция до 2021 г. 7 , както и от Европейския икономически и социален комитет и Европейския комитет на регионите в становищата им относно пакета за уменията и талантите 8 .

    Пътищата за трудова миграция понастоящем се регулират от достиженията на правото на ЕС в областта на законната миграция, с които се установяват условията за предоставяне и отнемане на разрешения за пребиваване и работа, както и свързаните с тях права. Съществуващите директиви за законна миграция хармонизират условията на държавите членки за влизане и пребиваване за определени категории граждани на трети държави, включително за целите на трудовата заетост. Във връзка с това инициативата за създаване на резерв на ЕС от таланти ще подобри използването на директивите на ЕС относно законната миграция. По-специално, резервът на ЕС от таланти ще улесни достъпа до процедурите и следователно ще подпомогне наемането по законни пътища на персонал от трети държави, като допринесе за по-ясна законодателна рамка за законна миграция чрез предоставяне на онлайн информация и услуги за подкрепа.

    Освен това Комисията започва партньорства в подкрепа на талантите 9 с конкретни държави партньори, за да стимулира международната мобилност и развитието на умения по взаимноизгоден начин, като част от цялостен подход към управлението на миграцията. Партньорствата в подкрепа на талантите са един от ключовите аспекти на външното измерение на Пакта за миграцията и убежището и се осъществяват в съответствие със съобщението на Комисията относно привличането на умения и таланти в ЕС. Резервът на ЕС от таланти ще подпомага изпълнението на партньорствата в подкрепа на талантите, като предоставя инструмент за ефективно намиране на работа на търсещите работа лица от държавите партньори, участващи в тези партньорства. Той ще повиши ефективността на сътрудничеството на ЕС с трети държави в областта на законната миграция и, като резултат от това, на цялостното управление на миграцията. Резервът на ЕС от таланти следва също така да подкрепя прилагането на партньорствата в подкрепа на талантите.

    Както е потвърдено в Препоръката на Комисията от 2020 г. относно законните пътища за закрила в ЕС 10 , Комисията също така подкрепя усилията на държавите членки в осигуряването на законни и безопасни канали към ЕС за нуждаещите се от международна закрила в световен мащаб, както и в тяхното укрепване. Тъй като резервът на ЕС от таланти ще е отворен за всички търсещи работа лица от трети държави, включително тези, които се нуждаят от международна закрила, той също така ще подпомага въвеждането в действие на допълнителните възможности.

    1.3Съгласуваност с други политики на Съюза

    Резервът на ЕС от таланти ще допълни политическите инициативи на ЕС, които се стремят да се справят с недостига на работна ръка и умения в ЕС, като например Европейската програма за умения 11 , в която се признава необходимостта от по-стратегически подход към законната миграция, ориентиран към по-добро привличане и задържане на таланти с цел насърчаване на потенциала за растеж и иновации и насочване на законната миграция към регионите и професиите, които изпитват недостиг на умения.

    Освен това резервът от таланти на ЕС ще допринесе за осъществяването на екологичния и цифровия преход в ЕС в съответствие със законодателния акт за промишленост с нулеви нетни емисии 12 и Промишления план на Зеления пакт за ерата на нулеви нетни емисии 13 , където се признава необходимостта от осигуряване на работна сила, притежаваща уменията, необходими за този промишлен преход.

    Резервът на ЕС от таланти е в съответствие и с Новата европейска програма за иновации, тъй като той ще подпомага стартиращите и иновативните предприятия при намирането на търсещи работа лица от трети държави с подходящи умения, както и със Съобщението относно дългосрочната конкурентоспособност на ЕС 14 , в което също се подчертава необходимостта от справяне с недостига на умения.

    Мрежата EURES представлява рамката за сътрудничество между държавите членки за улесняване на упражняването на свободното движение на работници в рамките на Съюза. Тя подпомага трудовата мобилност в рамките на ЕС, като събира на едно място свободните работни места и автобиографиите на кандидатите. Макар да не е отворена за наемане на граждани на трети държави, пребиваващи извън Съюза, някои от утвърдените елементи на EURES, като ролята на публичните служби по заетостта, предоставянето на информация за условията на живот и труд и техническите стандарти за обмен на данни и формати на данните, следва да бъдат взаимствани при създаването на резерва на ЕС от таланти. По-специално, публичните служби по заетостта следва да играят ключова роля в прилагането на резерва на ЕС от таланти. Гражданите на трети държави, които вече пребивават законно в ЕС, могат да разчитат на подкрепата на националните публични служби по заетостта, за да си намерят работа в държавата членка, в която пребивават. Освен това гражданите на трети държави, които пребивават законно в ЕС, могат да разчитат на EURES, след като са получили правото да се движат и да работят в друга държава членка на ЕС.

    Освен това резервът на ЕС от таланти ще бъде насочен към професиите с недостиг на работна ръка на общоевропейско равнище, създавайки синергии с политиката по заетостта. В това отношение ролята на Европейския орган по труда (ЕОТ), Европейската фондация за подобряване на условията на живот и труд (Eurofound) и Европейския център за развитие и професионално обучение (Cedefop) в установяването на съществуващите професии с недостиг на работна ръка на равнището на ЕС може да се счита за уместна заедно с вече установената роля и натрупания експертен опит в улесняването на намирането на съответствия между търсещите работа лица и работодателите чрез платформата EURES. В бъдеще следва да се проучи възможността за допълнително взаимодействие между ролята на ЕОТ и бъдещото управление и прилагане на резерва на ЕС от таланти.

    Резервът на ЕС от таланти е един от ключовите компоненти на пакета на Комисията относно мобилността на талантите в рамките на Европейската година на уменията. В пакета се включва и съобщение относно мобилността на уменията и талантите, предложение за препоръка на Комисията относно признаването на квалификациите на граждани на трети държави и предложение за препоръка на Съвета Европа в движение“ — възможности за мобилност с учебна цел за всички. Приетите мерки имат за цел да улеснят мобилността на талантите, да подпомогнат постигането на съответствие между търсенето и предлагането на работна ръка на граждани на трети държави, пребиваващи в чужбина, и да помогнат на държавите членки и работодателите да признаят по-ефективно квалификациите на тези граждани, както и техните умения. Те ще имат за цел да увеличат привлекателността на ЕС за таланти от държави извън Европа и да спомогнат за пълноценното използване на талантите в ЕС.

    Освен това резервът на ЕС от таланти е в съответствие с наскоро приетото Съобщение на Комисията относно „Демографските промени в Европа:. набор от инструменти за действие“. В съобщението се признава, че при липса на решение застаряването и намаляването на населението на ЕС се очаква да изостри недостига на работна ръка, да увеличи натиска върху публичните бюджети и да засегне конкурентното предимство на ЕС. Чрез него държавите членки получават представа относно изчерпателния набор от политически инструменти, които вече са на разположение на равнището на ЕС, за да се подсилят всички поколения в ЕС и да получат подкрепа в осъществяването на своя житейски избор и потенциал в икономиката и обществото като цяло. В съобщението също така се посочва необходимостта от справяне с недостига чрез управлявана законна миграция, когато е необходимо, при пълно взаимно допълване с използването на таланти от ЕС.

    2.ПРАВНО ОСНОВАНИЕ, СУБСИДИАРНОСТ И ПРОПОРЦИОНАЛНОСТ

    2.1Правно основание

    Правното основание за действията на Съюза в тази област е член 79, параграф 2, буква а) от ДФЕС. В съответствие с обикновената законодателна процедура с тази разпоредба Европейският парламент и Съветът получават правомощието да приемат мерки в областта на условията за влизане и пребиваване на граждани на трети държави.

    Резервът на ЕС от таланти има за цел да улесни наемането на граждани на трети държави, които пребивават в чужбина и желаят да работят в ЕС. Тъй като намирането на работа и получаването на предложение за работа е предварително условие, за да могат гражданите на трети държави да придобият право на влизане и пребиваване в държава членка в съответствие с правната уредба на ЕС в областта на законната миграция, действието на законодателния орган на Съюза, което улеснява гражданите на трети държави да получават предложения за работа от работодатели в държавите членки, какъвто е случаят с резерва на ЕС от таланти, дава възможност на гражданите на трети държави да изпълнят това условие. Следователно предвиденото действие на законодателния орган на Съюза попада в областта на условията за влизане и пребиваване на граждани на трети държави.

    2.2Субсидиарност (при неизключителна компетентност)

    Съгласно принципа на субсидиарност действия на равнището на ЕС може да се предприемат само когато поставените цели не могат да бъдат постигнати индивидуално от държавите членки, а могат да се постигнат по-добре на равнището на Съюза.

    ДФЕС изрично оправомощава Съюза да разработи обща имиграционна политика, така че това представлява ясна цел, която трябва да се преследва на равнището на ЕС. В същото време законната миграция е област на споделена компетентност между ЕС и държавите членки, като в член 79 от ДФЕС се признава правото на държавите членки да определят броя на приеманите лица, идващи от трети държави, за да търсят работа на тяхна територия. Тъй като това е област на споделена компетентност се прилага принципът на субсидиарност.

    Всички държави членки са изправени пред недостиг на умения и работна ръка, който се очаква да се задълбочи с оглед на демографските предизвикателства и изискванията на двойния преход (екологичен и цифров). Държавите членки вече се справят с тези предизвикателства, като активизират националната работна сила, извършват повишаване на квалификацията и преквалифициране, насърчават мобилността в рамките на ЕС и подобряват условията на труд в редица професии. Важен елемент от цялостния отговор на недостига обаче е и законната миграция.

    В ограниченото наемане на квалифицирани граждани на трети държави чрез съществуващите канали за трудова миграция за справяне с недостига на работна ръка и умения съществува ясен трансграничен елемент.

    Макар че някои държави членки вече признаха ключовата роля на законната миграция и разработиха политики за привличане на таланти, националните инициативи и политики за подобряване на наемането на персонал на международно равнище на граждани на трети страни са силно фрагментирани и се различават в отделните държави членки по отношение на мащаба на намесата.

    Само няколко държави членки разполагат с цифрови платформи и инструменти за привличане на таланти на национално равнище, които да са специално насочени към търсещите работа лица от трети държави, и които да предлагат подкрепа при търсенето на работа и информация, свързана с наемането на персонал на международно равнище. Обхватът им обаче често е ограничен, тъй като са насочени предимно към висококвалифицирани работници (докато недостигът в ЕС засяга всички нива на квалификация), а функционалностите им са ограничени. Освен това тези инструменти са насочени към националните пазари на труда, поради което не се използват икономиите от мащаба, които сътрудничеството на ЕС може да предложи при привличането на граждани на трети държави.

    Поради това пречките пред наемането на граждани на трети държави не могат да се преодолеят по подходящ начин от отделните държави членки.

    Действащите самостоятелно държави членки, особено по-малките държави членки с по-малка видимост в световен мащаб, може да не са в състояние да привлекат достатъчно потенциални работници от трети страни. Ето защо инициативите на национално равнище не биха могли ефективно да се справят с недостига на работна ръка в целия ЕС, докато единната платформа би могла да спомогне за осъществяването на връзка и преодоляването на разликата между предлагането на потенциална работна ръка от трети държави и търсенето на работодателите, установени в държавите членки, като по този начин чуждестранни таланти ще се привличат по-ефективно в сравнение с това, което държавите членки биха могли да постигнат самостоятелно. Освен това съществува разпокъсаност и липса на координация между различните съществуващи национални или частни платформи, която може да бъде преодоляна единствено чрез платформа на равнището на ЕС, осигуряваща цялостен и рационализиран подход.

    ЕС в своята цялост е по-привлекателен за гражданите на трети държави, които се интересуват от миграция, отколкото съвкупността на държавите членки, разгледани поотделно. Резервът на ЕС от таланти, като единна общоевропейска платформа за намиране на съответствия между търсените и предлаганите работни места, предлагаща също така прозрачна информация за процесите на имиграция и наемане на работа, както и помощни услуги, ще подобри цялостната ефективност на управлението на трудовата миграция на равнището на ЕС и ще популяризира ЕС като дестинация за търсещите работа лица от трети държави, които имат потенциала да намалят недостига на умения. Благодарение на икономиите от мащаба, които могат да бъдат постигнати чрез сътрудничеството на ЕС, ЕС ще бъде по-добре подготвен да се конкурира на световната сцена в привличането на чуждестранни таланти. По този начин ще се гарантира обхващането на по-голям брой потенциални търсещи работа лица с необходимите умения и ще се отговори по-добре на нуждите на работодателите от работна ръка във всяка държава членка. Така ще се изпрати ясно послание към търсещите работа лица от трети страни, че ЕС е готов да ги приеме на своя пазар на труда, като същевременно ще осигури защита срещу несправедливото набиране на персонал и експлоататорските условия на труд.

    2.3Пропорционалност

    Тази инициатива няма да замени националните инициативи и платформи в контекста на наемането на персонал на международно равнище, нито ще е определяща за политиките на държавите членки за привличане на таланти. Освен това, тъй като резервът на ЕС от таланти не представлява нов път за законна миграция, той няма да засегне правото на държавите членки да определят броя на приеманите на тяхна територия лица, идващи от трети държави, нито правото им на преценка при въвеждането на проучвания на пазара на труда на национално равнище. Като доброволен инструмент за улесняване на наемането на персонал на международно равнище, резервът на ЕС от таланти ще предложи допълнителна подкрепа на равнището на ЕС. Инициативата е ограничена до онези аспекти, които държавите членки не могат да постигнат задоволително самостоятелно и по отношение на които Съюзът е в по-добра позиция да действа с оглед на постигането на икономии от мащаба. По този начин държавите членки ще могат да запазят своите съществуващи инструменти и да ги допълнят с новата платформа. Следователно тази инициатива би разполагала с допълнителното предимство да подкрепя държавите членки, които вече са в процес на разработка на политики за привличане на таланти. Държавите членки, които не разполагат с подобен инструмент, биха могли да използват резерва на ЕС от таланти, наличен на равнището на ЕС, вместо да създават своя собствена платформа. Като цяло резервът на ЕС от таланти ще спомогне за привличането на работници от трети държави в случаите, когато недостигът на работна ръка и умения в държавите членки не може да се компенсира по друг начин. Освен това, предоставяйки общоевропейска платформа с по-широк набор от инструменти и услуги за улесняване на наемането на персонал на международно равнище, резервът на ЕС от таланти ще осигури по-голяма видимост на свободните работни места, предлагани от работодателите от ЕС на световно равнище и ще разшири набора от потенциални кандидати, които да са на разположение на предприятията от ЕС.

    В светлината на посоченото, предложението не надхвърля необходимото за постигане на поставените цели.

    2.4Избор на инструмент

    С предложението се цели създаване на резерв на ЕС от таланти — общоевропейска платформа, насочена към улесняване на наемането на персонал на международно равнище и предоставяне на възможности на граждани на трети държави за работа в сферата на професиите с недостиг на работна ръка на общоевропейско равнище. В предложението се определят приложното поле, архитектурата на информационната система, структурата на управление, правилата за участие на търсещите работа лица от трети държави и за работодателите в регистъра на ЕС от таланти, както и цялостното функциониране на регистъра на ЕС от таланти, включително предоставянето на информация и помощни услуги.

    Резервът на ЕС от таланти е доброволен инструмент. Следователно държавите членки сами решават дали да се присъединят към него или да не го правят. Намерението за участие се съобщава на Комисията. Само работодатели, установени в участващите държави членки, ще могат да публикуват своите свободни работни места на ИТ платформата на резерва на ЕС от таланти.

    Създаването на общоевропейска платформа изисква пряко приложими правила. Такива правила, които са достатъчно ясни, подробни и безусловни, следва да се прилагат еднакво във всички участващи държави членки и да не изискват мерки за транспониране. Следователно регламентът е най-подходящият инструмент за постигане на целите на предложението.

    3.РЕЗУЛТАТИ ОТ ПОСЛЕДВАЩИТЕ ОЦЕНКИ, КОНСУЛТАЦИИТЕ СЪС ЗАИНТЕРЕСОВАНИТЕ СТРАНИ И ОЦЕНКИТЕ НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО

    3.1Консултации със заинтересованите страни

    Между 23 септември и 30 декември 2020 г. започна обществена консултация относно бъдещето на законната миграция в рамките на Новия пакт за миграцията и убежището 15 . Целта на настоящата обществена консултация е да се определят областите, в които уредбата на ЕС относно законната миграция би могла да бъде допълнително подобрена, включително чрез евентуално ново законодателство. Включиха се въпроси, свързани със създаването на резерв на ЕС от таланти (4 от общо 13 въпроса) 16 . Отговори на обществената консултация предоставиха граждани на ЕС, организации и граждани на трети страни (пребиваващи в ЕС или извън него), бизнес асоциации и организации, неправителствени организации, академични/изследователски институции, синдикати, министерства и структури, предоставящи обществени услуги.

    Бяха проведени широкообхватни консултации със съответните заинтересовани страни в контекста на проучването за осъществимост на създаването на резерв на ЕС от таланти 17 , приключило през юни 2022 г. В консултациите се включиха участници от публичния и частния сектор на европейско, национално и регионално равнище, както и учени и експерти. Участниците в публичния сектор включваха съответните министерства, регионални структури, национални инициативи за привличане на таланти и служби по заетостта. Участниците от частния сектор включваха представители на работодателите, многонационални предприятия, синдикати и агенции за набиране на персонал. Бяха проведени консултации и със службите на Европейската комисия и компетентните агенции на ЕС.

    Като част от подготовката на пакета за уменията и талантите се организираха целенасочени консултации, включително относно резерва на ЕС от таланти, с държавите членки, включително публичните служби по заетостта, както и с експертни групи, работещи по аспекти, свързани с миграцията.

    Между март и юни 2023 г. Комисията организира широкообхватни целеви консултации, за да допринесе към оценката на въздействието на резерва на ЕС от таланти. В тези консултации се обхванаха повече технически въпроси в сравнение с тези, включени в обществената консултация и в проучването за осъществимост на ОИСР. Комисията проведе целеви консултации с широк кръг заинтересовани страни, включително институции и агенции на ЕС, международни организации, компетентни органи в държавите членки, неправителствени организации, икономически и социални партньори, синдикати и асоциации на работодателите.

    Освен това на уебсайта „Облекчете товара – споделете мнението си! 18 беше публикувана покана за представяне на данни относно резерва на ЕС от таланти, в която се съдържа подробно обяснение на планираната инициатива. Общо 45 заинтересовани страни, включително мрежи, неправителствени организации, икономически и социални партньори, местни и регионални власти в държавите членки, както и граждани на ЕС, дадоха своя принос, предоставяйки обратна информация.

    Повечето от заинтересованите страни, с които се проведоха консултации, приветстват предложената инициатива и признават нейния потенциал да осигури добавена стойност за справяне с недостига на работна ръка и умения, като улесни наемането на персонал на международно равнище и допринесе за намаляване на съществуващите бариери. По-специално се призна, че резервът на ЕС от таланти може да предостави ясна информация и насоки по време на целия процес на наемане на персонал. Повечето заинтересованите страни подкрепиха разработването на доброволен инструмент, отворен за държавите членки, имащи интерес да вземат участие. Повечето заинтересовани страни приветстваха идеята за инструмент, свързан с търсенето, който да се основава на действителните нужди на пазара на труда и да е отворен за всички нива на умения, и който първоначално да е насочен към определени професии с недостиг на работна ръка на общоевропейско равнище, с възможност за разширяване на обхвата му с течение на времето. Редица заинтересовани страни подчертаха необходимостта от осигуряване на подходяща защита на гражданите на трети страни срещу риска от несправедливото набиране на персонал и експлоататорските условия на труд. Спомена се и необходимостта от осигуряване на защита на личните данни при разработването на такъв инструмент. Изтъкна се и значението на надграждането на съществуващите инструменти за набиране на персонал на равнището на ЕС, както и на национално равнище, и по-специално необходимостта от осигуряване на оперативна съвместимост между тези инструменти. В разработването и изпълнението на инициативата се препоръча участието на икономическите и социалните партньори, особено на синдикалните организации и националните и местните власти.

    Основните проблеми, установени по време на консултациите, бяха взети предвид и разгледани в предложението.

    3.2Събиране и използване на експертни становища

    Оценката на въздействието на създаването на резерв на ЕС от таланти беше подкрепена от проучване, извършено от външен изпълнител. Освен това бяха проведени консултации с редица експертни групи относно предложението за резерв на ЕС от таланти: експертната група по икономическа миграция, мрежата на практиците по законна миграция, експертната група във връзка с мнението на мигрантите в областта на миграцията, експертната група по признаване на професионалните квалификации, консултативната група за Европейската квалификационна рамка.

    Освен това се проведоха консултации с представители на държавите членки в контекста на Европейската платформа за трудова миграция и на срещата на Консултантите по европейските въпроси на публичните служби по заетостта (AFEPAs).

    3.3Оценка на въздействието

    В съответствие с политиката си за по-добро законотворчество при подготовката на предложението Комисията извърши оценка на въздействието, в която бяха оценени три варианта на политиката:

    Вариант 1: Умерени мерки, целящи подобряване на предоставянето на информация и улесняване на набелязването на професии, в които има недостиг, и намирането на съответствия между търсените и предлаганите работни места (незаконодателен вариант)

    Този вариант се състои от набор от незаконодателни мерки, целящи подобряване на предоставянето на информация и улесняване на набелязването на професии и намирането на съответствия. В него се предвижда i) подобряване на портала на ЕС за имиграцията, ii) организиране на събития за намиране на съответствия и iii) разработване на онлайн каталог с псевдонимизирани профили на търсещи работа лица от граждани на трети държави, създаден от държавите членки в съответствие с препоръка на Комисията. Мрежата от национални координатори ще улесни връзката между заинтересованите работодатели и кандидатите.

    Вариант 2: Създаване на резерв на ЕС от таланти, насочен към задоволяване на нуждите на пазара на труда в ключови професии (законодателен вариант)

    В този вариант се предвижда законодателно действие за създаване на резерв на ЕС от таланти. В него се включва разработването на онлайн платформа , обединяваща профили, регистрирани от търсещите работа лица от трети държави, пребиваващи извън Съюза, както и свободни работни места, предлагани от работодатели, установени в Съюза. Инструментът ще бъде отворен за всички нива на умения , като в същото време ще бъде насочен към професиите с недостиг на работна ръка на общоевропейско равнище (включително регионални съображения). Освен това той ще се превърне в инструмент за подпомагане на осъществяването на партньорствата в подкрепа на талантите, насочвайки търсещите работа граждани на трети държави, участващи в партньорство в подкрепа на талантите, към намиране на работа при работодатели, установени в съответната държава членка. Резервът на ЕС от таланти също ще представлява доброволна система, в която ще имат възможност да участват само заинтересованите държави членки. Платформата на резерва на ЕС от таланти ще интегрира специфични инструменти за улесняване на набелязването на професии с недостиг и намирането на съответствия между търсещите работа лица и работодателите (напр. инструмент за автоматично намиране на съответствия), като същевременно ще се възползва от взаимстването на някои ИТ компоненти на EURES. На платформата ще е налична онлайн информация, свързана с процедурите за наемане на работа, имиграцията и признаването на квалификации в държавите членки. Персонализирана подкрепа, както и насоки ще бъдат предоставяни и от националните звена за контакт, създадени в участващите държави членки и отговарящи за практическото прилагане на инструмента. При този вариант държавите членки може да решат да въведат мерки за улесняване, целящи да облекчат и ускорят процеса по наемане на работа (напр. ускорени имиграционни процедури).

    Вариант 3: Създаване на резерв на ЕС от таланти като инструмент, ориентиран изцяло към търсенето (законодателен вариант)

    Що се отнася до вариант 2, в него се предвижда законодателно действие за създаване на резерв на ЕС от таланти и разработването на онлайн платформа , обединяваща профили, регистрирани от търсещите работа лица от трети държави, пребиваващи извън Съюза, както и свободни работни места, предлагани от работодатели, установени в Съюза. Инструментът обаче ще бъде изцяло пазарно ориентиран, отворен за всички търсещи работа лица от трети държави и за всички работодатели независимо от техните професии. Той ще е ориентиран към нуждите на работодателите, вместо да ги интегрира в по-широкообхватно стратегическо разглеждане на ситуацията на пазара на труда и други политически цели на европейско и национално равнище. Резервът на ЕС от таланти също ще представлява доброволна система, в която ще имат възможност да се присъединят само заинтересованите държави членки. При този вариант разработването на ИТ платформа ще включва изцяло ново ИТ решение, разработено чрез система за намиране на съответствия между търсените и предлаганите работни места, която се основава изцяло на алгоритми, базирани на изкуствен интелект, и най-нови технологии, вдъхновени от съществуващи платформи на частния сектор (ИТ компонентите на EURES няма да бъдат взаимствани). Съгласно вариант 2 в платформата ще са интегрирани специфични инструменти за улесняване на набелязването на професии с недостиг, търсенето и намирането на съответствия между търсените и предлаганите работните места (напр. инструмент за автоматично намиране на съответствия) и ще се предоставя онлайн информация. Персонализирана подкрепа, както и насоки ще бъдат предоставяни и от националните звена за контакт, създадени в участващите държави членки и отговарящи за практическото прилагане на инструмента. При този вариант държавите членки ще бъдат задължени да въведат ускорени процедури за имиграция и признаване на квалификации и/или изключване от проучванията на пазара на труда.

    Въз основа на оценката на социалните и икономическите въздействия, ефективността и ефикасността на вариантите на политиката, както и на тяхната политическа осъществимост и приемането им от заинтересованите страни, предпочитаният вариант е вариант 2.

    Предпочитаният вариант ще даде възможност за задоволяване на потребностите на работодателите, като същевременно се вземе предвид по-широкообхватно стратегическо разглеждане на ситуацията на пазара на труда и други политически цели на европейско и национално равнище. Той ще бъде отворен за всички нива на квалификация, като същевременно ще предоставя гъвкав механизъм за установяване на недостига на работна ръка и умения по-стратегически и структурен начин, както и за справяне с него. Доброволният характер дава възможност на заинтересованите държави членки да запазят своите вече съществуващи инструменти и да ги допълнят с новата платформа, като по този начин се предлага допълнителна подкрепа на равнището на ЕС. Превръщането на резерва на ЕС от таланти в инструмент за намиране на работа в контекста на партньорствата в подкрепа на талантите би улеснило изпълнението на тази инициатива и следователно би допринесло непряко за цялостното управление на миграцията чрез стимулиране на сътрудничеството с трети държави в областта на миграцията.

    Като цяло предпочитаният вариант ще бъде от полза за работодателите и гражданите на трети държави, тъй като ще ускори, улесни и ще направи по-ефикасно наемането на персонал на международно равнище. Въпреки че това би означавало разходи, свързани с разработването и управлението на платформата както на равнището на ЕС, така и на национално равнище, взаимстването на ИТ елементи на EURES би позволило по-големи икономии по отношение на ресурсите. Освен това полезните взаимодействия с EURES биха дали възможност за използване на утвърденият експертен опит на тази мрежа в областта на процедурите за наемане на персонал. Използването на законодателно действие би дало възможност за включване на подходящи защитни мерки и за гарантиране на прозрачност и отчетност по отношение на защитата на основните права, по-специално по отношение на защитата на личните данни и по отношение на риска от експлоататорски условия на труд.

    3.4Пригодност и опростяване на законодателството

    Макар да не се очаква това предложение да доведе до пряко опростяване на регулаторната тежест, то би било от особена полза за бизнеса и за работодателите в ЕС, тъй като чрез улесняване на наемането на персонал на международно равнище те ще имат по-лесен, по-бърз и по-широкообхватен достъп до трудови ресурси от трети държави. Предвидената подкрепа за наемането на персонал на международно равнище ще бъде от особена полза за МСП, тъй като е вероятно те да понесат непропорционална тежест при наемането на граждани на трети държави в сравнение с големите предприятия поради по-ограничените си ресурси. Като се има предвид целенасоченият характер на предложението, съсредоточен към професиите с недостиг на работна ръка на общоевропейско равнище, то може да бъде от особена полза за предприятията и работодателите в ЕС, работещи в стратегически сектори, страдащи от структурен недостиг, като например секторите, свързани с екологичния и цифровия преход. Не се очаква предпочитаният вариант да окаже вредно въздействие върху гражданите на ЕС , тъй като в него ще бъдат включени по-широкообхватни стратегически разглеждания на пазара на труда.

    3.5Основни права

    Тази инициатива е в съответствие с Хартата на основните права и укрепва правото на труд и избор на професия (член 15), честните и справедливи условия на труд (член 31), правото на добра администрация (член 41) 19 , както и недискриминацията (член 21) 20 . Освен това резервът на ЕС от таланти е в съответствие и с изискванията на член 8 относно защитата на личните данни и законодателството на ЕС за защита на данните, по-специално Общия регламент относно защита на данните и Регламента за защита на данните за институциите, органите, службите и агенциите на ЕС 21 . По-специално предложеният регламент определя целите на обработването, а също и ясни роли и отговорности по отношение на защитата на личните данни. Личните данни се обработват единствено до степента, необходима за изпълнението на задачите, възложени в рамките на обществения интерес на компетентните органи, както се предвижда в настоящия регламент.

    4.ОТРАЖЕНИЕ ВЪРХУ БЮДЖЕТА 22

    Поради доброволния характер на тази инициатива, единствено заинтересованите държави членки ще участват в резерва на ЕС от таланти. Някои разходи и въздействия варират в зависимост от броя на държавите членки. За целите на изготвянето на оценка на потенциалните отражения върху бюджета от предложението, като се взе предвид неговият доброволен характер и фактът, че някои държави членки може да решат да се присъединят, след като системата започне да функционира пълноценно, се прие в резерва на ЕС от таланти до 2030 г. 23 да участват най-малко 11 държави членки и най-много 20 държави членки, като впоследствие ще се присъединят още държави членки. Това предложение не е предопределящо за избора на държавите членки, а бюджетът ще бъде коригиран в зависимост от броя на държавите членки, участващи в резерва на ЕС от таланти. Намерението на Комисията е да насърчи възможно най-голям брой държави членки да се присъединят към резерва на ЕС от таланти.

    По-долу е представен диапазон на изчислените за всеки сценарий разходи.

    Предпочитаният вариант ще означава:

    1) Еднократни разходи за разработването на ИТ (2026—2027 г.)

    Разходите за ИТ са свързани с разработването на нова ИТ платформа чрез частично взаимстване на някои ИТ компоненти на EURES. По-голямата част от разходите за ИТ са предвидени на равнището на ЕС за разработване на съответната инфраструктура, която включва например основната система, създаването на инструмент за предварителен подбор, създаването на база данни за профилите на търсещите работа лица от трети държави, както и съответното адаптиране на компонентите на EURES (напр. инструмент за автоматично намиране на съответствия). С тези разходи се покрива и оперативната съвместимост между националните системи на съответните държави членки и ИТ платформата на резерва на ЕС от таланти.

    Финансиране в рамките на Комисията: 6 722 056 — 6 804 539 EUR (при участие на 11 до 20 държави членки);

    Финансиране на оперативната съвместимост на националните системи на държавите членки с резерва на ЕС от таланти (за Комисията): 2 672 400 — 4 175 625 EUR (при участие на 11 до 20 държави членки).

    2) Текущи годишни разходи за управление и въпроси извън обхвата на ИТ (считано от 2026 г.):

    Тъй като секретариатът на резерва на ЕС от таланти ще се създаде в рамките на Комисията, ще е необходим допълнителен персонал на равнището на ЕС 24 . Комисията ще трябва да предвиди и разходи за дейности, свързани с координацията на националните звена за контакт, обучението, комуникацията, превода и предоставянето на информация онлайн.

    Освен това в държавите членки ще се определят национални звена за контакт (считано от 2026 г.). С оглед на връзката с партньорствата в подкрепа на талантите резервът на ЕС от таланти може да улесни намирането на работа за търсещите работа лица, които са развили или валидирали уменията си в рамките на партньорство в подкрепа на талантите и са придобили „карта за участие в партньорство на ЕС в подкрепа на талантите“, удостоверяваща това (след 2027 г.).

    Финансиране за Комисията: 5 426 500 — 6 000 000 EUR годишно.

    Финансиране за държавите членки (покрива се от ФУМИ): 9 440 000 — 16 040 000 EUR: 8 000 000 — 14 600 000 EUR за определените национални звена за контакт (считано от 2026 г.) и 1 440 000 EUR (след 2027 г.) за административна подкрепа за издаване на „карти за участие в партньорство на ЕС в подкрепа на талантите“ (и двете категории разходи се покриват от ФУМИ).

    3) Текущи годишни разходи, свързани с ИТ във фазата на експлоатация (след 2027 г.):

    Финансиране за Комисията: 1 906 255 — 1 947 497 EUR за поддръжка на ИТ платформата на резерва на ЕС от таланти, разработване на нейните допълнителни функции и инфраструктура през първите две години от нейното функциониране (с постепенно намаляване на разходите през следващите години).

    Финансиране на държавите членки (от националните бюджети): 348 075 — 543 867 EUR годишни разходи, свързани с поддържането на оперативната съвместимост между националните системи на държавите членки и ИТ платформата на резерва на ЕС от таланти за всички участващи държави членки през първите две години от функционирането на системата, като се предвижда, че до 2030 г. към резерва на ЕС от таланти ще се присъединят между 11 и 20 държави членки (като разходите ще намаляват постепенно през следващите години).

    Отражението върху бюджета и необходимите човешки и административни ресурси са подробно описани в законодателната финансова обосновка.

    5.ДРУГИ ЕЛЕМЕНТИ

    5.1Планове за прилагане и механизъм за мониторинг, оценка и докладване

    По време на етапа на прилагане Комисията ще организира редовни срещи с участващите държави членки чрез Ръководната група на резерва на ЕС от таланти за обсъждане и изясняване на евентуално възникнали въпроси. До 2031 г. (след приблизително тригодишен период на функциониране на резерва на ЕС от таланти) и на всеки пет години след това Комисията ще представя пред Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите доклад за оценка на прилагането, функционирането и въздействието на резерва на ЕС от таланти.

    Прилагането на резерва на ЕС от таланти ще се проследява в контекста на основните цели на политиката, като се използват редица подходящи и измерими показатели въз основа на леснодостъпни, приети и надеждни източници на данни. По-конкретно ще се събират следните данни: i) броят и видът на профилите на търсещите работа лица от трети държави, регистрирани на ИТ платформата на резерва на ЕС от таланти; ii) броят и видът на свободните работни места, регистрирани на ИТ платформата на резерва на ЕС от таланти; iii) броят на посещенията на ИТ платформата на резерва на ЕС от таланти; iv) броят на случаите на намерена работа, улеснени чрез резерва на ЕС от таланти; v) броят на издадените „карти за участие в партньорство на ЕС в подкрепа на талантите“; vi) броят и видът на случаите на намерена работа, улеснени чрез резерва на ЕС от таланти в контекста на партньорствата в подкрепа на талантите. Резултатите от дейността на резерва на ЕС от таланти ще се наблюдават редовно от секретариата на резерва на ЕС от таланти.

    Съществуващите агенции и мрежи на ЕС, като например Агенцията за основните права, Европейската мрежа за миграцията и Центъра на Комисията за знания в областта на миграцията и демографията, могат да бъдат използвани за провеждане на навременни изследвания по теми, свързани с дейността на резерва на ЕС от таланти. Комисията ще продължи да използва и съществуващите експертни групи, които дадоха своя принос за оценката на въздействието.

    5.2Подробно разяснение на конкретните разпоредби на предложението

    ГЛАВА I — ОБЩИ РАЗПОРЕДБИ

    Членове 1—4

    В тази глава са изложени предметът, обхватът и определенията, установени за целите на предложението.

    С предложението се създава резерв на ЕС от таланти, който е на разположение на всички държави членки, за да се улесни наемането на търсещи работа лица от трети държави, пребиваващи извън Съюза, включително лица, нуждаещи се от международна закрила, които са в трети държави.

    Резервът на ЕС от таланти е доброволен инструмент, с който се предлага допълнителна подкрепа на равнището на ЕС на заинтересованите държави членки за улесняване на наемането на персонал на международно равнище. Държавите членки ще могат да запазят своите съществуващи инструменти и да ги допълнят с новата платформа. Тъй като държавите членки ще имат свободата да решават дали да се включат, в член 3 са определени ясни правила за тяхното участие. По-специално, държавите членки може да решат по всяко време да вземат участие в резерва на ЕС от таланти. Комисията се уведомява за тези решения не по-късно от 9 месеца преди това. Само работодатели, установени в участващите държави членки, ще могат да използват резерва на ЕС от таланти, за да публикуват своите свободни работни места на платформата.

    Информацията за участващите държави членки ще бъде публикувана на платформата, за да се осигури прозрачност по отношение на обхвата на прилагане на настоящия регламент.

    ГЛАВА II — АРХИТЕКТУРА НА ИТ СИСТЕМАТА

    Членове 5 и 6

    С член 5 от предложението се създава нова ИТ платформа (ИТ платформата на резерва на ЕС от таланти), която обединява и подпомага намирането на съответствия между профили на търсещи работа лица от трети държави, пребиваващи извън Съюза, и свободни работни места, предлагани от работодатели, установени в участващите държави членки. За тази цел съответните ИТ компоненти, които трябва да бъдат разработени, са изброени в член 5, параграф 2. Освен това се предвижда приемането на актове за изпълнение за определяне на единни технически стандарти за обмен на данни, формати на данни, свободни работни места и формати на профили на търсещите работа лица.

    С цел ограничаване на последиците за ресурсите, свързани с разработването на нова ИТ платформа, ИТ платформата на резерва на ЕС от таланти следва да бъде разработена, като се използва, доколкото е възможно, съществуващата ИТ инфраструктура, която е собственост на Комисията.

    За да се гарантира, че с резерва на ЕС от таланти се предлага ефективен инструмент за подпомагане на участващите държави членки, се осигурява оперативна съвместимост между националните системи и ИТ платформата на резерва на ЕС от таланти. Така в допълнение към регистрираните търсещи работа лица от трети държави и работодателите, участващи в резерва от таланти на ЕС ще се предостави възможност на компетентните органи в участващите държави членки да получат достъп едновременно до свободните работни места и до профилите на търсещите работа лица, регистрирани в националните бази данни и в базата данни на ЕС.

    Тъй като функционирането на ИТ платформата на резерва на ЕС от таланти включва обработването на личните данни на регистрираните търсещи работа лица от трети държави и на работодателите, участващи в резерва на ЕС от таланти, в член 6 от настоящото предложение се предвиждат правила относно обработването на лични данни, включително определяне на администраторите на данни и на лицата, които имат достъп до личните данни в резерва на ЕС от таланти, както и разпоредби относно правата на търсещите работа лица в този контекст. Предвижда се приемането на актове за изпълнение, за да има по-конкретни правила, включително относно определянето на подкатегориите от лични данни, които трябва да се обработват, отговорностите на администраторите на лични данни и условията за достъп до личните данни.

    ГЛАВА III — УПРАВЛЕНИЕ

    Членове 7—10

    В тези разпоредби се посочват съответните органи, отговарящи за управлението на резерва на ЕС от таланти, както и техните роли и отговорности.

    С член 8 се създава секретариат на резерва на ЕС от таланти, който да осигурява цялостното управление на резерва на ЕС от таланти, включително създаването и управлението на ИТ платформата на резерва на ЕС от таланти.

    Ръководната група за резерва на ЕС от таланти, посочена в член 9, се състои от представители на участващите държави членки (представители на неучастващи държави членки може да участват в заседанията като наблюдатели) и има за цел да предоставя подкрепа по редица аспекти, свързани с прилагането на резерва на ЕС от таланти, включително по отношение на планирането и координирането на неговите дейности. Тази група може също така да предложи форум за обсъждане, който да улесни комуникацията между държавите членки относно прилагането на ускорени имиграционни процедури за улесняване на наемането на търсещи работа лица от трети държави, които са се свързали с работодатели чрез ИТ платформата на резерва на ЕС от таланти.

    Съгласно посоченото в член 10 всяка участваща държава членка определя националните звена за контакт на резерва на ЕС от таланти, които да отговарят за прилагането на резерва на ЕС от таланти на национално равнище. По-специално националните звена за контакт на резерва на ЕС от таланти предават свободните работни места на ИТ платформата на резерва на ЕС от таланти и уведомяват секретариата на резерва на ЕС от таланти за националния списък на професиите с недостиг на работна ръка, както и за професиите с недостиг на работна ръка, извадени от списъка на професиите с недостиг на работна ръка на общоевропейско равнище съгласно член 15, параграф 1 или добавени към него.

    ГЛАВА IV — РЕГИСТРАЦИЯ НА ТЪРСЕЩИ РАБОТА ЛИЦА ОТ ТРЕТИ ДЪРЖАВИ И УЧАСТИЕ НА РАБОТОДАТЕЛИТЕ В РЕЗЕРВА НА ЕС ОТ ТАЛАНТИ

    Член 11 — Регистрация и достъп на търсещи работа лица от трети държави

    В член 11 се предвиждат правила за регистрацията и достъпа на търсещите работа лица от трети държави до ИТ платформата на резерва на ЕС от таланти. След като са регистрирали профилите си чрез инструмента за създаване на профили на Europass, регистрираните търсещи работа лица от трети държави стават видими за работодателите и могат да търсят свободни работни места на платформата.

    Член 12 — Регистриране на профили и достъп на търсещите работа лица от трети държави в контекста на партньорствата в подкрепа на талантите

    На ИТ платформата на резерва на ЕС от таланти ще се предлага инструмент за прилагане на партньорствата в подкрепа на талантите чрез улесняване на намирането на работа в този контекст. За тази цел в член 12 се определят специфични правила за участието на търсещите работа лица от трети държави в контекста на партньорството в подкрепа на талантите.

    Търсещите работа лица от трети държави, участвали в партньорство в подкрепа на талантите, следва да получат „карта за участие в партньорство на ЕС в подкрепа на талантите“, която да удостоверява уменията, придобити или валидирани в рамките на партньорство в подкрепа на талантите. Условията за издаване на „карта за участие в партньорство на ЕС в подкрепа на талантите“ се одобряват от държавите членки в рамките на съответното партньорство в подкрепа на талантите. Предвижда се приемане на акт за изпълнение за установяване на образци за формата на тази карта.

    След като профилите на търсещите работа лица с карта бъдат регистрирани на ИТ платформата на резерва на ЕС от таланти, „картата за участие в партньорство на ЕС в подкрепа на талантите“ става видима за работодателите.

    Търсещите работа лица от трети държави, които са получили „карта за участие в партньорство на ЕС в подкрепа на талантите“, получават подкрепа за развиване и валидиране на уменията в рамка, договорена между участващите държави членки и държавите партньори. Тези дейности може да бъдат насочени към пазара на труда на една или повече държави членки, участващи в партньорство в подкрепа на талантите, които могат да допринесат, включително финансово, за разработването и прилагането на тази подкрепа. Следователно държавите членки, участващи в съответното партньорство в подкрепа на талантите, може да решат да ограничат видимостта на профилите на търсещите работа лица от трети държави, които са получили „карта за участие в партньорство на ЕС в подкрепа на талантите“, за максимален период от една година до работодатели, установени в една или повече държави членки, участващи в същото партньорство в подкрепа на талантите.

    Член 13 — Участие на работодателите в резерва на ЕС от таланти

    В член 13 се определят правилата за участие на работодателите в резерва на ЕС от таланти. Свободните работни места, предлагани от работодателите, се прехвърлят на ИТ платформата на резерва на ЕС от таланти от националните звена за контакт на резерва на ЕС от таланти. Тъй като резервът на ЕС от таланти е насочен към определени професии с недостиг на работна ръка, в платформата се прехвърлят единствено свободните работни места, попадащи в списъка на професиите с недостиг на работна ръка на общоевропейско равнище (член 14), националните корекции на този списък (член 15) и тези, които са от значение за дадено партньорство в подкрепа на талантите. За да бъдат прехвърлени към платформата, тези свободни работни места трябва да бъдат достъпни и за търсещи работа лица от трети държави в съответствие с принципа на предпочитане на граждани на Съюза.

    Работодателите, участващи в резерва на ЕС от таланти спазват съответното национално законодателство и съответната практика на Съюза. По този начин търсещите работа лица от трети държави са защитени от дискриминация, риск от несправедливото набиране на персонал и експлоататорските условия на труд.

    Член 14—15 — Списък на професиите с недостиг на работна ръка на общоевропейско равнище и национални корекции на списъка

    За по-добро подпомагане на усилията на участващите държави членки в справянето със съществуващия и бъдещия недостиг на работна ръка, резервът на ЕС от таланти следва да бъде специално насочен към най-подходящите професии. За тази цел в приложението към настоящия регламент е представен списък на професиите с недостиг на работна ръка на общоевропейско равнище на 4-цифрено ниво по ISCO-08. Общоевропейският списък може да се изменя от Комисията чрез делегирани актове, като се вземат предвид професиите с недостиг на работна ръка, общи за значителен брой от участващите държави членки, и професиите, които допринасят пряко за екологичния и цифровия преход в ЕС. Участващите държави членки може да решат да добавят или премахват професии от списъка на професиите с недостиг на работна ръка на общоевропейско равнище, за да задоволят специфичните нужди на своя пазар на труда. Националните корекции се отразяват единствено на съответствията със свободните работни места в съответната държава членка.

    Член 16 — Търсене и намиране на съответствия

    Регистрираните търсещи работа лица от трети държави и работодателите, участващи в резерва на ЕС от таланти, ще могат да се търсят взаимно на ИТ платформата чрез функция за търсене, разполагаща с филтри. Налични са специални филтри за установяване на профилите на търсещите работа лица, притежаващи „карта за участие в партньорство на ЕС в подкрепа на талантите“.

    Освен това вграденият на ИТ платформата инструмент за автоматично намиране на съответствия генерира списък с предложени профили на търсещи работа лица и свободни работни места. Списъкът се изготвя въз основа на съответствие между уменията, квалификациите и професионалния опит, посочени в профила, и тези, които се изискват за конкретното свободно работно място.

    ГЛАВА V — ПРЕДОСТАВЯНЕ НА ИНФОРМАЦИЯ, ПОМОЩНИ УСЛУГИ И УСКОРЕНИ ИМИГРАЦИОННИ ПРОЦЕДУРИ

    Член 17 — Предоставяне на информация и помощни услуги

    За да се улесни намирането на работа, прилагайки съответните правила в различните държави членки по по-разбираем и прозрачен начин за работодателите и за търсещите работа лица от трети държави, ИТ платформата на резерва на ЕС от таланти ще разполага с онлайн информация, по-специално по отношение на процедурите за наемане на работа, имиграция и признаване на квалификации.

    Освен това, с оглед на това да се гарантира адекватна защита на търсещите работа лица от трети държави, наети чрез резерва на ЕС от таланти, се включва информация за наличните механизми за правна защита в участващите държави членки.

    Що се отнася до помощта, предоставяна след подбора, в член 17, параграф 3 се изисква звената за контакт на резерва на ЕС от таланти да предоставят насоки и информация при поискване от страна на регистрирани търсещи работа лица от трети държави и работодатели, участващи в резерва на ЕС от таланти, относно процедурите за събиране на семейството и правата на членовете на семейството, националните мерки за интеграция и организациите, които предлагат помощ за граждани на трети държави след подбора. Тази информация следва да включва и наличните механизми за правна защита в случаи на експлоатация на труда и несправедливи практики за наемане на работа в участващите държави членки.

    Член 18 — Улесняване на подаването на жалби

    За да се осигури ефективна защита на регистрираните търсещи работа лица от трети държави, член 18 налага на държавите членки задължението да осигурят ефективни механизми, които да позволят на регистрираните търсещи работа лица от трети държави да подават жалби в случай на нарушение на задълженията по член 13 от страна на работодателите, участващи в резерва на ЕС от таланти. В съответствие с член 10 достъпът на работодателите, участващи в резерва на ЕС от таланти, се преустановява и техните свободни работни места се премахват от националните звена за контакт на резерва на ЕС от таланти, в случай че съответните национални органи, отговарящи за съответното право и съответната практика, съобщят за нарушение на съответното право и съответната практика на Съюза и на националното право и националната практика за осигуряване на равно третиране и защита на гражданите на трети държави срещу несправедливо наемане на работа и неподходящи условия на труд съгласно член 13.

    Член 19 — Ускорени имиграционни процедури

    С цел улесняване и ускоряване на наемането на регистрирани търсещи работа лица от трети страни, пребиваващи в чужбина, с член 19 се въвежда възможността участващите държави членки да прилагат ускорени имиграционни процедури, по-специално по отношение на получаването на визи и разрешения за пребиваване с цел работа, както и възможността за освобождаване от принципа на предпочитане на граждани на Съюза.

    ГЛАВА VI — ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

    Членове 20—24

    В посочените членове се определят правилата за мониторинг, докладване, упражняване на делегиране и приемане на актове за изпълнение, както и за влизането в сила на настоящия регламент.



    2023/0404 (COD)

    Предложение за

    РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

    ЗА СЪЗДАВАНЕ НА РЕЗЕРВ НА ЕС ОТ ТАЛАНТИ

    ЕВРОПЕЙСКИЯТ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

    като взеха предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 79, параграф 2, буква а) от него,

    като взеха предвид предложението на Европейската комисия,

    след предаване на проекта на законодателния акт на националните парламенти,

    като взеха предвид становището на Европейския икономически и социален комитет 25 ,

    като взеха предвид становището на Комитета на регионите 26 ,

    като взеха предвид становището на Европейския надзорен орган по защита на данните 27 ,

    в съответствие с обикновената законодателна процедура,

    като имат предвид, че:

    (1)Съюзът и отделните държави членки са изправени пред недостиг на работна ръка в широк кръг от сектори и професии, включително в тези, които са от значение за екологичния и цифровия преход. Огромният недостиг на работна ръка в строителството, здравеопазването, хотелиерството и ресторантьорството, транспорта, информационните и комуникационните технологии, както и в областта на науката, технологиите, инженерството и математиката, продължава от години и се изостри от пандемията на COVID-19 и ускоряването на екологичния и цифровия преход. Очаква се запазване на недостига на работна ръка и евентуалното му задълбочаване с оглед на демографските предизвикателства.

    (2)Справянето с недостига на работна ръка изисква всеобхватен подход на равнището на Съюза и на национално равнище, който приоритетно включва по-добро реализиране на пълния потенциал на групите с по-ниско участие на пазара на труда, преквалификация и повишаване на квалификацията на съществуващата работна сила, улесняване на трудовата мобилност в рамките на ЕС, както и подобряване на условията на труд и привлекателността на някои професии. Поради настоящия мащаб на недостига на работна ръка на пазара на труда и демографските тенденции мерките, насочени само към местната работна сила и работната сила на Съюза, вероятно няма да са достатъчни за справяне със съществуващия и бъдещия недостиг на работна ръка и умения. Ето защо законната миграция е от ключово значение за допълване на тези действия и трябва да бъде част от решението за цялостна подкрепа на двойния преход.

    (3)За да се улесни наемането на персонал на международно равнище и да се предоставят възможности на граждани на трети държави да практикуват професии, за които има недостиг на работна ръка на общоевропейско равнище, следва да се създаде резерв на ЕС от таланти под формата на платформа в целия Съюз, в която да се осъществява и подпомага намирането на съответствия между профилите на регистрирани търсещи работа лица от трети държави, пребиваващи извън Съюза, и свободните работни места, предлагани от работодатели, установени в участващите държави членки.

    (4)Препоръката на Комисията относно законните пътища за получаване на закрила в ЕС 28 насърчава държавите членки да въведат и подкрепят допълнителни възможности, свързани с работа, за лицата, нуждаещи се от международна закрила 29 . Резервът на ЕС от таланти също би могъл да подпомогне реализирането на допълнителните възможности.

    (5)Резервът на ЕС от таланти следва да има за цел да подпомага участващите държави членки в преодоляването на съществуващия и бъдещия недостиг на умения и работна ръка чрез наемане на граждани на трети държави, доколкото активизирането на местната работна сила и мобилността в рамките на ЕС не са достатъчни за постигането на тази цел. Като доброволен инструмент за улесняване на наемането на персонал на международно равнище, резервът на ЕС от таланти следва да предлага допълнителна подкрепа на равнището на Съюза на заинтересованите държави членки. За тази цел следва да се осигури взаимно допълване и оперативна съвместимост със съществуващите национални инициативи и платформи. Специфичните нужди на държавите членки следва да бъдат взети предвид при разработването на резерва на ЕС от таланти, за да се осигури възможно най-широко участие. Следователно „талант“ представлява всеобхватен термин, отнасящ се до целия набор от умения, които могат да бъдат необходими на пазарите на труда на държавите членки.

    (6)С резерва на ЕС от таланти се цели предоставяне на услуги на работодатели, установени в участващите държави членки, включително частни агенции за наемане на работа, агенции за временна заетост и посредници на пазара на труда, както е определено в Конвенция 181 на Международната организация на труда от 1997 г.

    (7)Резервът на ЕС от таланти следва също така да подкрепя прилагането на партньорствата в подкрепа на талантите, които са един от ключовите аспекти на външното измерение на Пакта за миграцията и убежището 30 и се осъществяват в съответствие със съобщението на Комисията относно привличането на умения и таланти в ЕС 31 . Участието на дадена държава членка в партньорство в подкрепа на талантите не следва да засяга нейното решение за участие в резерва на ЕС от таланти.

    (8)За да се гарантира, че органите на държавите членки са адекватно представени в ръководната група на резерва на ЕС от таланти, участващите държави членки следва да определят по двама представители — един от органите по заетостта и един от имиграционните органи.

    (9)ИТ платформата на резерва на ЕС от таланти следва да бъде разработена, като се използва, доколкото е възможно, съществуващата ИТ инфраструктура, която е собственост на Комисията. ИТ инфраструктурата, разработена в рамките на EURES, може да бъде частично взаимствана за ИТ платформата на резерва на ЕС от таланти, включително единствения координиран канал и инструмента за автоматично намиране на съответствия със съответните адаптации, включително за надлежно вземане предвид на „картата за участие в партньорство на ЕС в подкрепа на талантите“.

    (10)Когато е целесъобразно, следва да се осигурят полезни взаимодействия между ИТ платформата на резерва на ЕС от таланти и други съответни инструменти и услуги на равнището на Съюза, включително по отношение на достъпа до материали за обучение, като например Академията на ЕС и Академията за оперативно съвместима Европа. ИТ платформата на резерва на ЕС от таланти следва бързо и редовно да се адаптира към новите технологични практики и да предоставя най-съвременни ИТ услуги чрез въвеждане на иновативни функции и инструменти.

    (11)Форматът на профилите на търсещите работа лица и на свободните работни места следва да бъде установен, като се използва съществуващата Европейската класификация на уменията, компетентностите, квалификациите и професиите (ESCO), както е предвидено в Регламент (ЕС) 2016/589 32 , с която се предвижда стандартизирана терминология за професиите, уменията и компетентностите и се улеснява прозрачността на уменията и квалификациите. ESCO следва да подпомага търсещите работа лица от трети държави, работодателите и националните звена за контакт на ЕС в предоставянето на съпоставима информация относно професионалния опит, професиите със свободни работни места, както и уменията, предлагани от търсещите работа лица и изисквани от работодателите, като по този начин се дава възможност за висококачествен процес на намиране на съответствия. Когато е приложимо, националните звена за контакт на резерва на ЕС от таланти следва да използват формата на ESCO за прехвърляне на свободни работни места към ИТ платформата на резерва на ЕС от таланти. Държавите членки, които не са приели ESCO за свободните работни места на национално равнище, следва да изготвят таблици за кръстосано съответствие на класификацията, използвана в националните системи, и класификацията в ESCO, за да се даде възможност за оперативна съвместимост. Таблиците за кръстосано съответствие следва да се предоставят на Комисията и да се използват за автоматичното транскодиране на информация относно свободни работни места или профили на търсещи работа лица за целите на автоматичното намиране на съответствия чрез общата ИТ платформа.

    (12)На секретариата на резерва на ЕС от таланти и на националните звена за контакт на резерва на ЕС от таланти следва да се възложат задачи, свързани с осигуряването на функциите за търсене и намиране на съответствия на ИТ платформата на резерва на ЕС от таланти. Тези задачи следва да се считат за задачи от обществен интерес, за чието изпълнение е необходимо да се обработват лични данни, както е посочено съответно в член 5, параграф 1, буква а) от Регламент (ЕС) 2018/1725 33 и член 6, параграф 1, буква д) от Регламент (ЕС) 2016/679 34 . Обработването на лични данни следва да се извършва в съответствие с член 8 от Хартата на основните права на Европейския съюз и Регламенти (ЕС) 2018/1725 и (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета.

    (13)Обработването на лични данни за целите, необходими за функциите за търсене и намиране на съответствия на ИТ платформата на резерва на ЕС от таланти следва да е ограничено до лични данни, необходими за установяване на самоличността на регистрираните търсещи работа лица от трети държави и работодателите, участващи в резерва на ЕС от таланти, за да се даде възможност за търсене и намиране на съответствия на ИТ платформата на резерва на ЕС от таланти, както и за събиране на данни с цел подобряване на функционирането на този резерв. Това не следва да изисква обработване на лични данни, посочени в член 9 от Регламент (ЕС) 2016/679 и член 10 от Регламент (ЕС) 2018/1725.

    (14)Регистрираните търсещи работа лица от трети държави следва да имат право да избират измежду редица технически възможности за ограничаване на достъпа до техните лични данни, например чрез ограничаване на достъпа до техните данни за контакт. Профилите на регистрираните търсещи работа лица от трети държави и работодателите, участващи на ИТ платформата на резерва на ЕС от таланти, които са били неактивни в продължение на две години, следва да се премахват автоматично. След премахването на профили е възможно ограничен набор от анонимизирани данни да продължи да се съхранява за изследователски и статистически цели, включително за целите на изготвянето на европейската статистика, както и за нейното качество.

    (15)Без да се засяга задължението на националните звена за контакт на резерва на ЕС от таланти да информират субектите на данни за обработването на техните лични данни и за техните права като субекти на данни в съответствие с членове 12 и 13 от Регламент (ЕС) 2016/679 и членове 14 и 15 от Регламент (ЕС) 2018/1725, секретариатът на резерва на ЕС от таланти и националните звена за контакт на резерва на ЕС от таланти следва също така да информират регистрираните търсещи работа лица и работодателите, участващи в резерва на ЕС от таланти, относно техните права да ограничават технически достъпа до личните си данни и да изискват по всяко време заличаването или промяната на личните данни, включени в техните профили.

    (16)Резервът на ЕС от таланти следва да даде своя принос за постигането на целта за възпрепятстване на незаконната миграция, включително чрез улесняване на достъпа до съществуващите законни пътища. Търсещите работа лица от трети държави, които са обект на съдебно или административно решение за отказ за влизане или престой в държава членка или на забрана за влизане в съответствие с Директива 2008/115/ЕО на Европейския парламент и на Съвета 35 , не следва да имат право да регистрират профилите си на ИТ платформата на резерва на ЕС от таланти, тъй като няма да имат право да влизат на територията на Съюза и да пребивават в него. За тази цел следва да се изисква от търсещите работа лица от трети държави да декларират, че понастоящем не са обект на отказ за влизане или престой в държава членка или на забрана за влизане на територията на Съюза, преди да регистрират профилите си в резерва на ЕС от таланти. Следва да се предоставя и информация относно последиците от подаването на невярна декларация в това отношение.

    (17)Търсещите работа лица от трети държави, които желаят да се регистрират в резерва на ЕС от таланти, следва да си създадат профил, като използват функцията за създаване на профили на Europass 36 , която дава възможност за създаване на безплатен профил и посочване на съответните умения, квалификации и друг вид опит на едно-единствено сигурно онлайн място.

    (18)Когато е необходимо, признаването на квалификациите и валидирането на уменията на регистрираните търсещи работа лица от трети държави следва да се извършват в участващите държави членки по искане на търсещото работа лице или на работодателя в съответствие с националното законодателство и националните практики, както и с всички съответни международни споразумения, включително споразумения за взаимно признаване на професионални квалификации. На ИТ платформата на резерва на ЕС от таланти следва да се предлагат предоставяни от националните звена за контакт на резерва на ЕС от таланти персонализирано съдействие и онлайн информация за съществуващите процедури за признаване на квалификации и валидиране на умения на национално равнище.

    (19)В контекста на партньорствата в подкрепа на талантите гражданите на избрани трети държави получават подкрепа за развитие и валидиране на умения в рамка, одобрена от държавите членки, участващи в партньорство в подкрепа на талантите, и държавите партньори. Поради това уменията, придобити или валидирани в рамките на партньорство в подкрепа на талантите, следва да бъдат удостоверявани с „карта за участие в партньорство на ЕС в подкрепа на талантите“, която е видима в контекста на резерва на ЕС от таланти. Работодателите, участващи в резерва на ЕС от таланти, следва да могат да филтрират профилите на регистрираните търсещи работа лица от трети държави, за да откриват тези, които са получили „карта за участие в партньорство на ЕС в подкрепа на талантите“. Това би могло да насърчи работодателите да предлагат работни места в Съюза. В рамките на партньорствата в подкрепа на талантите държавите членки следва да определят условията за издаване на „карта за участие в партньорство на ЕС в подкрепа на талантите“ за целите на резерва на ЕС от таланти, както и това дали националният орган на държавата партньор, международната организация или друга заинтересована страна следва да подкрепя издаването на тази карта. Издаването на „карта за участие в партньорство на ЕС в подкрепа на талантите“ не засяга европейските и националните правила за достъп до регулирани професии.

    (20)Списъкът на третите държави и държавите членки, участващи в партньорства в подкрепа на талантите, следва да се публикува на ИТ платформата на резерва на ЕС от таланти заедно със съответните професии, към които е насочено всяко партньорство.

    (21)В контекста на партньорствата в подкрепа на талантите развиването и валидирането на умения може да бъде насочено към пазара на труда на една или повече участващи държави членки. Държавите членки може да допринесат и финансово за разработването и прилагането на подкрепата за развитие и валидиране на уменията, предлагана в контекста на партньорство в подкрепа на талантите. Следователно, ако държавите членки, участващи в партньорството в подкрепа на талантите, вземат такова решение, само работодатели, установени в една или повече държави членки, участващи в партньорство в подкрепа на талантите, следва да могат за максимален период от една година да търсят регистрирани търсещи работа лица, притежаващи „карта за участие в партньорство на ЕС в подкрепа на талантите“. Тази възможност би могла да се приложи по-специално в случаите, когато развитието на уменията е специално насочено към нуждите на дадена държава членка. Информацията относно това дали и в кои случаи посочената възможност е приложена следва да бъде предоставена на ИТ платформата на резерва на ЕС от таланти, за да стигне тази информация до регистрираните търсещи работа лица от трети държави и работодателите, участващи в резерва на ЕС от таланти. Всички работодатели, участващи в резерва на ЕС от таланти, може да търсят профилите на регистрираните търсещи работа лица, притежаващи „карта за участие в партньорство на ЕС в подкрепа на талантите“, след изтичането на този период от време. Търсещите работа лица от трети държави, които са получили подкрепа в рамките на партньорство в подкрепа на талантите, следва винаги да разполагат с възможността да се регистрират в резерва на ЕС от таланти като всеки друг гражданин на трета държава, без да се налага да декларират наличието на „карта за участие в партньорство на ЕС в подкрепа на талантите“, като по този начин следва да могат да кандидатстват за работа в други държави членки.

    (22)Принципите на Европейския стълб на социалните права следва да се прилагат за всички дейности, осъществявани в контекста на резерва на ЕС от таланти, по-специално по отношение на правото на справедливо и равно третиране, свързано с условията на труд, минималната работна заплата, достъпа до социална закрила, обучението и защитата на младите хора на работното място. В съответствие с тези принципи резервът на ЕС от таланти следва да осигурява качествена заетост. 

    (23)В своите „Общи принципи и оперативни насоки за справедливо наемане на работа“ Международната организация на труда (МОТ) установява редица стандарти за адекватна защита на търсещите работа лица от трети държави срещу несправедливото наемане на работа. Работодателите следва да спазват приложимото право и приложимата практика на Съюза. Равното третиране на търсещите работа лица от трети държави по отношение на гражданите на участващата държава членка следва да бъде осигурено и от работодателите в съответствие с Директива 2011/98 37 , Директива 2014/36/ЕС 38 , Директива 2021/1883/ЕС 39 и Директива 2016/801/ЕС 40 . В съответствие с Директива 2019/1152/ЕС 41 , работодателите участващи в резерва на ЕС от таланти следва да предоставят на регистрираните търсещи работа лица от трети държави информация в писмен вид и на разбираем език относно техните права и задължения, произтичащи от трудовото правоотношение, в началото на наемането на работа. Минималната информация, която следва да бъде включена, е мястото и видът на работа, продължителността на заетостта, възнаграждението, работните часове, размерът на платения отпуск и, когато е приложимо, други съответни условия на труд. Даден работодател не следва нито да начислява такса за наемане на работа, нито да забранява на работника да осъществява трудова дейност при други работодатели извън работния график, установен с този работодател, нито да подлага работника на неблагоприятно третиране заради това. При командироването на работници в рамките на доставката на услуги работодателите, участващи в резерва на ЕС от таланти, следва да спазват Директива 96/71/ЕО 42 , изменена с Директива (ЕС) 2018/957, по-специално по отношение на установените с тези актове ред и условия за наемане на работа, като например задължението работниците от трети държави да могат да бъдат командировани в дадена държава членка само ако са законно и обичайно наети в друга държава членка.

    (24)За да се осигури висококачествено намиране на съответствия, регистрираните търсещи работа лица от трети държави и работодателите, участващи в резерва на ЕС от таланти, следва да имат достъп до списък с предложени профили на регистрирани търсещи работа лица и свободни работни места въз основа на съответствието между техните умения, квалификации и професионален опит и свободното работно място. Списъкът се изготвя с помощта на инструмента за автоматично намиране на съответствия на ИТ платформата на резерва на ЕС от таланти.

    (25)Платформата на резерва на ЕС от таланти следва да отговаря на установените нужди на пазара на труда и не следва да служи като средство за изместване или отрицателно въздействие върху съществуващата работна сила или по друг начин да подкопава достойния труд или лоялната конкуренция. За да се подпомогнат в най-висока степен усилията на държавите членки за справяне със съществуващия и бъдещия недостиг на работна ръка, резервът на ЕС от таланти следва да бъде насочен към конкретни професии на всички равнища на квалификация въз основа на най-често срещаните професии с недостиг на работна ръка в Съюза и на професиите с пряк принос за екологичния и цифровия преход, определени в приложението към настоящия регламент. На участващите държави членки се дава възможност да уведомяват секретариата на резерва на ЕС от таланти за добавянето или премахването на конкретни професии с недостиг на работна ръка с цел адаптиране на свободните работни места към специфичните нужди на националните пазари на труда, а като отправна точка се взема списъкът на професиите с недостиг на работна ръка на общоевропейско равнище, определен в приложението. Такива уведомления следва да засягат единствено съответствията със свободни работни места, подадени от съответната държава членка. Нито списъкът на професиите с недостиг на работна ръка на общоевропейско равнище, нито уведомленията на държавите членки следва да засягат принципа на предпочитане на граждани на Съюза.

    (26)Участващите държави членки следва да осигурят на търсещите работа лица от трети държави и на работодателите лесен достъп до информация относно резерва на ЕС от таланти и неговото функциониране, по-специално по отношение на информацията за компетентните органи в участващите държави членки. Тази информация следва да включва условията и процедурите за участие в резерва на ЕС от таланти.

    (27)Секретариатът на резерва на ЕС от таланти следва да гарантира, че на ИТ платформата на резерва на ЕС от таланти е налична лесно достъпна информация относно имиграционните процедури, признаването на квалификации и валидирането на умения, правата на гражданите на трети държави, условията на живот и труд, както и наличните механизми за правна защита в случаи на експлоатация на труда и несправедливи практики за наемане на работа в участващите държави членки. Националните звена за контакт на резерва на ЕС от таланти следва да предоставят съответната информация на секретариата на резерва на ЕС от таланти, за да може тя да бъде публикувана на ИТ платформата на резерва на ЕС от таланти. Онлайн информацията относно наличната подкрепа за търсещите работа лица, които се нуждаят от международна закрила и се намират в трети държави, също следва да бъде достъпна на ИТ платформата на резерва на ЕС от таланти. Спомагателните мерки, въведени от държавите членки, могат да включват специални информационни кампании, подкрепа за получаване на пътен документ и подкрепа за интеграция след пристигането.

    (28)Информацията, предоставяна на ИТ платформата на резерва на ЕС от таланти, следва да бъде достъпна поне на официалните езици на участващите държави членки.

    (29)Делегациите на Европейския съюз следва да подкрепят предоставянето на информация на търсещите работа лица от трети държави относно резерва на ЕС от таланти и неговото функциониране, както и относно участващите държави членки.

    (30)При поискване от страна на регистрирани търсещи работа лица от трети държави и работодатели, участващи в резерва на ЕС от таланти, националните звена за контакт на резерва на ЕС от таланти биха могли да предоставят допълнителна подкрепа. Допълнителната подкрепа следва да включва адаптирана информация относно съответните визи и разрешения за пребиваване с цел работа в участващата държава членка, включително по отношение на правата и задълженията на гражданите на трети държави, като например достъп до социални обезщетения, здравна помощ, образование и жилище. Може да се предоставят и конкретни насоки и информация относно процедурите за събиране на семейството и правата на членовете на семейството, както и относно съществуващите мерки за улесняване на интеграцията в приемащата държава членка, като например езикови курсове и професионално обучение. Тази информация следва да включва и наличните механизми за правна защита в случаи на експлоатация на труда и несправедливи практики за наемане на работа в участващите държави членки. Националните звена за контакт на резерва на ЕС от таланти следва да предоставят информация на работодателите, участващи в резерва на ЕС от таланти, относно техните права и задължения, свързани със социалната сигурност, активните мерки на трудовия пазар, данъчното облагане, въпросите, свързани с трудовите договори, пенсионните права и здравното осигуряване.

    (31)За да се постигне целта на настоящия регламент, следва да се гарантира ефективното прилагане на достиженията на правото на ЕС в областта на законната миграция. Освен това, с цел улесняване и ускоряване на наемането на търсещи работа лица от трети държави, пребиваващи извън Съюза, участващите държави членки може да въведат ускорени имиграционни процедури, по-специално по отношение на получаването на визи и разрешения за пребиваване с цел работа, както и възможността за освобождаване от принципа на предпочитане на граждани на Съюза. Прилагането на ускорени имиграционни процедури може да бъде обсъдено в контекста на ръководната група на резерва на ЕС от таланти, по-специално с оглед на подпомагането на обмена на най-добри практики между държавите членки.

    (32)Тъй като целите на настоящия регламент, а именно създаването на общоевропейска платформа, насочена към справяне с недостига на работна ръка на равнището на Съюза чрез улесняване на наемането на граждани на трети държави за работа в сферата на професиите с недостиг на работна ръка на общоевропейско равнище, не могат да бъдат постигнати в достатъчна степен от държавите членки поради липсата на ефективни канали и ограничената видимост на световно равнище, но поради мащаба на действието по-скоро могат да бъдат постигнати в по-висока степен на равнището на Съюза, Съюзът може да приеме мерки в съответствие с принципа на субсидиарност, както е посочено в член 5 от Договора за Европейския съюз. В съответствие с принципа на пропорционалност, посочен в същия член, настоящият регламент не надхвърля необходимото за постигането на тези цели.

    (33)За да се изпълнят целите на настоящия регламент за улесняване на наемането на персонал на международно равнище, на Комисията следва да бъде делегирано правомощието да приема актове в съответствие с член 290 от Договора за функционирането на Европейския съюз за изменение на настоящия регламент по отношение на приложението, в което се съдържа списъкът на професиите с недостиг на работна ръка на общоевропейско равнище. От особена важност е по време на подготвителната си работа Комисията да провежда подходящи консултации, включително на експертно равнище, и тези консултации да се осъществяват в съответствие с принципите, залегнали в Междуинституционалното споразумение от 13 април 2016 г. за по-добро законотворчество 43 . По-специално, с цел осигуряване на равноправно участие при подготовката на делегираните актове, Европейският парламент и Съветът получават всички документи едновременно с експертите от държавите членки, като техните експерти получават систематично достъп до заседанията на експертните групи на Комисията, занимаващи се с подготовката на делегираните актове.

    (34)За да се гарантират еднакви условия за изпълнение на настоящия регламент, на Комисията следва да бъдат предоставени изпълнителни правомощия. Тези правомощия следва да бъдат упражнявани в съответствие с Регламент (ЕС) № 182/2011 на Европейския парламент и на Съвета 44 .

    (35)Процедурата по консултиране следва да бъде използвана за приемането на образците за формата на „карта за участие в партньорство на ЕС в подкрепа на талантите“. Процедурата по разглеждане следва да се използва за приемането и актуализирането на техническите стандарти за обмен на данни, форматите на данните, форматите на свободните работни места и форматите на профилите на търсещите работа лица от трети държави. Процедурата по разглеждане следва да се използва и за приемане на технически стандарти за приемане на подкатегориите лични данни, които трябва да се обработват, отговорностите на администраторите на лични данни, включително правилата, уреждащи възможното използване на обработващ лични данни или обработващи лични данни, както и условията за достъп до личните данни и възможността, с която разполагат регистрираните лица, търсещи работа, да ограничат достъпа до личните си данни на ИТ платформата на резерва на ЕС от таланти.

    (36)С настоящия регламент се зачитат основните права и се спазват принципите, признати в Хартата на основните права на Европейския съюз в съответствие с член 6 ДЕС.

    (37)Участващите държави членки следва да прилагат настоящия регламент в пълно съответствие с всички задължения по Хартата на основните права на ЕС, и по-специално без дискриминация въз основа на пол, раса, цвят на кожата, етнически или социален произход, генетични характеристики, езици, религия или други убеждения, политически или други мнения, принадлежност към национално малцинство, имотно състояние, рождение, увреждане, възраст или сексуална ориентация. Следва да се гарантира спазването на честни и справедливи условия на труд и защитата на младите хора на работното място.

    (38)В съответствие с членове 1 и 2 от Протокол № 22 относно позицията на Дания, приложен към ДЕС и към ДФЕС, Дания не участва в приемането на настоящия регламент и не е обвързана от него, нито от неговото прилагане.

    (39)В съответствие с членове 1 и 2 от Протокол № 21 относно позицията на Обединеното кралство и Ирландия по отношение на пространството на свобода, сигурност и правосъдие, приложен към Договора за Европейския съюз и към Договора за функционирането на Европейския съюз, и без да се засяга член 4 от посочения протокол, Ирландия не участва в приемането на настоящия регламент и не е обвързана от него, нито от неговото прилагане.] ИЛИ [В съответствие с член 3 от Протокол № 21 относно позицията на Обединеното кралство и Ирландия по отношение на пространството на свобода, сигурност и правосъдие, приложен към Договора за Европейския съюз и към Договора за функционирането на Европейския съюз, Ирландия, [с писмо от ...,] е нотифицирала желанието си да участва в приемането и прилагането на настоящия регламент].

    ПРИЕХА НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

    ГЛАВА I
    ОБЩИ РАЗПОРЕДБИ

    Член 1
    Предмет

    1.С настоящия регламент се създава резерв на ЕС от таланти, който е на разположение на всички държави членки, за да се улесни наемането на търсещи работа лица от трети държави, пребиваващи извън Съюза.

    2.С настоящия регламент се установяват правила относно:

    а)органите, отговарящи за управлението и функционирането на резерва на ЕС от таланти, както и сътрудничеството между тях;

    б)функционирането на ИТ платформата на резерва на ЕС от таланти и свързаните с нея помощни услуги;

    в)условията и процедурите за участие на търсещите работа лица от трети държави и работодателите в резерва на ЕС от таланти;

    г)улесняването на наемането на работа на търсещи работа лица от трети държави, възползващи се от партньорство в подкрепа на талантите.

    Член 2
    Приложно поле

    1.Настоящият регламент се прилага за търсещи работа лица от трети държави, пребиваващи извън Съюза, и за работодатели, установени в участващите държави членки.

    Член 3
    Участие

    1.Всяка държава членка може да реши по всяко време да вземе участие в резерва на ЕС от таланти. Тя уведомява Комисията за решението си не по-късно от 9 месеца преди датата, от която възнамерява да вземе участие. От първия ден на участието свободните работни места, предлагани от работодателите, установени в съответната държава членка, може да бъдат прехвърляни към ИТ платформата на резерва на ЕС от таланти.

    2.Информацията относно участващите държави членки се оповестява публично на ИТ платформата на резерва на ЕС от таланти.

    Член 4
    Определения

    1.За целите на настоящия регламент се прилагат следните определения:

    (1)„участващи държави членки“ означава държави членки, които участват в резерва на ЕС от таланти;

    (2)„търсещо работа лице от трета държава“ означава лице, пребиваващо извън Съюза, което не е гражданин на Съюза по смисъла на член 20, параграф 1 от ДФЕС и търси работа в Съюза;

    (3)„работодател“ означава всяко физическо или юридическо лице, установено в участваща държава членка, под чието ръководство или чиито надзор се извършва наемането на работа, както и частни агенции за наемане на работа, агенции за временна заетост и посредници на пазара на труда;

    (4)„профил“ означава информацията, предоставена от търсещо работа лице от трета държава чрез стандартен формат за данни с цел търсене на работа чрез ИТ платформата на резерва на ЕС от таланти;

    (5)„един-единствен координиран канал“ означава ИТ услугата, която е създадена за предаване на свободни работни места от участващите държави членки на ИТ платформата на резерва на ЕС от таланти в съответствие с единна система и при използване на необходимата техническа инфраструктура.

    ГЛАВА II
    АРХИТЕКТУРА НА ИТ СИСТЕМАТА

    Член 5
    ИТ ПЛАТФОРМА НА РЕЗЕРВА НА ЕС ОТ ТАЛАНТИ

    1.Създава се ИТ платформата на резерва на ЕС от таланти за улесняване на наемането на търсещи работа лица от трети държави.

    2.ИТ платформата на резерва на ЕС от таланти се състои от:

    а)един-единствен координиран канал, който позволява на участващите държави членки да прехвърлят свободни работни места в базата данни на резерва на ЕС от таланти;

    б)техническа инфраструктура, позволяваща на базата данни на резерва на ЕС от таланти да получава свободните работни места от участващите държави членки;

    в)техническа инфраструктура за събиране и поддържане на профилите на регистрирани търсещи работа лица от трети държави;

    г)техническа инфраструктура, която позволява на националните звена за контакт на резерва на ЕС от таланти и на работодателите, участващи в резерва, да търсят регистрирани търсещи работа лица от трети държави, а на регистрираните търсещи работа лица — да търсят свободни работни места;

    д)инструмент за автоматично намиране на съответствия между търсените и предлаганите работни места;

    е)сигурен канал за комуникация, който позволява на регистрираните лица, търсещи работа, и на работодателите, участващи в резерва на ЕС от таланти, да общуват в рамките на ИТ платформата на резерва на ЕС от таланти.

    3.Чрез актове за изпълнение Комисията приема необходимите технически стандарти за обмен на данни, форматите на данните, включително ESCO, форматите на свободните работни места и форматите на профилите на търсещите работа лица. Тези актове за изпълнение се приемат в съответствие с процедурата по разглеждане, посочена в член 22, параграф 3.

    4.Участващите държави членки и секретариатът на резерва на ЕС от таланти, посочен в член 8, осигуряват техническа оперативна съвместимост между националните системи и ИТ платформата на резерва на ЕС от таланти. Секретариатът на резерва на ЕС от таланти осигурява връзката с други подходящи инструменти и услуги, предлагани на равнището на Съюза, когато това е целесъобразно.

    Член 6
    Обработка на личните данни

    1.Секретариатът на резерва на ЕС от таланти може да обработва личните данни на регистрираните търсещи работа лица от трети държави и на работодателите, участващи в резерва на ЕС от таланти, само до степента, необходима за изпълнението на задачите му съгласно член 8. Когато обработва лични данни за тази цел, секретариатът на резерва на ЕС от таланти действа като администратор на лични данни по смисъла на член 3, точка 8 от Регламент (ЕС) 2018/1725.

    2.Националните звена за контакт на резерва на ЕС от таланти може да обработват личните данни на работодателите, участващи в резерва на ЕС от таланти, и тези на регистрираните търсещи работа лица от трети държави само до степента, необходима за изпълнението на задачите им съгласно член 10. Когато обработват лични данни за тази цел, националните звена за контакт на резерва на ЕС от таланти действат като администратори на лични данни по смисъла на член 4, точка 7 от Регламент (ЕС) 2016/679.

    3.Профилите на регистрираните търсещи работа лица от трети държави съдържат тяхното име, фамилия, данни за контакт, дата на раждане и гражданство, информация за академични и професионални квалификации, професионален опит, други умения, както и езикови познания. Свободните работни места на работодателите, участващи в резерва на ЕС от таланти, съдържат тяхното име, фамилия и данни за контакт. 

    4.Секретариатът на резерва на ЕС от таланти и националните звена за контакт на резерва на ЕС от таланти уведомяват регистрираните търсещи работа лица от трети държави и работодателите, участващи в резерва на ЕС от таланти, за обработването на техните лични данни и за правата им като субекти на данни, както и за правата им съгласно параграфи 6 и 7.

    5.Личните данни, регистрирани или предадени на ИТ платформата на резерва на ЕС от таланти в съответствие с настоящия регламент, се индексират, съхраняват и предоставят единствено за целите на търсенето и намирането на съответствия. Регистрираните търсещи работа лица от трети държави имат право да избират измежду редица технически възможности за ограничаване на достъпа до техните лични данни.

    6.Профилите на регистрираните търсещи работа лица от трети държави, до които не е имало достъп в продължение на две години от регистрирането им, се премахват или анонимизират и не се съхраняват никакви лични данни. След премахването на профилите е възможно съхраняването на ограничен набор от анонимизирани данни за изследователски и статистически цели, както и за извличане на данни с цел подобряване на функционирането на резерва на ЕС от таланти.

    7.Секретариатът на резерва на ЕС от таланти предоставя данните на регистрираните търсещи работа лица от трети държави и свободните работни места, предлагани от работодателите, участващи в резерва на ЕС от таланти, за търсене и намиране на съответствия на ИТ платформата на резерва на ЕС от таланти.

    8.Данните на регистрираните търсещи работа лица от трети държави са достъпни само за работодателите, участващи в резерва на ЕС от таланти, и за националните звена за контакт на резерва на ЕС от таланти. Данните на работодателите, участващи в резерва на ЕС от таланти, са достъпни за регистрираните търсещи работа лица от трети държави и за националните звена за контакт на резерва на ЕС от таланти.

    9.Чрез актове за изпълнение Комисията приема допълнителни разпоредби относно личните данни, които трябва да бъдат обработвани и включвани във форматите на свободните работни места и на профилите на търсещите работа лица, относно отговорностите на администраторите на лични данни, включително правилата, уреждащи възможното използване на обработващ лични данни или обработващи лични данни, както и относно условията за достъп до личните данни и възможността, с която разполагат регистрираните лица, търсещи работа, да ограничат достъпа до личните си данни на ИТ платформата на резерва на ЕС от таланти. Тези актове за изпълнение се приемат в съответствие с процедурата по разглеждане, посочена в член 22, параграф 3.

    ГЛАВА III
    УПРАВЛЕНИЕ

    Член 7
    Структура

    1.Резервът на ЕС от таланти се състои от:

    а)секретариат на резерва на ЕС от таланти;

    б)ръководна група на резерва на ЕС от таланти;

    в)национални звена за контакт на резерва на ЕС от таланти;

    Член 8
    Секретариат на резерва на ЕС от таланти 

    1.Комисията осигурява секретариата на резерва на ЕС от таланти.

    2.Секретариатът отговаря за:

    а)гарантиране на цялостното управление на резерва на ЕС от таланти, включително планирането и координирането на дейностите на резерва на ЕС от таланти;

    б)създаване и управление на ИТ платформата на резерва на ЕС от таланти и свързаните с нея ИТ услуги, необходими за нейното функциониране, по-специално чрез използване на вече наличната техническа инфраструктура на равнището на Съюза, когато е уместно;

    в)публикуване на съответната информация на ИТ платформата на резерва на ЕС от таланти съгласно член 3, параграф 3, член 10, параграф 2, буква е), член 12, параграфи 5, 6 и 7, член 14, параграф 2 и член 15, параграф 2;

    г)подготовка на заседанията на ръководната група на резерва на ЕС от таланти;

    д)събиране на съответните данни за мониторинг на ефективността на резерва на ЕС от таланти съгласно член 20;

    е)свикване на редовни заседания на мрежата на националните звена за контакт на резерва на ЕС от таланти, посочена в член 10, с цел обмен на информация и най-добри практики относно техническото прилагане на настоящия регламент на национално равнище.

    Член 9
    Ръководна група на резерва на ЕС от таланти

    1.Създава се ръководна група на резерва на ЕС от таланти. Ръководната група на резерва на ЕС от таланти отговаря за:

    а)предоставяне на подкрепа на секретариата на резерва на ЕС от таланти при изготвянето на списъка на професиите с недостиг на работна ръка на общоевропейско равнище съгласно член 14;

    б)предоставяне на подкрепа на секретариата на резерва на ЕС от таланти при планирането и координирането на дейностите на резерва на ЕС от таланти;

    в)улесняване на събирането на данни, които са от значение за посочените в член 20 дейности, свързани с мониторинга на резерва на ЕС от таланти;

    г)обсъждане на прилагането на ускорени имиграционни процедури за улесняване на наемането на работа на регистрирани търсещи работа лица от трети държави съгласно член 19.

    2.Само участващите държави членки са членове на ръководната група на резерва на ЕС от таланти. Държавите членки, които не участват в резерва на ЕС от таланти, може да участват в заседанията на ръководната група на резерва на ЕС от таланти като наблюдатели.

    3.Ръководната група на резерва на ЕС от таланти заседава два пъти годишно или на ad-hoc принцип, когато е необходимо. Заседанията се свикват от Комисията и протичат под нейното председателство.

    4.Представителите на междуотрасловите организации на социалните партньори на равнището на Съюза имат право да участват като наблюдатели в заседанията на ръководната група на резерва на ЕС от таланти. Представителството на двама участници от синдикалните организации и двама участници от организациите на работодателите се осигурява от ръководната група на резерва на ЕС от таланти. Тези представители подписват писмена декларация, в която заявяват, че не се намират в положение на конфликт на интереси.

    Член 10
    Национални звена за контакт на резерва на ЕС от таланти

    1.Всяка участваща държава членка определя национално звено за контакт за резерва на ЕС от таланти. Участващите държави членки гарантират, че съответните органи в сферата на заетостта и имиграцията са назначени за национални звена за контакт на резерва на ЕС от таланти.

    2.Националните звена за контакт на резерва на ЕС от таланти отговарят за:

    а)улесняване на функционирането на ИТ платформата на резерва на ЕС от таланти на национално равнище в съответствие с член 5;

    б)прехвърляне на свободни работни места към ИТ платформата на резерва на ЕС от таланти чрез единствения координиран канал и улесняване на намирането на съответствия между регистрирани търсещи работа лица от трети държави и работодатели, участващи в резерва на ЕС от таланти;

    в)уведомяване веднъж годишно на секретариата на резерва на ЕС от таланти относно националния списък на професии с недостиг на работна ръка, както и относно всички национални корекции на списъка на професиите с недостиг на работна ръка на общоевропейско равнище съгласно член 15;

    г)поддържане на регистър на работодателите, участващи в резерва на ЕС от таланти;

    д)прекратяване на достъпа на работодатели, участващи в резерва на ЕС от таланти, и премахване на техните свободни работни места от ИТ платформата на резерва на ЕС от таланти в случай на нарушение на съответното законодателство и съответните практики съгласно член 13, параграф 3, за което съответните национални органи, отговарящи за прилагането на съответното законодателство и практики, съобщават на националните звена за контакт на резерва на ЕС от таланти;

    е)предоставяне на информация на секретариата на резерва на ЕС от таланти относно процедурите на национално равнище, свързани с имиграция и признаване, включително по отношение на прилагането на принципа на предпочитане на граждани на Съюза, както и на съответните данни за мониторинга на резерва на ЕС от таланти, както е посочено в член 20;

    ж)предоставяне на информация и услуги за подкрепа на регистрирани търсещи работа лица от трети държави и на работодатели, участващи в резерва на ЕС от таланти, в съответствие с член 17.

    3.Националните звена за контакт на резерва на ЕС от таланти от всяка участваща държава членка се свикват редовно от секретариата на резерва на ЕС от таланти в рамките на мрежата на националните звена за контакт на резерва на ЕС от таланти с цел обмен на информация и най-добри практики относно прилагането на настоящия регламент.

    ГЛАВА IV
    РЕГИСТРАЦИЯ НА ТЪРСЕЩИ РАБОТА ЛИЦА ОТ ТРЕТИ ДЪРЖАВИ И УЧАСТИЕ НА РАБОТОДАТЕЛИТЕ В РЕЗЕРВА НА ЕС ОТ ТАЛАНТИ

    Член 11
    Регистрация и достъп на търсещи работа лица от трети държави

    1.За да се регистрират на ИТ платформата на резерва на ЕС от таланти, търсещите работа лица от трети държави може да създават своите профили чрез функцията за създаване на профили на Europass.

    2.Достъпът до регистриране на профил на ИТ платформата на резерва на ЕС от таланти се ограничава до лица, които изрично декларират, че не са обект на съдебно или административно решение, с което се отказва влизане или престой в държава членка в съответствие с нейното национално законодателство, или на забрана за влизане на територията на Съюза в съответствие с Директива 2008/115/ЕО.

    3.Профилите на търсещите работа лица от трети държави, регистрирани в резерва на ЕС от таланти, са видими за работодателите, участващи в резерва на ЕС от таланти.

    4.Търсещите работа лица от трети държави, регистрирани на ИТ платформата на резерва на ЕС от таланти, може да търсят свободни работни места.

    Член 12
    Регистриране на профили и достъп на търсещите работа лица от трети държави в контекста на партньорствата в подкрепа на талантите

    1.Участващите държави членки, които участват също в партньорство в подкрепа на талантите, може да решат да разчитат на резерва на ЕС от таланти, за да улеснят наемането на търсещи работа лица от трета държава, чиито умения са придобити или валидирани в рамките на това партньорство в подкрепа на талантите и удостоверени с „карта за участие в партньорство на ЕС в подкрепа на талантите“.

    2.Търсещите работа лица от трети държави, които са получили „карта за участие в партньорство на ЕС в подкрепа на талантите“, удостоверяваща уменията, придобити или валидирани в рамките на партньорство в подкрепа на талантите, може да регистрират своя профил на ИТ платформата на резерва на ЕС от таланти, като го свържат с „картата за участие в партньорство на ЕС в подкрепа на талантите“.

    3.„Картата за участие в партньорство на ЕС в подкрепа на талантите“ е видима на ИТ платформата на резерва на ЕС от таланти и в нея се съдържа информация относно един или повече от следните елементи:

    а)данни относно образованието и обучението, придобити от гражданина на трета държава, участващ в партньорството в подкрепа на талантите, включително предмета на образованието или обучението, неговата продължителност и вида на придобитите умения и тяхното ниво;

    б)придобитата квалификация, както и уменията на гражданина на трета държава, които са били валидирани в контекста на партньорството в подкрепа на талантите, включително умения и компетентности, свързани с конкретна професия, езикови умения или компетентности, улесняващи интеграцията му в една или повече държави членки;

    в)друга информация, която се счита за подходяща за целите на наемането на работа.

    4.Чрез актове за изпълнение Комисията приема образци за формата на „картата за участие в партньорство на ЕС в подкрепа на талантите“. Тези актове за изпълнение се приемат в съответствие с процедурата по консултиране, посочена в член 22, параграф 2.

    5.Условията за издаване на „карта за участие в партньорство на ЕС в подкрепа на талантите“ се определят от държавите членки в рамките на партньорството в подкрепа на талантите, в което те участват. Комисията публикува информация за тези условия на ИТ платформата на резерва на ЕС от таланти.

    6.Участващите държави членки може да решат, в рамките на съответното партньорство в подкрепа на талантите, да ограничат видимостта на профилите на регистрираните търсещи работа лица от трети държави, които са получили „карта за участие в партньорство на ЕС в подкрепа на талантите“, за максимален период от една година до работодатели, установени в една или повече държави членки, участващи в същото партньорство в подкрепа на талантите. Секретариатът на резерва на ЕС от таланти публикува информация относно прилагането на настоящия параграф на ИТ платформата на резерва на ЕС от таланти.

    7.Списъкът на третите държави и участващите държави членки, които са част от партньорство в подкрепа на талантите, както и съответните професии, обхванати от него, се публикуват на ИТ платформата на резерва на ЕС от таланти.

    Член 13
    Участие на работодателите в резерва на ЕС от таланти

    1.Работодателите, които се интересуват от участие в резерва на ЕС от таланти, може да поискат от националното звено за контакт на резерва на ЕС от таланти в държавата членка, в която са установени, да прехвърли техните свободни работни места на ИТ платформата на резерва на ЕС от таланти.

    2.Националните звена за контакт на резерва на ЕС от таланти прехвърлят на ИТ платформата на резерва на ЕС от таланти свободните работни места, които:

    а)попадат в списъка на професиите с недостиг на работна ръка на общоевропейско равнище, посочен в член 14, и в националните корекции на списъка съгласно член 15, параграф 1, или в списъка на свободните работни места, които са от значение за дадено партньорство в подкрепа на талантите;

    б)са отворени за наемане на търсещи работа лица от трети държави в съответствие с принципа на предпочитане на граждани на Съюза, когато това е приложимо съгласно националното законодателство.

    3.Работодателите, участващи в резерва на ЕС от таланти, спазват съответното право и съответните практики на Съюза и на държавите членки, за да осигурят защита на гражданите на трети държави срещу несправедливо наемане на работа и неподходящи условия на труд, както и срещу дискриминация. Участващите държави членки може да въведат допълнителни условия за участието на работодателите в резерва на ЕС от таланти, за да гарантират спазването на други съответни национални практики, колективни трудови договори и принципите и насоките, определени от Международната организация на труда, в съответствие с правото на Съюза.

    Работодателите, участващи в резерва на ЕС от таланти, не могат да събират такси от регистрирани търсещи работа лица от трети държави за целите на наемането на работа.

    4.Свободните работни места на работодателите, участващи в резерва на ЕС от таланти, са видими за регистрираните търсещи работа лица от трети държави на ИТ платформата на резерва на ЕС от таланти.

    5.Работодателите, участващи в резерва на ЕС от таланти, посочват без неоправдано забавяне на ИТ платформата на резерва на ЕС от таланти, че са приключили успешно наемането на регистрирани търсещи работа лица от трети държави за дадено свободно работно място. Профилите на тези регистрирани търсещи работа лица и запълнените свободни работни места автоматично престават да бъдат видими на ИТ платформата на резерва на ЕС от таланти.

    6.Националните органи, отговарящи за съответното законодателство и съответните практики в участващите държави членки, незабавно информират националните звена за контакт на резерва на ЕС от таланти за всяко нарушение на разпоредбите на съответното законодателство и съответните практики, посочени в параграф 3, за целите на член 10, параграф 2, буква д).

    Член 14
    Списък на професиите с недостиг на работна ръка на общоевропейско равнище

    1.За целите на настоящия регламент в приложението е представен списък на професиите с недостиг на работна ръка на общоевропейско равнище на 4-цифрено ниво по ISCO-08.

    На Комисията се предоставя правомощието да приема делегирани актове в съответствие с процедурата, посочена в член 21, за изменение на приложението в съответствие със следните критерии:

    а)професии с недостиг на работна ръка, общи за значителен брой участващи държави членки, за които секретариатът на резерва на ЕС от таланти е уведомен от националните звена за контакт на резерва на ЕС от таланти съгласно член 10, параграф 2, буква в);

    б)професии, пряко допринасящи за екологичния и цифровия преход в ЕС и чието значение вероятно ще нараства.

    2.Секретариатът на резерва на ЕС от таланти публикува списък на професиите с недостиг на работна ръка на общоевропейско равнище на ИТ платформата на резерва на ЕС от таланти.

    Член 15
    Национални корекции на списъка на професиите с недостиг на работна ръка на общоевропейско равнище

    1.Участващите държави членки може да решат да добавят професии с недостиг на работна ръка на 4-цифрено ниво по ISCO-08, за да задоволят специфичните нужди на своя пазар на труда. Те може също така да решат да премахнат професии с недостиг на работна ръка от общоевропейския списък, когато те не отговарят на специфичните нужди на техния пазар на труда. Специфичните за държавата корекции засягат единствено намирането на съответствия за свободни работни места в съответната държава членка.

    Националните звена за контакт на резерва на ЕС от таланти на държавите членки, които са уведомили за своето участие в резерва на ЕС от таланти съгласно член 3, уведомяват за всяко добавяне или премахване на професия от списъка с професиите с недостиг на работна ръка на общоевропейско равнище най-късно три месеца преди присъединяването към резерва на ЕС от таланти.

    Националните звена за контакт на резерва на ЕС от таланти на участващите държави членки уведомяват за всяко добавяне или премахване на професия от списъка на професиите с недостиг на работна ръка на общоевропейско равнище в срок от 3 месеца след измененията в приложението.

    Националните звена за контакт на резерва на ЕС от таланти може да уведомяват секретариата на резерва на ЕС от таланти за добавяне и премахване на професии от списъка на професиите с недостиг на работна ръка на общоевропейско равнище най-много веднъж годишно.

    2.Секретариатът на резерва на ЕС от таланти публикува на ИТ платформата на резерва на ЕС от таланти корекциите в списъка на професиите с недостиг на работна ръка на общоевропейско равнище, за които са уведомени звената за контакт на резерва на ЕС от таланти.

    3.Националните звена за контакт на резерва на ЕС от таланти прехвърлят на ИТ платформата на резерва на ЕС от таланти само онези свободни работни места, които съответстват на списъка на професиите с недостиг на работна ръка на общоевропейско равнище, като се вземат предвид корекциите, посочени в параграф 1.

    Член 16
    Търсене и намиране на съответствия

    1.Работодателите, участващи на ИТ платформата на резерва на ЕС от таланти, може да търсят регистрирани търсещи работа лица от трети държави на ИТ платформата на резерва на ЕС от таланти.

    2.Работодателите, участващи в резерва на ЕС от таланти, може да използват специален филтър, наличен на ИТ платформата на резерва на ЕС от таланти, за да търсят профили на регистрирани търсещи работа лица, които са получили „карта за участие в партньорство на ЕС в подкрепа на талантите“.

    3.Работодателите, участващи в резерва на ЕС от таланти, може да получават достъп до списък с предложени профили на регистрирани лица, търсещи работа, генериран от инструмента за автоматично намиране на съответствия между уменията, квалификациите и професионалния опит на тези лица и свободното работно място.

    4.Регистрираните търсещи работа лица от трети държави може да търсят свободни работни места в резерва на ЕС от таланти и да получават достъп до списък с предложени подходящи свободни работни места, генериран от инструмента за автоматично намиране на съответствия.

    ГЛАВА V
    ПРЕДОСТАВЯНЕ НА ИНФОРМАЦИЯ, ПОМОЩНИ УСЛУГИ И УСКОРЕНИ ИМИГРАЦИОННИ ПРОЦЕДУРИ

    Член 17
    Предоставяне на информация и помощни услуги

    1.Участващите държави членки осигуряват лесен достъп до информация, свързана с резерва на ЕС от таланти и неговото функциониране.

    Секретариатът на резерва на ЕС от таланти, с подкрепата на националните звена за контакт на резерва на ЕС от таланти, предоставя на ИТ платформата на резерва на ЕС от таланти следната информация:

    а)информация относно процедурите за наемане на работа и имиграционните процедури, признаването на квалификации и валидирането на умения, правата на гражданите на трети страни, включително по отношение на наличните механизми за правна защита, както и информация относно условията на живот и труд в участващите държави членки;

    б)ясно обяснение за търсещите работа лица от трети държави, че ако са обект на съдебно или административно решение за отказ за влизане или престой в държава членка или на забрана за влизане в съответствие с Директива 2008/115/ЕО на Европейския парламент и на Съвета, влизането и престоят им на територията на всички държави членки се забраняват.

    2.При поискване от страна на регистрирани търсещи работа лица от трети държави и работодатели, участващи в резерва на ЕС от таланти, националните звена за контакт на резерва на ЕС от таланти оказват допълнителна подкрепа и съдействие след процеса на подбор на регистрираните търсещи работа лица от трети държави и работодателите, участващи в резерва на ЕС от таланти, по-специално по отношение на:

    а)конкретна информация относно националните имиграционни процедури за получаване на визи и разрешения за пребиваване с цел работа след процеса на подбор;

    б)конкретни насоки и информация относно процедурите за събиране на семейството и правата на членовете на семейството;

    в)конкретна информация относно правата и задълженията на гражданите на трети страни, включително по отношение на достъпа до социални обезщетения, здравна помощ, образование, жилищно настаняване, признаване на квалификации и механизъм за подаване на жалби съгласно член 18;

    г)наличната на национално равнище информация относно улесняването на интеграцията на гражданите на трети страни в приемащата държава членка, като например езикови курсове, професионално обучение и образование, както и други мерки за интеграция;

    д)данните за контакт с организации, предлагащи помощ на граждани на трети държави след наемане на работа, където има такива.

    3.Когато е целесъобразно, националните звена за контакт на резерва на ЕС от талантите насочват исканията за предоставяне на сведения, насоки и подкрепа към други национални компетентни органи и, ако е приложимо, към други подходящи органи на национално равнище, подкрепящи интеграцията на граждани на трети държави на пазара на труда.

    Член 18
    Улесняване на подаването на жалби

    1.Участващите държави членки гарантират наличието на ефективни механизми, чрез които регистрираните търсещи работа лица от трети държави може да подават жалби в случай на неизпълнение на задълженията и условията, посочени в член 13, параграф 3, от страна на работодателите, участващи в резерва на ЕС таланти.

    2.Участващите държави членки осигуряват лесен достъп до информация относно наличните механизми за правна защита.

    Член 19
    Ускорени имиграционни процедури

    1.Участващите държави членки може да решат да въведат ускорени имиграционни процедури, за да създадат възможност за по-бързо наемане на регистрираните търсещи работа лица от трети държави, които са били избрани за свободно работно място в резерва на ЕС от таланти.

    2.В процедурата, посочена в параграф 1, може да се включва:

    а)получаване на визи и разрешения за пребиваване с цел работа;

    б)освобождаване от принципа на предпочитане на граждани на Съюза за свободните работни места, прехвърлени на ИТ платформата на резерва на ЕС от таланти.

    ГЛАВА VI
    ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

    Член 20
    Дейности за мониторинг

    1.Резултатите от дейността на резерва на ЕС от таланти са обект на редовен мониторинг от страна на секретариата на резерва на ЕС от таланти в съответствие с член 8, параграф 2, буква д). По-специално се събират данни относно:

    а)броя и вида на профилите на регистрираните търсещи работа лица от трети държави, регистрирани на ИТ платформата на резерва на ЕС от таланти;

    б)броя и вида на свободните работни места, прехвърлени на ИТ платформата на резерва на ЕС от таланти;

    в)броя на посещенията на ИТ платформата на резерва на ЕС от таланти;

    г)броя и вида на случаите на наемане на работа, улеснени чрез резерва на ЕС от таланти;

    д)броя на издадените „карти за участие в партньорство на ЕС в подкрепа на талантите“;

    е)броя на случаите на наемане на работа, улеснени чрез резерва на ЕС от таланти в контекста на партньорствата в подкрепа на талантите.

    2.Секретариатът на резерва на ЕС от таланти организира събирането на данни в съответствие със статистическите понятия и определения и обменя информация и данни с Комисията за целите на качеството на данните, събирани съгласно настоящия регламент, и за изготвянето и качеството на европейската статистика.

    3.Секретариатът на резерва на ЕС от таланти събира данните, посочени в параграф 1, с подкрепата на националните звена за контакт на резерва на ЕС от таланти и на ръководната група на резерва на ЕС от таланти.

    Член 21
    Упражняване на делегирането

    1.Правомощието да приема делегирани актове се предоставя на Комисията при спазване на предвидените в настоящия член условия.

    2.Правомощието да приема делегирани актове, посочено в член 14, се предоставя на Комисията за срок от пет години, считано от влизането в сила на настоящия регламент. Комисията изготвя доклад относно делегирането на правомощия не по-късно от девет месеца преди изтичането на петгодишния срок. Делегирането на правомощия се продължава мълчаливо за срокове с еднаква продължителност, освен ако Европейският парламент или Съветът не възразят срещу подобно продължаване не по-късно от три месеца преди изтичането на всеки срок.

    3.Делегирането на правомощия, посочено в член 14, може да бъде оттеглено по всяко време от Европейския парламент или от Съвета. С решението за оттегляне се прекратява посоченото в него делегиране на правомощия. Оттеглянето поражда действие в деня след публикуването на решението в Официален вестник на Европейския съюз или на по-късна дата, посочена в решението. То не засяга действителността на делегираните актове, които вече са в сила.

    4.Преди приемането на делегиран акт Комисията се консултира с експерти, определени от всяка държава членка в съответствие с принципите, залегнали в Междуинституционалното споразумение от 13 април 2016 г. за по-добро законотворчество.

    5.Веднага след като приеме делегиран акт, Комисията нотифицира акта едновременно на Европейския парламент и на Съвета.

    6.Делегиран акт, приет съгласно член 14 влиза в сила единствено ако нито Европейският парламент, нито Съветът не са представили възражения в срок от два месеца след нотифицирането на акта на Европейския парламент и Съвета или ако преди изтичането на този срок както Европейският парламент, така и Съветът са уведомили Комисията, че няма да представят възражения. Посоченият срок се удължава с два месеца по инициатива на Европейския парламент или на Съвета.

    Член 22
    Процедура на комитет

    1.Комисията се подпомага от комитета, създаден с настоящия регламент. Този комитет е комитет по смисъла на Регламент (ЕС) № 182/2011.

    2.При позоваване на настоящия параграф се прилага член 4 от Регламент (ЕС) № 182/2011.

    3.При позоваване на настоящия параграф се прилага член 5 от Регламент (ЕС) № 182/2011.

    Член 23
    Докладване

    1.До 31.12.2031 г. и на всеки пет години след това Комисията представя на Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите доклад за прилагането на настоящия регламент.

    Член 24
    Влизане в сила

    1.Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

    2.Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко в участващите държави членки в съответствие с Договорите.

    Съставено в Брюксел на […] година.

    За Европейския парламент    За Съвета

    Председател    Председател



    ЗАКОНОДАТЕЛНА ФИНАНСОВА ОБОСНОВКА

    1.РАМКА НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО/ИНИЦИАТИВАТА

    1.1.Наименование на предложението/инициативата

    1.2.Съответна(и) област(и) на политиката

    1.3.Предложението/инициативата е във връзка с:

    1.4.Цел(и)

    1.4.1.Обща цел/общи цели

    1.4.2.Конкретна цел/конкретни цели

    1.4.3.Очаквани резултати и въздействие

    1.4.4.Показатели за изпълнението

    1.5.Мотиви за предложението/инициативата

    1.5.1.Изисквания, които трябва да бъдат изпълнени в краткосрочна или дългосрочна перспектива, включително подробен график за изпълнението на инициативата

    1.5.2.Добавена стойност от участието на Съюза (може да е в резултат от различни фактори, например ползи по отношение на координацията, правна сигурност, по-добра ефективност или взаимно допълване). За целите на тази точка „добавена стойност от участието на Съюза“ е стойността, която е резултат от намесата на ЕС и е допълнителна спрямо стойността, която би била създадена само от отделните държави членки.

    1.5.3.Изводи от подобен опит в миналото

    1.5.4.Съгласуваност с многогодишната финансова рамка и евентуални синергии с други актове

    1.5.5.Оценка на различните налични варианти за финансиране, включително възможностите за преразпределяне на средства

    1.6.Срок на действие и финансово отражение на предложението/инициативата

    1.7.Планирани методи на изпълнение на бюджета

    2.МЕРКИ ЗА УПРАВЛЕНИЕ

    2.1.Правила за мониторинг и докладване

    2.2.Система/и за управление и контрол

    2.2.1.Обосновка на предложените начини за управление, механизми за финансиране на изпълнението, начини за плащане и стратегия за контрол

    2.2.2.Информация относно установените рискове и системите за вътрешен контрол, създадени с цел намаляването им

    2.2.3.Оценка и обосновка на разходната ефективност на проверките (съотношение „разходи за контрол ÷ стойност на съответните управлявани фондове“) и оценка на очакваната степен на риска от грешки (при плащане и при приключване)

    2.3.Мерки за предотвратяване на измами и нередности

    3.ОЧАКВАНО ФИНАНСОВО ОТРАЖЕНИЕ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО/ИНИЦИАТИВАТА

    3.1.Съответни функции от многогодишната финансова рамка и разходни бюджетни редове

    3.2.Очаквано финансово отражение на предложението върху бюджетните кредити

    3.2.1.Обобщение на очакваното отражение върху бюджетите кредити за оперативни разходи

    3.2.2.Очакван резултат, финансиран с бюджетни кредити за оперативни разходи

    3.2.3.Обобщение на очакваното отражение върху бюджетните кредити за административни разходи

    3.2.3.1.Очаквани нужди от човешки ресурси

    3.2.4.Съвместимост с текущата многогодишна финансова рамка

    3.2.5.Финансов принос от трети страни

    3.3.Очаквано отражение върху приходите

    1.РАМКА НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО/ИНИЦИАТИВАТА

    1.1.Наименование на предложението/инициативата

    Предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета за създаване на резерв на ЕС от таланти

    1.2.Съответна(и) област(и) на политиката 

    Миграция и заетост

    1.3.Предложението/инициативата е във връзка с: 

     ново действие 

    ново действие след пилотен проект/подготвително действие 45  

     продължаването на съществуващо действие 

     сливане или пренасочване на едно или няколко действия към друго/ново действие 

    1.4.Цел(и)

    1.4.1.Обща цел/общи цели

    Общата цел на инициативата е да се подпомогне наемането на търсещи работа лица от трети държави по законен път на международно равнище, за да се преодолее недостигът на работна ръка и умения в ЕС.

    1.4.2.Конкретна цел/конкретни цели

    Конкретните цели на политиката са:

    1) Осигуряване на по-ефективно намиране на съответствия между търсените и предлаганите работни места на международно равнище;

    2) Подобряване на съпоставимостта на уменията и квалификациите, придобити в трети държави, с тези, които се изискват на национално равнище;

    3) Подобряване на разбирането на миграционните процедури, както и на достъпа до тях;

    4) Насърчаване на сътрудничеството в областта на миграцията с трети държави, включително в контекста на партньорството в подкрепа на талантите.

    1.4.3.Очаквани резултати и въздействие

    Да се посочи въздействието, което предложението/инициативата следва да окаже по отношение на бенефициерите/целевите групи.

    Резервът на ЕС от таланти ще представлява първата общоевропейска платформа, която има за цел да подпомага наемането на персонал на международно равнище и да предоставя възможности за търсещите работа лица от трети държави, които проявяват интерес и притежават необходимите умения за работа в сферата на професии с недостиг на работна ръка на общоевропейско равнище. Инициативата е доброволна и дава възможност на държавите членки да изберат дали да се присъединят към нея. За целите на изготвянето на оценка на потенциалните отражения на предложението върху бюджета, като се взе предвид неговият доброволен характер и фактът, че някои държави членки може да решат да се присъединят, след като системата започне да функционира пълноценно, се допуска, че до 2030 г. ще се присъединят между 11 и 20 държави членки, като впоследствие ще се присъединят още държави членки. Това предложение не е предопределящо за избора на държавите членки, а бюджетът ще бъде коригиран в зависимост от броя на държавите членки, участващи в резерва на ЕС от таланти. Предлагането на платформа за намиране на съответствия между търсените и предлаганите работни места, както и широкият спектър от персонализирани насоки и услуги ще бъдат от полза за бизнеса, и по-специално за МСП, тъй като така ще се гарантира достъп до по-широк кръг от подходящи търсещи работа лица от държави извън ЕС. С нея също така наемането на персонал ще стане по-бързо, по-лесно и по-ефективно и ще осигури по-добро качество на свързванията чрез специални инструменти и персонализирана подкрепа. Ползите за работодателите са свързани главно със спестяването на време през различните етапи от процеса на наемане на персонал. Освен това допълнителните общи икономии на разходи за европейските работодатели в диапазона между 74 500 000 и 77 700 000 EUR биха били резултат от факта, че новата платформа ще бъде безплатна за използване от предприятията. Запълването на свободните работни места ще даде възможност на работодателите да увеличат своята производителност, както и капацитета си за иновации и растеж. Ако държавите членки решат да въведат мерки за улесняване на миграционните процедури, биха могли да се реализират допълнителни икономии на разходите.

    Инициативата ще окаже положително въздействие върху БВП с допълнителен БВП от около 3,855 — 4,255 милиарда EUR с участието на 11 до 20 държави членки до 2030 г., генериран от допълнителни заплати. Тя ще окаже положително въздействие и върху фискалните вноски (918—957 млн. EUR) и паричните преводи за трети държави (712—748 млн. EUR).

    Със запълването на недостига на работна ръка на общоевропейско равнище, резервът на ЕС от таланти ще окаже положително въздействие върху бъдещото благоденствие на ЕС и ще даде възможност на участващите държави членки да се справят по-добре с предизвикателствата, свързани с намаляването на населението в трудоспособна възраст и двойния преход.

    Превръщането на резерва на ЕС от таланти в инструмент за намиране на работа в контекста на партньорствата в подкрепа на талантите би улеснило изпълнението на тази инициатива. По този начин с нея ще се допринесе непряко за цялостното управление на миграцията, като се стимулира сътрудничеството с трети държави в областта на миграцията и същевременно се насърчава международната мобилност и развитието на умения. Това ще е от полза за ЕС, неговите държави членки и гражданите на ЕС, както и за трети държави и техните граждани.

    1.4.4.Показатели за изпълнението

    Посочете показателите за проследяване на напредъка и на постиженията.

    В придружаващата предложението оценка на въздействието е описана специална рамка за мониторинг, включваща набор от показатели за всяка от конкретните цели.

    Показателите ще включват:

    броя и вида на профилите на търсещите работа лица от трети държави, регистрирани на ИТ платформата на резерва на ЕС от таланти;

    свободните работни места, регистрирани на ИТ платформата на резерва на ЕС от таланти;

    броя на посещенията на ИТ платформата на резерва на ЕС от таланти и броя на случаите на намерена работа, улеснени чрез резерва на ЕС от таланти;

    броя на издадените „карти за участие в партньорство на ЕС в подкрепа на талантите“, както и броя на случаите на намерена работа, улеснени чрез резерва на ЕС от таланти в контекста на партньорствата в подкрепа на талантите.

    Така ще се предостави възможност за мониторинг на ефективността и успеха на инициативата при постигането на специфичните цели.

    Резултатите от дейността на резерва на ЕС от таланти ще се наблюдава редовно от секретариата на резерва на ЕС от таланти (на всеки две години), като това ще включва подробни показатели за изпълнението, придружени от цели и базово равнище.

    1.5.Мотиви за предложението/инициативата 

    1.5.1.Изисквания, които трябва да бъдат изпълнени в краткосрочна или дългосрочна перспектива, включително подробен график за изпълнението на инициативата

    След като съзаконодателите приемат предложението за резерв на ЕС от таланти (което се очаква да се случи в края на 2025 г.), ще започне разработването на ИТ платформата на резерва на ЕС от таланти, което ще е с продължителност от около две години (2026—2027 г.). В същия период Комисията в сътрудничество с участващите държави членки ще трябва да гарантира взаимодействието на техните национални бази данни с резерва на ЕС от таланти.

    Едновременно с това ще трябва да бъдат създадени секретариат на резерва на ЕС от таланти, както и други форуми за управление (ръководна група на резерва на ЕС от таланти, национални звена за контакт на резерва на ЕС от таланти) и съответните комитети за приемане на актовете за изпълнение. Освен това Комисията ще трябва да поеме по-важна роля в мониторинга на прилагането на новия регламент, за да гарантира постигането на неговите цели.

    Изпълнението на регламента ще изисква приемането на редица подробни правила чрез актове за изпълнение или делегирани актове в срок от две години от началната дата на прилагане на регламента.

    До началото на функционирането на ИТ платформата на резерва на ЕС от таланти на Комисията се предоставя правомощието да приема следния делегиран акт:

       изготвяне на списък на професиите с недостиг на работна ръка на общоевропейско равнище.

    На Комисията се предоставя правомощието да приема следните актове за изпълнение:

       приемане на необходимите технически стандарти за обмен на данни, формати на данни, свободни работни места и формати на профили на търсещите работа лица;

       приемане на образци за формата на „картата за участие в партньорство на ЕС в подкрепа на талантите“,

       приемане на допълнителни разпоредби относно подкатегориите лични данни, които ще се обработват, отговорностите на администраторите на лични данни, включително правила, уреждащи възможното използване на обработващ лични данни или обработващи лични данни, както и условията за достъп до лични данни и възможността, с която разполагат търсещите работа лица, да ограничат достъпа до личните си данни на ИТ платформата на резерва на ЕС от таланти.

    1.5.2.Добавена стойност от участието на Съюза (може да е в резултат от различни фактори, например ползи по отношение на координацията, правна сигурност, по-добра ефективност или взаимно допълване). За целите на тази точка „добавена стойност от участието на Съюза“ е стойността, която е резултат от намесата на ЕС и е допълнителна спрямо стойността, която би била създадена само от отделните държави членки.

    Основания за действие на европейско равнище (ex-ante): Всички държави членки са изправени пред изострящ се недостиг на умения и работна ръка с оглед на демографските предизвикателства и изискванията на двойния преход. Въпреки че някои от тях вече се справят с този недостиг чрез активизиране на местната работна сила и подобряване на мобилността в рамките на ЕС, тези усилия може да се окажат недостатъчни за пълното преодоляване на съществуващия и бъдещия недостиг. Поради тази причина някои държави членки вече признаха ключовата роля на законната миграция и разработиха политики за привличане на таланти, които обаче са силно фрагментирани и се различават в отделните държави членки по отношение на мащаба на намесата. Според очакванията те ще са недостатъчни на фона на очакваното търсене на работна ръка в ЕС. Въпреки създаването на редица цифрови платформи и инструменти за привличане на таланти на национално равнище, тяхното съществуване и техния обхват се ограничават само до няколко държави членки и не могат да се справят с общоевропейското измерение на проблема, тъй като недостигът на работна ръка в ЕС засяга всички нива на умения.

    Липсата на хармонизиран подход, както и потенциално ограничената видимост на съществуващите национални платформи на световно равнище, намаляват способността на държавите членки за постигане на икономии от мащаба при разработване на индивидуални политики за привличане на таланти. Поради това отделните държави членки не могат да се справят в достатъчна степен с недостатъчното наемане на граждани на трети държави чрез съществуващите канали за трудова миграция, за да се справят с недостига на работна ръка и умения в ЕС: Действащите самостоятелно държави членки, особено по-малките държави членки с по-малка видимост в световен мащаб, може да не са в състояние да се съревновават за търсещите работа лица от трети страни.

    Единната платформа на ЕС би могла да спомогне за осъществяването на връзка между предлагането на работна ръка от граждани на трети държави и търсенето в ЕС, както и за преодоляването на разминаването между тях, чрез привличане на чуждестранни таланти в по-висока степен, отколкото биха могли да привлекат действащите самостоятелно държави членки.

    Очаквана генерирана добавена стойност от ЕС (ex-post): С резерва на ЕС от таланти ще се създаде възможност за подпомагане на наемането на граждани на трети държави на международно равнище по законни пътища, за да се преодолее недостигът на работна ръка и умения в ЕС. С резерва на ЕС от таланти, като общоевропейска платформа за намиране на съответствия между търсените и предлаганите работни места, предлагаща също така прозрачна информация за процесите на имиграция и наемане на работа, както и помощни услуги, ще се подобри цялостната ефективност на управлението на трудовата миграция на равнището на ЕС и ще се популяризира ролята на ЕС като дестинация за чуждестранни работници. По този начин ще се подобрят също така конкурентоспособността и икономическият растеж на Съюза, поради повишената видимостта на политиките за законна миграция на ЕС и на държавите членки на световно равнище и привличането на повече граждани на трети държави от чужбина. Благодарение на икономиите от мащаба ЕС ще е по-добре подготвен да се конкурира на световната сцена в привличането на чуждестранни таланти, както и да осъществи екологичния и цифровия преход. По този начин ще се гарантира обхващането на по-голям брой потенциални кандидати с необходимите умения и ще се отговори по-добре на нуждите от работна ръка на работодателите във всяка държава членка. Така ще се изпрати ясно послание към търсещите работа лица от трети страни, че ЕС е готов да ги приеме на своя пазар на труда. Резервът на ЕС от таланти ще допълни и подсили съществуващите национални инициативи за привличане на таланти.

    1.5.3.Изводи от подобен опит в миналото

    През октомври 2022 г. стартира пилотен резерв на ЕС от таланти с цел подпомагане на интеграцията на пазара на труда на хората, бягащи от войната в Украйна. В рамките на тази пилотна инициатива, лицата под временна закрила, пребиваващи в дадена държава членка, вече могат да регистрират своите автобиографии в платформата на EURES и да търсят възможности за работа в друга държава членка, без обаче да се осъществява свързване между тези автобиографии и свободните работни места. Докато пилотният резерв на ЕС от таланти е специално замислена за улесняване на интеграцията на пазара на труда на лица под временна закрила, които вече са в ЕС, резервът на ЕС от таланти ще бъде насочен по своята същност към привличане на търсещи работа лица от трети държави, които все още не пребивават в ЕС. Поради това двете инициативи имат различна логика, правно основание и обхват на приложение, а натрупаният опит, извлечен от пилотната инициатива, може да се използва за тази инициатива само в ограничена степен. Опитът от пилотния проект обаче извежда наяве значимостта от създаване на система за намиране на съответствия между профилите на работещите лица и свободните работни места и от провеждане на широка кампания за повишаване на осведомеността, за да се достигне до гражданите на трети държави, които е възможно да имат желание да използват инструмента. Освен това се потвърди и съответната роля на публичните служби по заетостта (ПСЗ).

    1.5.4.Съгласуваност с многогодишната финансова рамка и евентуални синергии с други актове

    Предложението е продължение на Новия пакт за миграцията и убежището, в който законната миграция се признава за съществена част от всеобхватния подход към миграцията и се поема ангажимент за „допълнително проучване на резерва на ЕС от таланти за квалифицирани работници от трети държави, който би могъл да функционира като общоевропейска платформа за наемането на персонал на международно равнище“.

    Намерението за създаване на резерв на ЕС от таланти е обявено в пакета за уменията и талантите. С инициативата за създаване на резерв на ЕС от таланти ще се подобри използването на директивите на ЕС за законната миграция, тъй като получаването на предложение за работа, което резервът на ЕС от таланти ще улесни, е основна предпоставка в ЕС за получаване на виза или разрешение за пребиваване във връзка с работата. Резервът на ЕС от таланти ще улесни достъпа до процедурите и следователно ще подпомогне наемането по законни пътища на персонал от трети държави на международно равнище, като направи по-ясна законодателната рамка за законна миграция чрез предоставяне на онлайн информация и услуги за подкрепа. Освен това ефективните законни пътища могат да допринесат за намаляване на незаконната миграция и да бъдат от полза за нашия пазар на труда.

    Резервът на ЕС от таланти също така ще подпомага изпълнението на партньорствата в подкрепа на талантите, като предоставя инструмент за ефективно намиране на работа на търсещите работа лица от държавите партньори, участващи в тези партньорства, като по този начин повишава ефективността на сътрудничеството на ЕС с трети държави в областта на законната миграция, а в резултат на това и на цялостното управление на миграцията.

    Тъй като резервът на ЕС от таланти ще бъде отворен и за търсещите работа лица, нуждаещи се от международна закрила в трети държави, той ще допринесе за постигането на целта за осигуряване и подобряване на законните и безопасни пътища към ЕС за лицата, нуждаещи се от международна закрила по целия свят, както е посочено в Препоръката на Комисията от 2020 г. относно законните пътища за получаване на закрила в ЕС.

    Резервът на ЕС от таланти е един от ключовите компоненти на пакета на Комисията относно мобилността на талантите, приет като част от Европейската година на уменията.

    Той също така ще допълни политическите инициативи на ЕС, насочени към преодоляване на недостига на работна ръка и умения в ЕС, като например Европейската програма за умения, като същевременно ще улесни осъществяването на екологичния и цифровия преход в ЕС в съответствие със Законодателният акт за промишленост с нулеви нетни емисии и промишления план за Зеления пакт.

    Въз основа на опита на EURES и Европейския орган по труда той ще спомогне за постигане на синергия с други мерки на политиката на ЕС, насочени към преодоляване на недостига на умения и работна ръка в ЕС (по-специално EURES).

    Инвестицията, необходима на равнището на ЕС и на равнището на държавите членки, е съвместима с многогодишната финансова рамка за периода 2021—2027 г., като за финансирането на тези инвестиции се използва ФУМИ.

    1.5.5.Оценка на различните налични варианти за финансиране, включително възможностите за преразпределяне на средства

    В рамките на настоящата МФР нуждите могат да бъдат посрещнати чрез преразпределение в рамките на съществуващата програма на ФУМИ.

    В рамките на настоящата МФР не се предвиждат допълнителни разходи. В МФР за периода след 2027 г. се предлага разходите за резерва на ЕС от таланти да бъдат финансирани чрез следващата МФР, без да се предопределя споразумението за МФР и програмите. Разходите за периода след 2027 г. са индикативни и не предопределят наличния бюджет за инициативата в рамките на бъдещата МФР.

    1.6.Срок на действие и финансово отражение на предложението/инициативата

     ограничен срок на действие

       в сила от [ДД/ММ]ГГГГ до [ДД/ММ]ГГГГ

       Финансово отражение от ГГГГ до ГГГГ за бюджетни кредити за поети задължения и от ГГГГ до ГГГГ за бюджетни кредити за плащания.

     неограничен срок на действие

    Изпълнение с период на започване на дейност от 2026 г. до 2028 г.

    последван от функциониране с пълен капацитет.

    1.7.Планирани методи на изпълнение на бюджета 46  

     Пряко управление от Комисията

    от нейните служби, включително от нейния персонал в делегациите на Съюза;

       от изпълнителните агенции

     Споделено управление с държавите членки

     Непряко управление чрез възлагане на задачи по изпълнението на бюджета на:

    трети държави или на органите, определени от тях;

    международни организации и техните агенции (да се уточни);

    ЕИБ и Европейския инвестиционен фонд;

    органите, посочени в членове 70 и 71 от Финансовия регламент;

    публичноправни органи;

    частноправни органи със задължение за обществена услуга, доколкото предоставят подходящи финансови гаранции;

    органи, уредени в частното право на държава членка, на които е възложено осъществяването на публично-частно партньорство и които предоставят подходящи финансови гаранции;

    органи или лица, на които е възложено изпълнението на специфични дейности в областта на ОВППС съгласно дял V от ДЕС и които са посочени в съответния основен акт.

    Ако е посочен повече от един метод на управление, пояснете в частта „Забележки“.

    Коментари

    Очаква се етапите на развитие на резерва на ЕС от таланти да продължи две години, през които ще бъде създадена ИТ платформата на резерва на ЕС от таланти, както и секретариатът на резерва на ЕС от таланти и други форуми за управление. Очаква се резервът на ЕС от таланти да започне да функционира от началото на 2028 г.

    Непрякото управление ще се прилага от 2028 г. нататък, тъй като съществува намерение от 2028 г. нататък да се подкрепят финансово международни или базирани в ЕС участници в трети държави, които биха могли да помогнат на разселените лица, нуждаещи се от международна закрила, да се възползват от възможностите на резерва на ЕС от таланти, като по този начин ще подкрепят развитието на допълнителни трудови пътеки.


    2.МЕРКИ ЗА УПРАВЛЕНИЕ 

    2.1.Правила за мониторинг и докладване 

    Да се посочат честотата и условията.

    Финансирането, прилагано в рамките на прякото и непрякото управление, ще бъде прилагано в рамките на тематичния механизъм на фонд „Убежище, миграция и интеграция“, който също попада в обхвата на общия механизъм за мониторинг и оценка на фонда. Ще бъдат създадени рационализирани образци и правила, за да се събират показатели от бенефициерите на безвъзмездни средства и по споразумения за финансов принос със същата честота като при споделеното управление с цел оповестяване на сравними данни.

    Когато приносът от Съюза ще се предоставя чрез споделено управление, се прилагат следните правила: Финансирането, осъществявано от държавите членки в рамките на споделеното управление, ще следва правилата, определени в Регламент (ЕС) 2021/1060 от 24 юни 2021 г., наричан по-нататък регламент за РОР, в Регламент 2018/2016 (Финансов регламент) и в Регламент (ЕС) 2021/1147 от 7 юли 2021 г. за създаване на фонд „Убежище, миграция и интеграция“, наричан по-нататък Регламент за ФУМИ. В съответствие с регламента за РОР всяка държава членка вече е създала система за управление и контрол на своята програма, за да гарантира качеството и надеждността на системата за мониторинг. Поради това за споделеното управление е въведена съгласувана и ефикасна рамка за докладване, мониторинг и оценка. Държавите членки трябва да създадат комитет за мониторинг, в който Комисията може да участва със съвещателна функция. Комитетите за мониторинг ще разглеждат всички проблеми, които влияят на напредъка на програмата към постигането на нейните цели. Що се отнася до фондовете в областта на вътрешните работи, държавите членки предоставят на Комисията своите годишни доклади за изпълнението на програмата и за напредъка по изпълнението на етапните и общите цели. В такива доклади следва да се съдържат и всички проблеми, засягащи изпълнението на програмата, и да се описват предприетите действия за тяхното преодоляване.

    2.2.Система/и за управление и контрол 

    2.2.1.Обосновка на предложените начини за управление, механизми за финансиране на изпълнението, начини за плащане и стратегия за контрол

    Стратегията за контрол ще се основава на Финансовия регламент и на регламента за РОР. За частта, която се изпълнява чрез пряко и непряко управление по тематичния механизъм, системата за управление и контрол ще се основава на опита, натрупан при изпълнението на настоящата МФР.

    Когато приносът от Съюза ще се предоставя чрез споделено управление, се прилагат следните правила: държавите членки ще получат допълнителен принос за оперативната съвместимост на националните си системи с ИТ платформите на резерва на ЕС от таланти, за националните си звена за контакт, както и за административна подкрепа за издаването на „карти за участие в партньорство на ЕС в подкрепа на талантите“ в контекста на партньорствата в подкрепа на талантите (когато е целесъобразно). Съответните суми ще бъдат отпуснати на държавите членки чрез изменение на тяхната програма. Тези програми се управляват под режим споделено управление в съответствие с член 63 от Финансовия регламент, регламента за РОР и регламента за ФУМ. Условията на плащане за споделеното управление са посочени в регламента за РОР.

    Нередностите, установени от Комисията или от Европейската сметна палата след предаването на годишния пакет от документи за получаване на увереност, може да доведат до нетна финансова корекция.

    2.2.2Информация относно установените рискове и системите за вътрешен контрол, създадени с цел намаляването им

    Тъй като в резерва на ЕС от таланти ще се включва създаването на специфична ИТ платформа на резерва на ЕС от таланти, която от своя страна ще трябва да бъде оперативно съвместима с националните системи на съответните държави членки и с която ще се поставя изискване към тях да определят национални звена за контакт, съществува потенциален риск от забавяне на развитието на резерва на ЕС от таланти, в случай, че сътрудничеството на държавите членки е недостатъчно.

    Ето защо значението на подготвителната работа ще бъде от решаващо значение. Комисията следва да започне възможно най-бързо подготовката на основите за съответните мерки за управление и ИТ.

    Чести заседания и редовни контакти между Комисията и държавите членки ще бъдат необходими, за да се гарантира, че всички съответни решения се вземат навременно и не влияят отрицателно на сроковете за изпълнение.

    ГД „Миграция и вътрешни работи“ провежда ежегодно занятие за управление на риска, за да установи и оцени потенциалните високи рискове. Рисковете, счетени за критични, се докладват ежегодно в плана за управление на ГД „Миграция и вътрешни работи“ и се придружават от план за действие, в който се посочват действията за смекчаването им.

    2.2.3.Оценка и обосновка на разходната ефективност на проверките (съотношение „разходи за контрол ÷ стойност на съответните управлявани фондове“) и оценка на очакваната степен на риска от грешки (при плащане и при приключване) 

    Съотношението „разходи за контрол/стойност на съответните управлявани средства“ се отчита редовно от Комисията. В годишния доклад за дейността на ГД „Миграция и вътрешни работи“ за 2022 г. се отчита съотношение от 0,45 % по отношение на споделеното управление, съотношение от 0,83 % по отношение на безвъзмездните средства за пряко управление и съотношение от 0,12 % по отношение на непрякото управление.

    2.3.Мерки за предотвратяване на измами и нередности 

    Да се посочат съществуващите или планираните мерки за превенция и защита, например от стратегията за борба с измамите.

    ГД „Миграция и вътрешни работи“ ще продължи да прилага своята стратегия за борба с измамите в съответствие със стратегията на Комисията за борба с измамите (СКБИ), за да гарантира, наред с другото, че нейните вътрешни проверки, свързани с борбата с измамите, са изцяло приведени в съответствие със СКБИ и че нейният подход за управление на риска от измами е насочен към идентифициране на областите, в които съществува риск от измами, и подходящите ответни действия.

    3.ОЧАКВАНО ФИНАНСОВО ОТРАЖЕНИЕ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО/ИНИЦИАТИВАТА 

    3.1.Съответни функции от многогодишната финансова рамка и разходни бюджетни редове 

    ·Съществуващи бюджетни редове

    По реда на функциите от многогодишната финансова рамка и на бюджетните редове.

    Функция от многогодишната финансова рамка

    Бюджетен ред

    Вид
    разход

    Финансов принос

    Номер

    Многогод./едногод 47 .

    от държави от ЕАСТ 48

    от държави кандидатки и потенциални кандидати 49

    от други трети държави

    други целеви приходи

    4

    10 02 01

    Многогод./едногод.

    ДА/НЕ

    ДА/НЕ

    ДА/НЕ

    ДА/НЕ

    ·Поискани нови бюджетни редове

    По реда на функциите от многогодишната финансова рамка и на бюджетните редове.

    Функция от многогодишната финансова рамка

    Бюджетен ред

    Вид на
    разхода

    Финансов принос

    Номер

    Многогод./едногод.

    от държави от ЕАСТ

    от държави кандидатки и потенциални кандидати

    от други трети държави

    други целеви приходи

    [XX.ГГ.ГГ.ГГ]

    ДА/НЕ

    ДА/НЕ

    ДА/НЕ

    ДА/НЕ

    3.2.Очаквано финансово отражение на предложението върху бюджетните кредити 

    3.2.1.Обобщение на очакваното отражение върху бюджетите кредити за оперативни разходи 50  

       Предложението/инициативата не налага използване на бюджетни кредити за оперативни разходи

       Предложението/инициативата налага използване на бюджетни кредити за оперативни разходи съгласно обяснението по-долу:

       млн. евро (до 3-тия знак след десетичната запетая)

    Функция от многогодишната финансова рамка

    4

     

     

    ГД: ГД „Миграция и вътрешни работи“ (HOME)

     

    2024 г.

    2025 г.

    2026 г.

    2027 г.

    Общо
    24—27

    2028 г. 51

    2029 г. 52

    2030 г. 53

    Общо
    24—30

    Бюджетни кредити за оперативни разходи

    10 02 01 — Фонд „Убежище, миграция и интеграция“ (ФУМИ)

    Поети задължения

    0,000

    0,000

    12,309

    12,309

    24,618

    23,513

    23,513

    22,262

    93,906

    10 02 01 — Фонд „Убежище, миграция и интеграция“ (ФУМИ)

    Плащания

    0,000

    0,000

    1,361

    6,075

    7,436

    6,884

    7,958

    10,823

    33,101

    Бюджетни кредити за административни разходи, финансирани от пакета за определени програми

     

     

     

     

     

    10 01 01 — Разходи за подкрепа за фонд „Убежище, миграция и интеграция“ (ФУМИ)

    БКПЗ=БКП

     

     

     

     

     

    ОБЩО бюджетни кредити
    за ГД „МИГРАЦИЯ И ВЪТРЕШНИ РАБОТИ“

    Поети задължения

    0,000

    0,000

    12,309

    12,309

    24,618

    23,513

    23,513

    22,262

    93,906

    Плащания

    0,000

    0,000

    1,361

    6,075

    7,436

    6,884

    7,958

    10,823

    33,101

    ОБЩО бюджетни кредити за оперативни разходи

    Поети задължения

    0,000

    0,000

    12,309

    12,309

    24,618

    23,513

    23,513

    22,262

    93,906

    Плащания

    0,000

    0,000

    1,361

    6,075

    7,436

    6,884

    7,958

    10,823

    33,101

    ОБЩО бюджетни кредити за административни разходи, финансирани от пакета за определени програми

    0,000

    0,000

    0,000

    0,000

    0,000

    0,000

    0,000

    0,000

    0,000

    ОБЩО бюджетни кредити за ФУНКЦИЯ 4 от многогодишната финансова рамка

    Поети задължения

    0,000

    0,000

    12,309

    12,309

    24,618

    23,513

    23,513

    22,262

    93,906

    Плащания

    0,000

    0,000

    1,361

    6,075

    7,436

    6,884

    7,958

    10,823

    33,101



    Функция от многогодишната финансова
    рамка

    7

    „Административни разходи“

    млн. евро (до 3-тия знак след десетичната запетая)

    ГД: ГД „Миграция и вътрешни работи“ (HOME)

     

    2024 г.

    2025 г.

    2026 г.

    2027 г.

    Общо
    24—27

    2028 г. 54

    2029 г. 55

    2030 г. 56

    Общо
    24—30

    Човешки ресурси

    БКПЗ=БКП

    0,086

    0,433

    1,037

    1,470

    3,026

    1,903

    1,903

    1,903

    8,735

    Други административни разходи

    БКПЗ=БКП

    0,000

    0,000

    0,078

    0,078

    0,155

    0,061

    0,102

    0,061

    0,379

    ОБЩО ГД „Вътрешни работи“

    БКПЗ=БКП

    0,086

    0,433

    1,115

    1,548

    3,181

    1,964

    2,005

    1,964

    9,113

    ОБЩО бюджетни кредити по ФУНКЦИЯ 7 от многогодишната финансова рамка

    (Общо поети задължения = Общо плащания)

    0,086

    0,433

    1,115

    1,548

    3,181

    1,964

    2,005

    1,964

    9,113

    ОБЩО бюджетни кредити по ФУНКЦИИ 1—7 от многогодишната финансова рамка

    Поети задължения

    0,086

    0,433

    13,423

    13,856

    27,798

    25,477

    25,517

    24,226

    103,019

    Плащания

    0,086

    0,433

    2,475

    7,623

    10,617

    8,848

    9,963

    12,787

    42,214

    Считано от 2028 г., годишните разходи по предложението се оценяват на 25 млн. EUR, които се предлага да бъдат финансирани чрез следващата МФР, без да се предопределя споразумението за МФР и програмите. Освен това съществува намерение от 2028 г. нататък да се подкрепят финансово международни или базирани в ЕС участници в трети държави, които биха могли да помогнат на разселените лица, нуждаещи се от международна закрила, да се възползват от възможностите на резерва на ЕС от таланти, като по този начин ще подкрепят развитието на допълнителни трудови пътеки. На този етап е невъзможно да се направи подробна количествена оценка на тази сума.



    3.2.2.Очакван резултат, финансиран с бюджетни кредити за оперативни разходи 

    Бюджетни кредити за поети задължения в милиони евро (до 3-тия знак след десетичната запетая) 57

    Да се посочат целите и резултатите

     

    2026 г.

    2027 г.

    2028 г. 58

    2029 г. 59

    ОБЩО

    Вид

    Номер

    Разходи

    Номер

    Разходи

    Номер

    Разходи

    Номер

    Разходи

    Номер

    Разходи

    Номер

    Разходи

    ВСИЧКИ ЦЕЛИ: Управление — Човешки ресурси

     

     

     

     

     

     

    Национални звена за контакт (Държави членки, които ще бъдат обхванати от ФУМИ)

    4,856

     

    4,856

    14,567

    14,567

    14,567

     

    53,413

    Междинен сбор

     

    4,856

     

    4,856

    14,567

    14,567

    14,567

     

    53,413

    КОНКРЕТНА ЦЕЛ № 2
    Разходи за ИТ за повторно използване на някои компоненти на EURES

     

     

     

     

     

     

    Адаптиране и интегриране на Европас

     

     

    0,087

     

    0,087

     

    0,175

    Създаване на инструмент за предварителен подбор

     

     

    0,112

     

    0,112

     

    0,225

    База данни с автобиографиите на граждани на трети държави

     

     

    0,112

     

    0,112

     

    0,225

    Адаптиране и интегриране на данните за свободните работни места на EURES

     

     

    0,300

     

    0,300

     

    0,600

    Адаптиране и интегриране на системата за търсене/намиране на съответствия на EURES

     

     

    0,225

     

    0,225

     

    0,450

    Основна система

     

     

    2,175

     

    2,175

     

    4,350

    Оперативна съвместимост между ИТ платформата за таланти на ЕС и други системи

     

     

    0,075

     

    0,075

     

    0,150

    Оперативна съвместимост между ИТ платформата на ЕС за таланти и съответните национални системи на държавите членки

     

     

    2,088

     

    2,088

     

    4,176

    Експлоатация (поддържане)

     

     

     

     

     

    0,926

    0,926

    0,772

     

    2,624

    Инфраструктура

     

     

    0,315

     

    0,315

     

    0,315

    0,315

    0,315

     

    1,574

    Прилагане на допълнителни функции

     

     

     

     

     

     

    1,645

    1,645

    0,548

     

    3,837

    Междинен сбор за конкретна цел № 2

     

    5,490

     

    5,490

     

    2,886

    2,886

    1,635

     

    18,386

    КОНКРЕТНА ЦЕЛ № 3: Други дейности

     

     

     

     

     

     

     

    Комуникация

     

     

    0,487

     

    0,487

     

    0,487

    0,487

    0,487

     

    2,435

    Писмени преводи

     

     

    1,300

     

    1,300

     

    1,300

    1,300

    1,300

     

    6,500

    Обучение

     

     

     

     

     

     

    1,600

    1,600

    1,600

     

    4,800

    хоризонтална координация

     

     

    0,176

     

    0,176

     

    0,176

    0,176

    0,176

     

    0,880

    Онлайн информация

     

     

     

     

     

     

    1,057

    1,057

    1,057

     

    3,171

    Междинен сбор за конкретна цел № 3

     

    1,963

     

    1,963

     

    4,620

    4,620

    4,620

    17,786

    КОНКРЕТНА ЦЕЛ № 4:

     

     

     

     

     

     

     

    Административна подкрепа за издаването на „карти за участие в партньорство на ЕС в подкрепа на талантите“ (разходите за държавите членки се покриват от ФУМИ)

     

     

     

     

    1,440

    1,440

    1,440

     

    4,320

    Междинен сбор за конкретна цел № 4

     

     

     

    1,440

     

    1,440

    ОБЩО

     

     

    12,309

     

    12,309

     

    23,513

    23,513

    22,262

     

    93,906

    3.2.3.Обобщение на очакваното отражение върху бюджетните кредити за административни разходи 60  

       Предложението/инициативата не налага използване на бюджетни кредити за административни разходи.

       Предложението/инициативата налага използване на бюджетни кредити за административни разходи съгласно обяснението по-долу:

    млн. евро (до 3-тия знак след десетичната запетая)

     

    2024 г.

    2025 г.

    2026 г.

    2027 г.

    ОБЩО
    24—27

    2028 г. 61

    2029 г. 62

    2030 г. 63

    ОБЩО

    24—30

    ФУНКЦИЯ 7 от МФР

     

     

     

     

     

    Човешки ресурси

    0,086

    0,433

    1,037

    1,470

    3,026

    1,903

    1,903

    1,903

    8,735

    Други административни разходи

    0,000

    0,000

    0,078

    0,078

    0,155

    0,061

    0,102

    0,061

    0,379

    Междинна сума по ФУНКЦИЯ 7 от МФР

    0,086

    0,433

    1,115

    1,548

    3,181

    1,964

    2,005

    1,964

    9,113

    Извън ФУНКЦИЯ 7 от МФР

     

     

     

     

     

    Човешки ресурси

    0,000

    0,000

    0,000

    0,000

    0,000

    0,000

    0,000

    0,000

    0,000

    Други административни разходи

    0,000

    0,000

    0,000

    0,000

    0,000

    0,000

    0,000

    0,000

    0,000

    Междинна сума извън ФУНКЦИЯ 7 от МФР

    0,000

    0,000

    0,000

    0,000

    0,000

    0,000

    0,000

    0,000

    0,000

    ОБЩО

    0,086

    0,433

    1,115

    1,548

    3,181

    1,964

    2,005

    1,964

    9,113

    Бюджетните кредити, необходими за човешки ресурси и други разходи с административен характер, ще бъдат покрити от бюджетни кредити на службите на Комисията, които вече са определени за управлението на действието и/или които са преразпределени в рамките на тези служби на Комисията, при необходимост заедно с допълнително отпуснати ресурси, които може да бъдат предоставени на управляващите служби на Комисията в рамките на годишната процедура за отпускане на средства и като се имат предвид бюджетните ограничения.

    3.2.3.1.Очаквани нужди от човешки ресурси

       Предложението не налага използване на човешки ресурси.

       Предложението/инициативата налага използване на човешки ресурси съгласно обяснението по-долу:

    Оценката се посочва в еквиваленти на пълно работно време

     

    2024 г.

    2025 г.

    2026 г.

    2027 г.

    2028 г. 64

    2029 г. 65

    2030 г. 66

    Длъжности в щатното разписание (длъжностни лица и срочно наети служители)

    20 01 02 01 (Централа и представителства на Комисията)

    1

    2

    5

    7

    9

    9

    9

    20 01 02 03 (Делегации)

     

     

     

     

    01 01 01 01 (Непреки научни изследвания)

     

     

     

     

    01 01 01 11 (Преки научни изследвания)

     

     

     

     

    Други бюджетни редове (да се посочат)

     

     

     

     

    Външен персонал (в еквивалент на пълно работно време: ЕПРВ)

     

    20 02 01 (ДНП, КНЕ, ПНА от общия „финансов пакет“)

    0

    1

    2

    3

    4

    4

    4

    20 02 03 (ДНП, МП, КНЕ, ПНА и МЕД в делегациите)

     

     

     

     

    01 01 01 02 (ДНП, КНЕ, ПНА — Непреки научни изследвания)

     

     

     

     

    01 01 01 12 (ДНП, КНЕ, ПНА — Преки научни изследвания)

     

     

     

     

    Други бюджетни редове (да се посочат)

     

     

     

     

    ОБЩО

    1

    3

    7

    10

    13

    13

    13

    Нуждите от човешки ресурси ще бъдат покрити от служителите на службите на Комисията, на които вече е възложено управлението на дейността и/или които са преразпределени в рамките на службите на Комисията, при необходимост заедно с всички допълнителни отпуснати ресурси, които може да бъдат предоставени на управляващите службите на Комисията в рамките на годишната процедура за отпускане на средства и като се имат предвид бюджетните ограничения.

    Описание на задачите, които трябва да се изпълнят:

    Длъжностни лица и срочно наети служители

    -Подкрепа при преговорите по законодателното предложение в Европейския парламент и Съвета

    -Изготвяне на делегирани актове и актове за изпълнение + преговори за периода 2026—2027 г.

    -Създаване на структура за управление и комитология

    -Изпълнение на задачите на секретариата на резерва на ЕС от таланти, включително планиране и координиране на действията на резерва на ЕС от таланти

    -Защита на личните данни (включително изготвяне и финализиране на споразумения за управление)

    -Управление на договорите с доставчиците на услуги и координиране на ИТ (вътрешна ръководна група по ИТ и представяне пред съвета по ИТ)

    -Сътрудничество и подкрепа за създаване на национални звена за контакт, свързани с дейности

    -Административна подкрепа за издаването на „карти за участие в партньорство на ЕС в подкрепа на талантите“

    -Подкрепа за държавите членки, участващи в партньорства в подкрепа на талантите

    Специфичен режим за партньорство в подкрепа на талантите (изисквания за получаване на карта за участие, информационна кампания)

    Външен персонал

    -Подкрепа за преговорите и подготовка преди влизането в сила

    -Изготвяне на модули за нуждите от обучение и изграждане на капацитет

    -Подкрепа за създаване на рамка от показатели, мониторинг и оценка

    -Комуникационна стратегия и организиране на събития, мрежа

    3.2.4.Съвместимост с текущата многогодишна финансова рамка 

    Предложението/инициативата:

       може да се финансира изцяло чрез преразпределение в рамките на съответната функция от многогодишната финансова рамка (МФР).

    Разходите по предложението за резерв на ЕС от таланти ще бъдат покрити от ФУМИ, без да се застрашава съществуващият финансов пакет.

       налага да се използват неразпределеният марж под съответната функция от МФР и/или специалните инструменти, предвидени в Регламента за МФР.

    Да се обясни какво е необходимо, като се посочат съответните функции, бюджетни редове и суми, както и инструментите, които се предлага да бъдат използвани.

       налага преразглеждане на МФР.

    Да се обясни какво е необходимо, като се посочат съответните функции, бюджетни редове и суми.

    3.2.5.Финансов принос от трети страни 

    Предложението/инициативата:

       не предвижда съфинансиране от трети страни

       предвижда следното съфинансиране от трети страни, като оценките са дадени по-долу:

    Бюджетни кредити в милиони евро (до третия знак след десетичната запетая)

    Година
    N 67

    Година
    N+1

    Година
    N+2

    Година
    N+3

    Да се добавят толкова години, колкото е необходимо, за да се обхване продължителността на отражението (вж. точка 1.6)

    Общо

    Да се посочи съфинансиращият орган 

    ОБЩО съфинансирани бюджетни кредити

    3.3.Очаквано отражение върху приходите 

       Предложението/инициативата няма финансово отражение върху приходите.

       Предложението/инициативата има следното финансово отражение:

       върху собствените ресурси

       върху разните приходи

    моля, посочете дали приходите са записани по разходни бюджетни редове    

    млн. евро (до 3-тия знак след десетичната запетая)

    Приходен бюджетен ред:

    Налични бюджетни кредити за текущата финансова година

    Отражение на предложението/инициативата 68

    Година
    N

    Година
    N+1

    Година
    N+2

    Година
    N+3

    Да се добавят толкова години, колкото е необходимо, за да се обхване продължителността на отражението (вж. точка 1.6)

    Член ………….

    За целевите приходи да се посочат съответните разходни бюджетни редове.

    Други забележки (например метод/формула за изчисляване на отражението върху приходите или друга информация).

    (1)     COM/2020/609 final .
    (2)    „Заетост и социално развитие в Европа“, годишен преглед за 2023 г. Това се потвърждава от списъците на професиите с широко разпространен и остър недостиг на работна ръка, съдържащи се в доклада на Eures за 2022 г. относно професиите с недостиг и излишък на работна ръка, вж. по-долу за повече подробности: Доклад на EURES относно недостига на работна ръка (europa.eu) .
    (3)    В Промишления план на Зеления пакт за ерата на нулеви нетни емисии от 2023 г. се признава, че с екологичния преход ще се засили търсенето на нови умения на всички равнища. Например съществува особена нужда от наемане на повече специалисти по информационни и комуникационни технологии (ИКТ) в Европа, за да се отговори на нуждите на промишлените екосистеми. Всъщност през 2021 г. около 60 % от предприятията в ЕС, които са наемали или са се опитвали да наемат специалисти в областта на ИКТ, са изпитвали затруднения в попълването на свободните работни места в областта на ИКТ. Тъй като Комисията предвижда да играе водеща роля в световния преход към Web 4.0 и виртуалните светове, нуждата от висококвалифицирани специалисти в областта на технологиите, свързани с този процес, като например разширената реалност, облачните технологии, 5G, децентрализирания регистър и др., се увеличава.
    (4)    Пандемията от COVID-19 изостри дългогодишния недостиг на работна ръка в сектори като здравеопазването и ИКТ. Eurofound, Tackling labour shortage in EU Member States („Справяне с недостига на работна ръка в държавите — членки на ЕС“), 2021 г., стр. 6.
    (5)    Създадената през 2020 г. Европейска програма за умения за постигане на устойчива конкурентоспособност, социална справедливост и издръжливост представи целите на ЕС за преквалификация и повишаване на квалификацията през следващите пет години. В Програмата за умения се предвижда и активизиране на неактивното население на ЕС чрез насърчаване на интеграцията му на пазара на труда.
    (6)     COM/2022/657 final .
    (7)    Резолюция на Европейския парламент от 20 май 2021 г. относно нови възможности за законна трудова миграция ( 2020/2010(INI) ); Резолюция на Европейския парламент от 25 ноември 2021 г., съдържаща препоръки към Комисията относно политиката и правото в областта на законната миграция ( 2020/2255(INL) .
    (8)    Становище на Европейския икономически и социален комитет относно Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите — Привличане на умения и таланти в ЕС от 28 февруари 2023 г., EESC 2022/02745 . Становище на Европейския комитет на регионите относно законната миграция: Привличане на умения и таланти в ЕС, COR 2022/03942 .
    (9)     Партньорства в подкрепа на талантите (europa.eu) .
    (10)     C/2020/6467 .
    (11)    Създадената през 2020 г. Европейска програма за умения за постигане на устойчива конкурентоспособност, социална справедливост и издръжливост представи целите на ЕС за преквалификация и повишаване на квалификацията през следващите пет години.
    (12)     COM/2023/161 final .
    (13)     COM/2023/62 final .
    (14)     COM/2023/168 final .
    (15)     https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/12594-Public-consultation-on-legal .
    (16)    Въпросите се отнасяха до набелязването на професиите, за които ЕС ще има необходимост да наема предимно граждани на трети страни през следващите години, основните цели, които следва да се постигнат с резерва на ЕС от таланти, и възможните критерии за прием в резерва на ЕС от таланти, като в последният отворен въпрос се питаше как да се подобри политиката на ЕС за законна миграция.
    (17)    Проучването на ОИСР за осъществимост обхвана оценката на три възможни сценария за развитието на резерва на ЕС от таланти, както и анализ на разходите и ползите за всеки вариант. В проучването е направена подробна оценка на възможната правна рамка, управлението, обхвата на приложение, както и функционалността на бъдещия резерв на ЕС от таланти. Виж Проучване за осъществимост на създаването на резерв на ЕС от таланти .
    (18)     https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/13716-EU-Talent-Pool_bg .
    (19)    Това улеснява достъпа до заетост в ЕС и ограничава административната тежест на множеството национални процедури.
    (20)    По-специално по отношение на практиките, свързани с наемането на персонал и условията на труд.
    (21)    Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета от 27 април 2016 г. относно защитата на физическите лица във връзка с обработването на лични данни и относно свободното движение на такива данни и за отмяна на Директива 95/46/EО (Общ регламент относно защитата на данните) и Регламент (ЕС) 2018/1725 на Европейския парламент и на Съвета от 23 октомври 2018 г. относно защитата на физическите лица във връзка с обработването на лични данни от институциите, органите, службите и агенциите на Съюза и относно свободното движение на такива данни и за отмяна на Регламент (ЕО) № 45/2001 и Решение № 1247/2002/ЕО.
    (22)    По отношение на разходите за периода след 2027 г. те са приблизителни и не предопределят наличния бюджет за инициативата в рамките на бъдещата МФР.
    (23)    Както подробно се обяснява в работния документ на службите на Комисията, който придружава законодателното предложение, това предположение се основава на редица съображения. Въпреки че инициативата ще бъде замислена така, че да бъде привлекателна за възможно най-голям брой държави членки, вероятно участието им ще бъде постепенен процес, в който през първите години на дейността ще се присъединят само някои от държавите членки, като се очаква броят им постепенно да нарасне в дългосрочен план. Поради това се предполага, че държавите членки с по-изявен интерес може да се присъединят от самото начало, а останалите да ги последват. В дългосрочен план се предвижда по-широко разпространение на инициативата, за което свидетелства фактът, че голяма част от държавите членки, с които се проведоха консултации, приветстват инициативата. Освен това може основателно да се предположи, че редица държави членки ще се присъединят към инициативата с оглед на неотложните нужди, свързани с изпълнената с предизвикателства демографска ситуация, налагаща необходимостта да се разчита на законната миграция за справяне с бъдещия недостиг на умения и работна ръка, който не може да се преодолее в достатъчна степен от местната работна сила в ЕС.
    (24)    Предвижда се, че за всички задачи, свързани с резерва на ЕС от таланти, в Комисията ще са необходими 13 служители. Служителите ще пристигат постепенно, в зависимост от етапа на развитие на инициативата. До 2027 г. ще са необходими 10 служители. Разходите за периода след 2027 г. са приблизителни и не предопределят наличния бюджет за инициативата в рамките на бъдещата МФР.
    (25)    ОВ C , , стр. .
    (26)    ОВ C , , стр. .
    (27)    ОВ C , , стр. .
    (28)    Препоръка (EC) 2020/1364 на Комисията от 23 септември 2020 година относно законните пътища за закрила в ЕС: насърчаване на презаселването, хуманитарния прием и допълнителни други възможности.
    (29)    „Допълнителните възможности“ представляват за лицата, нуждаещи се от международна закрила, безопасни и регламентирани пътища за прием в ЕС, които са в допълнение към презаселването и осигуряват законен престой в трета държава, в която са осигурени нуждите на тези лица от международна закрила. Допълнителните възможности за работа предоставят на лицата, нуждаещи се от международна закрила, достъп до съществуващите възможности за трудова миграция, възможност за прилагане на уменията им и подпомагане в преодоляването на недостига на работна ръка в приемащите държави. Вж. също https://www.unhcr.org/complementary-pathways.html .
    (30)     COM/2020/609 final .
    (31)     COM/2022/657 final .
    (32)    Регламент (ЕС) 2016/589 на Европейския парламент и на Съвета от 13 април 2016 г. относно европейска мрежа на службите по заетостта (EURES), достъп на работниците до услуги за мобилност и по-нататъшно интегриране на пазарите на труда и за изменение на регламенти (ЕС) № 492/2011 и (ЕС) № 1296/2013 (ОВ L 107, 22.4.2016 г., стр. 1, Европейски идентификатор на законодателството (ELI): http://data.europa.eu/eli/reg/2016/589/oj ).
    (33)    Регламент (ЕС) 2018/1725 на Европейския парламент и на Съвета от 23 октомври 2018 г. относно защитата на физическите лица във връзка с обработването на лични данни от институциите, органите, службите и агенциите на Съюза и относно свободното движение на такива данни и за отмяна на Регламент (ЕО) № 45/2001 и Решение № 1247/2002/ЕО (ОВ L 295, 21.11.2018 г., стр. 39, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2018/1725/oj ).
    (34)    Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета от 27 април 2016 г. относно защитата на физическите лица във връзка с обработването на лични данни и относно свободното движение на такива данни и за отмяна на Директива 95/46/ЕО (ОВ L 119, 4.5.2016 г., стр. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2016/679/oj ).
    (35)    Директива 2008/115/ЕО на Европейския Парламент и на Съвета от 16 декември 2008 година относно общите стандарти и процедури, приложими в държавите членки за връщане на незаконно пребиваващи граждани на трети страни (OB L 348, 24.12.2008 г., стр. 98, ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2008/115/oj ).
    (36)    Решение (ЕС) 2018/646 на Европейския парламент и на Съвета от 18 април 2018 г. относно обща рамка за предоставяне на по-добри услуги в областта на уменията и квалификациите (ОВ L 112, 2.5.2018 г., стр. 42, ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2018/646/oj ).
    (37)    Директива 2011/98/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 13 декември 2011 г. относно единна процедура за кандидатстване на граждани на трети държави за единно разрешение за пребиваване и работа на територията на държава членка и относно общ набор от права за работници от трети държави, законно пребиваващи в държава членка (ОВ L 343, 23.12.2011 г., стр. 1—9, ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2011/98/oj ).
    (38)    Директива 2014/36/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 26 февруари 2014 г. относно условията за влизане и престой на граждани на трети държави с цел заетост като сезонни работници OВ L 94, 28.3.2014 г., стр. 375, ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2014/36/oj ).
    (39)    Директива (ЕС) 2021/1883 на Европейския парламент и на Съвета от 20 октомври 2021 г. относно условията за влизане и пребиваване на граждани на трети държави за целите на висококвалифицирана трудова заетост и за отмяна на Директива 2009/50/ЕО на Съвета ОВ L 382, 28.10.2021 г., стр. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2021/1883/oj ).
    (40)    Директива (ЕС) 2016/801 на Европейския парламент и на Съвета от 11 май 2016 г. относно условията за влизане и пребиваване на граждани на трети държави с цел провеждане на научно изследване, следване, стаж, доброволческа дейност, програми за ученически обмен или образователни проекти и работа по програми „au pair“ (преработен текст) (ОВ L 132, 21.5.2016 г., стр. 21, ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2016/801/oj ).
    (41)    Директива (ЕС) 2019/1152 на Европейския парламент и на Съвета от 20 юни 2019 г. за прозрачни и предвидими условия на труд в Европейския съюз (OВ L 186, 11.7.2019 г., стр. 105, ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2019/1152/oj ).
    (42)    Директива 96/71/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 16 декември 1996 г. относно командироването на работници в рамките на предоставянето на услуги, (ОВ L 18, 21.1.1997 г., стр. 1.,ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/1996/71/oj ).
    (43)    Междуинституционално споразумение между Европейския парламент, Съвета на Европейския съюз и Европейската комисия за по-добро законотворчество (ОВ L 123, 12.5.2016 г., стр. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/agree_interinstit/2016/512/oj ).
    (44)    Регламент (ЕС) № 182/2011 на Европейския парламент и на Съвета от 16 февруари 2011 г. за установяване на общите правила и принципи относно реда и условията за контрол от страна на държавите членки върху упражняването на изпълнителните правомощия от страна на Комисията (ОВ L 55, 28.2.2011 г., стр. 13, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2011/182/oj .
    (45)    Съгласно член 58, параграф 2, буква а) или б) от Финансовия регламент.
    (46)    Подробности във връзка с методите на изпълнение на бюджета и позовавания на Финансовия регламент може да бъдат намерени на уебсайта BUDGpedia: https://myintracomm.ec.europa.eu/corp/budget/financial-rules/budget-implementation/Pages/implementation-methods.aspx .
    (47)    Многогод. = Многогодишни бюджетни кредити / Едногод. = Едногодишни бюджетни кредити.
    (48)    ЕАСТ: Европейска асоциация за свободна търговия.
    (49)    Държави кандидатки и, ако е приложимо, потенциални кандидатки от Западните Балкани.
    (50)    Таблиците в настоящия раздел представят сценарий, при който участват 20 държави членки. Това не е предопределящо за избора на държавите членки, а бюджетът ще бъде коригиран в зависимост от броя на държавите членки, участващи в резерва на ЕС от таланти.
    (51)    Разходите за периода след 2027 г. са индикативни и не предопределят наличния бюджет за инициативата в рамките на бъдещата МФР.
    (52)    Пак там.
    (53)    Пак там.
    (54)    Пак там.
    (55)    Пак там.
    (56)    Пак там.
    (57)    Тази таблица представя сценарий, при който участват 20 държави членки. Това не е предопределящо за избора на държавите членки, а бюджетът ще бъде коригиран в зависимост от броя на държавите членки, участващи в резерва на ЕС от таланти.
    (58)    Пак там.
    (59)    Пак там.
    (60)    Тази таблица представя сценарий, при който участват 20 държави членки. Това не е предопределящо за избора на държавите членки, а бюджетът ще бъде коригиран в зависимост от броя на държавите членки, участващи в резерва на ЕС от таланти.
    (61)    Пак там.
    (62)    Пак там.
    (63)    Пак там.
    (64)    Пак там.
    (65)    Пак там.
    (66)    Пак там.
    (67)    Година N е годината, през която започва да се прилага предложението/инициативата. Моля, заменете буквата N с очакваната първа година от изпълнението (например: 2021 г.). Същото за следващите години.
    (68)    Що се отнася до традиционните собствени ресурси (мита, налози върху захарта), посочените суми трябва да бъдат нетни, т.е. брутни суми, от които са приспаднати 20 % за разходи по събирането.
    Top

    Брюксел, 15.11.2023

    COM(2023) 716 final

    ПРИЛОЖЕНИЕ

    към

    Предложение за Регламент на Европейския парламент и на Съвета

    за създаване на резерв на ЕС от таланти

    {SEC(2023) 716 final} - {SWD(2023) 716 final} - {SWD(2023) 717 final} - {SWD(2023) 718 final}


    ПРИЛОЖЕНИЕ
    Списък на професиите с недостиг на работна ръка в целия ЕС

    Код по ISCO

    Професия

    2142

    Строителни инженери

    2151

    Електроинженери

    2211

    Общопрактикуващи лекари

    2212

    Лекари специалисти

    2221

    Медицински сестри

    2411

    Счетоводители

    2511

    Системни анализатори

    2512

    Разработчици на софтуер

    2513

    Разработчици на уебсъдържание и мултимедия

    2514

    Приложни програмисти

    2519

    Разработчици на софтуер и софтуерни приложения и анализатори, некласифицирани другаде

    3113

    Електротехници

    3221

    Помощник-медицински сестри

    5120

    Готвачи

    5131

    Сервитьори

    5321

    Санитари

    7112

    Зидари и сродни на тях

    7114

    Бетонджии, кофражисти и сродни на тях

    7115

    Дърводелци и дограмаджии

    7121

    Работници по изграждане и ремонт на покриви

    7123

    Гипсаджии

    7126

    Водопроводчици и тръбопроводчици

    7127

    Механици на климатични и охладителни инсталации

    7212

    Заварчици и резачи на метал

    7213

    Тенекеджии

    7214

    Изготвители и монтажници на метални конструкции

    7223

    Настройчици на машини и сродни на тях

    7231

    Механици и монтьори на моторни превозни средства

    7233

    Механици и монтьори на промишлени и селскостопански машини и оборудване

    7411

    Строителни електротехници и сродни на тях

    7412

    Електромеханици и електромонтьори

    7511

    Работници по преработка на месо, риба и други подобни хранителни продукти

    8331

    Водачи на автобуси и ватмани

    8332

    Водачи на тежкотоварни автомобили

    9112

    Чистачи и помощници в офиси, хотели и други учреждения

    3119

    Приложни специалисти във физическите и техническите науки, некласифицирани другаде

    2143

    Инженер-еколози

    2133

    Специалисти по опазване на околната среда

    2145

    Инженер-химици

    2144

    Машинни инженери

    3115

    Машинни техници

    2141

    Инженери в промишленото производство

    Top