ЕВРОПЕЙСКА КОМИСИЯ
Брюксел, 17.10.2023
COM(2023) 584 final
2023/0356(COD)
Предложение за
РЕШЕНИЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА
за изменение на Директива 2007/2/ЕО по отношение на определени изисквания за докладване за инфраструктури за пространствена информация
(текст от значение за ЕИП)
ОБЯСНИТЕЛЕН МЕМОРАНДУМ
1.КОНТЕКСТ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО
•Основания и цели на предложението
В своето съобщение „Дългосрочна конкурентоспособност на ЕС: перспективи след 2030 г.“ Комисията подчерта значението на регулаторна система, която осигурява постигане на целите при минимални разходи. Поради това тя пое ангажимент да даде нов тласък за рационализиране и опростяване на изискванията за докладване, като крайната цел е свързаната с това тежест да бъде намалена с 25 %, без да се подкопават съответните цели на политиката.
Изискванията за докладване играят ключова роля за гарантиране на правилното правоприлагане и добрия мониторинг на законодателството. Разходите за това като цяло се компенсират до голяма степен от получените ползи, по-специално от мониторинга и осигуряване на спазването на ключови мерки на политиката. Изискванията за докладване обаче могат да наложат и несъразмерна тежест на заинтересованите страни, като най-много бъдат засегнати МСП и микропредприятията, имайки предвид и организационните и технологичните промени, които налагат адаптиране на първоначалните изисквания за докладване. Тяхното натрупване с течение на времето може да доведе до излишни, дублиращи се или остарели задължения, неефективна честота и график на докладване или неподходящи методи за събиране на данни. Поради тази причина няколко инструмента на ЕС, създаващи задължения за докладване, включват специфични прагове за по-малките дружества.
Ето защо оптимизирането на задълженията за докладване и намаляването на административната тежест е приоритет. В този контекст настоящото предложение има за цел да опрости една инициатива, включена в основните амбициозни цели „Европейски зелен пакт“ и „Европа, подготвена за цифровата ера“ на политиката за околната среда и която засяга следните сектори: обществени услуги и професионални услуги.
С предложението ще се рационализират задълженията за докладване съгласно Директива 2007/2/ЕО чрез намаляване на честотата на изискванията за докладване.
Рационализирането на задълженията за докладване, предмет на настоящото предложение, засяга публичните органи и може косвено да доведе до намаляване на тежестта за предприятията. По-конкретно, по-рядкото докладване ще намали тежестта за промишлените предприятия и предприятията за комунални услуги, от които се изисква да споделят набори от данни, посочени в приложенията към директивата, като мрежи за комунални услуги, местоположение на производствени и промишлени съоръжения и др. Нови задължения не се добавят. Задължението за докладване, засегнато от настоящото предложение, ще следва двугодишен цикъл, а не едногодишен цикъл.
•Съгласуваност с действащите разпоредби в тази област на политиката
Предложението за изменение на Директива 2007/2/ЕО е част от първия пакет от мерки за рационализиране на изискванията за докладване. Това е стъпка от процес на цялостно разглеждане на съществуващите изисквания за докладване с цел да се оцени дали те продължават да са уместни, както и да станат по-ефективни.
Въведеното с тези мерки рационализиране няма да окаже отрицателно въздействие върху постигането на целите в тази област на политиката, тъй като следването на двугодишен цикъл на докладване вместо едногодишен цикъл на докладване все още дава възможност за улавяне на тенденциите в изпълнението и развитието в държавите членки.
•Съгласуваност с други политики на Съюза
В рамките на Програмата за пригодност и резултатност на регулаторната рамка (REFIT) Комисията гарантира, че нейното законодателство е пригодно за целта, насочено е към нуждите на заинтересованите страни и свежда до минимум тежестта, като същевременно постига своите цели. Поради това настоящото предложение е част от програмата REFIT, тъй като с него се намалява сложността на задълженията за докладване, произтичащи от правната среда на ЕС.
Независимо от това че някои изисквания за докладване са от основно значение, те трябва да бъдат възможно най-ефикасни, като се избягват припокривания, премахва се ненужната тежест и се използват възможно най-много цифрови и оперативно съвместими решения.
С настоящото предложение изискванията за докладване се рационализират, като по този начин постигането на целите на законодателството става по-ефикасно и по-малко обременяващо за публичните органи.
2.ПРАВНО ОСНОВАНИЕ, СУБСИДИАРНОСТ И ПРОПОРЦИОНАЛНОСТ
•Правно основание
Правното основание за Директива 2007/2/ЕО е член 192, параграф 1 от Договора за функционирането на Европейския съюз. Член 192, параграф 1 предоставя правното основание за мерките за опазване на околната среда, включително използването на наличните данни за целите на изготвянето на политиката в областта на околната среда.
•Субсидиарност
Съответните изисквания за докладване са наложени от правото на ЕС. Поради това рационализирането им се извършва най-добре на равнището на ЕС, за да се гарантира правна сигурност и последователност на докладването. Това ще осигури еднакви условия на конкуренция за публичните администрации в целия ЕС, които ще се възползват от рационализирането на изискванията за докладване, произтичащи от настоящото предложение.
•Пропорционалност
Рационализирането на изискванията за докладване опростява правната рамка чрез въвеждане на минимални промени в съществуващите изисквания, които не засягат същността на по-широката цел на политиката. Поради това предложението се ограничава до онези промени, които са необходими, за да се гарантира ефикасното докладване, без да се променят съществените елементи на съответното законодателство.
•Избор на инструмент
Тъй като изменението на Директива 2007/2/ЕО се отнася до предоставянето на информация на Комисията от страна на държавите членки, то не е необходимо да бъде транспонирано. Следователно в тази конкретна ситуация за такъв вид изменение е целесъобразно да се използва решение.
3.РЕЗУЛТАТИ ОТ ПОСЛЕДВАЩИТЕ ОЦЕНКИ, КОНСУЛТАЦИИТЕ СЪС ЗАИНТЕРЕСОВАНИТЕ СТРАНИ И ОЦЕНКИТЕ НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО
•Последващи оценки/проверки за пригодност на действащото законодателство
Оценката от 2022 г. на Директивата INSPIRE установи, че тежестта на докладването може да бъде допълнително намалена в резултат на привеждането на разпоредбите на INSPIRE в съответствие с регулаторните разпоредби за докладване в други нормативни актове в областта на околната среда. Освен това повишаването на техническата ефективност на INSPIRE може да подпомогне по-нататъшното намаляване на административната тежест посредством INSPIRE.
•Консултации със заинтересованите страни
•Събиране и използване на експертни становища
Настоящото предложение е изготвено след процес на вътрешен контрол на съществуващите задължения за докладване и въз основа на опита от прилагането на съответното законодателство. Тъй като то е стъпка в процеса на непрекъсната оценка на изискванията за докладване, произтичащи от законодателството на ЕС, контролът на такива тежести и на тяхното въздействие върху заинтересованите страни ще продължи.
•Оценка на въздействието
Предложението се отнася до ограничени и целеви промени в законодателството с оглед да се рационализират изискванията за докладване. Промените се основават на опита от прилагането на законодателството. Те не влияят съществено върху политиката, а само гарантират по-ефикасно и ефективно прилагане. Поради целевия им характер и липсата на съответни варианти на политиката не е необходимо да се извършва оценка на въздействието.
•Пригодност и опростяване на законодателството
Целта на настоящото предложение по REFIT е да се опрости законодателството и да се намали тежестта за заинтересованите страни.
Предложението допълнително опростява докладването съгласно Директива 2007/2/ЕО и съвпада с други инициативи за опростяване (т.е. относно правилата за оперативна съвместимост на данните и мрежовите услуги) и привеждането в съответствие с други законодателни актове в областта на данните (Директивата за отворените данни).
•
Основни права
Не се прилага.
4.ОТРАЖЕНИЕ ВЪРХУ БЮДЖЕТА
5.ДРУГИ ЕЛЕМЕНТИ
•Планове за изпълнение и механизъм за мониторинг, оценка и докладване
Тъй като изменението на Директива 2007/2/ЕО се отнася до предоставянето на информация на Комисията от страна на държавите членки, то не е необходимо да бъде транспонирано.
•Обяснителни документи
•Подробно разяснение на отделните разпоредби на предложението
Член 1
С член 1 се въвежда двугодишен цикъл на докладване вместо едногодишен цикъл на докладване. Тази честота на докладване е съобразена с честотата на докладване съгласно Регламент за изпълнение (ЕС) 2023/138 на Комисията относно наборите от данни с висока стойност, който до голяма степен има припокриващ се обхват на данните с Директива 2007/2/ЕО.
2023/0356 (COD)
Предложение за
РЕШЕНИЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА
за изменение на Директива 2007/2/ЕО по отношение на определени изисквания за докладване за инфраструктури за пространствена информация
(текст от значение за ЕИП)
ЕВРОПЕЙСКИЯТ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,
като взеха предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 192, параграф 1 от него,
като взеха предвид предложението на Европейската комисия,
след предаване на проекта на законодателния акт на националните парламенти,
като взеха предвид становището на Европейския икономически и социален комитет,
като взе предвид становището на Комитета на регионите,
в съответствие с обикновената законодателна процедура,
като имат предвид, че:
(1)Изискванията за докладване играят ключова роля за осигуряване на добрия мониторинг и правилното правоприлагане на законодателството. Важно е обаче тези изисквания да се оптимизират, за да се гарантира, че те постигат целта, за която са създадени, както и да се намали административната тежест.
(2)Необходимо е честотата и графика на задълженията за докладване относно изпълнението и използването на инфраструктурите на държавите членки за пространствена информация да се приведат в съответствие с по-новото хоризонтално законодателство в областта на цифровите данни, за да се намали административната тежест.
(3)С Директива 2007/2/ЕО на Европейския парламент и на Съвета се определят общи правила за създаването на инфраструктура за пространствена информация за целите на политиките на Съюза в областта на околната среда и политиките или дейностите, които могат да окажат влияние върху околната среда. В член 21, параграф 2 от същата директива се изисква до 31 март всяка година държавите членки да актуализират, ако е необходимо, и да публикуват доклад, включващ, наред с другото, обобщено описание на разходите и ползите от изпълнението на тази директива.
(4)Предвид резултатите от доклада на Комисията относно действията за усъвършенстване на докладването в областта на околната среда и придружаващата го проверка за пригодност на докладването и мониторинга на политиката на Съюза в областта на околната среда, Директива 2007/2/ЕО беше изменена с Регламент (ЕС) 2019/1010 на Европейския парламент и на Съвета, за да се намали обхватът на докладването до управлението за нейното изпълнение и за повторното използване на публични пространствени данни. При оценката на Директива 2007/2/ЕО, завършена от Комисията през 2022 г., беше установено, че има възможност за повишаване на техническата ѝ ефективност чрез допълнително намаляване на административната тежест.
(5)За да се намали административната тежест, е целесъобразно честотата на докладване по Директива 2007/2/ЕО да се намали на веднъж на всеки две години.
(6)Поради това Директива 2007/2/ЕО следва да бъде съответно изменена.
(7)Тъй като изменението на Директива 2007/2/ЕО се отнася до предоставянето на информация на Комисията от страна на държавите членки, то не е необходимо да бъде транспонирано. Следователно в тази конкретна ситуация за такъв вид изменение е целесъобразно да се използва решение,
ПРИЕХА НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:
Член 1
Изменение на Директива 2007/2/ЕО
В член 21, параграф 2 от Директива 2007/2/ЕО първото изречение се заменя със следното:
„Не по-късно от 31 март на всеки две години, считано от 31 март 2025 г., държавите членки актуализират, ако е необходимо, обобщен доклад. Тези доклади, които се публикуват от службите на Комисията, съдържат общо описание на:“.
Член 2
Влизане в сила
Настоящото решение влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.
Член 3
Адресати
Адресати на настоящото решение са държавите членки.
Съставено в Брюксел на […] година.
За Европейския парламент
За Съвета
Председател
Председател