ЕВРОПЕЙСКА КОМИСИЯ
Брюксел, 12.5.2023
COM(2023) 265 final
ПРИЛОЖЕНИЕ
към
Предложение за РЕШЕНИЕ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА СЪВЕТА
за изменение на Решение за изпълнение (ЕС) (ST 12532/21 INIT; ST 12532/21 ADD 1) от 25 октомври 2021 г. за одобряване на оценката на плана за възстановяване и устойчивост на Естония
{SWD(2023) 142 final}
ПРИЛОЖЕНИЕ
РАЗДЕЛ 1: РЕФОРМИ И ИНВЕСТИЦИИ В РАМКИТЕ НА ПЛАНА ЗА ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ И УСТОЙЧИВОСТ
1.Описание на реформите и инвестициите
А. КОМПОНЕНТ 1: Цифрова трансформация на предприятията
Целта на този компонент на плана за възстановяване и устойчивост на Естония е да се насърчи цифровата трансформация на естонските дружества и тяхната конкурентоспособност, по-специално на експортните пазари. Той предоставя финансова подкрепа на дружества от всички сектори, с акцент върху МСП и микропредприятията, на различни етапи от тяхната цифрова трансформация, както и конкретен принос за приемането и внедряването на цифрови решения в секторите на строителството и автомобилния товарен транспорт. Освен това компонентът разглежда ключовия въпрос за цифровите умения чрез повишаване на осведомеността на ръководителите на МСП и подкрепа за повишаване на квалификацията и преквалификация на специалисти в областта на информационните и комуникационните технологии (ИКТ).
Действията, насочени към подпомагане на идентифицирането на възможностите за износ и насърчаването на естонски дружества в чужбина, се осъществяват във взаимодействие с дейностите на Enterprise Estonia.
Компонентът подкрепя изпълнението на специфичните за всяка държава препоръки относно инвестициите в цифровия преход (специфична за държавата препоръка 3 през 2020 г.) и относно недостига на умения (специфична за държавата препоръка 2 през 2019 г.).
Очаква се, че нито една мярка в този компонент не нанася значителни вреди на екологичните цели по смисъла на член 17 от Регламент (ЕС) 2020/852, като се вземе предвид описанието на мерките и стъпките за смекчаване, посочени в плана за възстановяване и устойчивост в съответствие с Техническите насоки за „ненанасяне на значителни вреди“ (2021/C58/01).
A.1. Описание на реформите и инвестициите за безвъзмездна финансова подкрепа
1.1.
Инвестиции: Цифрова трансформация в предприятията
Целта на мярката е да се насърчи цифровата трансформация на предприятията, като се обърне специално внимание на МСП и микропредприятията.
Мярката се състои в предоставяне на финансова подкрепа на МСП и микропредприятия, разположени в Естония, от всички сектори за дейности и инвестиции, свързани с тяхната цифрова трансформация. Тази финансова подкрепа, която се допълва със собствени ресурси на дружествата, обхваща един или няколко от следните аспекти:
-приемането на цифрови технологии,
-разработването на облаци от промишлени данни,
-промишлени научни изследвания, развойна дейност, изпитвания и пилотни дейности,
-проучвания за осъществимост, консултантски и помощни услуги,
-обучение на персонала.
Финансирането се разпределя чрез открити покани за представяне на предложения.
За да се гарантира, че мярката е в съответствие с Техническите насоки за „ненанасяне на значителни вреди“ (2021/C58/01), критериите за допустимост, съдържащи се в заданието за поканите за представяне на предложения, изключват следния списък от дейности: и) дейности, свързани с изкопаеми горива, включително употреба надолу по веригата
; II) дейности по схемата на ЕС за търговия с емисии (СТЕ) за постигане на прогнозирани емисии на парникови газове, които не са по-ниски от съответните референтни показатели
; III) дейности, свързани с депа за отпадъци, инсинератори
и инсталации за механична биологична обработка
; и iv) дейности, при които дългосрочното обезвреждане на отпадъци може да причини вреда на околната среда. В заданието допълнително се изисква да могат да бъдат избирани само дейности, които отговарят на съответното законодателство на ЕС и национално законодателство в областта на околната среда.
Изпълнението на мярката трябва да приключи до 31 декември 2025 г.
1.2.Инвестиции: Развитие на електронното строителство
Целта на мярката е да допринесе за ускоряване на цифровата трансформация на строителния сектор, за да се увеличи неговата производителност, да се намали отпечатъкът му върху околната среда и да се подобри качеството на сградите. Очаква се тези инвестиции също така да насърчат по-широкия и по-ефективен обмен на данни между заинтересованите страни.
Мярката се състои от три различни направления:
(I)разработване на софтуерни интерфейси между националната платформа за електронно строителство (която се разработва под отговорността на отдел „Строителство и жилищно настаняване“ към Министерството на икономиката и комуникациите) и съществуващите публични и частни информационни системи, използвани в сектора, с цел, inter alia, автоматизиране на проверките на съответствието на сградите с различни регулаторни изисквания, както и издаването на сертификати и разрешения; това включва обучение на потребителите на платформата за електронно строителство (включително разработване на материали за обучение);
(II)подкрепата за въвеждането на международни стандарти и най-добри практики във връзка с цифровизацията на строителството и поддръжката на сградите, включително чрез въвеждането на система за класификация на строителните данни, създаването на база данни за строителните материали и строителните продукти, въвеждането на СИМ (строително информационно моделиране) в областта на поддръжката на имоти;
(III)подкрепа за проекти (избрани чрез открити покани за представяне на предложения), насочени към прилагане на цифрови строителни инструменти и разработване (също така създаване на прототипи) на иновативни частни и обществени услуги, свързани с националната платформа за електронно строителство.
Изпълнението на мярката трябва да приключи до 31 декември 2025 г.
1.3.Инвестиции: Разработване на цифрови товарителници
Целта на мярката е да се подкрепи цифровизацията на обмена на информация в автомобилния товарен транспорт чрез въвеждането на цифрови пътни карти в съответствие с Регламент (ЕС) 2020/1056 относно електронната информация за товарни превози (eFTI), като по този начин се допринесе за гладкото функциониране на вътрешния пазар.
Мярката се състои в подпомагане на:
(I)доставчиците на услуги при създаването на платформи за eFTI, за да се даде възможност за въвеждането на цифрови товарителници (eCMR — електронна товарителница),
(II)транспортните и логистичните предприятия при взаимодействието на своите системи и процеси с платформите за eFTI, което им дава възможност да използват цифрови товарителници (eCMR).
Съответните проекти се подбират чрез две отделни покани за представяне на предложения.
Изпълнението на мярката трябва да приключи до 30 юни 2026 г.
1.4.Реформа: Реформа на уменията за цифровата трансформация на предприятията
Целта на реформата е да се допринесе за укрепване на капацитета на предприятията на управленско равнище да направляват и насърчават цифровия преход, както и да се гарантира наличието на достатъчно специалисти в областта на ИКТ, притежаващи актуални умения и знания, така че естонските дружества да могат да се възползват пълноценно от възможностите, предлагани от цифровия преход. Тя също така има за цел да предложи нови възможности за професионално развитие както на заетите, така и на безработните лица чрез повишаване на квалификацията и преквалификация в областта на ИКТ, както и чрез по-добро признаване на уменията, придобити извън формалното учене. Мярката също така има за цел да допринесе за увеличаване на участието на жените в обучението по ИКТ и професиите в областта на ИКТ.
Мярката се състои от следните четири направления:
(I)обучение на мениджъри в дружества (по-специално МСП), за да се повишат техните умения и знания в областта на ИКТ и да се повиши тяхната осведоменост относно потенциалните ползи от използването на ИКТ,
(II)преразглеждане на съдържанието и организацията на обучението на експерти в областта на ИКТ, като се вземат предвид най-новите технологични развития, нарастващото значение на киберсигурността и нуждите на дружествата,
(III)пилотен проект за преработване на квалификационната рамка за специалисти в областта на ИКТ,
(IV)повишаване на квалификацията и преквалификация на специалистите в областта на ИКТ, включително в областта на киберсигурността.
Изпълнението на мярката трябва да приключи до 30 юни 2026 г.
1.5.Реформа: Подкрепа за конкурентоспособността на предприятията на чуждестранните пазари
Целта на мярката е да се увеличи експортният капацитет и конкурентоспособността на естонските дружества, включително по-специално на тези от сектора на ИКТ. Очаква се мярката да бъде от особено значение за МСП. Тя също така се възползва от възможностите, предлагани от цифровите инструменти.
Мярката се състои от три подмерки:
(I)разработването на стратегии за износ, насочени към конкретни държави или региони;
(II)създаването на бизнес центрове, разположени на ключови пазари за износ;
(III)популяризиране на естонските продукти и услуги (по-специално от сектора на ИКТ) чрез физически, виртуални или хибридни мисии и прояви.
Изпълнението на мярката трябва да приключи до 30 юни 2026 г.
1.5.1.Подреформа: Национални и регионални стратегии
Тази подреформа се състои в разработването на поредица от всеобхватни стратегии за износ, насочени към ключови целеви държави и региони, т.е. тези, които имат висок потенциал за растеж за естонските дружества. Те включват специални глави относно възможностите за износ за сектора на ИКТ и, в по-общ план, цифрови решения, разработени в различни области на приложение (като управление, образование или транспорт).
Тези стратегии имат за цел да предоставят консултации на дружества, които навлизат или вече извършват дейност на съответните пазари.
Държавите и регионите, към които се отнасят стратегиите, се определят чрез анализ, който се извършва като част от изпълнението на тази подмярка.
Изпълнението на тази мярка се осъществява във взаимодействие с дейностите на Enterprise Estonia, наред с други партньори.
1.5.2.Подреформа: Иновационни бизнес центрове на ключови пазари за износ
Тази подреформа се състои в създаването на бизнес центрове в седем чужди държави (в рамките на Съюза и/или извън него), считани за важни експортни пазари. Тези бизнес центрове съдържат подходящо оборудване за физически, виртуални и хибридни срещи, приеми и презентации, които ще бъдат организирани от естонски предприятия във всички сектори, насочени към конкретния пазар. Това оборудване може да се използва и извън събития, за да бъде въведено до всеки потенциален клиент на клъстер или конкретно предприятие в Естония. Бизнес центровете допринасят за популяризирането на естонските дружества, подкрепят ги на местно равнище в техните експортни дейности и спомагат за привличането на чуждестранни инвеститори. Дейностите на бизнес центровете се извършват във взаимодействие с дейностите на Enterprise Estonia, наред с други партньори.
Местоположението на бизнес центровете се определя след анализ, който трябва да се извърши като част от изпълнението на тази подмярка.
1.5.3.Подреформа: Глобални групи за въздействие върху електронния износ и виртуални етапи
Тази подреформа се състои в създаването на групи от представители както на публичните органи, така и на други заинтересовани страни, включително по-специално частни дружества, и в подкрепа на популяризирането на естонските продукти и услуги (по-специално от сектора на ИКТ) от тези групи чрез мисии и участие във физически, виртуални или хибридни събития.
Изпълнението на тази подреформа включва също така засилване на популяризирането на естонски продукти и услуги по време на големи събития с използването на цифрови инструменти. Така наречените „виртуални етапи“ създават повече възможности за участие на естонските заинтересовани страни и демонстрират естонски цифрови решения. Тези „виртуални етапи“ се състоят от технически решения, съчетаващи физически и цифрови елементи, за да се даде възможност на събитие, свързано с износа, в Естония да достигне до световна публика, или естонски износители да участват в глобални събития, организирани в чужбина.
Изпълнението на тази мярка се осъществява във взаимодействие с дейностите на Enterprise Estonia, наред с други партньори.
A.2. Ключови етапи, цели, показатели и график за мониторинг и изпълнение на безвъзмездната финансова подкрепа
Пореден номер
|
Свързани
Мярка (реформа или инвестиции)
|
Етапна цел/Цел
|
Име
|
Качествени показатели (за етапните цели)
|
Количествени показатели (за целите)
|
Примерен график за приключване
|
Описание на всяка междинна цел и цел
|
|
|
|
|
|
Мерна единица
|
Изходно ниво
|
Цел
|
Тримесечие
|
Година
|
|
1
|
1.1 цифрова трансформация в предприятията
|
Ключов етап
|
Покана за представяне на предложения с критерии за отпускане и условия за отпускане на безвъзмездни средства
|
Публикуване на обявлението за поканата за представяне на предложения
|
|
|
|
Т2 Г.
|
2022
|
Министерството на икономиката и комуникациите публикува покана за представяне на предложения в подкрепа на цифровата трансформация на предприятията, заедно с критериите за отпускане на безвъзмездни средства.
Критериите за оценка и условията за предоставяне на помощ се определят въз основа на анализ на нуждите на естонските дружества и очакваното въздействие на мярката.
Критериите за допустимост гарантират също така, че избраните проекти отговарят на Техническите насоки за „ненанасяне на значителни вреди“ (2021/C58/01) чрез използването на списък за изключване и изискването за спазване на съответното законодателство на ЕС и национално законодателство в областта на околната среда.
|
2
|
1.1 цифрова трансформация в предприятията
|
ТАРГЕТ
|
Отпускане на безвъзмездни средства
|
|
Брой на предприятията, на които са отпуснати безвъзмездни средства
|
0
|
110
|
Т4 Г.
|
2023
|
Брой на предприятията, на които се отпускат безвъзмездни средства от Министерството на икономиката и комуникациите в подкрепа на тяхната цифрова трансформация в съответствие с поканата за представяне на предложения.
|
3
|
1.1 цифрова трансформация в предприятията
|
ТАРГЕТ
|
Отпускане на безвъзмездни средства
|
|
Брой на предприятията, на които са отпуснати безвъзмездни средства
|
110
|
230
|
Т4 Г.
|
2025
|
Брой на предприятията, на които се отпускат безвъзмездни средства от Министерството на икономиката и комуникациите в подкрепа на тяхната цифрова трансформация в съответствие с поканата за представяне на предложения.
|
4
|
1.2 развитие на електронното строителство
|
Ключов етап
|
Приемане на международни стандарти и най-добри практики за използването на цифрови технологии в строителството
|
Приемане на международни стандарти и най-добри практики
|
|
|
|
Т4 Г.
|
2024
|
Работата по приемането на международни стандарти и най-добри практики за използване на цифрови технологии в строителството и управлението на сградите се ръководи и координира от Министерството на икономиката и комуникациите с въвеждането на система за класификация на строителните данни, създаването на публично достъпна база данни за строителни материали и строителни продукти и въвеждането на моделиране на информация за сградите в областта на поддръжката на имоти.
|
5
|
1.2 развитие на електронното строителство
|
Ключов етап
|
Наличие на обществени услуги на платформата за електронно строителство
|
Въвеждане в експлоатация на интерфейси между платформата за електронно строителство и свързаните с нея обществени услуги
|
|
|
|
Т4 Г.
|
2025
|
Обществените услуги, предвидени в плана за развитие на електронното строителство, се разработват, функционират и оповестяват публично на платформата за електронно строителство. На ползвателите се предоставят и материали за обучение.
Това включва услуги, свързани със застроената среда — като разрешителни за строителство и планиране, регистър на сградите (дневник) и паспорт за саниране.
|
6
|
1.2 развитие на електронното строителство
|
ТАРГЕТ
|
Приключване на проекти за разработване и създаване на прототипи
|
|
Брой приключени проекти
|
0
|
102
|
Т4 Г.
|
2025
|
Брой завършени проекти за разработване и/или внедряване на цифрови строителни инструменти и прототипи на иновативни цифрови решения въз основа на платформата за електронно строителство.
|
7
|
1.3 разработване на цифрови товарителници
|
ТАРГЕТ
|
разработване на платформи за електронна информация за товарния транспорт (eFTI)
|
|
Брой на започнатите проекти
|
0
|
5
|
Т2 Г.
|
2023
|
Брой проекти за разработване на платформа за eFTI, които са получили положително решение за отпускане на безвъзмездни средства.
|
8
|
1.3 разработване на цифрови товарителници
|
ТАРГЕТ
|
развитие на интерфейса на ECMR (електронна товарителница)
|
|
Брой на започнатите проекти
|
0
|
200
|
Т4 Г.
|
2024
|
Брой проекти, позволяващи свързването на транспортните и логистичните оператори с платформите за eFTI и използването на eCMR, които са получили положително решение за отпускане на безвъзмездни средства.
|
9
|
1.3 разработване на цифрови товарителници
|
ТАРГЕТ
|
Общ брой приключени проекти
|
|
Брой приключени проекти
|
0
|
205
|
Т4 Г.
|
2025
|
Брой на приключените проекти за eFTI и eCMR, които допринасят за въвеждането на цифрови товарителници.
|
10
|
1.3 разработване на цифрови товарителници
|
Ключов етап
|
Последваща оценка на разработването и въвеждането на цифрови товарителници
|
Приемане на доклад за последваща оценка от Министерството на икономиката и комуникациите
|
|
|
|
Т2 Г.
|
2026
|
Външен орган анализира въздействието на мярката за подпомагане върху сектора на автомобилния товарен транспорт и изготвя доклад за оценка, който се приема от Министерството на икономиката и комуникациите.
|
11
|
1.4 реформа на уменията за цифровата трансформация на предприятията
|
Ключов етап
|
Влизане в сила на вторичното законодателство, в което се определят условията за подкрепа за развитието на цифровите умения
|
Влизане в сила на вторичното законодателство
|
|
|
|
Т2 Г.
|
2022
|
Вторичното законодателство, необходимо за прилагането и разпределянето на подпомагането, влиза в сила. Условията за подпомагане се определят с министерско постановление, съгласувано с Министерството на финансите и Държавния център за споделени услуги.
Министерското постановление се състои от следните елементи:
-цел на мярката,
-описание на подпомаганите дейности,
-бенефициери и целеви групи,
-условия за изпълнение,
-допустими разходи и използвани опростявания,
-условията за плащане,
условия за докладване и мониторинг.
|
12
|
1.4 реформа на уменията за цифровата трансформация на предприятията
|
ТАРГЕТ
|
Записване в дейности за обучение
|
|
Брой на участниците;
|
0
|
500
|
Т4 Г.
|
2023
|
Брой на лицата, записани в дейности за обучение, подпомагани по тази мярка, състоящи се в повишаване на осведомеността на ръководителите на МСП и повишаване на квалификацията и преквалификация на специалистите в областта на ИКТ. Минимум 35 % от участниците, записани в тези дейности за обучение, са жени.
|
13
|
1.4 реформа на уменията за цифровата трансформация на предприятията
|
ТАРГЕТ
|
Завършване на дейности по обучение
|
|
Брой на участниците;
|
0
|
2000
|
Т2 Г.
|
2026
|
Брой на лицата, завършили курса си на обучение чрез дейностите за обучение, подкрепяни по тази мярка, включително повишаване на осведомеността за ръководителите на МСП и повишаване на квалификацията и преквалификация на специалистите в областта на ИКТ. Минимум 35 % от участниците, които са завършили тези дейности за обучение, са жени.
|
14
|
1.4 реформа на уменията за цифровата трансформация на предприятията
|
ТАРГЕТ
|
Брой на новите модули за повишаване на квалификацията и преквалификация
|
|
Брой учебни програми, регистрирани в информационната система на Естония за обучение на възрастни
|
0
|
5
|
Т4 Г.
|
2024
|
Брой модули за повишаване на квалификацията и преквалификация, разработени с подробно съдържание, структура и материали за обучение с цел предоставяне на обучение, свързано с цифрови умения. Новите учебни програми, разработени за тези модули, се регистрират в информационната система на Естония за обучение на възрастни.
|
15
|
1.4 реформа на уменията за цифровата трансформация на предприятията
|
ТАРГЕТ
|
Преглед на квалификационните стандарти за специалисти в областта на ИКТ.
|
|
Брой на анализираните и адаптирани квалификационни стандарти, както и ако е необходимо
|
0
|
5
|
Т4 Г.
|
2024
|
Брой установени квалификационни стандарти за специалисти по ИКТ от националния регистър на квалификационните стандарти, които са анализирани и адаптирани, както и ако е необходимо.
|
16
|
1.5 подкрепа за конкурентоспособността на предприятията на чуждестранните пазари
1.5.1 национални и регионални стратегии
|
Ключов етап
|
Подготовка на разработването на стратегии
|
Приключване на подготвителните задачи
|
|
|
|
Т2 Г.
|
2022
|
Подготвителните задачи, необходими за изготвянето на стратегии за износ, се изпълняват.
Тези задачи включват:
-анализ на това кои външни пазари са важни за разработването на стратегии,
-анализ на интересите на предприятията,
картографиране на нуждите на предприятията износители за повишаване на тяхната конкурентоспособност на експортните пазари, класация на нуждите.
|
17
|
1.5 подкрепа за конкурентоспособността на предприятията на чуждестранните пазари
1.5.1 национални и регионални стратегии
|
Ключов етап
|
Възлагане на проучвания
|
Подписване на договори
|
|
|
|
Т2 Г.
|
2024
|
Търговете за изготвяне на стратегии и пакети от продукти с цел получаване на подробна пазарна информация за чуждестранните пазари се провеждат от Министерството на външните работи. Съответните договори се подписват.
|
18
|
1.5 подкрепа за конкурентоспособността на предприятията на чуждестранните пазари
1.5.1 национални и регионални стратегии
|
ТАРГЕТ
|
Брой на националните и регионалните стратегии за износ
|
|
Брой на публикуваните стратегии
|
0
|
13
|
Т2 Г.
|
2026
|
Брой национални и/или регионални стратегии за износ, които ще бъдат разработени. Тези стратегии съдържат всеобхватни анализи и предоставят проактивни интелигентни съвети за дружествата, които навлизат и извършват дейност на чуждестранни пазари.
|
19
|
1.5 подкрепа за конкурентоспособността на предприятията на чуждестранните пазари
1.5.2 иновационни бизнес центъра на ключови експортни пазари
|
Ключов етап
|
Подготвителен анализ за определяне на съдържанието и местоположението на бизнес центровете
|
Предоставяне на подготвителен анализ
|
|
|
|
Т2 Г.
|
2022
|
Министерството на външните работи изготвя подготвителен анализ, позволяващ определяне на съдържанието и местоположението на бизнес центровете. Анализът разкрива къде да се създадат бизнес центрове за увеличаване на търсенето на произведени в Естония продукти и услуги на експортните пазари.
|
20
|
1.5 подкрепа за конкурентоспособността на предприятията на чуждестранните пазари
1.5.2
Иновационни бизнес центрове на ключови пазари за износ
|
ТАРГЕТ
|
Брой отворени бизнес центрове
|
|
Брой на бизнес центровете
|
0
|
7
|
Т2 Г.
|
2026
|
Брой бизнес центрове, открити от Министерството на външните работи, за да подкрепят дружествата при навлизането и дейността им на важни експортни пазари, както и да им помогнат да популяризират произведени в Естония продукти и услуги по начин, който отчита особеностите на местната бизнес среда и култура.
|
21
|
1.5 подкрепа за конкурентоспособността на предприятията на чуждестранните пазари
1.5.3 глобални групи за въздействие върху електронния износ и виртуални етапи
|
Ключов етап
|
Създаване на групи за въздействие и подбор на дестинации за глобални цифрови мисии
|
Решения относно състава на групите по въздействие и дестинациите на глобалните цифрови мисии
|
|
|
|
Т2 Г.
|
2022
|
Въз основа на анализ Министерството на външните работи избира дестинации за глобални цифрови мисии и групи за въздействие с цел увеличаване на добавената стойност на естонския износ на цифрови услуги, увеличаване на капацитета за износ на естонските дружества, сред които по-специално дружествата в областта на ИКТ, и привличане на допълнителни чуждестранни инвестиции за иновации.
|
22
|
1.5 подкрепа за конкурентоспособността на предприятията на чуждестранните пазари
1.5.3 глобални групи за въздействие върху електронния износ и виртуални етапи
|
ТАРГЕТ
|
Брой на мисиите, проведени от групите за глобално въздействие, и брой на големите събития, в които Естония беше представена чрез „виртуални етапи“
|
|
Общ брой на проведените командировки и събития
|
0
|
29
|
Т2 Г.
|
2026
|
Най-малко 14 мисии се провеждат от групите за глобално въздействие, създадени от Министерството на външните работи, за да се увеличи добавената стойност на естонския износ на цифрови услуги, да се увеличи експортният капацитет на естонските дружества, сред които по-специално дружествата за ИКТ, и да се привлекат допълнителни чуждестранни инвестиции за иновации.
Естония се представлява чрез „виртуални етапи“ в най-малко 15 прояви.
|
B.КОМПОНЕНТ 2: Ускоряване на екологичния преход в предприятията
Описание на реформите и инвестициите за безвъзмездна финансова подкрепа
Целта на компонента на естонския план за възстановяване и устойчивост е да се ускори екологичният преход в стопанския сектор в Естония и да се използват възможностите за стопанска дейност, които той представлява. Компонентът се състои от две реформи и шест инвестиции и има за цел да подкрепи разработването на екологосъобразни технологии, да увеличи капацитета за екологична НИРД и иновации и ресурсната ефективност, да въведе нови бизнес модели и да подобри уменията и експертния опит в области, свързани с екологичния преход. Мерките по този компонент са насочени към всеобхватен подход към екологичния преход, насочен към преодоляване на основните неефективности на пазара и улесняване на технологичния и поведенческия пробив за повишаване на конкурентоспособността на стопанския сектор. Мерките също така подкрепят по-нататъшното развитие на капиталовия пазар и бизнес средата.
Компонентът подкрепя изпълнението на специфичните за всяка държава препоръки относно подкрепата за капацитета за иновации на малките и средните предприятия и съсредоточаването на инвестициите върху екологичния преход, осигуряването на достатъчен достъп до финансиране (специфична за държавата препоръка 3 през 2020 г.), недостига на умения (специфична за държавата препоръка 2 през 2019 г.) и намаляването на зависимостта от изкопаеми горива (специфична за държавата препоръка 4 през 2022 г.).
Очаква се, че нито една мярка в този компонент не нанася значителни вреди на екологичните цели по смисъла на член 17 от Регламент (ЕС) 2020/852, като се вземе предвид описанието на мерките и стъпките за смекчаване, посочени в плана за възстановяване и устойчивост в съответствие с Техническите насоки за „ненанасяне на значителни вреди“ (2021/C58/01).
2.1. Реформа: Екологичен преход на предприятията
Целта на реформата е да се подобри екологичният преход в стопанския сектор, който се очаква да донесе икономически, екологични и социални ползи, като съществуващите предприятия станат по-ефективни и щадящи околната среда (ресурсна ефективност, нови сертификати за екологичен преход и разрешения за пускане на пазара на продукти) и като се подкрепи появата на нови дружества за екологосъобразни технологии (разработване и внедряване на екологосъобразни технологии, нови възможности за оползотворяване на биоресурсите).
Реформата се състои в създаването на широкообхватна работна група за екологичен преход с цел насърчаване на сътрудничеството между заинтересованите страни в областта на зелените технологии и приемането на законодателство, необходимо за осъществяването на петте допълнителни инвестиции: 1. „Зелени“ умения в подкрепа на екологичния преход на дружествата; 2. Програми за развитие на екологосъобразни технологии; 3 модернизиране на бизнес моделите в производствените предприятия; 4. Внедряване на екологосъобразни технологии с ефективно използване на ресурсите; и 5 септември Зелен фонд.
Реформата е взаимосвързана с компонент 1, тъй като цифровизацията и автоматизацията допринасят за развитието на екологичните технологии и екологичния преход в стопанския сектор.
Изпълнението на реформата трябва да приключи до 31 декември 2022 г.
2.2. Инвестиции: „Зелени“ умения в подкрепа на екологичния преход на предприятията
Целта на инвестицията е да се гарантира наличието на висококачествен експертен опит за осъществяване на екологичния преход в предприятията. Инвестицията се състои в въвеждането на актуални програми за повишаване на квалификацията и преквалификация на възрастните и модернизирането на учебните програми в областта на висшето и професионалното образование, както и в разработването и пилотното въвеждане на по-гъвкави програми за обучение, предлагащи микроквалификации, като се вземат предвид бъдещите нужди на зелената икономика.
„Зелените“ умения се определят като умения, необходими за работни места, които допринасят за намаляване на емисиите на парникови газове, подобряване на енергийната и ресурсната ефективност и включват по-широко въвеждане на принципите на кръговата икономика. В сътрудничество със заинтересованите страни професионалните стандарти и профилите на уменията се актуализират и, когато е целесъобразно, се разработват нови профили, в които се посочват очакваните резултати от обучението и се избират конкретни области с най-голямо въздействие върху екологичния преход. Предоставят се възможности за преквалификация на хората, работещи в сектори, които вече са засегнати от екологичния преход (енергетика, транспорт, управление на отпадъците; нови отрасли и сектори с потенциал за създаване на работни места, произтичащи от екологичния преход или свързани с него) и тези, които желаят да променят кариерата си.
Осъществяването на инвестицията трябва да приключи до 30 юни 2026 г.
2.3. Инвестиции: Програми за развитие на екологосъобразни технологии
Инвестицията има за цел да допринесе за екологичния преход на дружествата чрез насърчаване на разработването и разпространението на иновативни екологични технологии. Очаква се инвестициите да увеличат броя на предприятията за екологосъобразни технологии, използващи интензивно научни изследвания, на пазара и да подпомогнат екосистемата на стартиращите предприятия. Инвестицията се състои в подкрепа на стартиращи предприятия и клъстери за развитие с акцент върху интегрирани екологосъобразни технологични решения чрез различни услуги за развитие (включително ускорители, инкубация, бизнес развитие, разработване на прототипи, пилотни проекти) и подобряване на сътрудничеството между различните видове организации и участници, които вече са активни на пазара (академични среди, предприятия, други заинтересовани страни).
Инвестициите са съсредоточени върху енергийната и ресурсната ефективност, насърчаването на кръговата икономика, новите бизнес модели, цифровизацията и автоматизацията. Проектите, подпомагани в рамките на инвестицията, допринасят за намаляване на емисиите на парникови газове и увеличаване на производителността на ресурсите в Естония.
Осъществяването на инвестицията трябва да приключи до 30 юни 2026 г.
2.4. Инвестиции: Модернизиране на бизнес моделите в производствените дружества
Целта на инвестицията е да се подкрепи промяната на бизнес моделите в производството, за да се гарантира съответствието на естонските продукти с целите в областта на околната среда и климата, включително с принципите на кръговата икономика, и да се повиши конкурентоспособността на производствените дружества. Мярката подкрепя проекти за модернизиране на бизнес моделите на производствените дружества, свързани с целите в областта на климата и околната среда. Проектите се подбират въз основа на покана за представяне на предложения.
За да се гарантира, че мярката е в съответствие с Техническите насоки за „ненанасяне на значителни вреди“ (2021/C58/01), критериите за допустимост, съдържащи се в заданието за поканата за представяне на предложения, изключват следния списък от дейности: и) дейности, свързани с изкопаеми горива, включително употреба надолу по веригата
; II) дейности по схемата на ЕС за търговия с емисии (СТЕ) за постигане на прогнозирани емисии на парникови газове, които не са по-ниски от съответните референтни показатели
; III) дейности, свързани с депа за отпадъци, инсинератори
и инсталации за механична биологична обработка
; и iv) дейности, при които дългосрочното обезвреждане на отпадъци може да причини вреда на околната среда. В заданието допълнително се изисква да могат да бъдат избирани само дейности, които отговарят на съответното законодателство на ЕС и национално законодателство в областта на околната среда.
Осъществяването на инвестицията трябва да приключи до 31 декември 2025 г.
2.5. Инвестиции: Внедряване на екологосъобразни технологии с ефективно използване на ресурсите
Целта на инвестицията е да се подобри ресурсната ефективност на дружествата, включително енергийната ефективност, със специален акцент върху оползотворяването на недостатъчно използваните биологични ресурси като остатъци и странични продукти. Целта на инвестицията е да се подкрепят иновациите в производствените технологии и разработването на продукти в предприятията и да се допринесе за решения, свързани с кръговата икономика.
Мярката подкрепя два вида инвестиции:
-насърчаване на екологосъобразни технологии с ефективно използване на ресурсите за промишлените предприятия;
-оползотворяване на биоресурсите.
Проектите се подбират въз основа на покана за представяне на предложения. Основните критерии за подбор на проекти, които да получат безвъзмездни средства, включват, в зависимост от целесъобразността, ефективност при намаляването на емисиите на парникови газове, ефективно използване на ресурсите, ефективност на разходите, намаляване на остатъците и генерирането на отпадъци, добавена стойност към биоресурсите и иновативност на решенията, които трябва да бъдат разработени.
За да се гарантира, че мярката е в съответствие с Техническите насоки за „ненанасяне на значителни вреди“ (2021/C58/01), критериите за допустимост, съдържащи се в заданието за поканата за представяне на предложения, изключват следния списък от дейности: и) дейности, свързани с изкопаеми горива, включително употреба надолу по веригата
; II) дейности по схемата на ЕС за търговия с емисии (СТЕ) за постигане на прогнозирани емисии на парникови газове, които не са по-ниски от съответните референтни показатели
; III) дейности, свързани с депа за отпадъци, инсинератори
и инсталации за механична биологична обработка
; и iv) дейности, при които дългосрочното обезвреждане на отпадъци може да причини вреда на околната среда. В заданието допълнително се изисква да могат да бъдат избирани само дейности, които отговарят на съответното законодателство на ЕС и национално законодателство в областта на околната среда.
Осъществяването на инвестицията трябва да приключи до 30 юни 2026 г.
2.6. Инвестиции: Зелен фонд
Целта на инвестицията е да се осигури капитал за разработването на нови екологосъобразни технологии в стратегически области като енергетиката, селското стопанство, хранително-вкусовата промишленост, транспорта и логистиката, материалната и химическата промишленост. Зеленият фонд предоставя финансиране за дружества и сектори, чиито продукти, услуги или процеси се характеризират с интензивни научни изследвания екологични технологии и чиито дейности допринасят за решаване на екологични проблеми, разработване на нови продукти, услуги или технологии, които намаляват или улавят емисиите на парникови газове или се ръководят от изискванията за екопроектиране. Инвестициите се правят в устойчиви проекти, като се взема предвид Регламентът на ЕС за таксономията.
Мярката се прилага като финансов инструмент като част от по-широка програма за инвестиции в екологосъобразни технологии, която предоставя капиталови инвестиции на дружества под формата на преки капиталови инвестиции и чрез фондове за рисков капитал, управлявани от управителя на публичния фонд SmartCap.
Мярката трябва да е в съответствие с Техническите насоки за „ненанасяне на значителни вреди“ (2021/C58/01). Правното споразумение, подписано между Естония и SmartCap, и последващата инвестиционна политика на Зеления фонд:
I.да изисква прилагането на техническите насоки на Комисията относно проверката на устойчивостта за фонд InvestEU; и
II.да изискват от дружествата, които през предходната финансова година са реализирали повече от 50 % от приходите си от следните дейности и/или активи, да приемат и публикуват планове за екологичен преход: и) дейности и активи, свързани с изкопаеми горива, включително употреба надолу по веригата
; II) дейности и активи в рамките на схемата на ЕС за търговия с емисии (СТЕ) за постигане на прогнозирани емисии на парникови газове, които не са по-ниски от съответните референтни показатели
; III) дейности и активи, свързани с депа за отпадъци, инсинератори
и инсталации за механично-биологично третиране
; и iv) дейности и активи, при които дългосрочното обезвреждане на отпадъци може да навреди на околната среда; и
III.да изисква от SmartCap проверка на спазването на правните изисквания от страна на бенефициера на съответното законодателство на ЕС и национално законодателство в областта на околната среда за всички сделки, включително тези, които са освободени от проверка на устойчивостта.
Осъществяването на инвестицията трябва да приключи до 30 юни 2026 г.
2.7. Инвестиции: Създаване на възможности за внедряване на основани на възобновяеми източници зелени водородни технологии
Целта на инвестицията е да се подкрепи внедряването и пилотното внедряване на интегрирани вериги за създаване на стойност на водорода от решения за производство и доставка на енергия до крайното потребление в различни области на приложение.
Проектите, които ще бъдат подкрепени, се избират след покана за представяне на предложения. Поканата за представяне на предложения е отворена за проекти от всички икономически сектори. Електроенергията, използвана за производството на водород, се произвежда от енергия от възобновяеми източници, а потреблението на зелен водород се извършва в Естония.
За да се гарантира, че мярката е в съответствие с Техническите насоки за „ненанасяне на значителни вреди“ (2021/C58/01), критериите за допустимост, съдържащи се в заданието за поканата за представяне на предложения, изключват следния списък от дейности: и) дейности, свързани с изкопаеми горива, включително употреба надолу по веригата
; II) дейности по схемата на ЕС за търговия с емисии (СТЕ) за постигане на прогнозирани емисии на парникови газове, които не са по-ниски от съответните референтни показатели
; III) дейности, свързани с депа за отпадъци, инсинератори
и инсталации за механична биологична обработка
; и iv) дейности, при които дългосрочното обезвреждане на отпадъци може да причини вреда на околната среда. В заданието допълнително се изисква да могат да бъдат избирани само дейности, които отговарят на съответното законодателство на ЕС и национално законодателство в областта на околната среда.
Осъществяването на инвестицията трябва да приключи до 30 юни 2026 г.
2.8. Инвестиции: Подкрепа за инвестиции в сигурността на доставките
Целта на инвестицията е да се подкрепи преходът на дружествата от изкопаеми енергийни източници към алтернативни източници на енергия. Допустимите алтернативни източници на енергия са следните:
·възобновяеми енергийни източници по смисъла на Директива (ЕС) 2018/2011 за енергията от възобновяеми източници (RED II);
·приложения за съхранение след брояча;
·електрификация; и
·свързване към ефективни районни отоплителни системи в съответствие с Директива 2012/27/ЕС (Директива за енергийната ефективност).
Подпомаганите дейности включват закупуването, инсталирането и свързаните с тях строителни работи на оборудването, необходимо за преминаването към алтернативни източници на енергия, както е посочено по-горе.
За да се гарантира, че мярката е в съответствие с Техническите насоки за „ненанасяне на значителни вреди“ (2021/C58/01), критериите за допустимост, съдържащи се в техническото задание за поканата за представяне на предложения, гарантират, че се подкрепят само изброените по-горе алтернативни източници на енергия. Подкрепяните възобновяеми енергийни източници са в съответствие с Директива (ЕС) 2018/2011, и по-специално по отношение на биоенергията — критериите за устойчивост и за намаление на емисиите на парникови газове, посочени в членове 29—31, и се спазват правилата относно биоенергията от храни и фуражи, посочени в член 26 от последната директива. Геотермалните дейности не включват проучване или добив на нефт или газ, нито оборудване, използвано за такива цели. Гарантира се, че изпусканията на метан са сведени до минимум и остават значително под прага от 20 000 тона CO2eq/годишно. Критериитеза допустимост в поканата за представяне на предложения изключват дейности по схемата на ЕС за търговия с емисии (СТЕ) за постигане на прогнозирани емисии на парникови газове, които не са по-ниски от съответните референтни показатели. Когато дейността постига прогнозирани емисии на парникови газове, които не са значително по-ниски, но все още по-ниски от съответните параметри, следва да се представи обяснение на причините, поради които това не е възможно. Бенчмаркове, установени за безплатно разпределяне на квоти за дейности, попадащи в обхвата на схемата за търговия с емисии, както е посочено в регламент за изпълнение (ЕС) 2021/447 на Комисията.
Осъществяването на инвестицията трябва да приключи до 30 юни 2026 г.
Б.2. Ключови етапи, цели, показатели и график за мониторинг и изпълнение на безвъзмездната финансова подкрепа
Пореден номер
|
Свързана мярка (реформа или инвестиции)
|
Етапна цел/Цел
|
Име
|
Качествени показатели (за етапните цели)
|
Мерна единица
|
Количествени показатели (за целите)
|
Примерен график за приключване
|
Описание на всяка междинна цел и цел
|
|
|
|
|
|
|
Изходно ниво
|
Цел
|
Тримесечие
|
Година
|
|
23
|
2.1 екологичен преход на предприятията
|
Ключов етап
|
Създаване на работна група за екологичен преход за осъществяване и наблюдение на екологичния преход
|
Създаване на работна група и работни групи
|
|
|
|
Т4 Г.
|
2021
|
Министерството на околната среда реформира съществуващата работна група по зелените технологии (създадена през 2020 г.) в работната група за екологичен преход към плана за възстановяване и устойчивост, за да координира мерките относно екологичния преход на дружествата и да подобри сътрудничеството и обмена на информация между публичния сектор, заинтересованите страни и групите по интереси. Създават се необходимите работни групи за специфични мерки.
|
24
|
2.1 екологичен преход на предприятията
|
Ключов етап
|
Приемане на плана за действие за кръговата икономика от работната група за екологичния преход
|
Приет план за действие за кръговата икономика
|
|
|
|
Т4 Г.
|
2022
|
Работната група за екологичен преход прави преглед на съществуващите дейности в областта на кръговата икономика и различните планове за действие в единен план за действие за кръговата икономика, който ще ръководи прехода на Естония към кръгова икономика.
|
25
|
2.2 „зелени“ умения в подкрепа на екологичния преход на предприятията
|
Ключов етап
|
Влизане в сила на вторичното законодателство, определящо условията за подпомагане на развитието на „зелени“ умения
|
Влизане в сила на вторичното законодателство
|
|
|
|
Т2 Г.
|
2022
|
Вторичното законодателство, необходимо за прилагането и разпределянето на подпомагането, влиза в сила. Той съдържа разпоредби, гарантиращи, че всяко действие, подпомагано по тази мярка, е насочено към области, допринасящи за намаляване на емисиите на парникови газове или за адаптиране към изменението на климата.
|
26
|
2.2 „зелени“ умения в подкрепа на екологичния преход на предприятията
|
ТАРГЕТ
|
Брой на модулите за повишаване на квалификацията и преквалификация
|
|
Брой модули
|
0
|
5
|
Т4 Г.
|
2024
|
Брой разработени модули за повишаване на квалификацията и преквалификация, включително подробно съдържание на обучението, структура и учебни материали за предоставяне на обучение, свързано с „зелени“ умения.
|
27
|
2.2 „зелени“ умения в подкрепа на екологичния преход на предприятията
|
ТАРГЕТ
|
Хора, участващи в програми за повишаване на квалификацията и преквалификация
|
|
Брой на участниците;
|
0
|
2830
|
Т2 Г.
|
2026
|
Брой на лицата, завършили един от курсовете за обучение, подпомагани по тази мярка.
|
28
|
2.3 програма за развитие на екологични технологии
|
Ключов етап
|
Създаване на работна група за планиране и изготвяне на програмата за развитие
|
Назначаване на ръководител на проект и създаване на работна група
|
|
|
|
Т4 Г.
|
2021
|
Назначава се ръководител на проекта и се създава широка група от заинтересовани страни, която да координира планирането и изпълнението на инвестициите. Ролята на ръководителя на проекта се определя с цел събиране на информация от участниците на пазара и разработване на необходимите мерки за подкрепа и възлагане на обществени поръчки. Работната група се състои от страни, участващи в развитието на предприемачеството, и се ангажира да заседава най-малко три пъти годишно, за да направи преглед на развитието на дейностите, свързани с инвестициите, и да предостави препоръки за по-нататъшни действия. Работната група изготвя разпоредби, свързани с подбора на действия, които да бъдат подпомагани по програмата за развитие, така че да се гарантира, че всяко действие допринася пряко или за намаляване на емисиите на парникови газове, или за подпомагане на адаптирането към изменението на климата.
|
29
|
2.3 програма за развитие на екологични технологии
|
Ключов етап
|
Създаване на Програмата за развитие на зелените технологии
|
Подписани договори за всички клъстери за развитие и разработени и отворени мерки за подкрепа
|
|
|
|
Т2 Г.
|
2024
|
Процедурите за възлагане на обществени поръчки за най-малко 5 клъстера за развитие се приключват и поръчките се възлагат на спечелилите страни. Мерките за подкрепа се разработват и първите им кръгове се отварят за най-малко 10 стартиращи предприятия. Процесите на подбор гарантират, че всяко подпомагано действие допринася пряко за намаляване на емисиите на парникови газове или за подпомагане на адаптирането към изменението на климата.
|
30
|
2.3 програма за развитие на екологични технологии
|
ТАРГЕТ
|
Брой на клъстерите, подпомагани чрез Програмата за развитие на зелените технологии
|
|
Брой на клъстерите
|
0
|
5
|
Т2 Г.
|
2026
|
Брой на клъстерите, подпомагани по програмата за развитие.
|
31
|
2.3 програма за развитие на екологични технологии
|
ТАРГЕТ
|
Брой стартиращи предприятия, получили подкрепа по програмата за развитие на зелените технологии, които са получили частни инвестиции
|
|
Брой стартиращи предприятия
|
0
|
10
|
Т2 Г.
|
2026
|
Брой стартиращи предприятия, получили подкрепа по програмата за развитие и които са получили ресурси от частни инвеститори по време на или след програмата за развитие.
|
32
|
2.4
Модернизиране на бизнес моделите в производствените дружества
|
Ключов етап
|
Влизане в сила на министерското постановление за определяне на реда и условията за допустимост за отпускане на безвъзмездни средства
|
Влизане в сила на министерското постановление
|
|
|
|
Т2 Г.
|
2022
|
Условията за предоставяне на помощта се приемат с постановление на компетентния министър. Определените изисквания включват критерии за допустимост, за да се гарантира, че избраните проекти отговарят на Техническите насоки за „ненанасяне на значителни вреди“ (2021/C58/01) посредством списък за изключване и спазване на съответното законодателство на ЕС и национално законодателство в областта на околната среда. В критериите за подбор/допустимост се посочва, че подпомаганите дейности и/или предприятия допринасят за неутрална по отношение на климата икономика, устойчивост и адаптиране към изменението на климата, включително цели на кръговата икономика, като например вътрешно прилагане на принципите на кръговата икономика, прехвърляне на транспорта и съхранението на дружества към нови фондации.
|
33
|
2.4
Модернизиране на бизнес моделите в производствените дружества
|
ТАРГЕТ
|
Брой на подпомогнатите проекти
|
|
Брой на проектите
|
0
|
70
|
Т4 Г.
|
2025
|
Проекти, получили безвъзмездни средства в съответствие с условията за допустимост, определени в поканата за представяне на предложения, за въвеждане на бизнес модели, които подкрепят прехода към неутрална по отношение на климата икономика, устойчивост и адаптиране към изменението на климата, включително целите на кръговата икономика.
|
34
|
2.5 внедряване на екологосъобразни технологии с ефективно използване на ресурсите
|
Ключов етап
|
Публикуване на покана за представяне на предложения за безвъзмездни средства
|
Публикуване на обявлението за покани за представяне на предложения за безвъзмездни средства
|
|
|
|
Т2 Г.
|
2022
|
Поканата за представяне на предложения в подкрепа на ресурсно ефективните екологични технологии и оползотворяването на биологичните ресурси се публикува и е отворена за подаване на заявления, включително критерии за допустимост, за да се гарантира, че избраните проекти отговарят на Техническите насоки за „ненанасяне на значителни вреди“ (2021/C58/01) посредством списък за изключване и спазване на съответното законодателство на ЕС и национално законодателство в областта на околната среда. В критериите за подбор/допустимост се посочва, че подпомаганите дейности и/или предприятия допринасят за неутрална по отношение на климата икономика, устойчивост и адаптиране към изменението на климата.
|
35
|
2.5 внедряване на екологосъобразни технологии с ефективно използване на ресурсите
|
ТАРГЕТ
|
Брой на проектите, на които са отпуснати безвъзмездни средства след поканата за представяне на предложения
|
|
Брой на проектите
|
0
|
36
|
Т4 Г.
|
2023
|
Предоставяне на безвъзмездни средства на 36 проекта, избрани в рамките на състезателната покана за представяне на предложения, за екологични технологии за промишлени инсталации и за оползотворяване на биоресурсите, в съответствие с общите условия.
|
36
|
2.5 внедряване на екологосъобразни технологии с ефективно използване на ресурсите
|
ТАРГЕТ
|
Брой приключени проекти
|
|
Брой на проектите
|
0
|
36
|
Т2 Г.
|
2026
|
Брой завършени проекти за подобряване на ресурсната ефективност чрез подобряване на екологосъобразните технологии и биологичните ресурси въз основа на покани за представяне на предложения и установени критерии за допустимост.
|
37
|
2.6 зелен фонд
|
Ключов етап
|
Подписване на договорно споразумение между Министерството на икономиката и комуникациите и SmartCap
|
Подписване на договорно споразумение
|
|
|
|
Т4 Г.
|
2021
|
За управлението на Зеления фонд се подписва договорно споразумение между Министерството на икономиката и комуникациите и SmartCap, което съдържа:
-Инвестиционни цели за инвестиране в предприятия и дейности, допринасящи за неутрална по отношение на климата икономика и за подобряване на устойчивостта спрямо изменението на климата, включително мерки за повишаване на осведомеността,
Критерии за допустимост за спазване на техническите насоки за ненанасяне на значителни вреди (2021/C58/01) на подпомогнатите бенефициери чрез използване на проверка на устойчивостта, списък за изключване и изискване за спазване на съответното законодателство на ЕС и национално законодателство в областта на околната среда.
|
38
|
2.6 зелен фонд
|
Ключов етап
|
Приемане на документа за инвестиционната политика от SmartCap
|
Документ за инвестиционна политика, приет от SmartCap
|
|
|
|
Т4 Г.
|
2021
|
SmartCap приема инвестиционната политика за Зеления фонд в съответствие с договорното споразумение, подписано между Министерството на икономиката и комуникациите и SmartCap, включително инвестиционните цели и критериите за допустимост, за да се гарантира спазването на техническите насоки за ненанасяне на значителни вреди (2021/C58/01) на подпомогнатите бенефициери по тази мярка чрез използването на проверка на устойчивостта, изискването за спазване на съответното законодателство на ЕС и национално законодателство в областта на околната среда и изискването бенефициерите, които са реализирали повече от 50 % от приходите си през предходната финансова година от дейности или активи в списъка с изключения, да приемат и публикуват планове за екологичен преход.
|
39
|
2.6 зелен фонд
|
ТАРГЕТ
|
Обем на инвестициите във фондове за рисков капитал или капиталови инвестиции в предприятия
|
|
Обем на инвестирания капитал (в EUR)
|
0
|
55 000 000
|
Т4 Г.
|
2024
|
Най-малко 55 милиона евро (с изключение на оперативните разходи) се инвестират от Зеления фонд във фондове за рисков капитал или предприятия в съответствие с инвестиционната политика.
|
40
|
2.6 зелен фонд
|
ТАРГЕТ
|
Обем на инвестициите във фондове за рисков капитал или капиталови инвестиции в предприятия
|
|
Обем на инвестирания капитал (в EUR)
|
55 000 000
|
90 000 000
|
Т2 Г.
|
2026
|
Най-малко 90 милиона евро (с изключение на оперативните разходи) се инвестират от Зеления фонд във фондове за рисков капитал или предприятия в съответствие с инвестиционната политика.
|
41
|
2.7 създаване на възможности за внедряване на основани на възобновяеми източници зелени водородни технологии
|
Ключов етап
|
Влизане в сила на министерското постановление за определяне на реда и условията за предоставяне на подпомагане
|
Влизане в сила на министерското постановление
|
|
|
|
Т4 Г.
|
2022
|
Разработване на критерии за подбор на проекти и влизане в сила на министерското постановление относно условията за предоставяне на подкрепа за проекти, свързани с интегрирани технологии за зелен водород. Техническото задание за това подпомагане включва критерии за допустимост, които гарантират, че целите на избраните проекти са в съответствие с Техническите насоки за „ненанасяне на значителни вреди“ (2021/C58/01) чрез използването на списък за изключване и изискването за спазване на съответното законодателство на ЕС и национално законодателство в областта на околната среда.
|
42
|
2.7 създаване на възможности за внедряване на основани на възобновяеми източници зелени водородни технологии
|
Ключов етап
|
Технологии и оборудване за производство на зелен водород
|
Възлагане на обществени поръчки, инсталиране и пускане в експлоатация на технологии и оборудване
|
|
|
|
Т3 Г.
|
2025
|
Необходимото оборудване за производство на зелен водород се закупува, монтира и пуска в експлоатация от организаторите на проекти, избрани в поканата за представяне на предложения.
|
43
|
2.7 създаване на възможности за внедряване на основани на възобновяеми източници зелени водородни технологии
|
ТАРГЕТ
|
Безвъзмездни средства, отпуснати за основани на възобновяеми източници зелени водородни технологии, в размер на най-малко 49.49 милиона евро
|
|
EUR
|
0
|
49 490 000
|
Т2 Г.
|
2026
|
Безвъзмездни средства се отпускат за инвестиции в технологии за зелен водород, основани на възобновяеми източници, в съответствие с инвестиционната политика, които представляват най-малко 49.49 милиона евро.
|
43а
|
2.8 подкрепа за инвестициите в сигурността на доставките
|
Ключов етап
|
Публикуване на поканата за представяне на предложения за безвъзмездни средства
|
Публикуване на обявлението за покана за представяне на предложения за безвъзмездни средства
|
|
|
|
Т4 Г.
|
2023
|
Покана за представяне на предложения в подкрепа на инвестиционни проекти за прехода на дружества от изкопаеми енергийни източници към алтернативни източници на енергия се публикува и е отворена за подаване на заявления, включително критерии за допустимост, за да се гарантира, че избраните проекти отговарят на Техническите насоки за „ненанасяне на значителни вреди“ (2021/C58/01) посредством изисквания, свързани с подпомаганите допустими алтернативни енергийни източници и подпомаганите дейности, както е посочено в описанието на мярката, и спазването на съответното законодателство на ЕС и национално законодателство в областта на околната среда.
|
43б
|
2.8 подкрепа за инвестициите в сигурността на доставките
|
ТАРГЕТ
|
Брой на проектите, възложени след поканата за представяне на предложения
|
|
Възложени проекти
|
0
|
70
|
Т4 Г.
|
2024
|
Най-малко 70 проекта са получили подкрепа за инвестиции за прехода на дружества от изкопаеми енергийни източници към алтернативни източници на енергия. Проектите са в съответствие с критериите за допустимост, посочени в поканата за представяне на предложения.
|
43в
|
2.8 подкрепа за инвестициите в сигурността на доставките
|
ТАРГЕТ
|
Брой приключени проекти
|
|
Приключени проекти
|
0
|
70
|
Т2 Г.
|
2026
|
Трябва да бъдат завършени най-малко 70 проекта в подкрепа на инвестициите за прехода на дружества от изкопаеми енергийни източници към алтернативни източници на енергия. Проектите са в съответствие с критериите за допустимост, посочени в поканата за представяне на предложения.
|
C.КОМПОНЕНТ 3: Цифрово състояние
Въз основа на успешното внедряване на цифрови технологии за предоставянето на обществени услуги в Естония през последните години този компонент на естонския план за възстановяване и устойчивост има за цел допълнително модернизиране на цифровите правителствени услуги, по-специално по отношение на ориентираността към ползвателите и устойчивостта (включително с оглед на нарастващите заплахи за киберсигурността). Компонентът включва мерки, които позволяват да се използват възможностите, предлагани от най-новите технологии, особено изкуствения интелект, но също така и значителни промени както на услугите от първа, така и на задна точка. Те са от полза както за гражданите, така и за предприятията. Предвидени са конкретни действия за укрепване на капацитета на страната за борба с изпирането на пари. Очаква се също така подкрепата за разгръщането на мрежи с много голям капацитет в селските райони да осигури по-широк достъп до онлайн услуги и в по-общ план да допринесе за по-нататъшната цифрова трансформация на страната.
Компонентът подкрепя изпълнението на специфичните за всяка държава препоръки относно инвестициите в цифровия преход (специфична за държавата препоръка 3 през 2020 г.) и относно рамката за борба с изпирането на пари (специфична за държавата препоръка 1 през 2019 г. и специфична за държавата препоръка 4 през 2020 г.).
Очаква се, че нито една мярка в този компонент не нанася значителни вреди на екологичните цели по смисъла на член 17 от Регламент (ЕС) 2020/852, като се вземе предвид описанието на мерките и стъпките за смекчаване, посочени в плана за възстановяване и устойчивост в съответствие с Техническите насоки за „ненанасяне на значителни вреди“ (2021/C58/01).
В.1. Описание на реформите и инвестициите за безвъзмездна финансова подкрепа
3.1.Реформа: Създаване и развитие на център за високи постижения в областта на управлението на данните и свободно достъпните данни
Целта на мярката е да се насърчи по-доброто управление на данните, събирани и съхранявани от естонските публични органи. Тя има за цел да подобри качеството на данните, да увеличи използването им за вземане на решения, както и тяхната наличност като свободно достъпни данни, така че те да могат да бъдат използвани повторно и от други заинтересовани страни.
Мярката се състои от:
-създаване на център за високи постижения в рамките на Statistics Estonia (естонската правителствена агенция, отговаряща за изготвянето на официални статистически данни), която да координира и подпомага развитието на управлението на данните в други публични органи,
-разработване на инструменти/информационни системи за управление и обмен на данни,
-изпълнението на проекти, насочени към подобряване на качеството на данните, съхранявани от публичните органи, и увеличаване на наличността на свободно достъпни данни.
Изпълнението на мярката трябва да приключи до 31 декември 2025 г.
3.2.Реформа: Разработване на услуги за прояви и проактивни цифрови обществени услуги за физически лица
Целта на мярката е да се подобри ефективността на предоставянето на обществени услуги и да се намали административната тежест за гражданите.
Мярката се състои в преработване на поредица от обществени услуги (и свързаните с тях информационни системи), за да се даде възможност за тяхното автоматично и проактивно предоставяне въз основа на житейски или бизнес събития, преживени от гражданите (като например брак, раждане на дете или създаване на предприятие). По-специално тя дава възможност за по-добро интегриране на информационните системи между различните публични органи и допринася за прилагането на принципа на еднократност.
Изпълнението на мярката трябва да приключи до 31 декември 2025 г.
3.3.Реформа: Разработване на услуги за прояви и цифров портал за предприемачите
Целите на мярката са да се подобри ефективността и качеството на предоставянето на обществени услуги и да се намали административната тежест за предприемачите.
Мярката се състои в създаването на един цифров портал за предоставянето на обществени услуги на предприемачите и преработването на редица услуги (и свързаните с тях ИТ системи), за да се свържат с портала, като се подпомага удобството за ползване на услугите, прилагането на принципа на еднократност и, когато е възможно, се дава възможност за проактивно предоставяне на информация въз основа на събития, с които предприятията са се сблъскали.
В него се вземат предвид решенията, разработени в контекста на прилагането на Регламент (ЕС) 2018/1724 за създаване на единен цифров портал за предоставяне на информация, процедури и услуги за оказване на съдействие и решаване на проблеми.
Изпълнението на мярката трябва да приключи до 31 декември 2025 г.
3.4.Инвестиции: Програма #Bürokratt (национална платформа за виртуален асистент и екосистема)
Целта на мярката е да се подобрят удобството за ползване и достъпността на обществените услуги в Естония.
Мярката се състои в разработването на виртуален асистент в областта на ИИ, базиран на реч и текст, за достъп до онлайн обществени услуги. Работата ще се основава на вече осъществени през 2020 г. и 2021 г. пилотни проекти.
Изпълнението на мярката трябва да приключи до 31 декември 2025 г.
3.5.Инвестиции: Преконфигуриране на основни цифрови услуги и безопасен преход към инфраструктура за изчисления в облак
Целта на мярката е да се повишат устойчивостта, сигурността и надеждността на информационните системи и услуги на естонските публични органи чрез миграцията им към частен облак и чрез всеобхватно изпитване на сигурността.
Мярката се състои от следните елементи:
-създаването на нов публичен орган, който да отговаря за централното управление на основните ИТ услуги и инфраструктури на публичните институции,
-Създаването на нов капацитет за тестване на сигурността в рамките на естонския орган за информационна система (RIA),
-възлагане на обществени поръчки за частни инфраструктурни ресурси в облак,
-миграцията на съществуващите информационни системи към частния облак,
-цялостното изпитване на сигурността на новите информационни системи в облак, използвани от публичните органи, както и на съществуващите информационни системи,
-развитие на капацитета на посолството на данни (т.е. капацитет за хостинг на ИТ, установен в чужбина, за да се гарантира непрекъснатост на наличността на критични бази данни в случай на бедствие), въз основа на пилотния проект, осъществен между 2017 г. и 2020 г. в Люксембург,
-разширяването на частния облак до посолството на данните, така че системите, мигрирани към облака, също да могат да бъдат хоствани и експлоатирани от посолството на данни,
-миграцията на критични системи към инфраструктурата на посолството на данни.
Изпълнението на мярката трябва да приключи до 31 декември 2024 г.
3.6.Реформа: Изготвяне на стратегически анализ на изпирането на пари и финансирането на тероризма в Естония
Целта на реформата е да се укрепи капацитетът на звеното за финансово разузнаване за идентифициране на схемите и каналите за изпиране на пари на ранен етап.
Мярката се състои в създаването на Център за стратегически анализ в рамките на звеното за финансово разузнаване. Очаква се този център за стратегически анализ да даде възможност за по-оперативно и по-ефективно предотвратяване и разкриване на изпирането на пари и финансирането на тероризма. Екипът на Центъра за стратегически анализ отговаря по-специално за разработването на спецификации за нов ИТ инструмент въз основа на наличните данни от различни източници. Центърът за стратегически анализ може също така да набележи необходимите законодателни промени.
Изпълнението на мярката трябва да приключи до 31 декември 2024 г.
3.7.Инвестиции: Информационна система за стратегически анализ в реално време на изпирането на пари и финансирането на тероризма
Въз основа на анализа, извършен като част от изпълнението на реформата от 3.6 г., инвестицията има за цел да предостави на звеното за финансово разузнаване нова специална информационна система, която дава възможност за използване на наличните данни от различни органи и за идентифициране на възможни схеми и канали за изпиране на пари в реално време. Мярката се състои в разработването на новата информационна система.
Изпълнението на мярката трябва да приключи до 30 юни 2026 г.
3.8.Инвестиции: Изграждане на широколентови мрежи с много голям капацитет
Целта на инвестицията е да се подобри достъпът до широколентови мрежи с много голям капацитет (VHCN), които предлагат връзка от поне 100 Mbps, за домакинствата и институциите от социално-икономическо значение като болници, училища, обществени услуги и предприятия.
Мярката се състои в предоставяне на финансова подкрепа за разгръщането на широколентови мрежи с много голям капацитет в райони с неефективност на пазара (в съответствие с разпоредбите на член 52 от Регламент (ЕО) № 651/2014 на Комисията). Критериите за допустимост и подбор, използвани за разпределяне на финансирането, гарантират подходящ регионален баланс.
Изпълнението на мярката трябва да приключи до 31 декември 2025 г.
В.2. Ключови етапи, цели, показатели и график за мониторинг и изпълнение на безвъзмездната финансова подкрепа
Пореден номер
|
Свързана мярка (реформа или инвестиции)
|
Етапна цел/Цел
|
Име
|
Качествени показатели (за етапните цели)
|
Количествени показатели (за целите)
|
Примерен график за приключване
|
Описание на всяка междинна цел и цел
|
|
|
|
|
|
Мерна единица
|
Изходно ниво
|
Цел
|
Тримесечие
|
Година
|
|
44
|
3.1 създаване и развитие на център за високи постижения в областта на управлението на данните и свободно достъпните данни
|
Ключов етап
|
Създаване на екип за управление на данните в Статистическата служба, Министерството на икономиката и комуникациите и Държавния орган за информационна система
|
Създаване на необходимата организационна структура за координиране на управлението на данните
|
|
|
|
Т4 Г.
|
2021
|
Създаване на екип за управление на данните в областта на статистиката на Естония чрез набиране на експертен персонал, натоварен с координирането на рамката за управление на данните и с подкрепата на други публични органи. Освен това се създават длъжности в Министерството на икономиката и комуникациите и в Държавна агенция „Информационна система“ за осъществяване на проекти за развитие. До края на 2021 г. най-малко петима души ще бъдат наети на работа в трите субекта.
|
45
|
3.1 създаване и развитие на център за високи постижения в областта на управлението на данните и свободно достъпните данни
|
ТАРГЕТ
|
Приключване на проекти за подобряване на качеството на данните
|
|
Брой на проектите
|
0
|
430
|
Т2 Г.
|
2025
|
Брой завършени проекти, допринасящи за осигуряване на по-добра възможност за повторно използване на данните от публичните институции, с актуални и точни описания на базите данни и наборите от данни.
|
46
|
3.1 създаване и развитие на център за високи постижения в областта на управлението на данните и свободно достъпните данни
|
ТАРГЕТ
|
Публикуване на набори от данни на националния портал за свободно достъпни данни
|
|
Брой публикувани набори от данни
|
707
|
2600
|
Т4 Г.
|
2025
|
Броят на наборите от данни, оповестени публично на националния портал за свободно достъпни данни и съответно достъпни от портала на ЕС за свободно достъпни данни, се увеличава от 707 на 13 август 2021 г. на 2600.
|
47
|
3.2 разработване на услуги за прояви и проактивни цифрови обществени услуги за физически лица
|
ТАРГЕТ
|
Стартиране на услуги за организиране на мероприятия в личния живот и/или проактивни услуги
|
|
Брой оперативни услуги
|
0
|
2
|
Т4 Г.
|
2022
|
Брой на услугите за организиране на събития, свързани с живота на гражданите, и/или проактивни услуги, стартирани онлайн.
Съответните ИТ решения, позволяващи предоставянето на услугите, трябва да функционират поне в основните части на дадена услуга и да подлежат на по-нататъшно разработване по време на прилагането на мярката.
Подборът на съответните услуги се основава на плана за развитие на събитията в личния живот и проактивните услуги.
|
48
|
3.2 разработване на услуги за прояви и проактивни цифрови обществени услуги за физически лица
|
ТАРГЕТ
|
Стартиране на услуги за организиране на мероприятия в личния живот и/или проактивни услуги
|
|
Брой оперативни услуги
|
2
|
10
|
Т4 Г.
|
2025
|
Брой на услугите за организиране на събития, свързани с живота на гражданите, и/или проактивни услуги, стартирани онлайн.
Съответните ИТ решения, позволяващи предоставянето на услугите, трябва да функционират поне в основните части на дадена услуга и да подлежат на по-нататъшно разработване по време на прилагането на мярката.
Подборът на съответните услуги се основава на плана за развитие на събитията в личния живот и проактивните услуги.
|
49
|
3.3 разработване на услуги за прояви и цифров портал за предприемачите
|
ТАРГЕТ
|
Внедряване на ИТ разработки, допринасящи за прилагането на услугите и портала за бизнес събития
|
|
Брой проекти, които успешно са внедрили нови разработки онлайн
|
0
|
1
|
Т4 Г.
|
2022
|
Брой на проектите за разработване на ИТ, допринасящи за прилагането на услугите и портала за бизнес прояви, които успешно внедряват нови разработки онлайн. Тези проекти за развитие са или пряко свързани с разработването на цифровия портал за предприемачите, или с разработването на услуги за бизнес събития, които освен това включват разработването на различни свързани системи за взаимодействие с цифровия портал. В резултат на всеки проект за разработване се завършва поне минимално функционално ИТ решение (т.е. ИТ решението трябва да функционира поне в основните части за крайните потребители (предприемачите) и да може да предоставя обратна информация за нуждите на по-нататъшното развитие по време на периода на изпълнение на реформите или след това).
|
50
|
3.3 разработване на услуги за прояви и цифров портал за предприемачите
|
ТАРГЕТ
|
Внедряване на ИТ разработки, допринасящи за прилагането на услугите и портала за бизнес събития
|
|
Брой проекти, които успешно са внедрили нови разработки онлайн
|
1
|
10
|
Т4 Г.
|
2025
|
Брой на проектите за разработване на ИТ, допринасящи за прилагането на услугите и портала за бизнес прояви, които успешно внедряват нови разработки онлайн. Тези проекти за развитие са или пряко свързани с разработването на цифровия портал за предприемачите, или с разработването на услуги за бизнес събития, които освен това включват разработването на различни свързани системи за взаимодействие с цифровия портал. В резултат на всеки проект за разработване се завършва поне минимално функционално ИТ решение (т.е. ИТ решението трябва да функционира поне в основните части за крайните потребители (предприемачите) и да може да предоставя обратна информация за нуждите на по-нататъшното развитие по време на периода на изпълнение на реформите или след това).
|
51
|
3.4 #Bürokratt програма (национална платформа за виртуален асистент и екосистема)
|
ТАРГЕТ
|
Достъп до цифрови обществени услуги чрез платформата за виртуален асистент
|
|
Брой публични цифрови услуги, достъпни чрез виртуалния асистент
|
0
|
1
|
Т2 Г.
|
2022
|
Брой на цифровите обществени услуги, достъпни чрез платформата на виртуалния асистент.
|
52
|
3.4 #Bürokratt програма (национална платформа за виртуален асистент и екосистема)
|
ТАРГЕТ
|
Въвеждане на виртуалния асистент Bürokratt в среда на цифрови обществени услуги
|
|
Брой на работните среди
|
0
|
18
|
Т4 Г.
|
2025
|
Брой на работните среди, в които работи виртуалният асистент. „Среда за услуги“ означава уебсайт на публични органи.
|
53
|
3.4 #Bürokratt програма (национална платформа за виртуален асистент и екосистема)
|
ТАРГЕТ
|
Достъп до цифрови обществени услуги чрез платформата за виртуален асистент
|
|
Брой публични цифрови услуги, достъпни чрез виртуалния асистент
|
1
|
20
|
Т4 Г.
|
2025
|
Брой на цифровите обществени услуги, достъпни чрез платформата на виртуалния асистент.
|
54
|
3.5 преконфигуриране на основни цифрови услуги и безопасен преход към инфраструктура за изчисления в облак
|
Ключов етап
|
Разработване на централно предоставяни/споделени ИТ основни услуги
|
Отваряне на услугите за споделен хостинг на сървъри и компютърни работни станции за публичните органи
|
|
|
|
Т3 Г.
|
2022
|
Основните ИТ услуги, предоставяни/споделяни централно, са отворени за абонамент от нови потребители (министерства и други органи).
|
55
|
3.5 преконфигуриране на основни цифрови услуги и безопасен преход към инфраструктура за изчисления в облак
|
ТАРГЕТ
|
Разгръщане на национална частна инфраструктура за изчисления в облак от публичните органи
|
|
Брой на информационните системи, прехвърлени към националния частен облак
|
0
|
10
|
Т4 Г.
|
2023
|
Брой на информационните системи, за които трябва да бъде завършена миграцията към частната инфраструктура за изчисления в облак.
|
56
|
3.5 преконфигуриране на основни цифрови услуги и безопасен преход към инфраструктура за изчисления в облак
|
Ключов етап
|
Разширяване на облачната инфраструктура до посолството на данните
|
Приключване на разширяването на националния частен облак, така че да обхване инфраструктурата на посолството за данни на Естония
|
|
|
|
Т4 Г.
|
2023
|
Осигурява се възможност за хостинг и експлоатация на информационните системи, мигрирани към частния облак от посолството на данните. За тази цел се придобиват и създават нови хардуер и лицензи.
|
57
|
3.5 преконфигуриране на основни цифрови услуги и безопасен преход към инфраструктура за изчисления в облак
|
ТАРГЕТ
|
Миграция на критични системи към националната инфраструктура за изчисления в облак на посолството на данни
|
|
Брой на критичните системи
|
0
|
10
|
Т4 Г.
|
2024
|
Брой критични системи, прехвърлени към инфраструктурата и платформата на националното посолство за данни в облак. Критичните системи са системи, които са жизненоважни за устойчивостта на държавата.
|
58
|
3.5 преконфигуриране на основни цифрови услуги и безопасен преход към инфраструктура за изчисления в облак
|
ТАРГЕТ
|
Централно тестване на сигурността на информационните системи на публичните органи
|
|
Брой на извършените изпитвания
|
0
|
16
|
Т4 Г.
|
2024
|
Брой на цялостните изпитвания за сигурност, извършени от органа за информационна система — резултатите от изпитванията се обобщават в доклади.
|
59
|
3.6 установяване на стратегическия анализ на изпирането на пари и финансирането на тероризма в Естония
|
Ключов етап
|
Влизане в сила на изменението на Закона за предотвратяване на изпирането на пари и финансирането на тероризма и на други законодателни, административни и договорни промени, необходими за Центъра за стратегически анализ
|
Разпоредба в закона, посочваща датата на влизане в сила на изменения акт и на други законодателни, административни и договорни актове
|
|
|
|
Т4 Г.
|
2024
|
Извършват се следните стъпки, за да се даде възможност на Центъра за стратегически анализ да има достъп и да обработва данни, свързани с разкриването и предотвратяването на изпирането на пари и финансирането на тероризма:
(1)изменението на Закона за предотвратяване на изпирането на пари и финансирането на тероризма се публикува в Riigi Teataja и влиза в сила,
(2)измененията на устава на съответните национални набори от данни влизат в сила,
измененията на реда и условията на договорите за обмен на данни на звеното за финансово разузнаване се подписват от договарящите се страни.
|
60
|
3.7 информационна система за стратегически анализ в реално време на изпирането на пари и финансирането на тероризма
|
Ключов етап
|
Разработване на новата система за анализ на ИКТ в реално време за Центъра за стратегически анализ и предаване на звеното за финансово разузнаване
|
Предоставяне на новата ИКТ система на звеното за финансово разузнаване
|
|
|
|
Т2 Г.
|
2026
|
Разработването на ИКТ система, която дава възможност за анализ в реално време с цел откриване и предотвратяване на изпирането на пари, трябва да бъде завършено. Системата функционира и се използва от звеното за финансово разузнаване.
|
61
|
3.8 изграждане на широколентови мрежи с много голям капацитет
|
ТАРГЕТ
|
Разгръщане на широколентова мрежа с много голям капацитет към нови обекти
|
|
Брой на обектите
|
0
|
4000
|
Т4 Г.
|
2024
|
Брой нови обекти (жилищни сгради, предприятия, обекти), обхванати от ММГК (и които по този начин имат възможност да получат връзка от поне 100 Mbps) благодарение на мярката.
|
62
|
3.8 изграждане на широколентови мрежи с много голям капацитет
|
ТАРГЕТ
|
Разгръщане на широколентова мрежа с много голям капацитет към нови обекти
|
|
Брой на обектите
|
4000
|
8097
|
Т4 Г.
|
2025
|
Брой допълнителни обекти (жилищни сгради, предприятия, обекти), обхванати от ММГК (и които по този начин имат възможност да получат връзка от поне 100 Mbps) благодарение на мярката.
|
D.КОМПОНЕНТ 4: Енергетика и енергийна ефективност
Този компонент на естонския план за възстановяване и устойчивост е насочен към предизвикателството, свързано с декарбонизацията на енергийния сектор. Целите на компонента са да се намали зависимостта от битуминозни шисти, да се стимулира използването на енергия от възобновяеми източници и да се подобри енергийната ефективност на сградите.
Компонентът подкрепя изпълнението на специфичната за всяка държава препоръка за съсредоточаване на инвестициите в енергийна инфраструктура и ресурсна и енергийна ефективност, като по този начин се допринася за постепенната декарбонизация на икономиката (специфична за държавата препоръка 3 през 2019 г. и през 2020 г.). Усъвършенстваните и новите мерки подкрепят специфичната за всяка държава препоръка за намаляване на зависимостта от изкопаеми горива чрез улесняване на внедряването на възобновяеми енергийни източници и повишаване на енергийната ефективност (специфична за държавата препоръка 4 през 2022 г.).
Очаква се, че нито една мярка в този компонент не нанася значителни вреди на екологичните цели по смисъла на член 17 от Регламент (ЕС) 2020/852, като се вземе предвид описанието на мерките и стъпките за смекчаване, посочени в плана за възстановяване и устойчивост в съответствие с Техническите насоки за „ненанасяне на значителни вреди“ (2021/C58/01).
Г.1. Описание на реформите и инвестициите за безвъзмездна финансова подкрепа
4.1.Реформа: Насърчаване на енергийната ефективност
Целта на реформата е да се намалят административните пречки пред енергийно ефективното саниране чрез консултиране на асоциациите на апартаменти, частните домакинства и местните органи на управление относно законодателството, техническите аспекти и финансирането на санирането. Реформата също така подкрепя използването на иновативни решения, като например санирането с използване на предварително произведени елементи, за да се увеличи капацитетът за саниране и да се намали въглеродният отпечатък на сградния фонд (икономия на материалите и гарантиране на качеството). Реформата има за цел да увеличи темповете на саниране в районите с по-ниска стойност на недвижимите имоти.
Мярката се състои в създаването на регионална консултативна мрежа и обучение на технически консултанти с цел предоставяне на необходимата информация и стимулиране на санирането. Достъпът до информация, свързана с енергийно ефективното саниране, се осигурява допълнително чрез създаване на специален уебсайт и цифрови инструменти, улесняващи разбирането на резултатите, разходите и ползите от санирането. Компонентът е свързан с мярка за цифровизация на данните за строителството по компонент 1 от естонския план за възстановяване и устойчивост.
Изпълнението на реформата трябва да приключи до 31 декември 2024 г.
4.2.Инвестиции: Подкрепа за санирането на жилищни сгради
Целта на мярката е да се насърчи основното саниране на жилищни сгради с цел повишаване на енергийната ефективност, намаляване на потреблението на енергия и подобряване на условията на живот на техните жители. Целта е също така да се увеличи процентът на реновиране в районите с по-ниска стойност на имотите.
Подкрепа се предоставя на сдружения на апартаменти за саниране, които постигат подобрение с поне един клас на енергийна ефективност или, в случай на пълно саниране, най-малко с клас на енергийна ефективност В. Среновирането съответства най-малко на средно основно саниране, което представлява средно равнище на икономии на първична енергия от най-малко 30 %. Диференцирани ставки на регионалната помощ се прилагат: 30 % в Талин и Тарту, 40 % в районите около Талин и Тарту въз основа на цената на недвижимите имоти и 50 % във всички останали райони. Извън Талин и Тарту асоциациите на апартаменти могат да извършват частични работи по реконструкция, за да се предотврати влошаване на техническото състояние на сградата, като в този случай размерът на помощта е по-нисък. Освен това като част от дългосрочните си национални стратегии Естония планира да финансира допълнителни мерки за саниране от Европейския фонд за регионално развитие и REACT-EU.
Осъществяването на инвестицията трябва да приключи до 30 юни 2026 г.
4.3.Инвестиции: Подкрепа за санирането на малки жилищни сгради
Целта на мярката е да се насърчи основното саниране на частни жилища, за да се повиши енергийната ефективност, да се намали потреблението на енергия и да се подобрят условията на живот на техните жители. Целта е също така да се увеличи процентът на реновиране в районите с по-ниска стойност на имотите.
На частните собственици се предоставя подкрепа за саниране, при което се постига подобряване на енергийната ефективност или, в случай на пълно саниране, се прилага най-малко клас на енергиен етикет В. Прилагат се диференцирани ставки на регионална подкрепа: 30 % в Талин и Тарту, 40 % в районите около Талин и Тарту въз основа на цената на недвижимите имоти и 50 % във всички останали райони. За целите на мярката жилището (жилището) се определя като „жилище или жилища в една сграда или в отделна сграда, предназначена за едно домакинство да живее през цялата година“ (в съответствие с Евростат).
Осъществяването на инвестицията трябва да приключи до 31 март 2026 г.
4.4.Реформа: Стимулиране на екологичния преход в енергийната икономика
Целта на тази мярка е да допринесе за декарбонизацията на производството и потреблението на енергия в Естония чрез актуализиране на целите и действията на естонската енергийна политика (включително тези, свързани с постепенното премахване на нефтените шисти) и чрез премахване на административните пречки пред инсталациите за енергия от възобновяеми източници.
Националният план за развитие на енергийния сектор се актуализира и включва цели за производство на енергия от възобновяеми източници, енергийна ефективност и сигурност на доставките. Планът ще включва също така действия за намаляване на зависимостта от битуминозни шисти в естонския енергиен сектор и цели за постепенното премахване на битуминозните шисти в енергийния сектор като цяло.
Реформата се състои също така в приемане на необходимото законодателство и съставяне на насоки за ускоряване на инсталирането на мощности за производство на електроенергия от възобновяеми източници и действия за облекчаване на свързаните с отбраната ограничения по отношение на височината на вятърните паркове.
Изпълнението на реформата трябва да приключи до 31 декември 2025 г.
4.5.Инвестиции: Програма за укрепване на електроенергийната мрежа с цел увеличаване на капацитета за производство на енергия от възобновяеми източници и адаптиране към изменението на климата (като например защита от бури)
Целта на тази мярка е да допринесе за декарбонизацията на естонското производство на електроенергия чрез увеличаване на капацитета на преносната мрежа, което ще позволи свързването на допълнителното производство на енергия от възобновяеми източници.
Съгласно тази мярка инвестициите на оператора на преносна система в преносната мрежа:
да бъдат съфинансирани с цел добавяне на поне 310 MW допълнителен капацитет на мрежата.
Изпълнението на мярката трябва да приключи до 30 юни 2026 г.
4.6.Инвестиции: Програма за насърчаване на производството на енергия в промишлените райони
Мярката има за цел да повиши ефективността на електроенергийната система чрез стимулиране на производството на електроенергия, близка до потреблението. Мярката стимулира производството на електроенергия от възобновяеми източници във или в близост до промишлени райони чрез съфинансиране на необходимата връзка към мрежата. По тази мярка инвестициите, направени от дружества за свързване на мощности за производство на електроенергия от възобновяеми източници към мрежата, се подпомагат чрез безвъзмездни средства. За да се гарантира, че мярката е в съответствие с Техническите насоки за „ненанасяне на значителни вреди“ (2021/C58/01), критериите за допустимост, съдържащи се в техническото задание за поканите за представяне на проекти, изключват следния списък от дейности: и) дейности, свързани с изкопаеми горива, включително употреба надолу по веригата
; II) дейности по схемата на ЕС за търговия с емисии (СТЕ) за постигане на прогнозирани емисии на парникови газове, които не са по-ниски от съответните референтни показатели
; III) дейности, свързани с депа за отпадъци, инсинератори
и инсталации за механична биологична обработка
; и iv) дейности, при които дългосрочното обезвреждане на отпадъци може да причини вреда на околната среда. В заданието допълнително се изисква да могат да бъдат избирани само дейности, които отговарят на съответното законодателство на ЕС и национално законодателство в областта на околната среда.
Осъществяването на инвестицията трябва да приключи до 30 юни 2026 г.
4.7.Инвестиции: Пилотна програма за съхранение на енергия
За да се допълнят горепосочените мерки, постепенното премахване на битуминозните шисти и увеличеното производство на енергия от възобновяеми източници, се подкрепят проекти за съхранение на енергия от възобновяеми източници.
Целта на мярката е да се осъществи пилотна програма за съхранение на енергия от възобновяеми източници в Естония. Очаква се знанията, придобити в рамките на тази пилотна програма, да осигурят основа за бъдещите инвестиции с нулева субсидия в съоръжения за съхранение. По тази мярка безвъзмездни средства се предоставят на дружества, инвестиращи в съоръжения за съхранение на енергия от възобновяеми източници.
Осъществяването на инвестицията трябва да приключи до 30 юни 2026 г.
4.8.Инвестиции: Насърчаване на развитието на ветроенергийни паркове в морето
Целта на тази мярка е да се възложи и приведе в действие радарна и пасивна радарна система/датчици, които да дават възможност на разположените в морето вятърни турбини, независимо от тяхната височина, да работят в залива на Рига и естонските острови Хиюма, Сааремаа и Вурси.
Осъществяването на инвестицията трябва да приключи до 31 март 2026 г.
Г.2. Ключови етапи, цели, показатели и график за мониторинг и изпълнение на безвъзмездната финансова подкрепа
Пореден номер
|
Свързана мярка (реформа или инвестиции)
|
Етапна цел/Цел
|
Име
|
Качествени показатели (за етапните цели)
|
Количествени показатели (за целите)
|
Примерен график за приключване
|
Описание на всяка междинна цел и цел
|
|
|
|
|
|
Мерна единица
|
Изходно ниво
|
Цел
|
Тримесечие
|
Година
|
|
63
|
4.1 насърчаване на енергийната ефективност
|
Ключов етап
|
Сключване на споразумението за сътрудничество, в което се определят условията за сътрудничество между НО
KredEx/Enterprise Estonia и областни центрове за развитие
|
Сключване на споразумението за сътрудничество между SA KredEx/enterpise Estonia и областните центрове за развитие
|
|
|
|
Т4 Г.
|
2022
|
Сключване на споразумение за сътрудничество от SA KredEx/enterpise Estonia с областни центрове за развитие, чрез което във всеки окръг SA KredEx/enterpise Estonia трябва да осигури поне един обучен специалист в областния център за развитие, който да предоставя консултации относно ремонта.
|
64
|
4.1 насърчаване на енергийната ефективност
|
Ключов етап
|
Цифровите инструменти за улесняване на достъпа до информация относно санирането, включително визуализирането на резултатите от санирането и оценката на разходите за саниране, започнаха да функционират
|
Удобен за ползване уебсайт за саниране и модели за ценообразуване
|
|
|
|
Т4 Г.
|
2024
|
SA KredEx/Enterprise Estonia актуализира началната страница на жилищното настаняване, за да осигури бърза, актуална и оперативна информация за лицата, които се интересуват от ремонт, и за кандидатите.
Предоставят се онлайн цифрови инструменти, за да се даде възможност на заинтересованите от санирането страни да визуализират възможните резултати и да изчислят потенциалните разходи със и без схеми за подпомагане, когато добавят параметрите на своята сграда.
|
65
|
4.2 подкрепа за обновяването на жилищни сгради
|
Ключов етап
|
Публикуване на покани за представяне на заявления за безвъзмездни средства за саниране на жилищни жилищни сгради
|
Публикуване на покани за представяне на предложения за безвъзмездни средства за обновяване на жилища
|
|
|
|
Т2 Г.
|
2022
|
SA KredEx/Enterprise Estonia публикува покани за представяне на кандидатури, насочени към подобряване на енергийната ефективност на жилищните жилищни сгради. Подпомагането се разграничава между регионите въз основа на стойността на недвижимото имущество, с по-висок процент на подпомагане в региони с ниска средна стойност на недвижимата собственост.
Подпомагането се предоставя за проекти за саниране, които постигат подобрение с поне един клас на енергийна ефективност или, в случай на пълно саниране, най-малко с клас на енергийна ефективност В. Среновирането съответства на поне средно саниране, представляващо средно равнище на икономии на първична енергия от най-малко 30 %, както е посочено в Препоръка (ЕС) 2019/786 на Европейската комисия. Резултатите се удостоверяват с предварителни и последващи сертификати за енергийни характеристики.
|
66
|
4.2 подкрепа за обновяването на жилищни сгради
|
ТАРГЕТ
|
Жилища с подобрени енергийни характеристики
|
|
Брой на жилищата
|
0
|
2600
|
Т4 Г.
|
2024
|
Най-малко 2 600 жилища се санират и постигат подобрение с поне един клас на енергийна ефективност или, в случай на пълно саниране, най-малко с клас на енергийна ефективност В. Среновирането съответства най-малко на средно задълбочено саниране, което представлява средно равнище на икономии на първична енергия от най-малко 30 %, както е посочено в Препоръка (ЕС) 2019/786 на Европейската комисия. Резултатите се удостоверяват с предварителни и последващи сертификати за енергийни характеристики.
|
67
|
4.2 подкрепа за обновяването на жилищни сгради
|
ТАРГЕТ
|
Очаквано годишно намаляване на емисиите на парникови газове
|
ЛОВЕН ДОМ
|
тонове CO2eq/годишно
|
0
|
2200
|
Т2 Г.
|
2026
|
Спестени са годишни емисии от най-малко 2 200 тона CO2 еквивалент. Целта се измерва като намаление на емисиите на парникови газове (ПГ) като сбор от всички проекти за саниране, приключили до 2024 г. Класът на енергийна ефективност за всяка санирана сграда се измерва най-късно през 2025 г.; и техните годишни емисии на парникови газове, изчислени на тази основа. Базовата линия се отнася до прогнозните емисии на парникови газове на сградата преди санирането. Оценява се дали дейностите по мярката за подпомагане са били извършени и дали всички необходими документи са били представени от асоциациите на апартаментите (например сертификат за енергийни характеристики, одит). Изчисляването на намалението на емисиите на парникови газове се основава на модела на SA Kredex/Enterprise Estonia за потреблението на енергия и други съответни данни. Постигнатите резултати се постигат в края на помощните дейности.
|
68
|
4.3 подкрепа за саниране на малки жилищни сгради
|
Ключов етап
|
Публикувани покани за отпускане на безвъзмездни средства за обновяване
|
Публикуване на покани
|
|
|
|
Т2 Г.
|
2022
|
SA KredEx/Enterprise Estonia публикува покани за представяне на кандидатури, насочени към подобряване на енергийната ефективност на частните жилищни сгради. Подпомагането се разграничава между регионите въз основа на стойността на недвижимото имущество, с по-висок процент на подпомагане в региони с ниска средна стойност на недвижимата собственост.
Подпомагането се предоставя за проекти за саниране, които постигат подобряване на енергийната ефективност или, в случай на пълно саниране, най-малко клас на енергийна ефективност В. Резултатите се удостоверяват чрез предварителни и последващи изчисления на енергийните характеристики на SA KredEx.
|
69
|
4.3 подкрепа за саниране на малки жилищни сгради
|
ТАРГЕТ
|
Жилища с подобрени енергийни характеристики
|
|
Брой на жилищата
|
0
|
80
|
Т4 Г.
|
2024
|
Най-малко 80 жилища се санират и постигат подобрение на енергийната ефективност или, в случай на пълно саниране, най-малко клас на енергийна ефективност В. Резултатите се удостоверяват чрез предварителни и последващи изчисления на енергийните характеристики на KredEx.
|
69а
|
4.3 подкрепа за саниране на малки жилищни сгради
|
ТАРГЕТ
|
Жилища с подобрени енергийни характеристики
|
|
Брой на жилищата
|
80
|
900
|
Т1 Г.
|
2026
|
Най-малко 900 жилища се санират и постигат подобрение на енергийната ефективност или, в случай на пълно саниране, най-малко клас на енергийна ефективност В. Резултатите се удостоверяват чрез предварителни и последващи изчисления на енергийните характеристики на KredEx.
|
70
|
4.4 стимулиране на екологичния преход в енергийната икономика
|
Ключов етап
|
Решение на правителството относно инвестициите, необходими за облекчаване на свързаните с отбраната ограничения по отношение на височината на вятърните паркове
|
Приемане на решението на правителството
|
|
|
|
Т2 Г.
|
2021
|
Правителството приема решение за извършване на необходимите инвестиции за облекчаване на свързаните с отбраната ограничения по отношение на височината на вятърните паркове.
|
71
|
4.4 стимулиране на екологичния преход в енергийната икономика
|
Ключов етап
|
Приемане на решението на правителството за започване на подготвителния процес на Националния план за развитие на енергийния сектор, определяне на отговорните лица и срокове
|
Приемане на решението на правителството
|
|
|
|
Т4 Г.
|
2021
|
Решението на правителството за започване на подготвителния процес на Националния план за развитие на енергийния сектор се одобрява, като се определя отговорният (те) субект (и) и се определят съответните срокове. Планът за развитие е насочен, наред с другото, към целите за увеличаване на производството на енергия от възобновяеми източници, енергийната ефективност и поддържането и подобряването на сигурността на доставките, както и за прекратяване на използването на битуминозни шисти за производство на електроенергия през 2035 г. и постепенното прекратяване на производството на шистов нефт до 2040 г.
|
72
|
4.4 стимулиране на екологичния преход в енергийната икономика
|
Ключов етап
|
Влизане в сила на съответното първично и/или вторично законодателство и публикуване на насоки за облекчаване на пречките пред инсталирането на инсталации за производство на енергия от възобновяеми източници и съоръжения за съхраняване на енергия
|
Разпоредба в закона, указваща влизането в сила на съответното първично и/или влязло в сила вторично законодателство и публикуване на указателни материали
|
|
|
|
Т4 Г.
|
2024
|
Публикуват се материали с насоки, необходими за улесняване и стимулиране на инсталирането на инсталации за производство на енергия от възобновяеми източници и съоръжения за съхранение на енергия, а съответното първично и/или вторично законодателство влиза в сила, за да се премахнат пречките пред инсталирането на съоръжения за енергия от възобновяеми източници, като например рационализиране на процедурите за издаване на разрешения и други съответни установени пречки.
|
73
|
4.4 стимулиране на екологичния преход в енергийната икономика
|
Ключов етап
|
Приемане от правителството на Националния план за развитие на енергийния сектор
|
Документ, приет от правителството
|
|
|
|
Т4 Г.
|
2025
|
Националният план за развитие на енергийния сектор се одобрява от правителството. Планът включва действията, свързани с постепенното преустановяване на използването на битуминозни шисти за производство на електроенергия през 2035 г. и на производство на шистов нефт до 2040 г. Тя включва също така цели по отношение на капацитета за производство на електроенергия, който да бъде заменен с енергия от възобновяеми източници.
|
74
|
4.5 програма за укрепване на електроенергийната мрежа с цел увеличаване на капацитета за производство на енергия от възобновяеми източници и адаптиране към изменението на климата (като например защита от бури)
|
Ключов етап
|
Подписване на договор за инвестиционно съфинансиране на мрежата с оператор на преносна система
|
Подписване на договор с оператора на преносна система
|
|
|
|
Т1 Г.
|
2022
|
Между Министерството на икономиката и комуникациите и Elering AS се сключва споразумение за съфинансиране за инвестиции в електроенергийната мрежа. В договора се посочват очакваните резултати и срокове.
|
75
|
4.5 програма за укрепване на електроенергийната мрежа с цел увеличаване на капацитета за производство на енергия от възобновяеми източници и адаптиране към изменението на климата (като например подобрена устойчивост срещу бури)
|
ТАРГЕТ
|
Допълнителен капацитет на мрежата, създаден чрез инвестиции в преносната мрежа
|
|
Допълнителен капацитет на мрежата (MW)
|
0
|
310
|
Т2 Г.
|
2026
|
Увеличаване на капацитета на естонската електропреносна мрежа с най-малко 310 MW.
|
76
|
4.6 програма за насърчаване на производството на енергия в промишлените райони
|
Ключов етап
|
Публикуване на покана за представяне на предложения за проекти за насърчаване на производството на енергия в промишлени обекти
|
Публикуване на покана за представяне на предложения
|
|
|
|
Т4 Г.
|
2022
|
Центърът за инвестиции в околната среда публикува открита покана за представяне на предложения в подкрепа на разходите за присъединяване към мрежата на дружества, произвеждащи електроенергия от възобновяеми източници в промишлени обекти. Поканата се основава на критерии за подбор на проекти и условия за възлагане, които гарантират, че избраните проекти отговарят на Техническите насоки за „ненанасяне на значителни вреди“ (2021/C58/01) чрез използването на списък за изключване и изискването за спазване на съответното законодателство на ЕС и национално законодателство в областта на околната среда.
|
77
|
4.6 програма за насърчаване на производството на енергия в промишлените райони
|
ТАРГЕТ
|
Допълнителен капацитет за присъединяване за производство на електроенергия от възобновяеми източници във или в близост до промишлени обекти, свързани към мрежата
|
|
Създаден капацитет за свързване (MW)
|
0
|
28
|
Т2 Г.
|
2026
|
Допълнителен капацитет за присъединяване за производство на електроенергия от възобновяеми източници във или в близост до промишлени обекти, изградени с мощност най-малко 28 MW.
|
78
|
Пилотна програма за съхранение на енергия за 4.7 г.
|
Ключов етап
|
Публикуване на покана за представяне на предложения за пилотна програма за акумулиране на енергия
|
Публикуване на покана за представяне на предложения
|
|
|
|
Т4 Г.
|
2022
|
Центърът за инвестиции в околната среда публикува открита покана за представяне на предложения в подкрепа на проекти за съхранение на енергия.
Поканата се основава на критерии за подбор на проекти и условия за възлагане, които гарантират, че избраните проекти отговарят на Техническите насоки за „ненанасяне на значителни вреди“ (2021/C58/01) чрез използването на списък за изключване и изискването за спазване на съответното законодателство на ЕС и национално законодателство в областта на околната среда. В критериите за подбор/допустимост се посочва, че подпомаганите дейности и/или предприятия допринасят за неутрална по отношение на климата икономика, устойчивост спрямо изменението на климата и адаптиране към изменението на климата, включително цели на кръговата икономика.
|
79
|
Пилотна програма за съхранение на енергия за 4.7 г.
|
ТАРГЕТ
|
Допълнителен капацитет за съхранение на топлинна енергия в резултат на инвестиционна подкрепа
|
|
Инсталиран капацитет (m³)
|
0
|
35 000
|
Т2 Г.
|
2026
|
Схемата за подпомагане на инвестициите трябва да води до инсталирането на съоръжения за съхранение на топлинна енергия от най-малко 35 000 m³ в районните отоплителни системи.
|
80
|
Пилотна програма за съхранение на енергия за 4.7 г.
|
ТАРГЕТ
|
Допълнителен капацитет за съхранение на електроенергия в резултат на инвестиционна подкрепа
|
|
Инсталирана мощност (MW)
|
0
|
4
|
Т2 Г.
|
2026
|
Схемата за подпомагане на инвестициите трябва да води до инсталирането на капацитет за съхранение на електроенергия с мощност най-малко 4 MW.
|
80а
|
4.8 насърчаване на развитието на ветроенергийни паркове в морето
|
Ключов етап
|
Изпълнители на избраните радарни и пасивни радарни системи/датчици и подписани договори
|
Подписани договори
|
|
|
|
Т4 Г.
|
2024
|
Подписани договори за подробен проект, радар за въздушно наблюдение, пасивна радарна система/датчици, строителни работи в областта на гражданското строителство и радарни строителни работи. Изпълнителите се избират въз основа на покана за участие в търг.
|
80б
|
4.8 насърчаване на развитието на ветроенергийни паркове в морето
|
Ключов етап
|
Радарната и пасивната радарна система/датчици започват да функционират
|
Дата на започване на експлоатацията
|
|
|
|
Т1 Г.
|
2026
|
Радарната и пасивната радарна система/датчици трябва да функционират.
|
80в
|
4.8 насърчаване на развитието на ветроенергийни паркове в морето
|
Ключов етап
|
Премахване на ограничението за височина на разположените в морето вятърни турбини в Рижкия залив и естонските острови Хиюма, Сааремаа, Вурси
|
Известие
|
|
|
|
Т1 Г.
|
2026
|
Известие, издадено от Министерството на отбраната и публикувано на неговия уебсайт, в което се посочва, че ограниченията за височината на разположените в морето вятърни турбини са премахнати в залива на Рига и естонските острови Хиюма, Сааремаа и Вурси.
|
E.КОМПОНЕНТ 5: Устойчив транспорт
Компонентът на плана за възстановяване и устойчивост на Естония има за цел да се преодолее предизвикателството, свързано с декарбонизацията на транспортния сектор. Целите на компонента са да се намалят емисиите и да се стимулира навлизането на устойчиви видове транспорт.
Реформата и инвестициите на компонента подкрепят развитието на трансграничния проект Rail Baltic, свързващ трите балтийски столици и държави с Полша и останалата част от Съюза. Мерките в компонента са насочени към свързването на Балтийския железопътен транспорт с други национални железопътни линии и други центрове на TEN-T (летище Талин и старото пристанище) и улесняване на достъпа до неговите локални спирки пеша или с велосипед.
Компонентът подкрепя изпълнението на специфичната за всяка държава препоръка за съсредоточаване на инвестициите върху ефективното използване на ресурсите и устойчивия транспорт, допринасящи за декарбонизацията на икономиката (специфична за държавата препоръка 3 през 2019 г. и 2020 г.). Новите мерки също така съответстват на специфичната за всяка държава препоръка за повишаванена усилията за подобряване на устойчивостта на транспортната система, включително чрез електрификация на железопътната мрежа и чрез увеличаване на стимулите за насърчаване на устойчив и по-малко замърсяващ транспорт (специфична за държавата препоръка 4 през 2022 г.).
Очаква се, че нито една мярка в този компонент не нанася значителни вреди на екологичните цели по смисъла на член 17 от Регламент (ЕС) 2020/852, като се вземе предвид описанието на мерките и стъпките за смекчаване, посочени в плана за възстановяване и устойчивост в съответствие с Техническите насоки за „ненанасяне на значителни вреди“ (2021/C58/01).
Д.1. Описание на реформите и инвестициите за безвъзмездна финансова подкрепа
5.1.Реформа: Разгръщане на безопасна, екологосъобразна, конкурентоспособна, основана на нуждите и устойчива транспортна и енергийна инфраструктура
Целта на реформата е да се намалят емисиите на CO2 от транспортния сектор и да се стимулира навлизането на устойчиви видове транспорт.
Мярката се състои в приемането и изпълнението на новия план за развитие на транспорта и мобилността и свързания с него план за изпълнение. Планът е насочен към намаляване на отпечатъка на транспортните системи върху околната среда и включва мерки за развитие на взаимосвързана и споделена мобилност в градските райони за сметка на частните автомобили и насърчаване на всеобхватна рамка за лека мобилност (пеша или велосипед) в райони извън големите градски центрове. Планът включва железопътни инвестиции, които са насочени към увеличаване на скоростта и безопасността на пътуванията и добавяне на връзки както за пътническия, така и за товарния транспорт. Ключовите действия по този план, които трябва да бъдат изпълнени в рамките на графика на Механизма за възстановяване и устойчивост, включват изграждането и разширяването на електрифицираната железопътна линия от Талин до Тарту и хармонизирането на системата за обществен транспорт в столичния регион Талин (системи за продажба на билети и ценообразуване).
Изпълнението на реформата трябва да приключи до 30 юни 2026 г.
5.2.[заличава се]
5.2.А
Инвестиции: Многофункционален работен кораб
Целта на инвестицията е да се гарантира безопасността и състоянието на водните пътища, необходими за експлоатацията на морския транспорт, да се даде възможност за провеждане на операции за борба със замърсяването и да се увеличи изследователският капацитет за проучвания на околната среда. За тази цел се изгражда плавателен съд с ниски емисии с изследователски капацитет, капацитет на шамандури и капацитет за контрол на замърсяването.
Плавателният съд е електрически или работи с горива (водород или синтетични горива на основата на водород или устойчив биометан), които отговарят на следните изисквания за ненанасяне на значителни вреди в съответствие с техническите насоки за ненанасяне на значителни вреди (2021/C58/01):
a.По отношение на водорода и синтетичните горива на основата на водород, те се произвеждат с използване на възобновяеми енергийни източници, които са в съответствие с Директива (ЕС) 2018/2001 за енергията от възобновяеми източници (RED II) и свързаните с нея актове за изпълнение и делегирани актове, и постигат изискване за намаление на емисиите на парникови газове през целия жизнен цикъл с 73,4 % за водород [което води до емисии на парникови газове през целия жизнен цикъл под 3 t CO2e/tH2] и 70 % за синтетични горива на основата на водород в сравнение с изкопаемо гориво от 94 g CO2e/MJ по аналогия с подхода, посочен в член 25, параграф 2 и приложение V към Директива (ЕС) 2018/2001;
b.По отношение на биометана те са в съответствие с критериите за устойчивост и за намаление на емисиите на парникови газове от членове 29—31 и с правилата относно биогоривата от хранителни и фуражни култури, определени в член 26 от Директива (ЕС) 2018/2001 за енергията от възобновяеми източници (REDII), и свързаните с тях актове за изпълнение и делегирани актове.
Осъществяването на инвестицията трябва да приключи до 30 юни 2026 г.
5.3.[заличава се]
5.3.А
Инвестиции: Изграждане на железница Балтийски виадукти
Целта на мярката е да се увеличи делът на устойчивата мобилност в Естония, като се допринесе за проекта Rail Baltic, който свързва трите балтийски държави.
Инвестицията се състои в изграждането на пет виадукта в възел Kangru близо до Талин: Kangru viaduct, Raudalu viaduct, Raku viaduct, Männiku light viaduct и Männiku леки тунел.
Осъществяването на инвестицията трябва да приключи до 31 март 2026 г.
5.4.Инвестиции: Изграждане на трамвайната линия на старото пристанище в Талин
Целта на мярката е да се увеличи делът на устойчивата мобилност в региона на Талин. За тази цел мярката има за цел да свърже железопътните балтийски връзки със скандинавските държави чрез старото пристанище на Талин.
Предоставя се подкрепа на Органа за градски транспорт в Талин, отговарящ за експлоатацията на обществения транспорт в Талин, за изграждането на нова трамвайна линия от около 2 км, която ще свързва летище Талин, Балтийския железопътен възел, центъра на града, старото пристанище и регионалната железопътна гара.
Осъществяването на инвестицията трябва да приключи до 31 декември 2025 г.
5.5
Инвестиции: Инвестиции на общините в велосипедни и пешеходни алеи
Целта на мярката е да се намали зависимостта от автомобили и да се увеличи устойчивата мобилност в райони извън трите основни градски центъра (Талин, Тарту, Пярну), където финансовият капацитет на общините е пречка за развитието на безопасни и щадящи климата велосипедни и пешеходни коридори.
На общините се предоставя подкрепа за изграждането на 24 км велосипедна и пешеходна инфраструктура, за да се гарантира безопасен и устойчив достъп до обществени услуги, включително обществен транспорт, и работни места. Ще бъде обърнато внимание и на локалните спирки на Rail Baltic и на връзката със съществуващата велосипедна и пешеходна мрежа.
Мярката допълва подобна мярка, която се очаква да бъде финансирана от ЕФРР, което спомага за увеличаване на мобилността с велосипед в трите големи градски центъра Талин, Тарту и Перну.
Осъществяването на инвестицията трябва да приключи до 31 декември 2025 г.
Д.2. Ключови етапи, цели, показатели и график за мониторинг и изпълнение на безвъзмездната финансова подкрепа
Пореден номер
|
Свързани
Мярка (реформа или инвестиции)
|
Етапна цел/Цел
|
Име
|
Качествени показатели (за етапните цели)
|
Количествени показатели (за целите)
|
Примерен график за приключване
|
Описание на всяка междинна цел и цел
|
|
|
|
|
|
Мерна единица
|
Изходно ниво
|
Цел
|
Тримесечие
|
Година
|
|
81
|
5.1 внедряване на безопасна, екологосъобразна, конкурентоспособна, основана на нуждите и устойчива транспортна и енергийна инфраструктура
|
Ключов етап
|
Приемане на плана за развитие на транспорта и мобилността за периода 2021—2035 г. от правителството
|
Приемане на плана за развитие на транспорта и мобилността за периода 2021—2035 г.
|
|
|
|
Т1 Г.
|
2022
|
Планът за развитие на транспорта и мобилността за периода 2021—2035 г. се одобрява от правителството. Тя включва създаването на обща транспортна система в столичния регион Талин, действия за улесняване на навлизането на местен биометан, действия за развитие на устойчива и активна градска мобилност в по-големите градове, следвайки логиката на интегрираните транспортни коридори, планиране на мултимодална инфраструктура, увеличаване на връзките, скоростта и безопасността на железопътния транспорт, повишаване на конкурентоспособността и екологосъобразността на сектора на морския транспорт и мултимодално свързване, развитие на по-бърз и по-безопасен автомобилен транспорт.
Планът включва цел за намаляване на емисиите на CO2 с 700 000 тона (или 30 %) в сравнение с нивата от 2018 г. и постигане на дял на енергията от възобновяеми източници в потреблението на енергия в транспортния сектор от 24 % до 2035 г.
|
82
|
5.1 внедряване на безопасна, екологосъобразна, конкурентоспособна, основана на нуждите и устойчива транспортна и енергийна инфраструктура
|
Ключов етап
|
Приемане на плана за изпълнение за екологично устойчиво развитие на обществения транспорт на Плана за развитие на транспорта и мобилността за периода 2021—2035 г.
|
Приемане на плана за изпълнение
|
|
|
|
Т4 Г.
|
2022
|
Планът за изпълнение се одобрява от Управителния комитет на Плана за развитие на транспорта и мобилността за периода 2021—2035 г. Тя включва създаването на обща транспортна система в столичния регион Талин, действия за улесняване на навлизането на местен биометан, действия за развитие на устойчива и активна градска мобилност в по-големите градове, следвайки логиката на интегрираните транспортни коридори, планиране на мултимодална инфраструктура, увеличаване на връзките, скоростта и безопасността на железопътния транспорт, повишаване на конкурентоспособността, екологизирането и мултимодалното свързване на сектора на морския транспорт, развитие на по-бърз и по-безопасен автомобилен транспорт. Планът за изпълнение включва задължение за ежегодно докладване на отговорния министър пред правителството.
|
83
|
5.1 внедряване на безопасна, екологосъобразна, конкурентоспособна, основана на нуждите и устойчива транспортна и енергийна инфраструктура
|
Ключов етап
|
Изпълнение на Плана за развитие на транспорта и мобилността за периода 2021—2035 г.
|
Приключване на изпълнението на няколко ключови мерки от Плана за развитие на транспорта и мобилността за периода 2021—2035 г.
|
|
|
|
Т2 Г.
|
2026
|
Изпълнението на ключовите мерки от плана за развитие на транспорта и мобилността трябва да бъде завършено, включително изграждането и разширяването на електрифицираните железопътни линии от Талин до Тарту и хармонизирането на системата за обществен транспорт в столичния регион Талин (включително общи системи за продажба на билети и ценообразуване).
|
84а
|
5.2.многофункционален работен съд
|
Ключов етап
|
Подписан договор за построяване на плавателния съд
|
Подписан договор
|
|
|
|
Т1 Г.
|
2024
|
Договорът за построяване на многофункционален работен кораб се подписва от изпълнителя и националния флот (Riigilaevastik). Договорът включва спецификация на горивото, което ще се използва от кораба в съответствие с изискванията за ненанасяне на значителни вреди, посочени в описанието на инвестицията.
|
85а
|
5.2.многофункционален работен съд
|
Ключов етап
|
Доставен кораб
|
Корабът е доставен и приет
|
|
|
|
Т2 Г.
|
2026
|
Многофункционалният работен кораб се доставя в съответствие с описанието, критериите и условията, посочени в описанието на инвестицията, и се приема от националния флот (Riigilaevastik).
|
86а
|
5.3.а строителство на железниците Baltic viaducts
|
Ключов етап
|
Договори за строителство на Rail Baltic viaducts
|
Подписани договори за строителни работи
|
|
|
|
Т3 Г.
|
2023
|
Подписани договори за строителни работи за следните виадукти Rail Baltic: Kangru viaduct, Raudalu viaduct, Raku viaduct, Männiku light viaduct и Männiku леки тунел.
|
87а
|
5.3.аИзграждане на Rail Baltic viaducts
|
ТАРГЕТ
|
Виадукти са завършени
|
|
Брой виадукти
|
0
|
5
|
Т1 Г.
|
2026
|
Изграждането на следните виадукти Rail Baltic е завършено и прието от възлагащия орган: Kangru viaduct, Raudalu viaduct, Raku viaduct, Männiku light viaduct и Männiku леки тунел.
|
89
|
5.4 изграждане на трамвайната линия на старото пристанище в Талин
|
Ключов етап
|
Завършване на проекта за изграждане на трамваен път
|
Одобряване на структурата на проекта
|
|
|
|
Т4 Г.
|
2021
|
Съветът по градоустройство и комунални услуги в Талин приема проекта за изграждане на трамваен път.
|
90
|
5.4 изграждане на трамвайната линия на старото пристанище в Талин
|
Ключов етап
|
Възлагане на обществена поръчка за строителство
|
Подписан договор за изграждане на трамвайната линия
|
|
|
|
Т2 Г.
|
2022
|
Договор за строителство, сключен между Tallinn Urban Planning and Utilities Board и изпълнителя за изграждане на трамвайната линия между улица Gonsiori и Põhja Puiestee
|
91
|
5.4 изграждане на трамвайната линия на старото пристанище в Талин
|
ТАРГЕТ
|
Нова трамвайна линия в експлоатация
|
|
Измервателни уреди за трамвайна линия
|
0
|
2500
|
Т4 Г.
|
2025
|
Трамвайната отсечка с дължина 2500 метра се попълва и въвежда в експлоатация в съответствие с писмото, издадено от град Талин.
|
92
|
Инвестиции на 5.5 общини в велосипедни и пешеходни алеи
|
Ключов етап
|
Покана за представяне на предложения за безвъзмездни средства
|
Публикуване на обявлението за покана за представяне на предложения за безвъзмездни средства
|
|
|
|
Т4 Г.
|
2022
|
Публикува се открита покана за инвестиции от страна на общините в велосипедни и пешеходни пътеки.
|
93
|
Инвестиции на 5.5 общини в велосипедни и пешеходни алеи
|
ТАРГЕТ
|
Завършена инфраструктура на велосипедисти и пешеходни алеи
|
|
Км велосипедни и пешеходни пътеки
|
0
|
24
|
Т4 Г.
|
2025
|
В резултат на схемата за подпомагане се изграждат най-малко 24 километра велосипедни алеи и пешеходни алеи. По принцип това са нови начини. В обосновани случаи се разрешава реконструкцията на съществуващите велосипедни и пешеходни пътеки, например ако ширината на съществуващия пътека не отговаря на стандартите, което прави невъзможно движението на пешеходците и велосипедистите едновременно по безопасен начин и без намеса.
|
F.КОМПОНЕНТ 6: Здравеопазване и социална закрила
Този компонент на плана за възстановяване и устойчивост на Естония има за цел да се преодолеят предизвикателствата, свързани с устойчивостта и достъпа до системата на здравеопазване, адекватността на мрежата за социална сигурност, достъпността на социалните услуги и младежката безработица. Целите на мерките, включени в компонента, са: да се преодолее недостигът на работна сила в здравния сектор, да се засилят първичните и болничните грижи, да се удължи продължителността на обезщетенията за безработица в периоди на висока безработица, да се подобри достъпът до социални услуги, да се преодолее младежката безработица и да се намали разликата в заплащането на жените и мъжете.
Компонентът подкрепя изпълнението на специфичната за всяка държава препоръка относно подобряването на достъпността и устойчивостта на системата на здравеопазване, включително чрез преодоляване на недостига на здравни работници, укрепване на първичната медицинска помощ и гарантиране на предлагането на медицински продукти от критично значение (специфична за държавата препоръка 1 през 2020 г.), подобряване на мрежата за социална сигурност, увеличаване на достъпа до социални услуги по интегриран начин (специфична за държавата препоръка 2 през 2019 г., специфична за държавата препоръка 2 през 2020 г. и специфична за държавата препоръка 3 през 2022 г.) и намаляване на разликата в заплащането на жените и мъжете, включително чрез подобряване на прозрачността на заплащането (специфична за всяка държава препоръка 2 през 2019 г.).
Очаква се, че нито една мярка в този компонент не нанася значителни вреди на екологичните цели по смисъла на член 17 от Регламент (ЕС) 2020/852, като се вземе предвид описанието на мерките и стъпките за смекчаване, посочени в плана за възстановяване и устойчивост в съответствие с Техническите насоки за „ненанасяне на значителни вреди“ (2021/C58/01).
Е.1. Описание на реформите и инвестициите за безвъзмездна финансова подкрепа
6.1.Реформа: Цялостна промяна в организацията на здравеопазването в Естония
Целта на реформата е да се подобри устойчивостта на естонската здравна система, включително за справяне с кризи, като по този начин се гарантира, че хората имат достъп до висококачествено и интегрирано здравеопазване в цяла Естония. Реформата се състои от следните елементи:
(I)До 31 декември 2024 г. се приема пътна карта за развитие на болничната мрежа, в която се очертава консолидираната болнична мрежа с цел подобряване на ефективността и инфраструктурата и се определя специализацията на болниците с цел намаляване на високия процент на неудовлетворени потребности от медицински грижи.
(II)Недостигът на работна сила в здравния сектор се преодолява чрез три мерки:
a.До 31 декември 2022 г. се приема стратегическа рамка, която очертава предоставянето на здравни услуги в различните сектори на здравеопазването, по-специално специализираните грижи, разпределението на физическите и човешките ресурси и механизма за финансиране, за да се гарантира предоставянето на висококачествено здравно обслужване в цялата страна. До 2023 г. достъпът до обучение за медицински сестри се увеличава с 5 % в сравнение с 2020 г.
b.Схемата за възстановяване на разходите за лекари и фармацевти се изменя, за да се стимулира работната сила в здравния сектор да работи в отдалечени райони.
c.Схемата за възстановяване на разходите за медицински сестри се създава с цел те да бъдат стимулирани да работят в отдалечени райони.
d.Споразумението между Министерството на социалните въпроси и Университета в Тарту се изменя, за да се определят изискванията за постепенно увеличаване на броя на лицата, за които има недостиг на достъп до определени професии, по-специално общопрактикуващи лекари, психиатри, вътрешни заболявания. Изменението влиза в сила до 30 юни 2026 г.
6.2.[заличава се]
6.2.А
Инвестиции: Изграждане на TERVIKUM
Инвестицията има за цел да допринесе за подобряване на достъпа до здравеопазване, както и на предоставянето на здравни и социални грижи по интегриран начин.
Инвестицията се състои в изграждането на нов здравен център в град Viljandi. Инвестицията се състои от две части — обща болница и център за първична медицинска помощ.
Осъществяването на инвестицията трябва да приключи до 31 декември 2025 г.
6.3.Реформа: Укрепване на първичните здравни грижи
Целта на реформата е да се гарантира достъп до общи медицински грижи, да се подобри непрекъснатостта на лечението и предоставянето на първични здравни грижи да стане по-гъвкаво и ориентирано към човека. Реформата се състои от три подмерки. Първо, за да се подобри достъпът до специализирани грижи, използването на електронни консултации при първичната медицинска помощ е разширено на 30 септември 2020 г., което позволява на пациентите да бъдат съветвани от специалист, без да е необходимо да се консултират лично с тях. Второ, на 31 март 2021 г. влезе в сила законодателство за подобряване на достъпа до здравни грижи чрез повишаване на равнището на подкрепа за общопрактикуващите лекари и чрез изменение на модела за финансиране на общите медицински грижи с цел повишаване на привлекателността на работата в центровете за първично здравеопазване в отдалечените райони. Трето, Законът за организацията на здравните услуги се изменя по отношение на управлението на списъка на пациентите, като се гарантира непрекъснатост на първичната медицинска помощ и се разширяват правата на медицинските сестри да предписват лекарства, така че да обхванат и пациентите.
Изпълнението на реформата трябва да приключи до 31 март 2023 г.
6.4.Реформа: Подновяване на управлението на електронното здравеопазване
Целта на реформата е да се актуализира рамката за управление на електронното здравеопазване с цел да се отговори по-добре на нуждите на здравната система и да се гарантира разработването на цифрови решения в подкрепа на устойчива здравна система в Естония. Реформата се състои в приемането на преразгледан национален модел за управление на информационните и комуникационните технологии на настоящата здравна система, за да се осигури ориентиран към бъдещето нов модел на управление на електронното здравеопазване и да се насърчи общо разбиране сред партньорите за разделението на ролите и отговорностите в областта на електронното здравеопазване.
Изпълнението на реформата трябва да приключи до 30 юни 2023 г.
6.5.[заличава се]
6.6.Инвестиции: Осигуряване на мерки на пазара на труда за намаляване на младежката безработица
Целта на инвестицията е да се помогне на младите хора с малък трудов опит да намерят работа. Законодателството относно обновената схема „Моята първа работа“ (M1T) се състои от два компонента: субсидия за заплати, изплащана на работодателя, и възстановяване на разходите за обучение на млад човек. Субсидия за заплати и помощи за обучение (до 2 500 EUR) се изплащат на работодател, който наема на работа млад човек на възраст между 16 и 29 години и регистриран като безработен без трудов стаж или само с краткосрочен трудов стаж. Мярката M1T се интегрира с други услуги, по-специално с последваща подкрепа за младите хора и работодателите след началото на трудовото правоотношение. Целта е по-специално да се предотврати преждевременното прекратяване на трудовото правоотношение и да се установят, в сътрудничество с работодателя и младия човек, нуждите от обучение на младия човек. До 30 юни 2022 г. се представя подсилен план за действие по гаранцията за младежта, който подкрепя изпълнението на инвестицията с допълнителни мерки в подкрепа на безработните млади хора. По-специално той включва мерки за подобряване на уменията на младите хора, определяне на действия за предотвратяване и справяне с младежката безработица, включително популяризиране и предотвратяване на положението на NEET, и определяне на ключовите страни и техните роли за предотвратяване и справяне с младежката безработица.
Осъществяването на инвестицията трябва да приключи до 31 декември 2025 г.
6.7.Реформа: Удължаване на срока на обезщетенията за безработица
Целта на реформата е да се отговори на дългогодишното предизвикателство за подобряване на адекватността на мрежата за социална сигурност. Реформата се състои в създаването на механизъм за активиране на удължаването на срока на обезщетенията за безработица с 60 дни, особено когато регистрираното равнище на безработица надвишава неускоряващото се равнище на инфлация/работна заплата (NAIRU/NAWRU) със значителен марж. Механизмът за удължаване и маржът, който не може да надвишава 2 %, се договарят в диалог със социалните партньори. Мярката има за цел да помогне на хората да преодолеят по-дългия период на безработица при трудни условия на пазара на труда.
Реформата се прилага до 30 юни 2023 г.
6.8.Реформа: Дългосрочни грижи
Целта на реформата е да се подобри предоставянето на дългосрочни грижи. Реформата се състои от следните елементи:
(I)Измененията в Закона за социалните грижи установяват определението за дългосрочни грижи и изискват от местните органи да вземат предвид принципа, че лицето трябва да може да живее възможно най-дълго в дома си, в обичайната си среда, с достатъчно качествени услуги. Измененията влизат в сила до 30 юни 2022 г.
(II)Планът за действие за предоставяне на социални и здравни грижи по интегриран начин предвижда създаването на модел за интегрирани грижи в цяла Естония, определя ролите и отговорностите на участниците и определя финансирането на системата. Планът за действие се приема до 31 декември 2022 г.
(III)С постановление на министъра на социалната закрила се определят структурата и характеристиките на предоставяните от местните органи услуги за полагане на грижи за лица с по-ниски потребности от грижи, както и условията за тяхното изпълнение. По-специално тя включва подходящи инвестиции и развитие на услуги от страна на местните органи за осигуряване на независим живот за възрастните хора с по-ниски потребности от грижи и за хората с увреждания в подкрепа на независимия живот. Постановление на министъра на социалната закрила до 31 декември 2024 г.
(IV)Законодателните изменения, насочени към подобряване на системата за подкрепа на децата, нуждаещи се от по-големи грижи, предвиждат модернизиране и интегриране на услугите за деца с по-големи потребности от грижи. По-специално, услугите в областта на здравеопазването, образованието, социалната закрила и заетостта се интегрират, за да се осигури всеобхватна подкрепа за семействата, за които се полагат грижи. Настоящата система за подкрепа се опростява, а оценките на нуждите от грижи се консолидират, така че родителите да имат сигурно звено за контакт за първоначални консултации и подкрепа. Законодателните изменения влизат в сила до 31 март 2025 г.
6.9.Реформа: Намаляване на разликата в заплащането на жените и мъжете
Целта на реформата е да се намали разликата в заплащането на жените и мъжете. Реформата се състои в приемането на Плана за развитие на благосъстоянието за периода 2023—2030 г. и неговото изпълнение, както и в въвеждането на инструмент за цифрова разлика в заплащането на жените и мъжете.
Планът за развитие на благосъстоянието се приема до 31 март 2024 г. и в него се определят стратегическите цели за намаляване на социалното неравенство и бедността, гарантиране на равенство между половете и по-голямо социално приобщаване и насърчаване на равното третиране на лицата, принадлежащи към малцинствени групи. Планът за развитие очертава мерки за намаляване на разликата в заплащането на жените и мъжете, по-специално чрез увеличаване на прозрачността на заплащането, намаляване на разпространението и отрицателното въздействие на свързаните с пола стереотипи върху живота и решенията на жените и мъжете, включително по отношение на избора на образование и професионално развитие и поемането на тежестта за полагане на грижи, и подкрепа за по-ефективно прилагане на Закона за равенство между половете.
До 31 март 2024 г. се въвежда инструмент за разлика в заплащането на жените и мъжете в областта на цифровите технологии, който предоставя на работодателите прост и лесен инструмент за получаване и анализ на данни и информация относно разликата в заплащането на жените и мъжете и възможните причини за нея в техните организации, като по този начин ги подпомага при вземането на информирани решения и предприемането на ефективни действия за прилагане на принципа за равно заплащане и за намаляване на разликата в заплащането на жените и мъжете.
Изпълнението на реформата трябва да приключи до 31 март 2024 г.
Е.2. Ключови етапи, цели, показатели и график за мониторинг и изпълнение на безвъзмездната финансова подкрепа
Пореден номер
|
Свързана мярка (реформа или инвестиции)
|
Етапна цел/Цел
|
Име
|
Качествени показатели (за етапните цели)
|
Количествени показатели (за целите)
|
Примерен график за приключване
|
Описание на всяка междинна цел и цел
|
|
|
|
|
|
Мерна единица
|
Изходно ниво
|
Цел
|
Тримесечие
|
Година
|
|
94
|
6.1 цялостна промяна в организацията на здравеопазването в Естония
|
Ключов етап
|
Влизане в сила на правителственото постановление относно пътната карта за развитие на болничната мрежа
|
Влизане в сила на правителственото постановление
|
|
|
|
Т4 Г.
|
2024
|
Влизане в сила на правителственото постановление, с което се определят:
- списък на регионалните, централните, местните и рехабилитационните болници, за да се гарантира равен достъп до здравни услуги;
- изискванията, целите и стъпките, които трябва да се предприемат за консолидиране на болничната мрежа;
- необходимите инвестиции за изграждането, обновяването и препрофилирането на болниците, включени в списъка на болниците.
|
95
|
6.1 цялостна промяна в организацията на здравеопазването в Естония
|
Ключов етап
|
Одобряване на стратегическата рамка за справяне с недостига на работна сила в здравния сектор
|
Одобряване на стратегическата рамка за справяне с недостига на работна сила в здравния сектор от министъра на здравеопазването и труда
|
|
|
|
Т4 Г.
|
2022
|
Стратегическата рамка за справяне с недостига на работна сила в здравния сектор очертава:
-мерки за организацията на здравните услуги в различните сектори на здравеопазването, по-специално специализираните грижи,
-разпределение на физическите и човешките ресурси, за да се гарантира предоставянето на здравни грижи на цялата територия,
механизми за финансиране, управление и обмен на информация, които гарантират изпълнението в цялата страна.
|
96
|
6.1 цялостна промяна в организацията на здравеопазването в Естония
|
Ключов етап
|
Влизане в сила на декретите на министъра на здравеопазването и труда за изменение на системата за възстановяване на разходите на лекарите и фармацевтите
|
Влизане в сила на указите на министъра на здравеопазването и труда
|
|
|
|
Т1 Г.
|
2023
|
Влизане в сила на декретите на министъра на здравеопазването и труда, с които се подобрява системата за възстановяване на разходите на лекарите и фармацевтите с цел стимулиране на здравните работници да работят в отдалечени райони.
|
96а
|
6.1 цялостна промяна в организацията на здравеопазването в Естония
|
Ключов етап
|
Влизане в сила на Постановление на министъра на здравеопазването и труда и изменение на Закона за организациите за здравни услуги за създаване на система за възстановяване на разходите за медицински сестри
|
Влизане в сила на Постановление на министъра на здравеопазването и труда и изменение на Закона за организациите за здравни услуги
|
|
|
|
Т2 Г.
|
2024
|
Влизане в сила на Постановление на министъра на здравеопазването и труда и изменение на Закона за организациите за здравни услуги, с което се създава система за възстановяване на разходите на медицинските сестри, за да бъдат стимулирани да работят в отдалечени райони. Тази система за възстановяване на разходи обхваща медицински сестри с общ профил и медицински сестри с напреднал стадий, работещи в областта на първичната медицинска помощ и болниците.
|
97
|
6.1 цялостна промяна в организацията на здравеопазването в Естония
|
ТАРГЕТ
|
Достъп до обучение за медицински сестри
|
|
Процентно увеличение на броя на лицата, допуснати до обучение за медицински сестри
|
0
|
5
|
Т4 Г.
|
2023
|
Достъпътна лица до обучение по сестрински грижи се е увеличил с 5 % в сравнение с 2020 г.
|
98
|
6.1 цялостна промяна в организацията на здравеопазването в Естония
|
Ключов етап
|
Влизане в сила на министерската наредба за изменение на споразумението между Министерството на социалните въпроси и Университета в Тарту относно недостига на лекари с определени специализации
|
Влизане в сила на министерското постановление и споразумение между Министерството на социалните въпроси и Университета в Тарту
|
|
|
|
Т2 Г.
|
2026
|
Влизане в сила на министерската наредба за изменение и допълнение на споразумението между Министерството на социалните въпроси и Университета в Тарту, в което се определят изискванията за постепенно увеличаване на достъпа до определени професии с недостиг, по-специално общопрактикуващи лекари, психиатри, вътрешни заболявания.
|
99а
|
6.2.А
Изграждане на TERVIKUM
|
Ключов етап
|
Подписване на договора за строителство на TERVIKUM
|
Подписване на договора
|
|
|
|
Т2 Г.
|
2023
|
Riigi Kinnisvara AS (представителят на Viljandi Haigla) и изпълнителят подписват договор за изграждането на TERVIKUM, включително монтажа на техническите сградни инсталации, по-специално техническото оборудване за отопление, охлаждане, вентилация, топла вода, осветление и производство на електроенергия, измервания, системи за мониторинг и контрол и вътрешни работи.
|
100а
|
6.2.a строителство на TERVIKUM
|
Ключов етап
|
Построен ТЕРВИКУМ
|
ТЕРВИКУМ е построен и оборудван
|
|
|
|
Т4 Г.
|
2025
|
Изграждането на ТЕРВИКУМ, състоящ се от обща болница и център за първична медицинска помощ, трябва да бъде завършено, а сградата да бъде снабдена с необходимото оборудване за привеждане в действие на TERVIKUM.
|
106
|
6.3 укрепване на първичните здравни грижи
|
Ключов етап
|
Влизане в сила на Постановлението на правителството, с което се изменя списъкът на здравните услуги на естонската здравноосигурителна каса относно достъпа до специализирани медицински грижи
|
Влизане в сила на законодателните изменения на постановлението на правителството
|
|
|
|
Т3 Г.
|
2020
|
Влизане в сила на законодателни изменения, които подобряват достъпа до специализирани грижи чрез разширяване на използването на електронни консултации при първичната медицинска помощ, което позволява на пациентите да бъдат съветвани от специалист, без да е необходимо да се консултират лично с тях.
|
107
|
6.3 укрепване на първичните здравни грижи
|
Ключов етап
|
Влизане в сила на измененията на Постановлението на правителството, с което се изменя списъкът на здравните услуги на естонската здравноосигурителна каса относно разходите и услугите на общопрактикуващите лекари
|
Влизане в сила на законодателните изменения на постановлението на правителството
|
|
|
|
Т1 Г.
|
2021
|
Влизат в сила законодателни изменения, предвиждащи финансиране на фиксирани разходи и услуги за общопрактикуващи лекари, за да се увеличи разпределението на ресурсите за първичната медицинска практика извън метрополните области, особено в отдалечените райони, и да се увеличи достъпът на пациентите до услуги за диагностика и скрининг.
|
108
|
6.3 укрепване на първичните здравни грижи
|
Ключов етап
|
Влизане в сила на измененията в Закона за организацията на здравните услуги
|
Разпоредба на закона, указваща влизането в сила на закона
|
|
|
|
Т1 Г.
|
2023
|
Влизане в сила на измененията в Закона за организацията на здравните услуги, с които се изменя управлението на списъка на пациентите, осигурява се непрекъснатост на първичната медицинска помощ и се разширяват правата на медицинските сестри за предписване на лекарства, така че да обхванат и пациентите.
|
109
|
Подновяване на управлението на електронното здравеопазване през 6.4 г.
|
Ключов етап
|
Одобряване на рамката за управление на електронното здравеопазване и пътната карта за нейното прилагане
|
Одобряване на предложението за рамка за управление на електронното здравеопазване и пътна карта за прилагане от управителния комитет на „Eesti Tervise IKT juhtimise raamistik“
|
|
|
|
Т2 Г.
|
2023
|
Одобряване на предложението относно рамката за управление и пътната карта за прилагане, с която се актуализира рамката за управление на електронното здравеопазване и координацията на развитието на услугите за електронно здравеопазване.
|
113
|
6.6 осигуряване на мерки на пазара на труда за намаляване на младежката безработица
|
Ключов етап
|
Влизане в сила на Постановлението на министъра на здравеопазването и труда за укрепване на схемата „Моята първа работа“
|
Влизане в сила на Постановлението на министъра на здравеопазването и труда
|
|
|
|
Т1 Г.
|
2022
|
Влизане в сила на Постановление на министъра на здравеопазването и труда, с което се определят характеристиките на схемата и условията за нейното прилагане, включително финансирането и целевата група. Целта на схемата е да се даде възможност на младите хора без професионален опит или с малък трудов опит да придобият професионален опит и да подобрят уменията си да участват на пазара на труда.
|
114
|
6.6 осигуряване на мерки на пазара на труда за намаляване на младежката безработица
|
Ключов етап
|
Гаранция за младежта
План за действие
|
Приемане от правителството на засиления план за действие „Гаранция за младежта“
|
|
|
|
Т2 Г.
|
2022
|
Правителството приема изменен план за действие „Гаранция за младежта“ в подкрепа на младежката заетост. Този план за действие — включва мерки за подобряване на уменията на младите хора — определя действия за предотвратяване и справяне с младежката безработица, включително осведомяване и предотвратяване на положението на NEET.
определяне на ключовите страни и тяхната роля за предотвратяване и справяне с младежката безработица.
|
115
|
6.6 осигуряване на мерки на пазара на труда за намаляване на младежката безработица
|
ТАРГЕТ
|
Брой млади хора, участващи в схемата „Моята първа работа“
|
|
Брой на участниците;
|
0
|
3178
|
Т4 Г.
|
2025
|
Най-малко 3 178 млади хора на възраст 16—29 години са участвали в схемата „Моята първа работа“ (кумулативен брой участници).
|
116
|
6.7 удължаване на срока на обезщетенията за безработица
|
Ключов етап
|
Влизане в сила на измененията към
Закон за услугите и обезщетенията за безработица и
Закон за осигуряване при безработица
|
Влизане в сила на законодателните изменения
|
|
|
|
Т2 Г.
|
2023
|
Влизане в сила на измененията на закона, с които се установява постоянен механизъм за активиране на удължаването на срока на обезщетенията за безработица с 60 дни, особено когато регистрираното равнище на безработица значително надвишава неускоряващото се равнище на инфлация/работна заплата. Механизмът за удължаване и маржът, който не може да надвишава 2 %, се договарят в диалог със социалните партньори.
|
117
|
6.8 дългосрочни грижи
|
Ключов етап
|
Влизане в сила на измененията на Закона за социалните грижи
|
Влизане в сила на законодателни изменения
|
|
|
|
Т2 Г.
|
2022
|
Влизане в сила на законодателни изменения в Закона за социалните грижи, с които се определя понятието за дългосрочни грижи и се изисква местните органи да вземат предвид принципа, че лицето трябва да може да живее възможно най-дълго в дома си, в обичайната си среда, с достатъчно качествени услуги.
|
118
|
6.8 дългосрочни грижи
|
Ключов етап
|
План за действие относно модел за интегрирани грижи
|
Приемане на плана за действие
|
|
|
|
Т4 Г.
|
2022
|
Министерството на социалните въпроси приема план за действие, който предвижда създаването на интегриран модел за полагане на грижи в цяла Естония, както и ролите и отговорностите на участниците в бъдещия модел на финансиране на системата.
|
119
|
6.8 дългосрочни грижи
|
Ключов етап
|
Влизане в сила на постановлението на министъра на социалната закрила
|
Влизане в сила на постановлението на министъра на социалната закрила
|
|
|
|
Т4 Г.
|
2024
|
Постановлението на министъра на социалната закрила определя структурата и характеристиките на услугите, предоставяни от местните органи на лицата с по-ниски потребности от грижи, както и условията за тяхното изпълнение. По-специално тя включва инвестиции и развитие на услуги от страна на местните органи за осигуряване на независим живот за възрастните хора с по-ниски потребности от грижи и за хората с увреждания в подкрепа на независимия живот.
|
120
|
6.8 дългосрочни грижи
|
Ключов етап
|
Влизане в сила на законодателните изменения на системата за подкрепа на деца с големи нужди от грижи
|
Влизане в сила на законодателните изменения
|
|
|
|
Т1 Г.
|
2025
|
Влизане в сила на законодателни изменения, които предвиждат модернизиране и интегриране на услугите за деца, нуждаещи се от по-големи грижи. По-специално,
— услугите в областта на здравеопазването, образованието, социалната закрила и заетостта се интегрират, за да се осигури всеобхватна подкрепа за семействата, за които се полагат грижи, и
— настоящата система за подкрепа се опростява и оценката на нуждите от грижи се консолидира, така че родителите да имат сигурно звено за контакт за първоначални консултации и подкрепа.
|
121
|
6.9 намаляване на разликата в заплащането на жените и мъжете
|
Ключов етап
|
Приемане на плана за развитие на благосъстоянието за периода 2023—2030 г. от правителството
|
Приемане на плана за развитие на благосъстоянието
|
|
|
|
Т1 Г.
|
2024
|
Планът очертава мерките за намаляване на разликата в заплащането на жените и мъжете.
|
122
|
6.9 намаляване на разликата в заплащането на жените и мъжете
|
Ключов етап
|
Инструмент за разлика в заплащането на жените и мъжете в областта на цифровите технологии
|
Разработване на прототип на инструмент за разлика в заплащането на жените и мъжете
|
|
|
|
Т4 Г.
|
2022
|
Разработва се прототип на инструмент за работодателите в областта на разликата в заплащането на жените и мъжете с цел да им се предоставят данни и информация относно разликата в заплащането на жените и мъжете и възможните причини за нея в техните организации, като по този начин се подпомага вземането на информирани решения и предприемането на ефективни действия за прилагане на принципа на равно заплащане и за намаляване на разликата в заплащането на жените и мъжете.
|
123
|
6.9 намаляване на разликата в заплащането на жените и мъжете
|
Ключов етап
|
Инструмент за разлика в заплащането на жените и мъжете в областта на цифровите технологии
|
Въвеждане на инструмент за разлика в заплащането на жените и мъжете в областта на цифровите технологии
|
|
|
|
Т1 Г.
|
2024
|
Инструментът за разлика в заплащането на жените и мъжете в областта на цифровите технологии е на разположение на работодателите с цел да им се предоставят данни и информация относно разликата в заплащането на жените и мъжете и възможните причини за нея в техните организации, като по този начин се подпомага вземането на информирани решения и предприемането на ефективни действия за прилагане на принципа на равно заплащане и за намаляване на разликата в заплащането на жените и мъжете.
|
G.ОДИТ И КОНТРОЛ
Ж.1. Описание на реформите и инвестициите за безвъзмездна финансова подкрепа
Целта на реформата е да се определи правната рамка за изпълнението и мониторинга на плана за възстановяване и устойчивост. В него се определят ролите на съответните публични субекти при изпълнението на плана и начинът, по който тези органи изпълняват своите задачи.
Изпълнението на реформата трябва да приключи до 31 декември 2021 г.
Ж.2. Ключови етапи, цели, показатели и график за мониторинг и изпълнение на безвъзмездната финансова подкрепа
Пореден номер
|
Свързана мярка (реформа или инвестиции)
|
Етапна цел/Цел
|
Име
|
Качествени показатели (за етапните цели)
|
Количествени показатели (за целите)
|
Примерен график за приключване
|
Описание на всяка междинна цел и цел
|
|
|
|
|
|
Мерна единица
|
Изходно ниво
|
Цел
|
Тримесечие
|
Година
|
|
124
|
Мониторинг и изпълнение на плана
|
Ключов етап
|
Влизане в сила на правителствената наредба относно правната рамка за изпълнението и мониторинга на плана за възстановяване и устойчивост на Естония.
|
Влизане в сила на правителствено регулиране
|
|
|
|
Т4 Г.
|
2021
|
Влизане в сила на Регламента за създаване на правна рамка за изпълнението и мониторинга на плана за възстановяване и устойчивост на Естония преди отправянето на първото искане за плащане. В регламента се определят най-малко органите, участващи в изпълнението на плана за възстановяване и устойчивост на Естония, и техните задачи, включително задачите на Министерството на финансите, секторните министерства и Държавния център за споделени услуги.
|
H.КОМПОНЕНТ 8: REPowerEU
В главата за REPowerEU се разглежда предизвикателството за намаляване на зависимостта от изкопаеми горива. Целите на компонента са да се улесни внедряването на възобновяеми енергийни източници; улесняване на декарбонизацията на избрани икономически сектори; увеличаване на капацитета на електроразпределителната мрежа; да се стимулира използването на устойчив биометан и да се ускори интегрирането на възобновяемите енергийни източници.
В главата за REPowerEU се подкрепя изпълнението на специфичната за всяка държава препоръка за намаляване на цялостната зависимост от изкопаеми горива чрез ускоряване на внедряването на възобновяеми енергийни източници, включително чрез по-нататъшно рационализиране на процедурите за издаване на разрешения и укрепване на вътрешната електроенергийна мрежа (специфична за държавата препоръка 4 през 2022 г.).
Очаква се, че нито една мярка в този компонент не нанася значителни вреди на екологичните цели по смисъла на член 17 от Регламент (ЕС) 2020/852, като се вземе предвид описанието на мерките и стъпките за смекчаване, посочени в плана за възстановяване и устойчивост в съответствие с Техническите насоки за „ненанасяне на значителни вреди“ (2021/C58/01).
Изпълнението на мярката за улесняване на внедряването на възобновяеми енергийни източници, мярката за увеличаване на достъпа на производството на енергия от възобновяеми източници до електроразпределителната мрежа и мярката за увеличаване на производството и навлизането на устойчив биометан се очаква да допринесат за намаляване на зависимостта от изкопаеми горива. Увеличаването на дела на възобновяемите енергийни източници има трансгранично или многонационално измерение, особено в Балтийския регион и Финландия, тъй като допринася за гарантиране на енергийните доставки в Съюза като цяло. Намаляването на зависимостта от вносни изкопаеми горива също ще създаде европейска добавена стойност, тъй като ще освободи доставките за други държави членки в настоящата ситуация на ограничения в доставките на природен газ и докато други държави членки успеят да намалят зависимостта си от изкопаеми горива.
З.1. Описание на реформите и инвестициите за безвъзмездна финансова подкрепа
8.1
Реформа: Улесняване на внедряването на възобновяеми енергийни източници
Целта на тази реформа е да се улесни внедряването на възобновяеми енергийни източници, по-специално вятърна енергия. Реформата се състои от:
·Влизането в сила на законодателните изменения за рационализиране на процесите на планиране, издаване на разрешения и оценка на въздействието върху околната среда за проекти за вятърна енергия.
·Правителството определя приоритетни райони за развитие на вятърната енергия въз основа на технически доклад, определящ приоритетните райони за развитие с общ прогнозен потенциал за производство от 1 000 MW.
·Местните органи получават подкрепа за подобряване на административните процедури, включително издаването на разрешителни, за разработване на вятърна енергия.
Изпълнението на реформата трябва да приключи до 31 март 2026 г.
8.2.
Инвестиции: Програма за увеличаване на достъпа на производството на енергия от възобновяеми източници до електроразпределителната мрежа
Целта на тази инвестиция е да се увеличи капацитетът на електроразпределителната мрежа. Липсата на капацитет на електроразпределителната мрежа понастоящем ограничава използването на електроенергия от възобновяеми енергийни източници. Инвестициите включват дейности в електроенергийната мрежа за увеличаване на капацитета на мрежата с 160 MW.
Осъществяването на инвестицията трябва да приключи до 31 март 2026 г.
8.3.
Инвестиции: Увеличаване на производството и навлизането на устойчив биогаз и биометан
Целта на тази мярка е да се стимулира навлизането на устойчив биогаз и устойчив биометан в съответствие с Директивата за енергията от възобновяеми източници (RED II) и да се ускори интегрирането на възобновяемите енергийни източници. Инвестицията се състои от подинвестиции.
Подинвестицията се състои в създаването на необходимите регулаторни, организационни и финансови условия за увеличаване на производството и използването на устойчив биогаз и устойчив биометан. Подинвестицията се състои от два елемента:
1.Естония възлага извършването на независимо проучване, в което се определят необходимите регулаторни, организационни и финансови интервенции, които трябва да бъдат предприети и приложени с цел увеличаване на производството и използването на устойчив биогаз и устойчив биометан. Проучването предоставя оценка на историческите и настоящите обеми на потребление на природен газ, биогаз и биометан и пътна карта за бъдещото търсене, за да се покаже потенциалът на устойчивото производство на биогаз и устойчив биометан като заместител на природния газ с течение на времето. Окончателният доклад от проучването се публикува на интернет страницата на Министерството на околната среда.
2.Правителството одобрява план за действие за производството и внедряването на устойчив биогаз и устойчив биометан. Планът за действие включва списък на законодателните промени и интервенциите, необходими за увеличаване на производството и внедряването на устойчив биогаз и устойчив биометан.
Втората подинвестиция се състои от изграждане на производствени съоръжения. Подпомагането от мярката увеличава производствения капацитет за устойчив биометан с най-малко 4 000 000 кубични метра. Поканата за представяне на кандидатури за безвъзмездни средства в подкрепа на използването на биометан включва критерия за подбор, според който трафикът на камиони, превозващи биологични отпадъци, трябва да бъде сведен до минимум.
Осъществяването на инвестицията трябва да приключи до 30 юни 2026 г.
З.2. Ключови етапи, цели, показатели и график за мониторинг и изпълнение на безвъзмездната финансова подкрепа
Пореден номер
|
Свързана мярка (реформа или инвестиции)
|
Етапна цел/Цел
|
Име
|
Качествени показатели (за етапните цели)
|
Количествени показатели (за целите)
|
Примерен график за приключване
|
Описание на всяка междинна цел и цел
|
|
|
|
|
|
Мерна единица
|
Изходно ниво
|
Цел
|
Тримесечие
|
Година
|
|
125
|
8.1 улесняване на внедряването на възобновяеми енергийни източници
|
Ключов етап
|
Публикуване на поканата за представяне на предложения в подкрепа на местните органи
|
Публикуване на поканата за предложения
|
|
|
|
Т3 Г.
|
2023
|
Публикува се покана за представяне на предложения за подпомагане на местните органи да наемат експерти или да възлагат поръчки за услуги, насочени към подобряване на административните процедури, включително издаване на разрешителни, за разработване на вятърна енергия.
|
126
|
8.1 улесняване на внедряването на възобновяеми енергийни източници
|
Ключов етап
|
Влизане в сила на измененията на съответните закони за рационализиране на процедурите за издаване на разрешения, планиране и оценка на въздействието върху околната среда
|
Влизане в сила на измененията
|
|
|
|
Т2 Г.
|
2024
|
Влизат в сила законодателни изменения за рационализиране на процедурите за издаване на разрешения, планиране и оценка на въздействието върху околната среда за проекти за вятърна енергия. Те включват изменение в необходимата степен на следните закони: строителния кодекс, Закона за водите, Закона за устройството на територията, Закона за оценка на въздействието върху околната среда и за системата за управление на околната среда, Закона за таксите за околната среда и Закона за горите.
|
127
|
8.1 улесняване на внедряването на възобновяеми енергийни източници
|
Ключов етап
|
Правителствено решение за определяне на приоритетни области за развитие в областта на вятърната енергия
|
Прието правителствено решение
|
|
|
|
Т3 Г.
|
2024
|
Правителството приема решение за определяне на приоритетни области на развитие в областта на вятърната енергия. Правителството приема решението въз основа на технически доклад, в който трябва да са определени приоритетни области за развитие с общ прогнозен потенциал за производство от 1 000 MW.
|
128
|
8.1 улесняване на внедряването на възобновяеми енергийни източници
|
ТАРГЕТ
|
Подкрепа за местните органи
|
|
Брой на подпомаганите местни органи
|
0
|
20
|
Т1 Г.
|
2025
|
20 местните органи са получили подкрепа въз основа на поканата за представяне на предложения за наемане на експерти или за предоставяне на услуги, или чрез използване на централно възложени услуги, насочени към подобряване на административните процедури, включително издаване на разрешения, за разработване на вятърна енергия.
|
129
|
8.2 програма за увеличаване на достъпа на производството на енергия от възобновяеми източници до електроразпределителната мрежа
|
Ключов етап
|
Подписване на споразумението за съфинансиране на работата на електроразпределителната мрежа
|
Подписано споразумение
|
|
|
|
Т1 Г.
|
2024
|
Подписване на споразумението за съфинансиране за работи по електроразпределителната мрежа между Министерството на икономиката и комуникациите и Elering AS с цел увеличаване на капацитета на електроразпределителната мрежа с 160 MW.
|
130
|
8.2 програма за увеличаване на достъпа на производството на енергия от възобновяеми източници до електроразпределителната мрежа
|
ТАРГЕТ
|
Завършено строителство и разполагаема допълнителна мощност от 160 MW
|
|
MW допълнителен наличен капацитет
|
0
|
160
|
Т1 Г.
|
2026
|
Строителните работи по електроразпределителната мрежа трябва да бъдат завършени и да доведат до увеличаване на капацитета на електроразпределителната мрежа с 160 MW.
|
131
|
8.3 увеличаване на производството и навлизането на устойчив биогаз и биометан
|
Ключов етап
|
Покана за представяне на кандидатури за безвъзмездни средства в подкрепа на използването на биометан
|
Публикувана покана за представяне на кандидатури
|
|
|
|
Т2 Г.
|
2024
|
Публикуване на покана за представяне на заявления за безвъзмездни средства в подкрепа на използването на устойчив биометан в съответствие с Директивата за енергията от възобновяеми източници (RED II). Сред критериите за подбор в поканата се съдържа изискването, посочено в описанието на инвестицията.
|
132
|
8.3 увеличаване на производството и навлизането на устойчив биогаз и биометан
|
Ключов етап
|
Независимо проучване за определяне на необходимите регулаторни, организационни и финансови интервенции
|
Публикуване на окончателния доклад за проучването
|
|
|
|
Т4 Г.
|
2024
|
Окончателният доклад от независимото проучване, в който се посочват необходимите регулаторни, организационни и финансови интервенции, които трябва да бъдат предприети и осъществени за увеличаване на производството и използването на устойчив биогаз и устойчив биометан, се публикува на интернет страницата на Министерството на околната среда. Докладът включва оценка на потенциала за устойчив биогаз и устойчив биометан като заместител на природния газ с течение на времето въз основа на анализ на историческите обеми на потребление и бъдещото търсене.
|
133
|
8.3 увеличаване на производството и навлизането на устойчив биогаз и биометан
|
Ключов етап
|
Разработване на план за действие за производството и внедряването на биогаз и биометан
|
Одобрен план
|
|
|
|
Т2 Г.
|
2025
|
Правителството одобрява плана за действие за производството и внедряването на устойчив биогаз и устойчив биометан. Планът за действие включва списък на законодателните промени и интервенциите, необходими за увеличаване на производството и внедряването на устойчив биогаз и устойчив биометан.
|
134
|
8.3 увеличаване на производството и навлизането на устойчив биогаз и биометан
|
ТАРГЕТ
|
Инсталиране на нови мощности за производство на биометан
|
|
Увеличаване на инсталирания производствен капацитет за устойчив биометан в кубични метри
|
0
|
4 000 000
|
Т2 Г.
|
2026
|
Инсталираните мощности за производство на устойчив биометан се увеличават с най-малко 4 000 000 кубични метра по схемата за подпомагане.
|
2.Прогнозни общи разходи за плана за възстановяване и устойчивост
Прогнозните общи разходи за изменения ПВУ, включително главата за REPowerEU за Естония, възлизат на 953 330 000 EUR.
Прогнозните общи разходи по главата за REPowerEU възлизат на 90 040 000 EUR. По-специално прогнозните общи разходи за мерките, посочени в член 21в, параграф 3, буква а) от Регламент (ЕС) 2023/435, възлизат на 0 EUR, докато разходите за другите мерки в главата за REPowerEU възлизат на 90 040 000 EUR.
РАЗДЕЛ 2: ФИНАНСОВА ПОДКРЕПА
1.Финансов принос
Траншовете, посочени в член 2, параграф 2, се организират по следния начин:
Първа вноска (безвъзмездна помощ):
Пореден номер
|
Свързана мярка (реформа или инвестиции)
|
Етапна цел/Цел
|
Име
|
23
|
2.1. Екологичен преход на предприятията
|
Ключов етап
|
Създаване на работна група за екологичен преход за осъществяване и наблюдение на екологичния преход
|
28
|
2.3. Програми за развитие на екологосъобразни технологии
|
Ключов етап
|
Създаване на работна група за планиране и изготвяне на програмата за развитие
|
37
|
2.6. Зелен фонд
|
Ключов етап
|
Подписване на договорно споразумение между Министерството на икономиката и комуникациите и SmartCap
|
38
|
2.6. Зелен фонд
|
Ключов етап
|
Приемане на документа за инвестиционната политика от SmartCap
|
44
|
3.1. Създаване и развитие на център за високи постижения в областта на управлението на данните и свободно достъпните данни
|
Ключов етап
|
Създаване на екип за управление на данните в Статистическата служба, Министерството на икономиката и комуникациите и Държавния орган за информационна система
|
70
|
4.4. Стимулиране на екологичния преход в енергийната икономика
|
Ключов етап
|
Решение на правителството относно инвестициите, необходими за облекчаване на свързаните с отбраната ограничения по отношение на височината на вятърните паркове
|
71
|
4.4. Стимулиране на екологичния преход в енергийната икономика
|
Ключов етап
|
Приемане на решението на правителството за започване на подготвителния процес на Националния план за развитие на енергийния сектор, определяне на отговорните лица и срокове
|
74
|
4.5. Програма за укрепване на електроенергийната мрежа с цел увеличаване на капацитета за производство на енергия от възобновяеми източници и адаптиране към изменението на климата (като например защита от бури)
|
Ключов етап
|
Подписване на договор за съфинансиране на инвестиции в мрежата с оператор на преносна система
|
81
|
5.1. Разгръщане на безопасна, екологосъобразна, конкурентоспособна, основана на нуждите и устойчива транспортна и енергийна инфраструктура
|
Ключов етап
|
Приемане на плана за развитие на транспорта и мобилността за периода 2021—2035 г. от правителството
|
89
|
5.4. Изграждане на трамвайната линия на старото пристанище в Талин
|
Ключов етап
|
Завършване на проекта за изграждане на трамваен път
|
106
|
6.3. Укрепване на първичните здравни грижи
|
Ключов етап
|
Влизане в сила на Постановлението на правителството, с което се изменя списъкът на здравните услуги на естонската здравноосигурителна каса относно достъпа до специализирани медицински грижи
|
107
|
6.3. Укрепване на първичните здравни грижи
|
Ключов етап
|
Влизане в сила на измененията на Постановлението на правителството, с което се изменя списъкът на здравните услуги на естонската здравноосигурителна каса относно разходите и услугите на общопрактикуващите лекари
|
113
|
6.6. Осигуряване на мерки на пазара на труда за намаляване на младежката безработица
|
Ключов етап
|
Влизане в сила на Постановлението на министъра на здравеопазването и труда за укрепване на схемата „Моята първа работа“
|
124
|
Одит и контрол
|
Ключов етап
|
Влизане в сила на правителствената наредба относно правната рамка за изпълнението и мониторинга на плана за възстановяване и устойчивост на Естония.
|
|
|
Сума на вноската
|
142 977 720 EUR
|
Втора вноска (безвъзмездна помощ):
Пореден номер
|
Свързана мярка (реформа или инвестиции)
|
Етапна цел/Цел
|
Име
|
1
|
1.1. Цифрова трансформация в предприятията
|
Ключов етап
|
Покана за представяне на предложения с критерии за отпускане и условия за отпускане на безвъзмездни средства
|
11
|
1.4. Реформа на уменията за цифровата трансформация на предприятията
|
Ключов етап
|
Влизане в сила на вторичното законодателство, в което се определят условията за подкрепа за развитието на цифровите умения
|
16
|
1.5.1. Подкрепа за конкурентоспособността на предприятията на чуждестранните пазари — национални и регионални стратегии
|
Ключов етап
|
Подготовка на разработването на стратегии
|
19
|
1.5.2. Подкрепа за конкурентоспособността на предприятията на чуждестранните пазари — иновационни бизнес центрове на ключови експортни пазари
|
Ключов етап
|
Подготвителен анализ за определяне на съдържанието и местоположението на бизнес центровете
|
21
|
1.5.3. Подкрепа за конкурентоспособността на предприятията на чуждестранните пазари — глобални групи за въздействие върху електронния износ и виртуални етапи
|
Ключов етап
|
Създаване на групи за въздействие и подбор на дестинации за глобални цифрови мисии
|
25
|
2.2. „Зелени“ умения в подкрепа на екологичния преход на предприятията
|
Ключов етап
|
Влизане в сила на вторичното законодателство, определящо условията за подпомагане на развитието на „зелени“ умения
|
32
|
2.4. Модернизиране на бизнес моделите в производствените дружества
|
Ключов етап
|
Влизане в сила на министерското постановление за определяне на реда и условията за допустимост за отпускане на безвъзмездни средства
|
34
|
2.5. Внедряване на екологосъобразни технологии с ефективно използване на ресурсите
|
Ключов етап
|
Публикуване на покана за представяне на предложения за безвъзмездни средства
|
51
|
3.4. Програма #Bürokratt (национална платформа за виртуален асистент и екосистема)
|
ТАРГЕТ
|
Достъп до цифрови обществени услуги чрез платформата за виртуален асистент
|
54
|
3.5. Преконфигуриране на основни цифрови услуги и безопасен преход към инфраструктура за изчисления в облак
|
Ключов етап
|
Разработване на централно предоставяни/споделени ИТ основни услуги
|
65
|
4.2. Подкрепа за санирането на жилищни сгради
|
Ключов етап
|
Публикуване на покани за представяне на заявления за безвъзмездни средства за саниране на жилищни жилищни сгради
|
68
|
4.3. Подкрепа за санирането на малки жилищни сгради
|
Ключов етап
|
Публикувани покани за отпускане на безвъзмездни средства за обновяване
|
90
|
5.4. Изграждане на трамвайната линия на старото пристанище в Талин
|
Ключов етап
|
Възлагане на обществена поръчка за строителство
|
114
|
6.6. Осигуряване на мерки на пазара на труда за намаляване на младежката безработица
|
Ключов етап
|
План за действие „Гаранция за младежта“
|
117
|
6.8. Дългосрочни грижи
|
Ключов етап
|
Влизане в сила на измененията на Закона за социалните грижи
|
|
|
Сума на вноската
|
142 977 720 EUR
|
Трето плащане (безвъзмездна помощ):
Пореден номер
|
Свързана мярка (реформа или инвестиции)
|
Етапна цел/Цел
|
Име
|
7
|
1.3. Разработване на цифрови товарителници
|
ТАРГЕТ
|
разработване на платформи за електронна информация за товарния транспорт (eFTI)
|
24
|
2.1. Екологичен преход на предприятията
|
Ключов етап
|
Приемане на плана за действие за кръговата икономика от работната група за екологичния преход
|
41
|
2.7. Създаване на възможности за внедряване на основани на възобновяеми източници зелени водородни технологии
|
Ключов етап
|
Влизане в сила на министерското постановление за определяне на реда и условията за предоставяне на подпомагане
|
47
|
3.2. Разработване на услуги за прояви и проактивни цифрови обществени услуги за физически лица
|
ТАРГЕТ
|
Стартиране на услуги за организиране на мероприятия в личния живот и/или проактивни услуги
|
49
|
3.3. Разработване на услуги за прояви и цифров портал за предприемачите
|
ТАРГЕТ
|
Внедряване на ИТ разработки, допринасящи за прилагането на услугите и портала за бизнес събития
|
63
|
4.1. Насърчаване на енергийната ефективност
|
Ключов етап
|
Сключване на споразумението за сътрудничество, в което се определят условията за сътрудничество между SA Kredex/Enterprise Estonia и областните центрове за развитие
|
76
|
4.6. Програма за насърчаване на производството на енергия в промишлените райони
|
Ключов етап
|
Публикуване на покана за представяне на предложения за проекти за насърчаване на производството на енергия в промишлени обекти
|
78
|
4.7. Пилотна програма за съхранение на енергия
|
Ключов етап
|
Публикуване на покана за представяне на предложения за пилотна програма за акумулиране на енергия
|
82
|
5.1. Разгръщане на безопасна, екологосъобразна, конкурентоспособна, основана на нуждите и устойчива транспортна и енергийна инфраструктура
|
Ключов етап
|
Приемане на плана за изпълнение за екологично устойчиво развитие на обществения транспорт на Плана за развитие на транспорта и мобилността за периода 2021—2035 г.
|
92
|
5.5. Инвестиции на общините в велосипедни и пешеходни алеи
|
Ключов етап
|
Покана за представяне на предложения за безвъзмездни средства
|
95
|
6.1. Цялостна промяна в организацията на здравеопазването в Естония
|
Ключов етап
|
Одобряване на стратегическата рамка за справяне с недостига на работна сила в здравния сектор
|
96
|
6.1. Цялостна промяна в организацията на здравеопазването в Естония
|
Ключов етап
|
Влизане в сила на декретите наминистъра на здравеопазването и труда за изменение на системата за възстановяване на разходите на лекарите и фармацевтите
|
99а
|
6.2.a строителство на TERVIKUM
|
Ключов етап
|
Подписване на договора за строителство на TERVIKUM
|
108
|
6.3. Укрепване на първичните здравни грижи
|
Ключов етап
|
Влизане в сила на измененията в Закона за организацията на здравните услуги
|
109
|
6.4. Подновяване на управлението на електронното здравеопазване
|
Ключов етап
|
Одобряване на рамката за управление на електронното здравеопазване и пътната карта за нейното прилагане
|
116
|
6.7. Удължаване на срока на обезщетенията за безработица
|
Ключов етап
|
Влизане в сила на измененията в Закона за услугите и обезщетенията при безработица и Закона за осигуряване при безработица
|
118
|
6.8. Дългосрочни грижи
|
Ключов етап
|
План за действие относно модел за интегрирани грижи
|
122
|
6.9. Намаляване на разликата в заплащането на жените и мъжете
|
Ключов етап
|
Инструмент за разлика в заплащането на жените и мъжете в областта на цифровите технологии
|
|
|
Сума на вноската
|
142 977 720 EUR
|
Четвърта вноска (безвъзмездна помощ):
Пореден номер
|
Свързана мярка (реформа или инвестиции)
|
Етапна цел/Цел
|
Име
|
2
|
1.1. Цифрова трансформация в предприятията
|
ТАРГЕТ
|
Отпускане на безвъзмездни средства
|
12
|
1.4. Реформа на уменията за цифровата трансформация на предприятията
|
ТАРГЕТ
|
Записване в дейности за обучение
|
17
|
1.5.1. Подкрепа за конкурентоспособността на предприятията на чуждестранните пазари — национални и регионални стратегии
|
Ключов етап
|
Възлагане на проучвания
|
29
|
2.3. Програми за развитие на екологосъобразни технологии
|
Ключов етап
|
Създаване на Програмата за развитие на зелените технологии
|
35
|
2.5. Внедряване на екологосъобразни технологии с ефективно използване на ресурсите
|
ТАРГЕТ
|
Брой на проектите, на които са отпуснати безвъзмездни средства след поканата за представяне на предложения
|
43а
|
2.8 подкрепа за инвестициите в сигурността на доставките
|
Ключов етап
|
Публикуване на поканата за представяне на предложения за безвъзмездни средства
|
55
|
3.5. Преконфигуриране на основни цифрови услуги и безопасен преход към инфраструктура за изчисления в облак
|
ТАРГЕТ
|
Разгръщане на национална частна инфраструктура за изчисления в облак от публичните органи
|
56
|
3.5. Преконфигуриране на основни цифрови услуги и безопасен преход към инфраструктура за изчисления в облак
|
Ключов етап
|
Разширяване на облачната инфраструктура до посолството на данните
|
84а
|
5.2.многофункционален работен съд
|
Ключов етап
|
Подписан договор за построяване на плавателния съд
|
86а
|
5.3.а строителство на железниците Baltic viaducts
|
Ключов етап
|
Договори за строителство на Rail Baltic viaducts
|
96а
|
6.1 цялостна промяна в организацията на здравеопазването в Естония
|
Ключов етап
|
Влизане в сила на Постановление на министъра на здравеопазването и труда и изменение на Закона за организациите за здравни услуги за създаване на система за възстановяване на разходите за медицински сестри
|
97
|
6.1. Цялостна промяна в организацията на здравеопазването в Естония
|
ТАРГЕТ
|
Достъп до обучение за медицински сестри
|
121
|
6.9. Намаляване на разликата в заплащането на жените и мъжете
|
Ключов етап
|
Приемане на плана за развитие на благосъстоянието за периода 2023—2030 г. от правителството
|
123
|
6.9. Намаляване на разликата в заплащането на жените и мъжете
|
Ключов етап
|
Инструмент за разлика в заплащането на жените и мъжете в областта на цифровите технологии
|
125
|
8.1 улесняване на внедряването на възобновяеми енергийни източници
|
Ключов етап
|
Публикуване на поканата за представяне на предложения в подкрепа на местните органи
|
126
|
8.1 улесняване на внедряването на възобновяеми енергийни източници
|
Ключов етап
|
Влизане в сила на измененията на съответните закони за рационализиране на процедурите за издаване на разрешения, планиране и оценка на въздействието върху околната среда
|
129
|
8.2 програма за увеличаване на достъпа на производството на енергия от възобновяеми източници до електроразпределителната мрежа
|
Ключов етап
|
Подписване на споразумението за съфинансиране за електроразпределителната мрежа
|
131
|
8.3 увеличаване на производството и навлизането на устойчив биогаз и биометан
|
Ключов етап
|
Покана за представяне на кандидатури за безвъзмездни средства в подкрепа на използването на биометан
|
|
|
Сума на вноската
|
142 977 720 EUR
|
Пета вноска (безвъзмездна помощ):
Пореден номер
|
Свързана мярка (реформа или инвестиции)
|
Етапна цел/Цел
|
Име
|
4
|
1.2. Развитие на електронното строителство
|
Ключов етап
|
Приемане на международни стандарти и най-добри практики за използването на цифрови технологии в строителството
|
8
|
1.3. Разработване на цифрови товарителници
|
ТАРГЕТ
|
развитие на интерфейса на ECMR (електронна товарителница)
|
14
|
1.4. Реформа на уменията за цифровата трансформация на предприятията
|
ТАРГЕТ
|
Брой на новите модули за повишаване на квалификацията и преквалификация
|
15
|
1.4. Реформа на уменията за цифровата трансформация на предприятията
|
ТАРГЕТ
|
Преглед на квалификационните стандарти за специалисти в областта на ИКТ.
|
26
|
2.2. „Зелени“ умения в подкрепа на екологичния преход на предприятията
|
ТАРГЕТ
|
Брой на модулите за повишаване на квалификацията и преквалификация
|
39
|
2.6. Зелен фонд
|
ТАРГЕТ
|
Обем на инвестициите във фондове за рисков капитал или капиталови инвестиции в предприятия
|
43б
|
2.8 подкрепа за инвестициите в сигурността на доставките
|
ТАРГЕТ
|
Брой на проектите, възложени след поканата за представяне на предложения
|
57
|
3.5. Преконфигуриране на основни цифрови услуги и безопасен преход към инфраструктура за изчисления в облак
|
ТАРГЕТ
|
Миграция на критични системи към националната инфраструктура за изчисления в облак на посолството на данни
|
58
|
3.5. Преконфигуриране на основни цифрови услуги и безопасен преход към инфраструктура за изчисления в облак
|
ТАРГЕТ
|
Централно тестване на сигурността на информационните системи на публичните органи
|
59
|
3.6. Изготвяне на стратегически анализ на изпирането на пари и финансирането на тероризма в Естония
|
Ключов етап
|
Влизане в сила на изменението на Закона за предотвратяване на изпирането на пари и финансирането на тероризма и на други законодателни, административни и договорни промени, необходими за Центъра за стратегически анализ
|
61
|
3.8. Изграждане на широколентови мрежи с много голям капацитет
|
ТАРГЕТ
|
Разгръщане на широколентова мрежа с много голям капацитет към нови обекти
|
64
|
4.1. Насърчаване на енергийната ефективност
|
Ключов етап
|
Цифровите инструменти за улесняване на достъпа до информация относно санирането, включително визуализирането на резултатите от санирането и оценката на разходите за саниране, започнаха да функционират
|
66
|
4.2. Подкрепа за санирането на жилищни сгради
|
ТАРГЕТ
|
Жилища с подобрени енергийни характеристики
|
69
|
4.3. Подкрепа за санирането на малки жилищни сгради
|
ТАРГЕТ
|
Жилища с подобрени енергийни характеристики
|
72
|
4.4. Стимулиране на екологичния преход в енергийната икономика
|
Ключов етап
|
Влизане в сила на съответното първично и/или вторично законодателство и публикуване на насоки за облекчаване на пречките пред инсталирането на инсталации за производство на енергия от възобновяеми източници и съоръжения за съхраняване на енергия
|
80а
|
4.8 насърчаване на развитието на ветроенергийни паркове в морето
|
Ключов етап
|
Изпълнители на избраните радарни и пасивни радарни системи/датчици и подписани договори
|
94
|
6.1. Цялостна промяна в организацията на здравеопазването в Естония
|
Ключов етап
|
Влизане в сила на правителственото постановление относно пътната карта за развитие на болничната мрежа
|
119
|
6.8. Дългосрочни грижи
|
Ключов етап
|
Влизане в сила на постановлението на министъра на социалната закрила
|
120
|
6.8. Дългосрочни грижи
|
Ключов етап
|
Влизане в сила на законодателните изменения на системата за подкрепа на деца с големи нужди от грижи
|
127
|
8.1 улесняване на внедряването на възобновяеми енергийни източници
|
Ключов етап
|
Правителствено решение за определяне на приоритетни области за развитие в областта на вятърната енергия
|
128
|
8.1 улесняване на внедряването на възобновяеми енергийни източници
|
ТАРГЕТ
|
Подкрепа за местните органи
|
132
|
8.3 увеличаване на производството и навлизането на устойчив биогаз и биометан
|
Ключов етап
|
Независимо проучване за определяне на необходимите регулаторни, организационни и финансови интервенции
|
|
|
Сума на вноската
|
142 977 720 EUR
|
Шеста вноска (безвъзмездна помощ):
Пореден номер
|
Свързана мярка (реформа или инвестиции)
|
Етапна цел/Цел
|
Име
|
3
|
1.1. Цифрова трансформация в предприятията
|
ТАРГЕТ
|
Отпускане на безвъзмездни средства
|
5
|
1.2. Развитие на електронното строителство
|
Ключов етап
|
Наличие на обществени услуги на платформата за електронно строителство
|
6
|
1.2. Развитие на електронното строителство
|
ТАРГЕТ
|
Приключване на проекти за разработване и създаване на прототипи
|
9
|
1.3. Разработване на цифрови товарителници
|
ТАРГЕТ
|
Общ брой приключени проекти
|
33
|
2.4. Модернизиране на бизнес моделите в производствените дружества
|
ТАРГЕТ
|
Брой на подпомогнатите проекти
|
42
|
2.7 създаване на възможности за внедряване на основани на възобновяеми източници зелени водородни технологии
|
Ключов етап
|
Технологии и оборудване за производство на зелен водород
|
45
|
3.1. Създаване и развитие на център за високи постижения в областта на управлението на данните и свободно достъпните данни
|
ТАРГЕТ
|
Приключване на проекти за подобряване на качеството на данните
|
46
|
3.1. Създаване и развитие на център за високи постижения в областта на управлението на данните и свободно достъпните данни
|
ТАРГЕТ
|
Публикуване на набори от данни на националния портал за свободно достъпни данни
|
48
|
3.2. Разработване на услуги за прояви и проактивни цифрови обществени услуги за физически лица
|
ТАРГЕТ
|
Стартиране на услуги за персонални прояви и проактивни услуги
|
50
|
3.3. Разработване на услуги за прояви и цифров портал за предприемачите
|
ТАРГЕТ
|
Внедряване на ИТ разработки, допринасящи за прилагането на услугите и портала за бизнес събития
|
52
|
3.4. Програма #Bürokratt (национална платформа за виртуален асистент и екосистема)
|
ТАРГЕТ
|
Въвеждане на виртуалния асистент Bürokratt в среда на цифрови обществени услуги
|
53
|
3.4. Програма #Bürokratt (национална платформа за виртуален асистент и екосистема)
|
ТАРГЕТ
|
Достъп до цифрови обществени услуги чрез платформата за виртуален асистент
|
62
|
3.8. Изграждане на широколентови мрежи с много голям капацитет
|
ТАРГЕТ
|
Разгръщане на широколентова мрежа с много голям капацитет към нови обекти
|
73
|
4.4. Стимулиране на екологичния преход в енергийната икономика
|
Ключов етап
|
Приемане от правителството на Националния план за развитие на енергийния сектор
|
91
|
5.4 изграждане на трамвайната линия на старото пристанище в Талин
|
ТАРГЕТ
|
Нова трамвайна линия в експлоатация
|
93
|
5.5. Инвестиции на общините в велосипедни и пешеходни алеи
|
ТАРГЕТ
|
Завършена инфраструктура на велосипедисти и пешеходни алеи
|
100а
|
6.2.a строителство на TERVIKUM
|
Ключов етап
|
Построен ТЕРВИКУМ
|
115
|
6.6. Осигуряване на мерки на пазара на труда за намаляване на младежката безработица
|
ТАРГЕТ
|
Брой млади хора, участващи в схемата „Моята първа работа“
|
133
|
8.3 увеличаване на производството и навлизането на устойчив биогаз и биометан
|
Ключов етап
|
Разработване на план за действие за производството и внедряването на биогаз и биометан
|
|
|
Сума на вноската
|
142 977 720 EUR
|
Седма вноска (безвъзмездна помощ):
Пореден номер
|
Свързана мярка (реформа или инвестиции)
|
Етапна цел/Цел
|
Име
|
10
|
1.3. Разработване на цифрови товарителници
|
Ключов етап
|
Последваща оценка на разработването и въвеждането на цифрови товарителници
|
13
|
1.4. Реформа на уменията за цифровата трансформация на предприятията
|
ТАРГЕТ
|
Завършване на дейности по обучение
|
18
|
1.5.1. Подкрепа за конкурентоспособността на предприятията на чуждестранните пазари — национални и регионални стратегии
|
ТАРГЕТ
|
Брой на националните и регионалните стратегии за износ
|
20
|
1.5.2. Подкрепа за конкурентоспособността на предприятията на чуждестранните пазари — иновационни бизнес центрове на ключови експортни пазари
|
ТАРГЕТ
|
Брой отворени бизнес центрове
|
22
|
1.5.3. Подкрепа за конкурентоспособността на предприятията на чуждестранните пазари — глобални групи за въздействие върху електронния износ и виртуални етапи
|
ТАРГЕТ
|
Брой на мисиите, проведени от групите за глобално въздействие, и брой на големите събития, в които Естония беше представена чрез „виртуални етапи“
|
27
|
2.2. „Зелени“ умения в подкрепа на екологичния преход на предприятията
|
ТАРГЕТ
|
Хора, участващи в програми за повишаване на квалификацията и преквалификация
|
30
|
2.3. Програми за развитие на екологосъобразни технологии
|
ТАРГЕТ
|
Брой на клъстерите, подпомагани чрез Програмата за развитие на зелените технологии
|
31
|
2.3. Програми за развитие на екологосъобразни технологии
|
ТАРГЕТ
|
Брой стартиращи предприятия, подпомогнати чрез Програмата за развитие на зелените технологии, които са получили частни инвестиции
|
36
|
2.5. Внедряване на екологосъобразни технологии с ефективно използване на ресурсите
|
ТАРГЕТ
|
Брой приключени проекти
|
40
|
2.6. Зелен фонд
|
ТАРГЕТ
|
Обем на инвестициите във фондове за рисков капитал или капиталови инвестиции в предприятия
|
43
|
2.7. Създаване на възможности за внедряване на основани на възобновяеми източници зелени водородни технологии
|
ТАРГЕТ
|
Безвъзмездни средства, отпуснати за технологии за зелен водород, основани на възобновяеми източници, в размер на най-малко 49.49 млн. евро
|
43в
|
2.8 подкрепа за инвестициите в сигурността на доставките
|
ТАРГЕТ
|
Брой приключени проекти
|
60
|
3.7. Информационна система за стратегически анализ в реално време на изпирането на пари и финансирането на тероризма
|
Ключов етап
|
Разработване на новата система за анализ на ИКТ в реално време за Центъра за стратегически анализ и предаване на звеното за финансово разузнаване
|
67
|
4.2. Подкрепа за санирането на жилищни сгради
|
ТАРГЕТ
|
Очаквано годишно намаляване на емисиите на парникови газове
|
69а
|
4.3 подкрепа за саниране на малки жилищни сгради
|
ТАРГЕТ
|
Жилища с подобрени енергийни характеристики
|
75
|
4.5. Програма за укрепване на електроенергийната мрежа с цел увеличаване на капацитета за производство на енергия от възобновяеми източници и адаптиране към изменението на климата (като например защита от бури)
|
ТАРГЕТ
|
Допълнителен капацитет на мрежата, създаден чрез инвестиции в преносната мрежа
|
77
|
4.6. Програма за насърчаване на производството на енергия в промишлените райони
|
ТАРГЕТ
|
Допълнителен капацитет за присъединяване за производство на електроенергия от възобновяеми източници във или в близост до промишлени обекти, свързани към мрежата
|
79
|
4.7. Пилотна програма за съхранение на енергия
|
ТАРГЕТ
|
Допълнителен капацитет за съхранение на топлинна енергия в резултат на инвестиционна подкрепа
|
80
|
4.7. Пилотна програма за съхранение на енергия
|
ТАРГЕТ
|
Допълнителен капацитет за съхранение на електроенергия в резултат на инвестиционна подкрепа
|
80б
|
4.8 насърчаване на развитието на ветроенергийни паркове в морето
|
Ключов етап
|
Радарната и пасивната радарна система/датчици започват да функционират
|
80в
|
4.8 насърчаване на развитието на ветроенергийни паркове в морето
|
Ключов етап
|
Премахване на ограничението за височина на разположените в морето вятърни турбини в Рижкия залив и естонските острови Хиюма, Сааремаа, Вурси
|
83
|
5.1. Разгръщане на безопасна, екологосъобразна, конкурентоспособна, основана на нуждите и устойчива транспортна и енергийна инфраструктура
|
Ключов етап
|
Изпълнение на Плана за развитие на транспорта и мобилността за периода 2021—2035 г.
|
85а
|
5.2.многофункционален работен съд
|
Ключов етап
|
Доставен кораб
|
87а
|
5.3.а строителство на железниците Baltic viaducts
|
ТАРГЕТ
|
Виадукти са завършени
|
98
|
6.1. Цялостна промяна в организацията на здравеопазването в Естония
|
Ключов етап
|
Влизане в сила на министерската наредба за изменение на споразумението между Министерството на социалните въпроси и Университета в Тарту относно недостига на лекари с определени специализации
|
130
|
8.2 програма за увеличаване на достъпа на производството на енергия от възобновяеми източници до електроразпределителната мрежа
|
ТАРГЕТ
|
Завършено строителство и разполагаема допълнителна мощност от 160 MW
|
134
|
8.3 увеличаване на производството и навлизането на устойчив биогаз и биометан
|
ТАРГЕТ
|
Инсталиране на нови мощности за производство на биометан
|
|
|
Сума на вноската
|
95 318 480 EUR
|
РАЗДЕЛ 3: ДОПЪЛНИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
1.Механизми за мониторинг и изпълнение на плана за възстановяване и устойчивост
Мониторингът и изпълнението на плана на Естония за възстановяване и устойчивост се извършват в съответствие със следните договорености:
Министерството на финансите като водещо министерство и Държавният център за споделени услуги осигуряват цялостната координация, наблюдение и изпълнение на плана за възстановяване и устойчивост. Държавният център за споделени услуги изпълнява функциите на управляващ орган. Отдел „Държавен бюджет“ в Министерството на финансите в сътрудничество с Държавния център за споделени услуги изпълнява задачите, свързани с мониторинга и оценката.
Секторните министерства и агенции изпълняват възложените им отговорности, свързани с изпълнението на плана. Техните служби също така подпомагат наблюдението на напредъка на проектите в рамките на тяхната компетентност и поддържат тясно сътрудничество с Държавния център за споделени услуги и Министерството на финансите. За тази цел се използва съществуващата оперативна система на структурните фондове (SFOS) за записване на всички данни, свързани с изпълнението и мониторинга на плана.
Отделът за финансов контрол към Министерството на финансите, одитиращият орган, извършва редовни одити на въведените системи за управление и контрол. Той същотака изготвя обобщение на извършените одити във връзка с исканията за плащане. Одитният орган също така е домакин на Службата за координация на борбата с измамите.
Всички национални и външни източници се включват в бюджета заедно в специфични за отделните сектори програми, което позволява прозрачен мониторинг на секторното финансиране и позволява да се установят рисковете и да се предотврати двойното финансиране.
2.Ред и условия за предоставяне на пълен достъп на Комисията до основните данни
Държавният център за споделени услуги, в качеството си на управляващ орган, носи отговорност за подаването на искания за плащане до Европейската комисия и за изготвянето на декларацията за управлението, с която се удостоверява, че средствата са използвани по предназначение, че информацията е пълна, точна и надеждна и че системата за контрол предоставя необходимата увереност. Освен това наблюдението и оценката се осигуряват и от Министерството на финансите в сътрудничество с Държавния център за споделени услуги.
Данните, свързани с изпълнението и мониторинга на плана, се съхраняват в съществуващата интегрирана информационна система — Оперативната система на структурните фондове (SFOS). SFOS е адаптиран към изискванията на Регламент (ЕС) 2021/241 за събиране на данни, доклади за напредъка и искания за плащане, включително за събиране на показатели и друга информация, необходима за доказване и докладване на постигането на ключовите етапи и целите. SFOS се използва от всички участници в изпълнението на плана. Информацията в SFOS постоянно се актуализира относно напредъка и резултатите от плана, включително установените недостатъци и всички предприети коригиращи действия.
В съответствие с член 24, параграф 2 от Регламент (ЕС) 2021/241 след приключване на съответните договорени ключови етапи и цели в раздел 2.1 от настоящото приложение Естония представя на Комисията надлежно обосновано искане за плащане на финансовото участие. Естония гарантира, че при поискване Комисията има пълен достъп до съответните основни данни, които подкрепят надлежната обосновка на искането за плащане както за оценката на искането за плащане в съответствие с член 24, параграф 3 от Регламент (ЕС) 2021/241, така и за целите на одита и контрола.