Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023DC0206

    Предложение за ПРЕПОРЪКА НА СЪВЕТА относно подобряване на предоставянето на цифрови умения в образованието и обучението

    COM/2023/206 final

    Страсбург, 18.4.2023

    COM(2023) 206 final

    2023/0100(NLE)

    Предложение за

    ПРЕПОРЪКА НА СЪВЕТА

    относно подобряване на предоставянето на цифрови умения в образованието и обучението

    {SWD(2023) 205}


    ОБЯСНИТЕЛЕН МЕМОРАНДУМ

    1.КОНТЕКСТ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО

    В речта си за състоянието на Съюза през 2022 г. председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен изтъкна недостига на умения като основно предизвикателство и предложи 2023 г. да бъде Европейска година на уменията 1 .

    Въпреки че цифровата трансформация е повсеместна и технологиите все повече стават част от ежедневието, на много хора все още им липсват цифровите умения, които са необходими в съвременното общество и икономика 2 . По време на кризата, свързана с COVID-19, пролича рискът от задълбочаване на неравенствата поради недостатъчното равнище на цифрови умения 3 . Освен това в условията на кризата стана ясно, че ако технологиите не се използват разумно, е възможно да окажат отрицателно въздействие върху личното благополучие и психичното здраве 4 . Чрез революционния потенциал на някои от нововъзникващите технологии, като например на генеративния изкуствен интелект (ИИ), се вижда ясно, че цифровите умения са от ключово значение за използването на възможностите, предлагани от тези инструменти, и същевременно за справянето с възможните рискове. Търсенето на основни цифрови умения нараства, в различни сектори и професии възникват нови специализирани цифрови умения 5 , а броят на специалистите в областта на ИКТ е недостатъчен.

    С Цифровия компас 6 и Плана за действие на Европейския стълб на социалните права 7 се поставят амбициозни цели в подкрепа на държавите членки при цифровата им трансформация. Тяхната цел е да се гарантира, че 80 % от възрастните притежават поне основни цифрови умения и че в ЕС работят 20 милиона специалисти в областта на ИКТ, като делът на жените ще бъде по-голям. Тези цели са отразени в Решението за създаване на политическа програма „Цифрово десетилетие“ до 2030 г. 8 и са допълнени от целта, зададена в рамките на Европейското пространство за образование 9 , за намаляване на процентния дял на лицата с ниска компютърна и информационна грамотност до по-малко от 15 %.

    Както е посочено в Декларацията относно цифровите права и принципи за цифровото десетилетие 10 , придобиването на цифрови умения е право 11 . Признати като ключова компетентност за учене през целия живот 12 , цифровите умения означават уверено, критично и отговорно ползване и ангажираност с цифровите технологии за учене, на работното място и за участие в обществото 13 . Това се отнася и за личните финанси, където поради засилената цифровизация на финансовите продукти и услуги цифровите умения придобиха съществено значение за достъпа до финансови услуги и за вземането на информирани решения. Цифровите умения допринасят и за устойчивостта на икономиката на Съюза.

    Развиването на цифрови умения е един от приоритетите в Плана за действие в областта на цифровото образование за 2021—2027 г., с който се определя дългосрочният подход на Комисията към цифровата трансформация 14 в образованието и обучението. Изразената в него визия беше подкрепена в Заключенията на Съвета относно цифровото образование в европейските общества на знанието 15 , в които държавите членки приканиха Комисията да започне размисъл относно цифровата трансформация на системите за образование и обучение. В речта си за състоянието на Съюза през 2021 г. председателят Урсула фон дер Лайен подчерта, че е необходимо ръководителите да обърнат внимание на цифровото образование и на цифровите умения, и започна структуриран диалог за оказване на подкрепа на държавите членки чрез интегриран, съгласуван и по-амбициозен подход 16 . В заключенията на Европейския съвет от февруари 2023 г. се посочва, че следва да се предприемат по-амбициозни действия за допълнително развиване на уменията, необходими за екологичния и цифровия преход 17 .

    Механизмът за възстановяване и устойчивост (МВУ), който е част от отговора на ЕС на пандемията от COVID-19, е замислен като ключов инструмент за ускоряване на цифровия преход. В националните планове, представени от държавите членки, е включен широк спектър от реформи и инвестиции в областта на цифровите умения, като например реформи в учебните програми и възможности за повишаване на квалификацията и за преквалификация на учителите, обучителите и работната сила 18 . Същевременно в хода на структурирания диалог се потвърди политическото значение, което правителствата отдават на необходимостта от предприемане на координирани действия. По отношение на цифровите умения в обсъжданията между държавите членки на преден план са изведени три теми: 1) реформи в сферата на формалното образование; 2) нови широкомащабни инициативи извън формалното образование; 3) постоянни усилия за подобряване на мониторинга, анализа и оценяването. Като общо искане се очерта необходимостта от допълнителни насоки и от подкрепа в областта на цифровите умения на равнището на ЕС.

    Целта на настоящото предложение за препоръка на Съвета е да се окаже подкрепа на държавите членки за преодоляването на предизвикателствата, свързани с развиването на цифрови умения и със способността на системите за образование и обучение да подпомагат предоставянето им 19 . В предложението се признава и важността на цифровите умения за всички, като се вземат предвид всички степени на образование и обучение и се призовава за ангажираност на различните заинтересовани страни. Изпълнението му ще подпомогне постигането на целите по отношение на цифровите умения на равнището на ЕС, включително чрез преодоляване на социалното и териториалното измерение на съществуващия недостиг на умения. Предложението е съобразено с резултатите в доклада от Конференцията за бъдещето на Европа 20 .

    С тази инициатива се допълва предложението за Препоръка на Съвета относно основните фактори, способстващи успешното цифрово образование и обучение., заложено в Плана за действие в областта на цифровото образование за 2021—2027 г.

    Предизвикателства, към чието преодоляване е насочено настоящото предложение за препоръка на Съвета

    Ниското равнище на основните цифрови умения и нарастващата нужда от напреднали и специализирани цифрови умения са главното опасение във всички държави членки.

    Само 54 % от лицата (на възраст 16—74 години) притежават поне основни цифрови умения 21 спрямо целта на равнището на ЕС от 80 %. Налице са големи различия както между държавите членки, така и на територията на самите държави, които се дължат на неравнопоставеността на селските райони и на градовете, както и на голямото влияние на възрастта, социално-икономическия произход и образованието върху равнището на цифровите умения 22 .

    Повече от една трета от работната сила в ЕС не притежава цифровите умения, които са необходими за повечето работни места 23 , въпреки нарастващото търсене в различните професии, особено в нетехнологичните отрасли 24 .

    Равнището на цифровите умения на европейските младежи (на възраст 16—24 години) е по-високо, отколкото на цялото население (54 %). Въпреки това по-малко от четирима от всеки петима младежи (71 %) имат поне основни цифрови умения 25 . През 2018 г. в държавите членки, участващи в Международното проучване на компютърната и информационна грамотност (ICILS), средно около 34 % от учениците са оценени като изоставащи 26 в областта на цифровите умения (при цел 15 %), като са отчетени значителни разлики, свързани с пола 27 , социално-икономическия, мигрантския или ромския произход на учениците 28 .

    Броят на заетите специалисти в областта на ИКТ (9 милиона през 2021 г.) не е достатъчен, за да се отговори на нуждите на пазара на труда, и е много по-малък от поставената цел за 20 милиона специалисти на равнището на ЕС. Използването на каналите за законна миграция и признаването на уменията и квалификациите, придобити в трети държави, може да спомогнат за привличането на повече таланти в ЕС 29 . В сектора се наблюдава и отрицателно въздействие от сериозен дисбаланс между половете, тъй като 81 % от заетите специалисти по ИКТ са мъже 30 . Насърчаването на повече жени да работят в тази област е от решаващо значение за преодоляването на половата сегрегация и за справянето с недостига на персонал.

    Поради продължаващата цифрова трансформация се налага системите за образование и обучение да се адаптират и да отговорят на образователните потребности на лицата, които използват бързопроменящи се технологии. В много случаи промените на технологиите са преломни. От доказателствата в дългосрочен план и неотдавнашните консултации със заинтересованите страни се разбира, че основната причина за незадоволителните резултати е недостатъчното предоставяне на цифрови умения в процеса на образованието и обучението.

    Образованието и грижите в ранна детска възраст (ОГРДВ) играят основна роля в подпомагането на децата да станат активни граждани и учещи. При проведените научни изследвания се установява, че децата се занимават с цифрови технологии от все по-ранна възраст и най-вече вкъщи, като отразяват поведението на възрастните и следват стратегията „проба-грешка“, при която не липсват рискове 31 . Специалистите с цифрови умения, работещи в сферата на ОГРДВ, могат да подпомагат децата и семействата им в развиването на уменията, необходими за безопасното им взаимодействие с технологиите, като същевременно осигуряват равни възможности.

    Във формалното образование (основно и средно образование) цифровите умения се развиват по разнообразни начини 32 . Много държави членки наскоро промениха или в момента преразглеждат учебните си програми: докато половината от реформите, споменати в структурирания диалог, са интердисциплинарни, около една трета от тях се състоят във въвеждането на отделен предмет в учебната програма. Заражда се тенденция, която е насочена към включването на резултати от обучението по информатика както в първия, така и във втория гимназиален етап на средното образование.

    Предоставянето на цифрови умения съгласно междудисциплинарен подход, чрез които цифровите умения се преподават в рамките на повечето предмети, спомага за ангажирането на по-голям брой учители и ученици. Тенденцията за развиване на цифрови умения с помощта на отделен предмет, като например информатика, се потвърждава от последните проучвания, при които се наблюдава използване на различни методи за включването на този предмет в учебните програми. Изучаването му в много случаи започва на равнището на средното образование и е отчасти незадължително, поради което не са обхванати всички ученици 33 . В някои държави аспекти на цифровите умения или информатиката се включват в рамките на друг предмет (като математика или природни науки), за да се избегне създаването на нов предмет и да се подобри ефективността на предлаганите форми на образование.

    Необходимо е специалната учебна програма за цифрови умения (независимо дали под формата на отделен предмет, или на тема, включена в преподаването на всички предмети или на друг предмет) да бъде допълнена с план за разбирането, одобряването, реализирането, подпомагането и оценяването ѝ от преподаватели с цифрови умения. Възникват предизвикателства при осигуряването на качествено преподаване, подходящи ресурси, баланс в участието на мъжете и жените и правилно оценяване.

    През последните години бяха положени големи усилия за насърчаване на цифровата трансформация на професионалното образование и обучение (ПОО). Усилията ще продължат като част от националните планове за изпълнение на Препоръката на Съвета от 2020 г. относно ПОО 34 Много от инициативите обаче са насочени към използването на технологиите за преподаване и учене, а не към укрепване на развиването на цифрови умения 35 . Въпреки че и двата аспекта са важни, в политиките в областта на ПОО обикновено цифровизирането на сектора се обединява с действията, насочени към цифровите умения на учещите. От данните от проучване, проведено през 2020 г., се вижда, че в началния етап на ПОО цифровите умения обикновено са включени в учебното съдържание по различни предмети, а не се изучават като отделен предмет. Въпреки голямото търсене на развиването на специализирани цифрови умения (които включват аспекти на информатиката), секторът на ПОО е изправен пред предизвикателства, за да отговори на това търсене, като се наблюдават значителни различия в разнообразните условия и между отделните държави членки 36 .

    Необходимо е предлаганите форми на обучение във висшето образование да бъдат както от общ характер, така и специфични за сектора 37 . На университетско равнище цифровите умения се развиват главно чрез програми, предназначени за специалисти в областта на ИКТ, независимо че тези умения са важни за всички професии. През 2019 г. по-малко от 5 % от младежите са избрали да се запишат в програми, свързани с ИКТ, а участието на жените е слабо 38 . В структурирания диалог бяха подчертани опасенията на държавите членки, но също така и усилията за развиване на цифрови умения в широк спектър от курсове в сферата на висшето образование и за увеличаване на броя на студентите, особено на жените, които придобиват напреднали цифрови умения. Наличните данни показват, че в ЕС са налице затруднения поради липсата на експертен опит в преподаването на съвременни цифрови технологии 39 . При взаимното признаване на квалификациите между държавите членки се срещат затруднения поради различията, произтичащи от целесъобразността и съдържанието на образованието и обучението за специалисти в областта на  ИКТ, което възпрепятства мобилността на талантите в областта на ИКТ. В този контекст органи като мрежите ENIC-NARIC 40 или агенциите за осигуряване на качеството насърчават сътрудничеството в областта на академичното признаване на квалификациите.

    Образованието и обучението на възрастни е секторът, където предизвикателствата са от най-различно естество. Въпреки важността на повишаването на квалификацията и преквалификацията, предоставянето на цифрови умения за възрастни продължава да бъде несистематично. Дори и при наличието на множество възможности често не се прави регионален или национален преглед на предлаганите курсове. Освен това предизвикателствата, свързани с достъпността им, създават допълнителни неравенства 41 . Тази ситуация се отнася по-скоро за цялата сфера на образованието и обучението на възрастни, отколкото само за цифровите умения. В това отношение кратките курсове, които водят до получаване на микроудостоверение, спомагат за предлагането на гъвкави възможности за образование и обучение на възрастни 42 .

    По време на структурирания диалог бе установено наличие на тенденция за предприемане на нови широкомащабни инициативи за предоставяне на цифрови умения на групите в неравностойно положение и на безработните 43 . Повечето държави членки са посочили, че срещат големи затруднения при подобряването на цифровите умения на възрастни, което се дължи на липсата на финансиране, но и на отсъствието на мотивация и на недостатъчното предлагане на обучение на място. Някои от тях също така са споменали, че дружествата, особено МСП, не разполагат с финансови и човешки ресурси, за да обучават и да повишават квалификацията на персонала си. В някои случаи държавите членки са отбелязали необходимостта от осигуряване на по-голяма подкрепа от страна на ЕС за увеличаване на участието, достигане до уязвимите групи, разширяване на обхвата на малки или пилотни инициативи и наблюдение на равнището на участие и на резултатите. Въпреки че водещата цел на ЕС за 2030 г. за участието на възрастните в някаква форма на образование и обучение е 60 %, в повечето държави членки то остава ограничено, включително в областта на цифровите умения 44 .

    Освен специфичните за сектора проблеми налице са и общи предизвикателства, които са от значение за всички степени на образование и обучение:

    Специализиран преподавателски състав: налице са затруднения във връзка с назначаването, задържането и обучаването на учители, особено в областта на информатиката и на други специфични или напреднали цифрови области. Съществуват множество фактори, които възпрепятстват развитието: в тези области са налице малко специалисти, а наличните специалисти лесно биват привлечени от по-конкурентни предложения в частния сектор. Програмите за повишаване на квалификацията/преквалификация и съществуващите помощни мерки не са достатъчни, за да се задоволи нуждата от учители, особено по предмети в специфичните или напредналите цифрови области.

    Прогресия на програмите 45 : въпреки че повечето държави членки са разработили стратегии относно цифровите умения, в малко от тях се прилага цялостен подход, чрез който да се осигури целенасочено подреждане на учебното съдържание в програмите във всички степени на образование и обучение. Налице са предизвикателства, свързани с осигуряването на последователно прилагане на политиките в областта на цифровите умения във всички степени и сектори на образованието и обучението.

    Държавите членки подчертават необходимостта от оказване на подкрепа от страна на ЕС за партньорско обучение и за обмен на опит в сферата на развиването и оценяването на цифровите умения в рамките на формалното образование и обучение и извън него. Освен това те призовават за обмен на мнения относно методите за координиране на усилията за преодоляване на недостига на цифрови умения и виждат ролята на Комисията в осигуряването на финансиране за допълнителни научни изследвания и в предоставянето на техническа подкрепа.

    Цели на предложената препоръка на Съвета

    Предложението има за цел:

    да се насърчи прилагането на качествен, приобщаващ и последователен подход към развиването на цифровите умения във всички степени на образование и обучение с подкрепата на всички сектори на обществото и икономиката;

    да се даде възможност за сътрудничество между държавите членки в областта на насърчаването и предоставянето на качествено образование по информатика в училище;

    да се осигури подкрепа за висшето образование при развиването на цифрови умения в различните дисциплини, да се отговори на нуждата от специализирани и усъвършенствани цифрови умения, да се насърчава експертният опит в разработването на мултидисциплинарни курсове в областта на авангардните технологии;

    да се осигури подкрепа за предоставянето на цифрови умения в областта на ПОО и за възрастни и да се подобри достъпността им;

    да се насърчават действията, свързани със сертифицирането на цифровите умения и с взаимното им признаване;

    да се осигури подкрепа за назначаването, обучението и задържането на специално обучени учители и обучители.

    Международно измерение

    Предложението се основава на извършената работа на международно равнище и я допълва. То допринася за Целите на ООН за устойчиво развитие до 2030 г. (ЦУР) 46 , по-специално за ЦУР 4 и отчасти — за ЦУР 5, 8 и 10.

    Инициативата е в съответствие с текущата дейност съгласно Пътната карта на генералния секретар на ООН за цифрово сътрудничество и е съобразена с Призива за действие в областта на цифровото обучение от Международната среща на върха „Трансформиране на образованието“.

    С предложението се допринася и за постигането на целите на стратегията на ЕС Global Gateway за изграждането на устойчиви и надеждни връзки в полза на хората и планетата.

    При изготвянето на предложението са взети предвид резултатите от Програмата за международно оценяване на учениците (PISA), както и от Инструментариума за цифровизация и Прегледа на уменията на ОИСР. Целта на ЕС за осмокласниците с ниски резултати се основава на данните от Международното проучване на компютърната и информационна грамотност (ICILS), с което се дава възможност за съпоставимост на международно равнище.

    Инструменти, подпомагащи изпълнението

    Намерението на Комисията е да създаде Група на високо равнище по въпросите на цифровото образование и цифровите умения, която да продължи по време на официалните си заседания неформалната координация между националните координатори в рамките на структурирания диалог. По този начин ще се обедини експертният опит от сферата на образованието и на цифровите технологии, който ще може да се използва за разработване на насоки или на други инструменти за улесняване на по-нататъшното развитие на цифровото образование.  

    Предложението ще бъде подкрепено от:

    Работната група за цифрово образование: учене, преподаване и оценяване;

    инструменти на ЕС, като например Инструмента за техническа подкрепа, и финансиране от ЕС, като например „Еразъм+“, Европейски социален фонд плюс, Фонд за справедлив преход, Европейски фонд за регионално развитие, програма „Цифрова Европа“, „Хоризонт Европа“ и Инструмент за съседство, сътрудничество за развитие и международно сътрудничество — Глобална Европа;

    съществуващи инструменти, платформи и общности като DigComp, Европейски център за цифрово образование, Европейска седмица на програмирането, Коалиция/платформа за умения и работни места в областта на цифровите технологии, Европас, Електронна платформа за учене за възрастни в Европа (EPALE), Хакатон в областта на цифровото образование, Европейски пакт за уменията;

    усъвършенстването на доказателствата и анализа чрез Learning Lab (Образователната лаборатория) за инвестиране в качествено образование и обучение;

    международни оценки на цифровите умения, като например ICILS, PISA и Програмата за международно оценяване на компетентността на възрастни (PIAAC);

    докладването и наблюдението съгласно стратегическата рамка на Европейското пространство за образование (включително Обзора на образованието и обучението) и Цифровото десетилетие на Европа.

    Допълване с други инициативи

    С предложението се допълват други действия на ЕС, представени в рамките на:

    Съобщението относно Европейското пространство за образование 47 ;

    Плана за действие в областта на цифровото образование за 2021—2027 г. 48 ;

    Европейската програма за умения за постигане на устойчива конкурентоспособност, социална справедливост и издръжливост 49 ;

    С предложението ще се допринесе и за изпълнението на:

    политическата програма „Цифрово десетилетие“ до 2030 г. 50 ;

    Европейския стълб на социалните права и плана за действие по него 51 ;

    стратегиите за Съюз на равенство;

    Европейската година на уменията 52 .

    Академията на ЕС за киберумения;

    Съобщението „Оптимално използване на талантите в регионите на Европа“ 53 .

    2.ПРАВНО ОСНОВАНИЕ, СУБСИДИАРНОСТ И ПРОПОРЦИОНАЛНОСТ

    Правно основание

    Настоящото предложение е в съответствие с членове 165 и 166 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС).

    Субсидиарност (при неизключителна компетентност)

    Предложението е в съответствие с принципа на субсидиарност, предвиден в член 5, параграф 3 от Договора за Европейския съюз (ДЕС). В съдържанието му напълно се зачитат отговорностите на държавите членки за съдържанието на учебния процес, организацията на системите на образование и обучение, както и тяхното културно и езиково многообразие, като същевременно са отразени допълващата и подкрепяща роля на ЕС и доброволният характер на европейското сътрудничество в областта на образованието и обучението. Инициативата не предвижда разширяване на регулаторните правомощия на ЕС, нито обвързващи ангажименти за държавите членки. Добавената стойност от ЕС се състои в способността му да мобилизира политическа ангажираност и да подкрепя системите за образование и обучение чрез насоки, общи средства и инструменти по отношение на политиката.

    Пропорционалност

    Настоящото предложение е съобразено с принципа на пропорционалност, предвиден в член 5, параграф 4 от ДЕС. Нито съдържанието, нито форматът на настоящото предложение не надвишават необходимото за постигането на целите му. Ангажиментите, които държавите членки ще поемат, са доброволни и всяка държава членка е свободна да реши кой подход да възприеме.

    Избор на инструмент

    За да се допринесе за постигането на целите, посочени в членове 165 и 166 от ДФЕС, в Договора се предвижда Съветът да приема препоръки по предложение на Комисията.

    Препоръката на Съвета е подходящ инструмент в областта на образованието и обучението в случаите, когато ЕС носи отговорност за подкрепа. В много случаи препоръките се използват при предприемането на европейски действия в тези области.

    3.РЕЗУЛТАТИ ОТ ПОСЛЕДВАЩИТЕ ОЦЕНКИ, КОНСУЛТАЦИИТЕ СЪС ЗАИНТЕРЕСОВАНИТЕ СТРАНИ И ОЦЕНКИТЕ НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО

    Последващи оценки и проверки за пригодност на действащото законодателство

    Комисията ще извърши цялостен преглед на Плана за действие в областта на цифровото образование през 2024 г., за да оцени неговия обхват и въздействие.

    В работния документ на службите на Комисията, придружаващ Плана за действие в областта на цифровото образование за 2021—2027 г., беше направена оценка на възможностите и предизвикателствата в образованието и обучението, до които води цифровата трансформация 54 .

    Настоящото предложение се основава на тези констатации, както и на резултатите от структурирания диалог, с който се осигури форум за обсъждане на готовността на съществуващите национални рамки и на законодателството на национално равнище да отговорят на нуждите, свързани с цифровото образование и цифровите умения. Предложението се основава на предишната работа, извършена в рамките на „Цифровото десетилетие на Европа“, включително на тенденциите, наблюдавани в рамките на индекса за навлизането на цифровите технологии в икономиката и обществото (DESI).

    Консултации със заинтересованите страни

    Предложението се основава на резултатите от организираната през 2020 г. открита обществена консултация относно Плана за действие в областта на цифровото образование за 2021—2027 г. 55 , на резултатите от структурирания диалог и на данните, събрани по време на обширен процес на консултации 56 .

    Събиране и използване на експертни становища

    Предложението се основава на:

    резултатите от структурирания диалог с държавите членки относно цифровото образование и цифровите умения;

    поуките, извлечени от прилагането на стратегическата рамка на Европейското пространство за образование, Обзора на образованието и обучението и становищата на различни работни групи, включително на Работната група за цифрово образование: учене, преподаване и оценяване;

    анализ на резултатите от откритата обществена консултация относно Плана за действие в областта на цифровото образование за 2021—2027 г. и придружаващия го работен документ на службите на Комисията;

    широк спектър от доклади и проучвания по актуални теми, включително относно въздействието на кризата, свързана с COVID-19, инвестициите в качеството на образованието и обучението и недостига на цифрови умения. От един преглед на литературата и две проучвания беше получена информация за предоставянето на цифрови умения на младежите и на възрастните в цяла Европа 57 ;

    основани на доказателства знания и препоръки от Европейската мрежа от експерти по икономика на образованието (EENEE) и от експертните групи, работещи по насоките за справяне с дезинформацията и насърчаване на цифровата грамотност 58 и относно използването на изкуствен интелект и на данни при преподаване и учене 59 ;

    доказателства и данни от индекса за навлизането на цифровите технологии в икономиката и обществото (DESI) и от Международното проучване на компютърната и информационна грамотност (ICILS);

    ad hoc анализ на доклади и проучвания на ОИСР, ЮНЕСКО, Съвета на Европа, Съвместния изследователски център, Европейския център за развитие на професионалното обучение (CEDEFOP) и мрежата „Евридика“, както и на проекти от Инструмента за техническа подкрепа.

    Оценка на въздействието

    Предвид факта, че предложените дейности допълват инициативите на държавите членки и че имат доброволен характер, както и с оглед на обхвата на очакваното въздействие не беше извършена оценка на въздействието. Предложението беше изготвено въз основа на информация от предишни проучвания, открита обществена консултация и целенасочени консултации със заинтересовани страни 60 .

    Пригодност и опростяване на законодателството

    Не се прилага.

    Основни права

    Настоящото предложение е в съответствие с основните права и принципи, признати в Хартата на основните права на Европейския съюз, по-специално правото на защита на личните данни, предвидено в член 8, академичната свобода съгласно член 13, правото на образование в член 14, правото на недискриминация в член 21 и правото на интеграция за хората с увреждания в член 26. Мерките ще бъдат предприети в съответствие със законодателството на ЕС в областта на защитата на личните данни, по-специално Регламент (ЕС) 2016/679 61 на Европейския парламент и на Съвета относно защитата на физическите лица във връзка с обработването на лични данни и относно свободното движение на такива данни (Общ регламент относно защитата на данните).

    4.ОТРАЖЕНИЕ ВЪРХУ БЮДЖЕТА

    За настоящата инициатива няма да са необходими допълнителни средства от бюджета на ЕС.

    5.ДРУГИ ЕЛЕМЕНТИ

    Планове за изпълнение и механизъм за мониторинг, оценка и докладване

    В подкрепа на изпълнението Комисията предлага, в сътрудничество с държавите членки, да развие дейности за партньорско обучение и установяване на добри практики, както и да изготви изследвания, материали за ръководство, наръчници и други конкретни материали въз основа на факти. Комисията възнамерява да докладва за използването на препоръката в стратегическата рамка на Европейското пространство за образование.

    Обяснителни документи (за директивите)

    Не се прилага.

    Кратко представяне на предложението за препоръка на Съвета и за работен документ на службите на Комисията

    В съответствие с Европейската година на уменията в предложението се признава ролята на цифровите умения в контекста на двойния преход — за активното участие в обществото, социалното приобщаване, равните възможности за всички, благосъстоянието, сигурността и териториалното сближаване, както и за пригодността за заетост, иновациите, производителността на труда и растежа.

    Чрез проследяването на резултатите от структурирания диалог и отчитането на целите на равнището на ЕС в областта на цифровите умения с предложението се цели да се подобри предоставянето на цифрови умения във всички степени на образование и обучение, включително посредством укрепване на текущите усилия и отправяне на призив за по-тясно сътрудничество между сектора на образованието и обучението, частния сектор и гражданското общество.

    В него се предлагат насоки и действия, които могат да бъдат предприети от държавите членки, за по-успешно развиване на всички равнища на цифровите умения (основни, напреднали, специализирани) в процеса на образованието, обучението и ученето през целия живот. В предложението се излага и намерението на Комисията да подкрепя и да допълва действията на държавите членки в тази област.

    В придружаващия работен документ на службите на Комисията се излагат становищата на заинтересованите страни и се дават примери от съществуващите доказателства, политики и практики, които са в основата на предложената препоръка на Съвета.

    2023/0100 (NLE)

    Предложение за

    ПРЕПОРЪКА НА СЪВЕТА

    относно подобряване на предоставянето на цифрови умения в образованието и обучението

    СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

    като взеха предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 165, параграф 4 и член 166, параграф 4 от него,

    като взе предвид предложението на Европейската комисия,

    като има предвид, че:

    1)Цифровите умения се превърнаха в задължително условие за функционирането на почти всички сектори на обществото и икономиката и в крайъгълен камък за социалното приобщаване, благополучието, активното гражданско участие, пригодността за заетост, производителността на труда, сигурността и развитието на хората 62 . Всички граждани се нуждаят от тях, за да бъдат информирани, да упражняват правата си, да имат достъп до онлайн услуги, да общуват и да използват, създават и разпространяват цифрово съдържание.

    2)По-специално в Заключенията на Европейския съвет от 9 февруари 2023 г. се подчертава необходимостта от по-амбициозни действия за допълнително развиване на уменията, необходими за екологичния и цифровия преход, чрез обучение, образование, повишаване на квалификацията и преквалификация в отговор на предизвикателствата, произтичащи от недостига на работна ръка и трансформирането на работни места, включително в контекста на социално-икономическите и демографските предизвикателства 63 .

    3)След като председателят на Европейската комисия обяви, че 2023 г. се обявява за Европейска година на уменията 64 , беше постигнато политическо споразумение между Европейския парламент и държавите членки по предложението на Комисията за съвместна работа за по-нататъшно насърчаване на развиването на уменията 65 .

    4)В Европейската декларация относно цифровите права и принципи за цифровото десетилетие от 2022 г. 66 се излага методът за прилагане на европейските ценности и основни права в цифровия свят. Сред принципите на декларацията е посочено, че хората са в центъра на цифровата трансформация, че цифровата трансформация следва да допринася за изграждането на справедливо общество и икономика и че всеки има право да придобие цифрови умения.

    5)Важността на цифровите умения е призната и в първия принцип на Европейския стълб на социалните права 67 . В този контекст към системите за образование и обучение беше отправен призив да подкрепят развиването на цифровите умения на всички граждани. Институциите в областта на неформалното образование също задоволяват тази нужда, като поддържат многобройни и разнообразни варианти на предлаганите форми на образование за младежи и за възрастни.

    6)В стратегиите „Съюз на равенство“ 68 се подчертава важната роля на качественото и приобщаващо образование и обучение за постигането на напредък към Съюз за равенство за всички, независимо от пола, расовия или етническия произход, религията или убежденията, уврежданията, възрастта или сексуалната ориентация. Необходими са действия за превръщането на тези цели в реалност и за преодоляването на цифровото разделение, по-специално за уязвимите групи и за групите в неравностойно социално-икономическо положение, за хората, живеещи в селски и отдалечени райони, и за хората с увреждания.

    7)В Съобщението на Комисията относно постигането на европейското пространство за образование до 2025 г. 69 се очертава визия за изграждането на по-устойчиви и по-приобщаващи системи за образование и обучение.

    8)В рамките на тази визия в Плана за действие в областта на цифровото образование за 2021—2027 г. 70 се излага подходът на Европа към образованието в цифровата ера, а развиването на цифровите умения се разглежда като стратегически приоритет. В плана се посочва, че доброто опознаване на цифровия свят следва да бъде част от формалното и от неформалното образование. Това е особено важно в контекста на продължаващата цифрова трансформация и под въздействието на нововъзникващите цифрови инструменти, основани например на системи с генеративен ИИ. Това означава, че е необходимо институциите в областта на образованието и обучението да подготвят хората за здравословно, безопасно и разумно използване на технологиите.

    9)В речта си за състоянието на Съюза през 2021 г. председателят на Европейската комисия призова висшите ръководители да обърнат внимание на цифровото образование и на цифровите умения, което доведе до започването на структуриран диалог за цифровото образование и цифровите умения 71 . През 2022 г. държавите членки избраха представителите си за Групата на високо равнище, съставена от националните координатори за структурирания диалог, с мандат да представляват в своите държави съответните служби, отговарящи за различни аспекти на цифровото образование и обучение и за цифровите умения (в това число за образованието, труда, цифровите технологии, промишлеността и финансите). Резултатите от структурирания диалог показаха, че за държавите членки са необходими повече насоки, подкрепа и сътрудничество за укрепване на развиването на цифрови умения и за подобряване на предоставянето на цифрови умения в перспективата на ученето през целия живот. Стойностната работа на тази група следва да продължи и в бъдеще.

    10)В Препоръката на Съвета относно ключовите компетентности за учене през целия живот 72 е включено увереното, критично, отговорно и устойчиво ползване и ангажираност с цифровите технологии като една от осемте ключови компетентности за учене през целия живот. В Рамката за цифрова компетентност за гражданите (DigComp) 73 ключовите елементи на цифровата компетентност са изложени в пет взаимосвързани области с различни равнища на владеене. Рамката се използва от институциите в областта на образованието, обучението и сертифицирането като справочен документ за развиването и оценяването на цифрови умения.

    11)Значимостта на цифровите умения за обществото и във връзка с пригодността за заетост е подкрепена от редица цели за придобиване на конкретно равнище на цифрови умения. С Резолюцията на Съвета относно стратегическа рамка за европейско сътрудничество в областта на образованието и обучението с оглед на европейското пространство за образование и отвъд него (2021—2030 г.) 74 Съветът пое ангажимент за постигането на цел на равнището на Съюза относно цифровите умения на младежите — до 2030 г. да се намали броят на лицата с ниски резултати до по-малко от 15 %. В Европейската програма за умения 75 се предлага да се насърчи развиването на цифровите умения и да се постигне целта до 2025 г. 70 % от възрастните между 16 и 74 години да имат поне основни цифрови умения. В политическата програма „Цифрово десетилетие“ 76  е включен ангажимент за сътрудничество с оглед на постигането на целта за население с цифрови умения и висококвалифицирани специалисти в областта на цифровите технологии при следните условия: най-малко 80 % от хората на възраст 16—74 години да притежават поне основни цифрови умения и най-малко 20 милиона специалисти в областта на ИКТ да бъдат заети в Съюза, като се насърчава достъпът на жените до тази област и се увеличава броят на завършилите висше образование в областта на ИКТ.

    12)От наличните данни се вижда обаче, че в държавите членки, участващи в Международното проучване на компютърната и информационна грамотност, средно около 34 % от осмокласниците са оценени като изоставащи в областта на цифровите умения през 2018 г. 77 (при цел 15 %). През 2021 г. само 54 % от хората на възраст 16—74 години в Съюза са притежавали поне основни цифрови умения 78 , повече от половината от дружествата в Съюза са докладвали, че имат затруднения при запълването на броя на свободните работни места за специалисти в областта на ИКТ 79 , и само 9 милиона души са работели като специалисти в областта на ИКТ на територията на целия Съюз 80 . В професиите, свързани с ИКТ, мъжете съставляват 81 % от общия брой на заетите 81 . От числовите стойности се потвърждава, че е необходима допълнителна подкрепа за развиването на цифрови умения, включително чрез преодоляване на разликата между селските райони и градовете и на голямото влияние, което възрастта, социално-икономическият произход и образованието оказват върху равнището на цифровите умения.

    13)Необходимо е да се положат усилия за придобиването както на основни, така и на напреднали цифрови умения. В този контекст в Новата европейска програма за иновации 82  се подчертава необходимостта от съсредоточаване на усилията към развиването на таланти в сектора на дълбоките технологии. В тази връзка на Европейския институт за иновации и технологии е възложено да координира инициативата „Таланти в областта на дълбоките технологии“ 83 , с която се цели до 2025 г. да се обучат един милион таланти в областта на дълбоките технологии във всички държави членки. Друга стратегическа инициатива е Академията на ЕС за киберумения, която представлява цялостен инструмент, целящ да се увеличи броят на специалистите по киберсигурност в Европа 84 .

    14)Органи като мрежите ENIC-NARIC 85 и агенциите за осигуряване на качеството подпомагат сътрудничеството в областта на признаването на квалификациите, с което се улесняват мобилността, професионалното израстване и по-нататъшното обучение. Въпреки извършеното до този момент по определянето на стандартите за професия в областта на ИКТ, която обхваща всички сектори на ИКТ с ясно установен набор от знания, приет от CEN/CENELEC 86 , е необходима допълнителна работа за привличането на по-голям и по-разнообразен ресурс от таланти в цифровия сектор. Както е посочено в пакета от мерки за уменията и талантите от 2022 г. 87 , висококвалифицираните работници от трети държави играят решаваща роля за засилването на конкурентоспособността на Съюза. В този контекст е необходимо да се предприемат действия за пълноценно използване на разпоредбите от Директивата за синята карта 88 , която беше приета през 2021 г. С директивата се облекчават изискванията за присъединяване на висококвалифицирани мигранти към работната сила на ЕС, включително чрез улесняване на признаването на професионалните им умения. Освен това Комисията, заедно със заинтересованите държави членки, стартира партньорства в подкрепа на талантите с ключови партньорски държави 89 . В тях директното подпомагане за схемите за мобилност се съчетава с изграждане на капацитет и инвестиране в човешкия капитал. Партньорствата в подкрепа на талантите са отворени за кандидати с всякакви равнища на умения и може да включват различни сектори на пазара на труда, като например ИКТ.

    15)В Стратегията на ЕС за равенство между половете (2020—2025 г.) 90 се подчертава важността на преодоляването на неравенството между половете и на справянето със стереотипите и предубежденията, свързани с пола. Стереотипните очаквания, които се основават на фиксирани норми за жените и мъжете, за момичетата и момчетата, ограничават техните стремежи да изберат област на образование или обучение и да продължат професионалната си кариера в цифровия сектор. Това от своя страна оказва влияние върху проектирането на цифрови продукти, при което нуждите или особеностите на жените и момичетата може да не са взети предвид в достатъчна степен. В съответствие с декларацията „Ангажимент във връзка с участието на жените в цифровите технологии“ 91 са необходими действия за постигането на равнопоставено участие във всички сектори и по-специално в цифровия сектор.

    16)В Заключенията на Съвета относно мерките за противодействие на кризата, предизвикана от COVID-19 в областта на образованието и обучението 92 , държавите членки се приканват да проучат възможностите за иновации, ускорена цифрова трансформация и по-нататъшно развиване на цифровите умения. В Заключенията на Съвета относно цифровото образование в европейските общества на знанието 93  се съдържа призив за цифрово образование, което да обхваща медийната грамотност, цифровата грамотност и грамотността по отношение на данните, критичното мислене и борбата с невярната информация и дезинформацията, враждебната и вредната реч, както и кибертормоза и пристрастяването. Освен това в Заключенията на Съвета относно оказването на подкрепа за благополучието в цифровото образование 94   се обсъжда необходимостта да се вземе предвид ключовата роля, която цифровите умения играят за осигуряването на благополучието на всички участници в процеса на преподаване и учене.

    17)В националните планове за възстановяване и устойчивост се забелязва политическият импулс на държавите членки за по-нататъшното развиване на цифровите умения на учещите, преподавателите и работната сила и за осигуряването на подходяща правна рамка и на необходимото оборудване и инфраструктураа 95 . В този контекст е от изключителна важност държавите членки да пристъпят към ефикасно и ефективно изпълнение на националните си планове, включително като обърнат внимание на необходимостта от стратегически подход към развиването на цифрови умения.

    18)Развиването на цифрови умения в процеса на образование и обучение се осигурява чрез различни подходи, като във всяка степен на образование и обучение се срещат различни предизвикателства. В Препоръката на Съвета относно висококачествени системи за образование и грижи в ранна детска възраст 96 се подчертава значението на образованието и на грижите в ранна детска възраст за подпомагане на развитието на децата и за намаляване на социално-икономическите и на териториалните неравенства, както и за оказване на подкрепа на родителите, особено на жените, да се интегрират (отново) на пазара на труда. Както е посочено в Препоръката на Съвета „Създаване на Европейска гаранция за децата“ 97 , държавите членки се приканват да гарантират ефективен и безплатен достъп до образование на децата, изложени на риск от бедност или социално изключване, а както е посочено в Стратегията на ЕС за правата на детето 98 , това включва гарантиране, че децата могат да се ориентират безопасно в цифровата среда. Като се има предвид, че децата се занимават с цифрови технологии от все по-ранна възраст и най-вече вкъщи 99 , учителите в областта на образованието и грижите в ранна детска възраст, които притежават цифрова компетентност, играят ключова роля в подпомагането на семействата и на малките деца — по един по-равноправен и приобщаващ начин — да разбират по-добре възможностите и рисковете на цифровия свят. В този контекст е особено важно да се предвиди и да се противодейства на неправилната употреба на изкуствения интелект (ИИ) и на други нововъзникващи технологии от страна на учещите, като се насърчава правилното разбиране на тези технологии и се обяснява как безопасно да се използва техният потенциал.

    19)С Препоръката на Съвета относно пътищата към успеха в училище 100 се цели да се повиши приобщаването и благосъстоянието в училище, а в Препоръката на Съвета относно подходите за смесено обучение с цел висококачествено и приобщаващо основно и средно образование 101 се призовава за полагане на усилия за насърчаване на развитието на цифровите умения на учещите и учителите, като се вземат предвид цифровото разделение и неравенството между половете в областта на цифровите технологии. В този контекст чрез структурирания диалог се потвърди, че в основното и средното образование цифровите умения се развиват с помощта на съчетание от подходи 102 и че в много държави членки се преразглеждат учебните програми, за да се насърчават по-добре цифровите умения (както при изучаването им като специален предмет, така и когато са включени в учебното съдържание по един или по различни предмети). Появява се тенденция за въвеждане на изучаването на информатика 103  (наричана също така компютърни науки или изчислително мислене) като самостоятелен предмет или като част от съществуваща основна културно-образователна област, като например математика или природни науки. Независимо от избора на учебна програма е необходимо да се насърчава качественото образование по информатика, подпомагано от подходящи за възрастта и за развитието методи на преподаване, качествени ресурси, баланс в участието на мъжете и жените, представителство и правилно оценяване 104 .

    20)В Препоръката на Съвета относно професионалното образование и обучение (ПОО) за постигане на устойчива конкурентоспособност, социална справедливост и издръжливост 105 се предлага обновена визия на политиката на Съюза за ПОО, включително полагането на значителни усилия за цифровизацията му. В Заключенията на Европейския съвет от 8 декември 2022 г. 106 държавите членки се приканват да окажат подкрепа за професионалното образование и обучение на хората с увреждания. Анализът на националните планове за изпълнение на препоръката и на Декларацията от Оснабрюк 107 показва, че повече от половината държави членки планират да включат цифрови умения и цифрова компетентност в учебните програми за ПОО. Въпреки това е необходимо насърчаването на високите постижения при развиването на цифрови умения за всички обучаващи се от системата на ПОО да продължи.

    21)В Съобщението относно европейска стратегия за университетите 108 висшите училища се насърчават да приемат цялостен институционален подход с предлагани форми на обучение, които да са насочени към специалистите в областта на ИКТ и да осигуряват придобиване на цифрови умения в специфичните за сектора учебни програми. Както е посочено в Препоръката на Съвета относно ученето, насочено към екологичния преход и устойчивото развитие 109 , това се отнася както за екологичните, така и за цифровите умения. Инициативата „Европейски университети“ 110 , чрез своето първо по рода си задълбочено институционално и транснационално сътрудничество, е мощна движеща сила за разработването на иновативно обучение в областта на цифровите умения и допринася за ускоряването на цифровата трансформация на сектора на висшето образование. Извличането на поуки от този опит е от основно значение за преодоляването на липсата на експертен опит в преподаването на съвременни цифрови технологии в Европа (като например ИИ, киберсигурност и високоскоростни изчисления) и за включването на тези технологии в учебните програми за висше образование и в специализираните курсове 111 .

    22)В Препоръката на Съвета относно европейски подход към микроудостоверенията с цел стимулиране на ученето през целия живот и пригодността за заетост 112 се определя рамка в подкрепа на осигуряването на гъвкави и достъпни възможности за учене за различни видове учещи, включително за младежи и за учещи през целия живот. Необходимо е тази рамка да бъде използвана, за да се отговори на настоящите нужди от обучение в областта на цифровите умения.

    23)В Плана за действие на Европейския стълб на социалните права 113  се предлагат ясни цели за дела на възрастните, които участват в обучение (60 % до 2030 г.), в това число в областта на цифровите умения. В Резолюцията на Съвета относно нова европейска програма за учене за възрастни за периода 2021—2030 г. 114 се посочва необходимостта от насърчаване на уменията, свързани с цифровата трансформация, а в Препоръката на Съвета относно повишаване на уменията: нови възможности за възрастните 115 цифровите умения се признават за едно от трите основни умения, които всички възрастни следва да развиват. Въпреки че в политиките се обръща внимание на този въпрос, участието на възрастните в обучения е ниско, включително за придобиване на цифрови умения, а предоставянето на цифрови умения за възрастни е несистематично и непостоянно 116 . Държавите членки се опитват да се справят с този проблем с помощта на съществуващите и на новите инициативи, заложени в плановете им за възстановяване и устойчивост, и чрез включването на различни видове заинтересовани страни, като например на социалния, доброволческия и неправителствения сектор. С индивидуалните сметки за обучение, както е посочено в препоръката на Съвета 117 , се съдейства за увеличаването на броя на включващите се в обучение всяка година чрез осигуряване на съчетание от стимули, в това число и финансови.

    24)Дружествата играят ключова роля в повишаването на квалификацията и в преквалификацията на персонала си, но са налице значителни различия. Само малка част от МСП (20,9 %) са осигурили обучение на целия си персонал за подобряване на уменията му, свързани с ИКТ, в сравнение с 69,5 % от големите дружества 118 . В Пакта за умения 119 предприятията, социалните партньори и публичните организации се приканват да обединят усилията си и да предприемат конкретни действия за повишаване на квалификацията и за преквалификация на работната сила в целия Съюз. Освен това Коалицията за цифрови умения и работни места обединява държави членки, дружества, социални партньори, неправителствени организации и образователни институции, които да работят заедно за преодоляване на липсата на цифрови умения в Европа 120 . В този контекст в Плана за действие в областта на цифровото образование за 2021—2027 г. се предлага да се разработи Европейски сертификат за цифрови умения, за да се повиши прозрачността и да се улесни признаването на сертификатите за цифрови умения.

    25)Въпреки че повечето държави членки са разработили стратегии относно цифровите умения, в малко от тях се прилага цялостен подход към прогресията на програмите в рамките на различните степени на образование и обучение 121 . В неотдавнашен доклад на Комисията относно качествените инвестиции в образованието и обучението 122 се подчертава необходимостта от извършването на оценка на въздействието на различните програми върху резултатите от обучението на учещите. Проблемът е от общ характер и се отнася в еднаква степен за цифровите умения, като само няколко от държавите членки извършват редовно наблюдение и оценка.

    26)В Заключенията на Съвета относно европейските учители и обучители за бъдещето 123 се подчертава, че учителите са движеща сила, която трябва да участва в създаването на политиките в областта на образованието и обучението, но която също така има нужда от подкрепа чрез цялостен подход към формалното образование, въвеждането в работата и продължаващото професионално развитие. Повечето учители изпитват сериозна нужда от професионално развитие точно в областта на цифровата компетентност 124 . Освен това в структурирания диалог се подчертават предизвикателствата, с които се сблъскват повечето държави членки при назначаването, задържането и подготовката на учители, особено по информатика (за основното/средното образование и за ПОО) или в други специфични/напреднали цифрови области (за висшето образование).

    27)С Академиите за учители по програмата „Еразъм+“ 125  се цели да се окаже подкрепа на компетентни, мотивирани и висококвалифицирани учители, обучители, преподаватели и директори на училища и да се насърчава продължаващото им професионално развитие, включително в областта на цифровите умения. Сред последните приложими инициативи са Насоките за учителите и преподавателите за справяне с дезинформацията и за насърчаване на цифровата грамотност чрез образование и обучение 126 и Етичните насоки относно използването на изкуствен интелект и на данни при преподаване и учене 127 . Необходимо е популяризирането на тези два набора от насоки да продължи с цел оказване на подкрепа на учителите, които се занимават със специфични аспекти на цифровите технологии и с развиването на цифрови умения, особено в контекста на наболели социални проблеми.

    28)С различни инициативи на държавите членки и на Комисията, например Европейската седмица на програмирането 128 и Хакатонът в областта на цифровото образование 129 , се цели да се насърчат ангажираността на заинтересованите страни и иновациите на местно равнище в областта на цифровото образование и цифровите умения. По подобен начин с Европейската стратегия за по-добър интернет за децата (BIK+) 130 се насърчава ангажирането на заинтересованите страни, включително чрез мрежата от центрове за по-безопасен интернет 131 , с цел създаване на по-безопасен интернет за децата. С тези инициативи се съдейства за развиването на цифрови умения в неформалния сектор. Те следва да бъдат допълнително популяризирани като помощно средство за развиването на цифрови умения.

    29)Настоящата препоръка е в пълно съответствие с принципите на субсидиарност и на пропорционалност. Държавите членки решават, съгласно националните особености, как да прилагат препоръката,

    ПРЕПОРЪЧВА НА ДЪРЖАВИТЕ ЧЛЕНКИ:

    1.Да постигнат съгласие, чрез подход, обхващащ всички нива на управление, и съвместно с основните заинтересовани страни, относно национална стратегия за цифрово образование и цифрови умения, разработена или актуализирана в съответствие с принципите, изложени в настоящата препоръка, и да наблюдават ефективността и въздействието на тази стратегия. По-специално държавите членки следва:

    1.1.Да определят национални цели за предоставянето на цифрови умения и да осигурят редовното им преразглеждане и актуализиране.

    1.2.Да приведат националните цели, посочени в точка 1.1, в съответствие със стратегическите приоритети от Плана за действие в областта на цифровото образование за 2021—2027 г. и да отразят тези национални цели в националните пътни карти, които трябва да бъдат приети от държавите членки в съответствие с политическата програма „Цифрово десетилетие“ до 2030 г.

    1.3.Да определят „приоритетни или труднодостъпни групи“ 132 и да създадат подходящи мерки за улесняване на участието им, в които да се вземат предвид достъпността и териториалните 133 и социално-икономическите различия в областта на цифровите умения.

    1.4.Да осигурят съгласуван подход към предоставянето на цифрови умения във всички сектори и степени на образованието и обучението чрез постепенно структуриране на учебното съдържание от образованието и грижите в ранна детска възраст (ОГРДВ) през основното, средното и професионалното образование и обучение (ПОО) до висшето образование и обучението за възрастни. Структурирането следва да бъда извършено в тясно сътрудничество със съответните заинтересовани страни и със социалните партньори чрез постигане на общо разбиране относно ключовите аспекти, които трябва да бъдат обхванати при разработването на цифрови умения за конкретните възрастови групи и образователни сектори.

    1.5.Да разработят конкретен и последователен подход, който да обхваща целия спектър от цифрови умения — от основни до напреднали цифрови умения — във всички сектори на пазара на труда, включително за специалистите в областта на ИКТ.

    1.6.Да осигурят извършването на подходящо и методологично обосновано наблюдение, оценка и анализ на образователните инициативи и на програмите за обучение в областта на цифровите умения на местно, регионално и национално равнище с цел да се проверят и подобрят ефективността и качеството на предприетите действия.

    1.7.Да допринасят за провеждането на партньорско обучение, обмен на практики и координиране, включително между секторите на политиката, на европейско и на световно равнище, за да се намерят общи решения на междуконтиненталните, междунационалните и междурегионалните предизвикателства.

    2.Да започнат отрано да насочват учениците към цифровия свят и да предлагат равни възможности за развиването на цифрови умения. По-специално държавите членки следва:

    2.1.Да гарантират, в съответствие с общите приоритети на образованието и грижите в ранна детска възраст, че учениците в предучилищна възраст и особено родителите, лицата, полагащи грижи, и семействата им получават подкрепа за развиването на цифрови умения, както и че са наясно и разбират по-ясно възможностите и рисковете, свързани с цифровизацията.

    2.2.Да използват дейности, съобразени с възрастта и развитието на децата — например в рамките на ОГРДВ дейности за цифрово образование, които не са свързани с цифрови устройства 134 , и учене чрез игра за придобиване на цифрови умения 135 .

    2.3.Да продължават да подобряват предоставянето на цифрови умения в основното и средното образование, включително в ПОО. Специално внимание следва да се обърне на предоставянето на умения, необходими за правилното разбиране и за разумното, здравословно, безопасно и устойчиво използване на цифровите технологии, включително на системите с генеративен ИИ.

    3.Да разширяват използването на междудисциплинарен подход (т.е. цифровите умения да се преподават трансверсално по различни предмети) и да подобряват оценяването на цифровите умения и обучението на учителите. По-специално държавите членки следва:

    3.1.Да оказват подкрепа при използването на междудисциплинарни подходи за предоставяне на цифрови умения във формалното образование (ОГРДВ, основно и средно образование, включително ПОО).

    3.2.Да осигуряват междудисциплинарно оценяване на цифровите умения най-малко в края на всеки цикъл на обучение в основното и средното образование и в ПОО (обобщаваща оценка). Оценяването следва да се извършва със средства, сравними с прилаганите при оценяването на останалите основни умения.

    3.3.В съответствие с предложението за Препоръка на Съвета относно факторите, от които зависи успехът на цифровото образование и обучение, да премахват пречките за въвеждането на междудисциплинарния подход, като осигуряват качествено обучение за използването на цифрови технологии за целите на преподаването и ученето (цифрова педагогика) в рамките на първоначалната подготовка на учителите и обучителите и на тяхното продължаващо професионално развитие.

    3.4.Да предприемат по-активни действия за преодоляване на неравенството между половете по отношение на равнището на цифровите умения на учителите жени и на учителите мъже.

    3.5.Да насърчават използването в класните стаи на Насоките за учителите и преподавателите за справяне с дезинформацията и насърчаване на цифровата грамотност чрез образование и обучение 136 и на инструментариума за откриване на дезинформация и борба с нея 137 , както и на Етичните насоки за преподавателите относно използването на изкуствен интелект и на данни при преподаване и учене 138 .

    4.Да подпомагат висококачественото обучение по информатика в училище. По-специално държавите членки следва:

    4.1.Да си сътрудничат на равнището на ЕС в областта на разработването, реализирането и оценяването на учебните програми.

    4.2.Да гарантират още от началото на задължителното образование, че всички ученици имат възможност да развиват цифровите си умения чрез запознаване с основните елементи на информатиката.

    4.3.Да обмислят възможността за въвеждането на отделен предмет за изучаване на информатика, чрез който да се предоставя по-целенасочено учебно съдържание с ясни цели на образованието и обучението, в специални учебни часове и с помощта на структурирано оценяване.

    4.4.Да гарантират, че в процесите на преподаване и изучаване на информатика се оказва подкрепа от квалифицирани и специално обучени учители и че са осигурени качествени и достъпни учебни ресурси в зависимост от броя на учениците, както и подходящо оценяване на резултатите от обучението.

    4.5.Да насърчават разнообразието и баланса в участието на мъжете и жените, а да намаляват използването на всякакви възможни стереотипи в преподаването и изучаването на информатика. Това следва да бъде подкрепено от провеждането на научни изследвания — първо, на културните, социално-икономическите и институционалните пречки, които ограничават стремежите на момичетата и достъпа им до цифровия сектор (включително на момичетата от малцинствен расов или етнически произход), и второ, на въздействието на учебниците и на останалите ресурси, използвани за по-приобщаващо преподаване на предметите в областта на цифровите технологии.

    4.6.Да използват възможностите за развиване на умения в областта на педагогическите методи за качествено обучение по информатика чрез Академиите за учители по програмата „Еразъм+“.

    4.7.Да насърчават всички училища, особено училищата, в които се преподава на труднодостъпни групи, да участват в Европейската седмица на програмирането, което да послужи като дейност за взаимно опознаване с цел да се намалят пречките за включването на елементи, свързани с информатиката (като програмиране), в ежедневните преподавателски практики по иновативен и ангажиращ начин. Това участие следва да бъде използвано в подкрепа на въвеждането на нови училищни или местни/регионални стратегии и политики.

    4.8.Да улесняват достъпа и участието на училищата в Хакатона в областта на цифровото образование и да свързват преподаването и изучаването на информатика с практически и иновативни решения за цифрово образование.

    5.Да създават и усъвършенстват мерки за назначаване и обучение на специализирани в областта на информатиката и на съвременните цифрови технологии учители. По-специално държавите членки следва:

    5.1.Да надграждат върху текущите инициативи, като например Пакта за умения и Коалицията за умения и работни места в областта на цифровите технологии, с цел да оказват подкрепа за двустранен обмен и сътрудничество между институциите за образование и обучение и частния сектор 139 , за да се даде възможност за:

    5.1.1.подпомагане на учителите, преподаващи в основното или средното образование (включително в ПОО), от специалисти, работещи в областта на цифровите технологии (например в областта на информатиката); и

    5.1.2.придобиване на специални умения в областта на информатиката и на специфичните области на цифровите технологии (например ИИ, киберсигурност) от страна на специализирани учители.

    5.2.Да преглеждат предлаганите форми за продължаващо професионално развитие в областта на цифровите умения за специализирани учители чрез създаването на конкретни възможности за обучение, с които да се осигури по-нататъшна професионализация в областта на информатиката, включително чрез използването на микроудостоверение и на индивидуални сметки за обучение.

    6.Да гарантират развиването на напреднали и на специализирани цифрови умения в професионалното образование и обучение, включително в областта на дълбоките технологии и в други ключови области на капацитет. По-специално държавите членки следва:

    6.1.Да подобряват предоставянето на цифрови умения и да улесняват достъпа на учещите (както в началното, така и в продължаващото ПОО) до възможности за придобиване на напреднали и специализирани цифрови умения, които са все по-необходими за много професионални профили, включително чрез учене в процеса на работата и стажове, интердисциплинарни програми или кратки курсове, водещи до получаването на микроудостоверения.

    6.2.Да разширяват програмите за професионално обучение в области като ИИ, киберсигурност и разработване на софтуер и да привличат повече учещи да избират такива програми в съответствие с нуждите на пазара на труда. Да си сътрудничат на равнището на ЕС в областта на разработването, реализирането и оценяването на учебните програми.

    6.3.Да оказват подкрепа на учениците в областта на ПОО при придобиването на цифрови умения, необходими за използването на многоизмерни технологии като виртуална реалност, разширена реалност, симулации и игри, както и адаптивно обучение.

    7.Да насърчават развиването на широк спектър от цифрови умения във висшето образование и да премахват текущите и нововъзникващите несъответствия между уменията и изискванията на пазара на труда в областта на цифровите умения. По-специално държавите членки следва:

    7.1.Да си сътрудничат на равнището на ЕС в областта на разработването, реализирането и оценяването на учебните програми и да насърчават висшите училища да популяризират предоставянето на цифрови умения както от общ характер, така и специфични за сектора. Това следва да включва:

    7.1.1.курсове за придобиване на цифрови умения в различни образователни степени и по различни дисциплини с цел подобряване на предоставянето на цифрови умения за всички студенти, независимо от сектора на професионалното им развитие;

    7.1.2.гъвкави, персонализирани и достъпни в цифрово отношение възможности за изучаване на напреднали и специализирани цифрови умения, включително чрез кратки курсове, водещи до получаването на микроудостоверения.

    7.2.Да улесняват обмена между промишлени или професионални групи и висши училища с цел разработване на интердисциплинарни курсове и по-нататъшно включване на курсове за напреднали и специализирани цифрови умения във всички образователни степени.

    7.3.Да осигуряват подходящи стимули за промишлеността, включително за малките и средните предприятия (МСП), с цел подпомагане на висшите училища при разработването и предоставянето на програми, отговарящи на специфичните нужди на пазара на труда.

    7.4.Да гарантират качеството и признаването на квалификациите и микроудостоверенията (в съответствие с европейския подход към микроудостоверенията).

    7.5.Да награждават преподавателските кадри и висшите училища и да изразяват признание за усилията им за подобряване на предоставянето на цифрови умения на всички студенти. Да насърчават, популяризират и присъждат награди за мобилност на преподавателските кадри между висшите училища и, когато е уместно, между академичните среди и частния сектор.

    7.6.Да оказват подкрепа на висшите училища за привличането на студенти, и по-специално на жени, които да бъдат приети и да завършат обучение, насочено към развиване на напреднали умения в редица цифрови области (напр. хардуер, софтуер, цифров дизайн, цифрова интеграция, наука за анализ на данни, ИИ или киберсигурност), и да насърчават получаването на две специалности, когато цифровите умения са въведени в друга дисциплина.

    8.Да оказват подкрепа за развиването на цифровите умения на възрастните и да предлагат равни възможности. По-специално държавите членки следва:

    8.1.Да включват възможностите за придобиване на цифрови умения в цялата система за образование и обучение на възрастни, например чрез въвеждането им в националните стратегии за умения. Да осигуряват достатъчно внимание и подкрепа за предприемането на мерки на всички равнища на цифровите умения.

    8.2.Да насърчават публично-частните партньорства, включително между участници като социалните партньори, националните и местните органи, местните училища и общински центрове, промишлеността и други сектори, с цел проектиране, разработване, реализиране, наблюдение и оценка на нови програми и инициативи, насочени към специфичните нужди от обучение на възрастни, включително от учене в процеса на работата. Да си сътрудничат на равнището на ЕС в областта на разработването, реализирането и оценяването на учебните програми.

    8.3.Да провеждат целенасочени кампании за повишаване на осведомеността относно значението на цифровите умения и да осигуряват специални видове подкрепа за възрастните, които най-много се нуждаят от развиване на цифровите си умения, включително чрез достъп до професионално ориентиране.

    8.4.Да въведат индивидуални сметки за обучение в съответствие със свързаната с тях препоръка на Съвета 140 , за да се насърчи провеждането на редовно обучение на възрастни в областта на цифровите умения. Да включват сред наличните курсове възможности за обучение с гарантирано качество на различни равнища на цифровите умения и в съответствие с нуждите на пазара на труда и на обществото. Да засилят разпоредбите на законодателството относно платения отпуск за обучение и да насърчават работодателите да отдават приоритет на повишаването на квалификацията и на преквалификацията на служителите през работно време.

    8.5.Да полагат повече усилия за по-доброто интегриране на дружествата, особено на МСП и на новосъздадените предприятия, в съществуващите секторни, промишлени и национални екосистеми, за да им се предостави необходимата подкрепа, включително чрез обмен на знания, насоки и възможности за обучение.

    8.6.Да насърчават и популяризират създаването на допълнителни местни и регионални коалиции за умения и работни места в областта на цифровите технологии, които да разработят конкретни мерки за цифрови умения, съобразени с местните и регионалните нужди.

    9.Да насърчават разработването на система за сертифициране на цифровите умения и признаването им. По-специално държавите членки следва:

    9.1.Да подкрепят и да насърчават сертифицирането на цифровите умения на всички граждани във всички сектори на образованието и обучението, включително на цифровите умения, придобити чрез обучение, което е било предоставено чрез индивидуалните сметки за обучение. Да подкрепят институциите за образование и обучение при предоставянето на надеждно сертифициране на цифровите умения.

    9.2.В сътрудничество с компетентните органи да съдействат за признаването на сертификатите и квалификациите в областта на цифровите умения, включително на микроудостоверенията, което да извършват и по време на дейността си за изпълнението на ангажимента за предприемане на стъпки за въвеждането на автоматично взаимно признаване 141 на квалификациите до 2025 г. Да съставят списък с признати и доверени сертифициращи органи и с обучаващи институции с цел да се подпомогне предоставянето на висококачествено обучение и сертифициране. 

    9.3.Да стимулират и да популяризират цифровите умения за обучение или професионално напредване чрез улесняване на тяхното установяване, документиране, оценяване и сертифициране, независимо дали са придобити чрез формално, неформално или информално учене. Да оказват подкрепа на специалистите по човешки ресурси и на гражданите на трети държави във всички стъпки, свързани с признаването и сертифицирането на умения и квалификации, включително чрез използване на Европейския сертификат за цифрови умения.

    9.4.Да допринасят за пилотното, разработване и въвеждане на Европейския сертификат за цифрови умения.

    10.Да разработят стратегически и систематичен подход за справяне с недостига на специалисти в областта на ИКТ. По-специално държавите членки следва:

    10.1.Да използват прогнозни данни за оценяване на бъдещите нужди от цифрови умения на различните целеви групи на пазара, особено на МСП, и да провеждат проучвания за по-точно установяване на недостига на цифрови умения.

    10.2.Да разработят инициативи, насочени към специфичния недостиг на цифрови умения (например в областта на киберсигурността, ИИ), които са от значение на национално равнище, и да ги включат в националните си стратегии и планове за действие. Да допринасят активно за въвеждането на Академията на ЕС за киберумения.

    10.3.Да привличат и да задържат таланти от чужбина чрез пълноценно използване на разпоредбите от Директивата за синята карта и на партньорствата в подкрепа на талантите. Да засилват сътрудничеството си с други държави членки, за да обменят практики и решения за привличане в Съюза на талантливи лица в областта на цифровите технологии и за улесняване на мобилността им, когато е приложимо.

    10.4.Да прилагат в по-голяма степен стратегически и систематичен подход за обучение и привличане на специалисти в областта на ИКТ и от трети държави, например чрез прилагане на схеми за ускорено издаване на визи за специалисти с професии в областта на ИКТ и на стимули за обучение, като се обърне специално внимание на МСП.

    10.5.Да осигуряват цялостно кариерно и образователно ориентиране на равнището на училищното образование, ПОО и висшето образование, за да се стимулира интересът на младите хора, особено на момичетата и на младите жени, към обучение в областта на ИКТ и/или към кариера като специалисти в областта на ИКТ. Да провеждат целенасочени кампании за преодоляване на предубежденията относно достъпността на професиите в областта на технологиите (особено за лицата, които нямат образование в областта на ИКТ) и относно различните възможности за кариерно развитие при изучаване на ИКТ. Да използват различни канали за комуникация, така че да се достигне до различни сегменти и да се изведе на преден план възможността за разумна кариера в областта на ИКТ, която да е от полза за обществото.

    10.6.В съответствие с декларацията „Ангажимент във връзка с участието на жените в цифровите технологии“ и в полезно взаимодействие със съответните инициативи на Европейския институт за иновации и технологии и на Европейския съвет по иновациите да отдават приоритет на усилията, насочени към преодоляването на предубежденията по отношение на пола, за да се премахнат неравенството между половете и разликата в заплащането на жените и мъжете в областта на ИКТ и да се предоставят целеви възможности за повишаване на квалификацията и за преквалификация на момичетата и жените във всички степени на образование и обучение, като по този начин се признае стойността на техния принос и талант.

    10.7.Да повишават привлекателността на цифровия сектор за жените например чрез работа с националните коалиции за умения и работни места в областта на цифровите технологии с цел разработване на кампании за повишаване на осведомеността и адаптиране на посланията на национално равнище.

    10.8.Да създават възможности за училищата, институциите за ПОО и техническите университети да привличат ученици към кариери в областта на цифровите технологии (например чрез организиране на дни на отворените врати, дни на семейството и семинари и чрез насърчаване на участието в инициативи като Платформата за таланти в областта на иновациите 142 , Европейската седмица на програмирането, Хакатона в областта на цифровото образование и извънкласни дейности).

    11.Да осигуряват необходимото финансиране за развиването на цифрови умения. По-специално държавите членки следва:

    11.1.Да изпълняват различните аспекти на настоящата препоръка чрез използване на национални средства и на средства на Съюза, включително по програмата „Еразъм+“, Европейския социален фонд плюс, Фонда за справедлив преход, Европейския фонд за регионално развитие, Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, програмата „Цифрова Европа“, „Хоризонт Европа“, и да продължават изпълнението на националните планове за възстановяване и устойчивост.

    11.2.Да използват Инструмента за техническа подкрепа, в това число и включения в него многодържавен подход, с цел разработване и прилагане на реформи за подобряване на предоставянето на цифрови умения в перспективата на ученето през целия живот в съответствие с настоящата препоръка.

    11.3.Да насърчават частните инвестиции в развиването на цифрови умения и да обмислят възможности за съчетаване на различни източници на финансиране с цел разширяване на инициативите и увеличаване на въздействието и устойчивостта им.

    ПРИВЕТСТВА НАМЕРЕНИЕТО НА КОМИСИЯТА:

    Да надгражда върху съществуващите инициативи, включително Европейската година на младежта и Европейската година на уменията, за да се подпомогнат и допълнят действията на държавите членки в областта на цифровите умения. По-специално Комисията възнамерява:

    1.Да подкрепя усилията за реформа в областта на развиването на цифровите умения и за висококачествено усвояване на информатиката. По-специално, Комисията възнамерява:

    1.1.Да улеснява реформите в държавите членки чрез инструментите на Съюза, като например Инструмента за техническа подкрепа, включително чрез улесняване на обмена на национални подходи относно развиването на цифрови умения и на умения, свързани с информатиката. Комисията ще насърчава използването и разширяването на съществуващите инструменти за оценяване на уменията и на успешните инициативи за обучение на учители по информатика.

    1.2.В тясно сътрудничество с държавите членки и заинтересованите страни да подкрепя качественото образование по информатика чрез разработването на общи насоки за учители и преподаватели с цел насърчаване на качественото образование по информатика, както и чрез разработването на показатели за компетентност в областта на информатиката в съответствие със съществуващите рамки за компетентност и учебни програми 143 .

    1.3.Да подкрепя чрез програми на Съюза като „Еразъм+“ и чрез инструменти като Европейската рамка за цифрови умения партньорското обучение и сътрудничеството в областта на разработването, реализирането и оценяването на учебни програми, които да бъдат осигурени както за гражданите, така и за преподавателите.

    1.4.Да подпомага държавите членки при наблюдаването на развиването на цифровите умения чрез участието им в международни проучвания (като ICILS, PISA, TALIS, PIAAC) и в други европейски инициативи (като Eurograduate), които имат допълващи се цели и могат да послужат като стратегическо допълнение към националните усилия.

    2.Да насърчава високите постижения в курсовете за напреднали и специализирани цифрови умения във висшето образование и ПОО. По-специално Комисията възнамерява:

    2.1.Да подпомага държавите членки при създаването на благоприятни условия за развиване на напреднали и специализирани цифрови умения на студентите, изследователите и учещите през целия живот. Тези цифрови умения следва да се предоставят от висшите училища и от институциите за ПОО. Това ще бъде направено както в интердисциплинарни програми, така и в програми, насочени към напреднали умения в областта на ИКТ, като се има предвид необходимостта от постоянно усъвършенстване на тези умения, за да се следва бързият темп на иновациите, както и потребността да се изготвят такива програми, които да бъдат приобщаващи и достъпни за различни видове учещи.

    2.2.Да поддържа подкрепата за предлагането на академични програми за напреднали цифрови умения в областта на цифровите технологии и в други транс- или мултидисциплинарни области, както и за приложенията на тези умения в стратегически сектори, които не са обхванати в достатъчна степен от досега приетите работни програми във връзка с програмата „Цифрова Европа“.

    3.Да подкрепя усилията за предоставянето на цифрови умения за възрастни. По-специално Комисията възнамерява:

    3.1.Да насърчава инициативи като Пакта за умения и Коалицията за умения и работни места в областта на цифровите технологии, за да се обединят усилията и да се предложат възможности за преквалификация на възрастни с цел да подобрят цифровите си умения.

    3.2.Да насърчава (чрез Инструмента за техническа подкрепа и възможностите за финансиране от Съюза) разработването на достъпни курсове за обучение за придобиване на цифрови умения, които по възможност да водят до получаването на микроудостоверения и да отговарят на специфичните нужди от обучение на възрастните.

    3.3.Да насърчава разработването на достъпни курсове за обучение в областта на цифровите умения, включително в областта на напредналите цифрови умения, които по възможност да водят до получаване на микроудостоверения и да отговарят на специфичните нужди от обучение на възрастните и на нуждите на пазара на труда, като се обърне специално внимание на персонала на МСП.

    3.4.Да улеснява обмена на най-добри практики за образование и обучение на възрастни в областта на цифровите умения чрез мрежата на публичните служби по заетостта, Пакта за умения, работната група за обучение на възрастни към Европейското пространство за образование, националните координатори за обучение на възрастни и други подходящи форуми.

    4.Да улеснява признаването на сертифицирането на цифровите умения. По-специално Комисията:

    4.1.Ще реализира пилотен проект и ще въведе, в сътрудничество с държавите членки и заинтересованите страни 144 , Европейски сертификат за цифрови умения, насочен към повишаване на доверието и приемане на сертифицирането на цифровите умения от страна на правителствата и на представителите на промишлеността 145 . Целта на пилотния проект е да се определят и тестват минималните изисквания за качество, на които следва да отговаря всеки сертификат и всеки процес на сертифициране на цифрови умения. С Европейския сертификат за цифрови умения ще се даде възможност на всеки европейски гражданин да посочи по надежден и прозрачен начин равнището на цифровите си умения съгласно рамката DigComp.

    4.2.В тясно сътрудничество с държавите членки ще подкрепя разработването на насоки и ще улеснява обмена на най-добри практики в областта на установяването и оценяването на цифровите умения.

    4.3.Ще подпомага европейските компетентни органи в областта на осигуряването на качеството и/или стандартизацията при разработването на механизъм за признаване на сертифицирането на цифрови умения, в това число на микроудостоверенията, като ще продължи да оказва подкрепа на държавите членки за въвеждането на условията, при които автоматичното взаимно признаване на тези цифрови умения ще стане възможно до 2025 г.

    5.Ще подкрепя усилията, насочени към увеличаване на броя на специалистите в областта на ИКТ и на разнообразието в профилите им. По-специално Комисията възнамерява:

    5.1.В тясно сътрудничество с държавите членки да надгражда върху декларацията „Ангажимент във връзка с участието на жените в цифровите технологии“, за да насърчи допълнително жените да играят активна и значима роля в сектора на цифровите технологии.

    5.2.Да популяризира сред жените развиването на напреднали цифрови умения и изграждането на кариера в цифровия сектор. Да поддържа и, където е необходимо, да засилва усилията за цифрово приобщаване, като гарантира, че всички лица и общности, включително намиращите се в най-неравностойно положение, могат да допринесат за цифровата трансформация и да се възползват от нея.

    5.3.Да подпомага държавите членки в насърчаването на чувствително към аспектите на пола преподаване на цифрови умения в основното и средното образование чрез набелязване на иновативни и мащабируеми преподавателски практики за преодоляване на институционалните и на културните бариери пред стремежите на момичетата и достъпа им до обучение и кариера в областта на ИКТ в Съюза.

    6.Да подпомага изпълнението на настоящата препоръка чрез Групата на високо равнище по въпросите на цифровото образование и цифровите умения, която ще бъде създадена с решение на Комисията:

    6.1.Да подкрепя ефективното запазване и функциониране на Групата на високо равнище, създадена за структурирания диалог с държавите членки, с цел осигуряване на ръководство по основните стратегически теми, разгледани в настоящата препоръка. Групата може да създаде технически подгрупи най-вече за оценяване и сертифициране на цифровите умения и за разработване на учебни програми и на изисквания за качеството на инструментите за цифрово образование и съдържание. С тази дейност следва да се осигури съгласуваност и допълване на извършеното от Групата на високо равнище по въпросите на образованието и обучението и от Съвета за цифровото десетилетие на Европа.

    7.Да наблюдава напредъка, да разпространява добрите практики и да увеличава обмена със заинтересованите страни. По-специално Комисията възнамерява:

    7.1.Да наблюдава напредъка в изпълнението на настоящата препоръка, като взема предвид националните стратегии на държавите членки и включва конкретните резултати и въздействия при предоставянето на цифрови умения. Това следва да бъде направено в рамките на Европейското пространство за образование и на Обзора на образованието и обучението, както и като част от докладите на държавите членки в рамките на цифровото десетилетие на Европа.

    7.2.Да укрепва международното сътрудничество в областта на цифровото образование и цифровите умения.

    7.3.Да направи преглед на напредъка, постигнат по изпълнението на настоящата препоръка, и да докладва на Съвета не по-късно от 5 години след приемането ѝ.

    Съставено в Страсбург на […] година.

       За Съвета

       Председател

    (1)     https://state-of-the-union.ec.europa.eu/index_bg
    (2)    Centeno C., Karpinski Z., Urzi Brancati C. (2022). Supporting policies addressing the digital skills gap (Подкрепа за политиките за справяне с недостига на цифрови умения). Identifying priority groups in the context of employment (Определяне на приоритетните групи в контекста на заетостта).
    (3)    Di Pietro G., Biagi F., Costa P., Karpiński Z., Mazza J. (2020). The likely impact of COVID-19 on education: Reflections based on the existing literature and international datasets („Вероятните последици от епидемията с COVID-19 върху образованието: размисли въз основа на съществуващата литература и международните набори от данни“: .
    (4)    2022/C 469/04.
    (5)    Manca F., Oses Arranz A. (2022). Skills for the digital transition: assessing recent trends using big data (Умения за цифровия преход: оценка на последните тенденции чрез използване на големи данни .
    (6)    COM(2021) 118 final.
    (7)     COM/2021/102 final.
    (8)    РЕШЕНИЕ (ЕС) 2022/2481, 14.12.2022 г.
    (9)    2021/C 66/01.
    (10)     https://digital-strategy.ec.europa.eu/en/library/european-declaration-digital-rights-and-principles .
    (11)    COM(2021) 118 final.
    (12)    2018/C 189/01.
    (13)    В настоящото предложение понятията цифрови умения и цифрова компетентност се използват като синоними.
    (14)    COM(2020) 624 final.
    (15)

       2020/C 415/10.

    (16)     https://education.ec.europa.eu/bg/focus-topics/digital-education/action-plan/action-1 .
    (17)     https://data.consilium.europa.eu/doc/document/ST-1-2023-INIT/bg/pdf .
    (18)    Данни за цифровите умения може да бъдат намерени в набора от показатели за възстановяване и устойчивост: https://ec.europa.eu/economy_finance/recovery-and-resilience-scoreboard/ . Тематични анализи на включените в националните планове за възстановяване и устойчивост цифрови умения и цифрово образование, както и учене и умения за възрастни, може да бъдат намерени тук: Набор от показатели за възстановяване и устойчивост (europa.eu).
    (19)    В настоящото предложение терминът предоставяне се отнася до предлаганите форми на образование и обучение или до набора от общи и специализирани курсове за развиване на цифрови умения.
    (20)    По-специално във връзка с предложение 32 в него относно цифровата грамотност и цифровите умения, в което се препоръчва да се осигури „достъп до формално и неформално обучение и образование за придобиване на цифрова грамотност и цифрови умения, включително в училищните програми, през всички етапи от живота чрез надграждане на съществуващите инициативи на европейско равнище, като се обърне специално внимание на включването на уязвимите групи и на възрастните хора, подобряването на цифровите умения на децата по начин, който е съвместим със здравословното им развитие, и преодоляването на цифровите неравенства, включително на неравенството между половете в областта на цифровите технологии“.
    (21)    Евростат (2021 г.). Проучване за използването на ИКТ в домакинствата.
    (22)    Centeno C., Karpinski Z., Urzi Brancati C. (2022). Supporting policies addressing the digital skills gap (Подкрепа за политиките за справяне с недостига на цифрови умения). Identifying priority groups in the context of employment (Определяне на приоритетните групи в контекста на заетостта).
    (23)    CEDEFOP (2018 г.). Разяснения относно недостига на умения и несъответствието между уменията и изискванията на пазара на труда.
    (24)    CEDEFOP (2021 г.). Второ европейско проучване на уменията и на работните места .
    (25)    Евростат (2021 г.). Използване на ИКТ в домакинствата.
    (26)    Fraillon J., Ainley J., Schulz W., Friedman T., Duckworth D. (2019). Preparing for Life in a Digital World: International Computer and Information Literacy Study 2018 International Report (Подготовка за живот в цифров свят: Международен доклад за Международното проучване на компютърната и информационна грамотност на IEA за 2018 г.).  
    (27)    Резултатите от ICILS за 2018 г. показват още, че във всички участващи държави членки момичетата са постигнали по-добри резултати от момчетата.
    (28)    Karpiński Z., Di Pietro G., Biagi F. (2023) Non-cognitive skills and social gaps in digital skills: Evidence from ICILS 2018 (Некогнитивни умения и социални различия в цифровите умения: доказателства от резултатите от ICILS за 2018 г.) . Learning and Individual Differences (Учене и индивидуални различия), 102, 102254.
    (29)     https://commission.europa.eu/strategy-and-policy/priorities-2019-2024/promoting-our-european-way-life/new-pact-migration-and-asylum/skills-and-talent_bg
    (30)    Евростат (2021 г.). Заетост на специалистите в областта на ИКТ.
    (31)    Chaudron S., Di Gioia R., Gemo M. (2017). Young Children (0—8) and Digital Technology: a qualitative study across Europe (Малките деца (0—8 г.) и цифровите технологии: качествено проучване в Европа) .
    (32)    Европейска комисия/EACEA/„Евридика“ (2019 г.). Цифровото образование в европейските училища .
    (33)    Европейска комисия/EACEA/„Евридика“ (2022 г.). Образованието по информатика в европейските училища .
    (34)    2020/C 417/01.
    (35)    CEDEFOP (2022 г.). Доказателства в подкрепа на предстоящото предложение за препоръка на Съвета относно подобряването на предоставянето на цифрови умения в областта на образованието и обучението. Проект на работен документ.
    (36)    Bocconi S. et al. (2022). Reviewing Computational Thinking in Compulsory Education (Преглед на изчислителното мислене в задължителното образование) .
    (37)    COM(2022) 11 final.
    (38)    Евростат (2020 г.). Статистически данни за висшето образование.
    (39)    Съвместен изследователски център (2022 г.). Предлагане на академични програми за напреднали цифрови умения през 2020—2021 г. Сравнение на международно равнище.
    (40)    https://www.enic-naric.net/
    (41)    Beblavý M., Bačová B. (2022). Literature review on the provision of digital skills for adults (Преглед на литературата относно предоставянето на цифрови умения за възрастни). Доклад на Европейската мрежа от експерти по икономика на образованието (EENEE) .
    (42)    2022/C 243/02.
    (43)    Втора целева група, която често се споменава, е персоналът в МСП и държавната администрация.
    (44)    През 2016 г. е било 37 % (според последните налични данни с показателя за 12-месечен референтен период).
    (45)    В настоящото предложение терминът „прогресия“ се отнася до целенасоченото последователно осъществяване на преподаването и ученето съгласно различните етапи на развитие, възрасти или класове.
    (46)     https://sdgs.un.org .
    (47)    COM(2020) 625 final.
    (48)    COM(2020) 624 final.
    (49)    COM(2020) 274 final.
    (50)    COM(2021) 118 final.
    (51)     https://commission.europa.eu/strategy-and-policy/priorities-2019-2024/economy-works-people/jobs-growth-and-investment/european-pillar-social-rights_bg
    (52)    COM(2022) 526 final.
    (53)    COM(2023) 32 final.
    (54)    SWD/2020/209 final.
    (55)     https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/12453-Digital-education-action-plan-update-/public-consultation_bg
    (56)    Приложение 2 към работния документ на службите на Комисията, придружаващ настоящото предложение.
    (57)    Beblavý M., Bačová B. (2022). Literature review on the provision of digital skills for adults (Преглед на литературата относно предоставянето на цифрови умения за възрастни). Доклад на Европейската мрежа от експерти по икономика на образованието (EENEE) .    Европейска комисия/EACEA/„Евридика“ (2022 г.). Образованието по информатика в европейските училища .    Bocconi S. et al. (2022). Reviewing Computational Thinking in Compulsory Education (Преглед на изчислителното мислене в задължителното образование) .
    (58)     https://op.europa.eu/bg/publication-detail/-/publication/a224c235-4843-11ed-92ed-01aa75ed71a1/
    (59)     https://op.europa.eu/bg/publication-detail/-/publication/d81a0d54-5348-11ed-92ed-01aa75ed71a1/
    (60)    Приложение 2 към работния документ на службите на Комисията, придружаващ настоящото предложение.
    (61)    ОВ L 119, 4.5.2016 г., стр. 1—88.
    (62)    В контекста на настоящото предложение понятията цифрови умения и цифрова компетентност се използват като синоними.
    (63)    На разположение на следния адрес: https://data.consilium.europa.eu/doc/document/ST-1-2023-INIT/bg/pdf .
    (64)     Реч за състоянието на Съюза на председателя Урсула фон дер Лайен (europa.eu).
    (65)     https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/bg/ip_23_1501  
    (66)    ОВ C 23, 23.1.2023 г., стр. 1.
    (67)     Европейски стълб на социалните права (europa.eu).
    (68)    През 2020 г. и 2021 г. бяха приети пет стратегии за равенство с цел да се постигне напредък към изграждането на Съюз на равенството: Стратегия за равенство между половете (2020—2025 г.) ; Стратегия за равнопоставеност на ЛГБТИК за 2020—2025 г. ; План за действие на ЕС за борба с расизма за периода 2020—2025 г. ; Стратегическата рамка на ЕС за равенство, приобщаване и участие на ромите за периода 2020—2030 г.; Стратегия за правата на хората с увреждания за периода 2021—2030 г.
    (69)    Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите относно постигането на европейското пространство за образование до 2025 г., COM(2020) 625 final, от 30.9.2020 г.
    (70)    Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите „План за действие в областта на цифровото образование за 2021—2027 г. Приспособяване на образованието и обучението към цифровата ера“ (COM(2020) 624 final от 30.9.2020 г.)
    (71)     План за действие в областта на цифровото образование — действие 1 | Европейско пространство за образование (europa.eu).
    (72)    Препоръка на Съвета от 22 май 2018 г. относно ключовите компетентности за учене през целия живот (OВ C 189, 4.6.2018 г., стр. 1).
    (73)    Vuorikari R., Kluzer S., Punie Y. (2022). DigComp 2.2: The Digital Competence Framework for Citizens — With new examples of knowledge, skills and attitudes („DigComp 2.2: Рамката за цифрова компетентност за гражданите — с нови примери за знания, умения и поведение“). Люксембург: Служба за публикации на Европейския съюз.
    (74)    ОВ C 66, 26.2.2021 г., стр. 1.
    (75)    Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите „Европейска програма за умения за постигане на устойчива конкурентоспособност, социална справедливост и издръжливост“, COM(2020) 274 final от 1.7.2020 г.).
    (76)    Решение (ЕС) 2022/2481 на Европейския парламент и на Съвета от 14 декември 2022 г. за създаване на политическа програма „Цифрово десетилетие“ до 2030 г. (ОВ L 323, 19.12.2022 г., стр. 4).
    (77)    Fraillon J., Ainley J., Schulz W., Friedman T., Duckworth D. (2019). Preparing for Life in a Digital World: International Computer and Information Literacy Study 2018 International Report (Подготовка за живот в цифров свят: Международен доклад за Международното проучване на компютърната и информационна грамотност на IEA за 2018 г.) Амстердам: IEA.
    (78)    Евростат (2021 г.). Използване на ИКТ в домакинствата.
    (79)

       Евростат (2021 г.). Специалисти в областта на ИКТ — статистика за свободните работни места в предприятията, които трудно се запълват.

    (80)

       Евростат (2021 г.). Използване на ИКТ в домакинствата и от физическите лица.

    (81)    Евростат (2021 г.). Заетост на специалистите в областта на ИКТ.
    (82)    Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите „Нова европейска програма за иновации“, COM(2022) 332 final от 5.7.2022 г.
    (83)     The Deep Tech Initiative (Инициатива „Таланти в областта на дълбоките технологии“) | (eitdeeptechtalent.eu)
    (84)    COM(2022) 548 final.
    (85)    https://www.enic-naric.net/
    (86)

        CEN — CEN/TC 428 (cencenelec.eu)

    (87)    Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите „Привличане на умения и таланти в ЕС“, COM(2022) 657 final от 27.4.2022 г.
    (88)    Директива (ЕС) 2021/1883 на Европейския парламент и на Съвета от 20 октомври 2021 г. относно условията за влизане и пребиваване на граждани на трети държави за целите на висококвалифицирана трудова заетост и за отмяна на Директива 2009/50/ЕО на Съвета (ОВ L 382, 28.10.2021 г., стр. 1).
    (89)    https://home-affairs.ec.europa.eu/policies/migration-and-asylum/legal-migration-and-integration/talent-partnerships_en
    (90)    Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически социален комитет и Комитета на регионите „Съюз на равенство: Стратегия за равенство между половете (2020—2025 г.)“, COM(2020) 152 final от 5.3.2020 г.
    (91)     EU countries commit to boost participation of women in digital (Държавите от ЕС се ангажират да увеличат участието на жените в цифровите технологии) | Изграждане на цифровото бъдеще на Европа (europa.eu).
    (92)    ОВ C 212I, 26.6.2020 г., стр. 9.
    (93)    ОВ C 415, 1.12.2020 г., стр. 22.
    (94)    ОВ C 469, 9.12.2022 г., стр. 19.
    (95)    ОВ C 469, 9.12.2022 г., стр. 19.
    (96)    Препоръка на Съвета от 22 май 2019 г. относно висококачествени системи за образование и грижи в ранна детска възраст (ОВ C 189, 5.6.2019 г., стр. 4).
    (97)    Препоръка (ЕС) 2021/1004 на Съвета от 14 юни 2021 г. „Създаване на Европейска гаранция за децата“ (ОВ L 223, 22.6.2021 г., стр. 14).
    (98)    Съобщение от Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите „Стратегия на ЕС за правата на детето“, COM(2021) 142 final от 24.3.2021 г.
    (99)    Chaudron S., Di Gioia R., Gemo M. (2015). Young Children (0—8) and Digital Technology — A qualitative study across Europe (Малките деца (0—8 г.) и цифровите технологии: качествено проучване в Европа), Люксембург: Служба за публикации на Европейския съюз.
    (100)    Препоръка на Съвета от 28 ноември 2022 г. относно пътищата към успеха в училище и за замяна на Препоръката на Съвета от 28 юни 2011 г. относно политики за намаляване на преждевременното напускане на училище (ОВ C 469, 9.12.2022 г., стр. 1).
    (101)    Препоръка на Съвета от 29 ноември 2021 г. относно подходите за смесено обучение с цел висококачествено и приобщаващо основно и средно образование (ОВ C 504, 14.12.2021 г., стр. 21).
    (102)    Например междудисциплинарен подход, отделен предмет в рамките на друг предмет. За повече подробности вж. работния документ на службите на Комисията, придружаващ настоящото предложение.
    (103)    В настоящото предложение информатиката, позната също като компютърни науки, се разглежда като отделна научна дисциплина, характеризираща се със собствени концепции, методи, набор от знания и нерешени въпроси. Тя обхваща основите на компютърните структури, процеси, продукти и системи, както и софтуерните проекти за тях, приложенията им и въздействието върху обществото.
    (104)    Европейска комисия/EACEA/„Евридика“ (2022 г.). Образованието по информатика в европейските училища. Люксембург: Служба за публикации на Европейския съюз.
    (105)    Препоръка на Съвета от 24 ноември 2020 г. относно професионалното образование и обучение (ПОО) за постигане на устойчива конкурентоспособност, социална справедливост и издръжливост (ОВ C 417, 2.12.2020 г., стр. 1).
    (106)    На разположение на следния адрес: pdf (europa.eu)
    (107)     Декларация от Оснабрюк от 2020 г. относно професионалното образование и обучение като фактор за възстановяване и справедлив преход към цифрова и екологична икономика | CEDEFOP (europa.eu).
    (108)    Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите относно европейска стратегия за университетите, COM(2022) 16 final от 18.1.2022 г.
    (109)    Препоръка на Съвета от 16 юни 2022 г. относно ученето, насочено към екологичния преход и устойчивото развитие (ОВ C 243, 27.6.2022 г., стр. 1).
    (110)     Инициатива „Европейски университети“ | Европейско пространство за образование (europa.eu).
    (111)    Righi R., Lopez Cobo M., Papazoglou M., Samoili S., Cardona M., Vazquez-Prada Baillet M., De Prato G. (2022). Предлагане на академични програми за напреднали цифрови умения през 2020—2021 г. Сравнение на международно равнище, Люксембург: Служба за публикации на Европейския съюз.
    (112)    Препоръка на Съвета от 16 юни 2022 г. относно европейски подход към микроудостоверенията с цел стимулиране на ученето през целия живот и пригодността за заетост (ОВ C 243, 27.6.2022 г., стр. 10).
    (113)    Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите „План за действие на Европейския стълб на социалните права“, COM(2021) 102 final от 4.3.2021 г.
    (114)    ОВ С 504, 14.12.2021 г., стр 9.
    (115)    Препоръка на Съвета от 19 декември 2016 г. относно повишаване на уменията: нови възможности за възрастните (ОВ C 484, 24.12.2016 г., стр. 1).
    (116)    Beblavý M., Bačová B. (2022). Literature review on the provision of digital skills for adults (Преглед на литературата относно предоставянето на цифрови умения за възрастни). Доклад на Европейската мрежа от експерти по икономика на образованието (EENEE). Люксембург: Служба за публикации на Европейския съюз. Righi R., Lopez Cobo M., Papazoglou M., Samoili S., Cardona M., Vazquez-Prada Baillet M., De Prato G. (2022). Предлагане на академични програми за напреднали цифрови умения през 2020—2021 г. Сравнение на международно равнище, Люксембург: Служба за публикации на Европейския съюз.
    (117)    Препоръка на Съвета от 16 юни 2022 г. относно индивидуални сметки за обучение (ОВ C 243, 27.6.2022 г., стр. 26).
    (118)

       Евростат (2022 г.). Предприятия, които са предоставили съгласно класа на размера на предприятието обучение за развиване/повишаване на уменията в областта на ИКТ на персонала си .

    (119)     Пакт за умения — Трудова заетост, социални въпроси и приобщаване — Европейска комисия (europa.eu).
    (120)

        Digital Skills and Jobs Coalition (Коалиция за умения и работни места в областта на цифровите технологии) I Digital Skills and Jobs Platform (Платформа за цифрови умения и работни места) (europa.eu).

    (121)    В настоящото предложение терминът „прогресия“ се отнася до целенасоченото последователно осъществяване на преподаването и ученето съгласно различните етапи на развитие, възрасти или класове.
    (122)    Европейска комисия (2022 г.). Инвестираме в бъдещето си: качествени инвестиции в образованието и обучението. Люксембург: Служба за публикации на Европейския съюз.
    (123)    ОВ C 193, 9.6.2020 г., стр. 11.
    (124)    ОИСР (2019 г.). TALIS 2018 Results (Volume I): Teachers and School Leaders as Lifelong Learners (Резултати от TALIS за 2018 г. (том 1): Преподавателите и училищните директори като лица, обучаващи се през целия живот). Париж: Издателство на ОИСР.
    (125)    Академии за учители по програмата „Еразъм+“ на разположение на следния адрес: https://erasmus-plus.ec.europa.eu/programme-guide/part-b/key-action-2/teacher-academies
    (126)     Насоки за учителите и преподавателите за справяне с дезинформацията и насърчаване на цифровата грамотност чрез образование и обучение | Европейско пространство за образование (europa.eu).
    (127)     Етични насоки за преподавателите относно използването на изкуствен интелект и на данни при преподаване и учене | Европейско пространство за образование (europa.eu).
    (128)     Европейска седмица на програмирането
    (129)     https://digieduhack.com/en/
    (130)    COM(2022) 212.
    (131)     https://digital-strategy.ec.europa.eu/en/policies/safer-internet-centres
    (132)    Например живеещите в селски райони, групите в неравностойно положение или маргинализираните групи, като например хората с увреждания, ромите и гражданите на трети държави с ограничени познания за приемащата страна, както и лицата с ниска или средна степен на образование или неангажираните с трудова дейност, образование или обучение. .
    (133)    Например градски/селски, отдалечени и най-отдалечени региони, трансгранични територии.
    (134)    Например образователни дейности, които насърчават развиването на цифрови умения, без да се използват цифрови устройства.
    (135)    Например педагогически подходи за развиване на цифрови умения, при които малките деца могат да изследват, експериментират, откриват и решават проблеми във въображаема ситуация и с игрови дейности.
    (136)     Насоки за учителите и преподавателите за справяне с дезинформацията и насърчаване на цифровата грамотност чрез образование и обучение | Европейско пространство за образование (europa.eu).
    (137)     Да разпознаваме и да се борим с дезинформацията (europa.eu)
    (138)     Етични насоки за преподавателите относно използването на изкуствен интелект и на данни при преподаване и учене | Европейско пространство за образование (europa.eu).
    (139)    Сектора на основното, средното и висшето образование.
    (140)    Препоръка на Съвета от 16 юни 2022 г. относно индивидуални сметки за обучение (ОВ C 243, 27.6.2022 г., стр. 26).
    (141)    Препоръка на Съвета от 26 ноември 2018 г. относно насърчаването на автоматичното взаимно признаване на квалификациите за висше образование и за завършен гимназиален етап на средно образование и квалификациите по обучение и на резултатите от периоди на учене в чужбина. 
    (142)     https://euraxess.ec.europa.eu/euraxess/innovation-talent-platform
    (143)    Заинтересовани страни от сферата на образованието и обучението, социални партньори, институции в областта на сертифицирането на цифрови умения.
    (144)    Това ще допринесе за създаването на Европейски сертификат за цифрови умения, който е включен в едно от действията съгласно Плана за действие в областта на цифровото образование за 2021—2027 г. и в момента се разработва, за да се осигури подкрепа за съществуващите и за бъдещите системи за сертифициране на цифрови умения и за привеждането им в съответствие с DigComp.
    Top