This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 52022XC0615(06)
Publication of an application for registration of a name pursuant to Article 50(2)(a) of Regulation (EU) No 1151/2012 of the European Parliament and of the Council on quality schemes for agricultural products and foodstuffs 2022/C 231/13
Публикация на заявление за регистрация на наименование съгласно член 50, параграф 2, буква а) от Регламент (ЕС) № 1151/2012 на Европейския парламент и на Съвета относно схемите за качество на селскостопанските продукти и храни 2022/C 231/13
Публикация на заявление за регистрация на наименование съгласно член 50, параграф 2, буква а) от Регламент (ЕС) № 1151/2012 на Европейския парламент и на Съвета относно схемите за качество на селскостопанските продукти и храни 2022/C 231/13
C/2022/3935
OB C 231, 15.6.2022, p. 37–41
(BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
15.6.2022 |
BG |
Официален вестник на Европейския съюз |
C 231/37 |
Публикация на заявление за регистрация на наименование съгласно член 50, параграф 2, буква а) от Регламент (ЕС) № 1151/2012 на Европейския парламент и на Съвета относно схемите за качество на селскостопанските продукти и храни
(2022/C 231/13)
Настоящата публикация предоставя право на възражение срещу заявлението в съответствие с член 51 от Регламент (ЕС) № 1151/2012 на Европейския парламент и на Съвета (1) в срок от три месеца от датата на нейното публикуване.
ЕДИНЕН ДОКУМЕНТ
„Peitzer Karpfen“
ЕС №: PGI-DE-02587 – 5.9.2019 г.
ЗНП ( ) ЗГУ (X)
1. Наименование/наименования
„Peitzer Karpfen“
2. Държава членка или трета държава
Германия
3. Описание на селскостопанския продукт или храната
3.1. Вид продукт
Клас 1.7. Прясна риба, мекотели и ракообразни и производни продукти от тях
3.2. Описание на продукта, за който се отнася наименованието в точка 1
„Peitzer Karpfen“ е огледален шаран, който има прав гръб, до голяма степен пълна редица от гръбни люспи от главата до опашката и няколко огледални люспи в основата на двойните перки, опашното стъбло и хрилните капачета. Има много малко или никакви индивидуално разпръснати люспи. Оцветяването се характеризира с жълти тонове на коремчето, които преминават в нюанси на маслинено зелено върху гърба. Съотношението височина към дължина варира между 1:2,5 и 1:3,4. Факторът на угоеност на хвърлящата хайвер риба е между 3,0 и 4,0. Формата е предимно издължена.
Добивът на месо е следният:
— |
изчистена, с главата 70—80 % |
— |
изчистена, без главата 53—63 % |
— |
филе с кожата 32—42 % |
— |
филе без кожата 28—38 % |
Месото е ярко до бледорозово, твърдо, крехко и нетлъсто, с отличителен вкус, типичен за вида и ароматен мирис.
„Peitzer Karpfen“ може да се продава или жив; или умъртвен, изчистен, нарязан или филетиран; или като замразен хранителен продукт. Разрешава се и опушване на рибата; риба, която вече е преминала през процеса на замразяване, също може да се опушва. Рибата може да бъде топло или студено опушена върху трески от твърда дървесина след накисването ѝ в саламура. Във всички изброени по-горе методи на подготовка и обработка се запазва горепосоченият отличителен вкус, типичен за вида.
3.3. Фуражи (само за продукти от животински произход) и суровини (само за преработени продукти)
Основният източник на фураж за „Peitzer Karpfen“ е главно естествената храна в езерата (зоопланктон, фитопланктон и др.). Тази храна оказва влияние върху растежа на „Peitzer Karpfen“ на всички етапи от развитието. Този аспект гарантира описаното по-горе качество на месото. Разрешава се добавянето на допълнителни фуражи; от втория етап на развитие се разрешава и зърно. Ако се дава зърно като допълнителен фураж, той трябва да отговаря на приложимите национални разпоредби.
Всички фуражи, използвани като допълнителни фуражи, трябва да не са генно модифицирани.
3.4. Специфични етапи на производството, които трябва да бъдат осъществени в определения географски район
Рибата се отглежда в определения географски район. При определяне на гъстотата на отглеждане се вземат предвид подходящите за вида и възрастта условия, които съответстват на етапа на производствения цикъл. Изборът на гъстота на отглеждане има за цел да се постигне оптимален растеж от гледна точка на размер и брой. В съответствие с насоките за добра професионална практика гъстотата на отглеждане и храненето гарантират, че наличната в езерото естествена храна се използва широко, с което се гарантира изключителното качество на месото.
Производственият цикъл на „Peitzer Karpfen“ се състои от следните етапи: управление на разплодници и сертифициране на разплодните животни; развъждане на разплодника „Peitzer Karpfen“ в изкуствени езера; пускане на хайвера в естествени езера; отглеждане на подрастващите; отглеждане на риба за консумация; почистване на езерото; и съхраняване на рибата в естествени или изкуствени езера.
3.5. Специфични правила за рязане, настъргване, опаковане и др. на продукта, за който се отнася регистрираното наименование
—
3.6. Специфични правила за етикетиране на продукта, за който се отнася регистрираното наименование
—
4. Кратко определение на географския район
Географският район обхваща следния регион на федерална провинция Бранденбург:
— |
град Peitz в окръг Spree-Neiße; |
— |
община Teichland в окръг Spree-Neiße; |
— |
община Kolkwitz в окръг Spree-Neiße; |
— |
град Lübben в окръг Dahme-Spreewald; |
— |
община Schlepzig в окръг Dahme-Spreewald. |
5. Връзка с географския район
1) Специфични характеристики на географския район:
Заявлението за регистрация на ЗГУ „Peitzer Karpfen“ се основава на качеството на продукта и добрата му репутация. Особената привлекателност на месото на „Peitzer Karpfen“ се дължи на отличителния му вкус и ароматен мирис. Производството в географския регион следва традиции, датиращи от преди повече от 100 години, които се състоят в подбора и развъждането в съчетание с изключително благоприятните географски и климатични условия, които гарантират високото качество и формират основата за добрата репутация.
Регионът, който представлява географския район на „Peitzer Karpfen“, е център на културата на рибарството във федерална провинция Бранденбург. Размерът и структурата на шарановъдството в езера характеризират вида на ландшафта. Географският район „Peitzer Karpfen“ се отличава заради водата в изкуствените канали, отклонявана от р. Шпрее или нейните притоци, като например Hammergraben и Priorgraben, с което се гарантира висококачествено стабилно водоснабдяване през цялата година. Езерата в и около Пайц са предимно с пясъчни, варовити, сравнително бедни на хранителни вещества дъна и в тях не се образува много тиня. Популацията на микроорганизми в тях е с добро качество, но не е особено богата. Стойността на pH на водата е между 7 и 8. Уникална характеристика на езерата в и около Пайц е, че въпреки размера им (някои са с размер над 100 хектара) средната им дълбочина е едва 0,9—1,0 m. Езерата за хибернация могат да бъдат по-дълбоки. Биологичното предимство е, че водата се затопля бързо, което увеличава количеството естествена храна за шарана.
Този потенциал за бързо затопляне се подпомага от меката средна годишна температура, която в периода 1961—1990 г. е била 8,9 °С — с 0,7 °С по-висока от средната за Германия през същия период. Тези фактори на местоположението, наред с практиките на полуинтензивно отглеждане, гарантират, че месото на рибата е с уникално качество. Що се отнася до развитието на теглото, „Peitzer Karpfen“ по принцип достига 25—50 g на едногодишна възраст и 250—500 g на двегодишна възраст. Предимно бива пускан на пазара на тригодишна възраст с тегло между 1,5 и 2,5 kg. Възможно е да има по-тежки екземпляри на тригодишна възраст , ако са хибернирали в топла вода, или на възраст четири години или повече.
2) Специфична характеристика на продукта:
Запасът от „Peitzer Karpfen“ може да се проследи до сорт, развъден от държавен служител на име Kuhnert в края на XIX век в област Пайц, като оттогава насам той се отглежда като чистокръвен вид.
Запасът е продукт на кръстоската между видовете „Galician“, „Holstein landrace“ и „Lusatian“. По този начин се е получил вид, характеризиращ се с бърз растеж и много добра устойчивост на заболявания и лошо време, както и високо съдържание на месо и превъзходен вкус.
„Peitzer Karpfen“ е вид огледален шаран с прав гръб. Предимно удължената форма на тялото се характеризира със съотношение височина към дължина между 1:2,5 и 1:3,4. „Peitzer Karpfen“ се характеризира с месо, което е ярко до бледорозово, твърдо, крехко и нетлъсто, с отличителен вкус, типичен за вида, и ароматен мирис. Що се отнася до развитието на теглото, „Peitzer Karpfen“ достига 25—50 g на едногодишна възраст и 250—500 g на двегодишна възраст. Предимно бива пускан на пазара на тригодишна възраст с тегло между 1,5 и 2,5 kg и на четиригодишна възраст с тегло от 2,5 kg или повече.
3) Причинно-следствена връзка:
Качеството на продукта е резултат от следните уникални производствени стъпки, които представляват отличителна характеристика на „Peitzer Karpfen“:
а) |
управление на разплодници и сертифициране на разплодните животни с характеристики, които най-пълно съответстват на характеристиките на „Peitzer Karpfen“. Разплодните животни се поставят в богати на хранителни вещества естествени води и им се дава допълнителен зърнен фураж, за да се постигне особено висококачествен хайвер; |
б) |
развъждане на разплодника „Peitzer Karpfen“ в изкуствени езера, като към някои от които се добавя топла вода. В последния случай се използва изкуствено оплождане, за да се гарантират оптимални дати за най-добрите условия на пускане на хайвера. Тук се преминават стадиите „ембрион“ и „жълтъчна торбичка“; |
в) |
пускане на хайвера в естествени езера. По средата на стадия „жълтъчна торбичка“ хайверът се пуска в естествени езера , за да се адаптира към естествената храна. В края на стадия „жълтъчна торбичка“ хайверът почти изцяло се храни с естествена храна; |
г) |
отглеждане на подрастващите — развитие през първата година до едногодишна възраст в естествени развъдни басейни. Рибата на възраст между една и две години със средно тегло 25—50 грама се изваждат от развъдните басейни. След това рибата хибернира в естествените езера или се прехвърля в изкуствени развъдни басейни, към които се добавя топла вода, за да продължи да расте. Рибата на възраст между две и три години обикновено се отглежда в естествените езера или в изкуствени езера с топла вода; |
д) |
отглеждане на риба за консумация в подходящи развъдни езера до тригодишна възраст и повече. По принцип, когато рибата бъде извадена, към езерата се добавя прясна вода; |
е) |
съхраняване на рибата в естествени или изкуствени езера с добавяне на прясна вода и, ако е необходимо, кислород (в продължение на най-малко пет дни), за да може типично чистият вкус, с който се характеризира „Peitzer Karpfen“, да достигне максимална интензивност. |
По-специално поддържането на оригиналната генетична линия се основава на човешкия фактор, тъй като далновидната политика по отношение на служителите и дългосрочното набиране на персонал от следващото поколение поддържат и продължават ноу-хау, развивало се в традиция на стотици години. Фактът, че отделните стъпки се извършват от експерти, гарантира, че в края на процеса продуктът е с уникално качество, а месото има отличителния вкус и ароматен мирис.
Добрата репутация на продукта е резултат от дългата му традиция, датираща отпреди повече от 100 години, доказана с назначаването на марката за снабдител на двора на Кралство Прусия и изключителната ѝ видимост в съответния хранително-вкусов сектор.
В момента „Peitzer Karpfen“ има важна пазарна позиция в Германия. Един от всеки 20 шарана, произведени в Германия, е от описания географски район. Качеството се основава на традицията на запасите от „Peitzer Karpfen“, която датира отпреди повече от 100 години, и внимателния подбор на здрави и жизнени разплодни екземпляри оттогава насам. Когато се прави подбор, се обръща внимание на типичните характеристики на продукта, като например добрата височина на тялото, структурата на месото и съотношението между месо и кости. Същевременно се предотвратява кръстосването с други запаси шаран, за да се запазят тези типични характеристики. По този начин, при изключително благоприятни географски и климатични условия (обилен приток на вода от р. Шпрее, пясъчна и бедна на хранителни вещества почва, малко количество тиня, плитки води), е имало възможност да се развие уникалното качество на „Peitzer Karpfen“. Тъй като опитният персонал винаги избира особено здравата и силна риба за развъждане, се избягва продукт с по-ниско качество, а вместо това е гарантирано еднакво високо качество и уникален вкус на месото. Това се подсилва чрез възприятието на потребителите и увеличава обема на продажбите, както и репутацията на продукта. „Peitzer Karpfen“ е носител на няколко изключителни награди и почести, включително следните:
— |
през 1897 г. наградата на град Хамбург и златен медал |
— |
през 1898 г. първа награда в Дрезден |
— |
през 1901 г. шампион на изложението за рибарството в Данциг |
— |
през 1904 г. първа награда и първо място на изложението за рибарството на Германското общество за селско стопанство в Данциг |
— |
през 1906 г. награда на берлинската изложба за рибарството |
— |
през 1964 награда на 12-ото изложение за рибарството в квартал Markleeberg в Лайпциг |
В резултат на качеството на „Peitzer Karpfen“ и изключителната надеждност на неговото производство, рибните стопанства в езерата около град Пайц са избрани за снабдител на двора на Кралство Прусия. Дори славата и значимостта на търга за шарани в град Котбус първоначално се дължи на качеството и репутацията на „Peitzer Karpfen“. Повече от 50 години той е бил център на търговията с шарани в Централна Европа. Дори и през периода на Германската демократична република регионът около град Пайц е бил лидерът в отрасъла за развъждане на шарани. „Peitzer Karpfen“ дори е изнасян в Западен Берлин например.
Езерата около Пайц с площ от над 1 000 хектара представляват един от най-големите такива региони в Европа. „Peitzer Karpfen“ е изключително известен в Германия и се разпространява в цялата страна. Всяка година се развъждат и улавят над 500 тона „Peitzer Karpfen“. Това е възможно само в този определен географски район, където р. Шпрее и нейните притоци гарантират стабилно количество вода. Особено през години на суша, когато нивото на водите в други региони е ниско, притокът на прясна вода от р. Шпрее предотвратява увеличаването на подводната растителност и утайката, които биха имали отрицателно въздействие върху месото на отглежданите там шарани. Шараните, отглеждани в други региони, по това време имат по-силен вкус на тиня. За разлика от това месото на „Peitzer Karpfen“ запазва отличния си вкус, което води до неговото качество и добрата репутация на продукта.
Медиите често споменават „Peitzer Karpfen“. Телевизионните канали ARD и WDR излъчиха пълнометражен репортаж за „Peitzer Karpfen“. Във вестник Lausitzer Rundschau,имаше статия за щанда на „Peitzer Karpfen“ на Международния рибен панаир през 2014 г.
„Peitzer Karpfen“ редовно бива споменаван на безброй изложения и информационни събития. Годишното почистване на езерата в периода от септември до ноември е белязано от празненство с хиляди посетители, които се наслаждават на демонстрационен риболов в развъдника на Пайц. През втория уикенд на август в град Пайц се провежда фестивал на рибарите, който привлича множество посетители от близо и далеч. Периодът между Коледа и Нова година привлича главно клиенти от Берлин и Котбус, които търпеливо се редят на дълги опашки край масите за продажба. Прясна риба се продава на клиенти в регион, известен като „Пътят на Peitzer Karpfen“, простиращ се от град Кьонигс Вустерхаузен близо до Берлин до град Хойерсверда в Саксония. При екскурзии до езерата се добива представа за разнообразното местообитание и практиката на рибовъдството. През района на езерата преминава екопътека с дължина 2,3 километра, по която са разположени табели и спирки за активности, съдържащи информация за ландшафта на езерата около Пайц през годините и в наши дни. Има също и добре известни регионални и национални велосипедни маршрути и маршрути за туризъм, които преминават през идиличния езерен район. През 2006 г. отвори музей за рибарството специално за „Peitzer Karpfen“, който беше финансиран отчасти от ЕС. Откриването на музея беше отразено в цялата страна по телевизията. В музеят има голямо разнообразие от експонати и в него се разказва за историческото развитие на риболовния отрасъл в Пайц в езерата около Пайц до наши дни.
В интернет бази данни могат да бъдат намерени рецепти за „Peitzer Karpfen“, а от Amazon може да бъде закупена малка готварска книга „Peitzer Karpfen“. Този специален деликатес се препоръчва и в пътеводителите. Ronny Pietzner, главен готвач в петзвездния хотел Grand Elysee Hamburg, е включил една от любимите си рецепти за „Peitzer Karpfen“ в своята готварска книга.
Препратка към публикуваната спецификация на продукта:
https://register.dpma.de/DPMAregister/geo/detail.pdfdownload/41757