Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52022PC0658

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на регламенти (ЕО) № 767/2008, (ЕО) № 810/2009 и (ЕС) 2017/2226 на Европейския парламент и на Съвета, на регламенти (ЕО) № 1683/95, (ЕО) № 333/2002, (ЕО) № 693/2003 и (ЕО) № 694/2003 на Съвета и на Конвенцията за прилагане на Споразумението от Шенген във връзка с цифровизирането на визовата процедура

    COM/2022/658 final

    Брюксел, 27.4.2022

    COM(2022) 658 final

    2022/0132(COD)

    Предложение за

    РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

    за изменение на регламенти (ЕО) № 767/2008, (ЕО) № 810/2009 и (ЕС) 2017/2226 на Европейския парламент и на Съвета, на регламенти (ЕО) № 1683/95, (ЕО) № 333/2002, (ЕО) № 693/2003 и (ЕО) № 694/2003 на Съвета и на Конвенцията за прилагане на Споразумението от Шенген във връзка с цифровизирането на визовата процедура

    {SEC(2022) 202 final} - {SWD(2022) 658 final} - {SWD(2022) 659 final}


    ОБЯСНИТЕЛЕН МЕМОРАНДУМ

    1.КОНТЕКСТ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО

    Основания за предложението и негови цели

    Общата визова политика на ЕС е съществен елемент за гарантиране на сигурността и правилното функциониране на външните граници на Шенгенското пространство. Тя улеснява законния престой в държавите от Шенгенското пространство или законното транзитно преминаване през тях и допринася за хармонизиране на практиките на държавите членки за издаване на визи. За да поддържат високо ниво на вътрешна сигурност, да гарантират свободното движение на лица в Шенгенското пространство и да улеснят законното пътуване на граждани на трети държави до ЕС, като същевременно намаляват незаконната миграция, държавите членки понастоящем работят за подобряване на управлението на общите си външни граници.

    След влизането в сила на Визовия кодекс през 2010 г. 1 и началото на функционирането на Визовата информационна система (ВИС) през 2011 г. 2 средата, в която функционира визовата политика, се е променила значително. От една страна, през последните години се увеличиха предизвикателствата, свързани с миграцията и сигурността. От друга страна, значителното технологично развитие предоставя нови възможности за улесняване на процеса на кандидатстване за шенгенска виза както за пътуващите, така и за консулствата.

    Въпреки че обработката на визи вече е частично цифровизирана, като заявленията и решенията за издаване на визи се записват във ВИС, две важни стъпки все още се извършват на хартиен носител: процесът на кандидатстване за виза и визовият стикер. Тези две стъпки създават тежест за всички заинтересовани страни — от централните национални публични органи, т.е. министерствата на вътрешните и външните работи, до консулствата и кандидатите за виза. Държавите членки са наясно с това и някои от тях частично са цифровизирали своя процес на кандидатстване, за да го направят по-ефикасен и лесен за ползване.

    На равнището на ЕС през 2017 г. естонското председателство на Съвета започна обсъждане в работната група „Визи“ към Съвета 3 на възможностите за подобряване на настоящата визова процедура с онлайн кандидатстване за виза 4 и цифрова виза 5 . Този политически тласък, заедно с настоящите и бъдещите законодателни промени, т.е. преразгледания Визов кодекс 6 , преразглеждането на ВИС 7 , Системата за влизане/излизане (СВИ) 8 и Европейската система за информация за пътуванията и разрешаването им (ETIAS) 9 , накараха Комисията да издаде съобщение от 14 март 2018 г. 10 относно адаптирането на общата визова политика към новите предизвикателства и да започне обсъждане относно преминаването към цифрови визи.

    В съобщението на Комисията относно визовата политика от март 2018 г. беше включена идеята за „електронни визи“. Както беше обявено в посоченото съобщение на Комисията, през 2019 г. беше извършено проучване за осъществимост на цифровизацията на визовите процедури и резултатите от него бяха използвани в контекста на оценката на въздействието, придружаваща настоящото предложение. Освен това в периода 2020—2021 г. Агенцията на ЕС за оперативното управление на широкомащабни информационни системи в пространството на свобода, сигурност и правосъдие (eu-LISA) в тясна координация с Комисията и държавите членки осъществи проект за разработване на прототип на платформа на ЕС. Натрупаният опит от този прототип ще бъде използван за разработването на бъдещата платформа на ЕС за кандидатстване.

    При преразглеждането на Визовия кодекс на ЕС през 2019 г. Европейският парламент и Съветът изрично заявиха целта за разработване на общо решение, което да позволи в бъдеще заявленията за шенгенски визи да се подават онлайн, като по този начин се използват пълноценно последните правни и технологични новости 11 . Пандемията от COVID-19, която доведе до забавяне на работата по издаване на шенгенски визи в световен мащаб, отчасти поради трудностите да бъдат приемани кандидати за виза в консулствата и в центровете за кандидатстване за виза, накара държавите членки да призоват Комисията да ускори работата по цифровизирането на визовите процедури. В Новия пакт за миграцията и убежището 12 , предложен от Комисията на 23 септември 2020 г., е поставена целта визовата процедура да бъде напълно цифровизирана до 2025 г., като се въведат цифрова виза и възможност за подаване на заявления за виза онлайн.

    Понастоящем гражданите на 102 трети държави трябва да притежават валидна виза, за да преминат външните граници на ЕС 13 . Визите се издават от държавите членки чрез мрежа от консулства в трети държави 14 . В прогнозите, използвани в оценката на въздействието, придружаваща настоящото предложение 15 , се очаква броят на визите за краткосрочно пребиваване леко да се увеличи до 2025 г., след което да се стабилизира.

    С въвеждането на възможността кандидатите за виза да подписват заявленията по образец по електронен път измененият Визов кодекс 16 създаде възможност за цифрово подаване и обработване на заявленията за виза. Повечето държави членки обаче са цифровизирали само части от процедурата за издаване на визи за краткосрочно пребиваване и все още разчитат в голяма степен на процедури на хартиен носител. В резултат на това степента на цифровизация и процесът на кандидатстване за виза се различават в отделните държави членки.

    Настоящата нееднородност по отношение на националните практики за управление на процеса на кандидатстване се отразява отрицателно на функционирането на прилаганата визова политика на ЕС и на възприемането на Европейския съюз като единна географска единица и прави процеса на кандидатстване за виза труден за кандидатите за виза.

    Освен това, тъй като настоящите правила за визите за краткосрочно пребиваване на равнището на ЕС не предвиждат задължение за цифровизация за държавите членки, настоящите процедури на хартиен носител водят до високи управленски разходи за държавите членки, свързани с обработката на заявленията на хартиен носител.

    Освен това физическият визов стикер е податлив на фалшифициране и измама (напр. подправяне) и може да бъде откраднат, което представлява риск за сигурността. Визовият стикер бе въведен през 1995 г. и оттогава редовно се актуализира, за да се подобрят защитните му елементи. Най-новото нововъведение е въвеждането на подписан двуизмерен баркод върху визовия стикер 17 , който ще влезе в сила на 1 май 2022 г. 18 Въпреки това визовият стикер вероятно ще продължи да бъде уязвим на подправяне или фалшифициране.

    Друг риск, установен във връзка с настоящата ситуация, е рискът от търсене на по-изгодни варианти за получаване на виза от страна на кандидатите. Нееднородността в начина на подаване на заявленията може потенциално да стимулира кандидатите за виза да изберат да подадат заявление в държава членка с по-цифровизирана процедура за подаване на заявления, която ще се различава от процедурата, прилагана от държавата членка, която иначе би била компетентна за разглеждането на заявлението за виза.

    Освен това третите държави, които се конкурират пряко с ЕС за привличането на посетители от трети държави, като Австралия и Нова Зеландия, вече са въвели изцяло цифровизирани процедури за всички чуждестранни граждани, за които съществуват изисквания за притежаване на виза. Други държави (напр. Обединеното кралство, САЩ, Канада, [Русия,] Индия) са цифровизирали процедурата, за да могат гражданите на определени ключови държави, за които се изисква виза, да получат бързо и лесно електронно разрешение за пътуване вместо виза за пътуванията с определена цел. Тези процедури са до голяма степен съпоставими с Европейската система за информация за пътуванията и разрешаването им (ETIAS). В сравнение с тях процедурата за кандидатстване за виза с цел посещаване на ЕС е доста сложна и тромава 19 . Глобалната тенденция към цифровизация, заедно с очакванията на пътуващите за все по-бързи, модерни и прости процедури, може да доведе до изоставане на ЕС и до отрицателни икономически последици за него, по-конкретно за промишлеността на ЕС, тъй като международните пътувания допринасят положително към БВП на ЕС, и по-специално за сектора на туризма.

    Следователно разходите вследствие на непредприемане на действия на равнището на ЕС могат да нараснат с течение на времето. Без цифровизация държавите членки ще продължат да бъдат подложени на голяма административна тежест при управлението на визовите процедури, кандидатите за виза ще продължат да преминават през скъпи и времеемки процедури, а рисковете, свързани със сигурността на визовия стикер, ще продължат да съществуват.

    Основните проблеми, установени по отношение на органите на държавите членки, които се занимават с кандидатстването за визи и издаването на визи, са:

    ·Дългата процедура и нарастващите разходи на консулствата за управление, обработка и архивиране (и евентуално унищожаване) на документите на хартиен носител. Зависимостта на държавите членки от външни изпълнители за изпълнение на задълженията им, свързани с управлението на визите, в контекста на увеличаване на броя на заявленията за виза и задължението на гражданите на трети държави да посещават консулството или център за кандидатстване за виза всеки път, когато се налага да подадат заявление. Средно 90 % от заявленията за визи за краткосрочно пребиваване се подават чрез външни изпълнители. Това е свързано и с мащабни договори и разходи за мониторинг, както и с допълнителни разходи за кандидатите за виза.

    ·Основаната на хартия процедура не е защитена от заплахи или рискове. Пандемията от COVID-19 оказа значително въздействие върху визовата процедура, тъй като процедурата системно изисква физическото присъствие на кандидата в консулството или при външен изпълнител на ключови етапи от процедурата за кандидатстване за шенгенска виза.

    ·Физическият визов стикер е податлив на фалшифициране и измама (напр. подправяне) и трябва да се транспортира и да се съхранява на сигурно място 20 .

    ·Повишен риск от търсене на по-изгодни варианти за получаване на виза от страна на кандидатите. Кандидатите могат да се изкушат да кандидатстват за виза в държава членка, която предлага бърза процедура за кандидатстване за виза, вместо в държавата членка, която всъщност искат да посетят.

    Настоящата процедура e също така сложна и обременителна за кандидатите за виза.

    ·Кандидатите за виза трябва да пътуват до най-близкото консулство или център за кандидатстване за виза за всяко заявление и да оставят документа за задгранично пътуване, което затруднява доказването на самоличността и пътуването в чужбина по време на процедурата за кандидатстване.

    ·Лицата, които пътуват често, трябва да повтарят една и съща дълга процедура за всяко заявление, която може да се различава в зависимост от държавата членка на местоназначение.

    ·Кандидатите плащат също така допълнителни такси, когато подават заявление чрез външен изпълнител.

    Първопричините за тези проблеми са правните изисквания към държавите членки да издават хартиен визов стикер, фактът, че държавите членки прилагат практики за лично явяване и използване на хартиен носител, както и нееднаквото ниво на цифровизация и нееднородните визови процедури в държавите членки.

    Поради това цифровизирането на визовите процедури дава възможност да се подобри процесът на кандидатстване за виза и да се намалят разходите и тежестта за заинтересованите страни, като същевременно се подобри сигурността на Шенгенското пространство. Освен това цифровизирането на визовата процедура е в съответствие с последните законодателни промени 21 , свързани с ИТ средата за управление на границите, което допринася за повишаване на сигурността на Шенгенското пространство.

    Съгласуваност с действащите разпоредби в тази област на политиката

    Цифровизирането на процедурата за кандидатстване за виза и въвеждането на цифрова виза са в съответствие с няколко важни промени в областта на визовата и граничната политика:

    ·Преразглеждането на Визовия кодекс през 2020 г., което улесни възможността редовно пътуващите да кандидатстват за визи с по-дълъг срок на валидност и позволи подаването на електронни заявления за виза (използвани от няколко държави членки) и използването на електронен подпис (неизползван досега от държавите членки).

    ·Наскоро преразгледаният Регламент за Визовата информационна система (ВИС) 22 .

    ·Европейската система за информация за пътуванията и разрешаването им (ETIAS) 23 , която е част от рамката за интелигентни граници и оперативна съвместимост и въвежда онлайн разрешение за пътуване за граждани на трети държави, които не се нуждаят от виза. Това разрешение за пътуване се различава от визовата процедура, при която се изисква предоставяне на биометрични данни и физическо присъствие на кандидатите, за да се намалят по-високите рискове, свързани с миграцията и сигурността, от третите държави, за които се изисква виза.

    ·Системата за влизане и излизане (СВИ), която ще започне да функционира през 2022 г. и ще изисква от всеки пътник, който посещава Шенгенското пространство за краткосрочно пребиваване, да регистрира влизането и излизането си на външните гранични контролно-пропускателни пунктове, което ще позволи да се разкриват лицата, пресрочили разрешения срок на пребиваване 24 .

    ·Настоящото предложение не засяга Директива 2004/38/ЕО 25 . Предложението не изменя по никакъв начин Директива 2004/38/ЕО.

    ·Настоящото предложение не засяга част втора от Споразумението за оттегляне между ЕС и Обединеното кралство 26 .

    Съгласуваност с други политики на Съюза

    Инициативата за цифровизация на визите е включена в работната програма на Комисията за 2021 г. 27 и е упомената в Новия пакт за миграцията и убежището, както е отбелязано по-горе. Инициативата е спомената в съобщението на Комисията относно Стратегия за постигане на напълно функциониращо и устойчиво Шенгенско пространство 28  като едно от ключовите действия, обявени от Комисията, за подобряване на управлението на външните граници.

    Инициативата се вписва и в общия подход на ЕС за насърчаване на модернизацията и цифровизацията на обществените услуги и в съобщението на Комисията 29  „Цифров компас до 2030 г: Европейският път за цифровото десетилетие“.

    2.ПРАВНО ОСНОВАНИЕ, СУБСИДИАРНОСТ И ПРОПОРЦИОНАЛНОСТ

    Правно основание

    Правното основание на законодателната инициатива е член 77, параграф 2 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС). С член 77, параграф 2, буква а) от ДФЕС Съюзът се оправомощава да разработва мерки във връзка с „общата политика по отношение на визите и другите разрешения за краткосрочно пребиваване“. С член 77, параграф 2, буква б) от ДФЕС Съюзът се оправомощава да разработва мерки във връзка с „контрола, на който подлежат лицата, преминаващи външните граници“. С член 79, параграф 2, буква а) Съюзът се оправомощава да разработва мерки във връзка с „условията за влизане и пребиваване, както и правилата за издаване от държавите членки на визи и разрешения за дългосрочно пребиваване“. Тъй като правният инструмент има за цел цифровизацията както на визите за краткосрочно пребиваване, така и на визите за дългосрочно пребиваване (само цифровия формат на визите за дългосрочно пребиваване), е необходимо общо правно основание, състоящо се от член 77, параграф 2 и член 79, параграф 2 от ДФЕС.

    Субсидиарност (при неизключителна компетентност)

    Настоящите разлики между процесите за кандидатстване за виза в държавите членки и различните степени на цифровизация показват, че целта за повишаване на сигурността на визовите процедури и пригодността им за цифровата ера не може да бъде постигната от държавите членки, като действат изолирано. По-нататъшното усъвършенстване на тези общи процедури изисква действия от страна на ЕС, тъй като повечето от установените проблеми са свързани с правото на ЕС. Посочените по-горе проблеми едва ли ще изчезнат в близко бъдеще и са пряко свързани със съществуващите разпоредби на правото на ЕС.

    Настоящият регламент има за цел да се рационализират и хармонизират процедурите в контекста на общата визова политика. Освен това инициативата уеднаквява пътуването, изискванията за влизане и граничните проверки в Шенгенското пространство чрез цифровизация и рамката за оперативна съвместимост на границите. Поради това измененията на съответните части на достиженията на правото от Шенген (най-вече Визовия кодекс, Регламента за ВИС и други свързани законодателни актове 30 ) са възможни само на равнището на Съюза.

    Поради мащаба, ефекта и въздействието на предвидените действия целите могат да бъдат постигнати ефикасно и систематично единствено на равнището на ЕС.

    Пропорционалност

    Съгласно принципа на пропорционалност, установен в член 5, параграф 4 от ДЕС, е необходимо естеството и интензивността на дадена мярка да съответстват на установения проблем. Всички проблеми, разгледани в настоящата законодателна инициатива, изискват по един или друг начин законодателни действия на равнището на ЕС, за да могат държавите членки да се справят ефективно с тези проблеми.

    В предложението се предвижда задължителна замяна на хартиения визов стикер с цифровата виза и задължителна платформа на ЕС за кандидатстване за визи, в която ще трябва да участват всички държави членки, прилагащи изцяло достиженията на правото от Шенген 31 , и асоциираните към Шенген държави 32 , когато системата започне да функционира. Държавите членки ще могат да се възползват от незадължителен преходен период.

    Предложението допринася за преодоляване на първопричините за настоящите проблеми. То ще сложи край на нееднородния и основан на хартия процес на кандидатстване за виза и ще доведе до хармонизиране на настоящите нееднакви нива на цифровизация, като същевременно гарантира висока степен на сигурност.

    Това няма да надхвърли необходимото за постигане на целите, обяснени в предходните части.

    Избор на инструмент

    Целите на настоящото предложение могат да бъдат постигнати чрез законодателен акт, с който ще се променят съществуващите визови процедури. Поради това е необходим регламент за изменение на Регламент (ЕО) № 767/2008, Регламент (ЕО) № 810/2009 и последващите изменения на други регламенти.

    3.РЕЗУЛТАТИ ОТ ПОСЛЕДВАЩИТЕ ОЦЕНКИ, КОНСУЛТАЦИИТЕ СЪС ЗАИНТЕРЕСОВАНИТЕ СТРАНИ И ОЦЕНКИТЕ НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО

    Консултации със заинтересованите страни

    Всички заинтересовани страни изразиха широка подкрепа за инициативата, като подчертаха очакваните ползи и удобства, произтичащи от едно модерно и лесно за ползване цифрово решение, което се очаква да улесни административните процедури.

    По време на консултациите всички държави членки изразиха подкрепа за въвеждането на цифрова виза. Държавите членки подкрепят също така включването на визите за дългосрочно пребиваване в обхвата на цифровизацията. Що се отнася до онлайн платформата на ЕС за кандидатстване, няколко държави членки биха предпочели използването на платформа на ЕС за кандидатстване на доброволна основа (вариант 3, описан по-долу), докато други подкрепят задължителното използване на платформата с преходен период (вариант 4, описан по-долу).

    Агенцията за основните права и националните органи за защита на данните подчертаха необходимостта от спазване на принципите за защита на данните за „ограничаване в рамките на целта“ и „свеждане на данните до минимум“ при събирането на лични данни, значението на ясното определяне на това кои органи до кои данни имат достъп и необходимостта процесът на цифрово кандидатстване да бъде достъпен за хората с увреждания.

    Що се отнася до различните варианти на политиката, националните органи за защита на данните изразиха предпочитание към разработването и изграждането на платформа на ЕС за кандидатстване за визи на доброволна или задължителна основа (съответно варианти 3 и 4, описани по-долу).

    Комисията се консултира също така с всички заинтересовани страни, включително Агенцията за основните права, Европол, Европейския надзорен орган по защита на данните (ЕНОЗД), както и националните органи за защита на данните, относно изцяло цифрова процедура за кандидатстване за виза, която ще освободи пътуващите от необходимостта да посещават консулства или външни изпълнители, за да предоставят биометричните си данни (вж. вариант 5 по-долу). Повечето заинтересовани страни се противопоставиха на това, по-специално поради дистанционното събиране на биометрични данни. Като цяло ЕНОЗД обясни, че колкото по-висока е степента на цифровизация на вариантите, толкова по-големи са рисковете за защитата на данните. Комисията взе под внимание обратната информация от агенциите на ЕС и от националните органи, включително във връзка с опасенията, породени от събирането на биометрични данни онлайн при вариант 5.

    Frontex посочи, че въвеждането на цифрова виза ще бъде добре дошло, тъй като ще направи фалшифицирането на визовите стикери още по-трудно (вече няма да има „физическа“ виза). Освен това ще отпаднат високите оперативни разходи за визовия стикер.

    Представителите на сектора на пътуванията и туризма подкрепиха единодушно вариант 4. Те подчертаха, че той ще улесни процедурата за кандидатстване за кандидатите за виза, както и положителното въздействие върху пътуванията до ЕС и повишената привлекателност на ЕС като туристическа дестинация. Те подчертаха, че е необходимо ЕС да предложи безпроблемно пътуване, равностойно на това, предлагано от държави като Австралия, по-специално за пътуващите от азиатските страни, които трябва да притежават виза. Въпреки че проявяват интерес и към вариант 5, те признаха, че той би могъл да породи предизвикателства по отношение на сигурността. Отговорилите бизнес организации подчертаха също така необходимостта да се гарантира сигурността на данните и да се предвиди преходен период, за да се осигури плавен преход от основани на хартия към цифрови решения, както и необходимостта от осигуряване на резервни решения в случай на възникване на технически проблеми.

    Резултатите от обществена консултация, проведена през периода от март до юни 2021 г., също показват много силна подкрепа за процеса на цифровизация както по отношение на цифровата виза, така и по отношение на възможността за кандидатстване онлайн (515 отговора). Както въвеждането на онлайн платформа за кандидатстване, така и въвеждането на цифрова виза се разглеждат като много положителни промени, които ще улеснят процедурата за кандидатстване за виза за краткосрочно пребиваване и пътуването до ЕС за притежателите на виза.

    Събиране и използване на експертни становища

    Комисията възложи на външен консултант да извърши проучване на осъществимостта и последиците от вариантите за цифровизиране на обработката на визи. Докладът беше публикуван през септември 2019 г. и е достъпен онлайн 33 .

    Освен това един външен изпълнител помогна на Комисията, като проведе проучване, включващо подробен анализ на разходите и ползите от различните варианти на политиката, което подпомогна работата по доклада за оценка на въздействието. Поканата за участие в проучването беше обявена през декември 2020 г., след което бяха оценени две съществени оферти, което доведе до решението за възлагане на поръчката на Deloitte в края на януари 2021 г.

    Оценка на въздействието

    В съответствие с политиката си за „по-добро регулиране“ Комисията извърши оценка на въздействието 34 . При оценката на въздействието бяха оценени пет варианта на политиката с различна степен на намеса на ЕС в настоящия визов процес:

    Вариант 1 се разглежда като базов сценарий: при базовия сценарий няма да бъдат предприети законодателни действия на равнището на ЕС. Държавите членки ще продължат (или няма да продължат) да разработват своя национален инструмент. Комисията ще отправя необвързващи препоръки към държавите членки и ще ги подкрепя с незадължителни мерки.

    Вариант 2 включва минимални законодателни промени на европейско равнище с цел да се премахнат правните пречки, които ограничават възможността държавите членки да продължат да цифровизират процеса на кандидатстване за виза. Задължителна цифрова виза ще замени хартиения визов стикер и ще бъде въведена уеб услуга за проверка на валидността ѝ.

    Във вариант 3 се предвижда разработването и изграждането на платформа на ЕС за кандидатстване за визи, макар и само на принципа на доброволно участие. Държавите членки могат да изберат да участват в платформата на ЕС за кандидатстване за визи на доброволен принцип или да разработят, или да продължат да използват, свои собствени национални платформи, или дори да не разработят никакво решение за цифрово кандидатстване. Притежателите на виза ще могат да проверяват валидността на своята цифрова виза чрез платформата на ЕС за кандидатстване за визи в зависимост от държавата членка, която е издала визата.

    Вариант 4, подобно на вариант 3, също включва разработване на платформа на ЕС за кандидатстване за визи. Докато при вариант 3 участието на държавите членки в платформата на ЕС за кандидатстване за визи не е задължително, при вариант 4 платформата на ЕС ще бъде задължителна за всяка държава членка след преходен период. Притежателите на виза ще могат да проверяват валидността на своята цифрова виза чрез платформата на ЕС за кандидатстване за визи.

    Вариант 5 включва пълна и задължителна цифровизация на процедурата на ЕС за кандидатстване за виза без преходен период. За разлика от всички останали варианти, кандидатът ще може да подаде биометричните си данни чрез цифрово заявление, като по този начин ще отпадне необходимостта от лично посещаване на консулството или центъра за кандидатстване за виза, която ще продължи да съществува при всички останали варианти.

    Въз основа на констатациите в доклада за оценка на въздействието вариант 4 се счита за предпочитания вариант, тъй като чрез него най-добре ще бъдат постигнати всички цели, определени в инициативата. С вариант 4 ще се опрости и хармонизира процесът на кандидатстване за виза, като се намали административната тежест за държавите членки (оценена на 510,9 милиона евро за периода 2025—2029 г.) и за кандидатите, и ще се помогне да се повиши сигурността на процеса на издаване на шенгенски визи. Този вариант би бил добър и по отношение на други критерии, като например защитата на данните и основните права.

    Вариант 4 включва разработването на задължителна цифрова платформа на ЕС за кандидатстване за визи за краткосрочно пребиваване и прави задължително използването на цифровата виза. Ще бъде планиран преходен период, за да се даде възможност на държавите членки, които използват или разработват свои собствени национални визови платформи, постепенно да се откажат от националните си решения и да се присъединят към платформата на ЕС за кандидатстване за визи, като по този начин се сведат до минимум евентуалните невъзстановими инвестиционни разходи. През преходния период държавите членки постепенно ще започнат да използват заявлението на ЕС за виза.

    Освен това платформата на ЕС за кандидатстване за визи ще се основава на децентрализирано съхранение на заявленията в националните системи на държавите членки. Следователно всички държави членки, които вече частично са цифровизирали своята система за подаване на заявления (напр. електронен формуляр), следва да могат да използват отново интерфейса, използван за предаване на данните в електронния формуляр към националната визова система, използвана за обработка на заявленията. Държавите членки, които разполагат с решение, при което цялото кандидатстване е цифровизирано, могат да запазят настоящите си решения за цифрово съхранение. В допълнение към по-ниските рискове за сигурността и защитата на данните децентрализираното съхранение ще позволи да се намалят невъзстановимите разходи за държавите членки, които вече са инвестирали в цифровизация и са създали съответните възможности за съхранение.

    При този вариант гражданите на трети държави могат да кандидатстват онлайн за виза за краткосрочно пребиваване чрез платформата за кандидатстване. При все това кандидатите, които кандидатстват за първи път, кандидатите, които кандидатстват повторно на всеки пет години 35 , кандидатите, които пътуват с деца (с цел защита на интересите на детето), и кандидатите, които ще пътуват с документ за задгранично пътуване, различен от използвания при предишни заявления за виза, все пак ще трябва да се явят в консулството или центъра за кандидатстване за виза, за да предоставят биометрични данни и за целите на установяването на самоличността или за да предоставят допълнителна информация, когато е необходимо.

    От гледна точка на сигурността на Шенгенското пространство един цифров процес на кандидатстване за виза, управляван чрез платформа на ЕС за кандидатстване за визи и основаващ се на цифровата виза, ще подобри сигурността на целия процес, ще допринесе за сигурността на външните граници на Шенген и ще повиши доверието между държавите членки. Той ще позволи също така частично автоматизирано да се определя държавата членка, която е компетентна да разгледа заявлението за виза, въз основа на критериите от Визовия кодекс, като по този начин значително ще се намали рискът от търсене на по-изгодни варианти за получаване на виза.

    Цифровата виза ще намали значително рисковете за сигурността в сравнение с визовия стикер. Това ще важи и при резервен сценарий, т.е. когато проверките във ВИС и други информационни системи на ЕС са технически невъзможни. Няма да е възможно да се откраднат празни визови стикери, както може да се случи в консулствата на държавите членки днес 36 . С вариант 4 ще се хармонизират форматите и качеството на данните на поддържаните документи, качени на платформата на ЕС за кандидатстване, което ще осигури допълнителни гаранции за откриване на фалшиви документи.

    Пригодност и опростяване на законодателството

    Съгласно Програмата на Комисията за пригодност и резултатност на регулаторната рамка (REFIT) всички инициативи, имащи за цел внасяне на промяна в действащото законодателство на ЕС, следва да се стремят към опростяване и по-ефикасно изпълнение на заявените цели на политиката (т.е. чрез намаляване на ненужните регулаторни разходи). Въпреки че настоящата инициатива не е подложена на инициативата REFIT, тя ще намали значително общите административни разходи на държавите членки за управление на заявленията за виза, както е показано в оценката на въздействието.

    Основни права

    Настоящата законодателна инициатива поставя специален акцент върху необходимостта да се гарантира пълно спазване на основните права, залегнали в Хартата на основните права на Европейския съюз.

    Кандидатите за виза с намалена подвижност ще се възползват все повече от по-рядката необходимост да посещават консулство или център за кандидатстване за виза. От друга страна, определени категории кандидати ще продължат да могат да подадат заявление в консулство или център за кандидатстване за виза, ако помощта, предоставяна от платформата на ЕС за кандидатстване за визи или от изпълнители и семейството или приятели, не е достатъчна 37 .

    Кандидатстването онлайн вероятно ще подобри кандидатстването за виза за хората с увредено зрение. Цифровите платформи за кандидатстване на равнището на ЕС или на национално равнище трябва да отговарят на изискванията на Директивата за достъпността 38 , съгласно която държавите членки трябва да гарантират, че „органите от обществения сектор предприемат необходимите мерки, за да направят своите уебсайтове и мобилни приложения по-достъпни, като ги направят лесни за възприемане, работещи, разбираеми и надеждни“. Поради това уебсайтовете трябва да позволяват на потребителите да променят начина, по който се показва информацията (размер на шрифта, цветове и т.н.), и могат да предлагат и аудио помощ (четене на текстове). Това няма да бъде възможно или ще бъде възможно в по-малка степен при процес на кандидатстване на хартиен носител. Освен това ще се гарантира висока степен на достъпност за хората, които не могат да виждат или да чуват, тъй като стандартите и функциите, заложени в платформата на ЕС за кандидатстване, ще се прилагат от всички държави.

    Специалните разпоредби, които ще бъдат приложими в отделни случаи по хуманитарни причини, ще се прилагат и за хората с по-ниска грамотност в областта на ИТ, които ще се нуждаят от техническа помощ. Въпреки това проблемите с цифровата достъпност постепенно ще намалеят с течение на времето поради нарастването на грамотността в областта на ИТ в световен мащаб.

    Що се отнася до правата на детето, приложимият законодателен режим, който гарантира процеса на кандидатстване на място за децата, ще остане в сила. С преработения Регламент за ВИС вече бяха въведени промени, целящи по-специално засилване на борбата срещу злоупотребата с правата на децата чрез намаляване на възрастта за снемане на пръстови отпечатъци (от 12 на 6 години), но и чрез налагане на строги гаранции за биометричните данни на децата, по-специално чрез ограничаване на периода на съхранение на данните: пръстовите отпечатъци и лицевите изображения на деца под 12-годишна възраст ще бъдат изтривани след изтичане на срока на визата и излизане на детето извън външните граници. При повторни кандидати с деца за ново повторно кандидатстване ще е необходима нова процедура на място във всички такива случаи.

    Ролята на външните изпълнители в контекста на цифровизацията ще зависи от това кои задачи държавите членки ще им възложат в новия контекст на цифровизацията, когато законодателната рамка го позволява. Голяма част от административните задачи, които понастоящем се възлагат на външни изпълнители, вече няма да са необходими при цифровите процедури (като например въвеждането на информация от физическия формуляр на заявлението в цифровия формуляр). В краткосрочен план ролята на външните изпълнители за предоставяне на обща помощ на кандидата може да се увеличи (напр. помощ за хора, които нямат грамотност в областта на ИТ). В дългосрочен план обаче тяхната роля по отношение на събирането на заявленията би трябвало да намалее, тъй като кандидатите, които подават заявления повторно и вече имат вписани валидни биометрични данни, ще могат да подават заявления изцяло онлайн. От гледна точка на защитата на данните използването на външни изпълнители води de facto до допълнително излагане на лични данни пред трети страни. Това не представлява заплаха за защитата на данните, стига процесите и технологиите, използвани от външните изпълнители, да са в съответствие с принципите за защита на данните и неприкосновеността на личния живот и органите на държавите членки да извършват подходящ мониторинг на всеки външен изпълнител.

    Както посочва ЕНОЗД, въздействието на инициативата върху защитата на данните произтича главно от въвеждането на платформа за кандидатстване за визи (с въздействие върху обработката на лични данни от външните изпълнители и върху сигурността на данните в платформата). В това отношение анализът на вариантите показа, че вариант 5 крие сериозни рискове за защитата на данните поради самостоятелното въвеждане на биометрични данни чрез цифрови средства. Всички останали варианти бяха сравнително равностойни, що се отнася до защитата на данните.

    Що се отнася до цифровите визи, понастоящем информацията за дадена виза се съхранява в широкомащабна база данни на ЕС — ВИС, и се доказва чрез поставяне на визов стикер в паспорта. Следователно дематериализирането на визовия стикер в чисто цифрова виза не променя факта, че информацията за визата се съхранява и ще продължи да се съхранява в широкомащабна база данни на ЕС. Регламентът за ВИС вече съдържа строги гаранции за защита на данните (правила за съхранение, правила за достъп, права на достъп, права на коригиране, допълване, изтриване на лични данни и ограничаване на обработването и т.н.). Освен това с наскоро преразгледания Регламент за ВИС допълнително бяха засилени тези гаранции за защита на данните чрез привеждане на разпоредбите за защита на данните в съответствие с приложимите законодателни стандарти за защита на данните. Тези засилени гаранции за защита на данните ще продължат да се прилагат, тъй като информацията, съдържаща се в цифровите визи, ще продължи да се съхранява във ВИС.

    4.ОТРАЖЕНИЕ ВЪРХУ БЮДЖЕТА

       Платформа на ЕС за кандидатстване за визи

    Що се отнася до бюджетните последици за институциите на ЕС, както е изчислено в проучването на прототипа на цифровата виза 39 , разходите за създаване на платформата на ЕС за кандидатстване за визи ще варират между 33,8 милиона евро и 41,2 милиона евро (включително разходите за управлявани услуги и необходимите адаптации за ВИС) 40 . След създаването на тази управлявана услуга разходите за експлоатация и поддръжка ще бъдат между 10,5 милиона евро и 12,8 милиона евро годишно, включително 10 служители за eu-LISA.

    Що се отнася до последиците за държавите членки, всяка държава членка ще трябва да свърже и актуализира националните си системи, за да могат да използват услугите на новата централизирана платформа на ЕС за кандидатстване за визи. Според оценката на въздействието тези разходи са между 270 000 EUR и 330 000 EUR на държава членка. След като бъдат свързани, националните системи ще трябва да съхраняват получените заявления, за да могат да бъдат разгледани по-късно. В оценката на въздействието е изчислено, че във връзка с тези разпоредби за инфраструктурата са необходими инвестиции в размер на (средно) около 2,5 милиона евро до 3 милиона евро на държава членка 41 . Тези разходи ще зависят до голяма степен от броя на заявленията за виза, които дадена държава членка получава годишно. След като националните системи бъдат актуализирани и свързани към управляваната услуга и се предвиди достатъчно пространство за съхранение, тези нови усъвършенствани национални системи ще трябва също така да бъдат поддържани, като приблизителните разходи за всяка държава членка са между 460 000 EUR и 570 000 EUR годишно. Тези разходи зависят и от броя на заявленията, които дадена държава членка получава. Следва да се подчертае, че в резултат на икономии от мащаба всички горепосочени разходи ще бъдат по-ниски от разходите, които държавата членка би направила, ако разработи своя собствена онлайн платформа за кандидатстване за визи.

       Цифрова виза

    Разходите, свързани с цифровата виза на централно равнище (услуга за проверка на валидността на визите), са включени в горепосочените разходи за платформата на ЕС за кандидатстване за визи (функционалност на платформата). Освен това данните за издаваните в момента визи вече се съхраняват в цифров вид във ВИС. Следователно цифровизирането на визите няма да доведе до други допълнителни разходи за бюджета на ЕС.

    Въвеждането на цифровата виза ще доведе само до незначителни разходи за държавите членки според изчисленията в оценката на въздействието, придружаваща настоящото предложение. Всъщност инструментите за генериране и проверка на подписан двуизмерен баркод вече ще са налице, за да се спази Решението за изпълнение на Комисията за въвеждане на цифров печат върху единния формат за визи 42 .

    5.ДРУГИ ЕЛЕМЕНТИ

    Планове за изпълнение и механизъм за мониторинг, оценка и докладване

    Наличието на надежден механизъм за мониторинг и оценка ще бъде от решаващо значение, за да се гарантира, че предвидените благоприятни последици от въвеждането на платформа на ЕС за кандидатстване за визи и на цифровата виза ще се реализират на практика.

    В член 57 от Визовия кодекс и в член 50 от преработения Регламент за ВИС относно мониторинга и оценката вече се предвиждат задължения за мониторинг и оценка. В Регламента за ВИС е добавен специален член, който се отнася конкретно до оценката на промените, произтичащи от приемането на предложението относно цифровизирането на визовите процедури.

    Показателите ще позволят да се измери напредъкът по постигането на основните цели, а именно: да се опрости и хармонизира процесът на кандидатстване за виза за държавите членки и гражданите на трети държави; да се намалят рисковете от измама и фалшифициране (на самоличността) и да се улесни процесът на проверка на границата; и ЕС да се превърне в по-привлекателна дестинация за пътуващите.

    Прилагането на визовата политика се наблюдава и оценява също така чрез механизма за оценка по Шенген в съответствие с Регламент (ЕС) № 1053/2013 на Съвета, без да се засяга ролята на Комисията като пазител на Договорите (член 17, параграф 1 от ДЕС).

       Променлива геометрия

    Настоящото предложение надгражда и доразвива достиженията на правото от Шенген по отношение на външните граници и визите, тъй като се отнася до преминаването на външните граници и издаването на визи за краткосрочно пребиваване. Тъй като правното основание за настоящото предложение е посочено в трета част, дял V от ДФЕС, приложима е системата на „променлива геометрия“, предвидена в протоколите относно позициите на Дания и Ирландия и в Шенгенския протокол. Следователно трябва да се вземат предвид последиците във връзка с различните протоколи и споразумения за асоцииране към Шенген по отношение на Дания, Ирландия, Исландия и Норвегия, както и по отношение на Швейцария и Лихтенщайн.

    Аналогично трябва да се вземат под внимание последиците за различните актове за присъединяване. Ситуацията на всяка от въпросните държави е подробно описана в съображения 40—47 от настоящото предложение.

       Подробни разяснения на разпоредбите на предложението

    С член 1 от предложението се изменят разпоредбите на Регламент (ЕО) № 810/2009 (Визовия кодекс) с цел изпълнение на предложението, като се внасят следните значими изменения успоредно с редица други съществени изменения:

    ·В член 1 и в целия текст е отразен специалният статут на кандидатите за виза, които са членове на семейството на граждани на Обединеното кралство, които се ползват от Споразумението за оттегляне между ЕС и Обединеното кралство по отношение на приемащата ги държава по силата на член 14, параграф 3 от Споразумението за оттегляне между ЕС и Обединеното кралство.

    ·В член 5 се определя правилото за определяне на държавата членка, която е компетентна да разгледа дадено заявление.

    ·С член 9 се въвежда задължението за подаване на заявление чрез цифрова платформа на ЕС за кандидатстване за визи, като същевременно се запазва възможността за прилагане на опеделени изключения, а именно визи, издавани на външната граница, визи, издавани на държавни или правителствени ръководители, и отделни случаи по хуманитарни причини.

    ·С член 10 се предвиждат общите правила за подаване на заявление, като се правят известни адаптации, за да се гарантира, че правилата могат да се прилагат спрямо цифров контекст.

    ·В член 12 се посочва, че документът за задгранично пътуване ще трябва да се представя при подаването на първото заявление, а след това ще е достатъчно да се качва в платформата на ЕС за кандидатстване сканирано копие на документа.

    ·Правилата, предвидени в член 13, относно биометричните идентификатори се запазват и се правят само целенасочени промени, за да се отразят функционалните възможности на цифровата платформа на ЕС за кандидатстване, и по-специално използването на портала за външни изпълнители, когато биометричните данни се събират от такива изпълнители.

    ·Член 18 се изменя, за да се отрази автоматизираната предварителна проверка за компетентност и допустимост, извършвана от платформата на ЕС за кандидатстване за визи.

    ·Член 19 се изменя, за да се адаптират правилата за допустимост към използването на платформата на ЕС за кандидатстване за визи, по-специално включването на предварителната проверка за допустимост, извършвана от платформата на ЕС за кандидатстване за визи.

    ·Правилата в член 24 относно издаването на многократни визи се запазват. Вследствие на дематериализирането на визите обаче валидността на визата вече няма да е ограничена от датата, на която изтича паспортът.

    ·В член 26а се посочва, че визите ще се издават в цифров формат във Визовата информационна система.

    С член 2 се въвежда платформата на ЕС за кандидатстване за визи, като се предлагат редица изменения на Регламент (ЕО) № 767/2008 (Регламента за ВИС). Правят се следните значими изменения успоредно с редица други съществени изменения:

    ·С член 2а се въвежда онлайн платформата на ЕС за кандидатстване за визи като нова функция на Визовата информационна система;

    ·Въвежда се нова глава Iа, в която се определят функционалните възможности на платформата на ЕС за кандидатстване за визи: очертава се информацията, която трябва да се включва в онлайн формуляра на заявлението, като се допълва информацията, която понастоящем се изисква от кандидатите (член 7б); изброяват се стъпките, през които трябва да минат кандидатите, за да подадат заявление чрез платформата, като се използват с точност моделът на ETIAS и действащата процедура за кандидатстване за виза (член 7в); въвежда се инструментът за плащане и насрочване на срещи (член 7г); създава се портал, предоставящ достъп само за четене до данните във ВИС за външните изпълнители (член 7д); обяснява се как ще се извършва уведомяването за решенията, като също се следва моделът на ETIAS (член 7е).

    ·В член 7б се предвиждат специални разпоредби относно използването на платформата на ЕС за кандидатстване от членове на семейството на граждани на Съюза или на други граждани на трети държави, които се ползват от правото на свободно движение съгласно правото на Съюза, или на граждани на Обединеното кралство, които се ползват от Споразумението за оттегляне между ЕС и Обединеното кралство.

    С член 3 се изменя Регламент (ЕО) № 1683/95 (Регламентът за визовите стикери) с цел въвеждане на цифровата виза, като се посочва, че държавите членки, които прилагат изцяло достиженията на правото от Шенген, следва да издават визите в цифров формат.

    С член 4 се изменя Регламент (ЕО) № 333/2002 на Съвета (за единния формат на формуляра за поставяне на визите, които се издават от държавите членки на лицата, които притежават документи за задгранично пътуване, които не се признават от държавата членка, изготвила формуляра). С въвеждането на цифровите визи, които не се поставят в документ за задгранично пътуване, вече не е нужно да има специален формуляр за поставяне на визите, издадени от органите на държава членка на притежателя на документ за задгранично пътуване, който не се признава от тази държава членка.

    В член 5 се предвиждат целенасочени изменения на Регламент (ЕО) № 694/2003 относно единни формуляри за документ за улеснен транзит (FTD) и за документ за улеснен транзит с влак (FRTD). За да бъде отразена цифровизацията, се посочва, че тези документи ще се издават в цифров формат.

    С член 6 се изменя Конвенцията за прилагане на Споразумението от Шенген. Тъй като форматът за визите за краткосрочно пребиваване, определен с Регламент (ЕО) № 1683/95 на Съвета, се използва и за визите за дългосрочно пребиваване. Поради това Конвенцията за прилагане на Споразумението от Шенген се изменя, за да се даде възможност визите за дългосрочно пребиваване също да се издават в цифров формат.

    С член 7 се изменя Регламент (ЕО) № 693/2003 (относно документите за улеснен транзит (FTD) и документите за улеснен транзит с влак (FRTD)). Процедурата за кандидатстване за тези документи е на хартиен носител. За да бъдат отразени промените в областта на цифровизацията, Регламент (ЕО) № 693/2003 на Съвета и Регламент (ЕО) № 694/2003 на Съвета се изменят, за да се даде възможност за издаване в цифров формат, както и за цифрови заявления.

    В член 8 се предвиждат целенасочени технически изменения на Регламент (ЕС) 2017/2226 (Регламента за Системата за влизане/излизане), които са необходими поради въвеждането на цифровата виза и премахването на физическия визов стикер, по-специално предаването на данни от ВИС към СВИ, когато валидна виза бъде потвърдена в нов документ за задгранично пътуване.

    В член 9 се предвиждат стандартни разпоредби относно оценяването на платформата на ЕС за кандидатстване.

    Член 10 съдържа разпоредбите за началото на функционирането на платформата на ЕС за кандидатстване и за началото на използването на цифрови визи. В него се предвижда също преходен период за държавите членки, които не желаят да се възползват от платформата на ЕС за кандидатстване за визи, и се описват редът и условията, свързани с този преходен период.

    Член 11 е стандартна разпоредба относно влизането на регламента за изменение в сила.

    2022/0132 (COD)

    Предложение за

    РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

    за изменение на регламенти (ЕО) № 767/2008, (ЕО) № 810/2009 и (ЕС) 2017/2226 на Европейския парламент и на Съвета, на регламенти (ЕО) № 1683/95, (ЕО) № 333/2002, (ЕО) № 693/2003 и (ЕО) № 694/2003 на Съвета и на Конвенцията за прилагане на Споразумението от Шенген във връзка с цифровизирането на визовата процедура

    ЕВРОПЕЙСКИЯТ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

    като взеха предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 77, параграф 2, буква а) и член 79, параграф 2, буква а) от него,

    като взеха предвид предложението на Европейската комисия,

    след предаване на проекта на законодателния акт на националните парламенти,

    в съответствие с обикновената законодателна процедура,

    като имат предвид, че:

    (1)Общата визова политика на Съюза е неразделна част от създаването на пространство без вътрешни граници. Визовата политика следва да продължи да бъде съществен елемент в борбата с рисковете за сигурността и риска от незаконна миграция към Съюза, като същевременно улеснява туризма и бизнеса. Общата визова политика следва да допринася за генерирането на растеж и да бъде съгласувана с другите политики на Съюза, като например политиките, свързани с външните отношения, търговията, образованието, културата и туризма. През март 2018 г. в съобщение на Комисията относно визовата политика беше разгледана концепцията за „електронни визи“ и бяха обявени проучване за осъществимост на процедурите за цифрови визи и намерението да се оценят вариантите и да се насърчат пилотни проекти, за да се подготви почвата за бъдещи предложения. При преразглеждането на Визовия кодекс на ЕС през 2019 г. Европейският парламент и Съветът изрично заявиха целта да се разработи в бъдеще общо решение, което да позволи заявленията за шенгенски визи да се подават онлайн, като по този начин се използват пълноценно най-новите правни и технологични постижения 43 .

    (2)Инициативата е в съответствие с общия подход на ЕС за насърчаване на модернизацията и цифровизацията на обществените услуги и със съобщението на Комисията „Цифров компас до 2030 г.: Европейският път за цифровото десетилетие“ 44 . След влизането в сила на Регламент (ЕО) № 810/2009 на Европейския парламент и на Съвета 45 през 2010 г. и началото на функционирането на Визовата информационна система (ВИС) през 2011 г. съгласно Регламент (ЕО) № 767/2008 на Европейския парламент и на Съвета 46 предизвикателствата в областта на миграцията и сигурността, пред които сме изправени през последните години, значително промениха контекста на визовата политика. Освен това значителното технологично развитие предоставя нови възможности за улесняване и повишаване на ефективността на процеса на кандидатстване за шенгенска виза за гражданите на трети държави и за органите на държавите членки.

    (3)Пандемията от COVID-19, която доведе до забавяне на работата по издаване на шенгенски визи в световен мащаб, отчасти поради трудностите да бъдат приемани кандидати за виза в консулствата и в центровете за кандидатстване за виза, накара държавите членки да призоват Комисията да ускори работата по цифровизирането на визовите процедури.

    (4)В Новия пакт за миграцията и убежището, предложен от Комисията на 23 септември 2020 г., е поставена целта визовата процедура да бъде напълно цифровизирана до 2025 г., с цифрова виза и възможност за подаване на заявления за виза онлайн.

    (5)Въпреки че обработката на визи вече е частично цифровизирана, като заявленията и решенията се записват във ВИС, две важни стъпки все още се извършват на хартиен носител: процесът на кандидатстване за виза и издаването на визата на кандидата посредством визовия стикер. Това създава тежест за всички заинтересовани страни, по-специално за органите на държавите членки, които издават визи, и за кандидатите за визи. Държавите членки са наясно с това и някои от тях вече въведоха цифрови решения, за да предоставят на кандидатите модерна и лесна за използване процедура за кандидатстване и да подобрят ефикасността на обработката на заявленията за виза.

    (6)Кандидатите за виза следва да могат да кандидатстват за виза онлайн чрез единна платформа на ЕС, независимо от държавата членка на местоназначение. Този инструмент следва автоматично да определя коя държава членка е компетентна да разгледа дадено заявление, по-специално когато кандидатът възнамерява да посети няколко държави членки. Държавите членки ще трябва само да проверяват дали инструментът е определил правилната компетентна държава членка.

    (7)Онлайн платформата на ЕС за кандидатстване следва да предоставя на кандидата актуална информация за шенгенските визи за краткосрочно пребиваване и инструмент за ориентиране, с който кандидатът да може да намери цялата необходима информация относно изискванията и процедурите, като например, но не само, дали се изисква виза и какъв вид виза се изисква, размера на визовата такса, държавата членка, компетентна да разгледа заявлението, необходимите придружаващи документи, необходимостта от среща за снемане на биометрични данни или възможността за подаване на заявление онлайн без среща. Платформата на ЕС за кандидатстване следва също така да позволява установяването на сигурна електронна комуникация между кандидата и компетентното консулство или централните органи на компетентната държава членка по електронен път, ако се изискват допълнителни документи или интервю.

    (8)Кандидатите за виза следва да могат да подават заявленията си, да предоставят данните, изисквани във формуляра на заявлението, да предоставят сканирано копие на документа за задгранично пътуване, както и да предоставят придружаващите документи и медицинската застраховка за пътуване в чужбина в цифров формат чрез платформата на за кандидатстване. За да могат кандидатите да запазят информацията, свързана със своето заявление, онлайн платформата за кандидатстване следва да може да съхранява данните временно. След като кандидатът подаде онлайн заявлението и държавите членки извършат подходящите проверки, досието на заявлението ще се прехвърля в националната система на компетентната държава членка и ще се съхранява там. Консулствата ще правят справка с информацията, съхранявана на национално равнище, и ще изпращат само необходимите данни до централната ВИС. 

    (9) Личното явяване в консулството или при външния изпълнител по принцип следва да бъде задължително само за кандидатите, които кандидатстват за първи път, и за кандидатите, които са придобили нов документ за задгранично пътуване, който трябва да бъде проверен, както и за събирането на биометрични идентификатори.

    (10)Кандидатите, които подават повторно заявление, следва да могат да кандидатстват изцяло онлайн в срок от 59 месеца след първото си успешно кандидатстване, при условие че кандидатстват със същия документ за задгранично пътуване. След изтичането на този срок биометричните данни следва да бъдат събрани отново, както е посочено в Регламент (ЕО) № 810/2009, съгласно който биометричните данни по принцип се събират на всеки 59 месеца, считано от датата на първото събиране.

    (11)Специални разпоредби се прилагат за гражданите на трети държави, за които се изисква виза и които са членове на семейството на граждани на Съюза, за които се прилага Директива 2004/38/ЕО на Европейския парламент и на Съвета 47 , или на граждани на трети държави, които се ползват от право на свободно движение, равностойно на това на гражданите на Съюза, по силата на споразумение между Съюза и неговите държави членки, от една страна, и трета държава, от друга страна, и които не притежават карта за пребиваване съгласно Директива 2004/38/ЕО, или на граждани на Обединеното кралство, които се ползват от Споразумението за оттеглянето на Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия от Европейския съюз и Европейската общност за атомна енергия 48 (Споразумение за оттегляне между ЕС и Обединеното кралство) по отношение на приемащата ги държава и които не притежават документ за пребиваване съгласно Споразумението за оттегляне между ЕС и Обединеното кралство.

    (12)Съгласно член 21, параграф 1 от Договора за функционирането на Европейския съюз всеки гражданин на Съюза има право свободно да се движи и да пребивава в рамките на територията на държавите членки при спазване на ограниченията и условията, предвидени в Договорите, и на мерките, приети за тяхното осъществяване. Съответните ограничения и условия се съдържат в Директива 2004/38/ЕО. Както бе потвърдено от Съда на Европейския съюз, членовете на семейството, посочени в съображение 11, имат право не само да влизат на територията на държавата членка, но и да получат входна виза за тази цел. Държавите членки трябва да предоставят на тези лица всички улеснения за получаване на необходимите визи, които трябва да бъдат издавани безплатно във възможно най-кратък срок и въз основа на ускорена процедура и при надлежно спазване на процедурните гаранции, които се прилагат спрямо тях. В този контекст тези членове на семейството следва по-специално да имат право да подадат заявлението си за виза, заявлението си за потвърждаване на валидна виза в нов документ за задгранично пътуване или заявлението си за удължаване на визата им, без да използват платформата на ЕС за кандидатстване, тъй като това може да улесни кандидатстването им за виза. В такъв случай те следва да имат право да изберат да подадат заявленията си лично в консулството или при външните изпълнители. Освен това онлайн платформата на ЕС за кандидатстване за визи следва да отчита изцяло правата и улесненията, предоставени на лицата, които се ползват от достиженията на правото на ЕС в областта на свободното движение. Същото важи и за членовете на семейството на граждани на Обединеното кралство, които се ползват от Споразумението за оттегляне между ЕС и Обединеното кралство по отношение на приемащата ги държава по силата на член 14, параграф 3 от Споразумението за оттегляне между ЕС и Обединеното кралство.

    (13)Специални разпоредби следва да се прилагат в отделни случаи по хуманитарни причини или за държавни или правителствени ръководители и членове на националнo правителствo с придружаващите ги съпрузи, както и за членовете на официалната им делегация, когато са поканени от правителствата на държавите членки или от международни организации с официална цел, за суверени и други висши членове на кралско семейство, когато са поканени от правителствата на държавите членки или от международни организации с официална цел. 

    (14)Специалните разпоредби, които следва да се прилагат в отделни случаи по хуманитарни причини, могат да обхванат въпросите, свързани с цифровата достъпност.

    (15)Трето лице, упълномощено от кандидата за виза или оправомощено по закон да го представлява, следва да може да подаде заявление от негово име, при условие че самоличността на това лице е посочена във формуляра на заявлението. Пътуващите лица следва да могат да упълномощават търговски посредници да създават и подават заявление от тяхно име.

    (16)Всеки кандидат следва да подава попълнен формуляр на заявлението, като използва платформата на ЕС за кандидатстване, включително декларация за автентичността, пълнотата, точността и надеждността на подадените данни и декларация за истинността и надеждността на направените изявления. Всеки кандидат следва да заяви също така, че е разбрал условията за влизане, посочени в Регламент (ЕС) 2016/399 на Европейския парламент и на Съвета 49 , и че при всяко влизане от него може да бъде поискано да представи съответните придружаващи документи. Формулярите на заявлението за ненавършилите пълнолетие лица следва да се подават и да се подписват с електронен подпис от лице, упражняващо постоянно или временно родителските права, или което е законен настойник.

    (17)]Плащането на визовата такса следва да се извършва чрез използване на портал на трета страна, свързан с онлайн платформата за кандидатстване, като плащанията ще се превеждат директно на съответната държава членка. Данните, необходими за обезпечаване на електронното плащане, не следва да са част от данните, съхранявани във ВИС. 

    (18)Платформата на ЕС за кандидатстване ще съдържа също инструмента за насрочване на срещи, който държавата членка може да реши да използва за управление на срещите в своите консулства или при външните изпълнители. Докато използването на този инструмент следва да остане незадължително, тъй като може да не е подходящо за всички места и за всички консулства, държавите членки следва при все това да използват местното шенгенско сътрудничество, за да обсъдят дали може да се следва хармонизиран подход по отношение на използването на инструмента за назначаване на срещи в конкретни трети държави или в конкретни места.

    (19)Системата следва да уведомява кандидата, ако липсва информация, и тя следва да му предоставя възможност да коригира заявлението. Платформата на ЕС за кандидатстване следва да посочва на кандидата дали заявлението му е допустимо чрез автоматизирана предварителна проверка за допустимост. Предварителната проверка следва да гарантира, че предоставената информация отговаря на изискванията за допустимост за исканата виза.

    (20)Когато компетентното консулство или централните органи на компетентната държава членка установят, че отговарят за разглеждането на заявлението, те следва да го приемат и данните следва да бъдат импортирани в националната система от временното хранилище, създадено с Регламента за ВИС, и да бъдат заличени от временното хранилище, с изключение на данните за контакт.

    (21)Кандидатите следва да бъдат уведомявани по електронен път за решението, взето от компетентната държава членка по тяхното заявление, като се посочва дали визата е издадена; е отказана; е потвърдена в нов документ за задгранично пътуване; е удължена; е анулирана или отменена в съответствие с регламенти (ЕО) № 810/2009 и (ЕО) № 767/2008. 

    (22)За да се намалят рисковете за сигурността, свързани с фалшифицирани и откраднати визови стикери, визата следва да се издава в цифров формат, а вече не като визов стикер, поставен в документа за задгранично пътуване.

    (23)За да се гарантира максимална сигурност и да се предотврати подправянето или фалшифицирането, уведомлението за цифровата виза следва да бъде под формата на двуизмерен баркод, криптографски подписан от националния подписващ сертификати органи (CSCA) на издаващата държава членка. В случай че ВИС не работи или е недостъпна, проверките ще се основават на двуизмерен баркод от подписващия орган.

    (24)В случай че документът за задгранично пътуване на притежателя на виза е изгубен, откраднат или с изтекъл срок на валидност и визата все още е валидна, притежателят на виза може да кандидатства чрез платформата на ЕС за кандидатстване за потвърждаване на визата в нов документ за задгранично пътуване, при условие че новият документ за задгранично пътуване е от същия вид и е издаден от същата държава като изгубения, откраднат или с изтекъл срок на валидност документ за задгранично пътуване. Притежателят на виза следва да се яви лично в консулството или при външния изпълнител, за да представи новия документ за задгранично пътуване, за да бъде проверена автентичността на новия документ за задгранично пътуване.

    (25)Данните, съхранявани в платформата на ЕС за кандидатстване, следва да бъдат защитени чрез прилагане на мерки за подобряване на неприкосновеността на личния живот. 

    (26)Външните изпълнители следва да имат достъп до платформата на ЕС за кандидатстване само за извличане и преглед на подадените заявления; за проверка на временно съхраняваните данни (например сканиране на документ за задгранично пътуване); за събиране и качване на биометрични идентификатори; за извършване на проверки на качеството на качените придружаващи документи; за потвърждаване, че заявлението е разгледано, и съответно за предоставянето му на консулството за по-нататъшна обработка; външните изпълнители не следва да имат достъп до данните, съхранявани във ВИС. 

    (27)Необходимо е да се определи датата, от която започва дейността, включително цифровата виза и платформата на ЕС за кандидатстване. За период от 5 години от датата на началото на функционирането на онлайн платформата на ЕС за кандидатстване дадена държава членка може да реши да не се възползва от нея. Въпреки това дадена държава членка може да уведоми, че желае да се присъедини към онлайн платформата на ЕС за кандидатстване преди края на преходния период. По време на преходния период, ако държавата членка, която обработва своите заявления за виза, е решила да не се възползва от онлайн платформата на ЕС за кандидатстване, притежателите на виза все пак ще могат да проверяват цифровите визи, като използват уеб услугата на платформата на ЕС за кандидатстване.

    (28)Платформата на ЕС за кандидатстване следва да съдържа функция, която да позволява на кандидатите да проверяват своите цифрови визи.

    (29)Държавите членки, които не прилагат изцяло достиженията на правото от Шенген и поради това нямат достъп до ВИС за въвеждане на заявления за виза и съхраняване на цифрови визи, следва да продължат да издават визи под формата на единен формат (стикер).

    (30)За да може да се прилага Решение № 565/2014/ЕС, България, Хърватия, Кипър и Румъния следва да имат достъп само за четене до цифровите визи, съхранявани във ВИС.

    (31)Агенцията на Европейския съюз за оперативното управление на широкомащабни информационни системи в пространството на свобода, сигурност и правосъдие (eu-LISA) следва да отговаря за техническото разработване и оперативното управление на платформата на ЕС за кандидатстване и нейните компоненти като част от ВИС.

    (32)В системната архитектура на платформата на ЕС за кандидатстване следва да се използват във възможно най-голяма степен съществуващите и бъдещите системи, които са част от новата рамка за оперативна съвместимост, и по-специално Европейската система за информация за пътуванията и разрешаването им (ETIAS) и Системата за влизане/излизане (СВИ), като същевременно бъде съобразена с настоящите технологични ограничения и с настоящите инвестиции, направени от държавите членки в техните национални системи.

    (33)Проверката на цифровите визи на границата следва да се опира на съществуващата и бъдещата системна архитектура на ЕС за управление на границите и да включва информацията за притежателя на визата, съхранявана във ВИС. Тази информация следва да се проверява от органите на държавите членки с помощта на биометрични данни.

    (34)Форматът за визи за краткосрочно пребиваване, определен с Регламент (ЕО) № 1683/95 на Съвета 50 , се използва също така за визи за дългосрочно пребиваване. Поради това Конвенцията за прилагане на Споразумението от Шенген 51 следва да бъде изменена, за да се даде възможност визите за дългосрочно пребиваване също да се издават в цифров формат.

    (35)Тъй като въвеждането на цифрови визи ще премахне необходимостта да се поставя физическия визов стикер, Регламент (ЕО) № 333/2002 на Съвета 52 за определяне на единния формат на формуляра за поставяне на визите, които се издават от държавите членки на лицата, които притежават пътен документ, който не е признат от държавата членка, която е изготвила формуляра, следва да бъде съответно изменен.

    (36)Документите за улеснен транзит (FTD) и документите за улеснен транзит с влак (FRTD) представляват документи, които имат значението на транзитна виза, която разрешава на притежателя да влезе на територията на една държава членка, за да я прекоси, в съответствие с разпоредбите на достиженията на правото от Шенген относно пресичането на външните граници. Документите за улеснен транзит (FTD) и документите за улеснен транзит с влак (FRTD) се издават в единни формати, а процедурата за кандидатстване е на хартиен носител. За да бъдат отразени промените в областта на цифровизацията, Регламент (ЕО) № 693/2003 на Съвета 53 и Регламент (ЕО) № 694/2003 на Съвета 54 следва да бъдат изменени, за да се даде възможност за издаване в цифров формат, както и за цифрови заявления.

    (37)За да се гарантира, че формулярът на заявлението и формулярите за отказ отговарят на възможностите, когато кандидатът за виза е подал заявлението си чрез платформата на ЕС за кандидатстване или не, на Комисията следва да бъде делегирано правомощието да приема делегирани актове в съответствие с член 290 от Договора за функционирането на Европейския съюз за изменение на списъка с информация, която платформата на ЕС за кандидатстване следва да съдържа, и за изменение на съответните стандартни формуляри и формати. От особена важност е по време на подготвителната си работа Комисията да проведе подходящи консултации, включително на експертно равнище, и тези консултации да бъдат проведени в съответствие с принципите, заложени в Междуинституционалното споразумение за по-добро законотворчество от 13 април 2016 г. 55 По-специално, с цел осигуряване на равно участие при подготовката на делегираните актове, Европейският парламент и Съветът следва да получават всички документи едновременно с експертите от държавите членки, като техните експерти трябва да имат редовен достъп до заседанията на експертните групи на Комисията, занимаващи се с подготовката на делегираните актове.

    (38)Тъй като целите на настоящия регламент, а именно създаване на европейската онлайн платформа за кандидатстване за визи и въвеждане на цифрова виза, се основават на други инициативи, насочени, от една страна, към рационализиране и хармонизиране на процедурите в контекста на общата визова политика, и от друга страна, към привеждане на пътуването, изискванията за влизане и граничните проверки в рамките на Шенгенското пространство в съответствие с новата цифрова ера, измененията на свързаното с тях законодателство са възможни само на равнището на Съюза и са част от достиженията на правото от Шенген. Съюзът може да приема мерки в съответствие с принципа на субсидиарност, уреден в член 5 от Договора за Европейския съюз. В съответствие с принципа на пропорционалност, уреден в същия член, настоящият регламент не надхвърля необходимото за постигането на тези цели.

    (39)Настоящият регламент не засяга прилагането на Директива 2004/38/ЕО и на част втора от Споразумението за оттегляне между ЕС и Обединеното кралство. 

    (40)Настоящият регламент зачита основните права и съблюдава принципите, признати по-специално в Хартата на основните права на Европейския съюз. Въвеждането на платформа на ЕС за кандидатстване и на цифрова виза ще зачита изцяло правото на защита на личните данни, зачитането на личния и семейния живот, правата на детето и защитата на уязвимите лица. Всички гаранции за основните права, включени в Регламента за Визовата информационна система, ще останат напълно приложими в контекста на бъдещата платформа на ЕС за кандидатстване за визи и на цифровата виза, по-специално във връзка с правата на детето. Платформата ще трябва да бъде съобразена с изискванията, заложени в Директивата за достъпността 56 , за да се осигури лесен достъп на хората с увреждания.

    (41)В съответствие с членове 1 и 2 от Протокол № 22 относно позицията на Дания, приложен към Договора за Европейския съюз и към Договора за функционирането на Европейския съюз, Дания не участва в приемането на настоящия регламент и не е обвързана от него, нито от неговото прилагане. Доколкото настоящият регламент представлява развитие на достиженията на правото от Шенген, в срок от шест месеца след вземането на решение от Съвета относно настоящия регламент Дания взема решение, в съответствие с член 4 от посочения протокол, дали да го въведе в националното си право.

    (42)Настоящият регламент представлява развитие на разпоредбите на достиженията на правото от Шенген, в които Ирландия не участва 57 ; Следователно Ирландия не участва в неговото приемане и не е обвързана от него, нито от неговото прилагане.

    (43)По отношение на Исландия и Норвегия настоящият регламент представлява развитие на разпоредбите на достиженията на правото от Шенген по смисъла на Споразумението, сключено от Съвета на Европейския съюз, от една страна, и Република Исландия и Кралство Норвегия, от друга страна, за асоциирането на тези две държави в процеса на изпълнение, прилагане и развитие на достиженията на правото от Шенген 58 , които попадат в областта, посочена в член 1, буква Б от Решение 1999/437/ЕО на Съвета 59 .

    (44)По отношение на Швейцария настоящият регламент представлява развитие на разпоредбите на достиженията на правото от Шенген по смисъла на Споразумението между Европейския съюз, Европейската общност и Конфедерация Швейцария относно асоциирането на Конфедерация Швейцария към изпълнението, прилагането и развитието на достиженията на правото от Шенген 60 , които попадат в областта, посочена в член 1, буква Б от Решение 1999/437/ЕО, във връзка с член 3 от Решение 2008/146/ЕО на Съвета 61 .

    (45)По отношение на Лихтенщайн настоящият регламент представлява развитие на разпоредбите на достиженията на правото от Шенген по смисъла на Протокола между Европейския съюз, Европейската общност, Конфедерация Швейцария и Княжество Лихтенщайн относно присъединяването на Княжество Лихтенщайн към Споразумението между Европейския съюз, Европейската общност и Конфедерация Швейцария относно асоциирането на Конфедерация Швейцария към изпълнението, прилагането и развитието на достиженията на правото от Шенген 62 , които попадат в областта, посочена в член 1, буква Б от Решение 1999/437/ЕО, във връзка с член 3 от Решение 2011/350/ЕС на Съвета 63 .

    (46)Настоящият регламент представлява акт, който се основава на достиженията на правото от Шенген или по друг начин е свързан с тях съответно по смисъла на член 3, параграф 2 от Акта за присъединяване от 2003 г., на член 4, параграф 2 от Акта за присъединяване от 2005 г. и на член 4, параграф 2 от Акта за присъединяване от 2011 г.

    (47)В съответствие с член 42 от Регламент (ЕС) 2018/1725 на Европейския парламент и на Съвета 64 беше проведена консултация с Европейския надзорен орган по защита на данните, който прие становище на [XX] 65 ,

    ПРИЕХА НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

    Член 1
    Изменения на Регламент (ЕО) № 810/2009

    Регламент (ЕО) № 810/2009 се изменя, както следва:

    (1)в член 1, параграф 2 се добавя следната буква в):

    „в) правата на пребиваване, с които се ползват в приемащата държава гражданите на трети държави, които са членове на семейството на граждани на Обединеното кралство, които сами те се ползват от Споразумението за оттеглянето на Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия от Европейския съюз и Европейската общност за атомна енергия* („Споразумението за оттегляне между ЕС и Обединеното кралство“).

    __________

    * Споразумение за оттеглянето на Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия от Европейския съюз и Европейската общност за атомна енергия (ОВ L 29, 31.1.2020 г., стр. 7).“;

    (2)в член 2 се вмъкват следните точки 10а и 10б:

    „10a. „заявление по образец“ означава единният формуляр, посочен в приложение I, който е достъпен или онлайн чрез платформата на ЕС за кандидатстване, или на хартиен носител;

    10б. „цифрова виза“ означава виза, издадена в цифров формат като запис във ВИС;“;

    (3)в член 3, параграф 5 буква г) се заменя със следното:

    „г) членове на семейството на граждани на Съюза, посочени в член 1, параграф 2, буква а), и членове на семейството на граждани на Обединеното кралство, които самите те се ползват от Споразумението за оттегляне между ЕС и Обединеното кралство, посочено в член 1, параграф 2, буква в);“;

    (4)в член 5, параграф 1 буква б) се заменя със следното:

    „б) ако посещението включва повече от едно местоназначение или ако трябва да бъдат направени няколко отделни посещения в рамките на период от два месеца, държавата членка, чиято територия представлява основното местоназначение на посещението(ята) от гледна точка на продължителността на пребиваването, измервана в дни;“;

    (5)в член 8 се вмъква следният параграф 4a:

    „4a. Договореностите за двустранно представителство се показват в платформата на ЕС за кандидатстване, посочена в глава Iа от Регламент (ЕО) № 767/2008.“;

    (6)член 9 се изменя, както следва:

    а)вмъкват се следните параграфи 1а и 1б:

    „1a. Кандидатите подават заявление чрез платформата на ЕС за кандидатстване, посочена в глава Iа от Регламент (ЕО) № 767/2008.

    1б. Чрез дерогация от параграф 1а следните категории лица могат да подават заявление, без да използват платформата на ЕС за кандидатстване:

    а)граждани на трети държави в отделни случаи по хуманитарни причини;

    б)държавни или правителствени ръководители и членове на националнo правителствo с придружаващите ги съпрузи, както и членовете на официалната им делегация, когато са поканени от правителствата на държавите членки или от международни организации с официална цел, суверени и други висши членове на кралскo семействo, когато са поканени от правителствата на държавите членки или от международни организации с официална цел;

    в)граждани на трети държави, на които се издават визи на външната граница в съответствие с глава VI.“;

    б)в параграф 4 се добавя следната буква г):

    „г) от друго лице, когато заявлението се подава чрез платформата на ЕС за кандидатстване.“;

    (7) член 10 се изменя, както следва:

    а)параграф 1 се заменя със следното:

    „1. При подаване на заявление, когато това се изисква в съответствие с член 13, кандидатите се явяват лично, за да предоставят своите пръстови отпечатъци и лицево изображение. Кандидатите се явяват лично също така за проверка на документа им за задгранично пътуване в съответствие с член 12.“;

    б)вмъкват се следните параграфи 1а и 1б:

    „1a. В обосновани и отделни случаи държавите членки могат да изискат от кандидата да представи документ за задгранично пътуване и/или да предостави придружаващи документи. Това е възможно в изключителни случаи и в случаите, когато на дадено място има голям брой фалшиви документи.

    1б. В рамките на местното шенгенско сътрудничество консулствата оценяват изпълнението на условията, посочени в параграф 1а, за да вземат предвид местните обстоятелства.“;

    в)параграф 3 се заменя със следното:

    „3. При подаване на заявление кандидатът:

    а)предоставя данните, посочени в член 11;

    б)представя доказателство, че притежава документа за задгранично пътуване в съответствие с член 12;

    в)позволява да му бъде направена портретна снимка на място в съответствие с член 13 или — когато се прилагат изключенията, посочени в член 13, параграф 7а — представя снимка в съответствие със стандартите, определени в Регламент (ЕО) № 1683/95;

    г)позволява да бъдат снети пръстовите му отпечатъци в съответствие с член 13, когато е приложимо;

    д)заплаща визовата такса в съответствие с член 16;

    е)представя доказателство за придружаващите документи в съответствие с член 14;

    ж)когато е приложимо, представя доказателство за притежаване на подходяща и валидна медицинска застраховка за пътуване в чужбина в съответствие с член 15.“;

    (8)член 11 се изменя, както следва:

    а)параграф 1 се заменя със следното:

    „1. Заявлението по образец се подава чрез платформата на ЕС за кандидатстване. В случаите по член 9, параграф 1б кандидатите могат да подадат ръчно или електронно попълнено заявление по образец, посочено в приложение I.

    Комисията приема делегирани актове в съответствие с член 51а, за да актуализира заявлението по образец, посочено в приложение I или подадено чрез платформата на ЕС за кандидатстване.

    Заявлението по образец се подписва. То може да бъде подписано електронно. Лицата, посочени в документа за задгранично пътуване на кандидата, подават отделно заявление по образец. Ненавършилите пълнолетие лица подават заявление по образец, подписано от лице, упражняващо постоянно или временно родителски права или което е законен настойник.“;

    б)параграф 1б се заличава;

    в)вмъква се следният параграф 1в:

    „1в.    Всеки кандидат подава попълнено заявление по образец, включително декларация за автентичността, пълнотата, точността и надеждността на подадените данни и декларация за истинността и надеждността на направените изявления. Всеки кандидат също така заявява, че е разбрал условията за влизане, посочени в член 6 от Регламент (ЕС) 2016/399, и че при всяко влизане може да му бъде поискано да представи съответните придружаващи документи.“;

    (9)член 12 се заменя със следното:

     Член 12
    Документ за задгранично пътуване

    1.Кандидатът представя доказателство, че притежава валиден документ за задгранично пътуване, който отговаря на следните критерии:

    а)срокът на валидност изтича най-малко три месеца след планираната дата на отпътуване от територията на държавите членки или, в случай на многократни посещения, след последната планирана дата на отпътуване от територията на държавите членки. При надлежно обосновани спешни случаи обаче това условие може да не бъде спазено;

    б)издаден е в рамките на предходните 10 години.

    2.От кандидата се изисква да представи документа за задгранично пътуване лично само в случай на първо заявление с този документ за задгранично пътуване или ако кандидатът трябва да предостави биометрични данни.

    Първата алинея не засяга прилагането на член 10, параграф 1а.

    3.Документите за задгранично пътуване се проверяват с помощта на подходяща технология.

    4.Когато заявлението е подадено чрез платформата на ЕС за кандидатстване, консулството или външният изпълнител проверява дали представеният документ за задгранично пътуване, представен лично в съответствие с параграф 2, съответства на сканираното копие, качено от кандидата.

    Ако проверката се извършва от външния изпълнител, той използва портала за външни изпълнители, посочен в член 7д от Регламент (ЕО) № 767/2008.

    5.Когато качеството на сканираното копие по параграф 4 е незадоволително или когато има съмнения, по-специално по отношение на автентичността, компетентното консулство или външният изпълнител сканира документа отново и качва сканираното копие в платформата на ЕС за кандидатстване.“;

    (10)в член 13 се добавя следният параграф 7в:

    „7в. Когато биометричните идентификатори се събират от външен изпълнител в съответствие с член 43, за тази цел се използва порталът за външни изпълнители, посочен в член 7д от Регламент (ЕО) № 767/2008.“;

    (11)член 14 се изменя, както следва:

    а)в параграф 1 уводните думи се заменят със следното:

    „При кандидатстване за единна виза кандидатът представя доказателство за:“;

    б)в параграф 2 уводните думи се заменят със следното:

    „При кандидатстване за виза за летищен транзит кандидатът представя доказателство за:“;

    (12)в член 15, параграф 2 втора алинея се заменя от следното:

    „Наред с това тези кандидати декларират, като част от заявлението по образец, че са осведомени за необходимостта да притежават медицинска застраховка за пътуване в чужбина за следващите периоди на престой.“;

    (13)в член 16, параграф 7 първа алинея се заменя със следното:

    „За заявленията, подадени чрез платформата на ЕС за кандидатстване, визовата такса се събира в евро и не подлежи на възстановяване, освен в случаите по член 18, параграф 2 и член 19, параграф 3. “;

    За заявление, което не е подадено чрез платформата на ЕС за кандидатстване, когато визовата такса се събира във валута, различна от еврото, нейният размер се определя и редовно се преразглежда въз основа на обменния курс на еврото, определен от Европейската централна банка. Събираната такса може да бъде закръглена и в рамките на местното шенгенско сътрудничество се гарантира събирането на сходни по размер такси.“;

    (14)в член 18 се добавят следните параграфи 3 и 4:

    „3. За заявленията, подадени чрез платформата на ЕС за кандидатстване, след уведомлението от платформата на ЕС за кандидатстване относно автоматизираната предварителна проверка за компетентност и допустимост съгласно член 7в, параграф 9 от Регламент (ЕО) № 767/2008 консулството или централните органи на държавата членка, която системата е уведомила, проверяват дали са компетентни да разгледат заявлението и да вземат решение по него.

    4. В случаите, посочени в параграф 3, ако държавата членка установи, че не е компетентна, тя незабавно уведомява кандидата, използвайки услугата за защитéн акаунт в платформата на ЕС за кандидатстване, като посочва коя държава членка е компетентна.

    Кандидатът може да оттегли заявлението си. Ако заявлението бъде оттеглено, данните от заявлението се заличават от временното хранилище съгласно член 7в от Регламент (ЕО) № 767/2008.“;

    (15)член 19 се изменя, както следва:

    в)вмъква се следният параграф 1a:

    „1a. За заявленията, подадени чрез платформата на ЕС за кандидатстване, след уведомлението от платформата на ЕС за кандидатстване относно автоматизираната предварителна проверка за допустимост съгласно член 7в, параграф 9 от Регламент (ЕО) № 767/2008, в което се посочва, че заявлението е допустимо, консулството или централните органи на държавата членка, която системата е уведомила, незабавно извършват проверките по параграф 1.“;

    б)вмъква се следният параграф 2б:

    „2б. За заявленията, подадени чрез платформата на ЕС за кандидатстване, когато компетентното консулство или централните органи на компетентната държава членка установят, че условията по параграф 1 са изпълнени, заявлението е допустимо и компетентното консулство или централните органи на компетентната държава членка приемат заявлението.“;

    в)добавя се следният параграф 4а:

    „4a. За заявленията, подадени чрез платформата на ЕС за кандидатстване, компетентното консулство или централните органи на компетентната държава членка могат да приемат заявление, което не е подадено в срока, посочен в член 9, параграф 1, по-специално в обосновани спешни случаи, посочени в член 9, параграф 3.“;

    (16)член 20 се заличава;

    (17)член 21 се изменя, както следва:

    а)в параграф 3 буква а) се заменя със следното:

    „а) дали предоставеният или представеният документ за задгранично пътуване не е неистински, подправен или преправен;“;

    б)в параграф 6 буква а) се заменя със следното:

    „а) дали предоставеният или представеният документ за задгранично пътуване не е неистински, подправен или преправен;“;

    (18)член 24 се изменя, както следва:

    а)в параграф 1, трета алинея думите „член 12, буква а)“ се заменят с думите „член 12, параграф 1, буква а)“;

    б)в параграф 2, първа алинея въвеждащите думи се заменят със следното:

    „При условие че кандидатът отговаря на условията за влизане, посочени в член 6, параграф 1, букви а), в), г) и д) от Регламент (ЕС) 2016/399, многократни визи с дълга валидност се издават за следните срокове на валидност:“;

    в)вмъква се следният параграф 2аа:

    „2aa. Валидността на многократните визи с дълъг срок на валидност не се ограничава от валидността на документа за задгранично пътуване“;

    (19)в член 25 се добавя следният параграф 6:

    „6. Издаването на виза в цифров формат не засяга компетентността на държавите членки по отношение на признаването на документи за задгранично пътуване. Това включва документите за задгранично пътуване, които не се признават от една или повече, но не и от всички държави членки.“;

    (20)вмъква се следният член 26a:

    „Член 26a
    Цифрови визи

    Визите се издават в цифров формат като запис във ВИС, включващ уникален номер на визата. “;

    (21)член 32 се изменя, както следва:

    а)параграф 2 се заменя със следното:

    „2. За заявленията, подадени чрез платформата на ЕС за кандидатстване, информацията относно решенията за отказ и мотивите, на които те се основават, се съобщават на кандидата по сигурен електронен път в съответствие с член 7е, параграф 1 от Регламент (ЕО) № 767/2008. Уведомлението съдържа информацията, посочена в приложение VI, на езика на държавата членка, която е взела окончателното решение по заявлението, и на друг официален език на Съюза.

    Държавите членки могат да добавят допълнителни документи към стандартното уведомление, с които се обосновава отказът.

    За заявленията, които не са подадени чрез платформата на ЕС за кандидатстване, в случаите, посочени в член 9, параграф 1б, решението за отказ и мотивите, на които то се основава, се съобщават на кандидата чрез стандартния формуляр, посочен в приложение VI, на езика на държавата членка, която е взела окончателното решение по заявлението, и на друг официален език на Съюза.

    Комисията приема делегирани актове в съответствие с член 51а, за да измени формуляра за отказ, посочен в приложение VI, или формуляра за отказ под формата на уведомление, посочено в глава Iа от Регламент (ЕО) № 767/2008.“;

    б)в параграф 3 третото изречение се заменя със следното:

    „Държавите членки предоставят на кандидатите информация за процедурата, която трябва да се следва в случай на обжалване, както е посочено в приложение VI или в уведомлението за отказ, изпратено чрез платформата на ЕС за кандидатстване“;

    (22)вмъква се следният член 32a:

    Член 32а
    Потвърждаване на валидна виза в нов документ за задгранично пътуване

    1.Притежателите на виза, чийто документ за задгранично пътуване е изгубен, откраднат или изтекъл и чиято виза все още е валидна, могат да подадат заявление за потвърждаване на визата, свързана с нов документ за задгранично пътуване.

    2.Притежателите на виза, посочени в параграф 1, подават заявление за потвърждаване на визата в нов документ за задгранично пътуване чрез платформата на ЕС за кандидатстване, посочена в глава Iа от Регламент (ЕО) № 767/2008. Те предоставят следните лични данни:

    а)име, данни за раждане, гражданство;

    б)номер на визата;

    в)данните за изгубения, откраднат или изтекъл документ за задгранично пътуване;

    г)данните за новия документ за задгранично пътуване;

    д)сканирана персонализирана страница;

    е)доказателство за загуба или кражба на документа за задгранично пътуване или за изтичането му.

    3.Притежателят на визата заплаща таксата за потвърждаване на визата от 30 EUR. 

    4.Притежателят на визата трябва да се яви лично за представяне на новия документ за задгранично пътуване, за да се провери дали този документ за задгранично пътуване съответства на сканираното копие, качено чрез платформата на ЕС за кандидатстване, и дали притежателят на документа за задгранично пътуване съответства на лицето, за което е издадена виза.

    5.Новият документ за задгранично пътуване отговаря на условията, посочени в член 12.

    6.Когато компетентното консулство или централните органи на компетентната държава членка установят, че валидната виза може да бъде потвърдена в нов документ за задгранично пътуване, те въвеждат данните в досието на заявлението във ВИС съгласно член 12а от Регламент (ЕО) № 767/2008.

    7.Фактът, че виза е потвърдена в нов документ за задгранично пътуване, се съобщава на кандидата по сигурен електронен път в съответствие с член 7е от Регламент (ЕО) № 767/2008.

    8.Когато компетентното консулство или централните органи на компетентната държава членка не могат да определят дали валидната виза може да бъде потвърдена в нов документ за задгранично пътуване, по-конкретно поради съмнения относно самоличността на притежателя на визата, те:

    а)отказват потвърждението;

    б)отменят валидната виза в съответствие с член 34.

    9.Процедурата по потвърждаване на валидна виза в нов документ за задгранично пътуване не пречи на притежателя на визата да подаде ново заявление за виза.“;

    (23)член 33 се изменя, както следва:

    а)параграф 6 се заменя със следното:

    „6. Притежателите на виза могат да кандидатстват за удължаване онлайн чрез платформата на ЕС за кандидатстване. Те предоставят личните си данни, номера на визата и документа за задгранично пътуване, качват придружаващи документи, доказващи непреодолима сила, хуманитарни причини и/или сериозни лични причини, които им пречат да напуснат територията на държавите членки, и заплащат таксата от 30 EUR само в случай на сериозни лични причини, посочени в параграф 2.“;

    б)добавя се следният параграф 8:

    „8. Когато виза се удължава съгласно параграфи 1—7 от настоящия член чрез платформата на ЕС за кандидатстване, кандидатът се уведомява за удължаването по сигурен електронен път в съответствие с член 7е от Регламент (ЕО) № 767/2008.“;

    (24)член 34 се изменя, както следва:

    а)параграфи 5 и 6 се заменят със следното:

    „5. Когато се анулира или отмени виза, която не е била издадена в цифров формат, върху нея се поставя печат „АНУЛИРАНА“ или „ОТМЕНЕНА“, като освен това оптически променливият знак на визовия стикер, знакът за сигурност „ефект на латентно изображение“, както и терминът „виза“ се правят невалидни чрез зачеркване.

    6. Решението за анулиране или отмяна на виза и мотивите, на които то се основава, се издават в цифров формат чрез въвеждане на данните във ВИС съгласно член 12 от Регламент (ЕО) № 767/2008 и се съобщават на кандидата по сигурен електронен път в съответствие с член 7е от Регламент (ЕО) № 767/2008 или чрез стандартния формуляр, посочен в приложение VI, за заявленията, които не са подадени чрез платформата на ЕС за кандидатстване. Уведомлението съдържа информацията, посочена в приложение VI.“;

    б)в параграф 7 третото изречение се заменя със следното:

    „Държавите членки предоставят на кандидатите информация за процедурата, която трябва да се следва в случай на обжалване, както е посочено в приложение VI или в уведомлението, изпратено чрез платформата на ЕС за кандидатстване“;

    (25)член 37 се изменя, както следва:

    а)параграф 2 се заменя със следното:

    „2. За държавите членки, които не издават визи в цифров формат, съхраняването и ползването на визовите стикери подлежат на адекватни мерки за сигурност, за да се избегнат измами или загуба. Всяко консулство води отчет на наличните визови стикери и регистрира начина, по който е използван всеки визов стикер. Всяка значителна загуба на празни визови стикери се сигнализира на Комисията.“;

    б)в параграф 3 първото изречение се заменя със следното:

    „Консулствата или централните органи пазят архиви на заявленията в електронен формат. “;

    (26)член 38 се изменя, както следва:

    а)параграф 1a се заменя със следното:

    „Държавите членки гарантират, че цялата визова процедура в консулствата, включително подаването и обработването на заявленията и практическото сътрудничество с външните изпълнители, се наблюдава от командировани служители, за да се осигури непрекъснатостта на всички етапи на процедурата.“;

    б)вмъква се следният параграф 3в:

    „3в. Централните органи на държавите членки осигуряват подходящо обучение на служителите си относно платформата на ЕС за кандидатстване.“;

    (27)член 42 се заличава.

    (28)член 43 се изменя, както следва:

    а)параграф 4 се заменя със следното:

    „4. Разглеждането на заявленията, интервютата, когато е уместно, и вземането на решение по заявленията се извършват само от консулството.“;

    б)в параграф 5 се добавя следната втора алинея:

    „Чрез дерогация външните изпълнители могат да имат достъп до платформата на ЕС за кандидатстване чрез портала за външни изпълнители, посочен в член 7д от Регламент (ЕО) № 767/2008, за да:

    а)проверят данните, качени от кандидата;

    б)качат биометрични идентификатори;

    в)качат придружаващите документи;

    г)използват инструмента за насрочване на срещи, за да посочат наличните слотове.“;

    в)параграф 6 се изменя, както следва:

    (1)буква в) се заменя със следното:

    „в) събиране на данни (включително събиране на биометрични идентификатори и — в изключителни случаи — придружаващи документи и документи, необходими за проверка на самоличността), предаването им на консулството или на централните органи, когато е приложимо, и качването им в платформата на ЕС за кандидатстване;“;

    (2)вмъква се следната буква ва):

    „вa) проверяване на документа за задгранично пътуване спрямо копието, качено от кандидата;“;

    (29)в член 44 се вмъква следният параграф 1а:

    „1a. Параграф 1 не се прилага за достъпа, който външните изпълнители могат да имат до платформата на ЕС за кандидатстване чрез портала за външни изпълнители, посочен в член 7д от Регламент (ЕО) № 767/2008.“;

    (30)в член 47 се добавя следният параграф 3:

    „3. Платформата на ЕС за кандидатстване предоставя на широката общественост цялата необходима информация във връзка с кандидатстването за виза чрез платформата на ЕС за кандидатстване, по-специално информацията, посочена в член 7а от Регламент (ЕО) № 767/2008.“;

    (31)в член 51а, параграфи 2, 3 и 6 думите „член 16, параграф 9“ се заменят с думите „член 11, параграф 1, член 16, параграф 9 и член 32, параграф 2“;

    (32)в член 53, параграф 1 буква е) се заменя със следното:

    „е) за държавите членки, които не издават визи в цифров формат, допълнителните национални вписвания в раздел „забележки“ на визовия стикер, посочен в член 27, параграф 2;“;

    (33)приложение III се заличава.

    Член 2
    Изменения на Регламент (ЕО) № 767/2008

    Регламент (ЕО) № 767/2008 се изменя, както следва:

    (1)член 2а се изменя, както следва:

    а)параграф 1 се изменя, както следва:

    (1)вмъква се следната буква:

    „еа) платформа на ЕС за кандидатстване;“;

    (2)добавя се следната алинея:

    „Платформата на ЕС за кандидатстване споделя и използва повторно, доколкото е технически възможно, хардуерните и софтуерните компоненти на уеб услугата на СВИ, на уебсайта на ETIAS и на приложението за мобилни устройства.“;

    б)добавя се следният параграф 6:

    „6. Платформата на ЕС за кандидатстване се състои от следните компоненти:

    а)публичен уебсайт и приложение за мобилни устройства;

    б)капацитет за временно съхранение;

    в)услуга за защитéн акаунт;

    г)инструмент за проверка за кандидатите;

    д)уеб услуга за притежателите на виза;

    е)услуга за електронна поща;

    ж)инструмент за плащане;

    з)инструмент за насрочване на срещи;

    и)портал за външни изпълнители;

    й)модул за конфигуриране, който е предназначен за eu-LISA, централните органи и консулствата;

    к)софтуер за генериране и четене на криптирани двуизмерни баркодове;

    л)защитена уеб услуга, която позволява на компонентите на платформата на ЕС за кандидатстване да комуникират помежду си;

    м)функция на информационно бюро за помощ, която ще се управлява от eu-LISA;

    н)копие само за четене на базата данни на ВИС.“;

    (2)в член 4 точка 2 се заменя със следното:

    „2. цифрова виза означава визата в цифровия формат, посочен в член 26а от Регламент (ЕО) № 810/2009;“

    (3)вмъква се следната глава Iа:

    „ГЛАВА Iа
    ОНЛАЙН ПЛАТФОРМА НА ЕС ЗА КАНДИДАТСТВАНЕ ЗА ВИЗИ

    Член 7а
    Обща публична информация за платформата на ЕС за кандидатстване

    1.Онлайн платформата на ЕС за кандидатстване за визи („платформа на ЕС за кандидатстване“) предоставя на обществеността обща информация по член 47 от Регламент (ЕО) № 810/2009.

    Комисията и държавите членки отговарят за предоставянето на информацията в съответствие със съответните си отговорности, посочени в параграфи 2—4 от настоящия член.

    2.eu-LISA отговаря за публикуването и актуализирането на следната обща публична информация за платформата на ЕС за кандидатстване, след като получи следната информация от Комисията или държавите членки:

    а)визовите изисквания, включително визовите списъци, споразуменията за отмяна на визовия режим, включително за дипломатическите и служебните паспорти, включително случаите на евентуално спиране на безвизовото пътуване, съгласно членове 3, 4, 5, 7 и 8 от Регламент (ЕС) 2018/1806 и приложения I и II към него, както и информация съгласно Директива 2004/38/ЕО и Споразумението за оттегляне между ЕС и Обединеното кралство;

    б)размера на визовите такси, посочени в член 16 от Регламент (ЕО) № 810/2009; намалени или по-високи такси в случай на споразумение за визови облекчения или на мярка, свързана с обратното приемане, произтичаща от член 25а от посочения регламент, от Директива 2004/38/ЕО и от Споразумението за оттегляне между ЕС и Обединеното кралство;

    в)когато е приложимо, хармонизирани списъци на придружаващите документи, изготвени в съответствие с член 14, параграф 5а от Регламент (ЕО) № 810/2009;

    г)когато е приложимо, изискванията за медицинска застраховка за пътуване в чужбина в съответствие с член 15 от Регламент (ЕО) № 810/2009.

    В случай че дадена държава членка предоставя информацията, eu-LISA конфигурира платформата на ЕС за кандидатстване след потвърждаване на тази информация от Комисията.

    3.Централните визови органи отговарят за въвеждането на следните елементи:

    а)местонахождението на консулствата и тяхната териториална компетентност по член 6 от Регламент (ЕО) № 810/2009;

    б)споразуменията или договореностите за представителство по член 8 от Регламент (ЕО) № 810/2009;

    в)използване на външни изпълнители и техните местонахождения по член 43 от Регламент (ЕО) № 810/2009;

    г)придружаващите документи по член 14 от Регламент (ЕО) № 810/2009, както и документите, приложими съгласно Директива 2004/38/ЕО и Споразумението за оттегляне между ЕС и Обединеното кралство;

    д)незадължителна отмяна на визите по член 6 от Регламент (ЕС) 2018/1806;

    е)незадължително освобождаване от визова такса по член 16, параграф 5 от Регламент (ЕО) № 810/2009.

    4.Консулството или централните органи на компетентната държава членка отговарят за въвеждането на следните елементи:

    а)данните за контакт и правата за достъп на външните изпълнители, включително за инструмента за насрочване на срещи;

    б)инструмента за насрочване на срещи, включително наличните слотове;

    в)броя на приетите заявления на седмица/месец.

    Член 7б
    Онлайн формуляр на заявлението

    1.Всеки кандидат подава попълнено онлайн заявление, посочено в член 11 от Регламент (ЕО) № 810/2009, като използва платформата на ЕС за кандидатстване.

    2.Без да се засягат разпоредбите на член 7ба, кандидатът предоставя следните лични данни във формуляра на заявлението:

    (1)фамилно име;

    (2)фамилно име по рождение (предишно фамилно име или предишни фамилни имена);

    (3)собствено име или собствени имена;

    (4)дата на раждане (ден-месец-година);

    (5)място на раждане;

    (6)държава на раждане;

    (7)настоящо гражданство; гражданство по рождение, ако е различно; други гражданства;

    (8)пол;

    (9)гражданско състояние;

    (10)родителски права (при ненавършили пълнолетие лица)/законен настойник (фамилно име, собствено име, адрес, ако е различен от този на кандидата, телефонен номер, адрес на електронна поща и гражданство);

    (11)национален идентификационен номер, когато е приложимо;

    (12)вид документ за задгранично пътуване;

    (13)номер на документа за задгранично пътуване;

    (14)дата на издаване;

    (15)дата, на която изтича срокът на валидност;

    (16)издаден от (държава);

    (17)лични данни на члена на семейството, който е мобилен гражданин на ЕС, ЕИП или Швейцария или който е гражданин на Обединеното кралство, ползващ се от Споразумението за оттегляне между ЕС и Обединеното кралство в приемащата държава, за която е подадено заявлението за виза, ако е приложимо: фамилно име, собствено име или собствени имена, дата на раждане, гражданство, номер на документа за задгранично пътуване или на личната карта;

    (18)семейна връзка с мобилен гражданин на ЕС, ЕИП или Швейцария или с гражданин на Обединеното кралство, ползващ се от Споразумението за оттегляне между ЕС и Обединеното кралство в приемащата държава, за която се подава заявлението за виза, ако е приложимо:

    (19)домашен адрес и адрес на електронна поща на кандидата, телефонен номер;

    (20)пребиваване в държава, различна от държавата на настоящото гражданство;

    (21)настояща професия;

    (22)работодател и адрес и телефонен номер на работодателя: за учащите — име и адрес на учебното заведение;

    (23)цел(и) на пътуването;

    (24)допълнителна информация за целта на престоя;

    (25)държава членка на основното местоназначение (и други държави членки на местоназначение, ако е приложимо);

    (26)държава членка на първо влизане;

    (27)брой искани влизания; планирана дата на пристигане на първия планиран престой в Шенгенското пространство; планирана дата на напускане на Шенгенското пространство след първия планиран престой;

    (28)предходно снемане на пръстови отпечатъци с цел кандидатстване за шенгенска виза: дата (ако е известна); номер на визата, ако е известен;

    (29)разрешение за влизане в последната държава на местоназначение, ако е приложимо;

    (30)фамилно име и собствено име на канещото(ите) лице(а) в държавата(ите) членка(и). Ако няма такова(ива), име на хотела(ите) или мястото(местата) за временно настаняване в държавата(ите) членка(и);

    (31)име и адрес на канещото дружество/канещата организация;

    (32)как се покриват разходите за пътуване и за издръжка по време на престоя на кандидата;

    Кандидатът предоставя също така адрес на електронна поща.

    Всички тези данни се записват и съхраняват във временен капацитет за съхранение в съответствие със сроковете за съхранение на данни, определени в член 7в.

    3.Платформата на ЕС за кандидатстване съдържа също така услуга за защитéн акаунт. Услугата за защитéн акаунт дава възможност на кандидата да съхранява предоставените данни за последващи заявления, но само ако кандидатът доброволно и изрично се съгласи на такова съхранение.

    Услугата за защитéн акаунт дава възможност на кандидата да подаде заявление на няколко етапа. Комисията приема делегирани актове в съответствие с член 48а, за да определи изискванията към услугата за защитéн акаунт, включително периода на съхранение за съхраняваните в нея данни и за незавършените заявления или заявленията, които не са преминали успешно проверката за компетентност и допустимост.

    4.Данните по параграф 2 се попълват от кандидата на латиница.

    5.При подаване на онлайн формуляра на заявлението платформата на ЕС за кандидатстване събира IP адреса, от който е подаден формулярът на заявлението, и го добавя като част от данните на заявлението.

    6.Чрез актове за изпълнение Комисията определя съдържанието на опростен формуляр на заявлението за потвърждаване на валидни визи в нов документ за задгранично пътуване съгласно член 32а от Регламент (ЕО) № 810/2009 и за удължаване на срока на валидност на визите съгласно член 33 от същия регламент, които заявления се подават чрез платформата на ЕС за кандидатстване. Тези актове за изпълнение се приемат в съответствие с процедурата по разглеждане, посочена в член 49, параграф 2.

    7.Чрез актове за изпълнение Комисията определя изискванията относно формата на личните данни, посочени в параграфи 2 и 5 от настоящия член, които следва да бъдат въвеждани във формуляра на заявлението, както и параметрите и проверките, които следва да бъдат извършвани, за да се гарантират пълнотата на заявлението и съгласуваността на тези данни. Тези актове за изпълнение се приемат в съответствие с процедурата по разглеждане, посочена в член 49, параграф 2.

    Член 7ба
    Специални разпоредби относно използването на платформата на ЕС за кандидатстване от членове на семейството на граждани на Съюза или на други граждани на трети държави, които се ползват от правото на свободно движение съгласно правото на Съюза, или на граждани на Обединеното кралство, които се ползват от Споразумението за оттегляне между ЕС и Обединеното кралство

    1.Гражданин на трета държава, който е член на семейството на гражданин на Съюза, за когото се прилага Директива 2004/38/ЕО, или на гражданин на трета държава, който се ползва от право на свободно движение, равностойно на това на гражданите на Съюза, съгласно споразумение между Съюза и неговите държави членки, от една страна, и трета държава, от друга страна, може да подаде заявление за виза, без да използва платформата на ЕС за кандидатстване, и има право да подаде заявлението лично в консулството или в помещенията на външните изпълнители по свой избор.

    2.Когато гражданин на трета държава, който е член на семейството на гражданин на Съюза, за когото се прилага Директива 2004/38/ЕО, или на гражданин на трета държава, който се ползва от право на свободно движение, равностойно на това на гражданите на Съюза, съгласно споразумение между Съюза и неговите държави членки, от една страна, и трета държава, от друга страна, кандидатства за виза, като използва платформата на ЕС за кандидатстване, процесът на кандидатстване се извършва в съответствие с Директива 2004/38/ЕО.

    3.По-специално платформата на ЕС за кандидатстване се проектира така, че да гарантира прилагането на следните специфични правила:

    а)визовата такса се отменя;

    б)във формуляра на заявлението за виза кандидатът не предоставя следните лични данни:

    а)настояща професия;

    б)работодател и адрес и телефонен номер на работодателя: за учащите — име и адрес на учебното заведение;

    в)фамилно име и собствено име на канещото(ите) лице(а) в държавата(ите) членка(и). Ако няма такова(ива), име на хотела(ите) или мястото(местата) за временно настаняване в държавата(ите) членка(и);

    г)име и адрес на канещото дружество/канещата организация;

    д)средства за покриване на разходите за пътуване и за издръжка по време на престоя на кандидата;

    в)кандидатът следва да може да представи документи, които удостоверяват, че е член на семейството на гражданин на Съюза, за когото се прилага Директива 2004/38/ЕО, или на гражданин на трета държава, който се ползва от право на свободно движение, равностойно на това на гражданите на Съюза, съгласно споразумение между Съюза и неговите държави членки, от една страна, и трета държава, от друга страна. От кандидата не следва да се изисква да представя придружаващи документи, посочени в член 14 от Регламент (ЕО) № 810/2009, нито доказателство за наличие на адекватна и валидна медицинска застраховка за пътуване в чужбина в съответствие с член 15 от Регламент (ЕО) № 810/2009.

    г)чрез дерогация от член 7в, параграф 8 с автоматизираната предварителна проверка за допустимост се проверява само дали:

    а)всички задължителни полета на формуляра на заявлението са попълнени;

    б)е представено доказателство за притежаване на валиден паспорт в съответствие с Директива 2004/38/ЕО;

    в)от кандидата са събрани биометрични данни, ако е приложимо.

    д)когато се издава виза, в уведомлението, посочено в член 7е, кандидатът получава напомняне, че членът на семейството на гражданин, упражняващ правото на свободно движение, който притежава виза, има право да влезе само ако този член на семейството е придружен от или се присъединява към гражданина на Съюза или друг гражданин на трета държава, упражняващ правото си на свободно движение.

    4.Параграфи 1 и 2 се прилагат също, когато гражданин на трета държава, който е член на семейството на гражданин на Съюза, за когото се прилага Директива 2004/38/ЕО, или на гражданин на трета държава, който се ползва от право на свободно движение, равностойно на това на гражданите на Съюза, съгласно споразумение между Съюза и неговите държави членки, от една страна, и трета държава, от друга страна, иска удължаване на срока на валидност на виза или потвърждаване на визата в нов документ за задгранично пътуване. Таксата за удължаване на визата и таксата за потвърждаване на визата се отменят.

    5.Параграфи 1—4 се прилагат mutatis mutandis за членовете на семейството на граждани на Обединеното кралство, които самите те се ползват от Споразумението за оттегляне между ЕС и Обединеното кралство в приемащата държава, за която е подадено заявлението за виза.

    Член 7в
    Процес на кандидатстване чрез платформата на ЕС за кандидатстване

    1.При подаване на формуляра на заявлението съгласно член 7б платформата на ЕС за кандидатстване определя вида на визата, за която се кандидатства, и извършва автоматизирана предварителна проверка на компетентност, за да определи предварително автоматично компетентната държава членка въз основа на данните, предоставени от кандидата. Това не изключва ръчната проверка на компетентността от страна на държавите членки в съответствие с член 18, параграф 3 от Регламент (ЕО) № 810/2009.

    Платформата на ЕС за кандидатстване се проектира по такъв начин, че да позволява на кандидатите да посочват дали се намират законно, но не пребивават в дадена юрисдикция, както е посочено в член 6, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 810/2009.

    2.Кандидатите могат да използват платформата на ЕС за кандидатстване, за да представят сканирано копие на документа за задгранично пътуване в електронен формат, както и придружаващи документи и доказателство за медицинска застраховка за пътуване в чужбина в цифров формат, според случая, съгласно Регламент (ЕО) № 810/2009 или Директива 2004/38/ЕО.

    3.Чрез актове за изпълнение Комисията определя техническите изисквания относно формата на придружаващите документи, медицинската застраховка за пътуване в чужбина и копието на документа за задгранично пътуване в електронен формат. Тези актове за изпълнение се приемат в съответствие с процедурата по разглеждане, посочена в член 49, параграф 2.

    4.Ако е необходимо, кандидатът може да използва платформата на ЕС за кандидатстване, за да плати визовата такса, като използва инструмента за плащане, посочен в член 7г.

    5.Платформата на ЕС за кандидатстване може да проверява в копието само за четене на ВИС дали биометричните данни на кандидата са били взети през последните 59 месеца и дали кандидатът вече е кандидатствал със същия документ за задгранично пътуване:

    В този случай платформата на ЕС за кандидатстване уведомява кандидата, че за подаването на заявлението не е необходимо посещение на консулство или външен изпълнител.

    Когато случаят не е такъв, платформата на ЕС за кандидатстване уведомява кандидата да организира посещение в консулство или при външен изпълнител, според случая, за да подаде заявлението.

    6.Ако е необходимо посещение на консулство или на външен изпълнител в съответствие с Регламент (ЕО) № 810/2009, държавата членка може да реши да използва за тази цел инструмента за насрочване на срещи, посочен в член 7г.

    7.Кандидатът подава заявлението, включително декларация за автентичност, пълнота, точност и надеждност на данните.

    8.След като кандидатът подаде заявлението чрез платформата на ЕС за кандидатстване, платформата на ЕС за кандидатстване извършва автоматизирана предварителна проверка за допустимост.

    Автоматизираната предварителна проверка за допустимост автоматично проверява дали:

    а)заявлението е подадено в срока по член 9, параграф 1, ако е приложимо;

    б)всички задължителни полета на формуляра на заявлението са попълнени;

    в)е предоставено доказателство за притежаване на документ за задгранично пътуване в съответствие с член 12 от Регламент (ЕО) № 810/2009;

    г)от кандидата са събрани биометрични данни, ако е приложимо;

    д)визовата такса е събрана, ако е приложимо;

    9.Ако според автоматизираната предварителна проверка за допустимост заявлението е допустимо, платформата на ЕС за кандидатстване изпраща уведомление до консулството или централните органи на държавата членка с общия резултат от автоматизираната предварителна проверка за компетентност и допустимост.

    Ако според автоматизираната предварителна проверка за допустимост заявлението не е допустимо, платформата на ЕС за кандидатстване изпраща уведомление до кандидата и съобщава коя част от досието на заявлението липсва.

    Платформата за кандидатстване се проектира така, че да гарантира прилагането на член 19, параграфи 4 и 4а от Регламент (ЕО) № 810/2009, за да могат заявленията да се считат за допустими.

    10.След уведомлението, посочено в параграф 9, консулството или централните органи на държавата членка извършват ръчна проверка на компетентността в съответствие с член 18, параграф 3 от Регламент (ЕО) № 810/2009 и впоследствие, ако е необходимо, ръчна проверка на допустимостта в съответствие с член 19 от посочения регламент.

    11.Ако компетентното консулство или централните органи на компетентната държава членка приемат заявлението, подадено чрез платформата на ЕС за кандидатстване, данните се прехвърлят в националната система от временно хранилище. Данните се заличават незабавно от временното хранилище, с изключение на данните за контакт, свързани с услугата за защитéн акаунт.

    12.Ако кандидатът оттегли заявлението след автоматизираната предварителна проверка за компетентност и допустимост, данните се заличават незабавно от временното хранилище, с изключение на данните за контакт, свързани с услугата за защитéн акаунт.

    13.Компетентното консулство или централните органи на компетентната държава членка могат да използват услугата за защитéн акаунт, за да комуникират с кандидатите.

    Член 7г
    Инструмент за плащане и инструмент за насрочване на срещи

    1.За заплащане на визовата такса се използва инструмент за плащане, който се използва посредством платформата на ЕС за кандидатстване. Инструментът за плащане се управлява от доставчик трета страна.

    2.Чрез актове за изпълнение Комисията определя изискванията относно инструмента за плащане, посочен в параграф 1 от настоящия член, включително реда и условията за възстановяване на средствата на кандидатите. Тези актове за изпълнение се приемат в съответствие с процедурата по разглеждане, посочена в член 49, параграф 2.

    3.Държавите членки и външните изпълнители могат да използват инструмент за управление на насрочените срещи.

    4.Чрез актове за изпълнение Комисията определя изискванията относно инструмента за насрочване на срещи, посочен в параграф 3 от настоящия член, включително реда и условията за потвърждаване на срещите, връзката със съществуващите инструменти за насрочване на срещи или информацията за срещите, които не са уговорени предварително, които трябва да бъдат конфигурирани от консулствата или външните изпълнители, както и техническите условия, целящи да се гарантира, че всеки член на семейството на гражданин на Съюза, за когото се прилага Директива 2004/38/ЕО, или на гражданин на трета държава, който се ползва от право на свободно движение, равностойно на това на гражданите на Съюза съгласно споразумение между Съюза и неговите държави членки, от една страна, и трета държава, от друга страна, или на граждани на Обединеното кралство, които самите те се ползват от Споразумението за оттегляне между ЕС и Обединеното кралство в приемащата държава, за която е подадено заявлението за виза, може да ползва ускорена процедура. Тези актове за изпълнение се приемат в съответствие с процедурата по разглеждане, посочена в член 49, параграф 2.

    Член 7д
    Портал за външни изпълнители

    1.Външните изпълнители имат достъп до платформата на ЕС за кандидатстване чрез портала за външни изпълнители само с цел:

    а)да проверяват и извършват проверки на качеството на данните, качени във временния капацитет за съхранение, по-специално сканираното копие на документа за задгранично пътуване;

    б)да качат биометричните идентификатори;

    в)да качат придружаващите документи, ако е необходимо;

    г)да използват инструмента за насрочване на срещи, за да посочат наличните слотове, ако е приложимо;

    д)да предоставят заявлението на консулството за по-нататъшна обработка.

    2.Държавите членки създават схема за идентификация, предназначена само за външните изпълнители, за да позволят достъп до портала за целите на настоящия член на надлежно упълномощените членове на персонала. При създаването на схемата за идентификация се вземат предвид управлението на риска за сигурността на информацията и принципите за защита на данните още при проектирането и по подразбиране.

    3.Комисията приема актове за изпълнение за определяне на схемата за идентификация на членовете на персонала на външните изпълнители. Тези актове за изпълнение се приемат в съответствие с процедурата по разглеждане, посочена в член 49, параграф 2.

    Член 7е
    Уведомяване за решенията

    1.Кандидатите и притежателите на виза се уведомяват за решенията, взети от държавите членки по техните заявления или издадени визи, по сигурен електронен път.

    2.Уведомленията до кандидатите или притежателите на виза, според случая, съдържат следните данни:

    а)за издадена виза: данните, изброени в членове 24, 25 или 26 от Регламент (ЕО) № 810/2009 и член 10 от настоящия Регламент;

    б)за отказана виза: данните, изброени в член 32 от Регламент (ЕО) № 810/2009 и член 12 от настоящия Регламент;

    в)за потвърдена виза: данните, изброени в член 32а от Регламент (ЕО) № 810/2009 и член 12а от настоящия Регламент;

    г)за удължена виза: данните, изброени в член 33 от Регламент (ЕО) № 810/2009 и член 14 от настоящия Регламент;

    д)за анулирана или отменена виза: данните, изброени в член 33 от Регламент (ЕО) № 810/2009 и член 13 от настоящия Регламент.

    3.Уведомлението, посочено в параграф 2, съдържа двуизмерен баркод, цифрово подписан от издаващия орган, и лицевото изображение на притежателя. Двуизмерният баркод съдържа информацията, посочена в параграф 2.

    Уведомлението е във формат, подходящ за отпечатване.

    4.Комисията приема актове за изпълнение за определяне на техническите спецификации на цифровите визи и на уведомлението, посочено в параграф 1, включително подробности относно формата на уведомлението, като например двуизмерен баркод и формат за отпечатване. Тези актове за изпълнение се приемат в съответствие с процедурата по разглеждане, посочена в член 49, параграф 2.

    Член 7ж
    Инструмент за проверка

    1.Инструментът за проверка позволява на кандидатите и на притежателите на виза да проверяват:

    а)състоянието на своето заявление;

    б)състоянието и валидността на своята виза.

    2.Инструментът за проверка се основава на услугата за защитéн акаунт, посочена в член 7б, параграф 3.

    3.Платформата на ЕС за кандидатстване предлага функционалност на уеб услуга, чрез която кандидатите могат да проверяват цифровата виза без услугата за защитéн акаунт.

    4.Комисията приема актове за изпълнение относно подробните правила за условията за функциониране на уеб услугата и правилата за защита и сигурност на данните, приложими към уеб услугата, включително уникален идентификатор на кандидата. Тези актове за изпълнение се приемат в съответствие с процедурата по разглеждане, посочена в член 49, параграф 2. “;

    (4)в член 9, параграф 4 се добавят следните букви:

    „на) ако е приложимо, фактът, че кандидатът подава заявление като член на семейството на гражданин на Обединеното кралство, който се ползва от Споразумението за оттегляне между ЕС и Обединеното кралство в приемащата държава, за която е подадено заявлението за виза;

    о) адресът на електронна поща;

    п) IP адресът, от който е подаден формулярът на заявлението.“;

    (5)в член 9б се добавя следният параграф:

    „5. Параграфи 1—4 се прилагат mutatis mutandis за членовете на семейството на граждани на Обединеното кралство, които самите те се ползват от Споразумението за оттегляне между ЕС и Обединеното кралство в приемащата държава, за която е подадено заявлението за виза.“;

    (6)член 10 се изменя, както следва:

    а)в параграф 1 буква д) се заменя със следното:

    „д) номер на визата;“;

    б)в параграф 1 буква к) се заличава.

    в)в параграф 1 се добавя буква м)

    м) ако е приложимо, статутът на лицето, който показва, че гражданинът на трета държава е член на семейството на гражданин на Обединеното кралство, който се ползва от Споразумението за оттегляне между ЕС и Обединеното кралство в приемащата държава, за която е подадено заявлението за виза.“;

    (7)вмъква се следният член 12a:

    Член 12а
    Данни, които се добавят при потвърждаването на виза

    1.Когато е взето решение за потвърждаване на виза, визовият орган, който е взел решението, добавя следните данни към досието на заявлението:

    а)информация за състоянието;

    б)орган, потвърдил визата;

    в)място и дата на решението;

    г)данни за новия документ за задгранично пътуване, включително номер, държава и орган на издаване, дата на издаване, дата на изтичане на валидността.

    2.Когато е взето решение за потвърждаване на виза, системата незабавно извлича и експортира от ВИС в СВИ данните, изброени в член 19, параграф 1 от Регламент (ЕС) 2017/2226.“;

    (8)в член 14, параграф 1 буква г) се заменя със следното:

    „г) номера на удължената виза;“;

    (9)в член 15, параграф 2 буква е) се заменя със следното:

    „е) номера на визата, на визата за дългосрочно пребиваване или на разрешението за пребиваване и датата на издаване на всяка издадена по-рано виза, виза за дългосрочно пребиваване или разрешение за пребиваване;“;

    (10)член 18 се изменя, както следва:

    а)в параграф 1 буква б) се заличава;

    б)параграф 3 се заменя със следното:

    „3. Чрез дерогация от параграф 2 на настоящия член, когато в съответствие с член 23, параграф 2 или 4 от Регламент (ЕС) 2017/2226 е започнало търсене в СВИ, компетентният граничен орган може да извърши търсене във ВИС, без да използва оперативната съвместимост със СВИ, когато това се налага поради специфични обстоятелства, по-специално когато е технически невъзможно временно да се направи справка в данните от СВИ или в случай на повреда на СВИ.“;

    (11)вмъква се следният член 18д:

    „Член 18д
    Резервни процедури в случай на техническа невъзможност за достъп до данните на външните граници

    1.Когато е технически невъзможно да се пристъпи към справката, посочена в член 18, поради повреда на някоя част на ВИС, eu-LISA уведомява граничните органи на държавите членки.

    2.Когато е технически невъзможно да се извърши търсенето, посочено в член 18, поради повреда на националната гранична инфраструктура в дадена държава членка, граничните органи уведомяват eu-LISA, след което еu-LISA информира Комисията.

    3.В случаите, посочени в параграф 1 и 2 от настоящия член, граничните органи следват националните си планове за действие в извънредни ситуации. Националният план за действие в извънредни ситуации може да упълномощи граничните органи да се отклонят временно от задължението за правене на справка във ВИС, посочено в член 8 от Регламент (ЕС) 2016/399.

    4.Чрез актове за изпълнение Комисията приема образци на планове за действие в извънредни ситуации за случаите по параграфи 1 и 2 от настоящия член, включително процедурите, които граничните органи трябва да следват. Тези актове за изпълнение се приемат в съответствие с процедурата по разглеждане, посочена в член 49, параграф 2. Държавите членки приемат своите национални планове за действие в извънредни ситуации, като използват за основа образците на планове за действие в извънредни ситуации, които се адаптират при необходимост на национално равнище.“;

    (12)в член 19 параграф 1 се заменя със следното:

    „1. Единствено с цел проверка на самоличността на притежателя на визата и/или на автентичността на визата и/или дали са изпълнени условията за влизане, престой или пребиваване на територията на държавите членки органите, които са компетентни да извършват проверки на територията на държавите членки на това дали са изпълнени условията за влизане, престой и пребиваване на територията на държавите членки, имат достъп за търсене по номера на визата в комбинация с проверка на пръстовите отпечатъци на притежателя на визата.

    Когато самоличността на притежателя на визата не може да бъде проверена с пръстови отпечатъци, компетентните органи могат да извършат проверката и с лицевото изображение.“;

    (13)в член 20, параграф 2 буква г) се заменя със следното:

    „г)    данните по членове 10—14, които се вписват за всяка издадена, отказана, потвърдена, анулирана, отменена или удължена виза.“;

    (14)в член 21, параграф 2 буква г) се заменя със следното:

    „г)    данните по членове 10, 12a, 13 и 14, които се вписват за всяка издадена, потвърдена, анулирана, отменена или удължена виза;“;

    (15)в член 22, параграф 2 буква д) се заменя със следното:

    „д)    данните по членове 10, 12a, 13 и 14, които се вписват за всяка издадена, потвърдена, анулирана, отменена или удължена виза;“;

    (16)в член 22е, параграф 1 буква г) се заменя със следното:

    „г) номер на визата;“;

    (17)в член 22о параграф 3 се изменя, както следва:

    а)буква в) се заменя със следното:

    „в) номер на визата или номер на визата за дългосрочно пребиваване или разрешението за пребиваване и датата на изтичане на срока на валидност на визата, на визата за дългосрочно пребиваване или на разрешението за пребиваване, според случая;“;

    б)добавят се следните букви е) и ж):

    „е) IP адрес;

    ж) адрес на електронна поща.“;

    (18)в член 22с параграф 3 се изменя, както следва:

    а)буква в) се заменя със следното:

    „в) номер на визата или номер на визата за дългосрочно пребиваване или разрешението за пребиваване и датата на изтичане на срока на валидност на визата, на визата за дългосрочно пребиваване или на разрешението за пребиваване, според случая;“;

    б)добавят се следните букви е) и ж):

    „е) IP адрес;

    ж) адрес на електронна поща“;

    (19)в член 45, параграф 2 се добавят следните букви ж)—о):

    „ж) за определяне на съдържанието на опростен формуляр на заявлението за потвърждаване на валидни визи в нов документ за задгранично пътуване и за удължаване на срока на валидност на визите, в съответствие с член 7б;

    з) за определяне на изискванията относно формата на личните данни в онлайн формуляра на заявлението, в съответствие с член 7б;

    и) за определяне на техническите изисквания относно формата на придружаващите документи, медицинската застраховка за пътуване в чужбина и копието на документа за задгранично пътуване в електронен формат, които трябва да се предоставят чрез платформата на ЕС за кандидатстване, в съответствие с членове 7в и 7ба;

    й) за определяне на изискванията относно инструмента за плащане, включително реда и условията за възстановяване на средствата на кандидатите, в съответствие с член 7г;

    к) за определяне на изискванията относно посочения инструмент за насрочване на срещи, включително реда и условията за потвърждаване на срещите, и връзката със съществуващите инструменти за насрочване на срещи или информацията за срещите, които не са уговорени предварително, които трябва да бъдат конфигурирани от консулствата или външните изпълнители, в съответствие с член 7г;

    л) за определяне на схемата за идентификация за членовете на персонала на външния изпълнител, които използват портала за външни изпълнители, в съответствие с член 7д;

    м) за определяне на техническите спецификации на визите в цифров формат и на визовото уведомление, включително подробности относно формата на уведомлението, като например двуизмерен баркод, формат за отпечатване, в съответствие с член 7е;

    н) за определяне на подробни правила относно условията за функциониране на уеб услугата и правилата за защита и сигурност на данните, приложими за уеб услугата, в съответствие с член 7ж;

    о) за определяне на образци на планове за действие в извънредни ситуации за резервните процедури в случай на техническа невъзможност за достъп до данните по външните граници, включително процедурите, които граничните органи трябва да следват, в съответствие с член 18д.“;

    (20)в член 48а, параграфи 2, 3 и 6 думите „член 9, член 9з, параграф 2, член 9й, параграф 2 и член 22б, параграф 18“ се заменят с думите „член 7б, член 9, член 9з, параграф 2, член 9й, параграф 2 и член 22б, параграф 18“.

     

    Член 3
    Изменения на Регламент (ЕО) № 1683/95 на Съвета
    66

    Регламент (ЕО) № 1683/95 се изменя, както следва:

    (1)Член 1 се заменя със следното:

    „Член 1

    Визите, издадени в съответствие с член 5 от настоящия регламент, от държавите членки, които не издават визи в цифровия формат, посочен в член 26а от Регламент (ЕО) № 810/2009, се изготвят под формата на единен формат (стикер). Те отговарят на спецификациите, които са посочени в приложението.“;

    (2)в член 7 се добавя следният четвърти параграф:

    „Използването на единния формат за визи за цели, различни от тези, обхванати от член 5, не засяга издаването на визи в цифровия формат, посочен в член 26а от Регламент (ЕО) № 810/2009.“.

    Член 4
    Изменения на Регламент (ЕО) № 333/2002 на Съвета
    67  

    В член 1 от Регламент (ЕО) № 333/2002 параграф 1 се заменя със следното:

    „1. Настоящият регламент се прилага за държавите членки, които не издават визи в цифровия формат, посочен в член 26а от Регламент (ЕО) № 810/2009 на Европейския парламент и на Съвета*.

    За целите на настоящия регламент „формуляр за поставяне на виза“ означава документът, издаден от органите на държава членка на притежателя на непризнат от нея пътен документ, върху който компетентните ѝ органи поставят виза.“.

    _________

    * Регламент (ЕО) № 810/2009 на Европейския парламент и на Съвета от 13 юли 2009 г. за създаване на Визов кодекс на Общността (Визов кодекс) (ОВ L 243, 15.9.2009 г., стр. 1).“.

    Член 5
    Изменения на Регламент (ЕО) № 694/2003 на Съвета
    68  

    Регламент (ЕО) № 694/2003 се изменя, както следва:

    (1) член 1 се заменя със следното:

    „Член 1

    1.Документите за улеснен транзит (FTD), издавани от държавите членки съгласно член 2, параграф 1 от Регламент (ЕО) № 693/2003, се издават в цифровия формат, посочен в член 26а от Регламент (ЕО) № 810/2009 на Европейския парламент и на Съвета*, и имат същата стойност като визите с ограничена териториална валидност с цел транзитно преминаване. Освен това цифровият формат съдържа ясна индикация, че издаденият документ е FTD.

    2.Документите за улеснен транзит с влак (FRTD), издавани от държавите членки съгласно член 2, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 693/2003, се издават в цифровия формат, посочен в член 26а от Регламент (ЕО) № 810/2009, и имат същата стойност като визите с ограничена териториална валидност с цел транзитно преминаване. Освен това цифровият формат съдържа ясна индикация, че издаденият документ е FRT.“.

    __________

    * Регламент (ЕО) № 810/2009 на Европейския парламент и на Съвета от 13 юли 2009 г. за създаване на Визов кодекс на Общността (Визов кодекс) (ОВ L 243, 15.9.2009 г., стр. 1).“.

    (2)в член 2, параграф 1 първа алинея се заменя със следното:

    „1. Допълнителни технически спецификации за цифровия формат на FTD и на FRTD се определят в съответствие с процедурата по член 4, параграф 2, включително във връзка със следното: “;

    (3)в член 6 първа алинея се заменя със следното:

    „2. Държавите членки, които са взели решение за това, издават цифровия формат за FTD и за FRTD, посочени в член 1, най-късно една година след приемането на допълнителните защитни елементи и изисквания по член 2.“.

    Член 6
    Изменение на Конвенцията за прилагане на Споразумението от Шенген
    69  

    Член 18 от Конвенцията за прилагане на Споразумението от Шенген се изменя, както следва:

    (1)параграф 1 се заменя със следното:

    „1. Визите за престой над 90 дни (визи за дългосрочно пребиваване) са национални визи, издадени от някоя от държавите членки в съответствие с националното ѝ право или с правото на Съюза. Тези визи се издават в цифровия формат, посочен в член 26а от Регламент (ЕО) № 810/2009.

    По изключение държавите членки, които не издават визи в цифровия формат, посочен в член 26а от Регламент (ЕО) № 810/2009, издават визи в единния формат за визи, посочен в Регламент (ЕО) № 1683/95 на Съвета( * ), като в заглавието се посочва видът на визата с буквата „D“. Те се попълват при спазване на съответните разпоредби на приложение VII към Регламент (ЕО) № 810/2009 на Европейския парламент и на Съвета от 13 юли 2009 г. за създаване на Визов кодекс на Общността (Визов кодекс).“;

    (2)вмъква се следният параграф 1a:

    „1a. Кандидатите се уведомяват за визите за дългосрочно пребиваване, издадени в цифров формат, по електронен път в съответствие с член 7е от Регламент (ЕО) № 767/2008.“.

    Член 7
    Изменения на Регламент (ЕО) № 693/2003 на Съвета
    70

    Регламент (ЕО) № 693/2003 се изменя, както следва:

    (1)в член 2 параграф 3 се заменя със следното:

    „3. FTD/FRTD се издава в цифровия формат, посочен в член 26а от Регламент (ЕО) № 810/2009*

    __________

    * Регламент (ЕО) № 810/2009 на Европейския парламент и на Съвета от 13 юли 2009 г. за създаване на Визов кодекс на Общността (Визов кодекс) (ОВ L 243, 15.9.2009 г., стр. 1).“;

    (2)член 5 се изменя, както следва:

    а)в параграф 1 първото изречение се заменя със следното:

    „Заявлението за FTD се подава до консулските органи на държава членка, която е съобщила за решението си да издава FTD/FRTD в съответствие с член 12. “;

    б)вмъква се следният параграф 5:

    „5. Заявлението за FTD и FRTD се подава с помощта на онлайн инструмент за кандидатстване. Онлайн инструментът за кандидатстване съдържа данните, посочени в параграфи 3 и 4 от настоящия член.“.

    (3)в член 6 параграфи 2, 3 и 4 се заменят със следното:

    „2. FTD/FRTD не може да бъде издаван за пътен документ, чийто срок на валидност е изтекъл.

    3. Срокът на валидност на пътния документ, за който се издава FTD/FRTD, е по-дълъг от този на FTD/FRTD.

    4. FTD/FRTD не може да бъде издаван за пътен документ, ако този пътен документ не е валиден за никоя от държавите членки. Ако пътен документ е валиден само за една държава членка или за няколко държави членки, FTD/FRTD е ограничен до съответната държава членка или до съответните държави членки.“.

    Член 8
    Изменения на Регламент (ЕС) 2017/2226 на Европейския парламент и на Съвета
    71  

    Регламент (ЕС) 2017/2226 се изменя, както следва:

    (1)в член 16, параграф 2 буква г) се заменя със следното:

    „г) ако е приложимо, номерът на визата за краткосрочно пребиваване, включително трибуквеният код на издаващата държава членка, видът на визата за краткосрочно пребиваване, датата, на която изтича максималният срок на престоя, разрешен с визата за краткосрочно пребиваване, като този срок се актуализира при всяко влизане, и датата на изтичане на валидността на визата за краткосрочно пребиваване;“

    (2)член 19 се изменя, както следва:

    а)в параграф 1 буква г) се заменя със следното:

    „г) ако е приложимо, номера на новата виза, включително трибуквения код на издаващата държава;“;

    б)добавя се следният параграф 7:

    „7. Когато е взето решение за потвърждаване на валидна виза в нов документ за задгранично пътуване, визовият орган, взел това решение, незабавно извлича от ВИС данните, посочени в параграф 1 от настоящия член, и ги внася пряко в СВИ в съответствие с член 12а от Регламент (ЕО) № 767/2008.“.

    (3)в член 24, параграф 2 буква б) се заменя със следното:

    „б) номера на визата за краткосрочно пребиваване, включително трибуквения код на издаващата държава членка, посочен в член 16, параграф 2, буква г);“;

    (4)в член 32, параграф 5 буква в) се заменя със следното:

    „в) номер на визата и дата на изтичане на срока на валидност на визата;“.

    Член 9
    Оценка на платформата на ЕС за кандидатстване

    1.Пет години след датата на началото на функционирането съгласно член 12 от настоящия регламент Комисията оценява функционирането на платформата на ЕС за кандидатстване. Тази оценка включва разглеждане на постигнатите резултати спрямо целите и на прилагането на разпоредбите на Регламент (EО) № 810/2009 и Регламент (ЕО) № 767/2008, изменени с настоящия регламент.

    2.Комисията предава оценката, посочена в параграф 1, на Европейския парламент и на Съвета. Въз основа на оценката и при необходимост Комисията представя подходящи предложения.

    Член 10
    Начало на функционирането на платформата на ЕС за кандидатстване

    1.Комисията определя датата, от която започва функционирането на платформата на ЕС за кандидатстване съгласно настоящия регламент, след като бъдат изпълнени следните условия:

    а)приети са мерките по член 1, точка 31 и член 2, точки 19 и 20;

    б)eu-LISA е обявила успешното приключване на цялостното изпитване;

    в)eu-LISA е утвърдила техническите и правните договорености и е уведомила Комисията за тях.

    2.Решението на Комисията по параграф 1 се публикува в Официален вестник на Европейския съюз.

    3.Чрез дерогация от параграф 1 и без да се засяга издаването на визи в цифров формат, дадена държава членка може да реши да не се възползва от платформата на ЕС за кандидатстване в продължение на период от 5 години, считано от датата, посочена в параграф 1.

    В този случай държавата членка уведомява Комисията за решението си да не се възползва от платформата на ЕС за кандидатстване по време на преходния период. Комисията публикува уведомлението в Официален вестник на Европейския съюз.

    По време на този преходен период притежателите на виза ще могат да проверяват цифровите визи, като използват уеб услугата на онлайн платформата за кандидатстване за визи, посочена в член 7ж от Регламент (ЕО) № 767/2008, ако държавата членка, която обработва тяхното заявление за виза, е решила да не се възползва от платформата на ЕС за кандидатстване.

    4.Всяка държава членка може да уведоми Комисията и eu-LISA, че желае да се възползва от платформата на ЕС за кандидатстване преди края на преходния период по параграф 3.

    Комисията определя датата, от която това се прилага. Решението на Комисията се публикува в Официален вестник на Европейския съюз.

    Член 11
    Влизане в сила

    Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

    Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко в държавите членки в съответствие с Договорите.

    Съставено в Брюксел на […] година.

    За Европейския парламент    За Съвета

    Председател    Председател

    ЗАКОНОДАТЕЛНА ФИНАНСОВА ОБОСНОВКА

    1.РАМКА НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО/ИНИЦИАТИВАТА

    1.1.Наименование на предложението/инициативата

    Цифровизиране на визовите процедури

    1.2.Съответни области на политиката 

    Вътрешни работи

    1.3.Предложението/инициативата е във връзка с:

     ново действие 

     ново действие след пилотен проект/подготвително действие 72  

     продължаване на съществуващо действие 

     сливане или пренасочване на едно или няколко действия към друго/ново действие 

    1.4.Цели

    1.4.1.Общи цели

    Общата цел на инициативата е да допринесе за цифровизирането на обществените услуги, като пригоди Европа за цифровата ера, както и да допринесе за постигането на сигурен, безопасен и устойчив ЕС и да направи ЕС по-привлекателна дестинация за пътуващите и да подобри възприемането му като единна географска единица, прилагаща обща визова политика.

    1.4.2.Конкретни цели

    Конкретна цел N°1: Модернизиране, опростяване и хармонизиране на процеса на кандидатстване за виза за държавите членки и за гражданите на трети държави чрез цифровизиране на визовата процедура

    Конкретна цел № 2: Намаляване на рисковете от измама и фалшифициране (на самоличността) и улесняване на процеса на проверка на границата посредством цифровизация

    За да се постигнат тези конкретни цели, предложението включва създаването на единна платформа на ЕС за кандидатстване за визи и въвеждането на цифрова виза вместо визов стикер.

    1.4.3.Очаквани резултати и отражение

    Да се посочи въздействието, което предложението/инициативата следва да окаже по отношение на бенефициерите/целевите групи.

    Предложението ще окаже положително въздействие върху пътуванията в ЕС и БВП с допълнителен БВП от 53,3 милиарда евро за периода 2025—2029 г., тъй като ще отбележи прехода от до голяма степен процес на кандидатстване на хартиен носител към истински цифров и до голяма степен хармонизиран процес.

    Платформата на ЕС за кандидатстване за визи ще бъде от полза за държавите членки, тъй като ще намали времето за обработка на заявленията за виза за консулствата и за архивиране на заявленията на хартиен носител. Цифровата виза ще доведе до подобряване на вътрешната сигурност на Шенгенското пространство, тъй като визовият стикер вече няма да може да бъде фалшифициран, и ще се намали значително административната тежест за централните органи и консулствата на държавите членки, които вече няма да трябва да отделят време и средства за производство, поръчка и сигурно транспортиране на визови стикери до консулствата. Като цяло, според анализа на разходите и ползите, извършен в контекста на оценката на въздействието, за периода 2025—2029 г. държавите членки ще спестят 553 милиона евро административни разходи.

    И накрая, предложението ще бъде от полза и за кандидатите за виза. На кандидатите за повторна виза вече няма да се налага да правят пътни разходи, за да кандидатстват за виза, а документите им за задгранично пътуване ще остават при тях през целия процес на кандидатстване. Всеки кандидат ще спестява 31 EUR на заявление от общо 74 EUR, изразходвани за всяко заявление.

    1.4.4.Показатели за изпълнението

    Посочете показателите за проследяване на напредъка и на постиженията.

    Показател 1: Дял на заявленията, подадени чрез платформата на ЕС за кандидатстване за визи, от общия брой заявления за шенгенска виза.

    Цел: 95 % в края на преходния период (31 декември 2030 г.)

    Показател 2: Дял на издадените цифрови визи от общия брой издадени визи.

    Цел: 100 % при влизането в сила на платформата на ЕС за кандидатстване за визи (1 януари 2026 г.)

    Показател 3: Процент на заявленията за виза, подадени с намесата на външни изпълнители (ВИ) — 90 %

    Цел: 75 % от заявленията за виза, подадени без намесата на ВИ — в края на преходния период (31 декември 2030 г.)

    1.4.4.1.Ефективност и навременност: показателите следва да дават възможност за наблюдение на изпълнението, предоставяйки редовно информация за напредъка и за постиженията през периода на програмиране.

    1.4.4.2.Ефикасност: процесите за събиране и обработка на данни следва да бъдат оптимизирани, като се избягват ненужни или дублиращи се искания за информация

    1.4.4.3.Целесъобразност на показателите и необходимост от ограничаване на свързаната с това административна тежест.

    1.4.4.4.Яснота: показателите следва да се представят в ясна и разбираема форма, с подкрепящи метаданни и във форма, която улеснява правилното тълкуване и съдържателната комуникация.

    Всеки показател следва да бъде придружен от цели и базово равнище.

    1.5.Мотиви за предложението/инициативата

    1.5.1.Изисквания, които трябва да бъдат изпълнени в краткосрочна или дългосрочна перспектива, включително подробен график за изпълнението на инициативата

    Предложението относно цифровизирането на визовата процедура беше обявено в съобщението на Комисията от 2018 г. относно визовата политика. В Новия пакт за миграцията и убежището, предложен от Комисията на 23 септември 2020 г., е поставена целта визовата процедура да бъде напълно цифровизирана до 2025 г., с цифрова виза и възможност за подаване на заявления за виза онлайн.

    След приемането на законодателството от съзаконодателите (най-късно в края на 2023 г.) разработването на платформата на ЕС за кандидатстване за визи от Агенцията на Европейския съюз за оперативното управление на широкомащабни информационни системи в пространството на свобода, сигурност и правосъдие (eu-LISA) може да започне и ще продължи две години (2024—2025 г.). Това развитие ще се основава на опита, извлечен от разработването на прототип на платформата от eu-LISA през 2020—2021 г.

    Междувременно държавите членки ще направят необходимите инвестиции за свързване с платформата на ЕС за кандидатстване за визи и за въвеждане на цифровата виза, за да бъдат готови за началото на 2026 г., когато платформата за кандидатстване за визи може да заработи. Държавите членки, които решат да не използват платформата на ЕС за кандидатстване за визи от началото на 2026 г., ще разполагат с още две години, за да направят необходимите инвестиции, евентуално да се откажат от националните си портали и да използват единната платформа на ЕС за кандидатстване за визи.

    През 2026 г. платформата на ЕС за кандидатстване за визи и цифровата виза ще функционират успоредно. След края на преходния период (края на 2028 г.) всички заявления за виза ще се подават онлайн чрез платформата на ЕС за кандидатстване за визи (с изключение на няколко изключителни случая, за които ще продължи да съществува възможност за прилагане на процедура на хартиен носител).

    След като платформата на ЕС за кандидатстване за визи започне да функционира, eu-LISA ще трябва редовно да я актуализира и да я поддържа, а държавите членки ще трябва да правят същото за своите национални компоненти, свързани с платформата.

    1.5.2.Добавена стойност от участието на Съюза (може да е в резултат от различни фактори, например ползи по отношение на координацията, правна сигурност, по-добра ефективност или взаимно допълване). За целите на тази точка „добавена стойност от участието на Съюза“ е стойността, която е резултат от намесата на Съюза и е допълнителна спрямо стойността, която би била създадена само от отделните държави членки.

    Основания за действие на европейско равнище (ex-ante)

    Тъй като процедурата за издаване на шенгенски визи е хармонизирана на равнището на ЕС и подробно регламентирана във Визовия кодекс, Регламента за ВИС и Регламента за единния формат на визите, недостатъците, установени в контекста на оценката на въздействието, са неразривно свързани със съществуващото законодателство на ЕС. Малко вероятно е установените проблеми да изчезнат в близко бъдеще, като те са пряко свързани с настоящите правни разпоредби. И за двата аспекта на инициативата (процедура за кандидатстване за виза и формат на визата), поради мащаба, ефекта и въздействието на предвидените действия, действия за решаване на тези проблеми могат да бъдат предприети ефикасно и систематично само на равнището на ЕС. Продължаването на сегашното положение, при което държавите членки разработват (или не разработват) свои собствени цифрови инструменти, ще реши установените проблеми само частично. Само намеса на равнището на ЕС ще създаде по-голяма добавена стойност.

    Очаквана генерирана добавена стойност от ЕС (ex-post). Като улеснява кандидатстването за виза от страна на граждани на трети държави, за които се изисква виза, чрез единна платформа на ЕС за кандидатстване за визи с по-евтини и по-лесни процедури за кандидатстване, предложението ще доведе до намаляване на разходите на кандидатите за кандидатстване за виза средно с 31 EUR на кандидат (от общо 74 EUR). То ще доведе до увеличаване на броя на пътуванията към ЕС в сравнение със ситуацията, при която ЕС не предприема действия. Това ще доведе до увеличаване на приноса на пътуващите, за които се изисква виза, към БВП с 53,5 милиарда евро за периода 2025—2029 г. Създаването на единна платформа на ЕС за кандидатстване за визи, използвана от всички държави членки, ще позволи да се спестят средства от запитванията на кандидатите за виза и от управлението на заявления на хартиен носител. Въвеждането на цифрова виза ще доведе и до икономии от управлението на хартиените визови стикери. Тези две промени, които са възможни само благодарение на намесата на ЕС, ще позволят да бъдат генерирани икономии в размер на 553 милиона евро за всички държави членки за периода 2025—2029 г. Създаването на единна входна точка за кандидатстване за виза също така ще създаде хомогенен образ на ЕС пред външния свят.

    1.5.3.Изводи от подобен опит в миналото

    Основните изводи, направени вследствие на въвеждането на Визовата информационна система и други големи ИТ системи, показват, че въвеждането на нова голяма ИТ система обикновено може да отнеме повече време от очакваното и че държавите членки трябва да се ползват от подкрепата на ЕС за финансиране на националните си инвестиции. Такъв ще бъде случаят с Инструмента за финансова подкрепа на управлението на границите и визовата политика (BMVI) за периода 2021—2027 г., за който цифровизирането на визовите процедури е ясно определено като приоритет.

    1.5.4.Съвместимост с многогодишната финансова рамка и евентуални синергии с други подходящи инструменти

    Инвестициите, необходими на равнището на ЕС и на равнището на държавите членки, са съвместими с многогодишната финансова рамка за периода 2021—2027 г., като за финансирането на тези инвестиции се използва BMVI.

    1.5.5.Оценка на различните налични варианти за финансиране, включително възможностите за преразпределяне на средства

    Бюджетните кредити, необходими за финансиране на разработването на платформата на ЕС за кандидатстване за визи от eu-LISA (69,325 милиона евро), не са предвидени в разпределените средства по МФР за eu-LISA, тъй като това е ново предложение, сумите за което не бяха известни към момента на изготвяне на предложението. Предлага се бюджетът на eu-LISA да бъде увеличен за сумите, необходими през 2023, 2024, 2025, 2026 и 2027 г., чрез прехвърляне на бюджетни кредити от съответните тематични инструменти на програмата за управление на границите и визовата политика (BMVI).

    1.6.Продължителност и финансово отражение на предложението/инициативата

    ограничен срок на действие

       в сила от [ДД/ММ]ГГГГ до [ДД/ММ]ГГГГ

       Финансово въздействие от ГГГГ до ГГГГ за бюджетните кредити за поети задължения и от ГГГГ до ГГГГ за бюджетните кредити за плащания.

     неограничен срок на действие

    Изпълнение с период на стартиране/развитие от 2024 до 2025 г.,

    последван от функциониране с пълен капацитет през 2026 г.

    1.7.Планиран(и) режим(и) на управление 73  

     Пряко управление от Комисията

    от нейните служби, включително от нейния персонал в делегациите на Съюза;

       от изпълнителните агенции

     Споделено управление с държавите членки

     Непряко управление чрез възлагане на задачи по изпълнението на бюджета на:

    трети държави или на органите, определени от тях;

    международни организации и техните агенции (да се уточни);

    ЕИБ и Европейския инвестиционен фонд;

    органите, посочени в членове 70 и 71 от Финансовия регламент;

    публичноправни органи;

    частноправни органи със задължение за обществена услуга, доколкото предоставят подходящи финансови гаранции;

    органи, уредени в частното право на държава членка, на които е възложено осъществяването на публично-частно партньорство и които предоставят подходящи финансови гаранции;

    лица, на които е възложено изпълнението на специфични дейности в областта на ОВППС съгласно дял V от ДЕС и които са посочени в съответния основен акт.

    Ако е посочен повече от един метод на управление, пояснете в частта „Забележки“.

    Забележки

    Очаква се фазата на разработване на платформата на ЕС за кандидатстване за визи да продължи две години, през които eu-LISA ще разработи платформата. Платформата на ЕС за кандидатстване за визи ще започне да функционира от 1 януари 2026 г.

    2.МЕРКИ ЗА УПРАВЛЕНИЕ

    2.1.Правила за мониторинг и докладване

    Да се посочат честотата и условията.

    Споделено управление:

    Всяка държава членка създава система за управление и контрол за своята програма и гарантира качеството и надеждността на системата за мониторинг и на данните за показателите в съответствие с Регламента за общоприложимите разпоредби (РОР). Държавите членки ежегодно изпращат пакет от документи за получаване на увереност, който включва годишните отчети, декларацията за управлението и становището на одитния орган относно отчетите, системата за управление и контрол, както и законосъобразността и редовността на разходите, декларирани в годишните отчети. Комисията ще използва този пакет от документи за получаване на увереност, за да определи сумата, изискуема от Фонда за счетоводната година. На всеки две години ще се организира среща за преглед между Комисията и всяка държава членка с цел да бъде разгледано изпълнението на всяка програма. Държавите членки изпращат шест пъти в годината данни за всяка програма с разбивка по конкретни цели. Тези данни се отнасят за разходите за операциите и стойностите на общите показатели за крайните продукти и резултатите.

    Държавите членки ще изпращат годишен доклад за изпълнението, който следва да съдържа информация за напредъка по изпълнението на програмата и по постигането на междинните цели и целевите стойности. Той следва да съдържа и всички проблеми, засягащи изпълнението на програмата, и да описва предприетите действия за тяхното преодоляване.

    В края на периода всяка държава членка представя окончателен доклад за изпълнението. Окончателният доклад следва да е съсредоточен върху отбелязания напредък към постигането на целите на програмата и да прави обзор на основните проблеми, които са засегнали изпълнението на програмата, предприетите мерки за тяхното преодоляване и оценката на ефективността на тези мерки. Освен това той следва да представя приноса на програмата за преодоляване на предизвикателствата, установени в съответните препоръки на ЕС, отправени към държавата членка, постигнатия напредък към постигането на целевите стойности, определени в рамката за изпълнението, констатациите от съответните оценки, последващите действия във връзка с тези констатации и резултатите от комуникационните дейности.

    Комисията извършва междинна и ретроспективна оценка на дейностите, осъществени по линия на Фонда, в съответствие с Регламента за общоприложимите разпоредби. Междинната оценка следва да се основава по-конкретно на междинната оценка на програмите, която държавите членки са предоставили на Комисията до 31 декември 2024 г.

    Непряко управление

    Мониторингът и докладването на предложението ще следват принципите, изложени в Регламента за eu-LISA и Финансовия регламент, и ще бъдат в съответствие с общия подход относно децентрализираните агенции. eu-LISA трябва по-конкретно да изпраща всяка година на Комисията, на Европейския парламент и на Съвета единен програмен документ, съдържащ многогодишни и годишни работни програми и програмиране на ресурсите. В документа се определят целите, очакваните резултати и показателите за изпълнението с цел наблюдение на постигането на целите и резултатите. eu-LISA трябва също така да представя на управителния съвет консолидиран годишен отчет за дейността. Този отчет включва по-конкретно информация за постигането на целите и резултатите, посочени в единния програмен документ. Отчетът трябва да бъде изпращан също така на Комисията, на Европейския парламент и на Съвета.

    Освен това, както е посочено в член 39 от Регламента за eu-LISA, до 12 декември 2023 г., а след това на всеки пет години, Комисията, след консултация с управителния съвет, оценява, в съответствие с насоките на Комисията, работата на Агенцията във връзка с нейните цели, мандат, местоположение и задачи. Тази оценка включва също преглед на прилагането на настоящия регламент, както и на това по какъв начин и доколко Агенцията ефективно допринася за оперативното управление на широкомащабните информационни системи и за създаването на координирана, икономически ефективна и съгласувана информационнотехнологична среда на равнището на Съюза в пространството на свобода, сигурност и правосъдие. По-специално в тази оценка се разглеждат евентуалната необходимост от изменение на мандата на Агенцията и финансовите последици от такова изменение. Управителният съвет може да отправя към Комисията препоръки относно изменения на настоящия регламент.

     

    2.2.Системи за управление и контрол

    2.2.1.Обосновка на предложените методи на управление, механизми за осъществяване на финансирането, начини за плащане и стратегия за контрол

    Споделено управление

    Съгласно регламента на Европейския парламент и на Съвета за създаване, като част от Фонда за интегрирано управление на границите, на инструмента за финансова подкрепа за управлението на границите и за визите този инструмент ще се управлява съгласно правилата на Регламента за общоприложимите разпоредби (РОР).

    Що се отнася до споделеното управление, РОР се основава на съществуващата стратегия за управление и контрол за периода на програмиране 2014—2020 г., но въвежда някои мерки, насочени към опростяване на изпълнението и намаляване на тежестта на контрола на равнището както на бенефициерите, така и на държавите членки.

    Новите елементи включват:

    — премахване на процедурата за определяне (което следва да позволи ускоряване на изпълнението на програмите)

    — проверки на управлението (административни и на място), които ще бъдат извършвани от управляващия орган въз основа на риска (в сравнение със 100 % административен контрол, който се изискваше през периода на програмиране 2014—2020 г.). Освен това при определени условия управляващите органи могат да прилагат пропорционални контролни механизми в съответствие с националните процедури.

    — условия за избягване на множество одити на една и съща операция/един и същ разход

    Органите, отговарящи за програмите, ще представят на Комисията искания за междинни плащания въз основа на направените от бенефициерите разходи. РОР дава възможност на управляващите органи да извършват проверки на управлението въз основа на риска и освен това предвижда специфични мерки за контрол (напр. проверки на място от управляващия орган и одити на операциите/разходите от одитния орган) след деклариране на съответните разходи пред Комисията в заявленията за междинно плащане. За да се ограничи рискът от възстановяване на недопустими разходи, в РОР се определя таван от 90 % за междинните плащания от Комисията, тъй като на този етап са извършени само част от националните проверки. Комисията ще плати оставащата сума след годишното уравняване на сметките, след като получи пакета от документи за получаване на увереност от органите, отговарящи за програмите. Нередностите, установени от Комисията или от Европейската сметна палата след предаването на годишния пакет от документи за получаване на увереност, могат да доведат до нетна финансова корекция.

    Непряко управление

    Част от предложението ще бъде изпълнено с помощта на бюджета на eu-LISA чрез непряко управление.

    В съответствие с принципа на добро финансово управление бюджетът на eu-LISA се изпълнява при съблюдаване на ефективен и ефикасен вътрешен контрол. Поради това eu-LISA е задължена да прилага подходяща стратегия за контрол, координирана между съответните участници във веригата на контрол.

    Що се отнася до последващия контрол, в качеството си на децентрализирана агенция eu-LISA подлежи по-конкретно на:

    — вътрешен одит, извършван от Службата за вътрешен одит на Комисията;

    — годишни доклади на Европейската сметна палата, осигуряващи декларация за достоверност относно надеждността и точността на годишните отчети, както и законосъобразността и редовността на свързаните с тях операции;

    — годишно освобождаване от отговорност във връзка с изпълнението на бюджета, което освобождаване от отговорност се прави от Европейския парламент;

    — евентуални разследвания, провеждани от OLAF, за да се гарантира по-специално, че ресурсите, отпуснати на агенциите, се използват правилно.

    В качеството си на партньорска ГД на eu-LISA ГД „Миграция и вътрешни работи“ ще прилага своята стратегия за контрол на децентрализираните агенции, за да осигури надеждно докладване в рамките на своя годишен отчет за дейността (ГОД). Въпреки че децентрализираните агенции носят пълна отговорност за изпълнението на своя бюджет, ГД „Миграция и вътрешни работи“ отговаря за редовното плащане на годишните вноски, определени от бюджетния орган.

    И накрая, Европейският омбудсман осигурява допълнително равнище на контрол и отчетност в eu-LISA.

    2.2.2.Информация относно установените рискове и системите за вътрешен контрол, създадени с цел намаляването им

    На този етап не са установени конкретни рискове.

    Що се отнася до частта под споделено управление, общите рискове за изпълнението на текущите програми са свързани с непълното усвояване на средствата по Фонда от държавите членки и с възможните грешки, произтичащи от сложността на правилата и от слабостите в системите за управление и контрол. С проекта на РОР се опростява регулаторната рамка чрез хармонизиране на правилата и системите за управление и контрол за различните фондове, изпълнявани под режим споделено управление. С него се опростяват и изискванията за контрол (напр. проверки на управлението, основани на риска, възможност за пропорционални механизми за контрол въз основа на националните процедури, ограничения на одитната дейност по отношение на сроковете и/или конкретни операции).

    За бюджета, изпълняван от eu-LISA, се изисква специална рамка за вътрешен контрол, която се основава на рамката за вътрешен контрол на Европейската комисия. Единният програмен документ трябва да предоставя информация за системите за вътрешен контрол, а консолидираният годишен отчет за дейността (КГОД) трябва да съдържа информация за ефикасността и ефективността на системите за вътрешен контрол, включително във връзка с оценката на риска. В КГОД за 2019 г. се докладва, че ръководството на агенцията има достатъчна увереност, че са въведени подходящи механизми за вътрешен контрол, които функционират, както е предвидено. През цялата година основните рискове са били идентифицирани и управлявани по подходящ начин. Тази увереност се потвърждава също така от резултатите от извършените вътрешни и външни одити.

    Структурата за вътрешен одит на eu-LISA осигурява и друго равнище на вътрешен надзор въз основа на годишен план за одит, като по-специално се взема предвид оценката на рисковете в eu-LISA. Структурата за вътрешен одит помага на eu-LISA да постигне своите цели, като прилага систематичен и дисциплиниран подход за оценка на ефективността на процесите за посрещане на рисковете, контрол и управление, както и като отправя препоръки за тяхното подобряване.

    Освен това Европейският надзорен орган по защита на данните и длъжностното лице по защита на данните на eu-LISA (независима функция, пряко свързана със секретариата на управителния съвет) упражняват надзор върху обработването на лични данни от eu-LISA.

    Накрая, в качеството си на партньорска ГД на eu-LISA, ГД „Миграция и вътрешни работи“ ежегодно провежда дейност по управление на риска, за да установи и оцени потенциалните големи рискове, свързани с дейността на агенциите, включително eu-LISA. Рисковете, счетени за критични, се докладват ежегодно в плана за управление на ГД „Миграция и вътрешни работи“ и се придружават от план за действие, в който се посочват действията за смекчаването им.

    2.2.3.Оценка и обосновка на разходната ефективност на проверките (съотношение „разходи за контрол ÷ стойност на съответните управлявани фондове“) и оценка на очакваната степен на риска от грешки (при плащане и при приключване)

    Що се отнася до частта под споделено управление, очаква се разходите за контрол да останат същите или евентуално да бъдат намалени за държавите членки. За настоящия цикъл на програмиране — периода 2014—2020 г. — очаква се от 2017 г. кумулативните разходи за контрол от страна на държавите членки да възлизат на приблизително 5 % от общия размер на плащанията, поискани от държавите членки за 2017 г.

    Очаква се този процент да намалее вследствие на по-ефикасното изпълнение на програмите и на увеличаването на плащанията за държавите членки.

    Благодарение на основания на риска подход към управлението и контрола, въведен в проекта на РОР, съчетан с по-широко използване на опростени варианти за разходите, се очаква разходите за контрол на държавите членки да бъдат намалени допълнително.

    За eu-LISA съотношението „разходи за контрол/стойност на съответните управлявани фондове“ се отчита от Комисията. В ГОД на ГД „Миграция и вътрешни работи“ за 2020 г. това съотношение възлиза на 0,21 % за субектите, на които са възложени задачи за непряко управление, и децентрализираните агенции, включително eu-LISA.

    Европейската сметна палата потвърди законосъобразността и редовността на годишните отчети на eu-LISA за 2019 г., което означава процент на грешки под 2 %. Няма признаци, че процентът на грешки ще се влоши през следващите години.

    Освен това в член 80 от Финансовия регламент на eu-LISA се предвижда възможността агенцията да ползва една структура за вътрешен одит заедно с други органи на Съюза, действащи в същата област на политиката, ако структурата за вътрешен одит на един орган на Съюза не е разходно ефективна.

    2.3.Мерки за предотвратяване на измами и нередности

    Да се посочат съществуващите или планираните мерки за превенция и защита, например от стратегията за борба с измамите.

    ГД „Миграция и вътрешни работи“ ще продължи да прилага своята стратегия за борба с измамите в съответствие със стратегията на Комисията за борба с измамите (СКБИ), за да гарантира, наред с другото, че нейните вътрешни проверки, свързани с борбата с измамите, са изцяло приведени в съответствие със СКБИ и че нейният подход за управление на риска от измами е насочен към идентифициране на областите, в които съществува риск от измами, и подходящите ответни действия.

    Що се отнася до споделеното управление, държавите членки гарантират законосъобразността и редовността на разходите, включени в отчетите, представяни на Комисията. В този контекст държавите членки предприемат всички необходими действия за предотвратяване, разкриване и коригиране на нередностите. Както и в настоящия цикъл на програмиране — периода 2014—2020 г. — държавите членки са задължени да въведат процедури за разкриване на нередности и за борба с измамите в съчетание със специалния Делегиран регламент на Комисията относно докладването на нередности. Мерките за борба с измамите ще продължат да са общовалиден принцип и задължение за държавите членки.

    Що се отнася до непрякото управление, мерките, свързани с борбата с измамите, корупцията и всички други незаконни дейности, са очертани, наред с другото, в член 50 от Регламента за eu-LISA и в дял X от Финансовия регламент на eu-LISA.

    По-конкретно eu-LISA участва в дейностите по предотвратяване на измамите, организирани от Европейската служба за борба с измамите, и незабавно информира Комисията за случаите на предполагаеми измами и други финансови нередности — в съответствие с вътрешната си стратегия за борба с измамите.

    Освен това, в качеството си на партньорска ГД, ГД „Миграция и вътрешни работи“ разработи и приложи своя собствена стратегия за борба с измамите въз основа на методиката, предоставената от OLAF. Децентрализираните агенции, включително eu-LISA, попадат в обхвата на стратегията. В ГОД на ГД „Миграция и вътрешни работи“ за 2020 г. се заключава, че процесите за предотвратяване и разкриване на измамите са функционирали задоволително и следователно са допринесли за получаването на увереност по отношение на постигането на целите на вътрешния контрол.

    3.ОЧАКВАНО ФИНАНСОВО ОТРАЖЕНИЕ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО/ИНИЦИАТИВАТА

    3.1.Съответни функции от многогодишната финансова рамка и разходни бюджетни редове

    ·Съществуващи бюджетни редове

    По реда на функциите от многогодишната финансова рамка и на бюджетните редове.

    Функция от

    многогодишната

    финансова

    рамка

    Бюджетен ред

    Вид
    разход

    Финансов принос

    Номер

    Многогод./едногод. 74

    от страните от ЕАСТ 75

    от държави кандидатки 76

    от трети държави

    по смисъла на член 21, параграф 2, буква б) от Финансовия регламент

    4

    11.1002 — Европейска агенция за оперативното управление на широкомащабни информационни системи в пространството на свобода, сигурност и правосъдие (eu-LISA)

    Многогод.

    НЕ

    НЕ

    ДА

    НЕ

    4

    11.02.01 — Инструмент за управлението на границите и за визите

    Многогод.

    НЕ

    НЕ

    ДА

    НЕ

    4

    11.01.01 — Разходи за подкрепа за Фонда за интегрирано управление на границите — Инструмент за финансово подпомагане за управлението на границите и за визите

    Едногод.

    НЕ

    НЕ

    ДА

    НЕ

    ·Поискани нови бюджетни редове

    По реда на функциите от многогодишната финансова рамка и на бюджетните редове.

    Функция от многогодишната финансова рамка

    Бюджетен ред

    Вид 
    разход

    Финансов принос

    Номер 

    Многогод./едногод.

    от държави от ЕАСТ

    от държави кандидатки

    от трети държави

    по смисъла на член 21, параграф 2, буква б) от Финансовия регламент

    [XX.YY.YY.YY]

    ДА/НЕ

    ДА/НЕ

    ДА/НЕ

    ДА/НЕ

    3.2.Очаквано финансово отражение на предложението върху бюджетните кредити

    3.2.1.Обобщение на очакваното отражение върху бюджетните кредити за оперативни разходи

       Предложението/инициативата не налага използване на бюджетни кредити за оперативни разходи

       Предложението/инициативата налага използване на бюджетни кредити за оперативни разходи съгласно обяснението по-долу:

    млн. евро (до 3-тия знак след десетичната запетая)

    Функция от многогодишната
    финансова рамка

    4

    Миграция и граници

    ГД: МИГРАЦИЯ И ВЪТРЕШНИ РАБОТИ

    Година 
    2024

    Година 
    2025

    Година 
    2026

    Година 
    2027

    ОБЩО

    • Бюджетни кредити за оперативни разходи

    11.10.02 — Агенция на Европейския съюз за оперативното управление на широкомащабни информационни системи в пространството на свобода, сигурност и правосъдие (eu-LISA)

    Поети задължения

    (1a)

    19,945

    22,825

    12,800

    12,800

    68,370

    Плащания

    (2a)

    19,945

    22,825

    12,800

    12,800

    68,370

    11.02.01 — Управление на границите и визова политика

    Поети задължения

    (1б)

    33,400

    50,958

    14,100

    14,100

    112,558

    Плащания

    (2б)

    19,661

    34,260

    12,420

    12,292

    78,633

    ОБЩО бюджетни кредити 
    за ГД „МИГРАЦИЯ И ВЪТРЕШНИ РАБОТИ“

    Поети задължения

    =1а+1б+3

    53,345

    73,783

    26,900

    26,900

    180,928

    Плащания

    =2а+2б

    +3

    39,606

    57,085

    25,220

    25,092

    147,003

     



    ОБЩО бюджетни кредити за оперативни разходи

    Поети задължения

    (4)

    53,345

     

    73,783

     

    26,900

     

    26,900

    180,928

    Плащания

    (5)

    39,606

    57,085

    25,220

    25,092

    147,003

    • ОБЩО бюджетни кредити за административни разходи, финансирани от пакета за определени програми

    (6)

    ОБЩО бюджетни кредити 
    за ФУНКЦИЯ 4 
    от многогодишната финансова рамка

    Поети задължения

    = 4 + 6

    53,345

     

    73,783

     

    26,900

     

    26,900

    180,928

    Плащания

    = 5 + 6

    39,606

    57,085

    25,220

    25,092

    147,003

    Ако предложението/инициативата има отражение върху повече от една оперативна функция, повторете частта по-горе:

    • ОБЩО бюджетни кредити за оперативни разходи (всички оперативни функции)

    Поети задължения

    (4)

    53,345

     

    73,783

     

    26,900

     

    26,900

    180,928

    Плащания

    (5)

    39,606

    57,085

    25,220

    25,092

    147,003

    ОБЩО бюджетни кредити за административни разходи, финансирани от пакета за определени програми (всички оперативни функции)

    (6)

    ОБЩО бюджетни кредити 
    за ФУНКЦИИ 1—6 
    от многогодишната финансова рамка 
    (Референтна сума)

    Поети задължения

    = 4 + 6

    53,345

     

    73,783

     

    26,900

     

    26,900

    180,928

    Плащания

    = 5 + 6

    39,606

    57,085

    25,220

    25,092

    147,003



    Функция от многогодишната
    финансова рамка

    7

    „Административни разходи“

    Тази част следва да бъде попълнена, като се използва таблицата за бюджетни данни от административно естество, която най-напред се въвежда в приложението към законодателната финансова обосновка (приложение V към вътрешните правила), което се качва в DECIDE за провеждането на вътрешни консултации между службите.

    млн. евро (до 3-тия знак след десетичната запетая)

    Година 
    N

    Година 
    N+1

    Година 
    N+2

    Година 
    N+3

    Да се добавят толкова години, колкото е необходимо, за да се обхване продължителността на отражението (вж. точка 1.6)

    ОБЩО

    ГД: <…….>

    • Човешки ресурси

    • Други административни разходи

    ОБЩО ГД <….>

    Бюджетни кредити

    ОБЩО бюджетни кредити 
    за ФУНКЦИЯ 7 
    от многогодишната финансова рамка 

    (Общо поети задължения = Общо плащания)

    млн. евро (до 3-тия знак след десетичната запетая)

    Година 
    2024

    Година 
    2025

    Година 
    2026

    Година 
    2027

    ОБЩО

    ОБЩО бюджетни кредити 
    за ФУНКЦИИ 1—7 
    от многогодишната финансова рамка 

    Поети задължения

    53,345

     

    73,783

     

    26,900

     

    26,900

     

    180,928

    Плащания

    39,606

    57,085

    25,220

    25,092

    147,003

    eu-LISA: разбивка на разходите по дялове

    eu-LiSA

     

    Бюджетни кредити

    2024

    2025

    2026

    2027

    Общо

    Дял 1: Разходи за персонал

    БКПЗ

    0,520

    1,040

    1,040

    1,125

    3,725

    БКП

    0,520

    1,040

    1,040

    1,125

    3,725

    Дял 2: Разходи за инфраструктура и оперативни разходи

    БКПЗ

     

     

    11,760

    11,675

    23,435

    БКП

    -

    -

    11,760

    11,675

    23,435

    Дял 3: Оперативни разходи

    БКПЗ

    19,425

    21,785

     

     

    41,210

    БКП

    19,425

    21,785

    -

    -

    41,210

    ОБЩО

    БКПЗ

    19,945

    22,825

    12,800

    12,800

    68,370

     

    БКП

    19,945

    22,825

    12,800

    12,800

    68,370

    Тези разноски ще покриват разходи, свързани с:

    ·разработване и поддържане на платформа на ЕС за кандидатстване за визи,

    ·постепенно наемане на допълнителни 5 срочно наети служители (AD) и 5 договорно наети служители за разработването и поддръжката на платформата на ЕС за кандидатстване за визи, считано от 2023 г.

     

    3.2.2.Очакван резултат, финансиран с бюджетни кредити за оперативни разходи

    Бюджетни кредити за поети задължения в милиони евро (до 3-тия знак след десетичната запетая)

    Да се посочат целите и резултатите

     

     

     

    Година

    Година

    Година

    Година

    ОБЩО

    2024

    2025

    2026

    2027

     

    Етап

    Вид

    Среден разход

    Номер

    Разходи

    Номер

    Разходи

    Номер

    Разходи

    Номер

    Разходи

    Номер

    Разходи

     

    КОНКРЕТНА ЦЕЛ № 1: Платформа на ЕС за кандидатстване за визи (организиране и поддръжка)

    - Резултат

    Първоначално организиране

    Проектиране

     

     

    6,562

     

    1,666

     

     

     

     

     

    8,228

    - Резултат

    Разработване

     

     

    3,108

     

    4,736

     

     

     

     

     

    7,844

    - Резултат

    Изпитване

     

     

    1,252

     

    5,087

     

     

     

     

     

    6,339

    - Резултат

    Внедряване

     

     

    -

     

    2,193

     

     

     

     

     

    2,193

    - Резултат

    Хардуер и инфраструктура

     

     

    7,447

     

    7,564

     

     

     

     

     

    15,011

    - Резултат

    Адаптиране на ВИС — първоначална миграция

     

     

    0,146

     

    0,148

     

     

     

     

     

    0,294

    - Резултат

    Адаптиране на ВИС — синхронизация

     

     

    0,130

     

    0,132

     

     

     

     

     

    0,261

    - Резултат

    Адаптиране на ВИС — хардуер и инфраструктура

     

     

    1,300

     

    1,300

     

     

     

     

     

    2,600

    - Резултат

    Интегриране и адаптиране + хардуер и инфраструктура (държави членки)

     

     

    33,400

     

    50,100

     

     

     

     

     

    83,500

    - Резултат

    Обучения (държави членки)

     

     

     

     

    0,858

     

     

     

     

     

    0,858

    - Резултат

    Поддръжка

    Периодични разходи — хелпдеск за цифровата платформа за кандидатстване, корекции според нуждите

     

     

     

     

     

     

    7,031

     

    6,992

     

    14,023

    - Резултат

    Периодични разходи — хардуер и инфраструктура

     

     

     

     

     

     

    3,266

     

    3,287

     

    6,553

     

    Периодични разходи — лицензи

     

     

     

     

     

     

    2,504

     

    2,520

     

    5,024

    - Резултат

    Поддръжка и оперативни разходи (държави членки)

     

     

     

     

    -

     

    14,100

     

    14,100

     

    28,200

    Междинен сбор за конкретна цел № 1

     

    53,345

     

    73,783

     

    26,900

     

    26,900

     

    180,928

    КОНКРЕТНА ЦЕЛ № 2: Брой издадени цифрови визи (в милиони)

    Междинен сбор за конкретна цел № 2

    16,10

    -

    18,10

    -

    18,10

    -

    18,10

    -

    70,40

    -

    ОБЩО за цели 1—2

    n/a

    53,345

    n/a

    73,783

    n/a

    26,900

    n/a

    26,900

    n/a

    180,928

     

    3.2.3.Обобщение на очакваното отражение върху бюджетните кредити за административни разходи — ГД „МИГРАЦИЯ И ВЪТРЕШНИ РАБОТИ“

       Предложението/инициативата не налага използване на бюджетни кредити за административни разходи

       Предложението/инициативата налага използване на бюджетни кредити за административни разходи съгласно обяснението по-долу:

    млн. евро (до 3-тия знак след десетичната запетая)

    Година 
    N 77

    Година 
    N+1

    Година 
    N+2

    Година 
    N+3

    Да се добавят толкова години, колкото е необходимо, за да се обхване продължителността на отражението (вж. точка 1.6)

    ОБЩО

    ФУНКЦИЯ 7 
    от многогодишната финансова рамка

    Човешки ресурси

    Други административни разходи

    Междинен сбор за ФУНКЦИЯ 7 
    от многогодишната финансова рамка

    Извън ФУНКЦИЯ 7 78  
    от многогодишната финансова рамка

    Човешки ресурси

    Други
    административни разходи

    Междинен сбор
    извън ФУНКЦИЯ 7
     
    от многогодишната финансова рамка

    ОБЩО

    Бюджетните кредити, необходими за човешки ресурси и други разходи с административен характер, ще бъдат покрити от бюджетни кредити на ГД, които вече са определени за управлението на действието и/или които са преразпределени в рамките на ГД, при необходимост заедно с допълнително отпуснати ресурси, които могат да бъдат предоставени на управляващата ГД в рамките на годишната процедура за отпускане на средства и като се имат предвид бюджетните ограничения.

    3.2.4.Обобщение на очакваното отражение върху бюджетните кредити за административни разходи — eu-LISA

       Предложението/инициативата не налага използване на бюджетни кредити за административни разходи

       Предложението/инициативата налага използване на бюджетни кредити за административни разходи съгласно обяснението по-долу:

    млн. евро (до 3-тия знак след десетичната запетая)

    Година 
    2024

    Година 
    2025

    Година 
    2026

    Година 
    2027

    ОБЩО

    eu-LISA

    Човешки ресурси

    0,520

    1,040

    1,040

    1,125

    3,725

    Други административни разходи

    ОБЩО

    0,520

    1,040

    1,040

    1,125

    3,725

    3.2.4.1.Очаквани нужди от човешки ресурси — ГД „МИГРАЦИЯ И ВЪТРЕШНИ РАБОТИ“

       Предложението/инициативата не налага използване на човешки ресурси

       Предложението/инициативата налага използване на човешки ресурси съгласно обяснението по-долу:

    Оценката се посочва в еквиваленти на пълно работно време

    Година 
    N

    Година 
    N+1

    Година N+2

    Година N+3

    Да се добавят толкова години, колкото е необходимо, за да се обхване продължителността на отражението (вж. точка 1.6)

    • Длъжности в щатното разписание (длъжностни лица и срочно наети служители)

    20 01 02 01 (Централа и представителства на Комисията)

    20 01 02 03 (Делегации)

    01 01 01 01 (Непреки научни изследвания)

    01 01 01 11 (Преки научни изследвания)

    Други бюджетни редове (да се посочат)

    Външен персонал (в еквивалент на пълно работно време: ЕПРВ) 79

    20 02 01 (ДНС, КНЕ, ПНА от „общия финансов пакет“)

    20 02 03 (ДНС, МП, КНЕ, ПНА и МЕД в делегациите)

    XX 01 xx yy zz  80

    — в централата

    — в делегациите

    01 01 01 02 (ДНС, КНЕ, ПНА — Непреки научни изследвания)

    01 01 01 12 (ДНС, КНЕ, ПНА — Преки научни изследвания)

    Други бюджетни редове (да се посочат)

    ОБЩО

    XX е съответната област на политика или бюджетен дял.

    Нуждите от човешки ресурси ще бъдат покрити от персонала на ГД, на който вече е възложено управлението на дейността и/или който е преразпределен в рамките на ГД, при необходимост заедно с всички допълнителни отпуснати ресурси, които могат да бъдат предоставени на управляващата ГД в рамките на годишната процедура за отпускане на средства и като се имат предвид бюджетните ограничения.

    Описание на задачите, които трябва да се изпълнят:

    Длъжностни лица и срочно наети служители

    Външен персонал

    3.2.4.2.Очаквани нужди от човешки ресурси — eu-LISA

       Предложението/инициативата не налага използване на човешки ресурси

       Предложението/инициативата налага използване на човешки ресурси съгласно обяснението по-долу:

    Оценката се посочва в еквиваленти на пълно работно време

    eu-LISA 

    2024

    2025

    2026

    2027

    Длъжности в щатното разписание (длъжностни лица и срочно наети служители)

    AD

    5

    5

    5

    5

    5

    Външен персонал 

    БКПЗ

    3

    3

    3

    5

    5

    ОБЩО за eu-LISA

    8

    8

    8

    10

    10

    Описание на задачите, които трябва да се изпълнят:

    ЕТАП НА ВНЕДРЯВАНЕ (2024 г., 2025 г.)

    ще са необходими 6 ЕПРВ (4 СНС, 2 ДНС) за разработване на спецификации/изисквания, както и за задачи по анализ и проектиране в сътрудничество с изпълнителите, като се съчетават експертни познания в областта на ИТ архитектурата, изпитването, сигурността и защитата на данните,

    Управление на проекти и програми и управление на бизнес отношенията. Въпреки че профилът на ръководителя на проекта се заменя от профил на собственика на продукта след влизане в експлоатация, по-малка част от разпределението на профилите на ръководителя на проекта трябва да се поддържа след влизане в експлоатация, главно за промени на продукта, проекти за адаптивна поддръжка и версии.

    Още по време на етапа на внедряване ще са необходими 2 ЕПРВ (1 СНС, 1 ДНС), съчетаващи различни технически профили, за да се гарантират хармонизирането и интегрирането на решението в съществуващата инфраструктура и мрежова архитектура, компоненти и стандарти. Поради това бяха разгледани профилите „Инфраструктура“, „Мрежа“, „Услуги за управление на центрове за данни“ и „Управление на продукти/услуги“. Освен това в прогнозите за етапа на внедряване трябва да се вземат предвид усилията, полагани за хоризонтални услуги (обществени поръчки, финанси и човешки ресурси).

    ЕТАП НА ЕКСПЛОАТАЦИЯ (2026 г., 2027 г.)

    След като започнат операциите, са необходими 10 ЕПРВ (5 СНС, 5 ДНС), за да се осигури висока степен на достъпност на услугите, предоставяни на държавите членки, чрез стабилно и висококачествено оперативно управление 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата. За да се гарантира висока степен на непрекъснатост на дейността, повечето технически профили, използвани по време на етапа на внедряване, ще продължат да работят по продукта. Като цяло за операциите ще са нужни ресурси за поддръжка от първо ниво и поддръжка от второ ниво, управление на сигурността, непрекъснатост на дейността и защита на данните, управление на изпитването и прехода, управление на инфраструктурата, мрежата и центъра за данни, услуги за собствениците на продукти/услуги, както и ИТ архитектура, поддръжка на проекти и управление на бизнеса и взаимоотношенията. Задачите, които трябва да се изпълняват, са свързани с управлението на платформата, инфраструктурата, мрежата, сигурността и т.н. по време на ежедневните дейности, но и по време на управлението на техническите промени, произтичащи от коригираща и адаптираща поддръжка.

    3.2.5.Съвместимост с настоящата многогодишна финансова рамка

    Предложението/инициативата:

       може да се финансира изцяло чрез преразпределяне на средства в рамките на съответната функция от многогодишната финансова рамка (МФР).

    Тъй като бюджетните кредити, необходими за разработването на платформата на ЕС за кандидатстване за визи (2024/2025 г.) и за периодичните разходи (от 2026 г.), не са предвидени в бюджета на eu-LISA, средствата, необходими за разработването и поддръжката на платформата на ЕС за кандидатстване за визи (68,370 милиона евро в рамките на МФР за периода 2021—2027 г.), ще бъдат предоставени чрез бюджетно компенсиране от BMVI (11.02.01 „Инструмент за управлението на границите и за визите“) за съответните суми:

    Разработването и периодичните разходи на национално ниво ще се финансират по програмите на BMVI.

       налага да се използват неразпределеният марж под съответната функция от МФР и/или специалните инструменти, предвидени в Регламента за МФР.

    Обяснете какво е необходимо, като посочите съответните функции, бюджетни редове и суми, и инструментите, които се предлага да бъдат използвани.

       налага преразглеждане на МФР.

    Обяснете какво е необходимо, като посочите съответните функции, бюджетни редове и суми.

    3.2.6.Финансов принос от трети страни

    Предложението/инициативата:

       не предвижда съфинансиране от трети страни

       предвижда следното съфинансиране от трети страни, като оценките са дадени по-долу:

    Бюджетни кредити в млн. евро (до 3-тия знак след десетичната запетая)

    Година 
    N 81

    Година 
    N+1

    Година 
    N+2

    Година 
    N+3

    Да се добавят толкова години, колкото е необходимо, за да се обхване продължителността на отражението (вж. точка 1.6)

    Общо

    Да се посочи съфинансиращият орган 

    ОБЩО съфинансирани бюджетни кредити

     

    3.3.Очаквано отражение върху приходите

       Предложението/инициативата няма финансово отражение върху приходите.

       Предложението/инициативата има следното финансово отражение:

       върху собствените ресурси

       върху други приходи

    моля, посочете дали приходите са записани по разходни бюджетни редове     

    млн. евро (до 3-тия знак след десетичната запетая)

    Приходен бюджетен ред:

    Налични бюджетни кредити за текущата финансова година

    Отражение на предложението/инициативата 82

    Година 
    N

    Година 
    N+1

    Година 
    N+2

    Година 
    N+3

    Да се добавят толкова години, колкото е необходимо, за да се обхване продължителността на отражението (вж. точка 1.6)

    Член ………….

    p.m.

    За целевите приходи да се посочат съответните разходни бюджетни редове.

    11.1002 (eu-LISA), 11.0201 (BMVI)

    Други забележки (например използван метод/формула за изчисляване на отражението върху приходите или друга информация).

    Бюджетът включва финансов принос от държавите, участващи в процеса на внедряване, прилагане и развитие на достиженията на правото от Шенген и на мерките, свързани с цифровизацията на визите, съгласно съответните действащи споразумения. Прогнозите се основават на изчисленията на приходите за внедряване на достиженията на правото от Шенген от държавите (Исландия, Норвегия и Швейцария), които понастоящем внасят в общия бюджет на Европейския съюз (усвоени плащания) годишна сума за съответната финансова година, изчислена в съответствие с брутния вътрешен продукт на съответната държава като процент от брутния вътрешен продукт на всички участващи държави. Изчислението се основава на данни от ЕВРОСТАТ, които варират значително в зависимост от икономическото положение на участващите държави.

    (1)    Регламент (ЕО) № 810/2009 на Европейския парламент и на Съвета от 13 юли 2009 г. за създаване на Визов кодекс на Общността (Визов кодекс) (ОВ L 243, 15.9.2009 г., стр. 1).
    (2)    Регламент (ЕО) № 767/2008 на Европейския парламент и на Съвета от 9 юли 2008 г. относно Визовата информационна система (ВИС) и обмена на данни между държави членки относно визите за краткосрочно пребиваване (ОВ L 218, 13.8.2008 г., стр. 60).
    (3)     https://www.consilium.europa.eu/bg/council-eu/preparatory-bodies/visa-working-party/ .
    (4)    Председателство на Съвета на Европейския съюз, Електронна виза: Усъвършенстване на настоящата визова процедура с онлайн кандидатстване за виза, 12546/17, октомври 2017 г.
    (5)    Председателство на Съвета на Европейския съюз, Електронна виза: Усъвършенстване на настоящата визова процедура с цифрова виза, 11816/17, септември 2017 г.
    (6)    Регламент (ЕС) 2019/1155 за изменение на Регламент (ЕО) № 810/2009 за създаване на Визов кодекс на Общността (Визов кодекс) (ОВ L 188, 12.7.2019 г., стр. 25).
    (7)    Регламент (ЕС) 2021/1134 на Европейския парламент и на Съвета от 7 юли 2021 г. за изменение на регламенти (ЕО) № 767/2008, (ЕО) № 810/2009, (ЕС) 2016/399, (ЕС) 2017/2226, (ЕС) 2018/1240, (ЕС) 2018/1860, (ЕС) 2018/1861, (ЕС) 2019/817 и (ЕС) 2019/1896 на Европейския парламент и на Съвета и за отмяна на решения 2004/512/ЕО и 2008/633/ПВР на Съвета за целите на реформирането на Визовата информационна система (ОВ L 248, 13.7.2021 г., стр. 11).
    (8)    Регламент (ЕС) 2017/2226 на Европейския парламент и на Съвета от 30 ноември 2017 г. за създаване на Система за влизане/излизане (СВИ) с цел регистриране на данните относно влизането и излизането и данните относно отказа за влизане на граждани на трети страни, преминаващи външните граници на държавите членки, за определяне на условията за достъп до СВИ за целите на правоприлагането и за изменение на Конвенцията за прилагане на Шенгенското споразумение и регламенти (ЕО) № 767/2008 и (ЕС) № 1077/2011 (ОВ L 327, 9.12.2017 г., стр. 20) (наричан по-нататък: Система за влизане/излизане/СВИ).
    (9)    Регламент (ЕС) 2018/1240 на Европейския парламент и на Съвета от 12 септември 2018 г. за създаване на Европейска система за информация за пътуванията и разрешаването им (ETIAS) и за изменение на регламенти (ЕС) № 1077/2011, (ЕС) № 515/2014, (ЕС) 2016/399, (ЕС) 2016/1624 и (ЕС) 2017/2226 (ОВ L 236, 19.9.2018 г., стр. 1) (наричан по-нататък „Регламент относно ETIAS“).
    (10)    Съобщение на Комисията до Европейския парламент и до Съвета „Адаптиране на общата визова политика към новите предизвикателства“ (COM(2018) 251 final), http://eur-lex.europa.eu/legal-content/BG/TXT/HTML/?uri=CELEX:52018DC0251 .  
    (11)    Съображение 20 от Регламент (ЕС) 2019/1155.
    (12)    Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите относно Нов пакт за миграцията и убежището (COM(2020) 609 final), http://eur-lex.europa.eu/legal-content/BG/TXT/HTML/?uri=CELEX:52020DC0609 .
    (13)    Приложение I към Регламент (ЕС) 2018/1806 на Европейския парламент и на Съвета от 14 ноември 2018 г. за определяне на третите страни, чиито граждани трябва да притежават виза, когато преминават външните граници, както и тези, чиито граждани са освободени от това изискване (ОВ L 303, 28.11.2018 г., стр. 39).
    (14)    Държавите членки могат да се споразумеят двустранно да бъдат представлявани от друга държава членка в трета държава чрез споразумения за представителство. Това означава, че не всички държави членки имат консулства във всички трети държави, за които се изискват визи.
    (15)    Проучване за оценка на различните варианти, свързани с цифровизацията на визовата процедура, и за подпомагане на изготвянето на оценка на въздействието — Окончателен доклад, достъпен на следния адрес: https://ec.europa.eu/home-affairs/study-assess-various-options-related-visa-process-digitalisation-and-support-preparation-impact_en .
    (16)    Регламент (ЕО) № 810/2009 на Европейския парламент и на Съвета от 13 юли 2009 г. за създаване на Визов кодекс на Общността (Визов кодекс) (ОВ L 243, 15.9.2009 г., стр. 1) и Регламент (ЕС) 2019/1155 на Европейския парламент и на Съвета от 20 юни 2019 г. за изменение на Регламент (ЕО) № 810/2009 за създаване на Визов кодекс на Общността (Визов кодекс) (ОВ L 188, 12.7.2019 г., стр. 25).
    (17)    Регламент (EС) 2017/1370 на Европейския парламент и на Съвета от 4 юли 2017 г. за изменение на Регламент (ЕО) № 1683/95 за определяне на единен формат за визи (OВ L 198, 28.7.2017 г., стр. 24).
    (18)    Податливостта на измама на визовия стикер се потвърждава с Решение за изпълнение C(2020) 2672 на Комисията от 30.4.2020 г. за въвеждане на цифров печат върху единния формат за визи. Това решение за изпълнение беше прието, след като в държавите членки бяха открити множество фалшификати на новия визов стикер малко след въвеждането му (декември 2019 г.).
    (19)    Например според проучване на Европейската туристическа асоциация от 2018 г. настоящата процедура за издаване на визи възпира 25 % от пътуващите от Индия лица, които обмислят да пътуват до Шенгенското пространство. Следователно това потвърждава, че някои пътуващи, които трябва да притежават виза, може да се откажат да пътуват до ЕС поради изискванията за притежаване на виза. https://www.etoa.org/eu-schengen-visa-long-haul-markets/
    (20)    Податливостта на измама на визовия стикер се потвърждава с Решение за изпълнение C(2020) 2672 на Комисията от 30.4.2020 г. за въвеждане на цифров печат върху единния формат за визи. Това решение за изпълнение беше прието, след като в държавите членки бяха открити множество фалшификати на новия визов стикер малко след въвеждането му (декември 2019 г.).
    (21)    Като Регламента за оперативна съвместимост (Регламент (ЕС) 2019/818 на Европейския парламент и на Съвета от 20 май 2019 г. за създаване на рамка за оперативна съвместимост между информационните системи на ЕС в областта на полицейското и съдебното сътрудничество, убежището и миграцията и за изменение на регламенти (ЕС) 2018/1726, (ЕС) 2018/1862 и (ЕС) 2019/816 (ОВ L 135, 22.5.2019 г., стр. 85).
    (22)    Регламент (ЕС) 2021/1134 на Европейския парламент и на Съвета от 7 юли 2021 г. Преразгледаният Регламент за ВИС ще позволи да се извършват по-задълбочени цялостни проверки на кандидатите за виза, ще спомогне за отстраняване на пропуските в информацията за сигурността чрез по-добър обмен на информация между държавите членки, ще разшири Визовата информационна система, за да включва визите за дългосрочно пребиваване и разрешенията за пребиваване, и ще позволи да се води борба с отвличането и трафика на деца чрез намаляване на възрастта за снемане на пръстови отпечатъци от ненавършили пълнолетие лица. Заедно с другите нови и усъвършенствани информационни системи се планира новата Визова информационна система да заработи и да бъде напълно оперативно съвместима до края на 2023 г.
    (23)    Правно основание на ETIAS: Регламент (ЕС) 2018/1240 на Европейския парламент и на Съвета от 12 септември 2018 г. за създаване на Европейска система за информация за пътуванията и разрешаването им (ETIAS) и за изменение на регламенти (ЕС) № 1077/2011, (ЕС) № 515/2014, (ЕС) 2016/399, (ЕС) 2016/1624 и (ЕС) 2017/2226 (ОВ L 236, 19.9.2018 г., стр. 1).
    (24)    СВИ ще бъде оперативно съвместима с ВИС и другите информационни системи на ЕС, така че цялата информация да се сверява (напр. системите ще предоставят информация дали притежателят на виза вече има досие в СВИ).
    (25)    Директива 2004/38/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 29 април 2004 г. относно правото на граждани на Съюза и на членове на техните семейства да се движат и да пребивават свободно на територията на държавите членки, за изменение на Регламент (ЕИО) № 1612/68 и отменяща Директиви 64/221/ЕИО, 68/360/ЕИО, 72/194/ЕИО, 73/148/ЕИО, 75/34/ЕИО, 75/35/ЕИО, 90/364/ЕИО, 90/365/ЕИО и 93/96/ЕИО (ОВ L 158, 30.4.2004 г., стр. 77).
    (26)    Споразумение за оттеглянето на Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия от Европейския съюз и Европейската общност за атомна енергия (ОВ L 29, 31.1.2020 г., стр. 7).
    (27)    COM(2020) 690 final, Работна програма на Комисията за 2021 г., Жизнен съюз в един уязвим свят, стр. 6.
    (28)    Съобщение на Комисията до Европейския парламент и Съвета „Стратегия за напълно функциониращо и устойчиво Шенгенско пространство“ (COM(2021) 277 final).
    (29)    COM(2021) 118 final, Съобщение на Комисията „Цифров компас до 2030 г: Европейският път за цифровото десетилетие“ .
    (30)    А именно Регламент (ЕС) 2017/2226 на Европейския парламент и на Съвета, Регламент (ЕО) № 1683/95 на Съвета, Регламент (ЕО) № 333/2002 на Съвета, Регламент (ЕО) № 693/2003 на Съвета, Регламент (ЕО) № 694/2003 на Съвета и Конвенцията за прилагане на Споразумението от Шенген.
    (31)    С изключение на Ирландия, която не участва във визовата политика на Съюза. По отношение на Кипър, България, Румъния и Хърватия разпоредбите на настоящия регламент представляват разпоредби, които се основават на достиженията на правото от Шенген или по друг начин са свързани с тях, съответно по смисъла на член 3, параграф 2 от Акта за присъединяване от 2003 г., на член 4, параграф 2 от Акта за присъединяване от 2005 г. във връзка с Решение (ЕС) 2017/1908 на Съвета и на член 4, параграф 2 от Акта за присъединяване от 2011 г.
    (32)    Исландия, Норвегия, Лихтенщайн и Швейцария.
    (33)     Проучване на осъществимостта и последиците от вариантите за цифровизиране на обработката на визи, 2019 г.   https://op.europa.eu/en/publication-detail/-/publication/4cb4fbb8-4c82-11ea-b8b7-01aa75ed71a1/language-en  
    (34)    Проучване за оценка на различните варианти, свързани с цифровизацията на визовата процедура, и за подпомагане на изготвянето на оценка на въздействието — Окончателен доклад, достъпен на следния адрес: https://ec.europa.eu/home-affairs/study-assess-various-options-related-visa-process-digitalisation-and-support-preparation-impact_en .
    (35)    Съгласно приложимите правила на Визовия кодекс (Регламент (ЕО) № 810/2009) биометричните данни по принцип се събират на всеки 59 месеца, считано от датата на първото събиране. Иначе се копират от предишното заявление.
    (36)    Съгласно Визовия кодекс държавите членки са задължени да докладват на Комисията за всяка значителна загуба на празни визови стикери (член 37, параграф 2).
    (37)    Това е взето предвид при изчисляването на разходите и ползите, като се приема, че 3 % от заявленията ще продължат да се подават на хартиен носител. Това се отнася за кандидати, които не могат да подадат заявление онлайн, или за кандидати, от които се изисква да представят придружаващи документи на хартиен носител. Като се има предвид, че кандидатстването чрез цифрови средства ще бъде много по-лесно, отколкото на хартия в консулството, процентът ще бъде много нисък.
    (38)    Директива (ЕС) 2016/2102 на Европейския парламент и на Съвета от 26 октомври 2016 г. относно достъпността на уебсайтовете и мобилните приложения на организациите от обществения сектор (ОВ L 327, 2.12.2016 г., стр. 1—15).
    (39)    Проект с eu-LISA за разработване и тестване на прототип на бъдеща онлайн платформа на ЕС за кандидатстване за визи, стартиран през септември 2020 г. в съответствие със споразумение за нивото на обслужване, подписано между ГД „Миграция и вътрешни работи“ и eu-LISA на 27 юли 2020 г. Проектът има за цел да се анализират разходите, както и техническите и правните изисквания за една бъдеща онлайн платформа на ЕС за кандидатстване. Окончателният доклад за проекта трябва да бъде представен до октомври 2021 г.
    (40)    Изчислени са за три години въз основа на проучването от 2019 г. за осъществимост относно цифровите визи.
    (41)    Обърнете внимание, че тези средни разходи се различават от разходите, представени във вариант 3. Това е така, защото на 17-те държави членки, избрани в рамките на вариант 3 на политиката, се падат само 43 % от заявленията за виза, макар че тези държави членки представляват около 75 % от всички държави членки. Това е причината разходите за инфраструктура да не могат да се определят линейно в зависимост от броя на държавите членки, които ще вземат решение да се включат.
    (42)    C(2020)2672. В посоченото решение за изпълнение се предвижда всички държави членки да прилагат цифровия печат най-късно две години след уведомяването (т.е. 1 май 2022 г.).
    (43)    Съображение 20 от Регламент (ЕС) 2019/1155.
    (44)    COM(2021) 118 final, Съобщение на Комисията „Цифров компас до 2030 г.: Европейският път за цифровото десетилетие“.
    (45)    Регламент (ЕО) № 810/2009 на Европейския парламент и на Съвета от 13 юли 2009 г. за създаване на Визов кодекс на Общността (Визов кодекс) (ОВ L 243, 15.9.2009 г., стр. 1).
    (46)    Регламент (ЕО) № 767/2008 на Европейския парламент и на Съвета от 9 юли 2008 г. относно Визовата информационна система (ВИС) и обмена на данни между държави членки относно визите за краткосрочно пребиваване (ОВ L 218, 13.8.2008 г., стр. 60).
    (47)    Директива 2004/38/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 29 април 2004 г. относно правото на граждани на Съюза и на членове на техните семейства да се движат и да пребивават свободно на територията на държавите членки, за изменение на Регламент (ЕИО) № 1612/68 и отменяща Директиви 64/221/ЕИО, 68/360/ЕИО, 72/194/ЕИО, 73/148/ЕИО, 75/34/ЕИО, 75/35/ЕИО, 90/364/ЕИО, 90/365/ЕИО и 93/96/ЕИО (ОВ L 158, 30.4.2004 г., стр. 77).
    (48)    Споразумение за оттеглянето на Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия от Европейския съюз и Европейската общност за атомна енергия (ОВ L 29, 31.1.2020 г., стр. 7).
    (49)    Регламент (ЕС) 2016/399 на Европейския парламент и на Съвета от 9 март 2016 г. относно Кодекс на Съюза за режима на движение на лица през границите (Кодекс на шенгенските граници).
    (50)    Регламент (ЕО) № 1683/95 на Съвета от 29 май 1995 г. за определяне на единен формат за визи (ОВ L 164, 14.7.1995 г., стр. 1).
    (51)    Конвенция за прилагане на Споразумението от Шенген от 14 юни 1985 г. между правителствата на държавите от Икономическия съюз Бенелюкс, Федерална република Германия и Френската република за постепенното премахване на контрола по техните общи граници (ОВ L 239, 22.9.2000 г., стр. 19).
    (52)    Регламент (ЕО) № 333/2002 на Съвета от 18 февруари 2002 г. за единния формат на формуляра за поставяне на визите, които се издават от държавите членки на лицата, които притежават пътен документ, който не е признат от държавата членка, която е изготвила формуляра (ОВ L 53, 23.2.2002 г., стр. 4).
    (53)    Регламент (ЕО) № 693/2003 на Съвета от 14 април 2003 г. за създаване на документ за улеснен транзит (FTD) и на документ за улеснен транзит с влак (FRTD), както и за изменение на Общите консулски инструкции и на Общия наръчник (ОВ L 99, 17.4.2003 г., стр. 8).
    (54)    Регламент (ЕО) № 694/2003 на Съвета от 14 април 2003 г. относно единни формуляри за документ за улеснен транзит (FTD) и за документ за улеснен транзит с влак (FRTD), предвидени в Регламент (ЕО) № 693/2003 (ОВ L 99, 17.4.2003 г., стр. 15).
    (55)    OВ L 123, 12.5.2016 г., стр. 1.
    (56)    Директива (ЕС) 2016/2102 на Европейския парламент и на Съвета от 26 октомври 2016 г. относно достъпността на уебсайтовете и мобилните приложения на организациите от обществения сектор (ОВ L 327, 2.12.2016 г., стр. 1—15).
    (57)    Настоящият регламент попада извън обхвата на мерките, предвидени в Решение 2002/192/ЕО на Съвета от 28 февруари 2002 г. относно искането на Ирландия да участва в някои разпоредби от достиженията на правото от Шенген (ОВ L 64, 7.3.2002 г., стр. 20).
    (58)    OВ L 176, 10.7.1999 г., стр. 36.
    (59)    Решение 1999/437/ЕО на Съвета от 17 май 1999 г. относно определени условия по прилагането на Споразумението между Европейския съюз и Република Исландия и Кралство Норвегия за асоцииране на тези две държави при изпълнението, прилагането и развитието на достиженията на правото от Шенген (ОВ L 176, 10.7.1999 г., стр. 31).
    (60)    OВ L 53, 27.2.2008 г., стр. 52.
    (61)    Решение 2008/146/ЕО на Съвета от 28 януари 2008 г. за сключване от името на Европейската общност на Споразумение между Европейския съюз, Европейската общност и Конфедерация Швейцария за асоцииране на Конфедерация Швейцария към въвеждането, прилагането и развитието на достиженията на правото от Шенген (ОВ L 53, 27.2.2008 г., стр. 1).
    (62)    OВ L 160, 18.6.2011 г., стр. 21.
    (63)    Решение 2011/350/ЕС на Съвета от 7 март 2011 г. за сключване от името на Европейския съюз на Протокола между Европейския съюз, Европейската общност, Конфедерация Швейцария и Княжество Лихтенщайн относно присъединяването на Княжество Лихтенщайн към Споразумението между Европейския съюз, Европейската общност и Конфедерация Швейцария относно асоциирането на Конфедерация Швейцария към изпълнението, прилагането и развитието на достиженията на правото от Шенген, по отношение на премахването на проверките по вътрешните граници и движението на хора (ОВ L 160, 18.6.2011 г., стр. 19).
    (64)    Регламент (ЕС) 2018/1725 на Европейския парламент и на Съвета от 23 октомври 2018 г. относно защитата на физическите лица във връзка с обработването на лични данни от институциите, органите, службите и агенциите на Съюза и относно свободното движение на такива данни и за отмяна на Регламент (ЕО) № 45/2001 и Решение № 1247/2002/ЕО (ОВ L 295, 21.11.2018 г., стр. 39—98).
    (65)    [OВ C …].
    (66)    Регламент (ЕО) № 1683/95 на Съвета от 29 май 1995 г. за определяне на единен формат за визи (ОВ L 164, 14.7.1995 г., стр. 1).
    (67)    Регламент (ЕО) № 333/2002 на Съвета от 18 февруари 2002 г. за единния формат на формуляра за поставяне на визите, които се издават от държавите членки на лицата, които притежават пътен документ, който не е признат от държавата членка, която е изготвила формуляра (ОВ L 53, 23.2.2002 г., стр. 4).
    (68)    Регламент (ЕО) № 694/2003 на Съвета от 14 април 2003 г. относно единни формуляри за документ за улеснен транзит (FTD) и за документ за улеснен транзит с влак (FRTD), предвидени в Регламент (ЕО) № 693/2003 (ОВ L 99, 17.4.2003 г., стр. 15).
    (69)    Конвенция за прилагане на Споразумението от Шенген от 14 юни 1985 г. между правителствата на държавите от Икономическия съюз Бенелюкс, Федерална република Германия и Френската република за постепенното премахване на контрола по техните общи граници ( ОВ L 239, 22.9.2000 г., стр. 19 ).
    (70)    Регламент (ЕО) № 693/2003 на Съвета от 14 април 2003 г. за създаване на документ за улеснен транзит (FTD) и на документ за улеснен транзит с влак (FRTD), както и за изменение на Общите консулски инструкции и на Общия наръчник (ОВ L 99, 17.4.2003 г., стр. 8).
    (71)    Регламент (ЕС) 2017/2226 на Европейския парламент и на Съвета от 30 ноември 2017 г. за създаване на Система за влизане/излизане (СВИ) с цел регистриране на данните относно влизането и излизането и данните относно отказа за влизане на граждани на трети страни, преминаващи външните граници на държавите членки, за определяне на условията за достъп до СВИ за целите на правоприлагането и за изменение на Конвенцията за прилагане на Шенгенското споразумение и регламенти (ЕО) № 767/2008 и (ЕС) № 1077/2011 (OB L 327, 9.12.2017 г., стр. 20).
    (72)    Съгласно член 58, параграф 2, буква а) или б) от Финансовия регламент.
    (73)    Подробности във връзка с методите на управление и позоваванията на Финансовия регламент могат да бъдат намерени на уебсайта BudgWeb: https://myintracomm.ec.europa.eu/budgweb/EN/man/budgmanag/Pages/budgmanag.aspx .
    (74)    Многогод. = многогодишни бюджетни кредити / Едногод. = едногодишни бюджетни кредити.
    (75)    ЕАСТ: Европейска асоциация за свободна търговия.
    (76)    Държави кандидатки и ако е приложимо — потенциални кандидатки от Западните Балкани.
    (77)    Година N е годината, през която започва да се осъществява предложението/инициативата. Буквата „N“ да се замени с очакваната първа година от изпълнението (например: 2021 г.). Същото за следващите години.
    (78)    Техническа и/или административна помощ и разходи в подкрепа на изпълнението на програми и/или дейности на ЕС (предишни редове „BA“), непреки научни изследвания, преки научни изследвания.
    (79)    ДНС = договорно наети служители; МП = местен персонал; КНЕ = командирован национален експерт; ПНА = персонал, нает чрез агенции за временна заетост; МЕД = младши експерт в делегациите.
    (80)    Подтаван за външния персонал, обхванат от бюджетните кредити за оперативни разходи (предишни редове „BA“).
    (81)    Година N е годината, през която започва да се осъществява предложението/инициативата. Буквата „N“ да се замени с очакваната първа година от изпълнението (например: 2021 г.). Същото за следващите години.
    (82)    Що се отнася до традиционните собствени ресурси (мита, налози върху захарта), посочените суми трябва да бъдат нетни, т.е. брутни суми, от които са приспаднати 20 % за разходи по събирането.
    Top