EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52022PC0004

Предложение за РЕШЕНИЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за предоставяне на макрофинансова помощ на Република Молдова

COM/2022/4 final

Брюксел, 4.1.2022

COM(2022) 4 final

2021/0438(COD)

Предложение за

РЕШЕНИЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

за предоставяне на макрофинансова помощ на Република Молдова

{SWD(2022) 1 final}


ОБЯСНИТЕЛЕН МЕМОРАНДУМ

1.КОНТЕКСТ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО

Основания и цели на предложението

През последните години Република Молдова се сблъска с много трудности, включително в икономически и политически план. През 2020 г. пандемията от COVID-19, както и сушата през лятото, оказаха значително отрицателно въздействие върху растежа, като БВП се сви със 7 % — най-сериозната рецесия след световната финансова криза. Икономическият спад беше изострен от продължителна политическа криза, последвала президентските избори през ноември 2020 г., окончателен край на която беше сложен с парламентарните избори през юли 2021 г. От август, когато новото правителство, ориентирано към реформи, встъпи в длъжност, всички политически сили в Молдова (включително президентът, правителството и парламентът) съгласуват действията си в подкрепа на амбициозна обща програма за реформи с акцент върху ключови области на политиката, като реформи в сектора на правосъдието, доброто управление и борбата с корупцията.

Въпреки подновения политически импулс и твърдия ангажимент за осъществяване на реформи Молдова продължава да е изправена пред значителни предизвикателства, сред които са управлението, корупцията, ограниченият административен капацитет и неотдавнашната енергийна криза, която допълнително отслаби икономическата стабилност на Молдова и подложи страната на труден преговорен процес с „Газпром“ (на 29 октомври беше подписано ново споразумение за доставка на газ).

В този контекст и предвид продължаващите значителни нужди от финансиране на Молдова, заедно с недостатъчното външно финансиране, което се очаква да достигне 1,2 % от БВП през 2022 г., на 19 ноември 2021 г., след споразумение на работно равнище с МВФ (обявено на 21 октомври 2021 г.), молдовското правителство поиска нова МФП от ЕС по тригодишен разширен кредитен инструмент/разширен фонд за финансиране на стойност 564 милиона щатски долара.

На фона на подновената политическа стабилност и след задълбочена оценка на политическата и икономическата ситуация в Молдова Комисията внася в Европейския парламент и в Съвета предложение за предоставяне на нова МФП в размер на 150 милиона евро в полза на Република Молдова, от които 120 милиона евро ще бъдат под формата на заеми, а 30 милиона евро — на безвъзмездни средства.

Предложената МФП ще помогне на Молдова да покрие част от остатъчните си нужди от външно финансиране, оценени на 480 милиона щатски долара, в контекста на новата програма на МВФ за периода 2021—2025 г.

Превеждането на средствата ще бъде извършено на три транша, като отпускането на всеки транш, включително първия, е стриктно обвързано с видим напредък в изпълнението както на програмата на МВФ, така и на редица допълнителни политически мерки, които трябва да бъдат съгласувани между Комисията и органите и изброени в меморандум за разбирателство (МР). Акцентът в МР вероятно ще бъде върху политическите реформи, насочени към възстановяването на активи във връзка с банковата измама от 2014 г., продължаващите реформи в управлението на публичните финанси (УПФ), реформата в сектора на правосъдието, енергийния сектор, както и стопанската среда като цяло. Изпълнението на предложената операция трябва да върви ръка за ръка с операциите за бюджетна подкрепа, финансирани от Инструмента за съседство, сътрудничество за развитие и международно сътрудничество (ИССРМС).

Както допълнително е обяснено в работния документ на службите на Комисията, придружаващ настоящото предложение, и въз основа на оценката на политическата ситуация, направена от Европейската служба за външна дейност, Комисията смята, че политическите и икономическите предпоставки за предложената операция за МФП са изпълнени.

Общ контекст

Въпреки осезаемото възстановяване след тежката рецесия през 2020 г. макроикономическата перспектива на Молдова остава уязвима. Това се дължи отчасти на продължаващата тежка пандемична ситуация (с нарастване на броя на случаите на COVID-19 и относително ниския процент на ваксинация, който към началото на декември 2021 г. е под 30 %), както и на неотдавнашната газова криза, която постави Молдова под допълнително финансово напрежение. Към това се добавят значителни структурни слабости, по-специално ограничен административен капацитет, допълнителна нужда от подобряване на управлението, както и продължаващата борба с корупцията.

След рязък спад през 2020 г., причинен от пандемията, икономиката отбеляза значително възстановяване през първата половина на 2021 г., като БВП нарасна с 11,5 %, но в голяма степен това се дължи на ниската база. Предвижда се през втората половина на годината растежът да се забави, с по-висока инфлация и отслабено потребление на домакинствата. На този фон МВФ и Световната банка очакват общо възстановяване от около 7 % за тази година като цяло и спад до 4,5 % от БВП през следващата година.

След значителна дезинфлация през изминалата година инфлацията, измерена чрез индекса на потребителските цени (ИПЦ), се повиши силно през 2021 г., като достигна 8,8 % през октомври, значително надвишавайки целевия процент, определен от Националната банка на Молдова (НБМ) на 5 % +/- 1,5 процентни пункта. В по-голяма степен това може да се дължи на покачването на цените на храните, както и на по-високите цени на електроенергията. В отговор на високия инфлационен натиск централната банка повиши лихвите си няколко пъти през тази година, достигайки 5,5 % през октомври. НБМ прогнозира двуцифрена инфлация през първата половина на 2022 г. — до 15 %, като се предполага, че част от нея е с преходен характер, но може да доведе и до допълнително затягане на паричната политика.

Предвид подобрената перспектива за растеж и по-високите данъчни постъпления през септември правителството измени Закона за държавния бюджет, като предвиди дефицит, по-нисък от първоначално очаквания и възлизащ на 5,1 % от БВП, в сравнение с 6,7 % от БВП в началото на 2021 г. С оглед на продължаващата енергийна криза обаче и планираното от органите въвеждане на нови компенсаторни мерки за защита на най-уязвимите потребители през следващата година се очаква фискалната позиция на Молдова да се влоши. Според държавния бюджет за 2022 г., представен в парламента на 25 ноември, бюджетният дефицит ще нарасне до 6 % от БВП през следващата година — високо ниво в сравнение с традиционните средни стойности за Молдова, които за периода 2015—2019 г. се колебаят под 2 % от БВП. Предвижда се разходите да нараснат със 7,6 милиарда леи, в сравнение с увеличение на приходите с 4,2 милиарда леи, за което допринася по-високата събираемост на ДДС.

Предвид увеличените разходи и въпреки допълнителната помощ, която получи от своите международни партньори за смекчаване на последиците от поскъпването на електроенергията, Молдова предвижда да увеличи чувствително държавния си дълг, като надхвърли 40 % от БВП в средносрочен план, в сравнение с около 28 % от БВП през 2019 г., преди предизвиканата от пандемията рецесия и газовата криза.

След като през 2020 г. се сви до 6,6 % от БВП, през първата половина на 2021 г. дефицитът по текущата сметка се увеличи до 14 % от БВП на годишна база, оказвайки нов натиск върху платежния баланс на Молдова. Според прогнозите на МВФ дефицитът по текущата сметка ще достигне 1,5 милиарда долара до края на настоящата година (около 11 % от БВП), което е почти двукратно увеличение в сравнение с миналата година. Това в голяма степен може да бъде обяснено със значителното нарастване както на вноса, така и на износа през 2021 г. Между януари и септември износът нараства с 21,1 % спрямо същия период на 2020 г., но е изпреварен от 31,7 % ръст на вноса.

Валутните резерви на Молдова се оказаха стабилни през целия период на пандемия през 2020 г. и се увеличиха през 2021 г. на 4 милиарда щатски долара към края на септември, оставайки високи спрямо традиционните нива. Това се изразява в покритие от 8 месеца внос и до голяма степен отразява разпределението на специалните права на тираж (СПТ) от МВФ през август на 236 милиона щатски долара, което беше част от глобалния отговор на Фонда на кризата, свързана с COVID-19.

Съгласуваност с действащите разпоредби в тази област на политиката

На 25 май 2020 г. Европейският парламент и Съветът приеха Решение № 701/2020/ЕС за предоставяне на предишната макрофинансова помощ на Република Молдова (като част от пакета за МФП на страните, обхванати от политиките за разширяване и съседство, в контекста на пандемията от COVID-19) в размер на 100 милиона евро под формата на заеми. Помощта бе изцяло изплатена през 2020—2021 г.

Съгласуваност с други политики на Съюза

През годините ЕС и Република Молдова развиха тесни политически и икономически отношения, което доведе до сключване на споразумението за асоцииране (включително ЗВЗСТ), което беше подписано на 27 юни 2014 г. и влезе изцяло в сила на 1 юли 2016 г., а в програма за асоцииране се съдържа списъкът с приоритети за съвместна работа. Последната програма за асоцииране за периода 2017—2019 г. е удължена с една година (поради пандемията през изминалата година), докато се подготви нов документ, обхващащ периода 2021—2027 г.

Икономическите връзки на Молдова с ЕС също са добре развити. ЕС продължава да е най-големият търговски партньор на Молдова, с когото тя осъществява 52 % от общата си търговия през 2020 г. (приблизително 67 % от общия износ и 45 % от общия внос на Молдова), следван от Русия (9 %) и Китай (8 %).

Държавите, обхванати от европейската политика за съседство, са подходящи за МФП (в случай че отговарят на различни условия). МФП на ЕС ще допълни безвъзмездните средства, набрани по линия на ИССРМС и на други програми на ЕС, и по-специално условията, предвидени в изпълняваните от ЕС пакети за бюджетна подкрепа. Като подкрепя приемането от страна на органите на Молдова на подходяща рамка за макроикономическа политика и структурни реформи, МФП от ЕС ще увеличи добавената стойност и ефективността на общите финансови намеси на ЕС, включително чрез други финансови инструменти.

2.ПРАВНО ОСНОВАНИЕ, СУБСИДИАРНОСТ И ПРОПОРЦИОНАЛНОСТ

Правно основание

Правното основание за настоящото предложение е член 212 от ДФЕС.

Субсидиарност (при неизключителна компетентност)

Принципът на субсидиарността е спазен, доколкото целите за възстановяване на краткосрочната макроикономическа стабилност в Република Молдова не могат да бъдат постигнати в достатъчна степен самостоятелно от държавите членки и следователно могат да бъдат постигнати по-добре от Европейския съюз. Основните причини са бюджетните ограничения на национално равнище и нуждата от висока степен на координация между донорите за постигане на максимален обхват и ефективност на помощта.

Пропорционалност

Предложението е в съответствие с принципа на пропорционалност: то се ограничава до необходимия минимум за постигането на краткосрочна макроикономическа стабилност и не надхвърля необходимото за постигане на тази цел.

Както бе установено от Комисията въз основа на прогнозите на МВФ в контекста на Разширения фонд за финансиране (РФФ), размерът на предложената нова МФП съответства на 36 % от остатъчния недостиг на финансиране за периода 2021—2025 г. Това е в съответствие със стандартните практики за споделяне на тежестта при операции за МФП (за страна със споразумение за асоцииране горната граница би била 60 % според заключенията на Съвета по икономически и финансови въпроси от 8 октомври 2002 г.), като се вземе предвид помощта, обещана на Молдова от други двустранни и многостранни донори.

Избор на инструмент

Финансирането на проекти или техническата помощ не биха били подходящи или достатъчни за постигането на макроикономическите цели. В сравнение с другите инструменти на ЕС основната добавена стойност на МФП би била облекчаването на външните финансови ограничения и подкрепата за създаване на стабилна макроикономическа рамка, включително чрез насърчаване на стабилността на платежния баланс и бюджета, както и на целесъобразна рамка за структурни реформи. Като се подпомага установяването на подходяща цялостна рамка в областта на политиката, благодарение на МФП може да се увеличи ефективността на действията, финансирани в Молдова по други, по-тясно специализирани финансови инструменти на ЕС.

3.РЕЗУЛТАТИ ОТ ПОСЛЕДВАЩИТЕ ОЦЕНКИ, КОНСУЛТАЦИИТЕ СЪС ЗАИНТЕРЕСОВАНИТЕ СТРАНИ И ОЦЕНКИТЕ НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО

Консултации със заинтересованите страни

МФП се предоставя като неразделна част от международната подкрепа за икономическата стабилизация на Република Молдова. При изготвянето на настоящото предложение за МФП службите на Комисията се консултираха с МВФ и Световната банка, които вече са въвели мащабни програми за финансиране и са в процес на подготовка на нови инициативи. На 25 ноември 2021 г. Комисията проведе консултации с периодичния Комитет по икономическите и финансовите въпроси, в рамките на които проектопредложението бе одобрено. Освен това Комисията поддържа редовни контакти с молдовските органи.

Събиране и използване на експертни становища

В съответствие с изискванията на Финансовия регламент, в контекста на пакета на МФП за COVID-19, службите на Комисията извършиха оперативна оценка на финансовите потоци и административните процедури на Молдова, за да се уверят, че действащите процедури за управление на програми за помощ, включително МФП, предоставят подходящи гаранции. Окончателният доклад за оперативната оценка, изготвен от консултантско дружество беше получен през юни 2020 г. В доклада се отбелязва безспорният напредък в системите за УПФ и другите финансови процеси, считано от 2015 г., когато е осъществено последното упражнение, като в него се стига до заключението, че състоянието на финансовите процеси и процедури в Молдова се смята за благоприятно за последваща операция за МФП. Развитията в тази област ще продължат да бъдат наблюдавани отблизо чрез редовни доклади за напредъка в реформите на УПФ, изготвяни от делегацията на ЕС в Кишинев.

Оценка на въздействието

Макрофинансовата подкрепа от ЕС е изключителен инструмент за спешни случаи, който е насочен към преодоляването на сериозни затруднения в платежния баланс на трети държави. Поради това настоящото предложение за МФП е освободено от изискването да се извърши оценка на въздействието в съответствие с Насоките на Комисията за по-добро регулиране (SWD (2015) 111 final), тъй като е налице политическа необходимост от бързи действия в извънредна ситуация, която изисква бързи ответни действия.

В по-общ план предложенията на Комисията за МФП се основават на поуките, извлечени от последващите оценки, извършени за минали операции в съседните на ЕС държави. Новата МФП и програмата за икономическо приспособяване и реформи към нея ще помогнат да се намалят нуждите на Молдова от финансиране в краткосрочен план, като в същото време се подкрепят политически мерки, насочени към укрепване на средносрочния платежен баланс и фискалната устойчивост и към засилване на устойчивия растеж, като по този начин се допълва програмата, която ще бъде договорена с МВФ. Тези политически условия следва да се отнасят до някои от основните слабости, показани през годините от молдовската икономика и система за икономическо управление. Възможните области, обвързани с определени условия, по принцип могат да включват реформи за подобряване на управлението във финансовия сектор, УПФ, реформите на енергийния сектор, както и съпътстващи мерки за укрепване на системата за социално осигуряване, подобряване на инвестиционния климат и подкрепа за изпълнението на споразумението за ЗВЗСТ.

Основни права

Държавите, обхванати от европейската политика за съседство (ЕПС), отговарят на условията за предоставяне на МФП. Предварително условие за предоставяне на МФП е държавата, която има право на участие, да зачита ефективните демократични механизми — включително многопартийната парламентарна система — и принципите на правовата държава, както и да гарантира зачитането на правата на човека.

Подновеният ангажимент за реформи и силната политическа воля на новите молдовски органи след изборите през юли в ключови области на реформи, включително реформи в сектора на правосъдието, доброто управление, върховенството на закона и борбата с корупцията, са ясен положителен знак. Органите се ангажират да проведат тези реформи по прозрачен начин и в съответствие със стандартите на ЕС. За тази цел политическата предпоставка за програма за МФП се смята за изпълнена.

4.ОТРАЖЕНИЕ ВЪРХУ БЮДЖЕТА

Предвижда се предложената операция за МФП за Молдова в размер на 150 милиона евро да бъде разпределена на три равни транша, които да бъдат отпуснати между 2022 и 2024 г. Финансовото програмиране за периода 2022—2024 г. позволява елементът от помощта под формата на безвъзмездни средства на стойност 30 милиона евро да бъде финансиран от наличния бюджет по бюджетен ред 14 20 03 01 „Макрофинансова помощ (МФП) — безвъзмездни средства“. Що се отнася до елемента от помощта под формата на заеми на стойност 120 милиона евро, необходимото провизиране в размер на 9 % от гаранцията за външна дейност ще бъде програмирано в рамките на Инструмента за съседство, сътрудничество за развитие и международно сътрудничество (ИССРМР) на обща стойност от 10,8 милиона евро (бюджетен ред 14 02 01 70 „ИССРМС — Осигуряване на общия фонд „Провизии“).

5.ДРУГИ ЕЛЕМЕНТИ

Планове за изпълнение и механизъм за мониторинг, оценка и докладване

Европейският съюз ще отпусне на Молдова МФП на обща стойност от 150 милиона евро под формата на средносрочни и дългосрочни заеми, включително елемент от помощта под формата на безвъзмездни средства, което ще помогне за покриване на остатъчните нужди на Молдова от финансиране за периода 2022—2024 г. Планира се помощта да бъде изплатена на три вноски, разпределени равномерно през целия срок на МФП, при условие че мерките на политиката, с които е обвързан всеки транш, са били напълно и своевременно изпълнени.

Помощта ще бъде управлявана от Комисията. Прилагат се специални разпоредби за предотвратяване на измамите и другите нередности, съобразени с Финансовия регламент.

Комисията и молдовските органи ще договорят меморандум за разбирателство, в който ще бъдат определени мерките за структурни реформи, свързани с предложената операция за МФП, включително някои аспекти по отношение на сроковете и последователността. Освен това, както е обичайно при МФП, отпускането на отделните траншове ще зависи и от това дали прегледите по програмата на МВФ показват задоволителни резултати, както и от прилагането на споразумението за асоцииране между и ЕС и Молдова и на ЗВЗСТ. Комисията ще работи в тясно сътрудничество с органите, за да наблюдава напредъка по мерките на политиките и предварителните условия, както е посочено по-горе.

2021/0438 (COD)

Предложение за

РЕШЕНИЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

за предоставяне на макрофинансова помощ на Република Молдова

ЕВРОПЕЙСКИЯТ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взеха предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 212 от него,

като взеха предвид предложението на Европейската комисия,

след предаване на проекта на законодателния акт на националните парламенти,

в съответствие с обикновената законодателна процедура,

като има предвид, че:

(1)Отношенията между Европейския съюз (наричан по-долу „Съюзът“) и Република Молдова (наричана по-долу „Молдова“) продължават да се развиват в рамките на Европейската политика за съседство и Източното партньорство. Молдова се присъедини към Източното партньорство на ЕС през 2009 г., след което бяха проведени преговори за споразумение за асоцииране ЕС—Молдова. Споразумението, което включва постепенното въвеждане на задълбочена и всеобхватна зона за свободна търговия (ЗВЗСТ), бе подписано през юни 2014 г. и влезе в сила на 1 юли 2016 г.

(2)Икономиката на Молдова беше засегната в значителна степен от рецесията през 2020 г., причинена от пандемията от COVID-19, продължителната политическа безизходица в страната след президентските избори през ноември 2020 г., както и от неотдавнашната енергийна криза. Ситуацията допринесе за значителния недостиг на финансиране на Молдова, влошаване на външната позиция и нарастващи фискални нужди.

(3)След изборите през юли 2021 г. новото молдовско правителство демонстрира силен ангажимент за по-нататъшни реформи с амбициозна програма „Молдова в добри времена 2021—2025 г.“, съсредоточена върху ключови области на политиката и включваща, наред с другото, реформи в сектора на правосъдието, борба с корупцията, добро управление и върховенство на закона.

(4)С подновения ангажимент за реформи и непоколебима политическа воля органите значително ускориха изпълнението на реформите, което също така позволи на Молдова да завърши успешно операцията за МФП във връзка с COVID-19 1 , тъй като всички действия за реформи, договорени със Съюза в меморандума за разбирателство, бяха изпълнени, с изключение на едно действие — за възстановяване на активи — за което беше направен отказ. За тази цел Комисията се консултира с Комитета на държавите членки и не получи възражения.

(5)След като приемането на нова програма на МВФ, договорена през 2020 г., изпадна в застой, Международният валутен фонд („МВФ“) отново се ангажира с Молдова след изборите през юли 2021 г. и постигна споразумение на работно равнище (21 октомври 2021 г.) за разширен кредитен инструмент/разширен фонд за финансиране на стойност 564 милиона щатски долара. Новата програма беше приета с решение на Изпълнителния съвет на МВФ на 20 декември 2021 г. Програмата има за цел да подкрепя икономическото възстановяване и да стартира амбициозна програма за управление и институционални реформи, да укрепи прозрачността и отчетността, да подобри предвидимостта на държавната политика, да укрепи финансовите институции и да насърчи дерегулирането.

(6)С оглед на влошаващото се икономическо положение и перспективи през ноември 2021 г. Молдова поиска от Съюза допълнителна макрофинансова помощ.

(7)Индикативното разпределение на средствата от Съюза за Молдова в рамките на Европейския инструмент за съседство възлиза на 518,15 милиона евро за периода от 2014 до 2020 г., като в тях са включени бюджетна подкрепа и техническа помощ. Единните рамки за подкрепа за 2014—2017 г. и 2017—2020 г. определиха приоритетния сектор за сътрудничество с Молдова, финансиран от Европейския инструмент за съседство за предходния бюджетен период. Приоритетите за 2021—2027 г. ще бъдат определени в новата многогодишна индикативна програма, която е изготвена в тясно сътрудничество с всички заинтересовани страни.

(8)Като се има предвид, че Молдова е държава, която попада в обхвата на европейската политика за съседство, следва да се смята, че тя отговаря на условията за получаване на макрофинансова помощ от Съюза.

(9)Макрофинансовата помощ от Съюза следва да представлява извънреден финансов инструмент на необвързана и нецелева подкрепа за платежния баланс, предназначена за покриване на нуждите на бенефициера от незабавно външно финансиране, и тя следва да бъде в основата на изпълнението на програма в областта на политиката, съдържаща строги незабавни мерки за икономически корекции и структурни реформи, насочени към подобряване на състоянието на платежния баланс в краткосрочен план.

(10)Предвид факта, че в платежния баланс на Молдова все още се наблюдава значителен остатъчен недостиг на външно финансиране, който надвишава средствата, предоставени от МВФ и други многостранни институции, се смята, че при настоящите извънредни обстоятелства предвидената за Молдова макрофинансова помощ от Съюза представлява подходящ отговор на искането на Молдова за подпомагане за икономическата стабилизация във връзка с програмата на МВФ. Макрофинансовата помощ от Съюза ще подпомогне икономическата стабилизация и програмата за структурни реформи на Молдова, като ще допълни средствата, предоставени в рамките на финансовото споразумение с МВФ.

(11)Макрофинансовата помощ от Съюза следва да бъде насочена към подпомагане на възстановяването на устойчиво външно финансиране за Молдова, като по този начин се подпомага икономическото и социалното развитие на страната.

(12)Очаква се макрофинансовото подпомагане от Съюза да върви ръка за ръка с изпълнението на плащанията по операциите за бюджетна подкрепа по Инструмента за съседство, сътрудничество за развитие и международно сътрудничество, въведен с Регламент (ЕС) 2021/947 на Европейския парламент и на Съвета 2 .

(13)Размерът на макрофинансовата помощ от Съюза се определя въз основа на пълна количествена оценка на остатъчните нужди на Молдова от външно финансиране и е съобразен с капацитета на страната да се финансира със собствени средства, и по-специално от международните резерви, с които разполага. Макроикономическата помощ от Съюза следва да допълва програмите и средствата, предоставяни от МВФ и Световната банка. При определянето на размера на помощта се отчитат също очакваният финансов принос от многостранните донори и необходимостта да се осигури справедливо разпределение на тежестта между Съюза и други донори, както и предварително съществуващото разпределение на другите инструменти на Съюза за външно финансиране в Молдова и добавената стойност на цялостното участие на Съюза.

(14)Като се имат предвид остатъчните нужди на Молдова от външно финансиране, нивото на икономическо развитие, измерено чрез съотношенията „доход на глава от населението“ и „процент на бедност“, капацитетът ѝ да се финансира със собствени средства, и по-конкретно международните резерви, с които разполага, и оценката на способността ѝ да изплати дълга въз основа на анализ на устойчивостта на дълга, част от помощта следва да се предоставя под формата на безвъзмездни средства.

(15)Комисията следва да гарантира, че макрофинансовата помощ от Съюза съответства в правно отношение и по същество на основните принципи, целите и мерките, предприети в различните области на външната дейност и в рамките на други съответни политики на Съюза.

(16)Макрофинансовата помощ от Съюза следва да подкрепи външната политика на Съюза по отношение на Молдова. Комисията и Европейската служба за външна дейност следва да работят в тясно сътрудничество през цялото времетраене на операцията за макрофинансова помощ, за да координират външната политика на Съюза и да гарантират нейната последователност.

(17)Макрофинансовата помощ от Съюза следва да подкрепя ангажимента на Молдова за общи ценности със Съюза, включително демокрация, правова държава, добро управление, зачитане на правата на човека, устойчиво развитие и намаляване на бедността, както и нейната ангажираност с принципите за отворена и справедлива търговия, основана на правила.

(18)Зачитането от страна на Молдова на ефективни демократични механизми, включително многопартийна парламентарна система и правова държава, и осигуряването на гаранции за зачитането на правата на човека следва да са предпоставка за предоставянето на макрофинансовата помощ от Съюза. Освен това конкретните цели на макрофинансовата помощ от Съюза следва да подобрят ефикасността, прозрачността и отчетността на системите за управление на публичните финанси, управлението и надзора върху финансовия сектор в Молдова и да насърчат структурните реформи, насочени към подпомагането на устойчив и приобщаващ растеж, създаването на подходящи работни места и фискална консолидация. Комисията и Европейската служба за външна дейност следва редовно да наблюдават спазването на предварителните условия и напредъка в постигането на тези цели.

(19)С оглед осигуряване на ефикасна защита на финансовите интереси на Съюза, свързани с макрофинансовата помощ от Съюза, Молдова следва да предприеме подходящи мерки относно предотвратяването на измамите и борбата с тях, корупцията и всякакви други нередности във връзка с помощта. Освен това следва да се предвиди извършването на проверки от страна на Комисията и одити на Сметната палата.

(20)Отпускането на макрофинансовата помощ от Съюза не засяга правомощията на Европейския парламент и на Съвета като бюджетни органи.

(21)Размерите на макрофинансовата помощ, отпусната под формата на безвъзмездни средства, и размерите на провизиите, необходими за макрофинансовата помощ под формата на заеми, следва да съответстват на бюджетните кредити, предвидени в многогодишната финансова рамка.

(22)Макрофинансовата помощ от страна на Съюза следва да бъде управлявана от Комисията. За да се гарантира, че Европейският парламент и Съветът могат да следят за изпълнението на настоящото решение, Комисията следва редовно да ги информира за развитията, свързани с помощта, и да им предоставя съответните документи.

(23)За да се гарантират еднакви условия на изпълнение на настоящото решение, на Комисията следва да се предоставят изпълнителни правомощия. Тези правомощия следва да бъдат упражнявани в съответствие с Регламент (ЕС) № 182/2011 на Европейския парламент и на Съвета 3 .

(24)Макрофинансовата помощ от Съюза следва да бъде обвързана с изпълнението на условия в областта на икономическата политика, които ще бъдат определени в меморандум за разбирателство. За да се гарантират еднакви условия на изпълнение, както и за целите на по-голяма ефикасност, на Комисията следва да бъде предоставено правомощието да договори тези условия с органите на Молдова под надзора на комитета на представителите на държавите членки в съответствие с Регламент (ЕС) № 182/2011. Съгласно този регламент процедурата по консултиране следва по принцип да се прилага за всички случаи с изключение на предвидените в регламента. Като се има предвид потенциално значителното въздействие на помощ, чийто размер надхвърля 90 милиона евро, е целесъобразно за операциите над този праг да се използва процедурата по разглеждане. Предвид размера на макрофинансовата помощ от Съюза за Молдова процедурата по разглеждане следва да се прилага за приемането на Меморандума за разбирателство и за намаляване, спиране или отмяна на помощта,

ПРИЕХА НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

1.Съюзът предоставя макрофинансова помощ в максимален размер от 150 милиона евро за Молдова („макрофинансова помощ от Съюза“) с цел подпомагане на икономическото стабилизиране на Молдова и провеждането на съществени реформи. От тази максимална сума до 120 милиона евро се предоставят под формата на заеми и до 30 милиона евро — под формата на безвъзмездни средства. Отпускането на макрофинансовата помощ от Съюза зависи от одобрението на бюджета на Съюза за съответната година от страна на Европейския парламент и на Съвета. Помощта се отпуска на Молдова за покриване на нуждите на платежния баланс, определени в програмата на МВФ.

2.За финансирането на частта от макрофинансовата помощ от Съюза, която е под формата на заеми, Комисията се оправомощава, от името на Съюза, да заема необходимите средства на капиталовите пазари или от финансовите институции и да ги предоставя като заем на Молдова. Максималният среден срок на заемите е 15 години.

3.Отпускането на макрофинансовата помощ от Съюза се управлява от Комисията в съответствие със споразуменията или договореностите, постигнати между Международния валутен фонд (МВФ) и Молдова, и с основните принципи и цели на икономическите реформи, заложени в споразумението за асоцииране ЕС—Молдова, включително ЗВЗСТ, договорено по линия на Европейската политика за съседство (ЕПС).

Комисията осведомява редовно Европейския парламент и Съвета за развитията във връзка с макрофинансовата помощ от Съюза, включително за изплащането на помощта, и им предоставя своевременно съответните документи.

4.Макрофинансовата помощ от Съюза се предоставя за период от две години и половина, считано от първия ден след влизането в сила на меморандума за разбирателство, посочен в член 3, параграф 1.

5.Ако финансовите нужди на Молдова намалеят съществено през периода на отпускане на макрофинансовата помощ от Съюза в сравнение с първоначалните прогнози, като действа в съответствие с процедурата по разглеждане, посочена в член 7, параграф 2, Комисията намалява размера на помощта, временно я спира или я отменя.

Член 2

1.Зачитането от страна на Молдова на ефективни демократични механизми, включително многопартийна парламентарна система и върховенството на закона, и осигуряването на гаранции за зачитането на правата на човека са предпоставка за предоставянето на макрофинансовата помощ от Съюза.

2.През целия цикъл на макрофинансовата помощ от Съюза Комисията и Европейската служба за външна дейност следят за изпълнението на това задължително условие.

3.Параграфи 1 и 2 се прилагат в съответствие с Решение 2010/427/ЕС на Съвета 4 .

Член 3

1.В съответствие с процедурата по разглеждане, посочена в член 7, параграф 2, Комисията договаря с органите на Молдова ясно определени условия на икономическата политика и финансови условия, като се обръща особено внимание на структурните реформи и стабилните публични финанси, от които да зависи макрофинансовата помощ от Съюза и които да бъдат установени в меморандум за разбирателство (наричан по-долу „меморандумът за разбирателство“), съдържащ график за изпълнение на тези условия. Условията на икономическата политика и финансовите условия, определени в меморандума за разбирателство, съответстват на споразуменията или договореностите, посочени в член 1, параграф 3, включително на програмите за макроикономически корекции и структурни реформи, изпълнявани от Молдова с подкрепата на МВФ.

2.С посочените в параграф 1 условия се цели по-специално повишаване на ефикасността, прозрачността и отчетността на системите за управление на публичните финанси в Молдова, включително по отношение на използването на макрофинансовата помощ от Съюза. Напредъкът по отношение на взаимното отваряне на пазара, развиването на справедлива търговия, основана на правила, и другите приоритети в рамките на външната политика на Съюза също се вземат надлежно предвид при определянето на мерките на политиката. Комисията редовно следи постигнатия при осъществяването на тези цели напредък.

3.Подробните финансови параметри на макрофинансовата помощ от Съюза се определят в споразумение за заем и в споразумение за безвъзмездна помощ, които предстои да бъдат сключени между Комисията и Молдова.

4.Комисията редовно проверява дали продължават да са изпълнени условията в член 4, параграф 3, включително дали икономическите политики на Молдова са в съответствие с целите на макрофинансовата помощ от Съюза. За целите на тази проверка Комисията си сътрудничи тясно с МВФ и Световната банка, а когато е необходимо, и с Европейския парламент и със Съвета.

Член 4

1.В съответствие с условията по параграф 3 Комисията предоставя макрофинансовата помощ от Съюза на траншове, всеки от които е съставен от заем и безвъзмездни средства. Размерът на всеки транш се определя в меморандума за разбирателство, посочен в член 3.

2.Сумите на предоставената под формата на заем макрофинансова помощ се отпускат, когато това е необходимо, в съответствие с Регламент (ЕС) 2021/947 на Европейския парламент и на Съвета.

3.Комисията взема решение за отпускането на траншовете, ако са спазени условията по-долу:

а)предварителното условие по член 2;

б)постигането на задоволителни резултати при изпълнението на програма на политиката, съдържаща строги мерки за корекции и структурни реформи, подкрепяни от договореност за кредитиране с МВФ като непредпазна мярка;

в)задоволителното изпълнение на икономическата политика и на финансовите условия, договорени в меморандума за разбирателство.

Отпускането на втория транш по принцип се извършва не по-рано от три месеца след отпускането на първия транш. Отпускането на третия транш по принцип се извършва не по-рано от три месеца след отпускането на втория транш.

4.Когато условията по параграф 3 не са изпълнени, Комисията временно спира или отменя изплащането на макрофинансовата помощ от Съюза. В такъв случай тя информира Европейския парламент и Съвета за причините за това спиране или тази отмяна.

5.Макрофинансовата помощ от Съюза се изплаща на Националната банка на Молдова. В зависимост от разпоредбите, договорени в Меморандума за разбирателство, включително потвърждение на остатъчните нужди от бюджетно финансиране, финансовите средства от Съюза може да бъдат преведени на Министерството на финансите на Молдова като краен бенефициер.

Член 5

1.Операциите по получаване и отпускане на заем, свързани с частта от макрофинансовата помощ от Съюза, която е под формата на заем, се извършват в евро, с един и същ вальор и не могат да ангажират Съюза в преобразуване на падежи, нито да го излагат на валутни или лихвени рискове или на други търговски рискове.

2.Ако обстоятелствата позволяват, и при искане от Молдова, Комисията може да предприеме необходимите стъпки, за да гарантира, че в условията на заема е включена клауза за преждевременното му погасяване, съпроводена от съответна клауза в условията на операциите по получаване на заем.

3.Ако обстоятелствата позволяват подобряване на лихвения процент по заема, и по искане на Молдова, Комисията може да реши да рефинансира изцяло или отчасти първоначалните заеми или да преструктурира съответните финансови условия. Операциите по рефинансиране или преструктуриране се извършват в съответствие с параграфи 1 и 4 и не трябва да водят до удължаване на матуритета на съответните заеми или до увеличаване на неизплатената главница към датата на рефинансиране или преструктуриране.

4.Всички разходи на Съюза, свързани с операциите по получаване и предоставяне на заем съгласно настоящото решение, се поемат от Молдова.

5.Комисията информира Европейския парламент и Съвета за развитието на операциите, посочени в параграфи 2 и 3.

Член 6

1.Макрофинансовата помощ от Съюза се усвоява в съответствие с Регламент (ЕС, Евратом) № 1046/2018 на Европейския парламент и на Съвета 5 .

2.Усвояването на макрофинансовата помощ от Съюза се извършва чрез пряко управление.

3.Споразумението за заем и споразумението за безвъзмездна помощ, подлежащи на съгласуване с молдовските органи, съдържат разпоредби, които:

а)гарантират, че Молдова извършва редовни проверки за правилното използване на финансирането от бюджета на Съюза, предприема съответните мерки за предотвратяване на нередности и измами, и ако е необходимо, предприема правни действия за възстановяването на средствата, предоставени съгласно настоящото решение, които са били незаконно присвоени;

б)гарантират защитата на финансовите интереси на Съюза, по-специално като предвиждат конкретни мерки във връзка с предотвратяването на измамите и борбата с тях, корупцията и всички други нередности, засягащи макрофинансовата помощ от Съюза, в съответствие с Регламент (ЕО, Евратом) № 2988/95 на Съвета 6 , Регламент (Евратом, ЕО) № 2185/96 на Съвета 7 , Регламент (ЕС, Евратом) № 883/2013 на Европейския парламент и на Съвета 8 и — за държавите членки, участващи в засиленото сътрудничество във връзка с Европейската прокуратура — Регламент (ЕС) 2017/1939 на Съвета 9 ; по-конкретно за тази цел Европейската служба за борба с измамите (OLAF) изрично се оправомощава да извършва разследвания, и по-специално проверки и инспекции на място, в т.ч. операции в областта на цифровата криминалистика и събеседвания; Комисията или нейните представители изрично се оправомощават да извършват проверки, включително проверки и инспекции на място;

в)упълномощават изрично Комисията и Сметната палата да правят одити в периода на предоставяне на макрофинансовата помощ от Съюза и след него, включително одити на документи и одити на място, напр. оперативни оценки;

г)гарантират, че Съюзът има право да изиска заемът да бъде погасен предсрочно и/или безвъзмездните средства изцяло да му бъдат изплатени обратно, когато е установено, че във връзка с управлението на макрофинансовата помощ от Съюза Молдова е участвала в измама или корупция или друга незаконна дейност, която вреди на финансовите интереси на Съюза;

д)гарантират, че всички разходи на Съюза, които се отнасят до финансовата помощ, се покриват от Молдова.

4.Преди изпълнението на макрофинансовата помощ от Съюза Комисията преценява в рамките на оперативна оценка надеждността на финансовата уредба на Молдова, административните процедури и механизмите за вътрешен и външен контрол, които са от значение за помощта.

Член 7

1.Комисията се подпомага от комитет. Този комитет е комитет по смисъла на Регламент (ЕС) № 182/2011.

2.При позоваване на настоящия параграф се прилага член 5 от Регламент (ЕС) № 182/2011.

Член 8

1.До 30 юни всяка година Комисията представя на Европейския парламент и на Съвета доклад за изпълнението на настоящото решение през предходната година, включващ оценка на изпълнението. В този доклад:

а)се разглежда напредъкът по отношение на изпълнението на макрофинансовата помощ от Съюза;

б)се прави оценка на икономическото състояние и на перспективите пред Молдова, както и на напредъка при изпълнението на политическите мерки, посочени в член 3, параграф 1;

в)се посочва връзката между условията на икономическата политика, определени в меморандума за разбирателство, текущите икономически и бюджетни показатели на Молдова и решенията на Комисията за изплащане на траншовете по макрофинансовата помощ от Съюза.

2.Не по-късно от две години след изтичането на срока за предоставяне на помощта, посочен в член 1, параграф 4, Комисията представя пред Европейския парламент и на Съвета доклад за последваща оценка на резултатите и ефикасността на предоставената макрофинансова помощ от Съюза и на степента, в която тя е допринесла за постигане на целите на помощта.

Член 9

Настоящото решение влиза в сила в деня след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Съставено в Брюксел на […] година.

За Европейския парламент                За Съвета

Председател                Председател

ЗАКОНОДАТЕЛНА ФИНАНСОВА ОБОСНОВКА

1.РАМКА НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО/ИНИЦИАТИВАТА

1.1.Наименование на предложението/инициативата

1.2.Съответна(и) област(и) на политиката

1.3.Предложението/инициативата е във връзка с:

1.4.Цел(и)

1.4.1.Обща(и) цел(и)

1.4.2.Конкретна(и) цел(и)

1.4.3.Очакван(и) резултат(и) и отражение

1.4.4.Показатели за изпълнението

1.5.Мотиви за предложението/инициативата

1.5.1.Изисквания, които трябва да бъдат изпълнени в краткосрочна или дългосрочна перспектива, включително подробен график за изпълнението на инициативата

1.5.2.Добавена стойност от участието на Съюза (може да е в резултат от различни фактори, например ползи по отношение на координацията, правна сигурност, по-добра ефективност или взаимно допълване). За целите на тази точка „добавена стойност от участието на Съюза“ е стойността, която е резултат от намесата на ЕС и е допълнителна спрямо стойността, която би била създадена само от отделните държави членки.

1.5.3.Изводи от подобен опит в миналото

1.5.4.Съвместимост с многогодишната финансова рамка и евентуални синергии с други подходящи инструменти

1.5.5.Оценка на различните налични варианти за финансиране, включително възможностите за преразпределяне на средства

1.6.Продължителност и финансово отражение на предложението/инициативата

1.7.Планиран(и) метод(и) на управление

2.МЕРКИ ЗА УПРАВЛЕНИЕ

2.1.Правила за мониторинг и докладване

2.2.Система(и) за управление и контрол

2.2.1.Обосновка на предложените начини за управление, механизми за финансиране на изпълнението, начини за плащане и стратегия за контрол

2.2.2.Информация относно установените рискове и системата(ите) за вътрешен контрол, създадена(и) с цел намаляването им

2.2.3.Оценка и обосновка на разходната ефективност на проверките (съотношение „разходи за контрол ÷ стойност на съответните управлявани фондове“) и оценка на очакваната степен на риска от грешки (при плащане и при приключване)

2.3.Мерки за предотвратяване на измами и нередности

3.ОЧАКВАНО ФИНАНСОВО ОТРАЖЕНИЕ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО/ИНИЦИАТИВАТА

3.1.Съответни функции от многогодишната финансова рамка и разходни бюджетни редове

3.2.Очаквано финансово отражение на предложението върху бюджетните кредити

3.2.1.Обобщение на очакваното отражение върху бюджетните кредити за оперативни разходи

3.2.2.Очакван резултат, финансиран с бюджетни кредити за оперативни разходи

3.2.3.Обобщение на очакваното отражение върху бюджетните кредити за административни разходи

3.2.4.Съвместимост с настоящата многогодишна финансова рамка

3.2.5.Финансов принос от трети страни

3.3.Очаквано отражение върху приходите

ЗАКОНОДАТЕЛНА ФИНАНСОВА ОБОСНОВКА

1.РАМКА НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО/ИНИЦИАТИВАТА 

1.1.Наименование на предложението/инициативата

Предложение за решение на Европейския парламент и на Съвета за предоставяне на допълнителна макрофинансова помощ на Република Молдова

1.2.Съответна(и) област(и) на политиката в структурата на УД/БД 10  

Област на политиката:    Икономически и финансови въпроси

Дейност:    Международни икономически и финансови въпроси

1.3.Естество на предложението/инициативата

X Предложението/инициативата е във връзка с нова дейност 

 Предложението/инициативата е във връзка с ново действие след пилотен проект/подготвително действие 11  

 Предложението/инициативата е във връзка с продължаване на съществуваща дейност 

 Предложението/инициативата е във връзка с дейност, пренасочена към нова дейност 

1.4.Цел(и)

1.4.1.Многогодишни стратегически цели на Комисията, за чието изпълнение е предназначено предложението/инициативата

„Нови стимули за работните места, растежа и инвестициите: насърчаване на просперитета извън границите на ЕС“

1.4.2.Конкретна(и) цел(и)

Конкретна цел №

„Насърчаване на просперитета извън границите на ЕС“

Съответни дейности във връзка с УД/БД

Дейностите в компетентността на ГД „Икономически и финансови въпроси“ (DG ECFIN) включват:

а)    подпомагане на макрофинансовата стабилност и насърчаване на стимулиращи растежа реформи извън ЕС, включително чрез редовни икономически диалози с ключови партньори, както и чрез предоставяне на макрофинансова помощ; както и

б)    подпомагане на процеса на разширяване и изпълнението на политиките на ЕС за разширяване и за съседство, както и на други приоритети на ЕС в партньорите, чрез извършване на икономически анализ и предоставяне на оценки и съвети в областта на политиката.

1.4.3.Очакван(и) резултат(и) и отражение

Да се посочи въздействието, което предложението/инициативата следва да окаже по отношение на бенефициерите/целевите групи.

·Да допринесе за покриването на нуждите от външно финансиране на Молдова в контекста на значително влошаване на външните ѝ сметки вследствие на продължаващата пандемия от COVID-19.

·Да намали нуждите на партньора от бюджетно финансиране.

·Да подпомогне усилията за фискална консолидация и външното стабилизиране в контекста на програмата на МВФ.

·Да подпомогне структурните реформи, насочени към подобряване на цялостното макроикономическо управление, засилване на икономическото управление и повишаване на прозрачността, както и към подобряване на условията за устойчив растеж.

1.4.4.Показатели за изпълнението

Посочете показателите за проследяване на напредъка и на постиженията.

Органите на Молдова ще са длъжни редовно да докладват по набор от икономически показатели пред службите на Комисията и да предоставят подробен отчет за спазването на договорените условия на политиката преди изплащането на траншовете от помощта.

Службите на Комисията ще продължат да следят управлението на публичните финанси след оперативната оценка на финансовите процеси и на административните процедури в Молдова, която беше направена през юни 2020 г. Делегацията на ЕС в партньорите също ще предоставя редовни доклади по въпроси, свързани с мониторинга на помощта. Службите на Комисията ще продължат да поддържат тесни връзки с МВФ и Световната банка, за да се възползват от техния опит, натрупан в рамките на текущата им дейност в съответния партньор.

В предложеното законодателно решение се предвижда да бъде изготвян годишен доклад до Европейския парламент и до Съвета, който да включва оценка на изпълнението на тази операция. В срок от две години след края на периода на изпълнение ще бъде извършена независима последваща оценка на помощта.

1.5.Мотиви за предложението/инициативата 

1.5.1.Изисквания, които трябва да бъдат изпълнени в краткосрочна или дългосрочна перспектива, включително подробен график за изпълнението на инициативата

Изплащането на помощта зависи от изпълнението на политическите предпоставки и постигането на задоволителни резултати при изпълнението на икономическата програма между Молдова и МВФ, одобрена от изпълнителния съвет на МВФ на 20 декември 2021 г., след като молдовските органи изпълниха определен брой договорени в миналото действия. Освен това Комисията и органите на Молдова ще договорят съвместно конкретни условия на политиката, които ще бъдат посочени в меморандум за разбирателство.

Планира се помощта да бъде отпусната на три транша. Очаква се първият транш да бъде изплатен в средата на 2022 г. Вторият транш може да бъде отпуснат в началото на 2023 г., последван от третия транш по-късно на същата година или през първата половина на 2024 г., при условие че мерките на политиката, с които е обвързан всеки транш, са изпълнени своевременно.

1.5.2.Добавена стойност от участието на Съюза (може да е в резултат от различни фактори, например ползи по отношение на координацията, правна сигурност, по-добра ефективност или взаимно допълване). За целите на тази точка „добавена стойност от участието на Съюза“ е стойността, която е резултат от намесата на ЕС и е допълнителна спрямо стойността, която би била създадена само от отделните държави членки.

Инструментът за макрофинансова помощ (МФП) е инструмент с политическо основание, целящ да се намалят краткосрочните и средносрочните нужди от външно финансиране. В условията на продължаваща пандемия от COVID-19 МФП ще осигури пространство за икономическа политика на органите, за да могат те да дадат ефективен икономически отговор на тази пандемия. Чрез предложената МФП ще се съдейства на партньора да преодолее икономическите трудности, утежнени от пандемията от COVID-19, и по този начин ще се допринесе за насърчаване на макроикономическата и политическата стабилност в партньорите. МФП ще допълни средствата, предоставени от международните финансови институции, двустранните донори и други финансови институции на ЕС. По този начин тя ще допринесе за цялостната ефективност на финансовата подкрепа, предоставяна от международната общност, както и на друга финансова помощ от ЕС, включително операции за бюджетна подкрепа.

Освен това се очаква чрез предоставяне на дългосрочно финансиране при много изгодни условия, които са по-добри от тези, предлагани от останалите международни или двустранни донори, програмата за МФП да помогне на правителството да изпълни бюджета без отклонения от данъчно облагане, както и да допринесе за устойчивото обслужване на дълга.

Освен финансовото отражение на МФП, предложената програма ще засили ангажимента на правителствата за провеждане на реформи и техния стремеж за установяване на по-близки отношения с ЕС, както е отразено в споразумението за асоцииране, влязло в сила през 2016 г. Този резултат ще бъде постигнат, наред с другото, чрез подходящи предварителни условия за изплащане на помощта. В по-широк контекст с програмата ще се покаже, че ЕС е готов да оказва подкрепа на партньорите, участващи в Източното съседство, включително Молдова, в моменти на икономически трудности.

1.5.3.Изводи от подобен опит в миналото

Операциите за макрофинансова помощ в партньорите подлежат на последваща оценка. При извършените до настоящия момент оценки (на приключените програми за МФП) бе заключено, че операциите за МФП допринасят за подобряването на външната устойчивост, за макроикономическата стабилност и за осъществяването на структурни реформи в партньора, макар понякога този принос да е скромен и косвен. В повечето случаи операциите за МФП са имали положителен ефект върху платежния баланс на партньора и са спомогнали да се намалят неговите бюджетни ограничения. Те са довели и до леко повишаване на икономическия растеж.

1.5.4.Съвместимост с многогодишната финансова рамка и евентуални синергии с други подходящи инструменти

Съвместимост с многогодишната финансова рамка

В многогодишната финансова рамка за 2021—2027 г. предоставянето на заеми от МФП ще бъде покрито от гаранцията за външна дейност в рамките на „Глобална Европа“ (Инструмент за съседство, сътрудничество за развитие и международно сътрудничество). (Индикативният) кредитен капацитет, предвиден за МФП, е достатъчен, за да покрие тази операция, както и други операции за МФП в процес на изпълнение.

Евентуални синергии с други подходящи инструменти

ЕС е сред най-големите донори на Молдова, като подпомага нейните икономически, структурни и институционални реформи, както и гражданското общество. За периода 2014—2020 г. финансовото подпомагане от ЕС за Молдова възлиза на 518,15 милиона евро (Многогодишната индикативна програма (МИП) за 2021—2027 г., която е в процес на подготовка). В този контекст настоящата програма за МФП допълва други външни дейности или инструменти на ЕС, използвани за подкрепа на Молдова. Наред с това тя е в съответствие с новия инструмент „Глобална Европа“ (Инструмент за съседство, сътрудничество за развитие и международно сътрудничество) и с Инструмента за предприсъединителна помощ (ИПП III) за 2021—2027 г. 

В сравнение с други инструменти на ЕС основната добавена стойност от МФП ще бъде приносът ѝ за създаването на стабилна макроикономическа рамка, включително като се подпомогне стабилността на платежния баланс и бюджета, както и за създаването на подходяща рамка за постигане на напредък в структурните реформи. Чрез МФП не се предоставя редовна финансова подкрепа и МФП трябва да бъде преустановена веднага след като външните финанси на партньора бъдат стабилизирани.

МФП също така ще допълва действията на международната общност, и по-специално програмите за корекции и реформи, подкрепяни от МВФ и Световната банка.

1.5.5.Оценка на различните налични варианти за финансиране, включително възможностите за преразпределяне на средства

Използвайки заеми, тази операция за МФП увеличава ефективността на бюджета на ЕС чрез ефект на ливъридж и осигурява най-ефективния от гледна точка на разходите вариант.

Комисията е оправомощена да заема средства от капиталовите пазари от името на Европейския съюз и Евратом, като използва гаранцията от бюджета на ЕС. Целта е благодарение на високия кредитен статус (с рейтинг AAA от Fitch, Moody’s и DBRS, AA от S&P, всички със стабилна перспектива) на ЕС/Евратом да се получат средства от пазара при възможно най-добри ставки и след това те да се отпуснат на допустими кредитополучатели в контекста на отпускането на заеми в рамките на ЕМФС, ПБ, МФП и по проекти на Евратом. Операциите по получаване и отпускане на заеми се осъществяват като операции от вида „бек-ту-бек“, с което се гарантира, че бюджетът на ЕС не поема лихвен или валутен риск. Целта за получаване на средства при възможно най-добри ставки за дейностите по получаване и отпускане на заеми е постигната, тъй като тези ставки са в съответствие с партньорските институции (ЕИБ, ЕМФС и ЕМС).

1.6.Продължителност и финансово отражение на предложението/инициативата

X ограничен срок на действие

   в сила от 2022 до 2024 г.

   Финансово отражение от 2022 до 2024 г. за бюджетните кредити за поети задължения и от 2022 до 2025 г. за бюджетните кредити за плащания.

 неограничен срок на действие

Изпълнение с период на започване на дейност от ГГГГ до ГГГГ,

последван от функциониране с пълен капацитет.

1.7.Планиран(и) метод(и) на управление 12  

X Пряко управление от Комисията

Х от нейните служби, включително от нейния персонал в делегациите на Съюза;

   от изпълнителните агенции

 Споделено управление с държавите членки

 Непряко управление чрез възлагане на задачи по изпълнението на бюджета на:

трети държави или на органите, определени от тях;

международни организации и техните агенции (да се уточни);

ЕИБ и Европейския инвестиционен фонд;

органите, посочени в членове 70 и 71 от Финансовия регламент;

публичноправни органи;

частноправни органи със задължение за обществена услуга, доколкото предоставят подходящи финансови гаранции;

органи, уредени в частното право на държава членка, на които е възложено осъществяването на публично-частно партньорство и които предоставят подходящи финансови гаранции;

лица, на които е възложено изпълнението на специфични дейности в областта на ОВППС съгласно дял V от ДЕС и които са посочени в съответния основен акт.

Ако е посочен повече от един метод на управление, пояснете в частта „Забележки“.

Коментари

2.МЕРКИ ЗА УПРАВЛЕНИЕ 

2.1.Правила за мониторинг и докладване 

Да се посочат честотата и условията.

Действията, които ще бъдат финансирани по настоящото решение, ще се осъществяват под пряко управление от Комисията на централно ниво и с подкрепата на делегациите на Съюза.

Помощта е от макроикономическо естество и е планирана в съответствие с подкрепяната от МВФ програма. Службите на Комисията ще извършват мониторинг на дейността въз основа на напредъка при изпълнението на споразумението с МВФ и при осъществяването на конкретни мерки за реформи, които предстои да бъдат договорени с органите на партньорите в меморандум за разбирателство, като честота на този мониторинг ще зависи от броя траншове (вж. също точка 1.4.4).

2.2.Система(и) за управление и контрол 

2.2.1.Обосновка на предложените начини за управление, механизми за финансиране на изпълнението, начини за плащане и стратегия за контрол

Действията, които ще бъдат финансирани по настоящото решение, ще се осъществяват под пряко управление от Комисията на централно ниво и с подкрепата на делегациите на Съюза.

Плащанията по МФП зависят от успешните прегледи и са обвързани с изпълнението на условията, свързани с всяка операция. Изпълнението на условията се следи отблизо от Комисията в тясно сътрудничество с делегациите на Съюза.

2.2.2.Информация относно установените рискове и системата(ите) за вътрешен контрол, създадена(и) с цел намаляването им

Установени рискове

По отношение на предложените операции за МФП съществуват фидуциарни, стратегически и политически рискове.

Има риск МФП да бъде използвана по неправомерен начин. Тъй като МФП не е предназначена за специфични разходи (за разлика например от финансирането на проекти), този риск е свързан с фактори като общото качество на системите за управление в централната банка и министерството на финансите на партньора, административните процедури, функциите за контрол и надзор, сигурността на информационните системи и наличието на подходящи структури за вътрешен и външен одит.

Друг риск е свързан с възможността партньорът да не изпълнява финансовите си задължения към ЕС, произтичащи от предложените заеми по МФП (риск от неизпълнение или кредитен риск), което би могло да се дължи например на значително допълнително влошаване на платежния баланс и фискалната позиция на партньора.

Системи за вътрешен контрол

По отношение на макрофинансовата помощ ще се прилагат процедурите за проверка, контрол и одит, за които отговарят Комисията, включително Европейската служба за борба с измамите (OLAF), и Европейската сметна палата съгласно член 129 от Финансовия регламент.

Предварително: Оценка на Комисията на системите за управление и контрол в държавите бенефициери. По отношение на всяка държава бенефициер се извършва предварителна оперативна оценка на финансовите процеси и средата за контрол от страна на Комисията, която, ако е необходимо, получава техническа подкрепа от консултанти. Извършват се анализ на счетоводните процедури, разделяне на задълженията и вътрешен/външен одит на централната банка и министерството на финансите, за да се осигури разумна увереност за добро финансово управление. Ако бъдат установени слабости, се определят съответни условия, които трябва да бъдат изпълнени преди изплащането на помощта. Освен това при необходимост се въвеждат специални договорености за плащанията (напр. обособени сметки).

По време на изпълнението: проверки от Комисията на периодичните декларации на партньорите. Плащането зависи от: 1) мониторинга на изпълнението на договорените условия, извършван от персонала на ГД „Икономически и финансови въпроси“ в тясно сътрудничество с делегациите на ЕС и с външните заинтересовани страни, например МВФ, и 2) обичайната процедура за контрол, предвидена във финансовия процес (модел 2), използван в ГД „Икономически и финансови въпроси“, включително проверката от финансовото звено на изпълнението на посочените по-горе условия за изплащането на помощта. Изплащането на средства по операции за МФП може да бъде подложено на допълнителни независими последващи проверки (документни и/или на място), извършвани от служители от екипа за последващ контрол на генералната дирекция. Такива проверки могат да бъдат извършвани и по искане на отговорния вторично оправомощен разпоредител с бюджетни кредити. При необходимост (досега не се е случвало) може да бъдат прекъсвани или спирани плащания, да бъдат извършвани финансови корекции (от Комисията) и да бъдат събирани суми, като това е изрично предвидено в споразуменията за финансиране с партньорите.

2.2.3.Оценка и обосновка на разходната ефективност на проверките (съотношение „разходи за контрол ÷ стойност на съответните управлявани фондове“) и оценка на очакваната степен на риска от грешки (при плащане и при приключване) 

Чрез въведените системи за контрол, като например предварителните оперативни оценки и последващите оценки, за плащанията по МФП бе постигнат действителен процент на грешка от 0 %. Не са известни случаи на измама, корупция или незаконна дейност. Операциите за МФП имат ясна интервенционна логика и това позволява на Комисията да оценява тяхното въздействие. Контролът дава възможност да се потвърдят получената увереност и постигането на целите и приоритетите на политиката.

2.3.Мерки за предотвратяване на измами и нередности 

Да се посочат съществуващите или планираните мерки за превенция и защита, например от Стратегията за борба с измамите.

За намаляване на рисковете от неправомерно използване на средствата бяха и ще бъдат предприети няколко мерки:

Първо, споразумението за заем ще съдържа разпоредби за извършване на проверки, предотвратяване на измами, одити и събиране на средства в случай на измама или корупция. С цел по-голяма ефикасност, прозрачност и отчетност се предвижда също помощта да бъде обвързана с определени условия в рамките на политиката, включително в областта на управлението на публичните финанси. Също така помощта ще се изплаща по специална сметка в централната банка на партньора.

Освен това в съответствие с изискванията на Финансовия регламент службите на Комисията извършиха оперативна оценка на финансовите процеси и административните процедури на Молдова, за да се уверят, че действащите процедури за управление на програми за помощ, включително МФП, предоставят подходящи гаранции. Оценката беше извършена през 2020 г. и обхваща области като изготвянето и изпълнението на бюджета, публичния вътрешен финансов контрол, вътрешния и външния одит, възлагането на обществени поръчки, управлението на паричните средства и на публичния дълг, както и независимостта на централната банка. Промените в тази област ще бъдат наблюдавани внимателно от делегациите на ЕС в съответните партньори. Освен това Комисията използва бюджетна подкрепа, за да помогне на съответните партньори да подобрят системите си за управление на публичните финанси (УПФ), като тези усилия получават голяма подкрепа и от други донори.

И накрая, по отношение на помощта ще се прилагат процедурите за проверка, контрол и одит, за които отговарят Комисията, включително Европейската служба за борба с измамите (OLAF), и Европейската сметна палата съгласно член 129 от Финансовия регламент.

3.ОЧАКВАНО ФИНАНСОВО ОТРАЖЕНИЕ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО/ИНИЦИАТИВАТА 

3.1.Съответни функции от многогодишната финансова рамка и разходни бюджетни редове 

·Съществуващи бюджетни редове

По реда на функциите от многогодишната финансова рамка и на бюджетните редове.

Функция от много-годишната финансова рамка

Бюджетен ред

Вид
разход

Финансов принос

Номер

Многогод./
едногод. 13

от държави от ЕАСТ 14

от държави кандидатки 15

от трети държави

по смисъла на член 21, параграф 2, буква б) от Финансовия регламент

14.02.01.70.06 [заеми от МФП — ГВД]

Многогод.

НЯМА

НЯМА

НЯМА

НЯМА

14.20.03.01 [безвъзмездни средства по МФП]

Многогод.

НЯМА

НЯМА

НЯМА

НЯМА

·Поискани нови бюджетни редове — неприложимо

3.2.Очаквано финансово отражение на предложението върху бюджетните кредити 

3.2.1.Обобщение на очакваното отражение върху бюджетните кредити за оперативни разходи 

   Предложението/инициативата не налага използване на бюджетни кредити за оперативни разходи

X    Предложението/инициативата налага използване на бюджетни кредити за оперативни разходи съгласно обяснението по-долу:

млн. евро (до 3-тия знак след десетичната запетая)

Функция от многогодишната финансова рамка

6

Функция 6 — „Съседните региони и светът“ 

ГД: „Икономически и финансови въпроси“

Година
2021

Година
2022

Година
2023

Година
2024

Година
2025

ОБЩО

• Бюджетни кредити за оперативни разходи

Бюджетен ред 16  

14.02.01.70.06 [заеми от МФП — ГВД]

Поети задължения

1а)

10,8

10,8

Плащания

2a)

10,8

10,8

Бюджетен ред 

14.20.03.01 [безвъзмездни средства по МФП]

Поети задължения

1б)

30

30

Плащания

2б)

20

10

30

Бюджетни кредити за административни разходи, финансирани от пакета за определени програми 17  

Бюджетен ред

14.20.03.01

3)

0,15

0,15

ОБЩО бюджетни кредити
за ГД „Икономически и финансови въпроси“

Поети задължения

=1а+1б+3

40,8

0,15

40,95

Плащания

=2а+2б

+3

30,8

10

0,15

40,95





ОБЩО бюджетни кредити за оперативни разходи

Поети задължения

4)

40,8

40,8

Плащания

5)

30,8

10

40,8

• ОБЩО бюджетни кредити за административни разходи, финансирани от пакета за определени програми

6)

0,15

0,15

ОБЩО бюджетни кредити
по ФУНКЦИЯ 6
от многогодишната финансова рамка

Поети задължения

=4+ 6

40,8

0,15

40,95

Плащания

=5+ 6

30,8

10

0,15

40,95



Ако предложението/инициативата има отражение върху повече от една оперативна функция, повторете частта по-горе: (млн. евро (до 3-тия знак след десетичната запетая)

Функция от многогодишната финансова рамка

7

Функция 7 — „Европейска публична администрация“

Тази част следва да бъде попълнена, като се използва таблицата за бюджетни данни от административно естество, която най-напред се въвежда в приложението към законодателната финансова обосновка (приложение V към вътрешните правила), което се качва в DECIDE за провеждането на вътрешни консултации между службите.

ГД: „Икономически и финансови въпроси“

Година
2021

Година
2022

Година
2023

Година
2024

Година
2025

ОБЩО

Човешки ресурси

0,034

0,044

0,022

0,011

0,011

0,122

Други административни разходи

0,020

0,010

0,030

ОБЩО бюджетни кредити
по ФУНКЦИЯ 7
от многогодишната финансова рамка

Бюджетни кредити

0,034

0,064

0,032

0,011

0,011

0,152

(Общо поети задължения = Общо плащания)

0,034

0,064

0,032

0,011

0,011

0,152

Година
2021

Година
2022

Година
2023

Година
2024

Година
2025

ОБЩО

ОБЩО бюджетни кредити за ФУНКЦИИ 1—7
от многогодишната финансова рамка

(Референтна стойност)

Поети задължения

=4+ 6

0,034

30,864

10,032

0,011

0,161

41,102

Плащания

=5+ 6

0,034

30,864

10,032

0,011

0,161

41,102

3.2.2.Очакван резултат, финансиран с бюджетни кредити за оперативни разходи 

Бюджетни кредити за поети задължения в милиони евро (до третия знак след десетичната запетая)

3.2.3.Обобщение на очакваното отражение върху бюджетните кредити за административни разходи 

X    Предложението/инициативата налага използване на бюджетни кредити за административни разходи съгласно обяснението по-долу:

млн. евро (до 3-тия знак след десетичната запетая)

Година
2021

Година
2022

Година
2023

Година
2024

Година
2025

ОБЩО

ФУНКЦИЯ 7
от многогодишната финансова рамка

Човешки ресурси

0,033

0,069

0,041

0,003

0,025

0,171

Други административни разходи

0,020

0,010

0,030

Междинен сбор ФУНКЦИЯ 7
от многогодишната финансова рамка

0,033

0,089

0,051

0,003

0,025

0,201

Извън ФУНКЦИЯ 7 20
от многогодишната финансова рамка

Човешки ресурси

Други разходи
с административен характер

Междинен сбор
извън ФУНКЦИЯ 7
от многогодишната финансова рамка

ОБЩО

0,033

0,089

0,051

0,003

0,025

0,201

Бюджетните кредити, необходими за човешки ресурси и други разходи от административен характер, ще бъдат покрити от бюджетни кредити от ГД, които вече са възложени за управление на дейността и/или са били преразпределени в рамките на ГД.

3.2.3.1.Очаквани нужди от човешки ресурси

X    Предложението/инициативата налага използване на човешки ресурси съгласно обяснението по-долу:

Оценката се посочва в еквиваленти на пълно работно време

Година
2021

Година
2022

Година 2023

Година 2024

Година 2025

•Длъжности в щатното разписание (длъжностни лица и срочно наети служители)

20 01 02 01 (Централа и представителства на Комисията)

0,100

0,250

0,150

0,010

0,100

20 01 02 03 (Делегации)

01 01 01 01 (Непреки научни изследвания)

01 01 01 11 (Преки научни изследвания)

Други бюджетни редове (да се посочат)

Външен персонал (в еквивалент на пълно работно време: ЕПРВ) 21

20 02 01 (ДНП, КНЕ, ПНА от „общия финансов пакет“)

0,200

0,350

0,200

0,010

0,100

20 02 03 (ДНП, МП, КНЕ, ПНА и МЕД в делегациите)

XX 01 xx yy zz 22

— в централата

— в делегациите

01 01 01 02 (ДНС, КНЕ, ПНА — Непреки научни изследвания)

01 01 01 12 (ДНП, КНЕ, ПНА — Преки научни изследвания)

Други бюджетни редове (да се посочат)

ОБЩО

0,300

0,600

0,350

0,020

0,200

XX е съответната област на политиката или бюджетен дял.

Нуждите от човешки ресурси ще бъдат покрити от персонала на ГД, на който вече е възложено управлението на дейността и/или който е преразпределен в рамките на ГД, при необходимост заедно с всички допълнителни отпуснати ресурси, които могат да бъдат предоставени на управляващата ГД в рамките на годишната процедура за отпускане на средства и като се имат предвид бюджетните ограничения.

Описание на задачите, които трябва да се изпълнят:

Длъжностни лица и срочно наети служители

Директор, Дирекция D: надзор и управление на дейността, поддържане на връзки със Съвета и Парламента за приемането на решението и одобряването на меморандума за разбирателство (МР), водене на преговори с органите на Молдова относно МР, преглед на доклади, ръководене на командировки и оценяване на напредъка по отношение на спазването на условията.

Началник на отдел/заместник-началник на отдел, Дирекция D: подпомагане на директора при управлението на операцията, поддържане на връзки със Съвета и Парламента за приемането на решението и одобрението на МР, водене на преговори с молдовските органи по МР и споразумението за заем (заедно с ГД „БЮДЖЕТ“), преглед на доклади и оценяване на напредъка по отношение на спазването на условията.

ГД „БЮДЖЕТ“ (отдели E1, E3 под ръководството на директора): изготвяне на споразумението за заем, водене на преговори с органите на Молдова относно това споразумение и извършване на необходимите действия за одобряването му от отговорните служби на Комисията и за подписването му от двете страни по него. Проследяване на влизането в сила на споразумението за заем. Изготвяне на решението(ята) на Комисията за получаване на заем(и), предприемане на последващи мерки във връзка с подаването на искане(ия) за средства, избор на банки, подготовка и изпълнение на трансакцията(ите) за финансиране и предоставяне на средствата на Молдова. Извършване на бекофисните дейности за проследяване на погасяването на заема(ите). Изготвяне на съответните доклади относно тези дейности.

Външен персонал

Икономисти, сектор МФП (Дирекция D): изготвяне на решението и МР, поддържане на връзки с органите и международните финансови институции, провеждане на командировки за проверка, изготвяне на доклади на службите на Комисията и на процедури на Комисията, свързани с управлението на помощта, поддържане на връзки с външни експерти по отношение на оперативната оценка и последващата оценка.

3.2.4.Съвместимост с настоящата многогодишна финансова рамка 

Предложението/инициативата:

X    може да се финансира изцяло чрез преразпределяне на средства в рамките на съответната функция от многогодишната финансова рамка (МФР).

3.2.5.Финансов принос от трети страни 

Предложението/инициативата:

X    не предвижда съфинансиране от трети страни

3.3.Очаквано отражение върху приходите 

X    Предложението/инициативата няма финансово отражение върху приходите.

(1)    Решение (ЕС) 2020/701 на Европейския парламент и на Съвета от 25 май 2020 г. за предоставяне на макрофинансова помощ на партньорите, обхванати от политиките на разширяване и съседство, в контекста на пандемията от COVID‐19, ОВ L 165, 27.5.2020 г., стр. 31—37.
(2)    Регламент (ЕС) 2021/947 на Европейския парламент и на Съвета от 9 юни 2021 г. за създаване на Инструмента за съседство, сътрудничество за развитие и международно сътрудничество — Глобална Европа, за изменение и отмяна на Решение № 466/2014/ЕС на Европейския парламент и на Съвета и за отмяна на Регламент (ЕС) 2017/1601 на Европейския парламент и на Съвета и на Регламент (ЕО, Евратом) № 480/2009 на Съвета (ОВ L 209, 14.6.2021 г., стр. 1).
(3)    Регламент (ЕС) № 182/2011 на Европейския парламент и на Съвета от 16 февруари 2011 г. за установяване на общите правила и принципи относно реда и условията за контрол от страна на държавите-членки върху упражняването на изпълнителните правомощия от страна на Комисията (ОВ L 55, 28.2.2011 г., стр. 13).
(4)    Решение 2010/427/ЕС на Съвета от 26 юли 2010 г. за определяне на организацията и функционирането на Европейската служба за външна дейност (ОВ L 201, 3.8.2010 г., стр. 30).
(5)    Регламент (ЕС, Евратом) № 1046/2018 на Европейския парламент и на Съвета от 18 юли 2018 г. за финансовите правила, приложими за общия бюджет на Съюза, и за отмяна на Регламент (ЕС, Евратом) № 966/2012 (ОВ L 193, 30.7.2018 г., стр. 1).
(6)    Регламент (ЕО, Евратом) № 2988/95 на Съвета от 18 декември 1995 г. относно защитата на финансовите интереси на Европейските общности (ОВ L 312, 23.12.1995 г., стр. 1).
(7)    Регламент (ЕО, Евратом) № 2185/96 на Съвета от 11 ноември 1996 г. относно контрола и проверките на място, извършвани от Комисията за защита на финансовите интереси на Европейските общности срещу измами и други нередности (ОВ L 292, 15.11.1996 г., стр. 2).
(8)    Регламент (ЕС, Евратом) № 883/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 11 септември 2013 г. относно разследванията, провеждани от Европейската служба за борба с измамите (OLAF), и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1073/1999 на Европейския парламент и на Съвета и Регламент (Евратом) № 1074/1999 на Съвета (ОВ L 248, 18.9.2013 г., стр. 1).
(9)    Регламент (ЕС) 2017/1939 на Съвета от 12 октомври 2017 г. за установяване на засилено сътрудничество за създаване на Европейска прокуратура (ОВ L 283, 31.10.2017 г., стр. 1).
(10)    УД: управление по дейности; БД: бюджетиране по дейности.
(11)    Съгласно член 54, параграф 2, буква а) или б) от Финансовия регламент.
(12)    Подробности във връзка с методите на управление и позоваванията на Финансовия регламент могат да бъдат намерени на уебсайта BudgWeb: https://myintracomm.ec.europa.eu/budgweb/EN/man/budgmanag/Pages/budgmanag.aspx.  
(13)    Многогод. = многогодишни бюджетни кредити/Едногод. = едногодишни бюджетни кредити.
(14)    ЕАСТ: Европейска асоциация за свободна търговия.
(15)    Държави кандидатки и ако е приложимо, потенциални кандидатки от Западните Балкани.
(16)    Съгласно официалната бюджетна номенклатура.
(17)    Техническа и/или административна помощ и разходи в подкрепа на изпълнението на програми и/или дейности на ЕС (предишни редове BA), непреки научни изследвания, преки научни изследвания.
(18)    Крайните продукти представляват продукти и услуги, които следва да бъдат доставени (напр.: брой финансирани обмени на учащи се, дължина на построените пътища в километри и т.н.).
(19)    Съгласно описанието в точка 1.4.2. „Конкретна(и) цел(и)…“.
(20)    Техническа и/или административна помощ и разходи в подкрепа на изпълнението на програми и/или дейности на ЕС (предишни редове BA), непреки научни изследвания, преки научни изследвания.
(21)    ДНП = договорно нает персонал; МП = местен персонал; КНЕ = командирован национален експерт; ПНА = персонал, нает чрез агенции за временна заетост; МЕД = младши експерт в делегация.
(22)    Подтаван за външния персонал, покрит с бюджетните кредити за оперативни разходи (предишни редове BA).
Top