Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52022IE3665

    Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Устойчиво рециклиране, използване на вторични суровини и справедлив преход в европейската черна и цветна металургия“ (становище по собствена инициатива)

    EESC 2022/03665

    OB C 140, 21.4.2023, p. 1–7 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    21.4.2023   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    C 140/1


    Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Устойчиво рециклиране, използване на вторични суровини и справедлив преход в европейската черна и цветна металургия“

    (становище по собствена инициатива)

    (2023/C 140/01)

    Докладчик:

    Anastasis YIAPANIS

    Съдокладчик:

    Michal PINTÉR

    Решение на пленарната асамблея

    20.1.2022 г.

    Правно основание

    Член 52, параграф 2 от Правилника за дейността

     

    Становище по собствена инициатива

    Компетентна секция

    „Консултативна комисия по индустриални промени“

    Приемане от секцията

    9.12.2022 г.

    Приемане на пленарна сесия

    24.1.2023 г.

    Приемане на пленарна сесия №

    575

    Резултат от гласуването

    („за“/„против“/„въздържал се“)

    183/0/2

    1.   Заключения и препоръки

    1.1.

    ЕИСК отбелязва, че липсата на висококачествени вторични суровини и неконкурентните цени пречат на по-широкото използване на вторични суровини, и призовава за подходящи политики и възможности за финансиране с цел изграждане на изцяло нови съоръжения за рециклиране и за технологично модернизиране на съществуващите. Комитетът счита, че по веригата за създаване на стойност при рециклирането и за новите кръгови бизнес модели следва да бъдат въведени данъчни облекчения и фискални стимули, като се обърне специално внимание на важната роля в процеса на преход на МСП и стартиращите предприятия.

    1.2.

    ЕИСК призовава за допълнителни политики, които да подкрепят и финансират НИРД в процеса на замяна на суровините от изключителна важност, намаляване на потреблението на ресурси, повишаване на ефикасността на изделията и подобряване на мониторинга, управлението на риска и управлението от страна на ЕС в областта на суровините от изключителна важност.

    1.3.

    Комитетът приветства учредяването на Световния алианс за кръгова икономика и ефективно използване на ресурсите (1) (GACERE) през февруари 2021 г. и счита, че участието в тази организация следва да бъде по-голямо.

    1.4.

    ЕИСК счита, че целенасочените политики и публичните инвестиции следва да бъдат развивани и занапред във всички държави членки, за да се насърчат устойчивото развитие и справедливият преход.

    1.5.

    ЕИСК подчертава, че има все по-голяма нужда от работници, специализирани в рециклирането, проектирането и производството на продукти с удължен живот, управлението на отпадъците и напредналите технологии за сортиране. Социалните партньори и индустриалните граждански организации играят изключително важна роля в прилагането и наблюдението на Механизма за справедлив преход (МСП) и Комитетът призовава за по-интензивен диалог и по-тясно сътрудничество между европейските и националните публични органи и заинтересованите страни от промишлеността.

    1.6.

    ЕИСК счита, че за осъществяването на амбициозните цели на Европейския зелен пакт и Плана за действие за кръговата икономика в Рамковата директива за отпадъците би трябвало да се определят подходящи критерии, които впоследствие да се хармонизират в целия ЕС.

    1.7.

    Износът на отпадъци следва да бъде разрешен само когато в страната на местоназначение се спазват всички екологични и социални стандарти, като се прилагат надеждни и ефективни процедури за одит, в които участват социалните партньори и съответните неправителствени организации. Комитетът призовава за строго наблюдение на въпросите, свързани с класификацията, и за въвеждане на подходящи и ефективни защитни процедури за спиране на износа, в случай че не са спазени необходимите условия. Освен това ЕИСК призовава Парламента и Съвета да прилагат еднакво строги критерии по отношение на екологичните ангажименти за износа на отпадъци както за страните от ОИСР, така и за страните извън ОИСР.

    1.8.

    Комитетът обръща внимание на проблема с незаконния износ на скрап от Европа и съмнителния повторен внос на стоки, произведени извън ЕС, и призовава за по-строг граничен контрол.

    1.9.

    ЕИСК счита, че по-бързите процедури за вътрешния превоз на отпадъци ще допринесат за по-добрата кръговост на черните и цветните материали, което ще повиши конкурентоспособността им и ще намали отделяните от тях емисии на парникови газове.

    1.10.

    Тъй като предвиждането на възможности за рециклиране при проектирането на изделията е от ключово значение за увеличаване на кръговостта и наличието на висококачествени вторични суровини, ЕИСК призовава използването на рециклируеми суровини и странични продукти да бъде признато съгласно Регламента за екопроектирането на устойчиви продукти. Удължаването на жизнения цикъл на изделията ще става все по-важно за конкурентоспособността на европейската промишленост.

    1.11.

    ЕИСК счита, че въвеждането на минимални изисквания за екологична устойчивост и минимални социални изисквания в Регламента за строителните продукти (СПР), в съчетание с етикетиране и пазарни стимули, ще създаде еднакви условия на конкуренция за устойчивите продукти.

    1.12.

    За да се осигури прилагането на принципите на кръговата икономика на всички равнища на разработване на продуктите, е от съществено значение участието на експерти от промишлеността и други заинтересовани страни и Комитетът счита, че инвестициите в НИРД и публично-частните партньорства трябва да бъдат засилени и подкрепени финансово.

    1.13.

    ЕИСК счита, че екологосъобразните обществени поръчки играят жизненоважна роля за ускореното въвеждане на моделите на кръговата икономика и насърчаване на устойчивостта, и е убеден, че хармонизирането на стандартите на ЕС за строителните продукти ще осигури съгласувана рамка и ще намали разпокъсаността в държавите членки.

    1.14.

    ЕИСК приветства намерението на Комисията да подкрепи редица законодателни предложения за подобряване на възможностите за поправка и рециклиране на продуктите, удължаване на жизнения цикъл на продуктите, въвеждане на енергийно етикетиране и осигуряване на достъп на потребителите до ремонтни услуги.

    1.15.

    Комитетът счита, че възможността за рециклиране на опаковъчните материали следва да се разглежда в рамките на схемите за разширена отговорност на производителя, като се използват еко-модулирани такси.

    2.   Уводни бележки

    2.1.

    В своето съобщение „Актуализиране на новата промишлена стратегия за 2020 г.: изграждане на по-силен единен пазар за възстановяването на Европа“ (2) Европейската комисия подчерта, че енергоемките отрасли са незаменими за европейската икономика и трябва да бъдат подкрепени, за да се създадат нови пазари за неутрални по отношение на климата продукти на кръговата икономика, като например стоманата. Тя също така заяви, че преходът на ЕС към неутралност по отношение на климата може да доведе до превръщането на съществуващата зависимост от изкопаеми горива в зависимост от доставяни от чужбина суровини.

    2.2.

    Пандемията от COVID-19 ясно показа уязвимостта на европейските вериги на доставка и зависимостта от чужди държави за стратегически суровини. Недостигът на стоки е все още осезаем, а ЕС като че ли не е в състояние да повиши устойчивостта на веригите за създаване на стойност и да се подготви по-добре за евентуални сътресения в бъдеще в рамките на двойния преход.

    2.3.

    Според Международната агенция по енергетика до 2050 г. търсенето на минерални ресурси ще се увеличи шест пъти. Тъй като първичните суровини са ограничени и често липсват в ЕС, вниманието трябва да се насочи към подобряване на капацитета и възможностите за рециклиране и създаване на реален пазар за вторични суровини.

    2.4.

    В стремежа си да постигнат целите, определени в Европейския зелен пакт, ЕС, държавите членки и заинтересованите страни от промишлеността трябва да гарантират, че не са застрашени конкурентоспособността на промишлеността, нейните вериги за създаване на стойност, служителите и обществото като цяло. Ето защо европейската верига за рециклиране — от отпадъка до новия краен продукт — трябва да се осъвремени и да се съсредоточи върху ефикасното и устойчиво рециклиране, включително чрез насърчаване на методологията на промишлена симбиоза.

    3.   Кръговост, повторна употреба и рециклиране, налични вторични суровини

    3.1.

    ЕС полага усилия за преминаване към една по-устойчива и кръгова икономика с потенциал за създаване на допълнителни 700 000 работни места (3). Въпреки че за някои материали като желязото, цинка или платината резултатите достигат своя предел, за редкоземните елементи като галий или иридий делът на суровините от изключителна важност е по-скоро незначителен. Според изчисленията всеки тон рециклирана стомана предотвратява попадането на 1,5 тона емисии на CO2 в атмосферата. ЕИСК посочва, че именно липсата на висококачествени вторични суровини, цялостната им неналичност и неконкурентните цени не позволяват да се увеличи потреблението на вторични суровини.

    3.2.

    Руското нашествие в Украйна оказа допълнителен натиск върху доставките на суровини за промишлеността на ЕС и подкрепата за рециклирането няма да бъде достатъчна за посрещане на бъдещите потребности от суровини. Поради това ЕИСК призовава за допълнителни спешни мерки за подкрепа и финансиране на научноизследователската и развойна дейност за замяна на суровините от изключителна важност, намаляване на потреблението на ресурси, подобряване на ефективността на изделията и др. ЕИСК приветства всеобхватния подход в предложението на ЕК за Европейски законодателен акт за суровините от изключителна важност и счита, че е необходимо да се подобрят мониторингът, управлението на риска и управлението от страна на ЕС в областта на суровините от изключителна важност. Освен това Комитетът счита, че външните действия на ЕС в областта на суровините от изключителна важност следва да бъдат укрепени чрез целенасочени стратегически партньорства с трети държави, двустранни/регионални търговски споразумения и преговори, секторни споразумения, сътрудничество за развитие и многостранни инициативи.

    3.3.

    ЕС, като водеща сила в борбата срещу изменението на климата, следва да е в състояние да се справи с произвежданите на своя територия отпадъци, а не да ги изнася. Износът на отпадъци от черни метали (скрап от желязо и стомана) обаче се е увеличил с 113 % през 2021 г. в сравнение с равнищата от 2015 г., достигайки 19,5 милиона тона, което представлява повече от половината (59 %) от целия износ на отпадъци от ЕС. ЕИСК обръща внимание на проблема с незаконния износ на скрап от Европа и съмнителния повторен внос на стоки, произведени извън ЕС.

    3.4.

    В условията на нарастващи цени на енергията и суровините ЕИСК подчертава, че рециклирането позволява значително намаляване на енергийните разходи и на емисиите на парникови газове в сравнение с процеса на добив на суровини. Комитетът би желал да се приемат политики за изграждане на нови съоръжения за рециклиране и за технологично модернизиране на съществуващите, включително чрез националните планове за възстановяване и устойчивост. ЕИСК счита, че за новите кръгови бизнес модели по веригите за създаване на стойност следва да бъдат въведени данъчни и фискални стимули, като следва да се обърне специално внимание на важната роля на МСП и стартиращите предприятия в процеса на преход.

    3.5.

    Комитетът приветства учредяването през февруари 2021 г. на Световния алианс за кръгова икономика и ефективно използване на ресурсите като съюз на правителствата, които ще работят заедно за подобряване на кръговостта и гарантиране на справедлив преход. ЕИСК счита, че участието в институцията следва да бъде разширено, тъй като за гарантирането на устойчиво управление на природните ресурси са необходими повишени усилия в световен мащаб.

    4.   Справедлив преход

    4.1.

    Наред с превръщането на нашите икономики в екологосъобразни и цифрови, възникват и специфични социално-икономически трудности за някои региони и сектори, както и предизвикателства, свързани със заетостта и уменията в металургията. Предприятията и работниците в ЕС се нуждаят от по-широка подкрепа, за да се справят с изискванията на новите бизнес модели и да бъдат по-добре подготвени за бъдещите предизвикателства и възможности. Освен това преходът към кръгова икономика не трябва да допуска изкривяване на условията на труд. Комитетът счита, че целенасочените политики и публичните инвестиции следва да бъдат развивани и занапред във всички държави членки, за да се насърчат устойчивото развитие и справедливият преход.

    4.2.

    ЕИСК изрази подкрепата си за приемането на механизма за справедлив преход като част от инвестиционния план на Европейския зелен пакт и счита, че той е жизненоважен инструмент, за да се гарантира, че при прехода към неутрална по отношение на климата икономика никой няма да бъде пренебрегнат. С приемането на Фонда за справедлив преход (първия стълб на механизма за справедлив преход) беше направена значителна стъпка напред.

    4.3.

    ЕИСК счита, че социалните партньори, гражданското общество и промишлените организации играят изключително важна роля в прилагането и наблюдението на механизма за справедлив преход, както и за повишаването на осведомеността на публичните органи относно специалните нужди на гражданите и предприятията. Комитетът би желал засилване на диалога и сътрудничеството между европейските и националните публични органи, както и заинтересованите страни и съответните НПО от промишлеността.

    4.4.

    Социалните партньори на всички равнища имат много важна роля в договарянето на стратегии за справедлив преход в рамките на работническите съвети или други съответни органи за социален диалог. Те са в най-добра позиция да набележат процесите на създаване и закриване на работни места и да анализират и предвидят нуждите от обучение и повишаване на квалификацията на работната сила в бъдеще. Понастоящем най-належащи са нуждите от работници, специализирани в рециклирането, проектирането и производството на продукти с удължен жизнен цикъл, управлението на отпадъците и напредналите технологии за сортиране.

    5.   Отпадъци, Рамкова директива за отпадъците (WasteFD) и Регламент относно превозите на отпадъци (РПО)

    5.1.

    Отпадъците имат важна стойност от гледна точка на оползотворяването на вторични суровини поради това, че допринасят за кръговата икономика на ЕС и Европейския зелен пакт, намаляват зависимостта от внасяни първични суровини и пестят природни ресурси, като същевременно намаляват потреблението на енергия, необходимо за добива и преработката на първични суровини в Европа, и емисиите на CO2 в черната и цветната металургия.

    5.2.

    Предстоящото преразглеждане на Рамковата директива на ЕС за отпадъците е важно както за частните домакинства, така и за промишлеността, тъй като има за цел да се повиши защитата на околната среда и общественото здраве от последиците от управлението на отпадъците, да се намали обемът им, да се увеличи повторната употреба и да се подобри разделното събиране, за да се подпомогне подготовката за повторна употреба и висококачественото рециклиране.

    5.3.

    ЕИСК счита, че за осъществяването на амбициозните цели на Европейския зелен пакт и Плана за действие за кръговата икономика в Рамковата директива за отпадъците би трябвало да се определят подходящи критерии, които впоследствие да се хармонизират в целия ЕС. Комитетът счита, че за да се избегнат неясноти, дублиране и припокриване, е необходимо да се постигне съгласуваност с други законодателни актове, по-специално с Регламента за екопроектирането на устойчиви продукти.

    5.4.

    Увеличаването на обема на вътрешния превоз на отпадъци и ускорените процедури ще доведат до увеличаване на рециклирането на черни и цветни метали на вътрешния пазар, което ще повиши конкурентоспособността им и ще намали отделяните от тях емисии на парникови газове. Наред с това, по оценка на ЕК, в сектора за рециклиране и повторна употреба ще бъдат създадени между 9 000 и 23 000 нови работни места.

    5.5.

    ЕИСК вече е стигнал до заключението, че „износът на висококачествени рециклируеми отпадъци, и особено износът на отпадъци с високо съдържание на суровини от критично значение, е вреден за устойчивостта на ЕС и подкопава неговата конкурентоспособност в световен мащаб“ (4). С цел да се използват пълноценно увеличените обеми на отпадъците на вътрешния пазар, Комитетът призовава за предоставяне на възможности за финансиране на НИРД за разработване на авангардни технологии за повторна употреба и рециклиране, както и за разработване на съвременни съоръжения за обработка и рециклиране на отпадъци.

    5.6.

    Износът на отпадъци от ЕС следва да бъде разрешен само когато екологичните и социалните стандарти в страната на местоназначение са еднакви с тези в ЕС и се спазват напълно. Изтичането на скрап трябва да бъде предотвратено чрез по-строг контрол по границите на ЕС, а изнасяните отпадъци следва да подлежат на по-строги правила за прозрачност, като информацията, свързана с управлението им и спазването на стандартите, следва да бъде публично достъпна. ЕИСК приветства предложението на Комисията за одити от трети страни на съоръженията за преработка на отпадъци извън ЕС и на национално равнище и вече е призовавал „социалните партньори и съответните НПО (…) да проследяват процедурите“ (5).

    5.7.

    Комитетът счита, че следва да се въведе особено строг контрол на въпросите, свързани с класификацията, в случай че износителите на отпадъци се опитват да прекласифицират настоящия си износ, заявявайки, че изнасяните от тях отпадъци вече нямат този статут. Подобен риск може да подкопае напълно цялата реформа за износа на отпадъци, предложена от Комисията.

    5.8.

    Предварителният мониторинг или ефективната последваща проверка на условията и разпоредбите за обработка на отпадъците на местно ниво следва да бъдат обявени за приоритети и да се осъществяват. ЕИСК призовава за въвеждане на подходящи и ефективни защитни процедури за спиране на износа, в случай че не са спазени необходимите условия.

    5.9.

    ЕИСК призовава за съкратен преходен период на прилагане на преразгледания РПО от две години. Предложеният 30-дневен период за повдигане на валидни възражения от страна на компетентните органи, отговарящи за транзита, по отношение на предвидения превоз за оползотворяване следва да бъде намален на десет дни, за да се гарантира оперативност и да се избегнат ненужни забавяния. Освен това ЕИСК настоява да се въведат ясни ограничения спрямо тези органи, за да се предотврати възможността да подават възражения срещу един и същ превоз повече от веднъж.

    5.10.

    За да се гарантира екологичната цялост, ЕИСК призовава Парламента и Съвета да прилагат еднакво строги критерии по отношение на екологичните ангажименти за износа на отпадъци както за страните от ОИСР, така и за страните извън ОИСР.

    5.11.

    Недостатъците в съществуващите процедури за правоприлагане в РПО доведоха до увеличаване на превозите на незаконни отпадъци от организирани престъпни групи, като според оценките те представляват 30 % от общия обем на превозите на отпадъци в Европа (6). ЕИСК подкрепя прилагането на процедурите по инспектиране и разследване и призовава за пълно сътрудничество между държавите членки и ЕС в съответствие с новата стратегия на ЕС за борба с организираната престъпност за периода 2021—2025 г. (7).

    5.12.

    Заинтересованите страни от промишлеността и НПО играят важна роля в борбата с незаконния превоз на отпадъци. Всички заинтересовани страни следва да имат достъп до неповерителни данни, тъй като повишената прозрачност ще спомогне за намаляване на незаконния превоз на отпадъци.

    6.   Екопроектиране

    6.1.

    ЕИСК счита, че е необходимо усъвършенстване на законодателството относно екопроектирането на устойчиви продукти, за да се постигнат амбициозните цели на ЕС, определени в Европейския зелен пакт и плана за действие за кръговата икономика. Регламентът за екопроектирането на устойчиви продукти представлява възможност за производителите от ЕС да разграничат своите продукти от тези, които постигат по-слаби резултати, като използват общ метод за оценка. За да се гарантира, че кръговостта е въведена на всички нива на проектиране на продуктите, така че да се включат изискванията за предотвратяване на образуването на отпадъци и минимално съдържание на рециклирани материали, от съществено значение е участието на експерти от промишлеността и други имащи отношение заинтересовани страни от веригата за създаване на стойност.

    6.2.

    ЕИСК призовава в определението за устойчивост да се включат и социалните аспекти, а не само екологичните изисквания, както е сега. Социалните аспекти следва да съответстват на международните трудови стандарти, като зачитането на принципите на социалния диалог и колективното трудово договаряне.

    6.3.

    Използването на вторични суровини и странични продукти следва да бъде признато в рамките на Регламента за екопроектирането на устойчиви продукти, тъй като те могат да допринесат значително за постигането на целите на политиката на ЕС в областта на изменението на климата. По същия начин разработването на продукти, които могат да бъдат рециклирани, както и техните съставки, е от ключово значение за увеличаване на кръговостта и наличието на висококачествени вторични суровини.

    6.4.

    Цифровият продуктов паспорт е важен инструмент за предоставяне на потребителите на съответната информация относно устойчивостта на продуктите и за защита на правата върху интелектуалната собственост на производителите, предотвратяване на злоупотребата с данни и избягване на заблуждаващи твърдения за екологосъобразност. Наличието на стабилна, надеждна и изчерпателна база данни е от съществено значение за осигуряването на такава информация както на традиционния, така и на онлайн пазара.

    6.5.

    В допълнение, все по-голямо значение за конкурентоспособността на европейската промишленост ще придобива удължаването на жизнения цикъл на продуктите, особено като се има предвид, че ЕС често е зависим от трети държави. ЕИСК счита, че инвестициите в НИРД и публично-частните партньорства трябва да бъдат засилени и да бъдат подкрепени финансово.

    7.   Регламент за строителните продукти (РСП)

    7.1.

    Преразглеждането на РСП, заедно с предложението за Регламент за екопроектирането на устойчиви продукти, дава възможност за постигане на еднакво амбициозно равнище на устойчивост на продуктите в различните пазарни сектори в строителството. В предложението за РСП се признава значението на използването на рециклирани материали, но използването на странични продукти може също толкова да спомогне за намаляване на зависимостта от първичните природни ресурси и поради това е необходимо да бъде взето предвид в критериите за ефективност на продуктите.

    7.2.

    ЕИСК счита, че въвеждането на минимални изисквания за екологична устойчивост и минимални социални изисквания, в съчетание с етикетиране и пазарни стимули, ще създаде еднакви условия на конкуренция за устойчивите продукти и ще им осигури подобаващо признание.

    7.3.

    При определяне на критериите за екологосъобразни обществени поръчки (ЕОП) следва да се използват праговете за ефективност, установени съгласно РСП. ЕИСК счита, че ЕОП играят жизненоважна роля за насърчаване на моделите на кръговата икономика, повишаване на устойчивостта и създаване на пазар на ЕС за устойчиви продукти. ЕИСК е убеден, че хармонизирането на стандартите на ЕС за строителните продукти ще осигури съгласувана рамка в държавите членки, като същевременно подобри прозрачността по отношение на трайността, възможността за ремонт, безопасността и др.

    7.4.

    ЕИСК подчертава, че методите за оценка, които понастоящем се използват в строителния сектор, не са напълно хармонизирани и могат да доведат до различни резултати в рамките на ЕС, а оттам и до липса на съпоставимост. Необходима предпоставка за това е да се подобри съгласуваността и съпоставимостта на оценките на екологичните характеристики на строителните продукти. Комитетът оценява положително развитието на методите за определяне на екологичния отпечатък (8), тъй като те могат да допринесат за постигането на тези цели.

    7.5.

    ЕИСК поздравява ЕК за намерението ѝ да подкрепи редица законодателни предложения за подобряване на възможностите за поправка на продуктите, удължаване на жизнения цикъл на продуктите, въвеждане на енергийно етикетиране и осигуряване на достъп на потребителите до ремонтни услуги.

    8.   Директивата относно опаковките и отпадъците от опаковки

    8.1.

    Важно е да се гарантира, че всички опаковъчни материали, пуснати на пазара, могат да бъдат рециклирани или използвани повторно. При проектирането на възможността за рециклиране на опаковките следва да се вземе предвид не само коефициентът на рециклиране, но и възможността материалите да бъдат рециклирани без загуба на присъщи свойства и степента на заместване на първичните материали. Това ще спомогне да се гарантира висококачествено рециклиране в края на жизнения цикъл. Възможността за рециклиране на опаковъчните материали следва да се разглежда в рамките на схемите за разширена отговорност на производителя, като се използват еко-модулирани такси.

    8.2.

    Въпреки че рециклираното съдържание играе роля за стимулиране на търсенето на рециклирани материали, в случая на стоманените опаковки вече е налице добре функциониращ пазар за вторични суровини, като коефициентът на рециклиране на стоманените опаковки вече надвишава 84 %. Поради това задължение за увеличаване на рециклираното съдържание може всъщност да доведе до увеличаване на емисиите на парникови газове, ако скрапът трябва да се транспортира на големи разстояния и да бъде отклонен от други пораждащи емисии потоци.

    Брюксел, 24 януари 2023 г.

    Председател на Европейския икономически и социален комитет

    Christa SCHWENG


    (1)  Световен алианс за кръгова икономика и ефективно използване на ресурсите.

    (2)  EUR-Lex, Съобщение на Комисията COM/2021/350 final „Актуализиране на новата промишлена стратегия за 2020 г.“

    (3)  EUR-lex: „Нов план за действие относно кръговата икономика За по-чиста и по-конкурентоспособна Европа“.

    (4)  Становище на Европейския икономически и социален комитет относно Предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета относно превозите на отпадъци и за изменение на регламенти (ЕС) № 1257/2013 и (ЕС) 2020/1056 [COM(2021) 709 final — 2021/0367 (COD)] (ОВ C 275, 18.7.2022 г. стр. 95).

    (5)  Становище на Европейския икономически и социален комитет относно Предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета относно превозите на отпадъци и за изменение на регламенти (ЕС) № 1257/2013 и (ЕС) 2020/1056 [COM(2021) 709 final — 2021/0367 (COD)] (ОВ C 275, 18.7.2022 г. стр. 95).

    (6)  Въпроси и отговори относно новите правила на ЕС за превоз на отпадъци.

    (7)  Стратегия на ЕС за борба с организираната престъпност за периода 2021—2025 г.

    (8)  Препоръка (ЕС) 2021/2279 на Комисията от 15 декември 2021 година относно използването на методите за определяне на отпечатъка върху околната среда за измерване и оповестяване на показатели за екологосъобразността на продукти и организации на база жизнения цикъл (ОВ L 471, 30.12.2021 г., стр. 1).


    Top