EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52022DC0404

СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪВЕТ, СЪВЕТА, ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ И КОМИТЕТА НА РЕГИОНИТЕ КОНФЕРЕНЦИЯ ЗА БЪДЕЩЕТО НА ЕВРОПА Претворяване на визията в конкретни действия

COM/2022/404 final

Брюксел, 17.6.2022

COM(2022) 404 final

СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪВЕТ, СЪВЕТА, ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ И КОМИТЕТА НА РЕГИОНИТЕ

КОНФЕРЕНЦИЯ ЗА БЪДЕЩЕТО НА ЕВРОПА











Претворяване на визията в конкретни действия


„В Европа нашето бъдеще винаги се е опирало на паметта за нашето минало. Това е още по-важно в момент, когато немислимото се завърна на нашия континент. Явните опити на Русия да преначертае картите и да пренапише дори най-трагичните части на нашата история ни напомниха за опасността да загубим както миналото, така и бъдещето си. Да живеем постоянно в настоящето и да мислим, че нещата никога не могат да бъдат различни, че не може да има по-добри начини за действие. И още по-лошо: че за да останат нещата винаги едни и същи, е достатъчно само ние да не се променяме. Това е толкова погрешно! Стоенето на място означава да се падне по гръб.“

председателят Фон дер Лайен,
9 май 2022 г., заключителна церемония на Конференцията за бъдещето на Европа

1.ВЪВЕДЕНИЕ

Отдавна е казано, че Европейският съюз се движи по-бързо и по-далеч, когато е принуден да го направи. Често цитираната фраза на Жан Моне, че Съюзът ще бъде „изграден в кризи и той ще представлява сумата от решенията, взети във връзка с тези кризи“, е валидна за голяма част от историята на ЕС — не на последно място през последните две години, тъй като заедно се изправихме пред световна пандемия и брутална война на агресия на прага ни. В същото време европейските граждани все повече призовават за промяна и реформа и за работа за подобряване на Европа според собствените им условия. Ето защо в своите политически насоки от юли 2019 г. председателят Фон дер Лайен призова за конференция за бъдещето на Европа като част от визията за нов тласък на европейската демокрация и се ангажира да предприеме последващи действия във връзка с резултатите от нея.

Конференцията за бъдещето на Европа, която започна в Деня на Европа през 2021 г. и продължи една година, беше безпрецедентно общоевропейско учение по съвещателна демокрация — най-голямото и най-широкото по рода си. Тя свърза хора от всички възрасти, държави и среди, много от които никога не се бяха ангажирали с Европа или не бяха запознати с институционалната структура на Европейския съюз. Всички те дойдоха с различните си истории и гледни точки, различните си езици и идентичности, за да изложат очакванията си за Европа и да изградят заедно визия за нейното бъдеще.

По този начин конференцията и участниците в нея отразиха както стойността на по-голямото участие на гражданите в оформянето на политиките, които засягат техния живот, така и необходимостта от него. Тя вдъхна нов живот на начина, по който функционира многопластовата демокрация в Европа, и показа потенциала на истинското европейско обществено пространство за ангажиране на хората в целия Съюз с това, което е от най-голямо значение за тях.

Пример за това е начинът, по който гражданите и институциите, законодателите и неспециалистите обсъдиха основните въпроси на нашето време и предложиха редица решения в области, които ще определят бъдещето на Европа: от изменението на климата и околната среда до цифровизацията и демокрацията, здравната и социалната справедливост и равенството, икономиката и сигурността, ценностите и културата — и много повече. Резултатът неизбежно се определя и от днешния контекст, и по-специално от сблъсъка на кризи, пред които Европа трябваше да се изправи през последните две години. Въздействието на пандемията от COVID-19 върху нашето здраве и икономики беше отразено във всички теми, докато непровокираната и необоснована война на Русия срещу Украйна постави силен акцент върху необходимостта от по-силна Европа в света, готова да поддържа мира и ценностите, както го е правила в продължение на повече от 70 години.

Конференцията постигна резултати както по отношение на количеството, така и по отношение на качеството на предложенията, но нейният успех в крайна сметка ще зависи от промяната, която може да постигне. В този дух Европейската комисия, заедно с Европейския парламент и Съвета, се ангажираха в съвместната декларация от март 2021 г. да предприемат последващи действия във връзка с онова, което беше предложено — всеки в рамките на своята компетентност и в съответствие с Договорите. Председателят Фон дер Лайен повтори този ангажимент на церемонията по закриването на конференцията на 9 май 2022 г.

Настоящето съобщение е първата стъпка от изпълнението му. В него се прави оценка на това какво е необходимо за предприемане на последващи действия във връзка с предложенията на конференцията, прави се преглед на следващите стъпки и се посочва как най-добре да се извлекат поуки от конференцията и да се включи демокрацията на участието в изготвянето на политиките и законодателството на ЕС.

2.ПОСЛЕДВАЩИ ДЕЙСТВИЯ: ОТ ПРЕДЛОЖЕНИЯ КЪМ ДЕЙСТВИЯ

Предложенията на Конференцията, изложени в окончателния доклад, предаден на председателите на Европейския парламент, Съвета и Европейската комисия, са широкообхватни, амбициозни и ориентирани към бъдещето. Те са структурирани около девет общи теми с естествено припокриване между някои от предложените мерки.

Конференцията: много предложения, една визия

Проявите, дискусиите на гражданските панели и идеите, събирани онлайн, в продължение на една година доведоха до 49 предложения и 326 конкретни мерки 1 , структурирани около девет теми:

Изменение на климата и околна среда;

Здравеопазване;

По-силна икономика, социална справедливост и работни места;

ЕС в света;

Ценности и права, върховенство на закона, сигурност;

Цифрова трансформация;

Европейска демокрация;

Миграция;

Образование, култура, младеж и спорт;

Зад цифрите и между линиите на тези конкретни предложения стои визия за Европа, която улеснява ежедневието на хората — в селските или градските райони — която се справя с предизвикателствата на нашето поколение и която в крайна сметка постига резултати по това, което е от най-голямо значение за хората. От храната, която консумират, до въздуха, който дишат, и природата, на която се наслаждават. От достъп до финансово достъпни здравни грижи, образование и жилищно настаняване до чувство за безопасност и сигурност в училищата и домовете.

Като цяло в предложенията се призовава Европа да се съсредоточи върху осигуряването на социална закрила и справедливост, като същевременно отстоява своите ценности и върховенството на закона. В тях се подчертава необходимостта Европа да обедини своята сила и многообразие, за да се справи с най-големите проблеми на нашето поколение — от пандемиите и войната до двойния екологичен и цифров преход или демографските промени. И накрая, често повтаряща се тема в различните области е необходимостта Европа да бъде по-независима и по-способна да се грижи за себе си в жизненоважни области — от енергетиката и устойчивите храни, материали и лекарства до цифровите интегрални схеми и зелените технологии, киберсигурността, сигурността и отбраната. Взети заедно, мерките, предложени от конференцията, призовават Европа да бъде по-активна в области, които са от значение колективно или индивидуално за хората.

Оценка на предложенията

За да се предприемат най-прозрачни и преки последващи действия във връзка с предложенията на конференцията, е нужен първи анализ, за да се види какво е необходимо за тяхното изпълнение. За да може тази оценка да бъде надеждна, е от съществено значение да се придържаме към духа и буквата на предложеното — без каквото и да е повторно тълкуване или подбор. Именно такъв е подходът в приложението към настоящото съобщение. 49-те предложения са разделени на същите тематични области, избрани от Конференцията, като оценката на Комисията е изложена за всяка област.

В приложението се определят четири категории отговори: съществуващи инициативи, които са насочени към предложенията; онези, които Европейският парламент и Съветът са призовани да приемат; планирани действия, които ще доведат до реализиране на идеите, въз основа на нови размисли от конференцията; и нови инициативи или области на дейност, вдъхновени от предложенията, които попадат в сферата на компетентност на Комисията.

Първата категория се отнася до инициативи, които вече се осъществяват от Комисията и пряко отговарят на предложенията. Това би могло да включва например Европейския закон за климата, чрез който целите на ЕС в областта на климата вече са заложени в законодателството. Или Законодателният акт за цифровите услуги, който ще гарантира, че онлайн средата е безопасна, като запазва свободата на изразяване и възможностите за цифровите предприятия. Това включва и създаването на HERA — Орган за готовност и реакция при извънредни здравни ситуации, за да се помогне на Европа да се подготви и да реагира по-добре на трансгранични заплахи за здравето. Или постигнатите исторически споразумения относно минималната работна заплата и жените в управителните съвети. Това включва и конкретни инициативи за укрепване на международните партньорства и ролята на Европа в световен мащаб, например чрез стратегията „Global Gateway“ за инвестиране в интелигентна, чиста и сигурна инфраструктура по света в съответствие с ценностите на ЕС.

Втората категория се отнася до предложения, направени от Комисията, по които съзаконодателите понастоящем работят. В някои случаи това дава допълнителен тласък за ускоряване на законодателната работа, например по новия пакт за миграцията и убежището, Законодателния акт за изкуствения интелект или инициативите за укрепване на кръговата икономика в области като акумулаторните батерии или устойчивите продукти. Това включва и предложенията, направени в рамките на пакета „Подготвени за цел 55“, които са от съществено значение за постигане на целите на Европа в областта на климата и за намаляване на нейната енергийна зависимост. Или нашата инициатива за повишаване на устойчивостта и технологичния суверенитет на ЕС чрез мерки като Законодателния акт за интегралните схеми.

Третата категория включва областите, в които Комисията вече планира да направи предложения, като ще вземе предвид предложенията, направени от конференцията. Това включва Законодателния акт за свободата на медиите, който ще има за цел да гарантира плурализма и независимостта на медиите на вътрешния пазар на ЕС, както и законодателно предложение за засилване на нашите доставки на суровини, които са от решаващо значение за двойния преход или новата европейска програма за иновации. Или законодателната рамка, която ще има за цел да ускори и улесни прехода към устойчиви продоволствени системи. През следващите седмици и месеци Комисията също така ще направи предложения, които отговарят пряко на някои от предложенията, независимо дали става въпрос за възстановяване на природата ни или за забрана за навлизане на пазара на ЕС на продукти, произведени чрез принудителен труд.

И накрая, четвъртата област се отнася до предложения, направени от конференцията, които са частично или изцяло нови и изискват Комисията да изготви нови инициативи или предложения. Областите, в които конференцията предложи нова работа, включват по-голям акцент върху подобряването на разбирането на проблемите, свързани с психичното здраве, и предложения за по-добро справяне с тях в цяла Европа. Други препоръки са съсредоточени върху храненето и продоволствената сигурност, както и върху подобряването на информацията относно екологичния отпечатък на продуктите и влиянието им върху хуманното отношение към животните. Предложен е също така координиран европейски подход към наблюдението на тъмната мрежа (даркнет), както и по-силен акцент върху добива на криптовалути.

Принципи на последващите действия

Оценката показва ясна посока и набелязва областите, в които Комисията ще трябва да направи предложения. Комисията ще направи това по възможно най-прагматичния начин, независимо дали чрез законодателство или по друг начин. Тя ще използва пълноценно правото си на инициатива съгласно Договорите, при надлежно зачитане на принципите на субсидиарност и пропорционалност и правилата за по-добро законотворчество. Това включва оценка на вероятното въздействие на разглежданите варианти на политика, гарантиране, че няма да възникнат отрицателни последици, и проучване на кое равнище вземането на решения е най-ефективно.

Следва също така да се отбележи, че има и много области, които изискват от Комисията да предприеме незаконодателни действия поради ограничената законодателна компетентност или защото това е най-добрият начин за постигане на желания резултат. Също така не всички предложения са от компетентността на Комисията, а някои могат да бъдат инициирани най-добре от другите институции на ЕС, от държавите членки или от местните и регионалните власти.

Първият набор от нови предложения ще бъде обявен в речта на председателя Фон дер Лайен за състоянието на Съюза през септември 2022 г., както и в придружаващото писмо за намеренията. Тези предложения ще бъдат включени в работната програма на Комисията за 2023 г. Някои от тях следва да бъдат включени и в съвместните законодателни приоритети, договорени между институциите на ЕС, както и в бъдещите работни програми на Комисията.

Договори: извличане на максимална полза от това, което имаме, като променяме, ако е необходимо

При последващите действия във връзка с тези предложения новите реформи и политики не следва да са взаимно изключващи се с дискусиите за промяна на Договорите. Изменението на Договорите не следва да бъде самоцел и за по-голямата част от мерките има много, което може и ще трябва да бъде направено съгласно съществуващите договори. Подобно на конституционните текстове на държавите членки договорите на ЕС са живи инструменти. През целия мандат на настоящата Комисия институциите на ЕС и държавите членки се споразумяха да използват пълния потенциал на договорите на ЕС при закупуването на милиарди ваксини за гражданите в цяла Европа или при даването на тласък на икономиката на бъдещето чрез NextGenerationEU. През това време ЕС също така определи амбициозен и правно обвързващ път към неутралност по отношение на климата, преработи правилата на играта в цифровия свят и подкрепи малките предприятия да задържат своя персонал по време на пандемията чрез програмата SURE. Всичко това стана възможно благодарение на политическата воля на институциите, работещи в синхрон, за да се отговори на неотложния характер на предизвикателствата.

Също така има неизползван потенциал в рамките на съществуващите Договори, който би могъл да помогне да се отговори на предложенията на конференцията, по-специално като се използват клаузите за преход, за да се премине към гласуване с квалифицирано мнозинство в определени области на политиката. Това беше изрично поискано от председателя Фон дер Лайен в нейните политически насоки и речта ѝ за състоянието на Съюза в области като енергетиката, данъчното облагане и за важни аспекти на общата външна политика и политика на сигурност, като например санкциите и правата на човека.

Въпреки това някои от идеите, изложени от конференцията, са наистина новаторски и изискват ЕС да поеме по нови, все още непроучени пътища. Измежду тях в някои предложения изрично се призовава за промяна на Договорите. Това включва области като здравеопазване или отбрана.

Конференцията създаде нов импулс за съсредоточаване върху обновяването и подобряването на европейския проект, като се основава на неговите основи и при необходимост ги актуализира. Както председателят Фон дер Лайен посочи в речта си на конференцията, Комисията винаги ще бъде на страната на онези, които искат да реформират Европейския съюз, за да го накарат да работи по-добре, включително чрез промяна на Договора, когато това е необходимо.

В този дух Комисията приветства готовността на Европейския парламент да използва за първи път правомощията си, придобити по силата на Договора от Лисабон, за да предлага изменения в Договорите. Парламентът определи редица области, в които според него промените в Договорите следва да се обсъдят в рамките на Конвент. Комисията е готова изцяло да изпълни институционалната си роля в процедурата, предвидена в член 48 от Договора за Европейския съюз, и по-специално да даде становището си в отговор на консултация от страна на Европейския съвет.

3.БЪДЕЩЕТО: ПОСТАВЯНЕ НА ГРАЖДАНИТЕ В ЦЕНТЪРА НА ЕВРОПЕЙСКАТА ДЕМОКРАЦИЯ

Освен качеството и количеството на политическите предложения и нейния импулс за реформи конференцията даде и представа за това как европейското обществено пространство може да процъфтява и как нашата демокрация може да бъде обогатена на европейско, национално, регионално и местно равнище чрез включване на гражданите. Това доведе до стотици публични и неформални дебати и дискусии във всяко кътче на Европа. Новите съвещателни формати — като многоезичната цифрова платформа, европейските граждански панели — дадоха възможност на европейците да споделят своите идеи по въпросите, които считат за важни за изграждането на бъдещето на нашия Съюз. Конференцията потърси мнението на онези, който са най-трудни за достигане, които рядко се занимават с политика или може би не са гласували на предишни европейски избори.

Редица иновации на конференцията предоставят насоки за това как по-добре да се включат гражданите в определянето на приоритетите и амбициите, както и в разработването и изготвянето на политики на европейско равнище. Въз основа на конференцията и на собствените си съществуващи инструменти Комисията ще предложи начини да се гарантира, че на гражданите ще бъде отредена тази по-близка роля в изготвянето на политиките на ЕС.

Централна и особено новаторска характеристика на конференцията бяха европейските граждански панели. Общо около 800 произволно избрани граждани, една трета от които бяха млади хора, се срещнаха на три съвещателни сесии и направиха препоръки. Редица държави членки организираха национални граждански панели въз основа на едни и същи принципи.

Въз основа на този успех Комисията ще даде възможност на гражданските панели да обсъждат и отправят препоръки преди някои ключови предложения, като част от изготвянето на по-общи политики и в съответствие с принципите за по-добро регулиране. В зависимост от въпроса те могат да бъдат паневропейски или по-малки целеви панели за разглеждане на конкретни въпроси на политиката. Както това беше правено в рамките на конференцията, участниците следва да бъдат избирани на случаен принцип. Но те следва също така да отразяват многообразието и демографията на Европа. Младите хора следва да представляват една трета от участниците. Когато е целесъобразно, в оценката на въздействието ще бъде включен „граждански доклад“, в който ще се обобщават резултатите от тези процеси на участие и разисквания. Когато всички участници са млади хора, това ще бъде наречено „тест на младежта“. Първият от това ново поколение граждански панели ще бъде стартиран в контекста на речта за състоянието на Съюза през 2022 г.

Многоезичната цифрова платформа даде възможност на участниците да споделят и обсъдят идеите си само с няколко щраквания, както и да осигурят дом за многобройните прояви, които се провеждаха в цяла Европа под егидата на конференцията. До май 2022 г. многоезичната цифрова платформа имаше близо 5 милиона индивидуални посетители със 750 000 участници, 18 000 обсъдени идеи и над 6500 прояви.

В отговор на призивите на участниците в конференцията за създаване на платформи за онлайн консултации порталът на Комисията „Споделете мнението си“ ще осигури обслужване на едно гише за онлайн участие на гражданите, като обедини цялата информация относно действащите в Комисията механизми за участие на гражданите. Този нов онлайн център ще интегрира ключови характеристики на многоезичната цифрова платформа на конференцията: пряк обмен между гражданите, коментиране — на всички официални езици на ЕС благодарение на eTranslation — но и онлайн проучвания и организиране на онлайн прояви за участие. Тя ще формира основата за нова екосистема на демократична ангажираност и иновации.

Те са част от по-широките усилия на Комисията за укрепване на демокрацията и общественото пространство в Европа. Във време на нарастващ конфликт и авторитаризъм по света демокрациите и демократичната устойчивост изискват внимание и подхранване повече от всякога. В рамките на Плана за действие за европейската демокрация Комисията наскоро предложи мерки, за да се укрепят европейските политически партии и да им се даде възможност да провеждат трансгранични кампании като част от мерките, насочени към защита на почтеността на изборите и открит демократичен дебат. Тя също така направи предложения за утвърждаване и укрепване на правата на мобилните граждани на ЕС, по-специално във връзка с изборите за Европейски парламент. По подобен начин Европейският парламент наскоро предложи реформа на избирателното право на ЕС и направи предложения за включване на транснационални листи в следващите европейски избори. Комисията ще подкрепи Европейския парламент за постигането на споразумение относно избирателното право със Съвета.

Това е и възможност да се даде началото на размисъл относно начина, по който придобитият по време на конференцията опит може да се превърне в насърчаване на европейската гражданска идентичност. Това ще включва по-специално оценка на начина, по който образованието и комуникацията могат да осигурят пространство за развитието на този вид ангажираност.

4.ЗАКЛЮЧЕНИЕ

Както е посочено в настоящото съобщение и в приложението към него, конференцията осигури много, по което да се работи, но също така предостави много за учене и много за запазване — не на последно място енергията и импулса за подобряване на Европа и подпомагане на нейното развитие. Конференцията може да е приключила, но работата по последващите действия във връзка с ясните предложения, направени за подобряване на Европа и за гарантиране, че всички граждани могат да продължат да изразяват мнението си по политиките, които ги засягат, едва започва.

Конференцията показа, че европейците са решени да изградят по-добро бъдеще. Те разглеждат Европейския съюз като начин за постигане на това и искат да го изградят заедно с избраните представители. Европа на мира и просперитета, справедливостта и напредъка, Европа, която е социална и устойчива и грижовна и същевременно се стреми да прилага смели политики, които ще бъдат от полза за всички поколения. Тяхната визия е ясна и многобройните инициативи, изложени в настоящото съобщение, ще позволят на Комисията да започне да реализира тази визия чрез конкретни действия.

Последващите действия във връзка с резултатите от конференцията са споделена отговорност на участващите институции в съответствие с техните институционални правомощия и с принципите на субсидиарност и пропорционалност. Ясната и ефективна комуникация ще бъде от съществено значение при тези последващи действия, по-специално за да се гарантира подкрепата на гражданите и да се изгради доверие в процеса и резултатите от него. За да се информират гражданите и да се запази набраната инерция, през есента на 2022 г. ще бъде организирана проява за обратна връзка от конференцията. Това събитие ще бъде моментът да се съобщи начинът, по който трите институции на ЕС проследяват и отчитат напредъка на този етап от процеса. Това ще бъде възможност за създаване на ясна и съгласувана връзка между резултатите от конференцията и бъдещите дейности, които тя е вдъхновила.

(1)

Прочетете окончателния доклад на платформата на конференцията. 

Top

Брюксел, 17.6.2022

COM(2022) 404 final

ПРИЛОЖЕНИЕ

към

СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪВЕТ, СЪВЕТА, ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ И КОМИТЕТА НА РЕГИОНИТЕ

КОНФЕРЕНЦИЯ ЗА БЪДЕЩЕТО НА ЕВРОПА


Претворяване на визията в конкретни действия


ПРИЛОЖЕНИЕ

В настоящото приложение се съдържа неизчерпателен списък на законодателни актове и други инициативи, чрез които Комисията изпълнява или ще изпълнява предложенията и мерките, произтичащи от Конференцията за бъдещето на Европа, които попадат в сферата на компетентност на Комисията. Комисията ще разработи планираните си действия и законодателни предложения, вдъхновена от предложенията на Конференцията, при пълно зачитане на стандартите си за по-добро регулиране, както и на принципите на субсидиарност и пропорционалност, и при надлежно отчитане на финансовите ограничения в рамките на настоящия многогодишен бюджет. Тя също така ще се стреми да гарантира, че предложените инициативи са придружени от солидни комуникационни действия и кампании с оглед на ангажирането на гражданите с политическите действия на ЕС и с начина, по който те оказват въздействие и носят ползи за тях в тяхното ежедневие.

За всяка от деветте теми на конференцията в приложението се изброяват предложенията на конференцията и се посочват съответните:

действия, които вече са предложени или започнати от Комисията „Фон дер Лайен“;

предложено законодателство, за което тя призовава Европейския парламент и/или Съвета да приемат;

планирани действия и законодателство;

нови области на действие, вдъхновени от конференцията.

Във всеки раздел редът на инициативите на Комисията следва последователността на предложенията и мерките на Конференцията. Когато дадена инициатива или законодателен акт на ЕС обхваща няколко от темите на конференцията, тя се изброява само веднъж под най-подходящото предложение на конференцията. Например REPowerEU засяга идеите, повдигнати в По-силна икономика, социална справедливост и работни места и Изменение на климата и околна среда, но се отнася най-вече за енергийната автономност, така че е включен под ЕС в света.

В приложението са включени не само правни актове, но и инструменти и програми за комуникация.

Много от предложенията на конференцията са в съответствие с планираните от Комисията действия и законодателство, така че предложенията на конференцията ще бъдат включени в подготовката на тези планирани действия и предложения. Резултатите от конференцията не само ще вдъхновят нови области за размисъл за Комисията, но и ще обогатят нейния дебат относно действията и законодателните и незаконодателните предложения, които понастоящем са на етап планиране.

Широк набор от фондове и други механизми за подкрепа спомагат за привеждане в действие на политиките на ЕС. Много от тях са междусекторни и обхващат действия по няколко от темите на конференцията. Основните от тях са:

Механизъм за възстановяване и устойчивост;

Европейски фонд за регионално развитие;

Европейски социален фонд плюс;

Кохезионен фонд (подкрепя инвестициите в областта на околната среда и транспорта, включително инфраструктурата);

Механизъм за справедлив преход, включително Фонд за справедлив преход (подкрепя териториите, които са най-силно засегнати от прехода към неутралност по отношение на климата);

Фонд „Солидарност“ на Европейския съюз;

Временни рамки за държавна помощ;

Фондове за иновации и модернизация;

Механизъм за свързване на Европа (насърчава растежа, работните места и конкурентоспособността чрез целенасочени инфраструктурни инвестиции в транспорта, енергетиката и цифровите услуги);

Програма „Цифрова Европа“;

„Еразъм+“;

Европейски корпус за солидарност;

„Творческа Европа“ с i-Portunus, Culture Moves Europe и Music Moves Europe в подкрепа на мобилността на хората на изкуството, творците и специалистите в областта на културата;

Европейски земеделски фонд за развитие на селските райони;

Европейски фонд за морско дело, рибарство и аквакултури;

Програма „Хоризонт Европа“ за научни изследвания и иновации;

Програма „ЕС в подкрепа на здравето“;

Фонд „Убежище, миграция и интеграция“;

Програма ,,Правосъдие“;

Програма „Граждани, равенство, права и ценности“;

Фонд „Вътрешна сигурност“;

Инструмент за съседство, сътрудничество за развитие и международно сътрудничество — Глобална Европа;

Инструмент за техническа подкрепа (предоставя подкрепа и експертен опит на държавите членки за подпомагане на разработването и изпълнението на реформи, включително за действията в областта на климата, цифровия преход и здравеопазването).



1. ИЗМЕНЕНИЕ НА КЛИМАТА И ОКОЛНА СРЕДА

Конференцията доведе до шест предложения, които ще помогнат на ЕС да поеме водеща роля в областта на изменението на климата и околната среда 1 .

1.Селско стопанство, производство на храни, биологично разнообразие и екосистеми, замърсяване — безопасно, устойчиво, справедливо, отговорно по отношение на климата и достъпно производство на храни при спазване на принципите за устойчивост, грижа за околната среда и опазване на биологичното разнообразие и екосистемите, като същевременно се гарантира продоволствената сигурност:

2.Селско стопанство, производство на храни, биологично разнообразие и екосистеми, замърсяване — опазване и възстановяване на биологичното разнообразие, ландшафта и океаните и премахване на замърсяването;

3.Изменение на климата, енергетика, транспорт — повишаване на европейската енергийна сигурност и постигане на енергийна независимост на ЕС, като същевременно се гарантира справедлив преход и на европейците се предоставя достатъчна, достъпна и устойчива енергия. Справяне с изменението на климата, като ЕС играе роля на световен лидер в устойчивата енергийна политика и зачита глобалните цели в областта на климата;

4.Изменение на климата, енергетика, транспорт — осигуряване на висококачествена, модерна, екологосъобразна и безопасна инфраструктура, като се гарантира свързаност, включително на селските и островните региони, по-специално чрез достъпен обществен транспорт

5.Устойчиво потребление, опаковки и производство — подобряване на използването и управлението на материалите в рамките на ЕС, за да се постигнат по-голяма кръговост и автономност и да се намали зависимостта. Изграждане на кръгова икономика чрез насърчаване на устойчиви продукти и производство в ЕС. Да гарантира, че всички продукти, пуснати на пазара на ЕС, отговарят на общите екологични стандарти на ЕС;

6.Информация, осведоменост, диалог и начин на живот — насърчаване на знанията, осведомеността, образованието и диалозите относно околната среда, изменението на климата, потреблението на енергия и устойчивостта.

За да изпълни предложенията на конференцията, Комисията:

вече е предложила:

Европейски зелен пакт;

Стратегия „От фермата до трапезата“, която има за цел да се осигурят справедливи, здравословни и екологосъобразни продоволствени системи;

Реформирана обща селскостопанска политика;

План за действие за нулево замърсяване;

План за действие за кръговата икономика;

Стратегия на ЕС за биологичното разнообразие за 2030 г.;

Стратегия на ЕС за горите до 2030 г.;

Ангажимент за засаждане на 3 милиарда дървета до 2030 г. и приложението за броене MapMyTree;

Съобщение относно устойчивата синя икономика;

Мисия на „Хоризонт Европа“ за океаните;

План за действие в областта на биологичното земеделие;

Европейски закон за климата;

Стратегия за устойчивост в областта на химикалите;

Стратегия за устойчива и интелигентна мобилност;

Стратегия за слънчевата енергия;

Стратегия за възобновяема енергия от разположени в морето инсталации;

Регламент относно таксономия за устойчивост в енергийния сектор;

План за действие при кризисни ситуации в транспортния сектор;

Европейски партньорства, например за спасяване на биологичното разнообразие, за преход към чиста енергия, за „Чисто въздухоплаване“, за „Европейски железопътен транспорт“, за свързана, съвместна и автоматизирана мобилност, за „Чист водород“, за акумулаторни батерии, за автомобилен транспорт с нулеви емисии, за неутрални по отношение на климата енергоемки отрасли „Processes4Planet“;

Мисии на ЕС за мобилизиране на институции и граждани, за да могат 100 града да станат неутрални по отношение на климата и интелигентни, както и за възстановяване на нашите океани и води до 2030 г., адаптиране към изменението на климата чрез повишаване на устойчивостта на 150 региона и общности спрямо изменението на климата и създаване на 100 живи лаборатории и фарове за постигане на здрави почви в Европа;

Включване на принципа за ненанасяне на значителни вреди и амбициозни цели за свързаните с климата разходи по многогодишната финансова рамка и NextGenerationEU;

Подпрограми за преход към чиста енергия и действия в областта на климата по LIFE;

Решение относно Европейската година на железопътния транспорт;

План за действие относно железопътния транспорт на дълги разстояния и трансграничния железопътен транспорт;

Инициатива „Вълна на саниране“;

Преразглеждане на Директивата относно емисиите от промишлеността и Европейския регистър за изпускането и преноса на замърсители;

Преразглеждане на плановете за устойчива градска мобилност съгласно рамката за градска мобилност от 2021 г.;

Препоръка на Комисията относно енергийната бедност;

Европейско научноизследователско пространство: Пилотно действие за зелен водород;

Съобщение „Устойчиви въглеродни цикли“ с няколко действия, включително „Интегрирана оценка на земеползването в биоикономиката“ в подкрепа на стратегията на ЕС за биоикономика;

Алианс за чист водород, който има за цел да насърчава инвестициите и да стимулира разгръщането на производството и използването на чист водород;

Пътища за преход, за да се помогне на различните екосистеми да станат по-устойчиви, екологосъобразни и цифрови;

Съобщение „Нашите отпадъци — наша отговорност“;

Европейски пакт за климата;

„Нов европейски Баухаус“;

Стратегия на ЕС за устойчиви и кръгови текстилни изделия;

Стратегия на ЕС за адаптация към изменението на климата;

Платформа за справедлив преход;

Кодекс за поведение на предприятията, извършващи дейност в областта на храните, насочен към подпомагане на изграждането на социално отговорна верига за създаване на стойност в областта на храните, която намалява отпечатъка на ЕС върху околната среда и климата;

Препоръка относно гарантирането на справедлив преход към неутралност по отношение на климата;

Насоки относно държавната помощ за климата, опазването на околната среда и енергетиката, както и за схемата за търговия с емисии;

призовава Европейския парламент и/или Съвета да приемат незабавно:

Пакета „Подготвени за цел 55“, за да адаптират политиките на ЕС в областта на климата, енергетиката, земеползването, транспорта и данъчното облагане към намаляване на нетните емисии на парникови газове с поне 55 % до 2030 г.;

oМеханизма за корекция на въглеродните емисии на границите;

oПреразглеждането на Директивата за данъчно облагане на енергийните продукти и електроенергията с цел актуализиране на минималните данъчни ставки за горивата и енергийните продукти;

oДирективата за енергийната ефективност с по-висока цел от 13 % (от 9 %);

oРегламента относно земеползването, промените в земеползването и горското стопанство;

oПреразглеждането на Регламента за определяне на стандарти за емисиите на CO2 от леки пътнически автомобили и леки търговски превозни средства;

oПредложението за преразглеждане на Регламента относно превоза на отпадъци;

oПреработения текст на Директивата за енергията от възобновяеми източници с по-висока цел от 45 % (от 40 %);

oПреразгледаната директива относно енергийните характеристики на сградите;

oСоциалния фонд за климата;

oПреразглеждането на Регламента за инфраструктурата за алтернативни горива;

oИнициатива FuelEU — сектор „Морско пространство“;

oИнициативата RefuelEU за въздушния транспорт;

oПакета за декарбонизация на газа и водорода;

oСхемата за търговия с емисии, включително разширяването ѝ за сградите и автомобилния транспорт;

oПреразгледания регламент за флуорсъдържащите парникови газове;

oРегламента относно веществата, които нарушават озоновия слой;

Инициативата за устойчиви продукти;

Проверката за пригодност на принципа „замърсителят плаща“;

Преразглеждането на Регламента за TEN-T за подобряване на качеството на железопътната мрежа на ЕС, за да се гарантират високи стандарти в рамките на основната мрежа TEN-T до 2030 г. и нови стандарти за разширената мрежа до 2040 г.;

Директивата относно емисиите от промишлеността;

Регламента относно обезлесяването и влошаването на състоянието на горите;

Регламента за създаване на рамка за определяне на изисквания за екопроектиране на устойчиви продукти, включително цифровите паспорти на продуктите;

Увеличаването на ролята на потребителите в прехода към зелена икономика;

Преразглеждането на Регламента за строителните продукти, за да се гарантира, че действащата регулаторна рамка е подходяща за постигането на целите ни в областта на устойчивостта и климата;

Предложението за нов регламент относно превозите на отпадъци;

възнамерява да внесе предложения относно:

Въвеждане на цели за намаляване на разхищението на храни;

Твърдения за екологосъобразност на етикетите въз основа на методи за определяне на отпечатъка;

Законодателство относно устойчивите продоволствени системи (включително етикетиране на устойчиви храни);

Насоки относно антитръстовата дерогация за споразумения за устойчивост в селското стопанство;

План за действие за съхраняване на рибните ресурси и опазване на морските екосистеми;

Съвместно съобщение относно програмата на ЕС за международно управление на океаните;

Актуализация на Директивата за устойчивото използване на пестициди;

Преразглеждане на максимално допустимите стойности на остатъчни вещества за някои пестициди по отношение на вносните храни, като се вземат предвид екологичните аспекти, които предизвикват загриженост в световен мащаб;

Преразглеждане на изискванията за данни, критериите за одобрение и принципите за оценка на микроорганизмите, за да се улесни достъпът им до пазара на продукти за растителна защита с нисък риск;

Законодателство за обвързващи цели на ЕС за възстановяване на природата;

Сертифициране за отстраняване на въглерод;

Рамка на политика за пластмаси на биологична основа, които са биоразградими и компостируеми;

Законодателно предложение относно хуманното отношение към животни, включващо постепенно премахване и накрая забрана на използването на системи за отглеждане в клетки за разширен набор от животни след успешната европейска гражданска инициатива „Да сложим край на отглеждането на животни в клетки“ (End the Cage Age);

Преглед на Рамковата директива за морска стратегия, която има за цел да защити морската екосистема и биологичното разнообразие;

Преглед на мандата на Европейската агенция по морска безопасност;

Преразглеждане на Директивата за замърсяването от кораби;

Преразглеждане на Директивата за пречистването на градските отпадъчни води

Преразгледан списък на повърхностните и подземните замърсители;

Насоки в подкрепа на прилагането на Регламента за повторното използване на водите;

Преразглеждане на законодателството относно качеството на атмосферния въздух, за да се подпомогне прилагането на принципа „замърсителят плаща“;

Преразглеждане на инициативата на ЕС относно опрашителите с цел по-добра защита на насекомите;

Мерки за намаляване на непреднамереното изпускане на пластмасови микрочастици в околната среда;

Съобщение относно обновяване на стратегическия план за енергийните технологии;

Мултимодални цифрови услуги за мобилност с цел по-добро интегриране на обществения транспорт и железопътните услуги и улесняване на цифровото планиране на пътуванията;

CountEmissionsEU в областта на транспорта;

Преразглеждане на Регламента за въздухоплавателните услуги и Регламента за слотовете;

Алианс за въздухоплаване с нулеви емисии с цел ускоряване на прехода към неутрален по отношение на въглеродните емисии полет;

Пакет за екологизиране на товарния транспорт, включително предложение относно тежкотоварните превозни средства;

Законодателство относно наблюдението на горите, докладването и рамката за събиране на данни;

Преглед на Рамковата директива за отпадъците, включително с цел предотвратяване на отпадъците, хармонизиране на системите за събиране на отпадъци и създаване на хармонизирани правила на ЕС за разширена отговорност на производителя за текстилните изделия с екомодулация на таксите;

Митническа реформа, чиято цел е митническият съюз да отиде на следващото ниво, като се приеме по-строга нормативна уредба за по-добра защита за гражданите и единния пазар на ЕС;

Закон за здравето на почвите;

Инициатива за обосноваване на твърденията за екологосъобразност;

Преглед на Директивата относно опаковките и отпадъците от опаковки, включително възможни действия във връзка със схемите за възстановяване;

Инициатива за устойчиво потребление на стоки с цел справяне с планираното остаряване и предоставяне на право на поправка;

Разширяване на схемите за отговорност на производителя, предоставяне на стимули и насърчаване на обмена на информация и добри практики в областта на рециклирането на отпадъци;

Пластмаси за еднократна употреба — Решение за изпълнение за определяне на правила за изчисляване, проверка и докладване на рециклираното съдържание в пластмасовите бутилки за еднократна употреба;

Стандарти Евро 7 за емисиите от леки автомобили, микробуси, камиони и автобуси;

Доклад за стратегическите перспективи относно побратимяването на екологичния и цифровия преход в нов геополитически контекст;

ще разгледа нови области на действие, като например:

Законодателство за растенията, произвеждани чрез някои нови геномни техники;

Стандарти за хуманно отношение към животните за вносни стоки;

Варианти за етикетиране във връзка с хуманното отношение към животните;

Насоки относно специфично за сектора прилагане на принципа за поставяне на енергийната ефективност на първо място;

Оценка в целия ЕС на проектите на актуализираните национални планове в областта на енергетиката и климата;

Увеличаване на частното финансиране за енергийна ефективност;

Справяне с въздействието на управлението на отпадъците върху околната среда;

Мерки за ограничаване на светлинното замърсяване;

По-нататъшно насърчаване на инфраструктурата за колоездене и свободните от автомобили зони (правила за достъпа за градски превозни средства);

План за действие за насърчаване на енергийния преход в секторите на рибарството и аквакултурите;

Законодателно предложение за увеличаване на дела на превозните средства с нулеви емисии в обществените и корпоративните автомобилни паркове над определен размер;

Оценяване необходимостта от освобождаване на международните билети за железопътен транспорт от ДДС в целия ЕС, за да се намалят значително разходите за пътниците, използващи железопътен транспорт.



2.ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ

Конференцията доведе до четири предложения в областта на здравеопазването 2 :

7.Здравословна храна и здравословен начин на живот — гарантиране на достъпа на всички европейци до знания относно здравословната храна, както и достъп до здравословна храна на достъпни цени, като градивен елемент на здравословния начин на живот

8.Укрепване на здравната система — засилване на устойчивостта и качеството на нашите здравни системи

9.По-широко разбиране на здравеопазването — приемане на цялостен подход към здравеопазването, като се обърне внимание освен на заболяванията и лечението, също така на здравната грамотност и профилактиката и се насърчава споделено разбиране на предизвикателствата, пред които са изправени болните или хората с увреждания, в съответствие с подхода „Едно здраве“, който следва да бъде изтъкнат като хоризонтален и основен принцип, обхващащ всички политики на ЕС

10.Равен достъп до здравеопазване за всички — установяване на „право на здравеопазване“, като се гарантира, че всички европейци имат равен и всеобщ достъп до финансово достъпни, профилактични, лечебни и качествени здравни грижи.

За да изпълни предложенията на конференцията, Комисията:

вече е предложила:

Стратегия за устойчивост в областта на химикалите с цел насърчаване на иновациите за безопасни и устойчиви химикали и повишаване на защитата на човешкото здраве и околната среда от опасни химикали;

План за действие за развитието на биологичното производство и придружаващия го законодателен пакет;

Европейски план за борба с рака, включително десет водещи инициативи;

Мисия на „Хоризонт Европа“ за борба с рака: работа с европейския план за борба с рака за подобряване на живота на над 3 милиона души до 2030 г.;

Фармацевтична стратегия за Европа;

Специфични за всяка държава препоръки в областта на здравеопазването в рамките на европейския семестър, годишния цикъл на координация на икономическите политики;

Орган за готовност и реакция при извънредни здравни ситуации (HERA);

Регламент относно засилена роля на Европейската агенция по лекарствата в готовността за действия при кризи и управлението на кризи по отношение на лекарствените продукти и медицинските изделия;

Европейски партньорства, например за Едно здраве/антимикробна резистентност, за насърчаване на европейско научноизследователско пространство за научни изследвания в областта на здравеопазването, за трансформиране на системите за здравеопазване и грижи и за подготвеност за пандемии;

Актуализирани правила за ДДС, включително разширен списък на освободените от ДДС продукти и услуги в областта на общественото здраве;

Инициатива „По-добро здраве заедно“, за да се помогне на държавите членки да определят и прилагат ефективни политики и действия за намаляване на тежестта на основните незаразни болести, включително психичното здраве;

Кодекс за поведение за отговорни стопански и търговски практики в областта на храните;

Структуриран диалог относно сигурността на доставките на лекарства с цел укрепване на устойчивостта на веригите на доставки на фармацевтични продукти и гарантиране на сигурността на доставките, без да се излага на риск финансовата достъпност;

Европейски облак за отворена наука, за да се осигурят специални платформи (като например Европейската платформа за данни за COVID-19) за споделяне на медицински изследвания, клинични и геномни данни;

Манифест за научните изследвания на ЕС във връзка с COVID-19 за максимално увеличаване на достъпността на резултатите от научните изследвания в борбата с пандемията от COVID-19;

Регламент за разширяване на мандата на Европейския център за профилактика и контрол върху заболяванията;

Регламент относно рамка от мерки за гарантиране на снабдяването с медицински мерки за противодействие от особено значение при криза в случай на извънредна ситуация в областта на общественото здраве на равнището на Съюза;

Задължителни минимални критерии за възлагане на обществени поръчки за устойчиви храни в училищата и публичните институции;

Преразглеждане на правната рамка във връзка с кръвта, тъканите и клетките;

Данъчни стимули в държавите членки за насърчаване на здравословното хранене;

призовава Европейския парламент и/или Съвета да приемат незабавно:

Регламент относно сериозните трансгранични заплахи за здравето;

Регламент относно европейското пространство за здравни данни, който има за цел да подобри предоставянето на здравно обслужване в целия ЕС, да овласти хората да контролират своите здравни данни, да даде възможност за сигурен достъп на здравните специалисти до индивидуални електронни „обобщени данни за пациентите“ (европейски индивидуален електронен здравен паспорт); Осигуряване на последователна, сигурна, надеждна и ефикасна рамка за използването на здравни данни;

възнамерява да внесе предложения относно:

Преразглеждане на Регламента относно информацията за храните на потребителите, включително хармонизирано задължително етикетиране на хранителната информация върху лицевата страна на опаковката, за да се даде възможност на потребителите да направят информиран, здравословен и устойчив избор на храни;

Препоръка за безопасни и устойчиви материали и химикали при проектирането, за да се предоставят на промишлеността и регулаторните органи насоки за производство на нови материали и химикали;

Преразгледано законодателство в областта на фармацевтичните продукти, гарантиращо по-бърз достъп до качествени, безопасни, финансово достъпни и по-екологосъобразни лекарства във всички държави членки;

Преразгледано законодателство относно лекарствата за редки заболявания и деца;

План за действие за по-добро управление на хранителните вещества;

Препоръка относно предотвратимите чрез ваксинация ракови заболявания;

Актуализиране на Препоръката относно скрининг за рак;

Иновативни подходи към научните изследвания и обществените поръчки за антимикробни средства и техните алтернативи;

Ново действие за улесняване на обмена и трансплантацията на бъбреци за конкретни реципиенти и донори в рамките на работната програма EU4Health за 2023 г.;

Нова глобална здравна стратегия;

ще разгледа нови области на действие, като например:

Цифрово етикетиране и етикетиране на лицевата страна на опаковката на екологичния отпечатък на продукта;

Начини за увеличаване на участието в Европейската седмица на общественото здраве;

Пакет за патентите, включително инициатива за сертификати за допълнителна закрила и задължително лицензиране на патенти;

Мерки относно маркетинга и рекламата на продукти, свързани с рискове от рак;

Въздействие на законодателството за среда без тютюнев дим;

Нов всеобхватен подход към психичното здраве.



3.ПО-СИЛНА ИКОНОМИКА, СОЦИАЛНА СПРАВЕДЛИВОСТ И РАБОТНИ МЕСТА

Конференцията доведе до шест общи предложения за изграждане на по-силна икономика на ЕС, социална справедливост и работни места 3 :

11.Устойчив растеж и иновации — ние предлагаме ЕС да подкрепи прехода към устойчив и стабилен модел на растеж, като се имат предвид екологичният и цифровият преход със силно социално измерение в европейския семестър и овластяването на гражданите, профсъюзите и предприятията. Конвенционалните макроикономически показатели и БВП биха могли да бъдат допълнени с нови показатели, за да се отговори на новите европейски приоритети като Европейския зелен пакт или Европейския стълб на социалните права и да се отразят по-добре екологичният и цифровият преход и благосъстоянието на хората;

12.Повишаване на конкурентоспособността на ЕС и по-нататъшно задълбочаване на единния пазар — ние предлагаме укрепване на конкурентоспособността и устойчивостта на икономиката, единния пазар и промишлеността на Европейския съюз и преодоляване на стратегическите зависимости. Ние трябва да насърчаваме предприемаческата култура в ЕС, в която иновативните предприятия от всякакъв мащаб, и по-специално микропредприятията, малките и средните предприятия (ММСП), както и стартиращите предприятия, се насърчават и могат да процъфтяват, за да допринесат за по-устойчиви и сплотени общества. Необходима е силна функционираща пазарна икономика, за да се улесни визията за по-социална Европа;

13.Приобщаващи пазари на труда — ние предлагаме да се подобри функционирането на пазарите на труда, така че те да осигуряват по-справедливи условия на труд и да насърчават равенството между половете, заетостта, включително на младите хора и уязвимите групи. ЕС, държавите членки и социалните партньори трябва да работят, за да се сложи край на бедността сред работещите, да се обърне внимание на правата на работещите през платформи, да се забранят неплатените стажове и да се гарантира справедлива трудова мобилност в ЕС. Ние трябва да насърчаваме ефективен социален диалог и колективно договаряне. Ние трябва да гарантираме пълното прилагане на Европейския стълб на социалните права, включително съответните му водещи цели за 2030 г., на равнището на ЕС, на национално, регионално и местно равнище в областта на „равните възможности и достъпа до пазара на труда“ и „справедливите условия на труд“, като същевременно се зачитат компетенциите и принципите на субсидиарност и пропорционалност, и в Договорите се включи протокол за социален напредък. При това следва да се зачитат националните традиции и автономността на социалните партньори, както и сътрудничеството с гражданското общество;

14.По-силни социални политики — ние предлагаме намаляване на неравенствата, борба със социалното изключване и с бедността. Ние трябва да въведем всеобхватна стратегия за борба с бедността, която би могла да включва, наред с другото, подсилена гаранция за децата и гаранция за младежта, въвеждането на минимални работни заплати, обща рамка на ЕС за схемите за минимален доход и достойно социално жилищно настаняване. Ние трябва да гарантираме пълното прилагане на Европейския стълб на социалните права, включително съответните му водещи цели за 2030 г., на равнището на ЕС, на национално, регионално и местно равнище в областта на „социалната закрила и социалното приобщаване“ при надлежно зачитане на съответните компетентности и принципите на субсидиарност и пропорционалност и включване в Договорите на протокол за социален напредък.

15.Демографски преход — ние предлагаме да се отговори на предизвикателствата, произтичащи от демографския преход, като критичен компонент на цялостната устойчивост на Европа, по-специално ниската раждаемост и постоянно застаряващото население, като се осигури подкрепа за хората през целия живот. Това следва да включва всеобхватни действия, насочени към всички поколения — от децата и младите хора до семействата, населението в трудоспособна възраст, възрастните хора, които все още са готови да работят, както и тези, които са се пенсионирали или се нуждаят от грижи;

16.Фискални и данъчни политики — ние предлагаме ЕС да насърчава ориентирани към бъдещето инвестиции, насочени към екологичния и цифровия преход, със силно социално измерение и измерение, свързано с равенството между половете, като се вземат предвид и примерите на Next Generation EU и инструмента SURE. ЕС трябва да вземе предвид социалното и икономическото въздействие на войната срещу Украйна и връзката между икономическото управление на ЕС и новия геополитически контекст и чрез укрепване на собствения си бюджет чрез нови собствени ресурси. Гражданите искат данъчното облагане да се премести от хората и МСП към лицата, укриващи данъци, големите замърсители и гигантите в областта на цифровите технологии, като в същото време те искат ЕС да подкрепя способността на държавите членки и местните органи да се финансират сами и да използват средствата на ЕС.

За да изпълни предложенията на конференцията, Комисията:

вече е предложила:

План за действие в областта на социалната икономика, който проправя пътя на организациите на социалната икономика към просперитет и растеж;

Преразглеждане на Директивата за хармонизирането на законодателствата на държавите членки във връзка с предоставянето на пазара на радиосъоръжения;

Съобщението „Политиката в областта на конкуренцията, съобразена с новите предизвикателства“;

Актуализирана промишлена стратегия и стартиране на алианси в областта на суровините, чистия водород, акумулаторните батерии, кръговата пластмаса, промишлените данни, периферните и облачните технологии, полупроводниковите технологии, възобновяемите и нисковъглеродните горива, въздухоплаването с нулеви емисии, слънчевата енергия и стандарт на ЕС за национални схеми за стартиращи предприятия за насърчаване на предприемачеството чрез алианси;

Преглед на регламентите и насоките за групово освобождаване на вертикални споразумения;

Проверка за пригодност на модернизирането на държавната помощ;

Съобщение относно застраховането на краткосрочни експортни кредити;

Преразглеждане на Насоките за регионална помощ;

Преразглеждане на Съобщението относно важни проекти от общ европейски интерес;

Европейски инструмент за временна подкрепа с цел смекчаване на рисковете от безработица при извънредни обстоятелства (SURE);

Преразглеждане на рамката за държавна помощ за научни изследвания, развитие и иновации;

Включване на целите за устойчиво развитие в рамката на европейския семестър;

Индекс за резултатите от прехода, класиращ държавите в зависимост от напредъка им към устойчивост;

Европейски партньорства, например „Произведено в Европа“, в областта на ключовите цифрови технологии и интелигентните мрежи и услуги;

Стратегическа рамка за здравословни и безопасни условия на труд;

Европейски съвет по иновациите — водеща програма за идентифициране, разработване и увеличаване на мащаба на революционни технологии и преломни иновации;

Платформа „Готови за бъдещето“ — експертна група на високо равнище, която ще спомогне за опростяване на законодателството на ЕС и за намаляване на свързаните ненужни разходи;

План за действие на Европейския стълб на социалните права;

Засилена „Гаранция за младежта“;

Европейска програма за умения, която помага на физическите лица и предприятията да развият повече и по-добри умения, за да ги използват, включително Пакт за умения;

ALMA (Aim, Learn, Master, Achieve — стреми се, учи, овладей, постигай) — инициатива за подпомагане на най-уязвимите млади хора с по-малко възможности, за да им се даде възможност да се включат на пазара на труда и в обществото в собствената си страна;

Критерий за допустимост на „Хоризонт Европа“ за публичните органи, научноизследователските организации и висшите учебни заведения, за да разполагат с план за равенство между половете;

Women TechEU — нова инициатива за финансиране и подкрепа на стартиращи предприятия, ръководени от жени;

Манифест на НТИ(И)М за съобразено с равенството между половете образование в областта на НТИИМ, както е посочено в стратегията на ЕС за университетите;

Пакт за селските райони — засилено управление на селските райони на ЕС;

Европейска платформа за борба с бездомността;

Европейска гаранция за децата, която гарантира, че всяко дете в Европа, изложено на риск от бедност или социално изключване, има достъп до ключови услуги като здравеопазване, грижи за децата, образование, хранене и жилищно настаняване;

Директива относно адекватните минимални работни заплати;

Група на високо равнище относно бъдещето на социалната закрила и социалната държава в ЕС;

Тестове за МСП в оценките на въздействието;

Европейска рамка за научноизследователски кариери: обединяване на усилията на национално и европейско равнище за укрепване на уменията на изследователите и междусекторната мобилност и за насърчаване на балансираното движение на талантите;

Коригиращи действия, за да се намалят различията в областта на иновациите и да се изгради капацитет в областта на научните изследвания и иновациите в изоставащите държави;

Зелена книга относно застаряването;

Препоръка на Комисията относно ефективна активна подкрепа за заетостта;

Директива за подобряване на баланса между половете сред директорите без изпълнителни функции на дружествата, допуснати до борсова търговия, и свързани с това мерки;

Съобщение относно план за действие за справедливо и опростено данъчно облагане в подкрепа на стратегията за възстановяване

Директива за изменение на ставките на данъка върху добавената стойност, включително намален ДДС върху детското оборудване;

призовава Европейския парламент и/или Съвета да приемат незабавно:

Директива относно дружествената дължима грижа във връзка с устойчивостта с цел насърчаване на устойчиво и отговорно корпоративно поведение в световните вериги за създаване на стойност;

Директива относно отчитането на предприятията във връзка с устойчивостта;

Директива за подобряване на условията на труд при работа през платформи;

Директива за укрепване на прилагането на принципа за равно заплащане на мъжете и жените за равен труд или за труд с равна стойност чрез прозрачност в заплащането и механизми за контрол на прилагането;

Предложение относно нови собствени ресурси;

Преразглеждане на регламентите относно координацията на системите за социална сигурност;

Директива за гарантиране на глобално минимално равнище на данъчно облагане на многонационалните групи в Съюза;

Регламент за предотвратяване използването на финансовата система за целите на изпирането на пари и финансирането на тероризъм;

възнамерява да внесе предложения относно:

Преглед на икономическото управление;

Препоръка относно минималния доход;

Препоръка относно оползотворяването на знанията;

Изменение на Директивата относно експозицията на азбест по време на работа;

Европейска програма за иновации, насочена към преодоляване на основните пречки пред максималното въздействие на политическите инициативи и инструменти на ЕС в подкрепа на иновациите;

Преглед на регламентите и насоките за хоризонтално групово освобождаване, като за предприятията се изясни кога могат да си сътрудничат с конкуренти;

Преглед на известието относно определянето на пазара;

Контрол върху сливанията в ЕС – допълнително опростяване на процедурите;

Преглед на Регламента за помощта de minimis;

Насоки относно колективните трудови договори по отношение на условията на труд на самостоятелно заетите лица;

Цифрово евро;

Обхват и действие на евробанкнотите и евромонетите като законно платежно средство;

Доклад относно основните услуги;

доклад за прилагането на Директивата за работното време;

Насоки относно оценката на разпределението на въздействието;

Пакет за подобряване на резултатите на пазара на труда за хората с увреждания;

Рамка за отворени финанси;

Преглед на правилата на ЕС относно платежните услуги;

Стратегия и законодателен пакет за инвестиции на дребно;

Бизнесът в Европа: рамка за подоходно данъчно облагане (BEFIT);

Инициатива във връзка с ролята на факторите, участващи в улесняването на укриването на данъци и агресивното данъчно планиране;

Директива относно прилагането на глобалното споразумение на ОИСР за преразпределянето на правата на данъчно облагане;

Пилотен проект за Европейски паспорт за социална сигурност (ESSPASS);

Инициатива за социален диалог;

Прилагане, правоприлагане и повишаване на осведомеността относно правата в ЕС във връзка с равновесието между професионалния и личния живот, включително родителския отпуск;

Съобщение относно изтичането на мозъци и съпътстваща инициатива за увеличаване на привличането на мозъци;

Препоръка относно разработването на рамкови условия за социалната икономика;

Европейска стратегия за грижите, придружена от предложение за преразглеждане на целите от Барселона относно образованието и грижите в ранна детска възраст и предложение за препоръка на Съвета относно дългосрочните грижи;

Втори набор от нови собствени ресурси;

Преглед на препоръката на Съвета относно рамка за качество на стажовете;

ще разгледа нови области на действие, като например:

Мерки за подкрепа на регионите, намиращи се в капани за развитие, в които растежът продължава да е нисък;

По-нататъшна работа за постигане на устойчива, цифрова и издръжлива промишленост и за преодоляване на зависимостите;

Справяне с демографския преход, по-специално по отношение на застаряването и обезлюдяването;

Интегриран подход за измерване и наблюдение на благосъстоянието отвъд БВП;

По-нататъшно разширяване и модернизиране на използването на цифрови инструменти и процеси в областта на дружественото право.

4. ЕС В СВЕТА

Конференцията доведе до осем общи предложения относно ЕС в света 4 :

17.Намаляване на зависимостта на ЕС от чуждестранни участници в икономически стратегически сектори — ние предлагаме ЕС да предприеме мерки за укрепване на своята автономност в ключови стратегически сектори като селскостопанските продукти, стратегическите икономически стоки, полупроводниците, медицинските продукти, иновативните цифрови и екологични технологии и енергетиката;

18.Намаляване на зависимостта на ЕС от чуждестранни участници в енергетиката — ние предлагаме ЕС да постигне по-голяма автономност в областта на производството и доставките на енергия в контекста на текущия екологичен преход;

19.Определяне на стандарти в рамките на ЕС и извън него в търговските и инвестиционните отношения — ние предлагаме ЕС да укрепи етичното измерение на своите търговски и инвестиционни отношения;

20.Определяне на стандарти в рамките на ЕС и извън него в политиките в областта на околната среда — ние предлагаме ЕС да укрепи екологичното измерение на търговските си отношения;

21.Вземане на решения и сближаване в рамките на Съюза — ние предлагаме ЕС да подобри капацитета си за вземане на бързи и ефективни решения, по-специално в областта на общата външна политика и политика на сигурност (ОВППС), да говори с един глас и да действа като наистина глобален фактор, да играе положителна роля в света и да оказва решаващо въздействие в отговор на всяка криза;

22.Прозрачност на ЕС и неговите отношения с гражданите — ние предлагаме ЕС, по-специално в действията си на международно равнище, включително търговските преговори, да подобри достъпността си за гражданите чрез по-добра информация, образование, участие на гражданите и прозрачност на своите действия;

23.ЕС като силен участник на световната сцена в областта на мира и сигурността — ние предлагаме ЕС да продължи да действа за насърчаване на диалога и гарантиране на мира и основания на правила международен ред, като укрепва многостранното сътрудничество и се основава на дългогодишните инициативи на ЕС за мир, които допринесоха за спечелването на Нобеловата награда през 2012 г., като същевременно укрепва общата си сигурност;

24.ЕС като силен участник на световната сцена в изграждането на отношения — ние предлагаме в отношенията си с трети държави ЕС да бъде силен участник на световната сцена в изграждането на отношения.

За да изпълни предложенията на конференцията, Комисията:

вече е предложила:

Рамка за градска мобилност;

Нова временна рамка за държавна помощ при кризи;

Инициатива за въгледобивните региони в преход в Западните Балкани и Украйна;

Мерки в подкрепа на възстановяването на украинската екосистема за научни изследвания и иновации;

Програма за Западните Балкани в областта на научните изследвания, иновациите, образованието, културата, младежта и спорта, стартирана от държавите — членки на ЕС, и икономиките на Западните Балкани;

Стратегия на ЕС за международно сътрудничество в областта на научните изследвания и иновациите, глобален подход в научните изследвания и иновациите, включително асоцииране към „Хоризонт Европа“ с единомислещи партньори по целия свят;

Стратегия за външен ангажимент на ЕС в областта на енергетиката в един променящ се свят;

Стратегия за Арктическия регион;

Стратегия за Африка;

Global Gateway;

План за действие на ЕС относно равенството между половете III;

План за действие относно правата на човека и демокрацията;

Съобщение относно достойните условия на труд в световен мащаб, със специален акцент върху премахването на детския труд и принудителния труд;

Стратегия на ЕС за стандартизация;

Стратегически компас за сигурност и отбрана;

Съобщение относно съвместното възлагане на обществени поръчки в областта на отбраната;

Икономически и инвестиционен план за Западните Балкани;

Зелена програма за Западните Балкани;

Партньорство за справедлив енергиен преход с Южна Африка;

Зелено партньорство между Мароко и ЕС;

Икономически и инвестиционен план за южните съседи;

Зелен алианс с Япония;

Съвместно съобщение относно „Стратегическо партньорство с Персийския залив“;

Пътни карти за ангажиране с гражданското общество в държавите партньори;

Стратегически план за възстановяване „RebuildUkraine“;

Политиката за Източното партньорство след 2020 г.: Повишаване на устойчивостта — източно партньорство, което постига резултати в полза на всички;

Анализ на недостига на инвестиции в отбраната;

План за действие за „коридори на солидарността“ между ЕС и Украйна за улесняване на износа на селскостопански продукти от Украйна и на двустранната търговия с ЕС;

Препоръка относно общ инструментариум на Съюза за справяне с недостига на полупроводници и механизъм на ЕС за наблюдение на полупроводниковата екосистема;

Съвет ЕС—САЩ по търговия и технологии;

Съвет ЕС—Индия по търговия и технологии;

Разширяване на мрежата TEN-T към Украйна;

Споразумения с Украйна/Молдова в областта на автомобилния транспорт;

Нова програма на ЕС за борба с тероризма, в която се определят бъдещите действия за борба с тероризма на равнището на ЕС с цел по-добро предвиждане, предотвратяване, защита и реагиране на терористични заплахи;

Инструментариум за намаляване на чуждестранната намеса в научните изследвания и иновациите;

Съобщение относно глобалния подход към научните изследвания и иновациите;

Преглед на търговската политика — отворена, устойчива и решителна търговска политика;

Възобновяване на преговорите за търговско споразумение с Индия;

Цифровото партньорство между ЕС и Япония;

призовава Европейския парламент и/или Съвета да приемат незабавно:

REPowerEU;

Съобщение относно краткосрочните интервенции на пазара на газ и електроенергия;

Европейски законодателен акт за интегралните схеми, включително изменение на Единния основен акт за създаване на европейски партньорства;

Регламент относно чуждестранните субсидии, които нарушават функционирането на вътрешния пазар;

Предложение за нова обща система за преференции;

Предложение за инструмент за противодействие на използването на принуда;

Директива относно възстановяването и конфискацията на активи;

Добавяне на нарушаването и избягването на ограничителните мерки на ЕС към областите на престъпност, определени в член 83, параграф 1 от ДФЕС;

възнамерява да внесе предложения относно: 

Инструмент за укрепване на европейския капацитет в областта на отбранителната промишленост чрез съвместно възлагане на обществени поръчки;

Регламент за създаване на съвместна Европейска инвестиционна програма в областта на отбраната;

Европейско законодателство относно суровините от изключителна важност;

Инструмент в подкрепа на единния пазар в извънредни ситуации, за да се реагира бързо при бъдещи кризи и да се гарантират движението на стоки и хора, достъпът до жизненоважни доставки и услуги по всяко време;

Подкрепа от страна на митниците при прилагането на правилата относно детския труд;

Цифрови партньорства, обявени в стратегията за Индийско-Тихоокеанския регион;

Принос на търговските споразумения за устойчивото развитие — резултати от прегледа на търговията и устойчивото развитие;

Ратифициране на наскоро сключени търговски споразумения за затвърждаване на ключови отношения;

План за действие за младежта във външната дейност на ЕС;

Стратегия за безпилотните летателни апарати и безпилотните въздухоплавателни средства;

ще разгледа нови области на действие, като например:

Нови мерки за подобряване на продоволствената сигурност на ЕС в световен мащаб;

Устойчивост и прозрачност на веригата за доставки на критично важни лекарства, медицински продукти и съставки.



5. ЦЕННОСТИ И ПРАВА, ВЪРХОВЕНСТВО НА ЗАКОНА И СИГУРНОСТ

Конференцията доведе до шест общи предложения относно ценностите и правата, върховенството на закона и сигурността 5 :

25.Върховенство на закона, демократични ценности и европейска идентичност — систематично отстояване на върховенството на закона във всички държави членки;

26.Защита на данните — осигуряване на носеща по-голяма закрила и по-ориентирана към гражданите политика за третиране на данните;

27.Медии, фалшиви новини, дезинформация, проверка на фактите, киберсигурност — борба с дезинформацията чрез по-нататъшно насърчаване на медийната независимост и плурализъм, както и медийната грамотност;

28.Медии, фалшиви новини, дезинформация, проверка на факти, киберсигурност (а) — по-силна роля на ЕС в борбата със заплахите за киберсигурността;

29.Борба с дискриминацията, равенство и качество на живот — предприемане на действия за хармонизиране на условията на живот в целия ЕС и подобряване на социално-икономическото качество на живот на гражданите на ЕС;

30.Права на животните, селско стопанство — предприемане на решителни мерки за насърчаване и гарантиране на по-екологично и ориентирано към климата селско стопанство.

За да изпълни предложенията на конференцията, Комисията:

вече е предложила:

Годишен доклад относно върховенството на закона;

Регламент относно общ режим на обвързаност с условия за защита на бюджета на Съюза;

Информационни материали:

oСоциалните медии и визуална комуникация;

oПригодени за ползване през мобилни устройства уебсайтове в домейна europa.eu (включително кът за обучение);

oУебсайт EUvsDisinfo;

oПубликации и данни, разпространявани от Службата за публикации;

oПортал за аудио-визуални услуги на Комисията;

oПодходящи за деца версии на ключови политически инициативи;

Постоянни напътствия от Европейския комитет по защита на данните;

Стратегия на ЕС за Съюза на сигурност;

Укрепен кодекс за поведение във връзка с дезинформацията;

Нова инициатива „По-добър интернет за децата“;

Европейска обсерватория за цифрови медии с евентуална платформа;

Оценка на качеството на живот в докладите в рамките на европейския семестър;

Стратегии на Съюза за равенство, насочени към: равенство между половете, права на ЛГБТИК и на хората с увреждания, антирасизъм и приобщаване на ромите;

Стратегия на ЕС за борба с антисемитизма и подкрепа на еврейския живот;

призовава Европейския парламент и/или Съвета да приемат незабавно:

Набор от предложения срещу явно неоснователни или неправомерни съдебни производства срещу участието на обществеността (известни като SLAPP);

Регламент за изменение на правилата за обезщетяване и помощ на пътниците във въздушния транспорт и за отговорността на въздушните превозвачи;

възнамерява да внесе предложения относно:

Законодателен акт за свободата на медиите;

Европейска карта за хора с увреждания;

Засилване на ролята и независимостта на органите по въпросите на равенството;

Законодателна инициатива за признаване на родителството между различните държави членки;

ще разгледа нови области на действие, като например:

Инициатива за сдружения и организации с нестопанска цел;

Годишна конференция по въпросите на върховенството на закона с цел включване на гражданите освен заинтересованите страни.



6. ЦИФРОВА ТРАНСФОРМАЦИЯ

Конференцията доведе до пет общи предложения за начините, по които ЕС да приеме цифровата трансформация 6 :

31.Достъп до цифрова инфраструктура — равният достъп до интернет е основно право на всеки европейски гражданин. Ние предлагаме всеки в Европа на практика да има достъп до интернет и цифрови услуги, както и да се засили суверенитетът на цифровата инфраструктура на ЕС;

32.Цифрова грамотност и умения, които овластяват хората — ние предлагаме ЕС да гарантира, че всички европейски граждани могат да се възползват от цифровизацията, като им се предоставят необходимите цифрови умения и възможности;

33.Безопасно и надеждно цифрово общество — киберсигурност и дезинформация — ние предлагаме, за да има безопасно, устойчиво и надеждно цифрово общество, ЕС да гарантира ефективно и бързо прилагане на съществуващото законодателство и да разполага с повече правомощия за повишаване на киберсигурността, борба с незаконното съдържание и киберпрестъпността, противодействие и възстановяване от киберзаплахи от недържавни участници и авторитарни държави и справяне с дезинформацията;

34.Безопасно и надеждно цифрово общество — защита на данните — ние насърчаваме суверенитета на физическите лица по отношение на данните, по-добрата осведоменост и по-ефективното изпълнение и прилагане на съществуващите правила за защита на данните (ОРЗД) с цел засилване на личния контрол върху собствените данни и ограничаване на злоупотребата с данни;

35.Цифрови иновации за укрепване на социалната и устойчивата икономика — ние предлагаме ЕС да насърчава мерки за цифровизация, които укрепват икономиката и единния пазар по справедлив и устойчив начин, повишават европейската конкурентоспособност в областта на технологиите и иновациите, укрепват цифровия единен пазар за дружества от всякакъв размер и превръщат Европа в световен лидер в цифровата трансформация и в ориентираната към човека цифровизация.

За да изпълни предложенията на конференцията, Комисията:

вече е предложила:

Съобщение относно цифровото десетилетие;

Европейска стратегия за данните;

Стратегия на ЕС за киберсигурност;

Цели за разгръщане на широколентовия достъп в селските райони като част от стратегията „От фермата до трапезата“;

Структуриран диалог относно цифровото образование и умения;

Платформа и коалиция за цифрови умения и работни места;

Европейска седмица на програмирането;

Подкрепа за дискусиите на социалните партньори, включително текущите им дейности във връзка с дистанционната работа и правото на откъсване от работната среда;

Европейски център за експертни познания в областта на киберсигурността;

Препоръка относно киберсигурността на 5G мрежите;

Препоръки относно индивидуалните сметки за обучение и микроквалификациите;

Инструментариум за свързаност;

Директива относно портовете за зареждане на електронните устройства;

Европейска инфраструктура за услуги на основата на блокчейн технологии;

Акт за управление на данните;

Законодателен акт за цифровите услуги;

Законодателен акт за цифровите пазари;

Инициатива Wifi4EU;

Работна програма за научни изследвания и иновации в областта на 6G;

Директива относно мерки за високо общо ниво на киберсигурност в Съюза (преразгледана Директива за мрежова и информационна сигурност или МИС 2);

Инициативи, включително Европейската платформа за декриптиране, Центъра за иновации в областта на вътрешната сигурност, Европейския атлас на киберсигурността;

Пространство за езикови данни, създаващо взаимосвързана и конкурентоспособна европейска икономика, основана на данни, за повторно използване на ресурси от публичния и частния сектор;

Преглед на Директивата относно достъпността на уебсайтовете;

Преглед на новия координиран план за изкуствения интелект;

Съобщение „Насърчаване на европейски подход към изкуствения интелект“;

призовава Европейския парламент и/или Съвета да приемат незабавно:

Декларация за цифровите права и принципи;

Програма на политиката: път към цифровото десетилетие;

Регламент относно зачитането на личния живот и защитата на личните данни в електронните съобщения (Регламент за неприкосновеността на личния живот и електронните съобщения);

Предложение за директива за повишаване на устойчивостта на критичните субекти — рамка, обхващаща всички опасности, която да подкрепя критичните субекти на държавите членки при предотвратяването, съпротивляването, поемането и възстановяването от сривове;

Регламент относно оперативната устойчивост на цифровите технологии във финансовия сектор (DORA);

Законодателен акт за изкуствения интелект;

Регламент относно европейската цифрова самоличност;

Законодателен акт за данните за гарантиране на справедливост при разпределянето на стойността на данните и достъпа и използването на данни в ЕС във всички икономически сектори;

Регламент за създаване на програма на Съюза за сигурна свързаност — план за базирана в космоса сигурна комуникационна система на ЕС;

Препоръка за създаване на съвместно киберзвено за справяне с нарастващия брой сериозни киберинциденти, засягащи обществените услуги, предприятията и гражданите в целия ЕС, чрез усъвършенствани и координирани ответни действия;

Регламент и Директива относно цифровизацията на трансграничното съдебно сътрудничество в ЕС и достъпа до правосъдие по гражданскоправни, търговски и наказателноправни въпроси;

Регламент относно създаването на платформа за сътрудничество за съвместните екипи за разследване;

Регламент относно обмена на цифрова информация в случаи на тероризъм;

Регламент относно криптоактивите;

Директива относно интелигентните транспортни системи;

Регламент относно Единното европейско небе;

възнамерява да внесе предложения относно:

Европейски законодателен акт за киберустойчивостта;

Преразгледана директива за намаляване на разходите за високоскоростни мрежи;

Преразгледани насоки за държавна помощ за широколентови мрежи;

Препоръка относно подобряване на предоставянето на цифрови умения в образованието и обучението;

Препоръка относно благоприятстващите фактори за цифровото образование;

Позиция на Съюза за изменение на международните правила за радиосъобщенията за Световната конференция по радиосъобщения през 2023 г. за подпомагане на безпрепятствената комуникация в целия ЕС;

Европейско сертифициране на цифровите умения;

Отговорност за изкуствения интелект;

Проверка за пригодност на законодателството на ЕС за защита на потребителите във връзка със справедливостта в областта на цифровите технологии;

Преразглеждане на Директивата относно отговорността за вреди, причинени от дефект на стока;

Предложение за стратегия за оперативна съвместимост на държавното управление в ЕС;

План за действие за цифровизация на енергийните системи и справяне с използването на енергия от цифровата инфраструктура;

GreenData4All – актуализирани правила относно геопространствените данни за околната среда и достъпа до информация за околната среда;

Инициатива относно ДДС в цифровата ера;

ще разгледа нови области на действие, като например:

Засилване на прилагането на ОРЗД, включително обмисляне на административна процедура за прилагането на ОРЗД в трансгранични случаи и засилена комуникация относно правилата за защита на данните и съгласието, както и подобряване на информацията за това как се използват данните;

По-нататъшно развитие на европейската цифрова самоличност, включително улесняване на трансграничните трансакции;

Европейски пространства на данни за мобилност и туризъм;

Европейска рамка за измерване, оценка и информиране на гражданите относно въздействието на цифровизацията върху околната среда;

По-добро прилагане на законодателството за защита на потребителите;

Алтернативни начини за разрешаване на потребителски спорове;

Инициативи за засилване на цифровото сближаване въз основа на европейските цифрови иновационни центрове;

По-нататъшно развитие на многоезичното измерение в контекста на цифровата трансформация в ЕС;

Стандартна програма за нетикет и онлайн права на потребителите;

Дейности по стандартизация в областта на изкуствения интелект;

Подготвително действие за координирано наблюдение от ЕС на тъмната мрежа (даркнет).



7.ЕВРОПЕЙСКА ДЕМОКРАЦИЯ

Конференцията за бъдещето на Европа формулира пет общи предложения във връзка с европейската демокрация 7 . Тя призова ЕС:

36.Информиране и участие на гражданите и младите хора — повишаване на участието на гражданите и ангажираността на младежта в демокрацията на равнището на Европейския съюз, за да се развие „пълната гражданска съпричастност“ на европейците, да се гарантира, че гласът им се чува и в периода между изборите и че участието е ефективно. Ето защо за всяка тема следва да се вземе предвид най-подходящата форма на участие;

37.Информиране и участие на гражданите и младите хора (а) — да направим Европейския съюз по-разбираем и достъпен и да укрепим общата европейска идентичност;

38.Демокрация и избори — укрепване на европейската демокрация чрез укрепване на нейните основи, засилване на участието в изборите за Европейски парламент, насърчаване на транснационалния дебат по европейските въпроси и осигуряване на силна връзка между гражданите и техните избрани представители;

39.Процес на вземане на решения в ЕС — подобряване на процеса на вземане на решения в ЕС, за да се гарантира способността на ЕС да действа, като същевременно се отчита интересът на всички държави членки и се гарантира прозрачен и разбираем за гражданите процес;

40.Субсидиарност.

За да изпълни предложенията на конференцията, Комисията:

вече е предложила:

План за действие за европейската демокрация;

Доклад за гражданството за 2020 г.;

Стратегия за правата на хората с увреждания;

Подобрени начини за диалог с гражданите чрез портала „Споделете мнението си“, Европейската гражданска инициатива и други форми на гражданска ангажираност;

Съобщение относно по-доброто регулиране, последвано от преразгледани насоки и подобрен инструментариум;

Препоръка относно защитата, безопасността и овластяването на журналистите;

Медийна услуга (традиционни и нови медии), която предоставя фактологична информация за инициативите и действията на ЕС на медиите в Брюксел и във всички държави членки;

Представителства на Европейската комисия;

Мрежа от офиси Europe Direct;

Корпоративни комуникационни кампании със специален акцент върху младите европейци;

Кодекс за добро поведение на администрацията;

Информационният център Europe Direct е достъпен за свързани с ЕС въпроси на граждани на 24-те официални езика и на други езици като украинския;

Пилотен проект „Изграждаме Европа с представителите на местното самоуправление“, който дава възможност на представителите на местното самоуправление да комуникират за ЕС;

Изследователски проекти за съдържателна и етична комуникация;

Участие на гражданите в научните изследвания като принцип и оперативна цел на програмата „Хоризонт Европа“;

Център на Европейската комисия за експертни познания в областта на демокрацията на участието и съвещателната демокрация, ръководен от Съвместния изследователски център;

eTranslation за улесняване на комуникацията на всички официални езици на ЕС;

План за действие относно достъпността на уебсайтовете, за да се гарантира, че цялата онлайн информация, публикувана от Комисията, е достъпна за хората с увреждания;

Програма „Глобална Европа“ за правата на човека и демокрацията;

Платформа за участие на децата с цел свързване на съществуващите механизми за участие на децата на местно, национално и европейско равнище и включване на децата в процеса на вземане на решения в ЕС;

Програма „Хоризонт Европа“, част от клъстер 2 за иновативни научни изследвания в областта на демокрацията и управлението и научноизследователски проекти за разработване на ефективни методи за многостепенни, многоезични и мултимодални граждански обсъждания на равнището на ЕС;

Мрежа за иновативни решения за бъдещето на демокрацията;

Пилотни модели за целенасочени обсъждания и процеси за съвместно създаване на конкретни политики на ЕС;

призовава Европейския парламент и/или Съвета да приемат незабавно:

Предложение относно прозрачността и таргетирането на политическото рекламиране;

Преразглеждане на Регламента относно финансирането на европейските политически партии ;

Преразглеждане на Директивата на Съвета относно избирателните права на мобилните граждани на ЕС на изборите за Европейски парламент;

Преразглеждане на Директивата на Съвета относно избирателните права на мобилните граждани на ЕС на общинските избори;

възнамерява да внесе предложения относно:

Доклад за гражданството за 2023 г.;

Отделяне на време и ресурси за организиране на граждански панели с цел задълбочено разглеждане на избрани ключови теми и подпомагане на подготовката на особено важни набори от ключови инициативи и получаване на обратна информация преди започването на законодателния процес;

Организиране на по-малки целенасочени съвещателни процеси или процеси на съвместно създаване/съвместно проектиране, провеждани в по-малък мащаб, с цел решаване на конкретни въпроси на политиката по-ефективно от гледна точка на разходите и по по-навременен начин;

Съгласуван и съдържателен подход за гарантиране на участието на младите хора в изготвянето на политиките, чрез систематичното им участие в граждански панели, в по-малките съвещателни процеси на съвместно създаване, както и чрез специално внимание към въздействието на предвидените политики върху младото поколение;

По-нататъшно развитие на портала „Споделете мнението си“, за да стане той още по-лесно достъпен онлайн център, който обединява цялата информация относно действащите в Комисията механизми за гражданска ангажираност. Платформата ще бъде укрепена чрез интегриране на съвещателните характеристики на платформата на конференцията и други съответни функции на „гражданските технологии“, включително онлайн прояви за участие;

По-нататъшно засилване на взаимодействията онлайн и офлайн и насърчаване на гражданската ангажираност на местно равнище;

Интегриране на информация и комуникация, насочени към гражданите, в целия процес на изготвяне на политиките, за да се насърчат активното гражданство и демократичното участие — включително преди изборите за Европейски парламент — в дух на споделена отговорност от страна на институциите на ЕС, държавите членки на всички равнища и гражданското общество;

Използване на достъпен език в цялата публична комуникация, адаптирана към каналите и форматите на комуникация за различните аудитории;

Разработване на нова система за подаване и обработване на заявления за достъп до документи, включително публичен портал за гражданите;

По-нататъшно развитие на центровете Europe Direct в местни центрове за контакт на ЕС;

ще разгледа нови области на действие, като например:

Подпомагане на изграждането на капацитет сред националните, регионалните и местните участници за започване на ново поколение децентрализирани граждански диалози въз основа на съвещателни подходи;

Разработване на Европейска харта за гражданско участие, насочена към всички, които участват или организират дейности за гражданска ангажираност, като популяризират общите принципи, които са от съществено значение за успешната гражданска ангажираност;

Придаване на повече осезаемост на европейското гражданство, включително чрез укрепване на правата, свързани с него, и чрез предоставяне на надеждна и лесно достъпна информация за него;

Разпространяване на учебни материали от европейски съвместни проекти в „Кът за обучение“ на Комисията и разработване на нови учебни материали, които също така разясняват значението на активното гражданство и медийната грамотност;

Подобряване на прозрачността на процеса на вземане на решения в ЕС, като се даде възможност на гражданските наблюдатели да следят отблизо процеса на вземане на решения. Тези представители биха могли да бъдат поканени от трите институции заедно, за да наблюдават избрани междуинституционални процеси по вземане на решения в ЕС по теми от по-широк интерес и да разкажат за тези развития на гражданите в Европа.



8. МИГРАЦИЯ

Конференцията доведе до пет общи предложения в областта на миграцията 8 :

41.Законна миграция — укрепване на ролята на ЕС в областта на законната миграция:

42.Незаконна миграция — укрепване на ролята на ЕС в борбата с всички форми на незаконна миграция и укрепване на защитата на външните граници на Европейския съюз, като същевременно се зачитат правата на човека;

43.Незаконна миграция (а) — прилагане на общи правила по еднакъв начин във всички държави членки относно първия прием на мигранти;

44.Убежище, интеграция — укрепване на ролята на ЕС и реформиране на европейската система за убежище въз основа на принципите на солидарност и справедливо споделяне на отговорността;

45.Убежище, интеграция (а) — подобряване на интеграционните политики във всички държави членки.

За да изпълни предложенията на конференцията, Комисията:

вече е предложила:

Регламенти относно действия по линия на сближаването за бежанците в Европа;

Задействане на Директивата за временна закрила с цел подпомагане на лицата, бягащи от руската война срещу Украйна;

Директива за синята карта относно условията за влизане и пребиваване в Европейския съюз на граждани на държави извън ЕС за целите на висококвалифицирана трудова заетост;

Регламент относно европейската гранична и брегова охрана;

Всеобхватни и взаимноизгодни партньорства с ключови държави на произход и транзитно преминаване в рамките на Европейския пакт за миграцията и убежището;

Обновен план за действие на ЕС срещу контрабандата на мигранти;

Нова програма за Средиземноморието;

Регламент относно Агенцията на ЕС в областта на убежището;

План за действие за интеграция и приобщаване за периода 2021—2027 г.;

Стратегия за бъдещето на Шенген;

Стратегия на ЕС за доброволното връщане и реинтеграцията;

Съобщение относно привличането на умения и таланти в Европейския съюз;

призовава Европейския парламент и/или Съвета да приемат незабавно:

Нов пакт за миграцията и убежището;

Пакет за уменията и талантите — Директива за дългосрочно пребиваващите лица и Директива за единното разрешение;

Кодекс на шенгенските граници;

Регламент за справяне със ситуации на инструментализация в областта на миграцията и убежището;

Изменение на Регламента относно процедурата по предоставяне на убежище;

Преработване на Директивата за условията на приемане;

Регламент относно управлението на убежището и миграцията;

Регламент относно мерките срещу транспортните оператори, които улесняват или участват в трафик на хора или контрабанда на мигранти;

възнамерява да внесе предложения относно:

Общоевропейска кампания за повишаване на осведомеността относно миграцията;

Многогодишна комуникационна кампания, насочена към повишаване на видимостта на инструмента на ЕС за профилиране на уменията на гражданите на трети държави;

ще разгледа нови области на действие, като например:

Справяне с недостига на заетост и работна ръка, което отразява геополитическия контекст;

Оценка на законодателството за борба с трафика на хора и, ако е необходимо, предложение за преразглеждане;

Ускоряване на работата по първоначалното приемане.



9. ОБРАЗОВАНИЕ, КУЛТУРА, МЛАДЕЖ И СПОРТ

Конференцията доведе до четири широки предложения относно образованието, културата, младежта и спорта 9 :

46.Образование — ЕС и неговите държави членки следва да се стремят до 2025 г. да създадат приобщаващо европейско пространство за образование, в рамките на което всички граждани да имат равен достъп до качествено образование и учене през целия живот, включително в селските и отдалечените райони;

47.Въпроси на европейската младеж — ЕС и неговите държави членки трябва да се съсредоточат върху конкретните нужди на младите хора във всички съответни политики, включително регионалната политика на Европейския съюз, за да им предложат възможно най-добрите условия за учене и работа и за започване на независим живот, като същевременно ги ангажират в демократичния живот и процесите на вземане на решения, включително на европейско равнище. Ролята на младежките организации е решаваща;

48.Култура и обмен — с цел насърчаване на култура на обмен и насърчаване на европейската идентичност и европейското многообразие в различните области, държавите членки, с подкрепата на Европейския съюз, следва да насърчават европейския обмен в различни области, да насърчават многоезичието, да създават възможности за споделяне на европейските култури, да опазват европейското културно наследство и култура и да предприемат стъпки, за да гарантират, че специалистите в областта на културата са защитени в достатъчна степен на равнището на ЕС;

49.Спорт — спортът е от решаващо значение за нашите общества — за да защитим нашите ценности, да осигурим здравословен начин на живот и остаряване, да насърчаваме култура на обмен и също така да отпразнуваме многообразието на европейското наследство.

За да изпълни предложенията на конференцията, Комисията:

вече е предложила:

Съобщение относно постигането на европейското пространство за образование до 2025 г.;

Европейска стратегия за университетите;

Препоръка относно изграждането на мостове за ефективно европейско сътрудничество в областта на висшето образование, в която се определят действия за улесняване на по-нататъшното трансгранично обучение и сътрудничество до средата на 2024 г., като например съвместни степени въз основа на съвместно създадени европейски критерии;

План за действие в областта на цифровото образование (2021—2027 г.);

Препоръка относно професионалното образование и обучение;

Портал на европейското пространство за образование за изграждане на по-устойчиви и приобщаващи системи за образование и обучение;

Препоръка относно микроквалификациите;

Мерки за засилване на полезните взаимодействия между EURES и Европас, разширяване на базата от членове/партньори в EURES, пълен обмен на автобиографии и свободни работни места и автоматизирано намиране на съответствия;

Обмен между учителите (eTwinning, Портал за училищно образование, Европейска платформа за училищно образование);

Коалиция „Образование за климата“;

Препоръка относно смесеното обучение за висококачествено и приобщаващо начално и средно образование;

Европейска година на младежта (2022 г.);

Препоръка относно младежкото доброволчество, което ще улесни транснационалното младежко доброволчество в рамките на Европейския корпус за солидарност;

Стратегия на ЕС за правата на детето;

Оценка на Препоръката относно висококачествените системи за образование и грижи в ранна детска възраст;

Годишна европейска седмица на спорта, кампании BeActive и BeInclusive;

Кампанията „Здравословен начин на живот за всички“, която има за цел да свърже спорта и активния начин на живот със здравните, хранителните и други политики и да мобилизира публичните органи и спортното движение да се присъединят към инициативата чрез свои собствени ангажименти;

Препоръка относно общо европейско пространство на данни за културното наследство;

Схема за взаимно обучение относно културното наследство за градовете и регионите;

Гласове на културата, структуриран диалог със сектора на културата;

Препоръка относно ученето, насочено към екологичния преход и устойчивото развитие;

Създаване на експертна група по въпросите на благосъстоянието в училище;

възнамерява да внесе предложения относно:

Препоръка относно „Пътища към успеха в училище“, която се съсредоточава върху подкрепата за ученици, които имат проблеми с придобиването на основни умения, върху дипломата за завършено средно образование и върху намаляването на дела на младите хора, които преждевременно са напуснали училище;

Преглед на европейската схема за предлагане на плодове, зеленчуци и млечни продукти в училищата;

Кампания за повишаване на осведомеността за изучаване на научни дисциплини;

Многогодишна комуникационна кампания, насочена към повишаване на видимостта на EURES;

Актуализиране на рамката за мобилност с учебна цел;

ще разгледа нови области на действие, като например:

Допълнително подобрена информационна платформа за обмен и обединяване на информация, свързана с образованието.

(1)

 Шестте предложения съдържат общо 57 конкретни мерки.

(2)

Четирите предложения съдържат общо 24 конкретни мерки.

(3)

Шестте предложения съдържат общо 61 конкретни мерки.

(4)

Осемте предложения съдържат общо 42 конкретни мерки.

(5)

Шестте предложения съдържат общо 24 конкретни мерки.

(6)

Петте предложения съдържат общо 40 конкретни мерки.

(7)

Петте предложения съдържат общо 35 конкретни мерки.

(8)

Петте предложения съдържат общо 16 конкретни мерки.

(9)

Четирите предложения съдържат общо 24 конкретни мерки.

Top