Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021PC0220

    Препоръка за РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА за разрешаване на започването на преговори от името на Европейския съюз за сключване на споразумение между Европейския съюз и Фарьорските острови относно общите принципи за участие на Фарьорските острови в програми на Съюза и за асоциирането на Фарьорските острови към Рамковата програма за научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“ (2021—2027 г.)

    COM/2021/220 final

    Брюксел, 30.4.2021

    COM(2021) 220 final

    Препоръка за

    РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА

    за разрешаване на започването на преговори от името на Европейския съюз за сключване на споразумение между Европейския съюз и Фарьорските острови относно общите принципи за участие на Фарьорските острови в програми на Съюза и за асоциирането на Фарьорските острови към Рамковата програма за научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“ (2021—2027 г.)


    ОБЯСНИТЕЛЕН МЕМОРАНДУМ

    1.КОНТЕКСТ НА ПРЕПОРЪКАТА

    С настоящата препоръка Европейската комисия препоръчва на Съвета на Европейския съюз (ЕС) да разреши започването на преговори между Европейския съюз и Фарьорските острови по споразумение, обхващащо участието на Фарьорските острови в програми на Съюза и асоциирането на Фарьорските острови към Рамковата програма на Съюза за научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“ за периода 2021—2027 г.

    2.ОТНОШЕНИЯ С ФАРЬОРСКИТЕ ОСТРОВИ

    Официалните отношения между ЕС и Фарьорските острови понастоящем се основават на отделни двустранни споразумения в областта на рибарството (от 1980 г.), търговията със стоки (от 1997 г.) и участието на Фарьорските острови в Рамковата програма на Съюза за научни изследвания и иновации (от 2010 г. и 2014 г., продължителността и на двете споразумения е ограничена до срока на съответната рамкова програма на Съюза). През 2010 г. Фарьорските острови бяха асоциирани официално към Седмата рамкова програма (РП7) и редица европейски проекти свидетелстват за активното участие на фарьорски изследователи и институти в области като околна среда, океанология, изменение на климата, екосистеми и управление на рибарството. Асоциирането на Фарьорските острови към Осмата рамкова програма — „Хоризонт 2020“, през 2014 г., предостави на изследователите, научноизследователските институти и предприятията от Фарьорските острови пълен достъп до финансиране от Съюза и до съвместни дейности в областта на научните изследвания и иновациите на равни начала със субекти от държавите членки и други трети държави, които също са асоциирани към „Хоризонт 2020“. Това участие придоби голямо значение за научноизследователската общност на Фарьорските острови и представлява важна нова и успешна опора на отношенията между Фарьорските острови и ЕС. Тъй като споразуменията за асоцииране към рамковите програми на Съюза са ограничени във времето до продължителността на всяка следваща програма на ЕС, понастоящем не съществува международно споразумение, което да регулира участието на субекти от Фарьорските острови в „Хоризонт Европа“ или да насърчава сътрудничеството в областта на науката, научните изследвания и иновациите между ЕС и научноизследователските общности от Фарьорските острови.

    3.КОНТЕКСТ — СПОРАЗУМЕНИЕТО, ОБХВАЩАЩО УЧАСТИЕТО НА ФАРЬОРСКИТЕ ОСТРОВИ В ПРОГРАМИ НА СЪЮЗА И СПЕЦИФИЧНИТЕ ЗА ПРОГРАМИТЕ РАЗПОРЕДБИ

    Фарьорските острови изразиха официално своя интерес да бъдат асоциирани към „Хоризонт Европа“ с писмо за намерения от 14 май 2020 г. В член [16], параграф 1, буква г) от Регламента за „Хоризонт Европа“ относно асоциирането на трети държави към програмата се предвижда, че трети държави и други територии участват в програмата въз основа на споразумение, обхващащо участието на третата държава в която и да е програма на Съюза. Фарьорските острови изпълняват критериите за асоцииране на трети държави към Рамковата програма „Хоризонт Европа“, определени в Регламента за „Хоризонт Европа“, по-специално тъй като разполагат с добър капацитет в областта на науката, технологиите и иновациите, ангажирани са с основана на правила отворена пазарна икономика, включваща честно и справедливо отношение към правата върху интелектуалната собственост и зачитане на правата на човека, която се подкрепя от демократични институции, и насърчават активно политики за подобряване на икономическото и социалното благосъстояние на своите граждани.

    За да се гарантира непрекъснатост на асоциирането на Фарьорските острови към рамковите програми на ЕС за научни изследвания и иновации и да се установи общата рамка за участието им във всяка програма на Съюза, се препоръчва да се разреши започването на преговори по споразумение, което да съдържа следното:

    ·общите принципи, свързани с участието в която и да е програма на Съюза, включително финансовия принос на третата държава;

    ·специфични за програмата условия по отношение на асоциирането на Фарьорските острови към Рамковата програма „Хоризонт Европа“, при спазване на предвидените в нея условия.

    В предложеното споразумение ще бъдат определени общите условия, приложими за всяко евентуално участие в други програми на Съюза, които да бъдат допълнени със специфични за програмата условия под формата на протоколи към споразумението, които могат да бъдат договорени в бъдеще, ако двете страни считат, че това е в техен взаимен интерес.

    Що се отнася до специфичните за програмата условия, с които се регламентира асоциирането на Фарьорските острови към Рамковата програма „Хоризонт Европа“, те следва да предвиждат асоцииране към всички части на програмата, с изключение на специфичната програма за научни изследвания в областта на отбраната, създадена с [Регламент (ЕС) .../... на Европейския парламент и на Съвета за създаване на Европейски фонд за отбрана]. Това ще гарантира непрекъснатост на предишното пълно асоцииране към „Хоризонт 2020“ и предшестващата я РП7 (от 2010 г. Фарьорските острови са напълно асоциирани към Рамковата програма за научни изследвания и иновации). Независимо от това, че структурата и измерението на фарьорската система за научни изследвания и иновации доведоха до ограничено участие в инструментите по стълб I и стълб III, при които се отпускат средства на един бенефициер (основно инструмента за МСП), значителна част от приноса на ЕС по предходната рамкова програма беше предназначена за съвместни действия. Това участие беше оценено като полезно и за двете страни, с особена добавена стойност в тематични области като околната среда, здравеопазването и храните, както и научните изследвания в областта на океаните. Фарьорските острови имат значителен нетен принос към последните рамкови програми. С предложеното споразумение ще се определят справедливи и балансирани условия по отношение на финансовия принос на Фарьорските острови. Споразумението ще се основава и на опита от „Хоризонт 2020“ и, както и в предишното споразумение за асоцииране, ще включва клауза за реципрочност, която ще гарантира, че научните работници и правните субекти, установени в Съюза, имат, доколкото е възможно, достъп до участие в програмите за научни изследвания и иновации на Фарьорските острови, които са равностойни на Рамковата програма „Хоризонт Европа“, в съответствие с условията, определени във вътрешното законодателство на Фарьорските острови.

    4.ПРАВНО ОСНОВАНИЕ

    Процесуалноправното основание за препоръчаното решение е член 218, параграфи 3 и 4 от ДФЕС.

    Препоръка за

    РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА

    за разрешаване на започването на преговори от името на Европейския съюз за сключване на споразумение между Европейския съюз и Фарьорските острови относно общите принципи за участие на Фарьорските острови в програми на Съюза и за асоциирането на Фарьорските острови към Рамковата програма за научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“ (2021—2027 г.)

    СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

    като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 218, параграфи 3 и 4 от него,

    като взе предвид препоръката на Европейската комисия,

    като има предвид, че следва да започнат преговори с оглед на сключването на споразумение относно общите принципи за участие на Фарьорските острови в програми на Съюза и за асоциирането на Фарьорските острови към Рамковата програма за научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“ (2021—2027 г.),

    ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

    Член 1

    Европейската комисия се оправомощава да договори от името на Европейския съюз споразумение относно общите принципи за участие на Фарьорските острови в програми на Съюза и за асоциирането на Фарьорските острови към Рамковата програма за научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“ (2021—2027 г.).

    Член 2

    Указанията за водене на преговорите се съдържат в приложението към настоящото решение.

    Член 3

    Преговорите се водят в консултация със [специалния комитет, посочен в член 218, параграф 4 от ДФЕС].

    Член 4

    Адресат на настоящото решение е Европейската комисия.

    Съставено в Брюксел на година.

       За Съвета

       Председател

    Top

    Брюксел, 30.4.2021

    COM(2021) 220 final

    ПРИЛОЖЕНИЕ

    към

    Препоръка за
    Решение на Съвета

    за разрешаване на започването на преговори от името на Европейския съюз за сключване на споразумение между Европейския съюз и Фарьорските острови относно общите принципи за участие на Фарьорските острови в програми на Съюза и за асоциирането на Фарьорските острови към Рамковата програма за научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“ (2021—2027 г.)


    ПРИЛОЖЕНИЕ

    УКАЗАНИЯ ЗА ВОДЕНЕ НА ПРЕГОВОРИ ЗА СПОРАЗУМЕНИЕ МЕЖДУ Европейския съюз и Фарьорските острови относно общите принципи за участие на Фарьорските острови в програми на Съюза и за асоциирането на Фарьорските острови към Рамковата програма за научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“ (2021—2027 г.)

    1.В споразумението следва да бъдат предвидени условията за участието на Фарьорските острови в програми на Съюза. С него:

    а)се гарантира справедлив баланс по отношение на приносите и ползите на третата държава, участваща в програмите на Съюза;

    б)се определят условията за участие в програмите, включително изчисляването на финансовите приноси за отделните програми и техните административни разходи. Тези приноси представляват целеви приходи по член 21, параграф 5 от Финансовия регламент;

    в)не се предоставят на третата държава правомощия за вземане на решения по отношение на програмата на Съюза;

    г)се гарантират правата на Съюза да осигурява добро финансово управление и да защитава своите финансови интереси.

    2.Общите принципи, свързани с участието в програми на Съюза, следва да бъдат определени в настоящото споразумение. В споразумението следва да се предвиди, че евентуалното бъдещо асоцииране на Фарьорските острови в предстоящи програми на Съюза следва да бъде уредено под формата на протоколи към настоящото споразумение. Тези протоколи следва да бъдат приети от орган, създаден по силата на споразумението.

    3.При условие че [Регламентът на Европейския парламент и на Съвета за създаване на Рамковата програма за научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“] влезе в сила, в споразумението следва да се предвидят условията за участието на Фарьорските острови във всички части на Рамковата програма за научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“ (2021—2027 г.), изпълнявана чрез специфичната програма, създадена с [Решение .../... за създаване на специфична програма за осъществяване на Рамковата програма за научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“], и чрез финансов принос за Европейския институт за иновации и технологии (EIT). Тези условия следва да бъдат в съответствие с [Регламент на Европейския парламент и на Съвета за създаване на Рамковата програма за научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“ и за определяне на нейните правила за участие и разпространение на резултатите, Решение XXX от [дата] на Европейския парламент и на Съвета за създаване на специфична програма за осъществяване на Рамковата програма за научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“] и всички други правила, свързани с изпълнението на програмата.

    4.Със споразумението следва да определи размерът на финансовия принос, платим от Фарьорските острови в общия бюджет на Съюза.

    5.В споразумението следва да се предвиди статут на наблюдател на Фарьорските острови в Програмния комитет на „Хоризонт Европа“.

    6.В споразумението следва да се предвиди клауза за реципрочност, гарантираща, доколкото е възможно, реципрочно участие на правни субекти, установени в Съюза, в равностойна(и) програма(и) на Фарьорските острови.

    7.В споразумението следва да се определят правила относно доброто финансово управление във връзка с финансирането от Съюза. По-специално в споразумението следва да се предвиди адекватна защита на финансовите интереси на Съюза, включително предотвратяване, разкриване, коригиране и разследване на нередности, включително измами, възстановяване на изгубени, недължимо платени или неправомерно използвани средства и, когато е целесъобразно, налагане на административни санкции и възстановяване на парични средства. Европейската комисия (OLAF) може да извършва административни разследвания, включително проверки и инспекции на място, a Европейската прокуратура може да разследва и да преследва по наказателен ред престъпления срещу финансовите интереси на Съюза.

    8.По време на преговорите Комисията следва да разгледа възможността за включване на клауза за временно прилагане.

    9.Споразумението следва да е съгласувано със съответните политики и цели на ЕС.

    Top