Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021PC0179

    СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ съгласно член 294, параграф 6 от Договора за функционирането на Европейския съюз относно позицията на Съвета във връзка с приемането на Предложение за Регламент на Европейския парламент и на Съвета за създаване на програма за обмен, помощ и обучение за защита на еврото срещу фалшифициране за периода 2021—2027 г. (програма „Перикъл IV“)

    COM/2021/179 final

    Брюксел, 16.4.2021

    COM(2021) 179 final

    2018/0194(COD)

    СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ

    съгласно член 294, параграф 6 от Договора за функционирането на Европейския съюз

    относно

    позицията на Съвета във връзка с приемането на Предложение за Регламент на Европейския парламент и на Съвета за създаване на програма за обмен, помощ и обучение за защита на еврото срещу фалшифициране за периода 2021—2027 г. (програма „Перикъл IV“)


    2018/0194 (COD)

    СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ

    съгласно член 294, параграф 6 от Договора за функционирането на Европейския съюз


    относно

    позицията на Съвета във връзка с приемането на Предложение за Регламент на Европейския парламент и на Съвета за създаване на програма за обмен, помощ и обучение за защита на еврото срещу фалшифициране за периода 2021—2027 г. (програма „Перикъл IV“)

    1.Контекст

    Дата на предаване на предложението на Европейския парламент и на Съвета
    (COM(2018)0369 / 2018/0194 (COD)

    31 май 2018 г.

    Дата на становището на Европейския икономически и социален комитет

    19 септември 2018 г.

    Дата на становището на Европейската централна банка

    16 август 2018 г.

    Дата на позицията на Европейския парламент на първо четене:

    13 февруари 2019 г.

    Дата на приемане на позицията на Съвета:

    13 април 2020 г.

    2.Цел на предложението на Комисията

    Като единната валута на Съюза еврото е основен европейски интерес и целостта му трябва да се защитава във всичките му аспекти. Фалшифицирането на еврото представлява истински проблем за Съюза и за неговите институции. Свързаните с него заплахи продължават да са значителни, което се потвърждава от все повечето висококачествени фалшификации на еврото и защитните му елементи, като например холограми, в интернет/даркнет и от съществуването на места, превърнали се в центрове на този вид престъпност, например в Колумбия, Перу и Китай. Фалшифицираните пари причиняват вреди на гражданите и предприятията, на които не се възстановява сумата, съответстваща на тези фалшификации, дори и когато са придобити добросъвестно. В по-общ план фалшифицирането на еврото се отразява на статута на истинските евробанкноти и евромонети като законно платежно средство и на доверието на гражданите и предприятията в тях. Програмата има следната обща цел: Предотвратяване и борба с фалшифицирането и свързаните с него измами, като чрез това се повиши конкурентоспособността на икономиката на Съюза и се осигури устойчивост на публичните финанси.

    Програмата има следната специфична цел: Защита на евробанкнотите и евромонетите срещу фалшифициране и свързаните с него измами чрез подпомагане и допълване на мерките, предприемани от държавите членки, и оказване на съдействие на компетентните национални органи и органи на Съюза в усилията им да развиват тясно и редовно сътрудничество и да обменят най-добри практики помежду си и с Комисията, като това сътрудничество и този обмен по целесъобразност включват и трети държави и международни организации. Правното основание на предложението на Комисията е член 133 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС).

    3.Коментари относно позицията на Съвета

    Позицията на Съвета, приета на първо четене, отразява изцяло споразумението, постигнато на тристранната среща между Европейския парламент, Съвета и Комисията, приключила на 29 януари 2021 г. Основните точки на споразумението са следните:

    Общата цел на програмата, посочена в член 2, ще бъде следната: предотвратяване и борба с фалшифицирането и свързаните с него измами, запазване на целостта на системата на евробанкнотите и евромонетите, като по този начин се засилва доверието на гражданите и предприемачите в истинността на банкнотите и монетите и съответно се укрепва доверието в икономиката на Съюза и същевременно се осигурява устойчивостта на публичните финанси.

    Финансовият пакет за изпълнението на програмата, съгласно член 3, ще бъде 6 193 284 EUR.

    При изготвянето на работните програми съгласно член 10 Комисията взема предвид съществуващите и планираните дейности на ЕЦБ и Европол срещу фалшифицирането на еврото и измамите с него.

    Обменът на информация, насочен към най-добрите практики за предотвратяване на фалшифицирането и измамите, свързани с еврото, също отговаря на условията за финансова подкрепа.

    Европейската централна банка се добавя към списъка на институциите, на които трябва да се предоставят годишни резултати относно резултатите от програмата.

    Думата независим, така както е използвана в сегашния регламент „Перикъл 2020“ 1 , се въвежда в член 13, в който се предвижда извършването на независима междинна оценка.

    В приложението съзаконодателите постигнаха съгласие по следните показатели за изпълнение за оценката на програмата:

    ·а)    брой на откритите фалшиви евробанкноти и евромонети;

    ·б)    брой на закритите незаконни работилници;

    ·в)    брой на компетентните органи, които кандидатстват по програмата;

    ·г)    степен на удовлетвореност на участниците в действията, финансирани чрез програмата; и

    ·д)    обратна информация от участниците, които вече са участвали в предишни действия по програмата „Перикъл“, относно въздействието на програмата върху техните дейности за защита на еврото срещу фалшифициране.

    В приложението също така се посочва фактът, че събирането на данни за тези ключови показатели за изпълнение ще се извършва от Комисията и/или бенефициерите по програмата.

    В съображение 6 от предложението освен това се прави позоваване на резултатите от междинната оценка от 2017 г., която беше подкрепена от независим доклад.

    Добавена е допълнителна формулировка в съображения 3, 4, 4а, 7, 7а и 8 относно общите предизвикателства в борбата с организираната престъпност, връзката с целта на ЕС за подобряване на ефективното функциониране на Икономическия и паричен съюз, участието на максимален брой компетентни органи, международното измерение на борбата срещу фалшифицирането на еврото и използването на опита на Европейската централна банка.

    Съображенията от хоризонтален характер относно финансовите правила, режима на обвързаност с условия (съображение 9) и ролите на OLAF и Европейската прокуратура (съображение 14) бяха актуализирани в съответствие с междуинституционалното споразумение относно многогодишната финансова рамка.

    Комисията подкрепя споразумението, постигнато на тристранната среща, чрез което се проправя пътят за бързо приемане на програмата и се увеличава ефективността на програма „Перикъл IV“ за постигането на нейните цели в няколко отношения. В това отношение то постига целите на предложението на Комисията.

    4.Заключение

    Комисията приема позицията на Съвета, която напълно отразява споразумението, постигнато от съзаконодателите на 29 януари 2021 г.

    (1)    Регламент (ЕС) № 331/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 11 март 2014 г. за създаване на програма за обмен, помощ и обучение за защита на еврото срещу фалшифициране (ОВ L 103, 5.4.2014 г., стр. 1—9).
    Top