EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021AE4727

Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Предложение за Регламент на Съвета за временно суспендиране на автономните мита от Общата митническа тарифа при внос на някои промишлени продукти в Канарските острови“ (COM(2021) 392 final — 2021/0209 (CNS)

EESC 2021/04727

OB C 105, 4.3.2022, p. 105–107 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

4.3.2022   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 105/105


Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Предложение за Регламент на Съвета за временно суспендиране на автономните мита от Общата митническа тарифа при внос на някои промишлени продукти в Канарските острови“

(COM(2021) 392 final — 2021/0209 (CNS)

(2022/C 105/16)

Докладчик:

Tymoteusz Adam ZYCH

Искане за консултация

Съвет, 15.9.2021 г.

Правно основание

член 304 от Договора за функционирането на Европейския съюз

Компетентна секция

„Единен пазар, производство и потребление“

Приемане от секцията

21.9.2021 г.

Приемане на пленарна сесия

20.10.2021 г.

Пленарна сесия №

564

Резултат от гласуването

(„за“/„против“/„въздържал се“)

101/0/2

1.   Заключения и препоръки

1.1.

ЕИСК подкрепя предложението на Европейската комисия, като се има предвид голямото му социално-икономическо значение за региона и правомощието на ЕС да го приеме с оглед на неговата компетентност по отношение на регулирането на митата.

1.2.

В допълнение към категорията продукти, която вече е обхваната от Регламент (ЕС) № 1386/2011 на Съвета (1), предложението беше разширено, така че да включва седем нови категории, обхванати от следните кодове по КН: 3903 19, 5603 94, 5604 10, 7326 90, 7607 20, 8441 40 и 8479 90 (машини за промишлени цели и суровини).

1.3.

Счита се, че продължаването на суспендирането на митата върху вноса на промишлени продукти, както и разширяването на продуктовите категории, обхванати от него, са от полза за икономиката на Канарските острови, която претърпя особено неблагоприятни икономически последици в сравнение с други региони на Съюза поради епидемията от COVID-19, по-специално по отношение на обема на националния БВП.

1.4.

Налагането на контрол върху крайната употреба съгласно разпоредбите на Митническия кодекс на Съюза и разпоредбите за изпълнението му е установена практика в този контекст и не създава значителна допълнителна административна тежест за регионалните и местните власти и икономическите оператори.

1.5.

ЕИСК подчертава, че както въвеждането на ново законодателство, така и продължаването на съществуващите правни решения в подкрепа на най-отдалечените региони са от съществено значение за техния икономически растеж, за гарантирането на баланс на вътрешния пазар и за създаването на работни места в местния сектор.

1.6.

Според ЕИСК за да се гарантира, че предприемачите могат да вземат дългосрочни инвестиционни решения, предложеното суспендиране следва да бъде въведено за многогодишен период.

2.   Въведение

2.1.

Канарските острови, автономна област на Испания с обща площ от около 7 446,95 км2, образуват архипелаг в Атлантическия океан, състоящ се от тринадесет острова, отдалечен на около 1 000 км от брега на Иберийския полуостров. Те са един от периферните региони на Европейския съюз, принадлежащ към групата на най-отдалечените региони, и заедно с архипелазите на островите Селваженш, Кабо Верде, Мадейра и Азорските острови образува географска област, наречена Макаронезия.

2.2.

Понастоящем населението е около 2 175 952 жители. Двата най-населени острова са Тенерифе (904 713) и Гран Канария (846 717), в които живеят над 80 % от общото население. Такава висока концентрация на населението само на два от тринадесетте острова е причина за част от социално-икономическите проблеми на региона, включително високия процент на емиграция.

3.   Цел на предложението на Комисията

3.1.

ЕИСК припомня, че въз основа на член 349 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС) Регламент (ЕС) № 1386/2011 предвижда специфични митнически мерки за Канарските острови като един от най-отдалечените региони на Европейския съюз — временно суспендиране на автономните мита от Общата митническа тарифа при внос на някои промишлени продукти.

3.2.

Мерките, предвидени в Регламент (ЕС) № 1386/2011, които бяха насочени към укрепване на конкурентоспособността на местните икономически оператори и по този начин към осигуряване на по-стабилна заетост на тези острови, изтичат на 31 декември 2021 г. През април 2021 г. испанското правителство поиска удължаване на суспендирането на автономните мита от Общата митническа тарифа за редица продукти. Според искането ограниченията, пред които е изправен регионът, са структурни и трайни, продължават да бъдат свързани с изолираността, с малкия размер на пазара и с неговата разпокъсаност. Освен това тези острови не могат да се възползват от европейската интеграция в същата степен като регионите на континенталната част. Предложената схема за суспендиране има за цел да намали тези ограничения на пазара на Канарските острови. Освен това поради икономическата криза, причинена от пандемията от COVID-19, испанското правителство поиска допълнително суспендиране на митата от Общата митническа тарифа за седем нови продуктови категории.

3.3.

Целта на предложението на Комисията е да се подкрепи най-отдалеченият регион на Испания в надграждането на неговите предимства, за да се даде възможност за растеж и създаване на работни места в местната икономика. Предложението допълва Програмата от специфични мерки за отдалечените региони и за островите (POSEI), насочена към подкрепа на първичния сектор и производството на суровини, Европейския фонд за морско дело и рибарство (ЕФМДР) и финансирането със специални допълнителни средства от Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР).

3.4.

Предложението на Комисията е съобразено с политиките на Съюза, по-специално с общата политика за най-отдалечените региони и политиката в областта на международната търговия, конкуренцията, околната среда, предприятията, развитието и външните отношения.

3.5.

Предложението ще позволи на икономическите оператори в периода от 1 януари 2022 г. до 31 декември 2031 г. да внасят безмитно определени суровини, компоненти, части и капиталови стоки чрез временно суспендиране на митата.

4.   Общи бележки

4.1.

ЕИСК приветства предложеното изменение на съществуващия регламент на Съвета и отбелязва, че предвидените в него конкретни мерки могат да бъдат приети, без да се застрашават целостта и съгласуваността на правния ред на Съюза, включително вътрешния пазар и общите политики. Според ЕИСК тази промяна ще спомогне за подобряване на баланса на вътрешния пазар.

4.2.

ЕИСК многократно е посочвал, че положението на островните региони е много по-трудно, отколкото условията в останалата част на Съюза, особено в континенталната част. Те страдат от сериозни и постоянни неблагоприятни географски, демографски и екологични проблеми, като например: изолираност от континента, ограничена площ на земята, зависимост от морския и въздушния транспорт и свързаните с това по-високи разходи, намаляване на населението и трудна ситуация на пазара на труда; съсредоточаване на производството в малките предприятия и микропредприятията, които са по-малко устойчиви на динамиката на икономическите промени в сравнение с по-големите предприятия; ограничения при извличането на ползите от европейския единен пазар и конкурентните икономически условия.

4.3.

Ограничените транспортни средства и увеличените разходи за дистрибуция на стоките водят до по-високи разходи за производството на даден продукт за предприемача, отколкото би имал, ако извършваше стопанска дейност в континенталната част, което води пряко до намаляване на конкурентоспособността. Това води до трудности за местните предприемачи да намерят клиенти извън националните граници и принуждава промишления сектор да концентрира производството си на местния пазар. ЕИСК счита, че в митническата политика на Съюза следва да се отчита тази трудна икономическа ситуация в островните региони и да предприема подходящи мерки за подобряване на техните шансове и конкурентоспособност спрямо континенталната част.

4.4.

ЕИСК отбелязва, че туризмът, който е и основният икономически ресурс на Канарските острови, е ключов фактор за икономическата стабилност в много островни райони. През 2018 г. делът на входящия туризъм в БВП на Канарските острови беше 28 % и отбелязваше възходяща тенденция. През 2017 г. броят на пристигналите на Канарските острови туристи почти надхвърли прага от 16 милиона души и беше с около един милион повече, отколкото през 2016 г., докато през 2019 г. до Канарските острови пътуваха 15,11 млн. души.

4.5.

Въпреки че появата на туризма доведе до икономически растеж, важно е също така да се имат предвид отрицателните последици за този основен икономически фактор, възникнали с пандемията от COVID-19. Според данни, публикувани от Националния статистически институт на Испания, през 2020 г. броят на чуждестранните туристи на Канарските острови е намалял с над 70 %, когато в архипелага са пристигнали едва 3,78 милиона души. Със същия процент спаднаха и приходите в региона, който през миналата година получи около 4 млн. евро приходи от туризма. Най-голямо намаление е отчетено на остров Лансароте (73,7 %), докато най-малкият спад е бил на Тенерифе (66,4 %). Ограничението на туристическата дейност на Канарските острови през 2020 г. доведе до спад на БВП от близо 20 %. Налице е и рецесия в строителството и промишлеността с очакван спад от 13 % в сравнение с 2019 г. Следва да се подчертае, че последиците от световната здравна криза имат дългосрочен ефект. Очаква се равнището на европейския туризъм да се задържи под това от 2019 г. до 2023 г. (2).

4.6.

В резултат на кризата с пандемията от COVID-19 значително се повиши и безработицата на Канарските острови. През първото тримесечие на 2020 г. нейният дял възлизаше на 18,89 %, а за една година той нарасна до 25,42 %, което е значително повече от средното за страната и Съюза, съответно 15,5 % и7,1 % (Евростат, 2021 г.).

4.7.

ЕИСК отбелязва, че настоящото предложение е в съответствие с политиката, следвана от Съюза, една от основните цели на която е териториалното, икономическото и социалното сближаване и която чрез добре управлявана икономическа политика цели да укрепи Съюза, така че най-отдалечените региони да имат равни възможности за развитие и достъп до по-добри условия на живот. В съответствие с член 174 от ДФЕС островните райони бяха признати за необлагодетелствани региони, нуждаещи се от специално внимание.

4.8.

ЕИСК отбелязва също така, че повишаването на цените на енергията през последните две години и въздействието му върху световните транспортни разходи несъмнено допринесоха за по-голямо намаляване на конкурентоспособността на промишления сектор на островите. Освен това намаля ефективността на ползите от суспендирането на автономните тарифи, въведено през 1991 г. Вследствие на това спадна конкурентоспособността на местната промишленост спрямо нейните конкуренти в Испания и останалата част от Съюза, разположени на континента. Отчитайки географските и икономическите характеристики на региона на Канарските острови, ЕИСК счита, че следва да се подкрепят мерки, насочени към смекчаване на отрицателните последици от местните условия.

4.9.

ЕИСК отбелязва, че предложеното решение би могло да допринесе значително за запазването на икономическата стабилност на тази част от Европейския съюз и че премахването му би имало инфлационен ефект върху пазара, което в дългосрочен план би застрашило и без това скромната промишлена база на островите и по този начин би увеличило различията спрямо останалите региони от ЕС.

4.10.

ЕИСК счита, че следва да се подкрепи и вече прилаганото решение за обвързване на използването на тарифните мерки с крайната употреба на продуктите, така че от тях да се ползват единствено намиращите се на територията на Канарските острови икономически оператори.

4.11.

Въпреки това ЕИСК обръща внимание на възможната поява на трудности в икономическия обмен в региона на Канарските острови — или дори в по-широк план — в целия ЕС поради липсата на определение на термина „отклонение на търговския поток“, използван в член 4 от разглеждания законодателен акт. При поява на т.нар. „отклонения на търговския поток“ Комисията има правомощието временно да оттегли суспендирането на автономните мита, което ще има редица икономически последици за региона и местните предприемачи. ЕИСК би искал да обърне внимание на необходимостта от точно определение на този термин както в качествено, така и в количествено отношение.

Брюксел, 20 октомври 2021 година.

Председател на Европейския икономически и социален комитет

Christa SCHWENG


(1)  Регламент (ЕС) № 1386/2011 на Съвета от 19 декември 2011 г. за временно суспендиране на автономните мита от Общата митническа тарифа при внос на някои промишлени продукти в Канарските острови (ОВ L 345, 29.12.2011 г., стp. 1).

(2)  https://www.europarl.europa.eu/factsheets/bg/sheet/126/tourism.


Top