Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021AE2708

    Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Учене за възрастни “(проучвателно становище по искане на словенското председателство)

    EESC 2021/02708

    OB C 374, 16.9.2021, p. 16–21 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    16.9.2021   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    C 374/16


    Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Учене за възрастни

    “(проучвателно становище по искане на словенското председателство)

    (2021/C 374/04)

    Докладчик:

    Tatjana BABRAUSKIENĖ

    Искане от словенското председателство на Съвета

    Писмо, 19.3.2021 г.

    Правно основание

    Член 304 от Договора за функционирането на Европейския съюз

    Решение на Бюрото

    23.3.2021 г.

    Компетентна секция

    „Заетост, социални въпроси и гражданство“

    Приемане от секцията

    21.6.2021 г.

    Приемане на пленарна сесия

    8.7.2021 г.

    Пленарна сесия №

    562

    Резултат от гласуването

    („за“/„против“/„въздържал се“)

    233/3/5

    1.   Заключения и препоръки

    1.1.

    ЕИСК оценява факта, че се акцентира в по-голяма степен върху ученето за възрастни, обучението и развитието на умения, което се потвърждава с неотдавнашните инициативи на Европейската комисия (ЕК), основно в рамките на Европейската програма за умения. ЕИСК призовава за разработване и прилагане на незабавни и целенасочени политически мерки, придружени от стимули за подкрепа на държавите членки, както вече беше посочено в становището на ЕИСК относно „Подкрепящи образователни системи за преодоляване на несъответствията между търсените и предлаганите умения — какъв преход е необходим?“ (1).

    1.2.

    ЕИСК отбелязва, че бързият темп на създаване и разпространение на нови технологии трябва да бъде съпътстван от ефективно повишаване на квалификацията и преквалификация. ЕИСК подчертава, че въздействието на кризата с COVID-19 върху европейското общество и икономика допълнително подчерта значението на ефективните политики в областта на образованието и обучението и висококачествените работни места в подкрепа на устойчивото и справедливо социално и икономическо възстановяване и издръжливост, което е от решаващо значение, за да се помогне на Европа да преодолее последиците от пандемията. Инвестициите в ученето за възрастни и развитието на умения могат да играят решаваща роля за икономическото възстановяване и за социална Европа.

    1.3.

    ЕИСК препоръчва на Европейската комисия и на държавите членки да подобрят политиките в областта на ученето за възрастни, като възприемат цялостно виждане и подобрят тяхната достъпност, качество и приобщаващ характер, като същевременно зачитат националните правомощия и принципа на субсидиарност. ЕИСК призовава тези политики да бъдат подобрени в широк смисъл, като се вземат предвид ефективни стратегии, за да се отговори на изискванията за нови умения, съобразени с местните потребности. Комитетът подчертава, че е важно да се подобрят педагогиката и андрагогиката в областта на ученето за възрастни, като се предложи качествено първоначално образование, непрекъснато професионално развитие и подобрени, справедливи условия на труд и благоприятна работна среда за преподавателите, занимаващи се с учене за възрастни.

    1.4.

    ЕИСК подчертава, че ученето за възрастни има съществено значение, тъй като им помага да подобряват гражданските си умения, да придобият нови и да поемат активна роля в обществото. Ученето през целия живот следва да се превърне в начин на живот за всички, за да се преодолеят различията и неравенствата в обществото, както и да стане реалност на работното място. Във връзка с това използването на „умения“ е повече от важно в своето по-широко значение и разбиране, което обхваща работното място и социалния и личния живот в едно холистично възприемане на процеса на развитие на умения.

    1.5.

    ЕИСК подчертава значението на ученето за възрастни и изразява съжаление, че институциите на ЕС и няколко държави членки не го считат за политически приоритет, докато ученето за възрастни е от съществено значение за оползотворяването на пълния потенциал на заетостта и социалното приобщаване и за да се даде възможност на възрастните да участват активно на пазара на труда и да бъдат демократични граждани. ЕИСК препоръчва на държавите членки да укрепят политиката, управлението и финансирането на ученето за възрастни в съответствие с принципите на четирите стълба на образованието на ЮНЕСКО (2), а именно: да се научим да знаем, да правим, да бъдем и да живеем заедно. За изпълнението на ЦУР № 4 е необходима ефективна подкрепа за гражданското общество, за да се изгради партньорство за предоставяне на учене за възрастни в неформална и информална среда и да се гарантира ефективна комуникация с хората.

    1.6.

    ЕИСК предлага Европейската комисия и държавите членки да определят постижими дългосрочни цели и да създадат система за непрекъснат мониторинг на участието в ученето за възрастни и висококачествено и достъпно учене през целия живот, включително обучение за персонала, за всички държави членки, като се отчитат регионалните различия. Целта на тази система следва да бъде да гарантира, че всеки разполага със знанията, уменията, компетентностите и поведението, необходими на Европа за създаване на справедливо, сплотено, устойчиво, цифровизирано и проспериращо общество. Важно е също така да се подобрят проучванията и стратегическата информация относно уменията на секторно и национално равнище във връзка с потребностите от умения и прогнозите за уменията, за да се актуализира ученето за възрастни, за тези, които са в преход, да се подобрят данните за инвестициите на държавите членки в областта на ученето за възрастни и да се гарантира редовен мониторинг и събиране на данни относно курсовете за учене и обучение, получени от служителите. Социалните партньори и гражданското общество следва да участват активно в подобряването на информацията относно уменията на национално равнище, включително анализа, предвиждането и прогнозирането на потребностите от умения.

    1.7.

    Държавите членки трябва да ускорят изпълнението на Препоръка на Съвета от 19 декември 2016 г. относно повишаване на уменията: нови възможности за възрастните (3), за да гарантират, че всички възрастни с недостатъчни умения и ниска квалификация развиват своите основни умения и са направлявани и мотивирани да участват в обучения с цел подобряване на своя живот и пригодност за заетост. За да се гарантира, че 80 % от възрастните притежават основни цифрови умения, ЕИСК призовава Европейската комисия и държавите членки да помогнат на възрастните хора да придобият безплатно минимални основни цифрови умения, и по този начин да придобият необходимите умения за работа и ежедневието.

    1.8.

    ЕИСК подчертава, че всички възрастни, независимо от своята квалификация или социално-икономически обстоятелства, се нуждаят от подкрепа за достъп до качествено и приобщаващо учене през целия живот и за валидиране на уменията и компетентностите си. Публичните служби по заетостта следва да разширят, подобрят и улеснят достъпа до справедливо и безплатно професионално ориентиране и консултиране и да гарантират, че всички възрастни са информирани за възможностите за учене през целия живот и че работниците са осведомени как ще се променят работните места и какви умения са необходими за новите работни места и задачи.

    1.9.

    ЕИСК призовава Европейската комисия и държавите членки да започнат информационни кампании и кампании за повишаване на осведомеността със социалните партньори за възрастните и работниците, засегнати от екологичния и цифровия преход, за да се помогне на работната сила да придобие необходимите умения. ЕК следва да организира ежегодни прояви по примера на Седмицата на уменията в областта на ПОО, за да информира и мотивира възрастните по отношение на ученето и продължаващото обучение и да подкрепи националните политики.

    1.10.

    ЕИСК подчертава значението на субсидиарността по отношение на политиките в областта на ученето за възрастни за зачитане на ролята на националните и секторните социални партньори при установяването на изискванията за умения и при управлението на националните системи, за да се финансира и гарантира достъпът до учене за възрастни и обучение за персонала. Комитетът отбелязва, че прилагането на европейския стълб на социалните права следва да гарантира, че всички предприятия имат правото и способността да изготвят стратегии за уменията, за да отговарят на потребностите от иновации и да подкрепят справедливия преход за работниците и качествени стажове за млади хора и възрастни в контекста на екологичния и цифровия преход. В насоките за заетостта на Съвета (4) (2020 г.) се прави ясно разграничение между гарантиране на права на обучение и предоставянето на индивидуални сметки за обучение като един възможен инструмент, който позволява на държавите да решават как да гарантират тези права. Индивидуалните сметки за обучение са инструменти, които биха могли да гарантират правото на получаване на обучение. Всички възрастни и работници следва да имат право — в съответствие с колективните трудови договори и националните законодателства — на достъп до качествено обучение за служители, платен отпуск за обучение, квалификация, валидиране на информалното и неформалното учене, както и на качествено и гъвкаво ориентиране и консултиране. Държавите — членки на ЕС, с участието на социалните партньори трябва да създадат финансови механизми и инструменти, които да улесняват достъпа на възрастните, и по-специално на работниците, до учене и обучение.

    1.11.

    ЕИСК припомня на държавите членки да гарантират на всички възрастни, особено на тези в неравностойно социално-икономическо положение, равен достъп до учене през целия живот, което ще бъде в интерес на тяхното лично или професионално развитие. Необходимо е да бъде предоставяна целева подкрепа на хората, незаети с работа, учене или обучение, мигрантите и бежанците, групите в неравностойно или уязвимо положение, както и на по-възрастните хора, за да се гарантира активен живот на възрастните хора и остаряване в добро здраве. ЕИСК призовава Европейската комисия да гарантира, че акцентът на новата стратегия на ЕС за правата на хората с увреждания върху образованието е поставен върху учещите от всички възрасти и осигуряването на безплатен достъп във физически достъпна среда за всички учещи с увреждания и затруднения при ученето, както и да гарантира, че на учителите се предоставя обучение за това как да адаптират своето преподаване и да го направят достъпно онлайн.

    1.12.

    ЕИСК подчертава, че демократичното управление, в т.ч. ефективен социален диалог и съдържателни консултации с организации на гражданското общество, е основен фактор за системите на образование и обучение, за да се подкрепя развитието на умения при всички възрастни, по-специално работниците и безработните, като същевременно се изпълняват целите на ЕС за участие в ученето за възрастни, определени в плана за действие по Европейския стълб на социалните права, Препоръката на Съвета относно ПОО и Декларацията от Оснабрюк, и да се допринесе за предстоящата резолюция на Съвета относно програмата за учене за възрастни. ЕИСК отбелязва, че социалният диалог и взаимодействието между профсъюзите и работодателите са от основно значение за увеличаване на достъпа до учене за възрастни за всички, за насърчаване на гъвкавостта и професионалното ориентиране, за привеждане на обучението в съответствие с нуждите на пазара на труда, за осигуряване на качество на обучението и за неговото финансиране.

    1.13.

    ЕИСК подчертава, че възрастните, особено работниците, трябва да имат по-добър достъп до актуализирана информация за процедурите за признаване и валидиране на придобитите умения. Това може да бъде постигнато посредством ефективно прилагане на Препоръката на Съвета от 20 декември 2012 г. относно валидирането на неформалното и самостоятелното учене (5) и като се гарантира, че системите за валидиране получават достатъчно публично финансиране във всички държави от ЕС. Като следят за признаване на обучението, работодателите и синдикалните организации могат да подкрепят повишаването на нивото на квалификация на работниците и да допринесат за тяхното професионално развитие и за справедлив преход на пазара на труда. Участието на социалните партньори в управлението на системите за учене за възрастни, обучение на служителите и платен отпуск за обучение е от съществено значение, и във връзка с това би следвало да се насърчават съвместни действия между социалните партньори.

    1.14.

    ЕИСК подчертава, че повишаването на квалификацията и преквалификацията са от първостепенно значение за подкрепа на екологичния и цифровия преход на промишлените сектори и че те трябва да се разглеждат като социална и икономическа отговорност, като целта е да се осигури приобщаващо обучение за качествени работни места и справедлив преход за всички. Необходими са ориентирани към бъдещето промишлени стратегии, включително ефективни политики в областта на уменията, за да се подкрепи повишаването на квалификацията и преквалификацията на работната сила. Те могат да спомогнат за гарантиране на справедлив и социално приемлив преход към неутрална по отношение на климата икономика чрез балансиране на пазара на труда, което допринася за приобщаваща цифровизация и висококачествени работни места. Предприятията се нуждаят от ефективна подкрепа, за да укрепят и финансират стратегиите си за повишаване на квалификацията и преквалификацията на работната сила с цел насърчаване на иновациите. Същевременно следва да се зачита цялостният икономически и социален интерес. В колективните споразумения следва да се определи достъпът до различните видове платени отпуски за обучение за лични и професионални нужди на работниците. ЕИСК припомня на държавите — членки на ЕС, да приведат достъпа на работниците до платен отпуск за обучение възможно най-скоро в съответствие с Конвенция № 140 на МОТ за платен отпуск за обучение чрез национални действия и колективни трудови договори, и да гарантират, с подкрепата на социалните партньори, че използването му е ефективно.

    1.15.

    ЕИСК настоява за устойчиво национално финансиране в областта на ученето за възрастни, допълвано с ефективното използване на средства от ЕС, включително Механизма за възстановяване и устойчивост, така че да се подкрепя икономическият растеж и устойчивостта на обществото в контекста на цифровия и екологичния преход на икономиката, като се осигурява качествено и приобщаващо учене за възрастни за всички, включително безработни и други хора извън пазара на труда, като се обръща специално внимание на наличието и достъпността на професионалното обучение за всички работници. Това изисква ясен ангажимент на европейско и национално равнище за отделяне на съответен дял от наличните ресурси, за да се насърчава развитието на съгласувани и координирани системи за учене за възрастни като основна част от националните планове.

    1.16.

    ЕИСК подчертава, че е важно да се гарантира качество, целесъобразност, ефективност и приобщаване в областта на ученето за възрастни и обучението. ЕИСК предлага държавите членки да бъдат насърчавани да гарантират, че във всички образователни програми и програми за обучение на служителите ясно се определят резултатите от обучението и ключовите компетентности, а Европейската комисия следва да продължи работата по прилагането на Препоръката на Съвета от 22 май 2018 г. относно ключовите компетентности за учене през целия живот (6) и да подкрепя съвместните действия между социалните партньори. Важно е да се подобрят системите за осигуряване на качеството на ученето за възрастни и да се доразвие мрежата EQAVET на Европейската комисия, която да се прилага за ученето за възрастни, продължаващото ПОО, чиракуването и обучението на служителите. Този подход следва да отчита необходимостта от включване на нуждите на икономиката, работодателите и работниците в учебните планове и програми за възрастни.

    1.17.

    ЕИСК призовава настоятелно държавите членки да включат предприятията и синдикалните организации във възможно най-голяма степен в изготвянето на стратегии за развитие на уменията за цифровия и екологичния преход на промишлените сектори. ЕИСК предлага политиките в областта на околната среда да бъдат свързани с политиките в областта на образованието и да се изготвят национални стратегии за екологични умения и компетентности, за да се постигне осведоменост на всички възрастни за изменението на климата, екологичната отговорност и устойчивото развитие като част от ученето през целия живот, като се назначат национални координатори.

    1.18.

    ЕИСК призовава Европейската комисия и държавите членки да укрепят политиките за учене за възрастни, за да превърнат качественото и приобщаващо учене за възрастни за придобиване на житейски умения в право на всички възрастни и да постигнат и увеличат целта за 60 % участие в ученето за възрастни годишно чрез преодоляване на несъответствията между уменията и потребностите и подобряване на управлението и повишаване на финансирането за ученето за възрастни, включително обучение за персонала. ЕИСК призовава Европейската комисия да възстанови отворените методи на координация между съответните министерства, работещи в областта на обучението за възрастни в държавите членки, социалните партньори и гражданското общество като част от работна група и да гарантира продължаване на ползотворната работа, извършена от предходните работни групи по въпросите на обучението за възрастни. ЕИСК призовава също така за създаване на отделна платформа, различна от Електронната платформа за учене на възрастни в Европа (EPALE) (7), за националните координатори по въпросите на образованието за възрастни, социалните партньори и заинтересованите страни и препоръчва редовни срещи между различните участници в мрежата.

    2.   Контекст на становището

    2.1.

    Кризата с COVID-19, демографските промени, цифровизацията на пазара на труда и декарбонизацията на икономиката водят до огромни промени в работните места и задачите, изпълнявани от работниците. Още преди пандемията се прогнозираше, че задачите на 2 от 5 работни места ще се променят, като промените в резултат от цифровизацията ще засегнат 14 % от работните места (Cedefop). До 2030 г. могат да бъдат създадени до 20 милиона работни места по света в резултат на екологичния преход на промишлените сектори (ОИСР). Приблизително 128 милиона възрастни (8) — 46,1 % от възрастното население на Европа — се нуждаят от повишаване на квалификацията и преквалификация. Въздействието на цифровизацията, роботизацията, новите икономически модели като четвъртата индустриална революция и кръговата икономика и икономиката на споделянето върху новите изисквания за умения налагат съгласувани действия за допълнително стимулиране на ученето за възрастни в Европа.

    2.2.

    Лидерите на държавите от ЕС се срещнаха на социалната среща на върха в Порто на 7 май 2021 г., за да укрепят ЕССП. Предложените мерки в плана за действие по ЕССП имат за цел: създаване на „повече и по-добри работни места“, насърчаване на „квалификацията и равенството“ и подобряване на „социалната закрила и приобщаването“. Лидерите определиха цели за 2030 г., като например най-малко 60 % от възрастните следва да участват в учене за възрастни всяка година, а 80 % от възрастните следва да имат поне основни цифрови умения. Тези цели са свързани с първия принцип на ЕССП, който постановява, че „всеки има право на достъп до качествено и приобщаващо образование, обучение и учене през целия живот с цел да поддържа и придобива умения, които му дават възможност да участва пълноценно в обществото и успешно да осъществява преходи на пазара на труда“, както и с правата, посочени в четвъртия принцип, включително правото да се получи подкрепа за обучение и преквалификация, и по-специално правото на младите хора на достъп до продължаващо образование, чиракуване и стаж.

    2.3.

    Изпълнението на последните политически инициативи на Европейската комисия (9), свързани с ученето през целия живот, повишаването на квалификацията и преквалификацията, трябва да спомогне за постигането на целите на ЕССП за учене за възрастни посредством ефективен социален диалог със социалните партньори и консултации с гражданското общество. В съответствие с Препоръка (ЕС) 2021/402 (10) на Комисията системите за учене за възрастни трябва да бъдат допълнени от създаването на ефективни системи за ориентиране през целия живот и дейности за консултиране и повишаване на осведомеността, интегриране на уязвимите групи и въвеждане на ефективни системи за валидиране на неформалното и информалното учене за всички.

    3.   Общи бележки

    3.1.

    Укрепването на демократичното управление на европейско и национално равнище и оползотворяването на потенциала на социалните партньори да идентифицират потребностите от умения и да допринасят за подобряване на приобщаването към пазара на труда са от съществено значение за разработването и прилагането на по-достъпни и качествени системи за учене за възрастни с цел подобряване на житейските и социалните умения за всички възрастни, включително повишаване на осведомеността за устойчивото развитие, екологичната отговорност, демократичното гражданство, толерантността и европейските ценности. Важно е да се разработят по-активни политики за учене за възрастни в широк смисъл и да се вземат предвид ефективни стратегии за покриване на новите изисквания по отношение на уменията.

    3.2.

    Ефективният социален диалог със социалните партньори и консултациите с гражданското общество са основен фактор, който гарантира успешното разработване и изпълнение на всички политики за учене за възрастни. Социалните партньори играят жизненоважна роля при определянето на потребностите от умения и актуализирането на квалификационните профили, тъй като предприятията и работниците са изправени ежедневно пред промени на работните места и изпълняваните задачи. Бизнесът и работниците трябва да участват пълноценно в изготвянето на стратегии за развитие на уменията за цифровия и екологичния преход на промишлените сектори.

    3.3.

    За увеличаването на достъпността на системите за учене за възрастни за всички се изискват сериозни национални стратегии и по-нататъшно сътрудничество в областта на политиката между държавите от ЕС, по-специално между министерствата, социалните партньори в областта на образованието и съответните заинтересовани страни от гражданското общество. Важно е да бъдат обвързани помежду си политиките на ЕС и на национално, регионално и местно равнище, за да се постигне ефективен достъп до учене за възрастни и обучение за персонала и да се свържат различните области на политиката, така че политиките в социалната област, околната среда, цифровизацията и финансовата сфера да могат да подобряват ученето за възрастни.

    3.4.

    Амбициозната цел за участие в ученето за възрастни, поставена с плана за действие за ЕССП, може да бъде постигната, ако инициатива на ЕС, подкрепена от препоръка на Съвета, насърчава правителствата да гарантират по-добър достъп и достатъчно финансиране на ученето за възрастни и обучението за персонала посредством различни финансови инструменти. ЕИСК препраща към становището си относно Устойчиво финансиране за учене през целия живот и развитие на умения в контекста на недостиг на квалифицирана работна ръка (11) и подчертава, че устойчивите публични инвестиции в учене за възрастни и ефективните частни инвестиции в обучение за персонала са предпоставка за успеха на политическите мерки за социално и икономическо приобщаване на учещите от всички възрасти и за подкрепа на дружествата. Поради тази причина планът за възстановяване, Next Generation EU и другите фондове на ЕС (напр. ЕСФ+, Фондът за справедлив преход) трябва да се използват ефикасно и последователно в подкрепа на политиките в областта на образованието и обучението в рамките на европейския семестър.

    3.5.

    ЕИСК отбелязва (12), че е важно да се подобряват уменията, компетентностите и поведението на всеки в Европа по отношение на околната среда и да се реши въпросът с потребностите от умения. Държавите — членки на ЕС, трябва да свържат политиките в областта на околната среда с политиките в областта на образованието и да изготвят национални стратегии за екологични умения и компетентности, така че всички възрастни да бъдат осведомени за изменението на климата, екологичната отговорност и устойчивото развитие като част от ученето през целия живот и да се гарантира, че работниците разполагат и с необходимите екологични умения и компетентности за справедлив преход на промишлените сектори.

    3.6.

    Подкрепата за обучение трябва да бъде достъпна за най-нуждаещите се като нискоквалифицираните и работниците с нетипична форма на заетост. Обучението за служителите и обучението извън предприятията, но финансирано от тях, трябва да подпомагат развитието на умения, за да се отговори на потребностите на предприятията и работниците. За да се гарантира, че всички работници, независимо от нивото на своите умения и договорно положение, имат достъп до повишаване на квалификацията и преквалификация, са необходими споразумения на секторно, национално и корпоративно равнище, за да се определят потребностите от обучение и предоставянето му. Необходимо е да бъдат сключени колективни споразумения, за да се гарантира, че работниците чрез различни стимули имат достъп до системите за учене за възрастни и до платен отпуск за обучение.

    3.7.

    ЕИСК посочва Резолюцията на Съвета относно обновената европейска програма за учене за възрастни (13) и подчертава, че държавите членки трябва да полагат повече усилия, за да подобряват качеството на преподаване в сектора на ученето за възрастни чрез усъвършенстване на началното образование и непрекъснато професионално развитие с участието на преподавателите, чрез улесняване на мобилността на преподавателите, обучителите и другия персонал в областта на обучението за възрастни и чрез гарантиране на добри условия на труд и благоприятна работна среда за персонала в областта на обучението за възрастни. Необходим е ефективен социален диалог с техните синдикални организации, за да бъдат договорени мерки за повишаване на привлекателността на професията и подобряване на подбора и задържането на кадрите.

    3.8.

    Създаването на европейска платформа за обмен на цифрови материали и курсове в рамките на плана за действие в областта на цифровото образование за 2021—2027 г. и европейските стандарти за микроквалификациите може да е полезно за повишаване на достъпа до курсове за учене за възрастни и на доверието в тях. Учещите се нуждаят от пълна информация за това дали курсовете водят до пълни или частични квалификации или до микроквалификации, кой валидира и гарантира качеството на курсовете, дали и как те се признават и как те могат да се превърнат в пълни квалификации.

    Брюксел, 8 юли 2021 г.

    Председател на Европейския икономически и социален комитет

    Christa SCHWENG


    (1)  ОВ C 228, 5.7.2019 г., стр. 16.

    (2)  https://en.unesco.org/themes/education/research-foresight/revisiting-learning

    (3)  ОВ C 484, 24.12.2016 г., стр. 1.

    (4)  Насоки за заетостта.

    (5)  ОВ C 398, 22.12.2012 г., стр. 1.

    (6)  ОВ C 189, 4.6.2018 г., стр. 1, https://ec.europa.eu/education/education-in-the-eu/council-recommendation-on-key-competences-for-lifelong-learning_bg

    (7)  https://epale.ec.europa.eu/bg

    (8)  Cedefop: Empowering adults through upskilling and reskilling pathways (Увеличаване на възможностите на възрастните чрез начини за повишаване на квалификацията и за преквалификация). Volume 1: adult population with potential for upskilling and reskilling (Том 1: възрастно население с потенциал за повишаване на квалификацията и преквалификация), февруари 2020 г.

    (9)  Тези инициативи са Съобщението относно Европейска програма за умения за постигане на устойчива конкурентоспособност, социална справедливост и издръжливост, Препоръката на Съвета от 24 ноември 2020 г. относно професионалното образование и обучение (ПОО) за постигане на устойчива конкурентоспособност, социална справедливост и издръжливост (ОВ C 417, 2.12.2020 г., стр. 1), Съобщението относно подкрепа за младежката заетост: мост към работните места за следващото поколение, Предложението за препоръка на Съвета относно мост към работни места — укрепване на гаранцията за младежта и планът за действие в областта на цифровото образование за 2021—2027 г.

    (10)  Препоръка (ЕС) 2021/402 на Комисията от 4 март 2021 г. относно ефективна активна подкрепа за заетостта вследствие на кризата с COVID-19 (ЕАПЗ) (ОВ L 80, 8.3.2021 г., стр. 1).

    (11)  ОВ C 232, 14.7.2020 г., стр. 8.

    (12)  ОВ C 56, 16.2.2021 г., стр. 1.

    (13)  ОВ C 372, 20.12.2011 г., стр. 1.


    Top