This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 52020XC0212(03)
Notice amending the notice of initiation of an anti-subsidy proceeding concerning imports of continuous filament glass fibre products originating in Egypt2020/C 48/11
Известие за изменение на известието за започване на антисубсидийна процедура по отношение на вноса на продукти от стъклени влакна с непрекъсната нишка с произход от Египет2020/C 48/11
Известие за изменение на известието за започване на антисубсидийна процедура по отношение на вноса на продукти от стъклени влакна с непрекъсната нишка с произход от Египет2020/C 48/11
C/2020/631
OB C 48, 12.2.2020, p. 18–19
(BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
12.2.2020 |
BG |
Официален вестник на Европейския съюз |
C 48/18 |
Известие за изменение на известието за започване на антисубсидийна процедура по отношение на вноса на продукти от стъклени влакна с непрекъсната нишка с произход от Египет
(2020/C 48/11)
На 7 юни 2019 г. Комисията публикува известие за започване на антисубсидийно разследване относно вноса на продукти от стъклени влакна с непрекъсната нишка с произход от Египет (1) („известието от 7 юни 2019 г.“). В точка 3 от известието от 7 юни 2019 г. Комисията изрично запазва правото си да разследва други имащи отношение субсидии, които биха могли да бъдат разкрити по време на разследването. Комисията установи по време на разследването наличието на допълнителни доказателства за имащи отношение субсидии, които не са били включени в това известие. Поради това, съгласно член 10, параграф 7 от Регламент (ЕС) 2016/1037 на Европейския парламент и на Съвета (2) („основния регламент“) Комисията счита за обосновано тези субсидии да се включат в обхвата на настоящото разследване и съответно да се измени известието от 7 юни 2019 г. Допълнителна информация се съдържа в бележка към досието, което е на разположение на заинтересованите страни за справка.
1. Допълнителни субсидии, предмет на разследването
Съответната част от точка 3 от известието от 7 юни 2019 г. гласи следното:
Освен субсидиите, отпуснати пряко от правителството на Египет, жалбоподателят твърди също така, че производителите на продукта, предмет на разследването, от Египет също се ползват от субсидии, отпуснати пряко от правителството на Египет или посредством египетски образувания в рамките на сътрудничеството между Египет и Народна република Китай, за да се насърчават инвестициите в специалната икономическа зона (Китайско-египетската суецка зона за икономическо и търговско сътрудничество). Жалбата съдържа доказателства за споразуменията за сътрудничество между китайското и египетското правителство, както и за заеми от китайски държавни или контролирани от държавата образувания за египетски държавни банки. С оглед на целите на тези споразумения и заеми, жалбоподателят твърди, че тези заеми са в полза на притежавания от Китай производител износител в Египет.
Жалбоподателят твърди освен това, че горепосочените мерки представляват субсидии, тъй като включват финансово участие от страна на правителството на Египет (включително публични органи) и предоставят ползи на производителите износители на продукта, предмет на разследването. Твърди се, че тези мерки са ограничени до някои предприятия, промишлени сектори или група от предприятия и/или че зависят от осъществяването на износ и поради тази причина те са специфични и подлежащи на изравняване. Въз основа на това може да се заключи, че сумите, за които се твърди, че са предоставени като субсидии, са значителни за Египет.
Разследването разкри допълнителни доказателства по отношение на финансовите потоци във връзкa със заеми при преференциални условия, които не са били отразени в точка 3 от известието от 7 юни 2019 г. По-конкретно, в хода на разследването Комисията установи, че освен заемите, упоменати в жалбата като насочени към производители износители посредством държавни египетски банки, пряко са били отпускани и заеми от китайски държавни или контролирани от държавата образувания на единствения производител износител от Египет, както и косвено — чрез свързаните с него дружества, установени в Китайската народна република. Тъй като това преференциално финансиране може да бъде свързано с правителството на Египет, Комисията трябва също да го разследва в рамките на настоящата процедура.
Разследването също така показа, че сътрудничеството между правителството на Египет и правителството на Китайската народна република може да е оказало влияние върху други практики на субсидиране освен прехвърлянето на средства чрез преференциално кредитиране (например предоставянето на земи на занижени цени). Комисията допълнително ще разгледа този елемент по време на разследването.
Поради това, в съответствие с член 10, параграф 7 от основния регламент, следният текст се добавя към известието от 7 юни 2019 г. непосредствено след цитирания по-горе текст:
В хода на разследването Комисията разкри допълнителни доказателства за заеми при преференциални условия, отпуснати на Jushi Egypt от китайски държавни или контролирани от държавата образувания пряко и/или косвено — чрез дружеството майка на Jushi Egypt, установено в Китайската народна република.
Що се отнася до тези заеми, Комисията установи наличието на доказателства, че те са свързани с финансово участие вероятно от страна на правителството на Египет и предоставят ползи на производителя износител на продукта, предмет на разследването. Изглежда тези мерки са ограничени до някои предприятия, промишлени сектори или група от предприятия и/или зависят от осъществяването на износ и по тази причина те са специфични и подлежащи на изравняване. Размерите на тези заеми сочат към значително субсидиране.
В хода на разследването Комисията също така установи други елементи в сътрудничеството между Египет и Китайската народна република, които биха могли да имат отношение към разглеждането на други практики на субсидиране, например предоставянето на земи на занижени цени.
2. Процедурни въпроси
2.1. Процедура за установяване на субсидиране: производители износители
В съответствие с член 10, параграф 7 от основния регламент всички заинтересовани страни, засегнати от включването на тези субсидии в обхвата на разследването (включително правителството на Китайската народна република), се приканват да изложат своите становища в писмена форма, да предоставят информация и да представят подкрепящи доказателства относно тези субсидии. С оглед на ограничения обхват на разследването във връзка с новите субсидии коментарите относно тези субсидии в рамките на настоящото антисубсидийно разследване следва да бъдат получени от Комисията в срок от 15 дни от датата на публикуване на настоящото известие в Официален вестник на Европейския съюз.
За да се получи информацията, която тя счита за необходима за своето разследване във връзка с тези нови субсидии, Комисията ще поиска допълнителна информация от органите на Египет и на Китайската народна република, както и от Jushi Egypt и свързаните с него дружества в Китайската народна република. Отговорите на тези искания трябва да бъдат предоставени в срок от 15 дни от датата на публикуване на настоящото известие. Екземпляр от тези искания е наличен в досието, което е на разположение на заинтересованите страни за справка.
В досието, което е на разположение на заинтересованите страни за справка, се съдържа и резюме на основните елементи относно тези субсидии.
Правителството на Египет беше поканено за консултации.
2.2. Изслушвания
Съгласно член 10, параграф 12 от основния регламент всички заинтересовани могат също така да поискат изслушване от Комисията в рамките на 15 дни от датата на публикуване на настоящото известие в Официален вестник на Европейския съюз.
Сроковете за изслушвания, определени в точка 5.7 от известието от 7 юни 2019 г., продължават да се прилагат в настоящото разследване.
2.3. Други процедурни въпроси
Другите процедурни правила, упоменати в точки 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 и 12 от известието от 7 юни 2019 г., продължават да се прилагат за настоящото разследване, когато е уместно.
(1) ОВ C 192, 7.6.2019 г., стр. 30.
(2) Регламент (ЕС) 2016/1037 на Европейския парламент и на Съвета от 8 юни 2016 г. относно защитата срещу субсидиран внос от държави, които не са членки на Европейския съюз (ОВ L 176, 30.6.2016 г., стр. 55).