Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020PC0459

    Изменено предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на Рамковата програма за научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“ и за определяне на нейните правила за участие и разпространение на резултатите, РЕШЕНИЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на специфична програма за осъществяване на Рамковата програма за научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“, РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на Инструмента за съседство, сътрудничество за развитие и международно сътрудничество, РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за установяване на правила за подпомагане на стратегическите планове, които трябва да бъдат изготвени от държавите членки по линия на Общата селскостопанска политика (стратегическите планове по ОСП) и финансирани от Европейския фонд за гарантиране на земеделието (ЕФГЗ) и от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР), и за отмяна на Регламент (ЕС) № 1305/2013 на Европейския парламент и на Съвета и Регламент (ЕС) № 1307/2013 на Европейския парламент и на Съвета

    COM/2020/459 final

    Брюксел, 29.5.2020

    COM(2020) 459 final

    2018/0224(COD)

    Изменено предложение за

    РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

    за създаване на Рамковата програма за научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“ и за определяне на нейните правила за участие и разпространение на резултатите,

    РЕШЕНИЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА
    за създаване на специфична програма за осъществяване на Рамковата програма за научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“,

    РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на Инструмента за съседство, сътрудничество за развитие и международно сътрудничество,

    РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за установяване на правила за подпомагане на стратегическите планове, които трябва да бъдат изготвени от държавите членки по линия на Общата селскостопанска политика (стратегическите планове по ОСП) и финансирани от Европейския фонд за гарантиране на земеделието (ЕФГЗ) и от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР), и за отмяна на Регламент (ЕС) № 1305/2013 на Европейския парламент и на Съвета и Регламент (ЕС) № 1307/2013 на Европейския парламент и на Съвета


    ОБЯСНИТЕЛЕН МЕМОРАНДУМ

    1.КОНТЕКСТ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО

    Пандемията на COVID-19 представлява широкообхватна тежка криза в областта на общественото здраве. Тя засяга сериозно гражданите, обществата и икономиките в целия свят. Мащабът на здравната криза и ответните мерки на политиката, предприети с цел да бъде контролирана, са безпрецедентни. В резултат на това дълбочината на нейното социално-икономическо въздействие се характеризира с голяма несигурност. Още на този етап е сигурно, че тя поставя безпрецедентни и остри предизвикателства пред финансовите и икономическите системи на държавите членки. Според прогнозите на Комисията от пролетта 1 БВП на ЕС се предвижда да намалее с около 7,5 % тази година — далеч повече, отколкото по време на световната финансова криза през 2009 г. — и да се покачи едва с 6 % през 2021 г.

    В отговор на това държавите членки приеха извънредни дискреционни икономически и финансови мерки. Заедно с ефекта от т.нар. „автоматични стабилизатори“, т.е. плащанията, предвидени в рамките на системите за осигуряване срещу безработица и системите за социална сигурност, в съчетание със загубата на данъчни приходи, тези мерки имат значителен ефект върху техните публични финанси с увеличаване на общия държавен дефицит от 0,6 % от БВП през 2019 г. до 8,5 % от БВП както в еврозоната, така и в ЕС тази година.

    Кризата, причинена от пандемията от COVID-19, оказва също голямо въздействие върху всички общества по света — като се започва от системите за здравеопазване и се стига до тежки глобални социални и икономически последици. Нашата стратегия за отговор следва да бъде всеобхватна, съгласувана и интегрирана, като обхваща както общественото здраве, така и социално-икономическите предизвикателства. Най-слабо развитите държави са най-уязвими по отношение на COVID-19, като се имат предвид техните слаби, неустойчиви здравни системи и сложните социално-икономически и управленски предизвикателства. Вече е очевидно, че COVID-19 ще има значително въздействие върху икономическите и макроикономическите системи в страните партньори. Правителствата ще бъдат изправени пред предизвикателството да запазят макроикономическа стабилност и фискално пространство, за да защитят най-уязвимите, своите дружества и работниците, както и да продължат да предоставят основни социални услуги.

    Тази извънредна ситуация изисква последователен и единен подход на равнището на Съюза.

    Един цялостен план за европейско възстановяване ще се нуждае от мащабни публични и частни инвестиции на европейско равнище за стимулиране на икономиката, създаване на висококачествени работни места и инвестиране в отстраняването на непосредствените вреди, причинени от коронавируса. Ето защо Комисията предлага да се използва пълният капацитет на бюджета на Съюза с цел мобилизиране на инвестиции и съсредоточаване на финансовата подкрепа през първите изключително важни години на възстановяването въз основа на:

    Инструмент на Европейския съюз за възстановяване като извънредна мярка, основаваща се на

    член 122 от ДФЕС, като финансирането на инструмента ще се основава на оправомощаване, предвидено в предложението за решение за собствените ресурси. Средствата ще позволят прилагането на бързодействащи мерки за защита на поминъка на хората, за повишаване на превенцията и за укрепване на устойчивостта и възстановяването в отговор на кризата.

    ·Усилена многогодишна финансова рамка за периода 2021—2027 г.

    Мерките за възстановяване и устойчивост в рамките на Европейския инструмент за възстановяване ще се реализират чрез вече съществуващите инструменти за изпълнение по редица специфични програми на Съюза, предложени от Комисията в рамките на многогодишната финансова рамка за периода 2021—2027 г., включително:

    Рамковата програма за научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“ и нейната специфична програма за осъществяване на „Хоризонт Европа“,

    Инструмента за съседство, сътрудничество за развитие и международно сътрудничество,

    Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони.

    Поради това е необходимо да се изменят предложенията на Комисията, свързани с посочените по-горе програми на Съюза.

    2.ПРАВНО ОСНОВАНИЕ, СУБСИДИАРНОСТ И ПРОПОРЦИОНАЛНОСТ

    ·Правно основание

    Основание за действията на ЕС са член 43, параграф 2, член 173, параграф 3, член 182, параграфи 1 и 4, член 183, член 188, член 209 и член 212 от Договора за функционирането на Европейския съюз.

    ·Субсидиарност (при неизключителна компетентност)

    В обяснителния меморандум на [Европейски инструмент за възстановяване] се излагат подробно съображенията, свързани със субсидиарността и пропорционалността.

    Освен това в обяснителните меморандуми на следните предложения на Комисията се излагат подробно съображенията, свързани със субсидиарността и пропорционалността, приложими към съответните програми:

    COM(2018) 392 относно РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за установяване на правила за подпомагане за стратегическите планове, които трябва да бъдат изготвени от държавите членки по линия на Общата селскостопанска политика (стратегическите планове по ОСП) и финансирани от Европейския фонд за гарантиране на земеделието (ЕФГЗ) и от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР), и за отмяна на Регламент (ЕС) № 1305/2013 на Европейския парламент и на Съвета и Регламент (ЕС) № 1307/2013 на Европейския парламент и на Съвета (наричано по-долу „предложение на Комисията COM (2018) 392“).

    COM (2018) 435: Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на Рамковата програма за научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“ и за определяне на нейните правила за участие и разпространение на резултатите (наричано по-долу „предложение на Комисията COM(2018) 435“).

    COM (2018) 436 относно РЕШЕНИЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на специфична програма за осъществяване на Рамковата програма за научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“(наричано по-долу „предложение на Комисията COM (2018) 436“),

    COM (2018) 460: Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на Инструмента за съседство, сътрудничество за развитие и международно сътрудничество (наричано по-долу „предложение на Комисията COM(2018) 460“).

    ·Избор на инструмент

    С настоящото предложение се изменят предложенията на Комисията COM (2018) 392, COM (2018) 435, COM (2018) 436 и COM (2018) 460.

    3.РЕЗУЛТАТИ ОТ ПОСЛЕДВАЩИТЕ ОЦЕНКИ, КОНСУЛТАЦИИТЕ СЪС ЗАИНТЕРЕСОВАНИТЕ СТРАНИ И ОЦЕНКИТЕ НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО

    ·Консултации със заинтересованите страни

    В обяснителния меморандум към следните първоначални предложения на Комисията се описват подробно проведените консултации с обществеността и със заинтересованите страни: COM (2018) 392, COM (2018) 435, COM (2018) 436 и COM (2018) 460.

    ·Оценки и оценки на въздействието

    В обяснителния меморандум към следните първоначални предложения на Комисията се описват подробно резултатите от последващите и междинните оценки на въздействието, извършени в подкрепа на предложението: COM (2018) 392, COM (2018) 435, COM (2018) 436 и COM (2018) 460.

    4.ОТРАЖЕНИЕ ВЪРХУ БЮДЖЕТА

    Съюзът ще предостави общо 14 647 милиона евро за Рамковата програма за научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“, общо 16 483 милиона евро за Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони и общо 11 448 милиона евро за увеличението на Гаранцията за външна дейност по Инструмента за съседство, сътрудничество за развитие и международно сътрудничество. Бенефициерите, изброени в приложение I към Инструмента за предприсъединителна помощ (ИПП), ще бъдат допустими по отношение на това увеличение. Допълнителното финансиране ще бъде предоставено чрез Европейския инструмент за възстановяване въз основа на правомощие, предвидено в новото решение за собствените ресурси. 

    Повече подробности относно отражението върху бюджета са предоставени в законодателната финансова обосновка.

    5.ДРУГИ ЕЛЕМЕНТИ

    ·Подробно разяснение на отделните разпоредби на предложението

    Предложението се състои от целеви изменения на следните предложения на Комисията: COM (2018) 392, COM (2018) 435, COM (2018) 436 и COM (2018) 460.

    Основните въведени изменения имат за цел:

    да се осигури възможност за изпълнение на мерките, предвидени в предложението за регламент за създаване на Инструмент на Европейския съюз за възстановяване, чрез механизмите за изпълнение на Рамковата програма за научни изследвания и иновации, Инструмента за съседство, сътрудничество за развитие и международно сътрудничество и Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони;

    да се осигури възможност за финансиране от Инструмента на Европейския съюз за възстановяване като външни целеви приходи в съответствие с член 21, параграф 5 от Финансовия регламент;

    да се гарантира спазването на целевите срокове, посочени в член 4 от предложението за регламент за създаване на инструмент на Европейския съюз за възстановяване чрез съответни препратки.

    2018/0224 (COD)

    Изменено предложение за

    РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

    за създаване на Рамковата програма за научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“ и за определяне на нейните правила за участие и разпространение на резултатите,

    РЕШЕНИЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

    за създаване на специфична програма за осъществяване на Рамковата програма за научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“,


    РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на Инструмента за съседство, сътрудничество за развитие и международно сътрудничество,


    РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за установяване на правила за подпомагане на стратегическите планове, които трябва да бъдат изготвени от държавите членки по линия на Общата селскостопанска политика (стратегическите планове по ОСП) и финансирани от Европейския фонд за гарантиране на земеделието (ЕФГЗ) и от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР), и за отмяна на Регламент (ЕС) № 1305/2013 на Европейския парламент и на Съвета и Регламент (ЕС) № 1307/2013 на Европейския парламент и на Съвета

    Предложенията на Комисията COM (2018) 435, COM (2018) 436, COM (2018) 460, COM (2018) 392 се изменят, както следва:

    1.Предложение на Комисията COM(2018) 435 за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на Рамковата програма за научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“ и за определяне на нейните правила за участие и разпространение на резултатите се изменя, както следва:

    (1)Вмъква се следното съображение (15а):

    „(15а)    В съответствие с Регламент [Инструмент на Европейския съюз за възстановяване] и в рамките на разпределените в него ресурси, по линия на настоящата програма следва да се предприемат мерки за възстановяване и устойчивост с цел да се преодолее безпрецедентното въздействие на кризата, свързана с COVID-19. Тези допълнителни ресурси следва да се използват по начин, който да гарантира спазването на сроковете, предвидени в Регламент [Европейски инструмент за възстановяване].“;

    (2)Вмъква се следният член 9a:

    „Член 9a
    Ресурси от Инструмента на Европейския съюз за възстановяване

    Мерките, посочени в член 2 от Регламент [Европейски инструмент за възстановяване], се изпълняват по настоящата програма чрез сумите, посочени в член 3, параграф 2, буква а), подточка v) от същия регламент [Европейски инструмент за възстановяване], при спазване на член 4, параграфи 4 и 8 от него.

    Тези суми представляват външен целеви приход в съответствие с член 21, параграф 5 от Финансовия регламент.“.

    2.В предложение на Комисията COM (2018) 436 за РЕШЕНИЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на специфична програма за осъществяване на Рамковата програма за научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“ се вмъква следният член 4а:

    „Член 4a
    Ресурси от Инструмента на Европейския съюз за възстановяване

    В съответствие с член 9а от Регламент [Регламент за рамковата програма] мерките, посочени в член 2 от Регламент [Европейски инструмент за възстановяване], се изпълняват по настоящата специфична програма чрез сумите, посочени в член 3, параграф 2, буква а), подточка v) от същия регламент [Европейски инструмент за възстановяване], при спазване на член 4, параграфи 4 и 8 от него.“.

    3.Предложение на Комисията COM(2018) 460 за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на Инструмента за съседство, сътрудничество за развитие и международно сътрудничество се изменя, както следва:

    (1)Вмъква се следното съображение (36а):

    „(36а) В съответствие с Регламент [Инструмент на Европейския съюз за възстановяване] и в рамките на разпределените в него ресурси, по линия на Инструмента за съседство, сътрудничество за развитие и международно сътрудничество следва да се предприемат мерки за възстановяване и устойчивост с цел да се преодолее безпрецедентното въздействие на кризата, свързана с COVID-19. Тези допълнителни ресурси следва да се използват по начин, който да гарантира спазването на сроковете, предвидени в Регламент [Европейски инструмент за възстановяване].“.

    (2)Вмъква се следният член 6a:

    „Член 6a
    Ресурси от Инструмента на Европейския съюз за възстановяване

    (1)В рамките на Гаранцията за външна дейност сумата, посочена в член 26, параграф 3, втора алинея, се предоставя в съответствие с условията, посочени в член 4, параграф 6 от Регламент [Европейски инструмент за възстановяване], с изключение на операциите за макрофинансова помощ, които се предоставят съгласно член 4, параграф 7 от същия регламент [Европейски инструмент за възстановяване]. С тази сума се подпомагат и операции в бенефициери, изброени в приложение I към Регламент ИПП III.

    (2)Сумата, посочена в член 3, параграф 2, буква в), подточка iii) от Регламент [Европейски инструмент за възстановяване], се използва за обезпечаването на Гаранцията за външна дейност съгласно настоящия регламент в допълнение на другите ресурси, споменати в член 21, параграф 4, първа алинея от Финансовия регламент, както и за мерките, посочени във второто изречение на член 2, параграф 2 от Регламент [Европейски инструмент за възстановяване], при спазване на неговия член 4, параграф 8.

    В допълнение към ресурсите, посочени в член 211, параграф 4, втора алинея от Финансовия регламент, при изчисляване на обезпечаването се взема предвид сума в размер до 11 285 762 000 EUR, получена от процента на обезпечаване, посочен в член 211, параграф 1 от Финансовия регламент.

    Сумата, посочена в първата алинея, представлява външен целеви приход в съответствие с член 21, параграф 5 от Финансовия регламент.“.

    (3)Член 26 се изменя, както следва:

    а)Параграф 3 се заменя със следното:

    „3. В рамките на Гаранцията за външна дейност Съюзът може да гарантира операции, подписани между 1 януари 2021 г. и 31 декември 2027 г., в размер до 130 000 000 000 EUR.

    Сума в размер до 70 000 000 000 EUR от посочената сума се разпределя за мерките за изпълнение на операции, посочени в член 2, параграф 1, втора алинея от Регламент [Европейски инструмент за възстановяване], и е на разположение не по-рано от датата, посочена в член 4, параграф 3 от същия регламент.“;

    б)Параграф 6 се заменя със следното:

    „6. ЕФУР+ и Гаранцията за външна дейност могат да подкрепят финансови и инвестиционни операции в държавите партньори в географските райони, посочени в член 4, параграф 2. Обезпечаването на Гаранцията за външна дейност се финансира от бюджета на съответните географски програми, създадени с член 6, параграф 2, буква а), без да се засяга член 6а, и се прехвърля в общия обезпечителен фонд. ЕФУР+ и Гаранцията за външна дейност могат също да подкрепят операции в бенефициери, изброени в приложение I към Регламент [ИПП III]. Финансирането за тези операции по линия на ЕФУР+ и за обезпечаването на Гаранцията за външна дейност се осъществява съгласно Регламент [ИПП], без да се засяга член 6а, параграф 1 от настоящия регламент. Обезпечаването на Гаранцията за външна дейност за заеми на трети държави, посочени в член 10, параграф 2 от Регламента за Европейски инструмент в областта на ядрената безопасност, се финансира съгласно същия регламент.“.

    (4)В член 39 параграф 1 се заменя със следното:

    „1. Решение № 466/2014/ЕС и Регламент (ЕО, Евратом) № 480/2009 се отменят, считано от 1 януари 2021 г. Регламент (ЕС) 2017/1601 се отменя, считано от 31 декември 2021 г.“.

    4.Предложение на Комисията COM(2018) 392 за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за установяване на правила за подпомагане за стратегическите планове, които трябва да бъдат изготвени от държавите членки по линия на Общата селскостопанска политика (стратегическите планове по ОСП) и финансирани от Европейския фонд за гарантиране на земеделието (ЕФГЗ) и от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР), и за отмяна на Регламент (ЕС) № 1305/2013 на Европейския парламент и на Съвета и Регламент (ЕС) № 1307/2013 на Европейския парламент и на Съвета се изменя, както следва;

    (1)Вмъква се следното ново съображение (71а):

    „(71а) В съответствие с Регламент [Инструмент на Европейския съюз за възстановяване] и в рамките на определените в него ресурси, по линия на Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони следва да се предприемат мерки за възстановяване и устойчивост с цел да се преодолее безпрецедентното въздействие на кризата, свързана с COVID-19. Тези допълнителни ресурси следва да се използват по начин, който да гарантира спазването на сроковете, предвидени в Регламент [Европейски инструмент за възстановяване].“.

    (2)Вмъква се следният нов член 84а:

    „Член 84a
    Ресурси от Инструмента на Европейския съюз за възстановяване

    (1)Мерките, посочени в член 2 от Регламент [Европейски инструмент за възстановяване], се изпълняват по линия на ЕЗФРСР чрез сума в размер на 16 483 милиона евро по текущи цени от сумата, посочена в член 3, параграф 2, буква а), подточка vii) от същия регламент, при спазване на член 4, параграфи 3, 4 и 8 от него.

    Тази сума представлява външни целеви приходи в съответствие с член 21, параграф 5 от Финансовия регламент.

    Тя се предоставя като допълнителни ресурси за бюджетни задължения по линия на ЕЗФРСР за 2022 г., 2023 г. и 2024 г. в допълнение към общите ресурси, посочени в член 83, както следва:

    2022 г.: 8117 милиона евро;

    2023 г.: 4140 милиона евро;

    2024 г.: 4226 милиона евро.

    (2)Разбивката на допълнителните средства, посочени в параграф 1, за всяка държава членка се определя в съответствие с член 83, параграф 3.

    (3)Правилата за отмяна на бюджетни задължения, определени в член 32 от [COM Предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета относно финансирането, управлението и мониторинга на ОСП], се прилагат към бюджетните задължения, основани на допълнителните ресурси, посочени в параграф 1 от настоящия член.

    (4)Член 86 не се прилага за допълнителните ресурси, посочени в параграф 1 от настоящия член.

    (5)До 4 % от общите допълнителни ресурси, посочени в параграф 1, могат да бъдат разпределени за техническа помощ по инициатива на държавите членки в рамките на приноса на ЕЗФРСР за стратегическите планове по ОСП на държавите членки.

    (6)Допълнителните ресурси, посочени в параграф 1, се използват по нова специфична цел, допълваща специфичните цели, установени в член 6, за подпомагане на операции, които подготвят възстановяването на икономиката.“.

    ЗАКОНОДАТЕЛНА ФИНАНСОВА ОБОСНОВКА

    1.    РАМКА НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО/ИНИЦИАТИВАТА

       1.1.    Наименование на предложението/инициативата

       1.2.    Съответни области на политиката в структурата на УД/БД

       1.3.    Естество на предложението/инициативата

       1.4.    Цел(и)

       1.5.    Мотиви за предложението/инициативата

       1.6.    Срок на действие и финансово отражение

       1.7.    Предвидени методи на управление

    2.    МЕРКИ ЗА УПРАВЛЕНИЕ

       2.1.    Правила за мониторинг и докладване

       2.2.    Система за управление и контрол

       2.3.    Мерки за предотвратяване на измами и нередности

    3.    ОЧАКВАНО ФИНАНСОВО ОТРАЖЕНИЕ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО/ИНИЦИАТИВАТА

       3.1.    Съответни функции от многогодишната финансова рамка и разходни бюджетни редове

       3.2.    Очаквано отражение върху разходите 

       3.2.1.    Обобщение на очакваното отражение върху разходите

       3.2.2.    Очаквано отражение върху бюджетните кредити за оперативни разходи

       3.2.3.    Очаквано отражение върху бюджетните кредити за административни разходи

       3.2.4.    Съвместимост с настоящата многогодишна финансова рамка

       3.2.5.    Участие на трети страни във финансирането

       3.3.    Очаквано отражение върху приходите



    ЗАКОНОДАТЕЛНА ФИНАНСОВА ОБОСНОВКА

    РАМКА НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО/ИНИЦИАТИВАТА

    Наименование на предложението/инициативата

    Изменени предложения за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на Рамковата програма за научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“ и за определяне на нейните правила за участие и разпространение на резултатите (COM(2018)435); РЕШЕНИЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на специфична програма за осъществяване на Рамковата програма за научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“ (COM(2018)436); РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за установяване на правила за подпомагане за стратегическите планове, които трябва да бъдат изготвени от държавите членки по линия на Общата селскостопанска политика (стратегическите планове по ОСП) (COM (2018) 392); РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на Инструмента за съседство, сътрудничество за развитие и международно сътрудничество

    Съответни области на политиката (програмен клъстер)

    01 Научни изследвания и иновации

    15 Външна дейност

    08 Селско стопанство и морска политика

    Предложението/инициативата е във връзка с:

     ново действие 

     ново действие след пилотен проект/подготвително действие 2  

     продължаване на съществуващо действие 

    X сливане или пренасочване на едно или няколко действия към друго/ново действие 

    Мотиви за предложението/инициативата

    Изисквания, които трябва да бъдат изпълнени в краткосрочна или дългосрочна перспектива, включително подробен график за изпълнението на инициативата

    Тези целеви изменения на Рамковата програма за „Хоризонт Европа“, специфичната програма за осъществяване на Рамковата програма за научни изследвания и иновации и Инструмента за съседство, сътрудничество за развитие и международно сътрудничество (ИСРМС), както и на интервенциите по линия на ЕЗФРСР в рамките на стратегическите планове по ОСП се предлагат в рамката на преразгледаното предложение за МФР, включващо Инструмента на Европейския съюз за възстановяване (ИЕСВ). Този нов инструмент ще предостави средства на тези програми за ограничен период от време над таваните за бюджетните кредити за поети задължения и бюджетните кредити за плащания по МФР като външни целеви приходи по смисъла на член 21 от Финансовия регламент.

    Като общо правило финансовата подкрепа и съответните действия, извършени от Комисията, следва да бъдат реализирани преди всичко до края на 2024 г., а що се отнася до безвъзмездната финансова подкрепа, в размер на най-малко 60 % от общата сума, да бъде отпусната до края на 2022 г. Поради това оставащите години след 2024 г. до края на МФР следва да се използват от Комисията за насърчаване на изпълнението на съответните действия на място и за постигане на очакваното възстановяване в съответните икономически и социални сектори, както и за поощряване на устойчивостта и сближаването.

    Добавена стойност от участието на Съюза (може да е в резултат от различни фактори, например ползи по отношение на координацията, правна сигурност, по-добра ефективност или взаимно допълване). За целите на тази точка „добавена стойност от участието на Съюза“ е стойността, която е резултат от намесата на ЕС и е допълнителна спрямо стойността, която би била създадена само от отделните държави членки.

    (1)    С цел да се ограничи разпространението на заболяването от коронавирус („COVID-19“), което на 11 март 2020 г. беше обявено от Световната здравна организация за пандемия, държавите членки и трети държави приеха набор от безпрецедентни мерки. Тези мерки доведоха до значителни смущения в икономическите дейности. По-специално тези мерки прекъснаха веригите за доставки и производството и причиниха отсъствия от работното място. В по-общ план тези мерки вече доведоха или ще доведат до сериозно влошаване на финансовото положение на много предприятия в Съюза и в трети държави.

    (2)    Кризата бързо се разпространи на територията на Съюза и в трети държави. За 2020 г. се предвижда рязко свиване на растежа в Съюза, което може да продължи и през 2021 г. Рисковете, свързани с възстановяването, са твърде различни в отделните държави членки, което води до увеличаване на различията между националните икономики. Нееднаквите фискални възможности на държавите членки за предоставяне на финансова подкрепа там, където е най-необходима за възстановяване, и разминаванията между националните мерки застрашават единния пазар.

    (3)    Необходим е цялостен набор от мерки за икономическо възстановяване, което ще изисква значителни по размер публични и частни инвестиции за стимулиране на икономиката, създаване на висококачествени работни места и инвестиране в отстраняването на непосредствените вреди, причинени от коронавируса.

    (4)    Тази извънредна ситуация изисква последователен и единен подход на равнището на Съюза, за да се предотврати по-нататъшното влошаване на състоянието на икономиката и да се насърчи балансираното възстановяване на икономическата дейност, като се осигури приемственост и се увеличат инвестициите за екологичния и цифровия преход. Ето защо в този контекст е необходимо да се създаде инструмент на ЕС за възстановяване с цел да се преодолеят последиците от пандемията на COVID-19 или да се посрещнат нуждите от незабавно финансиране, за да се избегне повторното ѝ възникване.

    (5) По тази логика инструментът следва да засили подкрепата чрез „Хоризонт Европа“ за дейности в областта на научните изследвания и иновациите, свързани със здравеопазването и климата. Това ще допринесе за укрепване на готовността за ефективно и бързо реагиране на извънредни ситуации, както и на инвестициите в решения, почиващи на научни съображения, а също и за осигуряване на съгласуваност с целите на Европейския зелен пакт.

    (6) Търговските и икономическите отношения със съседните и развиващите се страни, включително Западните Балкани, страните, обхванати от европейската политика за съседство, и африканските държави, са от голямо значение за икономиката на Съюза. По тази причина и в съответствие с глобалната роля и отговорност на Съюза, както и с неговите ценности, финансовите ресурси от Инструмента за възстановяване чрез ИСРМС също следва да се използват за осигуряване на подкрепа за усилията на тези държави за борба с въздействието на пандемията на COVID-19 и за възстановяване от нея.

    (7) Инструментът следва също така да засили подкрепата за Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР), като направи възможно за държавите членки да разполагат с извънредни допълнителни ресурси, за да оказват помощ на секторите на селското стопанство и храните, които бяха тежко засегнати, с цел да се насърчи възстановяването от кризата в контекста на пандемията от COVID-19 и да се подготви възстановяването на икономиката.

    Изводи от подобен опит в миналото

    Що се отнася до външните отношения, в доклада от междинния преглед на Инструмента за външно финансиране 3 се стига до заключението, че в настоящия контекст на множество кризи и конфликти многогодишната финансова рамка на ЕС трябва да бъде в състояние да се адаптира бързо към променящите се приоритети и непредвидени събития и да реагира бързо на място. Инструментите също така се нуждаят от достатъчно финансови и други форми на гъвкавост за външните действия, за да се отговори на многобройните предизвикателства пред ЕС на световната сцена. Тази гъвкавост трябва да се изгради на различни равнища. Това означава да се започне от бюджета, в който следва да са предвидени значително повече резерви чрез многогодишно програмиране, както и по-голямо опростяване на равнището на изпълнението с цел увеличаване на ефикасността и ефективността. Настоящото предложение е в отговор на това заключение, като увеличава наличието на допълнителни ресурси за справяне с кризата, предизвикана от пандемията от COVID-19.

    Научните изследвания и иновациите (НИИ), и по-специално водещата европейска програма „Хоризонт Европа“, допринасят за осъществяването на приоритетите на гражданите и стимулират производителността и конкурентоспособността на Съюза. Те са и от решаващо значение за съхраняването на социално-икономическия модел и ценностите ни и за намирането на решения, които да ни помогнат да подхождаме системно към предизвикателствата. При сегашните извънредни обстоятелства Европа се нуждае от бързи решения на основата на научни изследвания и иновации, както и от по-задълбочено научно разбиране на заразните болести. Увеличението ще позволи големи инвестиции в научни изследвания и иновации, насочени към достъпни и иновативни мерки за защита, вирусология, ваксини, терапии и диагностика, както и превръщане на резултатите от научни изследвания в мерки на политиката в областта на общественото здраве. От съществено значение е да се отделят повече ресурси за научни изследвания и иновации в подкрепа на конкурентоспособността на промишлеността на ЕС в съответните икономически сектори и да се осигури възстановяване, съответстващо на целите на Европейския зелен пакт. Инвестициите в научни изследвания и иновации могат да спомогнат за справяне с резките увеличения на емисиите и деградацията на природата, които имат силно въздействие върху здравето (например зоонозни болести). Увеличението би подпомогнало дружествата, които се занимават с научни изследвания и иновации, да преустановят постепенно употребата на изкопаеми горива и да инвестират в революционни технологии в областта на Европейския зелен пакт. То ще осигури финансови средства, както средства за разгръщането на появяващи се преломни иновации от страна на МСП, стартиращи предприятия и дружества със средна пазарна капитализация. Предложението допълва други специфични мерки, които вече са предприети за предоставяне на помощ за селскостопанския сектор. Бяха приети регулаторни мерки, като например адаптирането на правилата за държавна помощ или улесняването на наличността на сезонни работници.

    Комисията също адаптира правилата и въведе изменения в два целеви селскостопански фонда, ЕФГЗ и ЕЗФРСР, за да бъде осигурена извънредна гъвкавост при използването на европейските структурни и инвестиционни фондове в отговор на пандемията от COVID-19 (Инвестиционната инициатива в отговор на коронавируса), както и всички други мерки, целящи справянето с настоящата безпрецедентна ситуация. Мерките са в съответствие с предложението на Комисията за Европейския инструмент за възстановяване, определен в предложения Регламент (ЕС) XXX/XX.

    Съгласуваност и евентуална синергия с други актове

    В допълнение към вече изброените синергии за „Хоризонт Европа“, ИСРМС и интервенциите по линия на ЕЗФРСР в рамките на стратегическите планове по ОСП в съответните предишни предложения на Комисията за 2018 г. настоящата специфична инициатива в контекста на преразгледаното предложение за МФР установява силни полезни взаимодействия между тези програми и новия Европейски инструмент за възстановяване, определен с предложения Регламент (ЕС) XXX/XX. Посоченият инструмент ще даде възможност за предоставянето на средства на тези секторни програми за ограничен период от време над таваните на МФР в резултат на взаимното допълване на целите и функционирането на тези инструменти, както и с оглед на обосновката и добавената стойност, представени в раздел 1.4.2 по-горе.



    Срок на действие и финансово отражение 

     ограничен срок на действие

       в сила от [ДД/ММ]ГГГГ до [ДД/ММ]ГГГГ

       Финансово отражение от ГГГГ до ГГГГ за бюджетни кредити за поети задължения и от ГГГГ до ГГГГ за бюджетни кредити за плащания.

    X неограничен срок на действие

    Изпълнение с период на започване от 2021 г. нататък,

    последвано от функциониране с пълен капацитет.

    Предвидени методи на управление 4  

    X Пряко управление от Комисията

    X посредством нейните отдели, включително от нейния персонал в делегациите на Съюза;

    X    от изпълнителните агенции

     Споделено управление с държавите членки

    X Непряко управление чрез делегиране на задачи по изпълнението на бюджета на:

    X трети държави или на органите, определени от тях;

    X международни организации и техните агенции (да се уточни);

    X ЕИБ и Европейския инвестиционен фонд;

    X органите, посочени в членове 70 и 71 от Финансовия регламент;

    X публичноправни органи;

    X частноправни органи със задължение за обществена услуга, доколкото предоставят подходящи финансови гаранции;

    X частноправни органи в държава членка, на които е възложено осъществяването на публично-частно партньорство и които предоставят подходящи финансови гаранции;

    X лица, на които е възложено изпълнението на специфични дейности в областта на ОВППС съгласно дял V от ДЕС и които са посочени в съответния основен акт.

    Забележки:

    Комисията може да реши да делегира част от изпълнението на програмата „Хоризонт Европа“ на изпълнителна агенция в съответствие с начина на управление, определен за дейностите, които ще бъдат засилени.

    МЕРКИ ЗА УПРАВЛЕНИЕ

    Правила за мониторинг и докладване

    Да се посочат честотата и условията.

    Вж. законодателните финансови обосновки на предложенията на Комисията: COM(2018) 460 final, COM(2018) 435 final, COM(2018) 436 final, (COM(2018) 392) final

    Системи за управление и контрол

    Вж. законодателните финансови обосновки на предложенията на Комисията: COM(2018) 460 final, COM(2018) 435 final, COM(2018) 436 final, (COM(2018) 392) final

    Мерки за предотвратяване на измами и нередности

    Да се посочат съществуващите или планираните мерки за превенция и защита, например от стратегията за борба с измамите.

    Вж. законодателните финансови обосновки на предложенията на Комисията: COM(2018) 460 final, COM(2018) 435 final, COM(2018) 436 final, (COM(2018) 392) final

     ОЧАКВАНО ФИНАНСОВО ОТРАЖЕНИЕ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО/ИНИЦИАТИВАТА

    Функции от многогодишната финансова рамка и предложени нови разходни бюджетни редове

    Функция от многогодишната финансова рамка

    Бюджетен ред

    Вид на разхода

    Вноска

    Функция 1 Единен пазар, иновации и цифрова сфера

    Многогод./едногод. 5 .

    от държави от ЕАСТ 6

    от държави кандидатки 7

    от трети държави

    по смисъла на член [21, параграф 2, буква б)] от Финансовия регламент

    1.

    01 01 01 01, 01 01 01 02, 01 01 01 03, 01 01 01 61, 01 01 01 62, 01 01 01 62, 01 01 01 63, 01 01 01 64 Разходи за подкрепа на „Хоризонт Европа“, включително вноски в изпълнителните агенции, изпълняващи програмата

    Едногод.

    ДА

    ДА

    ДА

    НЕ

    1.

    01 02 02 10 клъстер „Здравеопазване“

    Многогод.

    ДА

    ДА

    ДА

    НЕ

    1.

    01 02 02 40 клъстер „Цифрова сфера, промишленост и космическо пространство“

    Многогод.

    ДА

    ДА

    ДА

    НЕ

    1.

    01 02 02 50 клъстер „Климат, енергия и мобилност“

    Многогод.

    ДА

    ДА

    ДА

    НЕ

    1.

    01 02 03 01 Европейски съвет по иновациите

    Многогод.

    ДА

    ДА

    ДА

    НЕ

    Функция 3 Природни ресурси и околна среда

    Многогод./едногод. 8 .

    от държави от ЕАСТ 9

    от държави кандидатки 10

    от трети държави

    по смисъла на член [21, параграф 2, буква б)] от Финансовия регламент

    3.

    08 01 02 Разходи за подкрепа на Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР).

    Едногод.

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    3.

    08 03 01 03 Интервенции от вида развитие на селските райони в рамките на стратегическите планове по ОСП, финансирани от ИЕСВ

    Многогод.

    Не

    Не

    Не

    НЕ

    3.

    08 03 02 ЕЗФРСР – Оперативна техническа помощ

    Многогод.

    Не

    Не

    Не

    НЕ

    Функция 6 Съседните региони и светът

    Многогод./едногод. 11 .

    от държави от ЕАСТ 12

    от държави кандидатки 13

    от трети държави

    по смисъла на член [21, параграф 2, буква б)] от Финансовия регламент

    6.

    15 01 01 Разходи за подкрепа за Инструмента за съседство, сътрудничество за развитие и международно сътрудничество

    Едногод.

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    6.

    15 02 01 07 Обезпечаване на Гаранцията за външна дейност от ИЕСВ

    Многогод.

    ДА

    ДА

    ДА

    НЕ

    Очаквано отражение върху разходите

    Обобщение на очакваното отражение върху разходите

    млн. EUR (до 3-тия знак след десетичната запетая)

    Функция от многогодишната финансова  
    рамка

    < 1, 3 & 6 >

     [Функция 1 — Единен пазар, иновации и цифрова сфера, Функция 3 — Природни ресурси и околна среда, Функция 6 — Съседните региони и светът]

    В допълнение към финансовия пакет, определен в член 9 от предложения Регламент COM (2018) 435 (Регламент за Рамковата програма „Хоризонт Европа“) и член 4 от предложеното Решение относно специфичната програма за „Хоризонт Европа“, 14 647 милиона евро (по текущи цени) ще бъдат на разположение като външни целеви приходи по смисъла на член 21, параграф 5 от Финансовия регламент като финансиране от Инструмента на Европейския съюз за възстановяване. От тях до 689,160 милиона евро могат да бъдат предназначени за административни разходи, включително разходи за външен персонал.

    Индикативната разбивка на разходите от външни целеви приходи е както следва:

    [„Хоризонт Европа“]

    2021 г.

    2022 г.

    2023 г.

    2024 г.

    2025 г.

    2026 г.

    2027 г.

    След 2027 г.

    ОБЩО

    Оперативни разходи от външните целеви приходи от ИЕСВ

    Поети задължения

    (1)

    4919,020

    4739,320

    2558,890

    1740,610

    13 957,840

    Плащания

    (2)

    433,668

    3479,853

    2708,187

    2475,285

    1978,160

    1860,712

    909,443

    112. 532

    13 957,840

    Административни разходи от външните целеви приходи от ИЕСВ

    Поети задължения = Плащания

    (3)

    126,980

    197,680

    132,110

    106,390

    51,000

    37,000

    38,000

    689,160

    Общо външни целеви приходи

    Поети задължения

    =1+3

    5046,000

    4937,000

    2691,000

    1847,000

    51,000

    37,000

    38,000

    14 647,000

    Плащания

    =2+3

    560,648

    3677,533

    2840,297

    2581,675

    2029,160

    1897,712

    947,443

    112. 532

    14 647,000

    В допълнение към финансовия пакет, определен в член 83 от предложения Регламент COM (2018) 392 (интервенции по линия на ЕЗФРСР в рамките на стратегическите планове по ОСП ) , 16 483 милиона евро (по текущи цени) ще бъдат на разположение като външни целеви приходи за 2022 г., 2023 г. и 2024 г. 14 по смисъла на член 21, параграф 5 от Финансовия регламент като финансиране от Инструмента на Европейския съюз за възстановяване. От тях до 6000 милиона евро могат да бъдат предназначени за административни разходи, включително разходи за външен персонал. Оперативната техническа помощ е включена в сумата за оперативни разходи и ще бъде изчислена, когато разбивката на допълнителните средства, посочени в параграф 1, за всяка държава членка бъде определена в съответствие с член 83, параграф 3 от COM(2018) 392..

    Индикативната разбивка на разходите от външни целеви приходи е както следва:

    [ЕЗФРСР]

    2021 г.

    2022 г.

    2023 г.

    2024 г.

    2025 г.

    2026 г.

    2027 г.

    След 2027 г.

    ОБЩО

    Оперативни разходи, финансирани от външните целеви приходи от ИЕСВ

    Поети задължения

    (1)

    8116,000

    4139,000

    4222,000

    16 477,000

    Плащания

    (2)

    2029,000

    3875,350

    4938,950

    3531,000

    1680,500

    422,200

    16 477,000

    ЕЗФРСР — Оперативната техническа помощ (принос от външните целеви приходи от ИЕСВ)

    Поети задължения

    (1)

    p.m.

    p.m.

    p.m.

    p.m.

    Плащания

    (2)

    p.m.

    p.m.

    p.m.

    p.m.

    p.m.

    p.m.

    p.m.

    p.m.

    Административни разходи за подкрепа (принос от външните целеви приходи от ИЕСВ)

    Поети задължения = Плащания

    (3)

    1,000

    1,000

    1,000

    1,000

    1,000

    1,000

    6,000

    Общо външни целеви приходи

    Поети задължения

    =1+3

    8117,000

    4140,000

    4223,000

    1,000

    1,000

    1,000

    16 483,000

    Плащания

    =2+3

    2030,000

    3876,350

    4939,950

    3532,000

    1681,500

    423,200

    16 483,000

    В допълнение към финансовия пакет, определен в член 6 от Регламент COM(2018) 460 final („ИСРМС“), 11 448,070 милиона евро (по текущи цени) ще бъдат на разположение като външни целеви приходи по смисъла на член 21, параграф 5 от Финансовия регламент като финансиране от Инструмента на Европейския съюз за възстановяване. От тях до 162,308 милиона евро могат да бъдат предназначени за административни разходи, включително разходи за външен персонал.

    Индикативната разбивка на разходите от външни целеви приходи е както следва:

    [Гаранция за външна дейност — ИСРМС]

    2021 г.

    2022 г.

    2023 г.

    2024 г.

    2025 г.

    2026 г.

    2027 г.

    ОБЩО

    Оперативни разходи от външните целеви приходи от ИЕСВ

    Поети задължения

    (1)

    3265,383

    3331,093

    2274,063

    2320,063

    27,383

    33,389

    34,389

    11 285,762

    Плащания

    (2)

    23,133

    1883,383

    1883,383

    1883,383

    1883,383

    1888,389

    1840,709

    11 285,762

    Административни разходи от външните целеви приходи от ИЕСВ

    Поети задължения = Плащания

    (3)

    24,617

    24,617

    24,617

    24,617

    24,617

    19,611

    19,611

    162,308

    Общо външни целеви приходи

    Поети задължения

    =1+3

    3290,000

    3355,710

    2298,680

    2344,680

    52,000

    53,000

    54,000

    11 448,070

    Плащания

    =2+3

    47,750

    1908,000

    1908,000

    1908,000

    1908,000

    1908,000

    1860,320

    11 448,070



    Функция от многогодишната финансова  
    рамка

    7

    „Административни разходи“

    млн. EUR (до 3-тия знак след десетичната запетая)

    2021 г.

    2022 г.

    2023 г.

    2024 г.

    2025 г.

    2026 г.

    2027 г.

    ОБЩО

    Човешки ресурси

    Други административни разходи

    ОБЩО бюджетни кредити за ФУНКЦИЯ 7 от многогодишната финансова рамка

    (Общо поети задължения = oбщо плащания)

    -

    -

    -

    -

    -

    -

    -

    -

    Резюме на очаквано отражение върху бюджетните кредити за административни разходи

       Предложението/инициативата не налага използване на бюджетни кредити за административни разходи

    X    Предложението/инициативата налага използване на бюджетни кредити за административни разходи съгласно обяснението по-долу:

    млн. EUR (до 3-тия знак след десетичната запетая)

    Години

    2021 г.

    2022 г.

    2023 г.

    2024 г.

    2025 г.

    2026 г.

    2027 г.

    ОБЩО

    ФУНКЦИЯ 7 
    от многогодишната финансова рамка

    Човешки ресурси

    Други административни разходи

    Междинен сбор за ФУНКЦИЯ 7 
    от многогодишната финансова рамка

    -

    -

    -

    -

    -

    -

    -

    -

    Извън ФУНКЦИЯ 7 15  
    of the multiannual financial framework

    Човешки ресурси — външни целеви приходи (научни изследвания)

    6,000

    6,000

    6,000

    4,800

    2,400

    1,600

    1,200

    28,000

    Други разходи с административен характер — външни целеви приходи (научни изследвания)

    120,980

    191,680

    126,110

    101,590

    48,600

    35,400

    36,800

    661,160

    Междинен сбор на външните целеви приходи (научни изследвания)

    126,980

    197,680

    132,110

    106,390

    51,000

    37,000

    38,000

    689,160

    Човешки ресурси — външни целеви приходи (без връзка с научните изследвания) — ИСРМС

    16,440

    16,440

    16,440

    16,440

    16,440

    11,434

    11,434

    105,068

    Други разходи с административен характер — външни целеви приходи (без връзка с научните изследвания) — ИСРМС

    8,177

    8,177

    8,177

    8,177

    8,177

    8,177

    8,177

    57,240

    Човешки ресурси — външни целеви приходи (без връзка с научните изследвания) — ЕЗФРСР

    0,000

    0,720

    0,720

    0,720

    0,720

    0,720

    0,000

    3,600

    Други разходи с административен характер — външни целеви приходи (без връзка с научните изследвания) — ЕЗФРСР

    0,000

    0,280

    0,280

    0,280

    0,280

    0,280

    1,000

    2,400

    Междинен сбор на външните целеви приходи (без връзка с научните изследвания)

    24,617

    25,617

    25,617

    25,617

    25,617

    20,611

    20,611

    168,307

    Междинен сбор 
    извън ФУНКЦИЯ 7 
    от многогодишната финансова рамка

    151,597

    223,297

    157,727

    132,007

    76,617

    57,611

    58,611

    857,467

    Бюджетните кредити, необходими за човешки ресурси и други разходи с административен характер, ще бъдат покрити от бюджетните кредити на ГД, които вече са определени за управлението на действието и/или които са преразпределени в рамките на ГД, при необходимост заедно с всички допълнителни отпуснати ресурси, които могат да бъдат предоставени на управляващата ГД в рамките на годишната процедура за отпускане на средства и като се имат предвид бюджетните ограничения. Допълнителният персонал ще бъде само външен персонал и ще се финансира единствено от целеви приходи.

    Очаквани нужди от човешки ресурси

       Предложението/инициативата не налага използване на човешки ресурси

       Предложението/инициативата налага използване на човешки ресурси съгласно обяснението по-долу:

    Оценката се посочва в еквиваленти на пълно работно време

    Години

    2021 г.

    2022 г.

    2023 г.

    2024 г.

    2025 г.

    2026 г.

    2027 г.

    • Длъжности в щатното разписание (длъжностни лица и срочно наети служители)

    Централа и представителства на Комисията

    Делегации

    Научни изследвания

    Външен персонал (в еквивалент на пълно работно време: ЕПРВ) — ДНП, МП, КНЕ, ПНА и МЕД  16

    Функция 7

    Финансирани от ФУНКЦИЯ 7 от многогодишната финансова рамка 

    — в централата

    — в делегациите

    Финансирани от финансовия пакет на програмата  17

    — в централата

    — в делегациите

    Други: външни целеви приходи (научни изследвания) 18  

    75

    75

    75

    60

    30

    20

    15

    Други: външни целеви приходи (без връзка с научните изследвания) — ИСРМС

    150

    150

    150

    150

    150

    105

    105

    Други: външни целеви приходи (без връзка с научните изследвания) — ЕЗФРСР

    0

    9

    9

    9

    9

    9

    ОБЩО

    225

    234

    234

    219

    189

    134

    120

    Нуждите от човешки ресурси ще бъдат покрити от персонала на ГД, на който вече е възложено управлението на дейността и/или който е преразпределен в рамките на ГД, при необходимост заедно с всички допълнителни отпуснати ресурси, които могат да бъдат предоставени на управляващата ГД в рамките на годишната процедура за отпускане на средства и като се имат предвид бюджетните ограничения. Допълнителният персонал ще бъде само външен персонал и ще се финансира единствено от целеви приходи.

    Описание на задачите, които трябва да се изпълнят:

    Външен персонал

    Външният персонал ще подпомага длъжностните лица и срочно наетите служители да допринасят за изпълнението на мерките, посочени в Регламента за Европейски инструмент за възстановяване, като те бъдат осъществявани по линия на съответните програми.

    Очаквано отражение върху приходите

    X    Предложението/инициативата няма финансово отражение върху приходите.

       Предложението/инициативата има следното финансово отражение:

       върху собствените ресурси

       върху разните приходи

    Моля, посочете дали приходите са записани по разходни бюджетни редове.    

    млн. EUR (до 3-тия знак след десетичната запетая)

    Приходен бюджетен ред:

    Отражение на предложението/инициативата 19

    2021 г.

    2022 г.

    2023 г.

    2024 г.

    2025 г.

    2026 г.

    2027 г.

    Статия ….

    За целевите приходи да се посочат съответните разходни бюджетни редове.

    [...]

    Други забележки (например метод/формула за изчисляване на отражението върху приходите или друга информация). 

    [...]

    (1)    Европейска икономическа прогноза, Институционален документ № 125, май 2020 г.
    (2)    Съгласно член 58, параграф 2, буква а) или б) от Финансовия регламент.
    (3)    COM(2017) 720 final
    (4)    Подробности във връзка с методите на управление и позоваванията на Финансовия регламент могат да бъдат намерени на уебсайта BudgWeb: https://myintracomm.ec.europa.eu/budgweb/EN/man/budgmanag/Pages/budgmanag.aspx  
    (5)    Многогод.= многогодишни бюджетни кредити / едногод. = едногодишни бюджетни кредити.
    (6)    ЕАСТ: Европейска асоциация за свободна търговия.
    (7)    Държави кандидатки и, ако е приложимо, потенциални кандидатки от Западните Балкани.
    (8)    Многогод.= многогодишни бюджетни кредити / едногод. = едногодишни бюджетни кредити.
    (9)    ЕАСТ: Европейска асоциация за свободна търговия.
    (10)    Държави кандидатки и, ако е приложимо, потенциални кандидатки от Западните Балкани.
    (11)    Многогод.= многогодишни бюджетни кредити / едногод. = едногодишни бюджетни кредити.
    (12)    ЕАСТ: Европейска асоциация за свободна търговия.
    (13)    Държави кандидатки и, ако е приложимо, потенциални кандидатки от Западните Балкани.
    (14)    За финансирани от административните разходи дейности, като например мониторинг на изпълнението, включително одит и финансово управление, участие в процеса на приключване на програми, задължения могат да се поемат до 2027 г. (за подробности вж. таблицата по-горе).
    (15)    Техническа и/или административна помощ и разходи в подкрепа на изпълнението на програми и/или дейности на ЕС (предишни редове „BA“), непреки научни изследвания, преки научни изследвания.
    (16)    ДНП = договорно нает персонал; МП = местен персонал; КНЕ = командирован национален експерт; ПНА = персонал, нает чрез агенции за временна заетост; МЕД = младши експерт в делегация.
    (17)    Подтаван за външния персонал, покрит с бюджетните кредити за оперативни разходи (предишни редове „BA“).
    (18)    Тези оценки не засягат допълнителния персонал, необходим в изпълнителните агенции и финансиран от външните целеви приходи въз основа на цялостна преценка на отражението върху ресурсите.
    Top