Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020DC0063

    ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА относно изпълнението, функционирането и ефективността на домейна от първо ниво .eu от април 2017 г. до април 2019 г.

    COM/2020/63 final

    Брюксел, 19.2.2020

    COM(2020) 63 final

    ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА

    относно изпълнението, функционирането и ефективността на домейна от първо ниво .eu от април 2017 г. до април 2019 г.


    Съдържание

    1.Въведение

    2.Резюме

    3.Правна рамка за домейна .eu

    3.1.Настояща рамка

    3.2.Нова рамка

    4.Регистърът на домейна .eu

    4.1.Спазване на финансовите и договорните условия

    5.Домейнът .eu

    5.1.Общи тенденции

    5.2.Марката .eu

    5.3.Маркетинг и комуникации

    5.4.Многоезичие

    5.5.Въздействие на планираното оттегляне на Обединеното кралство от ЕС

    6.Доверие и сигурност

    6.1.Сигурни имена на домейни

    6.2.Намаляване на регистрациите с цел злоупотреба

    6.3.Сътрудничество в борбата срещу киберпрестъпността

    6.4.Алтернативно решаване на спорове

    6.5.Стабилност, сигурност и непрекъснатост на бизнеса

    7.Международни отношения

    8.Въздействие върху околната среда

    9.Заключение



    1.Въведение

    Настоящият доклад се отнася за домейна от първо ниво с код за държава .eu (ДПН с код за държава), интернет домейна на Европейския съюз и неговите варианти на други азбуки, който се администрира и управлява от организацията с нестопанска цел EURid (Европейски регистър за имена на интернет домейни), действащ като регистър за този домейн (наричан по-нататък „Регистър на домейна .eu“) въз основа на договор с Комисията за концесия на услуги. Съгласно член 8 от Регламент (ЕО) № 733/2002 от 22 април 2002 г. относно въвеждането на домейн от първо ниво .eu (наричан по-нататък „Регламент за домейна .eu“) Комисията е длъжна на всеки две години да представя пред Европейския парламент и пред Съвета доклад за изпълнението, функционирането и ефективността на домейна .eu. Настоящият доклад обхваща периода от 1 април 2017 г. до 31 март 2019 г. (наричан по-долу „обхванатият период“).

    2.Резюме

    С 3,7 милиона регистрирани имена на домейни домейнът .eu остава седмият по големина ДПН с код за държава в света. Растежът спря през обхванатия период поради зрелостта на пазара на имена на домейни. Представянето на домейна .eu обаче остана равностойно на останалите ДПН с код за държава, въпреки значителното намаляване на регистрациите в .eu, предизвикано от намерението на Обединеното кралство да се оттегли от Европейския съюз и спирането на имена на домейни поради по-строги проверки на данните за регистрация.

    Изправен пред нарастващата конкуренция Регистърът на домейна .eu се съсредоточи все повече върху качеството на услугата и сигурността, а не върху цената. Това доведе до успех: процентът на подновяване на имена на домейни .eu остана висок и нарасна от 78,6 % на 80 % през периода, обхванат в настоящия доклад.

    Освен това Регистърът на домейна .eu продължи да насърчава DNSSEC 1 , разширение за сигурност на DNS (Система за имена на домейни), да прилага мерки за киберсигурност, да внедрява нови инициативи за предотвратяване на регистрациите с цел злоупотреба и да си сътрудничи с органите на реда и други публични органи както на национално, така и на европейско равнище в борбата срещу незаконните дейности, включващи имена на домейни .eu. Регистърът на домейна .eu поддържаше изключително устойчива и здрава техническа инфраструктура, за да гарантира, че пространството от имена .eu остава достъпно за всички потребители на интернет.

    Приоритет остана подкрепата за европейското езиково многообразие и разширяването на многоезичието в домейна .eu. В края на обхванатия период се очакваше символният низ „.ευ“ на гръцки език да бъде пуснат в употреба в края на 2019 г. Този крайъгълен камък ще маркира успешното приключване на усилията за подкрепа на всички азбуки в Европейския съюз, използващи нелатински букви 2 .

    Като цяло домейнът .eu продължава да функционира ефективно, като улеснява достъпа до цифровия единен пазар по сигурен и надежден начин и дава възможност на европейците да показват своята европейска идентичност онлайн.

    3.Правна рамка за домейна .eu

    3.1.Настояща рамка 

    Домейнът .eu беше въведен с Регламента за домейна .eu (както е изменен 3 ) и Регламент (ЕО) № 874/2004 относно определяне на правила на обществената политика за въвеждането и функциите на .eu домейн от най-високо ниво и принципите, които ръководят регистрирането (както е изменен 4 ).

    3.2.Нова рамка

    През 2017 г. Комисията направи оценка на регулаторната рамка на домейна .eu в рамките на процеса на преглед по Програма за пригодност и резултатност на регулаторната рамка (REFIT) и впоследствие започна преразглеждане. След обществена консултация и оценка на въздействието 5 и след като получи положителна обратна информация от Комитета за регулаторен контрол, Комисията направи законодателно предложение за замяна на съществуващия(съществуващите) регламент(и) за домейна .eu. В крайна сметка това предложение беше прието като Регламент (ЕС) 2019/517 на Европейския парламент и на Съвета относно реализацията и функционирането на домейна от първо ниво .eu и за изменение и отмяна на Регламент (ЕО) № 733/2002 и отмяна на Регламент (ЕО) № 874/2004 на Комисията („преразгледан Регламент за домейна .eu“).

    В преразгледания Регламент за домейна .eu се осигурява правна гъвкавост на домейна .eu, за да бъде адаптиран към пазарните промени, да се модернизира структурата на управлението му 6 и да се разширят критериите за допустимост на имена на домейни .eu, за да могат гражданите на ЕС да регистрират име на домейн независимо от мястото си на пребиваване. Преразгледаният Регламент за домейна .eu влезе в сила на 18 април 2019 г. Той ще се прилага от 13 октомври 2022 г. — датата, на която ще бъдат отменени Регламент (ЕО) № 733/2002 и Регламент (ЕО) № 874/2004, с изключение на разпоредбите за разширяване на критериите за допустимост, които се прилагат от 19 октомври 2019 г.

    4.Регистърът на домейна .eu

    След провеждане на тръжна процедура организацията с нестопанска цел Европейски регистър за имена на интернет домейни (EURid) беше избрана през 2004 г. и получи договор за концесия за услуги, за да стане оператор на Регистъра на домейна .eu, отговорен за организацията, администрирането и управлението на домейна .eu и неговите варианти на други азбуки. След нова тръжна процедура EURid получи втори договор през 2014 г. Срокът на този договор беше удължен от 1 април 2019 г. до 12 октомври 2022 г.

    EURid е сдружение с нестопанска цел, създадено съгласно белгийското законодателство със седалище в Брюксел. Три дружества, собственост на EURid, действат като регионални офиси, установени в Италия, Чехия и Швеция. Мисията на EURid е „да създаде надеждно пространство .eu за крайния потребител по устойчив начин чрез отлични оперативни постижения, като същевременно предлага изключително качество на обслужване на своите акредитирани регистратори“.

    Сдружението EURid има двама учредители, DNS Белгия (регистър на домейна .be) и Istituto di Informatica e Telematica (регистър на домейна .it), девет други членове и стратегически съвет, състоящ се от 13 представители. Организацията се ръководи от генерален мениджър и ръководен екип от осем членове. В края на обхванатия период EURid имаше 56 служители на пълен работен ден, работещи в седем отдела и разположени в четирите регионални офиса на организацията. По-голямата част от служителите работят в екипа за външни отношения и техническия отдел.

    4.1.Спазване на финансовите и договорните условия

    Като външна организация EURid управлява домейна .eu по автономен начин. Въпреки това Комисията внимателно проверява финансовото състояние на EURid и спазването на договорните условия в съответствие с разпоредбите на регулаторната рамка за домейна .eu и договора за концесия за услуги. Комисията упражнява надзорната си роля като преразглежда ежегодно одитираните отчети, шестмесечните и годишните финансови отчети, бюджетните предложения и стратегията и оперативните планове на Регистъра на домейна .eu. Финансовите въпроси се обсъждат на шестмесечни и ad hoc срещи.

    През периода, обхванат от настоящия доклад, финансовото състояние на EURid е сравнимо с предходните две години — с около 13 милиона евро приходи и 11 милиона евро разходи годишно. След одобрение на отчетите и резервите, излишъкът, прехвърлен на Европейския съюз съгласно условията на Договора за концесия за услуги, възлезе на 2 863 036 EUR и 1 347 883 EUR съответно за отчетните години 2017 и 2018 г.

    В края на 2018 г. EURid поддържаше финансови резерви за амортизационни отчисления (0,5 милиона евро), инвестиции (0,6 милиона евро), социални задължения (2,4 милиона евро), правни отговорности (1,2 милиона евро) и оборотен капитал (0,2 милиона евро), като добави и нов резерв за края на договорите (0,9 милиона евро).

    През 2018 г. Комисията извърши одит на различни административни и финансови аспекти на управлението на регистъра на домейна .eu. Одитът доведе до поредица от препоръки, които се изпълняват през 2019 г. съгласно план за действие, договорен между Комисията и EURid. Те обхващат по-специално прегледа на политиката на EURid за възлагане на поръчки; преглед на политиката на EURid за конфликт на интереси; разясняване на правилата и подхода за изграждане на резерви; разработване на последователен подход при сключване на договори с външни консултанти; преглед на ефикасността и ефективността на регионалните клонове; оценка на дейностите по маркетинг и повишаване на осведомеността, както и организиране на годишен одит на съответствието на договора.

    5.Домейнът .eu

    5.1.Общи тенденции

    С 3,7 милиона регистрирани имена на домейни .eu до края на първото тримесечие на 2019 г. домейнът .eu е единадесетият по големина домейн от първо ниво и остава седмият по големина ДПН с код за държава в света 7 . Обемът на регистрациите представлява приблизително 1 % от глобалния пазар на имена на домейни, като включва над 350 милиона имена на домейни, разпределени между 1486 домейнa от първо ниво.

    Докато 2017 г. приключи с годишен ръст от 1,5 %, през 2018 г. се наблюдава отрицателен ръст от 3,4 %. Две нетипични развития — в сравнение с други домейни от първо ниво с код за държава — обуславят отрицателния растеж: намерението на Обединеното кралство за оттегляне от Европейския съюз (обяснено в раздел „Въздействие на намерението на Обединеното кралство за оттегляне от ЕС“) и спирането на приблизително 58 000 имена на домейни през 2018 г. в резултат на по-строги проверки за допустимост.

    Като цяло, показателите на домейна .eu са равностойни на показателите на други ДПН с код за държава в света, които се сблъскват с общото предизвикателство на ниски темпове на растеж на пазара на имена на домейни през двугодишния период, обхванат от настоящия доклад. Редица фактори са причина за тези ниски темпове на растеж. Продължават тенденциите, описани в предишния доклад, като зрялост на ключовите национални пазари и засилена конкуренция поради появата на нови общи домейни от първо ниво (общи ДПН). През периода, обхванат от настоящия доклад, пазарен дял са акумулирали и заместители, като например профили в социални медии на физически лица и предприятия, както и приложения за мобилния пазар, особено на развиващите се пазари 8 , 9 . 

    По държави на регистрация в края на първото тримесечие на 2019 г. основните пазари на домейни .eu бяха Германия, Нидерландия, Франция, Полша и Италия. За периода, обхванат в настоящия доклад, Обединеното кралство е слязло от четвърто на шесто място, докато делът на Португалия в регистрациите в .eu почти се е удвоил, което показва, че имената на домейни все още могат да отбелязват двуцифрен растеж.

    5.2.Марката .eu

    През последните години пазарът на имена на домейни и по-специално утвърдените ДПН бяха изправени пред значителен ръст на конкуренцията поради въвеждането на нови общи ДПН като .hotel или .shop. Конкуренцията се ожесточи и много нови регистри предлагат много ниски цени, като водят агресивен маркетинг спрямо регистратори и прекупвачите.

    Като отговор EURid се съсредоточи върху качеството и сигурността, а не върху цената, и продължи да рекламира домейна .eu като надеждна марка с европейски обхват. Тази стратегия се оказа успешна: процентът на подновяване на имена на домейни .eu (обикновено показател за доверие и лоялност на клиентите) остана висок и нарасна от 78,6 % на 80 % през периода на настоящия доклад.

    5.3.Маркетинг и комуникации

    В съответствие със стратегическата си цел да се съсредоточи върху качеството и сигурността, а не върху цената, EURid предприе следните маркетингови и комуникационни дейности:

    Публикуване на trust.eurid.eu, нова целева страница на уебсайта на EURid, с цел да се подчертае името на домейна .eu като марка, която съответства на доверие и сигурност, постигнато чрез мерки, гарантиращи високо ниво на киберсигурност и активно намаляващи рисковете от злоупотреба с имена на домейни.

    Организиране на две успешни онлайн кампании за осведоменост през 2018 г. Държавите, в които се проведоха кампаниите (сред които Полша, Германия, Франция и Испания), бяха избрани въз основа на темпа им на растеж на домейна .eu и подкрепата на регистраторите, които провеждат кампании за рекламирането му.

    Партньорството с акредитираните .eu регистратори бе засилено чрез съфинансираната маркетингова програма на EURid, посредством която регистраторите могат да получат възстановяване до 100 % от допустимите разходи за рекламни дейности за имена на домейни .eu. През 2017 и 2018 г. по програмата бяха съфинансирани над 120 кампании.

    Регистраторите продължиха да използват схемата на EURid за намаление, чрез която ползват намаление на таксите за нови регистрации. Регистраторите оценяват стабилността на схемата, която им позволява редовно да популяризират домейна .eu през цялата година. 327 регистратори са се абонирали за тази схема, което представлява 93,3 % от общия портфейл на домейна .eu и 97 % от всички нови имена на домейни през 2019 г.

    За да отбележи иновациите и върховите постижения сред регистрантите на имена на домейни .eu, EURid организира ежегодно връчване на уеб награди. Победителите при връчването на уеб наградите получават награден пакет, който включва тримесечна кампания с билборд на летището в Брюксел. Участието във връчването на наградите достигна своя връх през 2018 г. с над 200 номинации и близо 10 000 подадени гласа.

    EURid продължи да оптимизира присъствието си в социалните медии, по-специално чрез акаунта си в Twitter и канала в YouTube.

    Основни партньори за маркетинговите дейности на домейна .eu са регистраторите, които предоставят имена на домейни .eu и си взаимодействат с регистрантите. В периода между 2017 и 2019 г. EURid продължи усилията си за подобряване на качеството на услугите, предоставяни на акредитирани регистратори и за опростяване на процеса на регистрация.

    В края на първото тримесечие на 2019 г. домейнът .eu имаше 715 акредитирани регистратори. Броят на регистраторите остава относително стабилен през последните години въпреки нарасналата концентрация на пазара.

    Според последното извършвано на всеки две години проучване за удовлетвореността на регистраторите, проведено в края на 2017 г., оценките за качеството на отношенията с EURid бяха 93 % като цяло, което съответства на високия резултат в предишното проучване. По принцип регистраторите имат високи оценки за надеждност и считат, че имената на домейни .eu са лесни за продажба и представляват добра инвестиция 10 .

    Като ясен знак на признателност EURid спечели наградата на CENTR 11 „Регистър на годината“ през 2017 и 2018 г. въз основа на проучване, в което са гласували повече от 100 регистратори.

    5.4.Многоезичие 

    EURid продължи усилията си да подкрепя европейското езиково многообразие и да разширява многоезичието в домейна .eu. В края на първото тримесечие на 2019 г. бяха регистрирани 12 близо 39 000 IDN (интернационализирани имена на домейни), което постави домейна .eu сред двадесетте най-големи пространства за IDN в света.

    След въвеждането през юни 2016 г. на разширението „.ею“ (еквивалент на .eu на кирилица), започна да тече тригодишен преходен период за прилагане на политиката „без смесване на азбуки“ за всички имена на домейни. Тази политика, разрешена от ICANN 13 (Интернет корпорацията за присвоени имена и адреси), изисква както името на домейна, така и разширението му да бъде изписано на една и съща азбука. В края на първото тримесечие на 2019 г. бяха регистрирани близо 1900 имена на домейни с разширението „.ею“.

    Преди и по време на периода, обхванат от настоящия доклад, EURid работи интензивно, за да получи одобрение от ICANN за разширението „.ευ“ (еквивалент на „.eu“ на гръцки език). Приложението на разширението „.ευ“ срещна затруднения на етапа на оценка поради констатацията, че низът има потенциално объркващо сходство с .eu и с изписването с главни букви на други символни низове от две букви. В края на обхванатия период се очакваше низът „.ευ“ на гръцки език да бъде пуснат в края на 2019 г. Този крайъгълен камък ще маркира успешното приключване на усилията за подкрепа на всички азбуки в Европейския съюз, използващи нелатински букви.

    5.5.Въздействие на планираното оттегляне на Обединеното кралство от ЕС 

    Съгласно Регламента за домейна .eu, както е изменен, притежателите на име на домейн .eu трябва да са граждани на или да пребивават постоянно в държава — членка на ЕС, Исландия, Лихтенщайн или Норвегия, или да бъдат предприятия или организации, установени в тези държави.

    След като Обединеното кралство уведоми на 29 март 2017 г. за намерението си да се оттегли от Съюза, Съюзът договори и сключи с Обединеното кралство споразумение, определящо условията за оттеглянето му (наричано по-долу „Споразумението за оттегляне“) в съответствие с член 50 от Договора за Европейския съюз (ДЕС) 14 . В Споразумението за оттегляне се предвижда преходен период, през който правото на Съюза се прилага спрямо и в Обединеното кралство. Следователно през този преходен период жителите и гражданите на Обединеното кралство, както и предприятията и организациите, установени в Обединеното кралство, ще продължат да имат право да притежават име на домейн в .eu. Този преходен период ще започне от датата на оттегляне 15 и ще приключи на 31 декември 2020 г., освен ако Съюзът и Обединеното кралство не се споразумеят до 1 юли 2020 г. за еднократно удължаване на този преходен период с до една или две години.

    От края на този преходен период правото на Съюза престава да се прилага спрямо и в Обединеното кралство. Следователно жителите на Обединеното кралство, които не са граждани на държава — членка на ЕС, Исландия, Лихтенщайн или Норвегия, както и предприятията и организациите, които са установени в Обединеното кралство, но не са установени в държава — членка на ЕС, Исландия, Лихтенщайн или Норвегия, вече няма да имат право съгласно законодателството на ЕС да притежават име на домейн в .eu, както това важи и за жителите, предприятията и организациите от други трети държави. Това следствие ще се прилага от датата на оттегляне в случай, че Споразумението за оттегляне не влезе в сила.

    С известието относно „Оттегляне на Обединеното кралство и правила на ЕС в областта на имената на домейни .eu“ от 28 март 2018 г., актуализирано на 18 юли 2019 г. 16 Комисията предупреди притежателите на име на домейн .eu, пребиваващи или установени в Обединеното кралство, за последиците от оттеглянето на Обединеното кралство от ЕС съгласно разпоредбите на Споразумението за оттегляне, които влизат в сила по отношение на преходния период. Освен това Комисията и EURid се договориха за план за действие за смекчаване на последиците от евентуалния сценарий Споразумението за оттегляне да не влезе в сила и за управление на прехода към статута на Обединеното кралство като трета държава, който включва комуникация с регистраторите и регистрантите, както и мерки за преход за регистрирани имена на домейни, принадлежащи на жители на Обединеното кралство 17 .

    Въздействието на планираното оттегляне на Обединеното кралство от ЕС върху домейна .eu започна да се усеща през 2018 г. За жителите на Обединеното кралство възможността да загубят правото да регистрират имена на домейни .eu предизвика анулиране, липса на подновяване и намаляване на новите регистрации. В допълнение някои регистрирани в Обединеното кралство регистратори престанаха да предлагат домейна .eu. В резултат на това броят на регистрациите от Обединеното кралство в .eu е спаднал от около 240 000 на около 190 000 до края на първото тримесечие на 2019 г.; спад с 24 %;

    6.Доверие и сигурност

    6.1.Сигурни имена на домейни

    DNSSEC 18 , разширението за сигурност на DNS (Система за имена на домейни), е внедрено и се рекламира в домейна .eu от 2013 г. DNSSEC гарантира, че потребителите комуникират с правилния уебсайт и предотвратява атаки от типа „човек в средата“ от фалшиви уебсайтове.

    За да функционира правилно DNSSEC, както домейнът от първо ниво, така и имената на отделни домейни трябва да имат цифров подпис („да бъдат подписани“). След подписването на самия домейн от първо ниво .eu през 2010 г., EURid насърчава подписването с DNSSEC на имената на домейни .eu. От 2015 г. EURid предлага отстъпка от таксата за правилно подписано име на домейн. В края на първото тримесечие на 2019 г. около 540 000 имена на домейни (15 % от имената на домейни .eu) бяха правилно подписани с DNSSEC. Систематичното увеличаване през обхванатия период на броя на имена на домейни, подписани с DNSSEC, показва, че тези мерки за отстъпки мотивират регистраторите да внедрят DNSSEC и да го предлагат на своите регистранти. Въпреки че Регистърът на домейна .eu се нарежда сред най-добрите регистри за ДПН с код за държава по отношение на приемането на DNSSEC, е ясно, че са необходими допълнителни усилия за увеличаване на броя на имената на домейни .eu.

    Като цяло EURid подкрепя своята общност от регистратори при приемането на стандарти за киберсигурност чрез уеб семинари и срещи, както и редовни брифинги за DNSSEC и други мерки за сигурност.

    6.2.Намаляване на регистрациите с цел злоупотреба

    Предотвратяването на злоупотреби с регистрация на имена на домейни, използвани за нарушаване на авторски права, продажба на фалшиви стоки, фишинг, кибератаки и разпространение на зловреден софтуер, продължава да бъде ключов приоритет за домейна .eu. Това се осъществява чрез проверка на валидността на данните за регистрация спрямо критериите за допустимост 19 на .eu и проверка на новите регистрации за подозрителни модели или аномалии.

    Като превантивна мярка EURid извършва ежедневни проверки на нови регистрации. Ако бъдат открити съмнителни данни, регистрантите се приканват да актуализират или коригират информацията си, като в противен случай са изправени пред риск тяхното име на домейн да бъде спряно. През 2017 и 2018 г. съответно са спрени 20 126 и 58 966 имена на домейни.

    През 2017 г. Льовенският университет разработи система за EURid, която прогнозира кои имена на домейни .eu биха могли да се използват с цел злоупотреба въз основа на исторически данни и алгоритми за самообучение. Тази система, която все още се разработва, е насочена на първо място към предотвратяване на активирането на злонамерени имена на домейни.

    6.3.Сътрудничество в борбата срещу киберпрестъпността

    EURid продължава да предоставя редовно помощ на органите на реда и на други съответни органи както на национално, така и на европейско равнище, като им помага в борбата срещу незаконните дейности, свързани с имена на домейни .eu.

    На национално равнище EURid си сътрудничи активно с федералното министерство на икономиката на Белгия, белгийските митници (Cybersquad) и прокуратурата на Белгия.

    На европейско равнище EURid продължи редовното провеждане на диалог с екипа за незабавно реагиране при компютърни инциденти за ЕС (CERT-EU) и допълнително разшири сътрудничеството с ЕВРОПОЛ чрез обмен на статистически данни и тенденции, провеждане на съвместни проекти, насочени към борбата с киберпрестъпността 20 , както и провеждане на съвместни семинари 21 . През юни 2018 г. EURid и Международната коалиция за борба с фалшифицирането подписаха меморандум за разбирателство за полагане на съвместни усилия за борба с киберпрестъпността в домейна .eu. EURid продължи сътрудничеството си и с EUIPO (Служба на Европейския съюз за интелектуална собственост) с цел уведомяване на притежателите на търговски марки за регистрирането на име на домейн .eu, което е идентично с регистрирана търговска марка на ЕС.

    6.4.Алтернативно решаване на спорове

    През юни 2017 г. EURid разшири възможностите за започване на алтернативно решаване на спорове, като подписа споразумение със Световната организация за интелектуална собственост (СОИС) да стане нов доставчик на алтернативно решаване на спорове по отношение на .eu в допълнение към съществуващия орган, установеният в Прага арбитражен съд (Чешки арбитражен съд). Характеристика на алтернативното решаване на спорове по отношение на .eu е възможността за подаване на жалба онлайн на всеки от официалните езици на ЕС. В периода на настоящия доклад са подадени 127 жалби и са решени 130 спора.

    6.5.Стабилност, сигурност и непрекъснатост на бизнеса

    EURid поддържа изключително устойчива и здрава техническа инфраструктура, за да гарантира, че пространството с имена на домейни в рамките на домейна .eu остава достъпно по всяко време за всички потребители на интернет. Това доведе до непрекъснат достъп до имена на домейни .eu за потребители, свързващи се с тези имена на домейни през периода, обхванат от настоящия доклад (достъпност 100 %). Два сървъра за имена 22 в Амстердам и Люксембург формират ядрото на техническата инфраструктура на EURid, допълнени от комбинация от сървъри на самообслужване (Амстердам, Любляна, Лондон и Прага) и външни доставчици на „anycast“ като DENIC, NetNod и Dyn/Oracle, осигуряващи сървъри за имена в цял свят, за да се поддържа зоновият файл на домейна .eu.

    Установяването и поддържането на висок стандарт за информационната и мрежовата сигурност остава важен елемент от политиката на EURid за продължаване на доставянето на сигурни и висококачествени услуги на акредитираните .eu регистратори и обществеността. През 2017 г. EURid получи сертификат ISO 23  22301 за управлението си на непрекъснатостта на бизнеса, а през 2019 г. беше сертифициран по стандарта за информационна сигурност ISO/IEC 27001. Освен това EURid оцени и адаптира своята политика за отговорно разкриване през 2018 г. и продължи сътрудничеството си с външно дружество за оценка и подобряване на киберсигурността и намаляване на заплахите.

    EURid е пионер сред регистрите за ДПН с код за държава в осигуряването на непрекъснатост на бизнеса. EURid поддържа актуализирана оценката на риска на годишна база и извършва редовна преоценка на сценариите си за непрекъснатост. През 2018 г. EURid проведе две мероприятия за непрекъснатост на бизнеса, симулиращи големи бедствия, на които бе дадена положителна оценка от независим оценител. В допълнение бяха проведени седем изпитвания за бедствия и възстановяване и резерв, които показаха стабилността на техническата инфраструктура на EURid.

    7.Международни отношения 

    През периода на докладване EURid продължи да работи с интернет екосистемата, по-специално чрез следните действия и дейности:

    Участие в срещи на ICANN чрез различни комитети и работни групи, включително допринасяне за усилията за изграждане на капацитет сред по-малките регистри за ДПН с код за държава при планиране на непрекъснатостта на бизнеса и възстановяване при бедствия;

    Сътрудничество с ЮНЕСКО, Verisign и организациите на регионалните регистри за годишния световен доклад за интернационализирани имена на домейни 24 и подкрепа за международната година на езиците на коренното население 2019 г. по линия на ЮНЕСКО;

    Продължаване на Академията за домейна .eu 25 , чрез която представители на други регистри са преминали обучение по различни въпроси, засягащи регистрацията;

    Подкрепа на сесиите на EuroDIG (Европейски диалог за управление на интернет) и на Балканското училище за IG (управление на Интернет);

    Участие във Форума за управление на интернет през 2017 г. (IGF) 26 с работен семинар относно въздействието на ИКТ върху околната среда.

    8.Въздействие върху околната среда

    За да намали въздействието на своите дейности върху околната среда, EURid стана първият регистър, сертифициран по Схемата на Общността за управление по околна среда и одит (EMAS) 27 в Европа през 2012 г., като през 2018 г. извърши повторно сертифициране за седалището си в Белгия и клоновете си в Италия и Чешката република. EURid продължи да валидира емисиите си на CO2, като закупи сертифицирани кредити за CO2 за компенсация и подкрепи проекта за сондиране в Уганда 28 . През 2019 г. EURid спонсорира усилията за повторно залесяване в Мончик, Португалия 29 — район, засегнат от опустошителни диви пожари през лятото на 2018 г.

    9.Заключение

    Домейнът .eu продължава да функционира по ефективен начин, като улеснява достъпа до цифровия единен пазар, позволява на европейците да показват европейската си идентичност онлайн и подкрепя многоезичието.

    Повишеното внимание към качеството на услугата и сигурността помогна на домейна .eu да запази пазарната си позиция през разглеждания в доклада период. Това допринесе пряко и за целите на ЕС за увеличаване на доверието и сигурността в интернет и на цифровия единен пазар.

    Домейнът .eu може да се превърне в модел за други имена на домейни по отношение на изграждането на надеждно и сигурно пространство за имена на домейни. Това ще изисква постоянни усилия за осигуряване на широкото приемане на мерки за сигурност като DNSSEC, за да се реши проблемът с регистрациите с цел злоупотреба и да се гарантира, че незаконното поведение и злоупотреби, които са очевидни на друго място в екосистемата на DNS, не се разпространяват във връзка с имена на домейни .eu. Солидното финансово състояние на домейна .eu ще даде възможност тези усилия да се поддържат.

    Въз основа на солидната си клиентска база, силните си връзки с регистратори и насочените действия към недостатъчно обслужваните географски пазари и гражданите на ЕС, живеещи в чужбина, домейнът .eu има потенциал да утвърди допълнително позицията си като домейна, който гражданите и предприятията на ЕС избират.

    (1)    Разширение за сигурност на системата за имена на домейни.
    (2)      Действителното стартиране на низа .ευ на гръцки език се състоя на 14 ноември 2019 г., което беше извън обхвата на настоящия доклад.
    (3)    Регламент (ЕО) № 1137/2008 на Европейския парламент и Съвета от 22 октомври 2008 г.
    (4)    Регламенти на Европейския парламент и на Съвета; № 1654/2005 от 10 октомври 2005 г.; № 1255/2007 от 25 октомври 2007 г., № 560/2009 от 26 юни 2009 г. и № 516/2015 от 26 март 2015 г.
    (5)     https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/initiatives/ares-2017-2402460_bg .
    (6)     https://ec.europa.eu/digital-single-market/en/news/new-rules-will-boost-eu-governance-and-extend-its-reach .
    (7)    Доклад за първото тримесечие на 2019 г. за CENTRstats на глобални ДПН, издание 27, https://www.centr.org/statistics-centr/quarterly-reports.html ..
    (8)    EURid et al, Middle East and Adjoining Countries DNS Marketplace Study (Проучване на пазарите на DNS за EURid и други, Близкия изток и съседните държави), ICANN 2016 г. https://www.icann.org/news/announcement-2016-02-26-en .
    (9)    Oxford Information Labs et al, Latin American and Caribbean DNS Marketplace Study, 2017 (Проучване на пазара на DNS в Латинска Америка и Карибския регион, 2017 г.) https://www.icann.org/public-comments/lac-dns-marketplace-2016-09-22-en .
    (10)     https://eurid.eu/bg/novini/2017-registrar-satisfaction-survey-findings/ .
    (11)    Съвет на европейските национални регистри за домейни от първо ниво, www.centr.org .
    (12)    IDN представляват имена на домейни с нелатински букви.
    (13)       https://www.icann.org
    (14)      ОВ C 384 I, 12.11.2019 г., стр. 1.
    (15)      Датата на оттегляне ще бъде или датата на влизане в сила на Споразумението за оттегляне, или при липса на такава дата — 1 февруари 2020 г. — освен ако срокът, предвиден в член 50, параграф 3 от ДЕС, не бъде допълнително удължен. Вж. Решение (ЕС) 2019/1810 на Европейския съвет, взето в съгласие с Обединеното кралство, от 29 октомври 2019 г. за продължаване на срока по член 50, параграф 3 от Договора за Европейския съюз, ОВ L 278, 30.10.2019 г., стр. 1.
    (16)     https://ec.europa.eu/info/sites/info/files/file_import/eu_domain_names_bg_0.pdf
    (17)     https://eurid.eu/bg/register-a-eu-domain/brexit-notice/ .
    (18)    Разширение за сигурност на системата за имена на домейни.
    (19)    Съгласно Регламента за домейна .eu EURid има право да провери валидността на регистрацията, а политиката за регистрация изисква регистрантът да поддържа личните данни пълни и точни, както и да има функциониращ електронен адрес за комуникация с EURid.
    (20)     https://www.europol.europa.eu/newsroom/news/europol-enhances-cybercrime-and-internet-security-cooperation-signing-mou-eurid .
    (21)     https://www.europol.europa.eu/events/eurid-europol-cross-border-collaboration-in-fighting-cybercrime-workshop .
    (22)    Сървърите за имена са основни елементи на DNS, позволяващи преглед на имена на домейни чрез предоставяне на техните IP адреси и местоположение.
    (23)    Международна организация по стандартизация
    (24)     www.idnworldreport.eu .
    (25)     https://eurid.eu/bg/za-nas/iniciativi/ .
    (26)     www.intgovforum.org .
    (27)    Схема на ЕС за управление по околна среда и одит, регистрационен номер BE-VL-000016, https://eurid.eu/en/about-us/going-green/ .
    (28)     https://www.carbonfootprint.com/gs_ver_uganda_borehole.html
    https://eurid.eu/bg/novini/eurid-supports-uganda-borehole-rehabilitation-project/
    (29)     https://www.youtube.com/watch?v=yh-rJQL1HYE .
    Top