ЕВРОПЕЙСКА КОМИСИЯ
Брюксел, 20.9.2019
COM(2019) 424 final
2019/0200(NLE)
Предложение за
РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА
относно позицията, която трябва да се заеме от името на Съюза в рамките на Комитета по правилата за произход, създаден съгласно Споразумението за правилата за произход (СТО — ГАТТ от 1994 г.), приложено към заключителния акт, подписан в Маракеш на 15 април 1994 г.
ОБЯСНИТЕЛЕН МЕМОРАНДУМ
1.Предмет на предложението
Настоящото предложение се отнася до решението за определяне на позицията, която трябва да се заеме от името на Съюза в рамките на Комитета по правилата за произход, създаден съгласно Споразумението за правилата за произход (СТО — ГАТТ от 1994 г.), приложено към заключителния акт, подписан в Маракеш на 15 април 1994 г., във връзка с предвиденото приемане на съобщение относно повишаването на прозрачността в областта на непреференциалните правила за произход.
2.Контекст на предложението
2.1.Споразумението за правилата за произход
В Споразумението за правилата за произход (СТО — ГАТТ от 1994 г.), приложено към заключителния акт, подписан в Маракеш на 15 април 1994 г. („споразумението“), се цели да се гарантира, че непреференциалните правила за произход сами по себе си не създават ненужни пречки за търговията, а също и да се хармонизират на международно равнище правилата за произход, различни от правилата за произход, свързани с предоставянето на тарифни преференции. Докато бъде завършена програмата за хармонизация, страните членки следва да гарантират, че правилата за произход са прозрачни, не оказват ограничително, нарушаващо или разрушаващо влияние върху международната търговия, прилагат се по последователен, еднакъв, безпристрастен и разумен начин и се основават на положителен стандарт. Споразумението влезе в сила на 1 януари 1995 г.
Европейският съюз е страна по споразумението. Всички държави членки също са страни по споразумението.
2.2.Комитетът по правилата за произход
Комитетът по правилата за произход е създаден в рамките на Световната търговска организация (СТО) и в състава му влизат представители на страните — членки на СТО. Той трябва да заседава поне веднъж годишно и да извършва преглед на прилагането и действието на Споразумението за правилата за произход. Работата на Комитета е съсредоточена предимно върху хармонизирането на непреференциалните правила за произход. Преговорите в тази област не са приключили и понастоящем за непреференциални цели членовете на СТО прилагат националните правила за произход. Отскоро се работи и по преференциалните правила за произход, по-конкретно във връзка с търговските преференции за най-слаборазвитите държави. Решенията на Комитета обикновено се вземат с консенсус.
2.3.Предвиденият акт на Комитета по правилата за произход
На [дата] по време на годишното си заседание Комитетът по правилата за произход трябва да приеме Съобщение относно повишаването на прозрачността в областта на непреференциалните правила за произход („предвидения акт“).
Целта на предвидения акт е да се повиши прозрачността на законите, разпоредбите и процедурите, свързани с непреференциалните правила за произход, и да се допълнят задълженията за нотифициране по член 5 от Споразумението за правилата за произход.
Правният статут на актовете, приемани от комитетите на СТО, не е уреден нито в Споразумението за създаване на Световната търговска организация, нито в Споразумението за правилата за произход. Обвързващият характер на предвидения акт ще се определи в зависимост от съдържащия се в него текст. Ако се вземе предвид формулировката в съобщението относно повишаването на прозрачността в областта на непреференциалните правила за произход, предвиденият акт ще бъде обвързващ за страните.
3.Позиция, която трябва да се заеме от името на Съюза
Непреференциалните правила за произход са правила, които се прилагат при липсата на каквато и да било търговска преференция, т.е., когато търговията се извършва въз основа на статута на най-облагодетелстваната нация. При някои мерки на търговската политика, като например квоти, антидъмпингови мерки или маркировки за произход може да е необходимо определянето на произхода да се извършва въз основа на непреференциални правила за произход.
В съответствие с член 5 от Споразумението за правилата за произход, всеки член на СТО трябва в рамките на определен срок от влизането в сила на Споразумението за СТО да нотифицира на секретариата на СТО своите правила за произход, съдебни решения и административни разпоредби за общо приложение, отнасящи се до непреференциалните правила за произход, които са в сила към тази дата. Европейският съюз предостави на секретариата на СТО необходимата информация.
В Споразумението за правилата за произход членовете на СТО се споразумяват да договорят хармонизирани непреференциални правила за произход. Преговорите в тази област обаче още не са приключили и понастоящем за непреференциални цели членовете на СТО прилагат националните правила за произход. В резултат на това при внос и/или износ се прилагат различни непреференциални правила за произход в зависимост от съответния член на СТО. Освен това не всички членове на СТО прилагат специфично законодателство в областта на непреференциалните правила за произход. В Съюза тези правила са предвидени в членове 59—61 от Регламент (ЕС) № 952/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 9 октомври 2013 г. за създаване на Митнически кодекс на Съюза.
За да се избегне създаването на ненужни пречки пред търговията в резултат на прилагането на много и различни непреференциалните правила за произход, беше създадена работна група в ограничен състав от делегати на Комитета по правилата за произход, чиято задача бе да проучи възможностите за подобряване на прозрачността по отношение на непреференциалните правила за произход. Европейският съюз взе участие в работната група, като даде своя конструктивен принос за изготвянето на предвидения акт. Обсъжданията продължиха по време на заседанията на Комитета по правилата за произход през март и май 2019 г. Координацията с държавите членки бе осигурена чрез техните делегации в рамките на СТО, както и чрез отдел „Произход“ към експертната група по митнически въпроси.
Като се има предвид, че ясните и предвидими правила за произход улесняват международната търговия, целта на предвидения акт е да се повиши прозрачността на законите, разпоредбите и процедурите, свързани с непреференциалните правила за произход, и да се допълнят задълженията за нотифициране по член 5 от Споразумението за правилата за произход.
В предвидения акт се изисква всеки член на СТО задължително да нотифицира непреференциалните правила за произход, които използва за целите на прилагането на принципа на най-облагодетелстваната нация съгласно членове I, II, III, XI и XIII от ГАТТ 1994 г. В него се предвижда и доброволно нотифициране на непреференциалните правила за произход, използвани за всички други цели, обхванати в разпоредбите на член 1.2 от Споразумението за правилата за произход (антидъмпингови и изравнителни мита по член VI от ГАТТ от 1994 г., защитни мерки по член XIX от ГАТТ от 1994 г., маркировки за произход по член IX от ГАТТ от 1994 г., количествени ограничения или тарифни квоти, правила за произход, използвани за държавни поръчки, и търговска статистика.) Предвиденият акт също така съдържа и задължение за нотифициране от членовете на СТО на евентуалните сертификати за непреференциален произход, които са задължителни при операциите по внос или износ. Нотификациите следва да се извършват чрез образци, които са приложени към предвидения акт.
Предвиденият акт поражда задължения за нотифициране в допълнение към вече съществуващите задължения по член 5 от Споразумението за правилата за произход.
Поради това е необходима позиция, която трябва да се заеме от името на Съюза в рамките на Комитета по правилата за произход.
4.Правно основание
4.1.Процесуалноправно основание
4.1.1.Принципи
В член 218, параграф 9 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС) се предвижда приемането на решения за установяване на „позициите, които трябва да се заемат от името на Съюза в рамките на орган, създаден със споразумение, когато този орган има за задача да приема актове с правно действие, с изключение на актовете за допълнение или изменение на институционалната рамка на споразумението“.
Понятието „актове с правно действие“ включва актове с правно действие по силата на нормите на международното право, които уреждат дейността на съответния орган. То включва и инструменти, които нямат обвързващ характер съгласно международното право, но са „годни да окажат съществено въздействие върху съдържанието на приеманата от законодателя на Съюза нормативна уредба“.
4.1.2.Приложение в конкретния случай
Комитетът по правилата за произход е орган, създаден по силата на споразумение, и по-конкретно на Споразумението за правилата за произход (СТО — ГАТТ от 1994 г.)
Актът, който Комитетът по правилата за произход има за задача да приеме, представлява акт с правно действие. Правният статут на актовете, приемани от Комитета по правилата за произход, не е уреден нито в Споразумението за създаване на Световната търговска организация, нито в Споразумението за правилата за произход. Поради това обвързващият характер на предвидения акт ще се определи в зависимост от съдържащия се в него текст. Ако се вземе предвид формулировката в съобщението относно повишаването на прозрачността в областта на непреференциалните правила за произход, предвиденият акт следва да се разглежда като за обвързващ за страните.
Предвиденият акт не допълва, нито изменя институционалната рамка на споразумението.
Поради това процесуалноправното основание за предложеното решение е член 218, параграф 9 от ДФЕС.
4.2.Материалноправно основание
4.2.1.Принципи
Материалноправното основание за дадено решение съгласно член 218, параграф 9 от ДФЕС зависи преди всичко от целта и съдържанието на предвидения акт, във връзка с който се заема позиция от името на Съюза. Ако предвиденият акт преследва две цели или се състои от две части и ако едната от целите или частите може да се определи като основна, докато другата е само акцесорна, решението съгласно член 218, параграф 9 от ДФЕС трябва да се основава на едно-единствено материалноправно основание, а именно на изискваното от основната или преобладаващата цел или част.
4.2.2.Приложение в конкретния случай
Основната цел и основното съдържание на предвидения акт са свързани с общата търговска политика.
Поради това материалноправното основание за предложеното решение е член 207 от ДФЕС.
4.3.Заключение
Правното основание за предложеното решение следва да бъде член 207 от ДФЕС във връзка с член 218, параграф 9 от ДФЕС.
5.Публикуване на предвидения акт
Не се прилага.
2019/0200 (NLE)
Предложение за
РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА
относно позицията, която трябва да се заеме от името на Съюза в рамките на Комитета по правилата за произход, създаден съгласно Споразумението за правилата за произход (СТО — ГАТТ от 1994 г.), приложено към заключителния акт, подписан в Маракеш на 15 април 1994 г.
СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,
като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 207, параграф 3 и член 207, параграф 4, първата алинея във връзка с член 218, параграф 9 от него,
като взе предвид предложението на Европейската комисия,
като има предвид, че:
(1)Споразумението за правилата за произход (СТО — ГАТТ от 1994 г.), приложено към заключителния акт, подписан в Маракеш на 15 април 1994 г. („споразумението“), бе сключено от Съюза с Решение № 94/800/ЕО на Съвета и влезе в сила на 1 януари 1995 г.
(2)Комитетът по правилата за произход е създаден по силата на член 4 от Споразумението.
(3)На [дата] по време на […-ото] си годишно заседание Комитетът по правилата за произход следва да приеме съобщение относно повишаването на прозрачността в областта на непреференциалните правила за произход („предвидения акт“).
(4)Тъй като съобщението ще бъде обвързващо за Съюза, е целесъобразно да се определи позицията, която трябва да се заеме от името на Съюза в рамките на Комитета по правилата за произход.
(5)Целта на позицията, която трябва да се заеме от името на Съюза, е да се повиши прозрачността на законите, разпоредбите и процедурите, свързани с непреференциалните правила за произход, посредством правила за задължително или доброволно нотифициране от членовете на СТО на техните непреференциални правила за произход чрез използването на стандартизирани образци. Това ще доведе до по-ясни и по-предвидими правила за произход и ще улесни международната търговия,
ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:
Член 1
Позицията, която трябва да се заеме от името на Съюза по време на […-ата/...-ото] сесия/заседание на Комитета по правилата за произход, се основава на проекта на акт на Комитета по правилата за произход, приложен към настоящето решение.
Представителите на Съюза могат да подкрепят незначителни редакторски промени в проекта на акта с оглед на промените по време на предстоящите заседания на Комитета по правилата за произход, след като се консултират с държавите членки или по време на координационните заседания на място без допълнително решение на Съвета.
Член 2
Адресат на настоящото решение е Комисията.
Съставено в Брюксел на […] година.