Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52019PC0314

    Препоръка за РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА за допълване на указанията за водене на преговори за Програмата за развитие от Доха по отношение на преговорите за създаване на многостранна рамка за улесняване на инвестициите

    COM/2019/314 final

    Брюксел, 3.7.2019

    COM(2019) 314 final

    Препоръка за

    РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА

    за допълване на указанията за водене на преговори за Програмата за развитие от Доха по отношение на преговорите за създаване на многостранна рамка за улесняване на инвестициите


    ОБЯСНИТЕЛЕН МЕМОРАНДУМ

    1.КОНТЕКСТ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО

    Основания и цели на предложението

    На 13 декември 2017 г. на единадесетата Министерска конференция на Световната търговска организация (СТО) 70 от нейните страни членки приеха съвместно изявление относно улесняването на инвестициите за развитие 1 , в което призоваха към „структурирани обсъждания с цел разработване на многостранна рамка за улесняване на инвестициите.“ Целта на тези обсъждания е да бъдат набелязани и доразвити елементите на една бъдеща рамка за улесняване на преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ). Европейският съюз (ЕС) и неговите държави членки категорично подкрепиха и се присъединиха към инициативата.

    ЕС взе активно участие в структурираните обсъждания, които се проведоха през 2018 г. в рамките на СТО. Обсъжданията бяха прозрачни и достъпни за всички страни — членки на СТО, и доведоха до създаването на „Контролен списък с въпроси от страните членки“, съдържащ набелязаните от страните — членки на СТО, евентуални елементи на бъдещата рамка за улесняване на преките чуждестранни инвестиции. Този „Контролен списък“ бе одобрен на обобщаващо заседание на 6 декември 2018 г.

    През 2019 г. започна нов етап на обсъжданията. Страните — членки на СТО, се споразумяха относно графика на заседанията през първата половина на годината, които ще бъдат посветени на доразвиването на елементите в контролния списък. Проучвателната работа за целите на доразвиването на елементите продължава да бъде прозрачна и достъпна за всички страни — членки на СТО. Обсъжданията ще обхванат всички елементи от „Контролния списък“ въз основа на примери на действащи разпоредби в двустранни или многостранни споразумения от значение за улесняването на инвестициите. Тези примери са събрани в „Сборник с текстови примери“. Обобщаващо заседание ще се проведе през юли 2019 г. През есента на 2019 г. се очаква страните членки да започнат да предлагат конкретни текстове за изготвянето на многостранна рамка за улесняване на инвестициите. Това означава, че първият етап от преговорите вероятно ще започне в периода септември — октомври 2019 г.

    Преговорите следва да се провеждат в рамките на СТО и да останат прозрачни и достъпни за всички страни — членки на СТО, които пожелаят да се присъединят. По време на преговорите участващите страни членки могат да подложат на обсъждане всяко едно преговорно предложение в областта на улесняването на ПЧИ, в началото на преговорния процес в рамките на СТО или на по-късен етап.

    Съветът оправомощи Комисията в рамките на Програмата за развитие от Доха (ПРД) за преговори в СТО, наред с другото, относно търговията и инвестициите 2 . Като се има предвид, че ПЧИ са сред основните двигатели на международната търговия, а посредством улесняването на инвестициите могат да бъдат улеснени трансграничните инвестиции, което да спомогне за постигането на стабилна и предсказуема среда за ПЧИ в световен мащаб 3 , новите преговори в рамките на СТО относно улесняването на инвестициите са обхванати от действащото разрешение, тъй като принадлежат към сферата на търговията и инвестициите 4 . Поради това не е необходимо ново решение на Съвета за оправомощаване с оглед на започването на преговори съгласно член 218, параграф 3 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС).

    Независимо обаче че търговията и инвестициите не са нови въпроси в програмата на СТО 5 , преговорите относно улесняването на инвестициите биха могли да са новост в някои отношения и да засегнат някои теми, по които ЕС е набелязал конкретни приоритети. Съответно, за да се зададат по-точни рамки на преговорите, Комисията препоръчва на Съвета да приеме указания за водене на преговори конкретно за преговорите в рамките на СТО относно улесняването на инвестициите.

    С предлаганите указания за водене на преговори се цели да се гарантира, че ЕС може да започне преговори по всички елементи на улесняването на инвестициите, предложени от участващите страни — членки на СТО, в хода на преговорите, като се спазват изцяло достиженията на правото и политическите решения на ЕС при преговорите относно търговията и инвестициите.

    За ЕС целта на преговорите е да бъдат улеснени ПЧИ от страна на инвеститори и предприятия, в това число на микро-, малки и средни предприятия, и да бъдат създадени нови възможности за стимулиране на приобщаващия растеж и устойчивото развитие. Една многостранна рамка за улесняване на инвестициите би могла да улесни инвестициите в световен мащаб по същия начин, както СТО допринася за улесняването на световната търговия посредством Споразумението за улесняване на търговията. За да се постигнат резултати, отговарящи на високи стандарти, с участието на възможно най-голям брой страни — членки на СТО, правилата и задълженията следва да предвиждат съответна гъвкавост за страните членки.

    Съгласуваност с действащите разпоредби в тази област на политиката

    Горепосочените цели са съвместими с Договора за Европейския съюз (ДЕС), според който ЕС следва да насърчава „интеграцията на всички страни в световната икономика, включително чрез постепенно премахване на пречките пред международната търговия“ 6 .

    На заседанието на Европейския съвет от 28 — 29 юни 2018 г. Комисията беше оправомощена да провежда политика за модернизация на СТО, за да може: 1) СТО да увеличи значимостта си и да се приспособява по-добре в условията на един променящ се свят и 2) да се увеличи ефективността на СТО. Модернизирането на начините, по които се създават правилата в СТО — една от главните цели на предстоящите преговори относно улесняването на инвестициите — съставлява основна част от този процес.

    На 18 септември 2018 г. Комисията представи концептуален документ 7 по въпросите на модернизирането на СТО. Във връзка с укрепването на нормотворческата функция на СТО, Комисията подчерта, наред с другото, че „след съвместните изявления от Буенос Айрес вече е започнала работа в областта на […] улесняването на инвестициите, но ще бъдат необходими допълнителни усилия за преодоляване на пропуските и за актуализиране на правилника на СТО.“

    По време на своите преговори в областта на свободната търговия ЕС систематично предлага амбициозни правила за прозрачността и вътрешната уредба в сектора на услугите и в други сектори. Указанията за водене на преговори, предложени за преговорите за улесняване на инвестициите, ще се основават на същия подход като следвания от ЕС в неговите споразумения за свободна търговия.

    Съгласуваност с други политики на Съюза

    Правилата, които ЕС може да предложи в рамките на СТО, ще бъдат изцяло в съответствие с относимото законодателство за вътрешния пазар на ЕС, ще се опират на него и ще отразяват предложенията, направени от ЕС при двустранните преговори.

    С предлаганите указания за водене на преговори се потвърждава, че всяко договорено от ЕС правило или задължение следва да отговаря на правната рамка на ЕС (т. 5 в приложението).

    2.ПРАВНО ОСНОВАНИЕ, СУБСИДИАРНОСТ И ПРОПОРЦИОНАЛНОСТ

    Правно основание

    Член 207, параграф 4, първата алинея във връзка с член 218, параграфи 3 и 4 от ДФЕС.

    Съгласно член 207, когато се договарят споразумения за общата търговска политика, Комисията изготвя препоръки за Съвета. Съответните преговори се водят от Комисията в консултация със специален комитет, определен от Съвета, който я подпомага в тази задача, и в рамките на указанията, които Съветът може да ѝ отправи.

    В член 218, параграф 3 от ДФЕС се предвижда, че Комисията представя препоръки на Съвета, който е овластен да приема решения за оправомощаване с оглед на започването на преговори, и съгласно член 218, параграф 4 от ДФЕС той може да отправя указания до преговарящия субект и да определя специален комитет, с който да се провеждат консултации при воденето на преговорите.

    Що се отнася до преговорите в рамките на СТО относно улесняването на инвестициите, Съветът вече разреши започването на преговори и изготви указания за Комисията за водене на преговори в рамките на СТО относно търговията и инвестициите. Въпреки това е необходимо да се приемат допълнителни указания за водене на преговори, за да се зададат по-точни рамки за целта. Съответно Комисията препоръчва на Съвета да приеме решение на основание член 207, параграф 4, първа алинея във връзка с член 218, параграфи 3 и 4 от ДФЕС.

    Субсидиарност (при неизключителна компетентност)

    В съответствие с член 3 от ДФЕС общата търговска политика е област на изключителна компетентност на ЕС. Поради това принципът на субсидиарност не се прилага (член 5, параграф 3 от ДЕС).

    Пропорционалност

    Препоръката на Комисията отговаря на принципа на пропорционалност (член 5, параграф 4 от ДЕС).

    Избор на инструмент

    Решение на Съвета на Европейския съюз за приемане на указания за водене на преговори в рамките на СТО относно улесняването на инвестициите за допълване на указанията, изготвени за Комисията във връзка с ПРД.

    3.РЕЗУЛТАТИ ОТ ПОСЛЕДВАЩИТЕ ОЦЕНКИ, ОТ КОНСУЛТАЦИИТЕ СЪС ЗАИНТЕРЕСОВАНИТЕ СТРАНИ И ОТ ОЦЕНКИТЕ НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО

    Последващи оценки/проверки за пригодност на действащото законодателство

    Не се прилага.

    Консултации със заинтересованите страни

    Не бе проведена обществена консултация, тъй като все още не са известни аспектите по същество от преговорите в СТО.

    Комисията провежда редовни консултации със заинтересованите страни, включително в експертната група за търговските споразумения 8 и в рамките на диалога с гражданското общество 9 .

    Събиране и използване на експертни становища

    Не се прилага.

    Оценка на въздействието

    Оценка на въздействието не е извършвана по следната причина: Преговорите в рамките на СТО относно улесняването на инвестициите се водят въз основа на правомощия, които Съветът вече е предоставил на Комисията за преговори в СТО (вж. раздел 1). Предметът на преговорите не представлява нова област на политиката. Тези преговори са продължение на по-широките преговори в рамките на СТО, чийто обхват понастоящем се стеснява до по-конкретна област, която не включва либерализирането на инвестициите или тяхната закрила.

    Въз основа на евентуалните елементи на бъдещата многостранна рамка за улесняване на инвестициите, набелязани в „Контролния списък“, се прави заключението, че няма признаци, че ратифицирането на това споразумение ще окаже значително въздействие за ЕС. То по-скоро ще представлява кодификация на вече установени в ЕС практики. Въздействието от евентуалните нови правила и задължения, произтичащи от преговорите в рамките на СТО, вероятно ще бъде по-съществено за някои трети държави, и по-специално за развиващите се и най-слабо развитите държави. Те обаче не могат да бъдат предварително определени. Първо, защото преговорните предложения не са представени още от участващите страни — членки на СТО. На второ място — тъй като не е известно кои страни членки ще поемат ангажименти по отношение на новите правила и задължения в рамките на СТО, и ако бъдат поети ангажименти — в какъв период от време.

    Когато потенциалните въздействия се изяснят, т.е. когато се конкретизира съдържанието на многостранната рамка и ангажиментите на страните — членки на СТО, Комисията ще направи повторна оценка на необходимостта от по-задълбочен анализ. Това следва да стане най-късно при приключването на преговорите в рамките на СТО.

    ЕС ще участва активно и ще представи предложения още на ранните етапи на преговорите, за да повлияе на техния изход.

    Пригодност и опростяване на законодателството

    Не се прилага.

    Основни права

    Настоящата инициатива е съобразена изцяло с принципите на Хартата на основните права на Европейския съюз.

    4.ОТРАЖЕНИЕ ВЪРХУ БЮДЖЕТА

    Предложението няма отражение върху бюджета.

    5.ДРУГИ ЕЛЕМЕНТИ

    Планове за изпълнение и механизми за мониторинг, оценка и докладване

    Не се прилага.

    Обяснителни документи (за директивите)

    Не се прилага.

    Подробно разяснение на конкретните разпоредби на предложението

    Не се прилага.

    Препоръка за

    РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА

    за допълване на указанията за водене на преговори за Програмата за развитие от Доха по отношение на преговорите за създаване на многостранна рамка за улесняване на инвестициите

    СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

    като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 207, параграф 4, първата алинея във връзка с член 218, параграфи 3 и 4 от него,

    като взе предвид препоръката на Европейската комисия,

    като има предвид, че:

    1)В рамките на Програмата за развитие от Доха Съветът разреши започването на преговори в Световната търговска организация (СТО) и изготви указания за водене на преговори за Комисията относно, наред с другото, търговията и инвестициите.

    2)На 13 декември 2017 г. на единадесетата Министерска конференция на Световната търговска организация 70 от нейните страни членки приеха съвместно изявление относно улесняването на инвестициите за развитие 10 , в което призоваха към „структурирани обсъждания с цел разработване на многостранна рамка за улесняване на инвестициите.“

    3)Според най-скорошния график настоящият етап на обсъжданията, насочени към доразвиването на евентуалните елементи на многостранна рамка за улесняване на инвестициите, ще приключи през юли 2019 г. 11 и вероятно ще бъде последван от една първа фаза на преговори през есента на 2019 г.

    4)Необходимо е да се приемат допълнителни указания за водене на преговори, за да се доуточни позицията на Съюза при предстоящите преговори в СТО относно улесняването на инвестициите.

    5)Съгласно член 207, параграф 3 комитетът „Търговска политика“ следва да продължи да е комитетът, с който се провеждат консултации във връзка с преговорите,

    ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

    Член 1

    Указанията за водене на преговори, изготвени за Комисията във връзка с Програмата за развитие от Доха, се допълват с указанията за преговорите относно многостранна рамка за улесняване на инвестициите, представени в приложението.

    Член 2

    Адресат на настоящото решение е Комисията.

    Съставено в Брюксел на […] година.

       За Съвета

       Председател

    (1)    Документ WT/MIN(17)/59 от 13 декември 2017 г.
    (2)    Серия от заключения на Съвета от периода от 25 октомври 1999 г. до 18 юли 2008 г. представят правомощията в рамките на ПРД.
    (3)    В най-скорошния „График на заседанията за провеждане на структурирани обсъждания по въпросите на улесняването на инвестициите за развитие“ (документ INF/IFD/W/3) от 17 април 2019 г., изготвен въз основа на „Контролния списък с въпроси от страните членки“, се предвижда че улесняването на инвестициите е свързано с осигуряването на стабилен, прозрачен и предсказуем бизнес климат за ПЧИ по целия свят. Последната версия на „Контролния списък с въпроси от страните членки“ от 9 ноември 2018 г. бе разпространен до всички страни членки като приложение към неофициална бележка относно обобщаването и планирането на следващите стъпки от 27 ноември 2018 г.
    (4)    По-конкретно се прави препратка към заключенията на Съвета от 26 октомври 1999 г., 8 декември 1999 г., 29 октомври 2001 г., 21 ноември 2001 г., 21 юли 2003 г. (в които специално се предвижда, че министерските декларации от Сингапур и Доха и приетите свързани текстове, както и по-ранните заключения на Съвета, представляват основанието за действие от страна на Съюза при преговорите в рамките на ПРД), 5 декември 2003 г., 6 октомври 2004 г., 19 юли 2005 г., 18 октомври 2005 г. (в които специално се припомня, че заключенията на Съвета от периода октомври 1999 г. — юли 2005 г. остават валидни и заедно съставляват мандата на Комисията за преговорите в рамките на ПРД), 21 ноември 2005 г., 12 юни 2006 г., 10 март 2008 г. и 18 юли 2008 г.
    (5)    Работната група на СТО по въпросите на взаимоотношенията между търговията и инвестициите започна работа през 1997 г.
    (6)    Член 21, параграф 2, буква д) от ДЕС.
    (7)     http://trade.ec.europa.eu/doclib/docs/2018/september/tradoc_157331.pdf  
    (8)     http://ec.europa.eu/trade/trade-policy-and-you/expert-groups/  
    (9)     http://trade.ec.europa.eu/civilsoc/meetdetails.cfm?meet=11531  
    (10)    Документ WT/MIN (17)/59.
    (11)    Документ INF/IFD/W/3.
    Top

    Брюксел, 3.7.2019

    COM(2019) 314 final

    ПРИЛОЖЕНИЕ

    към

    Препоръка за решение на Съвета

    за допълване на указанията за водене на преговори за Програмата за развитие от Доха по отношение на преговорите за създаване на многостранна рамка за улесняване на инвестициите


    ПРИЛОЖЕНИЕ

    1.ЕСТЕСТВО И ОБХВАТ НА ПРАВИЛАТА И ЗАДЪЛЖЕНИЯТА

    1.Въз основа на правомощията, предоставени от Съвета за преговори в Световната търговска организация (СТО) по Програмата за развитие от Доха, целта на многостранните преговори относно улесняването на инвестициите следва да бъде създаването на многостранна рамка от правила с оглед на улесняването на преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ) в световен мащаб. Целта е да се създаде по-прозрачен, ефикасен и предсказуем климат за улесняване на трансграничните инвестиции. Тази рамка следва да е съсредоточена върху ПЧИ, за сметка на краткосрочните движения на капитали, и да има за цел да осигури подходящи условия за международните инвестиции, така че те да допринасят за устойчивото развитие, като същевременно се запази способността на приемащите страни да регулират дейността на инвеститорите на съответните си територии.

    2.В съответствие със Съвместното изявление на министрите относно улесняването на инвестициите за развитие, прието от 70 страни — членки на СТО, по време на единадесетата Министерска конференция на СТО на 13 декември 2017 г., тези преговори няма да се занимават с достъпа до пазара, закрилата на инвестициите и уреждането на спорове между инвеститор и държава.

    3.Преговорите следва да се провеждат и приключат, като се вземат надлежно предвид правата и задълженията на страните членки в рамките на СТО, като се съблюдават принципите на прозрачност и приобщаване и като се надгражда върху съществуващите споразумения на СТО.

    4.Целта на преговорите следва да е разработването на правила и задължения, отговарящи на високи стандарти, с участието на възможно най-голям брой страни — членки на СТО. При преговорите следва да се отчитат конкретните възможности и предизвикателства за страните — членки на СТО, във връзка с улесняването на инвестициите. Съответно правилата и задълженията следва да предвиждат подходяща степен на гъвкавост.

    5.В договорените от Европейския съюз (ЕС) правила и задължения следва да се взема предвид задължението за недискриминация в съществуващите споразумения на СТО, доколкото те са релевантни и приложими в контекста на улесняването на инвестициите.

    2.ПРЕДЛОЖЕНО СЪДЪРЖАНИЕ НА ПРАВИЛАТА И ЗАДЪЛЖЕНИЯТА

    6.В резултат на преговорите следва да бъде разработена нова рамка от правила в СТО, чиято цел е улесняването на ПЧИ. Тази рамка следва да създаде прозрачна, ефикасна и предсказуема среда за международните инвестиции, което ще е от полза за предприятията от ЕС, независимо от техния размер, включително за микропредприятията и за малките и средните предприятия, и следва също да укрепи капацитета на развиващите се и на най-слабо развитите страни за привличане на ПЧИ, като по този начин се засили участието им във веригите за създаване на стойност в световен мащаб.

    7.Преговорите ще се водят по открит и приобщаващ начин. Следователно те могат да обхващат всякакви аспекти на улесняването на инвестициите, предложени от участващите страни членки. Като се отчита междусекторното естество на улесняването на инвестициите, преговорите могат да обхванат въпроси като:

    Елементи, насочени към подобряване на прозрачността и предвидимостта на инвестиционните мерки, включително на правилата и условията, приложими към въвеждането и действието на ПЧИ (публикуване и достъпност на мерките и информацията; изпращане на уведомления до СТО; информационни центрове);

    Елементи, насочени към рационализиране и ускоряване на административните процедури и изисквания (административни процедури и изисквания за представяне на документация; срокове за административните процедури; обработване на непълни заявления; такси и възнаграждения; преразглеждане на административните процедури; използване на електронното управление; обслужване на едно гише; точка за контакт/звено за контакт/механизми с участие на омбудсман, включително контакти със съответните заинтересовани страни и предотвратяване на спорове);

    Елементи, чиято цел е засилването на международното сътрудничество, обменът на информация, обменът на най-добри практики (международно сътрудничество между страните членки; международно сътрудничество на многостранно равнище посредством Комитета на СТО по въпросите на улесняването на инвестициите);

    Свързано с развитието измерение (предизвикателства пред по-слабо развитите страни; обмен на най-добри практики; разпоредби за специално и диференцирано третиране; техническа помощ и изграждане на капацитет) и насърчаване на корпоративна социална отговорност и на устойчивото развитие.

    8.Европейският съюз може също така да започне преговори по други аспекти от значение за улесняването на ПЧИ, предложени от участващите страни членки, в съответствие с тези указания.

    9.Всяко договорено от Европейския съюз правило или задължение следва да отговаря на правната рамка на ЕС.

    Top