Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52019DC0259

    ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО СЪВЕТА И ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ Обобщение на годишните доклади за изпълнението на оперативните програми, съфинансирани от Фонда за европейско подпомагане на най-нуждаещите се лица през 2017 г.

    COM/2019/259 final

    Брюксел, 7.6.2019

    COM(2019) 259 final

    ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО СЪВЕТА И ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ

    Обобщение на годишните доклади за изпълнението на оперативните програми, съфинансирани от Фонда за европейско подпомагане на най-нуждаещите се лица през 2017 г.






    Обобщение на годишните доклади за изпълнението на оперативните програми, съфинансирани от Фонда за европейско подпомагане на най-нуждаещите се лица през 2017 г.

    1.ВЪВЕДЕНИЕ

    Фондът за европейско подпомагане на най-нуждаещите се лица (FEAD) 1 е насочен към най-тежките форми на бедност в ЕС, като хранителния недоимък, детската бедност и бездомността. Чрез фонда се предлага помощ на обща стойност от 3,8 милиарда евро (по текущи цени). ЕС предоставя съфинансиране до 85 % за допълване на ресурсите, отпуснати от държавите членки, вследствие на което общата стойност на фонда възлиза на около 4,5 милиарда евро. Държавите членки изпълняват: i) оперативна програма за подпомагане с хранителни продукти и/или основно материално подпомагане (ОП I) и/или ii) оперативна програма с цел социално приобщаване (ОП II). Предоставянето на хранителни продукти и/или основно материално подпомагане трябва да бъде допълнено от съпътстващи мерки, например насочване към социални служби. В съответствие с член 13, параграф 9 от Регламент (ЕС) № 223/2014 (Регламента относно FEAD) настоящото обобщение се основава на информацията, която се съдържа в докладите за изпълнението за 2017 г., както са били приети от Комисията. Прилагат се някои ограничения по отношение на данните. По-конкретно стойностите на редица показатели се определят въз основа на преценки, подплатени с информация, а съвкупните стойности трябва да се разглеждат с повишено внимание (вж. също приложението). Докладите на държавите членки сега са по-пълни, въпреки че все още има някои пропуски; например при докладването въз основа на хоризонтални принципи често не се включва информация за мерките, предприети за спазването на тези принципи. Що се отнася до съпътстващите мерки, въпреки че при докладването се отбелязва подобрение, техният принос за постигане на целта за социално приобщаване все още често е трудно да бъде оценен на базата на предоставените сведения, а пречките и предизвикателствата при тяхното изпълнение продължават да не се докладват систематично. Всички държави членки с изключение на Обединеното кралство представиха доклад за изпълнението. С оглед на изтеклото време между изпълнението и докладването в този обобщаващ доклад се съдържа също така информация за по-нататъшното развитие, когато тази информация е налична.

    2.Последни развития на равнище ЕС

    Въпреки че делът на хората в риск от бедност или социално изключване намаля от 23,5 % на 22,4 % през 2017 г., рискът от социално изключване, особено при децата, бездомните, хората с увреждания и хората с мигрантски произход, остава предизвикателство. Общият брой на хората в риск от бедност и социално изключване възлиза на 113 милиона души, което е под нивото преди кризата, но все още е далеч от постигането на целите на „Европа 2020“. Броят на изпитващите тежки материални лишения достигна ново ниско равнище, но остава високо в няколко държави членки. В последно време бездомността е нараснала в почти всички държави членки. Нивото на риска от бедност при децата остава доста над стойностите за населението като цяло. В този контекст подкрепата на FEAD за групите в най-неравностойно положение в обществото — посредством предоставяне на хранителни продукти и основни потребителски стоки като училищни пособия и артикули за хигиенни цели или посредством организиране на дейности за социално приобщаване — продължава да бъде крайно необходима.

    През 2018 г. Комисията прие амбициозно предложение за създаване на Европейски социален фонд плюс (ЕСФ+) за следващия програмен период, обединяващ FEAD с ЕСФ и с три други инструмента за финансиране 2 . В момента предложението е предмет на преговори между съзаконодателите. Регламентът за ЕСФ+ 3 , подкрепен от оценка на въздействието 4 , има за цел да гарантира, че ресурсите в рамките на споделеното управление ще бъдат насочени към основните предизвикателства, по-специално към спазване на принципите на Европейския стълб на социалните права и прилагане на препоръките на Европейския семестър. С оглед на продължаващите предизвикателства, споменати по-горе, с него се предвижда да се насърчи социалното приобщаване, като се използва значителен дял от националните средства, предназначени за ЕСФ+ (най-малко 25 %), и да се облекчи проблемът с материалните лишения чрез определяне на цел на равнището на ЕС от 4 % и минимален принос от 2 % на държава членка. По този начин ще се гарантира, че определена минимална сума от средствата ще бъде насочена към най-нуждаещите се; Комисията предвижда, че подкрепата ще остане на същото равнище като за сегашния FEAD. Освен това в Регламента за ЕСФ+ се отчита искането на заинтересованите страни за запазване на по-леки изисквания за този вид помощ и на опростени изисквания по отношение на събирането на данни и на мониторинга и докладването.

    Експертната група по FEAD, която се състои от членове на управляващите органи, проведе две срещи през 2017 г. и 2018 г., за да обсъди прилагането на програмата FEAD, включително разработването на мерки за основно материално подпомагане (специфична цел XI) и социалното приобщаване на най-нуждаещите се (специфична цел Х) в ЕСФ+. На проведена кръгла маса беше предоставена информация относно актуалното състояние по отношение на взаимното допълване между FEAD и ЕСФ. Комисията беше домакин на срещи на мрежата на FEAD, на които беше обсъдено и бъдещето на FEAD през новия програмен период. До края на 2018 г. бяха проведени 13 събития за обмен на опит и добри практики. Участниците, и по-специално приемащите държави членки, представиха проучвания на отделни случаи и споделиха предизвикателства и решения по въпроси от общ интерес във връзка с изпълнението на програмата FEAD. По време на срещите бяха обсъдени основно съпътстващите мерки и намаляването на бездомността и изключването от достъп до жилище. За пръв път среща на мрежата беше съчетана с церемонията по връчването на наградите „Ending Homelessness“ („Премахване на бездомността“) на FEANTSA (Европейската федерация на националните организации, работещи с бездомните) за 2018 г. През втората половина на 2017 г. и 2018 г. бяха проведени годишни срещи с представители на партньорските организации на равнището на ЕС с акцент върху предизвикателствата при прилагането и идеи за новия програмен период и за комуникационни дейности.

    С междинната оценка на FEAD 5 се потвърди, че фондът предоставя много необходима помощ на най-нуждаещите се. Между 2014 г. и 2017 г. той е подкрепил средно 12,7 милиона души годишно. Фондът е съгласуван с националните мерки за борба с бедността и с фондовете на ЕС, не на последно място с ЕСФ, като ги допълва. FEAD има значителен положителен ефект в почти всички държави членки, особено по отношение на нови целеви групи, нови дейности и по-голямо териториално покритие. Като пример за положителното му въздействие може да се посочи увеличаването на капацитета и професионализацията на партньорските организации. Съществуват обаче систематични доказателства за свръхрегулиране (gold plating) 6 , което води до прекомерни изисквания, като например изискването да се регистрират крайните получатели, наложено от повечето държави членки. Сред извлечените поуки може да се спомене необходимостта акцентът да остане върху най-нуждаещите се, да се засилят по-нататъшните взаимодействия с ЕСФ и да се запази гъвкавото прилагане. Тези теми бяха отразени в предложението на Комисията за ЕСФ+.

    През 2017 г. всички държави членки, изпълняващи ОП I, проведоха структурирани проучвания на крайните получатели в съответствие с Регламента относно FEAD 7 . Тези проучвания се разглеждат и в настоящия доклад. Целта беше да се вникне в социално-икономическия контекст на крайните получатели, тяхното настоящо и предишно положение и нивото им на удовлетвореност от подпомагането по линия на FEAD, както и да се съберат данни от партньорски организации относно разпределянето на материалното подпомагане и вида на предлаганите съпътстващи мерки.

    3.НАПРЕДЪК В ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА ОПЕРАТИВНИТЕ ПРОГРАМИ

    3.1.Финансово изпълнение

    Като цяло финансовото изпълнение на програмите в рамките на FEAD продължи да се ускорява през 2017 г. На практика общите допустими публични разходи (на национално равнище и на равнището на ЕС), одобрени за подпомагане на дейностите на FEAD, възлизат на 637,3 милиона евро, което представлява увеличение спрямо отпуснатите 569,5 милиона евро през 2016 г. и е значително повече от 2015 г. (444,2 милиона евро). Така съвкупните поети задължения за разходи за периода 2014—2017 г. достигнаха 1 973,5 милиона евро, което представлява 44 % от общите ресурси на програмите (ЕС и национално съфинансиране). Плащанията към бенефициерите през 2017 г. намаляха в сравнение с предходната година (405,2 милиона евро през 2017 г. спрямо 434,9 милиона евро през 2016 г.), но отбелязаха леко повишение в сравнение с 2015 г. (395,2 милиона евро). Подробната финансова разбивка, в това число и по държави членки, е представена в таблица I от приложението 8 .

    Голям напредък беше отчетен по отношение на заявленията за плащане, подадени към Комисията. През 2017 г. държавите членки декларираха допустими публични разходи от общо 475 милиона евро спрямо 353,4 милиона евро през 2016 г.и 46,3 милиона евро през 2015 г.

    Що се отнася до финансовото изпълнение, към 31 декември 2018 г. Комисията е направила междинни плащания от общо 955 милиона евро. До този момент финансовото изпълнение, изразено като процент на междинните плащания, направени от Комисията, е надхвърлило 25 % от общия размер на разпределените средства за периода 2014—2020 г.

    3.2.Физическо изпълнение

    През 2017 г. 26 държави членки предоставиха подпомагане по линия на FEAD, което представлява значителен напредък спрямо предходната година. През 2017 г. Кипър, Унгария и Хърватия започнаха да предоставят подпомагане, а Португалия възобнови подпомагането с хранителни продукти, което беше спряно през 2016 г. Общо 22 от 26-те държави членки предоставяха подпомагане с хранителни продукти и/или основно материално подпомагане, като предлагаха и съпътстващи мерки (ОП I; вж. фигура 1), а 4 изпълниха програми за социално приобщаване (ОП II; вж. фигура 1). Освен Обединеното кралство единствената държава членка, която не предостави подпомагане през 2017 г., беше Румъния, тъй като институционални промени доведоха до преработване на оперативната ѝ програма.

    През 2017 г. и 2018 г. бяха изменени няколко оперативни програми, което показва, че разработването на интервенции или на специфична уредба за изпълнение може да бъде по-ефективно. Повечето промени засягаха начина, по който програмите достигат до крайните получатели, критериите за допустимост на крайните получатели и/или състава на предоставените хранителни продукти и материално подпомагане. Някои изменения на ОП бяха свързани с използването на фиксирани ставки, като по този начин се опрости управлението на фонда. Бяха направени и други промени, за които често не беше необходимо официално изменение, като например разширяването на обхвата на съпътстващите мерки или адаптирането им към възникващите потребности.

    Фигура 1: Вид на подпомагането, предоставено през 2017 г.

    ОП

    Вид подпомагане

    Държава членка

    ОП I

    Хранителни продукти

    BE, BG, CY, EE, ES, FI, FR, HU, IT, LT, MT, PL, PT, SI (14)

    Основно материално подпомагане

    AT (1)

    И двете

    CZ, EL, HR, IE, LU, LV, SK (7)

    ОП II

    Социално приобщаване

    DE, DK, NL, SE (4)

    По оценки 12,9 милиона души са се възползвали от подпомагане по линия на FEAD през 2017 г., което е над средногодишния брой от 12,7 милиона души за периода между 2014 г. и 2017 г. От подпомогнатите през 2017 г. над 12 милиона души (95 %) са получили хранителни продукти и около 580 000 (4,5 %) — основно материално подпомагане 9 , а други 36 600 (0,3 %) са участвали в програми за социално приобщаване (ОП II) 10 .

    Четирите държави членки, които са изпълнили програми за социално приобщаване, са обхванали 25 % повече лица отколкото през 2016 г. В Нидерландия и в Швеция бе отбелязан изключителен ръст съответно от 333 % и 117 % спрямо предходната година благодарение на прилагането на различни стратегии за ангажиране на крайните получатели в предложените дейности за социално приобщаване (описани по-подробно по-долу). И четирите държави са постигнали или надхвърлили повечето от своите годишни цели.

    Половината от държавите членки обхванаха повече лица, отколкото през 2016 г., въпреки че общият брой на крайните получатели намаля от 16 милиона през 2016 г. до 12,9 милиона през 2017 г. основно поради факта, че в Румъния не бе предоставено подпомагане през 2017 г. През 2016 г. в Румъния бяха подпомогнати 3,3 милиона души, но през 2017 г. се наложи подпомагането да бъде преустановено, както бе посочено по-горе. Спадът беше частично компенсиран от 13 държави членки (Австрия, Белгия, България, Германия, Дания, Ирландия, Латвия, Литва, Нидерландия, Полша, Франция, Чехия и Швеция), които обхванаха общо 362 000 крайни получатели повече отколкото през 2016 г. Освен това през 2017 г. Кипър, Унгария, Хърватия и Португалия започнаха да предоставят подпомагане, като по този начин бяха добавени още 340 000 души към общия брой на подпомогнатите. Също така Ирландия, която до 2016 г. предоставяше само подпомагане с хранителни продукти, отпусна основно материално подпомагане на около 5 000 души през 2017 г.

    Общо 30 % от 12,9-те милиона души, които получиха подпомагане с хранителни продукти, основно материално подпомагане или подпомагане за социално приобщаване през 2017 г., бяха деца. Това означава, че бяха подпомогнати общо 4 милиона деца. Както и през предходните години около половината от всички подпомогнати бяха жени (6 милиона). Общо 10 % бяха мигранти, лица с произход от друга държава или лица от малцинствени общности (1,1 милиона души). Освен това 8 % от крайните получатели бяха лица на възраст 65 години или по-възрастни (1 милион), 3 % — лица с увреждания (433 000), а 3 % — бездомни лица (370 000).

    Според оценките броят на бездомните лица, които са получили подпомагане по линия на FEAD, нарасна със 71 % през 2017 г. до над 370 000. Около две трети от увеличението в броя на подпомогнатите бездомни лица се дължи на Италия, която продължи действието на програмата си за предоставяне на готови храни с цел да достигне до повече хора. Белгия и Чехия също отбелязаха значителен ръст в броя на подпомогнатите бездомни лица, като в Белгия това стана чрез предоставяне на хранителни продукти, а в Чехия — на хранителни продукти и на основно материално подпомагане. В България, Ирландия, Латвия, Словакия и Швеция също бе отчетено увеличение в тази целева група, а Португалия, Унгария и Хърватия започнаха да я подпомагат със средства от FEAD за пръв път през 2017 г 11 .

    ОП I — Подпомагане с хранителни продукти

    Повечето държави членки увеличиха количеството на разпределените хранителни продукти за подпомагане въпреки цялостния спад в общото количество, разпределено през 2017 г., което намаля с 3 % в сравнение с 2016 г.; това се дължи основно на Румъния, която не отпусна подпомагане с хранителни продукти през 2017 г. През 2017 г. 21 държави членки предоставиха подпомагане с хранителни продукти. Пет държави членки (Испания, Франция, Полша, Италия и България) предоставиха 85 % от общото количество хранителни продукти, разпределени през 2017 г. (вж. фигура 2). Две трети от разпределените хранителни продукти включваха млечни продукти и брашно, хляб, картофи и други съдържащи скорбяла продукти. Най-голямото увеличение в тонове хранителни продукти, разпределени през 2017 г., беше отбелязано в Италия и в България, където програмата за подпомагане с хранителни продукти беше разширена. Тези две държави разпределиха съответно 24 000 и 19 000 тона хранителни продукти повече отколкото през 2016 г. Освен това благодарение на включването на допълнителни хранителни продукти и партньорски организации в програмата Ирландия увеличи количеството на разпределената храна четири пъти през 2017 г. (с 623 тона). Количеството на разпределените хранителни продукти се увеличи и в други държави членки, в това число Белгия, Кипър, Латвия, Литва, Полша, Португалия, Словакия, Унгария, Хърватия и Чехия.

    Фигура 2: Подпомагане с хранителни продукти, предоставено през периода 2014—2017 г. (хиляди тона)

    Източник: Общ показател за крайни продукти по FEAD (показател 11), 2014—2017 г.

    Повечето от държавите членки, които предоставяха хранителни продукти, избраха да разпределят набор от хранителни продукти за домашна консумация, най-често под формата на един или повече видове стандартизирани пакети. Към тази група спадат Белгия, България, Естония, Испания, Латвия, Литва, Малта, Полша, Португалия, Словакия, Унгария и Чехия. В други държави членки партньорските организации съобразяваха подпомагането с потребностите на целевите групи (Ирландия, Словения, Финландия и Хърватия). Също така някои държави членки предоставяха готови ястия на ученици (Италия, Кипър, Хърватия и Чехия) или на бездомни лица (Италия, Латвия, Полша, Словакия, Унгария и Финландия). Подпомагането с хранителни продукти, предоставено от партньорски организации в България, Испания, Кипър, и Унгария, беше изцяло финансирано от FEAD. В останалите държави членки партньорските организации допълваха подпомагането по линия на FEAD с хранителни продукти, финансирани или дарени от други източници.

    ОП I — Основно материално подпомагане

    През 2017 г. държавите членки разпределиха с 25 % повече основно материално подпомагане отколкото през 2016 г. (9,4 милиона евро). Държавите членки, които разпределиха основно материално подпомагане, бяха: Австрия, Гърция, Ирландия, Латвия, Люксембург, Словакия, Хърватия и Чехия. По-голямата част от основните стоки бяха разпределени в три държави членки: Австрия, Гърция и Чехия (вж. фигура 3). С изключение на Австрия всички тези държави членки предоставяха основно материално подпомагане като допълнение към подпомагането с хранителни продукти. Значителното увеличение при основното материално подпомагане се дължи основно на факта, че Чехия увеличи сумата за посрещане на нуждите на най-нуждаещите се лица в страната с 1,1 милиона евро. Освен това благодарение на Ирландия и Хърватия, които през 2017 г. предоставиха основно материално подпомагане за пръв път, общата стойност на стоките нарасна с 1 милион евро. Стойността на разпределените стоки нарасна също в Латвия и в Словакия. От друга страна, Австрия и Гърция разпределиха 530 000 евро по-малко в сравнение с 2016 г.

    Държавите членки предоставяха основно училищни пособия и продукти за хигиенни цели на семейства с деца. Словакия, Хърватия и Чехия подпомагаха и бездомни лица, като им отпускаха продукти за хигиенни цели и други консумативи. Стоките, предоставени на семейства с деца, включваха канцеларски и училищни материали (Австрия, Ирландия, Латвия и Хърватия) и училищни чанти (Австрия, Латвия и Хърватия). Латвия и Словакия също включиха продукти за лична хигиена, а Хърватия включи бебешки дрехи и консумативи, спортна екипировка и облекло. Бездомните лица получаваха основно продукти за лична хигиена. В Чехия те получаваха също така и кухненски пособия, дрехи и домашен текстил, а в Хърватия — спални чували/одеяла и домашен текстил.

    Фигура 3: Обща парична стойност на основното материално подпомагане през периода 2014—2017 г. (млн. евро)

    Източник: Общ показател за крайни продукти по FEAD (показател 15), 2014—2017 г. NB: през 2014 г. не беше разпределено основно материално подпомагане.

    Държавите членки идентифицираха допустими крайни получатели с помощта или на управляващите органи, които използваха данни за социално осигуряване, или на партньорски организации, които използваха своите знания и разбиране на социално-икономическото положение и потребностите на целевите групи. Това съответства на правното основание на програмата в рамките на FEAD, тъй като всяка държава членка решава самостоятелно как ще бъдат идентифицирани най-нуждаещите се лица въз основа на обективни критерии и в консултация със заинтересованите страни. В някои държави членки (Италия, Латвия, Литва и Словения) управляващият орган изискваше от крайните получатели да попълнят формуляр за кандидатстване като критерий за допустимост. Други държави членки използваха различни методи. В Люксембург всеки отделен случай беше оценяван от професионалист, докато във Финландия партньорските организации провеждаха предимно „открити мероприятия за предоставяне“ и предлагаха хранителни продукти на всеки, който поиска. Готови ястия за бездомни лица обикновено бяха предоставяни на всеки, който ги поиска или отиде в разпределителните пунктове (Италия, Латвия, Полша, Словакия, Унгария и Финландия).

    ОП I — Съпътстващи мерки

    Държавите членки докладваха, че съпътстващите мерки, приложени наред с предоставянето на хранителни продукти и/или на основно материално подпомагане, допринесоха за засилване на социалното приобщаване на най-нуждаещите се. Структурираното проучване на крайните получатели показа, че в Италия например подпомагането с хранителни продукти и съпътстващите мерки имаха съществено значение за маргинализираните лица и за техните семейства. Полученото подпомагане беше насочено не само към посрещане на техните най-основни потребности, но също така допринесе за тяхното социално приобщаване. В България от проучването стана ясно, че съпътстващите мерки са довели до подобряване на информацията, предоставяна на крайните получатели относно социални и здравни услуги. Съпътстващите мерки също така са допринесли за подобряване на уменията им за управление на семейния бюджет, а някои крайни получатели са намерили работа след участието си в програмата. Освен това по време на 12-ата среща на мрежата на FEAD през октомври 2018 г. се осъществи важен обмен на добри практики, при който публични органи или партньорски организации от седем държави членки представиха и споделиха своите подходи.

    Повечето държави членки предоставяха повече от три вида съпътстващи мерки, докато някои избраха да се съсредоточат върху една или две дейности. Съпътстващите мерки, изпълнени през 2017 г., включват 12 :

    ·социално консултиране/психо-социални услуги (Белгия, България, Естония, Кипър, Латвия, Словакия, Словения, Унгария, Франция, Хърватия и Чехия), като например безплатна психологическа подкрепа за деца в държавните училища (при поискване от страна на родителите/настойниците) или консултации относно трудни житейски ситуации;

    ·консултиране в областта на храненето/съвети за здравословен хранителен режим (Белгия, България, Естония, Латвия, Люксембург, Малта, Полша, Португалия, Словакия, Словения, Финландия, Франция, Хърватия и Чехия), в това число съвети относно приготвянето, съхранението и рециклирането на храни и организиране на готварски семинари и учебни занимания с цел насърчаване на здравословното хранене;

    ·финансово консултиране/подкрепа за управление на бюджета (Белгия, България, Естония, Латвия, Малта, Полша, Словакия , Словения, Хърватия и Чехия) — например с цел да се спомогне за намаляване на дълговете на крайните получатели;

    ·насочване към други държавни институции или НПО, които предлагат социални и медицински услуги (Австрия, Белгия, България, Естония, Испания, Италия, Латвия, Люксембург, Финландия, Франция, Хърватия и Чехия).

    ·социални дейности и дейности за свободното време (Естония, Латвия, Литва, Люксембург, Малта, Словения, Финландия и Франция), като например социални трапезарии и културни дейности, както и организирани почивки, летни лагери за деца, чествания на карнавали/коледни празници и спортни занимания;

    ·образователни дейности и обучения/програми за придобиване на умения (Естония, Испания, Латвия, Словения и Франция), включително интеграция на пазара на труда, изучаване на езици или семинари за насърчаване на ученето сред децата;

    ·различни домакински умения (Белгия, Латвия, Люксембург, Малта, Полша, Словения, Франция и Хърватия), най-вече готвене, но също така чистене, шиене, рециклиране и др.; както и

    ·други услуги/дейности, в това число предоставяне на съвети как да се действа при извънредни ситуации/бедствия (България), организиране на дейности, свързани с възобновяема енергия, (Люксембург и Малта) и предоставяне на правни консултации (Словения).

    Според някои държави членки съпътстващите мерки бяха особено важни за определени групи сред най-нуждаещите се. Например за децата на възраст 15 години или по-малки (Австрия), децата в държавни училища (Кипър), самотните родители или големите семейства (Литва), социално слабите хора в напреднала възраст (Чехия), както и тези, които са изолирани поради проблеми с мобилността или здравето и/или ниско ниво на доверие в официалните институции (Словакия). При тези групи целта на дейностите беше лицата да бъдат насочени към специфични социални или здравни услуги, които могат да им бъдат полезни в бъдеще. Освен това в някои държави членки благодарение на прилагането на съпътстващи мерки партньорските организации успяха да съберат информация относно потребностите на крайните получатели и да подобрят предоставяното подпомагане (Малта и Словакия).

    ОП II — Социално приобщаване

    През 2017 г. 4 държави членки предлагаха подпомагане за социално приобщаване: Германия, Дания, Нидерландия и Швеция. След трудно начало през 2016 г. проектът „Възрастни хора в квартала“ в Нидерландия отчете много добри резултати през 2017 г. Целта на проекта беше да се намали социално изключване сред възрастните хора в неравностойно положение. След засилване на контакта с целевата група Нидерландия успя да включи в програмата три пъти повече лица, отколкото през 2016 г. Най-важният резултат беше, че след 1 година участие в програмата около 52 % от възрастните хора продължаваха да участват, 39 % заявиха, че са разширили своята социална мрежа, а 43 % подобриха своите цифрови и финансови умения.

    Германия постигна особено добри резултати в предоставянето на подпомагане на новопристигнали пълнолетни лица (предимно от ромската общност) и на бездомни хора, както и в подобряването на достъпа им до мерки за консултиране и подкрепа. Над 80 % от обхванатите новопристигнали пълнолетни лица и бездомни хора имаха възможност да ползват социални услуги след участие в дейностите по социално приобщаване през 2017 г. Добър напредък беше отбелязан и по отношение на целевата група на новопристигналите деца в ранна възраст и техните родители, въпреки че ще са необходими допълнителни дейности, за да се постигне целта от 19 700 обхванати деца и родители до 2020 г.

    Дания подобри условията на бездомните хора чрез предлагане на достъп до приюти и социални работници. Към 2017 г. в държавата бяха обхванати 958 лица, което представлява 68 % от поставената цел за програмния период 2014—2020 г. (1 400). Бездомните лица, които се възползваха социалните услуги, предлагани по програмата, бяха 15 % повече от очакваното.

    През 2017 г. Швеция удвои броя на обхванатите приходящи мобилни граждани на ЕС/ЕИП (от 505 през 2016 г. до 1 097). Държавата съсредоточи вниманието си върху дейности за насърчаване на приобщаването в общността, като например предоставяне на информация за местоположението на приютите и за законните права и задължения на мигрантите, както и предлагане на преводачески услуги и здравни съвети. По отношение на мигрантите 64 % от обхванатите лица заявиха, че са по-способни да се грижат за здравето и за хигиената си благодарение на полученото подпомагане.

    Пречки пред изпълнението

    Внимателното наблюдение на програмата, както и установеното тясно сътрудничество между публичните органи и партньорските организации спомогнаха за преодоляването на много от възникналите пречки. Оценките и проучванията, извършени през 2017 г., също допринесоха за открояването на някои проблеми и осигуриха на държавите членки полезна информация за справянето с тях.

    Пречките, пред които бяха изправени някои държави членки, включват основно:

    (I)трудности при включването на крайните получатели и/или при събирането на информация от тях поради законови ограничения, културни различия и риск от стигматизация (Германия, Дания, Италия, Нидерландия, Словакия и Швеция);

    (II)сложни процедури за възлагане на обществени поръчки и/или системи за контрол, причиняващи закъснения в разпределянето на подпомагане и/или утежнени процедури (Испания, Италия, Люксембург, Португалия и Франция);

    (III)недостатъчен капацитет на партньорските организации, който не им позволи да разпределят подпомагане с по-голяма честота/обхват или да участват в програмата (Естония, Испания и Португалия);

    (IV)лошо качество или недостиг на определени стоки (Естония, Испания и Франция);

    (V)проблеми при планирането и логистиката на разпределянето на подпомагането, които в някои случаи водеха до закъснения в разпределянето или до неразпределени стоки (Латвия, Малта, Полша и Словакия);

    (VI)оплаквания от страна на крайните получатели относно теглото на опаковките на храните, ограниченото разнообразие, липсата на определени стоки и липсата на информация за времето/мястото на разпределянето им (Белгия, Испания, Малта и Финландия); както и

    (VII)проблеми, свързани със събирането на данни от мониторинга от страна на управляващите органи или на партньорските организации; в резултат на това се наложи държавите членки да актуализират стойностите за някои показатели, докладвани през 2015 г. и 2016 г. (Германия, Дания, Испания, Унгария, Хърватия и Швеция).

    Две държави членки срещнаха други пречки, които оказаха влияние върху общото количество разпределени хранителни продукти и общия брой крайни получатели, обхванати през 2017 г. В Румъния разпределянето на хранителни продукти беше прекъснато през 2017 г. поради институционални промени и последващо преработване на оперативната програма. В Португалия през 2017 г. разпределянето на хранителни продукти беше възобновено, но едва през ноември и само в континенталната част на страната, но не и в автономните региони.

    Няколко държави отчетоха намаляване на броя на крайните получатели в резултат на понижаване на нивата на бедност; това е положителна новина, но в същото време представлява предизвикателство — в някои случаи държавата промени параметрите, използвани за определяне на понятието „бедност“ и/или на допустимостта по линия на FEAD (Естония, Латвия, Словакия и Словения).

    Хоризонтални принципи

    Държавите членки считат, че Европейският социален фонд (ЕСФ) и FEAD взаимно се подсилват и/или допълват. България отчете, че програмите в рамките на FEAD и ЕСФ са допринесли за постигането на целите на стратегията „Европа 2020“ за намаляване на бедността и социалното изключване в ЕС. В Чехия много партньорски организации по FEAD са работили и по проекти, финансирани от ЕСФ, и са на мнение, че дейности им се допълват взаимно. Освен това в много случаи допълването с финансираните от ЕСФ инициативи е в резултат от съпътстващи мерки (например когато крайните получатели биват насочени към дейностите на ЕСФ). Австрия, Естония, Италия, Кипър, Люксембург, Малта, Словения, Унгария, Хърватия и Чехия сформираха координиращи/работни групи с цел да се гарантира взаимното допълване на програмата с ЕСФ. Германия, Дания, Латвия, Финландия и Франция използваха други механизми за координация. С тези механизми се осигури солидна основа за координация и се избегна възможно двойно финансиране. Например в Германия един проект по FEAD беше преустановен през 2017 г., след като нов проект по ЕСФ беше насочен към същата група лица.

    Някои държави членки възприеха глобални подходи към постигането на равенство между половете и недопускане на дискриминация, като включиха този хоризонтален принцип на различни етапи от проектния цикъл 13 . Например всички държави членки гарантираха, че подпомагането се основава единствено на нуждите на бенефициерите и че няма дискриминация въз основа на техния пол, етнически произход и др. Освен това някои държави членки разработиха насоки за спазване на принципа на равенство между половете и недопускане на дискриминация или семинари за партньорските организации (Германия и Латвия), прилагаха подход на отчитане на аспектите на пола при избора на партньорски организации или служители (Дания, Словакия и Хърватия) и/или взимаха предвид специфичните нужди на целевите групи, като например самотните родители или хората с увреждания (Испания, Малта, Полша, Словакия, Унгария, Чехия и Швеция).

    В Словакия принципът на равенство между половете беше неразделна част от проектите на всичките им етапи. Приетите мерки включват: (i) подбор на служители (без дискриминация въз основа на пол, възраст, етническа принадлежност, религия или физически увреждания); (ii) задължения на партньорските организации (от тях се изисква да спазват принципа на равенство между половете през целия период на изпълнение); и (iii) избор на хранителни продукти и основно материално подпомагане, като се вземат предвид специфичните потребности на крайните получатели в зависимост от техния пол, възраст и семейно положение.

    С цел да се намали разхищението на храни някои държави членки (основно България, Естония, Испания, Италия, Латвия, Литва, Малта, Полша и Словения) предоставяха храни с дълъг срок на годност и преразпределяха излишните хранителни продукти към други (благотворителни) организации или допълнителни крайни получатели 14 . Други държави членки се съсредоточиха върху свеждането до минимум на предоставянето на нежелани продукти, като гарантираха, че подборът на храните отговаря на нуждите и вкусовете на целевите групи (Ирландия, Кипър, Португалия и Словакия). Освен това в Люксембург и в Хърватия съответно 34 % и 4 % от разпределените хранителни продукти бяха дарени. Делът на дарените храни в рамките на програмата все още е нисък, но могат да се очакват подобрения в резултат на допълнителните опростявания, които влязоха в сила през август 2018 г.

    Някои държави членки взеха предвид аспекти, по-широко свързани с климата и околната среда. Те избираха устойчиви материали (Австрия, Люксембург, Полша и Чехия), стремяха се да намалят до минимум транспорта и въглеродните емисии (Латвия, Люксембург, Унгария и Финландия), поставяха екологични изисквания за доставчиците (Франция и Хърватия) и/или организираха образователни семинари по екологични въпроси за крайните получатели (Белгия, Латвия и Полша).

    В повечето държави членки видовете хранителни продукти, разпределени към крайните получатели, бяха подбирани след консултации с експерти по хранене и/или с партньорски организации 15 . Потребностите и хранителните навици на крайните получатели също бяха отчитани при вземането на решения. За да помогнат на крайните получатели в постигането на балансирана диета, много държави членки предлагаха храни с ниско съдържание на въглехидрати, сол, захар и мазнини и с високо съдържание на протеини, фибри, витамини и минерали (България, Испания, Литва, Португалия, Словакия, Словения, Хърватия и Чехия). Освен това в Литва имаше изискване храните, подбирани за разпределяне под формата на подпомагане, да отговарят на националните разпоредби относно хранителната стойност и пригодността им за тази цел. Също така посредством съпътстващи мерки много държави членки предлагаха на крайните получатели курсове/семинари по готварство (Белгия, Латвия, Люксембург, Малта, Полша, Словения, Франция и Хърватия) и/или съвети за здравословно и балансирано хранене (Белгия, България, Естония, Латвия, Люксембург, Малта, Полша, Словакия, Словения, Финландия, Франция, Хърватия и Чехия).

    Испания извърши задълбочена оценка на предоставеното подпомагане с хранителни продукти с цел да гарантира, че разпределените стоки помагат на крайните получатели да постигнат здравословна и балансирана диета. Необходимо беше храната да отговаря на няколко изисквания, като например: i) да задоволява хранителните нужди на крайните получатели; ii) да допринася за разнообразна диета; iii) да отговаря на енергийните нужди на организма и да спомага за поддържането на здравословен баланс; iv) да допринася за намаляването на хранителните дефицити сред обслужваното население; и v) да покрива потребностите на специфични групи (деца), които са най-уязвими. Също така имаше изискване предоставената за подпомагане храна да отговаря на различни физични, химични и микробиологични критерии, както и на изискванията по отношение на замърсителите и етикетирането. Освен това тя беше подбирана в консултация с експерти по храненето.

    Структурирани проучвания на крайните получатели

    Проучванията на крайните получатели, проведени през 2017 г. от държавите членки, изпълняващи ОП I, показаха, че подпомагането от FEAD е имало положителен ефект върху домакинствата на крайните получатели. Като цяло крайните получатели считат, че полученото подпомагане е имало положителен ефект върху тях или върху други членове на домакинството. Така мислят например 75 % от крайните получатели в Белгия, 93 % в Естония, 87 % в Ирландия, 73 % в Словакия, 93 % във Финландия и 76 % в Хърватия. Освен това повечето от тях заявиха, че година по-рано те или техните домакинства не са можели да закупят стоките, предоставени от FEAD. Това са казали например 64 % от крайните получатели в Естония, 52 % в Люксембург, 80 % в Словакия и 60 % във Финландия.

    Проучванията сочат, че в повечето държави членки съпътстващите мерки се считат за полезни или много полезни; също така съществува положителна връзка между предоставянето на съпътстващи мерки и нивото на цялостна удовлетвореност от FEAD. Проучванията показват също, че повечето от крайните получатели на програмата са граждани на държавите членки, в които е разпределена помощта (70 % в Италия, 87 % в Словения, 90 % във Финландия, 67 % във Франция), с изключение на Люксембург, където повечето са чужденци. Няколко държави членки също докладваха, че по-голямата част от подпомогнатите лица през 2017 г. са получили подпомагане по линия на FEAD и през предходните години (85 % в Естония, 96 % в Испания, 76 % във Финландия и 81 % във Франция).

    Също така благодарение на проучванията беше възможно да се откроят някои потенциални подобрения при предоставянето на подпомагане, например по отношение на количеството и разнообразието на храните и начина на доставянето им до крайните получатели. В Испания крайните получатели пожелаха по-голямо разнообразие от хранителни продукти в съответствие с различните им култури. В Естония някои крайни получатели докладваха, че са срещнали трудности при получаването на предоставяните хранителни продукти поради теглото на опаковките или отдалечеността от разпределителните центрове. В Италия партньорските организации обърнаха внимание на голямата административна тежест в резултат на работата с доброволци при предоставянето на подпомагане.

    Оценки

    Държавите членки, изпълняващи ОП II, извършиха оценки или проучвания на програмата с цел да оценят системата за подпомагане и да вникнат в положението на различни целеви групи. Германия проучи първоначалното положение на целевите групи и по какъв начин то е било повлияно от подпомагането по линия на FEAD. Резултатите бяха използвани за разработване на втория кръг на финансиране по FEAD.

    Някои държави членки, изпълняващи ОП I, допълниха структурираното проучване на крайните получатели с други оценки или проучвания. Франция проведе сравнително проучване на програмата в шест държави членки, което показа, че Франция и Чехия са държавите, които предоставят най-голямо разнообразие от хранители продукти на крайните получатели. Литва проведе пълна оценка на програмата, която послужи за открояване на някои възможни подобрения, в това число необходимостта от засилване на взаимното допълване на програмата с националните политики в областта на труда, здравеопазването и социалните дейности и насърчаването на обмена на най-добри практики между партньорските организации.

    4.ЗАКЛЮЧЕНИЕ

    През 2017 г. изпълнението на програмите по линия на FEAD беше в рамките на очакваното. Повечето държави членки разполагаха с добре установена и функционираща програма, обект на постоянно преразглеждане и подобряване от страна на управляващите органи. Предоставянето на основно материално подпомагане, което първоначално изоставаше, започна да се очертава като втори важен компонент на подпомагането в рамките на ОП I. В няколко конкретни целеви групи, и по-специално тази на бездомните лица, броят на обхванатите лица е нараснал спрямо предходните години. Към 2017 г. обаче някои държави членки все още бяха в ранна фаза на изпълнение и/или бяха срещнали пречки при предоставянето на подпомагането, което доведе до общ спад в стойностите, свързани с разпределените хранителни продукти.

    След 4 години функциониране на програмата много от най-нуждаещите се лица в ЕС получават ефективна помощ. Въпреки ограничения си бюджет FEAD допълва националните усилия за преодоляването на материалните лишения и за борба с бедността и социалното изключване. Като цяло намаляването на риска от бедност в ЕС показва, че е постигнат значителен напредък към постигане на целите на „Европа 2020“. В някои държави членки това е повлияло на начина, по който се определя допустимостта на крайните получатели. Като цяло подпомагането по линия на FEAD достигна 12,9 милиона души през 2017 г. според данни и оценки от партньорски организации.

    В много случаи благодарение на FEAD беше възможно да бъдат обхванати специфични групи сред най-нуждаещите се лица, които в противен случай не биха получили никакво подпомагане. Такъв е случаят например с лицата, които не получават държавно подпомагане, защото са малко над линията на бедността, или с тези, които е по-трудно да бъдат обхванати, защото са бездомни, инвалиди, живеят в отдалечени райони или не говорят местния език. В това отношение партньорските организации играят ключова роля, тъй като притежават необходимите знания и опит, за да достигнат до тези групи и да им предоставят съответното подпомагане. В средносрочната оценка се отбеляза, че FEAD е допринесъл за тяхната професионализация.

    Съпътстващите мерки, иновативният компонент на FEAD в сравнение с предшестващия го фонд, бяха усъвършенствани и видимостта им беше подобрена. Благодарение на тях подпомагането с хранителни продукти и основното материално подпомагане се допълват със специализирани съвети и насоки, както и с дейности, насочени към социално приобщаване, което води до по-изразен подход на приобщаване. Това е така без значение дали те са финансирани по FEAD, или не. Структурираните проучвания също потвърдиха положителната роля на съпътстващите мерки.

    Гъвкавостта на FEAD, благодарение на която държавите членки (и партньорските организации) могат да взимат решения как и кога да бъдат обхванати целевите групи, беше ключов фактор за установяването на взаимоотношения на взаимно доверие с крайните получатели. В различни държави членки, но най-вече в тези, които осъществяват дейности за социално приобщаване, на партньорските организации им беше необходимо време, за да достигнат до целевите групи и да установят положителни взаимоотношения с тях. Партньорските организации трябваше да приложат различни стратегии и да се адаптират към различни ситуации. Непрекъснатият обмен на добри практики в рамките на мрежата на FEAD и експертната група по FEAD, както и консултациите с партньорските организации на национално равнище и на равнище ЕС са допринесли за допълнителното повишаване на техния капацитет да достигат до целевите групи. Структурираните проучвания на крайните получатели също бяха от съществено значение, за да могат държавите членки да установят слабите и силните страни на програмата, както и да се запознаят по-добре с целевите групи.

    Няколко държави членки направиха значителни промени в програмата с цел да повишат ефикасността ѝ и да гарантират по-голямо въздействие върху целевите групи, въпреки че все още има място за подобрения. Държавите членки възприеха дългосрочно програмиране, реорганизираха партньорските организации и/или процеса на разпределяне и редовно събираха обратна информация от крайните получатели. Някои също така извършиха одити и оценки на програмата. Освен това редица държави членки увеличиха финансирането на текущи проекти, които са показали добри резултати (вместо да стартират нови проекти), разшириха броя или вида на обхванатите целеви групи, подобриха или разнообразиха видовете стоки, предоставяни на крайните получатели, и приложиха нови методи за ангажиране на крайните получатели и за изграждане на доверие. Слабостите, които все още се наблюдават по отношение на пълнотата на годишното докладване, съществуващите колебания относно предоставянето на подпомагането и свързаните с тях проблеми при финансовото изпълнение, следва да бъдат разглеждани от държавите членки, включително на специални годишни срещи за преглед.

    (1) Регламент (ЕС) № 223/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 11 март 2014 г. относно Фонда за европейско подпомагане на най-нуждаещите се лица (ОВ L 72, 12.3.2014 г., стр. 1). Регламентът беше изменен през август чрез изменение на Финансовия регламент:    
    https://eur-lex.europa.eu/legal-content/BG/TXT/?qid=1537946431022&uri=CELEX:02014R0223-20180802
    (2) Инициативата за младежка заетост, Програмата за заетост и социални иновации и Програмата за здравеопазване.
    (3) https://eur-lex.europa.eu/resource.html?uri=cellar:a39e5630-640f-11e8-ab9c-01aa75ed71a1.0022.02/DOC_1&format=PDF
    (4) https://ec.europa.eu/commission/sites/beta-political/files/budget-may2018-esf-egf-swd_en.pdf
    (5) Работен документ на службите на Комисията: Средносрочна оценка на Фонда за европейско подпомагане на най-нуждаещите се лица, SWD (2019) 148, и неговото резюме, SWD (2019) 149.
    (6)  Свръхрегулирането (gold plating) е израз, обозначаващ ситуации, в които държавите членки надхвърлят стриктния минимум, изискван от законодателството на ЕС, когато го транспонират на национално равнище. Това може да увеличи ползите, но може и да добави излишни разходи за предприятията и публичните органи, които погрешно да се свързват със законодателството на ЕС.
    (7) Член 17, параграф 4 от Регламент (ЕС) № 223/2014.
    (8) Няколко държави членки са актуализирали някои стойности за общите показатели за вложените ресурси във FEAD за 2015 г. и 2016 г. Поради това е възможно стойностите, докладвани в този раздел, да се различават от публикуваните през предходните години.
    (9)  В оперативни програми, по които се предлагат и двата вида подпомагане, може да има известно припокриване, тъй като е възможно едни и същи лица да бъдат отчетени повече от веднъж.
    (10) Представените стойности се основават на оценки на партньорските организации. Възможно е крайните получатели да са били отчетени повече от веднъж.
    (11)  Франция не предостави оценка по показател 14е (бездомни лица).
    (12) В Белгия, Естония, Кипър, Литва, Малта, Румъния, Финландия и Франция съпътстващите мерки не бяха финансирани от FEAD.
    (13) Член 5, параграф 11 от Регламент (ЕС) № 223/2014.
    (14) Член 5, параграф 13 от Регламент (ЕС) № 223/2014.
    (15) Член 5, параграф 13 от Регламент (ЕС) № 223/2014.
    Top

    Брюксел, 7.6.2019

    COM(2019) 259 final

    ПРИЛОЖЕНИЕ

    към

    ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО СЪВЕТА И ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ

    Обобщение на годишните доклади за изпълнението на оперативните програми, съфинансирани от Фонда за европейско подпомагане на най-нуждаещите се лица през 2017 г.


    I.Общи показатели за вложените ресурси (ОП I и ОП II) през 2014—2020 г. 1

    Държава членка

    Показател № 1

    Показател № 2

    Показател № 2a

    Показател № 2б

    Показател № 3

    Обща сума на допустимите публични разходи, одобрени в документите, в които се определят условията за предоставяне на подкрепа за операциите (EUR)

    Обща сума на допустимите публични разходи, направени от бенефициерите и платени при изпълнението на операциите (EUR)

    Обща сума на допустимите публични разходи, направени от бенефициерите и платени при изпълнението на операциите във връзка с осигуряването на подпомагане с хранителни продукти, когато е целесъобразно (EUR)

    Обща сума на допустимите публични разходи, направени от бенефициерите и платени при изпълнението на операциите във връзка с осигуряването на основно материално подпомагане (EUR)

    Обща сума на допустимите публични разходи, декларирани пред Комисията (EUR)

    Срок

    2017 г.

    Съвкупно

    2017 г.

    Съвкупно

    2017 г.

    Съвкупно

    2017 г.

    Съвкупно

    2017 г.

    Съвкупно

    AT

    3 028 336,00

    8 908 034,00

    2 740 730,00

    8 512 250,92

    2 713 082,00

    7 788 517,83

    3 001 183,21

    5 632 630,47

    BE

    14 075 586,71

    51 149 686,46

    12 625 165,73

    41 564 785,66

    12 142 596,27

    40 080 896,45

    17 468 341,37

    36 283 173,47

    BG

    61 334 509,62

    107 498 974,20

    33 050 738,66

    47 743 184,57

    31 921 242,82

    45 844 223,44

    30 088 715,07

    36 163 632,76

    CY

    563 081,00

    615 608,77

    306 951,91

    359 479,68

    289 131,40

    289 131,40

    174 560,71

    217 609,50

    CZ

    7 745 877,66

    15 017 097,44

    4 075 180,92

    5 391 104,47

    2 142 161,76

    2 845 861,32

    1 462 155,64

    1 817 473,94

    2 273 212,68

    3 510 618,99

    EE

    1 486 262,00

    4 332 130,00

    1 486 262,00

    4 326 576,00

    1 486 262,00

    4 326 576,00

    1 511 798,43

    3 650 830,43

    EL

    47 311 127,97

    69 665 872,90

    9 170 407,05

    24 747 545,10

    8 917 369,09

    21 432 276,42

    253 037,96

    3 315 268,68

    8 449 421,36

    21 695 155,27

    ES

    92 985 998,82

    324 901 983,31

    83 408 475,80

    301 075 953,06

    78 902 737,70

    286 315 330,63

    97 264 360,87

    252 142 840,52

    FI

    3 786 000,00

    14 703 000,00

    1 794 388,55

    7 293 888,25

    1 674 399,71

    6 919 405,95

    5 511 968,90

    7 286 611,75

    FR

    83 008 489,27

    322 781 115,65

    83 074 444,23

    257 650 239,90

    82 299 567,87

    257 300 533

    38 476 798,78

    82 903 682,38

    HR

    906 206,15

    14 847 816,27

    7 467 772,82

    7 599 657,96

    5 735 282,70

    5 735 895,69

    1 280 780,28

    1 280 780,28

    3 174 686,65

    3 305 400,67

    HU

    5 816 672,04

    115 461 946,72

    3 651 523,77

    3 652 594,31

    3 646 200,74

    3 646 200,74

    2 923 952,48

    2 925 023,02

    IE

    2 563 518,92

    3 447 361,92

    2 468 932,41

    3 337 932,41

    2 383 842,90

    3 252 842,90

    85 089,51

    85 089,51

    IT

    56 385 000,00

    208 310 000,00

    47 129 486,21

    154 774 838,94

    47 129 486,21

    154 774 838,94

    65 544 642,27

    98 556 589,27

    LT

    32 834 000,00

    60 857 522,24

    3 326 872,20

    31 251 615,13

    3 326 872,20

    31 251 615,13

    13 807 520,38

    24 812 207,38

    LU

    605 862,00

    2 252 945,00

    825 705,45

    1 723 139,05

    553 264,08

    1 057 552,28

    158 510,63

    366 525,53

    536 440,60

    762 818,42

    LV

    6 889 465,00

    26 757 876,00

    5 569 223,00

    13 486 773,80

    4 407 316,00

    10 659 359,47

    859 310,00

    1 834 647,52

    5 572 251,88

    12 182 832,45

    MT

    4 640 777,00

    680 231,71

    1 599 813,23

    615 056,52

    1 534 638,04

    654 410,28

    1 129 371,44

    PL

    94 442 666,52

    250 950 646,36

    78 914 725,71

    178 333 626,21

    78 914 725,71

    178 333 626,21

    87 044 132,62

    161 570 133,33

    PT

    78 225 561,20

    101 641 489,43

    1 208 117,97

    22 197 957,10

    730 330,87

    21 636 824,69

    20 906 493,82

    RO

    3 798 721,24

    180 098 390,41

    170 526 432,36

    170 526 432,36

    72 331 978,39

    76 622 690,32

    SI

    3 731 600,00

    14 480 428,64

    3 616 926,98

    8 317 103,44

    3 482 887,94

    8 002 328,84

    3 939 039,48

    6 655 713,32

    SK

    16 670 333,20

    25 879 077,17

    6 881 743,48

    11 000 624,95

    6 084 968,62

    9 831 509,05

    623 727,00

    623 727,00

    10 765 617,06

    10 895 245,25

    DE

    18 186 090,19

    33 088 906,69

    8 468 224,84

    20 458 520,51

    2 634 528,82

    2 634 528,82

    DK

    719 657,12

    958 264,55

    682 572,75

    909 597,40

    611 708,06

    814 524,37

    NL

    135 637,63

    4 719 940,63

    805 841,79

    1 555 254,79

    569 909,64

    667 510,64

    SE

    53 828,00

    5 509 113,00

    1 755 536,00

    2 226 958,00

    691 828,02

    839 865,02

    Общо

    637 290 088,26

    1 973 476 004,76

    405 186 181,94

    1 331 617 447,20

    377 485 703,11

    1 265 597 898,87

    7 435 693,02

    17 112 030,29

    475 023 008,01

    874 767 733,08


    II.Общи показатели за крайните продукти — разпределени хранителни продукти за подпомагане (ОП I) през 2014—2020 г. 2

    Държава членка

    Показател № 4

    Показател № 5

    Показател № 6

    Показател № 7

    Показател № 8

    Показател № 9

    Количество плодове и зеленчуци (тона)

    Количество месо, яйца, риба, морски дарове (тона)

    Количество брашно, хляб, картофи, ориз и други съдържащи скорбяла продукти (тона)

    Количество захар (тона)

    Количество млечни продукти (тона)

    Количество мазнини, масла (тона)

    Срок

    2017 г.

    Съвкупно

    2017 г.

    Съвкупно

    2017 г.

    Съвкупно

    2017 г.

    Съвкупно

    2017 г.

    Съвкупно

    2017 г.

    Съвкупно

    AT

    BE

    2 422,21

    5 237,56

    256,40

    1 477,99

    3 640,44

    7 747,10

    488,31

    488,31

    3 893,09

    11 040,21

    420,50

    1 117,65

    BG

    4 839,14

    5 918,77

    2 393,75

    2 731,98

    12 727,02

    16 326,53

    2 850,47

    2 867,31

    530,34

    681,98

    217,00

    261,34

    CY

    16,01

    16,01

    8,43

    8,43

    26,69

    26,69

    8,43

    8,43

    CZ

    134,74

    188,81

    144,09

    214,63

    267,22

    376,08

    99,23

    129,83

    156,62

    180,30

    86,73

    121,99

    EE

    16,00

    93.00

    189,00

    578.00

    197,00

    710,00

    97,00

    285,00

    95,00

    278,00

    EL

    2 274,18

    6 116,95

    1 897,20

    3 017,27

    1 296,69

    2 267,91

    435,54

    1 236,37

    693,46

    1 517,42

    387,45

    973,90

    ES

    16 844,84

    50 107,46

    5 039,40

    13 657,76

    13 001,89

    56 471,04

    38 206,33

    110 964,79

    2 124,74

    13 282,37

    FI

    197,88

    456,45

    1 269,26

    3 028,65

    134,98

    311,85

    FR

    7 619,62

    28 948,51

    4 697,76

    15 367,46

    9 865,82

    40 168,17

    2 152,08

    10 291,97

    39 914,37

    164 408,91

    2 821,20

    12 746,99

    HR

    1 690,39

    1 690,39

    434,35

    434,35

    2 177,09

    2 177,09

    461,20

    461,20

    946,41

    946,41

    405,67

    405,67

    HU

    115,96

    115,96

    30,96

    30,96

    541,16

    541,16

    98,86

    98,86

    187,01

    187,01

    98,86

    98,86

    IE

    247,54

    295,19

    23,80

    23,80

    254,13

    302,77

    124,67

    152,50

    6,51

    IT

    4 986,28

    17 638,23

    814,32

    2 119,92

    37 443,00

    72 120,15

    34,75

    3 811,73

    3 590,25

    56 677,06

    4 067,09

    8 708,24

    LT

    362,36

    577,33

    338,74

    927,89

    2 755,38

    12 300,07

    715,94

    2 670,10

    359,24

    875,71

    832,52

    2 410,37

    LU

    339,00

    626,00

    282,00

    703,00

    228,00

    510,00

    60,00

    163,00

    642,00

    1 135,00

    63,00

    220,00

    LV

    26,92

    26,92

    295,94

    577,69

    1 275,09

    3 508,88

    168,65

    381,24

    138,07

    399,22

    167,03

    493,45

    MT

    61,97

    155,94

    16,56

    41,84

    65,65

    165,40

    42,80

    107,70

    PL

    13 537,63

    33 404,42

    11 437,63

    29 754,67

    15 804,22

    48 951,53

    5 685,29

    20 626,04

    14 953,03

    40 639,03

    5 211,17

    14 929,29

    PT

    127,40

    2 712,40

    72,35

    1 915,35

    108,27

    3 794,27

    981,00

    266,34

    5 758,34

    19,09

    1 389,09

    RO

    22 210,00

    80 692,00

    22 247,00

    30 164,00

    SI

    1 795,32

    4 990,33

    2 313,03

    5 119,37

    379,38

    879,66

    SK

    542,31

    837,81

    533,27

    823,85

    2 530,79

    3 909,82

    361,54

    558,54

    144,62

    223,42

    361,54

    558,54

    Общо

    56 204,50

    154 707,66

    29 103,83

    97 073,29

    107 270,13

    361 085,64

    13 833,53

    67 450,00

    107 120,42

    401 188,67

    17 757,97

    89 039,41

    Държава членка

    Показател № 10

    Показател № 11

    Показател № 11а

    Показател № 11б

    Показател № 12

    Показател № 13

    Количество готови храни, други храни (които не попадат в горепосочените категории) (тона)

    Общо количество разпределени хранителни продукти за подпомагане (тона)

    Хранителни продукти, за които по ОП са платени само разходите за транспорт, разпределение и съхранение (%)

    Хранителни продукти, съфинансирани от FEAD, от общото количество хранителни продукти, разпределени от партньорските организации (%) 3

    Общ брой разпределени ястия, отчасти или изцяло финансирани по ОП (брой) 4

    Общ брой разпределени пакети с храна, отчасти или изцяло финансирани по ОП (брой) 5

    Срок

    2017 г.

    Съвкупно

    2017 г.

    Съвкупно

    2017 г.

    2017 г.

    2017 г.

    Съвкупно

    2017 г.

    Съвкупно

    AT

    BE

    1 637,94

    3 478,45

    12 758,89

    30 587,27

    50,00

    978 223,00

    4 796 568,00

    1 789 069,00

    6 565 321,00

    BG

    216,57

    334,81

    23 774,29

    29 122,72

    100,00

    7 986 845,00

    10 039 842,00

    265 000,00

    CY

    59,56

    59,56

    100,00

    280 941,00

    280 941,00

    CZ

    227,43

    343,64

    1 116,06

    1 555,28

    70,00

    256 295,00

    289 143,00

    312 663,00

    400 087,00

    EE

    80,00

    228,00

    674,00

    2 172,00

    40,00

    48 120,00

    138 778,00

    EL

    1 395,63

    2 372,64

    8 380,15

    17 502,46

    74,47

    2 945 999,00

    3 171 727,00

    23 887 242,00

    182 910 200,00

    ES

    14 178,87

    70 459,06

    89 396,07

    314 942,48

    100,00

    28 673 863,00

    107 282 352,00

    4 163 826,00

    15 776 095,00

    FI

    240,42

    561,94

    1 842,54

    4 358,89

    23,00

    55 754,00

    123 194,00

    271 723,00

    658 499,00

    FR

    6 325,08

    21 586,56

    73 395,93

    293 518,57

    29,68

    57 714 869,00

    283 365 371,00

    HR

    1 213,65

    1 213,65

    7 328,76

    7 328,76

    3,70

    79,86

    1 296 547,00

    1 296 547,00

    299 821,00

    299 821,00

    HU

    165,84

    165,84

    1 238,65

    1 238,65

    100,00

    928 484,00

    928 484,00

    98 855,00

    98 855,00

    IE

    165,55

    197,25

    815,69

    978,02

    43,00

    1 574 590,00

    1 840 983,00

    245 566,00

    357 472,00

    IT

    7 196,83

    18 336,70

    58 132,52

    179 412,03

    70,00

    17 307 881,00

    52 098 256,00

    49 647 761,00

    152 609 723,00

    LT

    1 066,88

    1 839,48

    6 431,06

    21 600,95

    54,76

    1 034 848,00

    4 479 324,00

    LU

    158,00

    1 636,00

    1 772,00

    4 993,00

    34,00

    30,00

    26 198,00

    46 158,00

    LV

    2 071,70

    5 387,40

    84,50

    307 170,00

    514 275,00

    335 533,00

    988 346,00

    MT

    11,13

    28,00

    198,11

    498,88

    29,00

    12 145,00

    25 973,00

    PL

    889,16

    889,16

    67 518,44

    189 194,45

    67,60

    2 455 137,00

    4 111 947,00

    7 499 637,00

    19 904 531,00

    PT

    8,39

    8,39

    601,84

    16 558,84

    0,01

    19 577,00

    877 000,00

    RO

    11 085,00

    166 398,00

    15 096 901,00

    SI

    587,84

    841,78

    5 075,57

    11 831,14

    70,20

    855 463,00

    2 712 321,00

    SK

    138,14

    208,43

    4 612,21

    7 120,41

    91,02

    11 391,00

    12 859,00

    361 542,00

    558 547,00

    Общо

    35 903,35

    135 814,78

    367 194,04

    1 306 359,76

    65 059 120,00

    186 787 118,00

    148 624 458,00

    688 134 323,00

    III.Общи показатели за резултатите — разпределени 6 хранителни продукти за подпомагане (ОП I) през 2014—2020 г.

    Държава

    членка

    Показател № 14

    Показател № 14а

    Показател № 14б

    Показател № 14в

    Показател № 14г

    Показател № 14д

    Показател № 14е

    Общ брой на лицата, получаващи подпомагане с хранителни продукти

    Брой деца на възраст 15 години или по-малки

    Брой лица на възраст 65 години или по-възрастни

    Брой жени

    Брой мигранти, участници с произход от друга държава, участници от малцинствени общности

    Брой лица с увреждания

    Брой бездомни лица

    Срок

    2017 г.

    Съвкупно

    2017 г.

    Съвкупно

    2017 г.

    Съвкупно

    2017 г.

    Съвкупно

    2017 г.

    Съвкупно

    2017 г.

    Съвкупно

    2017 г.

    Съвкупно

    AT

    BE

    311 205

    1 110 401

    88 141

    295 276

    21 980

    71 895

    98 913

    345 813

    102 269

    381 864

    9 788

    31 270

    20 414

    63 162

    BG

    361 361

    640 418

    8 647

    14 310

    123 280

    228 847

    241 575

    424 841

    49 444

    101 655

    49 323

    72 874

    1 111

    1 335

    CY

    1 972

    1 972

    1 814

    1 814

    986

    986

    769

    769

    CZ

    108 308

    169 983

    46 625

    71 801

    9 739

    14 419

    49 390

    80 407

    35 941

    55 869

    13 489

    16 623

    26 514

    42 708

    EE

    28 453

    84 577

    10 097

    29 697

    551

    1 488

    14 505

    43 028

    4 909

    14 646

    4 267

    13 155

    1 000

    3 022

    EL

    263 976

    673 976

    70 888

    179 043

    15 499

    33 456

    139 742

    353 308

    5 000

    727

    1 000

    ES

    1 423 288

    6 816 589

    433 373

    2 004 080

    93 149

    452 290

    744 664

    3 548 415

    351 827

    1 754 002

    24 809

    122 554

    20 997

    114 742

    FI

    284 352

    687 367

    40 784

    97 067

    71 194

    153 493

    119 834

    257 838

    26 424

    55 022

    8 046

    13 920

    2 375

    4 484

    FR

    4 459 019

    17 120 670

    1 547 553

    6 018 102

    178 253

    789 676

    2 348 631

    9 288 523

    1 010 198

    HR

    208 401

    208 401

    51 883

    51 883

    45 842

    45 842

    104 793

    104 793

    17 053

    17 053

    5 774

    5 774

    1 003

    1 003

    HU

    25 260

    25 260

    24 522

    24 522

    738

    738

    12 630

    12 630

    1 263

    1 263

    4 440

    4 440

    IE

    95 922

    150 527

    40 971

    60 971

    12 889

    20 210

    49 136

    74 832

    13 738

    17 385

    5 969

    8 678

    13 234

    20 307

    IT

    2 700 012

    8 287 350

    454 901

    2 202 340

    197 756

    755 853

    860 537

    3 514 874

    379 446

    2 783 547

    38 501

    139 142

    217 407

    440 772

    LT

    193 795

    935 237

    52 994

    228 582

    9 927

    28 174

    97 880

    359 072

    2 201

    9 040

    19 140

    71 409

    449

    1 521

    LU

    12 453

    33 424

    3 764

    10 101

    233

    553

    6 469

    17 750

    8 469

    22 746

    498

    1 159

    48

    143

    LV

    63 799

    194 172

    14 223

    46 657

    8 158

    20 367

    32 832

    105 539

    434

    2 963

    7 196

    21 318

    1 045

    1 693

    MT

    13 246

    30 297

    6 528

    14 548

    776

    1 624

    7 448

    16 934

    860

    2 022

    65

    151

    PL

    1 365 491

    4 123 031

    390 528

    1 283 555

    112 086

    260 321

    687 879

    2 071 984

    6 231

    36 377

    210 615

    628 844

    26 290

    85 329

    PT

    37 615

    895 038

    10 922

    218 973

    1 855

    89 525

    20 218

    389 114

    5 693

    5 693

    778

    778

    21

    21

    RO

    6 347 777

    1 277 604

    1 555 962

    2 879 267

    1 101 702

    SI

    166 448

    550 192

    31 868

    116 257

    26 662

    76 398

    87 420

    287 035

    13 847

    44 733

    6 082

    17 897

    2 545

    7 412

    SK

    175 448

    350 451

    77 529

    153 078

    4 864

    8 908

    92 816

    185 679

    9 714

    18 949

    3 920

    4 755

    Общо

    12 299 824

    49 437 110

    3 408 555

    14 400 261

    934 693

    4 609 301

    5 806 406

    24 350 770

    1 032 185

    5 323 016

    415 317

    2 288 187

    342 813

    1 808 047

    IV.Общи показатели за крайните продукти — разпределено основно материално подпомагане (ОП I) през 2014—2020 г.

    Държава членка

    Показател № 15

    Показател № 15а

    Показател № 15б

    Показател № 15в

    Обща парична стойност на разпределените стоки (EUR)

    Обща парична стойност на стоките, разпределени за деца (EUR)

    Обща парична стойност на стоките, разпределени за бездомни лица (EUR)

    Обща парична стойност на стоките, разпределени за други целеви групи (EUR)

    Срок

    2017 г.

    Съвкупно

    2017 г.

    Съвкупно

    2017 г.

    Съвкупно

    2017 г.

    Съвкупно

    AT

    2 406 846,32

    7 347 771,31

    2 406 846,32

    7 347 771,31

    BE

    BG

    CY

    CZ

    1 685 195,96

    2 222 588,46

    727 371,70

    952 898,30

    239 937,13

    338 235,73

    717 889,21

    931 456,51

    EE

    EL

    3 035 089,21

    6 326 641,97

    216 656,70

    753 322,17

    8 888,94

    49 685,33

    2 809 543,57

    5 523 635,37

    ES

    FI

    FR

    HR

    868 331,47

    868 331,47

    302 222,97

    302 222,97

    36 764,00

    36 764,00

    529 344,51

    529 344,51

    HU

    IE

    94 586,51

    94 586,51

    85 089,51

    85 089,51

    9 497,00

    9 497,00

    IT

    LT

    LU

    158 510,63

    366 525,36

    158 510,63

    366 525,36

    LV

    815 378,32

    1 613 039,70

    815 378,32

    1 613 039,70

    MT

    PL

    PT

    RO

    SI

    SK

    344 214,00

    610 350,00

    321 078,00

    568 584,00

    7 416,00

    10 428,00

    15 720,00

    31 338,00

    Общо

    9 408 152,42

    19 449 834,78

    4 874 643,52

    11 622 927,96

    293 006,07

    435 113,06

    4 240 504,92

    7 391 796,75

    (16)

    Категории стоки, разпределени за деца 7

    AT

    BE

    BG

    CY

    CZ

    EE

    EL

    ES

    FI

    FR

    HR

    HU

    IE

    IT

    LT

    LU 8

    LV

    MT

    PL

    PT

    RO

    SI

    SK

    16а

    Бебешки комплекти

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    ДА

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    16б

    Училищни чанти

    ДА

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    ДА

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    ДА

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    ДА

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    16в

    Канцеларски материали, тетрадки, химикалки, материали за рисуване и други материали, които се изискват в училище (без облекло)

    ДА

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    ДА

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    ДА

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    ДА

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    16г

    Спортно облекло и обувки (спортни обувки, трика, бански костюми и т.н.)

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    ДА

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    16д

    Облекло и обувки (зимни дрехи, обувки, училищни униформи и т.н.)

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    ДА

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    (17)

    Категории стоки, разпределени за бездомни хора 9

    AT

    BE

    BG

    CY

    CZ

    EE

    EL

    ES

    FI

    FR

    HR

    HU

    IE

    IT

    LT

    LU

    LV

    MT

    PL

    PT

    RO

    SI

    SK

    17а

    Спални чували/одеяла

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    ДА

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    17б

    Кухненски пособия (тенджери, тигани, прибори за хранене и т.н.)

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    ДА

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    17в

    Облекло и обувки (зимни дрехи, обувки и т.н.)

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    ДА

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    17г

    Домашен текстил (кърпи, спално бельо)

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    ДА

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    ДА

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    17д

    Артикули за лична хигиена (комплект за първа помощ, сапун, четка за зъби, самобръсначка за еднократна употреба и т.н.)

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    ДА

    НЕ

    ДА

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    ДА

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    ДА

    V.Общи показатели за резултатите — разпределено 10 основно материално подпомагане (ОП I) през 2014—2020 г.

    Държава членка

    Показател № 19

    Показател № 19а

    Показател № 19б

    Показател № 19в

    Показател № 19г

    Показател № 19д

    Показател № 19е

    Общ брой на лицата, получаващи основно материално подпомагане

    Брой деца на възраст 15 години или по-малки

    Брой лица на възраст 65 години или по-възрастни

    Брой жени

    Брой мигранти, участници с произход от друга държава, участници от малцинствени общности

    Брой лица с увреждания

    Брой бездомни лица

    Срок

    2017 г.

    Съвкупно

    2017 г.

    Съвкупно

    2017 г.

    Съвкупно

    2017 г.

    Съвкупно

    2017 г.

    Съвкупно

    2017 г.

    Съвкупно

    2017 г.

    Съвкупно

    AT

    44 861

    119 068

    38 446

    102 904

    21 533

    57 562

    21 085

    48 520

    BE

    BG

    CY

    CZ

    97 467

    138 884

    45 160

    64 480

    15 875

    19 236

    45 669

    68 539

    34 238

    49 060

    9 260

    10 644

    16 005

    23 224

    EE

    EL

    194 975

    617 490

    45 386

    155 062

    11 860

    29 935

    104 595

    320 559

    97

    1 097

    ES

    FI

    FR

    HR

    72 029

    72 029

    16 412

    16 412

    13 252

    13 252

    38 440

    38 440

    8 292

    8 292

    3 192

    3 192

    614

    614

    HU

    IE

    4 673

    4 673

    4 031

    4 031

    2 350

    2 350

    673

    673

    IT

    LT

    LU

    12 453

    33 424

    3 764

    10 101

    233

    553

    6 469

    17 750

    8 469

    22 746

    498

    1 159

    48

    143

    LV

    18 331

    63 663

    15 110

    47 299

    9 558

    32 246

    104

    1 462

    711

    2 388

    MT

    PL

    PT

    RO

    SI

    SK

    134 259

    272 886

    65 511

    132 023

    36

    47

    70 329

    143 302

    2 584

    5 176

    1 236

    1 738

    Общо

    579 048

    1 322 117

    233 820

    532 312

    41 256

    63 023

    298 943

    680 748

    72 861

    130 753

    16 245

    22 559

    18 000

    26 816

    VI.Общи показатели за крайните продукти — подпомагане 11 с цел социално приобщаване (ОП II) през 2014—2020 г.

    Държава членка

    Показател № 20

    Показател № 20а

    Показател № 20б

    Показател № 20в

    Показател № 20г

    Показател № 20д

    Показател № 20е

    Общ брой на лицата, получаващи подпомагане с цел социално приобщаване

    Брой деца на възраст 15 години или по-малки

    Брой лица на възраст 65 години или по-възрастни

    Брой жени

    Брой мигранти, участници с произход от друга държава, участници от малцинствени общности

    Брой лица с увреждания

    Брой бездомни лица

    Срок

    2017 г.

    Съвкупно

    2017 г.

    Съвкупно

    2017 г.

    Съвкупно

    2017 г.

    Съвкупно

    2017 г.

    Съвкупно

    2017 г.

    Съвкупно

    2017 г.

    Съвкупно

    DE

    33 787

    61 858

    4 041

    6 686

    508

    912

    16 156

    29 492

    24 524

    45 286

    898

    1 729

    7 862

    15 000

    DK

    484

    958

    10

    33

    60

    128

    484

    958

    49

    51

    484

    958

    NL

    1 217

    1 498

    1 217

    1 498

    920

    1 130

    358

    445

    130

    133

    SE

    1 097

    1 602

    25

    50

    3

    777

    1 102

    1 041

    1 545

    1 049

    1 546

    Общо

    36 585

    65 916

    4 066

    6 736

    1 735

    2 446

    17 913

    31 852

    26 407

    48 234

    1 077

    1 913

    9 395

    17 504

    (1) Държавите членки имат възможност да променят докладваните стойности за даден показател за предходни години. В колоната „Съвкупно“, в която се представя сумата от докладваните стойности за всеки показател, считано от 2014 г., се включват и всички промени на отчетените стойности за 2014—2016 г., направени от държавите членки в техните доклади за изпълнението за 2017 г.
    (2) Показатели 4—11 включват хранителни продукти във всякакъв вид: напр. пресни, консервирани и замразени храни.
    (3) Стойностите за този показател се определят въз основа на преценка от страна на партньорските организации, подплатена с информация.
    (4) Определението за това, какво следва да се разбира под „ястие“, може да се даде на равнище партньорска организация/операция/управляващ орган. Стойностите за този показател се определят въз основа на оценка от страна на партньорските организации.
    (5) Определението за това, какво следва да се разбира под „пакети с храна“, може да се даде на равнище партньорска организация/операция/управляващ орган. Не е задължително пакетите да бъдат със стандартен размер или съдържание. Стойностите за този показател се определят въз основа на оценка от страна на партньорските организации.
    (6) Стойностите за този показател се определят въз основа на преценка от страна на партньорските организации, подплатена с информация. Не се очаква, нито се изисква те да се основават на информация, предоставена от крайните получатели. С показател 14 (в това число 14a—14е) се прави оценка на броя на лицата, подпомогнати през всяка финансова година, поради което съвкупните стойности за общия брой лица трябва да се разглеждат с повишено внимание, тъй като едно и също лице може да бъде преброено всяка година.
    (7) В списъка се включват всички важни категории, които обхващат най-малко 75 % от разпределените стоки.
    (8) В Люксембург са разпределяни продукти за хигиенни цели като паста за зъби, душ гел, шампоан и тоалетна хартия. Тази държава не е докладвала за тях по показател 17д, а като „допълнителни категории разпределени стоки за други целеви групи“ (показател 18a—1).
    (9) В списъка се включват всички важни категории, които обхващат най-малко 75 % от разпределените стоки.
    (10) Стойностите за този показател се определят въз основа на преценка от страна на партньорските организации, подплатена с информация. Не се очаква, нито се изисква те да се основават на информация, предоставена от крайните получатели. С показател 19 (в това число 19a—19е) се прави оценка на броя на лицата, подпомогнати през всяка финансова година, поради което съвкупните стойности за общия брой лица трябва да се разглеждат с повишено внимание, тъй като едно и също лице може да бъде обхванато повече от веднъж.
    (11)  С показател 20 (в това число 20a—20е) се прави оценка на броя на лицата, подпомогнати през всяка финансова година, поради което съвкупните стойности за общия брой лица трябва да се разглеждат с повишено внимание, тъй като едно и също лице може да бъде обхванато повече от веднъж.
    Top