Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018SC0322

    РАБОТЕН ДОКУМЕНТ НА СЛУЖБИТЕ НА КОМИСИЯТА ОБОБЩЕНА ОЦЕНКА НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО придружаващ Предложението за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на програма „Митници“ за сътрудничество в областта на митниците

    SWD/2018/322 final

    Брюксел, 8.6.2018

    SWD(2018) 322 final

    РАБОТЕН ДОКУМЕНТ НА СЛУЖБИТЕ НА КОМИСИЯТА

    ОБОБЩЕНА ОЦЕНКА НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО

    придружаващ

    Предложението за
    РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

    за създаване на програма „Митници“ за сътрудничество в областта на митниците

    {COM(2018) 442 final}
    {SEC(2018) 295 final}
    {SWD(2018) 321 final}


    Обобщение

    Оценка на въздействието на Предложението за Регламент за създаване на програма „Митници“ за сътрудничество в областта на митниците

    A. Необходимост от действия

    Защо? Какъв е разглежданият проблем?

    През последните години резултатите от работата на митниците бяха повлияни от тенденции като глобализацията, водеща до експоненциално нарастващи обеми на стоките и съответните данни, и все по-голямо увеличение на заплахите за сигурността и засилване на международната престъпност. В отговор на това бе започнато осъвременяване на митническия съюз посредством Митническия кодекс на Съюза (МКС) 1 , за което са необходими множество нови европейски електронни системи. Бързо променящите се технологии (цифровизация, свързаност, интернет на нещата, блокова верига), новите модели на стопанска дейност (електронна търговия, оптимизиране на веригата на доставките) и по-малкото публични финансови средства създават нови допълнителни предизвикателства пред митническите администрации.

    В този контекст функционирането на митническия съюз е засегнато от проблем, изразяващ се в липсата на достатъчно еднообразие и ниската ефикасност на митническите администрации. Изначалните причини за този проблем са три: нееднакъв капацитет на митническите администрации; нееднакво тълкуване и изпълнение на законодателството (МКС и други актове); препятствия пред сътрудничеството между митническите администрации и с другите заинтересовани лица.

    Вследствие на този проблем митническият съюз не е достигнал пълния си потенциал, а това на свой ред застрашава работата на вътрешния пазар, вреди на обществената справедливост и понижава конкурентоспособността на ЕС.

    Какво се очаква да бъде постигнато с настоящата инициатива?

    1. Общата цел на Програмата е оказване на подкрепа за митническия съюз и митническите органи за защита на финансовите и икономическите интереси на Съюза и неговите държави членки, обезпечаване на сигурността и безопасността в Съюза и защита на Съюза от нелоялна и незаконна търговия и едновременно с това улесняване на законната стопанска дейност.

    2. Конкретната цел на Програмата е подпомагане на съставянето и еднаквото изпълнение на митническото законодателство и митническата политика, както и митническото сътрудничество и изграждането на административния капацитет, в т.ч. компетентностите на служителите и разработването и експлоатацията на европейските електронни системи.

    Каква е добавената стойност от действие на равнището на ЕС? 

    Въпреки че митническата област е от изключителната компетентност на ЕС и се отличава с висока степен на хармонизация на законодателството на ЕС, изпълнението остава изцяло в ръцете на отделните държави членки и поради това митническият съюз е силен колкото най-слабото си звено. ЕС или държавите членки поотделно не могат да се справят със световните и общоевропейските предизвикателства ефикасно и последователно в цяла Европа. Необходими са сътрудничество и оперативно обединение между националните митнически администрации. Най-висока е добавената стойност в областта на информационните технологии (ИТ), където чрез Програмата се осигурява възможност за разработване и използване на поредица от съвместно определени европейски електронни системи при по-ниски разходи в сравнение с разходите при извършването на това на национално равнище.

    Б. Решения

    Какви законодателни и незаконодателни варианти за действие бяха разгледани? Има ли предпочетен вариант? Защо? 

    Разгледани бяха различни варианти за действие, зависещи главно от равнището на политическата амбиция по отношение на Програмата. Най-важните са „вариант 2 – критична маса“ и „вариант 3 – непрекъснатост и допълнение“ (предпочетеният вариант):

    -Вариант 2 – критична маса: при този вариант се планира финансиране на всички електронни системи по МКС и някои нови електронни системи (които не са предвидени в МКС), като по този начин ще се осигури непрекъснатост на митническите дейности и спазване на новите задължения по митническото законодателство на ЕС. С единствената амбиция да се осигури изпълнението на МКС и вече предложените законодателни актове този сценарий би наложил задълбочено преосмисляне на амбициите на ЕС в митническата област.

    -Вариант 3 – непрекъснатост и допълнение: при този вариант се предлагат мерки за действително справяне с настоящите и бъдещите предизвикателства пред митническия съюз. При него се планира осигуряване на възможност за осъществяване на дейностите, които са необходими, за да се повишат резултатите от работата на митническите администрации на ЕС. По-конкретно, чрез изграждането на ИТ капацитет ще се гарантира, че може да се внедрят нови митнически ИТ проекти (непредвидени в МКС) и че нововъведенията са възможни. Ще се засили и усъвършенства сътрудничеството, за да се повиши способността на митническите администрации да работят с другите органи, да осигуряват спазването на изискванията, да се борят с измамите и да повишават сигурността, да работят повече в групи на тематична или географска основа и да допринасят за по-тясното обединение, до което води новата ИТ среда. При ограничени допълнителни средства този вариант ще доведе до значително нарастване на общата добавена стойност от ЕС по Програмата.

    Кой подкрепя отделните варианти? 

    Всички заинтересовани лица предпочитат вариант 3. Европейският парламент, Съветът и Сметната полата изразиха подкрепа за една амбициозна програма „Митници“ на ЕС, която да спомогне за по-успешно и по-еднообразно изпълнение на правилата за митническия съюз. Консултациите със заинтересованите страни бяха съсредоточени главно върху митническите администрации като преки бенефициери по Програмата. Те също така изразиха силна подкрепа за продължаването на тази добре работеща програма и предложиха да се извлекат експоненциални ползи чрез допълнително подсилване на дейностите съгласно вариант 3.

    В. Въздействие на предпочетения вариант

    Какви са ползите от предпочетения вариант (ако има такъв; в противен случай — от основните варианти)? 

    Митническите администрации са преките бенефициери по Програмата. Съгласно вариант 3 чрез Програмата ще им бъде осигурена необходимата уредба (оперативна, организационна, методическа и бюджетна) за сътрудничество. Изграждането на административния капацитет (в т.ч. ИТ капацитета и способностите на служителите) ще им помогне да се превърнат в съвременни администрации, способни да се справят с нарасналия брой на възлаганите им задачи. С помощта на предпочетения вариант ще се усъвършенства функционирането на митническия съюз и митническите администрации чрез значително засилване на сътрудничеството между държавите членки и с трети държави, както и чрез подобряване на резултатите от работата на митническите администрации навсякъде в ЕС. Този вариант също така би осигурил възможност за развитие на ИТ капацитета с времето в съответствие с митническата политика на ЕС. Подобряването на резултатите от работата на митническите администрации чрез съвместни ИТ решения и сътрудничество пряко засяга законните търговски потоци на стоки, които се въвеждат и извеждат от територията на Съюза, тъй като митниците ще откриват и спират по-успешно и по-бързо опасните и незаконните стоки на границата. Гражданите и предприятията получават главно косвени ползи от дейностите, извършвани по Програмата, благодарение на съобщителните мрежи и европейските електронни системи, които дават възможност за обмен на информация и сътрудничество между митническите администрации. Поради липсата на пълни количествени данни ползите бяха оценени най-вече въз основа на събраните качествени сведения.

    Какви са разходите за предпочетения вариант (ако има такъв, в противен случай – за основните варианти)? 

    Не се очакват отрицателни икономически, социални или екологични въздействия.

    Какви ще са последиците за големите предприятия, МСП и микропредприятията?

    В Програмата не се съдържат мерки, насочени пряко към големите предприятия, МСП и микропредприятията. Известни косвени ползи за предприятията ще бъдат получени благодарение на общите портали, наличните средства за обучение и напредъка към единно гише за обслужване.

    Ще има ли значително въздействие върху националните бюджети и администрации?

    Програмата е предвидена за финансиране на дейности в полза на митническите администрации. Основната част от разходите ще бъдат извършвани чрез обществени поръчки за разработване и използване на европейските електронни системи. Тъй като тези системи не са напълно централизирани, за внедряването им има нужда от инвестиции и на национално равнище.

    Ще има ли друго значително въздействие? 

    Няма друго значително въздействие. 

    Г. Последващи действия

    Кога ще се извърши преглед на осъществените действия?

    За да бъде улеснено оценяването на Програмата, ще бъде въведена уредба за наблюдение върху резултатите, постигнати по Програмата. Ще се осигури пълна прозрачност чрез редовно докладване за наблюдението и оценката пред Европейския парламент и Съвета. Ще се извърши и междинна оценка на постигането на целите на Програмата, нейната ефикасност и нейната добавена стойност на европейско равнище. Дългосрочното въздействие и ефектите на Програмата от гледна точка на устойчивостта ще бъдат анализирани в окончателната оценка. 

    (1)

    МКС е част от осъвременяването на митниците и служи като нов рамков регламент за митническите правила и процедури в целия ЕС. Разпоредбите му по същество влязоха в сила на 1 май 2016 г.

    Top