Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018PC0776

    Препоръка за РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА за разрешаване на започването на преговори за споразумение между Европейския съюз и всяка отделна южна държава от европейската политика за съседство с цел договаряне на реда и условията за предоставяне на услугите на Европейската геостационарна служба за навигационно покритие (EGNOS) по линия на европейската политика за съседство

    COM/2018/776 final

    Брюксел, 30.11.2018

    COM(2018) 776 final

    Препоръка за

    РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА

    за разрешаване на започването на преговори за споразумение между Европейския съюз и всяка отделна южна държава от европейската политика за съседство с цел договаряне на реда и условията за предоставяне на услугите на Европейската геостационарна служба за навигационно покритие (EGNOS) по линия на европейската политика за съседство


    Обяснителен меморандум

    1.КОНТЕКСТ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО

    Основания и цели на предложението

    EGNOS, Европейската геостационарна служба за навигационно покритие, прави възможно използването на съществуващите отворени спътникови навигационни сигнали за критични по отношение на безопасността приложения в транспорта, за които има малко или никакво наземно оборудване за радиоповикване, като например водене или приземяване на въздухоплавателни средства.

    EGNOS и „Галилео“ са двете програми на Европейския съюз за спътникова навигация, регулирани от Регламента за ГНСС 1 .

    Сътрудничеството в областта на спътниковата навигация между южните държави от европейската политика за съседство 2 и ЕС е поставено в рамките на евро-средиземноморското сътрудничество в областта на транспорта. В рамките на европейската политика за съседство 3 евро-средиземноморското сътрудничество в областта на транспорта се основава на рамката, обявена в Барселона (1995 г.), а от 2008 г. насам се разви в Съюза за Средиземноморието (СзС) в съответствие със съвместната декларация 4 , приета от държавните и правителствените ръководители.

    В член 2, параграф 5, трета алинея от Регламент (ЕС) № 1285/2013 („Регламента за ГНСС“) 5 се посочва, че географският обхват на Европейската геостационарна служба за навигационно покритие (EGNOS) може да бъде разширен, за да включва държавите от европейската политика за съседство (ЕПС), доколкото това е технически осъществимо и въз основа на международни споразумения. Подобно разширяване на обхвата не трябва да забавя разширяването на географския обхват на EGNOS по отношение на териториите на държавите членки, намиращи се в пределите на Европа.

    Разширяването на EGNOS към южните държави от ЕПС съответства на тези критерии и ще последва първоначалните действия, предприети с инсталирането на няколко наземни станции на EGNOS извън пределите на Европа. Неговите цели са две — да подсили обхвата на EGNOS в периферията на ЕС и да осигури обхват за южните държави от ЕПС, за да се даде възможност за възприемане от страна на ползвателите.

    Разширяването на EGNOS към южните държави от ЕПС няма да забави разширяването на географския обхват на EGNOS в ЕС. Напротив, то ще допринесе за постигане на по-добър обхват в регионите Южен/Югоизточен/Югозападен ЕС, и по-специално за подобряване на обхвата на територията на португалските/испанските острови в Атлантическия океан, както и в Кипър, Гърция, Малта, Италия.

    Анализът, който Европейската космическа агенция извърши през 2015 г. 6 и който беше подкрепен от предложението на промишлеността от 2017 г. за разработването на версия 3 на EGNOS, потвърди техническата осъществимост на подобно разширяване и стигна до заключението, че три наземни станции на EGNOS са достатъчни, за да обхванат цялото въздушно пространство на южните държави от ЕПС.

    От 2009 г. насам съответните служби на Комисията работят в координация с Европейската служба за външна дейност (ЕСВД) за разширяване на обхвата на EGNOS към южната част на Средиземноморието (т.е. южните държави от ЕПС) и за въвеждане в тях на услугата за безопасност на човешкия живот (SoL) в областта на въздухоплаването и в другите сфери на транспорта. Разширяването на обхвата на EGNOS е от полза за всички. За ЕС то ще укрепи връзките със съседните партньори и ще създаде възможности за достъп до пазари за промишлеността на ЕС, докато южните държави от ЕПС ще получат достъп до EGNOS, като разходите за това ще бъдат пренебрежимо малки в сравнение с публичните инвестиции на ЕС, направени до момента.

    През годините бе постигнат значителен напредък и бе проявен значителен интерес от страна на транспортните органи на южните държави от ЕПС. Те считат услугата на EGNOS за безопасност на човешкия живот за ефективно средство за изпълнение на изискванията на Международната организация за гражданско въздухоплаване (ИКАО) и са на мнение, че тя осигурява базова технология за нови услуги и приложения в други транспортни и нетранспортни области.

    7 Поради това шест от южните държави от ЕПС през 2014—16 г. официално заявиха на най-високо политическо равнище своя интерес от сключване на международно споразумение за EGNOS с ЕС.

    Целесъобразно е ЕС да отговори положително на очакванията на южните държави от ЕПС да получават услуга на EGNOS за безопасност на човешкия живот (SoL). Стратегическият аспект на подобно разширение на EGNOS става все по-очевиден с оглед на дейностите на други доставчици на глобални навигационни спътникови системи в региона.

    Едно конкретно двустранно международно споразумение за EGNOS с всяка отделна южна държава от ЕПС ще заложи съответните схеми за управление, ще определи ролите и отговорността на всяка страна и ще уреди финансовите отговорности за развитието и експлоатацията на инфраструктурата, необходима за предоставянето на базирани на EGNOS услуги във всяка една от южните държава от ЕПС.

    Свързаните със сигурността аспекти на разширяването на EGNOS към южните държавите от ЕПС, включително оценката на ЕСВД относно геополитическата ситуация в региона, са взети предвид в настоящата препоръка. Аспектите, свързани със сигурността, ще продължат да бъдат наблюдавани и проследявани по време на фазите на преговори и въвеждане. Тук се включва изборът на местата за разполагане на наземната инфраструктура на EGNOS, както и нейната защита по време на оперативната фаза на EGNOS в южните държави от ЕПС.

    Съгласуваност със съществуващите разпоредби в тази област на политиката

    Разширяването на EGNOS към южните държави от ЕПС е включено в регионалния план за действие в областта на транспорта за периода 2014—20 г., както и в резолюцията относно Съюза за Средиземноморието от 2013 г. и 2014 г.

    Разширеният обхват на услугата на EGNOS за безопасност на човешкия живот в региона на Северна Африка и Близкия изток ще осигури високо равнище на безопасност при процедурите за кацане, дори и в по-малки, регионални и туристически дестинации, и по този начин ще хармонизира равнището на безопасност между ЕС и южните държави от ЕПС, увеличавайки в резултат на това възприемането на EGNOS от страна на авиокомпаниите, изпълняващи полети в двата региона.

    На последно място, но не и по важност, разширяването на EGNOS към южните държави от ЕПС съответства на други подобни разширявания на EGNOS или на системи, базирани на EGNOS, а именно подобното разширяване към Украйна 8 и създаването на независими системи за спътникови услуги за повишаване на точността въз основа на технологията на EGNOS в Африка, първоначално в 17-те държави, участващи в ASECNA 9 . По този начин EGNOS ще осигури хомогенно покритие на европейския и африканския континент и ще даде възможност за по-безопасни полети и кацания.

    Съгласуваност с други политики на Съюза

    Европейските системи за спътникова навигация са важен елемент от политиката на Европейския съюз за пълно интегриране на инфраструктурата за наземен, морски и въздушен транспорт с цел безопасно, безпрепятствено, икономично и съобразено с околната среда придвижване. Системите са популяризирани в международен план, наред с другото, чрез споразумения за сътрудничество в областта на спътниковата навигация, подписани с отделни държави, включително Мароко, Украйна, САЩ, Норвегия, Швейцария и Южна Корея.

    При управлението на въздушното движение (УВД) всички южни държави от ЕПС се стремят към спазване на изискванията на ИКАО по отношение на навигацията, основаваща се на летателните характеристики (PBN). EGNOS играе важна роля за модернизирането на УВД в Европа и за реализацията на Единното европейско небе. Разширяването на обхвата към южните държави от ЕПС ще допринесе за преодоляването на фрагментираността на аеронавигационното обслужване в Средиземноморието. Включването на южните държави от ЕПС в обхвата на EGNOS ще допринесе и за създаването на интегрирано евро-средиземноморско транспортно пространство, което ще обхваща почти един милиард души в ЕС и съседните му държави.

    2.ПРАВНО ОСНОВАНИЕ, СУБСИДИАРНОСТ И ПРОПОРЦИОНАЛНОСТ

    Правно основание

    Член 218, параграфи 3 и 4 от Договора за функционирането на Европейския съюз.

    Субсидиарност (извън областите на изключителна компетентност)

    Целите на предложението не могат да бъдат постигнати от държавите членки, тъй като програмата за спътникова навигация EGNOS е европейска инициатива, управлявана от Европейската комисия. Поради това обхватът на едно бъдещо споразумение, което да бъде договорено, не може да бъде ограничен до която и да било отделна държава членка или група държави членки, а засяга ЕС като цяло.

    Евентуално алтернативно решение (мрежа от двустранни отношения между държавите — членки на ЕС, и всяка от южните държави от ЕПС) би довело до висок риск от неефективност, забавяне и противоречия, които биха могли бързо да доведат до по-високи разходи за сметка на бюджета на Съюза. Неизпълнението на сътрудничеството между ЕС и отделните южни държави от ЕПС по отношение на предоставянето на услугите на EGNOS би било пропусната възможност за промишлеността на ЕС и от стратегическа гледна точка би отслабило позицията на ЕС в южния регион на ЕПС.

    В член 29 от Регламент 1285/2013 е предвидено, че Съюзът може да сключва споразумения с трети държави и международни организации в рамките на програми в съответствие с процедурата, предвидена в член 218 от ДФЕС.

    Пропорционалност

    Сключването на споразумение е пропорционално на предвидените цели.

    Избор на инструмент

    В член 29 от Регламент (ЕО) № 1285/2013 изрично се предвижда сключването от Съюза на международни споразумения в контекста на EGNOS. Освен това в член 2, параграф 5, трета алинея от регламента изрично се предвижда възможността за разширяване на географския обхват на системата EGNOS към други региони на света, като се уточнява, наред с другото, че това разширяване може да засяга държавите, обхванати от европейската политика за съседство (ЕПС). В него също така се посочва, че разширяването се осъществява чрез международно споразумение, при условие че е технически осъществимо.

    3.РЕЗУЛТАТИ ОТ ПОСЛЕДВАЩИТЕ ОЦЕНКИ, ОТ КОНСУЛТАЦИИТЕ СЪС ЗАИНТЕРЕСОВАНИТЕ СТРАНИ И ОТ ОЦЕНКИТЕ НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО

    Консултации със заинтересованите страни

    Използването на системи за спътникови услуги за повишаване на точността (SBAS) като EGNOS в южните държави от ЕПС беше оценено от социално-икономическа, както и от техническа гледна точка. Резултатите от анализа бяха предоставени на заинтересованите страни и публичните органи от южните държави от ЕПС и обсъдени с тях няколкократно през годините на сътрудничество в тази област.

    От 2007 г. до 2015 г. в рамките на проектите EuroMed GNSS I и II, финансирани от Комисията, беше инсталирана част от наземната инфраструктура на EGNOS с цел осигуряване на минимално покритие и експериментално провеждане на процедури за кацане и оценка на ползите съвместно с местните органи за гражданско въздухоплаване, ползвателите на въздушното пространство и доставчиците на аеронавигационно обслужване, както и за провеждане на технически операции, трансфер на ноу-хау и изпитвания относно изграждането на капацитет. В този контекст беше извършен и регулаторен анализ за идентифициране на специфичната за въздухоплаването регулаторна рамка на ИКАО, на която ще се основава предоставянето на услугите, както и за набелязване на подробна стратегия за спътникова навигация за отделните държави и планове за нейното изпълнение.

    Беше извършен и анализ на разходите и ползите (АРП) по държави, който потвърди положителните нетни ползи от разширяването на EGNOS към южните държави от ЕПС и положителното въздействие на EGNOS за всяка от южните държави от ЕПС в областта на въздухоплаването и мултимодалния транспорт. Според АРП нетните ползи ще възлязат на над 1 млрд. евро за южния регион на ЕПС. Анализите бяха извършени с пълноценното участие на партньорите от южните държави от ЕПС, а резултатите бяха представени и обсъдени с представители на южните държави от ЕПС и със заинтересовани страни в рамките на няколко семинара. В заключенията си от 2013 г., 2012 г. и 2011 г. всички работни групи за ГНСС на Евромед поискаха от Комисията да завърши включването на въздушното пространство на южните държави от ЕПС в обхвата на EGNOS.

    Космическата промишленост на ЕС нагоре по веригата ще извлече ползи от пазара, свързан с изграждането на наземна инфраструктура, а промишлеността на ЕС надолу по веригата (за приложенията на EGNOS) ще извлече ползи от наличието на по-голям пазар. Техническото сътрудничество и връзките между органите на ЕС в областта на транспорта/заинтересованите страни и техните партньори от южните държави от ЕПС също ще бъдат подсилени, а това ще бъде от взаимна изгода и ще има дългосрочно стратегическо въздействие.

    Беше потвърдено също така, че разширяването на EGNOS към южните държави от ЕПС няма да забави завършването на географското покритие на системата EGNOS в рамките на европейските територии на държавите — членки на ЕС.

    Събиране и използване на експертни становища

    Обхванати научни/експертни области

    Експерти в областта на спътниковата навигация, експерти в области, за които използването на прецизно спътниково позициониране представлява интерес (авиация, морско дело, железопътен и автомобилен транспорт, селско стопанство, управление на земите и др.)

    Използвана методология

    Обширни консултации и взаимодействие със съответните органи, партньори и ползватели в рамките на два проекта, финансирани по линия на Евромед (EuroMed GNSS I, 2007—11 г. и EuroMed GNSS II, 2012—15 г.). Анализи и изследвания, извършени от промишлени консорциуми, ЕС/държави членки и агенции на южните държави от ЕПС.

    Основни организации/експерти, с които са проведени консултации

    Министерства на транспорта, органи на гражданското въздухоплаване, летища, авиокомпании на всички южни държави от ЕПС. Европейска космическа агенция, Европейски доставчик на спътникови услуги, Европейската агенция за ГНСС (GSA), Европейска служба за външна дейност (ЕСВД), експерти в областта на космическата промишленост/спътниковата навигация и въздухоплаването и промишленост на ЕС и на южните държави от ЕПС (напр. Алжирска космическа агенция).

    Основни права

    Без въздействие върху защитата на основните права.

    4.ОТРАЖЕНИЕ ВЪРХУ БЮДЖЕТА

    Капиталовите разходи, свързани с изграждането на инфраструктура за осигуряване на SBAS във всяка южна държава от ЕПС на базата на EGNOS, ще бъдат покрити от фондове на Съюза, по-специално от финансиращите политиката за съседство на ЕС. Допълнителните оперативни разходи, свързани с използването на SBAS на базата на EGNOS във всяка южна държава от ЕПС ще се поемат от отделните южни държави от ЕПС.

    Споразумението няма да има отражение върху бюджета на Съюза, предназначен за европейските програми за ГНСС. В съответствие с член 2, параграф 5, последна алинея от Регламент (ЕС) № 1285/2013 разходите за това разширяване няма да бъдат покрити от ресурсите, разпределени за програмите „Галилео“ и EGNOS.

    Препоръка за

    РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА

    за разрешаване на започването на преговори за споразумение между Европейския съюз и всяка отделна южна държава от европейската политика за съседство с цел договаряне на реда и условията за предоставяне на услугите на Европейската геостационарна служба за навигационно покритие (EGNOS) по линия на европейската политика за съседство

    СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

    като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 218, параграфи 3 и 4 от него,

    като взе предвид препоръката на Европейската комисия,

    като има предвид, че:

    (1)Условията на член 2, параграф 5 от Регламент (ЕС) № 1285/2013 са изпълнени по отношение на техническата осъществимост и уверенията, че няма забавяне по отношение на географското покритие на системата EGNOS на териториите на държавите членки.

    (2)Регламент (ЕС) № 1285/2013 предвижда, че Съюзът е собственик на всички материални и нематериални активи, създадени или разработени в рамките на програмата EGNOS, както и че Съюзът може да сключва споразумения с трети държави и международни организации по тази програма и че разходите за разширяване на обхвата на системата EGNOS извън Европа няма да се покриват от бюджетни ресурси, разпределени съгласно посочения регламент.

    Следва да се започнат преговори с оглед на сключването на споразумение с всяка отделна южна държава от Европейската политика за съседство (ЕПС), в което да се определят редът и условията за предоставяне на спътникови услуги за повишаване на точността (SBAS) в южните държави от ЕПС въз основа на услугите на Европейската геостационарна служба за навигационно покритие (EGNOS),

    ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

    Член 1

    Комисията се упълномощава да договори от името на Съюза международно споразумение с всяка една от южните държави от ЕПС относно реда и условията за предоставяне на спътникови услуги за повишаване на точността (SBAS) в южните държави от ЕПС въз основа на системата EGNOS.

    Член 2

    Указанията за водене на преговорите се съдържат в приложението.

    Член 3

    Преговорите се провеждат в консултация с [Да се добави от Съвета: наименование на Комитета, съставен от представители на държавите членки].

    Член 4

    Адресат на настоящото решение е Комисията.

    Съставено в Брюксел на […] година.

       За Съвета

       Председател

    (1)    Под система EGNOS се разбира космическата и наземната инфраструктура, хардуера и софтуера, които правят възможно предоставянето на сигнала за безопасност на човешкия живот (SoL) по EGNOS. SoL сигналът по EGNOS се превръща в услуга на EGNOS, когато местният орган за гражданско въздухоплаване издаде разрешение за него в съответствие с изискванията на международното въздухоплаване. Под програма EGNOS се разбира управлението на системата на EGNOS и на услугата на EGNOS, което е поверено на Европейската комисия.
    (2)    Понастоящем: Мароко, Алжир, Тунис, Либия, Египет, Сирия, Йордания, Палестина*, Израел, Ливан. Съгласно приложение 1 от Регламент (ЕС) № 232/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 11 март 2014 г. за създаване на Европейски инструмент за съседство. (*) Това название не може да се тълкува като признаване на държава Палестина и не засяга индивидуалните позиции на държавите членки по този въпрос.
    (3)

       СЪВМЕСТНО СЪОБЩЕНИЕ ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, СЪВЕТА,

    ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ И КОМИТЕТА НА РЕГИОНИТЕ Преглед на европейската политика за съседство, JOIN (2015) 50 final.

    (4)     http://ufmsecretariat.org/wp-content/uploads/2012/09/ufm_paris_declaration1.pdf  
    (5)    Регламент (ЕС) № 1285/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 11 декември 2013 г. за изграждане и експлоатация на европейските навигационни спътникови системи и за отмяна на Регламент (ЕО) № 876/2002 на Съвета и на Регламент (ЕО) № 683/2008 на Европейския парламент и на Съвета.
    (6)    ЕКА, офис на проекта EGNOS (EPO), FWC-2 WP-STA-004, 12 март 2015 г.
    (7)    Алжир, Тунис, Либия, Йордания, Ливан, Израел изпратиха писма до членове на колегиума.
    (8)    На 12 април 2018 г. Съветът на Европейския съюз прие решение (6934/18), с което упълномощи Комисията да започне преговори за международно споразумение с Украйна за разширяване на EGNOS към нейното въздушно пространство.
    (9)    На 8 декември 2016 г. Комисията подписа споразумение за сътрудничество между Европейския съюз и Агенцията за сигурност на въздухоплаването в Африка и Мадагаскар (ASECNA) относно развитието на спътниковата навигация и за предоставяне на свързаните с нея услуги в областта на компетентност на ASECNA, в полза на гражданското въздухоплаване.
    Top

    Брюксел, 30.11.2018

    COM(2018) 776 final

    ПРИЛОЖЕНИЕ

    към

    Препоръка за
    РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА

    за разрешаване на започването на преговори за споразумение между Европейския съюз и всяка отделна южна държава от европейската политика за съседство с цел договаряне на реда и условията за предоставяне на услугите на Европейската геостационарна служба за навигационно покритие (EGNOS) по линия на европейската политика за съседство


    ПРИЛОЖЕНИЕ
    Указания за водене на преговори за споразумение между Европейския съюз и всяка южна държава от европейската политика за съседство (ЕПС) за определяне на реда и условията за предоставяне на спътникови услуги за повишаване на точността (SBAS) в южните държави от ЕПС въз основа на Европейската геостационарна служба за навигационно покритие (EGNOS)

    (1)Комисията ще договори международно споразумение с всяка отделна южна държава от европейската политика за съседство (ЕПС) за предоставяне на спътникови услуги за повишаване на точността в южните държави от ЕПС въз основа на Европейската геостационарна служба за навигационно покритие (EGNOS).

    (2)Комисията води преговорите в консултация с [...], който действа като специален комитет и докладва за резултатите от преговорите и, когато е уместно — за проблемите, които могат да възникнат в хода на преговорите.

    1.ЦЕЛ НА ПРЕГОВОРИТЕ

    Целта на преговорите е да се постигне споразумение за определяне на реда и условията за сътрудничество с всяка южна държава от ЕПС за предоставяне на спътникови услуги за повишаване на точността в южните държави от ЕПС въз основа на системата EGNOS.

    2.ОБХВАТ НА СПОРАЗУМЕНИЕТО

    Всяко споразумение следва да обхваща по-специално следните области:

    (1)Разпоредби относно сътрудничеството: дейности за сътрудничество за изграждането и експлоатирането на SBAS в държавите от ЕПС. Тези дейности обхващат, inter alia, популяризиране на програмата EGNOS и нейните услуги, подкрепа за изпълнението и експлоатирането, сътрудничество по въпросите на честотата (без да се засягат процедурите на ЕС 1 ), стандартизация и всички въпроси относно системите за спътникова навигация, разглеждани от международни организации и сдружения, научни изследвания и развойна дейност; сътрудничеството трябва да отговаря на съществуващите споразумения и задължения за сътрудничество, включително по отношение на неразпространението и контрола върху износа 2 ; то не засяга също така мерките, свързани с националната сигурност.

    (2)Финансови разпоредби: участие на всяка южна държава от ЕПС в допълнителните оперативни разходи за поддръжката на системата EGNOS за осигуряване на обхват в южните държави от ЕПС по отношение на услугата за безопасност на човешкия живот; финансова подкрепа на ЕС за осигуряване на услугата за безопасност на човешкия живот в южните държави от ЕПС. В съответствие с член 2, параграф 5, последна алинея от Регламент (ЕС) № 1285/2013 тази подкрепа не може по никакъв начин да се финансира с бюджетни вноски, предвидени за европейските спътникови системи за навигация и обхванати от член 9 от Регламент (ЕС) № 1285/2013.

    (3)Създаване на подходящи механизми за сътрудничество за управление на споразумението, въвеждане на подходящ режим на отговорност за предоставянето на услугите на EGNOS. Всяка южна държава от ЕПС гарантира, че всяка инсталация по EGNOS на нейна територията, която е собственост на ЕС или се отдава под наем от него, получава подходящ статут (привилегии, имунитети и т.н.), като гарантира също така, че всяка южна държава от ЕПС ще извърши необходимото нотифициране, наблюдение на сигурността и защита на системата EGNOS и на обектите на EGNOS; разпоредби относно уреждането на спорове между страните.

    (4)Спазване на съответните разпоредби на договорите и на приложимото законодателство на ЕС, включително Регламент (ЕС) 1285/2013 3 и Регламент (ЕС) № 912/2010 4 , по-специално по отношение на управлението на програмата EGNOS;

    (5)Съответствие на елементите на системата EGNOS, които ще бъдат разполагани на територията на южните държави от ЕПС, с изискванията за сигурност;

    (6)Включване на клауза за прекратяване, позволяваща действия при случаи, когато отделни южни държави от ЕПС не изпълняват задълженията по споразумението.

    (1)    Политика в областта на радиочестотния спектър въз основа на Решение № 676/2002/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 7 март 2002 г. („Решение за радиочестотния спектър“), с което се установява координация по въпросите на радиочестотния спектър на равнище ЕС, включително координация спрямо отговорностите на CEPT за техническите аспекти, както и представителство на интересите на ЕС във взаимоотношенията с Международния съюз по далекосъобщения (ITU).
    (2)    ОВ L 159 от 30 юни 2000 г., Васенаарска договореност и Режим за контрол върху ракетните технологии (РКРТ).
    (3)    Регламент (ЕС) № 1285/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 11 декември 2013 г. за изграждане и експлоатация на европейските навигационни спътникови системи и за отмяна на Регламент (ЕО) № 876/2002 на Съвета и на Регламент (ЕО) № 683/2008 на Европейския парламент и на Съвета (ОВ L 347, 20.12.2013 г., стр. 1.).
    (4)    Регламент (ЕС) № 912/2010 на Европейския парламент и на Съвета от 22 септември 2010 г. за създаване на Европейската агенция за ГНСС, за отмяна на Регламент (ЕО) № 1321/2004 на Съвета за създаване на структури за управление на европейските сателитни радионавигационни програми и за изменение на Регламент (ЕО) № 683/2008 на Европейския парламент и на Съвета (ОВ L 276, 20.10.2010 г, стр. 11).
    Top