Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018DC0781

ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА относно данните, свързани с отражението върху бюджета на годишното актуализиране за 2018 г. на възнагражденията и пенсиите на длъжностните лица и другите служители на Европейския съюз и на корекционните коефициенти, прилагани към тях

COM/2018/781 final

Брюксел, 30.11.2018

COM(2018) 781 final

ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА

относно данните, свързани с отражението върху бюджета на годишното актуализиране за 2018 г. на възнагражденията и пенсиите на длъжностните лица и другите служители на Европейския съюз и на корекционните коефициенти, прилагани към тях


1.ЦЕЛ НА ДОКЛАДА

Целта на настоящия доклад е да се изпълни задължението на Комисията по член 65, параграф 1 от Правилника за длъжностните лица и Условията за работа на другите служители на Европейския съюз (Правилник за персонала — ПП) да предостави данни относно въздействието върху бюджета на възнагражденията и пенсиите на служителите на Съюза предвид актуализацията за 2018 г. на възнагражденията и пенсиите на длъжностните лица и другите служители на ЕС и на корекционните коефициенти, които се прилагат към тези възнаграждения и пенсии.

Актуализацията за 2018 г. на възнагражденията и пенсиите на длъжностните лица и другите служители на ЕС се извършва съгласно приложение XI към ПП и трябва да бъде направена преди края на годината. Тя се определя въз основа на статистически данни, които са изготвени от Статистическата служба на ЕС съгласувано с националните статистически служби на държавите членки и които отразяват положението в държавите членки към 1 юли 2018 г.

2.КОНТЕКСТ

С Регламент (ЕС, Евратом) № 1023/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 22 октомври 2013 г. бе изменен механизмът за актуализиране на заплащането, известен като „методът“, като бе осигурена възможност за автоматично актуализиране на всички заплати, пенсии и надбавки. За тази цел съответните суми и корекционни коефициенти, които се съдържат в ПП, следва да се считат за референтни суми и корекционни коефициенти, които подлежат на редовно и автоматично актуализиране. В срок от две седмици след актуализирането тези актуализирани суми и корекционни коефициенти следва да се публикуват от Комисията в серия С на Официален вестник на Европейския съюз (ОВ) за информация.

Съгласно член 65, параграф 4 от ПП през 2013 и 2014 г. не се прави актуализация на възнагражденията и пенсиите на служителите на ЕС, които работят в Белгия и Люксембург, поради което през 2013 и 2014 г. заплащането на служителите на ЕС, които работят в Белгия и Люксембург, не бе актуализирано. Това бе в допълнение към ограниченото адаптиране на заплатите и пенсиите за 2011 и 2012 г. в размер съответно на 0 % и 0,8 %, което бе следствие от общия подход за уреждане на споровете по отношение на адаптирането на възнагражденията и пенсиите за 2011 и 2012 г.

През периода 2004 — 2018 г. служителите на ЕС понесоха значителни загуби от гледна точка на реалната покупателна способност, и то в по-голяма степен от държавните служители в държавите членки. През този период служителите на ЕС загубиха около 10,5 % от покупателната си способност поради общия ефект от реформите на Правилника за персонала, проведени през 2004 г. и през 2013 г., и намаленото адаптиране на заплатите. През същия период държавните служители в централните администрации на държавите членки загубиха 1,8 % от покупателната си способност.

Общият ефект от неприлагането на метода за адаптиране на заплатите през 2011 и 2012 г. и от замразяването на възнагражденията и пенсиите през 2013 и 2014 г. бе икономии в размер на около 3 млрд. евро за многогодишната финансова рамка (МФР) за периода 2014 — 2020 г. и на около 500 млн. евро годишно в дългосрочен план. Като цяло последното преразглеждане на Правилника за персонала доведе до икономии на административни разходи в размер на около 4,3 млрд. евро за МФР. Освен това икономиите в резултат на специфични мерки без пряко въздействие върху бюджета, като например увеличението на работното време и намалението на годишния отпуск без компенсиране в заплащането, възлизат на около 1,5 млрд. евро за институциите.

3.Правни разпоредби относно актуализирането на възнагражденията и пенсиите на длъжностните лица и другите служители на ЕС и на корекционните коефициенти, прилагани към тях

3.1.Актуализиране на възнагражденията и пенсиите на длъжностните лица и другите служители на ЕС (член 65, параграф 1, втора алинея от ПП)

В член 65, параграф 1, втора алинея от ПП се предвижда, че определени посочени в тази алинея суми, с които се определят основните заплати и различни надбавки и коефициенти, се актуализират ежегодно в съответствие с приложение XI. Комисията трябва да публикува актуализираните суми в срок от две седмици след актуализирането в серия С на ОВ на ЕС за информация.

Освен това съгласно член 65, параграф 3 от ПП тези суми (по член 65, параграф 1, втора алинея) се считат за суми, чиято реална стойност в даден момент подлежи на актуализиране без намесата на друг правен акт.

В член 65а от ПП се посочва, че правилата за прилагането на членове 64 и 65 от ПП са определени в приложение XI.

В съответствие с член 3 от приложение XI към ПП актуализирането на възнагражденията и пенсиите по член 65 от ПП произтича директно от промените в покупателната способност на заплатите, получавани в националните държавни служби (специфичен индикатор), и от промяната в издръжката на живота в Белгия и Люксембург (общ индекс).

Със специфичния индикатор се измерва промяната на нетното възнаграждение, без отчитане на инфлацията, на държавните служители в централните администрации на държавите членки. Евростат изчислява този индикатор въз основа на информацията, предоставена от единадесетте държави членки, посочени в член 1, параграф 4 от приложение XI.

С общия индекс се измерва промяната в издръжката на живота в Белгия и Люксембург за служителите на ЕС съобразно разпределението на персонала, който служи в тези две държави членки. Евростат изчислява този индекс въз основа на информацията за цените, предоставена от органите на Белгия и на Люксембург, и въз основа на информацията за броя на персонала, извлечена от вътрешните бази данни на институциите на ЕС.

Освен това член 10 от приложение XI към Правилника за персонала съдържа клауза за ограничаване, т.е. стойността на специфичния индикатор има горна граница от +2 % и долна граница от -2 %. Ако стойността на специфичния индикатор надвиши тази граница, за изчисляване на размера на годишната актуализация се използва стойността на границата. В такъв случай границата се прилага от 1 юли, а остатъкът от годишната актуализация се прилага от 1 април на следващата година.

Член 11 от приложение XI към Правилника за персонала съдържа клауза за изключване, която се прилага в случай на намаление на общия брутен вътрешен продукт на ЕС. Клаузата за изключване се прилага, ако стойността на специфичния индикатор е положителна, но общият брутен вътрешен продукт на ЕС за текущата година е намалял. В такъв случай за изчисляване на годишната актуализация се използва само част от специфичния индикатор, а остатъкът се отлага или въобще не се изплаща.

3.2.Актуализиране на корекционните коефициенти, прилагани към възнагражденията и пенсиите на длъжностните лица и другите служители на ЕС в ЕС (член 64, втора алинея)

Съгласно член 64 от ПП възнаграждението на длъжностното лице, изразено в евро, се умножава по корекционен коефициент, който е по-голям от 100 %, по-малък от 100 % или равен на 100 % в зависимост от условията на живот на различните места на работа. За Белгия и Люксембург не се прилага корекционен коефициент, като се има предвид специалната референтна роля на тези места на работа като основни и първоначални седалища на повечето от институциите.

Освен това корекционните коефициенти се създават или отменят и се актуализират ежегодно в съответствие с приложение XI. Във връзка с актуализацията всички стойности се приемат за референтни стойности. В срок от две седмици след актуализирането Комисията трябва да публикува актуализираните стойности в серия С на ОВ на ЕС за информация.

Съгласно член 3 от приложение XI към ПП актуализирането на корекционните коефициенти, които се прилагат към възнагражденията и пенсиите, се определя въз основа на съотношенията между съответните икономически паритети, посочени в член 1 от приложение XI, и обменните курсове, определени в член 63 от ПП, за съответните държави.

Чрез икономическите паритети за възнагражденията се установява еквивалентността на покупателната способност на възнагражденията, изплащани в Брюксел, като референтен град, с тази на възнагражденията, изплащани в другите места на работа. Евростат изчислява тези паритети съгласувано с националните статистически служби на държавите членки.

Чрез икономическите паритети за пенсиите се установява еквивалентността на покупателната способност на пенсиите, изплащани в Белгия, като референтна държава, с тази на пенсиите, изплащани в другите държави на пребиваване. Евростат изчислява тези паритети съгласувано с националните статистически служби. Съгласно член 20 от приложение XIII към Правилника за персонала корекционните коефициенти се прилагат само за тази част от пенсията, която съответства на пенсионните права, придобити преди 1 май 2004 г. Минималният приложим корекционен коефициент за пенсиите е 100.

Съгласно член 17, параграф 3 от приложение VII към Правилника за персонала за някои преводи, извършвани от длъжностните лица и от другите служители, се прилагат специални корекционни коефициенти.

3.3.Актуализиране на корекционните коефициенти, приложими към възнагражденията на длъжностните лица, срочно наетите служители и договорно наетите служители на ЕС, служещи в трети държави (член 13, първа алинея от приложение X към ПП)

Членове 11, 12 и 13 от приложение X към ПП съдържат разпоредби относно изплащането на възнагражденията на длъжностните лица и другите служители, служещи в трети държави. Възнагражденията се изплащат в евро в ЕС и за тях се прилага корекционният коефициент, приложим за възнагражденията на длъжностните лица на работа в Белгия, но по искане на длъжностното лице неговото възнаграждение може изцяло или частично да бъде изплатено във валутата на държавата по месторабота. В този случай към възнаграждението се прилага корекционният коефициент за това място на работа и възнаграждението се конвертира по съответния обменен курс.

За да се гарантира, доколкото е възможно, че длъжностните лица, срочно наетите служители и договорно наетите служители на Съюза имат еквивалентна покупателна способност, независимо от мястото си на работа, корекционният коефициент се актуализира веднъж годишно съгласно правилата, определени в приложение XI към ПП. Във връзка с актуализацията всички стойности се приемат за референтни стойности. В срок от две седмици след актуализирането Комисията трябва да публикува актуализираните стойности в серия С на ОВ на ЕС за информация.

За да се установи еквивалентността на покупателната способност на възнагражденията, изплащани в Брюксел, с тази на възнагражденията, които се изплащат в другите места на работа, Евростат изчислява икономическите паритети. Корекционният коефициент се получава, като икономическият паритет се раздели на обменния курс. Използваните обменни курсове се определят съгласно правилата за изпълнение на общия бюджет на ЕС и съответстват на датата на прилагане на корекционните коефициенти.

3.4.Междинно актуализиране на възнагражденията и пенсиите на длъжностните лица и другите служители на ЕС в ЕС (член 65, параграф 2 от ПП)

В член 65, параграф 2 се предвижда, че в случай на съществена промяна в издръжката на живота сумите по член 65, параграф 1 и корекционните коефициенти по член 64 се актуализират в съответствие с приложение XI. В срок от две седмици след актуализирането Комисията трябва да публикува актуализираните суми и корекционни коефициенти в серия С на ОВ на ЕС за информация.

Съгласно член 4, параграф 1 от приложение XI към ПП при значителна промяна в издръжката на живота, настъпила между юни и декември (съобразно с прага на чувствителност, определен в член 6 от приложение XI към ПП), се извършва междинно актуализиране на възнагражденията и пенсиите с действие от 1 януари, като се взема надлежно предвид прогнозата за промяната на покупателната способност през текущия годишен референтен период. Междинните актуализации се вземат предвид при годишната актуализация на заплатите.

Освен това, съгласно член 6 от приложение XI към ПП, междинното актуализиране следва да се извършва за всички места на работа (включително Брюксел и Люксембург), ако прагът на чувствителност е достигнат или надвишен в Брюксел и Люксембург. Ако този праг на чувствителност за Брюксел и Люксембург не е достигнат, междинното актуализиране се извършва само за местата, където прагът на чувствителност е достигнат или надвишен.

Съгласно член 7 от приложение XI към ПП размерът на междинната актуализация е равен на общия индекс, умножен, когато това е приложимо, по половината от прогнозния специфичен индикатор, ако той е отрицателен.

Корекционните коефициенти са съотношението между съответния икономически паритет и обменния курс, предвиден в член 63 от ПП, умножено по размера на актуализацията, ако прагът на чувствителност не е достигнат в Белгия и Люксембург.

3.5.Междинни актуализации на корекционните коефициенти, приложими към възнагражденията на длъжностните лица, срочно наетите служители и договорно наетите служители на ЕС, служещи в трети държави (член 13, втора алинея от приложение X към ПП)

В допълнение към годишното актуализиране на възнагражденията на длъжностните лица, срочно наетите служители и договорно наетите служители на ЕС, служещи в трети държави, съгласно член 13, първа алинея от приложение X към ПП (вж. точка 3.3 по-горе), когато за дадена държава бъде установено, че промяната в издръжката на живота, измерена въз основа на корекционния коефициент и съответния обменен курс, е надвишила 5 % от последната актуализация, се прави междинно актуализиране на корекционния коефициент в съответствие с процедурата, предвидена в член 13, първа алинея от приложение X към ПП.

За да се установи еквивалентността на покупателната способност на възнагражденията, изплащани в Брюксел, с тази на възнагражденията, които се изплащат в другите места на работа, Евростат изчислява икономическите паритети. Корекционният коефициент се получава, като икономическият паритет се раздели на обменния курс. Използваните обменни курсове се определят съгласно правилата за изпълнение на общия бюджет на ЕС и съответстват на датата на прилагане на корекционните коефициенти.

4.Актуализиране за 2018 г. на възнагражденията и пенсиите на длъжностните лица и другите служители на ЕС и на корекционните коефициенти, прилагани към тях

Комисията взема под внимание различните актуализации на възнагражденията и пенсиите на длъжностните лица и другите служители на ЕС, които се правят съгласно приложение XI към ПП през референтния дванадесетмесечен период до 1 юли 2018 г. и преди края на 2018 г. Тези актуализации, посочени в точка 4 по-долу, се основават на статистически данни, изготвени от Статистическата служба на ЕС съгласувано с националните статистически служби на държавите членки и отразяващи положението в държавите членки към 1 юли 2018 г. 1

4.1.Актуализиране за 2018 г. на възнагражденията и пенсиите на длъжностните лица и другите служители на ЕС (член 65, параграф 1, втора алинея от ПП)

В съответствие с член 1 от приложение XI към ПП Евростат изготви доклад относно промяната в издръжката на живота в Белгия и Люксембург, промяната в покупателната способност на възнагражденията, получавани в националните държавни служби, и икономическите паритети, от които произтичат различните корекционни коефициенти. 2

Средната промяна в покупателната способност на възнагражденията на държавните служители през референтния период, измерена със специфичния индикатор, е -0,4 %.

Промяната в издръжката на живота в Белгия и Люксембург през референтния период, измерена с общия индекс, изчислен от Евростат, е +2,1 %. Съгласно член 3, параграф 2 от приложение XI към ПП размерът на актуализацията се определя чрез умножаване на специфичния индикатор по изчисления от Евростат общ индекс. Следователно актуализацията на възнагражденията и пенсиите в Белгия и Люксембург е 1,7 %. Съгласно член 3, параграф 5 от приложение XI към ПП за Белгия и Люксембург не се прилага корекционен коефициент.

Общият специфичен индикатор (- 0,4 %) е над прага, необходим за задействане на клаузата за ограничаване (с долна граница от - 2 %), поради което тя не се прилага.

Тъй като прогнозната промяна на БВП в реално изражение е положителна (+ 2,3 %) 3 , клаузата за изключване не се прилага.

С оглед на това до края на 2018 г. Комисията ще публикува в серия С на ОВ актуализираните суми, посочени в член 65, параграф 1, втора алинея от ПП, приложими от 1 юли 2018 г. към възнагражденията и пенсиите на длъжностните лица и другите служители на Европейския съюз. Тези суми са представени в приложение I към настоящия доклад.

4.2.Актуализиране за 2018 г. на корекционните коефициенти, прилагани към възнагражденията и пенсиите на длъжностните лица и другите служители на ЕС в ЕС (член 64, втора алинея)

В съответствие с член 1 от приложение XI към ПП Евростат изготви доклад относно промяната в издръжката на живота в Белгия и Люксембург, промяната в покупателната способност на възнагражденията, получавани в националните държавни служби, и икономическите паритети, от които произтичат различните корекционни коефициенти. 4

Извън Белгия и Люксембург актуализирането на възнагражденията и пенсиите се определя чрез умножаване на адаптирането в Белгия и Люксембург по промяната на корекционните коефициенти и на обменния курс.

Корекционните коефициенти, приложими към възнагражденията, пенсиите и преводите на част от възнагражденията, са изчислени от Евростат, както следва:

4.1.1.Корекционни коефициенти за служителите извън Белгия и Люксембург

Евростат изчисли, съгласувано с националните статистически служби, икономическите паритети, с които се установява еквивалентността на покупателната способност на възнагражденията, изплащани в Брюксел, с тази на възнагражденията, изплащани в другите места на работа, към 1 юли 2018 г.

Корекционните коефициенти, приложими към възнагражденията на длъжностните лица и другите служители, работещи в държавите членки, различни от Белгия и Люксембург, се определят чрез съотношенията между тези икономически паритети и обменните курсове, приложими към 1 юли 2018 г.

С оглед на това до края на 2018 г. Комисията ще публикува в серия С на ОВ корекционните коефициенти, приложими от 1 юли 2018 г. към възнагражденията и пенсиите на длъжностните лица и другите служители на Европейския съюз. Тези коефициенти са представени в приложение I към настоящия доклад.

4.1.2.Корекционни коефициенти за ПЕНСИИТЕ извън Белгия и Люксембург и корекционни коефициенти за ПРЕВОДИТЕ:

Евростат изчисли, съгласувано с националните статистически служби, икономическите паритети, с които се установява еквивалентността на покупателната способност на пенсиите, изплащани в Белгия, с тази на пенсиите, изплащани в другите държави на пребиваване, към 1 юли 2018 г.

Корекционните коефициенти, изчислени за пенсиите на лицата, които живеят в държави, различни от Белгия и Люксембург, се определят чрез съотношенията между тези икономически паритети и обменните курсове, приложими към 1 юли 2018 г. Съгласно член 20 от приложение XIII към ПП корекционните коефициенти се прилагат само за тази част от пенсията, която съответства на пенсионните права, придобити преди 1 май 2004 г.

Съгласно член 17 от приложение VII към ПП тези корекционни коефициенти се прилагат директно към преводите, извършвани от длъжностните лица и другите служители.

С оглед на това до края на 2018 г. Комисията ще публикува в серия С на ОВ корекционните коефициенти, приложими от 1 юли 2018 г. към пенсиите, изплащани извън Белгия и Люксембург, и корекционните коефициенти за преводите на длъжностните лица и другите служители на Европейския съюз. Тези коефициенти са представени в приложение I към настоящия доклад.

4.3.Актуализиране за 2018 г. на корекционните коефициенти, приложими към възнагражденията на длъжностните лица, срочно наетите служители и договорно наетите служители на ЕС, служещи в трети държави (член 13, първа алинея от приложение X към ПП)

Статистическите данни, с които разполага Комисията, съдържат списък със 145 места на работа. Икономически паритети обаче не бяха представени в случаите, в които няма данни или данните са ненадеждни поради нестабилността на място или по други причини.

Корекционните коефициенти за всички места на работа извън ЕС бяха изчислени към 1 юли 2018 г. При годишната актуализация бяха определени корекционните коефициенти, произтичащи от съобщените от Евростат паритети за 1 юли 2018 г.

С оглед на това до края на 2018 г. Комисията ще публикува в серия С на ОВ корекционните коефициенти, приложими от 1 юли 2018 г. към възнагражденията на длъжностните лица, срочно наетите служители и договорно наетите служители на ЕС, служещи в трети държави. Тези коефициенти са представени в приложение II към настоящия доклад.

4.4.Междинно актуализиране за 2018 г. на възнагражденията и пенсиите на длъжностните лица и другите служители на ЕС в ЕС (член 65, параграф 2 от ПП)

Съгласно член 4 от приложение XI към ПП възнагражденията и пенсиите в местата, в които се наблюдава значителна промяна в издръжката на живота, трябваше да бъдат актуализирани.

Евростат изчисли, съгласувано с националните статистически служби 5 , че промяната в издръжката на живота за Белгия и Люксембург, измерена чрез общия индекс, за периода от юни 2017 г. до декември 2017 г. е 1,0 %.

Промените в издръжката на живота извън Белгия и Люксембург по време на референтния период бяха измерени с имплицитните индекси, изчислени от Евростат 6 . Тези индекси бяха изчислени чрез умножаване на общия индекс по промяната на икономическия паритет.

Прагът на чувствителност за значителна промяна в издръжката на живота е процентът, който съответства на 6 % за дванадесетмесечен период (3 % за шестмесечен период).

Тъй като общият индекс за референтния период (юни 2017 г. — декември 2017 г.) бе 101,0 (т.е. + 1,0 %), тази промяна остана в рамките на определения праг (± 3,0 %). Поради това не бе необходимо междинно актуализиране на номиналните възнаграждения и пенсии на длъжностните лица на ЕС, работещи в Белгия и Люксембург.

Корекционните коефициенти са съотношението между съответния икономически паритет и обменния курс, умножено по стойността на междинната актуализация, ако прагът на чувствителност не е достигнат за Брюксел и Люксембург.

Евростат изчисли, съгласувано с националните статистически служби 7 , че няма място на работа в ЕС, което да е с имплицитен ценови индекс, надхвърлящ определения за периода праг. Поради това не бе необходимо междинно актуализиране на корекционните коефициенти, приложими към възнагражденията на длъжностните лица и другите служители на Европейския съюз.

Също така Евростат изчисли, съгласувано с националните статистически служби 8 , че за нито една държава — членка на ЕС, имплицитният ценови индекс не надхвърля прага за периода. Поради това не бе необходимо междинно актуализиране на корекционните коефициенти, изчислени от Евростат за пенсиите в тези държави.

С оглед на това не бе необходимо Комисията да публикува в серия С на ОВ междинна актуализация на корекционните коефициенти, приложими от 1 януари 2018 г. към възнагражденията и пенсиите на длъжностните лица и другите служители на ЕС, служещи в ЕС.

4.5.Междинни актуализации за 2018 г. на корекционните коефициенти, приложими към възнагражденията на длъжностните лица, срочно наетите служители и договорно наетите служители на ЕС, служещи в трети държави (член 13, втора алинея от приложение X към ПП)

4.1.3.За периода август 2017 г. — януари 2018 г.

Статистическите данни, с които разполага Комисията 9 , показаха, че за някои трети държави промяната в издръжката на живота, измерена чрез корекционния коефициент и съответния обменен курс, е надвишила 5 % след последното определяне на корекционните коефициенти, приложими към възнагражденията на длъжностните лица, срочно наетите служители и договорно наетите служители на Европейския съюз на служба в трети държави, които се изплащат във валутата на държавата по месторабота, т.е. след 1 юли 2017 г.

В съответствие с член 13, втора алинея от приложение X към ПП в този случай трябваше да бъде направена междинна актуализация на корекционния коефициент съгласно процедурата, предвидена в приложение XI към ПП.

При междинната актуализация бяха определени корекционните коефициенти, получени от съобщените от Евростат паритети съответно за 1 август, 1 септември, 1 октомври, 1 ноември и 1 декември 2017 г. и 1 януари 2018 г.

С оглед на това на 13 юни 2018 г. Комисията публикува в серия С 10 на ОВ шест месечни таблици, в които са посочени засегнатите държави, съответните корекционни коефициенти и датите на прилагане за всеки от тях.

4.1.4.За периода февруари 2018 г. — юни 2018 г.

Статистическите данни, с които разполага Комисията 11 , показват, че за някои трети държави промяната в издръжката на живота, измерена чрез корекционния коефициент и съответния обменен курс, е надвишила 5 % след последното определяне на корекционните коефициенти, приложими към възнагражденията на длъжностните лица, срочно наетите служители и договорно наетите служители на ЕС на служба в трети държави, които се изплащат във валутата на държавата по месторабота.

В съответствие с член 13, втора алинея от приложение X към ПП в този случай трябваше да бъде направена междинна актуализация на корекционния коефициент съгласно процедурата, предвидена в приложение XI към ПП.

При междинната актуализация бяха определени корекционните коефициенти, получени от съобщените от Евростат паритети съответно за 1 февруари, 1 март, 1 април, 1 май и 1 юни 2018 г.

С оглед на това до края на 2018 г. Комисията ще публикува в серия С на ОВ пет месечни таблици, в които са посочени засегнатите държави, съответните корекционни коефициенти и датите на прилагане за всеки от тях, представени в приложение III към настоящия доклад.

5.Отражение върху бюджета на възнагражденията и пенсиите на длъжностните лица и другите служители на ЕС и на корекционните коефициенти, прилагани към тях

Тази точка съдържа подробна оценка на въздействието върху бюджета на актуализациите, засягащи възнагражденията и пенсиите на персонала на ЕС през 2018 г.

5.1.Актуализиране за 2018 г. на възнагражденията и пенсиите на длъжностните лица и другите служители на ЕС (член 65, параграф 1, втора алинея от ПП)

Актуализирането на сумите, посочени в член 65, параграф 1, втора алинея от ПП, има финансово отражение върху всички бюджетни редове, предназначени за разходи за персонала във всички институции и агенции.

В милиони евро

Функция V

Други функции (от I до IV)

Година
2018

Година
2019

Следващи години

Година
2018

Година
2019

Следващи години

Очаквано отражение върху разходите

+ 54,4

+ 108,9

+ 108,9

+ 14,3

+ 28,5

+ 28,5

Очаквано отражение върху приходите

+ 9,5

+ 19,0

+ 19,0

+ 2,4

+ 4,8

+ 4,8

5.2.Актуализиране за 2018 г. на корекционните коефициенти, прилагани към възнагражденията и пенсиите на длъжностните лица и другите служители на ЕС в ЕС (член 64, втора алинея и член 20, параграф 1 от приложение XIII)

Пораждащото действие от 1 юли 2018 г. актуализиране на корекционните коефициенти, прилагани към възнагражденията и пенсиите на служителите на ЕС в държавите членки, но извън Брюксел и Люксембург, има финансово отражение върху няколко бюджетни реда, предназначени за разходи за персонала.

В милиони евро

Функция V

Други функции (от I до IV)

Година
2018

Година
2019

Следващи години

Година
2018

Година
2019

Следващи години

Очаквано отражение върху разходите

- 0,3

- 0,7

- 0,7

+ 3,9

+ 7,8

+ 7,8

5.3.Актуализиране за 2018 г. на корекционните коефициенти, приложими към възнагражденията на длъжностните лица, срочно наетите служители и договорно наетите служители на ЕС, служещи в трети държави (член 13, първа алинея от приложение X към ПП)

Пораждащото действие от 1 юли 2018 г. годишно актуализиране на корекционните коефициенти, прилагани към възнагражденията на служителите на ЕС на служба в трети държави, има финансово отражение върху няколко бюджетни реда, предназначени за разходи за персонала в рамките на функция V.

В милиони евро

Функция V

Година
2018

Година
2019

Следващи години

Очаквано отражение върху разходите

- 1,2

- 2,4

- 2,4

5.4.Междинни актуализации за 2018 г. на корекционните коефициенти, приложими към възнагражденията на длъжностните лица, срочно наетите служители и договорно наетите служители на ЕС, служещи в трети държави (член 13, втора алинея от приложение X към ПП)

5.1.1.За периода август 2017 г. — януари 2018 г.

Пораждащото действие от 1 август 2017 г., 1 септември 2017 г., 1 октомври 2017 г., 1 ноември 2017 г., 1 декември 2017 г. и 1 януари 2018 г. междинно актуализиране на определени корекционни коефициенти, прилагани към възнагражденията на служителите на ЕС на служба в трети държави, има финансово отражение върху няколко бюджетни реда, предназначени за разходи за персонала в рамките на функция V.

В милиони евро

Функция V

Година
2018

Година
2019

Следващи години

Очаквано отражение върху разходите

+ 0,2

+ 0,4

+ 0,4

5.1.2.За периода февруари 2018 г. — юни 2018 г.

Пораждащото действие от 1 февруари 2018 г., 1 март 2018 г., 1 април 2018 г., 1 май 2018 г. и 1 юни 2018 г. междинно актуализиране на определени корекционни коефициенти, прилагани към възнагражденията на служителите на ЕС на служба в трети държави, има финансово отражение върху няколко бюджетни реда, предназначени за разходи за персонала в рамките на функция V.

В милиони евро

Функция V

Година
2018

Година
2019

Следващи години

Очаквано отражение върху разходите

- 0,5

- 1,0

- 1,0



Приложения:

(1)Проект на публикация в серия С на Официален вестник на Европейския съюз — Актуализиране за 2018 г. на възнагражденията и пенсиите на длъжностните лица и другите служители на ЕС и на корекционните коефициенти, прилагани към тях

(2)Проект на публикация в серия С на Официален вестник на Европейския съюз — Актуализиране за 2018 г. на корекционните коефициенти, приложими към възнагражденията на длъжностните лица, срочно наетите служители и договорно наетите служители на ЕС, служещи в трети държави

(3)Проект на публикация в серия С на Официален вестник на Европейския съюз — Междинно актуализиране на корекционните коефициенти, приложими към възнагражденията на длъжностните лица, срочно наетите служители и договорно наетите служители на ЕС, служещи в трети държави, за периода февруари 2018 г. — юни 2018 г.

(1)      По-специално, използват се следните доклади на Евростат:
(2)      Доклад на Евростат от 31 октомври 2018 г. относно годишното актуализиране за 2018 г. на възнагражденията и пенсиите на длъжностните лица на ЕС в съответствие с членове 64 и 65 от Правилника за персонала и приложение XI към него, приложимо за длъжностните лица и другите служители на Европейския съюз, за адаптиране, считано от 1 юли 2018 г., на възнагражденията на активно заетия персонал и на пенсиите на пенсионираните служители и за актуализиране, считано от 1 юли 2018 г., на корекционните коефициенти, прилагани към възнагражденията на активно заетия персонал с месторабота в ЕС и извън ЕС, към пенсиите на пенсионираните служители в зависимост от държавата им на пребиваване и за прехвърлянето на пенсии.
(3)      Според европейската икономическа прогноза, оповестена от ГД „Икономически и финансови въпроси“ на 3 май 2018 г., растежът на БВП за ЕС като цяло през 2018 г. ще бъде + 2,3 % в реално изражение и през 2019 г. ще остане на същото равнище, т.е. + 2,0 %.
(4)      Доклад на Евростат от 31 октомври 2018 г. относно годишното актуализиране за 2018 г. на възнагражденията и пенсиите на длъжностните лица на ЕС (вж. бележка под линия 2 по-горе).
(5)      Доклад на Евростат от 3 май 2018 г. относно междинното актуализиране на възнагражденията и пенсиите на длъжностните лица на ЕС в съответствие с членове 64 и 65 от Правилника за персонала и приложение XI към него, приложимо за длъжностните лица и другите служители на Европейския съюз.
(6)      Пак там.
(7)      Пак там.
(8)      Пак там.
(9)      Доклад на Евростат от 24 април 2018 г. относно междинното актуализиране на корекционните коефициенти, приложими към възнагражденията на длъжностните лица, срочно наетите служители и договорно наетите служители на Европейския съюз, работещи в делегации извън ЕС, в съответствие с член 64 от Правилника за персонала и приложения X и XI към него, приложимо за длъжностните лица и другите служители на Европейския съюз.
(10)      ОВ C 203/13 от 13 юни 2018 г.
(11)      Доклад на Евростат от 10 октомври 2018 г. относно междинното актуализиране на корекционните коефициенти, приложими към възнагражденията на длъжностните лица, срочно наетите служители и договорно наетите служители на Европейския съюз, работещи в делегации извън ЕС, в съответствие с член 64 от Правилника за персонала и приложения X и XI към него, приложимо за длъжностните лица и другите служители на Европейския съюз.
Top

Брюксел, 30.11.2018

COM(2018) 781 final

ПРИЛОЖЕНИЯ

към

Доклад на Комисията до Европейския парламент и Съвета

относно данните, свързани с отражението върху бюджета на годишното актуализиране за 2018 г. на възнагражденията и пенсиите на длъжностните лица и другите служители на Европейския съюз и на корекционните коефициенти, прилагани към тях


ПРИЛОЖЕНИЕ I

ГОДИШНО АКТУАЛИЗИРАНЕ ЗА 2018 Г. НА ВЪЗНАГРАЖДЕНИЯТА И ПЕНСИИТЕ НА ДЛЪЖНОСТНИТЕ ЛИЦА И ДРУГИТЕ СЛУЖИТЕЛИ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ И НА КОРЕКЦИОННИТЕ КОЕФИЦИЕНТИ, ПРИЛАГАНИ КЪМ ТЯХ

1.1. Таблица с размерите на основните месечни заплати за всяка степен и стъпка във функционалните групи AD и AST по член 66 от Правилника за персонала, приложими от 1 юли 2018 г.:

1.7.2018 г.

СТЪПКА

СТЕПЕН

1

2

3

4

5

16

18 621,89

19 404,41

20 219,80

15

16 458,65

17 150,26

17 870,93

18 368,13

18 621,89

14

14 546,67

15 157,95

15 794,90

16 234,35

16 458,65

13

12 856,84

13 397,10

13 960,06

14 348,46

14 546,67

12

11 363,30

11 840,79

12 338,36

12 681,63

12 856,84

11

10 043,25

10 465,27

10 905,04

11 208,44

11 363,30

10

8 876,57

9 249,56

9 638,25

9 906,39

10 043,25

9

7 845,39

8 175,07

8 518,61

8 755,60

8 876,57

8

6 934,02

7 225,39

7 529,01

7 738,49

7 845,39

7

6 128,51

6 386,04

6 654,39

6 839,53

6 934,02

6

5 416,58

5 644,20

5 881,36

6 045,00

6 128,51

5

4 787,36

4 988,53

5 198,15

5 342,77

5 416,58

4

4 231,23

4 409,02

4 594,29

4 722,11

4 787,36

3

3 739,68

3 896,84

4 060,60

4 173,55

4 231,23

2

3 305,26

3 444,15

3 588,88

3 688,73

3 739,68

1

2 921,30

3 044,05

3 171,96

3 260,23

3 305,26

2. Таблица с размерите на основните месечни заплати за всяка степен и стъпка във функционалната група AST/SC по член 66 от Правилника за персонала, приложими от 1 юли 2018 г.:

1.7.2018 г.

СТЪПКА

СТЕПЕН

1

2

3

4

5

6

4 749,36

4 948,94

5 156,90

5 300,36

5 373,60

5

4 197,65

4 374,04

4 558,48

4 684,64

4 749,36

4

3 710,03

3 865,91

4 028,37

4 140,45

4 197,65

3

3 279,03

3 416,81

3 560,42

3 659,45

3 710,03

2

2 898,11

3 019,90

3 146,81

3 234,35

3 279,03

1

2 561,45

2 669,09

2 781,25

2 858,61

2 898,11

3. Таблица с корекционните коефициенти, приложими към възнагражденията и пенсиите на длъжностните лица и другите служители на Европейския съюз съгласно член 64 от Правилника за персонала, която съдържа:

– корекционните коефициенти, приложими от 1 юли 2018 г. към възнагражденията на длъжностните лица и другите служители съгласно член 64 от Правилника за персонала (колона 2 от таблицата по-долу);

– корекционните коефициенти, приложими от 1 януари 2019 г. съгласно член 17, параграф 3 от приложение VII към Правилника за персонала към преводите, извършвани от длъжностни лица и други служители (колона 3 от таблицата по-долу);

– корекционните коефициенти, приложими от 1 юли 2018 г. към пенсиите съгласно член 20, параграф 1 от приложение XIII към Правилника за персонала (колона 4 от таблицата по-долу);

1

2

3

4

 

Възнаграждение

Преводи

Пенсии

Държава/Място

1.7.2018 г.

1.1.2019 г.

1.7.2018 г.

България

55,2

53,4

 

Чешка република

83,0

72,2

 

Дания

131,9

134,7

134,7

Германия

99,3

100,4

100,4

Бон

95,6

 

Карлсруе

96,7

 

Мюнхен

110,0

 

Естония

82,2

84,1

 

Ирландия

117,7

119,4

119,4

Гърция

81,8

79,4

 

Испания

91,7

90,6

 

Франция

116,7

108,9

108,9

Хърватия

76,4

68,0

 

Италия

96,5

95,4

 

Варезе

90,9

 

Кипър

77,9

82,0

 

Латвия

77,6

70,4

 

Литва

73,6

66,3

 

Унгария

71,9

60,7

 

Малта

90,2

92,7

 

Нидерландия

109,9

108,7

108,7

Австрия

106,3

107,7

107,7

Полша

68,6

58,2

 

Португалия

85,7

85,5

 

Румъния

64,0

54,8

 

Словения

84,6

81,9

 

Словакия

78,5

68,3

 

Финландия

118,5

118,3

118,3

Швеция

122,0

110,9

110,9

Обединено кралство

134,7

122,3

122,3

Кълам

102,6

 

4.1. Размер на надбавката за отпуск за отглеждане на дете по член 42а, втора алинея от Правилника за персонала, приложим от 1 юли 2018 г.: 1003,49 EUR.

4.2. Размер на надбавката за отпуск за отглеждане на дете по член 42а, трета алинея от Правилника за персонала, приложим от 1 юли 2018 г.: 1337,99 EUR.

5.1. Основен размер на надбавката за жилищни нужди по член 1, параграф 1 от приложение VII към Правилника за персонала, приложим от 1 юли 2018 г.: 187,69 EUR.

5.2. Размер на надбавката за дете на издръжка по член 2, параграф 1 от приложение VII към Правилника за персонала, приложим от 1 юли 2018 г.: 410,11 EUR.

5.3. Размер на надбавката за образование по член 3, параграф 1 от приложение VII към Правилника за персонала, приложим от 1 юли 2018 г.: 278,25 EUR.

5.4. Размер на надбавката за образование по член 3, параграф 2 от приложение VII към Правилника за персонала, приложим от 1 юли 2018 г.: 100,18 EUR.

5.5. Минимален размер на надбавката за експатриране по член 69 от Правилника за персонала и член 4, параграф 1, втора алинея от приложение VII към него, приложим от 1 юли 2018 г.: 556,25 EUR.

5.6. Размер на надбавката за експатриране по член 134 от Условията за работа на другите служители, приложим от 1 юли 2018 г.: 399,88 EUR.

6.1. Размер на надбавката за километри по член 7, параграф 2 от приложение VII към Правилника за персонала, приложим от 1 юли 2018 г.:

0 EUR за всеки километър от

0 до 200 километра

0,2069 EUR за всеки километър от

201 до 1 000 километра

0,3449 EUR за всеки километър от

1 001 до 2 000 километра

0,2069 EUR за всеки километър от

2 001 до 3 000 километра

0,0689 EUR за всеки километър от

3 001 до 4 000 километра

0,0333 EUR за всеки километър от

4 001 до 10 000 километра

0 EUR за всеки километър над

10 000 километра

6.2. Размер на допълнителната еднократна обща сума към надбавката за километри по член 7, параграф 2 от приложение VII към Правилника за персонала, приложим от 1 юли 2018 г.:

– 103,44 EUR, ако географското разстояние между местата, посочени в параграф 1, е между 600 и 1 200 километра,

– 206,88 EUR, ако географското разстояние между местата, посочени в параграф 1, е по-голямо от 1 200 километра.

7.1. Размер на надбавката за километри по член 8, параграф 2 от приложение VII към Правилника за персонала, приложим от 1 януари 2019 г.:

0 EUR за всеки километър от

0 до 200 километра

0,4172 EUR за всеки километър от

201 до 1 000 километра

0,6952 EUR за всеки километър от

1 001 до 2 000 километра

0,4172 EUR за всеки километър от

2 001 до 3 000 километра

0,1389 EUR за всеки километър от

3 001 до 4 000 километра

0,0671 EUR за всеки километър от

4 001 до 10 000 километра

0 EUR за всеки километър над

10 000 километра. 

7.2. Размер на допълнителната еднократна обща сума към надбавката за километри по член 8, параграф 2 от приложение VII към Правилника за персонала, приложим от 1 януари 2019 г.:

– 208,55 EUR, ако географското разстояние между мястото на работа и мястото на произход е между 600 и 1 200 километра,

– 417,07 EUR, ако географското разстояние между мястото на работа и мястото на произход е по-голямо от 1 200 километра.

8. Размер на дневната надбавка по член 10, параграф 1 от приложение VII към Правилника за персонала, приложим от 1 юли 2018 г.:

-    43,11 EUR за длъжностно лице, което има право на надбавка за жилищни нужди;

-    34,76 EUR за длъжностно лице, което няма право на надбавка за жилищни нужди.

9. Размер на долната граница за надбавката за настаняване по член 24, параграф 3 от Условията за работа на другите служители, приложим от 1 юли 2018 г.:

-    1227,20 EUR за служител, който има право на надбавка за жилищни нужди;

-    729,69 EUR за служител, който няма право на надбавка за жилищни нужди.

10.1. Размер на долната и горната граница на обезщетението за безработица по член 28а, параграф 3, втора алинея от Условията за работа на другите служители, приложим от 1 юли 2018 г.:

– 1471,78 EUR (долна граница);

– 2943,56 EUR (горна граница).

10.2. Размер на стандартната надбавка по член 28а, параграф 7 от Условията за работа на другите служители, приложим от 1 юли 2018 г. — 1337,99 EUR.

11. Таблица с размерите на основните заплати, предвидени в член 93 от Условията за работа на другите служители, приложими от 1 юли 2018 г.:

ФУНКЦИОНАЛНА ГРУПА

1.7.2018 г.

СТЪПКА

СТЕПЕН

1

2

3

4

5

6

7

IV

18

6 419,44

6 552,93

6 689,20

6 828,30

6 970,31

7 115,26

7 263,22

 

17

5 673,67

5 791,65

5 912,09

6 035,04

6 160,54

6 288,65

6 419,44

 

16

5 014,53

5 118,79

5 225,25

5 333,92

5 444,85

5 558,09

5 673,67

 

15

4 431,96

4 524,13

4 618,22

4 714,25

4 812,29

4 912,36

5 014,53

 

14

3 917,09

3 998,55

4 081,71

4 166,59

4 253,25

4 341,67

4 431,96

 

13

3 462,02

3 534,02

3 607,50

3 682,54

3 759,11

3 837,28

3 917,09

III

12

4 431,90

4 524,06

4 618,15

4 714,17

4 812,20

4 912,26

5 014,42

 

11

3 917,06

3 998,50

4 081,65

4 166,52

4 253,17

4 341,61

4 431,90

 

10

3 462,01

3 534,00

3 607,48

3 682,51

3 759,08

3 837,25

3 917,06

 

9

3 059,83

3 123,46

3 188,41

3 254,73

3 322,41

3 391,48

3 462,01

 

8

2 704,38

2 760,62

2 818,03

2 876,62

2 936,45

2 997,51

3 059,83

II

7

3 059,76

3 123,41

3 188,37

3 254,67

3 322,39

3 391,48

3 462,02

 

6

2 704,25

2 760,49

2 817,91

2 876,52

2 936,34

2 997,42

3 059,76

 

5

2 390,04

2 439,74

2 490,49

2 542,30

2 595,16

2 649,15

2 704,25

 

4

2 112,33

2 156,26

2 201,12

2 246,91

2 293,63

2 341,34

2 390,04

I

3

2 602,23

2 656,23

2 711,37

2 767,64

2 825,07

2 883,70

2 943,56

 

2

2 300,47

2 348,22

2 396,96

2 446,71

2 497,49

2 549,33

2 602,23

 

1

2 033,73

2 075,95

2 119,02

2 163,00

2 207,89

2 253,72

2 300,47

12. Размер на долната граница на надбавката за настаняване по член 94 от Условията за работа на другите служители, приложим от 1 юли 2018 г.:

-    923,07 EUR за служител, който има право на надбавка за жилищни нужди;

-    547,27 EUR за служител, който няма право на надбавка за жилищни нужди.

13.1. Размер на долната и горната граница на обезщетението за безработица по член 96, параграф 3, втора алинея от Условията за работа на другите служители, приложим от 1 юли 2018 г.:

– 1103,83 EUR (долна граница);

– 2207,65 EUR (горна граница).

13.2 Размер на стандартната надбавка по член 96, параграф 7 от Условията за работа на другите служители: 1003,49 EUR.

13.3 Размер на долната и горната граница на обезщетението за безработица по член 136 от Условията за работа на другите служители, приложим от 1 юли 2018 г.:

– 971,13 EUR (долна граница);

– 2285,02 EUR (горна граница).

14. Размер на надбавките за работа на смени, предвидени в член 1, параграф 1, първа алинея от Регламент (ЕОВС, ЕИО, Евратом) № 300/76 на Съвета 1 :

– 420,64 EUR;

– 634,89 EUR;

– 694,17 EUR;

– 946,38 EUR.

15. Коефициент, приложим от 1 юли 2018 г., към сумите, посочени в член 4 от Регламент (ЕИО, Евратом, ЕОВС) № 260/68 на Съвета 2 : 6,0720.



16. Таблица с размерите по член 8, параграф 2 от приложение XIII към Правилника за персонала, приложими от 1 юли 2018 г.:

1.7.2018 г.

СТЪПКА

СТЕПЕН

1

2

3

4

5

6

7

8

16

18 621,89

19 404,41

20 219,80

20 219,80

20 219,80

20 219,80

 

 

15

16 458,65

17 150,26

17 870,93

18 368,13

18 621,89

19 404,41

 

 

14

14 546,67

15 157,95

15 794,90

16 234,35

16 458,65

17 150,26

17 870,93

18 621,89

13

12 856,84

13 397,10

13 960,06

14 348,46

14 546,67

 

 

 

12

11 363,30

11 840,79

12 338,36

12 681,63

12 856,84

13 397,10

13 960,06

14 546,67

11

10 043,25

10 465,27

10 905,04

11 208,44

11 363,30

11 840,79

12 338,36

12 856,84

10

8 876,57

9 249,56

9 638,25

9 906,39

10 043,25

10 465,27

10 905,04

11 363,30

9

7 845,39

8 175,07

8 518,61

8 755,60

8 876,57

 

 

 

8

6 934,02

7 225,39

7 529,01

7 738,49

7 845,39

8 175,07

8 518,61

8 876,57

7

6 128,51

6 386,04

6 654,39

6 839,53

6 934,02

7 225,39

7 529,01

7 845,39

6

5 416,58

5 644,20

5 881,36

6 045,00

6 128,51

6 386,04

6 654,39

6 934,02

5

4 787,36

4 988,53

5 198,15

5 342,77

5 416,58

5 644,20

5 881,36

6 128,51

4

4 231,23

4 409,02

4 594,29

4 722,11

4 787,36

4 988,53

5 198,15

5 416,58

3

3 739,68

3 896,84

4 060,60

4 173,55

4 231,23

4 409,02

4 594,29

4 787,36

2

3 305,26

3 444,15

3 588,88

3 688,73

3 739,68

3 896,84

4 060,60

4 231,23

1

2 921,30

3 044,05

3 171,96

3 260,23

3 305,26

 

 

 

17. Размер, приложим от 1 юли 2018 г., на общата надбавка по предишния член 4а от приложение VII към Правилника за персонала в сила преди 1 май 2004 г., която се използва за прилагането на член 18, параграф 1 от приложение XIII към Правилника за персонала:

– 145,11 EUR на месец за длъжностните лица със степен C4 или C5;

– 222,49 EUR на месец за длъжностните лица със степен C1, C2 или C3.

18. Таблица с размерите на основните заплати, предвидени в член 133 от Условията за работа на другите служители, приложими от 1 юли 2018 г.:

Степен

1

2

3

4

5

6

7

Основна заплата при работа на пълен работен ден

1 849,92

2 155,16

2 336,63

2 533,40

2 746,74

2 978,06

3 228,84

Степен

8

9

10

11

12

13

14

Основна заплата при работа на пълен работен ден

3 500,76

3 795,56

4 115,18

4 461,71

4 837,44

5 244,79

5 686,47

Степен

15

16

17

18

19

 

 

Основна заплата при работа на пълен работен ден

6 165,33

6 684,53

7 247,44

7 857,74

8 519,46

 

 

ПРИЛОЖЕНИЕ II

ГОДИШНО АКТУАЛИЗИРАНЕ

НА КОРЕКЦИОННИТЕ КОЕФИЦИЕНТИ, ПРИЛОЖИМИ КЪМ ВЪЗНАГРАЖДЕНИЯТА НА ДЛЪЖНОСТНИТЕ ЛИЦА, СРОЧНО НАЕТИТЕ СЛУЖИТЕЛИ И ДОГОВОРНО НАЕТИТЕ СЛУЖИТЕЛИ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ, СЛУЖЕЩИ В ТРЕТИ ДЪРЖАВИ 3

МЯСТО НА РАБОТА

Икономически паритет
Юли 2018 г.

Обменен курс
Юли 2018 г. (*)

Корекционен коефициент
Юли 2018 г. (**)

Афганистан (***)

Албания

78,54

125,890

62,4

Алжир

86,48

136,783

63,2

Ангола

343,4

285,198

120,4

Аржентина

14,93

31,3784

47,6

Армения

427,0

561,830

76,0

Австралия

1,565

1,57780

99,2

Азербайджан

1,420

1,96911

72,1

Бангладеш

81,53

96,9497

84,1

Барбадос

2,424

2,32901

104,1

Беларус

1,795

2,32260

77,3

Белиз

1,810

2,31521

78,2

Бенин

566,9

655,957

86,4

Боливия

6,558

8,00385

81,9

Босна и Херцеговина (Баня Лука) (***)

Босна и Херцеговина (Сараево)

1,261

1,95583

64,5

Ботсуана

8,563

11,9904

71,4

Бразилия

3,085

4,48220

68,8

Буркина Фасо

623,2

655,957

95,0

Бурунди

1744

2071,08

84,2

Камбоджа

3548

4780,50

74,2

Камерун

515,6

655,957

78,6

Канада

1,416

1,53980

92,0

Кабо Верде

77,87

110,265

70,6

Централноафриканска република

736,4

655,957

112,3

Чад

575,2

655,957

87,7

Чили

652,5

740,594

88,1

Китай

6,979

7,67280

91,0

Колумбия

2198

3391,12

64,8

Коморски острови

382,6

491,968

77,8

Конго (Бразавил)

769,4

655,957

117,3

Коста Рика

479,7

656,994

73,0

Куба (*)

0,9105

1,15830

78,6

Демократична република Конго (Киншаса)

2755

1898,97

145,1

Джибути

175,1

205,854

85,1

Доминиканска република

35,17

57,7262

60,9

Еквадор (*)

0,8473

1,15830

73,2

Египет

11,09

20,9047

53,1

Ел Салвадор (*)

0,8081

1,15830

69,8

Еритрея

18,97

17,7961

106,6

Етиопия

21,49

32,0863

67,0

Фиджи

1,812

2,45158

73,9

Бивша югославска република Македония

32,60

61,4950

53,0

Габон

734,2

655,957

111,9

Гамбия

38,25

55,6300

68,8

Грузия

1,778

2,85610

62,3

Гана

4,021

5,23285

76,8

Гватемала

7,385

8,67709

85,1

Гвинея (Конакри)

8609

10488,4

82,1

Гвинея Бисау

486,1

655,957

74,1

Гвиана

181,1

244,240

74,1

Хаити

70,90

77,3402

91,7

Хондурас

18,88

27,7598

68,0

Хонконг

10,16

9,09060

111,8

Исландия

179,4

124,200

144,4

Индия

58,04

79,6830

72,8

Индонезия (Банда Асех) (***)

Индонезия (Джакарта)

11882

16598,4

71,6

Иран (***)

Ирак (***)

Израел

4,362

4,22710

103,2

Кот д’Ивоар

627,1

655,957

95,6

Ямайка

117,9

151,437

77,9

Япония

125,2

127,630

98,1

Йордания

0,817

0,82123

99,5

Казахстан

255,7

395,420

64,7

Кения

93,01

117,864

78,9

Косово

0,6959

1,00000

69,6

Киргизстан

56,85

78,9486

72,0

Лаос

7727

9794,00

78,9

Ливан

1716

1746,14

98,3

Лесото

9,922

16,0621

61,8

Либерия (*)

1,961

1,15830

169,3

Либия (***)

Мадагаскар

3166

3880,40

81,6

Малави

492,9

847,355

58,2

Малайзия

3,173

4,68240

67,8

Мали

577,7

655,957

88,1

Мавритания

28,71

41,6250

69,0

Мавриций

28,83

40,5873

71,0

Мексико

12,82

23,2921

55,0

Молдова

13,09

19,7423

66,3

Монголия

1919

2854,76

67,2

Черна гора

0,6388

1,00000

63,9

Мароко

7,750

11,0871

69,9

Мозамбик

54,01

69,0850

78,2

Мианмар/Бирма

1014

1557,91

65,1

Намибия

10,94

16,0621

68,1

Непал

118,9

127,320

93,4

Нова Каледония

128,8

119,332

107,9

Нова Зеландия

1,582

1,71350

92,3

Никарагуа

27,46

36,5386

75,2

Нигер

499,7

655,957

76,2

Нигерия

282,6

356,804

79,2

Норвегия

12,38

9,47400

130,7

Пакистан

72,04

142,329

50,6

Панама (*)

0,8612

1,15830

74,4

Папуа-Нова Гвинея

3,362

3,80394

88,4

Парагвай

4054

6591,92

61,5

Перу

3,249

3,79227

85,7

Филипини

45,64

61,9600

73,7

Русия

69,50

73,0951

95,1

Руанда

813,0

1006,97

80,7

Самоа

2,221

2,98270

74,5

Саудитска Арабия

3,805

4,34363

87,6

Сенегал

654,0

655,957

99,7

Сърбия

64,13

118,141

54,3

Сиера Леоне

8316

8948,64

92,9

Сингапур

1,918

1,58310

121,2

Соломонови острови

9,984

9,04922

110,3

Сомалия (***)

Южна Африка

8,944

16,0621

55,7

Южна Корея

1216

1300,27

93,5

Южен Судан

261,0

161,775

161,3

Шри Ланка

149,6

185,938

80,5

Судан

26,14

33,9080

77,1

Суринам

5,501

8,65018

63,6

Свазиленд

10,25

16,0621

63,8

Швейцария (Берн)

1,398

1,15560

121,0

Швейцария (Женева)

1,398

1,15560

121,0

Сирия (***)

Тайван

28,73

35,3044

81,4

Таджикистан

5,192

10,5821

49,1

Танзания

2086

2648,08

78,8

Тайланд

30,48

38,3630

79,5

Източен Тимор (*)

0,9682

1,15830

83,6

Того

514,5

655,957

78,4

Тринидад и Тобаго

5,994

8,09590

74,0

Тунис

2,009

3,12150

64,4

Турция

2,944

5,33050

55,2

Туркменистан

3,398

4,05405

83,8

Уганда

2711

4510,68

60,1

Украйна

24,01

30,3169

79,2

Обединени арабски емирства

4,130

4,25920

97,0

Съединени американски щати (Ню Йорк)

1,171

1,15830

101,1

Съединени американски щати (Вашингтон)

1,018

1,15830

87,9

Уругвай

32,81

36,3590

90,2

Узбекистан

3548

9117,74

38,9

Вануату

129,6

129,864

99,8

Венецуела (***)

Виетнам

15340

26554,0

57,8

Западен бряг — Ивицата Газа

4,362

4,22710

103,2

Йемен (***)

Замбия

8,634

11,5640

74,7

Зимбабве (*)

0,9861

1,15830

85,1

(*) 1 EUR = x единици местна валута (USD за Куба, Ел Салвадор, Еквадор, Либерия, Панама, Източен Тимор и Зимбабве).

(**) Брюксел и Люксембург = 100 %.

(***) Няма данни поради местната нестабилност или ненадеждността на данните.



ПРИЛОЖЕНИЕ III

МЕЖДИННО АКТУАЛИЗИРАНЕ НА КОРЕКЦИОННИТЕ КОЕФИЦИЕНТИ, ПРИЛОЖИМИ КЪМ ВЪЗНАГРАЖДЕНИЯТА НА ДЛЪЖНОСТНИТЕ ЛИЦА, СРОЧНО НАЕТИТЕ СЛУЖИТЕЛИ И ДОГОВОРНО НАЕТИТЕ СЛУЖИТЕЛИ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ, СЛУЖЕЩИ В ТРЕТИ ДЪРЖАВИ 4

ФЕВРУАРИ 2018 г.

МЯСТО НА РАБОТА

Икономически паритет
Февруари 2018 г.

Обменен курс
Февруари 2018 г. (*)

Корекционен коефициент
Февруари 2018 г. (**)

Аржентина

14,07

24,2955

57,9

Демократична република Конго

4014

1989,26

201,8

Етиопия

20,19

33,9224

59,5

Либерия

1,893

1,24210

152,4

Мавритания

29,26

44,0000

66,5

Никарагуа

25,25

38,4042

65,7

Нигерия

285,9

378,539

75,5

Саудитска Арабия

3,794

4,65788

81,5

Южен Судан

190,6

163,095

116,9

Судан

21,15

22,2084

95,2

Танзания

1909

2783,14

68,6

Туркменистан

2,897

4,34735

66,6

Обединени арабски емирства

4,208

4,53820

92,7

Узбекистан

3314

10155,1

32,6

(*)

1 EUR = x единици местна валута, с изключение на USD за: Куба, Ел Салвадор, Еквадор, Либерия, Панама, Източен Тимор, Зимбабве.

(**)

Брюксел и Люксембург = 100.

МАРТ 2018 г.

МЯСТО НА РАБОТА

Икономически паритет
Март 2018 г.

Обменен курс
Март 2018 г. (*)

Корекционен коефициент
Март 2018 г. (**)

Конго

756,2

655,957

115,3

Демократична република Конго

3734

1982,40

188,4

Хаити

67,38

78,9035

85,4

Мали

612,9

655,957

93,4

Нигер

526,6

655,957

80,3

Южен Судан

237,5

162,677

146,0

Шри Ланка

143,4

191,185

75,0

Замбия

8,763

12,0909

72,5

(*)

1 EUR = x единици местна валута, с изключение на USD за: Куба, Ел Салвадор, Еквадор, Либерия, Панама, Източен Тимор, Зимбабве.

(**)

Брюксел и Люксембург = 100.

АПРИЛ 2018 г.

МЯСТО НА РАБОТА

Икономически паритет
Април 2018 г.

Обменен курс
Април 2018 г. (*)

Корекционен коефициент
Април 2018 г. (**)

Азербайджан

1,396

2,10766

66,2

Барбадос

2,680

2,49288

107,5

Бенин

614,0

655,957

93,6

Демократична република Конго

3491

1988,37

175,6

Гана

4,066

5,44130

74,7

Гвинея Бисау

520,4

655,957

79,3

Лаос

8610

10229,5

84,2

Мозамбик

54,55

77,2650

70,6

Намибия

10,66

14,5029

73,5

Филипини

46,27

64,8730

71,3

Сиера Леоне

8282

9436,51

87,8

Южен Судан

260,4

165,143

157,7

Судан

23,01

36,2061

63,6

Тунис

1,974

2,95460

66,8

Турция

2,810

4,95610

56,7

Туркменистан

3,141

4,33930

72,4

(*)

1 EUR = x единици местна валута, с изключение на USD за: Куба, Ел Салвадор, Еквадор, Либерия, Панама, Източен Тимор, Зимбабве.

(**)

Брюксел и Люксембург = 100.

МАЙ 2018 г.

МЯСТО НА РАБОТА

Икономически паритет
Май 2018 г.

Обменен курс
Май 2018 г. (*)

Корекционен коефициент
Май 2018 г. (**)

Аржентина

15,08

24,4538

61,7

Демократична република Конго

3259

1975,80

164,9

Грузия

1,745

3,02820

57,6

Гвинея

8335

11016,6

75,7

Руанда

806,3

1043,88

77,2

Южен Судан

298,4

164,087

181,9

Танзания

2036

2760,41

73,8

(*)

1 EUR = x единици местна валута, с изключение на USD за: Куба, Ел Салвадор, Еквадор, Либерия, Панама, Източен Тимор, Зимбабве.

(**)

Брюксел и Люксембург = 100.

ЮНИ 2018 г.

МЯСТО НА РАБОТА

Икономически паритет
Юни 2018 г.

Обменен курс
Юни 2018 г. (*)

Корекционен коефициент
Юни 2018 г. (**)

Кабо Верде

79,55

110,265

72,1

Демократична република Конго

3053

1900,45

160,6

Египет

10,76

20,6955

52,0

Етиопия

21,31

32,2788

66,0

Мали

580,9

655,957

88,6

Никарагуа

26,89

36,5462

73,6

Южен Судан

268,3

160,822

166,8

Шри Ланка

154,0

184,828

83,3

Судан

24,65

40,3459

61,1

Туркменистан

3,384

4,07120

83,1

(*)

1 EUR = x единици местна валута, с изключение на USD за: Куба, Ел Салвадор, Еквадор, Либерия, Панама, Източен Тимор, Зимбабве.

(**)

Брюксел и Люксембург = 100.

(1)

   Регламент (EОВС, EИО, Eвратом) № 300/76 на Съвета от 9 февруари 1976 г. за определяне на категориите длъжностни лица, които имат право на надбавки за работа на смени, и размера и условията за това (ОВ L 38, 13.2.1976 г., стр. 1). Регламент, допълнен с Регламент (Евратом, ЕОВС, ЕИО) № 1307/87 (ОВ L 124, 13.5.1987 г., стр. 6).

(2)

   Регламент (ЕИО, Евратом, ЕОВС) № 260/68 на Съвета от 29 февруари 1968 г. относно определяне на условията и процедурата за прилагане на данъка в полза на Европейските общности (ОВ L 56, 4.3.1968 г., стр. 8).

(3)

 Доклад на Евростат от 31 октомври 2018 г. относно годишното актуализиране за 2018 г. на възнагражденията и пенсиите на длъжностните лица на ЕС в съответствие с членове 64 и 65 от и приложение XI към Правилника за персонала, приложим за длъжностните лица и другите служители на Европейския съюз, за адаптиране, считано от 1 юли 2018 г., на възнагражденията на активно заетия персонал и на пенсиите на пенсионираните служители и за актуализиране, считано от 1 юли 2018 г., на корекционните коефициенти, прилагани към възнагражденията на активно заетия персонал с месторабота в ЕС и извън ЕС, към пенсиите на пенсионираните служители в зависимост от държавата им на пребиваване и за прехвърлянето на пенсии.

Допълнителна информация относно методиката може да бъде намерена на уебсайта на Евростат („Statistics Database“ > „Economy and finance“ > „Prices“ > „Correction coefficients“).

(4)

Доклад на Евростат от 10 октомври 2018 г. относно междинното актуализиране на корекционните коефициенти, приложими към възнагражденията на длъжностните лица, срочно наетите служители и договорно наетите служители на Европейския съюз, работещи в делегации извън ЕС, в съответствие с член 64 от и приложения X и XI към Правилника за персонала, приложимо за длъжностните лица и другите служители на Европейския съюз (Ares(2018) 5207620).

Допълнителна информация относно методиката може да бъде намерена на уебсайта на Евростат („Statistics Database“ > „Economy and finance“ > „Prices“ > „Correction coefficients“).

Top