Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018AE2780

    Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета за създаване на програма „Фискалис“ за сътрудничество в областта на данъчното облагане“ [COM(2018) 443 final — 2018/0233 (COD)]

    EESC 2018/02780

    OB C 62, 15.2.2019, p. 118–120 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    15.2.2019   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    C 62/118


    Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета за създаване на програма „Фискалис“ за сътрудничество в областта на данъчното облагане“

    [COM(2018) 443 final — 2018/0233 (COD)]

    (2019/C 62/19)

    Докладчик:

    Krister ANDERSSON

    Консултация

    Европейски парламент, 14.6.2018 г.

    Съвет на Европейския съюз, 4.7.2018 г.

    Правно основание

    член 114 и член 304 от Договора за функционирането на Европейския съюз

     

     

    Компетентна секция

    „Икономически и паричен съюз, икономическо и социално сближаване“

    Приемане от секцията

    3.10.2018 г.

    Приемане на пленарна сесия

    17.10.2018 г.

    Пленарна сесия №

    538

    Резултат от гласуването

    („за“/„против“/„въздържал се“)

    194/2/0

    1.   Заключения и препоръки

    1.1.

    ЕИСК приветства предложението на Комисията за регламент за нова програма „Фискалис“. Националните данъчни органи все още срещат проблеми поради недостатъчен капацитет и незадоволителна степен на сътрудничество и ЕИСК е съгласен, че е необходимо неотложно да се подобри функционирането на данъчната политика, включително административното сътрудничество и подкрепата за данъчните органи.

    1.2.

    ЕИСК подкрепя мнението, че по-ефективното взаимодействие между данъчните органи е важно за съгласуваността и функционирането на единния пазар, както и че такава степен на сътрудничество и координация може да бъде постигната единствено на равнище ЕС.

    1.3.

    ЕИСК изразява безпокойство, че предложеният бюджет от 270 млн. евро може да не е достатъчен предвид предложената от Комисията широкомащабна програма и бързия темп на цифровизацията. Затова препоръчва да се направи средносрочен преглед на адекватността на финансирането.

    1.4.

    ЕИСК счита, че е важно да се вземе предвид развитието на цифровите технологии, и подкрепя целта на Комисията да гарантира съгласуването на европейските електронни системи с други значими дейности, свързани с електронното управление на равнище ЕС.

    1.5.

    ЕИСК насърчава Комисията да работи съвместно с държавите членки по изготвянето на общ основен курс на обучение за данъчни органи с цел по-добро функциониране на единния пазар. ЕИСК счита, че такова съвместно образователно начинание би могло да доведе до създаването в бъдеще на данъчна академия на ЕС за данъчни органи.

    1.6.

    Въз основа на резултатите от оценката на сегашната програма ЕИСК отбелязва, че като най-успешни инструменти се очертават съвместните ревизии, проектните групи, работните посещения и експертните екипи за сътрудничество в областта на ИТ, и настоятелно призовава Комисията да даде приоритет на тези действия в новата програма „Фискалис“.

    1.7.

    ЕИСК приветства въвеждането на многогодишни работни програми, с цел да се намали административната тежест както за Комисията, така и за държавите членки.

    1.8.

    ЕИСК счита, че е важно гражданското общество като цяло да получи активна роля в програмата „Фискалис“.

    2.   Въведение и контекст

    2.1.

    Като част от пакета за следващата многогодишна финансова рамка за 2021—2027 г. (1), приет на 2 май 2017 г., Комисията публикува предложение за подновяване на финансовия ангажимент към програма „Фискалис“.

    2.2.

    В предложението на Комисията се предвижда продължаване на сегашната програма „Фискалис 2020“, която беше създадена с Регламент (ЕС) № 1286/2013 на Европейския парламент и на Съвета и се изпълнява от Комисията в сътрудничество с държавите членки и участващите държави.

    2.3.

    Предложението на Комисията има за цел да улесни прилагането на редица опростявания и корекции: 1) разширена употреба на еднократни суми/единични разходи; 2) опростяване на категоризацията по видове действия и намаляване на техния брой, за да се осигури повече гъвкавост; 3) подобряване на определението за общи и национални компоненти, за да се отрази по-добре същността на ИТ проектите и да се включат техните характеристики; и 4) възможност да се приемат многогодишни работни програми, за да се избегне административната тежест на ежегодната процедура на комитет.

    2.4.

    Обхватът на програмата също се коригира, като в нея вече ще могат да участват държави членки, присъединяващи се държави, държави кандидатки и потенциални кандидатки, както и страните, обхванати от европейската политика за съседство, и трети държави, ако са изпълнени определени условия.

    2.5.

    Комисията предлага бюджетът на програма „Фискалис“ за периода 2021—2027 г. да е в размер на 270 млн. евро, което представлява увеличение спрямо бюджета от 223,2 млн. евро за периода 2014—2020 г. Освен това по-голямата част от бюджетните средства ще бъдат изразходвани за дейности по изграждане на капацитет в областта на ИТ.

    2.6.

    Общата цел на програмата е да се подпомогнат данъчните органи и данъчното облагане, за да се подобри функционирането на единния пазар, да се повиши конкурентоспособността на Съюза и да се защитят финансовите и икономическите интереси на Съюза и неговите държави членки.

    2.7.

    Комисията счита, че програмата ще подпомогне данъчната политика и данъчните органи чрез дейности по изграждане на административен и информационнотехнологичен (ИТ) капацитет и оперативно сътрудничество, с цел да се осигури бърза и обща реакция на възникващите проблеми, като данъчните измами, укриването и избягването на данъци, цифровизацията и новите модели на стопанска дейност, като същевременно се предотврати излишната административна тежест за гражданите и предприятията при трансгранични сделки.

    3.   Общи бележки

    3.1.

    ЕИСК приветства предложението на Комисията за регламент за нова програма „Фискалис“. Националните данъчни органи все още срещат проблеми поради недостатъчен капацитет и незадоволителна степен на сътрудничество както в рамките на ЕС, така и с трети държави, и ЕИСК е съгласен, че е необходимо неотложно да се подобри функционирането на данъчната политика, включително административното сътрудничество и подкрепата за данъчните органи.

    3.2.

    ЕИСК подкрепя мнението, че по-ефективното взаимодействие между данъчните органи е важно за съгласуваността и функционирането на единния пазар, както и че такава степен на сътрудничество и координация може да бъде постигната единствено на равнище ЕС. ЕИСК счита също, че една рамка на Съюза би повишила процента на участие, а оттам и потенциала и конкурентоспособността на единния пазар.

    3.3.

    ЕИСК е съгласен, че приемането на подход на равнище ЕС, който да е ориентиран към оказването на подкрепа на националните данъчни органи, би допринесло за предотвратяването на данъчните измами, укриването и избягването на данъци и за борбата с тях, и същевременно би намалило излишната административна тежест за гражданите и предприятията при трансгранични сделки. ЕИСК споделя мнението, че този подход ще подобри функционирането на единния пазар, ще повиши конкурентоспособността на Съюза и ще защити финансовите и икономическите интереси на Съюза и неговите държави членки.

    3.4.

    ЕИСК изразява безпокойство, че предложеният бюджет от 270 млн. евро може да не е достатъчен предвид предложената от Комисията широкомащабна програма и бързия темп на цифровизацията. Затова препоръчва да се направи средносрочен преглед на адекватността на финансирането.

    3.5.

    ЕИСК счита, че е важно да се вземе предвид развитието на цифровите технологии, и подкрепя целта на Комисията да гарантира съгласуването на европейските електронни системи с други значими дейности, свързани с електронното управление на равнище ЕС.

    3.6.

    Въз основа на резултатите от оценката на сегашната програма ЕИСК отбелязва, че като най-успешни инструменти се очертават съвместните ревизии, проектните групи, работните посещения и експертните екипи за сътрудничество в областта на ИТ. Затова би искал в новата програма „Фискалис“ да се даде приоритет на тези действия.

    3.7.

    ЕИСК насърчава Комисията да работи съвместно с държавите членки по изготвянето на общ основен курс на обучение за данъчни органи с цел по-добро функциониране на единния пазар. ЕИСК счита, че такова съвместно образователно начинание би могло да доведе до създаването в бъдеще на данъчна академия на ЕС за данъчни органи.

    3.8.

    ЕИСК приветства въвеждането на многогодишни работни програми, с цел да се повиши ефективността на единния пазар и да се намали административната тежест както за Комисията, така и за държавите членки.

    3.9.

    ЕИСК отчита факта, че към момента обменът на информация включва само изпращането на информация, без нейната обработка. ЕИСК счита, че за да се постигне задълбочено и успешно сътрудничество между държавите членки във връзка с изграждането на ИТ капацитет, трябва да се доразвие аспектът на обработка на информацията в рамките на информационния обмен.

    3.10.

    ЕИСК счита, че е важно гражданското общество като цяло да получи активна роля в програмата „Фискалис“, за да даде своя принос и да следи напредъка в процеса на нейното изпълнение.

    3.11.

    ЕИСК оценява положително нововъведения опростен и по-лесен за използване механизъм за приспособяване или разширяване на европейските електронни системи за сътрудничество с трети държави, които не участват в програмата, и с международни организации.

    3.12.

    ЕИСК изразява задоволство, че предложението е съгласувано с други предложени програми за действие на ЕС, които имат сходни цели, като ограничаване на измамническото поведение, повишаване на ефективността на институциите и подкрепа за мерките за осигуряване на по-добро функциониране на единния пазар.

    3.13.

    ЕИСК подкрепя идеята по-голямата част от предложения бюджет да се изразходва за дейности по изграждане на капацитет в областта на ИТ. ЕИСК е съгласен и с избора на ИТ архитектура, която не е напълно централизирана, а съчетава общи и национални компоненти. Въвеждането на европейски електронен модел, който се основава на националните предпочитания, изисквания и ограничения, ще улесни пропорционалното изграждане на оперативна съвместимост и взаимосвързаност в интерес на вътрешния пазар.

    3.14.

    ЕИСК изтъква разпределянето на отговорностите между Комисията и държавите членки като важен принцип, чрез който се гарантират съвместно развитието и функционирането на европейските електронни системи. Този принцип ще улесни намирането на подходящо решение, съчетаващо по-цялостна европейска перспектива и това, което е приложимо и функционално за всяка държава членка, с надеждата така да се оптимизира сътрудничеството между участниците.

    3.15.

    По-ефективното администриране ще е от полза не само за данъчните администрации. ЕИСК счита, че по-благоприятната данъчна среда ще облагодетелства и деловите кръгове в ЕС и ще даде тласък на растежа. Ако се намалят разходите за привеждане в съответствие и административната тежест, предприятията ще могат да се съсредоточат върху основните си дейности, създавайки растеж и работни места.

    Брюксел, 17 октомври 2018 г.

    Председател на Европейския икономически и социален комитет

    Luca JAHIER


    (1)  COM(2018) 321 final.


    Top