Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017PC0670

    Препоръка за РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА за упълномощаване на Комисията да започне преговори с Конфедерация Швейцария за сключване на споразумение за определяне на реда и условията за участието на Конфедерация Швейцария в Европейската агенция за ГНСС

    COM/2017/0670 final

    Брюксел,20.11.2017

    COM(2017) 670 final

    Препоръка за

    РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА

    за упълномощаване на Комисията да започне преговори с Конфедерация Швейцария за сключване на споразумение за определяне на реда и условията за участието на Конфедерация Швейцария в Европейската агенция за ГНСС


    ОБЯСНИТЕЛЕН МЕМОРАНДУМ

    1.КОНТЕКСТ НА ПРЕПОРЪКАТА

    Основания и цели на препоръката

    Европейската агенция за ГНСС („Агенцията“) е създадена с Регламент (ЕС) № 912/2010 1 . Възложени са ѝ съществени задачи по сигурността и маркетинга, свързани с европейските програми за ГНСС — „Галилео“ и EGNOS, а Европейската комисия ѝ е поверила и задачи по управление на програмите, свързани с функционирането на програмите.

    В работата на Агенцията може да участват трети държави чрез сключване на международно споразумение между Съюза и съответната държава. Норвегия е първата държава извън ЕС, която вече участва в работата на Агенцията.

    Швейцария е дългогодишен партньор и държава с принос към европейските програми за ГНСС „Галилео“ и EGNOS още от 90-те години на ХХ век посредством членството си в Европейската космическа агенция („ЕКА“). Швейцарската промишленост притежава специфично, а понякога — и изключително по рода си, техническо ноу-хау в някои сектори на технологиите за спътникова навигация. В Швейцария е разположена наземната станция на EGNOS.

    След преформулирането на програмите за ГНСС на ЕС през 2008 г. сътрудничеството в областта на спътниковата навигация между ЕС и Швейцария се основава на Споразумението за сътрудничество между ЕС и неговите държави членки и Швейцария в областта на европейските програми за спътникова навигация, наричано по-долу „Споразумението за сътрудничество по ГНСС“, което е подписано през 2013 г. и се прилага временно от 1 януари 2014 г. 2 .

    Член 16 от Споразумението за сътрудничество по ГНСС гласи: „Швейцария има право да участва в Европейската агенция за ГНСС при спазване на условията, които ще бъдат определени в споразумение между Европейския съюз и Швейцария. Тези преговори започват веднага след като бъде внесено искане в този смисъл от страна на Швейцария и след като бъдат приключени необходимите процедури от страна на Европейския съюз“.

    Швейцария внесе своето искане за участие в работата на Агенцията с писмо, подадено на 20 май 2014 г.

    Съответно в настоящия документ се съдържа препоръка за започване на преговори с Швейцария за изготвяне на споразумение за определяне на реда и условията за участието на Швейцария в работата на Агенцията.

    Очаква се с това участие допълнително да се задълбочи дългогодишното партньорство между ЕС и Швейцария в областта на спътниковата навигация.

    За периода 2014—2017 г. финансовият принос на Швейцария за европейските програми за ГНСС е приблизително 240 милиона евро.

    Съгласуваност със съществуващите разпоредби в тази област на политиката

    Член 23 от Регламент (ЕС) № 912/2010 на Европейския парламент и на Съвета за създаване на Агенцията 3 гласи: „Работата на Агенцията е отворена за участие на трети държави и международни организации. Това участие и условията за осъществяването му се определят в споразумение между Съюза и третата държава или международната организация в съответствие с процедурата, предвидена в член 218 от Договора за функционирането на Европейския съюз“.

    Член 16 от Споразумението за сътрудничество по ГНСС гласи: „Швейцария има право да участва в Европейската агенция за ГНСС при спазване на условията, които ще бъдат определени в споразумение между Европейския съюз и Швейцария“.

    Съгласуваност с другите политики на Съюза

    Европейските глобални навигационни спътникови системи („ГНСС)“ са важен елемент в политиката на Европейския съюз за осигуряване на пълна интеграция на инфраструктурите на сухоземния, морския и въздушния транспорт с цел постигане на безопасен, безпрепятствен, икономичен и екологичен транспорт. Насърчаването на сключване на споразумения за сътрудничество в областта на спътниковата навигация с редица държави, сред които и Швейцария, е част от европейската международна стратегия относно ГНСС.

    С препоръчаните указания за водене на преговори се цели да се даде възможност на Швейцария — ключов партньор по европейските програми за ГНСС, да участва в работата на Агенцията. Това включва разширяване на обхвата на набор от правила и задължения, приложими за това участие в работата на Агенцията, така че в него да попада и Швейцария.

    С препоръката не се предвижда прехвърляне на Швейцария на права на собственост или на вземане на решения.

    2.ПРАВНО ОСНОВАНИЕ, СУБСИДИАРНОСТ И ПРОПОРЦИОНАЛНОСТ

    Правно основание

    Член 218, параграфи 3 и 4 от Договора за функционирането на Европейския съюз.

    Субсидиарност (при неизключителна компетентност)

    Целите на предложението не могат да бъдат постигнати в достатъчна степен от държавите членки. Агенцията е орган на Съюза, създаден по силата на правото на Съюза, и поради това участието на трети държави в работата на Агенцията не може да бъде разрешено от отделна държава членка. В замяна на това то следва да бъде уредено посредством международно споразумение, по което като страна да встъпи Съюзът. Споразумението е ограничено до въпросите, необходими за създаването на възможност за участие на Швейцария в работата на Агенцията.

    Пропорционалност

    Не е приложимо.

    Избор на инструмент

    Единственият инструмент, осигуряващ последователност и правна сигурност в отношенията с Швейцария във връзка с нейното участие в работата на Агенцията, е международно споразумение. В Договора не са предвидени други осъществими варианти за уреждане на взаимоотношенията с трета държава.

    Освен това международно споразумение се изисква и съгласно член 23 от Регламент (ЕС) № 912/2010.

    3.РЕЗУЛТАТИ ОТ ПОСЛЕДВАЩИТЕ ОЦЕНКИ, КОНСУЛТАЦИИТЕ СЪС ЗАИНТЕРЕСОВАНИТЕ СТРАНИ И ОЦЕНКИТЕ НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО

    Последващи оценки/проверки за пригодност на действащото законодателство

    Не е приложимо.

    Консултации със заинтересованите страни

    Комисията проведе консултации с държавите — членки на ЕС, във връзка с тази инициатива. Отчетено бе, че такава инициатива е от полза за Съюза, и по-специално за по-нататъшното изпълнение на европейските програми за ГНСС и за функционирането на Агенцията.

    Събиране и използване на експертни становища

    Не е приложимо.

    Оценка на въздействието

    Не е приложимо.

    Пригодност и опростяване на законодателството

    Не е приложимо.

    Основни права

    Не е приложимо.

    4.ОТРАЖЕНИЕ ВЪРХУ БЮДЖЕТА

    Швейцария следва да има финансов принос в бюджета на Агенцията, за да покрива изцяло разходите, свързани с нейното участие в работата на Агенцията.

    Следователно за бюджета на Съюза няма да има финансово отражение.

    5. ДРУГИ ЕЛЕМЕНТИ

    Планове за изпълнение и механизъм за наблюдение, оценка и докладване

    Не е приложимо.

    Обяснителни документи (за директивите)

    Не е приложимо.

    Подробно разяснение на конкретните разпоредби на предложението

    През последните години по различни поводи Европейската комисия и Швейцария обсъждаха начините за придаване на официален характер на участието на Швейцария в работата на Агенцията.

    Вследствие на сключването на Споразумението за сътрудничество по ГНСС Швейцария има право да участва в Комитета за европейските програми за ГНСС като наблюдател без право на глас.

    С предвиденото споразумение не следва да се дава възможност на Швейцария да участва във форуми, работни групи или дискусии, отнасящи се до публично регулираната услуга.

    На последно място, споразумението следва да включва механизъм, чрез който да се даде възможност за приспособяване към нови тенденции в развитието, като напр. евентуално бъдещо законодателство на ЕС, свързано с Агенцията.

       

    Препоръка за

    РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА

    за упълномощаване на Комисията да започне преговори с Конфедерация Швейцария за сключване на споразумение за определяне на реда и условията за участието на Конфедерация Швейцария в Европейската агенция за ГНСС

    СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

    като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 218, параграфи 3 и 4 от него,

    като взе предвид препоръката на Европейската комисия,

    като има предвид, че следва да се започнат преговори с цел сключване на споразумение с Конфедерация Швейцария за определяне на реда и условията за участието на Конфедерация Швейцария в Европейската агенция за ГНСС,

    ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

    Член 1

    Комисията се упълномощава да води преговори от името на Европейския съюз за сключване на международно споразумение с Конфедерация Швейцария относно реда и условията за участието на Конфедерация Швейцария в Европейската агенция за ГНСС.

    Член 2

    Указанията за водене на преговорите са изложени в приложението.

    Член 3

    Преговорите трябва да се провеждат при консултации с [да се добави от Съвета: наименование на комитета, съставен от представители на държавите членки].

    Член 4

    Адресат на настоящото решение е Комисията.

    Съставено в Брюксел на година.

       За Съвета

       Председател

    (1)    Регламент (ЕС) № 912/2010 на Европейския парламент и на Съвета от 22 септември 2010 г. за създаване на Европейската агенция за ГНСС, за отмяна на Регламент (ЕО) № 1321/2004 на Съвета за създаване на структури за управление на европейските сателитни радионавигационни програми и за изменение на Регламент (ЕО) № 683/2008 на Европейския парламент и на Съвета (ОВ L 276, 20.10.2010 г., стр. 11).
    (2)    ОВ L 15, 20.1.2014 г., стр. 1.
    (3)    Регламент (ЕС) № 912/2010 на Европейския парламент и на Съвета от 22 септември 2010 г. за създаване на Европейската агенция за ГНСС, за отмяна на Регламент (ЕО) № 1321/2004 на Съвета за създаване на структури за управление на европейските сателитни радионавигационни програми и за изменение на Регламент (ЕО) № 683/2008 на Европейския парламент и на Съвета (ОВ L 276, 20.10.2010 г., стр. 11).
    Top

    Брюксел, 20.11.2017

    COM(2017) 670 final

    ПРИЛОЖЕНИЕ

    към

    Препоръка за РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА

    за упълномощаване на Комисията да започне преговори с Конфедерация Швейцария за сключване на споразумение за определяне на реда и условията за участието на Конфедерация Швейцария в Европейската агенция за ГНСС


    ПРИЛОЖЕНИЕ

    IЦЕЛ НА ПРЕГОВОРИТЕ

    Целта на преговорите е да се определят редът и условията, при които Швейцария може да участва в работата на Европейската агенция за ГНСС („Агенцията“).

    IIОБХВАТ НА СПОРАЗУМЕНИЕТО

    Това споразумение следва да включва, доколкото е възможно, следните елементи във връзка с участието в Агенцията:

    (1)условията за участие на Швейцария в работата на Агенцията;

    (2)финансовия принос на Швейцария за Агенцията;

    (3)условията за участие на швейцарските представители в Административния съвет на Агенцията като наблюдатели без право на глас;

    (4)условията, при които следва да е възможно граждани на Швейцария да бъдат наемани като служители на Агенцията (договорно нает персонал);

    (5)прилагането на разпоредбите във връзка с финансовия контрол от страна на ЕС;

    (6)продължителността на участието на Швейцария в работата на Агенцията;

    (7)споразумението следва да бъде съобразено със съответното законодателство на ЕС, включително с Регламент (ЕС) № 1285/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 11 декември 2013 г. за изграждане и експлоатация на европейските навигационни спътникови системи и за отмяна на Регламент (ЕО) № 876/2002 на Съвета и на Регламент (ЕО) № 683/2008 на Европейския парламент и на Съвета, както и с Регламент (ЕС) № 912/2010 на Европейския парламент и на Съвета за създаване на Европейската агенция за ГНСС 1 ;

    (8)прилагането на Протокола относно привилегиите и имунитетите на Съюза в Швейцария.

    IIIРАЗВИТИЕ

    В споразумението следва да се включи опростена процедура, която да позволява приспособяването на споразумението с оглед на променящите се обстоятелства. Това може да включва създаване на комитет, който да осъществява надзор на изпълнението на споразумението, да оценява необходимостта от изменение на споразумението и да взема решения по този въпрос.

    IVУРЕЖДАНЕ НА СПОРОВЕ И ПРЕКРАТЯВАНЕ НА СПОРАЗУМЕНИЕТО

    В споразумението следва също така да се предвиди механизъм за уреждане на спорове. В него също така следва да се включат разпоредби, даващи възможност на страните, при необходимост, да прекратят споразумението.

    (1)    ОВ L 276, 20.10.2010 г., стр. 11.
    Top