ЕВРОПЕЙСКА КОМИСИЯ
Брюксел, 14.9.2016
COM(2016) 601 final
СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА
Съюз на капиталовите пазари — ускоряване на реформата
This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 52016DC0601
COMMUNICATION FROM THE COMMISSION TO THE EUROPEAN PARLIAMENT, THE COUNCIL, THE EUROPEAN CENTRAL BANK, THE EUROPEAN ECONOMIC AND SOCIAL COMMITTEE AND THE COMMITTEE OF THE REGIONS Capital Markets Union - Accelerating Reform
СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, СЪВЕТА, ЕВРОПЕЙСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА, ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ И КОМИТЕТА НА РЕГИОНИТЕ Съюз на капиталовите пазари — ускоряване на реформата
СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, СЪВЕТА, ЕВРОПЕЙСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА, ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ И КОМИТЕТА НА РЕГИОНИТЕ Съюз на капиталовите пазари — ускоряване на реформата
COM/2016/0601 final
ЕВРОПЕЙСКА КОМИСИЯ
Брюксел, 14.9.2016
COM(2016) 601 final
СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА
Съюз на капиталовите пазари — ускоряване на реформата
Въведение
Съюзът на капиталовите пазари (СКП), който е част от третия стълб на разработения от Комисията План за инвестиции за Европа, е от решаващо значение за успешното стимулиране на заетостта, в т.ч. на младежката заетост, и на растежа, които са едни от приоритетите на ръководената от г-н Юнкер Комисия. Той има за цел да обвърже по-добре спестяванията с инвестициите и да укрепи европейската финансова система чрез по-активно участие на частния сектор в споделянето на риска, като по този начин се осигуряват алтернативни източници на финансиране и повече възможности както за инвеститорите на дребно, така и за институционалните инвеститори. Премахването на пречките пред свободното движение на капитали през границите ще укрепи Икономическия и паричен съюз, тъй като ще подпомогне икономическата конвергенция и ще смекчи икономическите сътресения в еврозоната и извън нея, като по този начин ще се повиши устойчивостта на европейската икономика. Тази цел е от още по-голямо значение в настоящата икономическа среда.
Планът за действие за изграждане на СКП от септември 2015 г. 1 , който получи силна подкрепа от страна на Европейския парламент, Съвета и заинтересованите страни, включва подробна програма от мерки, с които до 2019 г. да бъдат положени основите на СКП, и Наред със стратегията за единния пазар и стратегията за цифровия единен пазар, СКП заема централно място в европейската програма за реформи за постигане на по-задълбочен и по-справедлив единен пазар 2 . В настоящия политически и икономически контекст разработването на по-стабилни капиталови пазари в ЕС е от още по-голяма важност.
Поради това е от съществено значение да се постигне напредък при изпълнението на плана и да се ускорят реформите. На своята среща на 28 юни 2016 г. Европейският съвет отправи призив за „бърз и решителен напредък с цел да се осигури по-лесен достъп до финансиране за предприятията и да се подпомогнат инвестициите в реалната икономика, като се постигне напредък по програмата за изграждане на съюз на капиталовите пазари“. 3 Една година след началото на плана за действие за изграждане на СКП е важно да бъде приключена по-бързо първата вълна от инициативи по линия на СКП, така че резултатите от тях да станат осезаеми възможно най-скоро. Важно е също така да се постигне бърз напредък по приемането на предстоящите законодателни предложения. Не на последно място, икономическото и технологичното развитие, като например бързото нарастване на т.нар. финансовите технологии или необходимостта от създаване на повече устойчиви финанси, имат капацитета да преобразят капиталовите пазари в ЕС. Предвид променящия се политически контекст Комисията работи по още приоритетни области, необходими за завършването на СКП, и ще извърши междинен преглед през 2017 г.
1) Приключване на първите мерки за изграждане на СКП
Приключването на първите мерки е от съществено значение за постигането на практически осезаемо въздействие на СКП. На своята среща на 28 юни 2016 г. Европейският съвет прикани до края на 2016 г. да бъде постигнато съгласие по предложенията за опростени, прозрачни и стандартизирани (ОПС) секюритизации 4 , за да се освободи капацитет в счетоводните баланси на банките и да се осигурят възможности за инвестиции за дългосрочните инвеститори, както и по предложението за опростяване на правилата за проспектите, което ще улесни дружествата при търсенето на инвестиции от капиталовите пазари.
Ускореното прилагане на пакета за секюритизациите би могло да доведе до бързо генериране на допълнително финансиране в реалната икономика. Въвеждането на по-чувствителни към риска капиталови изисквания за ОПС секюритизациите ще спомогне за изграждането на доверие в пазара и ще освободи капацитет в счетоводните баланси на банките за предоставяне на допълнително финансиране. Ако успеем да върнем (безопасно) секюритизациите в ЕС до средните нива от преди кризата, това би осигурило допълнително финансиране за икономиката в размер на над 100 милиарда евро, като в същото време ще се подобри финансовата стабилност. Съветът вече постигна съгласие по общ подход и сега трябва спешно да бъде постигнат напредък в Европейския парламент.
С модернизирането на правилата за проспектите 5 ще се подобри достъпът до капиталовите пазари, особено за по-малките предприятия. Проспектът представлява портал към капиталовите пазари в ЕС. Той трябва да бъде лесен за изготвяне, ясен за инвеститорите и бързо одобрен. Новите правила за проспектите следва да спомогнат за генериране на повече и по-евтини възможности за финансиране за предприятията и трябва да бъдат приложени възможно най-скоро. Комисията ще направи всичко възможно, за да помогне на съзаконодателите да постигнат споразумение до края на годината.
С мерките за укрепване на пазарите на рисков капитал ще се улесни достъпът на средните иновационни предприятия до финансиране. Като част от третия стълб на Плана за инвестиции за Европа Комисията предложи преразгледани регламенти за европейския фонд за рисков капитал и за европейския фонд за социално предприемачество. Предложенията ще дадат тласък на инвестициите в рисков капитал и в социални проекти и ще улеснят инвестициите в малки и средни иновационни предприятия чрез включването в обхвата на регламента на лицата, управляващи всякакви по размер фондове, и чрез разширяването на гамата от предприятия, в които може да се инвестира. За да стане трансграничното предлагане на фондове по-евтино и по-лесно, в предложенията изрично се забранява на държавите членки да налагат такси. Комисията призовава Европейския парламент и Съвета да приключат работата си по настоящото предложение до края на 2016 г., за да може да продължи изграждането на доверие в пазара на рисков капитал в ЕС. Освен това Комисията ще насърчи създаването на един или повече фондове за инвестиции във фондове за рисков капитал в подкрепа на иновационните инвестиции в Европа и ще продължи работата си по други мерки за подкрепа за рисковия капитал.
СКП е проект за всички държави членки. Капиталовите пазари в отделните държави членки са на различни етапи на развитие, а по-малките предприятия се нуждаят от достъп до финансиране чрез ефикасни и достъпни местни канали. С цел да подкрепи развитието на националните и регионалните капиталови пазари Комисията разви капацитет за предоставяне на техническа помощ на държавите членки при поискване. За да могат първите проекти да започнат в началото на 2017 г., съзаконодателите трябва бързо да приключат преговорите по предложението на Комисията за Регламент за създаване на програма за подкрепа на структурните реформи (ППСР) за периода 2017—2020 г. 6
2) Ускоряване на преминаването към следващата фаза от действия по линия на СКП
Липсата на ефикасност и различията между националните рамки относно несъстоятелността създават правна несигурност и трудности за кредиторите при възстановяване на стойността , както и пречки за ефективното преструктуриране на жизнеспособните дружества в ЕС, включително за трансграничните групи. В най-скоро време Комисията ще представи предложение относно преструктурирането на стопанската дейност и предоставянето на „втори шанс“, които са основни елементи на подходяща рамка за случаите на несъстоятелност. Предоставянето на възможност на честните предприемачи да се възползват от „втори шанс“, след като са преодолели своята несъстоятелност, е от решаващо значение за осигуряването на динамична стопанска среда и насърчаването на иновациите. Комисията също така извършва сравнителен анализ на схемите за принудително изпълнение по заеми (включително при несъстоятелност) с цел да състави подробна и достоверна картина на последствията за банките (от гледна точка на закъснения, разходи и възстановяване на стойност) в резултат на необслужвани заеми. Този преглед ще помогне на държавите членки, които желаят да увеличат ефикасността и прозрачността на своите схеми.
Режимите на данъчно облагане могат да представляват пречки за развитието на трансграничните капиталови пазари. Комисията предприема действия, с които да насърчи държавите членки да намерят решение на въпроса за процедурите за възстановяване на данъка, удържан при източника, и да насърчат най-добрите данъчни практики при стимулирането на инвестициите в рисков капитал и инвестициите на т. нар. „бизнес ангели“ в стартиращи и иновационни предприятия. Увеличаване на финансирането със собствен капитал, което е сравнително слабо развито в Европа, изисква промени в данъчната уредба. Разрешаването на проблема с преференциалното данъчно третиране на финансирането чрез дълг спрямо финансирането чрез собствен капитал ще стимулира повече капиталови инвестиции и ще доведе до изграждането на по-силна капиталова база в дружествата. Това ще бъде от полза и за финансовата стабилност, тъй като дружествата със засилена капиталова база ще бъдат по-малко уязвими от шокове. През месец ноември Комисията планира да изготви предложение относно склонността към задлъжнялост в рамките на своето предложение за обща основа за облагане с корпоративен данък (ОООКД) 7 и призовава Съвета да го приеме възможно най-скоро.
С предложението за ЕФСИ 2.0 ще бъде постигнато значително укрепване на инвестиционния план за Европа. Европа се нуждае от голямо количество допълнителни дългосрочни и устойчиви инвестиции в подкрепа на създаването на работни места, растежа, конкурентоспособността и нисковъглеродната икономика. Публичното подпомагане чрез подсиления План за инвестиции за Европа ще допринесе със своята насоченост към пазарната неефективност и неоптималните инвестиционни ситуации, но ще са необходими допълнителни действия за стимулиране на частните инвестиции в дългосрочен план. С цел да улесни още повече инвестициите в инфраструктурни активи от страна на институционалните инвеститори, Комисията ще приеме изменение на делегирания акт „Платежоспособност II“, за да намали капиталовите изисквания, свързани с инвестиции от страна на застрахователни дружества в инфраструктурни предприятия. Успоредно с това, като част от преразглеждането преди края на годината на регламента и директивата относно капиталовите изисквания, Комисията ще предложи да се разшири обхватът на благоприятното капиталово третиране за заеми за МСП и да се намалят капиталовите изисквания, свързани с инвестициите в инфраструктурата.
3) Следващи стъпки: разработване на по-нататъшните приоритети
Комисията ще обмисли предложенията за опростен, ефикасен и конкурентен личен пенсионен продукт в ЕС 8 . Личните пенсии биха могли да имат важна роля за свързването на вложителите в дългосрочен план с възможности за дългосрочни инвестиции. Личните пенсии могат да спомогнат за преодоляването на демографските предизвикателства от застаряването на населението и променящите се модели на трудова дейност сред работната сила, както и за осигуряване на необходимите коефициенти на заместване на дохода в бъдеще като допълнение към пенсиите по линия на държавното или на професионалното пенсионно осигуряване. В резултат на по-малкото пречки за предоставянето на пенсионни услуги през граница, личният пенсионен продукт в ЕС ще доведе до увеличаване на конкуренцията между пенсионноосигурителните дружества, до осигуряване на възможности за продажбата на услуги на по-големи пазари и до създаване на икономии от мащаба в полза на вложителите. Когато Комисията взема решение относно най-добрия начин за подкрепа на тези пазари, нейният подход ще бъде основан на резултатите от текущата обществена консултация 9 . Разглежданите варианти включват евентуално законодателно предложение, което би могло да бъде внесено през 2017 г.
СКП има за цел да подобри използването на европейските спестявания, като се повиши ефективността при установяването на връзка между вложителите и кредитополучателите и се подобрят икономическите резултатите на ЕС. Ангажираността на инвеститорите на дребно е ключово предизвикателство за развитието на по-стабилен капиталов пазар в ЕС. За целта се изисква по-голямо доверие сред инвеститорите на дребно и прозрачност, която да помогне на инвеститорите да вземат правилните инвестиционни решения. Комисията ще представи план за действие относно финансовите услуги на дребно с цел засилване на участието на непрофесионалните инвеститори на капиталовите пазари и отваряне на европейския пазар на финансови услуги на дребно, за да бъдат постигнати по-добри резултати за потребителите и предприятията.
Необходими са реформи за устойчиво финансиране, за да се подкрепят инвестициите в чисти технологии и тяхното внедряване, да се гарантира, че финансовата система може да финансира растежа устойчиво в дългосрочен план, и да се допринесе за създаването на нисковъглеродна, устойчива на изменението на климата икономика. Тези реформи са от съществено значение за постигането на целите ни в сферата на климата и околната среда и за изпълнението на нашите международни ангажименти, включително на поетите от ЕС ангажименти по Парижкото споразумение относно изменението на климата 10 и целите на пакета за кръговата икономика от 2015 г. 11 За постигането на тези цели Комисията работи в рамките на Г-20 12 . Комисията подкрепя привеждането на частните инвестиции в съответствие с целите, свързани с климата, ефективното използване на ресурсите и други екологични цели както чрез мерки на политиката, така и чрез публични инвестиции. В това отношение продължава работата по увеличаване на предлагането на екологосъобразни средства по линия на Европейския фонд за стратегически инвестиции, като поне 20 % от бюджета на ЕС за периода 2014—2020 г. бяха заделени за действия в областта на климата и бе създадена платформа за финансиране на кръговата икономика. В Плана за действие за СКП беше подчертана необходимостта от подкрепа на стандартите на ЕС за „зелените“ облигации. Комисията ще създаде експертна група, която през идните месеци да изготви цялостна Европейска стратегия за екологосъобразно финансиране. В по-общ план, по отношение на екологичните, социалните и управленските въпроси ЕС прие задължителни изисквания за оповестяване за някои големи дружества и също така ще приеме незадължителни насоки относно методологията за докладване на такава информация пред инвеститорите и потребителите. Тя извършва оценка и на последващите действия във връзка с неотдавнашното допитване за дългосрочните и устойчиви инвестиции, в което бе подчертана важността на екологичните, социалните и управленските въпроси за дългосрочните резултати на дружествата и инвеститорите.
Технологиите са фактор за бързи промени във финансовия сектор и могат да засилят ролята на капиталовите пазари и да ги направят по-достъпни за дружествата и инвеститорите. Те също така носят ползи за потребителите, като им предоставят по-голям избор на услуги, които са по-удобни за ползване или по-лесно достъпни. Този потенциал за иновации трябва да се използва пълноценно. Финансово-технологичните дружества постигат успехи, като предоставят нови услуги, които отговарят по-добре на потребностите на потребителите в множество финансови области, включително при плащанията и кредитирането. Технологиите са движеща сила за конкуренцията и спомагат за създаването на по-диверсифицирана финансова среда. В същото време бързото развитие на финансовите технологии създава нови предизвикателства при управлението на риска и гарантирането, че потребителите разполагат с адекватна информация и предпазни механизми. В някои държави членки регулаторните органи разработват нови подходи в подкрепа на развитието на финансово-технологичните дружества, включително центрове за предоставяне на регулаторни насоки или екипи, работещи върху политическите последствия от финансовите технологии. Комисията ще продължи да насърчава развитието на сектора на финансовите технологии и ще работи, за да гарантира, че в регулаторната среда се постига подходящ баланс между изграждането на доверие в дружествата и инвеститорите, защитата на потребителите и предоставянето на възможности за развитие на индустрията на финансовите технологии. Комисията ще работи заедно с европейските надзорни органи (ЕНО), Европейската централна банка, други органи по стандартизация и държавите членки, за да разработи координиран подход на политиката в подкрепа на развитието на финансовите технологии в подходяща регулаторна среда.
Пазарите на обезпечени облигации са сред най-големите пазари на частен дълг в Европа и са важен източник за дългосрочно финансиране. Те са от основно значение за ефективно насочване от кредитните институции на финансови средства към пазара на недвижими имоти и за публично гарантирани инструменти, включително някои заеми за МСП. Въз основа на резултатите от неотдавна проведената обществена консултация и текущото проучване, като част от средносрочния преглед на СКП Комисията ще определи законодателните промени, които може да са необходими, за да се подпомогне развитието на пазарите на обезпечени облигации в целия ЕС.
ЕС постигна успехи при насърчаването на трансграничното предоставяне на инвестиционни фондове и ще работи за премахването на оставащите пречки пред постигането на напълно интегриран пазар — намаляване на разходите за доставчиците и осигуряване на печалба за инвеститорите на дребно. Комисията публикува подробна обществена консултация 13 , за да проучи дали премахването на неоснователните пречки ще допринесе за увеличаването на трансграничното предлагане на фондове, конкуренцията и избора, и за намаляването на разходите за инвеститорите. Комисията ще предприеме действия, включително чрез законодателни промени, ако това е необходимо, за премахване на оставащите пречки в сектора на управлението на активи.
Комисията ще ускори работата си за премахване на пречките във фазата след приключване на борсовата търговия. Ефикасната и сигурна следборсова инфраструктура е ключов елемент на добре функциониращите капиталови пазари. Беше създадена експертна група, която да оцени състоянието на следборсовата търговия в ЕС след последните законодателни промени, развитието на пазара и появата на нови технологии. Групата също така ще оценява степента, до която са били премахнати пречките, посочени в доклада „Джованини“ 14 , и ще отбележи нови или нововъзникващи пречки. През 2017 г. въз основа на резултатите от работата на групата Комисията ще започне обществена консултация, за да се определи най-подходящият курс на действие в тази област. Успоредно с това Комисията ще предложи бъдеща законодателна инициатива, за да определи с правна сигурност кое национално законодателство ще се прилага по отношение на собствеността на ценни книжа и спрямо трети лица при прехвърлянето на дългови вземания.
Ефективният и последователен надзор е от съществено значение, за да се гарантира защитата на инвеститорите, да се насърчи интеграцията на капиталовите пазари и да се запази финансовата стабилност. Ролята на европейските надзорни органи (ЕНО) е от основно значение при изграждането на един по-задълбочен и по-интегриран единен пазар. Европейският орган за ценни книжа и пазари (ESMA) вече е насочил в по-голяма степен работата си върху сближаването в областта на надзора, за да се гарантира последователност в прилагането на правилата за капиталовите пазари и надзора над участниците на пазара 15 . Необходими са обаче допълнителни усилия, за да се укрепи европейското измерение на надзора в области, в които той може да донесе ползи. Например в момента се работи в областта на управлението и финансирането на ЕНО, като Комисията ще публикува бяла книга по тези въпроси. Освен това през август 2016 г. като част от прегледа на макропруденциалната рамка на ЕС 16 започна обществена консултация, въз основа на която през 2017 г. Комисията ще приеме законодателно предложение в тази област.
В доклада на петимата председатели бе подчертана необходимостта от укрепване на надзорната рамка, за да се гарантира стабилността на всички финансови участници, което следва да доведе в крайна сметка до създаването на единен европейски надзорен орган на капиталовите пазари. При интензивни консултации с Европейския парламент и Съвета, Комисията ще разгледа допълнителните стъпки за изграждането на рамката за надзор, които са необходими, за да се извлече максимална полза от СКП.
Успехът на СКП може да се гарантира само ако държавите членки са решени да работят за премахването на необоснованите национални пречки пред свободното движение на капитали. Често пъти националните разпоредби излизат извън рамките на правото на ЕС и в някои случаи могат да бъдат вредни за трансграничните инвестиции. Експертна група от държавите членки отбеляза напредък при очертаването на пречките и обмена на добри практики. Въз основа на тази работа до края на 2016 г. Комисията ще приеме доклад, който ще включва списък на пречките, установени от групата, ще набелязва най-добрите практики и ще включва пътна карта на предложените действия, които държавите членки ще бъдат насърчавани да предприемат най-късно до 2019 г. Важна част от тази работа е съсредоточена върху най-добрите практики и кодекс за поведение за по-ефективни процедури във връзка с освобождаване от данъка, удържан при източника. Това е отдавна съществуваща пречка за трансграничните инвестиции. За повишаването на ефективността на тези процедури на национално равнище и приемането на кодекс за поведение през 2017 г. ще бъде необходима силна ангажираност от страна на държавите членки.
По-доброто регулиране, намаляването на административната тежест за участниците на пазара и опростяването на съществуващото законодателство ще помогнат за разгръщането на потенциала на СКП. Всички обявени предложения във връзка със СКП са подготвени в съответствие с принципите за по-добро регулиране, проведените консултации и оценка на въздействието. Като част от своята програма за по-добро регулиране Комисията провежда амбициозна програма за установяване и премахване на ненужните регулаторни ограничения. С поканата на Комисията за представяне на сведения бяха определени ключовите области в законодателството в сферата на финансовите услуги, в които могат да бъдат направени подобрения. Те се отнасят до необходимостта от преодоляване на пречки пред потока от финансови средства за икономиката, подобряване на пропорционалността в нормативната уредба за постигането на по-добър баланс между целите за финансова стабилност и растеж, намаляване на ненужната регулаторна тежест и предприемане на действия срещу оставащите рискове във финансовата система. През идните месеци Комисията ще представи своите последващи действия във връзка с поканата за представяне на сведения.
Заключение
В плана за действие за изграждане на СКП се набелязват ключовите промени, които са необходими за укрепването на капиталовите пазари в ЕС. Този план е по-важен от всякога и изпълнението на предвидените в него действия следва да бъде ускорено. Изключително важно е всички заинтересовани участници да работят заедно за постигането на тази цел. Също толкова важно е да се гарантира, че приоритетите по линия на СКП се развиват успоредно с променящата се политическа, икономическа и технологична среда. Комисията ще продължи да следи развитието на ситуацията и да набелязва по-нататъшни действия, необходими за развитието на СКП. Комисията призовава Европейския парламент и държавите членки да направят всичко в рамките на правомощията си, за да може планът за действие за изграждане на СКП да бъде изпълнен във възможно най-кратък срок в подкрепа на заетостта и растежа в Европа.
ПРИЛОЖЕНИЕ: АКТУАЛНО СЪСТОЯНИЕ НА ИНИЦИАТИВИТЕ ОТ ПЛАНА ЗА ДЕЙСТВИЕ ЗА ИЗГРАЖДАНЕ НА СКП
Този преглед предоставя актуализирана информация за състоянието на действията, заложени в плана за действие за изграждане на СКП, след предходната актуализация, публикувана на 25 април 2016 г 17 .
Финансиране за иновациите, за новосъздадените предприятия и за дружествата, които не са регистрирани за борсова търговия |
||
Действие |
Напредък и следващи стъпки |
|
Подкрепа за рисковия капитал и финансиране със собствен капитал |
Общоевропейски фонд за инвестиции във фондове за рисков капитал |
През 2016 г. ще бъде публикувана покана за изразяване на интерес. |
Преглед на законодателството относно ЕФРК и ЕФСП |
По законодателното предложение, представено от Комисията през юли 2016 г., се водят преговори в Европейския парламент и в Съвета. |
|
Данъчни стимули за рисков капитал и т. нар. „бизнес ангели“ |
Проучването относно националните данъчни стимули е в ход. През октомври 2016 г. ще се проведе семинар с експерти от държавите членки. |
|
Преодоляване информационни бариери за инвестиции в МСП |
Подобряване на обратната информация, предоставена от банките при отхвърляне на искания за кредит от страна на МСП |
Тесни разисквания с европейския банков сектор и представители на малките предприятия. |
Описание на действащото местно или национално подпомагане и консултантски капацитет в ЕС за насърчаване на най-добри практики |
През септември 2016 г. ще се проведе семинар за консултантска подкрепа за достъпа на МСП до финансиране. |
|
Проучване на начините за развиване или подкрепа на общоевропейски информационни системи |
Това действие по линия на политиката ще се основава на резултатите от набелязването на националните системи за подкрепа и консултации. |
|
Насърчаване на иновационни форми на корпоративно финансиране |
Доклад относно колективното финансиране |
През май 2016 г. бе публикуван доклад по въпроса. |
Разработване на координиран подход по отношение на инициирането на кредити по фондове и оценката на възможността за една бъдеща рамка на равнище ЕС |
През април 2016 г. бе получено становище на ESMA. |
Създаване на благоприятни условия за предприятията за навлизане и набиране на капитал на публични пазари |
||
Действие |
Напредък и следващи стъпки |
|
Улесняване на достъпа до публичните пазари |
Предложение за актуализиране на Директивата за проспектите |
През септември 2016 г. ще бъде разисквано на пленарно заседание на Европейския парламент. През юни 2016 г. бе постигнат общ подход на Съвета. |
Преглед на регулаторните пречки пред достъпа на МСП до публичните пазари и пазари за растеж на МСП |
През октомври и декември 2016 г. ще се проведат семинари със заинтересованите страни. |
|
Преглед на пазарите на корпоративни облигации на ЕС, насочен към ликвидността на пазара |
През юли 2016 г. бе започнато проучване по темата. През есента на 2016 г. ще започне работа експертна група в тази област. |
|
Подкрепа за финансирането със собствен капитал |
Преодоляване на преференциалното третиране на финансирането чрез дълг спрямо финансирането чрез собствен капитал в националните системи за корпоративно данъчно облагане |
До края на 2016 г. Комисията ще представи предложения, свързани с ОООКД. |
Инвестиции в дългосрочен план, инфраструктурни и устойчиви инвестиции |
||
Действие |
Напредък и следващи стъпки |
|
Подкрепа за инвестиции в инфраструктура |
Адаптиране на директивата „Платежоспособност II“ във връзка с калибрирането на инвестициите на застрахователните предприятия в инфраструктура, в т.ч. инфраструктурните предприятия и европейските фондове за дългосрочни инвестиции |
Измененията на законодателството от пакета „Платежоспособност II“ относно инфраструктурните проекти и ЕФДИ влязоха в сила през април 2016 г. Продължава извършването на оценка на инфраструктурните предприятия. |
„Калибриране“, ако е целесъобразно (в ход) |
||
Преглед на РКИ, промени в калибрирането във връзка с инфраструктура |
В контекста на предстоящия преглед на РКИ/ДКИ. |
|
Осигуряване на съгласуваност в правилника на финансовите услуги в ЕС |
Покана за представяне на доказателства относно кумулативното въздействие на финансовата реформа |
През май 2016 г. бе проведено публично изслушване. Получените мнения бяха публикувани през месец май. Последващите действия ще бъдат обявени през третото тримесечие на 2016 г. |
Насърчаване на инвестициите на дребно и институционалните инвестиции |
||
Действие |
Напредък и следващи стъпки |
|
Разширяване на избора и конкуренцията при потребителите на дребно |
Зелена книга за финансовите услуги на дребно и застраховането |
Предстои изготвянето на план за действие. |
Помощ за инвеститорите на дребно, за да могат да извличат максимална полза |
Оценка на пазарите на ЕС за инвестиционни продукти на дребно |
До края на 2016 г. ще започне проучване относно „Системи за разпространение на инвестиционни продукти на дребно в Европейския съюз“. |
Подкрепа за пенсионно спестяване |
Оценка на възможността за политическата рамка за въвеждане на европейски индивидуални пенсии |
През юли 2016 г. започна обществена консултация, която ще приключи на 31 октомври 2016 г. През юни 2016 г. бе публикувана покана за подаване на оферти. През юли 2016 г. бе получено становището на EIOPA. |
Разширяване на възможностите за институционални инвеститори и лица, управляващи фондове |
Оценка на пруденциалното третиране на частното дялово финансиране и частно пласирания дълг в директивата „Платежоспособност II“ |
Подготвителната работа е в ход. |
Консултация за основните пречки пред трансграничното предоставяне на инвестиционни фондове |
На 2 юни 2016 г. започна обществена консултация, която ще приключи на 2 октомври. |
Привличане на банков капацитет в подкрепа на икономиката |
||
Действие |
Напредък и следващи стъпки |
|
Укрепване на местните мрежи за финансиране |
Разширяване на възможността държавите членки да разрешават кредитни съюзи извън обхвата на ДКИ/РКИ |
Ще бъде проучена възможността за изменение на РКИ като част от преразглеждането на ДКИ/РКИ. |
Изграждане на секюритизационните пазари на ЕС |
Предложение за опростени, прозрачни и стандартизирани секюритизации и преразглеждане на калибрирането на капитала за банките |
Общ подход в Съвета; в процес на контрол от страна на Европейския парламент. Очаква се да бъде гласувано в комисията ECON през ноември 2016 г. |
Подкрепа на банковото финансиране на икономиката като цяло |
Консултация във връзка с рамка на ЕС за обезпечените облигации и подобни структури за заеми за МСП |
Консултацията приключи, предприето е проучване. |
Улесняване на трансграничните инвестиции |
||
Действие |
Напредък и следващи стъпки |
|
Премахване на националните пречки пред трансграничните инвестиции |
Доклад относно националните пречки пред свободното движение на капитали |
Провеждат се заседания на експертната група от представители на държавите членки. До края на 2016 г. ще бъде прието съобщение по въпроса. |
Подобряване на пазарната инфраструктура за трансгранични инвестиции |
Целенасочени действия по отношение на правилата за притежавана на ценни книжа и свързаните с трети лица правни последици при прехвърлянето на вземания |
През август 2016 г. бе публикувана покана за подаване на оферти. |
Преглед на напредъка в премахването на пречките, изброени в доклада „Джованини“ |
В началото на 2017 г. експертната група ще приключи работа, след което Комисията ще започне консултация. |
|
Насърчаване на сближаването в областта на производствата по несъстоятелност |
Законодателен акт относно несъстоятелността |
През есента на 2016 г. ще бъде представено законодателно предложение относно преструктурирането на предприятия и „втория шанс“. Сравнителен анализ на схемите за принудително изпълнение по заеми (включително при несъстоятелност). |
Премахване на трансграничните данъчни пречки |
Най-добри практики и кодекс на поведение за процедурите за освобождаване от данъка, удържан при източника |
В рамките на експертната група бяха обменени най-добри практики относно пречките пред свободното движение на капитали. Резултати от координационната група по хармонизиране на Т2-ЦК (ЕЦБ) Следва да се договорят следващите стъпки в съобщение относно пречките пред капиталите. |
Проучване относно дискриминационни данъчни пречки пред трансграничните инвестиции на пенсионните фондове и животозастрахователните предприятия |
Работи се по изготвянето на заданието. |
|
Засилване на сближаването на надзорните практики и на капацитета за изграждането на капиталовия пазар |
Стратегия относно сближаването на надзорните практики за подобряване на функционирането на единния пазар на капитали |
В ход е изпълнението на първата годишна работна програма на ESMA за сближаване в областта на надзора. Текат обсъждания относно подготовката на работната програма за сближаването на надзорните практики за 2017 г. |
Бяла книга за финансиране и управление на европейските надзорни органи |
В ход е подготвителната работа с оглед на приемането на бяла книга. |
|
Техническо съдействие на държавите членки за подобряване на капацитета на капиталовите пазари |
Европейският парламент и Съветът ще приемат регламента за ППСР. Работи се съвместно с държавите членки по набелязването на приоритетни области за техническа помощ. |
|
Финансова стабилност |
Преглед на макропруденциалната рамка на ЕС |
Обществена консултация, започнала на 1 август 2016 г.; резултатите ще бъдат използвани като основа за законодателно предложение. |
План за действие за изграждане на съюз на капиталовите пазари (COM(2015)468 final, 30.9.2015 г.).
Съобщение от 1 юни 2016 г. относно „Изпълнение на програмата за работни места, растеж и инвестиции в рамките на единния пазар“, COM(2016)361.
Заключения на Европейския съвет, EUCO 26/16, 28 юни 2016 г.
Предложение за Регламент за определяне на общите правила за секюритизациите и въвеждане на европейска нормативна уредба на опростени, прозрачни и стандартизирани секюритизации, COM(2015)472 final, 30.9.2015 г.; Предложение за Регламент за изменение на Регламент (ЕС) № 575/2013 относно пруденциалните изисквания за кредитните институции и инвестиционните посредници, COM(2015)473 final, 30.9.2015 г.
Предложение за Регламент относно проспекта, който следва да се публикува при публично предлагане или допускане на ценни книжа до търгуване, COM(2015)583 final, 30.11.2015 г.
Предложение за Регламент за създаването на Програмата за подкрепа на структурните реформи за периода 2017—2020 г., COM(2015)701 final, 26.11.2015 г
Предложението за обща основа за облагане с корпоративен данък ще засили сближаването при определянето на националните данъчни основи. То ще бъде придружено от отделно предложение за обща консолидирана основа за облагане с корпоративен данък (ОКООКД) с цел да се установи общ подход за „консолидация“ на корпоративния данък, дължим от дружествата, които извършват дейност в две или повече държави членки.
Личните пенсионни продукти са лични спестовни продукти, свързани с пенсионирането, които допълват, но са отделни от държавните или професионалните пенсионни схеми. Усилията за разработване на тези пазари ще допълнят пенсионното осигуряване от държавни или професионални пенсионни схеми.
Консултация относно съюза на капиталовите пазари: Действие във връзка с евентуална рамка на ЕС за индивидуалните пенсионни продукти, 27.7.2016 г.
Заедно с ангажиментите на ЕС в рамките на Програмата до 2030 г. за устойчиво развитие и целите на ЕС за 2020 и 2030 г. в областта на климата и енергетиката.
Съобщение „Затваряне на цикъла — план за действие на ЕС за кръговата икономика“, COM(2015)614 final, 2.12.2015 г.
В комюникето от срещата на върха на Г-20 в Ханджоу (4—5 септември) се приветства докладът относно „Насърчаване на ефективно и прозрачно предоставяне и мобилизиране на финансиране в областта на климата за повишаване на амбицията за предприемане на действия за смекчаване на последиците и адаптиране към тях“, изготвен от проучвателната група на Г-20 за финансирането на борбата с изменението на климата.
Консултация относно действията по линия на СКП за трансгранично предоставяне на фондове (ПКИПЦК, АИФ, ЕФДИ, ЕФРК и ЕФСП) в рамките на ЕС, 2.6.2016 г.
В първия доклад на групата „Джованини“ (2001 г.): „Cross-border clearing and settlement arrangements in the European Union“ (Споразумения за трансграничен клиринг и сетълмент в Европейския съюз) бяха отбелязани 15 пречки, които възпрепятстват ефикасния трансграничен клиринг и сетълмент на ценни книжа в ЕС.
Работна програма на ESMA от 2016 г. относно сближаването в областта на надзора, ESMA/2016/203, 11.2.2016 г.
Консултация относно преразглеждането на макропруденциалната рамка на политиката в ЕС, 1.8.2016 г.
Работен документ на службите на Комисията Capital Markets Union: First Status Report („Съюз на капиталовите пазари: Първи доклад за състоянието“, SWD(2016)147 final, 25.4.2016 г., публикуван на адрес: http://ec.europa.eu/finance/capital-markets-union/docs/cmu-first-status-report_en.pdf