Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016DC0438

    ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, СЪВЕТА И ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ относно прилагането на правната рамка за предварително опакованите продукти: директиви 75/107/EИО, 76/211/EИО и 2007/45/EО

    COM/2016/0438 final

    Брюксел, 4.7.2016

    COM(2016) 438 final

    ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, СЪВЕТА И ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ

    относно прилагането на правната рамка за предварително опакованите продукти: директиви 75/107/EИО, 76/211/EИО и 2007/45/EО

    {SWD(2016) 219 final}


    1.ВЪВЕДЕНИЕ

    Настоящият доклад касае оценката на три директиви, които съставляват правната рамка за предварително опакованите продукти:

    Директива 75/107/EИО 1 за бутилките, използвани като измервателни съдове, която осигурява свободното движение на бутилките с маркировка „3“;

    Директива 76/211/ЕИО 2 за определяне на теглото или обема на някои продукти в готови опаковки се отнася за количеството, посочено на продуктите в готови опаковки и гарантира свободното движение на готовите опаковки с маркировка „е“; и

    Директива 2007/45/ЕО 3 за номиналните количества за предварително опакованите продукти, с която се забранява на държавите членки да регламентират размерите на опаковките/бутилките до 10 l или 10 kg и се определят задължителни размери на ЕС за вината и спиртните напитки; тя се прилага към всички предварително опаковани продукти.

    Съгласно член 9, параграф 1 от Директива 2007/45/ЕО се изисква Комисията да представя на Европейския парламент, Съвета и Европейския икономически и социален комитет доклад за прилагането и ефекта от Директивата. Тъй като трите директиви са тясно свързани, се реши да се извърши оценка на действието им и степента, в която отговарят на целите си, под формата на пакет законодателни документи по Програмата на Комисията за пригодност и резултатност на регулаторната рамка (REFIT) през 2014 г. 4 . 

    Директива 75/107/ЕИО никога не е била оценявана. Директива 76/211/ЕИО бе оценена през 2005 г. Директива 2007/45/ЕО беше приета след оценката на директиви 75/106/EИО и 80/232/ЕИО, които бяха отменени с нея.

    2.РАЗМЕР НА ПАЗАРА

    Според оценките предварително опакованите продукти генерират оборот от 170 млрд. EUR и добавена стойност на нивото на ЕС от около 34 млрд. EUR. Това представлява 12 % от общата добавена стойност в основните сектори, където се използва (храни и напитки, храни за домашни любимци, химикали, бои и торове, детергенти, козметични продукти и производство на стъклени бутилки), или с други думи се равнява на 0,3 % от БВП на ЕС. В тези сектори развиват дейност около 300 000 предприятия, повечето от които са малки и средни предприятия (МСП), във всяко едно от които работят средно 17,7 служители. Оценките сочат, че в тези отрасли 640 000 човека работят на пълен работен ден в сферата на предварително опакованите продукти, което е 0,3 % от заетостта в ЕС.

    3.ОЦЕНЕНИ ДИРЕКТИВИ

    С трите директиви се цели да се гарантира свободното движение на предварително опакованите продукти, като така се допринася за растежа на пазара и увеличението на конкурентоспособността на промишлеността на ЕС. Координираният надзор на пазара осигурява, че купувачите получават количеството, посочено на опаковката, спомагайки по този начин за благосъстоянието на потребителите. Премахването на регулациите във връзка с размерите подобри избора на потребителите, като въведеното изключение за фиксираните от ЕС размери за вината и спиртните напитки защитава МСП от твърде голямо търсене на други размери бутилки, увеличавайки съответно конкуренцията.

    Директива 75/107/ЕИО се отнася до бутилките, използвани като измервателни съдове за (алкохолни) напитки. Тя предполага „незадължителна хармонизация“, т.е. производителите могат да изберат дали да я прилагат. С нея се изисква от производителите да се регистрират предварително в съответните органи, определят се задължения по отношение на точността и маркировката и се осигурява на органите за надзор на пазара статистическа процедура за изпитване на съдържанието на бутилките. Тя гарантира свободното движение на бутилките, маркирани с „обърнат епсилон“ (знака „3“), и се използва широко за стъклени бутилки и буркани.

    Директива 76/211/ЕИО се отнася до количествата, посочени на предварително опакованите продукти в отсъствието на потребителите. Тя също предполага „незадължителна хармонизация“, тъй като опаковчикът/вносителят избира дали да я прилага. С нея се определят задължения по отношение на точността и маркировката и се осигурява на органите за надзор на пазара статистическа процедура за изпитване на количеството в предварително опакованите продукти. С нея се гарантира свободното движение на предварително опакованите продукти с маркировка „е“ и тя се използва широко за опаковки и бутилки, продавани в супермаркети и магазини от типа „Направи си сам“.

    С Директива 2007/45/ЕО се забранява на държавите членки да регламентират размерите на опаковките/бутилките до 10 l или 10 kg и се определят задължителни размери на ЕС за обикновено продаваните вина и спиртни напитки. Периодът за постепенна отмяна на националните разпоредби за размерите на опаковките/бутилките за определени продукти приключи през 2013 г.

    4.ОЦЕНКА

    Комисията възложи на външен изпълнител оценката на действието на директивите, като той извърши проучване 5 въз основа на:

    интервюта с широк кръг заинтересовани страни (организации на потребители, браншови сдружения и национални органи);

    онлайн обществена консултация;

    целево проучване на индивидуални потребители, предприятия и експерти; и

    документално проучване.

    При оценката се използваха стандартните критерии на Комисията за извършването на оценки: ефективност, ефикасност, съгласуваност, относимост и добавена стойност за ЕС.

    Придружаващият работен документ на службите на Комисията 6 се основава на оценката на консултанта и в него е застъпено мнението, че настоящата правна рамка има широка подкрепа сред промишлеността и националните органи, а потребителите я считат за приемлива. Директивите подпомагат развитието на вътрешния пазар, тъй като насърчават конкуренцията в сектора на предварително опакованите продукти, като осигуряват цялостна правна рамка и основа за административното сътрудничество. Благодарение на тях се увеличи доверието между органите за надзор на пазара.

    Фактът, че използването на измервателните съдове (маркировка „3“) и предварително опакованите продукти с фиксиран обем (маркировка „е“) е доброволно, означава, че предприятията могат да изберат най-удачното за нуждите си. Много малки предприятия, които произвеждат основно за вътрешния пазар на съответната държава, одобряват взаимното признаване, което се използва, когато не се прилагат директивите.

    Задължителното естество на Директивата за размера на опаковките гарантира свободата на избора и доведе до разнообразяване на размерите на опаковките. За вината и спиртните напитки фиксираните от ЕС размери защитиха МСП, които не разполагат с пазарна сила. Постепенната отмяна на националните разпоредби не създаде проблеми.

    Всички държави членки транспонираха и напълно прилагат директивите. Разликите по отношение на прилагането в отделните държави публично се документират — те касаят административните процеси и процесите по контрол на производството, които не водят до различни резултати по отношение на хармонизираните продукти, пуснати на пазара.

    При оценката се установи, че трите директиви продължават да са относими и като цяло се считат за ефикасни и ефективни, със значителна добавена стойност за всички групи заинтересовани страни (потребители, промишленост и национали органи). Никоя от тях не поражда значителни административни разходи или разходи във връзка с осигуряване на съответствието. Счита се, че те са от полза по отношение на приноса им за защита на потребителите, увеличаване на конкурентоспособността и подкрепа на единния пазар. Те са също съгласувани с другите законодателни актове на ЕС и на държавите членки и ги допълват. Вследствие на това те получават широка подкрепа от всички групи заинтересовани страни. Комисията споделя заключението на консултанта, че директивите отговарят на целите си и не налагат фундаментални промени.

    Наред с тази като цяло позитивна оценка бяха повдигнати известен брой специфични за съответните сектори технически въпроси: продуктите, продавани на дължина, площ или брой, отцеденото тегло, определянето на по-големи партиди, разпоредбите за темпа на производство и вземането на пробите, вискозните продукти по маса или обем и амбалажите, включени в предварително опакованите продукти. Някои от тези въпроси са извън обхвата на директивите, а други все още не са намерили решение на международно ниво.

    5.ЗАКЛЮЧЕНИЕ И ПОСЛЕДВАЩИ ДЕЙСТВИЯ

    При оценката се установи, че правната рамка на ЕС за предварително опакованите продукти отговаря на целите си и че директивите са ефективни, ефикасни, относими, съгласувани с другите политики на ЕС и имат добавена стойност за ЕС. Въпреки че Комисията счита, че няма нужда да се предлагат изменения, тя ще обсъди резултатите от оценката със заинтересованите страни и ще предприеме последващи действия, за да се подобри прилагането на директивите.

    С оглед на разликите при прилагането в отделните държави Комисията ще се стреми също така да насърчава обмена на добри практики между заинтересованите страни и да разработи насоки.

    За да гарантира ефективността на надзора на пазара, по-конкретно по отношение на вноса, ще се подобри административното сътрудничество във връзка с директивите чрез финансова подкрепа от ЕС за заседанията на компетентните органи в съответствие с Регламент (ЕО) № 765/2008.

    Комисията ще обсъди със заинтересованите страни въпросите, които бяха поставени по отношение на техническите аспекти и съответните международни стандарти, и ще предприеме целесъобразните действия, като например разработване на насоки.

    За да са по-добре осведомени потребителите, Комисията ще предоставя повече информация за значението на маркировката „3“ и „е“.

    (1)

         Директива 75/107/EИО на Съвета от 19 декември 1974 г.
    относно сближаване на законодателствата на държавите членки по отношение на бутилки, използвани като измервателни съдове.

    (2)

         Директива 76/211/EИО на Съвета от 20 януари 1976 г. относно сближаване на законодателствата на държавите членки относно определянето на теглото и обема на някои продукти в готови опаковки.

    (3)

         Директива 2007/45/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 5 септември 2007 г. за определяне на правила за номиналните количества за предварително опаковани продукти, за отмяна на директиви 75/106/ЕИО и 80/232/ЕИО на Съвета и за изменение на Директива 76/211/ЕИО на Съвета.

    (4)

         COM(2014) 368 и SWD(2014) 192.

    (5)

    [http://ec.europa.eu/growth/single-market/goods/building-blocks/legal-metrology/index_en.htm].

    (6)

    [SWD 2016/219].

    Top