Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016DC0129

    ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, СЪВЕТА И ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ относно дейностите на Европейската съдебна мрежа по граждански и търговски дела

    COM/2016/0129 final

    Брюксел, 10.3.2016

    COM(2016) 129 final

    ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, СЪВЕТА И ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ

    относно дейностите на Европейската съдебна мрежа по граждански и търговски дела


    1.    Въведение: изграждане на връзки между съдебните системи

    Европейската комисия определи създаването на пространство на правосъдие и основни права, основано на взаимно доверие, като един от десетте си основни политически приоритета. За да постигне тази цел, Комисията е решена да укрепи общите инструменти, които допринасят за изграждането на връзки между различните съдебни системи на държавите членки, като по този начин се създаде взаимно доверие 1 . По силата на своето предназначение и организация Европейската съдебна мрежа по граждански и търговски дела („ мрежата“) представлява именно такъв инструмент.

    Мрежата започна да функционира на 1 декември 2002 г. Тя беше създадена с Решение 2001/470/ЕО на Съвета („Решението“) от 28 май 2001 г. за създаване на Европейска съдебна мрежа по граждански и търговски дела 2 с цел подобряване, опростяване и ускоряване на ефективното съдебно сътрудничество между държавите членки по граждански и търговски дела. През 2009 г. с Решение № 568/2009/ЕО правната рамка на мрежата беше осъвременена и нейните задачи, дейности и членска структура бяха разширени въз основа на първия доклад от 2006 г. 3 Понастоящем, след като изминаха още няколко години от нейното функциониране и с оглед на нейните допълнителни отговорности, произтичащи от приетите неотдавна законодателни инструменти на Съюза в областта на гражданските и търговските дела, е подходящият момент за представяне на доклад относно функционирането на мрежата, както се предвижда в член 19 от Решението.

    Основните задачи на мрежата са 4 :

       преки контакти и разглеждане на случаи между националните звена за контакт на мрежата;

       улесняване на трансграничния достъп до правосъдие чрез информация, която се предоставя на обществеността и на практикуващите юристи посредством информационни брошури и други публикации, които са достъпни на европейския портал за електронно правосъдие на всички езици на Съюза;

       оценка и споделяне на опита при прилагането на конкретни правни инструменти на Съюза по граждански и търговски дела.

    Въз основа на постигнатото досега от мрежата Комисията цели да подобри допълнително ролята и функционирането ѝ 5 . Както се посочва в Съобщението на Комисията от 11 март 2014 г. относно програмата на ЕС в областта на правосъдието за 2020 г. 6 , съществуващите механизми като мрежата „следва да бъдат укрепени и да се използва напълно потенциалът им, включително онлайн.“. Тази цел беше доразвита в стратегическите насоки на Европейския съвет от 26—27 юни 2014 г. за законодателното и оперативното планиране през следващите години по отношение на пространството на свобода, сигурност и правосъдие, в които се посочва, че „понастоящем водещият приоритет [...] е последователното транспониране, ефективното прилагане и консолидирането на установените правни инструменти и мерки на политиката.“ 7

    Настоящият доклад се основава на констатациите от проучване, възложено от Комисията през 2014 г. по отношение на дейността на мрежата („проучването“), което може да бъде разгледано в интернет 8 и съдържа информация относно нейното функциониране. Във връзка с това беше проведена обширна консултация с членовете на мрежата, включително онлайн консултация чрез европейския портал за електронно правосъдие.

    2.    Структура и функциониране на мрежата

    2.1    Членовете на мрежата: към по-активно взаимодействие

    През последните години членската структура на мрежата се разви главно поради присъединяването на организации на практикуващи юристи и приемането на ново законодателство на Съюза. Мрежата е съставена от 505 члена 9 , разпределени в следните категории:

    звена за контакт, определени от държавите членки (139 члена);

    централни органи, определени съгласно специфичните инструменти на Съюза 10 и международни споразумения (124 члена);

    магистрати за връзка (6 члена);

    други съдебни или административни органи с правомощия в областта на съдебното сътрудничество по граждански и търговски дела (166 члена);

    професионални организации, които представляват практикуващите юристи, участващи пряко в прилагането на инструменти в областта на гражданските и търговските дела (70 члена).

    Проучването показа, че взаимодействието между всички членове на мрежата може да бъде подобрено допълнително, тъй като за ефективното функциониране на мрежата е важно да се гарантира пълно оперативно съдебно сътрудничество независимо от стъпките, предприети чрез съществуващите инициативи 11 . Националните координационни дейности на мрежата, например срещи на националните членове на мрежата, също могат да допринесат за постигането на тази цел. Тази добра практика, която вече съществува в няколко държави членки, следва да се разпространи във всички участващи в мрежата държави членки. Това ще има мултиплициращ ефект чрез повишаване на осведомеността за дейностите на мрежата и ще увеличи видимостта ѝ в държавите членки 12 . Такива инициативи подобряват не само сътрудничеството между всички членове на мрежата, но и между органите на Съюза и на държавите членки с цел ефективно прилагане на правните инструменти на Съюза в областта на съдебното сътрудничество по граждански и търговски дела.

    2.1.1 Звена за контакт и техните ресурси

    Звената за контакт имат основна роля във функционирането на мрежата. Те осигуряват ежедневното ѝ функциониране между органите на държавите членки, но също така извършват вътрешна координация с други членове на мрежата. Държавите членки средно са изпращали съобщения до пет звена за контакт, докато повечето държави членки са изпращали съобщения до две или три звена за контакт.

    Съгласно член 2а от Решението държавите членки осигуряват на звената за контакт достатъчно и подходящи средства под формата на човешки и финансови ресурси и съвременни средства за комуникация. Консултациите на Комисията с членовете на мрежата през 2014 г. показаха, че някои държави членки са снабдили своите звена за контакт с многоброен персонал и подходящи ресурси под формата на комуникационни средства и интернет. Тези ресурси са изключително важни, тъй като на мрежата се възлагат все повече задачи за гарантиране на практическото функциониране на правните инструменти на Съюза в областта на гражданските и търговските дела. Организационните ресурси следва да съответстват на важността на осигуряването на условия за ефективното изпълнение от страна на звената за контакт на възложените им задачи и дейности.

    От консултациите с мрежата Комисията констатира, че в някои случаи са възниквали затруднения по отношение на докладването относно прилагането на правните инструменти на Съюза, включително събирането на данни и публичния достъп до информация относно националното право. Поради това при изпълнението на тези задачи звената за контакт следва да могат да разчитат на други органи за подкрепа и обмен на информация.

    2.1.2    Включването на юридическите професии: увеличена ангажираност

    Основен елемент на осъвременената правна рамка на мрежата, въведена с Решение № 568/2009/ЕО, представляваше предоставянето на достъп до мрежата на организации на юридическите професии, участващи пряко в съдебното сътрудничество по граждански и търговски дела. Чрез това включване мрежата предприе важна стъпка с цел да се гарантира, че съдебното сътрудничество и правилното прилагане на правото на ЕС се осъществяват от всички практикуващи юристи, които участват в неговото прилагане. Въз основа на уведомленията, изпратени от държавите членки, към април 2015 г. в мрежата членуват 70 професионални организации, по-специално тези, които представляват адвокатите, нотариусите и съдебните изпълнители. Проучването обаче показва, че организациите на юридическите професии в някои случаи се чувстват недостатъчно ангажирани 13 . Въпреки че повечето държави членки са уведомявали организациите на юридическите професии като членове на мрежата и редовно ги канят да участват в дейностите на мрежата, три държави членки все още не са изпратили такива уведомления. Поради това е важно да се следва добрата практика на повечето държави членки за включване на организациите на юридическите професии в процеса на функциониране на мрежата.

    С измененото решение достъп до членство се предоставя и на практикуващи юристи, когато изпълняват съдебни функции по специфични правни инструменти на Съюза. Това придоби особено значение в контекста на Регламент (ЕС) № 650/2012 относно наследяването 14 . Практикуващите юристи, които участват в мрежата в това си качество, могат да ползват всичките ѝ функционални възможности.

    Мрежата поддържа работни връзки с професионални организации и мрежи на равнище ЕС. В Решението не се предвиждат условия за тяхно членство в мрежата. Тези организации обаче са канени редовно на срещите като наблюдатели, предлагат информация за своята работа и могат да допринесат за сериозни дискусии, когато това бъде счетено за целесъобразно.

    2.2. Начин на функциониране на мрежата

    а)    Срещи на звената за контакт, включително срещи на централните органи

    Съгласно Решението за създаване на мрежата срещите се оказват от основно значение за обмена на добри практики и опит в нейните рамки, за установяване на евентуални недостатъци и постигане на общо разбиране относно прилагането на правните инструменти на Съюз 15 . Срещите също така са основен фактор, който дава възможност чрез мрежата да се вземат решения по висящи молби или мрежата 16 . Срещите са особено полезни за мониторинга и оценката на ефективното прилагане на правните инструменти на Съюза в областта на съдебното сътрудничество по граждански и търговски дела. Те изпълняват важна функция и по отношение на изграждането на доверие между различните участващи страни и допринасят за правилното прилагане на правото на Съюза. В Решението се предвижда провеждането на поне една среща на звената за контакт най-малко веднъж на всеки шест месеца. През периода 2009—2015 г. Комисията е организирала 38 срещи. Срещите на звената за контакт са посветени на конкретен правен инструмент на Съюза с цел да се улесни целенасоченото участие на специалисти от държавите членки.

    Освен редовните срещи между звената за контакт се провежда годишна среща с участието на всички членове на мрежата, на която се обсъжда широк набор от теми, които са от значение за членовете на мрежата. Специални срещи се организират поне веднъж годишно за централните органи, създадени съгласно Регламент (ЕО) № 2201/2003 (Регламентът „Брюксел IIa“) и съгласно Регламент (ЕО) № 4/2009 относно задълженията за издръжка.

    б)    Двустранни срещи

    Успоредно с тези редовни срещи се организират двустранни срещи между работещите по случаите лица и органите, които участват съгласно механизмите за сътрудничество, предвидени в Регламент „Брюксел IIa“ и Регламента относно задълженията за издръжка. Целта на тези срещи е да се улесни работата по висящи индивидуални трансгранични случаи, които трябва да бъдат решени чрез контакти между органите на държавите членки. Тези дела често са свързани с чувствителни въпроси, например проблеми с отвличане на деца или искове по задължения за издръжка. Комисията улеснява провеждането на тези срещи в условия на поверителност, за да се осигури вземането на ефективни решения по отделни дела, висящи пред органите на държавите членки. Тези преки контакти са полезни и практични средства за сътрудничество и за укрепване а доверието 17 . За периода 2010—2014 г. са организирани 204 отделни срещи съгласно Регламент „Брюксел IIa“, а за периода 2013—2015 г. са организирани 107 такива срещи съгласно Регламента относно задълженията за издръжка.

    в)    Работни групи

    В рамките на мрежата са създадени работни групи по конкретни теми, които изпълняват важна подкрепяща функция. Такива работни групи се създават редовно ad hoc по искане на държавите членки в сътрудничество с Комисията. Достъпът до участие в работните групи е свободен за всички членове на мрежата в координация с техните национални звена за контакт. Работните групи предлагат, изготвят или изпълняват конкретно действие в рамките на мрежата. Председатеството на дадена работна група обикновено се осигурява от национално звено за контакт или друг член на мрежата.

    През периода 2009—2015 г. са създадени единадесет работни групи в следните области:

    Статистически данни във връзка с Регламента Брюксел IIa

    • Формуляри за просрочени задължения за издръжка

    • Насоки относно приложения VI и VII към Регламента относно задълженията за издръжка

    • Семейна медиация

    • Практическо ръководство относно искове с малък материален интерес

    • Практическо ръководство относно европейската заповед за плащане

    • Преработен текст на Регламент „Брюксел I“ — бележка съгласно член 26, параграф 2

    • Практическо ръководство относно компетентността и приложимото право при международни спорове между служителя и работодателя

    • Видимост на мрежата

    • Ръководство за гражданите по отношение на Регламента относно наследяването

    • Обмен на информация относно достъпа до правото на друга държава съгласно Регламента относно наследяването

    г)    Разглеждане на случаи и обработка на молби от страна на звената за контакт

    Една от основните задачи на мрежата е да улеснява преките контакти между компетентните органи в областта на съдебното сътрудничество по граждански дела. Това се отнася особено за разглеждането на случаи и дава възможност за индивидуален подход при прилагането на съответните правни инструменти на Съюза. Данните, събрани чрез консултации в рамките на мрежата, показват разнородна, макар и непълна картина, която сочи към съществени различия при използването на мрежата за тази цел. Това показва, че този аспект на механизмите за сътрудничество в рамките на мрежата следва да се използва по-добре.

    д)    Електронни инструменти и методи за комуникация в рамките на мрежата

    Понастоящем мрежата използва интранет системата CIRCA, осигурена от Комисията за публикуване на документи, по-конкретно списъка на членовете на мрежата и документи от срещите. Между държавите членки обаче не съществува електронна система за разглеждане на молби.

    В Решението се предвижда използването на защитéн електронен регистър с ограничен достъп въз основа на информация, предоставена от звената за контакт 18 . Беше счетено, че ежедневното използване на предишна система, въведена за тази цел, е твърде обременяващо, поради което то беше преустановено. Поради това продължава да съществува необходимостта от ефективна регистрация на разглеждането на случаи между звената за контакт. Във връзка с това би било от полза въвеждането на електронно комуникационно средство, което дава възможност за автоматично регистриране на молбите, с оглед премахване на бюрократичната тежест и улесняване на събирането на статистически данни, както и с оглед подобряване на използването на механизмите за сътрудничество на мрежата, посочени в точка г).

    В това отношение Комисията възнамерява да оцени финансовите и техническите последици от въвеждането на инструмент или приспособяването на съществуващ инструмент за изпълнение на посочените по-горе цели, като достъп до този инструмент може да бъде получен посредством уебсайта на мрежата в европейския портал за електронно правосъдие. Пример може да се почерпи от единния пазар, в чиито рамки от 2008 г. насам подобно сътрудничество се улеснява чрез Информационната система за вътрешния пазар (ИСВП) 19 .

    3. Оценка на съществуващи правни инструменти — събиране на данни

    Една от основните функции на мрежата е да осъществява мониторинг на прилагането и оценяването на съществуващите правни инструменти на Съюза. В този контекст събирането на статистически данни все още не е на задоволително равнище. Събирането на статистически данни и доказателства е крайно необходимо за правилното оценяване на функционирането на правните инструменти на Съюза като важен елемент за гарантиране на прилагането на принципите за по-добро регулиране съгласно Съобщението на Комисията от 19 май 2015 г. „По-добро регулиране за постигането на по-добри резултати — Програма на ЕС“ 20 . В съответствие с Насоките за по-добро регулиране 21 е необходимо да се определи какви доказателства биха могли да се събират и от кого, както и в кой момент следва да се събират доказателствата.

    Държавите членки и Комисията трябва да положат общи усилия, за да се определи кои данни ще се считат за съществени за всеки правен инструмент на Съюза в областта на гражданските и търговските дела. Въз основа на това държавите членки следва да въведат рамка за събиране на статистически данни, която да включва събиране на съществени данни за всеки правен инструмент на Съюза. Консултациите с Евростат могат да оптимизират методите, стандартите и определенията за събирането на статистически данни в рамките на мрежата в пълно сътрудничество със звената за контакт и централните органи, действащи в рамките на мрежата. Същевременно държавите членки следва да адаптират своите системи за събиране на данни в съдилищата и другите съдебни и административни органи.

    4.    Улесняване на достъпа до правосъдие

    4.1    Разработване и прилагане на европейско електронно правосъдие

    От самото начало на функционирането си основна функция на мрежата 22 е създаването на онлайн информационна система за обществеността, съдържаща информация за правните инструменти на Съюза, националните мерки за тяхното прилагане, националното право, международните правни инструменти и за съответната съдебна практика на Съда на Европейския съюз. На тази основа понастоящем мрежата допринася значително за по-нататъшното развитие на електронното правосъдие. Това беше признато в Многогодишния план за действие на Съвета за периода 2014—2018 г. в областта на европейското електронно правосъдие 23 .

    Мигрирането на уебсайта на мрежата в рамките на европейския портал за електронно правосъдие следва да завърши през 2016 г. С цел подобряване на видимостта на мрежата в рамките на европейския портал за електронно правосъдие и за осигуряване на по-добър достъп до съдържанието, предоставяно от мрежата, на европейския портал за електронно правосъдие се разработва специален раздел за мрежата. Страниците на този раздел следва да бъдат ясно обозначени с логото на мрежата. Тези функции трябва дa бъдат изцяло свързани с други инструменти, които са от значение за практикуващите юристи, като например Европейският съдебен атлас по гражданскоправни въпроси, бъдещата база данни на съдилищата или динамичните формуляри, свързани със законодателните инструменти на ЕС, достъпни на европейския портал за електронно правосъдие.

    Информацията, предоставяна от мрежата, включва информационни листове, в които се разглеждат въпроси във връзка с достъпа до правосъдие в държавите членки. Тези информационни листове предоставят информация относно националното право и националните процедури. Специално внимание се отделя на въпросите, свързани с достъпа до правосъдие и достъпа до правото на други държави.

    Към момента мрежата е публикувала 10 695 страници под формата на информационни листове във връзка с националното право, които през 2014 г. са генерирали общо 359 184 посещения (средно 29 932 посещения на месец). Тези цифри са нараснали значително през 2015 г. на общо 2 994 122 посещения (средно 249 510 посещения на месец), вследствие на поместването на информационни листове за наследяването, семейната медиация, приложимото право и задълженията за издръжка, а вероятно и във връзка със специалната комуникационна кампания на Комисията след влизането в сила на Регламент (ЕС) № 650/2012 относно наследяването, считано от 17 август 2015 г.

    Съдържанието на тези уебстраници относно националното право и националните процедури се изготвя на национално равнище, като се проверява и редовно се актуализира от националните ръководители по съдържанието в уебсайта за електронно правосъдие на мрежата.

    Понастоящем има информационни листове по следните теми:

    Компетентност

    • Завеждане на дело в съда

    • Процедури за заповед за плащане

    • Искове с малък материален интерес

    • Развод

    • Процедури за изпълнение на съдебно решение

    • Събиране на доказателства

    • Временни и обезпечителни мерки

    • Срокове на процедура

    • Използване на информационни технологии в съдебни производства

    • Законно отвеждане на дете в друга държава

    • Искове за издръжка

    • Родителска отговорност

    • Несъстоятелност

    • Наследство

    • Семейна медиация

    • Връчване на документи

    • Приложимо право

    В ход е работата по изготвяне на информационни листове по три допълнителни теми, а именно законна лихва, събиране на доказателства и национални структури на мрежата. Що се отнася до съществуващите информационни листове, тяхната редовна актуализация, надеждност и езикова точност трябва да бъдат гарантирани чрез инструментите за мониторинг, въведени в рамките на системата за управление на съдържанието на европейския портал за електронно правосъдие.

    Допълнителна област, в която мрежата може да предоставя полезна подкрепа на националните органи, е координацията и организацията на трансгранични видеоконферентни връзки между съдилищата.

    4.2.    Ръководства относно правните инструменти на Съюза

    За да се укрепи ефективното прилагане на правните инструменти на Съюза, мрежата е изготвила ръководства за гражданите и практикуващите юристи, като целта е да се стимулира еднообразното прилагане на правото на Съюза по граждански и търговски дела от страна на съдилища и други практикуващи юристи. Тези ръководства са насочени или към гражданите, или към съдилищата и практикуващите юристи.

    През периода 2009—2014 г. са изготвени следните ръководства:

    Ръководства за гражданите

    Ръководства за практикуващи юристи

    • Трансгранични гражданскоправни спорове в Европейския съюз

    • Съдебно сътрудничество по гражданскоправни въпроси в Европейския съюз

    • Европейска процедура за искове с малък материален интерес

    • Прилагане на Регламент „Брюксел IIа“

    • Прилагане на европейската процедура за искове с малък материален интерес

    • Прилагане на Регламента за европейската заповед за плащане

    • Прилагане на Регламента относно европейско изпълнително основание

    Публикациите са достъпни в интернет на 23 езика на европейския портал за електронно правосъдие 24 и на уебсайта на ГД „Правосъдие и потребители“ на Европейската комисия или в електронната книжарница EU Bookshop. Според резултатите от проучването респондентите са оценили положително публикациите на мрежата. Почти 70 % са посочили, че ръководствата за практикуващи юристи отговарят на техните нужди. 60 % считат, че техните нужди са удовлетворени чрез информационните листове. 25 .

    Въпреки това би било добре тези ръководства да се популяризират по-добре, например на събития на практикуващите юристи, като например мероприятия за обучение. Достъпът до тях на европейския портал за електронно правосъдие трябва да бъде улеснен, а във всички уебсайтове на институциите, в които има членове на мрежата, следва да се посочват връзки към ръководствата.

    4.3.    Други практически инструменти

    Мрежата пое ангажимент да изготви допълнителни практически инструменти. Те се разработват по инициатива на звената за контакт в отговор на конкретни нужди, установени в резултат на опита при прилагането на правните инструменти на Съюза в областта на гражданските и търговските дела.

    В периода 2009—2014 г. са предприети следните подобни инициативи:

    Инструмент

    Функции

    Събиране на статистически данни във връзка с Регламента „Брюксел IIa“

    Оценка на механизмите във връзка с Регламента „Брюксел IIa“

    Незадължителен формуляр за изчисляване на просрочени задължения за издръжка

    Улесняване на изчисляването на просрочени задължения за издръжка

    Ръководство за формулярите за задължения за издръжка

    Улесняване на попълването на формулярите съгласно Регламента относно задълженията за издръжка

    Незадължителна бележка относно член 26, параграф 2 от Регламента „Брюксел I“ (преработен текст)

    Незадължителен стандартен текст за съдилищата с цел уведомяване на гражданите за техните права на оспорване на компетентността на съда

    5.    Видимост на мрежата

    5.1.    Видимост сред практикуващите юристи и гражданите

    Мрежата може да реализира успешно потенциала си единствено ако практикуващите юристи са запознати със съществуването ѝ и с предлаганите от нея инструменти. Поради това на национално равнище и на равнище ЕС е необходимо да бъдат предприети стъпки за увеличаване на видимостта на мрежата като цяло.

    Степента на видимост на мрежата зависи предимно от националните структури във всяка държава членка. Може да се отбележи, че в държавите членки, в които съществува официална национална мрежа, информационният поток между всички заинтересовани страни изглежда се осъществява по-добре, като това води до увеличена видимост на мрежата.

    На годишната си среща през февруари 2015 г. мрежата прие да определи като приоритет увеличаването на видимостта си не само сред практикуващите юристи, но и сред гражданите. Действията, които да се предприемат в тази насока следва да бъдат свързани с подобряване на видимостта на мрежата в рамките на европейския портал за електронно правосъдие, увеличаване на нейното присъствие в националните уебсайтове, в социалните медии и съдилищата или сред юридическите професии чрез печатни и електронни материали. През февруари 2015 г. Комисията въведе в Twitter хаштаг #EJNcivil, който се използва за разпространение на постигнатите от мрежата резултати. Освен това мрежата винаги е изпълнявала водеща роля при популяризирането на Европейския ден на правосъдието и държавите членки следва да го използват като форум за предприемане на трансгранични събития.

    В този контекст е важно и прозрачното функциониране на мрежата. Осигуряването на публичен достъп до информация за дневния ред на срещите и резюмета на резултатите от срещите ще бъде от полза за мрежата и за тези, които желаят да я използват. Следва да се отбележи, че мрежата функционира съгласно рамката на Регламент (ЕО) № 1049/2001 относно публичния достъп до документи на Европейския парламент, на Съвета и на Комисията, като предоставя достъп до своите документи в съответствие с тези разпоредби.

    5.2.    Контакти с други мрежи

    Полезното взаимодействие с други мрежи и междуправителствени организации, които споделят нейните цели, помага на мрежата да изпълнява основните си функции и задачи съгласно Решението, както то е предвидено в член 12а, параграф 1 от Решението.

    Във връзка с това мрежата си сътрудничи с Европейската съдебна мрежа (по наказателноправни въпроси) 26 , Европейската мрежа за съдебно обучение (EJTN) 27 и Мрежата на европейските потребителски центрове (ECC-Net) 28 . По-специално мрежата си сътрудничи тясно с EJTN в нейните инициативи във връзка със съдебното обучение по инструментите на ЕС в областта на гражданското и търговското право. Това сътрудничество служи за обмен на експертен опит и за определяне чрез мрежата на конкретни въпроси, по които EJTN може да предложи съдебно обучение.

    И накрая, контактите с други мрежи, като например „Вашата Европа — Съвети“ (Your Europe Advice) 29 и мрежата за решаване на проблеми в рамките на вътрешния пазар (Solvit), следва да се развиват допълнително. Тези мрежи следва да бъдат поканени на срещите на мрежата, когато на тях се обсъждат теми, по които те могат да дадат своя принос.

    6.    Заключения и препоръки

    Мрежата предостави значителна подкрепа за ефективното съдебно сътрудничество между държавите членки в областта на гражданските и търговските дела, като пълноценното участие на нейните членове е неотменна част от ежедневното прилагане на достиженията на правото на Съюза в областта на гражданското правосъдие. Освен това измененията на Решението, въведени през 2009 г., допринесоха за положителното развитие на мрежата. тя доказа, че работи ефективно, въпреки че действията ѝ могат да бъдат подобрени в обхвата на съществуващата правна рамка. Поради това Комисията стига до заключението, че няма нужда от изменение на Решението.

    Въпреки това, въз основа на инициативите, които вече са ход, все още съществуват области, в които мрежата следва да развива допълнително възможностите си, за да изпълнява своите задължения за гарантиране на безпроблемно прилагане на правните инструменти на Съюза в областта на гражданските и търговските дела. Комисията определи седем основни области за по-нататъшни действия с цел подобряване на функционирането на мрежата:

    1) в съответствие с Решението и като се прилагат най-добрите практики в някои държави членки, на всички звена за контакт следва да бъдат осигурени необходимите ресурси и подкрепа на национално равнище, за да могат да се справят ефективно с нарастващите си задачи;

    2) като се разчита на най-добрите практики в редица държави членки, на национално равнище следва да бъдат създадени мрежи във всички държави членки, които да обединят националните членове на мрежата, да гарантират взаимодействие на национално равнище, както и обмен на знания и събиране на информация;

    3) следва да се гарантира по-висока степен на участие на съдии и други съдебни органи, както и практикуващи юристи във всички дейности на мрежата;

    4) следва да се разшири взаимодействието с други европейски мрежи, преследващи сходни цели;

    5) следва да се постигне още по-добра видимост на мрежата, по-специално въз основа на текущата работа за увеличаване на присъствието ѝ и чрез специален раздел на европейския портал за електронно правосъдие, както и да се разшири присъствието на мрежата в националните уебсайтове на институциите, представени в мрежата, и чрез разпространение на информация в социалните медии и други комуникационни канали;

    6) ролята на мрежата в пълната последваща оценка на съществуващите правни инструменти следва да се развие допълнително чрез определянето и събирането на основни статистически данни въз основа на национални механизми за събиране на данни;

    7) Комисията възнамерява да извърши оценка на финансовите и техническите последици от въвеждането на инструмент или приспособяването на съществуващ електронен инструмент за обмен на информация за защитена комуникация и регистрация, който да се използва от звената за контакт.

    В съответствие със Съобщението на Комисията относно програмата на ЕС в областта на правосъдието за 2020 г. и стратегическите насоки на Европейския съвет от 26—27 юни 2014 г., както и съгласно член 19 от Решението, следващият доклад ще допълни съществуващите констатации и ще представи пълна оценка на въздействието на дейностите на мрежата.

    (1)

    Ново начало за Европа: моята програма за работни места, растеж, справедливост и демократична промяна. Политически насоки за следващата Европейска комисия, Жан-Клод Юнкер, Страсбург, 15.7.2014 г., глава 7

    (2)

    ОВ L 174, 27.6.2001 г., стр. 25

    (3)

    COM(2006) 203 final, 16.5.2006 г.

    (4)

    Член 3 от Решението

    (5)

    Дялове I, II и III на Решението

    (6)

    COM(2014) 144 final, 11.3.2014 г., точка 4.1(v)

    (7)

    Заключения на Европейския съвет (26—27.6.2014 г.), точка 3

    (8)

      http://bookshop.europa.eu/en/evaluation-of-the-activities-of-the-european-judicial-network-in-civil-and- commercial-matters-pbDS0114824/?CatalogCategoryID=luYKABst3IwAAAEjxJEY4e5L

    (9)

    Дания не е член на мрежата, но може да участва като наблюдател на срещите на ѝ.

    (10)

    Централните органи се посочват в следните правни инструменти на Съюза: Регламент (ЕО) № 2201/2003 (Регламентът „Брюксел IIa“), Регламент (ЕО) № 1393/2007 относно връчване на документи и Регламент (ЕО) № 4/2009 относно задълженията за издръжка. Централните органи се посочват в Регламент (ЕО) № 1206/2001 относно събирането на доказателства по граждански и търговски дела.

    (11)

    Проучването, стр. 35

    (12)

    Проучването, стр. 39

    (13)

    Проучването, стр. 33

    (14)

    Терминът „съд“ съгласно член 3, параграф 2 от Регламент (ЕС) № 650/2012 обхваща не само съдилищата в тесния смисъл на думата, но също и нотариусите или службите по вписване в някои държави членки, които упражняват съдебни функции.

    (15)

    Дял II на Решението

    (16)

    Проучването, стр. 45, 46

    (17)

    Проучването, стр. 47

    (18)

    Член 8, параграф 3 от Решението

    (19)

    Информационната система за вътрешния пазар е многоезична електронна комуникационна уеб система, въведена с Регламент (ЕС) № 1024/2012.

    (20)

    COM(2015) 215 final

    (21)

    SWD(2015) 111 final, стр. 43

    (22)

    Членове 14—18 от Решението

    (23)

    ОВ C 182, 14.6.2014 г., стр. 2

    (24)

     Публикациите на мрежата са достъпни на европейския портал за електронно правосъдие:  https://e-justice.europa.eu/content_ejn_s_publications-287-bg.do?clang=bg  

    (25)

    Проучването, стр. 51

    (26)

     http://www.ejn-crimjust.europa.eu/ejn/

    (27)

      http://www.ejtn.eu  

    (28)

      http://ec.europa.eu/consumers/solving_consumer_disputes/non-judicial_redress/ecc-net/index_en.htm  

    (29)

      http://europa.eu/youreurope/advice/index_bg.htm

    Top