EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015XG0527(04)

Заключения на Съвета относно ролята на образованието в ранна детска възраст и на началното образование за стимулиране на творчеството, иновациите и компетентностите в областта на цифровите технологии

OB C 172, 27.5.2015, p. 17–21 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

27.5.2015   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 172/17


Заключения на Съвета относно ролята на образованието в ранна детска възраст и на началното образование за стимулиране на творчеството, иновациите и компетентностите в областта на цифровите технологии

(2015/C 172/05)

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

В КОНТЕКСТА НА УСИЛИЯТА НА СЪЮЗА ЗА ИЗГРАЖДАНЕ НА ЦИФРОВА ИКОНОМИКА (1),

КАТО ВЗЕ ПРЕДВИД:

1.

Препоръката на Европейския парламент и на Съвета от 18 декември 2006 г. относно ключовите компетентности за учене през целия живот, в която познанията, уменията и нагласата, необходими за развитие на компетентности в областта на цифровите технологии (2), се определят като ключови компетентности, нужни на всички лица за личностна реализация и развитие, активно гражданско участие, социално приобщаване и трудова заетост (3), и в която се подчертава централната роля на образованието и обучението, за да се осигури възможност на всички млади хора да развиват и усъвършенстват тези компетентности.

2.

Заключенията на Съвета и на представителите на правителствата на държавите членки, заседаващи в рамките на Съвета, от 22 май 2008 г. относно насърчаването на творчеството и иновациите чрез образованието и обучението, в които се изтъква по-специално решаващата роля на учителите и на учебната среда за насърчаването и подкрепата на творческия потенциал на всяко дете (4).

3.

Заключенията на Съвета от 12 май 2009 г. относно стратегическа рамка за европейско сътрудничество в областта на образованието и обучението (5), в които разгръщането на творчеството и иновациите на всички равнища на образование и обучение се определя като една от четирите стратегически цели на рамката, а придобиването на трансверсални ключови компетентности, като компетентностите в областта на цифровите технологии, се посочва като основно предизвикателство в това отношение.

4.

Заключенията на Съвета от 27 ноември 2009 г. относно медийната грамотност в цифрова среда, в които се изтъква не само необходимостта от насърчаване на по-широк достъп до новите технологии, а също и по-отговорното им използване (6).

5.

Заключенията на Съвета от 20 май 2011 г. относно образованието и грижите в ранна детска възраст (ОГРДВ) (7), в които се отчита, че висококачественото образование и грижи в ранна детска възраст допълват централната роля на семейството и полагат основите, на които се градят изучаването на чужди езици, успешното учене през целия живот, социалната интеграция, личното развитие и пригодността за заетост, като наред с това благоприятстват придобиването както на когнитивни, така и на некогнитивни умения.

6.

Заключенията на Съвета от 29 ноември 2011 г. относно културните и творческите компетентности и тяхната роля при изграждането на интелектуалния капитал на Европа (8), в които се отчита, че тези компетентности са източник на устойчив и приобщаващ растеж в Европа, особено чрез разработването на иновативни продукти и услуги.

7.

Заключенията на Съвета от 29 ноември 2011 г. относно защитата на децата в света на цифровите технологии (9), в които се изтъква значението на повишаването на осведомеността сред децата за потенциалните рискове, които се срещат в света на цифровите технологии, и се отправя призив за съгласуваност в насърчаването на онлайн безопасността и медийната грамотност в училищата, както и в предучилищното образование и в домовете за деца.

8.

Заключенията на Съвета от 26 ноември 2012 г. относно грамотността, в които се посочва, че въздействието на новите технологии върху грамотността не се използва пълноценно от образователните системи и че преразглеждането на учебните материали и методи във връзка с все по-голямата цифровизация, както и подпомагането на учителите в използването на нови педагогически методи, може да засили мотивацията на учащите се (10).

9.

Заключенията на Съвета от 26 ноември 2012 г. относно европейската стратегия за по-добър интернет за децата (11), в които се подчертава важната роля на сектора на образованието и на родителите да помогнат на децата да използват предлаганите от интернет възможности по безопасен и ползотворен начин, както и необходимостта самите учители и родители да следят постоянно развиващите се технологични промени.

10.

Заключенията на Съвета от 20 май 2014 г. относно ефективната подготовка на преподавателите, в които се изтъква колко е важно самите преподаватели да придобият достатъчно разбиране за цифровите средства за учене и образователните ресурси със свободен достъп, за да ги използват ефективно в процеса на преподаване и да създадат възможност за развитие на компетентностите на учащите се в областта на цифровите технологии (12).

И В КОНТЕКСТА НА ДРУГИ ОСНОВНИ ЕЛЕМЕНТИ, ИЗЛОЖЕНИ В ПРИЛОЖЕНИЕТО КЪМ НАСТОЯЩИТЕ ЗАКЛЮЧЕНИЯ,

ОТЧИТА, ЧЕ:

1.

Насърчаването на творчеството, иновациите и компетентностите в областта на цифровите технологии чрез образование в ранна възраст (13) може да се окаже ползотворно на по късен етап, като постави основите за по-нататъшното учене, като създаде условия за развитие на познанието на много по-високо равнище и като най-общо подобри способностите на децата да развият умения за творческо и критично мислене и да се превърнат в отговорни граждани на утрешна Европа, способни да се справят с предизвикателствата на един все по-взаимосвързан и глобализиран свят.

2.

Способностите за създаване на иновации и за разработване на нови продукти и услуги до голяма степен зависят от извличането на ползи от цифровата революция, която неимоверно бързо преобразява икономиките и обществата, като това означава, че в бъдещите десетилетия икономическият успех, наред с останалото, ще зависи от гражданите с творчески и иновативни способности, висококомпетентни в областта на цифровите технологии.

3.

С оглед на задоволяване на нарастващото търсене на потребители, компетентни в областта на цифровите технологии, и на специалисти по ИКТ, Европа трябва да се справи с предизвикателството да предостави на всички свои граждани възможност да реализират творческия си и иновативен потенциал и да развиват компетентностите си в областта на цифровите технологии чрез учене през целия живот.

ВЪВ ВРЪЗКА С ТОВА ПРИЕМА, ЧЕ:

по отношение на творчеството и иновациите:

1.

Системите за образование и обучение, заедно с неформалното и самостоятелното учене, трябва да играят основна роля за развитие на творческите и иновативните способности от ранна възраст не само като ключов фактор за стимулиране на бъдещата икономическа конкурентоспособност и пригодност за заетост, но и за насърчаване на личната реализация и развитие, социалното приобщаване и активното гражданско участие, което е също толкова важно.

2.

Учителите и специалистите в областта ОГРДВ трябва да играят основна роля, като стимулират любопитството, въображението и желанието на децата да експериментират и като им помагат да развият не само основни умения и специфични познания, но и необходимите за творчеството и иновациите трансверсални компетентности като критично мислене, умения за разрешаване на проблеми и инициативност.

3.

Ученето чрез игра, което може да включва игри и цифрови инструменти с педагогическа стойност, стимулира не само въображението, интуицията и критичния ум, но също и способностите за сътрудничество и разрешаване на проблеми, и следователно е важно за развитието и ученето на всяко дете, особено в ранна възраст.

4.

Всичко това има важни последици по отношение на модернизирането на педагогическите подходи, педагогическите помагала и учебната среда, както и по отношение на първоначалното обучение и непрекъснатото професионално развитие на учителите и специалистите в областта на ОГРДВ, които трябва да гарантират, че те са в състояние да подхранват творческите и иновативните способности на децата, като онагледяват тези аспекти в собствената си преподавателска дейност.

и по отношение на компетентностите в областта на цифровите технологии:

5.

Въпреки че цифровите инструменти не могат да се използват като заместител на основни учебни дейности, опити и материали, осигуряването на такива инструменти и тяхното интегриране в процеса на преподаване и учене, където е целесъобразно, може да допринесе за подобряване на качеството и ефективността на този процес, както и за повишаване на мотивацията, разбирането и учебните резултати на учениците.

6.

Развитието на компетентностите в областта на цифровите технологии по ефективен и съобразен с възрастта начин в ОГРДВ и в началното образование има съществени последици по отношение на педагогическите методи, оценяването, педагогическите помагала и учебната среда, както и по отношение на намаляването на цифровото разделение.

7.

Не по-малко важно е, че това има последици и за първоначалното образование и непрекъснатото професионално развитие както на учителите, така и на специалистите в областта на ОГРДВ, с оглед да се гарантира, че те развиват способността, методологията и уменията да насърчават ефективното и отговорно използване на новите технологии за педагогически цели и да подпомагат децата в развитието на компетентности в областта на цифровите технологии.

8.

В свят, в който много от децата се чувстват доста комфортно с цифровите медии, образованието и обучението трябва да играят важна роля и за насърчаване на безопасното и отговорно използване на цифровите инструменти и за развитието на медийна грамотност, т.е. на способността не само да се получи достъп до цифрово създадено съдържание, но най-вече да се интерпретира, използва, споделя, създава и критично да се оценява такова съдържание.

ПРИКАНВА ДЪРЖАВИТЕ ЧЛЕНКИ, ПРИ НАДЛЕЖНО ЗАЧИТАНЕ НА ПРИНЦИПА НА СУБСИДИАРНОСТ И НА ИНСТИТУЦИОНАЛНАТА НЕЗАВИСИМОСТ,

по отношение на творчеството и иновациите:

1.

Да насърчават институциите за обучение на преподаватели и на специалисти в областта на ОГРДВ, както и предоставящите обучение в рамките на службата, да адаптират програмите си с оглед на интегрирането на новите учебни средства и разработването на подходящи педагогически методи, насочени към стимулиране на творчеството и иновациите от ранна възраст.

2.

Да насърчават предоставящите образование, или по целесъобразност компетентните органи, да осигурят необходимите условия и оборудване в училищата и структурите за ОГРДВ с оглед на стимулирането на способностите за творчество и иновации.

3.

Да насърчават изготвящите програми за първоначално и непрекъснато професионално развитие както за учителите, така и за специалистите в областта на ОГРДВ, да разгледат възможностите за прилагане на ефективни методи за насърчаване на любопитството, експериментирането, творческото и критичното мислене и културните познания — например чрез изкуство, музика и театър — и да проучат потенциала на творческите партньорства.

4.

Да насърчават развитието на дейности за обучение на деца в контекста на формалното, неформалното и самостоятелното учене, насочени към стимулиране на творчеството и иновациите, като същевременно се отчита важната роля на родителите и семейството.

и по отношение на компетентностите в областта на цифровите технологии:

5.

Да улесняват достъпа до и популяризирането на ИКТ и развитието на компетентности в областта на цифровите технологии чрез съобразено с възрастта излагане и интегриране на цифровите инструменти в образованието в ранна възраст и началното образование, като същевременно се отчита важната роля на родителите и семейството, както и различните образователни потребности в различните възрастови групи.

6.

Да насърчават разработването и използването на цифрови инструменти за целите на преподаването и на педагогически подходи, които могат да способстват за подобряване на компетентностите във всички области, в това число по-специално на езиковата и математическата грамотност, и на компетентностите в сферата на математиката, точните науки, технологиите и чуждите езици, с цел да се преодолеят някои от предизвикателствата, очертани в проведените наскоро международни проучвания (14).

7.

Да насърчават предоставящите образование, или по целесъобразност компетентните органи, да осигурят необходимите условия и оборудване в училищата и заведенията за образование в ранна детска възраст, за да се насърчи съобразеното с възрастта развитие на компетентностите в областта на цифровите технологии, по-специално чрез по-широкомащабното предоставяне на различни цифрови инструменти и инфраструктура.

8.

Да насърчават обучителите на преподаватели и обучителите в областта на ОГРДВ, преподавателите, специалистите в областта на ОГРДВ и училищните ръководители, както чрез първоначалното образование, така и чрез непрекъснатото професионално развитие, самите те да развият в достатъчна степен компетентност в областта на цифровите технологии, включително способността да използват ИКТ за целите на преподаването, както и да разработят ефективни методи за насърчаване на медийната грамотност от ранна възраст.

9.

Да проучат потенциала на цифровите инструменти за подпомагане на ученето в различни условия и да прилагат по-персонализирани подходи към ученето, които могат да обхванат широк набор от способности, от високи до ограничени, както за децата в неравностойно социално положение, така и за тези със специални потребности.

10.

Да насърчават комуникацията и сътрудничеството между училищата и между учителите на регионално, национално, европейско и международно равнище, включително посредством платформата e-Twinning („електронно побратимяване“).

11.

Да проучат потенциала за сътрудничество с общността на свободния софтуер по отношение на иновативните образователни инструменти и творческите умения в областта на цифровите технологии.

12.

Да полагат усилия за насърчаване на медийното образование и грамотност, по-конкретно безопасното и отговорно използване на цифровите технологии в образованието в ранна детска възраст и началното образование.

ПРИКАНВА ДЪРЖАВИТЕ ЧЛЕНКИ И КОМИСИЯТА:

1.

Да предприемат подходящи мерки и инициативи, насочени към стимулиране на творчеството, иновациите и компетентностите в областта на цифровите технологии в рамките на образованието в ранна детска възраст и на началното образование, като използват ефективно европейските ресурси като програмата „Еразъм+“ и европейските структурни и инвестиционни фондове в подкрепа на подобни мерки и инициативи.

2.

Да насърчават и развиват сътрудничеството, обмена на добри практики и взаимното учене по въпросите на стимулирането на творчеството, иновациите и компетентностите в областта на цифровите технологии в рамките на образованието в ранна детска възраст и на началното образование, както и чрез неформалното и самостоятелното учене.

3.

Чрез провеждане на изследвания да откроят примери за най-ефективните методи и практики за учителите и специалистите в областта на ОГРДВ на всеки етап от ОГРДВ и началното образование, които помагат на децата да развият творчески и иновативни способности, както и компетентности в областта на цифровите технологии. В този контекст да обмислят прилагането на ключовите принципи на рамката за качество на ОГРДВ, когато това е уместно.

И ПРИКАНВА КОМИСИЯТА:

1.

Да продължи текущата работа на работните групи по стратегическа рамка за европейско сътрудничество в областта на образованието и обучението („ET 2020“), които се занимават с трансверсалните умения и с цифрово и онлайн обучение, с цел стимулиране на творчеството, иновациите и компетентностите в областта на цифровите технологии, когато е уместно, от ранна възраст.

2.

Да насърчава сътрудничеството и взаимното учене на европейско равнище както в контекста на стратегическата рамка „ET 2020“, така и чрез програмата „Еразъм +“.

3.

Да продължи наблюдението в областите, включени в настоящите заключения, като използва наличните инструменти и доклади и като избягва налагането на допълнителна административна тежест.


(1)  Заключения на Европейския съвет, 24—25 октомври 2013 г. (EUCO 169/13, раздел I, по-специално точки 1—12).

(2)  „Компетентностите в областта на цифровите технологии предполагат уверено и критично използване на технологиите на информационното общество за работа, развлечения и комуникации. Те се базират на основни умения по ИКТ: използване на компютър за извличане, оценка, съхраняване, изготвяне, представяне и обмен на информация и за комуникация и участие в мрежи за сътрудничество чрез интернет и др.“

(3)  ОВ L 394, 30.12.2006 г., стр. 10.

(4)  ОВ C 141, 7.6.2008 г., стр. 17.

(5)  ОВ C 119, 28.5.2009 г., стр. 2.

(6)  Док. 15441/09.

(7)  ОВ C 175, 15.6.2011 г., стр. 8.

(8)  ОВ C 372, 20.12.2011 г., стр. 19.

(9)  ОВ C 372, 20.12.2011 г., стр. 15.

(10)  ОВ C 393, 19.12.2012 г., стр. 1.

(11)  ОВ C 393, 19.12.2012 г., стр. 11.

(12)  ОВ C 183, 14.6.2014 г., стр. 22.

(13)  Етапите на обучение, посочени в тези заключения, съответстват най-общо на:

ниво 0.2 по Международната стандартна класификация на образованието (ISCED) (предучилищна подготовка): „Образование, предназначено да способства ранното развитие като подготовка за участие в училищното обучение и обществото. Програми, разработени за деца от 3 години до започване на началното образование.“

ниво 1 по ISCED (начално образование): „Програми, обикновено предназначени да развият основни умения по четене, писане и математика у учениците и да изградят солидна база за учене.“

(14)  Резултатите от проучването PISA 2012 (което тества 15-годишни ученици по четене, математика и точни науки) показват, че е отбелязан напредък към постигането на набелязаната референтна стойност за 2020 г. за максимум 15 % слаби постижения по основни умения, макар ЕС като цяло да изостава значително в областта на математиката. Препоръчват се непрекъснати усилия във всички области, по-специално по отношение на учениците с нисък социално-икономически статус. Резултатите от първото европейско изследване на езиковата компетентност (2012 г.) показват ниско ниво на компетентност като цяло както при първия, така и при втория тестван чужд език, независимо че между държавите членки се наблюдават различия.


ПРИЛОЖЕНИЕ

Други основни елементи

1.

Окончателен доклад на експертната група на високо равнище на ЕС по въпросите на грамотността, септември 2012 г. (1).

2.

Съобщение на Комисията от 25 септември 2013 г.„Отваряне на образованието: иновативно преподаване и учене за всички чрез нови технологии и образователни ресурси със свободен достъп“ (2).

3.

Публикация на Европейската комисия от 2013 г.: „Коменски“ — примери за добри практики (3).

4.

Публикация на Европейската комисия, Европейската училищна мрежа и Университета в Лиеж от 2013 г.: „Училищна анкета — ИКТ в образованието“ (4).

5.

Публикация на ОИСР от 2013 г.: „Иновативна учебна среда“ (5).

6.

Европейска конференция на високо равнище под наслов „Образованието в цифровата ера“, проведена в Брюксел на 11 декември 2014 г.

7.

Доклад на тематичната работна група по въпросите на ОГРДВ от 2014 г. „Предложения за основни принципи на рамка за качеството на образованието и грижите в ранна детска възраст“ (6).


(1)  Вж. http://ec.europa.eu/education/policy/school/doc/literacy-report_en.pdf

(2)  Док. 14116/13 + ADD 1.

(3)  Вж. http://ec.europa.eu/education/library/publications/2013/comenius_en.pdf

(4)  Вж. https://ec.europa.eu/digital-agenda/sites/digital-agenda/files/KK-31-13-401-EN-N.pdf

(5)  Вж. http://www.oecd-ilibrary.org/education/innovative-learning-environments_9789264203488-en

(6)  http://ec.europa.eu/education/policy/strategic-framework/archive/documents/ecec-quality-framework_en.pdf


Top