EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015XC0606(02)

Публикация на заявление съгласно член 50, параграф 2, буква а) от Регламент (ЕС) № 1151/2012 на Европейския парламент и на Съвета относно схемите за качество на селскостопанските продукти и храни

OB C 189, 6.6.2015, p. 11–13 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

6.6.2015   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 189/11


Публикация на заявление съгласно член 50, параграф 2, буква а) от Регламент (ЕС) № 1151/2012 на Европейския парламент и на Съвета относно схемите за качество на селскостопанските продукти и храни

(2015/C 189/04)

С настоящата публикация се предоставя право на възражение срещу заявлението за изменение в съответствие с член 1151 от Регламент (ЕС) № 51/2012 (1).

ЕДИНЕН ДОКУМЕНТ

„LATVIJAS LIELIE PELĒKIE ZIRŅI“

ЕINECS №: LV-PDO-0005-01194 – 4.2.2014

ЗНП ( X ) ЗГУ ( )

1.   Име

„Latvijas lielie pelēkie zirņi“

2.   Държава членка или трета държава

Латвия

3.   Описание на земеделския продукт или храната

3.1.   Продуктов тип

Клас 1.6 Плодове, зеленчуци и зърнени култури, пресни или преработени

3.2.   Описание на продукта, за който се отнася наименованието от точка 1

ЗНП „Latvijas lielie pelēkie zirņi“ се отнася до изсушените семена на местния сорт „Retrija“ на разновидност maculatum на полския грах (Pisum sativum L.).

Морфологичните характеристики на това сухо вариво са следните:

Външен вид: едри, много груби, кафяви с мраморирана окраска, която им придава сивкав оттенък, и с черен хилум.

Средно тегло: Маса на 1 000 зърна: 360 — 380 g

Маса на складиран обем: 780 g/l

Химически характеристики на „Latvijas lielie pelēkie zirņi“ (в %):

—   влажност: максимум 14 %

—   суров протеин: 0 – 34 % (съдържание на лизин до 11,4 %)

—   мазнини: 1,5 – 2 %

—   въглехидрати: 50 – 57 %

—   груба целулоза: 6,5 %

—   пепел: максимум 2 %

„Latvijas lielie pelēkie zirņi“ се консумира, без да се премахва семенната люспа на продукта, тъй като не може да бъде отделена от останалата част на зърното. Това означава, че продуктът не се разпада при варене, понеже люспата е здраво прикрепена към останалата част на граховото зърно.

Свареният грах има следните органолептични характеристики:

мека кашеста консистенция,

фин специфичен аромат, който идва от люспата.

3.3.   Фураж (само за продукти от животински произход) и суровини (само за преработени продукти)

3.4.   Специфични етапи на производството, които трябва да бъдат извършени в определения географски район

Всички етапи на производството — отглеждане, сушене и сортиране — се извършват в определения географски район.

3.5.   Специфични правила за рязане, настъргване, опаковане и др. на продукта, за който се отнася регистрираното наименование

3.6.   Специфични правила за етикетиране на продукта, за който се отнася наименованието

4.   Кратко определение на географския район

Географският район, в който се произвежда продуктът с посоченото ЗНП, обхваща почти цяла Латвия, с изключение на следните райони: крайбрежието на Балтийско море и Рижкия залив до 5 км навътре към сушата в общини Nīca, Liepāja и Pāvilosta, крайбрежния район на община Ventspils, крайбрежния район на община Dundaga и общините Roja, Engure, Jūrmala, Riga, Carnikava, Ādaži, Saulkrasti и Salacgrīva.

5.   Връзка с географския район

Основните фактори, които влияят върху качеството на „Latvijas lielie pelēkie zirņi“, са местните климатични условия, характеристиките на почвата, историята и човешкият фактор.

Специфична характеристика на географския район

Районът, в който се отглежда „Latvijas lielie pelēkie zirņi“, е разположен в умерения климатичен пояс. Климатът на Латвия се влияе от близостта до морето и въздушните маси, които навлизат откъм Атлантическия океан, така че латвийският климат е предимно мек и влажен, с четири ясно разграничени сезона. Често е облачно (средно по 160 — 180 дни годишно), а слънцето грее средно по 1 790 часа годишно. Най-висок брой слънчеви дни, средно по 28 — 30, се отчитат между май и август, когато слънчевото греене достига 8 — 10 часа дневно. Средното количество на валежите варира между 574 и 691 mm годишно. Предимно мекият и влажен климат осигурява всички условия за оптимален растеж, цъфтене и зърнообразуване, така че именно в този район основните качества и характеристики на варивото се изразяват най-добре.

Почвите в определения географски район са със средно и добро качество, варовикови, песъкливо-глинести, с гранулометричен характер. Те предлагат оптимално за почвите pH от около 7, който е от съществено значение за оптималния растеж на „Latvijas lielie pelēkie zirņi“.

Специфична характеристика на продукта

Изсушените „Latvijas lielie pelēkie zirņi“ се различават от други видове грах поради особено големите си, груби зърна (1 000 зърна тежат 360 — 380 g). Макар шушулките да съдържат по-малко зърна, това се компенсира от техните добри кулинарни качества, като например сравнително краткото време на варене (около 10 минути по-малко от други видове грах). Характеристики на сварения грах: мека, кашеста консистенция и фин специфичен аромат, който идва от люспата.

„Latvijas lielie pelēkie zirņi“ се консумират, без да се премахва семенната люспа на продукта, тъй като не може да бъде отделена от останалата част на зърното. Това означава, че продуктът не се разпада при варене, понеже люспата е здраво прикрепена към останалата част на граховото зърно.

Причинно-следствена връзка между географския район и специфичното качеството, репутацията или други особености на продукта

„Latvijas lielie pelēkie zirņi“ е продукт, който се е развил единствено под влиянието на специфичните природни условия и уменията на местните производители.

1.

Природни фактори, които гарантират по-високото качество на продукта (груби зърна с кашеста консистенция):

климат — разликите във влажността и температурата на различни етапи от растежа на културата са от съществено значение за добиването на толкова едри зърна.

„Latvijas lielie pelēkie zirņi“ имат дълъг вегетативен период — между 80 и 115 дни. Продуктът расте и се развива сравнително бавно в началото на вегетативния период, но после цъфти и зрее доста бързо. Климатичните условия в Латвия са съответно подходящи за добиването на висококачествена реколта (груби зърна, кашеста консистенция, кратко време за варене). По време на цъфтежа и особено при образуването на шушулките (втората половина на юни и първата половина на юли) е много важно времето да е достатъчно влажно, тъй като това оказва решаващо въздействие върху размера на зърната и дебелината на люспата. Прекомерната влажност в този период ще забави зреенето на зърната, докато сушата ще доведе до образуването на дребни зърна с по-дебела люспа. И в двата случая това ще доведе до удължаване на времето за варене и влошаване на вкусовите качества на разновидността, поради което грахът трябва да се засява рано — през последната десетдневка на април, но не по-късно от първата десетдневка на май,

оптимален рН на почвата — 7.

„Latvijas lielie pelēkie zirņi“ са по-претенциозни към средата на отглеждане от други сортове грах. За тях са подходящи почви със средно и добро качество, варовикови, глинести, с гранулометричен характер; по-малки добиви могат да се получат и от почви с лошо качество, песъкливи и блатисти минерални почви. Оптималният почвен pH за „Latvijas lielie pelēkie zirņi“ е около 7, което е по-високо в сравнение с изискванията на други, по-непретенциозни сортове грах.

2.

Исторически и човешки фактори: в резултат на отглеждането и селекцията на „Latvijas lielie pelēkie zirņi“ в определения географски район в продължение на много поколения се е получил сорт, който е напълно приспособен към местните условия и чието качество е признато от кулинарната традиция.

Отглеждането на сив грах има дълга традиция в Латвия. Този вид грах се отглежда в Латвия от ХVIII век. В началото на ХХ век се публикуват статии за спецификата на отглеждането на „сив“ грах. Селекцията на грах в Латвия започва през 1925 г. в държавния институт за селекция на зърнени култури Stende, а от 1945 г. се практикува и в държавния институт по растениевъдство Priekuļi, което доказва, че те могат да се отглеждат в цяла Латвия. Селекцията на „Latvijas lielie pelēkie zirņi“ е започнала сред обикновените земеделци на основата на едрия кафяв грах Vidzeme. Използвайки така селекционирания материал и подобрявайки го чрез насочена селекция, например чрез подбор против горчивите зърна на дивите разновидности и получаване на варени зърна с добър вкус и вид, държавният институт за растениевъдство Priekuļi в община Priekuļi, окръг Priekuļi, е създал сорта „Retrija“ на „Latvijas lielie pelēkie zirņi“ — единственият с толкова едри зърна.

Техниките за отглеждане на културата и събиране на реколтата са се развивали в продължение на години и са от особена важност за гарантиране както на висок добив, така и на високо качество на продукта. Такива техники са например подготовката на почвата, избор на подходящото съотношение за смесено засяване и избор на подходящото време за събиране на реколтата. „Latvijas lielie pelēkie zirņi“ се отглежда само смесено с други зърнени култури (овес, ечемик или пролетна пшеница), които му служат за поддръжка. Съотношението между различните култури при смесеното засяване трябва да бъде следното: „Latvijas lielie pelēkie zirņi“ към зърнени култури е 1:2 или 1:1.

Вършеенето на продукта с комбайн изисква внимание и умение, тъй като зрелият „Latvijas lielie pelēkie zirņi“ много лесно се разполовява. След като продуктът бъде прибран, той се изсушава внимателно в сушилни машини.

Латвийците от векове консумират много грах. Грахът, ечемикът и фасулът отдавна са основни храни в менюто им и запазват своята значимост до въвеждането на картофите през XIX век. Днес в туристическите пътеводители „pelēkie zirņi“ с бекон се посочва като специфично латвийско блюдо, което си струва да се опита.

Препратка към публикуваната спецификация

(член 6, параграф 1, втора алинея от настоящия регламент (2))

http://www.pvd.gov.lv/lat/kreis_izvlne/novertesana_un_registracija/lauksaimniecibas_un_partikas_p/


(1)  OВ L 343, 14.12.2012 г., стp. 1.

(2)  Вж. бележка под линия 1.


Top