Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015PC0203

    Предложение за РЕШЕНИЕ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА СЪВЕТА за разрешаване на Дания да прилага в съответствие с член 19 от Директива 2003/96/ЕО, намалена ставка за данъчно облагане на електроенергията, която се доставя пряко на плавателни съдове при престоя им на котвена стоянка в пристанища

    /* COM/2015/0203 final - 2015/0106 (NLE) */

    ???????, 13.5.2015

    COM(2015) 203 final

    2015/0106(NLE)

    Предложение за

    РЕШЕНИЕ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА СЪВЕТА

    за разрешаване на Дания да прилага в съответствие с член 19 от Директива 2003/96/ЕО, намалена ставка за данъчно облагане на електроенергията, която се доставя пряко на плавателни съдове при престоя им на котвена стоянка в пристанища


    ОБЯСНИТЕЛЕН МЕМОРАНДУМ

    1.КОНТЕКСТ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО

    Данъчното облагане на енергийните продукти и електроенергията в Съюза попада в регулаторния обхват на Директива 2003/96/ЕО на Съвета (наричана по-долу „Директивата за данъчното облагане на енергийните продукти и електроенергията“ или „Директивата“).

    Съгласно член 19, параграф 1 от Директивата, в допълнение към разпоредбите, изложени по-специално в членове 5, 15 и 17 от нея, Съветът, като действа единодушно по предложение на Комисията, може да даде разрешение на всяка държава членка да въведе допълнително освобождаване или намаление на нивото на данъчно облагане поради специфични съображения.

    Целта на настоящото предложение е да се разреши на Дания да прилага намалена ставка за данъчно облагане на електроенергията, която се доставя пряко на плавателни съдове при престоя им в пристанища (наричана по-долу „електроснабдяване откъм брега“). С освобождаването се цели да се предостави икономически стимул за използването на наземно електроснабдяване с оглед намаляването на замърсяването на въздуха в пристанищните градове и подобряване на качеството на въздуха в района, което ще се отрази благоприятно на здравето на жителите.

    Целта на мярката, която ще приложи Дания, е също да се намали въздействието на морския транспорт върху околната среда.

    Предмет на искането и общ контекст

    С писмо от 2 юли 2014 година датските органи уведомиха Комисията за намерението си да приложат данъчно намаление за електроенергията, която се доставя пряко на плавателни съдове, различни от такива за частно плаване за развлечение, при престоя им на котвена стоянка в пристанища. По искане на Комисията, Дания предостави допълнителна информация на 13 ноември 2014 г. и на 23 февруари 2015 г. Чрез поисканата мярка Дания се стреми да осигури стимул за използването на наземно електроснабдяване, което се смята за по-малко замърсяваща алтернатива в сравнение с производството на електроенергия на борда на плавателни съдове при престоя им в пристанища.

    Намерението на датските компетентни органи е да прилагат намалена ставка за данъчно облагане на електроенергията по отношение на наземното електроснабдяване, в размер на 4 DKK (~ 0,54 EUR) ( 1 ) за MWh. Тази ставка ще е по-висока от предвидената в Директива 2003/96/ЕО минимална данъчна ставка за облагане на електроенергията за стопански цели. Приложимата понастоящем национална данъчна ставка за наземно електроснабдяване е DKK 878 ( 2 ) (~ 117,95 EUR) за MWh, която е националната данъчна ставка за електроенергията за нестопански цели.

    От друга страна, съгласно разпоредбите на член 14, параграф 1, буква в) от Директивата за данъчното облагане на енергийните продукти и електроенергията, държавите членки са задължени да освобождават от данъчно облагане енергийните продукти, използвани като гориво в корабоплаването във водите на ЕС, което е различно от плаването с частни плавателни съдове за развлечение. Това освобождаване обхваща също енергийните продукти, използвани за производство на електроенергия на борда на кораби при престоя им в пристанища. В съответствие с член 15, параграф 1, буква е) от директивата, държавите членки могат също така да освобождават от облагане енергийните продукти, използвани от корабите като гориво в корабоплаването по вътрешните водни пътища, с изключение на плаването с частни плавателни съдове за развлечение, като освобождаването обхваща и електроенергията, произвеждана на борда на плавателни съдове. Същевременно, последната разпоредба няма отношение към искането на Дания, тъй като понастоящем тя няма вътрешни водни пътища.

    Съответно в повечето случаи системата на данъчно облагане, която се основава на Директивата за данъчното облагане на енергийните продукти и електроенергията, не засяга разходите по генериране на електроенергия на борда на кораби на котвена стоянка в пристанище, въпреки че подобно производство би могло да има отрицателни последици за здравето и околната среда, тъй като води до влошаване на качеството на въздуха и увеличаване на нивата на шум в пристанищата.

    Дания смята да приложи намалената ставка за данъчно облагане на електроенергията спрямо всички доставки на електроснабдяване откъм брега от най-малко 380 V за плавателните съдове с минимален брутен тонаж 400 t, използвани в търговското корабоплаване. Според датските органи дори при тези ограничения в обхвата на мярката данъчното облекчение ще се отнася за повечето плавателни съдове, използвани в международния трафик, и по-големите плавателни съдове, използвани в националния трафик. Това са плавателните съдове, които според наличните данни генерират най-голямата част от емисиите, причинени от работата на допълнителни двигатели на борда по време на престой в пристанища.

    Датските органи са уведомили Комисията, че очакват данъчното облекчение да доведе до годишни фискални разходи от около 15 млн. DKK (2 млн. EUR). Тази прогноза се основава на оценките за потреблението на електроенергия от пътнически и товарни кораби в датски пристанища през 2008 г., което е било приблизително 33 000 MWh (от които 17 000 в пътнически кораби). При изчисленията е прието, че това потребление не се е променило междувременно и че не всички плавателни съдове ще използват наземно електроснабдяване в бъдеще. Датските органи посочват, че тази прогноза трябва да се приема предпазливо, тъй като става дума за нова схема в Дания и няма база за сравнение с други подобни схеми. Пристанищата в Дания в момента не осигуряват съоръжения за наземно електроснабдяване. Също така, корабите ще могат да избират дали да купуват наземно електроснабдяване.

    Датските органи признават, че мярката представлява държавна помощ в полза на собствениците на кораби в търговското корабоплаване, която може да отговаря на критериите за групово освободена помощ съгласно член 44 от Регламент 651/2014/ЕС на Комисията ( 3 ).

    Дания отправи искане разрешението да бъде предоставено за срок от шест години, което съвпада с максималния срок, посочен в член 19, параграф 2 от директивата.

    Според Дания мярката е съобразена с Препоръка 2006/339/ЕО на Комисията относно насърчаването на електрическо захранване на корабите от сушата при престоя им в пристанища на Съюза ( 4 ) и със съобщението на Комисията, озаглавено „Стратегически цели и препоръки за политиката на ЕС в областта на морския транспорт до 2018 г.“ ( 5 ). В това отношение следва да се отбележи, че считано от юни 2011 г. държавите членки ще бъдат безусловно задължени да постигнат стандартите за качество на въздуха за съответните замърсители като праховите частици ( 6 ). Това задължение ще ги застави да разрешат проблеми като емисиите от кораби по време на престоя им в пристанища (когато това е целесъобразно) и се предполага, че в пристанищата с такива проблеми ще бъде насърчавано използването на наземно електроснабдяване като част от цялостната стратегия за качество на въздуха.

    Намерението на датската страна е с намалението на данъчната ставка да се запази стимулът за операторите на плавателни съдове да използват наземно електроснабдяване с цел да се ограничат емисиите във въздуха и шумът от плавателни съдове при престоя им в пристанища, както и емисиите на CO2. Прилагането на намалена данъчна ставка ще подобри конкурентоспособността на наземното електроснабдяване в сравнение с изгарянето на котелно гориво на борда, което е напълно освободено от данъчно облагане.

    Действащи разпоредби в областта на предложението

    Директива 2003/96/ЕО на Съвета от 27 октомври 2003 г. относно преструктурирането на правната рамка на Общността за данъчно облагане на енергийните продукти и електроенергията, по-специално член 14, параграф 1, буква в).

    Оценка на мярката съгласно член 19 от Директива 2003/96/ЕО

    Специфични съображения

    Член 19, параграф 1, първа алинея от директивата гласи както следва:

    „В допълнение към разпоредбите от предишните членове, и по-специално тези от членове 5, 15 и 17, Съветът, като действа единодушно по предложение на Комисията, може да даде разрешение на всяка държава членка да въведе допълнително освобождаване или редуциране на нивата на данъчно облагане поради специфични съображения.“

    Посредством въпросното данъчно намаление датските органи преследват целта за насърчаване на по-безвреден за околната среда начин за задоволяване на нуждите на корабите от електроенергия по време на престоя им на котвена стоянка в пристанища, чрез което да се постигне подобряване на качеството на въздуха в района. Както Дания отбеляза, всъщност Комисията вече е препоръчала използването на наземно електроснабдяване като алтернатива на генерирането на електроенергия на борда на плавателните съдове при престоя им в пристанища, като по такъв начин е признала неговите екологични предимства ( 7 ). Понастоящем електроенергията, доставяна на плавателни съдове при престоя им в пристанища, се облага с 878 DKK (~117.95 EUR) за MWh. Съответно, исканото освобождаване ще създаде допълнителен стимул за използването на тази технология, възлизащ на 874 DKK/MWh (~117,41 EUR) и следователно ще допринесе за постигане на поставената цел на политиката.

    Що се отнася до естеството на преследваната цел на политиката, Комисията изтъква, че поощряването на наземното електроснабдяване е обща цел на политиката, която следва да се изпълнява от Съюза като цяло. Това е ясно заявено в Съобщението на Комисията относно интегрираната морска политика ( 8 ) и придружаващия го работен документ на службите на Комисията ( 9 ). В предложението си за преразглеждане на Директивата за данъчното облагане на енергийните продукти и електроенергията ( 10 ) Комисията предложи захранването с наземно електричество на кораби при престоя им в пристанища да бъде освободено от такова облагане за период от осем години.

    Предложението на Комисията обаче не бе прието от Съвета и през 2015 г. Комисията го оттегли ( 11 ). В момента единствената възможност за въвеждането на благоприятно данъчно третиране по отношение на наземното електроснабдяване се съдържа в член 19. Заложената в него цел е да се реагира на специфичните обстоятелства в различните държави членки, които не са отразени в самата директива. Поради това дерогация въз основа на член 19, която е насочена към постигане на целта на политиката за насърчаване на наземното електроснабдяване, може да се предостави само като преходна мярка, преди тази цел да бъде обсъдена в Съвета при преразглеждането на Директива 2003/96/ЕО.

    Съгласуваност с други политики и цели на Съюза

    Исканата мярка е свързана най-вече с политиката на ЕС в областта на околната среда. Тъй като с нея ще бъде намалено изгарянето на бункеровано гориво на борда на плавателните съдове в пристанищата, мярката ще допринесе за подобряването на качеството на въздуха в района. Също така е възможно тя да допринесе за намаляване на емисиите на CO2, тъй като — поради по-високата ефективност на електроенергийната система и разликата във влаганите горива — електроенергийният микс от наземната преносна мрежа е с по-нисък въглероден интензитет от електроенергията, произвеждана на борда на плавателните съдове чрез изгаряне на бункеровани горива. Във връзка с това може да се отбележи, че средният електроенергиен микс в района на съответния пазар е със значително по-нисък въглероден интензитет спрямо средните стойности за ЕС. Въпреки че въглеродният интензитет на доставяната допълнителна електроенергия обикновено е по-висок от този при средния електроенергиен микс и до голяма степен зависи от интервала от денонощието, в който настъпва допълнителното потребление, намалението на емисиите на CO2 в резултат на мярката ще остане относително високо ( 12 ).

    Мярката е в съответствие с Директива 2014/94/ЕС за разгръщането на инфраструктура за алтернативни горива ( 13 ), чийто предмет е и инсталирането на съоръжения за наземно електроснабдяване в пристанища, когато има търсене за такива съоръжения и разходите не са несъразмерни по отношение на ползите, включително ползите за околната среда.

    Тук е мястото да се напомни, че една важна причина за неблагоприятната конкурентна позиция на наземното електроснабдяване е фактът, че алтернативата, тоест електроенергията, генерирана на борда на корабите в морските пристанища, понастоящем е напълно освободена от данъчно облагане: освободено е не само бункерованото гориво, изгаряно за производството на електроенергия, което съответства на нормалното положение съгласно член 14, параграф 1, буква а) от Директива 2003/96/ЕО, но и самата електроенергия, произвеждана на борда на плавателни съдове (вж. член 14, параграф 1, буква в) от Директива 2003/96/ЕО). Въпреки че само по себе си освобождаването от данъчно облагане на тази електроенергия може да се счита за трудно съвместимо с целите на Съюза в областта на околната среда, то е наложено от съображения за практичност. При данъчното облагане на електроенергията, произведена на борда, от собственика на кораба — който често е установен в трета държава — или от неговия оператор се изисква да декларират количеството на потребената електроенергия. Наред с това в декларацията трябва да се определи делът на електроенергията, потребена в териториалните води на държавите членки, в които е дължим данъкът. Задължението да подават такива декларации за всяка държава членка, чиито териториални води са засегнати, би породило огромна административна тежест за собствениците на кораби. При тези обстоятелства има основание да не се санкционира по-малко замърсяващата алтернатива на наземното електроснабдяване, като се позволи на Дания да прилага намалена данъчна ставка.

    Вътрешен пазар и лоялна конкуренция

    От гледна точка на вътрешния пазар и лоялната конкуренция мярката единствено намалява съществуващото данъчно неравновесие между два конкуриращи се източника на електроенергия за кораби при престоя им в пристанища — между производството на електроенергия на борда на плавателни съдове и наземното електроснабдяване — породено от освобождаването от данъчно облагане на котелното гориво.

    Що се отнася до конкуренцията между операторите на плавателни съдове, на първо място трябва отново да се спомене, че понастоящем има твърде малко плавателни съдове, които използват наземно електроснабдяване на търговска основа. Поради това значително нарушаване на конкуренцията може да възникне единствено между плавателните съдове, възползващи се от поисканата мярка, преминавайки към наземно електроснабдяване, и другите, на които ще продължи да се използва генериране на борда на плавателния съд. Макар решаващ фактор за точността на прогнозите за разходите да са промените в цената на нефта (което силно затруднява прогнозирането), най-актуалните данни показват, че в повечето случаи и като цяло дори пълното освобождаване от данъчно облагане няма да понижи експлоатационните разходи за наземно електроснабдяване под разходите за производството на електроенергия на борда на плавателните съдове ( 14 ), поради което в никакъв случай няма да представлява значително конкурентно предимство за операторите на плавателни съдове, които използват наземно електроснабдяване, в сравнение с използващите електроенергия, произвеждана на борда. В настоящия случай значително нарушение, подобно на горепосоченото, може да се очаква в още по-малка степен, тъй като Дания ще спазва минималното ниво за данъчно облагане, предвидено в Директива 2003/96/ЕО за електроенергията за стопански цели. Освен това Дания възнамерява да ограничи данъчното предимство до плавателни съдове с минимален брутен тонаж 400 t и до доставки на електроенергия от сушата от най-малко 380 V. По този начин мярката ще бъде насочена към плавателните съдове със значително производство на електроенергия на борда, като същевременно се ограничи общият брой на възползващите се от мярката. Праговите стойности са определени на сравнително ниско ниво. От друга страна, с основание може да се допусне, че плавателните съдове, които вероятно няма да ползват данъчното предимство поради пределните стойности, по-скоро ще бъдат национални, отколкото от други държави — членки на ЕС, поради което пределните стойности в никакъв случай няма да доведат до по-благоприятно данъчно облагане на национални стопански субекти в сравнение с техните конкуренти от други държави — членки на ЕС.

    По отношение на конкуренцията между пристанищата датските органи посочиха, че определят като незначително потенциалното въздействие върху търговията между държавите членки, което може да възникне, ако плавателните съдове променят маршрутите си поради възможността да използват наземно електроснабдяване при намалена данъчна ставка. Както беше посочено по-горе, при положение че въпреки намалението на данъка няма вероятност използването на наземно електроснабдяване — поне в краткосрочен план — да стане по-икономично от генерирането на борда, не съществува също вероятност данъчното намаление за наземното електроснабдяване да наруши значително конкуренцията между пристанищата, като стимулира плавателните съдове да променят маршрута си с оглед наличието на тази възможност.

    Срокът, за който се предлага да се разреши прилагането на намалена данъчна ставка, е сходен с предложения от Комисията осемгодишен срок за освобождаване от данък за наземното електроснабдяване. Малко вероятно е, направеният в предходните два параграфа анализ да претърпи промяна преди датата на изтичане на срока на действие на мярката.

    Срок на прилагане на мярката и развитие на правната рамка на ЕС за данъчно облагане на енергийните продукти

    По принцип срокът на прилагане на дерогацията следва да бъде достатъчно дълъг, така че операторите на пристанища да не се разколебаят да направят необходимите инвестиции. Следва да се отбележи, че мащабът на разглежданата данъчна мярка е ограничен в сравнение с предложението на Комисията за преразглеждане на Директивата за данъчното облагане на енергийните продукти и електроенергията, в което се предвижда задължително освобождаване от облагане на наземното електроснабдяване за период от осем години след влизането ѝ в сила. Дерогацията обаче не бива да компрометира бъдещото развитие на действащата правна рамка и следва да отчете евентуалното приемане от Съвета на законодателен акт, основаващ се на предложението на Комисията за изменение на Директивата за данъчното облагане на енергийните продукти и електроенергията. При тези обстоятелства изглежда целесъобразно исканото разрешение да се предостави за максималния срок от шест години, разрешен съгласно директивата, като обаче е възможно преди неговото изтичане да влязат в сила общи разпоредби в тази област. Този срок ще предостави правна сигурност за корабните и пристанищните оператори при планирането на техните инвестиции в съоръжения за наземно електроснабдяване или бордови съоръжения.

    Правила за държавна помощ

    Въз основа на съответния обменен курс към 1 октомври 2014 г., публикуван в Официален вестник на Европейския съюз ( 15 ), съгласно член 10 от Директива 2003/96/ЕО предвидената от датските органи намалена данъчна ставка в размер на 4 DKK за MWh надхвърля минималното ниво за данъчно облагане в ЕС на електроенергията за стопански цели. Следователно мярката изглежда попада в обхвата на член 44 от Регламент 651/2014/ЕС на Комисията, в който се предвиждат условията, при които държавната помощ под формата на намаления в свързаните с екологията данъци съгласно Директива 2003/96/ЕО може да бъде освободена от изискванията за уведомяване за държавна помощ. Същевременно, на този етап не може да се определи дали всички условия по посочения регламент са изпълнени и дали предложението за решение за изпълнение на Съвета не засяга задължението на държавата членка да гарантира спазването на правилата за държавна помощ, по-специално в случай на освободени помощи, по Регламент № 651/2014/ЕС на Комисията.

    2.РЕЗУЛТАТИ ОТ КОНСУЛТАЦИИТЕ СЪС ЗАИНТЕРЕСОВАНИТЕ СТРАНИ И ОТ ОЦЕНКИТЕ НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО

    Консултация със заинтересованите страни

    Настоящото предложение се основава на искане, отправено от Дания, и засяга само тази държава членка.

    Набиране и използване на експертни становища

    Не бяха необходими външни експертни становища.

    Оценка на въздействието

    Настоящото предложение се отнася до предоставяне на разрешение за отделна държава членка по нейно искане.

    3.ПРАВНИ ЕЛЕМЕНТИ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО

    Принцип на субсидиарност

    Областта на косвеното данъчно облагане, включена в обхвата на член 113 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС), сама по себе си не попада в изключителната компетентност на Европейския съюз по смисъла на член 3 от ДФЕС. Същевременно, съгласно член 19 от Директива 2003/96/ЕО на Съвета бе предоставена изключителна компетентност, като инструмент на вторичното право, да разрешава на дадена държава членка да въвежда допълнителни освобождавания или намаления по смисъла на посочената разпоредба. Държавите членки съответно не могат да изземат функциите на Съвета. В резултат на това, принципът на субсидиарност не е приложим към настоящото решение за изпълнение. Във всеки случай, тъй като този акт не е проект на законодателен акт, той не следва да се изпраща на националните парламенти, съгласно Протокол № 2 към Договорите, за преглед на спазването на принципа на субсидиарност.

    Принцип на пропорционалност

    Предложението е в съответствие с принципа на пропорционалност. Данъчното намаление не надхвърля това, което е необходимо за постигане на въпросната цел (вж. съображенията относно вътрешния пазар и лоялната конкуренция по-горе).

    Избор на инструменти

    Предлаган/и инструмент/и: Решение за изпълнение на Съвета.

    В член 19 от Директива 2003/96/ЕО се предвижда единствено този вид мярка.

    4.ОТРАЖЕНИЕ ВЪРХУ БЮДЖЕТА

    Предложението не създава финансова или административна тежест за Съюза. Следователно предложението няма отражение върху бюджета на Съюза.

    2015/0106 (NLE)

    Предложение за

    РЕШЕНИЕ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА СЪВЕТА

    за разрешаване на Дания да прилага в съответствие с член 19 от Директива 2003/96/ЕО, намалена ставка за данъчно облагане на електроенергията, която се доставя пряко на плавателни съдове при престоя им на котвена стоянка в пристанища

    СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

    като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

    като взе предвид Директива 2003/96/ЕО на Съвета от 27 октомври 2003 г. относно преструктурирането на правната рамка на Общността за данъчно облагане на енергийните продукти и електроенергията ( 16 ), и по-специално член 19 от нея,

    като взе предвид предложението на Европейската комисия,

    като има предвид, че:

    (1)С писмо от 2 юли 2014 г. Дания поиска да ѝ бъде разрешено да прилага намалена ставка за данъчно облагане на електроенергията, която се доставя пряко на плавателни съдове при престоя им на котвена стоянка в пристанища („наземно електроснабдяване“), съгласно член 19, параграф 1 от Директива 2003/96/ЕО. По искане на Комисията, Дания предостави допълнителна информация на 13 ноември 2014 г. и на 23 февруари 2015 г.

    (2)С намалението на данъка, което възнамерява да приложи, Дания цели да насърчи използването на наземно електроснабдяване. Използването на такава електрическа енергия се счита за по-безвреден за околната среда начин за задоволяване на нуждите на корабите от електроенергия при престоя им на котвена стоянка в пристанища в сравнение с изгарянето на котелни горива от тези кораби.

    (3)Доколкото чрез използването му се избягват замърсяващи въздуха емисии, вследствие изгарянето на котелни горива на плавателните съдове при престоя им в пристанища, наземното електроснабдяване допринася за подобряване на качеството на въздуха в района на пристанищните градове. При специфичните условия на структурата на производството на електроенергия в разглеждания район, т.е. на северноевропейския пазар на електроенергия, включващ Дания, Финландия, Швеция и Норвегия, чрез използването на електроенергия от наземната мрежа вместо електроенергия, произведена чрез изгаряне на котелни горива на борда, се очаква да се намалят и емисиите на CO2. Поради това се очаква мярката да допринесе за целите на политиките на Съюза в областта на околната среда, здравеопазването и климата.

    (4)Дания изрично поиска данъчното намаление да не се прилага по отношение на електроенергията, която се доставя пряко на частни плавателни съдове за развлечение, при престоя им на котвена стоянка в пристанища.

    (5)Предоставянето на Дания на разрешение да прилага намалена ставка за данъчно облагане на електроенергията при наземно електроснабдяване не надвишава необходимото, за да се повиши използването на наземното електроснабдяване, тъй като в повечето случаи производството на електроенергия на борда на плавателните съдове ще продължи да бъде по-конкурентната алтернатива. По същата причина, както и поради това, че понастоящем въпросната технология не се предлага в Дания, няма вероятност мярката да доведе до значително нарушаване на конкуренцията през периода на действието си и следователно няма да се отрази неблагоприятно върху правилното функциониране на вътрешния пазар.

    (6)Съгласно член 19, параграф 2 от Директива 2003/96/ЕО всяко разрешение, предоставено в съответствие с това условие, трябва да бъде строго ограничено във времето. С цел да се гарантира, че периодът на разрешение е достатъчно дълъг и няма да разколебае операторите на пристанища да направят необходимите инвестиции, е целесъобразно исканото разрешение да се предостави за период от шест години, при условие обаче, че влязат в сила общи разпоредби по въпроса, които могат да бъдат приети съгласно член 113 от ДФЕС, преди предвиденото изтичане на срока на разрешението.

    (7)Настоящото решение не засяга прилагането на правилата на Съюза относно държавните помощи,

    ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

    Член 1

    Разрешава се на Дания да прилага намалена ставка за данъчно облагане на електроенергията, която се доставя пряко на плавателни съдове при престоя им в пристанища, когато не става въпрос за частно плаване за развлечение, при условие че се спазват минималните нива за данъчно облагане съгласно член 10 от Директива 2003/96/ЕО.

    Член 2

    Настоящото решение влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

    Прилагането му се преустановява шест години след тази дата.

    Ако обаче Съветът, като действа въз основа на член 113 от Договора, предвиди общи правила за данъчни облекчения за наземното електроснабдяване, срокът на действие на настоящото решение изтича в деня, в който станат приложими тези общи правила.

    Член 3

    Адресат на настоящото решение е Кралство Дания.

    Съставено в Брюксел на […] година.

       За Съвета

       Председател

    (1) ()Всички изчисления се основават на обменния курс към 1 октомври 2014 г., според който 1 EUR се равнява на 7,4437 DKK. Вж. ОВ C 344, 2.10.2014 г.
    (2) ()Нивото на данъчното облагане на електроенергията е това към януари 2015 г. (вж. http://ec.europa.eu/taxation_customs/taxation/excise_duties/energy_products/rates/index_en.htm).
    (3) ()Регламент (ЕС) № 651/2014 на Комисията за обявяване на някои категории помощи за съвместими с вътрешния пазар в приложение на членове 107 и 108 от Договора (ОВ L 187, 26.6.2014 г., стр. 1—78).
    (4) ()Препоръка 2006/339/ЕО на Комисията от 8 май 2006 г. относно насърчаването на електрическо захранване на корабите от сушата при престоя им на котвена стоянка в пристанища на Общността (ОВ L 125, 12.5.2006 г.).
    (5) ()Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите — Стратегически цели и препоръки за политиката на ЕС в областта на морския транспорт до 2018 г., COM(2009) 8 окончателен, 21 януари 2009 г.
    (6) ()Вж. Директива 2008/50/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 21 май 2008 г. относно качеството на атмосферния въздух и за по-чист въздух за Европа (ОВ L 152, 11.6.2008 г.).
    (7) ()Вж. бележка 4 по-горе.
    (8) ()СOM (2007) 575 final, 10.10.2007 г.
    (9) ()SEC(2007) 1283 final, 10.10.2007 г.
    (10) ()СOM (2011) 169 final, 13.4.2011 г.
    (11) ()ОВ C 80, 7.3.2015 г., стр. 17—23.
    (12) ()Общият дял на енергията от възобновяеми източници в електроенергийния микс на NordPool през 2012 г. беше 69,8 %, вж. http://www.nordpoolspot.com/Global/Download%20Center/TSO/Nordic-production-split_2004-2012.pdf). Независимо от това както ядрената, така и произвежданата във водноелектрически централи енергия, които съставляват основната част от производството на енергия от възобновяеми източници на NordPool като цяло, се използват главно за покриване на базов товар, докато по принцип върховият товар се покрива при по-висок въглероден интензитет. Следва да се отбележи също така, че Дания е разчитала на конвенционални топлоелектрически централи за около 42 % от електроенергията, произведена през 2012 г., но вятърната енергия заема все по-голям дял в електропроизводството.
    (13) ()Директива 2014/94/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 22 октомври 2014 година за разгръщането на инфраструктура за алтернативни горива (ОВ L 307, 28.10.2014 г., стр. 1—20).
    (14) ()Вж. Европейска Комисия, Генерална дирекцияОколна среда“, Договор за услуги за емисии от кораби: възлагане, намаляване и пазарни инструменти, задача 2аНаземно електроснабдяване, август 2005 г., http://ec.europa.eu/environment/air/pdf/task2_shoreside.pdf . Анализът на разходите е извършен за трите пристанища: Гьотеборг (Швеция), Жуно и Лонг Бийч (САЩ).
    (15) ()Вж. бележка 1 по-горе.
    (16) ()ОВ L 283, 31.10.2003 г., стр. 51.
    Top