Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015IR4871

    Становище на Европейския комитет на регионите — „Интеграцията на трайно безработните на пазара на труда“

    OB C 120, 5.4.2016, p. 27–39 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    5.4.2016   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    C 120/27


    Становище на Европейския комитет на регионите — „Интеграцията на трайно безработните на пазара на труда“

    (2016/C 120/07)

    Докладчик:

    Enrico ROSSI (IT/ПЕС), президент на регион Тоскана

    Отправен документ:

    Предложение за препоръка на Съвета относно интегрирането на трайно безработните лица на пазара на труда

    COM(2015) 462 final

    I.   ПРЕПОРЪКИ ЗА ИЗМЕНЕНИЯ

    Изменение 1

    Предложение за препоръка

    Съображение 4

    Текст, предложен от Комисията

    Изменение на КР

    Сред изложените на най-голям риск да попаднат в категорията на трайно безработните са лицата със слаби умения или ниска квалификация, гражданите на трети държави, лицата с увреждания и представителите на малцинствата в неравностойно положение, като например ромите. Предишната професия също е от важно значение, тъй като в някои държави секторните и цикличните аспекти са ключови за разкриването на причините за задържането на дълготрайната безработица.

    Сред изложените на най-голям риск да попаднат в категорията на трайно безработните са лицата със слаби умения или ниска квалификация, жените (по-специално жените с ниска квалификация) и самотните родители, лицата, наближаващи пенсионна възраст , гражданите на трети държави, лицата с увреждания и хронично болните, както и представителите на малцинствата в неравностойно положение, като например ромите. Освен това проблемът с дълготрайната безработица е особено релевантен за младежите поради последствията, свързани с риск от социално маргинализиране, преждевременно напускане на училище и загуба на производствен капацитет за обществото, дължащ се на невключването им в пазара на труда. Предишната професия също е от важно значение, тъй като в някои държави секторните , териториалните и цикличните аспекти са ключови за разкриването на причините за задържането на дълготрайната безработица.

    Изменение 2

    Предложение за препоръка

    Съображение 7

    Текст, предложен от Комисията

    Изменение на КР

    Инвестициите в човешки капитал трябва да бъдат подобрени и да станат по-ефикасни, така че повече хора да имат добри и целесъобразни умения, с което се преодолява проблемът с недостига на умения и се полагат основите за плавен преход от учене към работа и за запазване на пригодността за заетост. Подобряването на резултатите и целесъобразността на системите за образование и обучение ще спомогне за ограничаването на потока от нови безработни лица. За тази цел е необходимо да се работи за модернизирането на системите за образование и обучение в съответствие с насоките от европейския семестър, със стратегическата рамка за европейско сътрудничество в областта на образованието и обучението („Образование и обучение 2020“) (15), с препоръката на Европейския парламент и на Съвета относно ключовите компетентности за обучение през целия живот (16) и с препоръката на Комисията относно активното приобщаване на лицата, изключени от пазара на труда (17).

    Инвестициите в човешки капитал трябва да бъдат подобрени и да станат по-ефикасни, така че повече хора да имат добри и целесъобразни умения, с което се преодолява проблемът с недостига на умения и се полагат основите за плавен преход от учене към работа и за запазване на пригодността за заетост. Подобряването на резултатите и целесъобразността на системите за образование и обучение , заедно със службите по заетостта, ще спомогне за ограничаването на потока от нови безработни лица. По същия начин борбата срещу преждевременното напускане на училище, включена в целите на „Европа 2020“, ще послужи за предотвратяване на дълготрайната безработица, за която то е една от основните причини. За тази цел е необходимо да се работи за модернизирането на системите за образование и обучение в съответствие с насоките от европейския семестър, със стратегическата рамка за европейско сътрудничество в областта на образованието и обучението („Образование и обучение 2020“) (15), с препоръката на Европейския парламент и на Съвета относно ключовите компетентности за обучение през целия живот (16) и с препоръката на Комисията относно активното приобщаване на лицата, изключени от пазара на труда (17).

    Изменение 3

    Предложение за препоръка

    Съображение 8

    Текст, предложен от Комисията

    Изменение на КР

    С оглед на разработването на координирана стратегия за заетостта, в насоките за политиките за заетост на държавите членки (18) се призовава за значително намаляване на дълготрайната и структурната безработица чрез всеобхватни и взаимно подсилващи се стратегии, включващи индивидуализирана активна подкрепа за връщане на пазара на труда.

    С оглед на разработването на координирана стратегия за заетостта, в насоките за политиките за заетост на държавите членки (18) се призовава за значително намаляване на дълготрайната и структурната безработица чрез всеобхватни и взаимно подсилващи се стратегии, включващи индивидуализирана активна и приобщаваща подкрепа за връщане на пазара на труда.

    Изложение на мотивите

    Счита се за необходимо да се насърчи социалното приобщаване.

    Изменение 4

    Предложение за препоръка

    Съображение 9

    Текст, предложен от Комисията

    Изменение на КР

    В насоките държавите членки се приканват да насърчават пригодността за заетост чрез инвестиции в човешки капитал, посредством подходящи системи за образование и обучение, с които ефикасно и ефективно може да се повиши нивото на уменията на работната сила. Освен това в насоките изрично се отправя призив към държавите членки да насърчават системите за учене в работна среда, като например дуалното обучение, и да повишават нивото на професионалното обучение. В по-общ план в насоките държавите членки се приканват да вземат предвид принципите на гъвкава сигурност и да засилят активните мерки на пазара на труда, като повишат тяхната ефективност, подобрят тяхната целенасоченост, разширят техния обсег, повишат степента на обхващане и осигурят подсилващ ефект между тях и подпомагането на доходите и предоставянето на социални услуги.

    В насоките държавите членки се приканват да насърчават пригодността за заетост чрез инвестиции в човешки капитал, посредством подходящи системи за образование и обучение, с които ефикасно и ефективно може да се повиши нивото на уменията на работната сила. Освен това в насоките изрично се отправя призив към държавите членки да насърчават системите за учене в работна среда, като например дуалното обучение, и да повишават нивото на професионалното обучение. В по-общ план в насоките държавите членки се приканват да вземат предвид принципите на гъвкава сигурност и приобщаване, и да засилят активните мерки на пазара на труда, като повишат тяхната ефективност, подобрят тяхната целенасоченост, разширят техния обсег, повишат степента на обхващане и осигурят подсилващ ефект между тях и подпомагането на доходите и предоставянето на социални услуги.

    Изменение 5

    Предложение за препоръка

    Съображение 10

    Текст, предложен от Комисията

    Изменение на КР

    Предложените в настоящата препоръка действия следва да бъдат напълно съвместими със специфичните за всяка държава препоръки, изготвени в контекста на европейския семестър, а при тяхното изпълнение следва да се спазват правилата на Пакта за стабилност и растеж.

    Предложените в настоящата препоръка действия следва да бъдат напълно съвместими със специфичните за всяка държава препоръки, изготвени в контекста на европейския семестър, а при тяхното изпълнение следва да се спазват правилата на Пакта за стабилност и растеж. И все пак в рамките на Пакта, с цел да не се допусне дисбалансите в отделните държави да се изплъзнат от контрол и да може да се пристъпи ефективно към стабилизиране на еврозоната, биха могли да се определят извънредни инициативи, които да бъдат съгласувани и ограничени във времето, за да се помогне на страните, чиито служби по заетостта в най-малка степен отговарят на стандартите, основаващи се на най-добрите практики, да поправят това положение.

    Изложение на мотивите

    Предвид различията между настоящите служби по заетостта в различните държави членки, е необходимо да се вземат мерки за подобряване на стандарта на предприетите мерки във всички страни. По тази причина препоръката за адаптиране на структурите трябва да бъде придружена от набелязването на необходимите механизми за подкрепа, имайки предвид, че структурите на службите по заетостта обикновено са по-слаби именно в страните, в които дълготрайната безработица е по-висока.

    Изменение 6

    Предложение за препоръка

    Съображение 15

    Текст, предложен от Комисията

    Изменение на КР

    Трябва да бъдат полагани по-интензивни усилия за интегриране на пазара на труда на най-засегнатите от дълготрайната безработица. Успоредно с това трябва да бъде подобрена регистрацията в службите по заетостта и в други компетентни агенции, за да се преодолее проблемът с недостатъчната степен на обхващане от мерките за подкрепа.

    Трябва да бъдат полагани по-интензивни усилия за интегриране на пазара на труда на най-засегнатите от дълготрайната безработица. Успоредно с това трябва да бъде подобрена регистрацията в службите по заетостта и в други компетентни агенции, за да се преодолее проблемът с недостатъчната степен на обхващане от мерките за подкрепа. С цел да се улесни регистрацията на възможно най-голям брой безработни в службите по заетостта е необходима специфична стратегия за комуникация и предоставяне на консултации, която може да стане по-ефективна благодарение на участието на организациите на гражданското общество. Въпреки това регистрацията в службите по заетостта сама по себе си не е достатъчна мярка, ако службите не са ефективни в предлагането на персонализирана пътека, която да води до включване в пазара на труда. Безработните няма да бъдат подтикнати да се регистрират в службите, ако те не са показали по-голяма ефикасност. В този контекст е необходимо службите по заетостта да повишат своята проактивност по отношение на предприятията.

    Изложение на мотивите

    Регистрацията в службите по заетостта със сигурност изисква ефективна комуникационна стратегия, но много зависи от признатата способност на службите по заетостта да реинтегрират работника. По тази причина действителната способност на държавите да засилят съществуващите структури е основно условие и за стимулирането на безработните да се регистрират.

    Изменение 7

    Предложение за препоръка

    Съображение 17

    Текст, предложен от Комисията

    Изменение на КР

    Чрез индивидуализирания подход към предоставянето на подкрепа за трайно безработните лица трябва да бъдат преодолени пречките, водещи до задържаща се безработица, като се актуализира и допълва първоначалната оценка, направена при регистрацията. По този начин търсещите работа ще бъдат насочени към услугите за предоставяне на подкрепа, като например консултации относно задлъжнялостта, рехабилитация, социална дейност, услуги по предоставянето на грижи, интегриране на мигранти, помощи за жилищно настаняване и транспорт, ориентирани към преодоляване на пречките за намиране на работа и даващи на търсещите работа възможност да постигнат ясни цели, които водят към намирането на работа.

    Чрез индивидуализирания подход към предоставянето на подкрепа за трайно безработните лица трябва да бъдат преодолени пречките, водещи до задържаща се безработица, като се актуализира и допълва първоначалната оценка, направена при регистрацията. По този начин търсещите работа ще бъдат насочени към услугите за предоставяне на подкрепа, като например консултации относно задлъжнялостта, рехабилитация, социална дейност, услуги по предоставянето на грижи, интегриране на мигранти, помощи за жилищно настаняване и транспорт, ориентирани към преодоляване на пречките за намиране на работа и даващи на търсещите работа възможност да постигнат ясни цели, които водят към намирането на работа. Би трябвало да се обмисли възможността за предвиждане на задължителна регистрация в службите по заетостта за дълготрайно безработните, получаващи помощ от социалните служби.

    Изменение 8

    Предложение за препоръка

    Съображение 20

    Текст, предложен от Комисията

    Изменение на КР

    За целите на настоящата препоръка „споразумение за работна интеграция“ означава писмено споразумение между търсещия работа и единна точка за контакт с цел улесняване на прехода към заетост на пазара на труда. Посочените споразумения се съставят по такъв начин, че да отразяват ситуацията на конкретното лице, търсещо работа; в тях се описва подробно пакет от индивидуализирани мерки, достъпни на национално равнище (пазар на труда, образование, обучение, социални услуги), разработени с цел да се окаже подкрепа и да се даде възможност на търсещите работа лица да преодолеят конкретните за тях пречки за намирането на работа. В споразуменията се определят цели, срокове, взаимни отговорности и клаузи за преразглеждане и се посочват наличните активни мерки за подкрепа и мерките за подпомагане на доходите и услугите за социално подпомагане. Споразуменията за работна интеграция обвързват получаването на обезщетения с участието в активни мерки на пазара на труда и в дейности по търсене на работа, като се спазват разпоредбите на действащото национално законодателство.

    За целите на настоящата препоръка „споразумение за работна интеграция“ означава писмено споразумение между търсещия работа и единна точка за контакт с цел улесняване на прехода към заетост на пазара на труда. Посочените споразумения се съставят по такъв начин, че да отразяват ситуацията на конкретното лице, търсещо работа; в тях се описва подробно пакет от индивидуализирани мерки, достъпни на национално равнище (пазар на труда, образование, обучение, социални услуги), разработени с цел да се окаже подкрепа и да се даде възможност на търсещите работа лица да преодолеят конкретните за тях пречки за намирането на работа. В споразуменията се определят цели, срокове, взаимни отговорности и клаузи за преразглеждане и се посочват наличните активни мерки за подкрепа и мерките за подпомагане на доходите и услугите за социално подпомагане. Споразуменията за работна интеграция обвързват получаването на обезщетения с участието в активни мерки на пазара на труда и в дейности по търсене на работа, като се спазват разпоредбите на действащото национално законодателство с цел гарантиране на ефективно социално включване .

    Изменение 9

    Предложение за препоръка

    Параграф 1

    Текст, предложен от Комисията

    Изменение на КР

    Да подкрепят регистрацията на търсещите работа лица и да ориентират мерките за интегриране в по-голяма степен към пазара на труда. Да предоставят индивидуална оценка на регистрираните трайно безработни лица. Да предлагат специално споразумение за работна интеграция най-късно при достигане на 18 месеца от началото на безработицата на дадено лице. За целта:

    Да подкрепят регистрацията на търсещите работа лица и да ориентират мерките за интегриране в по-голяма степен към пазара на труда. Да предоставят индивидуална оценка на регистрираните трайно безработни лица. Да предлагат специално споразумение за работна интеграция най-късно при достигане на 18 месеца от началото на безработицата на дадено лице; за целите на борбата с бедността и социалната изолация да се предвиди субсидирана заетост като стъпка към реинтегриране на пазара на труда. Където то не е успешно, е необходимо да се предвидят универсални мерки за подпомагане на доходите. За целта:

    Да се укрепят съществуващите служби по заетостта.

    Изменение 10

    Предложение за препоръка

    Параграф 1 — създава се нов параграф след параграф 1

    Текст, предложен от Комисията

    Изменение на КР

     

    Да се създадат структури на службите по заетостта, които, по отношение на средства и квалификация на персонала, да са в състояние да изпълнят целите на препоръката. Стандартите за определянето на такива структури биха могли да произтичат частично от резултатите от работата на Европейската мрежа на публичните служби по заетостта. Следователно би трябвало да се посочват ресурсите, необходими за адаптирането на съществуващите структури; да се определи как и откъде те да бъдат намерени, като се посочат и съществуващите възможности за съфинансиране, например регламента относно ЕФРР (Регламент (ЕС) № 1301/2013) и регламента относно ЕСФ (Регламент (ЕС) № 1304/2013), и като не се изключва възможността да се проучат варианти на европейско равнище чрез отпускане на средства от европейски фондове, предназначени изключително за тази цел, с оглед на факта, че намаляването на дълготрайната безработица е ключова стратегическа цел за целия Съюз. Икономическата подкрепа може да бъде и обвързана с извършването на допълнителни организационни реформи на системата на службите по заетостта в страните, в които Комисията и Съветът смятат, че това е необходимо, в рамките на европейския семестър.

    Изложение на мотивите

    Предвид различията между настоящите служби по заетостта в различните държави членки, е необходимо да се вземат мерки за подобряване на стандарта на предприетите мерки във всички страни. По тази причина препоръката за адаптиране на структурите трябва да бъде придружена от набелязването на необходимите механизми за подкрепа, имайки предвид, че структурите на службите по заетостта обикновено са по-слаби именно в страните, в които дълготрайната безработица е по-висока. Регламентите за ЕФРР и ЕСФ, предвиждат възможности за съфинансиране за инвестициите в (модернизиране на) институциите на пазара на труда.

    Изменение 11

    Предложение за препоръка

    Параграф 3

    Текст, предложен от Комисията

    Изменение на КР

    Индивидуална оценка и индивидуален подход

    Службите по заетостта заедно с други партньори, подкрепящи интегрирането на пазара на труда, да предоставят персонализирани насоки на засегнатите лица

    Индивидуална оценка и индивидуален подход

    Службите по заетостта заедно с други партньори, подкрепящи интегрирането на пазара на труда, и с участието на частни агенции по заетостта и на оторизирани агенции за заетост, да предоставят персонализирани насоки на заинтересованите страни .

    2)

    Да се гарантира, че на всички трайно безработни лица се предлага изготвянето на задълбочена индивидуална оценка и насоки най-късно при достигане на 18 месеца от началото на безработицата. Оценката следва да обхваща техните перспективи предвид пригодността им за заетост, пречките за намиране на работа и предишните опити за намиране на работа.

    2)

    Да се гарантира, че на всички трайно безработни лица се предлага изготвянето на задълбочена индивидуална оценка и насоки най-късно при достигане на 18 месеца от началото на безработицата. Оценката следва да обхваща техните перспективи предвид пригодността им за заетост, пречките за намиране на работа и предишните опити за намиране на работа.

    Изложение на мотивите

    Частните агенции по заетостта и оторизираните агенции също имат роля.

    Изменение 12

    Предложение за препоръка

    Параграф 6

    Текст, предложен от Комисията

    Изменение на КР

    На регистрираните трайно безработни лица, които не попадат в обхвата на гаранцията за младежта, да се предлага споразумение за работна интеграция най-късно когато достигнат 18 месеца от началото на безработицата. Това следва да включва най-малко индивидуално предлагане на услуги, насочено към намирането на работа и установяването на единна точка за контакт.

    На регистрираните трайно безработни лица, които не попадат в обхвата на гаранцията за младежта, да се предлага споразумение за работна интеграция най-късно в рамките на 18 месеца от началото на безработицата. Това следва да включва най-малко индивидуално предлагане на услуги, насочено към намирането на работа и установяването на единна точка за контакт. Споразумението за трудова интеграция трябва да бъде създадено чрез проактивно взаимодействие с безработния, така че той да може да се превърне в главно действащо лице и да сподели отговорността.

    Изложение на мотивите

    Би било целесъобразно мерките относно безработния да се вземат преди изтичането на 12-те месеца (след които лицето се превръща в трайно безработно). Освен това би следвало да се предвиди по-активно участие в определянето на неговия профил и възможности, също с цел да бъде подтикнат да приеме евентуални предложения за работа или обучение.

    Изменение 13

    Предложение за препоръка

    Параграф 7

    Текст, предложен от Комисията

    Изменение на КР

    Да се установят партньорства между работодателите , социалните партньори, службите по заетостта, правителствените органи и социалните служби с цел да се гарантира, че предложенията са насочени към действителните потребности на предприятията и на работниците.

    Да се установят партньорства между социалните партньори, службите по заетостта, правителствените органи и социалните служби с цел да се гарантира, че предложенията са насочени към действителните потребности на предприятията и на работниците.

    Изменение 14

    Предложение за препоръка

    Параграф 8

    Текст, предложен от Комисията

    Изменение на КР

    Да се разработят услуги за работодателите, като преглед на свободните работни места, подпомагане при назначаване на работа, наставничество на работното място и обучение и подпомагане след назначаването на работа с цел улесняване на професионалното реинтегриране на трайно безработните лица.

    Да се разработят услуги за работодателите, като преглед на свободните работни места, подпомагане при назначаване на работа, наставничество на работното място и обучение и подпомагане след назначаването на работа с цел улесняване на професионалното реинтегриране на трайно безработните лица , като се използват, винаги когато е необходимо, действащите активни политики по заетостта, предназначени за тази целева група .

    Изложение на мотивите

    Целта е да се подчертае значението на активните политики по заетостта.

    Изменение 15

    Предложение за препоръка

    Параграф 9 — създава се нов параграф:

    Текст, предложен от Комисията

    Изменение на КР

     

    Да се засили интеграцията при използването на структурните фондове, например като се свържат мерките за обучение, финансирани от ЕСФ, с насочените към подкрепа на растежа и иновациите, финансирани с други структурни фондове, като се предвидят, по-специално, възможности за стимули за дружествата, които наемат трайно безработни, за чието обучение биха могли да се използват средствата от ЕСФ. Държавите членки и регионите се приканват да проучат възможността да подкрепят властите, които благоприятстват проекти за функционалното интегриране между структурните фондове, включително, когато е подходящо, чрез средствата на „резерва за изпълнение“.

    Изложение на мотивите

    Тъй като включването на трайно безработните само по себе си е по-трудно, е необходимо да се използват възможно най-добре структурните фондове, за да се подпомогне търсенето, като се възнаграждават предприятията, които за наемане на работници се обръщат към трайно безработните, чието обучение би могло да бъде подкрепено със средства от ЕСФ.

    Изменение 16

    Предложение за препоръка

    Параграф 10 — Създава се нов параграф „ПРЕПОРЪЧВА НА КОМИСИЯТА:“

    Текст, предложен от Комисията

    Изменение на КР

     

    Да се изготви предварителен анализ на активните политики по заетостта, насочени по-конкретно към групата на трайно безработните лица, с цел да се предложи създаването на конкретни мерки в държавите членки. Освен това да се задълбочи анализът на активните политики, съчетани със схеми за извършване на обществено полезен труд и подпомагане на доходите, с цел свързване на трудовата кариера с придобиването на умения, които да могат да се използват на пазара на труда. Активните политики, свързани с полагането на обществено полезен труд, трябва да се управляват от публичните служби по заетостта.

    Изложение на мотивите

    Целта е да се препоръча предварителен анализ на активните политики по заетостта. Да се засилят мерките на активна политика, както чрез връзката с договора/споразумението за приобщаване, така и чрез евентуална схема за полагане на обществено полезен труд, с цел в края на периода на полагането на такъв да се придобият професионални умения, които да могат да се използват на пазара на труда.

    Изменение 17

    Предложение за препоръка

    Параграф 10 — Създава се нов параграф „ПРЕПОРЪЧВА НА КОМИСИЯТА:“

    Текст, предложен от Комисията

    Изменение на КР

     

    Да формулира препоръки, въз основа на предложенията на Европейската мрежа на публичните служби по заетостта (създадена с Решение № 573/2014/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 15 май 2014 г.), относно качествените и количествените стандарти, които службите по заетостта във всяка държава трябва да покрият, като се предвиди и отпускане на средства от фондовете на ЕС за укрепване на службите по заетостта.

    Изложение на мотивите

    Държавите членки би трябвало да структурират службите си по заетостта с цел преодоляване на структурната безработица чрез по-добро използване на средствата по ЕСФ. Допълнителната безработица, определена от цикъла, може да бъде преодоляна с общи ресурси, които всички държави, независимо от своето равнище на структурна безработица, могат да ползват. Това би дало възможност за стабилизиране на цикъла, от което всички страни биха извлекли полза в средносрочен до дългосрочен план

    Изменение 18

    Предложение за препоръка

    Параграф 10 — Създава се нов параграф „ПРЕПОРЪЧВА НА КОМИСИЯТА:“

    Текст, предложен от Комисията

    Изменение на КР

     

    Да разграничава структурната безработица (за която всяка държава би трябвало да използва свои собствени ресурси или средства от ЕСФ по тематичната цел „Укрепване на административния капацитет“) от безработицата, обусловена от по-интензивни и продължителни фази на рецесия, които, водейки до значително повишаване на равнището на безработица, биха подложили на допълнителен натиск службите по заетостта.

    Да насърчи държавите членки да определят количествено, въз основа на предварително определени стандарти, изискванията за временно укрепване на съществуващите структури, за да могат да се справят с конюнктурните трусове.

    Да оцени възможността за поемане на допълнителните разходи по време на средносрочния преглед на многогодишната финансова рамка. Идентифицираните решения следва да се обвързани с приемането и прилагането на реформи за повишаване на ефективността на публичните и частните служби по заетостта в държавите членки, в случаите и в направленията, определени в специфичните за отделните държави препоръки в рамките на европейския семестър.

    Изменение 19

    Предложение за препоръка

    Параграф 10 — Създава се нов параграф „ПРЕПОРЪЧВА НА КОМИСИЯТА:“

    Текст, предложен от Комисията

    Изменение на КР

     

    Да насърчава интеграцията между мерките за подкрепа, свързани с дълготрайната безработица, с по-универсалните мерки за подкрепа, свързани с бедността, така че когато целта за повторно интегриране на трудовия пазар не се постигне и обезщетенията за безработица намалеят, на безработното лице все пак да се предоставя минимален доход (ако разбира се са налице доказани условия на бедност), при условие че то приеме да полага временно обществено полезен труд с образователна насоченост с цел връщането му на работа, като се гарантира социалното приобщаване.

    Изложение на мотивите

    Когато дълготрайно безработните не бъдат реинтегрирани на пазара на труда, трябва да се намерят подходящи решения, за да се избегне рискът след приключване на периода на обезщетенията за безработица те да се окажат в условия на изолация или бедност, създавайки разходи за обществото и излагайки на риск социалното сближаване.

    Изменение 20

    Предложение за препоръка

    Параграф 15

    Текст, предложен от Комисията

    Изменение на КР

    Да направи оценка на действията, предприети в отговор на настоящата препоръка, като за целта си сътрудничи с държавите членки и проведе консултации със съответните заинтересовани лица, и да докладва на Съвета до … [3 години след приемането на настоящата препоръка] за извлечените поуки.

    Да направи оценка на действията, предприети в отговор на настоящата препоръка, като за целта си сътрудничи с държавите членки и проведе предварително консултации със съответните заинтересовани страни , по-специално:

    да подкрепи държавите членки в техните усилия за модернизиране на системите за социална закрила, с оглед определянето на европейска схема за осигуряване срещу дълготрайна безработица въз основа на общи икономически и финансови показатели.

    освен това да извърши оценка, по време на преразглеждането на многогодишната финансова рамка за периода 2014 — 2020 г., на приоритетите, за които са предназначени ресурсите на ЕС, както за продължаване на действието на схемата за гаранция за младежта, така и за по-ефективни мерки срещу дълготрайната безработица посредством извънредни инициативи, като създаването на ad hoc фонд („Гаранция за възрастни“ по модела на „Гаранция за младежта“) за справяне с дълготрайната безработица;

    и да докладва на Съвета до … [3 години след приемането на настоящата препоръка] за извлечените поуки.

    Изложение на мотивите

    Дълготрайната безработица е само част от по-широкия проблем на бедността, с особено сериозни социални и икономически последствия. Поради това е необходимо предложените в препоръката действия да обхващат и подкрепата, свързана с бедността. По тази причина е необходимо да се поканят всички страни, които евентуално все още не са го направили, да ги приемат.

    II.   ПОЛИТИЧЕСКИ ПРЕПОРЪКИ

    ЕВРОПЕЙСКИЯТ КОМИТЕТ НА РЕГИОНИТЕ

    Предварителни бележки

    1.

    Като изтъква, че предложението за препоръка трябва да зачита принципите на субсидиарност и пропорционалност, приветства факта, че текстът разглежда въпроса за дълготрайната безработица предвид нейните икономически и социални последици. Съгласно Доклада на петимата председатели („Завършване на европейския икономически и паричен съюз“) тя е „една от основните движещи сили на неравенството и социалното изключване […] Ефективните пазари на труда са от първостепенно значение, тъй като те насърчават висока степен на заетост и са способни да поемат сътресения, без това да доведе до прекалено високи равнища на безработица […]“.

    2.

    Отбелязва значението на факта, че в предложението се набляга на завръщането на безработните на работа, като на службите по заетостта се поставя задачата да поемат грижата за безработното лице, с участието на всички икономически и социални заинтересовани страни, за да подпомогнат завръщането му на работа.

    3.

    Подчертава особеното внимание, отделено на инструментите за управление на системата, която е свързана със стратегията за обслужване на едно гише.

    4.

    Подчертава значението на борбата срещу дълготрайната безработица, за да се гарантира доброто функциониране на местните икономики; изтъква, че дълготрайната безработица не е устойчива и припомня значението на прогнозирането на нуждите от умения и съобразяването им с нуждите на пазара на труда. В районите със значителни несъответствия между търсените и предлаганите умения или недостиг на работна ръка трябва да бъдат укрепени програмите за обучение за развиване на необходимите умения. Следва да се постави специален акцент върху езиковите умения за безработни мигранти и лица, търсещи убежище.

    5.

    Отбелязва, че предложението има и важни последици за борбата с бедността, която продължава да бъде една от най-трудно постижимите цели на „Европа 2020“ поради последиците от икономическата криза.

    Общи бележки

    Отбелязва обаче, че предложението изглежда пренебрегва някои елементи, и по-специално:

    6.

    Припомня необходимостта от укрепване на публичните служби по заетостта и повишаване на тяхната ефективност; препоръката предлага единствено по-тясна координация на действията за подкрепа, за които обаче отговорността продължава да се носи от отделните страни, без да се обръща достатъчно внимание на съществуващите различия по отношение на мащаба на проблема и бюджета на структурите, които трябва да се справят с него, както вече беше констатирано при прилагането на Гаранцията за младежта. По тази причина в много страни е необходимо значително укрепване на службите по заетостта. Като пример за тези различия, съотношението между службите по заетостта и активното население в Германия е 1 към 400, във Франция — 1 към 600, а в Италия — 1 към 3 000.

    7.

    Затова препоръчва да се работи в по-тясно сътрудничество с частните агенции по заетостта и да се привличат за участие временните агенции по заетостта в случаите, когато публичните агенции по заетостта не са в състояние да предоставят достатъчно консултации и помощ на трайно безработните лица.

    8.

    Препоръчва по-тясно сътрудничество между държавите членки и регионите, за да успеят да постигнат възможно най-ефикасно намаляване на процента на безработица в ЕС, отделяйки по-значимо място в медиите на този вид програми. Така например мрежата EURES би могла да се популяризира чрез рекламна кампания по телевизията, в интернет или в други средства за масово осведомяване, така че лицата, търсещи работа в чужбина, да разполагат с актуализирана информация относно възможностите за работа; във връзка с това препоръчва да се установи международно сътрудничество на службите по заетостта и други социални служби, за да се осигури по-ефективен и по-бърз обмен на информация и данни.

    9.

    Подчертава, че е необходимо да се идентифицират необходимите ресурси за адаптиране към най-добрите практики. Това може да се направи, като се използват резултатите от работата на Европейската мрежа на публичните служби по заетостта (Решение № 573/2014/ЕС), като се извърши оценка на финансовите ресурси, необходими за покриване на определените стандарти от всички държави, и се предложат начини за подпомагане на усилията, които всяка държава трябва да положи, за да се справи с пропуските.

    10.

    Припомня необходимостта от разграничение между структурния компонент на безработицата и динамичния компонент, обусловен от конкретното развитие на цикъла. На службите по заетостта (структурирани така, че да влияят на първия компонент) би трябвало да се даде възможност да се адаптират бързо към допълнителните нужди, създадени от особено негативни икономически цикли. Разходите за адаптиране на съществуващите структури към тези нужди би трябвало да бъдат поети от държавите членки, включително и с помощта на ЕФРР и ЕСФ (тематична цел „Укрепване на административния капацитет“). В рамките на средносрочния преглед на многогодишната финансова рамка може да бъде извършена оценка на въздействието на мерките и да бъдат проучени възможностите за евентуално адаптиране към зададените от ЕС изисквания.

    11.

    Подчертава значението на инвестициите в човешки капитал; отбелязва при все това, че, тъй като тези инвестиции са дългосрочни, предприятията са склонни да дават преимущество на младите хора и на наскоро дипломиралите се, в резултат на което потенциалната работна ръка от възрастни хора или хора на средна възраст е ощетена. Борбата срещу безработицата изисква стимули, които да насърчават възрастните безработни и безработните на средна възраст да се обучават и преквалифицират, и които да гарантират, че бизнесът и публичният сектор ще имат интерес да наемат тези хора. За да се предотврати дълготрайната безработица, е от съществено значение да се насърчава непрекъснатото учене с цел преквалификация на съществуващата работна сила и на неквалифицираните работници.

    12.

    Подчертава, че освен че помага за справяне с дълготрайната безработица, тази модернизация на службите по заетостта може да окаже въздействие и върху краткосрочната и младежката безработица.

    13.

    Отбелязва, че предлаганата модернизация на службите по заетостта е дълъг и труден процес, най-вече в държавите членки с негъвкава и бюрократична система. Правилното функциониране на единните точки за контакт с обслужване на едно гише зависи в голяма степен от гъвкавостта на заинтересованите институции и от подходящото и бързо разпространение на информацията. Същите тези точки за контакт могат да отговарят за подготовката на персонализираните услуги за подкрепа, но трябва да се има предвид фактът, че в зависимост от броя на търсещите работа лица тази задача може да представлява значителна административна тежест. При все това точките за контакт трябва да разполагат с надлежно квалифициран персонал, който да може не само да предава съществуващите предложения, но и да оценява индивидуалността на търсещите работа лица и техните основни умения. Във връзка с това призовава държавите членки да имат предвид тези фактори при създаването на подобни механизми.

    14.

    Припомня необходимостта от предприемане на действия с по-силен акцент върху търсенето, тъй като когато търсенето на работна ръка е в стагнация, за безработното лице е трудно да намери работа, дори и с индивидуализирана програма за обучение. Във връзка с това, въпреки че приветства указанията на препоръката, които целят укрепване на отношенията с работодателите, счита, че за да се стимулира търсенето на работна ръка, би било полезно да се даде по-силен тласък на интеграцията между структурните фондове. Действително, ЕФРР и ЕЗФРСР — които са насочени към предприятия, които са в състояние да предлагат иновативни проекти, целящи укрепване на конкурентоспособността на системата — често предвиждат възможността за наемане на подходящо обучени лица. В тези случаи връзката с дейностите по обучение, финансирани от ЕСФ, би могла да насърчи реинтеграцията на безработните лица. Интегрираното използване би трябвало да се окуражава от държавите членки, включително и посредством опростяването им за МСП и използването на резерва за изпълнение.

    15.

    Отбелязва, че, тъй като съществува риск трайно безработните, в случай на неуспех на програмата за реинтеграция и след приключване на периода на изплащане на обезщетения за безработица, да се окажат в условия на маргинализация, е от съществено значение всяка държава да предвиди мерки за борба с бедността в съответствие с насоките, които Европейската комисия вече отправи в Препоръката си от 3 октомври 2008 г. относно активното приобщаване на лицата, изключени от пазара на труда (2008/867/ЕО), на която се позовава Съобщението на Комисията „Социални инвестиции за растеж и сближаване“ (COM(2013) 83 final). КР изразява желание държавите членки в действителност да приложат препоръките на Европейската комисия.

    16.

    Освен това посочва необходимостта евентуалният достъп до мерки за подкрепа, свързани с бедността, да се обвърже с приемането на временно полагане на обществено полезен труд и като част от програма за обучение, насочена към връщане на безработното лице на работа.

    17.

    Подчертава, че програмата за професионално обучение с цел реинтеграция трябва да бъде организирана в тясно сътрудничество със заинтересованите институции, с цел държавите членки да могат да получават възможно най-добрия резултат на всички равнища и с цел да се намалят професионалната и социалната изолация и равнищата на бедност. Отбелязва, че такива мерки имат положителен ефект, защото насърчават европейските граждани, отишли да работят в друга държава членка по икономически причини или за да си осигурят препитание, да се върнат в страните си на произход. Икономическата миграция би трябвало да намалява, а възможностите за намиране на работа и на начини за препитание на местния пазар на труда да се подобряват.

    18.

    Подчертава централната роля на регионите и местните власти, тъй като те са естествените главни действащи лица в усилията за подобряване на службите по заетостта, наред с останалото и поради факта, че в много държави членки планирането и усвояването на структурните фондове е от тяхната компетентност. Освен това местните и регионалните власти могат да играят важна роля в организацията и осъществяването на професионалното обучение и на обучението на възрастни, тъй като в редица региони и най-вече села липсват центрове за обучение, насочени и към възрастните хора. Ролята на местните и регионалните власти е особено важна, защото те разполагат с информация за местния пазар на заетостта и поддържат контакти с местните предприятия, което може да улесни практическото професионално обучение. Освен това хората, които имат желание да участват в обучение за възрастни или в друго професионално обучение, трябва да пътуват в продължение на месеци. Това за тях означава допълнителни разходи, а за един безработен, който получава малка помощ за безработица или дори никакво обезщетение, това е значителна тежест.

    19.

    По тази причина призовава предложението за препоръка на Комисията да отчете в по-голяма степен регионалното измерение на проблема и поради това призовава Съвета да вземе предвид ключовата роля, която местните и регионалните власти могат да изиграят за подобряването на ефикасността на службите по заетостта.

    Брюксел, 10 февруари 2016 г.

    Председател на Европейския комитет на регионите

    Markku MARKKULA


    (15)  Заключения на Съвета от 12 май 2009 г. относно стратегическа рамка за европейско сътрудничество в областта на образованието и обучението („Образование и обучение 2020“).

    (16)  Препоръка на Европейския парламент и на Съвета от 18 декември 2006 г. относно ключовите компетентности за учене през целия живот.

    (17)  C(2008) 5737

    (15)  Заключения на Съвета от 12 май 2009 г. относно стратегическа рамка за европейско сътрудничество в областта на образованието и обучението („Образование и обучение 2020“).

    (16)  Препоръка на Европейския парламент и на Съвета от 18 декември 2006 г. относно ключовите компетентности за учене през целия живот.

    (17)  C(2008) 5737

    (18)  COM(2015) 98 final

    (18)  COM(2015) 98 final


    Top