Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013PC0910

    Предложение за СТАНОВИЩЕ НА СЪВЕТА относно програмата на Нидерландия за икономическо партньорство

    /* COM/2013/0910 final - 2013/0397 (NLE) */

    52013PC0910

    Предложение за СТАНОВИЩЕ НА СЪВЕТА относно програмата на Нидерландия за икономическо партньорство /* COM/2013/0910 final - 2013/0397 (NLE) */


    2013/0397 (NLE)

    Предложение за

    СТАНОВИЩЕ НА СЪВЕТА

    относно програмата на Нидерландия за икономическо партньорство

    като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

    като взе предвид Регламент (ЕС) № 473/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 21 май 2013 година[1] относно общите разпоредби за мониторинг и оценка на проектите за бюджетни планове и за гарантиране на коригирането на прекомерния дефицит на държавите членки в еврозоната, и по-специално член 9, параграф 4 от него,

    като взе предвид предложението на Европейската комисия,

    като има предвид, че:

    (1)       Пактът за стабилност и растеж (ПСР) цели да осигури бюджетната дисциплина в целия Съюз и определя рамката за предотвратяване и коригиране на прекомерния дефицит на държавния бюджет. Той се основава на целта за осигуряване на стабилни публични финанси като средство за укрепване на условията за ценова стабилност и за висок и устойчив растеж, подкрепен от финансова стабилност, като по този начин спомага за постигане на целите на Съюза за устойчив растеж и работни места.

    (2)       С Регламент (ЕС) № 473/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 21 май 2013 година относно общите разпоредби за мониторинг и оценка на проектите за бюджетни планове и за гарантиране на коригирането на прекомерния дефицит на държавите членки в еврозоната се определят разпоредбите за засилен мониторинг на бюджетните политики в еврозоната и за гарантиране на спазването в националните бюджети на насоките на икономическите политики, отправени в рамките на ПСР и Европейския семестър. Ако бюджетните мерки сами по себе си се окажат недостатъчни за трайното преодоляване на прекомерния дефицит, може да се наложи да бъдат предприети допълнителни действия и структурни реформи. 

    (3)       В член 9 от Регламент (ЕС) № 473/2013 се определят условията и редът на програмите за икономическо партньорство, които държавите членки на еврозоната с открита процедура при прекомерен дефицит следва да представят. В тези програми следва да се съдържа план за мерките, които да спомогнат за ефективното и трайно преодоляване на прекомерния дефицит, с подробно описание на главните набелязани за тази цел структурни реформи във фискалната област с акцент върху данъчното облагане, пенсионното и здравното осигуряване, както и бюджетната рамка.

    (4)       На 2 декември 2009 г. по силата на член 106, параграф 6 от Договора Съветът прие решение за откриването по отношение на Нидерландия на процедура при прекомерен дефицит. На 21 юни 2013 г. Съветът, в съответствие с член 126, параграф 7, прие актуализирана препоръка. В тази връзка Нидерландия бе приканена да представи до 1 октомври 2013 г. програма за икономическо партньорство.

    (5)       На 30 септември 2013 г., което е в рамките на срока по член 9, параграф 3 и член 17, параграф 2 от Регламент (ЕС) № 473/2013, Нидерландия представи на Комисията и на Съвета програма за икономическо партньорство с насочени към ефективното и трайно преодоляване на прекомерния дефицит структурни реформи във фискалната област (СДП 1). В програмата се съдържат и мерки в отговор на по-широкия набор отправени ѝ на 9 юли 2013 г. от Съвета специфични за държавите препоръки (СДП): намаляване на задлъжнялостта при пазара на жилищни имоти и свързаните с нея финансови рискове, насърчаване на оборота на жилищните имоти, подобряване на функционирането и разпределението при субсидираните наеми, насърчаване на частното наемоотдаване (СДП 2); усъвършенстване на финансовия надзор над пенсионните фондове с оглед по-добър баланс между рисковете и стремежите, включително от гледна точка на взаимовръзката между поколенията, снижаване на годишния процент на натрупване при професионалното пенсионно осигуряване с отчитане на по-дългия период на натрупване предвид удължаването на пенсионната възраст, повишаване на пригодността за заетост на по-възрастните работещи, преразглеждане на системата за дългосрочни грижи (СДП 3); изграждане на по-приобщаващ пазар на труда и насърчаване на професионалната гъвкавост (СДП 4). Освен съдържащите се в изпратения проект за бюджетен план допълнителни консолидационни мерки за 2014 г. и след това, в програмата на Нидерландия за икономическо партньорство са изброени нови мерки за структурни реформи във фискалната област, насочени към по-стриктен бюджетен надзор на поднационалните равнища на държавно управление. Конкретните изброени в програмата за икономическо партньорство мерки по СДП 2—4 бяха до голяма степен вече изготвени преди отправянето на най-актуалните СДП.

     (6)      Структурните мерки във фискалната област, които Нидерландия възнамерява да въведе, се отнасят по-специално до кодифициране на фискалните правила и до затягане на националната фискална рамка чрез по-стриктен надзор върху поднационалните равнища на държавно управление. Подпомогнати от приетите в проекта за бюджетен план за 2014 г. допълнителни мерки за фискална консолидация, те най-вероятно ще допринесат за преодоляването на прекомерния дефицит по устойчив начин, както и за доближаването до средносрочната бюджетна цел за структурно балансиран бюджет.

    (7)       Очаква се мерките за подобряване функционирането на пазара на жилищни имоти постепенно да доведат до намаляване на субсидиите за кредитиране на покупките на жилища и оттам — на риска от неизпълнение, на който националната схема за гарантиране на ипотечните кредити излага правителството. Намаляването на данъка върху прехвърлянето на имота е скъпоструващо от гледна точка на нереализираните данъчни приходи, но се очаква то да подобри пропорцията между търсенето и предлагането, както и разпределянето на капитала на пазара на жилищни имоти. Най-съществените мерки сред тях са вече очертани в националната програма за реформи. Като цяло изглежда, че те следват правилната посока, но е необходимо да бъдат наблюдавани и евентуално адаптирани, за да съответстват по-пълно на СДП (СДП 2).

    (8)       Очаква се мерките за подобряване функционирането на пенсионните фондове да доведат до намаляване на фискалните субсидии за системата и да повишат пригодността за заетост на по-възрастните работещи. Вероятно е също така, при условие че бъдат постигнати прогнозираните резултати, те да подобрят ефикасността на системата за дългосрочни грижи, което от своя страна ще допринесе за фискалната устойчивост. Рискове крият обаче както конкретното им привеждане в действие, така и оценката на тяхното икономическо и бюджетно въздействие и въздействието им върху фактическите пенсионни вноски. Тъй като изготвянето на мерките все още не е приключило, ще е необходимо въздействието на стратегическите планове и приносът им за преодоляване на предизвикателството, което представлява фискалната устойчивост, да бъдат анализирани допълнително.

    (9)       Мерките за подобряване на приобщаващия характер на пазара на труда внасят изменения в прехвърляемостта на данъчните кредити, както и в известен брой надбавки и обезщетения за безработица. Като цяло се очаква тези мерки да имат положително въздействие върху бюджетното салдо. Тяхното въвеждане обаче е предвидено да се осъществява постепенно и зависи от съответните споразумения със социалните партньори. Най-съществените мерки сред тях са вече очертани в националната програма за реформи. Едно ускорено въвеждане би подобрило функционирането на пазара на труда и би подпомогнало икономическия растеж,

    ПРИЕ НАСТОЯЩОТО СТАНОВИЩЕ:

    Програмата на Нидерландия за икономическо партньорство, представена на Комисията и на Съвета на 30 септември 2013 г., съдържа като цяло подходящ набор от структурни реформи във фискалната област, които ще подпомогнат ефективното и трайно преодоляване на прекомерния дефицит. По-конкретно, в нея се потвърждава съдържащият се в най-актуалната Национална програма за реформи ангажимент за провеждане на реформи и се предоставя допълнителна информация за това как се прилагат някои от мерките след подаването на националната програма, както и график на последващите действия. Графикът на мерките, планирани в отговор на СДП относно по-специално пазара на труда, изглежда като продължение на широкообхватните реформи в тази област. Въпреки предоставената подробна информация за всички мерки обаче, в програмата за икономическо партньорство липсва информация за конкретните предизвикателства и рискове при изпълнението им. Предвид горепосоченото Нидерландия се приканва да предостави в предстоящите Национална програма за реформи и Програма за стабилност допълнителна информация за изпълнението на планираните реформи, както и да напредне в изпълнението на специфичните препоръки, отправени ѝ в рамките на Европейския семестър. В рамките на Европейския семестър Комисията и Съветът ще следят изпълнението на реформите.

    Съставено в Брюксел на [...] година.

                                                                           За Съвета

                                                                           Председател

    [1]       ОВ L 140, 27.5.2013 г., стр. 11.

    Top