Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013AE1637

    Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Предложение за Регламент на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Регламент (ЕО) № 1224/2009 на Съвета за създаване на система за контрол на Общността за гарантиране на спазването на правилата на общата политика в областта на рибарството“ COM(2013) 09 final – 2013/0007 (COD)

    OB C 198, 10.7.2013, p. 71–72 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    10.7.2013   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    C 198/71


    Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Предложение за Регламент на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Регламент (ЕО) № 1224/2009 на Съвета за създаване на система за контрол на Общността за гарантиране на спазването на правилата на общата политика в областта на рибарството“

    COM(2013) 09 final – 2013/0007 (COD)

    2013/C 198/11

    Единствен докладчик: г-н Gabriel Sarró IPARRAGUIRRE

    На 5 февруари 2013 г. Европейският парламент и Съветът решиха, в съответствие с член 43, параграф 2 и член 304 от Договора за функционирането на Европейския съюз, да се консултират с Европейския икономически и социален комитет относно:

    „Предложение за Регламент на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Регламент (ЕО) № 1224/2009 на Съвета за създаване на система за контрол на Общността за гарантиране на спазването на правилата на общата политика в областта на рибарството“

    COM(2013) 09 final – 2013/0007 (COD).

    Специализирана секция „Земеделие, развитие на селските райони, околна среда“, на която беше възложено да подготви работата на Комитета по този въпрос, възложи изготвянето на становището на докладчика г-н Gabriel Sarró Iparraguirre и прие своето становище на 25 март 2013 г.

    На 489-ата си пленарна сесия, проведена на 17 и 18 април 2013 г. (заседание от 17 април), Европейският икономически и социален комитет прие настоящото становище със 177 гласа „за“ и 10 гласа „въздържал се“.

    1.   Заключения и препоръки

    1.1

    ЕИСК счита, че е необходимо изменение на Регламент (ЕО) № 1224/2009, с цел привеждането му в съответствие с Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС).

    1.2

    Комитетът смята, че някои основни аспекти, изброени в становището, би следвало да бъдат уредени чрез актове за изпълнение, а не чрез делегирани актове.

    2.   Контекст

    2.1

    С Регламент (ЕО) № 1224/2009 се създава система за контрол на Общността за гарантиране на спазването на правилата на общата политика в областта на рибарството (ОПОР).

    2.2

    Този Регламент предоставя на Комисията правомощия за изпълнение на някои от посочените в него разпоредби.

    2.3

    Договорът за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС) прави разграничение между правомощията, делегирани на Комисията да приема незаконодателни актове от общ характер, които допълват или изменят определени несъществени елементи от законодателния акт (делегирани актове, член 290, параграф 1), и правомощията, предоставени на Комисията да приема еднакви условия за изпълнение на правно обвързващите актове на Съюза (актове за изпълнение, член 291, параграф 2).

    2.4

    В контекста на привеждане в съответствие на Регламент (ЕО) № 1224/2009 с новите правила за вземане на решения на ДФЕС, Европейската комисия представи предложение за неговото изменение – предмет на настоящото становище – в което предоставените понастоящем правомощия на Комисията по посочения регламент са прекласифицирани в делегирани и изпълнителни правомощия.

    3.   Анализ на предложението

    3.1

    В предложението се определят правомощията, предоставени на Комисията в Регламент на Съвета (ЕО) № 1224/2009 и се класифицират като делегирани или изпълнителни правомощия.

    3.2

    Освен това някои разпоредби се привеждат в съответствие с процедурите за вземане на решения от ДФЕС.

    3.3

    В предложението всичко това се постига чрез изменение на 66 члена от Регламент (ЕО) № 1224/2009.

    3.4

    Поради това анализът на предложението е много сложен, тъй като изменението на тези 66 члена води до около двеста изменения на Регламент (ЕО) № 1224/2009, чрез които на Комисията се предоставят правомощия да приема делегирани актове и актове за изпълнение.

    3.5

    Правомощията да приема делегирани актове се предоставят за неопределен период от време и могат да бъдат оттеглени по всяко време от Европейския парламент или от Съвета. Решението за оттегляне прекратява делегирането на посоченото в това решение правомощие. То поражда действие в деня след публикуването на решението в Официален вестник на Европейския съюз или на по-късна, посочена в него дата. То не засяга действителността на делегираните актове, които вече са в сила.

    3.6

    Делегираните актове влизат в сила, само ако Европейският парламент или Съветът не са повдигнали възражения в срок от 2 месеца след като са получили уведомление за него или ако преди изтичането на този срок Европейският парламент и Съветът са уведомили Комисията, че няма да повдигат възражения. Този срок се удължава с два месеца по инициатива на Европейския парламент или на Съвета.

    3.7

    Във връзка с тези процедури Комисията се подпомага от Комитета по рибарство и аквакултури, създаден по член 30 от Регламент (ЕО) № 2371/2002.

    3.8

    В своите становища ЕИСК подкрепя предоставянето на Комисията на правомощия да приема делегирани актове за контрол с цел гарантиране на спазването на правилата на ОПОР.

    3.9

    Въпреки това Комитетът счита, че предвид големия брой изменения на Регламент (ЕО) № 2371/2002, по отношение на настоящото предложение е необходимо държавите членки да постигнат предварителен консенсус относно съдържанието и обхвата на всички предложени изменения.

    4.   Специфични бележки

    4.1

    Общият подход на ДФЕС се състои в това, основните аспекти на законодателството да бъдат уреждани чрез актове за изпълнение, а несъществените – чрез делегирани актове.

    4.2

    Анализирайки предложението, ЕИСК счита, че поне аспектите на всички мерки за:

    предварително уведомление и трансбордиране;

    приемане на изменения в начина и честотата на предаване на данни за улова и усилието на Комисията;

    освобождаване на определени флоти от задължението да попълват документи за продажба;

    приемане на норми във връзка с плановете за складиране;

    определяне на риболовните райони, които ще бъдат включени в специални програми за контрол и инспекции

    не трябва, предвид тяхното значение, да бъдат уреждани с делегирани актове, а с актове за изпълнение.

    4.3

    На последно място Комитетът изразява своето учудване от факта, че възможността Комисията да приема делегирани актове по въпроси, за които е оправомощена, може да ѝ бъде отнета по всяко време, без това да води до автоматична отмяна на вече приетите по съответния въпрос делегирани актове.

    Брюксел, 17 април 2013 г.

    Председател На Европейския икономически и социален комитет

    Henri MALOSSE


    Top