Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52011XC0212(05)

    Публикация на заявка за съгласно член 6, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 510/2006 на Съвета относно закрилата на географски указания и наименования за произход на земеделски продукти и храни

    OB C 45, 12.2.2011, p. 28–31 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    12.2.2011   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    C 45/28


    Публикация на заявка за съгласно член 6, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 510/2006 на Съвета относно закрилата на географски указания и наименования за произход на земеделски продукти и храни

    2011/C 45/11

    Настоящата публикация предоставя право на възражение срещу заявката в съответствие с член 7 от Регламент (ЕО) № 510/2006 на Съвета (1). Декларациите за възражение трябва да бъдат получени в Комисията в срок от шест месеца от датата на настоящата публикация.

    РЕЗЮМЕ

    РЕГЛАМЕНТ (ЕО) № 510/2006 НА СЪВЕТА

    „ZGORNJESAVINJSKI ŽELODEC“

    ЕО №: SI-PGI-0005-0416-29.10.2004

    ЗНП ( ) ЗГУ ( X )

    Настоящото резюме представя с информационна цел основните елементи на спецификацията на продукта.

    1.   Отговорен отдел в държавата-членка:

    Наименование:

    Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano RS (Министерство на земеделието, горите и храните на Република Словения)

    Адрес:

    Dunajska 58

    SI-1000 Ljubljana

    SLOVENIJA

    Тел.

    +386 14789109

    Факс

    +386 14789055

    Електронна поща:

    varnahrana.mkgp@gov.si

    2.   Група:

    Наименование:

    Združenje izdelovalcev Zgornjesavinjskega želodca (Сдружение на производителите на „Zgornjesavinjski želodec“)

    Адрес:

    Rečica ob Savinji 55

    SI-3332 Rečica ob Savinji

    SLOVENIJA

    Тел.

    +386 38390910

    Факс

    Електронна поща:

    Състав:

    производители/преработватели ( X ) други ( )

    3.   Вид продукт:

    Клас 1.2.

    Месни продукти (варени, осолени, пушени)

    4.   Спецификация:

    (резюме на изискванията по член 4, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 510/2006)

    4.1.   Наименование:

    „Zgornjesavinjski želodec“

    4.2.   Описание:

    Zgornjesavinjski želodec е месен продукт, подложен на въздушно сушене/зреене, произведен от висококачествено свинско месо (бут, плешка) и плътна сланина от гърба. Към месната маса за пълнене се добавят сол и подправки и след това с нея се пълнят естествени обвивки като свински стомах, свински пикочен мехур, говеждо сляпо черво или изкуствени пропускливи обвивки.

    Наименованието на продукта произлиза от традиционната практика на пълнене на месната маса в естествени обвивки, основно свински стомах.

    Zgornjesavinjski želodec съдържа месо и сланина в съотношение от 85:15 до 80:20. Добавят се също чесън, сол, пипер и захар. Не е разрешено използването на нитрити, нитрати и други добавки. Съдържанието на сол е под 7 %.

    Сушеният продукт има кръгла или правоъгълна форма. Тежи най-малко 0,7 kg и вследствие на пресоването е с характерна плоска форма с дебелина между 3 и 5 cm. Обвивката е гладка, плътно прилепнала към месната маса и леко покрита с характерна сивкаво-кафява плесен от рода Penicillium.

    Поради плоската форма резените от Zgornjesavinjski želodec са тесни и дълги. Отличителен белег на продукта е изразеният аромат, който се допълва от добавените подправки, които не припокриват основния аромат на зрялото месо и сланината.

    Консистенцията е леко плътна и подходяща за рязане на резени. Резените имат характерен и разпознаем вид на „мозайка“, съставена от розово-червената месна част и ясно открояващите се бели парченца сланина. Резенът е гладък и бързо се топи в устата.

    4.3.   Географски район:

    Защитеното географско указание се прилага единствено за продуктите, произведени в района на долината Горна Савиня (Zgornja Savinjska dolina). На север границата на този район минава по ридовете на планината Olševа и по билото на планинската верига Smrekovško Pogorje. На юг границата минава по хребета на планините Dobrovlje и Menina, които разделят долината Горна Савиня от долините Долна Савиня (Spodnja Savinjska dolina) и Тухиня (Tuhinjska dolina). На запад границата минава през прохода Črnivec, по планините Krajnska Reber, платото на Velika Planina и прохода Presedljaj до връх Ojstrica. Оттам границата продължава по билото на планинската верига Grintavec до планината Skuta и след това продължава на север до планините Mrzla Gora. Там достига словенско-австрийската граница и минава по нея в северна посока до прохода Pavličevo Sedlo, след което завива на изток и се връща обратно към планината Olševa.

    4.4.   Доказателство за произход:

    Zgornjesavinjski želodec трябва да бъде произведен и да узрее в географския район. С цел гарантиране на проследяемостта предприятията за производство на Zgornjesavinjski želodec трябва да бъдат регистрирани в границите на географския район.

    Всеки производител трябва да съхранява информация, която доказва, че спазва изискванията от спецификацията за Zgornjesavinjski želodec. Трябва да се съхраняват данни за закупените и използваните количества на суровините, за производствения процес и за количеството и теглото на произведените и продадените Zgornjesavinjski želodec. Всеки такъв продукт се идентифицира с етикет, на който са посочени партидата и датата на производство. Всяка партида се маркира с пореден номер и брой и тегло на произведените продукти в тази партида.

    4.5.   Метод на производство:

    За производството на Zgornjesavinjski želodec се използва висококачествено свинско месо (бут и плешка) и плътна сланина от гърба на породи свине за месо и техни кръстоски. Охладеното месо се накълцва на парченца с размер 8—10 mm, а охладената сланина — на парченца с размер 6—8 mm. Съотношението между месото и сланината е от 85:15 до 80:20. Към сместа се добавя чесън (скилидките чесън съставляват 1—2 %, а настойката от чесън 4—6 % от теглото на сместа за пълнене), сол, черен пипер и захар. Размесва се машинно или ръчно. Сместа се напълва равномерно в естествени обвивки (стомах, мехур, говеждо сляпо черво) или изкуствени обвивки, които пропускат водна пара. Обвивките се затварят с дървена запушалка или чрез зашиване. Теглото на прясно напълнения Zgornjesavinjski želodec е от 1,3 до 2,5 kg. След това продуктите се оставят да се отцедят в продължение на 2 дни и се притискат между дъски за 4—7 дни, като същевременно са подложени на лека циркулация на въздуха.

    Зреенето и сушенето протичат при естествени климатични условия и в подходящи сушилни помещения в хамбарите. Температурата на сушене/зреене трябва да бъде между 12 и 18 °C, а относителната влажност между 60 и 80 %. При неблагоприятни атмосферни условия влажността и температурата се регулират чрез проветряване и частична климатизация.

    Продуктите се сушат на полици. В началото на процеса на сушене трябва да се обръщат от 2 до 7 пъти седмично. Сушенето/зреенето продължава от 3 до 5 месеца, в зависимост от теглото им. По време на сушенето върху обвивката се развиват характерни сивкаво-кафяви плесени от род Penicillium. Плесента е с естествен произход и поради това няма неприятен мирис. Тя придава на Zgornjesavinjski želodec характерните му органолептични свойства и същевременно предпазва продукта от прекалено бързо сушене.

    По време на сушенето продуктите изгубват най-малко 36 % на теглото си. Окончателното тегло на продукта е най-малко 0,7 kg.

    Веднага след приключване на процеса на сушене/зреене се извършват сетивни изпитвания за проверка на качеството на продуктите. Zgornjesavinjski želodec се вакуумира цял или разрязан наполовина. Резените се пакетират или също във вакуум или в модифицирана атмосфера. Продуктите се съхраняват на тъмно и прохладно място при температура до + 8 °C.

    4.6.   Връзка:

    Защитата на Zgornjesavinjski želodec се основава на добрата му репутация. Основната характеристика на Zgornjesavinjski želodec е традиционният метод на производство, тъй като в други райони на Словения сред продуктите от сушено месо са се произвеждали по-скоро домашни наденици и колбаси, а в този заобиколен от планини регион рецептата за производство на автентичен Zgornjesavinjski želodec от векове се предава от поколение на поколение. Производството на продукта е започнало най-напред във високата планинска част на долината на Горна Савиня. Първите писмени данни за производството на Zgornjesavinjski želodec вероятно са от началото на ХIХ век. В ръкописите си етнографът Jože Lekše е описал ритуалното значение на продукта, който се е поднасял при специални случаи като сватби, панихиди или семейни празненства. През ХХ век започва производството на Zgornjesavinjski želodec и в по-ниско разположените и по-населени части на долината, което между другото е доказано от ръкописна рецепта от около 1930 година за производството на продукта от стопанството Logar в долината Logarska.

    Aleksander Videčnik, публицист и изследовател на народните обичаи и живота в долината на Горна Савиня, между другото разказва, че по време на посещение на английския крал Джордж VI при крал Александър между двете световни войни двамата посетили долината Logarska (която е част от долината на Горна Савиня), където опитали Zgornjesavinjski želodec. Английският крал толкова много харесал това ястие, че след това му го изпращали от време на време в британския двор.

    С течение на годините продуктът придобил известност като изключителен специалитет на този район. Дори и в наши дни той е едно от главните ястия на големи събития като сватби и празници, а по Великден хората по традиция го носят в църквата, за да бъде осветен.

    В географския район на долината на Горна Савиня са преплетени характерни черти на алпийския и предалпийския климат. Преобладаващият вид климат зависи предимно от надморската височина. По-високите райони са с алпийски климат, със средна температура през най-хладния месец под – 3 °С, докато по-ниско разположените райони са с умерен предалпийски климат. От околните планински плата в долината на реките Савиня и Дрета нахлува свеж планински въздух, поради което лятото е приятно и не прекалено горещо. Есента, както и пролетта, са хладни, а зимата е студена и продължителна. В рамките на тези общи климатични особености се срещат и местни особености (слънчеви и сенчести места, затворени долини).

    Важна особеност на посочения район е, че големите разлики в температурата между слънчеви и сенчести места и между планински и низинни райони пораждат местни въздушни течения, благодарение на които е възможно сушенето на Zgornjesavinjski želodec да се извършва чрез естествена циркулация на въздуха.

    Долината на Горна Савиня се характеризира с особен микроклимат, с много смърчови гори, високи планини околовръст и пълноводни реки. Освен микроклимата на района като цяло, за сушенето и зреенето на Zgornjesavinjski želodec изключително значение има и микроклиматът в помещението, в което се суши продуктът.

    За направата на сушилните помещения, в които се сушат продуктите, се използват основно дървен материал от смърч, камъни и тухли.

    Тези специфични условия като цяло оказват силно въздействие върху процесите на сушене и зреене на продуктите, както и върху техния вкус и аромат.

    Наред с благоприятните природни условия качеството на Zgornjesavinjski želodec се дължи и на хората, които са разработили специфична техника за приготвяне, оформяне и сушене на продуктите. И днес Zgornjesavinjski želodec все още се произвежда чрез използване на традиционните процедури, а в случай че бъдат въведени технологични подобрения, типичната форма и вкусовите и обонятелните качества на продукта не се променят. Околната среда, мирисът на смърчови гори, заедно с климата и човешкия фактор, който включва натрупания опит и специфичните технически и практически познания, предоставят уникални условия за приготвянето на Zgornjesavinjski želodec.

    4.7.   Инспекционен орган:

    Наименование:

    Bureau Veritas, d.o.o.

    Адрес:

    Linhartova 49a

    SI-1000 Ljubljana

    SLOVENIJA

    Тел.

    +386 14757670

    Факс

    +386 14747602

    Електронна поща:

    info@bureauveritas.si

    4.8.   Етикетиране:

    Сертифицираните продукти носят етикет с наименованието „Zgornjesavinjski želodec“, обозначението „защитено географско указание“, съответния символ на Общността, националния символ за качество и логото на Zgornjesavinjski želodec. Използването на логото е задължително за всички разфасовки на продукта, които се предлагат на пазара.


    (1)  ОВ L 93, 31.3.2006 г., стp. 12.


    Top