EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52011DC0113

ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА Качество на бензиновите и дизеловите горива, използвани за автомобилен транспорт в Европейския Съюз: Шести годишен доклад (за отчетната 2007 г.)

/* COM/2011/0113 окончателен */

52011DC0113

/* COM/2011/0113 окончателен */ ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА Качество на бензиновите и дизеловите горива, използвани за автомобилен транспорт в Европейския Съюз: Шести годишен доклад (за отчетната 2007 г.)


[pic] | ЕВРОПЕЙСКА КОМИСИЯ |

Брюксел, 11.3.2011

COM(2011) 113 окончателен

ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА

Качество на бензиновите и дизеловите горива, използвани за автомобилен транспорт в Европейския Съюз: Шести годишен доклад (за отчетната 2007 г.)

ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА

Качество на бензиновите и дизеловите горива, използвани за автомобилен транспорт в Европейския Съюз:Шести годишен доклад (за отчетната 2007 г.)

Кратко резюме

В Директива 98/70/ЕО[1] са формулирани минимално допустими спецификации на база здравни и екологични съображения за характеристиките на горивата, предназначени за автомобилни двигатели с принудително запалване или със запалване чрез сгъстяване. Качеството на горивата е от съществено значение за околната среда, защото то оказва влияние върху емисиите на замърсители от двигателите и, в крайна сметка, върху чистотата на въздуха. Също така, то влияе и върху степента на трудност и разходите, с които производителите могат да постигнат спазване на желаните пределно допустими норми за емисии на замърсители и на парникови газове. В Директива 2003/17/ЕО[2], с която се изменя Директива 98/70/ЕО, са формулирани изисквания за още по-голямо намаление на съдържанието на сяра в бензиновите и дизеловите горива.

Неспазването на горивните спецификации може да доведе до увеличение на емисиите (например, при превишение на нормите за кислородосъдържащи съединения се увеличават емисиите на азотни окиси — NOx) и е възможно да предизвика повреда в двигателя и в системите за обработка на отработилите газове (например, превишеното съдържание на сяра поврежда каталитичните преобразуватели), което води до увеличени емисии на замърсители в атмосферата. С оглед да се осигури спазване на стандартите за качество на горивата, които са задължителни съгласно горепосочената Директива, държавите-членки следва да въведат системи за мониторинг на качеството на разглежданите видове горива.

Съгласно член 8 на Директива 98/70/ЕО, от Европейската комисия се изисква да публикува годишен доклад за качествените характеристики на горивата в държавите-членки. В настоящия шести по ред доклад на Комисията са обобщени подадените от държавите-членки данни за качеството на бензиновите и дизеловите горива, както и за продадените количества през 2007 г. Национални доклади за 2007 г. подадоха всички държави-членки с изключение на Люксембург.

Все още продължават подобренията в държавите-членки на устройството на мониторинговите системи, степента на спазване на пределно допустимите стойности, както и представяната в докладите информация. Европейската комисия ще продължи да наблюдава спазването на формулираните в Директивата изисквания и, когато е необходимо, да предлага подходящи и пропорционални действия.

Както бе констатирано също за 2006 г. въпреки че делът на свръхнискосернистите горива[3] в държавите-членки нараства както сред марките горива, така и по отношение на продадените количества, тези горива все още не винаги са обозначени в бензиностанциите като свръхнискосернисти. Все още има също значителни проблеми с навременното предаване на докладите от страна на някои държави-членки. Фактически по отношение на най-големите закъснения има влошаване на положението в сравнение с миналата година. Ирландия, Италия и Нидерландия предадоха своите доклади с над 3-месечно закъснение; що се отнася до докладите на Обединеното кралство и Малта, те закъсняха с повече от 7 месеца. Люксембург изобщо не подаде доклад за 2007 г.

Мониторингът на качеството на горивата през 2007 г. показва, че общо взето се спазват залегналите в Директива 98/70/ЕО спецификации за бензиновите и дизеловите горива, като отново бяха установени и малко на брой превишения на нормите. За бензиновите горива основните показатели, за които бяха установени превишения, са октановото число (определено по изследователския метод — RON/моторния метод — MON)[4], налягането на парите при летни условия[5] и характеристиките на дестилация/изпарение при 100/150 оС[6]. При дизеловите горива основните показатели, за които бяха установени несъответствия, са сярното съдържание и температурата, при която се достига 95-процентна дестилация.

Случаите на превишения на нормите са сравнително редки и повечето държави-членки предприемат действия за изтегляне от продажба на несъответстващите на нормите горива, като при това Европейската комисия няма информация за евентуални негативни последици по отношение на емисиите на автомобилите или функционирането на двигателите, дължащи се на тези превишения. При все това, Европейската комисия призовава държавите-членки да продължават да предприемат действия за осигуряване на пълно съответствие с нормите, така че да не възникнат такива проблеми в бъдеще. Подробни данни за предприетите от държавите-членки действия (в случаите когато такива данни са налични) са дадени в главите за отделните страни в подробния доклад за 2007 г[7]. Европейската комисия ще продължи да наблюдава спазването на формулираните в Директивата изисквания за качеството на горивата.

Ниското съдържание на сяра допринася за намалено замърсяване на въздуха и за въвеждане на нови двигателни технологии. Както е показано в Таблица 1, средната стойност на съдържанието на сяра през 2007 г. е значително по-ниска в сравнение със съответната стойност за 2004 г., но не е намаляла много в периода след 2005 г. Делът на свръхнискосернистите и нискосернистите горива[8] се е увеличил в периода от 2001 г. до 2005 г., когато стана задължително всички горива да отговарят на нормите за нискосернистите горива и да започне въвеждането на свръхнискосернисти горива във всички държави-членки.

Таблица 1: Изменение по години на средното съдържание на сяра в бензиновите и дизеловите горива

ЕС | Средно съдържание на сяра, ppm | ЕС-15 | ЕС-12 |

Горива/Години | 2001 | 2002 | 2003* | 2004* | 2005* | 2006** | 2007*** | 2007*** | 2007 |

Бензин | 68 | 51 | 37 | 38 | 19 | 18 | 18 | 18 | 18 |

Дизелово гориво | 223 | 169 | 125 | 113 | 25 | 22 | 23 | 23 | 24 |

*Не са включени данни за Франция, която не е докладвала в периода от 2003 г. до 2005 г. За 2004 г. са включени данни и за 10те новоприсъединили се страни.

**Не са включени данни за Малта, която не е докладвала през 2006 г.

***Не са включени данни за Люксембург, който не е докладвал за 2007 г.

Все още съществуват значителни различия между националните системи за мониторинг на качеството на горивата. От друга страна, очаква се изискванията на Директивата да доведат до постигането на по-голяма хомогенност, както и до подобрение на качеството на докладите.

2. Въведение

Спецификациите за бензинови и дизелови горива, предназначени за продажба в Европейския Съюз, са формулирани в приложенията към Директива 98/70/ЕО. Считано от 1 януари 2005 г. в сила остава само един вид горивни спецификации. В Директивата има изискване към държавите-членки да докладват обобщени данни за качеството на горивата, продавани на съответните им територии. От 2004 г. насам има изискване към държавите-членки за съответствие на мониторинговите доклади с Европейския стандарт EN 14274[9], или с други системи с равностойна достоверност. Съгласно член 8 от Директива 98/70/ЕО, съответно изменен с член 1, параграф 5 от Директива 2003/17/ЕО, от Европейската комисия се изисква да разпространява резултатите от докладите на държавите-членки относно качеството на горивата. В изпълнение на това изискване, в настоящия шести по ред доклад на Комисията са обобщени качествените показатели на бензиновите и дизеловите горива, както и продадените количества в ЕС през 2007 г. Докладите за предходните години могат да бъдат намерени на уеб страниците на Европейската комисия[10].

3. Национални мониторингови системи

Посочените в екселския образец за попълване промени във формата за докладване, зададен в Решение 2002/159/ЕО и в европейския стандарт EN 14274: 2003, подобриха полезността на информацията и улесниха анализа на съответните тенденции в ЕС. Все още в много случаи продължават подобренията на качеството на устройството на мониторинговите системи, степента на спазване на пределно допустимите стойности, както и представяната в докладите информация. При това продължава да съществува необходимост от подобрения в някои ключови области, както следва:

Key |

Някои държави-членки закъсняха с подаването на докладите си; Обединеното кралство и Малта имат закъснение от над 7 месеца; също така, закъснението на Ирландия, Италия и Нидерландия бе от над 3 месеца. Тези страни се призовават да докладват навреме, за да не се провалят усилията на останалите. Редица държави-членки не вземат достатъчно на брой проби от всички горива или съответно достатъчно на брой проби от бензиностанциите (а не само от депата и рафинериите). Количествата взети проби в различните държави от ЕС през 2007 г. са обобщени на Фигура 2. В случаите, когато държавите-членки използват свои собствени национални системи, те следва да бъдат цялостно описани. В това описание следва да бъде изяснена еквивалентността на съответната мониторингова система със стандарт EN 14274: 2003 по отношение на статистическата достоверност. Такова изяснение все още не е осигурено по много случаи в рамките на мониторинга през периода 2004—2007 г. и следва да бъде осигурявано в бъдеще. В случаите на използване на статистическия модел С от стандарта EN 14274, държавите-членки трябва да представят ясна обосновка за това използване. За редица държави-членки изглежда по-подходящо вместо това да използват модел А или модел В. Свръхнискосернистите горива (sulphur-free fuels) следва да бъдат ясно обозначавани, за да се осигури на потребителите възможност да избират такива горива. В някои държави-членки липсва ясно обозначаване на сярното съдържание по бензиностанциите. Докладването за подобно обозначаване би могло да допринесе за създаването на увереност в средите от автомобилната промишленост относно наличието на свръхнискосернисти горива, което да доведе до по-широко разпространение на такива автомобили, при които изцяло се използват свързаните с този вид горива предимства. Също така би било полезно за тези държави-членки, които все още не постъпват така, да докладват поотделно резултатите от анализите за съдържанието на сяра съответно в нискосернистите и свръхнискосернистите горива, като по този начин допълнително потвърдят качествените характеристики на свръхнискосернистите горива. |

4. Докладване за 2007 г.

4.1 Качествени характеристики и количества на горивата

Всички продажби на бензинови и дизелови горива в ЕС в разглежданата година са включвали само нискосернисти и свръхнискосернисти горива. От всички продадени бензинови горива, 53 % са били нискосернисти (<50 ppm) и 47 % — свръхнискосернисти (<10 ppm). Съответните дялове от цялото продадено количество дизелови горива са били 58% и 42%.

Съществуващото в ЕС разнообразие от различни марки горива в зависимост от октановото число (RON) и сярното съдържание намаля още в 2005 г. — в резултат от въвеждането на новото задължително ограничение за сярно съдържание под 50 ppm. По-голямата част от бензиновите продажби в 2007 г. са били на бензин с октаново число 95 — т.е. RON 95 (съответно 85 % от всичкия бензин, включително 50 % нискосернист бензин и 35 % свръхнискосернист бензин), както е показано на Фигура 1 и в таблицата в Приложението, където се съдържа подробна информация по държави-членки.

Фигура 1: Продажби на горива в ЕС по видове гориво (%) за 2007 г.

Продажби на бензинови горива | 2007 | Продажби на дизелови горива | 2007 |

[pic] | [pic] |

Вид гориво | % | Вид гориво | % |

4 | Безоловен бензин RON=95 минимум | 0,0% |

5 | Безоловен бензин RON=95 минимум (сяра под 50 ppm) | 49,7% |

6 | Безоловен бензин RON=95 минимум (сяра под 10 ppm) | 35,2% |

7 | Безоловен бензин 95=<RON<98 | 0,0% |

8 | Безоловен бензин 95=<RON<98 (сяра под 50 ppm) | 3,0% |

9 | Безоловен бензин 95=<RON<98 (сяра под 10 ppm) | 0,07% |

10 | Безоловен бензин RON>=98 | 0,0% |

11 | Безоловен бензин RON>=98 (сяра под 50 ppm) | 0,1% |

12 | Безоловен бензин RON>=98 (сяра под 10 ppm) | 5,3% |

Както и през периода 2001—2006 г , най-големите по количество продажби на горива през 2007 г. са осъществени във Франция, Германия, Италия, Испания и Обединеното кралство (Фигура 3). В почти всички държави-членки преобладават продажбите на дизелови горива. При все това, съотношението между продажбите на бензинови и дизелови горива варира значително.

Продажбите в страните от ЕС-12 представляват съответно 12,4 % и 12,6 % от общите продажби на бензинови и дизелови горива в ЕС (като съответните дялове в ЕС-10 за 2006 г. са били 10,1 % и 9,9 %). Значително по-висок е делът на свръхнискосернистите бензини и дизелови горива в продажбите в страните от ЕС-10 (съответно 49 % и 49 %) в сравнение със страните от ЕС-15 (съответно 46 % и 41 %).

От 2001 г. насам се наблюдава нарастваща еднородност по отношение на броя на марките горива, които се предлагат в различните части на ЕС (Фигура 4). През 2007 г. броят на марките бензини в отделните държави-членки обикновено е бил 2 или 3, отличаващи се главно по своето октаново число (RON категория). В някои случаи, обаче, се появяват и различни марки свръхнискосернисти горива.

Държавите-членки не са длъжни да преминат изцяло към свръхнискосернисти горива преди 2009 г. Въпреки това Дания, Финландия, Германия, Унгария, Нидерландия и Швеция още в 2007 г. са преминали изцяло към използването на свръхнискосернисти бензинови и дизелови горива. Австрия и Естония също изцяло са преминали към свръхнискосернисти бензинови горива (вж. Фигура 5 и Фигура 6). В Швеция практически цялото количество дизелово гориво е свръхнискосернисто още от 1999 г., а в Германия такова гориво се е предлага от 2003 г.

На редица държави-членки, обаче, все още предстои въвеждането на отделно продавани (и обозначени) свръхнискосернисти горива. Както се вижда на Фигура 7, средното сярно съдържание на някои марки горива е било под 10 ppm, въпреки че съответното гориво е било продавано като нискосернисто (т.е. със сярно съдържание под 50 ppm). Вероятно в тези страни има продажби на свръхнискосернисти горива, които не са обозначени като такива. Освен това, някои държави-членки не са предоставили достатъчно информация за да може да се прецени доколко свръхнискосернистите горива се предлагат „на подходящо балансирана географска основа“ , както се изисква в Директивата.

Фигура 2: Брой проби при мониторинга на качеството на горивата в ЕС през 2007 г. (среден брой проби от марка гориво)

Среден брой проби от марка гориво | [pic] |

Бензин | Дизелово гориво |

Фигура 3: Количества продажби по видове гориво в държавите-членки на ЕС през 2007 г. (милиони литри)

Продажби ма горива, милиони литри | [pic] |

Общо бензини | Общо дизелови горива |

Забележка: Не са включени данни за Люксембург, който не е докладвал за 2007 г.

Фигура 4: Брой на марките горива, предлагани в 2007 г. в рамките на всяка държава-членка на ЕС, по видове гориво

Брой на марките горива | [pic] |

Брой на марките бензини | Брой на марките дизелови горива |

Фигура 5: Продажби на нискосернисти марки бензинови горива в държавите-членки на ЕС през 2007 г. (%)

% от продажбите на бензин | [pic] |

Бензинови горива | Дизелови горива |

Забележка: Не са включени данни за Люксембург, който не е докладвал за 2007 г.

4.2 Съответствие през 2007 г. с изискванията на Директива 98/70/ЕО

Данните по отношение на постигнатата през 2007 г. степен на съответствие в държавите-членки с изискванията на Директива 98/70/ЕО са обобщени в Таблица 2. В нея са отбелязани както резултатите от анализа на пробите в съпоставка с пределно допустимите стойности, така също и степента на спазване на изискванията за формата и съдържанието на докладите. Както това бе и за периода 2001—2006 г., някои държави-членки подадоха непълна информация и/или техните доклади закъсняха, което повлия на качеството на оценката за спазването на изискванията. Във връзка с това Европейската комисия ще работи съвместно с държавите-членки за подобряване на тяхното докладване, в случаите когато такова подобряване е необходимо.

Съгласно член 9а, отговорността за определяне на санкциите при неспазване на изискванията на Директивата се носи от държавите-членки. Подробна информация по отношение на предприетите действия от държавите-членки за ограничаване на неспазването на изискванията е дадена в главите за отделните страни в подробния доклад за 2007 г[11].

В 7 държави-членки е констатирано пълно съответствие с пределно допустимите стойности на всички проби както на бензинови, така и на дизелови горива (за сравнение — в 2006 г. съответният брой такива държави-членки е бил 8). Също така, 19 държави-членки докладваха данни по всички параметри, за които в Директивата се изисква да се упражнява мониторинг. Във връзка с действащите в Белгия разпоредби, провежданите там изследвания на проби са по-многобройни в сравнение с другите държави-членки. При това положение, ако тези стойности бъдат просто добавени към резултатите от мониторинга в други държави-членки, те биха оказали влияние върху резултатите и биха затруднили отчитането на тенденциите в ЕС като цяло. С оглед на това, белгийските данни за превишения и проби са изключени от представения по-долу анализ на превишенията[12].

По отношение на бензиновите горива, 17 държави-членки (от които 8 от ЕС-15) докладваха, че поне 1 проба не е била в съответствие с Директива 98/70/ЕС; за сравнение — през 2006 г. аналогични данни са докладвали 16 държави-членки (от които 8 от ЕС-15). Основните проблемни показатели във връзка с превишенията са отново октановото число, определено по изследователския метод/моторния метод (RON/MON, 68 проби с превишения), налягането на парите при летни условия (43 проби с превишения) и дестилацията - изпаряването при 100/150 0С (14 проби с превишения).

Тези данни показват увеличение както на броя, така и на дела на превишаващите нормите проби в страните от ЕС-15 и ЕС-12. В страните от ЕС-15 делът на превишаващите нормите проби почти се е удвоил — от 0,55 % през 2006 г. до 1,0 % през 2007 г. Това увеличение се дължи преди всичко на увеличението на броя на пробите с превишение на нормите за така наречените „други параметри“[13]. В страните от ЕС-12 делът на превишаващите нормите проби се е увеличил от 2 % през 2006 г. на 3,5 % през 2007 г., като увеличението се дължи на главно на пробите с превишение на нормите за октановото число (MON/RON limit values).

Относно дизеловите горива, 12 държави-членки (от които 4 от ЕС-15) докладваха, че поне 1 проба не е била в съответствие с Директива 98/70/ЕС; за сравнение — през 2006 г. аналогични данни са докладвали 10 държави-членки (от които 3 от ЕС-15). Основните проблемни показатели са сярното съдържание (28 проби) и точката на 95 процентна дестилация (11 проби).

В страните от ЕС-15 констатираните превишавания на нормите за дизеловите горива са нараснали в 2007 г. От друга страна, делът на пробите с превишение на нормите е все пак по-малък в сравнение със съответните стойности отпреди 2006 г. В 2005 г. страните от ЕС-10 имаха значителен проблем със съдържанието на сяра в дизеловите горива, във връзка с въведеното от началото на посочената година изискване сярата да е под 50 ppm. Изглежда, че този проблем е разрешен, тъй като при страните от ЕС-12 се запазва по-ниският брой на превишенията, констатиран вече през 2006 г.

Таблица 2: Обобщени данни за степента на спазване в отделните държави-членки на изискванията на Директива 98/70/ЕО, съгласно докладваната информация за 2007 г.

Държави-членки | Несъответствие с нормите (1) (при 95 % доверителен интервал) (Несъответстващи проби / Общ брой на пробите) | Непълнота при док-ладването (Брой на неизмерваните пара-метри / Общ брой на параметрите) | Закъснение при докладването (спрямо срока 30.06.2008) (2) | Забе-лежки: |

Бензин | Дизелово гориво | Бензин | Дизелово гориво |

5. Заключения

Качеството на горивата има съществено значение за опазването на околната среда, тъй като то влияе на емисиите на замърсители от двигателите и на чистотата на въздуха, а също и на степента на трудност и разходите, с които производителите могат да постигнат спазване на желаните пределно допустими норми за емисии на замърсители и на парникови газове. Мониторингът на качеството на горивата през 2007 г. показва, че по принцип се спазват залегналите в Директива 98/70/ЕО спецификации за бензиновите и дизеловите горива, като са установени съвсем малко на брой превишения на нормите. Случаите на превишения на нормите са сравнително редки и повечето държави-членки предприемат действия за изтегляне от продажба на несъответстващите на нормите горива, като при това Европейската комисия няма информация за евентуални негативни последици по отношение на емисиите на автомобилите или функционирането на двигателите, дължащи се на тези превишения. При все това, Европейската комисия призовава държавите-членки да продължават да предприемат действия за осигуряване на пълно съответствие с нормите, така че да не възникнат такива проблеми в бъдеще. Европейската комисия ще продължи да наблюдава спазването на формулираните в Директивата изисквания и, когато е необходимо, да предлага подходящи и пропорционални действия.

Делът на свръхнискосернистите и нискосернистите горива е нараснал през периода от 2001 г. до 2005 г. Средното съдържание на сяра в горивата се стабилизира в периода започващ от 2005 г., когато в ЕС нормите за нискосернистите горива станаха задължителни и започна въвеждането на свръхнискосернисти горива. От друга страна, в редица държави-членки свръхнискосернистите горива все още не са обозначени по подходящ начин в бензиностанциите.

При отсъствието на съответно обозначение потребителите нямат възможност да избират такива горива и е малко вероятно да използват технологии, изискващи свръхнискосернисти горива. Това подкопава ползата от наличието на горива, удовлетворяващи този критерий. В този смисъл, липсата на подобно обозначаване може да затрудни въвеждането на автомобили, изискващи употребата на свръхнискосернисти горива. Като резултат от това, възможно е да не се реализира цялостният потенциал за намаление на емисиите на СО2 в сектора на автомобилния транспорт.

Докладването за наличието на такива обозначения би могло да съдейства за появата в средите от автомобилната промишленост на увереност в разполагаемостта на подобни горива, така че да бъде постигнато по-широко разпространение на автомобили, използващи пълноценно предимствата на свръхнискосернистите горива и водещи до намаление на емисиите на замърсители и парникови газове. Също така, предоставената от държавите-членки информация за географското разпространение на свръхнискосернистите горива е много ограничена; повечето държави-членки просто са отбелязали, че тези горива са широко достъпни, но не са предоставили допълнителна информация, необходима за оценка на тяхното географско разпространение.

Установените на национално равнище системи за мониторинг на качеството на горивата имат значителни различия помежду си и е необходимо допълнително уеднаквяване, за да могат да се получат прозрачни и сравними резултати. Прилагането на Директива 2003/17/ЕО доведе до подобрено качество на докладването, тъй като от държавите-членки се изисква да спазват при докладването новия европейски стандарт EN 14274, или системи с равностойна степен на достоверност. В случаите, когато държавите-членки не докладват съгласно посочения в EN 14274 формат, е необходимо да бъде направена съответна обосновка.

ПРИЛОЖЕНИЕ: Количества на продажбите на горива по видове гориво в държавите-членки на ЕС през 2007 г. (милиони литри)

№ | Милиони литри | Австрия | Белгия | Дания | Финландия | Франция | Германия | Гърция | Ирландия | Италия | Люксем-бург | Нидер-ландия | Порту-галия | Испания | Швеция | Об. кралство | ЕС15 | ЕС15 | | | Марка гориво | АТ | BE |DK |FI |FR |DE |EL |IE |IT |LU |NL |PT |ES |SE |UK |ЕС15 | % | | 1 |Безоловен бензин RON=91 минимум |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |0 |0,0% | |2 |Безоловен бензин RON=91 минимум (сяра под 50 ppm) |- |- |- |- |- |- |- |- |- |0 |- |- |- |- |- |0 |0,0% | |3 |Безоловен бензин RON=91 минимум (сяра под 10 ppm) |642 |- |507 |- |- |7 548 |- |- |- |- |- |- |- |- |- |8 697 |7,2% | |4 |Безоловен бензин RON=95 минимум |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |0 |0,0% | |5 |Безоловен бензин RON=95 минимум (сяра под 50 ppm) |- |71 |- |- |10 145 |- |4 744 |1 680 |13 816 |0 |- |- |7 917 |- |22 890 |61 264 |50,6% | |6 |Безоловен бензин RON=95 минимум (сяра под 10 ppm) |1 944 |1 358 |1 917 |2 272 |- |20 458 |- |792 |1 423 |- |5 418 |- |- |4 914 |- |40 498 |33,4% | |7 |Безоловен бензин 95=<RON<98 |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |0 |0,0% | |8 |Безоловен бензин 95=<RON<98 (сяра под 50 ppm) |- |- |- |- |- |- |453 |- |- |- |- |1 845 |0 |- |1 129 |3 427 |2,8% | |9 |Безоловен бензин 95=<RON<98 (сяра под 10 ppm) |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |92 |92 |0,1% | |10 |Безоловен бензин RON>=98 |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |0 |0,0% | |11 |Безоловен бензин RON>=98 (сяра под 50 ppm) |- |23 |- |- |- |- |- |- |- |0 |- |- |- |- |- |23 |0,0% | |12 |Безоловен бензин RON>=98 (сяра под 10 ppm) |76 |435 |11 |209 |3 210 |824 |401 |- |- |- |166 |305 |1 137 |322 |- |7 096 |5,9% | | |Бензин (обикновен) | 0 |0 |0 |0 |0 |0 |0 |0 |0 |0 |0 |0 |0 |0 |0 |0 |0,0% | | |Бензини (сяра под 50 ppm) | 0 |94 |0 |0 |10 145 |0 |5 197 |1 680 |13 816 |0 |0 |1 845 |7 917 |0 |24 019 |64 714 |53,4% | | |Бензини (сяра под 10 ppm) | 2 662 |1 793 |2 435 |2 481 |3 210 |28 829 |401 |792 |1 423 |0 |5 585 |305 |1 137 |5 236 |92 |56 383 |46,6% | | |Общо бензинови горива | 2 662 |1 888 |2 435 |2 481 |13 354 |28 829 |5 598 |2 472 |15 239 |0 |5 585 |2 150 |9 054 |5 236 |24 111 |121 097 |100% | | 13 | Дизелово гориво |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |0 |0,0% | |14 | Дизелово гориво (сяра под 50 ppm) |1 132 |387 |- |- |38 461 |- |4 131 |2 558 |31 573 |0 |- |5 491 |30 773 |- |10 285 |124 790 |58,9% | |15 | Дизелово гориво (сяра под 10 ppm) |6 338 |7 361 |3 191 |2 607 |1 061 |35 524 |36 |645 |1 982 |- |7 979 |317 |0 |4 679 |15 216 |86 936 |41,1% | | |Общо дизелови горива | 7 469 |7 748 |3 191 |2 607 |39 521 |35 524 |4 167 |3 203 |33 555 |0 |7 979 |5 808 |30 773 |4 679 |25 501 |211 726 |100% | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |№ | Милиони литри | Кипър | Чехия | Естония | Унгария | Латвия | Литва | Малта | Полша | Словакия | Словения | България | Румъния | ЕС12 | ЕС12 | |ЕС | ЕС | | | Марка гориво | CY |CZ |EE |HU |LV |LT |MT |PL |SK |SI |BG |RO |ЕС12 | % | |ЕС | % | | 1 |Безоловен бензин RON=91 минимум |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |0 |0.0% | |0 |0,0% | |2 |Безоловен бензин RON=91 минимум (сяра под 50 ppm) |- |161 |- |- |12 |80 |- |- |19 |- |- |- |272 |1.6% | |272 |0,2% | |3 |Безоловен бензин RON=91 минимум (сяра под 10 ppm) |- |0 |- |- |- |- |- |- |23 |- |- |- |23 |0.1% | |8 720 |6,3% | |4 |Безоловен бензин RON=95 минимум |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |0 |0.0% | |0 |0,0% | |5 |Безоловен бензин RON=95 минимум (сяра под 50 ppm) |427 |2 732 |- |- |453 |695 |77 |93 |105 |- |822 |2 070 |7 473 |43.7% | |68 737 |49,7% | |6 |Безоловен бензин RON=95 минимум (сяра под 10 ppm) |- |0 |404 |1 970 |- |7 |- |4 964 |646 |- |- |227 |8 217 |48.0% | |48 715 |35,2% | |7 |Безоловен бензин 95=<RON<98 |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |0 |0.0% | |0 |0,0% | |8 |Безоловен бензин 95=<RON<98 (сяра под 50 ppm) |- |- |- |- |- |- |18 |- |- |741 |- |- |759 |4.4% | |4 186 |3,0% | |9 |Безоловен бензин 95=<RON<98 (сяра под 10 ppm) |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |0 |0.0% | |92 |0,1% | |10 |Безоловен бензин RON>=98 |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |0 |0.0% | |0 |0,0% | |11 |Безоловен бензин RON>=98 (сяра под 50 ppm) |48 |- |- |- |3 |- |- |30 |1 |80 |- |- |162 |0.9% | |185 |0,1% | |12 |Unleaded petrol RON>=98 (<10 ppm S) |- |40 |56 |74 |- |18 |- |0 |16 |- |- |- |203 |1.2% | |7 299 |5,3% | | |Бензин (обикновен) | 0 |0 |0 |0 |0 |0 |0 |0 |0 |0 |0 |0 |0 |0.0% | |0 |0,0% | | |Бензини (сяра под 50 ppm) | 475 |2 893 |0 |0 |468 |775 |95 |123 |126 |821 |822 |2 070 |8 666 |50.7% | |73 380 |53,1% | | |Бензини (сяра под 10 ppm) | 0 |40 |459 |2 044 |0 |25 |0 |4 964 |685 |0 |0 |227 |8 443 |49.3% | |64 826 |46,9% | | |Общо бензинови горива |475 |2 933 |459 |2 044 |468 |799 |95 |5 087 |811 |821 |822 |2 297 |17 109 |100.0% | |138 21 |100% | | 13 | Дизелово гориво | - |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |- |0 |0.0% | |0 |0,0% | |14 | Дизелово гориво (сяра под 50 ppm) |418 |4 769 |201 |- |896 |1 136 |110 |339 |323 |1 366 |2 228 |3 849 |15 635 |51.1% | |140 42 |57,9% | |15 | Дизелово гориво (сяра под 10 ppm) |- |0 |246 |2 408 |37 |137 |- |10 976 |631 |- |- |555 |14 991 |48.9% | |101 93 |42,1% | | |Общо дизелови горива |418 |4 769 |447 |2 408 |933 |1 273 |110 |11 316 |954 |1 366 |2 228 |4 404 |30 625 |100.0% | |242 35 |100% | |

[1] Директива 98/70/ЕО относно качеството на бензиновите и дизеловите горива и за изменение на Директива 93/12/ЕИО на Съвета, ОВ L 350, 28.12.1998 г., стр. 58

[2] Директива 2003/17/EО на Европейския парламент и на Съвета от 3 март 2003 г. за изменение на Директива 98/70/EО относно качеството на бензиновите и дизеловите горива, ОВ L 76, 22.3.2003 г., стр. 10.

[3] Терминът „свръхнискосернисти“ („sulphur-free“) или „с нулево съдържание на сяра“ („zero sulphur“) означава горива със съдържание на сяра под 10 ppm

[4] Октановото число (установено по изследователския метод RON) е количествен показател за максималната степен на сгъстяване, при която бензинът може да се използва като гориво в двигател, без да се получи самовъзпламеняване в част от горивната смес в двигателя. Самовъзпламеняването води до преразход на гориво и до увеличение на емисиите на летливи органични вещества и въглероден оксид.

[5] Налягането на наситените пари е показател за способността на горивото да се изпарява. Въведени са нормативи за този показател при летни условия, тъй като високите температури през този сезон могат да предизвикат увеличение на емисиите на летливи органични вещества, които способстват за образуване на озон в близост до земната повърхност. Превишението на този показател води до увеличени емисии на летливи органични вещества.

[6] Дестилационните характеристики показват каква част от горивото се изпарява, съответно при 100 оС и при 150 оС. Те ограничават видовете леки компоненти, които могат да бъдат добавяни към бензина. Превишението на този показател може да доведе до образуване на газови затвори и проблеми при подаването на горивото.

[7] https://circabc.europa.eu/w/browse/5e89b837-2bec-4284-b9fe-c156271268f7

[8] Терминът „нискосернист“ означава съдържание на сяра под 50 ppm.

[9] EN 14274:2003 — Автомобилни горива — Оценка на качеството на бензиновите и дизеловите горива – Система за мониторинг на качеството на горивата (СМКГ).

[10] https://circabc.europa.eu/w/browse/5e89b837-2bec-4284-b9fe-c156271268f7

[11] https://circabc.europa.eu/w/browse/5e89b837-2bec-4284-b9fe-c156271268f7

[12] В подробния доклад за 2007 г. има редица грешки във връзка с начина, по който е направена тази промяна в данните. В резултат от това делът на превишенията е изчислен погрешно както в подробния доклад за 2007 г., така също и в подробните доклади за предходни години. Посочените по-долу дялове на превишенията са коригирани в сравнение с данните от подробния доклад и тази грешка ще бъде коригирана и в подробните доклади за годините от 2008 г. нататък.

[13] Категорията „други параметри“ се отнася за съдържанието на ароматни съединения, кислородосъдържащи съединения и олово.

Top