Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52010XC1215(04)

    Публикация на заявка съгласно член 6, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 510/2006 на Съвета относно закрилата на географски указания и наименования за произход на земеделски продукти и храни

    OB C 340, 15.12.2010, p. 28–31 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    15.12.2010   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    C 340/28


    Публикация на заявка съгласно член 6, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 510/2006 на Съвета относно закрилата на географски указания и наименования за произход на земеделски продукти и храни

    2010/C 340/16

    Настоящата публикация предоставя право на възражение срещу заявката в съответствие с член 7 от Регламент (ЕО) № 510/2006 на Съвета (1). Декларациите за възражение трябва да бъдат получени в Комисията в срок от шест месеца от датата на настоящата публикация.

    РЕЗЮМЕ

    РЕГЛАМЕНТ (ЕО) № 510/2006 НА СЪВЕТА

    „NANOŠKI SIR“

    ЕО №: SI-PDO-005-0421-29.10.2004

    ЗНП ( X ) ЗГУ ( )

    Настоящото резюме представя с информационна цел основните елементи на спецификацията на продукта.

    1.   Отговорен отдел в държавата-членка:

    Наименование:

    Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano

    Адрес:

    Dunajska cesta 22

    SI-1000 Ljubljana

    SLOVENIJA

    Тел.

    +386 14789000

    Факс

    +386 14789055

    Електронна поща:

    varnahrana.mkgp@gov.si

    2.   Заявител:

    Наименование:

    Gospodarsko interesno združenje Nanoški sir (Обединение по икономически интереси „Nanoški sir“)

    Адрес:

    Goriška cesta 13

    SI-5271 Vipava

    SLOVENIJA

    Тел.

    +386 53671280

    Факс

    +386 53671314

    Електронна поща:

    alenka.stopar@vipava1894.si

    Състав:

    производители/преработватели ( Х ) други ( )

    3.   Вид продукт:

    Клас 1.3:

    Сирена

    4.   Спецификация:

    (резюме на изискванията по член 4, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 510/2006)

    4.1.   Наименование:

    „Nanoški sir“

    4.2.   Описание:

    Nanoški sir е твърдо сирене, произведено от краве мляко.

    Nanoški sir има форма на кръгла пита с диаметър 32—34 cm и височина 7—12 cm. Питата е леко заоблена. Разрезната повърхност на Nanoški sir е с наситен жълт цвят, вътрешността е с еластична, гъвкава, устойчива, гладка и твърда консистенция. Във вътрешността може да има нарядко разположени малки до средни на големина дупки с неправилна форма.

    Теглото след минимум шестдесет дни период на зреене е между 8 и 11 kg.

    Коричката на Nanoški sir е жълта на цвят с керемиденочервени до кафяви оттенъци, като на места могат да се видят следи от плесен, които са резултат от традиционния метод на зреене. Коричката е гладка, суха и без несъвършенства и пукнатини.

    Продуктът се предлага на пазара най-малко след 60-дневен период на зреене и трябва да съдържа минимум 60 % сухо вещество и минимум 45 % мазнини в сухото вещество.

    Ароматът на сиренето е чист, ненатрапчив, типичен за Nanoški sir, вкусът е леко пикантен и приятно солен. С узряването на сиренето ароматът става по-наситен, а вкусът — по-пикантен.

    4.3.   Географски район:

    Млякото за Nanoški sir се произвежда в рамките на географския район, разположен между: словенско-италианската граница от Sežana (Сежана) до Nova Gorica (Нова Горица), река Soča (Соча) дo Most na Soči (Мост на Соча), река Idrijca (Идрийца) от Most na Soči (Мост на Соча) дo Idrija (Идрия), пътя Idrija-Godovič-Kalce-Planina-Postojna (Идрия-Годович-Калце-Планина-Постойна) и пътя Postojna-Pivka-Divača-Sežana (Постойна-Пивка-Дивача-Сежана).

    В рамките на географския район за млекопроизводство се намира ограниченият географски район за производство на Nanoški sir (преработка на млякото в Nanoški sir), който се простира в горната част на лозарския район Vipavska Dolina (Випавска долина), а именно в областта на долината на потока Močilnik (Мочилник) от Loziсе (Лозице) до Vipava (Випава) и долината на река Vipava от Vipava до Ajdovščina (Айдовшчина). Производството на Nanoški sir се извършва в предприятия, които са разположени на не повече от 500 m надморска височина.

    Всички посочени населени места са разположени в рамките на определения географски район.

    4.4.   Доказателство за произход:

    За да се гарантира, че Nanoški sir произхожда от определения географски район, се проследява:

    производството на млякото — млякото трябва да бъде произведено в стопанствата на определения географски район. Подходящият племенен състав на стадата се гарантира чрез воденето на родословна книга (регистър за проведените ветеринарни лечения), а стопанствата водят също документация за закупуването на фуражи или фуражни продукти,

    събирането на млякото — маршрутите за събиране на млякото, които са предназначени за производството на Nanoški sir, трябва да бъдат независими от всички други маршрути за събиране на мляко. При събирането на млякото се води документация за събраните количества мляко от отделните стопанства и за общите събрани количества мляко,

    в мандрите се води документация за дневните количества преработено мляко. Топлинната обработка на млякото протича при ниски температури от 63 °C до 69 °C, което се гарантира чрез воденето на документация за топлинната обработка на млякото за сиренето — записване на температурата на топлинната обработка на млякото,

    обработката на млякото и оформянето на сиренето се извършва според изискванията на спецификацията, което се гарантира чрез воденето на документация за обработката на млякото и оформянето на сиренето. Всяка партида се регистрира с определен номер, ден и месец на производство,

    зреенето на сиренето — регистрира се количеството на сиренето и датата на започване на зреенето за всяка партида сирене. Контролират се температурата и влажността в помещението за зреене. Гарантира се поне 60-дневно зреене на всяка партида. Води се документация за зреенето на сиренето, което отговаря на изискванията от спецификацията.

    4.5.   Метод на производство:

    Най-малко 80 % от млякото за Nanoški sir се получава от крави от кафява порода. Кравите се хранят предимно с обемист фураж от географския район, което означава, че 75 % от сухото вещество в порцията трябва да е обемист фураж (паша, сено и тревен силаж или силаж от зърнени култури).

    Гарантира се отделно събиране и складиране на млякото, което е предназначено за производството на Nanoški sir. Между първото доене на млякото и топлинната обработка не трябва да се допуска да изминат повече от 72 часа. След това млякото се обработва при ниска температура и се съхранява на студено. Млякото се загрява в съд за производство на сирене до температура на подсирване. В млякото се изсипва разтвор от сирищна мая за подсирване, бърка се пет минути и се изчаква млякото да коагулира. Коагулумът се нарязва на квадрати и се пресова във форма с диаметър 35 cm и височина 15 cm. Прясното сирене се пресова. По време на пресоването протича процесът на ферментация. След приключване на ферментацията и пресоването всяка пита сирене се маркира от едната страна с номер на партидата (ден и месец).

    Следва тридневно солене на Nanoški sir в разтвор от морска сол с температура 12 °C—18 °C. Всеки ден питите се обръщат, за да се осолят равномерно. След тридневно солене питите се изваждат от саламурата и се подреждат върху дъски за отцеждане, за да се подсушат по повърхността. Когато повърхността на сиренето е достатъчно суха, сиренето се премества в помещение за зреене. Nanoški sir зрее в помещението за зреене поне 60 дни или докато в сиренето не се достигне съдържание на минимум 60 % сухо вещество и минимум 45 % мазнини в сухото вещество. През първите 14 дни на зреене Nanoški sir се избърсва и обръща на всеки три дни, по-късно се обръща поне веднъж седмично, а се бърше само при необходимост. Преди изваждането на Nanoški sir от склада сиренето се измива, за да се отстрани плесента от коричката. След зреене на Nanoški sir в продължение на минимум 60 дни се преглежда външният вид на отделните пити и се избират тези, които отговарят на изискванията. Върху същата партида избрани пити се извършва сензорна оценка и химичен анализ.

    Едната от хоризонталните повърхности на всяка пита, отговаряща на критериите от спецификацията, се маркира с изображение на нарцис и с надпис Nanoški sir така, че след разрязването на сиренето на отделни парчета върху всяко парче да има част от изображението на нарцис. Всяко предварително опаковано парче Nanoški sir трябва да бъде маркирано също и с номер на партидата.

    4.6.   Връзка:

    В района на Випавска долина се смесват континенталния предалпийски и средиземноморския климат. Във Випавска долина сушите са често явление заради вятъра, който изключително бързо изсушава влажната земя. Доста характерен за този район е и вятърът бора — студен северен вятър, който духа от Nanos (Нанос) и е много силен. Летата са горещи. Природните дадености и суровите климатични условия са довели и до отглеждането на кафявата порода говеда, които са силни и по-устойчиви. Кафявата порода говеда може да консумира големи количества основен обемист фураж и в млякото ѝ има високо съдържание на белтъчини и мазнини, което оказва влияние върху качеството на подсирване, цвета, вкуса и аромата на Nanoški sir.

    Зреенето на сиренето протича в горната част на лозарския район на Випавска долина, и то в помещения за зреене, които са разположени на не повече от 500 m надморска височина, тъй като до тази надморска височина растат и лозите. Горната част на лозарския район на Випавска долина има голямо влияние върху състава на автохтонната микрофлора на въздуха, което влияе върху зреенето на Nanoški sir и върху характерния му аромат и пикантен вкус. Върху състава на автохтонната микрофлора на въздуха влияят характерният климат, близостта на морето и наличието на лозя.

    На платото Nanos се произвежда сирене още от далечни времена (XVI в.). В поземления регистър на випавското феодално имение от XVI в. са посочени наеми за планинска земя, както и информация, че ползващите пасищата са плащали на феодалите и в сирене. Това доказва, че още тогава в Nanos са били развити производството на сирене и пашата. От 1986 г. нататък започва да се произвежда Nanoški sir от краве мляко по традиционните методи за сиренарско производство в този район. Още в миналото са подсирвали млякото при ниски температури с цел да се запазят повечето присъстващи в млякото естествени млечнокисели микроорганизми. Подсирването също така е ставало в отворени съдове, където е било възможно навлизането на автохтонна микрофлора — най-вече на дрожди — в сиренните зърна.

    4.7.   Инспекционен орган:

    Наименование:

    Bureau Veritas d.o.o.

    Адрес:

    Linhartova cesta 49a

    SI-1000 Ljubljana

    SLOVENIJA

    Тел.

    +386 14757600

    Факс

    +386 14757601

    Електронна поща:

    info@si.bureauveritas.com

    4.8.   Етикетиране:

    Сирената, които отговарят на изискванията на спецификацията, се маркират с наименованието Nanoški sir, с изображение на нарцис, със съответния символ на Общността и с националния символ за качество.


    (1)  ОВ L 93, 31.3.2006 г., стр. 12.


    Top