EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52010DC0434

ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО СЪВЕТА за изпълнението на националния план за действие на Полша в рамките на Регламент (ЕО) № 338/2008 на Съвета от 14 април 2008 година за адаптиране на квотите за улов на атлантическа треска, които да се предоставят на Полша в Балтийско море (подразделения 25—32, води на ЕО) от 2008 до 2011 година

/* COM (2010) 0434 final */

52010DC0434

/* COM (2010) 0434 final */ ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО СЪВЕТА за изпълнението на националния план за действие на Полша в рамките на Регламент (ЕО) № 338/2008 на Съвета от 14 април 2008 година за адаптиране на квотите за улов на атлантическа треска, които да се предоставят на Полша в Балтийско море (подразделения 25—32, води на ЕО) от 2008 до 2011 година


[pic] | ЕВРОПЕЙСКА КОМИСИЯ |

Брюксел, 16.8.2010

COM(2010) 434 окончателен

ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО СЪВЕТА

за изпълнението на националния план за действие на Полша в рамките на Регламент (ЕО) № 338/2008 на Съвета от 14 април 2008 година за адаптиране на квотите за улов на атлантическа треска, които да се предоставят на Полша в Балтийско море (подразделения 25—32, води на ЕО) от 2008 до 2011 година

СЪДЪРЖАНИЕ

1. Въведение 3

2. Национален план за действие относно контрола 3

2.1. Правна рамка 3

2.2. Единен орган 4

2.3. Осигуряване на изпълнение и инспекции 4

2.4. Административен контрол 5

3. Национален план за преструктуриране на балтийския флот 5

3.1. Развитие на полския риболовен флот 5

3.2. Намаляване на броя на специалните разрешителни за улов на атлантическа треска 7

3.3. Публична помощ за окончателно прекратяване на риболовни дейности 7

3.4. Мерки за модернизиране (прехвърляне към пелагичния сектор) 8

3.5. Публична помощ за временно преустановяване на риболовни дейности 8

4. Заключение и препоръки 9

Въведение

В съответствие с член 3, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 338/2008 на Съвета от 14 април 2008 г. за адаптиране на квотите за улов на атлантическа треска, които да се предоставят на Полша в Балтийско море (подразделения 25—32, води на ЕО) от 2008 до 2011 година, Комисията ежегодно оценява и докладва на Съвета за изпълнението на полските национални планове за действие относно контрола и преструктурирането на флота. Първият доклад беше представен на Съвета на 18 ноември 2008 г. Националният план за действие относно контрола има за цел преодоляване на настоящите трудности в областта на контрола и осигуряване на изпълнението и всестранно разглеждане<cl>на основните причини за незаконен риболов и неспазване на законодателството на ЕС по отношение риболова на атлантическа треска в Балтийско море. Съдържанието на плана бе обсъдено и съгласувано между полските власти и служителите на Комисията на среща във Варшава на 18 март 2008 г. във връзка с полската система за контрол на рибарството в контекста на финансовата помощ за контрол върху рибарството. Националният план за действие на Полша относно контрола е очертан в съгласувания протокол от посочената среща.

Националният план за действие относно преструктурирането на балтийския флот, който също включва периода 2008—2011 г., има за цел да определи мерките, които е необходимо да бъдат предприети с оглед гарантиране на устойчивото използване на квотите за улов на атлантическа треска, предоставени на Полша, както от гледна точка на съхраняването на рибните запаси, така и от икономическа гледна точка, като част от оперативната програма, съфинансирана от Европейския фонд за рибарство за периода 2007—2013 г. След преговорите между Комисията и полските власти националният план за преструктуриране на балтийския флот беше приет от Полша през април 2008 г., а планът за приспособяване на риболовното усилие (FEAP) беше приет от Полша през януари 2009 г.

Както е предвидено в член 3, параграф 1 на Регламент (ЕО) № 338/2008 на Съвета, Полша прие и изпълнява и двата плана. В съответствие с плановете Полша изпрати до Комисията доклади относно тяхното изпълнение. Тази информация, заедно с информацията, събрана от инспекторите на Комисията, подкрепя оценката, представена в настоящия доклад. Докладът е разделен на две части: данни за плана за действие относно контрола и за плана за действие относно преструктурирането на флота.

Национален план за действие относно контрола

Националният план за действие относно контрола определя график за постепенно подобряване на полската система за контрол върху рибарството за период от две години. В рамките на плана Полша е задължена да представя на Комисията доклад за постигнатия напредък по всяка точка от плана на полугодие. През 2009 г. Полша представи доклад за инспекциите на 2 април, а на 14 юли — третия доклад за постигнатия напредък.

Правна рамка

През 2008 г. законодателната власт започна процеса на приемане на нова национална правна уредба за преодоляване на слабостите в системата за контрол и осигуряване на прилагането, както е посочено в плана за действие, чрез съставяне на нов закон за рибарството и нов закон за пазарите на риба и рибни продукти. Тези закони обаче до днес не са приети. Към настоящия момент новият закон за организацията на пазарите за риба и рибни продукти се разглежда от Конституционния съд, а по отношение на проекта на новия закон за рибарството, към настоящия момент предстои обсъждането му в Парламента.

Единен орган

През 2008 г. Министерството на земеделието и развитието на селските райони създаде длъжност и определи заместник-директора по контрол на рибарството да действа като единен орган и да координира наблюдението, контрола и надзора (MCS) на национално и международно равнище. Длъжността беше попълнена и работата по нея започната.

Успоредно с други задачи, единният орган отговаря за съставянето на годишната национална програма за контрол, която да създава стратегията и да определя приоритети и цели. Единният орган председателства месечните заседания на Координационния съвет на инспекторите.

Осигуряване на изпълнение и инспекции

Наред с някои положителни структурни промени, направени в Полша през 2008 г. за преодоляване на трудностите, свързани с контрола и осигуряване на изпълнението, докладът на Комисията за 2008 г. все пак изброява някои нерешени затруднения.

Допълнителни подобрения бяха отбелязани през 2009 г.:

- новият патрулен кораб за наблюдение на риболова е в пълна работна готовност,

- въведено бе изискването за инспекция на 100 % от разтоварената на суша атлантическа треска, вместо референтния показател за проверка на 20 % от количеството,

- издадено бе ръководство за извършване на инспекции за всички полски инспектори в рибарството,

- инспекторатите бяха оборудвани с преносими везни.

Въпреки че беше определен референтен показател за инспекция на 100 % разтоварена атлантическа треска, приоритетът и стратегията за инспекциите не се основават на цялостен анализ на риска. Концентрирането на ресурсите за инспекции може да ограничи контрола и инспекциите в областите без разтоварена атлантическа треска. Следователно други участници в риболова и в дейности след разтоварването, като напр. купувачи, продавачи и преработватели, не подлежат на ефективна система за контрол. Това би могло да е един от факторите, които оказаха влияние на надхвърлянето на квотата за улов на херинга в западната част на Балтийско море за 2009 г. с 17,4 %.

Полските власти информираха Комисията, че от ноември 2009 г. регионалните инспекторати ще бъдат оборудвани с преносими станции за достъп до системата за наблюдение на кораби (VMS).

В разработването на информационната система за рибарството обаче се наблюдава само ограничен напредък. Според меморандума за разбирателство до второто тримесечие на 2009 г. трябваше да бъде въведена електронна система за онлайн достъп до данните от системата за наблюдение на кораби, докладите за риболовното усилие, докладите за улова, предварителните уведомления и съобщенията за влизане/напускане, която да бъде достъпна за инспекторите в пристанищата и по море. Към края на 2009 г. Комисията беше информирана, че е предоставен достъп само до данните от системата за наблюдение на кораби.

Административен контрол

Главната пречка за напредъка в тази област е застоят в развитието на правната рамка и внедряването на информационната система за рибарството. Последствията са следните:

- няма онлайн достъп и обмяна на информация по отношение на инспекционни дейности между местните, регионалните и централните нива,

- не е създаден специален екип за анализ на данни, който да отговаря за наблюдение в реално време и анализ на риска на риболовните кораби,

- до приемането на новия закон за пазарите за риба и рибни продукти участниците в дейностите след разтоварването, като напр. купувачи, продавачи и преработватели, не се подлагат на ефективна система за контрол.

Национален план за преструктуриране на балтийския флот

Националният план за преструктуриране на балтийския флот бе приет от Полша през април 2008 г. Като следващата стъпка след този план за действие и в съответствие с член 22 от Регламент (ЕО) № 1198/2006 на Съвета за Европейския фонд за рибарство, през януари 2009 г. след преговори с Европейската комисия Полша прие плана за приспособяване на риболовното усилие (FEAP). Планът за приспособяване на риболовното усилие актуализира описанието на елементите, които се съдържат в плана за действие, определя по-амбициозни цели за намаляване капацитета на флота за улов на атлантическа треска, и добавя нови точки, като например въвеждането на права на собственост и съпътстващите мерки за контрол.

Развитие на полския риболовен флот

Таблицата по-долу показва цялостно намаляване на капацитета на риболовния флот в Балтийско море, изразено в брой кораби, бруто тонаж и kW, между 1 март 2008 г. и 1 декември 2009 г.

Таблица 1 : Полският риболовен флот през периода 1.3.2008 г. — 1.12.2009 г.[1]

Кораби според LOA* | Брой на корабите | Капацитет в kW | Капацитет в бруто тонаж |

Дължина на кораба | Брой на корабите | kW | Бруто тонаж |

0—8 м | 2 | 44 | 4 |

8—9,99 м | 5 | 275 | 27 |

10—11,99 м | 2 | 114 | 20 |

12—14,99 м | 3 | 342 | 67 |

15—18,49 м | 22 | 2 723 | 824 |

18,5—20,49 м |

20,5—25,49 м | 13 | 3 470 | 1 255 |

25,5 м и повече | 19 | 8 421 | 3 178 |

Общо | 66 | 15 388 | 5 375 |

Мерки за модернизиране (прехвърляне към пелагичния сектор)

Планът за преструктуриране предвижда модернизиране на риболовни кораби с дължина над 24 м, както и прехвърлянето им към пелагичния сектор до края на 2011 г. (51 кораба съгласно плана за приспособяване на риболовното усилие (FEAP). До началото на ноември 2009 г. са получени общо 40 заявления за съфинансиране от ЕФР за модернизиране на кораби; до края на януари 2010 г. са подписани 20 договора за модернизиране на кораби с подкрепата на ЕФР.

Този сегмент от флота представлява значителен дял от флота за улов на атлантическа треска от гледна точка на капацитета, изразен в kW и бруто тонаж. Окончателното прехвърляне на тези кораби към пелагичния риболов следва да бъде балансирано с възможностите за риболов, състоянието на пелагичните запаси и очакваното развитие в системата за управление на тези запаси.

Публична помощ за временно преустановяване на риболовни дейности

В съответствие с националния план за преструктуриране на балтийския флот и за да се смекчат неблагоприятните социално-икономически последствия от намаляването на броя на специалните разрешителни за улов на атлантическа треска, беше решено, че на част от риболовния флот, която не е получила разрешително за улов на атлантическа треска за 2009 г. (но е имала през 2008 г.), ще бъде предоставено обезщетение за временно преустановяване на риболовните дейности. Това обезщетение следва да бъде предоставено на намаляващ брой риболовни кораби, на които е наложена забраната за улов на атлантическа треска, най-късно от края на 2011 г. През ноември 2009 г. бяха приети общо 258 решения за предоставяне на обезщетение.

Намаляването на броя на разрешителните за улов на треска заедно с увеличения контрол на разтоварените количества на суша доведе до по-съразмерно използване на квотата за атлантическа треска през годината и повишаване на нивото на културата на спазване на правилата от полските рибари.

Процесът на преструктуриране на флота обаче далеч не е завършен, въпреки факта, че помощта на ЕФР бе използвана съгласно направените планове. Повече от половината от (приблизително) 450 кораба, от които се състои полският флот, са принудени да се въздържат от риболовната дейност през периода 2009—2011 г. благодарение на помощта за временно преустановяване. В резултат на това можем да очакваме, че след този период около 200 кораба ще бъдат готови да се върнат отново към риболова на атлантическа треска.

Заключение и препоръки

За период от две години Полша постигна определен прогрес в подобряването на ефективността на управлението на рибарството в Балтийско море, по-специално по отношение на прилагането на планираните мерки на ЕФР в подкрепа на временното преустановяване и окончателното прекратяване.

Намаляването на броя на разрешителните за улов на атлантическа треска, заедно с увеличения контрол на разтоварените количества на суша, доведе до по-съразмерно използване на квотата за атлантическа треска през годината и повишаване на нивото на културата на спазване на правилата от полските рибари.

Въпреки първоначалното забавяне в стартирането на съфинансираната от Европейския фонд за рибарство схема за окончателно извеждане от експлоатация, сега процесът на окончателно прекратяване на риболовни дейности с подкрепата на ЕФР напредва добре и постигнатите досега резултати съответстват като цяло на целите. Този процес следва да бъде засилен, с оглед привеждане размера на флота за улов на атлантическа треска в съответствие с възможностите за риболов.

Независимо от това пълният успех на преструктурирането на националната система в контекста на контрола и управлението на флота, предвидено в националния план за действие и националния план за преструктуриране на балтийския флот, изисква своевременното предприемане на всички необходими мерки. Осъществените реформи обхващат само част от националния план за действие, а наблюдаваните подобрения все още не могат да гарантират пълната надеждност на системата за контрол. Освен това дисбалансът в структурата на полския флот не беше коригиран до необходимата степен и поради липса на данни не може да се направи оценка на влиянието му върху риболова на атлантическа треска.

Съществено важно е за Полша да приеме всички необходими мерки в съответствие с предварително определения график. Специално внимание трябва да бъде обърнато на следните въпроси:

- Трябва да се приеме правната рамка, за да бъде изцяло възприето законодателството на ЕС.

- Данните за риболовното усилие следва да бъдат надлежно предавани на Комисията.

- Необходимо е да бъде развита култура на спазване на правилата чрез икономически рентабилен риболов, който да решава проблема със свръхкапацитета и в който незаконното рибарство вече не е доходоносно и приемливо. Системата за възпиране следва да бъде прегледана и да гарантира, че наказателните мерки са съразмерни на естеството на нарушението, така че да отнемат от извършителите на нарушения облагите от тяхната незаконна дейност.

- Необходимо е да бъдат взети подходящи мерки, за да се гарантира ефективна и ефикасна система за контрол и осигуряване на изпълнението, и по-специално:

- системата и процедурите за извършване на проверки трябва да гарантират подходящи последващи действия в резултат на инспекциите,

- всички сектори на риболова, включително сектора на дейностите след разтоварване, следва да подлежат на проверка и контрол, а ресурсите да се разпределят съответно,

- информационната система за рибарството трябва да бъде модернизирана, за да отговаря на изискванията на законодателството на ЕС,

- необходимо е да бъде създаден специален екип за анализ на данни, който да отговаря за наблюдението в реално време и за анализ на риска на риболовните кораби.

Комисията приканва Полша да определи подходящи коригиращи мерки и незабавно да започне да ги прилага, така че да се съобрази с меморандума за разбирателство. Списъкът с коригиращите мерки следва да бъде представен на Комисията в писмен вид до 1 ноември 2010 г.

В същото време Комисията си запазва правото да упражнява своите правомощия като пазител на Договорите на ЕС.

[1] Съгласно регистъра на риболовния флот на Общността. Избраните дати за сравнение отговарят на датите на полските моментални снимки.

[2] Усвояването на квотата за улов на атлантическа треска в източната част на Балтийско море от Полша през 2009 г. беше 97,3 % .

[3] Съгласно информация, предоставена от Полската служба по рибарство на заседанието на Комитета за мониторинг за Оперативната програма на ЕФР, проведено във Варшава на 27 януари 2010 г.

Top