Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52010DC0301

    Съобщение от Комисията до Европейския Парламент, Съвета, Европейския Икономически и Социален Комитет и Европейската Централна Банка - Регулиране на финансовите услуги за постигане на устойчиво развитие

    /* COM/2010/0301 окончателен */

    52010DC0301

    Съобщение от Комисията до Европейския Парламент, Съвета, Европейския Икономически и Социален Комитет и Европейската Централна Банка - Регулиране на финансовите услуги за постигане на устойчиво развитие /* COM/2010/0301 окончателен */


    [pic] | ЕВРОПЕЙСКА КОМИСИЯ |

    Брюксел, 2.6.2010

    COM(2010) 301 окончателен

    СЪОБЩЕНИЕ ОТ КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, СЪВЕТА, ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ И ЕВРОПЕЙСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА

    РЕГУЛИРАНЕ НА ФИНАНСОВИТЕ УСЛУГИ ЗА ПОСТИГАНЕ НА УСТОЙЧИВО РАЗВИТИЕ

    СЪОБЩЕНИЕ ОТ КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, СЪВЕТА, ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ И ЕВРОПЕЙСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА

    РЕГУЛИРАНЕ НА ФИНАНСОВИТЕ УСЛУГИ ЗА ПОСТИГАНЕ НА УСТОЙЧИВО РАЗВИТИЕ

    (Текст от значение за ЕИП)

    1. Продължаване на реформите

    Още от началото на кризата през 2008 г. Комисията и правителствата на държавите-членки на ЕС предприеха необходимите спешни действия за запазването на стабилността на финансовата система, сред които бяха вливане на значителни публични парични средства в банковия сектор, както и прилагане на съпътстващи мерки по отношение на банките за осигуряване на консолидиране на капиталовата им позиция.

    Постигането на устойчив растеж е невъзможно без наличието на по-сигурна, по-укрепнала, по-прозрачна и по-отговорна финансова система в полза на икономиката и обществото, способна да финансира реалната икономика. Нейното изграждане представлява съществена част от усилията на Европа за консолидиране на публичните финанси и структурно реформиране с оглед осигуряване на икономически разцвет. Стратегията Европа 2020 залага на стабилен сектор на финановите услуги, който да позволи на европейския бизнес – и особено на МСП – да инвестира в развитието си, а на европейските граждани – да планират с доверие в бъдещето. Регулирането на финансовите услуги трябва да бъде допълнено с амбициозна програма за реформи, основаваща се на вътрешния пазар, насочена към постигането на растеж.

    В тази връзка работата на Комисията е насочена не само към непосредствено налагащите се мерки, а и към завършването на широкообхватна финансова реформа, с която, от една страна, да бъдат преодолени късогледата визия, слабото управление на риска и липсата на отговорност на някои от субектите във финансовия сектор, а от друга – да бъдат поправени недостатъците в надзорната и регулаторна уредба. Постигнатият до този момент съществен напредък позволява на Европа бъде водещ партньор на осъществяваните на равнище Г-20 международни усилия.

    Безпокойството, обхванало наскоро финансовите пазари, потвърди значението на бързо придвижване към приключване на необходимите реформи за осигуряване на стабилна и устойчива финансова система на европейско и световно равнище.

    Ключови за постигането на тази цел ще бъдат следващите шест до девет месеца.

    Поради това, преди края на годината Комисията ще представи на Европейския парламент и на Съвета повечето от оставащите предложения за регулаторни реформи, като последното от тях ще бъде готово в срок до девет месеца, считано от настоящия момент. Съгласно принципите за по-добро регулиране, предложенията се изготвят след провеждане на допитване със заинтересованите страни и на оценки на въздействието. Следва да бъде напълно отчетено и общото отражение на различните мерки върху финансовия сектор и реалната икономика. Подобни съображения ще намерят изцяло място в оценката на въздействието и калибрирането на отделните мерки. В този контекст ще бъдат напълно взети предвид и резултатите от протичащата понастоящем в рамките на Съвета за финансова стабилност и Базелския комитет работа по въпросите на общото отражение на реформата на финансовия сектор.

    Комисията ще настоява за бързо приемане на тези мерки, така че европейците да възвърнат изцяло доверието си в стабилността и устойчивостта на финансовата система като един от стожерите на растежа.

    Европейският съюз трябва да предприеме допълнителни стъпки, за да завърши до края на 2011 г. програмата си за реформи, чиято цел е както да се запази финансовата стабилност и да се осигури защита на инвеститорите, в частност като се предостави решение на проблемите, очертали се при скорошната динамика на пазарите, така и да просъществува и се развие вътрешният пазар при преодоляване на натиска за протекционистични мерки на национално равнище.

    Европейският съюз пое водеща роля във формулирането на международния отговор на кризата. През следващите шест месеца се предвижда държавите от Г-20 да се споразумеят за общата рамка на новата глобална финансова схема по отношение на финансовите институции от възлово значение, на мерките за управление на кризи, както и на една засилена капиталова регулаторна уредба. ЕС е твърдо решен да направлява този процес и да осигури адекватни спрямо предизвикателствата действия от страна на останалите основни партньори.

    Приети мерки

    Комисията реагира без бавене на финансовата криза (вж. приложение 2 за пълния набор от приети мерки). През ноември 2008 г. тя натовари група, председателствана от Жак дьо Ларозиер, да разгледа възможностите за подобряване на надзора и нормативната уредба. В отговор на ситуацията през 2008 г. бяха бързо преразгледани директивата относно схемите за гарантиране на депозитите[1] и директивата за капиталовите изисквания[2] . Беше приет регламент относно дейността на агенциите за кредитен рейтинг[3] , като Комисията представи и Предложения относно принципите на възнаграждение[4] . ЕС поведе международните усилия в редица области с предложения като създаването на съвет за макронадзор на риска, който да предупреждава за него, определянето на условия за задържане за секюритизациите и реформиране на капиталовите изисквания за търговския портфейл. По отношение на международните счетоводни стандарти ЕС работи за постигането на съгласуваност на международно равнище.

    2. Необходимост от приключване на започнатата работа

    Бързата реакция на Комисията на препоръките в доклада Дьо Ларозиер намери израз в представянето на редица важни законодателни предложения в рамките на няколко седмици през лятото на 2009 г. Някои от най-съществените предложения все още предстои да бъдат одобрени от Съвета и от Европейския парламент.

    За реформирането на надзорната структура на ЕС Комисията предложи създаването на Европейски съвет за системен риск [5], който да позволи установяването на макронадзорните и макроикономически рискове на съвсем ранен етап, както и три европейски надзорни органа [6] съответно на банковия пазар, застрахователния пазар и пазара на ценни книжа, с помощта на които да се осигури засилен надзор и подобрена координация между националните надзорни органи.

    Добре функциониращ вътрешен пазар на финансовите услуги предполага стриктни, ефикасни и хармонизирани правила за всички стопански субекти, както и ефективна надзорна уредба, здрави, възпиращи санкции и ясни правоприлагащи механизми. Предложената нова надзорна уредба ще представлява гръбнакът на едно засилено сътрудничество и по-съгласуван европейски надзор с цялостна визия и с отчитане на макроикономическите фактори. От своя страна въвеждането на новите европейски надзорни органи ще спомогне за разработването на нови технически стандарти и създаването на единен набор от разпоредби.

    В момента е спешно необходимо постигането на споразумение преди лятото, така че новите органи да бъдат създадени и да започнат да действат през 2011 г. Комисията активно търси компромис между Съвета и Парламента, с който да бъдат зачетени позициите и на двете институции, без при това да се ограничават реалните правомощия, необходими на новите органи.

    По отношение на управляващите фондове за алтернативни инвестиции (включително хедж фондове), с предложената директива[7] ще се създаде подробна и ефективна регулаторна и надзорна рамка на европейско равнище, източник на солидни и съгласувани регулаторни стандарти за управляващите такива фондове, както и на засилена прозрачност за инвеститорите. Важно е да се постигне споразумение възможно най-бързо, в частност във връзка с третирането на управляващите фондове и фондовете в третите държави, с оглед осигуряването на равни условия на конкуренция и висока степен на защита на инвеститорите.

    Обвързващите правила относно възнагражденията и засилените капиталови изисквания за позициите на търговския портфейл ще влязат в сила след споразумението за трето преразглеждане на директивата за капиталовите изисквания (ДКИ 3)[8] . По отношение на изискванията за търговския портфейл е необходимо съгласувано прилагане в глобален мащаб, за което Комисията конструктивно работи с основните международни партньори.

    Комисията активно работи със съзаконодателите за постигане на споразумение по всички тези досиета преди лятната почивка.

    3. Предстоящи предложения

    През следващите няколко месеца Комисията изцяло ще завърши програмата си за финансови реформи, основаваща се на следните четири принципа: засилена прозрачност, ефективен надзор и прилагане (вж. по-горе за съществения напредък в тази област), засилена устойчивост и финансова стабилност, както и повишена отговорност и потребителска защита. Тези принципи са същностно взаимосвързани и главните цели на реформата могат да бъдат постигнати само, ако към тези принципи се подходи цялостно и съгласувано. Целите на редица от изброените по-долу предложения обхващат няколко от посочените принципи.

    Пълният списък с планирани мерки с очакваните дати на приемане фигурира в приложение 1.

    1. Засилена прозрачност

    Прозрачността е необходима за гладкото функциониране на пазара, доверието в него и взаимното доверие между пазарните участници. Нейната липса при някои транзакции, продукти и пазарни участници беше една от причините за неотдавнашната криза. В тази връзка засилването на прозрачността е една от основните цели на финансовата реформа на ЕС. Важно средство за постигането на по-стабилна и устойчива финансова система, с по-дългосрочна визия и по-малко податлива на прекомерен риск и проциклично поведение, е подходящата и надеждна информация за действието на финансовите пазари и взаимосвързаността на отделните участници, достъпна на надзорните органи, инвеститорската общност и обществеността.

    През 2009 г. беше приет първия регламент относно агенциите за кредитен рейтинг [9] ( АКР ) в отговор на проблемите, възникнали поради съществени недостатъци в дейността им. Както регулаторите, така и агенциите за кредитен рейтинг се приготвят за влизането в сила на тези разпоредби на 7 септември 2010 г. С регламента се въведе изискването за задължителна регистрация на всички агенции за кредитен рейтинг с дейност в ЕС, както и редица други стриктни изисквания, с които се цели да се гарантира прилагането на подходящите надзорни и регулаторни стандарти и да се ограничи конфликтът на интереси.

    В Европа и извън нея набира сила възгледът, че на откроилите се при кризата недостатъци при текущото преценяване на кредитния рейтинг все още не е противодействано в достатъчна степен. Особена загриженост буди в частност отсъствието на конкуренция в сектора за определяне на кредитоспособността. Въпреки че на този етап Комисията не е отдала предпочитание на нито един конкретен вариант, тя разглежда структурни решения, сред които е необходимостта от независима европейска агенция за кредитен рейтинг или от по-значимо участие на независими органи при определянето на кредитния рейтинг

    Нужно е да се обърне специално внимание на въпросите, касаещи държавния дълг, с оглед да се гарантира, че използваните методи са именно подходящите. Належащ е и проблемът с оценяването на надеждността на дадена инвестиция, тъй като, от една страна, банките и останалите финансови институции не извършват финансов и правен анализ, а от друга – л ипсват алтернативни базови показатели. Настоящата нормативна уредба, при която кредитният рейтинг е внедрен във финансовото регулиране, се нуждае от цялостен преглед.

    Комисията ще предостави заключенията си по тези въпроси през септември.

    През лятото Комисията ще направи законодателни предложения за усъвършенстване на функционирането на понастоящем твърде непрозрачните пазари на деривативи , така че да увеличи видимостта им. С предложението ще се засили инфраструктурата на финансовите пазари на ЕС, ще се насърчи стандартизирането на деривативните договори и ще бъдат разработени централни клирингови структури за тях, така че да се ограничи рискът, а на европейските надзорни органи ще бъде предоставен достъп до съхраняваната в търговските бази данни информация за всички видове транзакции.

    Комисията ще предложи и подобрения на директивата относно пазарите на финансови инструменти [10], така че да се увеличи пазарната прозрачност преди и след момента на търгуване, като повече деривативи бъдат търгувани на организирани платформи.

    2. Ефективен надзор и прилагане

    Предложената нова надзорна структура, изложена по-горе, е ключова стъпка към постигането на по-добър и по-ефективен надзор. Той обаче трябва да бъде гарантиран посредством ефективни правоприлагащи механизми, включително евентуални санкции за стимулиране на отговорно пазарно поведение и противодействие на безотговорното и прекомерно спекулиране.

    На 2 юни Комисията предложи преразглеждане на регламента относно агенциите за кредитен рейтинг [11] с оглед въвеждането на централизиран надзор на агенциите за кредитен рейтинг на равнище ЕС и предоставяне в тази връзка на европейския орган за надзор върху ценните книжа и пазарите на изключителни правомощия за надзор върху регистрираните в ЕС агенции за кредитен рейтинг.

    Въпреки значението на възпиращия ефект на санкциите като необходим елемент за гладкото функциониране на който и да е сектор, на санкциите във финансовия сектор до голяма степен липсва съгласуваност, което води до различни практики на равнище национални надзорни органи. Комисията ще разгледа този въпрос като преразгледа в дълбочина действащите санкционни правомощия и практическото им прилагане. Първа стъпка по пътя към съгласуване на санкциите при упражняването на надзор е съобщението относно санкциите в сектора на финансовите услуги .

    3. Засилена устойчивост и стабилност на финансовия сектор

    Засилването на устойчивостта и стабилността е въпрос на цялостен подход, основаващ се на редица допълнителни мерки. Подобряването на устойчивостта започва с повишаване на капиталовите стандарти и трябва да продължи с въвеждането на допълнителни правила за прозрачност, засилен надзор и правоприлагане. То изисква и съществено подобрена култура по отношение на рисковете и корпоративното управление на всички равнища на дадено дружество. Негов венец е наличието на пълен набор от средства за предотвратяване и управление на кризи.

    В резултат на интензивната работа в рамките на съвета за финансова стабилност, Г-20 и Базелския комитет Комисията ще предложи изменения на директивата относно капиталовите изисквания [12] ( ДКИ 4 ), насочени към повишаване на качеството и увеличаване на количеството банков капитал, въвеждане на капиталови буфери и осигуряване на натрупването на капитал в периодите на благоприятна конюнктура за евентуалното му използване при влошаване на климата. В директивата ще се разглежда и прекомерното прибягване до ливъридж, както и ще бъде въведен ефективен режим на ликвидност. Предложението за нормотворчество в областта на деривативите също ще засили устойчивостта посредством стриктни изисквания към централните контрагенти, които извършват клиринг на търговията с деривативи на извънборсовия пазар.

    Скорошната криза показа, че предотвратяването на кризи трябва да започва в самите дружества, да включва по-активни и отговорни заинтересовани страни и мениджъри, както и да почива на засилени системи за вътрешен контрол[13].

    Действаща широкообхватна рамка за предотвратяване на кризи е необходима, в случай че останалите средства за защита се окажат недостатъчни. През октомври Комисията ще публикува план за действие в областта на управлението на кризи , с цел да се достигне до законодателно предложение за пълен набор от средства за предотвратяване на затруднения в банките и преобразуване на проблемните от тях. Това ще предостави гаранции за способността на властите да преобразуват проблемните финансови институции с минимално въздействие върху финансовата система и икономиката, както и с минимално използване на публични финансови ресурси. На 26 май Комисията представи съобщение относно фондовете за преобразуване на проблемни банки, в което се разглеждат вариантите за финансирането на такова преобразуване[14].

    В заключение може да се отбележи, че Комисията ще продължи да работи за постигането на глобално съгласие по набор от някои висококачествени международни счетоводни стандарти като крайъгълен камък на изграждането на засилена финансова стабилност.

    4. Засилена отговорност и потребителска защита

    Основен урок, който може да бъде извлечен от неотдавнашната динамика на пазарите, е необходимостта от възстановяване на доверието на потребителите и инвеститорите във финансовите пазари чрез предприемането на решителни мерки срещу тези, които злоупотребяват със системата. Регулаторната рамка трябва да предостави точните стимули за ограничаване на прекомерната спекула и рисково поведение, както и да гарантира, че секторът на финансовите услуги действа в полза на гражданите и реалната икономика.

    Въз основа на изводите от провежданото разследване, което ще предостави задълбочен поглед върху функционирането на финансовите пазари с особен акцент върху търговията с държавни ценни книжа, Комисията ще предложи подходящи мерки във връзка с късите продажби и суаповете за кредитно неизпълнение . Мерките ще обхващат и т.нар. „голи“ къси продажби. Комисията ще предложи възможности да предоставяне на ЕС на средства за координиран отговор на събития като прекомерното спекулативно използване на пазара на суаповете за кредитно неизпълнение. Това следва да включва извънредни правомощия за регулаторите (с осигуряване на бъдещата координация от европейския орган за надзор върху ценните книжа и пазарите).

    В контекста на засилена пазарна стабилност и почтеност, директивата относно пазарната злоупотреба [15] ще бъде преразгледана с цел да се разшири обхватът ѝ извън регулираните пазари, като бъдат обхванати деривативите.

    Като фундаментална стъпка за възстановяване на доверието на потребителите и гарантиране на ефективна защита на депозитите на всички европейски вложители, Комисията ще предложи преразглеждане на директивата относно схемите за гарантиране на депозитите [16] въз основа на изисквания в посочената директива доклад. Успоредно с това ще бъде преразгледана директивата относно схемите за обезщетение на инвеститорите [17] с цел да се увеличи защитата на инвеститорите. В застрахователния сектор Бяла книга за схемите за гарантиране на застраховките ще разгледа възможността за въвеждане на европейски правила за защита на притежателите на застрахователни полици в случай на фалит на застрахователното дружество.

    С оглед засилването на потребителския интерес към процеса на продажба ще бъдат представени законодателни предложения в областта на пакетите инвестиционни продукти на дребно . В отговор на измамата на Мадоф, показала необходимостта от допълнително съгласуване на някои аспекти на потребителска защита за инвеститорите в ПКИПЦК, Комисията ще предложи изменения и на функцията на ПКИПЦК на депозитар .

    4. Заключение и следващи стъпки

    Бързото приключване на реформирането на финансовите услуги е жизненоважно за бъдещия растеж в ЕС и необходимо допълнение към фискалната консолидация и структурните промени. До следващата пролет Комисията ще е предложила всички необходими елементи за основно усъвършенстване на начина, по който се регулират и надзирават европейските финансови пазари.

    Прилагането на тези мерки ще бъде внимателно обмислено, така че да се избегне ограничаване на икономическия растеж, който вече се връща в Европа, и процикличното въздействие. За тази цел ще бъдат проведени съответстващи оценки на въздействието. Ключов елемент ще бъде постигането на координация между ЕС и неговите основни международни партньори, някои от които съще са в процес на въвеждане на фундаментални реформи. Регулаторната съгласуваност в глобален мащаб, включително по отношение на счетоводните стандарти, ще спомогне за възвръщането на доверието в пазарите, докато различията могат да ограничат икономическото възстановяване. В това отношение основна роля се пада на Г-20.

    Комисията призовава Съвета и Европейския парламент да покажат сериозна политическа ангажираност, като примат за приоритет постигането на съгласие по приоритетите, графика и конкретното прилагане на тези мерки за реформи. За активното и конструктивно съдействие по аспектите на реформите Комисията разчита и на сектора на финансовите услуги. Последният законодателен акт следва да бъде приет най-късно до края на 2011 г., така че да се позволи въвеждането в националното законодателство до края на 2012 г.

    Приложение 1: Пълен списък на инициативите с важните дати за приемане от Комисията, както и на предложенията на Комисията, дадени за одобрение от Съвета и от Европейския парламент

    Инициативи | Приемане от Комисията | Политическо споразумение |

    Предложени мерки, по които се преговаря |

    Директива за управляващите фондове за алтернативни инвестиции | април 2009 г. | лято 2010 г. |

    3-то преразглеждане на директивата за капиталовите изисквания (ДКИ3) | юли 2009 г. | лято 2010 г. |

    Надзорен пакет (Европейски съвет за системен риск и европейски надзорни органи) | септември 2009 г. | лято 2010 г. |

    Съобщение за вариантите по отношение на фондовете за преобразуване на проблемни банки | май 2010 г. | няма информация |

    Предстоящи предложения: |

    ПКИПЦК – мерки за прилагане | юни 2010 г. | юни 2010 г. |

    Преразглеждане на регламента относно агенциите за кредитен рейтинг (надзор на европейско равнище върху АКР) | юни 2010 г. | до края на 2011 г. |

    Зелена книга за корпоративното управление във финансовите институции | юни 2010 г. | до края на 2011 г. |

    Създаване на Група на потребителите на финансови услуги | лято 2010 г. | няма информация |

    Преразглеждане на директивата относно схемите за гарантиране на депозитите | юли 2010 г. | до края на 2011 г. |

    Бяла книга за схемите за гарантиране на застраховките | юли 2010 г. | няма информация |

    Преразглеждане на директивата относно схемите за обезщетяване на инвеститорите | юли 2010 г. | до края на 2011 г. |

    Деривативите – нормотворчество по въпросите на пазарната инфраструктура | лято 2010 г. | до края на 2011 г. |

    Преразглеждане на директивата относно финансовия конгломерат | лято 2010 г. | до края на 2011 г. |

    Втора сборна директива за промени в секторното законодателство за привеждането му към съгласуваност с предложенията във връзка с надзора | лято 2010 г. | до края на 2010 г. |

    Директива за правната сигурност на притежаването на ценни книжа и на търговията с тях | септември 2010 г. | до края на 2011 г. |

    Регламент относно единната зона за плащания в евро (ЕЗПЕ), определящ срок за преминаване към ЕЗПЕ | септември 2010 г. | до края на 2011 г. |

    Съобщение за рамката за управление на кризи | октомври 2010 г. | няма информация |

    Мерки във връзка с късите продажби/суаповете за кредитно неизпълнение | октомври 2010 г. | до края на 2011 г. |

    Инициатива за достъп до минимални базови банкови услуги | октомври—ноември 2010 г. | до края на 2011 г. |

    Съобщение за санкциите в сектора на финансовите услуги | декември 2010 г. | няма информация |

    Преразглеждане на директивата за капиталовите изисквания (ДКИ4) | декември 2010 г. | до края на 2011 г. |

    Преразглеждане на директивата относно пазарната злоупотреба (ценни книжа) | декември 2010 г. | до края на 2011 г. |

    Преразглеждане на директивата относно пазарите на финансови инструменти | пролет 2011 г. | до края на 2011 г. |

    ПКИПЦК – функция на депозитар | пролет 2011 г. | до края на 2011 г. |

    Мерки за прилагане на директивата за платежоспособност ІІ относно капиталовите изисквания за застрахователните дружества | пролет 2011 г. | до края на 2011 г. |

    Законодателни предложения в областта на пакетите инвестиционни продукти на дребно | пролет 2011 г. | до края на 2011 г. |

    Законодателно предложение в областта на управлението на кризи (включително фондовете за преобразуване на проблемни банки) | пролет 2011 г. | до края на 2011 г. |

    Преразглеждане на директивата относно застрахователното посредничество | пролет 2011 г. | до края на 2011 г. |

    Допълнителни изменения на регламента относно агенциите за кредитен рейтинг | пролет 2011 г. | до края на 2011 г. |

    Нормотворчество в областта на корпоративното управление | пролет 2011 г. | до края на 2011 г. |

    Приложение 2: Предложени/приети до този момент мерки

    Инициатива | Приемане от Комисията | Статус |

    Директива за платежоспособност ІІ (капиталови изисквания за застрахователните дружества) | юли 2007 г. | приета декември 2009 г. |

    Изменение на директивата относно окончателността на сетълмента и директивата относно финансовите обезпечения (ценни книжа) | април 2008 г. | прието май 2009 г. |

    Преработване на директивата за ПКИКЦК | юли 2008 г. | прието юли 2009 г. |

    2-ро преразглеждане на директивата относно капиталовите изисквания за банките – изменение на правилата за секюритизиране, ограничения за излагането на значителен риск, надзорни комитети, управление на ликвидния риск и качество на капитала | октомври 2008 г. | прието май 2009 г. |

    Изменение на директивата относно схемите за гарантиране на депозитите | октомври 2008 г. | прието март 2009 г. |

    Регламент относно агенциите за кредитен рейтинг | октомври 2008 г. | приет септември 2009 г. |

    Съобщение за принципите на възнаграждение | април 2009 г. | вж. приложение 1 за следващи стъпки |

    Финансова култура – нови модули за образователната програма в интернет „Dolceta“ | няма информация | лансирани през април 2010 г. |

    Съобщение относно пакетите инвестиционни продукти на дребно | април 2009 г. | предстоят законодателни предложения |

    Директива за управляващите фондове за алтернативни инвестиции | април 2009 г. | тече процедура по съвместно взимане на решение |

    3-то преразглеждане на директивата относно капиталовите изисквания за банките – капиталови изисквания за търговския портфейл и пресекюритизацията, оповестяване на секюритизираните експозиции и политиката на възнаграждение | юли 2009 г. | тече процедура по съвместно взимане на решение |

    Надзорен пакет (Европейски съвет за системен риск и европейски надзорни органи) | септември 2009 г. | тече процедура по съвместно взимане на решение |

    Изменения на директивата за проспектите (ценни книжа) | септември 2009 г. | тече процедура по съвместно взимане на решение |

    Съобщение относно управлението на кризи в банковия сектор | октомври 2009 г. | допълнително съобщение през есента на 2010 г. и законодателно предложение през пролетта на 2011 г. |

    Съобщение относно деривативите | юли и октомври 2009 г. | предстои законодателно предложение |

    [1] 1994/19/EО, изменена от 2009/14/EО.

    [2] Директива 2006/48/EО.

    [3] Регламент 1060/2009, OВ L 302, 17.11.2009 г., стр. 1.

    [4] COM(2009) 3159 и C(2009) 3177, и двата документа с дата 30.4.2009 г.

    [5] COM(2009) 499 окончателен, 23.9.2009 г.

    [6] Европейски банков орган (COM(2009) 501 окончателен), Европейски орган за застраховане и професионално пенсионно осигуряване (COM(2009) 502 окончателен), Европейски орган за ценни книжа и пазари (COM(2009) 503 окончателен), всички с дата 23.9.2009 г.

    [7] COM(2009) 207 окончателен.

    [8] COM(2009) 362.

    [9] Регламент 1060/2009, OВ L 302, 17.11.2009 г., стр. 1.

    [10] Директива 2004/39/EО, (OВ L 145, 30.4.2004 г., стр. 1), изменена с Директиви 2006/31/EО, 2007/44/EО и 2008/10/EО.

    [11] Регламент 1060/2009, OВ L 302, 17.11.2009 г., стр. 1.

    [12] Директива 2006/48/EО.

    [13] За тази цел, успоредно с настоящото съобщение Комисията приема и Зелена книга за корпоративното управление при финансовите институции и политиката на възнаграждение, лансирайки допитване по широк спектър от въпроси във връзка с корпоративното управление и възнагражденията.

    [14] COM(2010) 254.

    [15] Директива 2003/6/EО.

    [16] Директива 94/19/EО, изменена с Директива 2009/14/EО.

    [17] Директива 1997/9/EО.

    Top