EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52008DC0097

Съобщение на Комисията до Европейския Парламент, Съвета и Европейската Сметна Палата - План за действие за действие за засилване на надзорните функции на Комисията при поделено управление на структурни действия

/* COM/2008/0097 окончателен */

52008DC0097

Съобщение на Комисията до Европейския Парламент, Съвета и Европейската Сметна Палата - План за действие за действие за засилване на надзорните функции на Комисията при поделено управление на структурни действия /* COM/2008/0097 окончателен */


[pic] | КОМИСИЯ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ |

Брюксел, 19.2.2008

COM(2008) 97 окончателен

СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, СЪВЕТА И ЕВРОПЕЙСКАТА СМЕТНА ПАЛАТА

План за действие за действие за засилване на надзорните функции на Комисията при поделено управление на структурни действия

СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, СЪВЕТА И ЕВРОПЕЙСКАТА СМЕТНА ПАЛАТА

План за действие за действие за засилване на надзорните функции на Комисията при поделено управление на структурни действия

1. Комисията отдава изключителна важност на упражняването на отговорностите си по изпълнението на бюджета в съответствие с член 274 от Договора за ЕО. Докато през януари 2005 г. тя си постави стратегическата цел да получи положителна декларация за достоверността и точността на отчетите от Европейската сметна палата („Сметната палата“), то за да отбележи напредък по постигане на целта през януари 2006 г. тя прие план за действие за интегрирана рамка за вътрешен контрол. Заключенията на Сметната палата за 2006 г. показват повишаване на процента от общностния бюджет, който е обект на положително становище относно достоверността на отчетите. Същевременно Сметната палата установи, че не са осъществени подобрения в областта на структурните действия. Това е област, която подлежи на поделено управление от Комисията и от държавите-членки.

Структурните действия са една от основните политики на съюза. Те са израз на особеното място, което солидарността заема сред ценностите на съюза. Те насърчават икономическото развитие и социалното сближаване, и подкрепят просперитета в съюза като цяло. Новият програмен период показа как те могат да бъдат адаптирани към новите изисквания на Лисабонската стратегия за растеж и заетост. Ето защо е от основно значение ресурсите, предназначени за структурни действия да бъдат оползотворени с възможно най-добри резултати при безкомпромисно спазване на принципите за добро финансово управление.

2. В съответствие с член 53б от финансовия регламент[1] държавите-членки имат първостепенната отговорност да предприемат всички необходими мерки, за да гарантират, че фондовете се използват в съответствие с приложимите правила и принципи, както и да защитават финансовите интереси на Общностите.

От тях се изисква по-специално да въведат ефективна и ефикасна система за вътрешен контрол в съответствие с разпоредбите на член 28а от финансовия регламент. Освен това съгласно съществуващото секторно законодателство държавите-членки са отговорни за предотвратяването, откриването и коригирането на нередности, както и за разработването на подробни изисквания по отношение на системите за управление и контрол.

Отговорностите на Комисията във връзка с бюджета на Общността не се свеждат само до разходите под нейното пряко управление. Тя трябва също да се увери, че държавите-членки изпълняват правилно възложените им задачи. В случаите когато тя заключи, че последното не се изпълнява, трябва да прибегне до наличните механизми за прекратяване на плащанията и прилагане на финансови корекции.

3. В годишния си доклад за финансовата 2006 г. Европейската сметна палата заключи, че:

- декларираните от държавите-членки и платени от Комисията разходи през 2006 г. съдържат голям брой грешки;

- системите за управление и контрол в държавите-членки са неефективни или средно ефективни; както и че

- системите на Комисията за намаляване на установените слабости са само средно ефективни.

4. През последните пет години Комисията предприе редица стъпки с цел подобряване на нейната надзорна роля при структурни действия. Предприетите мерки включват:

- увеличен брой и обхват на одитите, които засягат 61% от програмните разходи за ЕФРР и 83% за ЕСФ, както и изработването всяка година от 2005 г. насам на документа за съвместна стратегия за одит;

- прилагането на процедури от типа „план за действие“, с цел извършване на мониторинг на действия по отстраняване на системни слабости и изпълнението на финансовите корекции от държавите-членки;

- преустановяването на междинните плащания; както и

- приемането на решения за финансови корекции.

Въпреки това, констатациите на Сметната палата сочат, че тези мерки не са достатъчни, за да окажат измеримо отражение върху достоверността на заверката на разходите от страна на държавите-членки пред Комисията. Сметната палата продължава да установява висок процент на грешки по отношение на разходите на ниво проекти, както и недостатъци на системата особено при първичния контрол в държавите-членки.

5. Някои от забелязаните от Сметната палата грешки могат да бъдат коригирани чрез възстановявания на суми и други мерки, предприети надолу по веригата по време на изпълнението или приключването на програма или проект. Комисията увеличава усилията си за набавяне на достоверна информация от държавите-членки по отношение на финансовите корекции и възстановяванията на суми. В случай на липса на напредък, тя е решена да прибегне не само към преустановяване на плащанията, но и към други мерки като например започване на процедура за неизпълнение на задължение. Възстановяването на суми не омаловажава обаче ролята на контролните механизми ex ante в държавите-членки. Ето защо Комисията работи също и с държавите-членки за подобряване на механизмите за първичен контрол на равнище държави-членки. Наистина е недопустим фактът, че междинните плащания се отличават с толкова високо ниво на грешки, както е констатирано от Сметната палата.

6. Комисията също така предприе стъпки да приложи през програмния период 2007-2013 г. наученото по финансово управление от минали структурни действия. Тук се включват по-строги механизми за одит и контрол в новото законодателство, сериозни усилия за предоставяне на напътствия на националните органи и действия за гарантиране, че организацията на системите за новите програми напълно съответства на изискванията за вътрешен контрол. Тези действия предоставят по-надеждна основа за осигуряване на ефективността на националните системи.

7. Докато тези нови механизми заработят Комисията е решена да продължи усилията си, за да гарантира, че оставащите плащания до приключването през 2010 г. на програмите от периода 2000-2006 г. са законни и правомерни. Процесът по приключване на програмите трябва да представи гаранции за законността и правомерността на разходите за целия период.

8. В годишния си доклад за финансовата 2006 г. Сметната палата направи препоръки за подобряване на ефективността на надзорната функция на Комисията при структурните действия. Комисията приема приложения план за действие, за да отговори на препоръките, с цел:

- подобряване на ефективността на надзора, упражняван от Комисията върху системите за управление и контрол на държавите-членки;

- увеличаване на влиянието на одитната дейност;

- осигуряване на пълно, прозрачно, надеждно и последователно отчитане относно финансовите корекции и възстановяванията на суми;

- вземане на необходимите решения за преустановяване на плащания и за извършване на финансови корекции в ясно определени срокове.

9. Планът за действие има за цел да допълни интензивната одитна дейност, застъпена в съвместната стратегия за одит за структурни действия, както и съответните действия, провеждани в изпълнение на плана за действие на Комисията за интегрирана рамка за вътрешен контрол.

Планът за действие предвижда конкретни действия да бъдат предприети в 10 области през 2008 г. с цел изпълнение на препоръките на Сметната палата и увеличаване на ефективността и въздействието на надзора на Комисията над системите за управление и контрол в държавите-членки. За всяко действие е определен резултат и срок, което позволява мониторинг на изпълнението. Комисията ще наблюдава напредъка по изпълнението на плана за действие през 2008 г. и ще е в състояние да докладва относно този напредък.

Снижаването на нивото на грешки, констатирано от Сметната палата зависи от партньорството между Комисията и държавите-членки, насочено към последователни подобрения във възможностите на системите за вътрешен контрол на държавите-членки за предотвратяване на грешки. Планът за действие означава, че Комисията ще допринесе към тези усилия чрез по-строг надзор, по-ефикасни корективни механизми и по-добра информация. Комисията счита, че резултатът трябва да е истинска стъпка напред в усилията за постигане на подобрения и за снижаване на риска от продължаващи нередности в някои държави-членки.

Приложение

ПЛАН ЗА ДЕЙСТВИЕ за засилване на надзорните функции на Комисията за структурни действия

1. Предмет на плана за действие

1.1. Предметът на плана за действие е да се подобри надзорната роля на Комисията, в резултат на което държавите-членки да снижат нивото на грешки в заявленията за разходи, заверени пред Комисията за съфинансиране на структурни действия или, в случай че държавите-членки не съумеят да постигнат този резултат, да се предотвратят загуби за Общностния бюджет посредством финансови корекции.

1.2. Макар че първоначално заложените срокове не надминават края на 2008 г. някои действия ще бъдат в процес на изпълнение. Затова се налага планът за действие да бъде преразгледан и актуализиран в края на 2008 г. Изпълнението на плана за действие ще бъде подложено на мониторинг на всяко тримесечие през годината.

1.3. Комисията ще докладва на Европейския парламент на всеки три месеца като се започне от края на март 2008 г.

2. Изпълнение на препоръките на Сметната палата

2.1. Целта ще бъде постигната чрез изпълнение на препоръките на Европейската сметна палата, изложени в нейния годишен доклад за финансовата 2006 г. (годишен доклад), нейното становище № 6/2007 и по време на процедурата по освобождаване от отговорност по отношение на изпълнението на бюджета. Препоръките на Сметната палата са:

(а) предоставяне на пълна, прозрачна и достоверна информация относно финансовите корекции и събраните суми (годишен доклад § 2.24 и 2.26),

(б) повишаване на качеството на годишните отчети за дейността на генералните дирекции (годишен доклад § 2.37a),

(в) изпълнение на плана за действие на Комисията за интегрираната рамка за вътрешен контрол (годишен доклад § 2.37b),

(г) подобряване на ефективността на надзора, упражняван от Комисията с цел снижаване на риска от проявление на недостатъци в системите за управление и контрол на държавите-членки (годишен доклад § 2.37c),

(д) осигуряване на изрядни процедури по приключване за програмния период 2000-2006 г. (годишен доклад § 3.18),

(е) насочване на вниманието върху подобряване на първичния контрол на управленско ниво в държавите-членки (годишен доклад § 6.43),

(ж) подобряване на действието на механизмите за получаване на обратна информация в системите за контрол при структурните фондове (годишен доклад § 6.44),

(з) насърчаване и улесняване на ползването на опростени процедури за периода 2007-2013 г. (годишен доклад § 6.45),

(и) осигуряване на цялостно изпълнение на правната рамка за програмния период 2007-2013 г. (Сесия на 22.1.2008 г. от процедурата по освобождаване от отговорност по отношение на изпълнението на бюджета на Комисията за бюджетен контрол на Европейския парламент (COCOBU)),

(й) увеличаване на въздействието на одитната дейност на Комисията чрез подобрено използване на преустановяването и на финансовите корекции (Среща на Сметната палата и Комисията 1.2.2008 г.)

(к) осигуряване на подходящ надзор по отношение на годишните справки, за да се гарантира, че последните са последователни, сравними и приложими (Становище № 6/2007 § III).

2.2. Комисията също ще се заеме с всяка съществена грешка, констатирана от Сметната палата, за да гарантира, че са предприети съответните финансови корекции.

3. Действия за коригиране на пропуски в системата съгласно одитните стратегии на Генералните дирекции

Одитната дейност на Комисията е основен елемент в упражняването на нейната надзорна роля. ГД „Регионална политика“ и ГД „Трудова заетост, социални въпроси и равни възможности“ извършват одитната си дейност в рамките на 3-годишна стратегия за одит, която бива актуализирана ежегодно и която определя целите и приоритетите въз основа на набелязаните рискове и представя планираната одитна дейност.

По отношение на програмния период 2000-2006 г., до края на 2007 г. обхватът на одитите за ЕФРР възлизаше на приблизително 61% от общия размер на финансирането на Общността, предназначено за програми, докато за ЕСФ този процент възлизаше на 83%.

Двете ГД са планирали през 2008 г. провеждането на одитна дейност във връзка с програмния период 2000-2006 г., която ще се занимае със следното:

- одити на високорискови структури за управление (40 EФРР; 15 EСФ),

- преглед на органи по приключване в процеса на подготовка на приключването на дадена програма (30 EФРР; 6 EСФ),

Към сериозните недостатъци на системата, открити при одити през предходни години е било подходено с планове за действие, които е следвало да бъдат изпълнени от съответните държави-членки. Съществуват 10 плана за действие в рамките на ЕФРР, които се отнасят до 80 програми, а 17 плана за действие се отнасят за 20 програми по ЕСФ. До края на 2008 г. или службите на Комисията ще трябва да са се произнесли, че тези държави-членки са завършили успешно действията или ще бъде започната процедура за финансови корекции.

Що се отнася до текущи процедури, единствената все още неприключила процедура за финансови корекции за програмния период 2000-2006 г. ще бъде завършена през първото тримесечие на 2008 г. Бяха започнати 19 допълнителни процедури за преустановяване на междинните плащания, които водят до финансови корекции (6 EФРР, 8 EСФ, 5 КФ). Тези процедури ще приключат до края на 2008 г.

4. Подготовка за приключване на програма

Действията, произтичащи от одитите ex post относно приключването на програми от програмния период 1994-1999 г.[2] са приключени и ще бъдат приети решения за финансови корекции на стойност не по-малка от 500 млн. евро според предварителните изчисления. Службите на Комисията вече са започнали подготовката за приключването на програмите от периода 2000-2006 г. През 2006 г. Комисията прие насоки за държавите-членки. Генералните дирекции започнаха одитна кампания, чийто обект са органите по приключване, натоварени с издаването на становища по законността и правомерността на разходите, направени през 2007 г. Одитите на 19 органа по приключване са завършили. Освен това генералните дирекции планират да:

- изготвят вътрешни процедури, за да гарантират изрядната проверка на документите по приключване, предоставени от държавите-членки и правилното подхождане към нередностите;

- приключат одитната кампания, насочена към органите по приключване с извършването на 36-те допълнителни одита, споменати по-горе;

- повишат осведомеността на държавите-членки относно подготовката за приключване.

5. Завършване на плана за действие на Комисията за интегрирана рамка за вътрешен контрол

Двете генерални дирекции участваха активно в изпълнението на плана за действие на Комисията за интегрирана рамка за вътрешен контрол

През 2008 г. бяха осъществени следните действия:

Действие 10 – предварително изчисляване на разходите по осигуряване на контрол за ЕФРР – посещения на място бяха предприети в 10 държави-членки, за да се провери надеждността на предоставените данни. Все още се работи по анализа, който ще приключи до май 2008 г. До октомври 2008 г. ще бъде подготвено съобщение, което ще обедини резултатите от тази оценка на разходите и ползите и анализа на остатъчния риск, които трябва да бъдат включени в годишните отчети за 2007 г. за дейността от генералните дирекции, чиито сфери на действие не са споменати в положителното становище на Сметната палата).

Действие 11N – надеждност на националните системи за мониторинг и отчетност – Годишният доклад за структурните фондове за 2006 г., публикуван през октомври 2007 г., за първи път съдържа приложение с финансови корекции и събрани суми, което представя обобщени данни за събраните и отменени суми.

Ще бъдат предприети одити в извадка от държави-членки, за да се провери пълнотата и точността на данните. Действие 15 - „договори за доверие“ – през 2008 г. бяха подписани „договори за доверие“ с Дания, Португалия, Словения и Естония освен договорите, подписани по-рано, с Обединеното кралство, (Уелс) и Австрия. Ще бъдат положени допълнителни усилия от страна на генералните дирекции за сключването на нови такива договори, в случаите когато държавите-членки отговарят на условията. Например подготвят се два нови договора, решението за които ще бъде взето през есента. Договорите се отнасят за програмния период 2000-2006 г. Основополагащата идея за „договорите за доверие“ е част от законодателството на Общността за програмния период 2007-2013 г. на структурните фондове.

Освен това следните действия са смятани за текущи и ще дадат допълнителни резултати:

Действие 9 – координиране и обмен на резултатите от одит и контрол - през 2007 г. към базата данни на общите органи, отговорни за системите за управление и контрол на структурните фондове бяха добавени органите по приключване. Базата данни ще бъде използвана за обмен на резултати от одитната кампания за преглед на работата през 2008 г. на органите по приключване.

Действие 14б – насоки за държавите-членки – през 2007 г. бяха обсъдени шест обяснителни бележки. Двете обяснителни бележки за одитните органи ще придобият окончателен вид през 2008 г., а две допълнителни обяснителни бележки, относно проверките на управлението и функцията по сертифициране, ще бъдат преработени, за да вземат предвид разпоредбите на новите регламенти.

Действие 16 – координиране на одитните стандарти – одиторският наръчник за структурните фондове в момента се актуализира, което ще приключи през 2008 г., а ръководствата относно съставянето на извадка и методологията за оценка на системите ще добият окончателен вид.

6. Превантивни действия за програмния период 2007-2013 г. на структурните фондове

Във връзка с програмния период 2007-2013 г. службите на Комисията предприеха мерки през 2007 г., за да е сигурно, че държавите-членки разполагат с подробни насоки относно главните процедури от процеса по оценка на съответствието и одобрението на стратегията за одит. Службите на Комисията предоставиха допълнителни насоки и обучение на одитните органи във връзка с одитите на системите и на проектите. През 2008 г. службите на Комисията ще се постараят да е налице ефективна проверка на документите за оценка на съответствието, както и на документите за стратегията за одит, като прилагат общите процедури и контролните списъци, въведени с цел да се гарантира, че държавите-членки са установили нужното управление и системи за контрол. Службите на Комисията ще довършат допълнителни документи с насоки, както е упоменато в точка 5, а именно:

- одитен наръчник за структурните фондове,

- ръководство за извършването на проверки на първо ниво от управляващите органи,

- ръководство относно функцията по сертифициране.

Те ще предприемат и действия за насърчаване на използването на опростените процедури, предвидени от регламентите на Общността, както и за предоставянето на ясни насоки относно въпросите, свързани с допустимостта.

7. Допълнителни нови действия

След публикуването на годишния доклад на Европейската сметна палата за финансовата 2006 г. и в отговор на препоръките на Сметната палата, службите на Комисията започнаха поредица от допълнителни действия, които ще бъдат завършени през 2008 г. Те се отнасят по-специално до мерки за по-бързо приемане на решения за преустановяване на плащания и за финансови корекции, когато са открити сериозни недостатъци в системите, мерки за подобряване на качеството на отчетността относно събраните суми и финансовите корекции по съвместна инициатива на държавите-членки и на Комисията, мерки за по-нататъшно подобряване на отчетността в годишните отчети за дейността, както и мерки за подобряване на полезността на годишните справки, изисквани от държавите-членки по силата на член 53б, параграф 3 от финансовия регламент.

8. Въздействие на плана за действие

8.1. Комисията изработи този план за действие с цел да се занимае систематично с 11-те препоръки на Сметната палата. Той включва съответните действия, упоменати по-горе в това число споменатите допълнителни нови действия и определя конкретни резултати и показатели, заедно със срокове, така че изпълнението да може да бъде обект на мониторинг.

8.2. Снижаването на нивото на грешките при междинните плащания ще бъде устойчив, но продължителен процес. Грешките, констатирани от Сметната палата ще намалеят само когато, на първо място, системите на държавите-членки действат стабилно и ефективно за предотвратяването на грешки, преди заверка на разходите пред Комисията. Във връзка с програмния период 2000-2006 г., вече направените грешки ще продължат да се отразяват и на плащания, които ще бъдат правени до 2010 г. Коригирането на тези грешки ще зависи от ефективността на ех-post контрола, който е задължение на държавите-членки, както и от дейността за контрол и одит, извършвана от Комисията. Действията в плана за действие трябва да подобрят ефективността на този ex post контрол, особено по отношение на системите на онези държави-членки, които вече са набелязани като неефикасни, както и да установят по-добри показатели за мониторинг. По отношение на програмния период 2007-2013 г. планът за действие трябва да гарантира, че системите на държавите-членки функционират ефективно от самото начало на изпълнение на дадена програма, или пък, че недостатъците са забелязани рано, така че е възможно прилагането на корективни мерки.

План за действие

.

Действие | Във връзка със следната препоръка на Сметната палата | Цел | Водеща дирекция | Резултат/Показател | Срок |

1. Действия съгласно съвместната стратегия за одит за структурни действия за периода 2000-2006 г. |

1.1. | Да се проведат конкретни одити на високорискови структури за управление (2000-2006 г.) | Приоритетно подобряване на първичния контрол на управленско ниво в държавите-членки Подобряване на ефективността на надзора, упражняван от Комисията с цел снижаване на риска от проявлението на недостатъци на системите за управление и контрол на държавите-членки | Съсредоточаване на одитните ресурси върху високорискови структури за управление с цел снижаване на възможния остатъчен риск | ГД „Регионална политика“ и ГД „Трудова заетост, социални въпроси и равни възможности“ | Изпълнение на планираните одитни мисии ЕФРР/КФ 40: BE, BG, CZ, ES (2), F (3), FI, GR (3), IRL (2), IT (6), LT, LV, NL, PL (2), PT (2), RO, SK (2), UK (2), INTERREG (8) EСФ 15: AT, DE, ES (3), HU, IT, LV, PT (3), SI, SK, UK (2) Резултати от одита в рамките на 3 месеца след мисията Конкретен резултат – убедително основание за корективни действия или разумна гаранция за липсата на необходимост от действие | 31.12.2008 г. |

1.2. | Да се довършат дейностите, предприети вследствие на и последващи изпълнението от страна на държавите-членки на 27 текущи планове за действие с цел отстраняване на сериозни недостатъци в системите за управление и контрол на тези държави-членки | Насочване на вниманието върху подобряване на първичния контрол на управленско ниво в държавите-членки Подобряване на ефективността на надзора, упражняван от Комисията с цел снижаване на риска от проявлението на недостатъци на системите за управление и контрол на държавите-членки | Постигане на приемливо ниво на сигурност, че системите за управление и контрол в държавите-членки функционират ефективно и не ощетяват общностния бюджет | ГД „Регионална политика“ и ГД „Трудова заетост, социални въпроси и равни възможности“ | 27 плана за действие (ЕФРР 10/ЕСФ 17) в 16 държави-членки, завършени с конкретен резултат ЕФРР: ES, FI, IT, NL, PL, PT, UK (2), INTERREG (2) ЕСФ: AT (2), BE, DE (3), ES (2), F (3), IT (2), LV, NL, SK, UK | 31.12.2008 г. |

1.3. | Да се доведат до край 20-те понастоящем отворени процедури за преустановяване на плащанията и за финансови корекции за периода 2000-2006 г., както и 34-те процедури за финансови корекции, основани на заключителни одити за периода 1994-1999 г. | Увеличаване на въздействието на одитната дейност на Комисията чрез по-ефективно използване на процедурите за преустановяване на плащанията и за финансови корекции | Постигане на приемливо ниво на сигурност, че системите за управление и контрол в държавите-членки функционират ефективно и не ощетяват общностния бюджет | ГД „Регионална политика“ и ГД „Трудова заетост, социални въпроси и равни възможности“ | Приключване в рамките на срок от 24 месеца на процедурите за преустановяване на плащания/финансови корекции чрез корекции, за които е налице съгласието на държавата-членка или решение на Комисията (вж. 8.2 по-долу) ЕФРР 32 програми: ES (23), IT, PT (3), INTERREG (3), UK (2) ЕСФ 12 програми: DE, ES (2), F (2), IT (2), LU (2), LV, NL, UK КФ 60 пректа: BG (3), ES (14), GR (37), PT (3), LT (3) | 31.12.2008 г. |

1.4. | Последващи действия по отношение на отделните случаи на съществени грешки от декларацията за достоверността и точността на отчетите за 2006 г., както и по отношение на системните последствия | Подобряване на ефективността на надзора, упражняван от Комисията с цел снижаване на риска от проявлението на недостатъци на системите за управление и контрол на държавите-членки | Сигурност, че изискваните корекции са направени с цел защита на Общностния бюджет | ГД „Регионална политика“ и ГД „Трудова заетост, социални въпроси и равни възможности“ | Окончателно становище взето от генералните дирекции за 73 случая Когато държава-членка не е направила нужната корекция, е започната процедура за финансова корекция | 30.9.2008 г. |

2. Главни текущи действия по плана за действие за интегрирана рамка за вътрешен контрол |

2.1. | Действие 9 - Да се разработят ефективни средства за обмен на резултати от одит и контрол и да се насърчава единен одитен подход | Приоритетно подобряване на първичния контрол на управленско ниво в държавите-членки | Координиране на дейностите по одит и контрол с цел увеличаване на ефективността им | ГД „Регионална политика“ ГД „Трудова заетост, социални въпроси и равни възможности“ | Обмен на одитните резултати от кампанията за преглед на работата на органите по приключване (вж. 3.1 по-долу) | 31.12.2008 г. |

2.2. | Действие 10 – да се извършат предварителни изчисления и анализ на разходите за контрол за ЕФРР | Изпълнение на плана за действие на Комисията относно интегрираната рамка за вътрешен контрол в съответствие със становище № 2/2004 на Сметната палата | Осигуряване на основа за постигането на равновесие между разходите и ползите от контрола | ГД „Регионална политика“ | Доклад от анализа на данните, предоставени от държавите-членки | 31.5.2008 г. |

.

2.3. | Действие 11N – да се проучи надеждността на националните системи за мониторинг и отчетност относно събраните суми и финансови корекции | Предоставяне на пълна, прозрачна и достоверна информация относно финансовите корекции и събраните суми | Подобряване на отчетността относно финансовите корекции (вж. действие 6 по-долу) | ГД „Регионална политика“ и ГД „Трудова заетост, социални въпроси и равни възможности“ | Проверки в 10 държави-членки, подбрани след анализ на данните, които следва да бъдат предоставени до 31.3.2008 г. (5 държави-членки през първото полугодие) Конкретен резултат – по-благоприятна оценка от Сметната палата | 31.12.2008 г. |

2.4. | Действие 14б – да се предоставят насоки на бенефициерите и/или на междинните нива относно контрола и отговорностите по веригата за контрол | Насърчаване и улесняване на ползването на опростени процедури за периода 2007-2013 г. | Предотвратяване на грешки и снижаване на риска за бюджета на Общността (вж. действия 4 и 5.2 по-долу) | ГД „Регионална политика“ и ГД „Трудова заетост, социални въпроси и равни възможности“ | Указания относно: проверки на управлението функцията по сертифициране | 30.6.2008 г. |

2.5. | Действие 15 – да се насърчи инициативата за „договори на доверието“ за структурните фондове (което би позволило на Комисията да се доверява на националната одитна дейност за периода 2000-2006 г. и би създало условия за такова сътрудничество през периода 2007-2013 г.) | Подобряване на ефективността на надзора, упражняван от Комисията с цел снижаване на риска от проявлението на недостатъци на системите за управление и контрол на държавите-членки | Подобрена координация на одитната дейност, така че да е възможно да се гледа с доверие на работата на националните одитни органи | ГД „Регионална политика“ | Конкретна цел – подписване на „договори на доверието“ с още 2 държави-членки, за чиято пригодност са налице доказателства (към 19 февруари 2008 г. са подписани 6 за ЕФРР и Кохезионния фонд) | 30.9.2008 г. |

2.6. | Действие 16 – да се координират одитните стандарти, отчетността относно степента на грешки и т.н. за структурните фондове | Подобряване на ефективността на надзора, упражняван от Комисията с цел снижаване на риска от проявлението на недостатъци на системите за управление и контрол на държавите-членки | Подобрена интегрирана рамка за вътрешен контрол чрез стандартизиране на одитните методи | ГД „Регионална политика“ ГД „Трудова заетост, социални въпроси и равни възможности“ | Ръководство за съставяне на извадката Методология за оценка на системите Завършване на актуализирания одитен наръчник за структурните фондове | 30.4.2008 г. 30.4.2008 г. 31.12.2008 г. |

3. Превантивни действия за приключване на програмите и проектите за 2000–2006 г. |

3.1. | Довършване на одиторската кампания по прегледа на дейностите на органите по приключване (2000–2006 г.) | Осигуряване на надеждни процедури по приключване | Превантивен контрол с цел гарантиране, че процесът по приключване ще позволи ефективното откриване на извършените неправомерни разходи | ГД „Регионална политика“ ГД „Трудова заетост, социални въпроси и равни възможности“ | Изпълнение на планираните одитни мисии: ЕФРР/КФ 30: BE, BG, CY, CZ (2), DE (5), ES (2), FI, GR (2), HU, IT (6), LT, NL, PL (2), RO, UK (3)[3] ЕСФ 6: EE, FI, HU, IRL, PT, SV Конкретен резултат – стабилна основа за корективно действие или гарантиране в разумна степен, че не се налага предприемане на действие | 31.12.2008 г. |

3.2. | Довършване на прилагането на вътрешните процедури, с цел гарантиране подробния преглед на документите относно приключването | Осигуряване на надеждни процедури по приключване | Осигуряване на добра подготовка за приключване на програмите в рамките на службите на Комисията | ГД „Регионална политика“ ГД „Трудова заетост, социални въпроси и равни възможности“ | Окончателно въвеждане на новите процедури | 30.6.2008 г. |

3.3. | Повишаване на осведомеността на държавите-членки по отношение на насоките относно приключването на програмите, публикувани от Комисията през 2006 г. | Осигуряване на надеждни процедури по приключване | Осигуряване на добра подготовка за приключване на програмите в рамките на държавите-членки | ГД „Регионална политика“ | Семинар за управляващите органи Включване на точка от дневния ред за годишните заседания с управляващите органи | 30.6.2008 г. 31.12.2008 г. |

4. Превантивни действия за програмния период 2007–2013 г. |

4.1. | Преглед на докладите и становищата относно оценката на съответствието | Гарантиране на пълното прилагане на правната рамка за програмния период 2007–2013 г. | Гарантиране въвеждането на ефективни системи за управление и контрол още от началото на периода | ГД „Регионална политика“ ГД „Трудова заетост, социални въпроси и равни възможности“ | Проверка по документи на около 250 системи, като при необходимост се извършват мисии за установяване на фактическото състояние Конкретен резултат – ниска степен на грешки при заявените по-късно искания за междинно плащане | 31.12.2008 г. |

4.2. | Преглед на националните стратегии за одит | Гарантиране на пълното прилагане на правната рамка за програмния период 2007–2013 г. | Гарантиране на съответствието с регламентите на националните стратегии за одит | ГД „Регионална политика“ ГД „Трудова заетост, социални въпроси и равни възможности“ | Проверка по документи на около 200 стратегии за одит | 31.12.2008 г. |

4.3. | Действия по опростяване: | Насърчаване и улесняване използването на опростени процедури за програмния период 2007–2013 г. | Предотвратяване възникването на грешки и намаляване на риска за бюджета на Общността |

а) Указание относно частичното приключване по силата на член 88 от Регламент (ЕО) № 1083/2006, проследяването на което се извършва чрез годишни заседания с управляващите органи | ГД „Регионална политика“ ГД „Трудова заетост, социални въпроси и равни възможности“ | Указание за прилагане и заседания за проследяване Конкретен резултат – използване на частичното приключване от по-голямата част от държавите-членки | 31.12.2008 г. |

б) Указание относно прилагането на единни ставки по отношение на непреките разходи (само за ЕСФ), проследяването на което се извършва чрез годишни заседания с управляващите органи | ГД „Трудова заетост, социални въпроси и равни възможности“ | Указание за прилагане и заседания за проследяване Конкретен резултат – използване на единни ставки от по-голямата част от държавите-членки (18/27) – намаляване на грешките | 31.12.2008 г. (Указание, завършено през 9.2007 г.) |

4.4. | Преразглеждане и изясняване на въпросите относно критериите за допустимост за периода 2007–2013 г. | Гарантиране на пълното прилагане на правната рамка за програмния период 2007–2013 г. | Осигуряване на гаранции, че регламентите са ясни за националните органи, които ги прилагат, и за бенефициерите |

а) Включване на правилата на Общността по отношение на допустимостта за периода 2007–2013 г. в една брошура | ГД „Регионална политика“ ГД „Трудова заетост, социални въпроси и равни възможности“ | Брошура | 30.9.2008 г. |

б) Указание относно прилагането на член 55 от Регламент (ЕО) № 1083/2006 – генериращи приходи проекти | ГД „Регионална политика“ ГД „Трудова заетост, социални въпроси и равни възможности“ | Указание Конкретен резултат – намаляване на грешките, свързани с генериращите приходи проекти | 30.6.2008 г. |

в) Указание относно прилагането на правилата по отношение на държавните помощи | ГД „Регионална политика“ ГД „Трудова заетост, социални въпроси и равни възможности“ | Указание Конкретен резултат – намаляване на грешките, свързани с правилата по отношение на държавните помощи | 30.6.2008 г. |

4.5. | Повишаване на осведомеността по отношение на правилата, свързани с обществените поръчки | Приоритетно подобряване на първичния контрол на управленско ниво в държавите-членки | Намаляване на грешките, произтичащи от тези поръчки, при използване на Структурните фондове и Кохезионния фонд | ГД „Регионална политика“ ГД „Трудова заетост, социални въпроси и равни възможности“ | Организиране на 2 семинара за органите от държавите-членки, с цел повишаване на тяхната осведоменост по отношение на прилагането на правилата относно обществените поръчки в рамките на структурните действия | 31.12.2008 г. |

5. Действия за подобряване на първичния контрол на национално ниво |

5.1. | Организиране на семинар за управляващите и сертифициращите органи, като проследяването на резултатите от него се извършва чрез годишни заседания с управляващите органи | Приоритетно подобряване на първичния контрол на управленско ниво в държавите-членки | Справяне с опасността от недостатъчен първичен контрол | ГД „Регионална политика“ ГД „Трудова заетост, социални въпроси и равни възможности“ | Семинар за около 300 участници от отделните държави | 30.6.2008 г. |

.

5.2. | Актуализиране на насоките относно добрите практики за осъществяване на първичен контрол и дейността по сертифициране за периода 2007–2013 г. | Приоритетно подобряване на първичния контрол на управленско ниво в държавите-членки Укрепване на механизмите на получаване на обратна информация от системата за упражняване на контрол | Справяне с опасността от недостатъчен първичен контрол и дейност по сертифициране | ГД „Регионална политика“ ГД „Трудова заетост, социални въпроси и равни възможности“ | Разпращане на финализираната версия на документите с указания (виж точка 2.4 по-горе) | 30.6.2008 г. |

5.3. | Предоставяне на управляващите органи на средства за самооценяване по отношение на спазването на законодателството | Приоритетно подобряване на първичния контрол на управленско ниво в държавите-членки | Справяне с опасността от недостатъчен първичен контрол | ГД „Регионална политика“ ГД „Трудова заетост, социални въпроси и равни възможности“ | Разпращане на приложението за самооценяване | 30.6.2008 г. |

6. Действия за подобряване на отчетността относно финансовите корекции от държавите-членки |

6.1. | Проследяване на данните, предавани с цел попълване на пропуските и коригиране на неточностите | Подобряване на предоставянето на изчерпателна, прозрачна и достоверна информация относно възстановяването на суми и финансовите корекции | Подобряване на отчетността относно финансовите корекции и възстановяването на суми | ГД „Регионална политика“ ГД „Трудова заетост, социални въпроси и равни възможности“ | Анализиране на информацията, получена към 31 март 2008 г., и изпращане на писмо за проследяване на развитието Подобряване на оценката от страна на Сметната палата | 30.6.2008 г. |

6.2. | Извършване на проверки на място въз основа на извадка от данни от държавите-членки | Подобряване на предоставянето на изчерпателна, прозрачна и достоверна информация относно възстановяването на суми и финансовите корекции | Проверяване на точността на предоставените данни | ГД „Регионална политика“ ГД „Трудова заетост, социални въпроси и равни възможности“ | Проверки в 10 държави-членки, които се избират след анализ на данните, които трябва да се предоставят до 31.3.2008 г. (5 държави-членки през първото полугодие) (виж точка 2.3 по-горе) Подобряване на оценката от страна на Сметната палата | 31.12.2008 г. |

7. Действия за подобряване на отчетността на Комисията относно въздействието от одитната дейност |

7.1. | Подобряване на системите за архивиране и отчетност относно действия, предприети във връзка с препоръките относно одитите | Подобряване на ефективността на надзора, упражняван от Комисията с цел снижаване на риска от проявлението на недостатъци на системите за управление и контрол на държавите-членки Укрепване на механизмите за получаване на обратна информация от системата за упражняване на контрол | Подобряване на процедурите за мониторинг и улесняване на споделянето на резултатите от одитите | ГД „Регионална политика“ ГД „Трудова заетост, социални въпроси и равни възможности“ | Промяна в компютърните приложения и процедури: въвеждане на SYSAUDIT в ГД „Регионална политика“; пълно прилагане на A-REP в ГД „Трудова заетост, социални въпроси и равни възможности“ Подобряване на оценката от страна на Сметната палата | 31.9.2008 г. 31.3.2008 г. |

7.2. | Подобряване на системите за архивиране и отчетност за корекциите, които са резултат от извършвания от Комисията контрол и одит | Подобряване на предоставянето на изчерпателна, прозрачна и достоверна информация относно възстановяването на суми и финансовите корекции | Подобряване на предоставянето на информация относно възстановяването на суми и финансовите корекции като частичен показател за въздействието на одитната дейност на Комисията | ГД „Регионална политика“ ГД „Трудова заетост, социални въпроси и равни възможности“ | Промяна в компютърните приложения и процедури Изпращане на доклад до ГД „Бюджет“ на всяко тримесечие Подобряване на оценката от страна на Сметната палата | 30.9.2008 г. |

.

8. Действия за повишаване на въздействието от одитната дейност на Комисията |

8.1. | Изготвяне и прилагане на политика на временно прекратяване на плащанията с решение на Комисията възможно най-скоро след установяването на наличие на сериозни слабости в някоя от националните системи | Увеличаване на въздействието на одитната дейност на Комисията посредством по-ефективното използване на процедурите по временно прекратяване на плащанията и извършване на финансови корекции | Постигане на приемливо ниво на сигурност, че системите за управление и контрол на държавите-членки функционират ефективно и защитават бюджета на Общността | ГД „Регионална политика“ ГД „Трудова заетост, социални въпроси и равни възможности“ | Инструкции на генералните директори, преразглеждане на процедурите и доклад относно извършения мониторинг Конкретен резултат: вземане на решението за временно прекратяване на плащанията до 6 месеца от определянето на окончателна позиция по заключенията от одита | 30.4.2008 г. |

8.2. | Изменение на вътрешните процедури по временно прекратяване на плащанията и финансови корекции с цел ускоряване прилагането на мерките | Увеличаване на въздействието на одитната дейност на Комисията посредством по-ефективното използване на процедурите по временно прекратяване на плащанията и извършване на финансови корекции | Постигане на приемливо ниво на сигурност, че системите за управление и контрол на държавите-членки функционират ефективно и защитават бюджета на Общността | ГД „Регионална политика“ ГД „Трудова заетост, социални въпроси и равни възможности“ | Преразглеждане на процедурите и доклад относно извършения мониторинг Конкретен резултат – изпълнение на целта: приемане при необходимост на решение за финансово коригиране в срок от 24 месеца от одита | 30.4.2008 г. |

9. Действия за подобряване на гаранциите, предоставяни от годишните отчети за дейността |

9.1. | Осъществяване на следните действия, свързани с подготовката на годишните отчети за дейността: | Подобряване на качеството на годишните отчети за дейността на Генералните дирекции | Увеличаване на прозрачността и непрекъснатостта на отчетността относно оценяването на системите на държавите-членки, с цел по-добро проследяване на тяхното развитие | ГД „Регионална политика“ ГД „Трудова заетост, социални въпроси и равни възможности“ | Годишни отчети за дейността за 2007 г. Подобряване на оценката от страна на Сметната палата | 31.3.2008 г. |

а) Предоставяне на информация относно надзора на всички системи, в които през 2006 г. са открити съществени системни слабости |

б) Предоставяне на информация относно изпълнението на плановете за действие, приложени от държавите-членки за коригиране на слабостите |

в) Предоставяне на информация относно решенията за временно прекратяване на междинните плащания, други превантивни мерки, предприети от вторично оправомощените разпоредители по отношение на междинните плащания, финансови корекции, извършени от държавите-членки по искане на Комисията, и решения за извършване на финансова корекция, приети от Комисията |

г) Представяне на подробно мотивиране на липсата на резерви, когато е констатирано наличието на съществени системни слабости |

д) Предоставяне на информация за последващи действия по предишните препоръки на Сметната палата |

10. | Действия за постигане на максимална полза от годишните справки, представяни съгласно член 53б от Финансовия регламент |

Анализиране на получените справки, включване на резултатите в годишния отчет за дейността и предприемане на мерки по отношение на държавите-членки, които не спазват своите задължения | Осигуряване на адекватен надзор на годишните справки, с цел да се гарантира тяхното съответствие с изискванията, сравнимост и полезност | Подобряване на степента на гаранции, предоставяни от държавите-членки | ГД „Регионална политика“ ГД „Трудова заетост, социални въпроси и равни възможности“ | Включване на резултатите в годишните справки Приемане на ефективни мерки по отношение на държавите-членки, които не спазват законодателството | 31.3.2008 г. 31.12.2008 г. |

[1] Регламент на Съвета (ЕО, Евратом) № 1605/2002 от 25 юни 2002 г. за Финансовия регламент, приложим за общия бюджет на Европейските общности (ОВ L 248, 16.9.2002 г., стр. 1).

[2] Крайният срок за подаване на заявленията за окончателни плащания изтече на 31 март 2003 г.

[3] 8 мисии са комбинирани с мисии, предвидени в действие 1.1.

Top