Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52007DC0804

    Съобщение от Комисията до Европейския Парламент, Съвета, Европейския Икономически и Социален Комитет и Комитета на Регионите - Предложение за Лисабонска програма на Общността 2008-2010 г.

    /* COM/2007/0804 окончателен */

    52007DC0804




    [pic] | КОМИСИЯ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ |

    Брюксел, 11.12.2007

    COM(2007) 8047 окончателен

    СЪОБЩЕНИЕ ОТ КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, СЪВЕТА, ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ И КОМИТЕТА НА РЕГИОНИТЕ

    Предложение за Лисабонска програма на Общността 2008-2010 г.

    СЪДЪРЖАНИЕ

    1. Въведение: Към нова Лисабонска програма на Общността (ЛПО) 3

    2. Укрепване и обновяване на ЛПО 3

    3. 10 основни цели за новата ЛПО в четирите приоритетни области 4

    3.1. Инвестиране в хората и модернизиране на пазарите на труда 6

    3.2. Разгръщане на потенциала за бизнес, по-специално на МСП 8

    3.3. Инвестиране в знанията и иновациите 10

    3.4. Енергия и промени в климата 13

    4. Външната програма 15

    5. Гарантиране на изпълнението на ЛПО 16

    1. Въведение: Към нова Лисабонска програма на Общността (ЛПО)

    Близкото партньорство между държавите-членки и Общността е в същността на обновената Лисабонска стратегия за растеж и заетост. Докато държавите-членки изпълняват своите политики по националните програми за реформа , на равнище на Общността от съществено значение са допълнителните политически действия за допълване и подсилване на националните действия . Действията на равнище на Общността могат да осигурят например обща законова и/или политическа рамка; да съдействат за съгласуване на политиката с държавите-членки; освен това, Общността играе непосредствена роля при допълване ресурсите на районите и държавите-членки в неравностойно положение, напр. чрез програмите по политиката на сближаване. Напредък в създаването на необходимите рамкови условия на равнище и на държавите-членки, и на Общността е необходим, за да даде силен тласък на растежа и заетостта в ЕС.

    Настоящото съобщение предлага Лисабонската програма на Общността (ЛПО) за периода 2008-2010 г., излагайки по начин, аналогичен с националната програма за реформа на дадена държава-членка, основните мерки на равнище на Общността . Предложението за нова ЛПО се основава на интегрирани насоки и се опира на четирите приоритетни области, определени на пролетното заседание на Европейския съвет през 2006 г. То включва действията, които трябва да бъдат предприети на равнище на Общността за следващия цикъл, както бе предложено в стратегическия доклад на Комисията, който предстои да бъде приет на пролетното заседание на Европейския съвет през 2008 г.То излага редица амбициозни, но реалистични действия , които трябва да бъдат осъществени на равнище на Общността до 2010 г. Налице е необходимостта от синхронни политически действия от страна на всички институции на ЕС за постигането на споразумение относно тези мерки в течение на идните три години, за да се даде тласък на растежа и заетостта.

    2. Укрепване и обновяване на ЛПО

    Първата Лисабонска програма на Общността за 2005—2008 г. даде значителни резултати. Така например напредък беше отбелязан за подобряване на законовата рамка на единния пазар чрез приемането на директивата за услугите и изпълнението на плана за действие в сектора на финансовите услуги. Комисията придвижи също напред своята програма за по-добро регулиране , насочена към избягване на ненужните разходи и премахване на пречките пред иновациите. Значително по-големи финансови средства на Общността бяха предоставени за растежа и заетостта. Новата регулаторна рамка по програмите за политиката на сближаване ще предостави около 210 милиарда EUR за инвестиции в растежа и заетостта през 2007-2013 г., увеличение с над 25% в сравнение с периода 2000-2006 г. Общо повече от 87 действия от 102-те, обявени в първоначалната ЛПО от 2005 г. бяха изпълнени до средата на 2007 г. Значителни усилия бяха също положени от Съвета и Европейския парламент за ускоряване на междуинституционното вземане на решения. От 18 законодателни действия в междуинституционалния процес на вземане на решения, посочени в доклада за изпълнението на ЛПО през 2006 г., около десет бяха приети от Съвета и Парламента[1].

    Въпреки че имаше някои успехи, ЛПО за 2005-2008 г. не винаги осигуряваше достатъчно силна рамка за цялостно подреждане по приоритет на действията на ЛПО и ускоряване на тяхното приемане и изпълнение. ЛПО често се възприемаше като програма за реформи само на Европейската комисия, а от друга страна нейното осъществяване изисква пълната ангажиране на всички институции и държави-членки в Общността.

    Новата ЛПО за цикъла 2008-2010 г. се стреми да отстрани тези недостатъци . Ето защо Комисията предлага програма с по-силен акцент върху подреждане по приоритет при само 10 основни цели , които могат да бъдат изпълнени през периода 2008-2010 г. Целите и предложените съпътстващите действия :

    - Показват значителна добавена стойност на равнище на Общността или значителен синергизъм с политиките на държавите-членки и/или други политики, провеждани на равнище ЕС.

    - Показват осезаемо въздействие върху растежа и заетостта — било пряко, било чрез улесняване на преструктурирането и приспособяването.

    3. 10 основни цели за новата ЛПО в четирите приоритетни области

    Комисията предлага ЛПО за 2008-2010 г. да включва десет основни цели и съответните действия, основаващи се на интегрираните насоки и опиращи се изцяло на четирите приоритетни области.

    10-те основни цели, които трябва да бъдат постигнати до 2010 г.

    1. Комисията ще предложи обновена социална програма до средата на 2008 г., съдействайки за изправяне пред проблема с липсата на професионални умения.

    2. Комисията ще отправи предложения за приемането на обща, политика относно имиграцията през 2008 г.

    3. Общността ще приеме Документ за малкия бизнес с цел да се разгърне растежа и потенциала на МСП през целия им жизнен цикъл.

    4. Общността ще се стреми към целта да намали административните тежести в ЕС с 25% до 2012 г. и да приложи амбициозна програма за опростяване.

    5. Общността ще укрепи единния пазар, ще увеличи конкуренцията в услугите и ще предприеме по-нататъшни стъпки за обединяването на пазара на финансови услуги.

    6. Общността ще осъществи на практика „петата свобода“ — (свободното движение на знания) и ще създаде истинско европейско изследователско пространство.

    7. Общността ще подобри рамковите условия за иновации.

    8. Общността ще завърши изграждането на вътрешния пазар на енергия и ще приеме пакета относно промените в климата. .

    9. Общността ще насърчи устойчива индустриална политика, насочена към по-устойчиво производство и потребление.

    10. Общността ще преговаря двустранно с главните търговски партньори по разкриване на нови възможности за международната търговия и международните инвестиции създаване на общо пространство от регулаторни разпоредби и стандарти.

    Подробен списък на дейностите е даден в приложението, където мерките са разделени на три категории:

    - Мерки за приемане от Европейската комисия.

    - Мерки за приемане като приоритетни действия от други институции.

    - Мерки, които все още очакват да бъдат изпълнени.

    Тази категоризация ясно подчертава отговорностите на всяка институция. Предлага се тези мерки да станат приоритетни за всички институции на ЕС .

    Комисията смята, че цялостното изпълнение на ЛПО ще даде решителен принос за успеха на Лисабонската стратегия за растеж и заетост. Анализът на дългосрочното въздействие на тези мерки, включени в ЛПО, подсказва, че тяхното изпълнение може да има значителен ефект върху равнището на реалния БВП на ЕС [2]. Тъй като действията по ЛПО ще работят чрез повишаване на производителността и конкуренцията и по-добро приспособяване, това ще представлява постоянно и устойчиво увеличение на БВП и заетостта.

    За да се окаже подкрепа на различните политики на Общността, изложени в четирите приоритетни области по-долу, собствените финансови ресурси на Общността са мобилизирани с акцент върху растежа и заетостта, овладяването на растежа и икономическото приспособяване, по-специално в новите държави-членки и в други райони в неравностойно икономическо положение. Тези ресурси включват програмите по европейската политика на сближаване, Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР), програмата за обучение през целия живот и Европейския фонд за приспособяване към глобализацията. Средствата за политиката на сближаване възлизат на около 347 милиарда EUR за периода 2007-2013 г., а тези на ЕЗФРСР — на около 91 милиарда EUR. Заделянето на структурни фондове осигури значително допълнително финансиране за стратегията по растежа и заетостта. За да се засилят допълнително ефектът на лоста от изразходваните средства на Общността, фокусът върху Лисабонските приоритети трябва да бъде следен отблизо и при необходимост - допълнително засилен в средносрочните прегледи за 2010 г. на програмите по политиката на сближаване и ЕЗФРСР чрез по-прецизно заделяне в областите с най-добри резултати. Сред приоритетите са: повишаване на уменията (включително дигиталните умения), образование и обучение, инвестиции в критичната инфраструктура, финансиране от частния сектор и увеличаване на участието в информационното общество. Очаква се към 2015 г. да бъдат създадени около 2 милиона допълнителни работни места, благодарение на инвестициите на структурните фондове и на Кохезионния фонд[3].

    3.1. Инвестиране в хората и модернизиране на пазарите на труда

    Цел 1: Комисията ще предложи обновена социална програма до средата на 2008 г., с основен акцент върху образованието, миграцията и демографското развитие, съдействайки за изправяне пред проблема с липсата на професионални умения чрез подобряване на мониторинга и предвиждане на бъдещи изисквания за умения .

    По-солидното инвестиране в образование и умения е предпоставка хората да определят начина си на живот самостоятелно. Това е от съществено значение за успеха на Европа и е най- в ерата на глобализацията, а също така е един от най-ефективните начини за осигуряване на равни възможности и за ревностна борба със социалното неравенство и бедността. Демографските тенденции ще засилят още натиска върху предлагането на работна ръка, проблема с липсата на професионални умения и бюджетите на социалните дейности. При това положение повишаването на уменията е важно както за възможностите за намиране на работа, така и за социалното сближаване. Нужна е обновена социална програма с акцент върху образованието, миграцията и демографските тенденции, която да гарантира перспектива за справяне с тези проблеми навсякъде в Общността.

    Продължавайки инициативата „Нови умения за новите работни места“[4] Общността ще допринесе за по-добро удовлетворяване на нуждите на пазара на труда и изправянето пред проблема с липсата на професионални умения чрез адекватно съгласуване на прогнозните инструменти за по-добро предвиждане на процесите в пазара на труда в целия ЕС . Макар Общността да е започнала вече различни проекти за прогнозиране на тенденциите на пазара на труда и нужните умения, сега е необходимо да се подобри съгласуването на тези различни опити, за да се постигне максимално въздействие от тях. Освен това развитието на уменията ще бъде подпомогнато от стратегическа рамка в целия ЕС за политики за обучение и на конкретни мерки за гарантиране на качеството на професионалното обучение.

    За да се осигури по-ефикасно посрещане на нуждите на пазара на труда и да се разреши проблемът с пропуските в квалификацията, Общността трябва да премахне значителните регулаторни бариери, които съществуват понастоящем на единния пазар на труда. Най-важните включват недостатъчна съпоставимост и проблеми с признаване на квалификациите и ограничения върху преносимостта на пенсиите и социалните помощи, Премахването на тези пречки ще допълни усилията на държавите-членки за улесняване на по-доброто използване на уменията и за елиминиране на несъответствията в квалификацията.

    Действия:

    - .Предложение за обновена социална програма до средата на 2008 г.

    - Подобряване на прозрачността, признаването и сравнимостта на квалификациите и увеличаване на преносимостта на пенсиите и други социални права на територията на целия ЕС.

    - Подобряване на капацитета за прогнозиране на тенденциите на пазара на труда и нужните умения в целия ЕС

    Цел 2: Комисията направи предложение за приемането на обща политика за имиграцията през 2008 г.

    Общността трябва също така да разработи обща политика за имиграцията , за да отговори по-добре на сегашните и бъдещите нужди на пазара на труда. Въпреки че нетната миграция в ЕС възлиза на повече от 1,5 милиона годишно, повечето мигранти клонят към нискоквалифицираните прослойки на работната сила. За да се отговори на нарастващото търсене за работници с по-висока квалификация, като в същото време се избегне смесицата от неефикасни и конкуриращи се схеми на отделните държави-членки, от решаващо значение е една обща политика за икономическата миграция. Подобрената комбинация от умения на мигрантите в ЕС ще увеличи техния принос за посрещане на нуждите на пазара на труда в ЕС и ще помогне да се намали недостигът на висококвалифицирани работници. Комисията вече е направила първите предложения, които включват в обхвата си също и висококвалифицирани мигранти към ЕС чрез схемата „синя карта“. Комисията ще подкрепи цялостните предложения за обща политика относно имиграцията през 2008 г.

    Действие:

    - Стремеж към приемане на обща политика за имиграцията, която отговаря на нуждите на пазар на труда на ЕС, включително схемата „синя карта“ за привличане на висококвалифицирани работници.

    3.2. Разгръщане на потенциала за бизнес, по-специално на МСП

    Цел 3: Общността ще приеме Документ за малкия бизнес, с цел да се развие потенциалът за растеж на МСП през целия им жизнен цикъл .

    Общността трябва до 2010 г. да разгърне потенциала за растеж и заетост на МСП , които съставляват повече от 99% от всички фирми и наемат 67% от работната сила на ЕС. Докато много от действията по ЛПО са в помощ и на МСП, необходимо е да се обърне специално внимание на относителната им липса на достъп до вътрешния и износния пазар и да се намалят административните тежести. Ето защо Общността ще разработи и приложи „Документ за малкия бизнес“ , посочващ принципите и конкретните мерки за подпомагане на МСП през целия им жизнен цикъл и по-специално чрез обособен статут на частна компания, приспособен към нуждите на МСП; освобождаване от утежняващи законови изисквания (като събирането на статистически данни и документи, ДДС, и счетоводни изисквания); улеснен достъп до рисков капитал; защита на техните идеи; помощ за наемане и преквалификация на служителите; улесняване на участието им в публични търгове и научноизследователски програми; по-тесни връзки с университетите и изследователските центрове; съдействие за техния трансфер и даване на нов шанс на предприемачите в случай на фалит на бизнеса.

    Действия:

    - Приемане на европейски акт за малкия бизнес, излагащ принципите и конкретните мерки за подпомагане на МСП през целия им жизнен цикъл.

    - Извършване на подробен преглед на достиженията на правото на Общността с оглед на МСП и въвеждане на освобождаване от административните изисквания на правото на ЕС, където това е възможно.

    Цел 4 : Общността ще се стреми към целта да намали административните тежести в ЕС с 25% до 2012 г. и да приложи амбициозна програма за опростяване.

    Общността ще завърши своя обстоен преглед на законодателните достижения на правото на Общността, с което цели да опрости и премахне ненужните и утежняващи изисквания към бизнеса , като се придържа към първоначалните цели на законодателството. Тази работа ще допълни усилията на държавите-членки да изпълнят своите задължения за намаляване на административните тежести с 25% до 2012 г.. Намаляването на административните тежести ще позволи на фирмите, особено на МСП, да увеличат вътрешните си средства за инвестиции и ще засили стимулите за приспособимост и иновация. В търсенето на политики за опростяване, Общността ще спазва принципа на субсидиарност и принципа, според който първо следва да се мисли за малките предприятия.

    Действия:

    - Гарантиране на цялостното изпълнение на непрекъснатата програма за опростяване на съществуващото законодателство на Общността, за да се премахнат изискванията, които ненужно утежняват ситуацията на предприятията.

    - Гарантиране на цялостното изпълнение на програмата за действие за намаляване на административните тежести, свързани със законодателството на ЕС. Всички ускорени действия, предвидени за 2007 г., трябва да бъдат завършени до пролетното заседание на Европейския съвет през 2008 г.

    Цел 5: Общността ще укрепи единния пазар, ще увеличи конкуренцията в услугите, ще предприеме по-нататъшни стъпки за обединяването на пазара на финансови услуги.

    Има недвусмислени доказателства, че конкуренцията в сферата на услугите е по-слаба, отколкото на пазарите на стоки в ЕС. Нужно е Общността да насърчи конкуренцията и да увеличи ефикасността, за да се гарантира, че единният пазар в сектора на услугите ще стане реалност . Цялостното и навременно прилагане на директивата за услугите от страна на държавите-членки с подкрепата на Комисията ще бъде важно. То ще улесни значително създаването на доставчици на услуги и свободното им предлагане чрез намаляване на административните тежести и отстраняване на съществуващите бариери. Това ще подобри достъпа до пазара за фирмите, и по-специално за МСП, и ще увеличи както избора за потребителите, така и техния достъп до услугите. Навременната стандартизация и оперативната съвместимост са важни проблеми на единния пазар, особено за ИТТ стоките и услугите. В това отношение политиката по защита на конкуренцията може да изиграе допълнителна роля.

    Извършеният от Комисията анализ, включително обзора на единния пазар, показва, че има редица основни за мрежата индустрии и услуги, които изискват специално внимание, в това число пощенските услуги, електричество/газ, финансовите услуги, електронните телекомуникации, и индустриите за продажба на дребно и на едро. Ето защо Общността трябва да засили политиката за единния пазар и налагането на политиката за защита на конкуренцията с цел да се увеличи производителността и да се намалят цените за потребителите, гарантирайки същевременно предлагането на услуги от общ интерес. За тази цел Общността трябва да засили своето пазарно наблюдение на основните сектори , включително последиците за потребителите и използването на всички налични инструменти, в това число доклад за потребителите, за да се даде възможност за дългосрочно наблюдение на потребителските пазари. Необходимо е по-голямо усилие, за да се приложи съществуващото законодателство, с цел да се гарантира прозрачност и да се даде възможност потребители и купувачи да направят своя истински избор. Общо взето, засилването на конкуренцията и ефикасността в услугите ще повиши конкурентоспособността в цялата икономика.

    По-нататъшни усилия на Общността са необходими също за интегрирането на европейския пазар на финансови услуги , с цел да се гарантира, че всички ползи от въвеждането на еврото и да се предостави на потребителите на финансови услуги по-широка гама от не толкова скъпи продукти с висока степен на защита на потребителите. Въпреки успеха на плана за действие в сектора на финансовите услуги (FSAP), някои сегменти от финансовата система на ЕС остават все още фрагментарни. Единната европейска платежна зона предстои все още да бъде изградена, нужно е да се отстранят бариерите пред по-голямата трансгранична дейност и конкуренция в предлаганите на дребно финансови услуги, а единната рамка за пазарите на едро и инвестиционните пазари все още се нуждае от завършване и прилагане.

    Трансграничните споразумения за финансов надзор и управление на кризи също имат спешна необходимост от , за да отразят нарасналия хаос на финансовите пазари и повишаващата се нестабилност. Чрез по-ефикасно финансово посредничество единният пазар за финансови услуги ще може едновременно да понижи цената на капитала за заемополучателите и да повиши процента на възвръщаемост за вложителите. Ефикасният финансов пазар е особено важен за държавите-членки от еврозоната, тъй като той улеснява приспособяването и пренасочването на ресурси и повишава устойчивостта им на икономически шокове.

    Ще продължат усилията за намаляване на разходите за привеждане в съответствие, произхождащи от разпокъсаността на вътрешния пазар, в частност за МСП, както и за даване на възможност на дружествата да изберат данъчна ставка, валидна за целия ЕС.

    Действия:

    - Укрепване на единния пазар и конкуренцията, насърчаване на следенето на секторния пазар, и подобряване на регулирането там, където е необходимо, по-специално за основните услуги и мрежовите индустрии.

    - Гарантиране на цялостно и своевременно прилагане на директивата за услугите.

    - Гарантиране доизграждането на Единната европейска платежна зона и отстраняване на бариерите, засилване на конкуренцията във финансовите услуги на дребно и консолидиране на единната рамка за трансграничните пазари на едро и инвестиционната дейност.

    - Укрепване на съществуващите надзорни механизми и постигане на напредък по разработването на подходящи инструменти за трансгранично управление на кризи на финансовите институции на ЕС.

    3.3. Инвестиране в знанията и иновациите

    Общността ще осъществи на практика „петата свобода“ — свободното движение на знание, допълвайки четирите свободи на движението на стоки, услуги, хора и капитали. Осъществяването на тази „пета свобода“ чрез изграждане на Европейско пространство, свързано с изследвания и висше образование, и подобряването на основните рамкови условия за иновации е необходимо, за да се преодолее разпокъсаността на националните политики. Само така ще се позволи на ЕС да постигне световна водеща роля в научните изследвания и да стане по-привлекателен за частните инвестиции.

    Цел 6: Общността ще осъществи „петата свобода“, свободното движение на знания, на практика и ще създаде на истинско Европейско изследователско пространство.

    За да осъществи „петата свобода“, свободното движение на знания, на практика и за да създаде истинско Европейско изследователско пространство в партньорство с държавите-членки, трябва да се засилят и трите компонента на триъгълника на знанието—изследователска дейност, иновации и образование[5]. По-голямото съсредоточаване на научноизследователски ресурси във и между държавите-членки на базата на променлива геометрия ще бъде подпомогнато от съвместно програмиране и от разработването на законова рамка за създаването и работата на паневропейски научноизследователски инфраструктури. Разработването на стратегия и рамка на Общността за международно сътрудничество в областта на науката и технологията също ще засили сътрудничеството между ЕС и държавите-членки и международно влияние.

    Трябва да се създаде ефективен единен европейски пазар на труда за изследователи въз основа на идеята за „европейски паспорт“, който ще подобри шансовете за кариера и трансграничното наемане на работа, както и трансграничната мобилност на научните работници. Това ще допълни усилията на държавите-членки да подсилят и реформират сектора на висшето образование, ще улесни работата в мрежа и ще насърчи сътрудничеството между университетите, научноизследователските организации и бизнеса.

    Европейският институт за иновации и технологии е също основен елемент на тази стратегия, обединяваща образованието, научните изследвания и иновацията. По този начин той ще се превърне в модел за насърчаване на открития обмен на иновации и знания между обществените научноизследователски организации и индустрията. Общо взето, създаването на Европейско изследователско пространство ще реализира големи и всеобхватни икономии, ще помогне за по-ефикасното отпускане на ресурси и ще доведе до съществено трансгранично разпространение на положителния ефект в полза на всички държави-членки.

    Действия:

    - Обединение на ресурсите за научноизследователската и развойна дейност и гарантиране на ефективното им използване чрез приемане до края на 2008 г. на зони за съвместни програми и обявяване на общи покани за проекти до края на 2010 г.

    - Подобряване на трансграничната мобилност и на шансовете за кариера на научните работници на базата на европейски „паспорт“.

    - Европейският институт за иновации и технологии да стане напълно действащ.

    - Създаване на ново поколение апаратура за научни изследвания от световна класа Чрез очертаване, до края на 2009 г., на карти за стартирането на взаимноодобрени проекти. За проектите от глобална величина, започване на диалог със заинтересовани международни партньори през 2008 г.

    Цел 7: Общността подобри рамковите условия за иновации, по-специално за рисковия капитал и правата на интелектуална собственост.

    Необходимо е Общността да подобри ключовите рамкови условия за иновации чрез прилагането на широкообхватната си стратегия за иновации[6]. Това включва например развитието на водещи пазари за нови технологии, укрепване на рамката на правата върху интелектуалната собственост и ускоряване на установяването на взаимосъвместими стандарти.

    В частност, необходимо е Общността да създаде по-благоприятни условия за финансирането на иновациите , за да съдейства за по-широкото появяване на силно иновационни МСП и да насърчи разработването на водещи пазари за нови технологии, като нисковъглеродните технологии. Разработването на режим за рисковия капитал на територията на ЕС е основно изискване. Общността трябва да работи в тясно сътрудничество с държавите-членки за отстраняване на съществуващите регулаторни и данъчни пречки за трансгранични инвестиции на рискови капиталови средства. Тя трябва също да помогне за преодоляване на липсата на собствен капитал под формата на ранно рисково финансиране. Програмата на Европейския инвестиционен фонд за гарантиране по отношение на МСП трябва да бъде значително разширена за пренасочване на микрокредитното и мецанин финансиране[7]. Смята се, че повишаването на средното за ЕС използване на рисков капитал до най-добрите съвременни равнища ще открие достъпа до допълнителни 20 милиарда EUR годишно за инвестиции на рисков капитал.

    Общността трябва да работи също за подобряване на използването и защитата на нематериалните активи , особено на правата на интелектуална собственост, което също помага за пренасочване на финансирането. Патентната система в ЕС продължава да страда от скъпоструваща и натоварваща разпокъсаност, която спъва трансфера и разпространението на знания и иновации на територията на ЕС[8]. Увеличаването на нейната ефективност и зачитането ′иѝ осигуряват възвращаемост на инвестициите в научните изследвания, създавайки стимули за научноизследователската и развойна дейност, финансовите инвестиции и комерсиализирането на иновациите. Една ефикасна система за патенти на Общността, включително създаването на общностен патент и усъвършенстването на системата за свързани с патенти искове не само ще намали значително разходите за патентоване, но ще даде и по-голяма законова сигурност.

    Действия:

    - Насърчаване на пазар на рисковия капитал за целия ЕС.

    - Повишаване на готовността за инвестиране и достъп до финансови средства за МСП.

    - Създаване на общностен патент и усъвършенстване на системата за свързани с патенти искове, с което ще се понижат значително разходите за патентна регистрация и ще се повиши законовата сигурност.

    3.4. Енергия и промени в климата

    Цел 8: Общността ще завърши изграждането на вътрешния пазар на енергия и ще приеме пакета за изменението на климата, за да създаде рамка за постигане на минимум 20% намаление на емисиите на парникови газове и достигане на дял от 20% на възобновяемата енергия до 2020 г.

    Изправен пред засилваща се световна конкуренция за енергийните доставки и за да постигне амбициозните целеви показатели до 2020 г. за намаляване на парниковите газове и увеличаване дела на възобновяемите енергийни източници, ЕС трябва да създаде истински вътрешен пазар на енергия за целия ЕС и широка схема за търговия с емисии . Създаването на вътрешен пазар на енергия ще увеличи ефективността и ще повиши енергийната сигурност. Предишната либерализация на националните пазари на енергия не винаги водеше до силна конкуренция. Пълното прилагане на съществуващото законодателство и ефективното отделяне на производството и предлагането от мрежовите операции са необходимо условие за по-нататъшно засилване на конкуренцията и ефективността, като се допусне навлизане на пазара на нови конкуренти. Необходимо е, освен това, да се засили независимостта и сътрудничеството на енергийните регулатори и да се отстранят техническите пречки за интеграцията на пазара, по-специално чрез значително укрепване на трансграничния междусистемен капацитет , с оглед да се осигури достатъчен междусистемен капацитет за интегриране на националните пазари. Целта е да се създадат реални стимули за инвестирането на 1 000 милиарда EUR в нови електроцентрали и по-висок трансграничен междусистемен капацитет, необходими през следващите 20 години. Вътрешният пазар на енергия ще трябва да бъде допълнен от икономически ефективна схема за търговия с емисии, за да се гарантира постигането на целевите показатели за 2020 г. за намаляване на емисиите на парникови газове, и от рамка на Общността за икономически ефективно развитие на възобновяемата енергия , за да се достигне дял от 20% на възобновяемите енергийни източници към 2020 г.

    Действия:

    - Приемане на законодателния пакет за създаване на вътрешен пазар на електроенергия и газ до май 2009 г., за да се създаде благоприятстващ конкуренцията и инвестициите вътрешен пазар на енергия. Засилване на независимостта и сътрудничеството на енергийните регулатори и отстраняване на техническите пречки пред интеграцията на пазара.

    - Приемане на законодателните пакети за постигане на целевите показатели на ЕС за парниковите газове и възобновяемата енергия до май 2009 г.

    Цел 9: Общността ще насърчи индустриалната политика, насочена към по-устойчиво производство и потребление, като постави ударението върху възобновяемата енергия и продуктите, услугите и технологиите с ниско съдържание на въглерод и висока ефективност на ресурсите.

    Амбициозните цели по отношение на промените на климата на Европейския съвет за 2020 г. ще изискват безпрецедентни инвестиции в нисковъглеродните енергийни технологии и ще доведат до основни промени в икономиката на ЕС. Нужни са енергични действия на Общността за гарантиране развитието на динамичен вътрешен пазар на екологичните технологии, по-специално на технологиите с ниско съдържание на въглерод и висока енергийна/ресурсна ефективност . В усилията на държавите-членки за насърчаване на тези индустрии неизбежно липсва онзи широк обхват от пазарни възможности и икономии, който може да се реализира чрез създаването на пазар за екологични продукти, услуги и технологии, обхващащ наистина целия ЕС. Ето защо успехът зависи от нова устойчива индустриална стратегия в цялата Общност, за да се поведе преходът към икономиката на ниско съдържание на въглерод и ефективност на ресурсите[9].

    Новите пазари трябва да бъдат стимулирани чрез прилагане на водещи пазарни стратегии в области като устойчиво строителство, рециклиране, продукти на биологична основа и възобновяема енергия. Подобни стратегии ще подтикнат търсенето на екологични технологии със значителни ползи за околната среда и икономиката. Те ще включват също първоначалното разработване на динамични екологични стандарти на ЕС за единния пазар, водещи до повишаване на конкурентоспособността, когато такива стандарти бъдат международно приети . Други инструменти са изисквания за етикетиране и насърчаване на търговска политика, съобразена с околната среда. Фондовете на Общността могат да бъдат използвани също за пренасочване на средства от частния сектор към научни изследвания и комерсиализиране на продукти и технологии с ниско съдържание на въглерод, като финансиране с рисков капитал на чисти технологии. Наред със Схемата за търговия с емисии, прегледът на директивата за енергийното данъчно облагане ще има за цел да гарантира, че облагането на енергията е по-ефикасен и полезен инструмент за целите на ЕС по отношение на енергията и промените на климата и допринася за икономическата ефективност на тези политики. Освен това трябва да се проучи възможността за използване на други данъчни инструменти, включително ДДС, за насърчаване на нискоенергийните продукти.

    Действия:

    - Изграждане на вътрешен пазар за екологични технологии и насърчаване на развитието на водещи европейски пазари за технологиите с висока енергийна/ресурсна ефективност.

    - Преглед на директивата за енергийното данъчно облагане за нейното по-тясно обвързване с енергийните и екологични цели на ЕС.

    - Преглед на мерките за засилване на възлагането на обществени поръчки на високоефективни , безопасни за околната среда продукти, технологии и услуги, включително по отношение на сградите.

    4. Външната програма

    Цел 10: Докато работи по завършването на многостранните търговски преговори от Доха, Общността ще преговаря двустранно с главните търговски партньори по разкриване на нови възможности за международната търговия и международните инвестиции, подобряване на достъпа до пазарите с ударение върху страните и секторите, където остават значителни бариери, и създаване на общо пространство от регулаторни разпоредби и стандарти.

    Общността се придържа към ангажимента си за премахването на бариерите пред търговията и инвестициите и противопоставяйки се твърдо на нелоялните практики в търговията и инвестирането и заставайки срещу нарушаването на конкуренцията. Успешното приключване на преговорите от кръга Доха си остава най-добрата гаранция. Ще се използват всички налични инструменти, за да се гарантира, че на откритостта на Европа се отговаря с увеличен достъп до пазарите на трети страни. Комисията ще докладва ежегодно за дейностите относно достъпа до пазарите, като посочва държавите и секторите, където остават значителни бариери, и подемайки консултации със съответните държави. Там, където проблемите остават, трябва да се обмисли използването на търговски инструменти и/или ще се предприемат действия в СТО.

    Общността е ангажирана да формира глобализацията с оглед на увеличаване на ползите от нея и споделянето им с нейните партньори. Общността трябва да се ангажира допълнително с основните търговски партньори, включително съседните и развиващите се страни и трябва да продължи да насърчава регионалната икономическа интеграция със своите съседи. Двустранните търговски споразумения с основните търговски партньори , включително със съседните и развиващите се страни, (като например преговорите относно подобреното споразумение с Украйна), позволяват на ЕС да надхвърли задълженията си в рамките на СТО и да включи амбициозни разпоредби за регулаторно и трансгранично сътрудничество. По двустранни споразумения за свободна търговия се преговаря понастоящем с Южна Корея, Индия и страните от ASEAN (Асоциация на югоизточните азиатски нации), като предстоят преговори и с други страни. Едно споразумение за партньорство с Китай ще подобри достъпа до пазара за фирмите в ЕС и ще насърчи регулаторното сближаване. Тези споразумения ще насърчат международната търговия и международните инвестиции, ще засилят конкуренцията и ще понижат потребителските цени. Още повече, преговорите за споразуменията за асоцииране с Меркосур, Андийската общност, Централна Америка съдържат важни части, свързани с търговията и други икономически отношения. Тези преговори заедно с подобрения политически диалог, могат да допринесат за по-нататъшното насърчаване на устойчивото развитие в партньорските страни, за насърчаването на общите стойности и международно одобрените социални стандарти и стандартите, свързани с околната среда, включително достойните условия на труд.

    Създаването на стабилно общо регулаторно пространство с главните търговски партньори като САЩ (в рамката на Трансатлантическия икономически съвет) ще постави началото на процес към хармонизиране на разпоредбите и стандартите по отношение на новите технологии, от което в крайна сметка ще спечелят всички търгуващи държави. Това ще намали значително разходите за фирмите чрез намаление на нетарифните бариери и стимулиране на търговията. Трябва да се предприемат действия и за подобряване на ефективността на системата за прилагане на ПИС срещу подправяне и фалшификация . Основните инициативи са засиленото сътрудничество с главните търговски партньори за засилване на митническото сътрудничество и подпомагане на прилагането в основните страни на произход, например чрез съвместната стратегия за действие на ЕС и САЩ по отношение на ПИС, и завършването на преговорите по ново Търговско споразумение за борба с фалшифицирането (АСТА).

    Действия:

    - Насърчаване на амбициозни двустранни споразумения с важните търговски партньори и насърчаване на интеграцията със съседни държави и страни кандидатки чрез разработване на общо икономическо пространство.

    - Потенциално използване на търговските инструменти на Общността като последващи действия от годишния доклад на Комисията относно достъпа до пазара.

    - Пълно доизграждане на капацитета на Трансатлантическия икономически съвет и работа с други основни търговски партньори за създаване на общо пространство на съвместими регулаторни разпоредби и стандарти.

    - Подобряване на ефективността на системата за правоприлагане на ПИС срещу фалшификациите, включително чрез многостранно споразумение срещу фалшифициране (ACTA).

    5. Гарантиране на изпълнението на ЛПО

    ЛПО представлява основните цели на икономическата реформа за периода 2008-2010 г., които могат да допринесат най-много за растежа и заетостта на равнището на Общността, като същевременно подпомагат и допълват националните усилия. Този стратегически план трябва да насочва работата на всички институции на ЕС по общностното измерение на Стратегията за растеж и заетост. Въпреки че други мерки могат също да бъдат от полза, действията по ЛПО бяха определени като най-спешни и важни за икономическата реформа, която може да се извърши през периода 2008-2010 г. За постигането на тази цел Комисията предлага два основни елемента, гарантиращи изпълнението :

    Първо, много важно е Европейският парламент, Съветът и Европейската комисия да се споразумеят по стратегическите цели и действия на реформата. На тази база Европейският парламент и бъдещите председателства на Съвета трябва да бъдат призовани да дадат максимален приоритет на Лисабонските цели и действия на Общността.

    Второ, щателното проследяване на прилагането на ЛПО е много важно за гарантиране на срочното изпълнение. То може да се направи чрез докладване на постиженията на Общността в предприетите от нея реформи чрез годишен доклад за изпълнението , съдържащ оценка за степента, до която Общността прилага успешно конкретните мерки, посочени в приложената таблица. Това ще представлява важен принос за многостранния надзорен процес през есента, давайки възможност за систематичен преглед на напредъка на равнище на Общността, наред с тематичната оценка на реформите на равнище държави-членки. Европейският парламент ще бъде също поканен на направи преглед на напредъка. Данните от него ще бъдат включени в Годишните доклади за напредъка , изготвяни от Комисията, в които ще се съобщава дали е необходимо актуализиране на Лисабонската програма на Общността. На тази база на пролетното заседание на Европейския съвет ще се направи преглед на състоянието и ще се предоставят допълнителни указания, ако е необходимо, като част от общата годишна оценка на Стратегията за растеж и заетост.

    Ето защо Европейската комисия призовава:

    - Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите да одобрят предложената Лисабонска програма на Общността за 2008-2010 г. в частност чрез:

    - одобрят десетте основни цели за действия на Общността и предложените към всяка цел мерки;

    - приемат да направи преглед на напредъка и осигури насоки на годишна основа;

    - подредят по приоритет действията, необходими за изпълнението на десетте основни цели.

    - ANNEX

    International Agreement - New Partnership and Cooperation Agreement (PCA) with China |

    Bilateral regulatory cooperation with US, Japan, China and Russia |

    Multi-party Agreement - Anti Counterfeiting Trade Agreement (ACTA) |

    | | | | | | | | | | | |Monitoring and strengthening of spending on Growth and Jobs (earmarking) | | | | | |European Cohesion Policy Funds (mid-term review 2010) | | | | | | | | | |European Agricultural Fund for Rural Development (mid-term review 2010) | | | | | | | | | |Lifelong learning Programme | | | | | | | | | |European Globalisation Adjustment Fund | | | | | | | | | | | |

    [1] „Лисабонската стратегия на Общността: Доклад за техническото изпълнение 2006 г.“, SEC(2006) 1379.

    [2] Виж работен документ на Комисията „Разпространение и допълване в контекста на Лисабонската стратегия за растеж и развитие, включително икономическия ефект от Лисабонската програма на Общността“, където, според оценките, икономическият ефект от мерките на ЛПО ще вдигне нивото на действителния БВП на ЕС с 2¾ процентни пункта до 2020 г. Въпреки това, тъй като това изследване почива на различни икономически модели, методологии, източници на данни и предположения, трябва да се подхожда внимателно при интерпретирането на резултатите.

    [3] Европейска комисия (2007 г.): Четвърти доклад относно икономическото и социалното сближаване.

    [4] „Нови умения за нови работни места“, заключения на Съвета по образование от 15 ноември 2007 г.

    [5] Научните изследвания и развитие и иновациите бяха основно предизвикателство в 24 от 25-те национални програми за реформа на държавите-членки през 2005 г.

    [6] “широкообхватна стратегия за иновации: девет стратегически мерки за иновационни на равнище на ЕС”, заключенията от Съвета (Конкурентоспособност) от 4 декември 2006 г.

    [7] Програмата на Европейския инвестиционен фонд (ЕИФ) за 2006 г. възлизаше на малко повече от 2 милиарда EUR, подпомагайки около 180 000 МСП на територията на ЕС.

    [8] Средната цена за обработка и превод на патенти в ЕС е повече от 10 пъти по-висока, отколкото в САЩ и Япония.

    [9] Съобщение на Комисията „Средносрочен преглед на индустриалната политика: Принос към стратегията за растеж и заетост на ЕС“ COM(2007) 374 от 4.7.2007 г.

    Top