EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32024R1782

Регламент за изпълнение (ЕС) 2024/1782 на Комисията от 24 юни 2024 година за изменение на Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/159, включително за удължаване на срока на действие на защитната мярка по отношение на вноса на някои стоманени продукти

C/2024/4200

OВ L, 2024/1782, 25.6.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2024/1782/oj (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2024/1782/oj

European flag

Официален вестник
на Европейския съюз

BG

Серия L


2024/1782

25.6.2024

РЕГЛАМЕНТ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) 2024/1782 НА КОМИСИЯТА

от 24 юни 2024 година

за изменение на Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/159, включително за удължаване на срока на действие на защитната мярка по отношение на вноса на някои стоманени продукти

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Регламент (ЕС) 2015/478 на Европейския парламент и на Съвета от 11 март 2015 г. относно общите правила за внос (1), и по-специално членове 16, 19 и 20 от него,

Като взе предвид Регламент (ЕС) 2015/755 на Европейския парламент и на Съвета от 29 април 2015 г. относно общия режим за внос от някои трети държави (2), и по-специално член 16 от него,

като има предвид, че:

1.   КОНТЕКСТ

(1)

С Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/159 на Комисията (3) („регламента за окончателните защитни мерки“) Европейската комисия наложи окончателна защитна мярка за някои стоманени продукти („защитната мярка“), която се състои от тарифни квоти (ТК) по отношение на някои стоманени продукти („разглеждания продукт“), обхващащи 26 категории стоманени продукти, определени на равнища, които запазват традиционните търговски потоци за всяка категория продукти. Само ако количествените прагове на тези ТК са надвишени, се прилага мито в размер на 25 %. Защитната мярка беше наложена за първоначален срок от три години до 30 юни 2021 г.

(2)

С Регламент за изпълнение (ЕС) 2021/1029 на Комисията (4) (наричан по-долу „първия регламент за преглед с оглед удължаване на срока на действие на мярката“) Комисията стигна до заключението, че мярката продължава да бъде необходима за предотвратяване или отстраняване на сериозна вреда и че промишлеността на Съюза се приспособява. Тя също така стигна до заключението, че удължаването на срока на действие на мярката е в интерес на Съюза. Съответно тя реши да удължи срока на действие на защитната мярка до 30 юни 2024 г.

(3)

В съображение 161 от регламента за окончателните защитни мерки Комисията се ангажира, че „редовно и най-малко в края на всяка година от налагането на мерките ще извършва оценка на ситуацията“. В този дух Комисията проведе три разследвания в рамките на прегледа на функционирането на защитната мярка съответно през 2019 (5), 2020 (6) и 2022 г. (7) През юни 2023 г. (8) тя също така оцени в разследване в рамките на преглед дали е оправдано предсрочно прекратяване на мярката (9).

(4)

На 12 януари 2024 г. Комисията получи обосновано искане от четиринадесет държави — членки на ЕС, да разгледа, в съответствие с член 19 от Регламент (ЕС) 2015/478 на Европейския парламент и на Съвета (10) („основният регламент на ЕС за защитните мерки“) и член 16 от Регламент (ЕС) 2015/755, дали срокът на действие на съществуващата защитна мярка следва да бъде удължен. Комисията реши, че искането съдържа достатъчно данни, за да се започне разследване в рамките на преглед с оглед продължаване на срока на действие на мерките.

(5)

В съответствие с това на 9 февруари 2024 г. тя публикува известие (11) за започване на процедура в Официален вестник на Европейския съюз относно евентуалното удължаване на срока на действие на защитната мярка. Комисията също така включи в обхвата на известието ангажимент да прецени дали ще е необходима техническа корекция на функционирането на мярката, в случай че се стигне до заключението, че срокът на действие на защитната мярка следва да бъде удължен.

2.   ПРОЦЕДУРА

(6)

За да направи правилна оценка на това дали защитната мярка продължава да е необходима за предотвратяване или отстраняване на сериозна вреда, дали стоманодобивната промишленост на Съюза се приспособява и дали това удължаване е в съответствие с по-широкия интерес на Съюза, Комисията събра конкретни данни от промишлеността на Съюза посредством въпросници (12). Тези данни включват, наред с друго, развитието на ключови икономически и финансови показатели за разглеждания продукт през периода 2021—2023 г. („разглеждания период“), както и доказателства, че промишлеността на Съюза се приспособява.

(7)

Комисията също така потърси и събра становищата на заинтересованите страни относно евентуалното удължаване на срока на действие на мярката, както и относно евентуалните необходими корекции в нейното функциониране, като по този начин проведе паралелно две различни разследвания. За тази цел в известието за започване заинтересованите страни бяха приканени да вземат участие в разследването, като представят своите писмени коментари и подкрепящи данни, и също така беше поискано от известните производители от Съюза на разглеждания продукт и техните асоциации да попълнят въпросници за вредата. Във връзка с прегледа на функционирането на мярката Комисията поиска от заинтересованите страни да изложат становищата си и да представят конкретни писмени доказателства по следните въпроси:

а)

разпределение и управление на тарифните квоти;

б)

изместване на традиционните търговски потоци;

в)

актуализиране на списъка на развиващите се държави – членки на Световната търговска асоциация (СТО), изключени от обхвата на мярката поради най-новите данни за равнището на вноса;

г)

равнище на либерализация;

д)

други промени в обстоятелствата, които може да наложат корекция на равнището или разпределението на тарифната квота.

(8)

Що се отнася до законосъобразната процедура, разследването в рамките на прегледа с оглед удължаване на срока на действие и функционирането на мярката включваше двуетапна писмена процедура, в рамките на която заинтересованите страни първо представиха своите коментари и впоследствие им беше дадена възможност да опровергаят становищата на другите страни. Като цяло Комисията получи над 65 становища и опровержения от заинтересованите страни в рамките на определените срокове. Тя също така получи повече от 100 индивидуални отговора на въпросника от производители от Съюза.

(9)

При оценката дали са изпълнени условията за удължаване на срока на действие на защитната мярка Комисията анализира на първо място дали са изпълнени правните изисквания за удължаване на срока на действие на защитна мярка съгласно правилата на ЕС и СТО, а именно дали мярката е необходима за предотвратяване на сериозна вреда (раздел 3.2) и дали промишлеността на Съюза се приспособява (раздел 3.3). Второ, тя оцени дали такова удължаване би било в съответствие с общия интерес на Съюза (раздел 3.4). Накрая, в своята оценка Комисията надлежно взе предвид коментарите и данните, представени от заинтересованите страни, както и всяка друга достъпна информация във връзка с горепосочените елементи. В раздел 4 Комисията специално разгледа съответните твърдения на заинтересованите страни във връзка с удължаването на срока на действие на мярката.

(10)

Впоследствие Комисията прецени, че е необходимо да се направят някои технически корекции на мярката. Тази дейност следваше областите, посочени в известието за започване (вж. съображение (7)), но включваше и техническо изменение, което включва вноса от Мозамбик в обхвата на защитната мярка.

3.   ОЦЕНКА НА УДЪЛЖАВАНЕТО

3.1.   Правни изисквания

(11)

Съгласно член 7, параграф 1 от Споразумението на СТО за защитните мерки и член 19, параграф 2 от основния регламент на ЕС за защитните мерки относно общите правила за внос срокът на прилагане на защитната мярка може да бъде удължен, при условие че защитната мярка продължава да е необходима за предотвратяване или отстраняване на сериозна вреда („критерий за необходимост“) и че има доказателства, че промишлеността се приспособява. Освен това в член 22 от основния регламент на ЕС за защитните мерки се определя, че мярката трябва да е в интерес на Съюза.

3.2.   Въпросът дали защитната мярка продължава да бъде необходима за предотвратяване или отстраняване на сериозна вреда (критерий за необходимост)

(12)

По отношение на първия правен критерий Комисията първо разгледа икономическото състояние на промишлеността на Съюза въз основа на получените отговори на въпросника (раздел 3.2.1). Впоследствие Комисията направи оценка на няколко ключови фактора, за да определи как вероятно би се развил вносът и как това развитие би се отразило на производителите от Съюза при отсъствието на защитна мярка („съпоставителен анализ“, вж. раздел 3.2.2.).

3.2.1.   Икономическо състояние на стоманодобивната промишленост на Съюза

(13)

За да оцени икономическото състояние на стоманодобивната промишленост на Съюза, Комисията изпрати въпросници до известните производители на стомана в Съюза, за да събере информация относно показателите за вредата за разглеждания продукт през разглеждания период. Комисията поиска от известните промишлени асоциации на Съюза (EUROFER — Европейско сдружение на производителите на стомана, ESTA — Европейска асоциация на производителите на стоманени тръби и CET — Comité Européen de la Tréfilerie) да разпространят въпросниците сред своите индивидуални членове. Освен това Комисията уведоми известните производители от Съюза за искането за попълване на въпросници чрез публично достъпната система за досиета (TRON) (13). Въпросниците бяха публикувани и на уебсайта на Генерална дирекция „Търговия“ (14) на Европейската комисия. Всички съответни инструкции относно въпросниците бяха включени и в известието за започване.

(14)

Комисията получи повече от 100 индивидуални отговора на въпросника от членове на трите известни асоциации на промишлеността на Съюза, както и от други производители от Съюза, които не членуват в нито една асоциация. Освен това трите браншови асоциации консолидираха данните, предоставени индивидуално от техните членове.

(15)

Комисията консолидира данните, получени пряко от производителите от Съюза поотделно, и направи кръстосана проверка на тяхната точност с набора от данни, предоставен от сдруженията на промишлеността на Съюза, на специални сесии за дистанционна кръстосана проверка. След това Комисията обедини отговорите на членовете на асоциациите с отговорите, получени от производители, които не членуват в асоциации, в един консолидиран набор от данни, който представляваше основата за оценката на икономическото състояние на промишлеността на Съюза.

(16)

В таблици 1—4 е показано развитието на показателите за вредата през разглеждания период:

а)   Производство, производствен капацитет, използване на капацитета, запаси

Таблица 1

Производство, производствен капацитет, използване на капацитета, запаси

в хил. тонове

2021 г.

2022 г.

2023 г.

Обем на производството на разглеждания продукт

178 257

158 704

154 158

индекс 2021 г. = 100

100

89

86

Производствен капацитет за разглеждания продукт

231 509

229 881

230 139

индекс 2021 г. = 100

100

99

99

Използване на капацитета

77,00  %

69,04  %

66,98  %

Запаси

32 082 625

30 434 986

31 214 413

индекс 2021 г. = 100

100

95

97

Източник:

Данни от промишлеността и отговори на въпросника.

(17)

През разглеждания период обемът на производството на производителите от Съюза постоянно е намалявал с -11 % през 2022 г. и с -14 % през 2023 г. в сравнение с 2021 г. Производственият капацитет е останал стабилен през целия период и по този начин използването на капацитета е следвало низходяща тенденция, като през 2023 г. достига много ниско равнище от 67 %. И накрая, запасите са намалели със 5 % през 2022 г. и с 3 % през 2023 г. в сравнение с 2021 г.

б)   Потребление на Съюза, продажби на вътрешния пазар и пазарен дял (15)

Таблица 2

Потребление на Съюза, продажби на вътрешния пазар и пазарен дял

 

2021 г.

2022 г.

2023 г.

Потребление в хил. тонове

161 072

148 065

139 207

индекс 2021 г. = 100

100

92

86

Продажби на вътрешния пазар в хил. тонове

127 188

116 462

111 165

индекс 2021 г. = 100

100

92

87

Пазарен дял в %

79,0  %

78,7  %

79,9  %

Източник:

Данни от промишлеността и отговори на въпросника.

(18)

Потреблението на пазара на Съюза е започнало да намалява през 2022 г. (-8 %), като тази тенденция е продължила през 2023 г. (-14 %) в сравнение с 2021 г. Промените в обема на продажбите на вътрешния пазар на производителите от Съюза са следвали много сходна тенденция през разглеждания период (-8 % през 2022 г. и -13 % през 2023 г. съответно в сравнение с 2021 г.). През разглеждания период пазарният дял на промишлеността на Съюза се е увеличил с от 0,9 процентни пункта.

в)   Единична продажна цена, рентабилност, паричен поток и възвръщаемост на вложения капитал

Таблица 3

Единична продажна цена, рентабилност, паричен поток и възвръщаемост на вложения капитал

 

2021 г.

2022 г.

2023 г.

Единична продажна цена (евро/тон)

914

1 230

1 028

индекс 2021 г. = 100

100

135

113

Рентабилност (% от оборота)

9,4  %

10,3  %

0,3  %

Паричен поток (в мил. евро)

5 024

10 696

7 881

индекс 2021 г. = 100

100

213

157

Възвръщаемост на вложения капитал (%)

25,2  %

22,5  %

–2,2  %

Източник:

Данни от промишлеността и отговори на въпросника.

(19)

Единичните продажни цени са се увеличили с 35 % през 2022 г. и с 13 % през 2023 г. в сравнение с 2021 г. Паричният поток се е увеличил със 113 % през 2022 г. и с 57 % през 2023 г. в сравнение с 2021 г. Възвръщаемостта на вложения капитал леко е намаляла през 2022 г. и е достигнала отрицателни стойности през 2023 г. (–2,2 %).

(20)

Увеличението на цените и стремежът за възстановяване в периода след COVID превръщат промишлеността на Съюза в печеливша през 2021 г. (9,4 %), а през 2022 г. печалбите леко са се увеличили (10,3 %). През 2023 г. рентабилността рязко е намаляла, като е достигната едва 0,3 % печалба.

г)   Заетост

Таблица 4

Заетост

(ЕПРВ)

2021 г.

2022 г.

2023 г.

Заетост

180 958

181 913

179 867

индекс 2021 г. = 100

100

101

99

Източник:

Данни от промишлеността и отговори на въпросника.

(21)

Заетостта е останала стабилна през целия разглеждан период, като през 2023 г. се наблюдава спад от -1 % в сравнение с 2021 г.

Заключение

(22)

Показателите за вредата показват, че през 2021 г. промишлеността на Съюза е достигнала стабилни равнища на рентабилност, което до голяма степен се дължи на високите цени и силното възстановяване на търсенето след периода на COVID-19. От втората половина на 2022 г. обаче промишлеността на Съюза е започнала да показва признаци на влошаване. Някои важни показатели, като например производството, продажбите и използването на капацитета, са показали отрицателна тенденция (16), а разходите за енергия са се увеличили значително (17). Влошаването на повечето икономически показатели се е задълбочило през 2023 г., като се наблюдава спад на цените в контекста на по-високи от средните разходи за енергия в миналото и рязък спад на вътрешните продажби и производството на пазара на Съюза. В резултат на това използването на капацитета е достигнало най-ниското си равнище през последното десетилетие, а рентабилността се е понижила драстично (до нулева рентабилност). Въпреки че през 2023 г.промишлеността на Съюза е успяла да придобие почти един процентен пункт от пазарния дял в повече от 2021 г. на цената на намаляване на рентабилността, тази промяна следва да се разглежда в контекста на трайно висок натиск от страна на вноса (18), като през разглеждания период вносът е достигнал по-висок пазарен дял от този през предходните периоди (19), както ще бъде обяснено в раздел 3.2.2 по-долу.

(23)

Въз основа на горепосочените показатели (таблици 1—4) Комисията стигна до заключението, че състоянието на промишлеността на Съюза се е влошило между 2021 г. и 2023 г. и че в края на разглеждания период тя е била в нестабилно положение.

Допълнителен анализ за всяка група продукти

(24)

В съответствие с подхода на първоначалното разследване (20) Комисията също така оцени развитието на показателите за вреда по група продукти (21). Групите продукти, обхванати от защитната мярка в областта на стоманата, са плоски продукти, дълги продукти и тръби.

(25)

В таблици 5—8 по-долу е показано развитието на показателите за вредата по групи продукти:

Таблица 5

Производство, производствен капацитет, използване на капацитета, запаси

в хил. тонове

2021 г.

2022 г.

2023 г.

Обем на производството на разглеждания продукт (плоски продукти)

133 919

118 680

117 230

индекс 2021 г. = 100

100

89

88

Обем на производството на разглеждания продукт (дълги продукти)

38 061

33 729

30 848

индекс 2021 г. = 100

100

89

81

Обем на производството на разглеждания продукт (тръби)

6 277

6 295

6 080

индекс 2021 г. = 100

100

100

97

 

 

 

 

Производствен капацитет за разглеждания продукт (плоски продукти)

168 949

167 811

168 540

индекс 2021 г. = 100

100

99

100

Производствен капацитет за разглеждания продукт (дълги продукти)

50 958

50 622

50 219

индекс 2021 г. = 100

100

99

99

Производствен капацитет за разглеждания продукт (тръби)

11 602

11 449

11 380

индекс 2021 г. = 100

100

99

98

 

 

 

 

Използване на капацитета (плоски продукти)

79,27  %

70,72  %

69,56  %

Използване на капацитета (дълги продукти)

74,69  %

66,63  %

61,43  %

Използване на капацитета (тръби)

54,10  %

54,99  %

53,43  %

 

 

 

 

Запаси (плоски продукти)

25 377

22 941

24 042

индекс 2021 г. = 100

100

90

95

Запаси (дълги продукти)

3 349

3 468

3 274

индекс 2021 г. = 100

100

104

98

Запаси (тръби)

3 357

4 026

3 899

индекс 2021 г. = 100

100

120

116

Източник:

Данни от промишлеността и отговори на въпросника.

Таблица 6

Потребление на Съюза, продажби на вътрешния пазар и пазарен дял

 

2021 г.

2022 г.

2023 г.

Потребление в хил. тонове (плоски продукти)

92 700

84 749

81 344

индекс 2021 г. = 100

100

91

88

Потребление в хил. тонове (дълги продукти)

57 398

53 223

48 072

индекс 2021 г. = 100

100

93

84

Потребление в хил. тонове (тръби)

10 973

10 093

9 790

индекс 2021 г. = 100

100

92

89

 

 

 

 

Продажби на вътрешния пазар в хил. тонове (плоски продукти)

68 864

63 050

61 409

индекс 2021 г. = 100

100

92

89

Продажби на вътрешния пазар в хил. тонове (дълги продукти)

50 011

45 512

42 139

индекс 2021 г. = 100

100

91

84

Продажби на вътрешния пазар в хил. тонове (тръби)

8 312

7 900

7 617

индекс 2021 г. = 100

100

95

92

 

 

 

 

Пазарен дял в % (плоски продукти)

74,3  %

74,4  %

75,5  %

Пазарен дял в % (дълги продукти)

87,1  %

85,5  %

87,7  %

Пазарен дял в % (тръби)

75,8  %

78,3  %

77,8  %

Източник:

Данни от промишлеността и отговори на въпросника.

Таблица 7

Единична продажна цена, рентабилност, паричен поток и възвръщаемост на вложения капитал

 

2021 г.

2022 г.

2023 г.

Единична продажна цена (евро/тон) (плоски продукти)

971

1 309

1 104

индекс 2021 г. = 100

100

135

114

Единична продажна цена (евро/тон) (дълги продукти)

759

1 016

804

индекс 2021 г. = 100

100

134

106

Единична продажна цена (евро/тон) (тръби)

1 177

1 581

1 382

индекс 2021 г. = 100

100

134

117

 

 

 

 

Рентабилност (% от оборота) (плоски продукти)

10,6  %

11,0  %

0,1  %

Рентабилност (% от оборота) (дълги продукти)

7,6  %

9,6  %

–1,0  %

Рентабилност (% от оборота) (тръби)

5,1  %

7,3  %

5,6  %

 

 

 

 

Паричен поток (млн. евро) (плоски продукти)

3 434

6 326

5 999

индекс 2021 г. = 100

100

184

175

Паричен поток (млн. евро) (дълги продукти)

1 439

3 509

682

индекс 2021 г. = 100

100

244

47

Паричен поток (млн. евро) (тръби)

151

861

1 200

индекс 2021 г. = 100

100

571

795

 

 

 

 

Възвръщаемост на вложения капитал (%) (плоски продукти)

29,04  %

26,64  %

–3,24  %

Възвръщаемост на вложения капитал (%) (дълги продукти)

16,95  %

18,31  %

–3,15  %

Възвръщаемост на вложения капитал (%) (тръби)

29,31  %

11,00  %

7,81  %

Източник: Данни от промишлеността и отговори на въпросника.

Таблица 8

Заетост

(ЕПРВ)

2021 г.

2022 г.

2023 г.

Заетост (плоски продукти)

114 657

114 444

114 053

индекс 2021 г. = 100

100

100

99

Заетост (дълги продукти)

40 053

39 870

39 485

индекс 2021 г. = 100

100

100

99

Заетост (тръби)

26 248

27 599

26 329

индекс 2021 г. = 100

100

105

100

Източник:

Данни от промишлеността и отговори на въпросника.

(26)

Въз основа на горепосочените показатели анализът по групи продукти потвърждава констатациите за разглеждания продукт: икономическото състояние на промишлеността на Съюза се е влошило значително през разглеждания период и понастоящем тя е в нестабилно състояние. Дори за групата продукти, която показва по-добри резултати по отношение на рентабилността и развитието на пазарния дял (тръби), все пак е отбелязано влошаване на други ключови показатели, като например използване на капацитета, равнища на производство и продажби на вътрешния пазар през разглеждания период.

3.2.2.   Съпоставителен анализ

а)   Натиск от вноса — развитие на вноса и пазарен дял

(27)

Комисията направи оценка на развитието на вноса, както като цяло, така и по отношение на потреблението, за да определи степента на натиска, който той може да е оказал върху пазара на Съюза през разглеждания период. Освен това Комисията направи оценка на развитието на използваните ТК (вж. раздел 3.2.2, буква б).

(28)

Вносът в Съюза през 2023 г. е намалял с -17 % в сравнение с 2021 г., когато е достигнал второто най-високо равнище от 2013 г. насам (22).

Таблица 9

Развитие на вноса

 

2021 г.

2022 г.

2023 г.

Обем на вноса в хил. тонове

33 884

31 603

28 042

индекс 2021 г. = 100

100

93

83

Източник:

ЕВРОСТАТ.

(29)

Анализът на равнище група продукти потвърди тази обща тенденция, както е показано в таблица 10 по-долу.

Таблица 10

Пазарен дял на вноса по групи продукти

 

2021 г.

2022 г.

2023 г.

Потребление в хил. тонове (плоски продукти)

92 700

84 749

81 344

индекс 2021 г. = 100

100

91

88

Потребление в хил. тонове (дълги продукти)

57 398

53 223

48 072

индекс 2021 г. = 100

100

93

84

Потребление в хил. тонове (тръби)

10 973

10 093

9 790

индекс 2021 г. = 100

100

92

89

 

 

 

 

Внос в хил. тонове (плоски продукти)

23 835

21 699

19 935

индекс 2021 г. = 100

100

91

84

Внос в хил. тонове (дълги продукти)

7 387

7 711

5 933

индекс 2021 г. = 100

100

104

80

Внос в хил. тонове (тръби)

2 661

2 192

2 174

индекс 2021 г. = 100

100

82

82

 

 

 

 

Пазарен дял в % (плоски продукти)

25,7  %

25,6  %

24,5  %

Пазарен дял в % (дълги продукти)

12,9  %

14,5  %

12,3  %

Пазарен дял в % (тръби)

24,2  %

21,7  %

22,2  %

Източник:

Данни за промишлеността, отговори на въпросника и ЕВРОСТАТ.

(30)

Комисията оцени развитието на вноса спрямо развитието на потреблението през същия период. На графиката по-долу е показано, че потреблението е достигнало най-високи стойности през периода 2017—2018 г. През 2023 г. обаче то драстично е намаляло, като е достигнало най-ниското си равнище от 2013 г. насам (23). От друга страна, делът на вноса се е увеличавал рязко и непрекъснато до 2018 г., когато през юли временно е била въведена защитната мярка, и е намалявал умерено през следващите две години. От 2021 г. насам обаче делът на вноса отново се е увеличил и е останал на равнища, значително по-високи от тези преди налагането на защитната мярка. Поради това при разследването се стигна до заключението, че равнището на натиск от вноса по отношение на пазарния дял е дори по-високо от равнището преди налагането на защитната мярка (24) и от равнището, установено съгласно първия регламент за преглед с оглед удължаване на срока на действие на мярката (25).

Image 1

Източници:

за вноса в ЕС (Евростат). По отношение на потреблението — отговорите на въпросника на промишлеността на ЕС, предоставени съответно в първоначалното разследване (2013—2017 г.), разследването в рамките на първия преглед с оглед удължаване на срока на действие на мярката (2018—2020 г.) и разследването във връзка с втория преглед с оглед удължаване на срока на действие на мярката (2021—2023 г.).

б)   Натиск от вноса — развитие на използването на ТК

(31)

Комисията също така оцени натиска от вноса с оглед на развитието на използването на ТК (26). Първо, Комисията направи оценка на развитието на ТК след първия регламент за преглед с оглед удължаване на срока на действие на мярката. Данните в графиката по-долу показват наличните обеми на тарифните квоти в края на всяка от последните две години на действие на защитната мярка (27), което показва средно използване на ТК от около 46 % в края на последното тримесечие на годината на прилагане на защитната мяка (април-юни), като между 7 и 8,5 милиона тона ТК не са използвани съответно през 4-та и 5-та година. В рамките на настоящата година на действие на защитната мярка (28) (данни достъпни до 21 май 2024 г.) тенденцията на наличните ТК изглежда съпоставима. Поради това Комисията не отбеляза съществена промяна при разглеждането на общото използване на ТК в края на последните две години на защитни мерки, включително текущата година.

Image 2

Източник:

ГД „Търговия“ — изчисления на основата на данните, достъпни в базата дании на ГД „Данъчно облагане и митнически съюз“ за използването на квотите. https://ec.europa.eu/taxation_customs/dds2/taric/quota_consultation.jsp

(32)

Второ, Комисията направи оценка на неотдавнашните промени, като разгледа на тримесечна база досегашното използване на ТК през текущата година на действие на защитната мярка (29).

(33)

С анализа на използването на ТК се потвърди, че неизползваните количества ТК са значителни и се увеличават, като в края на тримесечието януари—март 2024 г. неизползваните количества достигат около 7 милиона тона. В резултат на това използването на ТК след три тримесечия възлиза на 47 %, както е показано на графиката по-долу. При оценката на натиска от вноса обаче процентът на използване на ТК трябва да се анализира заедно с развитието на дела на вноса в раздел 3.2.2, буква а), който показва средно увеличение в сравнение с предходните периоди, и с по-подробна оценка, каквато е направена по-долу в настоящия раздел. По-специално, като се има предвид, че обемите на ТК са се увеличили с около 25 % от 2019 г. насам поради либерализацията и първоначалното допълване и че потреблението е намаляло значително и не се очаква да се възстанови значително в близко бъдеще.

Image 3

Източник:

ГД „Търговия“ – изчисления на основата на данните, достъпни в базата дании на ГД „Данъчно облагане и митнически съюз“ за използването на квотите. https://ec.europa.eu/taxation_customs/dds2/taric/quota_consultation.jsp

(34)

На практика при по-подробен анализ на тези данни беше установено, че през трите оценявани тримесечия са били изчерпани средно 21 отделни ТК (специфични за държавата или остатъчни) в няколко категории продукти. Техният общ среден обем представлява 32 % (почти два милиона тона на тримесечие) от общия среден обем на вноса през същия период.

(35)

Що се отнася до произхода, при разследването също така беше потвърдено, че значителен брой от тези ТК са били изчерпани от някои от най-големите държави — износителки на стомана за Съюза (30), които са изчерпали от една до осем от съответните си специфични за държавата ТК през дадено тримесечие (31). Подобни модели на износ вече бяха идентифицирани от Комисията в първия регламент за преглед с оглед удължаване на срока на действия на мярката (32). Освен това най-големите по обем ТК в рамките на мярката (остатъчни ТК в категория 1) бяха постоянно изчерпвани почти веднага през последните три последователни тримесечия, което показва непрекъснато опортюнистично поведение от страна на някои трети държави (33).

(36)

Изчерпването на ТК и темпът на такова изчерпване в някои случаи са показател за тези ТК, при които е по-вероятно допълнителните обеми да навлязат на пазара на Съюза при липса на защитна мярка. В това отношение защитната мярка предотвратява допълнителния натиск върху вноса. Поради това, с оглед на тези данни, Комисията стигна до заключението, че тези модели на използване на ТК, които са се проявявали в различна степен във всички групи продукти, допълнително потвърждават високото равнище на натиск от страна на вноса, съществуващ на пазара на стомана в Съюза.

в)   Развитие на световния износ от основните държави — износителки на стомана, и на потреблението на техните вътрешни пазари

(37)

Вносът в Съюза е намалял с -17 % през 2023 г. в сравнение с 2021 г. (34) Същевременно, както е показано в таблица 11 по-долу, през същия период вносът на пазара на САЩ също е намалял с -8 % и е продължил да бъде значително по-нисък от най-високите стойности, достигнати през 2017 г., преди налагането на мярката по раздел 232 от страна на САЩ. През 2023 г. вносът е намалял с близо 6 милиона тона в сравнение с 2017 г., т.е. последната година преди въвеждането на раздел 232.

Таблица 11

Внос в Съединените щати в тонове

Година

2017 г.

2021 г.

2022 г.

2023 г.

Общо трети държави (без ЕС)

21 933 440

17 977 836

19 473 713

16 405 997

Източник:

Комисия по международна търговия на Съединените щати ().

(38)

След като установи развитието на обема на вноса на двата най-големи пазара за внос на стомана (Съюза и САЩ) (36), Комисията анализира равнището на износа на основните държави доставчици на стомана за Съюза (37) за трети държави (различни от ЕС и САЩ).

(39)

На таблица 12 по-долу е показано, че като цяло основните държави — износителки на разглеждания продукт за Съюза, значително са намалили износа си за други трети пазари през разглеждания период. Индивидуалната оценка на резултатите от износа на тези държави също потвърди широко разпространената отрицателна тенденция в развитието на износа за пазари, различни от Съюза и САЩ (38).

Таблица 12

Развитие на износа (с изключение на износа за ЕС и САЩ) на разглеждания продукт от основните държави — доставчици на стомана за ЕС към трети пазари (с изключение на Китай)

Година

2021 г.

2022 г.

2023 г.

% изменение

Изменение в тонове

Тонове

100 433 268

85 647 917

80 921 385

-19  %

-19 511 882

Източник:

Global Trade Atlas (Атлас на световната търговия) В тази база данни се събира статистическа информация, предоставена от националните митнически статистически служби на всяка държава: https://www.spglobal.com/marketintelligence/en/mi/products/maritime-global-trade-atlas.html.

(40)

С оглед на тези данни Комисията стигна до заключението, че освен по-ниските обеми на износа за пазара на Съюза (таблица 9) и за пазара на САЩ (таблица 11), тези държави като цяло не са били в състояние да заместят загубените обеми на износа си за двата най-големи пазара вносители чрез износ за други пазари. Следователно като цяло основните държави износителки на стомана за Съюза са загубили значителни обеми износ в световен мащаб.

(41)

Освен това Комисията допълни собствената си оценка с анализа, извършен от ОИСР за по-широк продуктов обхват. Данните на ОИСР потвърдиха собствената оценка на Комисията, че обемът на износа на основните държави — износителки на стомана, като цяло е намалял последователно през разглеждания период (39).

(42)

Единственото забележимо изключение от тази иначе последователна тенденция се отнася до резултатите на китайския износ, който рязко е нараснал през 2023 г., като е достигнал около 95 милиона тона износ. Това представлява увеличение на изнесените количества с 24 милиона тона (+40 %) (40). Увеличението на износа от Китай, предвид огромния му размер, би прикрило намалението на износа, установено за почти всички други големи държави износителки. По тази причина Китай не е включен в обобщения анализ в таблица 12 по-горе.

(43)

Всъщност допълнителният натиск, оказван от китайския износ, значително увеличава конкуренцията на пазарите в други трети държави (41). Това допълнително намалява наличието и размера на експортните пазари в целия свят (42) и допринася за намаляване на износа на другите държави.

(44)

В тази връзка данните на ОИСР показват, че въпреки че повечето от най-големите износители на стомана са намалили износа си, вносът на много от големите пазари за внос, с изключение на ЕС и САЩ, бележи тенденция към нарастване (43). Поне на няколко от тези пазари (напр. АСЕАН (44), Корея, Турция (45), Бразилия (46)) това изглежда се дължи именно на рязкото увеличение на китайския износ (47). Освен това данните от първите месеци на 2024 г. не показват признаци, че това поведение на износа от Китай се обръща (48).

(45)

Във връзка с това развитие на китайския износ Комисията оцени също така връзката и въздействието, което такова драстично увеличение на китайския износ за трети държави е оказало върху пазара на Съюза по отношение на потоците на вноса.

(46)

Комисията потвърди, че вносът от някои от държавите на произход, за които Китай е увеличил значително присъствието си на износ през 2023 г. (включително Виетнам, Индонезия и Малайзия) (49), както и други държави, които обикновено се конкурират на тези азиатски пазари с Китай (Япония (50)), са се увеличили на пазара на Съюза през 2023 г. (51). Тези увеличения са още по-сериозни, ако се сравнят с периода преди налагането на защитната мярка. Следователно анализираните данни навеждат на мисълта, че в общия контекст на по-слабо потребление този силен и нарастващ натиск от вноса от Китай на някои трети пазари е подтикнал производителите в някои държави да търсят други експортни пазари за част от продукцията си, сред които е и пазарът на Съюза (52).

(47)

Като следваща стъпка Комисията оцени развитието на вътрешното потребление в основните държави — износителки на стомана (53), през разглеждания период.

Таблица 13

Развитие на потреблението на основните пазари за производство на стомана (включително основните държави — износителки за ЕС)

Година/продукт

Горещо валцувани рулони и листов материал

Студено валцувани рулони

Рулони горещо поцинкована + електропоцинкована ламарина

Покалаена ламарина

Валцувани на реверсивен стан стоманени листи

Арматурен прокат + валцдрат

Пръти + конструкционни профили

Релси

Всички, включително Китай

Китай

без Китай

2018 г.

501 094

172 656

87 022

8 539

110 692

495 876

190 878

8 137

1 574 894

964 829

610 065

2019 г.

505 033

167 801

90 303

8 820

113 426

531 934

197 669

8 710

1 623 696

1 024 141

599 556

2020 г.

518 795

176 849

91 167

8 371

121 359

552 592

211 095

8 111

1 688 338

1 141 389

546 949

2021 г.

544 636

182 974

90 038

8 094

118 641

547 644

207 966

7 050

1 645 904

1 050 573

595 331

2022 г.

532 646

173 302

87 504

7 317

119 759

516 659

200 983

7 175

1 707 043

1 085 222

621 821

2023 г.

559 856

181 132

92 419

8 020

126 071

502 780

200 126

7 376

1 677 781

1 068 225

609 556

Източник:

База данни на CRU (достъпна след абонамент).

(48)

В таблица 13 (54) по-горе е показано, че като цяло потреблението на вътрешните пазари на основните износители на стомана е намаляло през 2022 г. (55) с 61 милиона тона (-4 %) спрямо 2021 г. (56) От тях потреблението в Китай е отбелязало най-рязък спад в общите обеми с намаление от -34 милиона тона. През 2023 г. общото намаление в сравнение с 2021 г. е било -2 % (–29,2 милиона тона).

(49)

С анализа в този раздел се потвърди, че основните износители на стомана изпитват все по-големи затруднения да изнасят част от продукцията си за трети пазари (вж. също раздел 3.2.2, букви д) и е) по-долу). Освен това данните показаха, че едва ли би било възможно загубените обеми на износа да се насочат към собствените им вътрешни пазари с оглед на развитието на потреблението. Това е довело до значителна загуба на обеми, продадени както на вътрешния пазар, така и в трети държави, за много от най-големите доставчици на стомана за Съюза.

г)   Свръхкапацитет

(50)

Развитието на свръхкапацитета в световен мащаб беше ключов елемент в решението на Комисията за налагане на окончателна защитна мярка през февруари 2019 г. (57) и удължаването ѝ през юни 2021 г. (58) В рамките на настоящото разследване Комисията направи оценка на последното развитие на свръхкапацитета в стоманодобива, като се позова на източници, например Комитета по стоманата на ОИСР и Глобалния форум по проблемите на свръхкапацитета в стоманодобива (GFSEC), които в последните си доклади потвърждават, че свръхкапацитетът остава на много високи равнища (59).

(51)

Според тези източници през 2023 г. капацитетът за производство на стомана на световно равнище се е очаквало да надхвърли производството с над 550 милиона метрични тона. Това е равностойно на комбинираното производство на стомана в Индия, Северна и Южна Америка, ЕС, Япония и Турция през 2023 г. (60) и възлиза на четири пъти потреблението на пазара на Съюза през 2023 г.

(52)

Следователно тези данни показаха, че положението със свръхкапацитета не се е подобрило след налагането на защитната мярка за стоманата през 2019 г. Вместо това тя продължава да бъде сериозен проблем в стоманодобивния сектор и не се очаква да се подобри в близко бъдеще. Всъщност при оценката на вероятното развитие на свръхкапацитета в световен мащаб Комисията също потвърди, че ситуацията е на път да се влоши още повече. ОИСР съобщи, че в периода 2024—2026 г. се планира да бъдат инсталирани около 160 милиона тона нови мощности (61). Такива нови мощности, които са по-големи от годишното потребление на Съюза, ще бъдат добавени в период, в който се предвижда слабо нарастване на търсенето на стомана в световен мащаб, което води до риск от още по-голямо увеличение на разликата между капацитета и търсенето и съответно влошаване на ситуацията със свръхкапацитета.

(53)

Освен това чрез анализираната информация се потвърди, че Съюзът на практика е единственият голям регион за производство на стомана, в който инсталираните мощности са намалели през периода 2018—2023 г. и следователно не допринася за настоящите тенденции по отношение на свръхкапацитета в световен мащаб (62).

(54)

Също така Комисията потвърди тази информация относно свръхкапацитета с данните от базата данни на CRU (63) за основните държави в света, в които се произвежда стомана, сред които са основните държави — износителки на стомана към пазара на Съюза.

(55)

Поради това Комисията стигна до заключението, че свръхкапацитетът продължава да е с много високи нива и вероятно ще се увеличава още повече.

(56)

В допълнение към оценката на последното развитие на свръхкапацитета в световен мащаб Комисията анализира връзките между нарастващите свръхмощности в някои държави и региони и развитието на вноса в Съюза от такъв произход. Тази оценка се основава на статистически данни за вноса, както и на специфичните изследвания за развитието на свръхкапацитета, извършени от Комитета по стоманата на ОИСР (64) и GFSEC (65).

(57)

Според GFSEC „през последните години рисковете от свръхинвестиране стават все по-очевидни в Югоизточна Азия, части от Близкия изток и Африка, където такива увеличения на капацитета надхвърлят с много голяма разлика местното търсене на стомана“. В документа се добавя, че „Виетнам, Индонезия и Малайзия отбелязват ръст на капацитета от над 35 % до 95 %, докато търсенето на стомана е намаляло или незначително (...) и че някои други икономики в Близкия изток, Южна Азия и Северна Африка също отчитат небалансиран растеж (напр. Иран, Пакистан и Алжир)“ (66).

(58)

Тази информация от своя страна е в съответствие с информацията, предоставена от ОИСР на национално равнище, която показва значително увеличение на капацитета в тези (както и в други) държави на произход (67). В това отношение разследването разкри също така, че част от тези увеличения на капацитета се дължи на китайските чуждестранни инвестиции, по-специално, но не само, на региона на АСЕАН (68).

(59)

При оценката на развитието на вноса в Съюза по държава на произход Комисията установи, че в периода 2022—2023 г. вносът от определени държави на произход (69) се е увеличил рязко (70), въпреки че защитната мярка е била в сила. Вносът от тези държави на произход не е бил сред традиционните доставчици на Съюза, а в някои случаи почти не е съществувал преди въвеждането на защитната мярка и през първите години от нейното прилагане. Поради това те не са отговаряли на условията за специфична за държавата квота (СДК) и са използвали наличното пространство в рамките на остатъчните ТК, за да навлязат на пазара на Съюза с много бързи темпове и големи обеми. Такова рязко появяване предизвика значителни смущения на пазара и в някои случаи подкопа ефективността на мярката (вж. раздел 7.3 по-долу). На графиката по-долу е показано развитието на вноса от някои от тези държави на произход.

Image 4

Източник:

Евростат.

(60)

На графиката е показано, че вносът от тези държави на произход се е увеличил с почти 4 милиона тона през 2023 г. в сравнение с 2017 г., преди въвеждането на защитната мярка.

(61)

Поради това анализът на наличните данни показа пряка връзка между развитието на вноса от някои държави на произход на пазара на Съюза и развитието и състоянието на свръхкапацитет на тези държави на произход, в допълнение към засиленото присъствие на китайския износ в някои от тях. Както е посочено в раздел 7.3 по-долу, разследването потвърди, че такова агресивно навлизане на пазара, който е обект на защитна мярка, вече е имало отрицателно въздействие върху промишлеността на Съюза, поради което са били необходими допълнителни действия във връзка с функционирането на мярката, за да се компенсират тези последици.

д)   Мерки на трети държави, включително раздел 232 на САЩ

(62)

В регламента за окончателните защитни мерки Комисията установи, че мерките на САЩ по раздел 232 по отношение на определени стоманени продукти вероятно ще доведат до значително отклоняване към пазара на Съюза на износа, първоначално предназначен за пазара на САЩ, ако Съюзът не предприеме коригиращи действия. В регламента за окончателните защитни мерки Комисията стигна до заключението, че са налице доказателства, че първите признаци на отклоняване на търговията са били налице още през 2018 г. (71) В първия регламент за преглед с оглед удължаване на срока на действие на мярката Комисията потвърди, че рискът от отклоняване на търговията, произтичащ от тази мярка, остава (72). Освен това в контекста на третия регламент за преглед с оглед функционирането на мярката Комисията извърши специална подробна оценка на въздействието на тази мярка върху потенциалните търговски потоци към пазара на Съюза. В тази оценка Комисията стигна до заключението, че рискът от отклоняване на търговията е останал, въпреки промените, които е претърпял раздел 232 на САЩ (73).

(63)

В рамките на настоящото разследване Комисията направи оценка на актуалното състояние на мярката на САЩ, за да определи дали предишните констатации са валидни. Разследването потвърди, че мярката е останала в сила и че тя не е претърпяла съществени промени по отношение на обхвата или функционирането си от последния път, когато Комисията я оцени през 2023 г. (74) Освен това, въз основа на наличната информация (75), изглеждаше разумно да се приеме, че мярката на САЩ по раздел 232 няма да бъде премахната или съществено изменена в обозримо бъдеще.

(64)

В таблица 11 (внос в САЩ) Комисията показа, че равнището на вноса на пазара на САЩ е останало значително по-ниско, отколкото в периода преди налагането на раздел 232. Освен това, както е показано в раздел 3.2.2, буква в) (износ за други пазари и вътрешно потребление), най-големите доставчици за Съюза като цяло не са намерили други пазари, които да заместят обемите, които преди това са изнасяли, наред с другото, за пазара на САЩ.

(65)

Съответно рискът от отклоняване на търговията към пазара на Съюза в резултат на мерките на САЩ по раздел 232 се запазва напълно, ако защитната мярка на Съюза отпадне.

(66)

В допълнение към раздел 232 САЩ също така посочиха, че ще увеличат митата върху вноса на някои стоманени продукти от Китай съгласно раздел 301 (76). Тази мярка би увеличила трудностите за Китай да изнася на пазара на САЩ, създавайки допълнителен риск от отклоняване на търговията или чрез допълнителни количества стомана, изнасяни пряко от Китай за Съюза, или непряко, чрез изместване на друга държава на произход на трети пазари поради засиленото китайско присъствие, както вече беше отбелязано в раздел 3.2.2, буква г) по-горе. Такива обеми биха могли да бъдат насочени, поне частично, към пазара на Съюза.

(67)

Освен САЩ Комисията определи и нови мерки, различни от инструментите за търговска защита (ИТЗ) (77), приети от други юрисдикции. Например през август 2023 г. Мексико повиши от 15 % на 25 % вносните мита за някои стоманени продукти (78). През февруари 2024 г. Бразилия повиши вносните мита върху няколко стоманени продукти (79). През април 2024 г. Турция ограничи износа на някои стоманени продукти за Израел (80).

(68)

Поради това разследването потвърди, че броят и обхватът на мерките, приети от трети държави, продължават да се увеличават, което увеличава риска от отклоняване на търговията, тъй като пазарите, с които разполагат износителите, са се свили още повече.

е)   Състояние на мерките за търговска защита в трети държави

(69)

Развитието и състоянието на мерките по ИТЗ, върху стоманени продукти в трети държави (81), бяха оценени в предишни разследвания (82). В рамките на настоящото разследване Комисията разгледа последните тенденции и потвърди, че броят на въведените мерки по ИТЗ, продължава да се увеличава и остава на високо равнище, както е показано на графиката по-долу.

Image 5

Източник:

Портал на СТО за средства за търговска защита — https://trade-remedies.wto.org/en

(70)

Освен това тази графика показва, че значителна част от мерките са били наложени срещу основните износители на стомана за Съюза (83). Това означава, че тези държави изпитват все по-големи затруднения да изнасят продукцията си в трети държави в резултат също и на нарастващия брой мерки по ИТЗ срещу тях.

(71)

Освен това Комисията отбеляза, че други юрисдикции предлагат разширяване на съществуващите защитни мерки, като например Обединеното кралство (84), или започват нови разследвания за налагане на защитни мерки, като Южна Африка (85). Нарастващият брой мерки за търговска защита, които стават все повече в различни юрисдикции, засилва трудностите за държавите износителки да намерят пазари за своята продукция в контекста на нарастващия свръхкапацитет (86), което ще допринесе за увеличаване на вече съществуващото напрежение на пазара. Освен това наблюдаваното развитие на пазара, по-специално рязкото нарастване на китайския износ в условията на слаби пазарни условия, може да доведе до по-нататъшни действия в областта на ИТЗ (87).

ж)   Привлекателност на пазара на Съюза

(72)

Съюзът със сигурност е най-големият пазар за внос на стомана в света по отношение на обема (88). Що се отнася до ценовите равнища, цените на вноса в Съюза от неговите основни държави доставчици са постоянно по-високи от експортните им цени за други трети пазари за по-голямата част от техния износ на стомана. Въз основа на оценката на цените, направена от Комисията, 57—93 % от анализираните кодове на продукти за всяка държава показват по-високи експортни цени за Съюза, отколкото за други трети пазари (89).

(73)

Това ясно показва, че износителите имат много силен интерес да навлязат на пазара на Съюза и понякога да прилагат нелоялно ценообразуване. Всъщност през последните години Комисията наложи редица антидъмпингови и изравнителни мерки върху вноса на стомана, включително върху категориите продукти, обхванати от защитните мерки (90). Този силен интерес към навлизане на пазара на Съюза се разкрива и от опитите на някои държави да заобиколят съществуващите мерки по ИТЗ (91). Статистическите тенденции при вноса в Съюза потвърждават привлекателността на пазара на Съюза за износителите. Средно вносът в Съюза дори е увеличил пазарния си дял през разглеждания период в сравнение с периода преди налагането на защитните мерки в контекста на намаляващото потребление и въпреки въведената защитна мярка. Освен това в някои случаи наличните ТК се изчерпват много бързо през дадено тримесечие, което показва признаци на продължително опортюнистично поведение.

(74)

С оглед на тези данни, Комисията стигна до заключението, че пазарът на стомана в Съюза е останал привлекателен по отношение на размера и цените.

з)   Пазарни перспективи

(75)

За да се допълни оценката на факторите, описани в раздели 3.2.2., буква а)— 3.2.2., буква ж), Комисията анализира и последните налични пазарни перспективи. Перспективите сочат сравнително бавно възстановяване на потреблението през 2024 г. и 2025 г. в сравнение с 2023 г., но все още под обемите от 2021 г.

(76)

В своята Краткосрочна перспектива за пазара на стомана (Short Range Outlook — SRO) от април 2024 г. Worldsteel прогнозира, че през 2024 г. световното търсене на стомана ще нарасне с 1,7 % до 1,793 mmt, а през 2025 г. — с 1,2 %, достигайки 1,815 mmt. Това минимално възстановяване през 2024 г. (едва достигащо стойностите от 2022 г.) и 2025 г. все още ще бъде под обема на търсенето, достигнат през 2021 г. В доклада се посочва, че „перспективите за световната икономика са се влошили поради затягането на паричната политика, което се отразява на потреблението и инвестициите. Строителният сектор, особено жилищният, страда от високите лихвени проценти и разходи, докато инвестициите в инфраструктура предлагат известно облекчение. Производственият сектор се забавя поради отслабеното търсене, като потребителските стоки за дълготрайна употреба са силно засегнати“ (92).

(77)

От своя страна, в изявлението си от март 2024 г. председателят на Комитета по стоманата на ОИСР отбелязва, че последните прогнози за 2024 г. и 2025 г. сочат, че ръстът на търсенето на стомана на световно равнище ще продължи да бъде много слаб (93).

(78)

И накрая, икономическата прогноза на EUROFER е в съответствие с другите оценени прогнози и показва, че текущата икономическа несигурност ще продължи да оказва влияние върху растежа на пазара на стомана през следващите тримесечия и че през 2024 г. се очаква растежът на секторите, използващи стомана, да продължи да се забавя (+0,2 %, преразгледан надолу от +0,4 %), главно поради втората поредна рецесия в строителния сектор, преди да отбележи минимално увеличение (+1,5 %) през 2025 г. (94)

(79)

Поради това Комисията стигна до заключението, че положението на световния пазар на стомана като цяло, и по-специално в Съюза, ще продължи да бъде предизвикателство от гледна точка на търсенето.

3.2.3.   Заключения относно изискването за необходимост

(80)

Въз основа на гореизложените доказателства и съображения, Комисията установи, че стоманодобивната промишленост на Съюза е в нестабилно икономическо положение.

(81)

Комисията установи също така, че вносът от основните държави — износителки на стомана, е упражнявал и продължава да упражнява много висок и нарастващ натиск на пазара на стомана в Съюза. Натискът от вноса се е засилил поради внезапното и бързо навлизане на вноса на продукти от различни държави на произход, които в миналото не са присъствали на пазара на Съюза в съответните обеми. Това е разширило натиска от вноса, установен при предишните разследвания.

(82)

Комисията също така потвърди високите равнища на свръхкапацитет и очакваното увеличение на капацитета през следващите години в контекста на очаквания бавен растеж на търсенето. Това навежда на мисълта, че ситуацията със свръхкапацитета вероятно няма да се подобри.

(83)

Държавите износителки са загубили достъп до пазара не само на най-големите пазари вносители (Съюза и САЩ), но и на други трети пазари. Освен това вътрешното им потребление като цяло също е намаляло. Нарастването на износа от Китай създаде допълнителен натиск върху конкуренцията на трети пазари, като доведе до изместване на обемите от други държави износителки — тенденция, която понастоящем показва признаци на обръщане в близко бъдеще.

(84)

Мерките за ограничаване на търговията и мерките по ИТЗ се увеличиха и останаха на високи равнища, като по този начин създадоха допълнителни трудности за държавите износителки да намерят пазари за продукцията си. Накрая, в рамките на разследването се потвърди, че пазарът на Съюза е привлекателен по отношение на размера и цените.

(85)

Предвид степента на свръхкапацитет в световен мащаб, големия брой пречки пред търговията в множество юрисдикции и съществуващите пазарни перспективи, Комисията стигна до заключението, че ако защитната мярка отпадне, вносът в Съюза вероятно ще се увеличи. Такова увеличение би оказало допълнителен натиск върху вноса на нестабилната промишленост на Съюза, поради което вероятно би причинило сериозна вреда. Следователно, с оглед на данните, анализирани в раздели 3.1 и 3.2, Комисията стигна до заключението, че мярката продължава да бъде необходима за предотвратяване или отстраняване на сериозна вреда на стоманодобивната промишленост на Съюза.

3.3.   По наличието на доказателства, че промишлеността на Съюза се приспособява

(86)

Една от целите на защитните мерки е да се даде възможност на местните производители да се приспособят, докато мерките са в сила. Поради това доказателствата за приспособяване в промишлеността са необходимо условие за удължаване на срока на действие на защитната мярка.

(87)

В това отношение Комисията вече потвърди през 2021 г. (95), че промишлеността на Съюза се е приспособила. На практика, когато Комисията въведе предпазната мярка за стоманата през 2018 г., промишлеността на Съюза вече бе започнала процес на приспособяване в отговор на сериозната криза в стоманодобивния сектор от средата на 2010 г., когато световното търсене на стомана се забави, а капацитетът в световен мащаб продължи да нараства (96).

(88)

В рамките на настоящото разследване Комисията събра доказателства за многобройни корекции, извършени от промишлеността на Съюза, чрез отговорите на въпросника (97), писмените изложения и собствените си проучвания (въз основа на публично достъпна информация, като например статии, в които се съобщава за корекции на промишлеността във всички категории, посочени по-долу).

(89)

Промишлеността на Съюза е документирала многобройни мерки за подобряване на конкурентоспособността в настоящите трудни пазарни условия. След първия регламент за преглед с оглед удължаване на срока на действие на мярката през 2021 г. промишлеността на Съюза е продължила да прилага редица мерки за преструктуриране, като например закриване на по-малко ефективни или недостатъчно използвани съоръжения (98). Това се потвърждава от данните за капацитета, предоставени в отговорите на въпросника, които показват леко намаляване на производствения капацитет (99). Данните на Комитета по стоманата на ОИСР също са в съответствие с тази информация, като се съобщава, че през периода 2018—2023 г. капацитетът в Съюза е намалял с 5,2 милиона тона (100). Във връзка с този вид корекция през април 2024 г. един от най-големите производители от Съюза (thyssenkrupp) обяви предстоящо значително намаляване на капацитета с около 2,5 милиона тона в най-големия си производствен обект. По този начин промишлеността на Съюза полага непрекъснати и значителни усилия, за да се адаптира към пазарните условия (101).

(90)

Освен това производителите от Съюза са документирали и редица други мерки за приспособяване за подобряване на конкурентоспособността, като например разширяване на продуктовия портфейл, често с продукти с по-висока добавена стойност (102), подобряване на ефективността на процесите и модернизиране на заводите (103). В това отношение усилията на стоманодобивната промишленост на Съюза са съсредоточени върху подобряването на енергийната ефективност (104), включително с оглед на спазването на изискванията на ЕС по отношение на емисиите.

(91)

Предприетите мерки за приспособяване обхващат всички семейства продукти, за които се прилага защитната мярка.

(92)

Поради това Комисията заключи, че доказателствата показват, че промишлеността на Съюза е продължила да се приспособява през разглеждания период.

3.4.   Интерес на Съюза

(93)

Комисията проучи също така дали съществуват наложителни икономически причини, които биха могли да доведат до заключението, че удължаването на срока на действие на съществуващата защитна мярка не е в интерес на Съюза.

(94)

За тази цел Комисията направи оценка на въздействието на възможните мерки върху производителите, вносителите и ползвателите от Съюза. Оценката на наличните доказателства е структурирана по следния начин: i) икономическо положение на производителите на стомана в Съюза и възможен ефект от премахването на мярката; ii) интерес на ползвателите и вносителите на Съюза, като се оценява, наред с други елементи, развитието на тарифните квоти в рамките на защитната мярка и цялостната наличност на вноса на пазара на Съюза с оглед на съществуващите пазарни перспективи.

3.4.1.   Интерес на производителите от Съюза

(95)

Както се подчертава в първия регламент за преглед с оглед удължаване на срока на действие на мярката, стоманодобивната промишленост на Съюза има над 500 производствени обекта в 23 държави — членки на ЕС. Промишлеността осигурява пряка заетост на повече от 300 000 души, а като се включат непреки и стимулирани работни места в други сектори, се оценява, че подкрепя 2,6 милиона работни места в целия Съюз. Освен това различни анализи, предприети от службите на Комисията, показаха значението на стоманодобивната промишленост за икономиката на Съюза (105). В рамките на настоящото разследване се потвърди, че в това отношение не са настъпили съществени промени.

(96)

В рамките на настоящото разследване Комисията също така стигна до заключението, че мярката продължава да е необходима, за да се предотврати сериозна вреда, която вероятно би настъпила, ако защитната мярка отпадне. Ситуация на сериозна вреда би застрашила значително усилията за приспособяване, полагани от промишлеността на Съюза.

(97)

Поради това в разследването се потвърди, че удължаването на срока на действие на мярката би било в интерес на производителите от Съюза.

3.4.2.   Интерес на ползвателите и вносителите на Съюза

(98)

В хода на разследването беше оценено и въздействието, което удължаването на срока на действие на мярката вероятно би оказало върху ползвателите и вносителите на Съюза.

(99)

По отношение на това разследването стигна до заключението, че потреблението в Съюза е намаляло драстично и в съответствие с това развитие на пазара е имало големи обеми ТК, които постоянно и все повече не са използвани от тримесечие на тримесечие. Освен това в разследването се потвърди, че е налице много голяма и нарастваща разлика между увеличението на обема на ТК, дължащо се най-вече (106) на редовната либерализация от 2019 г. насам, в сравнение с развитието на потреблението (107). Пазарните перспективи също така показаха, че се очаква да се осъществи само умерен растеж на потреблението на Съюза и че във всеки случай този растеж би бил значително по-малък от обемите на ТК, които остават налични, обикновено с различен произход, за всички категории продукти и семейства продукти.

(100)

Поради това Комисията стигна до заключението, че дори срокът на действие на мярката да бъде удължен, като цяло ползвателите и вносителите на Съюза ще продължат да имат възможност да се снабдяват с безмитна стомана в отделните категории продукти от различни държави на произход. Освен това в хода на разследването се потвърди и че производителите от Съюза са имали възможност да увеличат използването на капацитета си и по този начин да доставят допълнителни количества на клиентите от Съюза. Поради това Комисията потвърди, че удължаването на срока на действие на мярката като цяло няма да попречи на ползвателите и вносителите от Съюза да се снабдяват с достатъчни количества безмитна стомана както от внос, така и от производители от Съюза.

(101)

Освен това, както и в първия регламент за преглед с оглед удължаване на срока на действие на мярката (108), Комисията извърши кръстосана проверка на потенциалното въздействие, което защитната мярка (109) може да е оказала върху равнището на цените на стоманата на пазара на Съюза, като сравни тенденциите в Съюза с тези на други основни пазари на стомана в света (110). Анализът показа, че развитието на цените на пазара на Съюза е следвало същата или много сходна тенденция като тази на другите пазари, което показва, че защитната мярка не е създала аномалия по отношение на ценовите тенденции в Съюза.

(102)

Въз основа на тези констатации Комисията стигна до заключението, че становищата на ползвателите и вносителите на Съюза не показват, че удължаването би било в противоречие с общия интерес на Съюза.

3.5.   Заключение относно удължаването на срока на действие на мярката

(103)

Комисията установи, че правните изисквания за необходимост и адаптиране, необходими за удължаване на срока на действие на защитна мярка, са изпълнени. Освен това Комисията установи, че мярката няма да противоречи на общия интерес на Съюза.

(104)

Поради това Комисията стигна до заключението, че е целесъобразно да се удължи срокът на действие на защитната мярка за стоманата след 30 юни 2024 г.

4.   КОМЕНТАРИ НА ЗАИНТЕРЕСОВАНИТЕ СТРАНИ ОТНОСНО УДЪЛЖАВАНЕТО НА СРОКА НА ДЕЙСТВИЕ НА МЯРКАТА

(105)

Комисията получи над 65 становища и възражения от заинтересовани страни, включително производители на стомана от Съюза, ползватели и вносители на стомана от Съюза, както и техните асоциации, производители износители и правителства на трети държави. В този раздел Комисията ще разгледа твърденията на тези заинтересовани страни относно удължаването. С цел целесъобразно управление на административния ресурс Комисията групира твърденията по естество и съдържание. Когато е целесъобразно, Комисията се позова на предишни констатации в настоящия регламент (раздели 3 и 4), в които вече бяха разгледани подробно повечето от твърденията на заинтересованите страни. Комисията стигна до заключението, че нито един от изтъкнатите аргументи не може да промени заключението на Комисията относно целесъобразността на удължаването на срока на действие на защитната мярка за стоманата.

4.1.   Констатациите на Органа за уреждане на спорове на СТО по спор DS595 изискват от Комисията да прекрати мярката

(106)

Някои заинтересовани страни се позоваха на доклада на Органа за уреждане на спорове (ОУС) от 29 април 2022 г. по спор DS595 Европейски съюз — защитни мерки по отношение на някои стоманени продукти, като заявиха, че Комисията е трябвало автоматично да прекрати мярката, тъй като тя е несъвместима с някои разпоредби на Споразумението на СТО за защитни мерки и Общото споразумение за митата и търговията (ГАТТ).

(107)

Относно това, както беше направено при предишни прегледи, когато това твърдение беше направено, Комисията се позовава на регламент за изпълнение (ЕС) 2023/104 (111), с който е изпълнила решението на ОУС, като по този начин е привела защитната мярка за стоманата в съответствие с правилата на СТО в малкото аспекти, за които специализираната група е установила несъответствия.

(108)

Следователно твърденията, отнасящи се до този спор, не са уместни в контекста на текущия преглед, тъй като вече са били разгледани с отделен правен акт. Във всеки случай и както произтича от логиката на Регламент (ЕС) 2023/104, Комисията изрази несъгласие с твърденията, че констатациите на експертната група по този спор биха изисквали от нея да прекрати мярката.

(109)

Една от страните твърди, че съгласно правилата на СТО членовете на СТО имат възможност да удължат срока на действие на защитните мерки веднъж. Това е така, защото съответният текст в Споразумението за защитни мерки на СТО (член 7, параграф 3) се отнася до думата „разширяване“ в единствено число. Досега няма съществено тълкуване от страна на Органа за уреждане на спорове (ОУС), но думата „разширение“ в член 7, параграф 3 е предшествана от думата „всяко“, което може да подсказва, че са възможни повече от едно разширения. Освен това в член 19, параграф 3 от основния регламент за защитните мерки терминът „разширения“ се използва в множествено число.

4.2.   Намален риск от отклоняване на търговията поради промени в мярката на САЩ по раздел 232

(110)

Някои заинтересовани страни заявиха, че поради някои промени в мярката на САЩ по раздел 232 рискът от отклоняване на търговията би бил намален до степен, че на тези основания защитната мярка вече няма да е необходима.

(111)

Това е повтарящо се твърдение, направено от заинтересованите страни и в предишни прегледи. Поради това Комисията е оценявала този въпрос по различни поводи в миналото, включително при прегледа от юни 2023 г. (112) Във всички случаи Комисията стигна до заключението, че промените в мярката на САЩ по раздел 232 не са променили оценката на риска от отклоняване на търговията към пазара на Съюза, произтичащ от мярката на САЩ по раздел 232 (113).

(112)

В контекста на настоящия преглед промените в мярката на САЩ по раздел 232, посочени от заинтересованите страни, са извършени преди юни 2023 г. и следователно вече са били част от оценката на Комисията в това разследване. Поради това на Комисията не бяха предоставени допълнителни доказателства, които да я накарат да промени оценката си през 2023 г.

(113)

Освен това, както е обяснено в раздел 3.2.2, буква д), информацията, с която разполагаше Комисията, сочеше, че е много вероятно не само мярката на САЩ по раздел 232 да остане в сила, но и че САЩ и други трети държави увеличават броя на действията за търговска защита срещу вноса от трети държави. По този начин се увеличава рискът от отклоняване на търговията от такива мерки, включително мярката на САЩ по раздел 232.

4.3.   Пазарът на Съюза е достатъчно защитен от други инструменти за търговска защита

(114)

Някои страни твърдяха, че стоманодобивната промишленост на Съюза вече е достатъчно защитена чрез многобройни антидъмпингови и изравнителни мерки по отношение на широка гама от продукти. В това отношение кумулативният ефект на различните инструменти за търговска защита създава ситуация на свръхзащита за промишлеността на Съюза.

(115)

Комисията отбелязва, че всеки отделен инструмент за търговска защита има различна цел. Защитната мярка е мярка erga omnes, която се отнася до рязкото нарастване на вноса в резултат на непредвидени събития, които причиняват или заплашват да причинят сериозна вреда, а антидъмпинговите и изравнителните мерки са насочени към защита на вътрешната промишленост от нелоялни търговски практики (дъмпинг или субсидиране). Когато са изпълнени правните условия, съответстващи на налагането (или разширяването) на различните инструменти, ЕС или друг член на СТО има право да използва различни инструменти едновременно.

(116)

В ЕС, както беше припомнено в предишни разследвания (114), защитните мерки са съвместими с прилагането на други инструменти за търговска защита, без това да води до прекомерна защита, тъй като в правната рамка на ЕС (115) се предвижда механизъм за избягване на двойна защита на един и същ продукт. С този механизъм се гарантира, че когато вносът съгласно защитните мерки надвиши обема на безмитната ТК, тогава 25-те процента не се натрупват към приложимото антидъмпингово и/или изравнително мито, така че то да не води до въздействие върху търговията, по-голямо от желаното. Освен това Общият съд на ЕС потвърди законосъобразността на практиката на Комисията в това отношение при оспорване на защитната мярка за стоманата (116). На тези основания Комисията отхвърли горепосочените твърдения.

4.4.   Обемът на вноса е намалял, а слабото използване на ТК свидетелства за нисък натиск от вноса

(117)

Някои заинтересовани страни заявиха, че натискът от вноса е по-малък поради намаленото търсене и слабото използване на ТК.

(118)

Въпреки намаляването на равнището на използване на ТК в условията на по-ниско потребление (-14 % през периода 2021—2023 г.) и по-нисък внос (-17 % през същия период) обаче, данните показват, че натискът от вноса по отношение на пазарния дял на вноса остава висок. Дори при лек спад през 2023 г. пазарният дял на вноса продължава да бъде близък до рекордните равнища с дял от 21,5 %. Това равнище е значително по-високо от средния пазарен дял преди приемането на окончателните защитни мерки в началото на 2019 г. (16,4 %).

(119)

Освен това, както е обяснено в раздел 3.2.2, буква а), комбинираният среден обем на изчерпаните ТК представлява 32 % (почти два милиона тона на тримесечие) от общия среден обем на вноса през текущата година на действие на защитната мярка. Що се отнася до произхода, продължаващият натиск от вноса с определена държава на произход в някои категории продукти (117), въпреки общата наличност на обеми от ТК, допринесе за общото увеличение на пазарния дял на вноса през разглеждания период в контекста на намаляващо търсене.

(120)

Поради това Комисията счита, че по-ниското използване на ТК не означава непременно намаляване на натиска от вноса, което би могло да оправдае прекратяването на мярката до 30 юни 2024 г.

4.5.   Бързото изчерпване на някои ТК показва, че няма достатъчно стомана за внос

(121)

Някои заинтересовани страни (предимно износители и ползватели) твърдяха, че някои ТК се изчерпват бързо или постоянно и че поради това обемите на безмитните квоти са недостатъчни. Това създава предполагаем недостиг на предлагане.

(122)

Комисията направи оценка на това твърдение при предишни разследвания и потвърждава и при настоящия преглед, че бързото изчерпване на някои ТК не може да доведе до заключението, че защитната мярка създава недостиг на стомана за ползвателите като цяло. В това отношение Комисията отбеляза, че твърденията на някои заинтересовани страни се отнасят само до изчерпването на някои конкретни ТК, без да се посочва общата наличност на стомана извън тази с определен произход, която може бързо да е изчерпала своята специфична за държавата ТК. Поради това Комисията потвърди, че макар някои конкретни видове произход да са били изчерпани в даден момент за определени категории продукти, като цяло достъпът до други видове произход е останал на разположение за тези категории продукти (вж. раздел 3.2.2., буква б).

(123)

Освен това доказателствата от различни страни не бяха убедителни за твърдението, че промишлеността на Съюза не е в състояние да осигури доставките. Напротив, ниските равнища на използване в повечето категории продукти предполагат, че снабдяването от промишлеността на Съюза е реална възможност.

(124)

Поради това Комисията отхвърли това твърдение.

4.6.   Резултати на промишлеността на Съюза

(125)

Някои заинтересовани страни твърдяха, че няма доказателства, че промишлеността на Съюза е в уязвимо състояние, а други изтъкнаха, че установените фактори на вреда не се дължат на увеличение на вноса (или на потенциално увеличение на вноса), а по-скоро на условията в световен мащаб. По-специално, други фактори, които оказват влияние върху резултатите на промишлеността на Съюза, са, както се твърди, увеличаването на енергийните разходи и повишаването на транспортните разходи. Накрая, други страни споменаха, че вредата не е била проверена за всички категории продукти.

(126)

Във връзка с това Комисията отбелязва, че изискванията за удължаване на срока на защитна мярка съгласно член 7, параграф 1 от Споразумението на СТО за защитни мерки и член 19, параграф 2 от основния регламент за защитните мерки, а именно необходимостта от предотвратяване или отстраняване на сериозна вреда и това, че местната промишленост се приспособява, не изискват увеличаване на вноса по време на разглеждания период. Комисията установи, че има вероятност, ако срокът на действие на защитните мерки изтече, вносът да нарасне, което ще доведе до сериозна вреда за промишлеността на Съюза.

(127)

Що се отнася до твърдението за необходимост от доказване на вреда във всички категории продукти, Комисията припомня, че в обхвата на продукта се включват всички категории продукти като един продукт и поради това оценката на вредата се извършва по отношение на продукта, обхванат от разследването като цяло, а не по категории продукти. Според целесъобразността Комисията е доказала, че анализът по групи продукти не променя заключенията, направени на равнището на продукта като цяло.

(128)

Поради това Комисията отхвърли гореизложените твърдения.

4.7.   Защитните мерки са довели до увеличение на цените и намаляване на конкурентоспособността на отраслите надолу по веригата

(129)

Някои ползватели твърдяха, че защитната мярка е довела до увеличение на цените, което намалява конкурентоспособността на използващите стомана отрасли надолу по веригата. Ползвателите твърдяха също така, че вносът на готови и полуготови продукти се е увеличил, тъй като те са придобили конкурентоспособност в сравнение със същите продукти, произвеждани от тези ползватели в ЕС, поради повишените производствени разходи в резултат на защитната мярка.

(130)

Комисията не получи доказателства в подкрепа на твърденията за цена или конкурентоспособност. Въпреки това, според информацията за цените, оценена от Комисията (вж. раздел 3.4.2 относно интереса на Съюза), цените на пазара на Съюза са следвали същата или много сходна тенденция като тази на другите пазари, което показва, че защитната мярка не е създала аномалия по отношение на ценовите тенденции в Съюза.

(131)

Поради това Комисията отхвърли гореизложените твърдения.

4.8.   Промишлеността на Съюза не се приспособява

(132)

Редица страни оспориха усилията за приспособяване, положени от промишлеността на Съюза след прилагането на защитната мярка. Въз основа на това те изразиха мнение, че срокът на действие на защитната мярка не може да бъде удължен, тъй като не е изпълнено едно от законовите изисквания за удължаване. Страните заявиха, че корекциите са били насочени главно към декарбонизацията на стоманодобивната промишленост на ЕС, както и че тези планове все още не са изпълнени.

(133)

Производителите от Съюза представиха на Комисията многобройни примери за корекции, за които е взето решение наскоро и които понастоящем са в различни фази на изпълнение. Освен това Комисията установи, че в допълнение към примерите, предоставени от промишлеността на Съюза, има голям брой действия, предприети от производители от Съюза от всякакъв мащаб за подобряване на конкурентоспособността, дори ако пазарните условия са били трудни. Някои от тези примери са посочени в раздел 3.3 от настоящия регламент.

(134)

Поради това Комисията отхвърли гореизложените твърдения.

(135)

Няколко заинтересовани страни заявиха, че повечето от мерките за приспособяване на промишлеността на Съюза са били предизвикани от екологичните задължения, наложени от законодателството и политиките на ЕС, и поради това те не могат да се считат за приспособяване за подобряване на конкурентоспособността спрямо вноса.

(136)

Относно това Комисията смята, че действията за приспособяване, предприети от дружествата в какъвто и да е контекст, обикновено отговарят на множество различни причини и в същевременно са многоцелеви. Често приспособяването за подобряване на екологичните характеристики на дадена инсталация води до подобряване на енергийната ефективност или нова гама от екологични продукти също отговаря на нарастващото търсене. Във всеки случай всички мерки за припособяване, оценени от Комисията, насочени към модернизиране на заводите, ефективност на процесите или закриване на недостатъчно използвани съоръжения, биха довели до подобрения на конкурентоспособността, които на пазар като този на Съюза са равносилни на по-добра подготвеност за конкуренция при вноса.

5.   СРОК НА УДЪЛЖАВАНЕТО НА СРОКА НА ДЕЙСТВИЕ НА МЯРКАТА

(137)

Комисията установи, че защитната мярка на Съюза по отношение на стоманата продължава да бъде необходима, за да се предотврати сериозна вреда, и че има доказателства, че промишлеността на Съюза продължава да прилага мерки за приспособяване към пазарната ситуация, характеризираща се с по-голям натиск от вноса. Въпреки това съгласно член 19 от основния регламент за защитните мерки, с който се транспонира член 7, параграф 2 от Споразумението на СТО за защитни мерки, срокът на прилагане на защитната мярка „трябва да бъде ограничен до времето, необходимо за предотвратяване или отстраняване на сериозна вреда и за улесняване на приспособяването от страна на производителите от Съюза“.

(138)

Максималният срок на защитната мярка е 8 години, с изключение за развиващите се държави — членки на СТО. Това означава, че Съюзът може да удължи срока на действие на съществуващата защитна мярка най-много до 30 юни 2026 г.

(139)

В рамките на настоящото разследване Комисията установи, че е необходимо удължаване на срока на действие на мярката. Някои от данните, които мотивираха налагането на мерки през 2019 г., все още са налице, а именно високото равнище на свръхкапацитет в стоманодобива, големият брой мерки за търговска защита, приложени от други държави, и рискът от отклоняване на търговията от мярката на САЩ по раздел 232, както и от други мерки, предприети от трети държави от 2019 г. насам.

(140)

Освен това състоянието на промишлеността на Съюза понастоящем е нестабилно, докато тя продължава да се приспособява в условията на силен и нарастващ натиск от вноса от държавите износителки. Анализираната информация не показва никакви признаци, че някой от ключовите елементи, обосноваващи удължаването на срока на действие на мярката, ще изчезне или значително ще се подобри в близко бъдеще.

(141)

Освен това последните пазарни перспективи за световното потребление на стомана предвиждат само минимално възстановяване от +1,7 % през 2024 г. (едва достигащо стойностите от 2022 г.) и от +1,2 % през 2025 г. (в резултат на което равнищата на потребление ще останат под обемите от 2021 г.).

(142)

В този контекст, за да се гарантира, че мярката осигурява ефективна и съдържателна защитна мрежа за производителите от Съюза, Комисията счита, че е необходимо срокът на действие на мярката да бъде удължен с още две години до 30 юни 2026 г. Срокът на действие на мярката автоматично изтича в края на 8-годишния период.

6.   ВКЛЮЧВАНЕ НА МОЗАМБИК В ОБХВАТА НА МЯРКАТА

(143)

По силата на Споразумението за икономическо партньорство между ЕС и Южноафриканската общност за развитие Съюзът се ангажира да изключи вноса от държавите от Южноафриканската общност за развитие („ЮАОР“) от прилагането на многостранни защитни мерки за период от 5 години. Поради това, когато този срок изтече, ЕС включи вноса от Южна Африка и повечето членове на Южноафриканската общност за развитие (ЮАОР) в обхвата на защитната мярка за стомана (118). В случая с Мозамбик това освобождаване изтече на по-късен етап.

(144)

В резултат на това Комисията сметна за целесъобразно да включи Мозамбик в обхвата на защитната мярка, считано от 1 юли 2024 г., за да спази задължението за най-облагодетелствана нация (НОН) съгласно правилата на СТО.

(145)

Поради изключването данните за вноса на Мозамбик не бяха използвани в първоначалните констатации, направени от Комисията в регламента за окончателните защитни мерки, относно доказателствата за наличието на увеличение на вноса (119). Това е резултат от прилагането на принципа на синхронизиране (120), според който разследващият орган не може да вземе предвид в анализа си държава на произход, изключена от прилагането на мярката.

(146)

Тъй като вносът от Мозамбик вече няма да бъде изключен от обхвата на мярката, Комисията трябва да преразгледа първоначалните констатации, довели до прилагането на окончателни мерки, като включи данните за вноса от Мозамбик, които вече са били налични по време на първоначалното разследване.

(147)

Що се отнася до оценката на увеличението на вноса, в таблицата по-долу е показан общият внос в ЕС, обхванат от защитната мярка за стоманата през разглеждания период в окончателния регламент за защитната мярка (2013—2017 г.), включително вноса от Мозамбик:

Таблица 14

Обем на вноса (след включването на Мозамбик) и пазарен дял

 

2013 г.

2014 г.

2015 г.

2016 г.

2017 г.

ПРП

Внос (в тонове)

18 453 646

22 011 946

26 692 843

29 283 252

30 271 064

31 476 287

Внос от Мозамбик (в тонове)

25

0

0

0

492

0

 

0,00014  %

0,00000  %

0,00000  %

0,00000  %

0,00163  %

0,00000  %

индекс 2013 г. = 100

100

119

145

159

164

171

Пазарен дял

12,78  %

14,48  %

16,97  %

17,97  %

18,19  %

18,88  %

Източник:

Евростат и отговори на въпросника от промишлеността на Съюза от 2018 г.

(148)

Вносът се е увеличил в абсолютно изражение със 71 % през първоначалния период на анализа, както и пазарният дял на вноса (от 12,78 % през 2013 г. до 18,19 % през 2017 г.).

С оглед на актуализираните данни Комисията потвърди, че първоначалната оценка на увеличения внос остава непроменена. Освен това, като се има предвид незначителният обем на вноса от Мозамбик в Съюза спрямо общия внос, Комисията реши, че първоначалните констатации относно опасността от сериозна вреда, причинно-следствената връзка, интереса на Съюза и непредвидените събития остават в сила. Актуализираният списък на развиващите се държави, включени или изключени от мярката, съдържащ Мозамбик, е част от настоящия преглед (приложение III.2).

(149)

Въз основа на гореизложената оценка новите ТК, приложими от 1 юли 2024 г. (приложение IV), ще включват вноса от Мозамбик.

7.   ОЦЕНКА НА ФУНКЦИОНИРАНЕТО НА МЯРКАТА

(150)

След като Комисията стигна до заключението, че удължаването на срока на действие на мярката е целесъобразно и че вносът от Мозамбик следва да попадне в обхвата на мярката, тя проучи дали ще са необходими технически корекции във функционирането на мярката. След подробен анализ на всички получени становища Комисията стигна до изложените по-долу заключения. Тези заключения са подредени в следващите раздели съгласно структурата в известието за започване.

7.1.   Разпределение и управление на тарифните квоти

(151)

В настоящия раздел Комисията направи анализ на развитието и моделите на използване на тарифните квоти, както и на коментарите, които страните могат да направят в това отношение. Въз основа на това тя определи дали бе обосновано от гледна точка на интереса на Съюза да се извършат корекции вследствие на промяната в обстоятелствата.

Мнения на заинтересованите страни

(152)

Някои страни (промишлеността на Съюза) поискаха да се премахне прехвърлянето на неизползвани квоти от едното в следващото тримесечие (поне за последното тримесечие) или да се ограничи прехвърлянето до максимум 4 % от ТК, неизползвани на тримесечна база, докато други страни (някои държави износителки и ползватели) поискаха неизползваните специфични за държавата квоти (СДК) да се прехвърлят към остатъчната квота за следващото тримесечие.

(153)

Освен това някои държави износителки и ползватели поискаха да се премахне системата на СДК за определени категории (или дори за всички категории) и квотите да се управляват на световно равнище в рамките на всяко тримесечие, за да се увеличи максимално използването на квотите. Други поискаха някои ТК, които понастоящем се управляват на световно равнище, да бъдат управлявани посредством СДК и остатъчни ТК.

(154)

Комисията получи също така искания за преизчисляване на всички квоти въз основа на нов референтен период, за да се отчете неотдавнашна промяна в търговските потоци, както и искания за увеличаване на размера на квотите. Някои заинтересовани страни поискаха също така да се премахнат квотите за някои държави и тези количества да се преразпределят между други държави на произход.

(155)

Промишлеността на Съюза поиска да се премахне пропорционалното разделяне на извънквотните обеми в размер на 25 % в деня на изчерпване на конкретна ТК между всички декларации, приети в този ден.

Оценка

(156)

Като предварителна забележка Комисията отбеляза, че много от гореизложените твърдения взаимно си противоречат. По-специално Комисията не откри последователно и широко обосновано твърдение, което да оправдае преразглеждането на съществуващата основна структура на управлението на ТК, по-специално по отношение на периода, използван за изчисляване на обемите на ТК, и комбинацията от СДК и остатъчни ТК в повечето категории продукти.

(157)

Защитната мярка е в сила от около шест години. Структурата на ТК се е доказала като ефективна и последователна през годините. Където е обосновано, Комисията направи необходимите корекции в управлението на квотите, за да запази ефективността им и да ги актуализира в съответствие с развитието на пазара. Съществуват обаче основни елементи от структурата на ТК, които са ключови и осигуряват предвидимост и съгласуваност на мярката, поради което Комисията не вижда причина да ги променя.

(158)

В тази връзка, както беше обяснено в предишните прегледи на мярката, ТК, независимо дали са специфични за държавата или остатъчни, бяха разпределени въз основа на резултатите от износа през референтния период на първоначалното разследване (121). Този референтен период не може да бъде променен, както предлагат редица страни, тъй като преизчисляването на всички TК въз основа на по-скорошните потоци, които са обхванати от мярката, би било в противоречие с целта за запазване на традиционните търговски потоци, съществували преди въвеждането на мярката.

(159)

Системата за тримесечно управление на ТК доказа своята ефективност за постигане на стабилност на пазара на Съюза, за избягване на цялостни внезапни скокове на вноса, които биха дестабилизирали пазара, и за осигуряване на организиран и предвидим поток на вноса през цялата година. Тази система също така позволява традиционните търговски потоци по отношение на обема и произхода да бъдат разрешени без допълнителни мита, а когато е целесъобразно, тя дава възможност на някои държави на произход да увеличат безмитния си износ над традиционните си търговски потоци (122).

(160)

Настоящата система за управление на ТК има за цел да постигне баланс между противоположни интереси. На първо място, тя работи в полза на промишлеността на Съюза, тъй като избягва внезапен поток на вноса в кратък период от време с произтичащите от това отрицателни последици за пазара. Второ, тя е от полза и за някои трети държави и някои ползватели от Съюза, които в противен случай биха били неправомерно изтласкани от пазара от други по-големи доставчици и не биха били в състояние да снабдяват ползвателите от Съюза, което на свой ред биха били възпрепятствани да купува материалите с този специфичен произход, от които се нуждаят. На последно място, тя все пак позволява на по-големите държави износителки да превишат традиционните си търговски потоци в повечето категории продукти, като получат достъп до остатъчната квота през последното тримесечие на периода, през който традиционните доставчици не са били в състояние да използват квотите.

(161)

Прилагането на някои от промените, поискани от заинтересованите страни, би нарушило сериозно баланса на интересите на заинтересованите страни и следователно би било в противоречие с общия интерес на Съюза и ефективното функциониране на мярката. Това включва искането на промишлеността на Съюза относно пропорционалното разпределение на митото в деня на изчерпване на квотата. Относно това разпоредбите на член 51, параграф 4 от Регламент за изпълнение (ЕС) 2015/2447 на Комисията за определяне на пропорционалната основа са приложими и не предвиждат никаква гъвкавост.

(162)

Освен това в своите изявления страните не са предоставили никакви доказателства по какъв начин настоящата система на ТК не би била подходяща и как различните предложени от тях корекции биха били в общ интерес на Съюза (а не само в техен индивидуален интерес) и биха били съвместими с логиката и правилното функциониране на мярката.

(163)

Поради тези причини Комисията реши, че запазването на настоящата система за управление на квотите (тримесечно управление и комбинация от специфични за всяка държава и остатъчни квоти, с изключение на малко на брой обосновани изключения в интерес на Съюза), както и запазването на пренасянето на неизползваните квоти и достъпът до остатъчната квота през последното тримесечие на годината, за която се прилагат защитните мерки (четвъртото тримесечие), продължават да бъдат целесъобразни и това е справедливо по отношение на всички заинтересовани страни.

(164)

Въпреки това, въпреки че настоящата система за управление на тарифните квоти е подходяща, Комисията все пак реши, че тя изисква някои технически корекции, за да се адаптира към последните пазарни тенденции, като например промените в търговските потоци, както и за да се подобри нейната ефективност. Тези промени ще бъдат обяснени по-долу и ще бъдат оценени заедно с някои твърдения, направени в раздел 7.2 „Изместване на традиционните търговски потоци“ и раздел 7.6 „Други промени в обстоятелствата“.

7.2.   Изместване на традиционните търговски потоци

(165)

Поради системата за прехвърляне на неизползваните квоти от едно в следващо тримесечие в рамките на годината на действие на защитната мярка (123), последното тримесечие от годината на действие на защитната мярка (април—юни) обикновено е тримесечието, в което неизползваните обеми са най-големи. С цел максимално използване на квотите в края на годината на действие на защитната мярка в регламента за окончателните защитни мерки Комисията въведе механизъм, чрез който по-големите износители, които са изчерпали своите СДК, могат да получат достъп и до остатъчните обеми на квотите през последното тримесечие.

(166)

При първия преглед на функционирането през 2019 г. Комисията отбеляза, че тази система може да доведе до неоправдано изтласкване на по-малките доставчици в остатъчните квоти. След 2019 г. тази тенденция се разпространи в повече категории. Поради това при прегледа на функционирането през 2020 г. Комисията разработи система, при която достъпът на държавите от СДК към остатъчната квота през последното тримесечие на годината на действие на защитната мярка ще се основава на действителното използване на остатъчната квота през предходните тримесечия от тези държави, за които се прилага остатъчната ТК. Тази корекция има за цел да защити потоците през последното тримесечие на по-малките доставчици, които са естествените бенефициери на остатъчните квоти (124).

(167)

С цел да се сведе до минимум изместването на традиционния произход в остатъчната квота, като същевременно продължи да се разрешава допълнителен достъп за тези категории, за които е необходимо да се гарантира максимално използване на квотата, Комисията създаде система, при която всяка категория продукти би попаднала в една от следните три различни групи, съответстващи на три различни сценария за достъп. Тази система изпълнява един от основните принципи и цели на защитната мярка, а именно да гарантира запазването на традиционните търговски потоци по отношение на произхода.

(168)

Понастоящем се прилагат следните три режима:

без достъп — когато действащите доставчици в рамките на остатъчната квота са били в състояние сами да изчерпят остатъчните квоти и са били установени ефекти на изместване през последното тримесечие;

ограничен достъп — когато традиционните доставчици са могли да използват само част от остатъчната квота, с която разполагат, и е било необходимо да се добавят доставки с друг произход, в ограничени количества, за да се изчерпят квотите;

без ограничения — когато остатъчните квоти не са били използвани в голяма степен и не са установени ефекти на изместване.

Мнения на заинтересованите страни

(169)

Нямаше твърдения по отношение на настоящата система за предоставяне на достъп на държавите от СДК към остатъчната квота от последното тримесечие на годината на действие на защитната мярка.

(170)

В този раздел промишлеността на Съюза поиска от Комисията да разследва рисковете от изместване на пазара във всички категории продукти в резултат на значителното увеличение на вноса от нови държави износителки. Това искане е разгледано отделно в раздел 7.3.

Оценка

(171)

Като цяло Комисията прие, че настоящата система се е доказала като пригодна за целта. Това гарантира, че ползвателите от Съюза увеличават максимално шансовете си за използване на остатъчната квота, както и че традиционните търговски потоци в рамките на остатъчната квота по отношение на произхода се спазват (което е в интерес и на ползвателите). Освен това Комисията не получи становища, в които да се посочва някакъв конкретен проблем във функционирането на този елемент от мярката.

(172)

Въпреки това Комисията прецени дали въз основа на последните налични данни е имало изместване на остатъчната квота през последното тримесечие. Тази оценка беше направена въз основа на данните за вноса и използването на квотите по държава на произход и категория от 1 април 2023 г. до 31 март 2024 г.

(173)

Въз основа на тази оценка Комисията стигна до заключението, че настоящата система следва да остане в сила. Въпреки това Комисията смята, че тя може да бъде опростена по начин, който да осигури предвидимост за пазарните оператори и да предотврати евентуално изместване в бъдеще. Съответно Комисията реши, че функционирането на мярката следва да бъде модулирано, като се разрешат два режима вместо настоящите три. Първият режим, „без достъп“, би се прилагал за тези категории, при които средното използване на остатъчното количество в дадена категория е много високо. Вторият режим, „достъп“, ще се прилага за другите категории и ще позволява достъп до остатъка през последното тримесечие за обемите, които не са били използвани средно от държавите износителки, които са имали право на достъп до остатъка в рамките на ТК. В няколко категории продължава да се прилага специален режим.

Корекция

(174)

Въз основа на това режимите за достъп за всяка категория продукти бяха адаптирани, както следва (за конкретните обеми вж. приложение I (IV.3 към настоящия регламент):

Без достъп: 3Б, 14, 16, 20, 26.

Достъп: 2, 3A, 4A, 5, 6, 9, 10, 12, 13, 15, 18, 19, 21, 22, 24, 25Б, 27, 28.

(175)

Категориите, за които тази система не се прилага (в съответствие с принципите, приложени в предишния преглед на функционирането), са следните:

Специален режим: 1 и 4Б.

Настоящият режим, който предоставя достъп до остатъчната квота през последното тримесечие на държавите със СДК, с таван от 30 % за държава износител, продължава да бъде подходящ, за да се гарантира достатъчно разнообразие от източници на доставки, като същевременно се избягват ефектите на изместване от пазара чрез прекомерен допълнителен внос извън традиционните търговски потоци.

Управление на световно равнище: 7, 8, 17, 25A.

Възможността за достъп през четвъртото тримесечие не е приложима, тъй като няма държави, изнасящи в рамките на специфична за държавата квота.

(176)

Като цяло чрез тази характеристика мярката ще продължи да позволява достъп до остатъчната квота през последното тримесечие за по-голямата част от категориите продукти. В същото време системата гарантира, че допълнителните обеми, които някои държави могат да изнасят в рамките на тази система, не изместват неправомерно държавите без СДК. Отсега нататък държавите, за които по принцип не съществува риск от изместване, ще бъдат защитени и срещу евентуална внезапна бъдеща промяна в търговските потоци в съответствие със средното използване на остатъчните ТК през текущата година на действие на защитната мярка. Тази система осигурява широк достъп на ползвателите до наличните обеми, като същевременно запазва ефективността на мярката по отношение на производителите от Съюза. Поради това настоящата система е най-подходящото решение в интерес на Съюза като цяло.

7.3.   Корекции за подобряване на ефективността на мярката в някои остатъчни ТК

Коментари от заинтересованите страни

(177)

Комисията реши, че е необходимо да се направи съвместна оценка на някои искания, отправени съгласно раздел 7.1 (Разпределяне и управление на тарифните квоти), раздел 7.2 (Изместване на традиционните търговски потоци) по-горе и раздел 7.6 (Други промени в обстоятелствата). Това е така, защото основната причина, която мотивира тези твърдения, изглежда е една и съща.

(178)

По същество твърденията се отнасяха до промяна в модела на търговските потоци в няколко категории продукти, при която износители, които не са изнасяли значителни количества през референтния период (2015—2017 г.) и поради това не са им били разпределени специфични за държавата квоти, са навлизали на пазара на Съюза чрез някои остатъчни квоти в значителни обеми.

(179)

Страните заявиха, че тази промяна в схемите на търговските потоци може да се смята за промяна в обстоятелствата с дълготраен характер, тъй като тези нови износители са предприели значително увеличение на производствения си капацитет през последните години. Твърди се, че тези потоци изтласкват друг внос с произход от остатъчните квоти и заинтересованите страни предложиха изменения в управлението на тарифните квоти. Тези предложени промени включваха създаването на СДК за защита на определени потоци в остатъчните квоти, създаването на нови режими за предотвратяване на потреблението на ТК от определен произход през всички тримесечия, прехвърлянето на неизползвани количества към остатъчните квоти през следващото тримесечие и разделянето на категории или установяването на таван в остатъчните квоти.

Оценка

(180)

Комисията анализира потоците на вноса в рамките на остатъчните квоти в редица категории, за които заинтересованите страни са представили твърдения.

(181)

Чрез анализа се потвърди, че последните промени на пазара са довели до значително намаляване на износа на традиционните доставчици за Съюза в рамките на остатъчните квоти в някои категории, докато износът от нови държави на произход се е увеличил в рамките на същите остатъчни квоти. Тази промяна в търговските потоци води до редица отрицателни последици за функционирането на мярката в някои категории, както ще бъде обяснено по-долу.

(182)

Комисията установи, че твърденията са основателни за две категории продукти. В резултат на това беше необходимо адаптиране на функционирането на мярката, за да се гарантира нейната ефективност и запазването на традиционните търговски потоци в интерес на Съюза.

а)   Продукти от категория 1 — Горещовалцовани ламарини и ленти от нелегирани и други легирани стомани

(183)

Категорията продукти 1 (горещовалцовани плоски продукти, „ГВПП“) като цяло е много важна категория продукти в рамките на защитната мярка по различни причини. Тя постоянно представлява най-големия дял от вноса (8,5 милиона тона през 2023 г.), което представлява 31 % от общия внос по мярката през 2023 г. Тя също така представлява 34 % от общото производство на промишлеността на Съюза и около 25 % от продажбите на вътрешния пазар по отношение на обема. Тази категория има много приложения и се смята за вид стока и следователно е особено чувствителна към промени в цените. ГВПП могат да се използват като краен продукт, наред с другото, в строителството или автомобилостроенето, но също така се използват и като входящ ресурс за производството на други продукти надолу по веригата, а именно категория продукти 2 (студеновалцовани плоски продукти), които след това могат да бъдат допълнително преработени например в категория 4 (ламарини с метално покритие), които на свой ред могат да бъдат преработени в категория 5 (стоманени продукти с органично покритие). ГВПП се използват и като входящ ресурс за производството на някои тръби. Ето защо, поради тежестта им в общото производство на разглеждания продукт в Съюза и взаимовръзката му с няколко други категории продукти, развитието на тази категория е от особено значение за ефективността на защитната мярка.

(184)

Следователно, поради особената важност на тази категория, ефективното управление на ТК за нея увеличава шансовете за ефективна мярка като цяло. В резултат на това тя е подложена на специален контрол и функционирането ѝ е преразглеждано няколко пъти в предишни прегледи, за да се адаптира управлението ѝ към преобладаващите пазарни условия.

(185)

Освен това остатъчната квота от тази категория е най-голямата индивидуална ТК по мярката с първоначално налични около 1 милион тона всяко тримесечие.

(186)

Що се отнася до настоящата ситуация, от октомври 2023 г. насам (четири последователни тримесечия (125)), остатъчните ТК неизменно се изчерпват на първия ден от тримесечието.

(187)

Това доведе до дисбаланс на пазара през останалата част от тези тримесечия, тъй като веднага бяха предоставени много големи количества, което породи значителен натиск от вноса.

(188)

Натискът от вноса е особено силен в тази категория продукти, тъй като вносът продължава да нараства въпреки цялостния значителен спад на потреблението на стомана в Съюза. Всъщност пазарният дял на вноса в тази категория продукти достигна 30 % през 2023 г., което е значително над средната стойност за разглеждания продукт като цяло.

(189)

Явлението на ранното изчерпване е причинено по-специално от много силното навлизане на Виетнам и Египет, които са започнали да изнасят продукти от категория 1 за Съюза едва през втората половина на 2022 г. и до края на 2023 г. са съставлявали повече от 45 % от вноса в рамките на тази ТК. В резултат на това в някои от тези тримесечия други по-малки, но исторически присъстващи държави износителки в тази категория, като например Швейцария, бяха изместени.

Image 6

Източник:

База данни за тарифните квоти на ГД „Данъчно облагане и митнически съюз“, * До 5.4.2024 г.https://ec.europa.eu/taxation_customs/dds2/taric/quota_consultation.jsp

(190)

С цел да се постигне по-голяма стабилност на пазара в тази важна категория продукти и по този начин да се гарантира, че ефективността на мярката не се подкопава от развитието на пазара, Комисията реши, че е целесъобразно да се направи корекция.

Корекция

(191)

Въз основа на гореизложеното Комисията реши, че най-подходящото решение е налагането на ограничение на максималния обем, който една държава може да изнася в рамките на остатъчната тарифна квота на тримесечна основа.

(192)

След внимателно разглеждане на всички засегнати интереси, включително тези на засегнатите държави износителки и техните ползватели от Съюза, Комисията реши, че е целесъобразно (126) да се определи таван от 15 % за всяка отделна държава над първоначално наличния обем на ТК за всяко тримесечие.

(193)

Това равнище на ограничение гарантира, от една страна, че навлизането на вноса през първия ден на тримесечието ще бъде ограничено по отношение на обемите в рамките на остатъчните ТК, като по този начин ще се намали натискът от вноса върху пазара. От друга страна, това ще позволи на най-засегнатите държави износителки да продължават да изнасят съответните обеми, над техните традиционни търговски потоци преди защитната мярка, а като цяло — и обемите, изнесени през първите години съгласно защитната мярка. Също така това защитава интересите на онези ползватели и държави износителки от Съюза, които постоянно са били измествани от пазара.

(194)

Комисията прие, че тази корекция не представлява риск за наличието на категория продукти 1 на пазара на Съюза поради редица причини. Първо, има значителни неизползвани СДК от други големи доставчици, както и има други доставчици, които могат да увеличат до известна степен присъствието си в рамките на остатъчните ТК. Второ, промишлеността на Съюза разполага с капацитет за увеличаване на вътрешното си производство, както е показано в таблица 5. Това ще допринесе за увеличаване на използването на капацитета до по-здравословни равнища, което от своя страна ще помогне на промишлеността на Съюза да подобри общите си икономически резултати. И накрая, като се имат предвид прогнозните пазарни перспективи, изглежда малко вероятно комбинираните обеми на неизползваните СДК плюс наличния капацитет на производителите от Съюза да не са достатъчни, за да се задоволи търсенето в бъдеще.

(195)

Поради тези причини Комисията сметна, че корекцията е в интерес на Съюза като цяло, тъй като подобрява функционирането на мярката, като увеличава нейната ефективност, като същевременно помага да се избегне неоправдано изместване и осигурява достатъчно разнообразие на доставките за ползвателите от Съюза.

б)   Продукти от категория 16 — Валцдрат от нелегирани и други легирани стомани

(196)

В допълнение към продуктите от категория 1 Комисията също така установи, че промяна в модела на вноса е нарушила баланса на произхода в остатъчните ТК на продуктите от категория 16, като по този начин е оказала отрицателно въздействие върху функционирането на мярката. В тази категория през две от последните три оценявани тримесечия остатъчните ТК са започнали да се запълват през първите дни на тримесечието (127).

(197)

Оценката на Комисията показа, че като цяло до тримесечието юли—септември 2023 г. е имало различни държави износителки, които редовно са изчерпвали остатъчните ТК. Делът на вноса по държави варира в зависимост от тримесечието. Алжир използва средно (128) 39 % от общия остатъчен обем на ТК, Босна и Херцеговина — около 23 %, Корея — 9 %, а Япония — 7 %. Няколко други държави са използвали средно останалите 20 %.

(198)

При разработването на окончателната защитна мярка и при различните прегледи на функционирането Комисията се стремеше да запази традиционните търговски потоци по отношение на обема и произхода. Целта за запазване на традиционните обеми беше постигната чрез изчисляване на ТК въз основа на минали търговски потоци, докато целта за запазване на традиционния произход беше постигната чрез установяване на СДК.

(199)

По-малките традиционни държави доставчици, които не отговарят на условията за СДК в дадена категория продукти, обаче са потенциално изложени на внезапни и резки промени в търговските потоци в рамките на съответните им остатъчни ТК. Именно това е положението, с което се сбъскаха някои държави износителки в категория продукти 16 и което им попречи да продължат да изнасят значителни обеми във вреда на своите ползватели от Съюза.

Image 7

Източник:

База данни за тарифните квоти на ГД „Данъчно облагане и митнически съюз“, * До 5.4.2024 г.https://ec.europa.eu/taxation_customs/dds2/taric/quota_consultation.jsp

(200)

От тримесечието юли—септември 2023 г. съставът на произхода се промени рязко в рамките на остатъчните ТК в тази категория продукти, като Малайзия и Египет внезапно са започнали да изнасят много големи количества. Общото им средно използване на тази ТК преди това тримесечие е било 0 %. Въпреки това през последните три тримесечия, за които са били налични пълни данни, техният общ среден дял във вноса е достигнал 76 %. Това доведе до значително намаляване на безмитния внос от всички останали държави износителки, които преди това имаха стабилно присъствие на пазара на Съюза. Всъщност някои от тях на практика спряха да изнасят в рамките на тази ТК. По-специално делът на Босна и Херцеговина в използването на ТК спадна до 2 %, на Корея — до 4 %, на Япония — до 1 %, а на други държави — до 1 %.

(201)

Следователно агресивното навлизане на пазара на Съюза от страна на Малайзия и Египет очевидно изтласква износ с друг произход, който редовно се осъществява в рамките на тази тарифна квота, като значително намали неговото присъствие (Алжир) или почти го елиминира напълно (напр. Босна и Херцеговина, Япония, Корея) в тяхна и на ползвателите от Съюза вреда.

Корекция

(202)

Въз основа на горепосочените констатации Комисията реши, че ограничаването на максималния обем на безмитния внос по държави на произход и на тримесечие е най-подходящото действие за възстановяване на по-балансирано разпределение на произхода на вноса в тази остатъчна тарифна квота и следователно за гарантиране на по-добро функциониране на мярката. Комисията сметна за целесъобразно това ограничение да бъде 15 % за отделна държава от първоначално наличната тарифна квота в началото на всяко тримесечие.

(203)

С тази корекция Комисията се стреми да предотврати неоправданото изместване на по-малките традиционни източници на доставки и следователно да гарантира наличието на обеми от тези източници за ползвателите от Съюза. От друга страна, таванът от 15 % ще продължи да позволява на най-засегнатите държави износителки да продължат да изнасят безмитно съответните количества значително над традиционните си равнища, които в някои случаи не са съществували. Също така това би позволило на ползвателите от Съюза достатъчно разнообразие на произхода. И накрая, като се имат предвид последователните резултати в миналото на други държави в рамките на остатъчната тарифна квота, Комисията смята, че е разумно да се приеме, че остатъчната тарифна квота в тази категория ще продължи да се използва изцяло.

(204)

Комисията смята, че тази корекция е в интерес на Съюза, тъй като дава основание за наличието на различни източници на доставки за ползвателите от Съюза и същевременно предотвратява смущения в потоците в полза на стабилността на пазара.

7.4.   Актуализиране на списъка на развиващите се държави – членки на СТО, изключени от обхвата на мярката поради най-новите данни за равнището на вноса

(205)

Съгласно точка 2.В от известието за започване Комисията съобщи, че ще разгледа дали вносът от развиваща се държава — членка на СТО, е надвишил прага от 3 % през съответния период (а именно 2023 г.), и ако е необходимо, ще актуализира списъка на развиващите се държави — членки на СТО, и които следва да бъдат включени в обхвата на мярката или изключени от този обхват.

Мнения на заинтересованите страни

(206)

Няколко страни поискаха актуализиране на списъка на развиващите се държави — членки на СТО, изключени от обхвата на мярката, като се използват най-новите данни за вноса. Освен това промишлеността на Съюза поиска обемът на вноса от Украйна да бъде изключен от данните, използвани при изчисленията за определяне кои развиващи се държави — членки на СТО се изключват от обхвата на мярката.

Оценка

(207)

Съгласно член 9 от Споразумението на СТО за защитни мерки и член 18 от основния регламент за защитните мерки, защитна мярка не се прилага срещу продукт с произход от развиваща се държава — членка на СТО, докато делът му във вноса остава под 3 % от общия внос в дадена категория продукти. Ако делът на вноса на всички развиващи се държави — членки на СТО, който е под прага от 3 %, представлява повече от 9 % от общия внос в дадена категория, защитната мярка се прилага за всички развиващи се държави — членки на СТО. Комисията редовно преразглежда и актуализира списъка на развиващите се държави.

(208)

Последното актуализиране на списъка беше извършено през юни 2023 г. в контекста на разследването в рамките на прегледа с цел оценка на евентуално предсрочно прекратяване на защитната мярка (129). Както и при предишни разследвания в рамките на прегледа, Комисията актуализира списъка на развиващите се държави, които са обект на мярката и са изключени от нея, въз основа на изчисление на техния дял във вноса, като използва най-новите налични консолидирани данни за вноса, т.е. статистическите данни за вноса за 2023 г. (130) Не беше сметнато за целесъобразно да се правят промени в методологията, следвана при предишни прегледи.

Корекция

(209)

Промените, произтичащи от това актуализиране, които са приложими от 1 юли 2024 г., са следните (актуализирана таблица в приложение II (III.2) към настоящия регламент:

Всички развиващи се държави са включени в категории 5 и 24, тъй като сумата от всички дялове на вноса през 2023 г., които са били под 3 %, е по-висока от 9 %;

Албания е включена в категория 28;

Бразилия е изключена от категории 1 и 2;

Китай е включен в категории 4Б, 13 и 17 и е изключен от категории 2, 3А, 7 и 15;

Индия е включена в категории 25А, 27 и е изключена от категории 16 и 17;

Индонезия е изключена от категория 9;

Казахстан е изключен от категория 19;

Малайзия е изключена от категория 9;

Северна Македония е изключена от категория 26;

Оман е изключена от категория 13;

Южна Африка е изключена от категория 4A;

Тунис е включен в категория 4А;

Турция е включена в категория 7;

Обединените арабски емирства са включени в категория 25А;

Виетнам е включен в категория 2 и изключен от категория 26.

7.5.   Равнище на либерализация

(210)

Съгласно правилата на СТО (131) и ЕС (132), член на СТО, който прилага защитна мярка, я либерализира постепенно след една година от налагането ѝ на редовни интервали през периода на прилагане. Целта на либерализацията е постепенно да се позволи по-голяма конкуренция при вноса на пазара, докато местната промишленост се приспособява към повишеното равнище на вноса.

(211)

Правото на СТО не установява конкретни изисквания относно формата или конкретния темп на либерализация, освен че тази либерализация следва да се извършва постепенно на редовни интервали през периода на прилагане.

(212)

От 2019 г. насам защитната мярка на ЕС за стоманата се либерализира ежегодно, като целесъобразността на процента на либерализация е оценявана и променяна няколко пъти (133). Настоящият годишен процент на либерализация от юли 2022 г. насам е 4 %.

(213)

В рамките на разследването Комисията се ангажира да прецени дали настоящото равнище на либерализация остава подходящо или следва да бъде преразгледано.

Мнения на заинтересованите страни

(214)

Някои заинтересовани страни (по-специално производители износители и ползватели от Съюза) поискаха от Комисията да увеличи равнището на либерализация над 4 %. Някои производители износители заявиха, че позицията на промишлеността на Съюза е стабилна, и твърдяха, че не е имало отклоняване на търговията или че рискът от него е намалял. Промишлеността на Съюза поиска намаляване на темпа на либерализация въз основа на данни за намалени равнища на потребление и перспективи за предстоящите месеци. На тази основа промишлеността на Съюза твърди, че няма да има риск от недостиг на пазара на Съюза.

Оценка

(215)

За да определи целесъобразността на сегашното равнище на либерализация, Комисията извърши както ретроспективен анализ, така и анализ, ориентиран към бъдещето.

(216)

Що се отнася до ретроспективната оценка, данните показват, че процентът на либерализация изпреварва развитието на потреблението. Въпреки че ТК са увеличени с почти 25 % (включително увеличението с 5 %, приложимо от февруари 2019 г. насам), потреблението е намаляло с -17 % за същия период. Следователно тези противоположни тенденции значително увеличиха разликата между равнището на ТК и пазарното търсене.

(217)

Що се отнася до оценката, ориентирана към бъдещето, както е обяснено в раздел 3.2.2, буква з) по-горе, пазарът на стомана показа ясни признаци на забавяне. Потреблението на стомана на световно равнище отбеляза спад от –1,1 % (134) през 2023 г. в сравнение с предходната година. В Съюза потреблението е намаляло с много по-силен темп — -6 % (135). Последните пазарни перспективи за световното потребление на стомана предвиждат само минимално възстановяване от +1,7 % през 2024 г. (едва достигащо стойностите от 2022 г.) и от +1,2 % през 2025 г. (в резултат на което равнищата на потребление ще останат под обемите от 2021 г.). Както е показано в раздел 3.2.2, буква з), перспективите за пазара на Съюза се очаква да следват подобна тенденция.

(218)

Въпреки че равнищата на използване на ТК варират в различните държави и категории, в края на всяка година на действие на защитната мярка са останали неизползвани значителни количества и това продължава да е така и през текущата шеста година на действие на защитната мярка (136).

(219)

С оглед на неотдавнашните отрицателни тенденции и перспективи за потреблението на стомана в света и на пазара на стомана в Съюза и факта, че тарифните квоти са широко достъпни за всички категории продукти, Комисията реши, че не е в интерес на Съюза да се увеличи допълнително настоящата голяма разлика между темпа на увеличение на обема на ТК и този на потреблението на стомана.

Корекция

(220)

С оглед на постоянно увеличаващата се разлика между потреблението (включително очакваното потребление) и обемите на тарифните квоти и съществуващите високи равнища на натиск от вноса, които е много вероятно да продължат, Комисията реши, че запазването или увеличаването на ставката от 4 % би подкопало сериозно ефективността на мярката. Освен това Комисията потвърди, че има достатъчно налични ТК като цяло за всички категории продукти.

(221)

В този контекст Комисията прие, че определянето на стойността на либерализация от 1 % е подходящо, за да се гарантира ефективността на мярката.

(222)

Следователно от 1 юли 2024 г. ТК ще продължат да се увеличават с 1 % годишно за всички категории продукти. Конкретните обеми за периода 1 юли 2024 г.—30 юни 2026 г. (на тримесечна база) са посочени в приложение IV.1 към настоящия регламент.

(223)

Заедно с другите корекции, представени в настоящия регламент, този процент на либерализация ще допринесе за подобряване на ефективността на мярката в период, в който пазарът на Съюза изпитва значително напрежение, предизвикано от вноса, причинено от отрицателното въздействие на свръхкапацитета и произтичащите от него реакции в целия свят, в контекста на слабо търсене. Ползвателите от Съюза ще продължат да разполагат с достатъчно безмитни обеми в рамките на съществуващите ТК.

7.6.   Други промени в обстоятелствата, които могат да наложат корекция на равнището или разпределението на тарифната квота

(224)

В известието за започване Комисията посочи, че в обхвата на твърденията по тази глава попадат всички други въпроси, които не попадат в обхвата на раздели 7.1—7.2 и 7.4—7.5 по-горе, доколкото те се отнасят до трайни промени в обстоятелствата в сравнение със ситуацията, преобладаваща по време на първоначалното разследване — чиито последици може да се наложи да бъдат преразгледани и могат да обосноват, наред с другото, корекция на равнището или разпределението на тарифните квоти в конкретни категории продукти. От заинтересованите страни беше поискано да предоставят достатъчно доказателства в подкрепа на твърденията си, както и конкретни предложения за начини за справяне с евентуални промени, засягащи дадена категория продукти.

Мнения на заинтересованите страни

(225)

Получените в това отношение искания могат да бъдат разделени на два вида. Първият вид се отнася до трайни промени в търсенето на определени категории продукти, а вторият вид — до трайни промени по отношение на нови държави доставчици.

а)   Повишено търсене на определени категории

(226)

Исканията от този вид се отнасяха до промени в продуктовия обхват, обикновено премахване на категории продукти от обхвата на мярката, увеличаване на разпределените ТК или предоставяне на специфична за държавата квота за определен произход въз основа на прогнози за бързо нарастване на търсенето на определена категория и когато се твърди, че промишлеността на Съюза не е в състояние да доставя достатъчни количества.

Оценка

(227)

В това отношение представените от заинтересованите страни доказателства не обосноваха никаква корекция въз основа на твърденията, направени във връзка с промени в обстоятелствата. Твърденията обикновено се отнасяха до конкретен произход в рамките на определени категории продукти. Във всички случаи е имало налични безмитни обеми през последните три тримесечия (юли 2023 г.—март 2024 г.). Поради това такива твърдения не бяха в съответствие с общия интерес на Съюза, а по-скоро се отнасяха до специфичните предпочитания на определени заинтересовани страни. Твърденията относно наличието на доставки от производителите от Съюза също бяха до голяма степен оборени от промишлеността на Съюза и Комисията реши, че наличните доказателства в досието, включително използването на ТК, не подкрепят твърденията относно потенциален недостиг на стомана.

Заключение

(228)

Поради това Комисията стигна до заключението, че няма достатъчно доказателства, които да обосновават корекции във функционирането на защитната мярка за стоманата въз основа на промени в обстоятелствата, дължащи се на предполагаемо бъдещо повишено търсене в определени категории продукти.

б)   Промени в търговските потоци — нови държави износителки

(229)

Редица страни (промишлеността на Съюза, износителите и ползвателите) изтъкнаха, че са настъпили промени в търговските потоци и че това представлява промяна в обстоятелствата с дълготраен характер. Според някои страни (промишлеността на Съюза) тази промяна в търговските потоци е резултат от нова и сложна регионална динамика на свръхкапацитета от стомана в световен мащаб, която би наложила промени в управлението на ТК.

(230)

Твърдения, свързани с промяната на търговските потоци, бяха направени и в раздел 7.1 (Разпределение и управление на ТК) и раздел 7.2 (Изместване на традиционните търговски потоци) по-горе.

(231)

Заинтересованите страни заявиха, че макар някои специфични за всяка държава квоти да остават до голяма степен неизползвани в определени категории продукти, на пазара на Съюза чрез остатъчните квоти навлизат нови потоци. В резултат на това те поискаха от Комисията да направи някои корекции в управлението на ТК.

Оценка

(232)

При разследването Комисията установи нови търговски потоци, навлизащи на пазара за определени категории продукти. Комисията разгледа тези твърдения с корекциите, описани в раздел 7.3 по-горе.

8.   ПРОМЯНА НА КОДОВЕТЕ ПО КН В КАТЕГОРИИТЕ ПРОДУКТИ 22, 24 И 26

(233)

На 1 януари 2022 г., в резултат на актуализациите (137) на митническата номенклатура на Съюза (КН), някои кодове по КН, отнасящи се до стоманените тръби, попадащи в обхвата на защитните мерки за стоманата, бяха променени (138). Засегнатите категории продукти са 22 (безшевни тръби от неръждаема стомана), 24 (други безшевни тръби) и 26 (други заварени тръби).

(234)

Тази промяна не беше отразена в последния преглед на мярката (139) и в резултат на това обемът на вноса, използван при това преразглеждане за целите на изчисляването на списъка на развиващите се страни, за тези категории не беше напълно точен.

(235)

В резултат на това списъкът на развиващите се държави, за които се прилага мярката от 1 юли 2023 г., оказа съществено въздействие в две от трите категории, посочени по-горе. Ако Комисията беше използвала актуализираните кодове по КН в последния си преглед , промените в списъка на развиващите се държави по отношение на списъка, действително публикуван на 1 юли 2023 г. до 30 юни 2024 г., щяха да бъдат следните:

категория 24: щеше да бъде достигнат прагът от 9 % за развиващите се държави. Следователно всички развиващи се държави, които изнасят в тази категория, следваше да бъдат обект на мярката от 1 юли 2023 г.

кагетогия 26: вносът от Северна Македония и Виетнам щеше да бъде под индивидуалния праг от 3 % и поради това следваше да бъде изключен от мярката от 1 юли 2023 г.

(236)

Промените в списъка на развиващите се държави, за които се прилага мярката, в резултат на промяната на кодовете, са обобщени, както следва:

 

 

 

КАКТО Е ПУБЛИКУВАНО

 

КОРИГИРАНО

Държава/Група продукти

22

24

26

 

Държава/Група продукти

22

24

26

Аржентина

 

X

 

 

Аржентина

 

X

 

Бразилия

 

X

 

 

Бразилия

 

X

 

Китай

X

X

X

 

Китай

X

X

X

Египет

 

 

 

 

Египет

 

X

 

Индия

X

X

X

 

Индия

X

X

X

Индонезия

 

 

 

 

Индонезия

 

X

 

Казахстан

 

 

 

 

Казахстан

 

X

 

Малайзия

 

 

 

 

Малайзия

 

X

 

Мексико

 

X

 

 

Мексико

 

X

 

Молдова

 

 

 

 

Молдова

 

X

 

Северна Македония

 

 

X

 

Северна Македония

 

X

 

Оман

 

 

 

 

Оман

 

X

 

Турция

 

 

X

 

Турция

 

X

X

Украйна

X

X

 

 

Украйна

X

X

 

Обединени арабски емирства

 

X

 

 

Обединени арабски емирства

 

X

 

Виетнам

 

 

X

 

Виетнам

 

X

 

Всички други развиващи се държави

 

 

 

 

Всички други развиващи се държави

 

X

 

(237)

Актуализираният списък на развиващите се държави, за които се прилага мярката, приложим в периода 1 юли 2023 г. — 30 юни 2024 г., се съдържа в приложение III (III.2) към настоящия регламент.

(238)

Практическите последици от тези промени в списъка на развиващите се държави, за които се прилага мярката от 1 юли 2023 г. до 30 юни 2024 г., са следните:

За категория 24 фактът, че от 1 юли 2023 г. всички развиващи се държави следваше да бъдат обект на мярката, няма практическо значение. Всички държави, които е следвало да бъдат обект на мярката, са щели да изнасят чрез остатъчната квота. Остатъчната квота така и не беше изчерпана от 1 юли 2023 г. насам, а оставащите обеми в края на периода бяха достатъчно големи, за да покрият общия обем на износа с произход от развиващите се държави — членки на СТО, който следваше да бъде включен в тази категория. Следователно, както при стария, така и при новия код, никоя от държавите, които е следвало да бъдат включени, не би трябвало да плаща мита.

За категория 26 е налице двоен ефект, произтичащ от използването на остарели кодове. Това е така, защото остатъчната квота беше изчерпана за две тримесечия след 1 юли 2023 г.  (140) От една страна, според информация от ГД „Данъчно облагане и митнически съюз“  (141) за определени видове внос от Северна Македония и Виетнам е платено 25 % мито в резултат на запълване на остатъчната безмитна квота. От друга страна, фактът, че износът на тези две държави е бил неправомерно отчетен в рамките на остатъчната квота, е довел до изчерпване на тази квота и следователно други износители е трябвало да платят неправомерно мита. За текущото тримесечие все още не е известно дали остатъчната квота за категория 26 ще бъде изчерпана.

(239)

Въз основа на гореизложеното Комисията признава правото на вносителите, които са платили мита за категория 26 от 1 юли 2023 г. до 31 декември 2023 г.за вноса от определени държави, да поискат възстановяване на тези мита от националните митнически органи в съответствие с приложимото митническо законодателство. Тези държави са следните:

Тримесечие 1.7.2023 г.—30.9.2023 г.: Босна и Херцеговина, Канада, Израел, Индия, Япония, Северна Македония, Южна Корея, Сингапур, Съединените щати, Сърбия и Виетнам.

Тримесечие 1.10.2023 г.—31.12.2023 г.: Австралия, Босна и Херцеговина, Канада, Индия, Япония, Южна Корея, Нова Каледония, Северна Македония, Сингапур, САЩ, Косово, Сърбия и Виетнам.

(240)

Приемането на искания за възстановяване за текущото тримесечие (1 април 2024 г.—30 юни 2024 г.) ще подлежи на допълнителна проверка дали плащането на мита е следствие от това, че Комисията не е отразила новите кодове в изчисленията на развиващите се държави, или не.

(241)

С оглед на член 109 от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 на Европейския парламент и на Съвета (142), когато дадена сума трябва да бъде възстановена вследствие на решение на Съда на Европейския съюз, лихвата, която трябва да бъде платена, следва да съответства на лихвения процент, прилаган от Европейската централна банка за нейните основни операции по рефинансиране и публикуван в серия C на Официален вестник на Европейския съюз на първия календарен ден на всеки месец.

9.   ОКОНЧАТЕЛНИ ЗАБЕЛЕЖКИ

(242)

Настоящият регламент за изменение на текущата защитна мярка е в съответствие и със задълженията, произтичащи от двустранните споразумения, подписани с определени трети държави.

(243)

Мерките, предвидени в настоящия регламент, са в съответствие със становището на Комитета по защитните мерки, създаден съгласно член 3, параграф 3 от основния регламент на ЕС за защитите мерки и съответно член 22, параграф 3 от Регламент (ЕС) 2015/755,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Регламент (ЕС) 2019/159 се изменя, както следва:

1.

Член 1, параграф 2 се изменя, както следва:

„2.   За всяка от разглежданите категории продукти, с изключение на категории продукти 7, 8, 17 и 25А, част от всяка тарифна квота се разпределя на държавите, посочени в приложение IV.“

2.

Член 1, параграф 3 се изменя, както следва:

„3.   Оставащата част от всяка тарифна квота, както и тарифната квота за категории продукти 7, 8, 17 и 25А, се разпределят по реда на постъпване въз основа на тарифна квота, определена поравно за всяко тримесечие от периода на налагане.“

3.

Член 1, параграф 5 се изменя, както следва:

„5.   Когато съответната тарифна квота по параграф 2 е изчерпана за конкретна държава, вносът от нея за някои категории продукти може да бъде осъществяван в рамките на оставащата част от тарифната квота за същата категория продукти. Тази разпоредба се прилага само през последното тримесечие на всяка година от прилагането на окончателната тарифна квота. За категории продукти 3Б, 14, 16, 20 и 26 няма да бъде разрешен допълнителен достъп до оставащата част от тарифната квота. За категории продукти 2, 3A, 4A, 5, 6, 9, 10, 12, 13, 15, 18, 19, 21, 22, 24, 25Б, 27 и 28 ще бъде разрешен само достъпът до определен обем в рамките на тарифната квота, първоначално наличен през последното тримесечие. За категории продукти 1 и 4Б не се допуска нито една държава износителка да използва самостоятелно повече от 30 % от обема на остатъчната тарифна квота, първоначално наличен през последното тримесечие на всяка година от прилагането на мерките.“

4.

В член 1 се добавя параграф 7:

„7.   За държави, които внасят през квотата „Други държави“ от категории продукти 1 и 16, се прилага максимален обем на вноса от 15 % на държава от наличната безмитна квота в началото на тримесечието, определено в приложение IV.1 към настоящия регламент. Максималният обем на вноса се прилага за държави, които нямат специфична за всяка държава квота, и е приложим за всички тримесечия.“

5.

В член 2, параграф 2, второто изречение се заличава.

6.

Член 6, параграф 2 се заличава.

7.

В член 10 втора алинея се изменя както следва:

 

„Той се прилага до 30 юни 2026 г. “

8.

Приложение IV се изменя с приложение I към настоящия регламент.

9.

От 1 юли 2024 г. приложение III.2 се заменя с приложение II към настоящия регламент.

10.

От 1 юли 2023 г. до 30 юни 2024 г. приложение III.2 се заменя с приложение III към настоящия регламент.

Член 2

1.   Всички защитни мита, платени във връзка с вноса в Съюза на продукти от категория 26 („други заварени тръби“) от 1 юли 2023 г. до 31 декември 2023 г. с произход от държавите, посочени в параграф 2, се възстановяват или опрощават в съответствие с приложимото митническо законодателство.

2.   Произходът на вноса, предмет на параграф 1, е следният:

за тримесечие 1.7.2023 г.—30.9.2023 г.: Босна и Херцеговина, Канада, Израел, Индия, Япония, Северна Македония, Южна Корея, Сингапур, Съединените щати, Сърбия и Виетнам.

за тримесечие 1.10.2023 г.—31.12.2023 г.: Австралия, Босна и Херцеговина, Канада, Индия, Япония, Южна Корея, Нова Каледония, Северна Македония, Сингапур, САЩ, Косово, Сърбия и Виетнам.

3.   Възстановяването или опрощаването на митата, платени за внос, осъществен от 1 април 2024 г. до 30 юни 2024 г., подлежи на допълнителна проверка на искането за възстановяване. Митническите органи във всяка държава членка се свързват с Европейската комисия, преди да разрешат всяко искане за възстановяване или опрощаване.

4.   Исканията за възстановяване или опрощаване се отправят към националните митнически органи в съответствие с приложимото митническо законодателство.

Член 3

Настоящият регламент влиза в сила в деня след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз. Той се прилага от 1 юли 2024 г.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на 24 юни 2024 година.

За Комисията

Председател

Ursula VON DER LEYEN


(1)  Регламент (ЕС) 2015/478 на Европейския парламент и на Съвета от 11 март 2015 г. относно общите правила за внос (ОВ L 83, 27.3.2015 г., стр. 16).

(2)  Регламент (ЕС) 2015/755 на Европейския парламент и на Съвета от 29 април 2015 г. относно общия режим за внос от някои трети държави (ОВ L 123, 19.5.2015 г., стр. 33).

(3)  Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/159 на Комисията от 31 януари 2019 г. за налагане на окончателни защитни мерки срещу вноса на някои стоманени продукти (ОВ L 31, 1.2.2019 г., стр. 27).

(4)  Регламент за изпълнение (ЕС) 2021/1029 на Комисията от 24 юни 2021 г. за изменение на Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/159 на Комисията за удължаване на срока на действие на защитната мярка по отношение на вноса на някои стоманени продукти ОВ L 225 I, 25.6.2021 г., стр. 1.

(5)  Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/1590 на Комисията от 26 септември 2019 г. за изменение на Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/159 за налагане на окончателни защитни мерки срещу вноса на някои стоманени продукти, (ОВ L 248, 27.9.2019 г., стр. 28) („Регламент за първия преглед на функционирането“)

(6)  Регламент за изпълнение (ЕС) 2020/894 на Комисията от 29 юни 2020 г. за изменение на Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/159 за налагане на окончателни защитни мерки срещу вноса на някои стоманени продукти (ОВ L 206, 30.6.2020 г., стр. 27). („Регламент за втория преглед на функционирането“)

(7)  Регламент за изпълнение (ЕС) 2022/978 на Комисията от 23 юни 2022 г. за изменение на Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/159 за налагане на окончателна защитна мярка срещу вноса на някои стоманени продукти, (ОВ L 167, 24.6.2022 г., p. 58) („Регламент за третия преглед на функционирането“)

(8)  Регламент за изпълнение (ЕС) 2023/1301 на Комисията от 26 юни 2023 г. за изменение на Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/159 за налагане на окончателна защитна мярка срещу вноса на някои стоманени продукти (ОВ L 161, 24.6.2022 г., стр. 44) („Регламент за преглед от 2023 г.“)

(9)  За пълен списък на различните корекции на мярката, включително, наред с другото, корекцията на ТК след Брексит и след санкциите срещу Беларус и Русия, вж. уебсайта на ГД „Търговия“: https://tron.trade.ec.europa.eu/investigations/search

(10)  Регламент (ЕС) 2015/478 на Европейския парламент и на Съвета от 11 март 2015 г. относно общите правила за внос (ОВ L 83, 27.3.2015 г.).

(11)  Известие за започване на процедура във връзка с възможно удължаване на срока на действие и преглед на защитните мерки, приложими към вноса на някои стоманени продукти (OВ C, C/2024/1460, 9.2.2024 г., ELI: http://data.europa.eu/eli/notice/C/2024/1460/oj).

(12)  Неповерителните версии на отговорите на въпросника са на разположение за справка на заинтересованите страни в публично достъпната преписка по разследването: https://tron.trade.ec.europa.eu/tron/TDI (достъпни за регистрирани заинтересовани страни).

(13)   https://tron.trade.ec.europa.eu/tron/TDI (достъпен само за регистрирани заинтересовани страни).

(14)  На разположение на уебсайта на ГД „Търговия“, посветен на разследването https://tron.trade.ec.europa.eu/investigations/case-view?caseId=2519 (публично достъпен).

(15)  Като се има предвид, че отговорите на въпросника не включват всеки производител на стомана в Съюза, пазарният дял на промишлеността на Съюза бе изчислен въз основа на данните за потреблението, данните за вноса и данните от отговорите на въпросника.

(16)  За сравнение на развитието на показателите преди 2021 г. вж. таблици 1—4 от първия регламент за преглед с оглед удължаване на срока на действие на мярката.

(17)  Вж. базата данни на CRU за развитието на цените на енергията в Съюза и сравнение на енергийните разходи на производителите на стомана в Съюза и на производителите на други пазари (достъпно след абонамент).

(18)  Вж. раздел 3.2.2., букви а) и б).

(19)  Включително равнищата преди налагането на защитна мярка и равнищата от първите години на прилагане на мярката, оценени в първия регламент за преглед с оглед удължаване на срока на действие на мярката.

(20)  Съображение 47 от регламента за окончателните защитни мерки.

(21)  За пълно описание на групите продукти вж. съображение 21 от регламента за окончателните защитни мерки.

(22)  За по-широка картина на развитието на вноса през предходните години вж. таблица 2 от регламента за окончателните защитни мерки и таблица 9 от първия регламент за преглед с оглед удължаване на срока на действие на мярката.

(23)  2013 е първата година от периода, обхванат от събирането на данни от Комисията в контекста на Регламента за окончателните защитни мерки.

(24)  Още при окончателната мярка, с по-нисък дял на навлизане на вноса, Комисията е установила, че увеличението на вноса (+71 %) е било значително. Вж. раздел 3 от регламента за окончателните защитни мерки.

(25)  Вж. съображение 25 от първия регламент за преглед с оглед удължаване на срока на действие на мярката.

(26)  Данни, извлечени от специалния уебсайт на Комисията, предоставящ информация за всяко използване на ТК, който се актуализира ежедневно. Основните данни, използвани за този анализ, са публично достъпни на адрес:

https://ec.europa.eu/taxation_customs/dds2/taric/quota_consultation.jsp?callbackuri=CBU-1&Lang=bg

(27)  Година 4 обхваща периода от 1 юли 2021 г. до 30 юни 2022 г., а година 5 обхваща периода от 1 юли 2022 г. до 30 юни 2023 г.

(28)  Година 6, обхващаща периода от 1 юли 2023 г. до 30 юни 2024 г.

(29)  Данни за периода от 1 юли 2023 г. до 31 март 2024 г.

(30)  Тези държави са Китай, Индия, Корея, Тайван и Турция.

(31)  Средно броят на изчерпаните ТК с този произход представлява 65 % от общия брой изчерпани ТК.

(32)  Вж. съображения 27—28 от първия регламент за преглед с оглед удължаване на срока на действие на мярката.

(33)  Октомври—декември 2023 г., януари—март 2024 г., април—юни 2024 г. Подобен модел беше установен в някои тримесечия в категория продукти 16 (валцдрат).

(34)  Вж. таблица 9 от настоящия регламент.

(35)   https://dataweb.usitc.gov/

(36)  Вж. ОИСР, „Развитие на пазара на стомана“ (Steel market developments), второ тримесечие на 2024 г., таблица 7.

(37)  Тези държави са (по азбучен ред): Виетнам, Египет, Индия, Индонезия, Тайван, Турция, Южна Корея и Япония. Техният дял в общия внос в Съюза е 65 % през 2023 г.

(38)  Данните от Китай, който също е един от основните износители за Съюза, не са включени, тъй като специфичното му развитие е разгледано отделно. Същият анализ, включващ износа от Китай, би показал 3 % увеличение на износа през същия период.

(39)  Вж. ОИСР, „Развитие на пазара на стомана“ (Steel market developments), второ тримесечие на 2024 г., таблица 6.

(40)  Вж. ОИСР, „Развитие на търговията със стомана и търговската политика“ (Steel trade and trade policy developments) (юли—декември 2023 г.), раздел 2.1.1. Този обем е по-голям от общия обем на износа на следващите четири най-големи износители на стомана в света: Япония, Корея (Република), Европейския съюз и Турция. Вж. ОИСР, „Развитие на пазара на стомана“ (Steel market developments), второ тримесечие на 2024 г. , таблица 6.

(41)  Вж. ОИСР, „Развитие на пазара на стомана“ (Steel market developments), второ тримесечие на 2024 г., таблица 5.

(42)  Вж. развитието на вътрешното потребление на основните пазари в таблица 13 от настоящия регламент.

(43)  Вж. ОИСР, „Развитие на пазара на стомана“ (Steel market developments), второ тримесечие на 2024 г., таблица 7.

(44)  Включително Виетнам, Филипините, Малайзия, Тайланд, Индонезия, Сингапур.

(45)  Вж. S&P Platts: „Турските стоманодобивни заводи под натиска на евтиния азиатски внос“ (Turkish steel mills under pressure from low-priced Asian imports) https://www.spglobal.com/commodityinsights/en/market-insights/latest-news/metals/050924-turkish-steel-mills-under-pressure-from-low-priced-asian-imports-panel

(46)  Вж. Bloomberg: „China’s $8.5 Billion in Steel Spurs Latin America Toward Tariffs“ https://www.bloomberg.com/news/articles/2024-04-23/brazil-joins-protectionist-wave-in-face-of-cheap-steel-imports

(47)  Вж. ОИСР, „Развитие на търговията със стомана и търговската политика“ (Steel trade and trade policy developments) (юли—декември 2023 г.), таблица 1, което трябва да се чете заедно с ОИСР, „Развитие на пазара на стомана“ (Steel Market Developments), второ тримесечие на 2024 г., таблица 7.

(48)  Вж. GMK: „През периода януари—април Китай е увеличил износа на стомана с 27 %“ (In January-April, China increased steel exports by 27 percent) https://gmk.center/en/news/china-increased-steel-exports-by-27-y-y-in-january-april/; see also S&P Global Commodity Insights - Platts, World Steel Review, Volume 24, Issue 19, May 8, 2024 (available upon subscription).

(49)  През 2023 г. Виетнам е увеличил износа си на разглеждания продукт с +37 % в сравнение с 2021 г., Малайзия — с +535 %, а Индонезия — с +66 %. Що се отнася до Виетнам, който е най-големият износител с произход, оценен за тази цел, увеличението през 2023 г. в сравнение с годината с най-голям износ преди 2021 г. (т.е. 2018 г.) е било + +334 %.

(50)  През 2023 г. Япония е увеличила износа си с +106 % в сравнение с 2021 г.

(51)  Корея (Република), която също е изпитвала натиск от страна на Китай на вътрешния си пазар, както и на други експортни пазари, също е увеличила присъствието си на пазара на Съюза, въпреки че увеличението е по-умерено.

(52)  Развитието на вноса от някои от тези държави в Съюза е разгледано допълнително в контекста на анализа на свръхкапацитета в раздел 3.2.2, буква г).

(53)  Основни държави — износителки на разглеждания продукт за Съюза.

(54)  Тази таблица има за цел да предостави общ преглед на тенденциите в потреблението на някои от основните категории продукти, търгувани в световен мащаб. Данните не отразяват точно разглеждания продукт.

(55)  Данните от 2022 г. са последните, с които Комисията разполага от този източник.

(56)  Тенденцията, включваща или изключваща Китай от изчислението, е до голяма степен съпоставима.

(57)  Вж. съображения 49—54 от регламента за окончателните защитни мерки.

(58)  Вж. също съображения 38—43 от първия регламент за преглед с оглед удължаване на срока на действие на мярката и съображение 87 от регламента за преглед от 2023 г.

(59)  Вж. ОИСР: “Latest developments in steelmaking capacity and outlook until 2026” („Последни промени в капацитета за производство на стомана и перспективи до 2026 г.“); и Global Forum on Steel Excess Capacity: „Износ на стомана, действия за търговска защита и източници на свръхкапацитет“ (Steel Exports, Trade Remedy Actions and Sources of Excess Capacity).

(60)  Вж. 95-та сесия на Комитета по стоманата на ОИСР — изявление на председателя.

(61)  Вж. ОИСР: „Последни промени в капацитета за производство на стомана и перспективи до 2026 г.“ (Latest developments in steelmaking capacity and outlook until 2026), раздели 2.4 и 4.

(62)  Пак там, таблица 1, стр. 9.

(63)   Източник: База данни на CRU за периода 2017—2023 г., данни за свръхкапацитета в сравнение с потреблението и производството. https://www.crugroup.com/analysis/steel/ (достъп с абонамент).

(64)  Вж. ОИСР: „Последни промени в капацитета за производство на стомана и перспективи до 2026 г.“ (Latest developments in steelmaking capacity and outlook until 2026).

(65)  Вж. и Глобален форум по проблемите на свръхкапацитета в стоманодобива: „Износ на стомана, действия за търговска защита и източници на свръхкапацитет“ (Steel Exports, Trade Remedy Actions and Sources of Excess Capacity).

(66)  Пак там, точки 12 и 13.

(67)  Вж. ОИСР, „Последни промени в капацитета за производство на стомана и перспективи до 2026 г.“ (Latest developments in steelmaking capacity and outlook until 2026), приложение В.

(68)  Вж. ОИСР, „Последни промени в капацитета за производство на стомана и перспективи до 2026 г.“ (Latest developments in steelmaking capacity and outlook until 2026), раздели 2.4 и 3. Вж. също: https://gmk.center/en/news/chinese-xinxing-invests-2-billion-in-steel-plants-in-egypt/ ; https://news.metal.com/newscontent/102434658/Another-Chinese-steel-mills-made-its-way-to-overseas-For-Chinese-companies-looking-to-invest-overseas-what-are-critical-factors-to-watch-for;

(69)  Тези държави на произход включват: Алжир, Египет, Индонезия, Малайзия и Виетнам.

(70)  Вносът от тези държави на произход се е увеличил с 344 % в сравнение с 2017 г., последната година преди налагането на защитната мярка.

(71)  Вж. съображения 99—110 от регламента за окончателните защитни мерки.

(72)  Вж. раздел 3.1.2., буква в) от първия регламент за преглед с оглед удължаване на срока на действие на мярката.

(73)  Вж. 3.5 от третия регламент за преглед с оглед функционирането на мярката.

(74)  Вж. раздел 4.1.2. от регламента за преглед от 2023 г.

(75)  Вж. „Информационен лист: Администрацията на Байдън-Харис обявява нови действия за защита на стоманодобивната и корабостроителната промишленост на САЩ от нелоялните практики на Китай“, април 2024 г., като се посочва, че „(…) това е нарастващо предизвикателство, на което трябва да се обърне внимание, за да се попречи на китайския и други видове износ на стомана да получат достъп до американския пазар и да заобиколят тарифите по раздел 232 или раздел 301. Неотдавна президентът Байдън изпрати високопоставени членове на своята администрация в Мексико, за да разгледат този въпрос“.

https://www.whitehouse.gov/briefing-room/statements-releases/2024/04/17/fact-sheet-biden-harris-administration-announces-new-actions-to-protect-u-s-steel-and-shipbuilding-industry-from-chinas-unfair-practices/

Вж. също: изявлението на говорителя на службата на търговския представител на САЩ Адам Ходж от 9 декември 2022 г.; https://ustr.gov/about-us/policy-offices/press-office/press-releases/2022/december/statement-ustr-spokesperson-adam-hodge

(76)  Вж. „Информационен лист: Администрацията на Байдън-Харис обявява нови действия за защита на стоманодобивната и корабостроителната промишленост на САЩ от нелоялните практики на Китай“, април 2024 г.; https://www.whitehouse.gov/briefing-room/statements-releases/2024/04/17/fact-sheet-biden-harris-administration-announces-new-actions-to-protect-u-s-steel-and-shipbuilding-industry-from-chinas-unfair-practices/

Вж. също „Информационен лист: Президентът Байдън предприема действия за защита на американските работници и предприятия от нелоялните търговски практики на Китай“, 14 май 2024 г.:

https://www.whitehouse.gov/briefing-room/statements-releases/2024/05/14/fact-sheet-president-biden-takes-action-to-protect-american-workers-and-businesses-from-chinas-unfair-trade-practices/

(77)  Конкретна оценка на мерките по ИТЗ, е направена в раздел 3.2.2., буква е)

(78)  Вж. S&P Platts: „ Mexico imposes 25% tariff on imports of steel to improve domestic market“ | S&P Global Commodity Insights (spglobal.com)

(79)  Вж. съобщението на бразилското правителство. „Gecex възстановява вносните мита за 5 НИМ от стомана. „ https://www.gov.br/mdic/pt-br/assuntos/noticias/2024/fevereiro/gecex-recompoe-tarifas-de-importacao-para-5-ncms-do-aco

(80)  Вж. S&P Platts: „Търция ограничава износа настоана износа на стомана и алуминий за Израел“; По-специално се отбелязва, че „тъй като Израел е една от основните дестинации за износ на дълги стоманени продукти от Турция, ограниченията биха могли да навредят на обема на износа и цените на турските заводи“

https://www.spglobal.com/commodityinsights/en/market-insights/latest-news/metals/040924-Türkiye-restricts-steel-and-aluminum-exports-to-israel

(81)  При тази оценка не се взема предвид износът от ЕС, за който се прилагат мерки по ИТЗ.

(82)  Вж. съображения 33—34 от Регламент за изпълнение (ЕС) 2018/1013 на Комисията от 17 юли 2018 г. за налагане на временни защитни мерки по отношение на вноса на някои стоманени продукти (ОВ L 181, 18.7.2018 г., стр. 39), съображения 47—48 от първия регламент за преглед с оглед удължаване на срока на действия на мярката и съображения 64—66 от регламента за преглед от 2023 г.

(83)  По азбучен ред: Виетнам, Египет, Индия, Индонезия, Китай, Корея (Република), Тайван, Турция и Япония.

(84)   https://www.gov.uk/government/news/tra-recommends-steel-safeguard-measure-be-extended-to-2026

(85)   https://www.wto.org/english/news_e/news24_e/safe_zaf_04mar24_e.htm

(86)  По отношение на връзката между съществуващия свръхкапацитет и развитието на действията за търговска защита вж. анализа, извършен от Глобалния форум по проблемите на свръхкапацитета в стоманодобива: „Износ на стомана, действия за търговска защита и източници на свръхкапацитет“ (Steel Exports, Trade Remedy Actions and Sources of Excess Capacity), раздел 4.

(87)  Вж. изявлението на председателя на Комитета по стоманата на ОИСР: „Нарастваща загриженост за смущенията в търговията със стомана. Членовете обсъдиха рязкото нарастване на износа на стомана през изминалата година, особено от Китай, където износът на стомана в момента е близо до най-високите равнища, наблюдавани през 2016 г. Непрекият износ на стомана (стоки, съдържащи стомана, като например машини и превозни средства) от Китай също се увеличава. Тези събития водят до риск от още повече нестабилност и търговски действия по света.“

(88)  Вж. ОИСР, „Развитие на пазара на стомана“ (Steel market developments), второ тримесечие на 2024 г., таблица 7.

(89)  Източник на необработените данни: Атлас на световната търговия (GTA). https://www.gtis.com/gta/. Данни за 2023 г. за износа от основните държави — износителки на стомана за Съюза: По азбучен ред: Виетнам, Египет, Индия, Индонезия, Китай, Корея (Република), Тайван, Турция и Япония.

(90)  Вж. уебсайта на ГД „Търговия“ за пълен списък на мерките, наложени върху вноса на стомана след налагането на защитната мярка: https://tron.trade.ec.europa.eu/investigations/search

(91)  Вж. като скорошен пример „Комисията се бори срещу заобикалянето на тарифите за внос на студеновалцована неръждаема стомана“ (Commission fights circumvention of tariffs on imports of cold-rolled stainless steel): https://policy.trade.ec.europa.eu/news/commission-fights-circumvention-tariffs-imports-cold-rolled-stainless-steel-2024-05-07_en

(92)   https://worldsteel.org/media/press-releases/2024/worldsteel-short-range-outlook-april-2024/

(93)  Вж. изявлението на председателя на Комитета по стоманата на ОИСР: https://www.oecd.org/industry/ind/95-oecd-steel-chair-statement.htm#:~:text=The%20combined%20effects%20of%20inflation,steel%20consuming%20sector%2C%20and%20investment

(94)   https://www.eurofer.eu/assets/publications/economic-market-outlook/economic-and-steel-market-outlook-2024-2025-second-quarter/Economic-Report-Q2-2024_final.pdf

(95)  Вж. раздел 3.2. от първия регламент за преглед с оглед удължаване на срока на действие на мярката.

(96)  Вж. ОИСР, „Последни промени в капацитета за производство на стомана и перспективи до 2026 г.“ (Latest developments in steelmaking capacity and outlook until 2026), таблица 1, стр. 9.

(97)  Вж. съответния раздел относно корекциите в отворените версии на отговорите на въпросника от производителите от Съюза, достъпен в TRON https://tron.trade.ec.europa.eu/tron/TDI (достъпен само за регистрирани заинтересовани страни). В някои случаи конкретни подробности, отнасящи се до някои мерки за приспособяване, могат да съдържат поверителна търговска информация и следователно не са достъпни в публично достъпната версия на отговора.

(98)   Изпълнителният съвет на thyssenkrupp Steel реагира на предизвикателните пазарни условия и представя първоначалните концептуални очертания на структурно преустройство“ (thyssenkrupp Steel Executive Board reacts to challenging market conditions and presents initial conceptual outlines of a structural realignment). Източник: https://www.thyssenkrupp-steel.com/en/newsroom/press-releases/thyssenkrupp-steel-executive-board-reacts-to-challenging-market-conditions-and-presents-initial-conceptual-outlines-of-a-structural-realignment.html

„Vallourec прекратява производството на тръби в Германия“ (Vallourec is winding down pipe production in Germany). Източник: GMK (25 септември 2023 г.) —

https://gmk.center/en/news/vallourec-is-winding-down-pipe-production-in-germany/

„thyssenkrupp затваря стоманодобивния завод Galmed в Испания“ (thyssenkrupp shuts down the Galmed steel plant in Spain). Източник: GMK (27 ноември 2023 г.) — https://gmk.center/en/news/thyssenkrupp-shuts-down-the-galmed-steel-plant-in-spain/#:~:text=German%20concern%20Thyssenkrupp%20has%20announced,rolled%20galvanized%20coils%20per%20year

„Outokumpu планира мерки за преструктуриране в Германия, за да засили конкурентоспособността и пазарното си лидерство в областта на съвременните материали“ (Outokumpu plans restructuring measures in Germany to strengthen competitiveness and market leadership in advanced materials). Източник: Otokumpu.com (7 ноември 2023 г.) — https://www.outokumpu.com/en/news/2023/outokumpu-plans-restructuring-measures-in-germany-to-strengthen-competitiveness-and-market-leadership-in-advanced-materials-3354404

(99)  Вж. таблица 1 от настоящия регламент.

(100)  Вж. ОИСР, „Последни промени в капацитета за производство на стомана и перспективи до 2026 г.“ (Latest developments in steelmaking capacity and outlook until 2026), таблица 1.

(101)  Тенденцията за намаляване на капацитета е изключителна в сравнение с тенденциите в други големи стоманодобивни региони, които постоянно увеличават капацитета си.

(102)   „Liberty Galati инвестира 8,9 милиона долара в нова линия за нанасяне на покритие на тръби“ (Liberty Galati invested $8.9 million in a new pipe coating line). Източник: GMK (11 май 2023 г.) https://gmk.center/en/news/liberty-galati-invested-8-9-million-in-a-new-pipe-coating-line/

„ArcelorMittal планира да инвестира около 25 милиона долара в завод за поцинковане в Краков“ (ArcelorMittal plans to invest about $25 million in a galvanizing plant in Krakow). Източник: GMK (11 април 2024 г.) —

https://gmk.center/en/news/arcelormittal-plans-to-invest-about-25-million-in-a-galvanizing-plant-in-krakow/#:~:text=The%20funds%20will%20be%20used,its%20galvanizing%20plant%20in%20Krakow

„thyssenkrupp Steel подготвя най-големия инвестиционен пакет от 20 години насам“. Източник: thyssenkrupp.com https://www.thyssenkrupp-steel.com/en/company/strategy-20-30/investments/investments.html (последно посетен през май 2024 г.)

Голям брой респонденти, попълнили въпросниците на ЕС, съобщават и за други проекти.

(103)   „Разширяване на линията с голям диаметър в завода на Тенарис в Италия намалява въглеродните емисии“. Източник: Tenaris.com (12 февруари 2021 г.) https://www.tenaris.com/en/news/2021/expansion-of-large-diameter-line-in-italy-lowers-carbon-emissions

„thyssenkrupp Steel започва нов проект за модернизация на производството в Дуисбург“ (thyssenkrupp Steel is starting a new production modernization project in Duisburg). Източник: GMK (13 декември 2023 г.) https://gmk.center/en/news/thyssenkrupp-steel-is-starting-a-new-production-modernization-project-in-duisburg/

Голям брой респонденти, попълнили въпросниците на ЕС, съобщават и за други проекти.

(104)   „Белгия: Представяне на пълния спектър от нашите технологии за декарбонизация“. Източник: corporate.arcelormittal.com (последно посетен през май 2024 г.) https://corporate.arcelormittal.com/climate-action/decarbonisation-investment-plans/belgium-showcasing-the-full-spectrum-of-our-decarbonisation-technologies

„Voestalpine produces worlds' first green wire rod a Donawitz plant“(„Voestalpine произвежда първия в света зелен валцдрат в завод вDonawitz“). Източник: GMK (11 април 2024 г.) — https://gmk.center/en/news/voestalpine-produces-worlds-first-green-wire-rod-at-donawitz-plant/

„ArcelorMittal планира големи инвестиции в обекти вГермания, за да ускори стратегията за намаляване на емисиите на CO2 и да мобилизира водородната мрежа“. Източик: corporate.arcelormittal.com (29 март 2021 г.) https://corporate.arcelormittal.com/media/news-articles/arcelormittal-plans-major-investment-in-german-sites-to-accelerate-co2-emissions-reduction-strategy-and-leverage-the-hydrogen-grid

„Aperam стартира своята нова марка за устойчивост за всички свои премиум продукти с почти нулев* отпечатък, свързаните с тях услуги и решенията „aperam infinite.TM“ (Aperam launches its new sustainability brand for all its near-zero* footprint premium products, related services and solutions ‘aperam infinite.TM’). Източник: www.eqs-news.com (23 септември 2023 г.) https://www.eqs-news.com/news/corporate/aperam-launches-its-new-sustainability-brand-for-all-its-near-zero-footprint-premium-products-related-services-and-solutions-aperam-infinite-tm/1907309

„Постигнат ключов етап в SALCOS — Salzgitter AG сключва договор за инсталация за директна редукция“ (SALCOS milestone reached – Salzgitter AG awards contract for direct reduction plant). Източник: Salzgitter-ag.com (24 май 2023 г.) — https://www.salzgitter-ag.com/en/newsroom/press-releases/details/salcos-milestone-reached-salzgitter-ag-awards-contract-for-direct-reduction-plant-20791.html

„ArcelorMittal започва производство на тежки плочи от нисковъглеродна стомана в Испания“ (ArcelorMittal starts production of low carbon heavy steel plate in Spain). Източник:https://www.fastmarkets.com/insights/low-carbon-steel-production-arcelormittal-spain/

(105)  Вж. Съобщение на Комисията до Парламента, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите — „План за действие за конкурентоспособна и устойчива стоманодобивна промишленост в Европа“, COM(2013) 407 final, в което Комисията отбелязва, че „наличието на силен и конкурентоспособен стоманодобивен сектор е важно за промишлената база на Европа“.

Вж. също работния документ на службите на Комисията „Към конкурентоспособна и чиста европейска стомана“, SWD(2021) 353 final, 5.5.2021 г., в който се отбелязва, че „енергоемките промишлени отрасли са абсолютно необходими за европейската икономика и че други сектори разчитат на тях и че стоманодобивният сектор и други енергоемки отрасли играят жизненоважна роля за предоставянето на продукти и услуги на широк кръг промишлени екосистеми в Европа“. В същия документ се отбелязва, че „стабилната промишлена база е от съществено значение за икономическия растеж в Европа, за запазването на устойчиви работни места и за нашата конкурентоспособност на световните пазари, както и че силната стоманодобивна промишленост е в основата на много промишлени вериги за създаване на стойност“.

(106)  Комисията увеличи обемите на ТК с 5 % при налагането на окончателна мярка през февруари 2019 г. Такова увеличение не се дължи на либерализацията.

(107)  Вж. раздел 7.5 от настоящия регламент.

(108)  Вж. раздел 5.2.2. от първия регламент за преглед с оглед удължаване на срока на действие на мярката.

(109)  Защитната мярка на Съюза е под формата на ТК, поради което значителни количества са освободени от мито.

(110)  Вж. за справка S&P Global Commodity Insights, Оценки на цените Platts на (достъпно след абонамент). Оценяваните пазари включват Съюза, САЩ, Китай, Турция, Мексико и Индия, а оценяваните продукти са горещовалцовани плоски продукти, горещопоцинковани продукти, арматурен прокат и валцдрат.

(111)  Регламент за изпълнение (ЕС) 2023/104 на Комисията от 12 януари 2023 г. за изменение на Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/159 за налагане на окончателни защитни мерки срещу вноса на някои стоманени продукти след доклад, приет от Органа за уреждане на спорове на Световната търговска организация (OВ L 12, 13.1.2023 г., стр. 7).

(112)  Регламент за изпълнение (ЕС) 2023/1301 на Комисията от 26 юни 2023 г. за изменение на Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/159 на Комисията за налагане на окончателни защитни мерки срещу вноса на някои стоманени продукти (OВ L 161, 27.6.2023 г., стр. 44).

(113)  Вж. например раздел 3.5 от третия регламент за преглед с оглед функционирането на мярката.

(114)  Вж. също раздел 7.10 от първия регламент за преглед с оглед удължаване на срока на действие на мярката и съображение 4.1.8 от регламента за преглед от 2023 г.

(115)  Регламент (ЕС) 2015/477 на Европейския парламент и на Съвета от 11 март 2015 г. относно мерките, които Съюзът може да предприеме във връзка с комбинирания ефект на антидъмпингови или антисубсидийни мерки със защитни мерки (ОВ L 83, 27.3.2015 г., стр. 11).

(116)  Вж. дело T-790-19 Novolipetsk Steel PAO/Комисия.

(117)  Някои от тези категории продукти, за които някои тарифни квоти са били изчерпани, са от особено значение по отношение на обемите (както като цяло, така и по отношение на тяхната група продукти). Те включват категория продукти 1 (горещовалцовани плоски продукти), на които се падат 31 % от вноса през 2023 г., 4А и 4Б (листове с метално покритие), което представлява 8 % и 7 % от вноса през 2023 г. и 16 г. (валцдрат), което представлява 8 % от вноса през 2023 г. Тези категории са сред първите 6 категории по обем на вноса.

(118)  Регламент за изпълнение (ЕС) 2022/664 на Комисията от 21 април 2022 г. за изменение на Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/159 за налагане на окончателни защитни мерки срещу вноса на някои стоманени продукти (OВ L 121, 22.4.2022 г., стр. 12).

(119)  Вж. съображения 27—47 от Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/159 на Комисията.

(120)  Доклад на Апелативния орган, Argentina – Safeguard Measures on Imports of Footwear („Аржентина — защитни мерки относно вноса на обувки“) (WT/DS121/AB/R), 14 декември 1999 г., точка 113.

(121)  Вж. съображение 33 от Регламент за изпълнение (ЕС) 2020/894 на Комисията от 29 юни 2020 г. за изменение на Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/159 за налагане на окончателни защитни мерки срещу вноса на някои стоманени продукти (ОВ L 206, 30.6.2020 г., стр. 27): „На последно място, Комисията отбелязва също така, че референтният период, използван за изчисляване на тарифните квоти, представлява един от стълбовете при изготвянето на мерките, въведени ab initio с регламента за окончателните мерки, и че обхватът на прегледа не включва същественото изменение на основната структура на мерките“.

(122)  Вж. например възможността за достъп до остатъчните ТК през последното тримесечие на годината на действие на защитната мярка (април—юни).

(123)  Годината на действие на защитната мярка на ЕС започва на 1 юли на дадена година и приключва на 30 юни на следващата година.

(124)  Вж. раздел 3.2.3 от Регламент за изпълнение (ЕС) 2020/894 на Комисията от 29 юни 2020 г. за изменение на Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/159 за налагане на окончателни защитни мерки срещу вноса на някои стоманени продукти.

(125)  Октомври—декември 2023 г., януари—март 2024 г., април—юни 2024 г.

(126)  Първоначално наличният обем на ТК се намира в приложение I (IV.1) към настоящия регламент.

(127)  От началото на тримесечието октомври—декември 2023 г.

(128)  Периодът януари 2021 г. — юни 2023 г.

(129)  Регламент за изпълнение (ЕС) 2023/1301 на Комисията от 26 юни 2023 г. за изменение на Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/159 на Комисията за налагане на окончателни защитни мерки срещу вноса на някои стоманени продукти.

(130)  Източник: Евростат.

(131)  Член 7.4 от Споразумението на СТО за защитните мерки.

(132)  Член 19, параграф 4 от основния регламент за защитните мерки.

(133)  Равнището на либерализация беше намалено от обявените 5 % на 3 % в първия преглед на функционирането от септември 2019 г. и беше увеличено от 3 % на 4 % в резултат на третия преглед на функционирането през юни 2022 г.

(134)  Световна стоманодобивна асоциация — Краткосрочна перспектива за пазара на стомана (SRO), април 2024 г.

(135)  Вж. раздел 3.2.1. относно развитието на потреблението на пазара на Съюза.

(136)  Вж. раздел 3.2.2, буква б) от настоящия регламент относно използването на ТК.

(137)  Регламент за изпълнение (ЕС) 2021/1832 на Комисията от 12 октомври 2021 г. за изменение на приложение I към Регламент (ЕИО) № 2658/87 на Съвета относно тарифната и статистическа номенклатура и Общата митническа тарифа (OВ L 385, 29.10.2021 г., стр. 1).

(138)  Общо 21 кода по КН бяха премахнати, а 14 кода по КН бяха добавени.

(139)  Регламент за изпълнение (ЕС) 2023/1301 на Комисията от 26 юни 2023 г. за изменение на Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/159 на Комисията за налагане на окончателни защитни мерки срещу вноса на някои стоманени продукти (OВ L 161, 27.6.2023 г., стр. 44).

(140)   1.7.2023 г.—30.9.2023 г. и 1.10.2023 г.—31.12.2023 г.

(141)  Европейска комисия, Генерална дирекция „Данъчно облагане и митнически съюз“.

(142)  Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 на Европейския парламент и на Съвета от 18 юли 2018 г. за финансовите правила, приложими за общия бюджет на Съюза, за изменение на регламенти (ЕС) № 1296/2013, (ЕС) № 1301/2013, (ЕС) № 1303/2013, (ЕС) № 1304/2013, (ЕС) № 1309/2013, (ЕС) № 1316/2013, (ЕС) № 223/2014 и (ЕС) № 283/2014 и на Решение № 541/2014/ЕС и за отмяна на Регламент (ЕС, Евратом) № 966/2012 (ОВ L 193, 30.7.2018 г., стр. 1).


ПРИЛОЖЕНИЕ I

„ПРИЛОЖЕНИЕ IV

IV.1   – Обем на тарифните квоти

Номер на продукта

Категория на продукта

Кодове по КН

Разпределение по държави (когато е приложимо)

Година 7

Година 8

Ставка на допълнителното мито

Поредни номера

1.7.2024 г. — 30.9.2024 г.

1.10.2024 г. — 31.12.2024 г.

1.1.2025 г. — 31.3.2025 г.

1.4.2025 г. — 30.6.2025 г.

1.7.2025 г. — 30.9.2025 г.

1.10.2025 г. — 31.12.2025 г.

1.1.2026 г. — 31.3.2026 г.

1.4.2026 г. — 30.6.2026 г.

Обем на тарифната квота (в нетни тонове)

Обем на тарифната квота (в нетни тонове)

1

Горещовалцовани ламарини и ленти от нелегирани и други легирани стомани

7208 10 00 , 7208 25 00 , 7208 26 00 , 7208 27 00 , 7208 36 00 , 7208 37 00 , 7208 38 00 , 7208 39 00 , 7208 40 00 , 7208 52 10 , 7208 52 99 , 7208 53 10 , 7208 53 90 , 7208 54 00 ,

7211 13 00 , 7211 14 00 , 7211 19 00 , 7212 60 00 , 7225 19 10 , 7225 30 10 , 7225 30 30 , 7225 30 90 , 7225 40 15 , 7225 40 90 , 7226 19 10 , 7226 91 20 , 7226 91 91 , 7226 91 99

Руска федерация

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

25  %

09.8966

Турция

475 173,52

475 173,52

464 843,66

470 008,59

479 925,26

479 925,26

469 492,10

474 708,68

25  %

09.8967

Индия

301 703,57

301 703,57

295 144,80

298 424,18

304 720,61

304 720,61

298 096,25

301 408,43

25 %

09.8968

(Република) Корея

188 405,48

188 405,48

184 309,71

186 357,59

190 289,53

190 289,53

186 152,80

188 221,17

25 %

09.8969

Обединено Кралство

157 607,78

157 607,78

154 181,53

155 894,66

159 183,86

159 183,86

155 723,34

157 453,60

25 %

09.8976

Сърбия

167 256,84

167 256,84

163 620,82

165 438,83

168 929,40

168 929,40

165 257,03

167 093,21

25 %

09.8970

Други държави

945 664,87

945 664,87

925 106,94

935 385,91

955 121,52

955 121,52

934 358,01

944 739,77

25 %

 (1)

2

Студеновалцовани ламарини от нелегирани и други легирани стомани

7209 15 00 , 7209 16 90 , 7209 17 90 , 7209 18 91 , 7209 25 00 , 7209 26 90 , 7209 27 90 , 7209 28 90 , 7209 90 20 , 7209 90 80 , 7211 23 20 , 7211 23 30 , 7211 23 80 , 7211 29 00 , 7211 90 20 , 7211 90 80 , 7225 50 20 , 7225 50 80 , 7226 20 00 , 7226 92 00

Индия

164 886,33

164 886,33

161 301,85

163 094,09

166 535,19

166 535,19

162 914,86

164 725,03

25 %

09.8801

(Република) Корея

95 630,77

95 630,77

93 551,84

94 591,31

96 587,08

96 587,08

94 487,36

95 537,22

25 %

09.8802

Обединено Кралство

88 383,80

88 383,80

86 462,41

87 423,10

89 267,64

89 267,64

87 327,04

88 297,34

25 %

09.8977

Украйна

73 421,18

73 421,18

71 825,07

72 623,12

74 155,39

74 155,39

72 543,32

73 349,35

25 %

09.8803

Сърбия

41 629,15

41 629,15

40 724,17

41 176,66

42 045,44

42 045,44

41 131,41

41 588,43

25 %

09.8805

Други държави

338 044,38

338 044,38

330 695,59

334 369,98

341 424,82

341 424,82

334 002,54

337 713,68

25 %

 (2)

3.A

Ламарини от електротехническа (магнитна) стомана (различни от GOES)

7209 16 10 , 7209 17 10 , 7209 18 10 , 7209 26 10 , 7209 27 10 , 7209 28 10

Руска федерация

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

25 %

09.8808

Обединено Кралство

559,43

559,43

547,27

553,35

565,03

565,03

552,74

558,89

25 %

09.8978

(Ислямска република) Иран

167,77

167,77

164,12

165,95

169,45

169,45

165,76

167,61

25 %

09.8809

(Република) Корея

256,93

256,93

251,35

254,14

259,50

259,50

253,86

256,68

25 %

09.8806

Други държави

858,86

858,86

840,19

849,52

867,45

867,45

848,59

858,02

25 %

 (3)

3.B

7225 19 90 , 7226 19 80

Руска федерация

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

25 %

09.8811

(Република) Корея

35 566,76

35 566,76

34 793,57

35 180,17

35 922,43

35 922,43

35 141,51

35 531,97

25 %

09.8812

Китай

31 278,07

31 278,07

30 598,11

30 938,09

31 590,85

31 590,85

30 904,09

31 247,47

25 %

09.8813

Тайван

24 462,63

24 462,63

23 930,83

24 196,73

24 707,26

24 707,26

24 170,14

24 438,70

25 %

09.8814

Други държави

8 722,51

8 722,51

8 532,89

8 627,70

8 809,74

8 809,74

8 618,22

8 713,98

25 %

 (4)

4.A

Ламарини с метално покритие

Код по КН:

7212 50 20

Кодове по ТАРИК: 7210410020 , 7210410030 , 7210490020 , 7210490030 , 7210610020 , 7210610030 , 7210690020 , 7210690030 , 7212300020 , 7212300030 , 7212506120 , 7212506130 , 7212506920 , 7212506930 , 7225920020 , 7225920030 , 7225990011 , 7225990022 , 7225990023 , 7225990041 , 7225990045 , 7225990091 , 7225990092 , 7225990093 , 7226993010 , 7226993030 , 7226997011 , 7226997013 , 7226997091 , 7226997093 , 7226997094

(Република) Корея

37 935,59

37 935,59

37 110,90

37 523,24

38 314,94

38 314,94

37 482,01

37 898,47

25 %

09.8816

Индия

54 225,74

54 225,74

53 046,92

53 636,33

54 768,00

54 768,00

53 577,39

54 172,70

25 %

09.8817

Обединено Кралство

35 743,38

35 743,38

34 966,35

35 354,86

36 100,81

36 100,81

35 316,01

35 708,41

25 %

09.8979

Други държави

477 237,17

477 237,17

466 862,45

472 049,81

482 009,54

482 009,54

471 531,07

476 770,30

25 %

 (5)

4.B

Кодове по КН: 7210 20 00 , 7210 30 00 ,

7210 90 80 , 7212 20 00 ,

7212 50 30 , 7212 50 40 ,

7212 50 90 , 7225 91 00 ,

7226 99 10 Кодове по ТАРИК: 7210410080 , 7210490080 , 7210610080 , 7210690080 , 7212300080 , 7212506180 , 7212506980 , 7225920080 , 7225990025 , 7225990095 , 7226993090 , 7226997019 , 7226997096

Китай

129 629,13

129 629,13

126 811,10

128 220,12

130 925,42

130 925,42

128 079,21

129 502,32

25 %

09.8821

(Република) Корея

168 236,08

168 236,08

164 578,78

166 407,43

169 918,44

169 918,44

166 224,56

168 071,50

25 %

09.8822

Индия

77 423,90

77 423,90

75 740,77

76 582,33

78 198,14

78 198,14

76 498,18

77 348,16

25 %

09.8823

Обединено Кралство

35 743,38

35 743,38

34 966,35

35 354,86

36 100,81

36 100,81

35 316,01

35 708,41

25 %

09.8980

Други държави

105 930,82

105 930,82

103 627,98

104 779,40

106 990,13

106 990,13

104 664,26

105 827,20

25 %

 (6)

5

Ламарини с органично покритие

7210 70 80 , 7212 40 80

Индия

79 455,26

79 455,26

77 727,97

78 591,62

80 249,82

80 249,82

78 505,25

79 377,53

25 %

09.8826

(Република) Корея

71 808,92

71 808,92

70 247,86

71 028,39

72 527,01

72 527,01

70 950,33

71 738,67

25 %

09.8827

Обединено Кралство

35 255,57

35 255,57

34 489,14

34 872,35

35 608,12

35 608,12

34 834,03

35 221,08

25 %

09.8981

Тайван

23 014,43

23 014,43

22 514,12

22 764,27

23 244,57

23 244,57

22 739,26

22 991,92

25 %

09.8828

Турция

15 889,17

15 889,17

15 543,76

15 716,47

16 048,07

16 048,07

15 699,19

15 873,63

25 %

09.8829

Други държави

43 331,67

43 331,67

42 389,68

42 860,67

43 764,99

43 764,99

42 813,57

43 289,28

25 %

 (7)

6

Продукти от бяла ламарина

7209 18 99 , 7210 11 00 , 7210 12 20 , 7210 12 80 , 7210 50 00 , 7210 70 10 , 7210 90 40 , 7212 10 10 , 7212 10 90 , 7212 40 20

Китай

112 138,60

112 138,60

109 700,80

110 919,70

113 259,98

113 259,98

110 797,81

112 028,90

25 %

09.8831

Обединено Кралство

40 902,97

40 902,97

40 013,77

40 458,37

41 312,00

41 312,00

40 413,91

40 862,95

25 %

09.8982

Сърбия

22 509,42

22 509,42

22 020,09

22 264,76

22 734,52

22 734,52

22 240,29

22 487,40

25 %

09.8832

(Република) Корея

16 282,30

16 282,30

15 928,34

16 105,32

16 445,12

16 445,12

16 087,62

16 266,37

25 %

09.8833

Тайван

13 537,54

13 537,54

13 243,25

13 390,40

13 672,92

13 672,92

13 375,68

13 524,30

25 %

09.8834

Други държави

37 515,08

37 515,08

36 699,54

37 107,31

37 890,24

37 890,24

37 066,54

37 478,39

25 %

 (8)

7

Валцовани върху четирите си страни ламарини от нелегирани и други легирани стомани

7208 51 20 , 7208 51 91 , 7208 51 98 , 7208 52 91 , 7208 90 20 , 7208 90 80 , 7210 90 30 , 7225 40 12 , 7225 40 40 , 7225 40 60 , 7225 99 00

Украйна

283 626,45

283 626,45

277 460,66

280 543,56

286 462,72

286 462,72

280 235,27

283 348,99

25 %

09.8836

Други държави

582 521,66

582 521,66

569 858,15

576 189,90

588 346,88

588 346,88

575 556,73

581 951,80

25 %

 (9)

Обединено кралство (за Северна Ирландия от други части на Обединеното кралство)

5 298,37

5 298,37

5 183,19

5 240,78

5 351,36

5 351,36

5 235,02

5 293,19

25 %

09.8498

8

Горещовалцовани ламарини и ленти от неръждаема стомана

7219 11 00 , 7219 12 10 , 7219 12 90 , 7219 13 10 , 7219 13 90 , 7219 14 10 , 7219 14 90 , 7219 22 10 , 7219 22 90 , 7219 23 00 , 7219 24 00 , 7220 11 00 и 7220 12 00

Други държави

110 902,59

110 902,59

108 491,66

109 697,12

112 011,61

112 011,61

109 576,58

110 794,09

25 %

 (10)

Обединено кралство (за Северна Ирландия от други части на Обединеното кралство)

13,44

13,41

13,15

13,30

13,58

13,58

13,28

13,43

25 %

09.8491

9

Студеновалцовани ламарини и ленти от неръждаема стомана

7219 31 00 , 7219 32 10 , 7219 32 90 , 7219 33 10 , 7219 33 90 , 7219 34 10 , 7219 34 90 , 7219 35 10 , 7219 35 90 , 7219 90 20 , 7219 90 80 , 7220 20 21 , 7220 20 29 , 7220 20 41 , 7220 20 49 , 7220 20 81 , 7220 20 89 , 7220 90 20 и 7220 90 80

(Република) Корея

50 181,76

50 181,76

49 090,85

49 636,30

50 683,58

50 683,58

49 581,76

50 132,67

25 %

09.8846

Тайван

46 535,23

46 535,23

45 523,59

46 029,41

47 000,58

47 000,58

45 978,83

46 489,70

25 %

09.8847

Индия

31 102,58

31 102,58

30 426,44

30 764,51

31 413,61

31 413,61

30 730,71

31 072,16

25 %

09.8848

Южна Африка

27 064,27

27 064,27

26 475,92

26 770,10

27 334,92

27 334,92

26 740,68

27 037,80

25 %

09.8853

Съединени щати

25 305,11

25 305,11

24 755,00

25 030,05

25 558,16

25 558,16

25 002,55

25 280,35

25 %

09.8849

Турция

21 057,01

21 057,01

20 599,25

20 828,13

21 267,58

21 267,58

20 805,24

21 036,41

25 %

09.8850

Други държави

66 853,01

66 853,01

65 399,69

66 126,35

67 521,54

67 521,54

66 053,68

66 787,61

25 %

 (11)

Обединено кралство (за Северна Ирландия от други части на Обединеното кралство)

31,50

31,50

30,81

31,15

31,81

31,81

31,12

31,46

25 %

09.8492

10

Горещовалцовани върху четирите си страни ламарини от неръждаеми стомани

7219 21 10 , 7219 21 90

Китай

4 969,75

4 969,75

4 861,71

4 915,73

5 019,45

5 019,45

4 910,33

4 964,89

25 %

09.8856

Индия

2 108,21

2 108,21

2 062,38

2 085,29

2 129,29

2 129,29

2 083,00

2 106,15

25 %

09.8857

Южна Африка

1 443,59

1 443,59

1 412,20

1 427,89

1 458,02

1 458,02

1 426,33

1 442,17

25 %

09.8859

Обединено Кралство

869,69

869,69

850,78

860,24

878,39

878,39

859,29

868,84

25 %

09.8984

Тайван

802,93

802,93

785,48

794,21

810,96

810,96

793,33

802,15

25 %

09.8858

Други държави

1 053,49

1 053,49

1 030,59

1 042,04

1 064,03

1 064,03

1 040,90

1 052,46

25 %

 (12)

12

Пръти и леки профили от нелегирани и други легирани стомани

7214 30 00 , 7214 91 10 , 7214 91 90 , 7214 99 31 , 7214 99 39 , 7214 99 50 , 7214 99 71 , 7214 99 79 , 7214 99 95 , 7215 90 00 , 7216 10 00 , 7216 21 00 , 7216 22 00 , 7216 40 10 , 7216 40 90 , 7216 50 10 , 7216 50 91 , 7216 50 99 , 7216 99 00 , 7228 10 20 , 7228 20 10 , 7228 20 91 , 7228 30 20 , 7228 30 41 , 7228 30 49 , 7228 30 61 , 7228 30 69 , 7228 30 70 , 7228 30 89 , 7228 60 20 , 7228 60 80 , 7228 70 10 , 7228 70 90 , 7228 80 00

Китай

141 807,58

141 807,58

138 724,81

140 266,19

143 225,65

143 225,65

140 112,05

141 668,85

25 %

09.8861

Обединено Кралство

118 470,22

118 470,22

115 894,78

117 182,50

119 654,93

119 654,93

117 053,73

118 354,33

25 %

09.8985

Турция

107 140,30

107 140,30

104 811,16

105 975,73

108 211,70

108 211,70

105 859,27

107 035,48

25 %

09.8862

Руска федерация

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

25 %

09.8863

Швейцария

68 859,03

68 859,03

67 362,09

68 110,56

69 547,62

69 547,62

68 035,71

68 791,66

25 %

09.8864

Беларус

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

25 %

09.8865

Други държави

61 358,22

61 358,22

60 024,34

60 691,28

61 971,80

61 971,80

60 624,59

61 298,19

25 %

 (13)

13

Арматурен прокат

7214 20 00 , 7214 99 10

Турция

95 436,11

95 436,11

93 361,42

94 398,76

96 390,47

96 390,47

94 295,03

95 342,75

25 %

09.8866

Руска федерация

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

25 %

09.8867

Украйна

44 430,34

44 430,34

43 464,46

43 947,40

44 874,64

44 874,64

43 899,11

44 386,88

25 %

09.8868

Босна и Херцеговина

34 333,24

34 333,24

33 586,87

33 960,06

34 676,58

34 676,58

33 922,74

34 299,66

25 %

09.8869

(Република) Молдова

28 694,83

28 694,83

28 071,03

28 382,93

28 981,78

28 981,78

28 351,74

28 666,76

25 %

09.8870

Други държави

139 355,41

139 355,41

136 325,95

137 840,68

140 748,97

140 748,97

137 689,21

139 219,09

25 %

 (14)

Обединено кралство (за Северна Ирландия от други части на Обединеното кралство)

2 178,07

2 178,07

2 130,72

2 154,40

2 199,85

2 199,85

2 152,03

2 175,94

25 %

09.8493

14

Пръти и леки профили от неръждаема стомана

7222 11 11 , 7222 11 19 , 7222 11 81 , 7222 11 89 , 7222 19 10 , 7222 19 90 , 7222 20 11 , 7222 20 19 , 7222 20 21 , 7222 20 29 , 7222 20 31 , 7222 20 39 , 7222 20 81 , 7222 20 89 , 7222 30 51 , 7222 30 91 , 7222 30 97 , 7222 40 10 , 7222 40 50 , 7222 40 90

Индия

32 082,28

32 082,28

31 384,84

31 733,56

32 403,10

32 403,10

31 698,69

32 050,89

25 %

09.8871

Обединено Кралство

4 688,43

4 688,43

4 586,51

4 637,47

4 735,32

4 735,32

4 632,37

4 683,85

25 %

09.8986

Швейцария

4 614,90

4 614,90

4 514,57

4 564,73

4 661,04

4 661,04

4 559,72

4 610,38

25 %

09.8872

Украйна

3 564,33

3 564,33

3 486,84

3 525,59

3 599,97

3 599,97

3 521,71

3 560,84

25 %

09.8873

Други държави

5 206,31

5 206,31

5 093,13

5 149,72

5 258,38

5 258,38

5 144,06

5 201,22

25 %

 (15)

15

Валцдрат от неръждаема стомана

7221 00 10 , 7221 00 90

Индия

7 461,77

7 461,77

7 299,56

7 380,66

7 536,39

7 536,39

7 372,55

7 454,47

25 %

09.8876

Тайван

4 811,05

4 811,05

4 706,47

4 758,76

4 859,16

4 859,16

4 753,53

4 806,35

25 %

09.8877

Обединено Кралство

3 865,14

3 865,14

3 781,12

3 823,13

3 903,79

3 903,79

3 818,93

3 861,36

25 %

09.8987

(Република) Корея

2 401,99

2 401,99

2 349,77

2 375,88

2 426,01

2 426,01

2 373,27

2 399,64

25 %

09.8878

Япония

1 614,45

1 614,45

1 579,35

1 596,90

1 630,59

1 630,59

1 595,15

1 612,87

25 %

09.8880

Други държави

2 439,66

2 439,66

2 386,63

2 413,14

2 464,06

2 464,06

2 410,49

2 437,28

25 %

 (16)

16

Валцдрат от нелегирани и други легирани стомани

7213 10 00 , 7213 20 00 , 7213 91 10 , 7213 91 20 , 7213 91 41 , 7213 91 49 , 7213 91 70 , 7213 91 90 , 7213 99 10 , 7213 99 90 , 7227 10 00 , 7227 20 00 , 7227 90 10 , 7227 90 50 , 7227 90 95

Обединено Кралство

185 274,13

185 274,13

181 246,43

183 260,28

187 126,87

187 126,87

183 058,90

185 092,89

25 %

09.8988

Украйна

124 576,81

124 576,81

121 868,62

123 222,72

125 822,58

125 822,58

123 087,31

124 454,95

25 %

09.8881

Швейцария

136 944,28

136 944,28

133 967,23

135 455,75

138 313,72

138 313,72

135 306,90

136 810,31

25 %

09.8882

Руска федерация

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

25 %

09.8883

Турция

119 010,72

119 010,72

116 423,53

117 717,13

120 200,83

120 200,83

117 587,77

118 894,30

25 %

09.8884

Беларус

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

25 %

09.8885

(Република) Молдова

69 937,46

69 937,46

68 417,08

69 177,27

70 636,83

70 636,83

69 101,25

69 869,04

25 %

09.8886

Други държави

122 754,97

122 754,97

120 086,38

121 420,67

123 982,52

123 982,52

121 287,25

122 634,88

25 %

 (17)

17

Профили от желязо или от нелегирани стомани

7216 31 10 , 7216 31 90 , 7216 32 11 , 7216 32 19 , 7216 32 91 , 7216 32 99 , 7216 33 10 , 7216 33 90

Украйна

31 630,96

31 630,96

30 943,33

31 287,14

31 947,27

31 947,27

31 252,76

31 600,01

25 %

09.8891

Други държави

68 221,22

68 221,22

66 738,15

67 479,69

68 903,44

68 903,44

67 405,53

68 154,48

25 %

 (18)

Обединено кралство (за Северна Ирландия от други части на Обединеното кралство)

14 240,75

14 240,75

13 931,17

14 085,96

14 383,16

14 383,16

14 070,48

14 226,82

25 %

09.8499

18

Шпунтови прегради

7301 10 00

Китай

7 075,96

7 075,96

6 922,14

6 999,05

7 146,72

7 146,72

6 991,36

7 069,04

25 %

09.8901

Обединени арабски емирства

3 501,93

3 501,93

3 425,80

3 463,87

3 536,95

3 536,95

3 460,06

3 498,51

25 %

09.8902

Обединено Кралство

908,13

908,13

888,38

898,26

917,21

917,21

897,27

907,24

25 %

09.8990

Други държави

340,08

340,08

332,69

336,38

343,48

343,48

336,01

339,75

25 %

 (19)

19

Елементи за железопътни линии

7302 10 22 , 7302 10 28 , 7302 10 40 , 7302 10 50 , 7302 40 00

Обединено Кралство

5 164,71

5 164,71

5 052,44

5 108,58

5 216,36

5 216,36

5 102,96

5 159,66

25 %

09.8991

Руска федерация

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

25 %

09.8906

Турция

1 573,65

1 573,65

1 539,44

1 556,54

1 589,39

1 589,39

1 554,83

1 572,11

25 %

09.8908

Китай

1 522,23

1 522,23

1 489,14

1 505,68

1 537,45

1 537,45

1 504,03

1 520,74

25 %

09.8907

Други държави

797,70

797,70

780,36

789,03

805,67

805,67

788,16

796,92

25 %

 (20)

20

Тръби от видовете, използвани за газопроводи

7306 30 41 , 7306 30 49 , 7306 30 72 , 7306 30 77

Турция

49 976,08

49 976,08

48 889,64

49 432,86

50 475,84

50 475,84

49 378,54

49 927,19

25 %

09.8911

Индия

19 232,37

19 232,37

18 814,27

19 023,32

19 424,69

19 424,69

19 002,41

19 213,55

25 %

09.8912

Северна Македония

7 103,37

7 103,37

6 948,95

7 026,16

7 174,41

7 174,41

7 018,44

7 096,42

25 %

09.8913

Обединено Кралство

6 757,17

6 757,17

6 610,28

6 683,72

6 824,74

6 824,74

6 676,38

6 750,56

25 %

09.8992

Други държави

11 229,42

11 229,42

10 985,31

11 107,36

11 341,72

11 341,72

11 095,16

11 218,44

25 %

 (21)

21

Кухи профили

7306 61 10 , 7306 61 92 , 7306 61 99

Турция

99 461,66

99 461,66

97 299,45

98 380,56

100 456,28

100 456,28

98 272,45

99 364,36

25 %

09.8916

Обединено Кралство

53 047,35

53 047,35

51 894,15

52 470,75

53 577,82

53 577,82

52 413,09

52 995,46

25 %

09.8993

Руска федерация

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

25 %

09.8917

Северна Македония

29 364,68

29 364,68

28 726,32

29 045,50

29 658,33

29 658,33

29 013,58

29 335,96

25 %

09.8918

Украйна

21 718,42

21 718,42

21 246,28

21 482,35

21 935,60

21 935,60

21 458,74

21 697,17

25 %

09.8919

Швейцария

16 232,19

16 232,19

15 879,32

16 055,75

16 394,51

16 394,51

16 038,11

16 216,31

25 %

09.8920

Беларус

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

25 %

09.8921

Други държави

20 873,17

20 873,17

20 419,41

20 646,29

21 081,91

21 081,91

20 623,60

20 852,76

25 %

 (22)

22

Безшевни тръби от неръждаема стомана

7304 11 00 , 7304 22 00 , 7304 24 00 , 7304 41 00 , 7304 49 83 , 7304 49 85 , 7304 49 89

Индия

5 945,04

5 945,04

5 815,80

5 880,42

6 004,50

6 004,50

5 873,96

5 939,23

25 %

09.8926

Украйна

3 722,57

3 722,57

3 641,64

3 682,10

3 759,79

3 759,79

3 678,06

3 718,92

25 %

09.8927

Обединено Кралство

1 889,57

1 889,57

1 848,49

1 869,03

1 908,46

1 908,46

1 866,98

1 887,72

25 %

09.8994

(Република) Корея

1 170,22

1 170,22

1 144,78

1 157,50

1 181,92

1 181,92

1 156,23

1 169,07

25 %

09.8928

Япония

1 088,25

1 088,25

1 064,59

1 076,42

1 099,13

1 099,13

1 075,23

1 087,18

25 %

09.8929

Китай

933,70

933,70

913,40

923,55

943,03

943,03

922,53

932,78

25 %

09.8931

Други държави

2 716,63

2 716,63

2 657,57

2 687,10

2 743,79

2 743,79

2 684,14

2 713,97

25 %

 (23)

24

Други безшевни тръби

7304 19 10 , 7304 19 30 , 7304 19 90 , 7304 23 00 , 7304 29 10 , 7304 29 30 , 7304 29 90 , 7304 31 20 , 7304 31 80 , 7304 51 81 , 7304 51 89 , 7304 90 00 , 7304 39 50 , 7304 39 82 , 7304 39 83 , 7304 39 88 , 7304 59 82 , 7304 59 83 , 7304 59 89

Китай

38 808,17

38 808,17

37 964,52

38 386,35

39 196,26

39 196,26

38 344,16

38 770,21

25 %

09.8936

Украйна

32 437,15

32 437,15

31 732,00

32 084,58

32 761,53

32 761,53

32 049,32

32 405,42

25 %

09.8937

Беларус

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

25 %

09.8938

Обединено Кралство

11 835,98

11 835,98

11 578,68

11 707,33

11 954,34

11 954,34

11 694,46

11 824,40

25 %

09.8995

Съединени щати

8 519,43

8 519,43

8 334,22

8 426,83

8 604,62

8 604,62

8 417,57

8 511,09

25 %

09.8940

Други държави

45 946,99

45 946,99

44 948,14

45 447,56

46 406,46

46 406,46

45 397,62

45 902,04

25 %

 (24)

25.A

Заварени тръби с големи диаметри

7305 11 00 , 7305 12 00

Други държави

121 581,27

121 581,27

118 938,20

120 259,74

122 797,09

122 797,09

120 127,58

121 462,33

25 %

 (25)

Обединено кралство (за Северна Ирландия от други части на Обединеното кралство)

14,03

14,03

13,72

13,87

14,17

14,17

13,86

14,01

25 %

09.8494

25.B

Заварени тръби с големи диаметри

7305 19 00 , 7305 20 00 , 7305 31 00 , 7305 39 00 , 7305 90 00

Турция

15 095,79

15 095,79

14 767,62

14 931,71

15 246,75

15 246,75

14 915,30

15 081,03

25 %

09.8971

Китай

8 544,60

8 544,60

8 358,85

8 451,72

8 630,05

8 630,05

8 442,44

8 536,24

25 %

09.8972

Руска федерация

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

25 %

09.8973

Обединено Кралство

6 201,36

6 201,36

6 066,55

6 133,95

6 263,37

6 263,37

6 127,21

6 195,29

25 %

09.8996

(Република) Корея

2 921,35

2 921,35

2 857,84

2 889,59

2 950,56

2 950,56

2 886,42

2 918,49

25 %

09.8974

Други държави

6 566,11

6 566,11

6 423,36

6 494,73

6 631,77

6 631,77

6 487,60

6 559,68

25 %

 (26)

26

Други заварени тръби

7306 21 00 , 7306 29 00 , 7306 30 80 , 7306 40 20 , 7306 40 80 , 7306 50 80 , 7306 69 10 , 7306 69 90 , 7306 90 00 , 7306 11 00 , 7306 19 00 , 7306 30 12 , 7306 30 18 , 7306 50 21 , 7306 50 29

Швейцария

48 607,62

48 607,62

47 550,94

48 079,28

49 093,70

49 093,70

48 026,45

48 560,07

25 %

09.8946

Турция

38 497,24

38 497,24

37 660,35

38 078,79

38 882,22

38 882,22

38 036,95

38 459,58

25 %

09.8947

Обединено Кралство

11 756,08

11 756,08

11 500,51

11 628,30

11 873,64

11 873,64

11 615,52

11 744,58

25 %

09.8997

Тайван

9 108,71

9 108,71

8 910,69

9 009,70

9 199,79

9 199,79

8 999,80

9 099,80

25 %

09.8950

Китай

8 161,56

8 161,56

7 984,13

8 072,85

8 243,18

8 243,18

8 063,98

8 153,58

25 %

09.8949

Руска федерация

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

25 %

09.8952

Други държави

20 271,58

20 271,58

19 830,89

20 051,24

20 474,29

20 474,29

20 029,20

20 251,75

25 %

 (27)

27

Завършени чрез студена обработка пръти от нелегирани и други легирани стомани

7215 10 00 , 7215 50 11 , 7215 50 19 , 7215 50 80 , 7228 10 90 , 7228 20 99 , 7228 50 20 , 7228 50 40 , 7228 50 61 , 7228 50 69 , 7228 50 80

Руска федерация

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

25 %

09.8956

Швейцария

42 629,58

42 629,58

41 702,85

42 166,22

43 055,88

43 055,88

42 119,88

42 587,88

25 %

09.8957

Обединено Кралство

25 717,28

25 717,28

25 158,21

25 437,75

25 974,45

25 974,45

25 409,79

25 692,12

25 %

09.8998

Китай

27 205,69

27 205,69

26 614,26

26 909,98

27 477,75

27 477,75

26 880,41

27 179,08

25 %

09.8958

Украйна

30 705,61

30 705,61

30 038,10

30 371,86

31 012,67

31 012,67

30 338,48

30 675,57

25 %

09.8959

Други държави

31 896,89

31 896,89

31 203,48

31 550,19

32 215,86

32 215,86

31 515,52

31 865,69

25 %

 (28)

28

Телове от нелегирани стомани

7217 10 10 , 7217 10 31 , 7217 10 39 , 7217 10 50 , 7217 10 90 , 7217 20 10 , 7217 20 30 , 7217 20 50 , 7217 20 90 , 7217 30 41 , 7217 30 49 , 7217 30 50 , 7217 30 90 , 7217 90 20 , 7217 90 50 , 7217 90 90

Беларус

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

25 %

09.8961

Китай

79 826,78

79 826,78

78 091,41

78 959,10

80 625,05

80 625,05

78 872,33

79 748,69

25 %

09.8962

Руска федерация

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

25 %

09.8963

Турция

51 945,98

51 945,98

50 816,72

51 381,35

52 465,44

52 465,44

51 324,89

51 895,16

25 %

09.8964

Украйна

39 174,24

39 174,24

38 322,63

38 748,44

39 565,99

39 565,99

38 705,86

39 135,92

25 %

09.8965

Други държави

49 942,21

49 942,21

48 856,51

49 399,36

50 441,63

50 441,63

49 345,07

49 893,35

25 %

 (29)

Обединено кралство (за Северна Ирландия от други части на Обединеното кралство)

191,95

191,95

187,78

189,86

193,87

193,87

189,65

191,76

25 %

09.8495

IV.2 –   Обеми на общите и остатъчните тарифни квоти по тримесечие

Номер на продукта

Разпределение по държави (когато е приложимо)

Година 7

Година 8

1.7.2024 г. — 30.9.2024 г.

1.10.2024 г. — 31.12.2024 г.

1.1.2025 г. — 31.3.2025 г.

1.4.2025 г. — 30.6.2025 г.

1.7.2025 г. — 30.9.2025 г.

1.10.2025 г. — 31.12.2025 г.

1.1.2026 г. — 31.3.2026 г.

1.4.2026 г. — 30.6.2026 г.

Обем на тарифната квота (в нетни тонове)

Обем на тарифната квота (в нетни тонове)

1

Други държави

945 664,87

945 664,87

925 106,94

935 385,91

955 121,52

955 121,52

934 358,01

944 739,77

2

Други държави

338 044,38

338 044,38

330 695,59

334 369,98

341 424,82

341 424,82

334 002,54

337 713,68

3.A

Други държави

858,86

858,86

840,19

849,52

867,45

867,45

848,59

858,02

3.Б

Други държави

8 722,51

8 722,51

8 532,89

8 627,70

8 809,74

8 809,74

8 618,22

8 713,98

4.А

Други държави

477 237,17

477 237,17

466 862,45

472 049,81

482 009,54

482 009,54

471 531,07

476 770,30

4.Б

Други държави

105 930,82

105 930,82

103 627,98

104 779,40

106 990,13

106 990,13

104 664,26

105 827,20

5

Други държави

43 331,67

43 331,67

42 389,68

42 860,67

43 764,99

43 764,99

42 813,57

43 289,28

6

Други държави

37 515,08

37 515,08

36 699,54

37 107,31

37 890,24

37 890,24

37 066,54

37 478,39

7

Други държави

582 521,66

582 521,66

569 858,15

576 189,90

588 346,88

588 346,88

575 556,73

581 951,80

8

Други държави

110 902,59

110 902,59

108 491,66

109 697,12

112 011,61

112 011,61

109 576,58

110 794,09

9

Други държави

66 853,01

66 853,01

65 399,69

66 126,35

67 521,54

67 521,54

66 053,68

66 787,61

10

Други държави

1 053,49

1 053,49

1 030,59

1 042,04

1 064,03

1 064,03

1 040,90

1 052,46

12

Други държави

61 358,22

61 358,22

60 024,34

60 691,28

61 971,80

61 971,80

60 624,59

61 298,19

13

Други държави

139 355,41

139 355,41

136 325,95

137 840,68

140 748,97

140 748,97

137 689,21

139 219,09

14

Други държави

5 206,31

5 206,31

5 093,13

5 149,72

5 258,38

5 258,38

5 144,06

5 201,22

15

Други държави

2 439,66

2 439,66

2 386,63

2 413,14

2 464,06

2 464,06

2 410,49

2 437,28

16

Други държави

122 754,97

122 754,97

120 086,38

121 420,67

123 982,52

123 982,52

121 287,25

122 634,88

17

Други държави

68 221,22

68 221,22

66 738,15

67 479,69

68 903,44

68 903,44

67 405,53

68 154,48

18

Други държави

340,08

340,08

332,69

336,38

343,48

343,48

336,01

339,75

19

Други държави

797,70

797,70

780,36

789,03

805,67

805,67

788,16

796,92

20

Други държави

11 229,42

11 229,42

10 985,31

11 107,36

11 341,72

11 341,72

11 095,16

11 218,44

21

Други държави

20 873,17

20 873,17

20 419,41

20 646,29

21 081,91

21 081,91

20 623,60

20 852,76

22

Други държави

2 716,63

2 716,63

2 657,57

2 687,10

2 743,79

2 743,79

2 684,14

2 713,97

24

Други държави

45 946,99

45 946,99

44 948,14

45 447,56

46 406,46

46 406,46

45 397,62

45 902,04

25.А

Други държави

121 581,27

121 581,27

118 938,20

120 259,74

122 797,09

122 797,09

120 127,58

121 462,33

25.Б

Други държави

6 566,11

6 566,11

6 423,36

6 494,73

6 631,77

6 631,77

6 487,60

6 559,68

26

Други държави

20 271,58

20 271,58

19 830,89

20 051,24

20 474,29

20 474,29

20 029,20

20 251,75

27

Други държави

31 896,89

31 896,89

31 203,48

31 550,19

32 215,86

32 215,86

31 515,52

31 865,69

28

Други държави

49 942,21

49 942,21

48 856,51

49 399,36

50 441,63

50 441,63

49 345,07

49 893,35

IV.3 —   Максимален обем на остатъчната квота, достъпна през последните тримесечия за държави с определена конкретно за тях квота

Категория на продукта

Нова разпределена квота в тонове

1.4.2025 г. — 30.6.2025 г.

1.4.2026 г. — 30.6.2026 г.

1

Специален режим

Специален режим

2

158 616,97

160 203,14

3.А

821,13

829,34

3.Б

Няма достъп до остатъчната квота през четвъртото тримесечие

Няма достъп до остатъчната квота през четвъртото тримесечие

4.А

94 249,03

95 191,52

4.Б

Специален режим

Специален режим

5

7 675,20

7 751,95

6

8 326,69

8 409,96

7

Не се прилага

Не се прилага

8

Не се прилага

Не се прилага

9

47 390,04

47 863,95

10

541,85

547,27

12

37 204,21

37 576,25

13

45 515,47

45 970,62

14

Няма достъп до остатъчната квота през четвъртото тримесечие

Няма достъп до остатъчната квота през четвъртото тримесечие

15

2 185,29

2 207,14

16

Няма достъп до остатъчната квота през четвъртото тримесечие

Няма достъп до остатъчната квота през четвъртото тримесечие

17

Не се прилага

Не се прилага

18

207,40

209,47

19

480,41

485,22

20

Няма достъп до остатъчната квота през четвъртото тримесечие

Няма достъп до остатъчната квота през четвъртото тримесечие

21

4 053,74

4 094,28

22

2 601,14

2 627,16

24

24 365,76

24 609,41

25.А

Не се прилага

Не се прилага

25.Б

2 698,83

2 725,82

26

Няма достъп до остатъчната квота през четвъртото тримесечие

Няма достъп до остатъчната квота през четвъртото тримесечие

27

25 516,97

25 772,14

28

36 703,68

37 070,72


(1)  От 1.7 до 31.3: 09.8601

От 1.4 до 30.6: 09.8602

От 1.4 до 30.6: За Египет: 09.8450, за Виетнам: 09.8451, за Япония: 09.8452, за Тайван: 09.8453, за Австралия: 09.8554, за Швейцария: 09.8455, за Съединените щати: 09.8456, за Либия: 09.8457 и за Канада: 09.8458

От 1.4 до 30.6: За Турция*: 09.8572, за Индия*: 09.8573, за (Република) Корея*: 09.8574, за Сърбия*: 09.8575, и за Обединеното кралство*: 09.8599 *При изчерпване на разпределените конкретно за тях квоти в съответствие с член 1, параграф 5.

(2)  От 1.7 до 31.3: 09.8603

От 1.4 до 30.6: 09.8604

От 1.4 до 30.6: За Индия *, (Република) Корея *, Обединеното кралство * и Сърбия *: 09.8567 *При изчерпване на разпределените конкретно за тях квоти в съответствие с член 1, параграф 5.

(3)  От 1.7 до 31.3: 09.8605

От 1.4 до 30.6: 09.8606

От 1.4 до 30.6: За (Република) Корея*, Обединеното кралство* и Ислямска република Иран*: 09.8568 *При изчерпване на разпределените конкретно за тях квоти в съответствие с член 1, параграф 5.

(4)  От 1.7 до 31.3: 09.8607

От 1.4 до 30.6: 09.8608

(5)  От 1.7 до 31.3: 09.8609

От 1.4 до 30.6: 09.8610

От 1.4 до 30.6: За (Република) Корея *, Обединеното кралство * и Индия*: 09.8570 *При изчерпване на разпределените конкретно за тях квоти в съответствие с член 1, параграф 5.

(6)  От 1.7 до 31.3: 09.8611

От 1.4 до 30.6: 09.8612

От 1.4 до 30.6: за Китай*: 09.8581, за (Република) Корея*: 09.8582, за Индия*: 09.8583, и за Обединеното кралство*: 09.8584 *При изчерпване на разпределените конкретно за тях квоти в съответствие с член 1, параграф 5.

(7)  От 1.7 до 31.3: 09.8613

От 1.4 до 30.6: 09.8614

От 1.4 до 30.6: За (Република) Корея *, Обединеното кралство*, Тайван и Турция*: 09.8560 *При изчерпване на разпределените конкретно за тях квоти в съответствие с член 1, параграф 5.

(8)  От 1.7 до 31.3: 09.8615

От 1.4 до 30.6: 09.8616

От 1.4 до 30.6: За Китай*, (Република) Корея *, Обединеното кралство*, Тайван и Сърбия*: 09.8576 *При изчерпване на разпределените конкретно за тях квоти в съответствие с член 1, параграф 5.

(9)  От 1.7 до 31.3: 09.8617

От 1.4 до 30.6: 09.8618

(10)  От 1.7 до 31.3: 09.8619

От 1.4 до 30.6: 09.8620

(11)  От 1.7 до 31.3: 09.8621

От 1.4 до 30.6: 09.8622

От 1.4 до 30.6: За (Република) Корея*, Тайван*, Индия*, Южна Африка*, Съединените щати* и Турция* 09.8510 * При изчерпване на разпределените конкретно за тях квоти в съответствие с член 1, параграф 5

(12)  От 1.7 до 31.3: 09.8623

От 1.4 до 30.6: 09.8624

От 1.4 до 30.6: За Китай*, Обединеното кралство*, Индия*, Южна Африка* и Тайван*: 09.8591 *При изчерпване на разпределените конкретно за тях квоти в съответствие с член 1, параграф 5.

(13)  От 1.7 до 31.3: 09.8625

От 1.4 до 30.6: 09.8626

От 1.4 до 30.6: За Китай*, Обединеното кралство*, Турция* и Швейцария*: 09.8592 *При изчерпване на разпределените конкретно за тях квоти в съответствие с член 1, параграф 5.

(14)  От 1.7 до 31.3: 09.8627

От 1.4 до 30.6: 09.8628

От 1.4 до 30.6: За Турция*, Босна и Херцеговина* и (Република) Молдова*: 09.8593 *При изчерпване на разпределените конкретно за тях квоти в съответствие с член 1, параграф 5.

(15)  От 1.7 до 31.3: 09.8629

От 1.4 до 30.6: 09.8630

(16)  От 1.7 до 31.3: 09.8631

От 1.4 до 30.6: 09.8632

От 1.4 до 30.6: За Индия*, Тайван*, Обединеното кралство*, (Република) Корея* и Япония*: 09.8595 *При изчерпване на разпределените конкретно за тях квоти в съответствие с член 1, параграф 5.

(17)  От 1.7 до 31.3: 09.8633

От 1.4 до 30.6: 09.8634

От 1.7 до 30.6: За Малайзия: 09.8460, за Алжир: 09.8461, за Египет: 09.8462, За Босна и Херцеговина: 09.8463, за (Република) Корея*: 09.8464, за Япония: 09.8466, за Индонезия: 09.8465 и за Сърбия: 09.8467

(18)  От 1.7 до 31.3: 09.8635

От 1.4 до 30.6: 09.8636

(19)  От 1.7 до 31.3: 09.8637

От 1.4 до 30.6: 09.8638

От 1.4 до 30.6: За Обединеното кралство*, Китай* и Обединените арабски емирства*: 09.8580 *При изчерпване на разпределените конкретно за тях квоти в съответствие с член 1, параграф 5.

(20)  От 1.7 до 31.3: 09.8639

От 1.4 до 30.6: 09.8640

От 1.4 до 30.6: За Обединеното кралство*, Китай* и Турция*: 09.8585 *При изчерпване на разпределените конкретно за тях квоти в съответствие с член 1, параграф 5.

(21)  От 1.7 до 31.3: 09.8641

От 1.4 до 30.6: 09.8642

(22)  От 1.7 до 31.3: 09.8643

От 1.4 до 30.6: 09.8644

От 1.4 до 30.6: За Обединеното кралство*, Северна Македония*, Швейцария* и Турция*: 09.8530 *При изчерпване на разпределените конкретно за тях квоти в съответствие с член 1, параграф 5.

(23)  От 1.7 до 31.3: 09.8645

От 1.4 до 30.6: 09.8646

От 1.4 до 30.6: За Индия*, Обединеното кралство*, (Република) Корея*, Япония* и Китай*: 09.8597 *При изчерпване на разпределените конкретно за тях квоти в съответствие с член 1, параграф 5.

(24)  От 1.7 до 31.3: 09.8647

От 1.4 до 30.6: 09.8648

От 1.4 до 30.6: За Китай*, Обединеното кралство* и Съединените щати 09.8586 *При изчерпване на разпределените конкретно за тях квоти в съответствие с член 1, параграф 5.

(25)  От 1.7 до 31.3: 09.8657

От 1.4 до 30.6: 09.8658

(26)  От 1.7 до 31.3: 09.8659

От 1.4 до 30.6: 09.8660

От 1.4 до 30.6: За Обединеното кралство*, Китай*, (Република) Кореа и Турция*: 09.8587 *При изчерпване на разпределените конкретно за тях квоти в съответствие с член 1, параграф 5.

(27)  От 1.7 до 31.3: 09.8651

От 1.4 до 30.6: 09.8652

От 1.4 до 30.6: За Швейцария*, Турция*, Обединеното кралство*, Тайван* и Китай*: 09.8588 *При изчерпване на разпределените конкретно за тях квоти в съответствие с член 1, параграф 5.

(28)  От 1.7 до 31.3: 09.8653

От 1.4 до 30.6: 09.8654

От 1.4 до 30.6: За Швейцария*, Обединеното кралство* и Китай*: 09.8539 *При изчерпване на разпределените конкретно за тях квоти в съответствие с член 1, параграф 5.

(29)  От 1.7 до 31.3: 09.8655

От 1.4 до 30.6: 09.8656

От 1.4 до 30.6: За Турция* и Китай*: 09.8598 *При изчерпване на разпределените конкретно за тях квоти в съответствие с член 1, параграф 5.


ПРИЛОЖЕНИЕ II

„ПРИЛОЖЕНИЕ III.2

Списък на категориите на продукта с произход от развиващите се държави, за които се прилагат окончателните мерки

Списък на категориите на продукта с произход от развиващите се държави, за които окончателните мерки се прилагат от 1 юли 2024 г.

Държава/Група на продукта

1

2

5

6

7

8

9

10

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

24

25А

25Б

26

27

28

Албания

 

 

 

 

 

 

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

X

 

 

 

 

X

Бразилия

 

 

 

 

 

 

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

X

 

 

 

 

 

Китай

 

 

 

X

 

X

X

X

 

X

X

X

X

X

X

 

 

X

X

X

 

X

X

X

X

X

X

X

X

Египет

X

 

 

 

 

 

X

 

 

 

 

 

 

X

 

 

X

 

 

 

 

 

 

X

 

 

 

 

 

Индия

X

X

 

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

 

X

X

 

 

 

 

X

 

X

X

X

 

X

X

 

Индонезия

 

 

 

 

 

 

X

 

X

X

 

 

 

 

 

 

X

 

 

 

 

 

 

X

 

 

 

 

 

Малайзия

 

 

 

 

 

 

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

X

 

 

 

 

 

 

X

 

 

 

 

 

Молдова

 

 

 

 

 

 

X

 

 

 

 

 

 

X

 

 

X

 

 

 

 

 

 

X

 

 

 

 

 

Северна Македония

 

 

 

 

 

 

X

 

X

 

 

 

X

 

 

 

 

 

 

 

X

X

 

X

 

 

 

 

 

Оман

 

 

 

 

 

 

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

X

 

 

 

 

 

Южна Африка

 

 

 

 

 

 

X

 

 

X

X

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

X

 

 

 

 

 

Тунис

 

 

 

 

X

 

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

X

 

 

 

 

 

Турция

X

X

X

 

X

X

X

X

X

X

X

 

X

X

 

 

X

X

 

X

X

X

 

X

X

X

X

X

X

Украйна

X

X

 

 

 

 

X

 

 

 

 

 

 

X

 

 

X

 

 

 

 

X

X

X

 

 

 

X

X

Обединени арабски емирства

 

 

 

 

 

 

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

X

X

 

X

 

 

X

X

 

 

 

 

Виетнам

X

X

 

X

X

X

X

 

 

 

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

X

 

 

 

 

 

Всички други развиващи се държави

 

 

 

 

 

 

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

X

 

 

 

 

 


ПРИЛОЖЕНИЕ III

„ПРИЛОЖЕНИЕ III.2

Списък на категориите на продукта с произход от развиващите се държави, за които се прилагат окончателните мерки

Списък на категориите на продукта с произход от развиващите се държави, за които окончателните мерки се прилагат от 1 юли 2023 г. до 30 юни 2024 г.

Държава/Група на продукта

1

2

5

6

7

8

9

10

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

24

25А

25Б

26

27

28

Аржентина

 

 

 

 

 

X

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

X

 

X

 

 

X

Бразилия

X

X

X

 

 

X

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

X

 

X

 

 

X

Китай

 

X

X

X

 

X

X

X

X

X

X

X

X

 

X

X

 

 

X

X

 

X

X

X

X

X

X

X

X

Египет

X

 

 

 

 

X

X

 

 

 

 

 

 

X

 

 

X

 

 

 

 

 

 

X

 

X

 

 

X

Индия

X

X

 

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

 

X

X

X

X

 

 

X

 

X

X

 

X

X

 

X

Индонезия

 

 

 

 

 

X

X

 

X

X

X

 

 

 

 

 

X

 

 

 

 

 

 

X

 

X

 

 

X

Казахстан

 

 

 

 

 

X

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

X

 

 

 

X

 

X

 

 

X

Малайзия

 

 

 

 

 

X

X

 

 

 

X

 

 

 

 

 

X

 

 

 

 

 

 

X

 

X

 

 

X

Мексико

 

 

 

 

 

X

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

X

 

X

 

 

X

Молдова

 

 

 

 

 

X

X

 

 

 

 

 

 

X

 

 

X

 

 

 

 

 

 

X

 

X

 

 

X

Северна Македония

 

 

 

 

 

X

X

 

X

 

 

 

X

 

 

 

 

 

 

 

X

X

 

X

 

X

 

 

X

Оман

 

 

 

 

 

X

X

 

 

 

 

 

 

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

X

 

X

 

 

X

Южна Африка

 

 

 

 

X

X

X

 

 

X

X

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

X

 

X

 

 

X

Турция

X

X

X

 

X

X

X

X

 

X

X

 

X

X

 

 

X

X

 

X

X

X

 

X

X

X

X

X

X

Украйна

X

X

 

 

 

X

X

 

X

 

 

 

 

X

 

 

X

 

 

 

X

X

X

X

 

X

 

X

X

Обединени арабски емирства

 

 

 

 

 

X

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

X

X

 

X

 

 

X

 

X

 

 

X

Виетнам

X

 

 

X

X

X

X

 

 

 

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

X

 

X

 

 

X

Всички други развиващи се държави

 

 

 

 

 

X

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

X

 

X

 

 

X


ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2024/1782/oj

ISSN 1977-0618 (electronic edition)


Top