EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32024R1342

Регламент (ЕС) 2024/1342 на Комисията от 21 май 2024 година за изменение на приложение II към Регламент (ЕО) № 396/2005 на Европейския парламент и на Съвета относно максимално допустимите граници на остатъчни вещества от делтаметрин, металаксил, тиабендазол и трифлоксистробин във или върху определени продукти

C/2024/3240

OВ L, 2024/1342, 22.5.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/1342/oj (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/1342/oj

European flag

Официален вестник
на Европейския съюз

BG

Серия L


2024/1342

22.5.2024

РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2024/1342 НА КОМИСИЯТА

от 21 май 2024 година

за изменение на приложение II към Регламент (ЕО) № 396/2005 на Европейския парламент и на Съвета относно максимално допустимите граници на остатъчни вещества от делтаметрин, металаксил, тиабендазол и трифлоксистробин във или върху определени продукти

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Регламент (ЕО) № 396/2005 на Европейския парламент и на Съвета от 23 февруари 2005 г. относно максимално допустимите граници на остатъчни вещества от пестициди във и върху храни или фуражи от растителен или животински произход и за изменение на Директива 91/414/ЕИО на Съвета (1), и по-специално член 14, параграф 1, буква а) и член 49, параграф 2 от него,

като има предвид, че:

(1)

Максимално допустимите граници на остатъчни вещества (МДГОВ) за делтаметрин, металаксил, тиабендазол и трифлоксистробин са определени в приложение II към Регламент (ЕО) № 396/2005.

(2)

При оценката на тези МДГОВ в съответствие с член 12 от Регламент (ЕО) № 396/2005 (2) Европейският орган за безопасност на храните („Органът“) установи, че част от информацията за някои продукти не е налична. Наличната информация беше достатъчна за Органа да предложи МДГОВ, които са безопасни за потребителите, а пропуските в данните бяха посочени в приложение ІІ към същия регламент, като беше уточнена и датата, до която трябва да бъде подадена до Органа липсващата информация в подкрепа на предложените МДГОВ.

(3)

Що се отнася до делтаметрин, беше предоставена информация за метода на прилагане и за изпитванията за наличие на остатъчни количества от определени вещества с цел потвърждаване на съществуващите МДГОВ за „черупкови плодове“, пъпеши, дини, други тиквови с неядлива кора, китайско зеле, ориз и пшеница. Органът стигна до заключението, че предоставената информация е достатъчна за преодоляване на установените пропуски в данните. Поради това за тези продукти следва да бъдат запазени съществуващите МДГОВ в приложение II към Регламент (ЕО) № 396/2005.

(4)

Предоставената информация относно изпитванията за наличие на остатъчни количества, при които се анализират едновременно определенията за остатъчни вещества за целите на прилагането и на оценката на риска, не беше достатъчна за потвърждаване на съществуващите МДГОВ от делтаметрин за дюли, мушмули, нефле, кайсии, череши, праскови, „други малки плодове и ягодоплодни култури“, цвекло, целина, хрян, йерусалимски артишок, магданоз на грудки, репички, козя брада, жълта ряпа, репи, „други кореноплодни и грудкови зеленчуци“, луковични зеленчуци, патладжани, къдраво зеле, алабаш, праз, маслини за производство на масло, „билкови настойки от корени“ и корени от цикория. Органът обаче стигна до заключението, че настоящите МДГОВ са безопасни за потребителите посредством прилагането на конверсионен коефициент за преизчисляването на резултатите от изпитванията за наличие на остатъчни количества, получени в съответствие с определението за остатъчно вещество за целите на прилагането и в съответствие с определението за остатъчно вещество за целите на оценката на риска. Поради това за посочените продукти следва да се запазят съществуващите МДГОВ в приложение II към Регламент (ЕО) № 396/2005.

(5)

Настоящите МДГОВ за ябълки, трапезни маслини, моркови, тиква, „цветно зеле“, „бобови“, „зърнени култури (с изключение на ориз и пшеница)“, подправки, които представляват корени и коренища, грозде, ягоди, „тиквови с ядлива кора“, полска салата, кресон, земен кресон, рукола, червен синап, бейби листни култури, лозови листа, воден кресон, кервел, култивирани гъби, леща, грах, лупина, чай, и „продукти от животински произход, включително мляко и яйца“ се основават на максимално допустимите граници на остатъчни вещества по Кодекс алиментариус (CXL), включени в приложение II към Регламент (ЕО) № 396/2005 на Комисията (3). Въпреки несъответствието между определенията за остатъчни вещества на Съюза и по Кодекс алиментариус, Органът стигна до заключението, че настоящите МДГОВ са безопасни за потребителите. Поради това за посочените продукти следва да се запазят съществуващите МДГОВ в приложение II към Регламент (ЕО) № 396/2005.

(6)

За „цитрусови плодове“, киви, къдрава листна ендивия, спанак и подобни листни зеленчуци, артишок, фасул, маслодайни семена, подправки, които представляват плодове на растения, подправки, които представляват пъпки и подправки, които представляват плодници на растителни цветове, Органът стигна до заключението, че установените по-рано пропуски в данните не са отстранени и службите за управление на риска могат да обмислят замяната на тези МДГОВ с алтернативните МДГОВ, налични за „цитрусови плодове“, или със специфичната за продукта граница на определяне („LOD“). За „цитрусови плодове“ беше налична по-ниска МДГОВ, основана на (алтернативни) ДСП, и с цел определяне на възможно най-ниска разумно постижима стойност на МДГОВ, е целесъобразно в приложение II към Регламент (ЕО) № 396/2005 да бъдат определени нови по-ниски МДГОВ за тези продукти. Тъй като за другите изброени продукти не бяха налични алтернативни ДСП, е целесъобразно МДГОВ да бъдат определени на нивото на специфичните за продукта LOD.

(7)

Предоставената допълнителна информация от изпитвания за наличие на остатъчни количества от определени вещества беше съчетана със съществуващите данни, което даде възможност на Органа да изведе по-ниски МДГОВ за „храстови“, „тревисти растения и ядливи цветя (с изключение на кервел)“, „билкови настойки от цвят“, „билкови настойки от листа и стръкове“, сладки пиперки и главесто зеле и по-високи стойности на МДГОВ за сливи. Органът стигна до заключението, че новите МДГОВ са безопасни за потребителите. Поради това в приложение II към Регламент (ЕО) № 396/2005 да бъдат включени нови МДГОВ за тези продукти.

(8)

Органът установи риск за потребителите във връзка със съществуващите МДГОВ за круши, картофи и марули и стигна до заключението, че службите за управление на риска могат да обмислят замяната на тези МДГОВ с алтернативните по-ниски МДГОВ, налични за круши и марули, или със специфичната за продукта LOD. Тъй като алтернативна ДСП, водеща до по-ниска МДГОВ, беше налична за круши и марули, но не и за картофи, е целесъобразно да се определят нови, по-ниски МДГОВ само за круши и марули, а за картофи МДГОВ да се намали до нивото на специфичната за продукта LOD. За по-голяма яснота бележките под линия, в които се посочва липса на информация относно тези продукти, следва да бъдат заличени от приложение II към Регламент (ЕО) № 396/2005.

(9)

Органът получи няколко заявления по член 6 от Регламент (ЕО) № 396/2005, с искане за изменение на съществуващите МДГОВ за делтаметрин в домати и бамя, рожкови (4) и царевица (5). По отношение на домати и бамя Органът препоръча МДГОВ за тези продукти да бъдат увеличени. Поради това МДГОВ за домати и бамя следва да бъдат определени със стойностите, установени от Органа. Що се отнася до рожкови, след като първоначално установи за предложената МДГОВ опасения, свързани с дългосрочния прием от страна на потребителите, в последващата оценка на потвърждаващите данни Органът стигна до заключението, че предложената стойност е безопасна за потребителите. Поради това е целесъобразно тази МДГОВ да бъде определена на предложеното равнище. По отношение на царевицата Органът стигна до заключението, че предоставените данни са достатъчни, за да бъде изведена нова МДГОВ, но тази стойност е по-ниска от съществуващата, изведена въз основа на CXL, която е безопасна за потребителите. Поради това съществуващата МДГОВ следва да бъде запазена.

(10)

В съответствие с член 6, параграфи 2 и 4 от Регламент (ЕО) № 396/2005 бе подадено заявление за употребата на делтаметрин върху манго и папая. Заявителят твърди, че разрешените видове употреба на делтаметрин върху тези култури в Бразилия са довели до по-високи стойности на остатъчни вещества от разрешените с Регламент (ЕО) № 396/2005 МДГОВ и че е необходимо да се определят по-високи МДГОВ с цел да се избегнат пречките пред търговията при вноса на посочените култури. Органът направи оценка на заявлението и стигна до заключението, че предоставените данни са достатъчни, за да се определят нови (по-високи) МДГОВ, които се считат за безопасни за потребителите (6). Тъй като не съществува риск за потребителите, e целесъобразно МДГОВ за манго и папая да бъдат определени в приложение II към Регламент (ЕО) № 396/2005 със стойностите, установени от Органа.

(11)

По отношение на металаксил референтните лаборатории на Европейския съюз препоръчаха да се промени определението за остатъчно вещество, за целите на мониторинга на продукти от животински произход, на „сума от металаксил (сума от енантиомери) и метаболити (свободни + конюгирани) M3 (N- (2,6-диметилфенил)-N-(хидроксиацетил)аланин метил естер) и M8 (N-(2-хидроксиметил-6- метилфенил)-N-(метоксиацетил)аланин метил естер (сума от енантиомери), изразена като металаксил“. Комисията счита това ново определение за остатъчно вещество за подходящо.

(12)

За да се преодолеят пропуските в данните, установени от Органа в рамките на прегледа на МДГОВ за металаксил съгласно член 12 от Регламент (ЕО) № 396/2005, заявителят представи нови данни относно методите за анализ и изпитванията за наличие на остатъчни количества от определени вещества. По отношение на какао на зърна и хмел Органът стигна до заключението (7) че предоставените данни са достатъчни за преодоляване на установените пропуски и че допълнителните изпитвания за наличие на остатъчни количества от определени вещества по отношение на какаови зърна водят до нови (по-ниски) МДГОВ, безопасни за потребителите. Органът стигна до заключението, че новата МДГОВ е безопасна за потребителите. Поради това съществуващите МДГОВ за хмел следва да бъдат запазени, а новите (по-ниски) МДГОВ за какао на зърна следва да бъдат включени в приложение II към Регламент (ЕО) № 396/2005. По отношение на лимони, сладки лимони, мандарини, ябълки, круши, грозде, лук, сладки пиперки, пъпеши, дини, артишок, соя и „продукти от животински произход“ Органът стигна до заключението, че установените по-рано пропуски в данните не са отстранени и че службите за управление на риска могат да обмислят замяната на тези МДГОВ с алтернативни МДГОВ, когато има такива, или със специфичната за продукта LOD. Тъй като за сладък лимон, мандарини, лук, сладки пиперки, пъпеши, дини и артишок беше налична алтернативна ДСП, водеща до по-ниска МДГОВ, е целесъобразно да бъдат определени нови, по-ниски МДГОВ. За „тревисти растения и ядливи цветя“ беше възможно да се екстраполират данни на закрито от сортове марули с отворени листа и е целесъобразно тези МДГОВ да бъдат запазени. Тъй като за лимони, ябълки, круши и соя не бяха налични алтернативни ДСП, е целесъобразно тези МДГОВ да бъдат намалени до специфичната за продукта LOD. За „продукти от животински произход“ Органът преразгледа съществуващите МДГОВ въз основа на актуализирани изчисления за хранителния режим и предложи нови (по-ниски) МДГОВ за бъбреци и годна за консумация карантия от свине, овце и кози и по-високи МДГОВ за черен дроб, бъбреци и годна за консумация карантия от говеда и еднокопитни. Тъй като не съществува риск за потребителите, e целесъобразно МДГОВ за продукти от животински произход да бъдат определени в приложение II към Регламент (ЕО) № 396/2005 със стойностите, установени от Органа. За по-голяма яснота съответните бележки под линия, в които се посочва липса на информация относно тези продукти, следва да бъдат заличени от приложение II към Регламент (ЕО) № 396/2005.

(13)

В съответствие с член 6, параграфи 2 и 4 от Регламент (ЕО) № 396/2005 бе подадено заявление за употребата на металаксил-M в плодове от маслодайна палма и зърна от пипер (черен, зелен и бял). Заявителят твърди, че разрешените видове употреба на металаксил-M в маслодайна палма в Колумбия и на зърна от пипер във Виетнам са довели до по-високи стойности на остатъчни вещества от разрешените с Регламент (ЕО) № 396/2005 МДГОВ и че е необходимо да бъдат определени по-високи МДГОВ с цел избягване на пречките пред търговията при вноса на посочените култури. Органът направи оценка на заявлението и стигна до заключението, че предоставените данни са достатъчни, за да се определят нови МДГОВ, които са безопасни за потребителите (8). Тъй като не съществува риск за потребителите, e целесъобразно МДГОВ за плодове от маслодайна палма и зърна от пипер да бъдат определени в приложение II към Регламент (ЕО) № 396/2005 със стойностите, установени от Органа.

(14)

На 13 декември 2022 г. Комисията по Кодекс алиментариус прие нови CXL за металаксил (9). В съответствие с член 5, параграф 3 от Регламент (ЕО) № 178/2002 на Европейския парламент и на Съвета (10), когато съществуват международни стандарти или предстои тяхното приемане, те се вземат под внимание при разработването или привеждането в съответствие на законодателството в областта на храните, освен ако тези стандарти или съответни части от тях биха били неефективно или неподходящо средство за постигане на легитимните цели на законодателството в областта на храните, или при наличие на научно основание, или когато биха довели до степен на защита, различна от определената като подходяща в Съюза. Освен това, в съответствие с член 13, буква д) от същия регламент Съюзът трябва да способства за постигането на последователност между международните технически стандарти и законодателството в областта на храните, като същевременно гарантира, че не се понижава възприетата от него висока степен на защита. Органът направи оценка на рисковете за потребителите и изготви научен доклад (11). В случаите, за които Органът установи потенциален риск за здравето на потребителите, Съюзът изрази резерви (12) , (13) по отношение на предложените CXL пред Комитета по Кодекса за остатъчните вещества от пестициди. Такъв е случаят с металаксил в ябълки, круши и главесто зеле. Поради това тези CXL, за които Съюзът не представи резерви пред Комитета по Кодекса за остатъчните вещества от пестициди, тъй като Органът не установи рискове за потребителите в Съюза, могат да се считат за безопасни. Такъв е случаят с CXL за металаксил в грозде, лук, картофи и зърна от пипер. Поради това посочените CXL следва да бъдат отразени в приложение II към Регламент (ЕО) № 396/2005.

(15)

Във връзка с тиабендазол беше предоставена информация относно потенциалната експозиция на потребителите на метаболита бензимидазол, бяха предоставени изпитвания за наличие на остатъчни количества и за стабилност при съхранение, с цел да бъдат потвърдени съществуващите МДГОВ за ябълки, авокадо и картофи. Органът стигна до заключението (14), че предоставените данни са достатъчни за отстраняване на установените пропуски и изведе нова (по-ниска) МДГОВ въз основа на данни от допълнителни изпитвания за остатъчни количества по отношение на авокадо. Органът стигна до заключението, че новата МДГОВ е безопасна за потребителите. Поради това съществуващите МДГОВ за ябълки и картофи следва да бъдат запазени, а новите МДГОВ за авокадо следва да бъдат включени в приложение II към Регламент (ЕО) № 396/2005. Органът установи, че съществуващата МДГОВ за папая може да породи опасения, свързани с краткосрочния прием от страна на потребителите. Поради това съществуващата МДГОВ за папая следва да бъде намалена до специфичната за продукта LOD. За по-голяма яснота съответните бележки под линия, в които се посочва липса на информация относно тези продукти, следва да бъдат заличени от приложение II към Регламент (ЕО) № 396/2005.

(16)

По отношение на трифлоксистробин референтните лаборатории на Европейския съюз препоръчаха да се промени определението за остатъчно вещество за целите на мониторинга на продукти от животински произход на „Сума от трифлоксистробин и [(E,E)-метоксиимино-{2-[1-(3-трифлуорометилфенил)етилиденамино-оксиметил]фенил}оцетна киселина] (CGA 321113), изразена като трифлоксистробин (F)“. Комисията счита това ново определение за остатъчно вещество за подходящо.

(17)

Някои от пропуските в данните, установени от Органа в рамките на прегледа на МДГОВ за трифлоксистробин съгласно член 12 от Регламент (ЕО) № 396/2005, бяха отстранени с Регламент (ЕС) 2018/832 по отношение на методите за анализ и наличието в търговската мрежа на метаболита CGA321113. С цел да бъдат отстранени останалите пропуски в данните, установени от Органа, заявителят предостави нови данни от изпитвания за наличие на остатъчни количества от вещества при „тревисти растения и ядливи цветя“, фасул с шушулки и овес. Органът стигна до заключението (15), че предоставената информация е достатъчна за отстраняване на установените пропуски в данните и че въз основа на допълнителните изпитвания за остатъчни количества са изведени нови МДГОВ, безопасни за потребителите. Поради това тези нови вещества следва да бъдат включени в приложение II към Регламент (ЕО) № 396/2005. По отношение на пасионфрут/маракуя, краставици, корнишони и китайско зеле Органът стигна до заключението, че установените по-рано пропуски в данните не са отстранени и че службите за управление на риска могат да обмислят запазването на тези МДГОВ със съществуващите CXL, налични за краставици и корнишони, или замяната на тези МДГОВ със специфичната за продукта LOD. Тъй като за краставици и корнишони при същите нива беше налична алтернативна ДСП, водеща до безопасни за потребителите МДГОВ, е целесъобразно МДГОВ за тях да се запазят на сегашната им стойност, а тъй като за пасионфрут/маракуя и китайско зеле не бяха налични алтернативни ДСП, е целесъобразно МДГОВ за тези продукти да бъдат намалени до стойността на специфичната за продукта LOD. За по-голяма яснота съответните бележки под линия, в които се посочва липса на информация относно тези продукти, следва да бъдат заличени от приложение II към Регламент (ЕО) № 396/2005.

(18)

Заедно с потвърждаващите данни заявителят подаде и няколко заявления за изменение на съществуващите МДГОВ за трифлоксистробин в различни култури в съответствие с член 6 от Регламент (ЕО) № 396/2005. Органът направи оценка на заявленията и стигна до заключението, че предоставените данни са достатъчни, за да се определят нови МДГОВ за сладки пиперки, къдраво зеле, корени от цикория и мед, които са безопасни за потребителите (16). Тъй като не съществува риск за потребителите, e целесъобразно МДГОВ за тези продукти да бъдат определени в приложение II към Регламент (ЕО) № 396/2005 със стойностите, установени от Органа. При оценката на предоставените данни за къдрава листна ендивия Органът установи риск за потребителите във връзка с предложената (по-висока) МДГОВ, като същевременно потвърди, че настоящата МДГОВ е безопасна за потребителите. Поради това е целесъобразно МДГОВ за нея да се запази при сегашната ѝ стойност. По отношение на дълголистна цикория/италианска цикория/индустриална цикория Органът стигна до заключението, че предоставените данни не са достатъчни, за да бъде изведена нова МДГОВ. Поради това е целесъобразно тази МДГОВ да бъде запазена при сегашната ѝ стойност, която отговаря на стойността за специфичната за продукта LOD.

(19)

Комисията проведе консултации с референтните лаборатории на Европейския съюз относно нуждата да се адаптират някои от LOD. Тези лаборатории предложиха конкретни за продукта LOD, постижими от аналитична гледна точка, за всички продукти.

(20)

В рамките на Световната търговска организация бяха проведени консултации с търговските партньори на Съюза относно новите МДГОВ и техните становища бяха взети под внимание.

(21)

Поради това Регламент (ЕО) № 396/2005 следва да бъде съответно изменен.

(22)

С цел да се позволи нормално пускане на пазара, преработване и потребление на продуктите, в настоящия регламент следва да се предвиди преходна мярка за продуктите, които са били пуснати на пазара на Съюза преди изменението на МДГОВ и за които информацията показва, че се поддържа високо равнище на защита на потребителите.

(23)

Следва да се предвиди разумен срок преди прилагането на изменените МДГОВ, за да могат държавите членки, третите държави и стопанските субекти в областта на храните да се подготвят за спазването на новите изисквания, възникнали вследствие на изменението на МДГОВ.

(24)

Мерките, предвидени в настоящия регламент, са в съответствие със становището на Постоянния комитет по растенията, животните, храните и фуражите,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Приложение II към Регламент (ЕО) № 396/2005 се изменя в съответствие с приложението към настоящия регламент.

Член 2

Регламент (ЕО) № 396/2005 във вида преди изменението му с настоящия регламент продължава да се прилага за продукти, които са били пуснати на пазара на Съюза преди 11 юни 2024 г., с изключение на МДГОВ за делтаметрин върху круши, картофи и маруля и за тиабендазол в папая.

Член 3

Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Той се прилага от 11 юни 2024 г.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на 21 май 2024 година.

За Комисията

Председател

Ursula VON DER LEYEN


(1)   ОВ L 70, 16.3.2005 г., стр. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2005/396/oj.

(2)  Reasoned opinion on the Evaluation of confirmatory data following the Article 12 MRL review and modification of the existing maximum residue levels for deltamethrin in tomatoes and okra/lady’s fingers (Обосновано становище относно оценката на потвърждаващите данни след прегледа на МДГОВ по член 12 и изменението на съществуващите максимално допустими граници на остатъчни вещества от делтаметрин в домати и бамя). EFSA Journal (Бюлетин на ЕОБХ) 2022; 20(3):7107.

(3)  Регламент (ЕС) 2018/832 на Комисията от 5 юни 2018 г. за изменение на приложения II, III и V към Регламент (ЕО) № 396/2005 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на максимално допустимите граници на остатъчни вещества от циантранилипрол, цимоксанил, делтаметрин, дифеноконазол, фенамидон, флубендиамид, флуопиколид, фолпет, фосетил, мандестробин, мепикват, метазахлор, пропамокарб, пропаргит, пириметанил, сулфоксафлор и трифлоксистробин във или върху определени продукти (ОВ L 140, 6.6.2018 г., стр. 38, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2018/832/oj).

(4)  Reasoned opinion on the modification of the existing maximum residue level for deltamethrin in carobs/Saint John’s breads (Обосновано становище относно изменението на съществуващата максимално допустима граница на остатъчни вещества от делтаметрин в рожкови). EFSA Journal (Бюлетин на ЕОБХ) 2020; 18(10):6271.

(5)  Reasoned opinion on the modification of the existing maximum residue level for deltamethrin in maize/corn (Обосновано становище относно изменението на съществуващата максимално допустима граница на остатъчни вещества от делтаметрин в царевица). EFSA Journal (Бюлетин на ЕОБХ) 2022; 20(7):7446.

(6)  Reasoned opinion on the setting of import tolerances for deltamethrin in mangoes and papayas (Обосновано становище относно определянето на допустими за целите на вноса стойности за делтаметрин в манго и папая). EFSA Journal (Бюлетин на ЕОБХ) 2022; 20(3):7198.

(7)  Reasoned opinion on the evaluation of confirmatory data following the Article 12 MRL review for metalaxyl-M (Обосновано становище относно оценката на потвърждаващите данни след прегледа по член 12 на МДГОВ за металаксил-M). EFSA Journal (Бюлетин на ЕОБХ) 2021; 19(12):6996.

(8)  Reasoned opinion on the setting of import tolerances for metalaxyl-M in oil palms fruits and peppercorn (Обосновано становище относно определянето на допустими за целите на вноса стойности за металаксил-M върху плодове от маслодайна палма и зърна от пипер). EFSA Journal (Бюлетин на ЕОБХ) 2023; 21(5):8008.

(9)  Съвместна програма на ФАО и СЗО относно стандартите за храните, Комисия по Кодекс алиментариус. Допълнение III. Четиридесет и пета сесия. Виртуална, 21—25 ноември, 12—13 и 19 декември 2022 г. и 6 февруари 2023 г. https://www.fao.org/fao-who-codexalimentarius/sh-proxy/en/?lnk=1&url=https%253A%252F%252Fworkspace.fao.org%252Fsites%252Fcodex%252FMeetings%252FCX-701-45%252FFinal%252520Report%252520CAC45%252FCompiled%2BREP22_CAC.pdf.

(10)  Регламент (ЕО) № 178/2002 на Европейския парламент и на Съвета от 28 януари 2002 г. за установяване на общите принципи и изисквания на законодателството в областта на храните, за създаване на Европейски орган за безопасност на храните и за определяне на процедури относно безопасността на храните (ОВ L 31, 1.2.2002 г., стр. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2002/178/oj).

(11)  Scientific support for preparing an EU position for the 53rd Session of the Codex Committee on Pesticide Residues (CCPR) (Научна подкрепа за подготовка на позицията на ЕС по време на 53-ата сесия на Комитета по Кодекса за остатъчните вещества от пестициди). EFSA Journal (Бюлетин на ЕОБХ) 2022; 20(9):7521.

(12)  Бележки на Европейския съюз по Codex CX/PR 22/53/5: https://www.fao.org/fao-who-codexalimentarius/sh-proxy/en/?lnk=1&url=https%253A%252F%252Fworkspace.fao.org%252Fsites%252Fcodex%252FMeetings%252FCX-718-53%252FCRDs%252Fpr53_crd13revx.pdf.

(13)  Доклад от 53-ата сесия на Комитета по Кодекса за остатъчните вещества от пестициди REP22/PR53: https://www.fao.org/fao-who-codexalimentarius/sh-proxy/en/?lnk=1&url=https%253A%252F%252Fworkspace.fao.org%252Fsites%252Fcodex%252FMeetings%252FCX-718-53%252FREPORT%252FFINAL%2BREPORT%252FREP22_PR53e.pdf.

(14)  Reasoned opinion on the evaluation of confirmatory data following the Article 12 MRL review for thiabendazole (Обосновано становище относно оценката на потвърждаващите данни след прегледа по член 12 на МДГОВ за тиабендазол). EFSA Journal (Бюлетин на ЕОБХ) 2022; 20(8):7539.

(15)  Reasoned opinion on the modification of existing maximum residue levels in various crops and evaluation of confirmatory data following the Article 12 MRL review for trifloxystrobin (Обосновано становище относно изменението на съществуващите максимално допустими граници на остатъчни вещества в различни култури и оценката на потвърждаващите данни след прегледа на МДГОВ по член 12 за трифлоксистробин). EFSA Journal (Бюлетин на ЕОБХ) 2022; 20(1):7048.

(16)  Modification of the existing maximum residue level for trifloxystrobin in honey (Изменение на съществуващите максимално допустими граници на остатъчни вещества от трифлоксистробин в мед). EFSA Journal (Бюлетин на ЕОБХ) 2023; 21(8):8189.


ПРИЛОЖЕНИЕ

В приложение II към Регламент (ЕО) № 396/2005 колоните за делтаметрин, металаксил, тиабендазол и трифлоксистробин се заменят със следното:

Остатъчни вещества от пестициди и максимално допустими граници на остатъчни вещества в mg/kg

Номер на код

Групи и примери за отделни продукти, за които се прилагат МДГОВ  (1)

Делтаметрин (цис-делтаметрин) (F)

Металаксил и металаксил-М (металаксил, включително други смеси от изграждащите изомери, включително металаксил-М (сума от изомери)) (R)

Тиабендазол (R)

Трифлоксистробин (R) (F)

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

(6)

0100000

ПЛОДОВЕ, ПРЕСНИ или ЗАМРАЗЕНИ; ЧЕРУПКОВИ ПЛОДОВЕ

 

 

 

 

0110000

Цитрусови плодове

0,02

 

7

0,5

0110010

Грейпфрути

 

0,7

 

 

0110020

Портокали

 

0,7

 

 

0110030

Лимони

 

0,01  (*1)

 

 

0110040

Сладки лимони

 

0,4

 

 

0110050

Мандарини

 

0,4

 

 

0110990

Други (2)

 

0,01  (*1)

 

 

0120000

Черупкови плодове

0,01  (*1)

0,01  (*1)

0,02  (*1)

0,02

0120010

Бадеми

 

 

 

 

0120020

Бразилски орехи

 

 

 

 

0120030

Кашу

 

 

 

 

0120040

Кестени

 

 

 

 

0120050

Кокосови орехи

 

 

 

 

0120060

Лешници

 

 

 

 

0120070

Орехи макадамия

 

 

 

 

0120080

Пеканови орехи

 

 

 

 

0120090

Ядки от пиния

 

 

 

 

0120100

Шамфъстък

 

 

 

 

0120110

Орехи

 

 

 

 

0120990

Други (2)

 

 

 

 

0130000

Семкови плодове

 

0,01  (*1)

 

0,7

0130010

Ябълки

0,2

 

4

 

0130020

Круши

0,09

 

4

 

0130030

Дюли

0,1

 

3

 

0130040

Мушмули

0,1

 

3

 

0130050

Японско нефле/японски мушмули

0,1

 

3

 

0130990

Други (2)

0,1

 

0,01  (*1)

 

0140000

Костилкови плодове

 

0,01  (*1)

0,01  (*1)

3

0140010

Кайсии

0,15

 

 

 

0140020

Череши (сладки)

0,1

 

 

 

0140030

Праскови

0,15

 

 

 

0140040

Сливи

0,1

 

 

 

0140990

Други (2)

0,01  (*1)

 

 

 

0150000

Ягодоплодни култури

 

 

0,01  (*1)

 

0151000

а)

грозде

0,2

1,5

 

3

0151010

Трапезно грозде

 

 

 

 

0151020

Винено грозде

 

 

 

 

0152000

б)

ягоди

0,2

0,6

 

1

0153000

в)

храстови

0,08

0,02  (*1)

 

3

0153010

Къпини

 

 

 

 

0153020

Полски къпини

 

 

 

 

0153030

Малини (червени и жълти)

 

 

 

 

0153990

Други (2)

 

 

 

 

0154000

г)

други малки плодове и ягодоплодни култури

0,6

 

 

3

0154010

Боровинки

 

0,01  (*1)

 

 

0154020

Червени боровинки

 

0,01  (*1)

 

 

0154030

Френско грозде (черно, червено и бяло)

 

0,4

 

 

0154040

Цариградско грозде (зелено, червено и жълто)

 

0,3

 

 

0154050

Шипки

 

0,01  (*1)

 

 

0154060

Черници (черни и бели)

 

0,01  (*1)

 

 

0154070

Азаролски глог/средиземноморски мушмули

 

0,01  (*1)

 

 

0154080

Плодове от черен бъз

 

0,01  (*1)

 

 

0154990

Други (2)

 

0,01  (*1)

 

 

0160000

Смесени плодове

 

 

 

 

0161000

а)

с ядлива кора

 

0,05  (*1)

 

 

0161010

Фурми

0,01  (*1)

 

0,01  (*1)

0,01  (*1)

0161020

Смокини

0,01  (*1)

 

0,01  (*1)

0,01  (*1)

0161030

Трапезни маслини

1

 

0,01  (*1)

0,3

0161040

Кумквати

0,01  (*1)

 

7

0,01  (*1)

0161050

Карамболи

0,01  (*1)

 

0,01  (*1)

0,01  (*1)

0161060

Райска ябълка

0,01  (*1)

 

0,01  (*1)

0,01  (*1)

0161070

Ямболан/явайска слива

0,01  (*1)

 

0,01  (*1)

0,01  (*1)

0161990

Други (2)

0,01  (*1)

 

0,01  (*1)

0,01  (*1)

0162000

б)

с неядлива кора, дребни

0,01  (*1)

 

0,01  (*1)

0,01  (*1)

0162010

Киви (зелено, червено, жълто)

 

0,02  (*1)

 

 

0162020

Личи

 

0,01  (*1)

 

 

0162030

Пасионфрут/маракуя

 

0,01  (*1)

 

 

0162040

Бодливи круши/кактусови плодове

 

0,01  (*1)

 

 

0162050

Звездни ябълки

 

0,01  (*1)

 

 

0162060

Виржинска хурма

 

0,01  (*1)

 

 

0162990

Други (2)

 

0,01  (*1)

 

 

0163000

в)

с неядлива кора, едри

 

0,01  (*1)

 

 

0163010

Авокадо

0,01  (*1)

 

15

0,01  (*1)

0163020

Банани

0,01  (*1)

 

6

0,05

0163030

Манго

0,05

 

5

0,01  (*1)

0163040

Папая

0,1

 

0,01  (*1)

0,6

0163050

Нарове

0,01  (*1)

 

0,01  (*1)

0,01  (*1)

0163060

Черимоя

0,01  (*1)

 

0,01  (*1)

0,01  (*1)

0163070

Гуава

0,01  (*1)

 

0,01  (*1)

0,01  (*1)

0163080

Ананаси

0,01  (*1)

 

0,01  (*1)

0,01  (*1)

0163090

Плодове от хлебно дърво

0,01  (*1)

 

0,01  (*1)

0,01  (*1)

0163100

Дуриан

0,01  (*1)

 

0,01  (*1)

0,01  (*1)

0163110

Бодлива анона

0,01  (*1)

 

0,01  (*1)

0,01  (*1)

0163990

Други (2)

0,01  (*1)

 

0,01  (*1)

0,01  (*1)

0200000

ЗЕЛЕНЧУЦИ, ПРЕСНИ или ЗАМРАЗЕНИ

 

 

 

 

0210000

Кореноплодни и грудкови

 

 

 

 

0211000

а)

картофи

0,01  (*1)

0,02

0,04

0,02

0212000

б)

тропически кореноплодни и грудкови зеленчуци

0,01  (*1)

0,01  (*1)

 

0,01  (*1)

0212010

Корени от маниока

 

 

0,01  (*1)

 

0212020

Сладки картофи

 

 

3

 

0212030

Игнами/индийски картофи

 

 

0,01  (*1)

 

0212040

Корени от арарут

 

 

0,01  (*1)

 

0212990

Други (2)

 

 

0,01  (*1)

 

0213000

в)

други кореноплодни и грудкови зеленчуци, с изключение на захарно цвекло

0,02

 

0,01  (*1)

 

0213010

Червено цвекло

 

0,02  (*1)

 

0,02

0213020

Моркови

 

0,1

 

0,1

0213030

Целина с едри глави

 

0,01  (*1)

 

0,03

0213040

Хрян

 

0,1

 

0,08

0213050

Земна ябълка

 

0,01  (*1)

 

0,01  (*1)

0213060

Пащърнак

 

0,1

 

0,04

0213070

Магданоз на грудки

 

0,01  (*1)

 

0,08

0213080

Репички

 

0,06

 

0,08

0213090

Козя брада

 

0,02  (*1)

 

0,04

0213100

Жълта ряпа/брюква

 

0,01  (*1)

 

0,04

0213110

Репи

 

0,01  (*1)

 

0,04

0213990

Други (2)

 

0,01  (*1)

 

0,01  (*1)

0220000

Луковични зеленчуци

 

 

0,01  (*1)

 

0220010

Чесън

0,06

0,02  (*1)

 

0,01  (*1)

0220020

Лук

0,06

0,03

 

0,01  (*1)

0220030

Шалот/дребен лук

0,06

0,02  (*1)

 

0,01  (*1)

0220040

Пресен/зелен лук и пясъчен/зимен лук (батун)

0,3

0,3

 

0,1

0220990

Други (2)

0,01  (*1)

0,01  (*1)

 

0,01  (*1)

0230000

Плодни зеленчуци

 

 

0,01  (*1)

 

0231000

а)

от семейства Solanaceae и Malvaceae

 

 

 

 

0231010

Домати

0,1

0,3

 

0,7

0231020

Сладки пиперки

0,15

0,4

 

0,9

0231030

Патладжани

0,4

0,01  (*1)

 

0,7

0231040

Бамя

0,15

0,01  (*1)

 

0,01  (*1)

0231990

Други (2)

0,01  (*1)

0,01  (*1)

 

0,01  (*1)

0232000

б)

тиквови и кратункови с ядлива кора

0,2

 

 

0,3

0232010

Краставици

 

0,5

 

 

0232020

Корнишони

 

0,01  (*1)

 

 

0232030

Тиквички

 

0,01  (*1)

 

 

0232990

Други (2)

 

0,01  (*1)

 

 

0233000

в)

тиквови и кратункови с неядлива кора

 

 

 

0,3

0233010

Пъпеши

0,01  (*1)

0,15

 

 

0233020

Тикви

0,2

0,01  (*1)

 

 

0233030

Дини

0,01  (*1)

0,15

 

 

0233990

Други (2)

0,01  (*1)

0,01  (*1)

 

 

0234000

г)

сладка царевица

0,02

0,05  (*1)

 

0,01  (*1)

0239000

д)

други плодни зеленчуци

0,01  (*1)

0,01  (*1)

 

0,01  (*1)

0240000

Зеленчуци от род Brassica (с изключение на корени от тях и на бейби култури от същия род)

 

 

0,01  (*1)

 

0241000

а)

цветно зеле

0,1

0,2

 

 

0241010

Броколи

 

 

 

0,6

0241020

Карфиол

 

 

 

0,5

0241990

Други (2)

 

 

 

0,5

0242000

б)

растения от рода Brassica на глави

0,01  (*1)

 

 

 

0242010

Брюкселско зеле

 

0,15

 

0,6

0242020

Зеле

 

0,06

 

0,5

0242990

Други (2)

 

0,01  (*1)

 

0,01  (*1)

0243000

в)

листни растения от рода Brassica

 

 

 

 

0243010

Китайско зеле

0,2

0,02  (*1)

 

0,01  (*1)

0243020

Къдраво зеле

0,15

0,3

 

2

0243990

Други (2)

0,01  (*1)

0,01  (*1)

 

0,01  (*1)

0244000

г)

алабаш

0,01  (*1)

0,02  (*1)

 

0,01  (*1)

0250000

Листни зеленчуци, тревисти растения и ядливи цветя

 

 

 

 

0251000

а)

марули и салатни растения

 

3

0,01  (*1)

15

0251010

Полска салата/кълнова салата

2

 

 

 

0251020

Маруля

0,4

 

 

 

0251030

Къдрава листна ендивия/широколистна ендивия

0,01  (*1)

 

 

 

0251040

Кресон и други кълнове

2

 

 

 

0251050

Земен кресон

2

 

 

 

0251060

Рукола

2

 

 

 

0251070

Червен синап

2

 

 

 

0251080

Бейби култури (в т.ч. растения от рода Brassica)

2

 

 

 

0251990

Други (2)

0,01  (*1)

 

 

 

0252000

б)

спанак и подобни листни зеленчуци

0,01  (*1)

1,5

0,01  (*1)

 

0252010

Спанак

 

 

 

20

0252020

Тученица

 

 

 

15

0252030

Листно цвекло/салатно цвекло

 

 

 

0,01  (*1)

0252990

Други (2)

 

 

 

0,01  (*1)

0253000

в)

лозови листа и подобни видове

2

0,01  (*1)

0,01  (*1)

0,01  (*1)

0254000

г)

воден кресон

2

0,01  (*1)

0,01  (*1)

0,01  (*1)

0255000

д)

дълголистна цикория/италианска цикория/индустриална цикория

0,01  (*1)

0,4

0,15

0,01  (*1)

0256000

е)

тревисти растения и ядливи цветя

 

3

0,02  (*1)

30

0256010

Кервел

2

 

 

 

0256020

Сибирски лук/лук резанец/салатен лук

1,5

 

 

 

0256030

Листа от целина

1,5

 

 

 

0256040

Магданоз

1,5

 

 

 

0256050

Градински чай

1,5

 

 

 

0256060

Розмарин

1,5

 

 

 

0256070

Мащерка

1,5

 

 

 

0256080

Босилек и ядливи цветя

1,5

 

 

 

0256090

Дафинов лист

1,5

 

 

 

0256100

Градински пелин

1,5

 

 

 

0256990

Други (2)

1,5

 

 

 

0260000

Бобови

0,2

 

0,01  (*1)

 

0260010

Фасул (с шушулки)

 

0,02  (*1)

 

0,8

0260020

Фасул (без шушулки)

 

0,02  (*1)

 

0,09

0260030

Грах (с шушулки)

 

0,02  (*1)

 

1,5

0260040

Грах (без шушулки)

 

0,02  (*1)

 

0,09

0260050

Леща

 

0,01  (*1)

 

0,01  (*1)

0260990

Други (2)

 

0,01  (*1)

 

0,01  (*1)

0270000

Стъблени зеленчуци

 

 

0,01  (*1)

 

0270010

Аспержи

0,01  (*1)

0,02  (*1)

 

0,05

0270020

Артишок

0,01  (*1)

0,01  (*1)

 

0,01  (*1)

0270030

Целина

0,3

0,01  (*1)

 

1

0270040

Резене

0,3

0,01  (*1)

 

0,01  (*1)

0270050

Артишок/ангинарии/ кардун

0,01  (*1)

0,02  (*1)

 

0,3

0270060

Праз

0,3

0,03

 

0,7

0270070

Ревен

0,3

0,01  (*1)

 

0,01  (*1)

0270080

Бамбукови филизи

0,01  (*1)

0,01  (*1)

 

0,01  (*1)

0270090

Сърцевини от палмово дърво

0,01  (*1)

0,01  (*1)

 

0,01  (*1)

0270990

Други (2)

0,01  (*1)

0,01  (*1)

 

0,01  (*1)

0280000

Гъби, мъхове и лишеи

 

0,01  (*1)

0,01  (*1)

0,01  (*1)

0280010

Култивирани гъби

0,05

 

 

 

0280020

Диворастящи гъби

0,01  (*1)

 

 

 

0280990

Мъхове и лишеи

0,01  (*1)

 

 

 

0290000

Водорасли и прокариотни организми

0,01  (*1)

0,01  (*1)

0,01  (*1)

0,01  (*1)

0300000

ВАРИВА

 

 

0,01  (*1)

0,2

0300010

Фасул

0,01  (*1)

0,02  (*1)

 

 

0300020

Леща

1

0,01  (*1)

 

 

0300030

Грах

1

0,02  (*1)

 

 

0300040

Лупина

1

0,02  (*1)

 

 

0300990

Други (2)

0,01  (*1)

0,01  (*1)

 

 

0400000

МАСЛОДАЙНИ СЕМЕНА И ПЛОДОВЕ

 

 

0,02  (*1)

 

0401000

Маслодайни семена

 

 

 

 

0401010

Ленено семе

0,01  (*1)

0,02  (*1)

 

0,01  (*1)

0401020

Фъстъци

0,01  (*1)

0,01  (*1)

 

0,02

0401030

Маково семе

0,01  (*1)

0,02  (*1)

 

0,01  (*1)

0401040

Сусамово семе

0,01  (*1)

0,01  (*1)

 

0,01  (*1)

0401050

Слънчогледово семе

0,01  (*1)

0,02  (*1)

 

0,01  (*1)

0401060

Семена от рапица

0,2

0,02  (*1)

 

0,01  (*1)

0401070

Соя

0,01  (*1)

0,01  (*1)

 

0,05

0401080

Семена от синап

0,01  (*1)

0,02  (*1)

 

0,01  (*1)

0401090

Семена от памук

0,01  (*1)

0,01  (*1)

 

0,4

0401100

Тиквено семе

0,01  (*1)

0,01  (*1)

 

0,01  (*1)

0401110

Семена от картам/шафранка/сафлор

0,01  (*1)

0,01  (*1)

 

0,01  (*1)

0401120

Семена от пореч

0,01  (*1)

0,01  (*1)

 

0,01  (*1)

0401130

Камелина

0,01  (*1)

0,02  (*1)

 

0,01  (*1)

0401140

Конопено семе

0,01  (*1)

0,01  (*1)

 

0,01  (*1)

0401150

Рициново семе

0,01  (*1)

0,01  (*1)

 

0,01  (*1)

0401990

Други (2)

0,01  (*1)

0,01  (*1)

 

0,01  (*1)

0402000

Маслодайни плодове

 

 

 

 

0402010

Маслини за производство на масло

0,6

0,01  (*1)

 

0,3

0402020

Ядки от маслодайна палма

0,01  (*1)

0,01  (*1)

 

0,01  (*1)

0402030

Плодове от маслодайна палма

0,01  (*1)

0,015

 

0,01  (*1)

0402040

Капок (растителен пух)

0,01  (*1)

0,01  (*1)

 

0,01  (*1)

0402990

Други (2)

0,01  (*1)

0,01  (*1)

 

0,01  (*1)

0500000

ЗЪРНЕНИ КУЛТУРИ

 

 

0,01  (*1)

 

0500010

Ечемик

2

0,01  (*1)

 

0,5

0500020

Елда и други псевдозърнени култури

2

0,01  (*1)

 

0,01  (*1)

0500030

Царевица

2

0,02  (*1)

 

0,02

0500040

Просо

2

0,01  (*1)

 

0,01  (*1)

0500050

Овес

2

0,01  (*1)

 

0,3

0500060

Ориз

1

0,01  (*1)

 

5

0500070

Ръж

2

0,01  (*1)

 

0,3

0500080

Сорго

2

0,01  (*1)

 

0,01  (*1)

0500090

Пшеница

1

0,01  (*1)

 

0,3

0500990

Други (2)

0,01  (*1)

0,01  (*1)

 

0,01  (*1)

0600000

ЧАЙ, КАФЕ, БИЛКОВИ НАСТОЙКИ, КАКАО И РАСТЕНИЯ ОТ СЕМЕЙСТВО РОЖКОВИ

 

 

0,05  (*1)

0,05  (*1)

0610000

Чай

5

0,05  (*1)

 

 

0620000

Кафе на зърна

0,1  (*1)

0,05  (*1)

 

 

0630000

Билкови настойки от

 

0,05  (*1)

 

 

0631000

а)

цветове

9

 

 

 

0631010

Лайка

 

 

 

 

0631020

Хибискус

 

 

 

 

0631030

Роза

 

 

 

 

0631040

Жасмин

 

 

 

 

0631050

Липа

 

 

 

 

0631990

Други (2)

 

 

 

 

0632000

б)

листа и стръкове

9

 

 

 

0632010

Ягодови листа

 

 

 

 

0632020

Ройбос

 

 

 

 

0632030

Мате

 

 

 

 

0632990

Други (2)

 

 

 

 

0633000

в)

корени

0,3

 

 

 

0633010

Валериан

 

 

 

 

0633020

Женшен

 

 

 

 

0633990

Други (2)

 

 

 

 

0639000

г)

всички останали части на растението

0,05  (*1)

 

 

 

0640000

Какао на зърна

0,05  (*1)

0,05

 

 

0650000

Група Рожкови

0,7

0,05  (*1)

 

 

0700000

ХМЕЛ

0,05  (*1)

15

0,05  (*1)

40

0800000

ПОДПРАВКИ

 

 

 

 

0810000

Подправки на семена

0,05  (*1)

0,05  (*1)

0,05  (*1)

0,05  (*1)

0810010

Анасон

 

 

 

 

0810020

Черен кимион

 

 

 

 

0810030

Целина

 

 

 

 

0810040

Кориандър

 

 

 

 

0810050

Кимион

 

 

 

 

0810060

Копър

 

 

 

 

0810070

Резене

 

 

 

 

0810080

Сминдух

 

 

 

 

0810090

Индийско орехче

 

 

 

 

0810990

Други (2)

 

 

 

 

0820000

Подправки, които представляват плодове на растения

0,05  (*1)

 

0,05  (*1)

0,05  (*1)

0820010

Бахар/пимента

 

0,05  (*1)

 

 

0820020

Съчуански/анасонов/японски пипер

 

0,05  (*1)

 

 

0820030

Ким

 

0,05  (*1)

 

 

0820040

Кардамон

 

0,05  (*1)

 

 

0820050

Хвойна

 

0,05  (*1)

 

 

0820060

Зърна от пипер (черен, зелен и бял)

 

2

 

 

0820070

Ванилия

 

0,05  (*1)

 

 

0820080

Тамаринд

 

0,05  (*1)

 

 

0820990

Други (2)

 

0,05  (*1)

 

 

0830000

Подправки, които се получават от кората на растения

0,05  (*1)

0,05  (*1)

0,05  (*1)

0,05  (*1)

0830010

Канела

 

 

 

 

0830990

Други (2)

 

 

 

 

0840000

Подправки, които представляват корени и коренища

 

 

 

 

0840010

Сладък корен/гол сладник

0,5

0,05  (*1)

0,05  (*1)

0,05  (*1)

0840020

Джинджифил (10)

 

 

 

 

0840030

Куркума

0,5

0,05  (*1)

0,05  (*1)

0,05  (*1)

0840040

Хрян (11)

 

 

 

 

0840990

Други (2)

0,5

0,05  (*1)

0,05  (*1)

0,05  (*1)

0850000

Подправки, които представляват пъпки

0,05  (*1)

0,05  (*1)

0,05  (*1)

0,05  (*1)

0850010

Карамфил

 

 

 

 

0850020

Каперси

 

 

 

 

0850990

Други (2)

 

 

 

 

0860000

Подправки, които представляват плодници на растителни цветове

0,05  (*1)

0,05  (*1)

0,05  (*1)

0,05  (*1)

0860010

Жълт минзухар

 

 

 

 

0860990

Други (2)

 

 

 

 

0870000

Подправки, които представляват обвивки

0,05  (*1)

0,05  (*1)

0,05  (*1)

0,05  (*1)

0870010

Обвивка на индийско орехче

 

 

 

 

0870990

Други (2)

 

 

 

 

0900000

ЗАХАРНИ РАСТЕНИЯ

 

0,01  (*1)

0,01  (*1)

 

0900010

Захарно цвекло (корени)

0,01  (*1)

 

 

0,02

0900020

Захарна тръстика

0,01  (*1)

 

 

0,01  (*1)

0900030

Корени от цикория

0,04

 

 

0,02

0900990

Други (2)

0,01  (*1)

 

 

0,01  (*1)

1000000

ПРОДУКТИ ОТ ЖИВОТИНСКИ ПРОИЗХОД — СУХОЗЕМНИ ЖИВОТНИ

 

 

 

 

1010000

Продукти от

 

 

 

 

1011000

а)

свине

 

 

0,01  (*1)

0,04

1011010

Мускули

0,03

0,01  (*1)

 

 

1011020

Мазнини

0,5

0,01  (*1)

 

 

1011030

Черен дроб

0,03  (*1)

0,05  (*1)

 

 

1011040

Бъбреци

0,03  (*1)

0,15

 

 

1011050

Карантия, годна за консумация (различна от черен дроб и бъбреци)

0,5

0,15

 

 

1011990

Други (2)

0,02  (*1)

0,01  (*1)

 

 

1012000

б)

говеда

 

 

0,1

 

1012010

Мускули

0,03

0,01  (*1)

 

0,04

1012020

Мазнини

0,5

0,01  (*1)

 

0,06

1012030

Черен дроб

0,03  (*1)

0,06

 

0,07

1012040

Бъбреци

0,03  (*1)

0,4

 

0,04

1012050

Карантия, годна за консумация (различна от черен дроб и бъбреци)

0,5

0,4

 

0,07

1012990

Други (2)

0,02  (*1)

0,01  (*1)

 

0,02  (*1)

1013000

в)

овце

 

 

0,01  (*1)

 

1013010

Мускули

0,03

0,01  (*1)

 

0,04

1013020

Мазнини

0,5

0,01  (*1)

 

0,06

1013030

Черен дроб

0,03  (*1)

0,05  (*1)

 

0,07

1013040

Бъбреци

0,03  (*1)

0,15

 

0,04

1013050

Карантия, годна за консумация (различна от черен дроб и бъбреци)

0,5

0,15

 

0,07

1013990

Други (2)

0,02  (*1)

0,01  (*1)

 

0,02  (*1)

1014000

г)

кози

 

 

0,1

 

1014010

Мускули

0,03

0,01  (*1)

 

0,04

1014020

Мазнини

0,5

0,01  (*1)

 

0,06

1014030

Черен дроб

0,03  (*1)

0,05  (*1)

 

0,07

1014040

Бъбреци

0,03  (*1)

0,15

 

0,04

1014050

Карантия, годна за консумация (различна от черен дроб и бъбреци)

0,5

0,15

 

0,07

1014990

Други (2)

0,02  (*1)

0,01  (*1)

 

0,02  (*1)

1015000

д)

еднокопитни

 

 

0,01  (*1)

 

1015010

Мускули

0,03

0,01  (*1)

 

0,04

1015020

Мазнини

0,5

0,01  (*1)

 

0,06

1015030

Черен дроб

0,03  (*1)

0,06

 

0,07

1015040

Бъбреци

0,03  (*1)

0,4

 

0,04

1015050

Карантия, годна за консумация (различна от черен дроб и бъбреци)

0,5

0,4

 

0,07

1015990

Други (2)

0,02  (*1)

0,01  (*1)

 

0,02  (*1)

1016000

е)

домашни птици

 

 

0,01  (*1)

0,04

1016010

Мускули

0,02  (*1)

0,01  (*1)

 

 

1016020

Мазнини

0,1

0,01  (*1)

 

 

1016030

Черен дроб

0,02  (*1)

0,05  (*1)

 

 

1016040

Бъбреци

0,02  (*1)

0,05  (*1)

 

 

1016050

Карантия, годна за консумация (различна от черен дроб и бъбреци)

0,02  (*1)

0,05  (*1)

 

 

1016990

Други (2)

0,02  (*1)

0,01  (*1)

 

 

1017000

ж)

други отглеждани в стопанства сухоземни животни

 

 

0,01  (*1)

 

1017010

Мускули

0,03

0,01  (*1)

 

0,04

1017020

Мазнини

0,5

0,01  (*1)

 

0,06

1017030

Черен дроб

0,03  (*1)

0,05  (*1)

 

0,07

1017040

Бъбреци

0,03  (*1)

0,15

 

0,04

1017050

Карантия, годна за консумация (различна от черен дроб и бъбреци)

0,5

0,15

 

0,07

1017990

Други (2)

0,02  (*1)

0,01  (*1)

 

0,02  (*1)

1020000

Мляко

0,05

0,01  (*1)

 

0,02  (*1)

1020010

Краве

 

 

0,1

 

1020020

Овче

 

 

0,01  (*1)

 

1020030

Козе

 

 

0,1

 

1020040

Кобилешко

 

 

0,01  (*1)

 

1020990

Други (2)

 

 

0,01  (*1)

 

1030000

Птичи яйца

0,02  (*1)

0,01  (*1)

0,01  (*1)

0,04

1030010

Кокоши

 

 

 

 

1030020

Пачи

 

 

 

 

1030030

Гъши

 

 

 

 

1030040

Пъдпъдъчи

 

 

 

 

1030990

Други (2)

 

 

 

 

1040000

Мед и други пчелни продукти (7)

0,05  (*1)

0,05  (*1)

0,05  (*1)

0,07

1050000

Земноводни и влечуги

0,02  (*1)

0,01  (*1)

0,01  (*1)

0,02  (*1)

1060000

Сухоземни безгръбначни животни

0,02  (*1)

0,01  (*1)

0,01  (*1)

0,02  (*1)

1070000

Диви сухоземни гръбначни животни

0,02  (*1)

0,01  (*1)

0,01  (*1)

0,02  (*1)

1100000

ПРОДУКТИ ОТ ЖИВОТИНСКИ ПРОИЗХОД — РИБА, РИБНИ ПРОДУКТИ И ВСИЧКИ ДРУГИ МОРСКИ И СЛАДКОВОДНИ ХРАНИТЕЛНИ ПРОДУКТИ (8)

 

 

 

 

1200000

КУЛТУРИ ИЛИ ЧАСТИ ОТ ТЯХ, ИЗПОЛЗВАНИ ИЗКЛЮЧИТЕЛНО ЗА ПРОИЗВОДСТВО НА ФУРАЖИ ЗА ЖИВОТНИ (8)

 

 

 

 

1300000

ПРЕРАБОТЕНИ ХРАНИТЕЛНИ ПРОДУКТИ (9)

 

 

 

 

(+)

Комбинация пестицид — продукт, за която има бележка под линия. Списъкът на бележките под линия е даден по-долу.

Делтаметрин (цис-делтаметрин) (F)

(F) Мастноразтворим

Металаксил и металаксил-М (металаксил, включително други смеси от изграждащите изомери, включително металаксил-М (сума от изомери)) (R)

(R) Определението за пестицидния остатък се различава за следните комбинации пестицид — номер на код: Металаксил — код 100000 с изключение на 1040000: Сума на металаксил (сума от енантиомери) и метаболити (свободни + конюгирани) M3 (N- (2,6-диметилфенил)-N-(хидроксиацетил)аланин метил естер) и M8 (N-(2-хидроксиметил-6- метилфенил)-N-(метоксиацетил)аланин метил естер (сума от енантиомери), изразена като металаксил

Тиабендазол (R)

(R) Определението за пестицидния остатък се различава за следните комбинации пестицид — номер на код: Тиабендазол — код 100000 с изключение на 1020000 и 1040000: сума на тиабендазол и 5-хидрокситиабендазол, изразена като тиабендазол

Тиабендазол — код 1020000: сума на тиабендазол, 5-хидрокситиабендазол и неговия сулфатен конюгат, изразена като тиабендазол

Трифлоксистробин (R) (F)

(R) Определението за пестицидния остатък се различава за следните комбинации пестицид — номер на код: Трифлоксистробин — код 1000000 с изключение на 1040000: сума на трифлоксистробин и неговия метаболит (E, E)-метоксимино- {2-[1-(3-трифлуорометил-фенил)-етилиденеамино-оксиметил]-фенил-оцетна киселина (CGA 321113), изразена като трифлоксистробин (F)

(F) Мастноразтворим“


(*1)  Показва долната граница на аналитично определяне

(1)  За пълния списък продукти от растителен и животински произход, за които се прилагат МДГОВ, вж. приложение I


ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/1342/oj

ISSN 1977-0618 (electronic edition)


Top